Dědictví v roce 1964-promlčecí lhůty

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dědictví v roce 1964-promlčecí lhůty

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Marie Haluškova a poslední změna je stará 1 měsíc, 2 týdny.

• Autor

František Pinkas

Dobrý den, v roce 1964 proběhlo dědické řízení mezi pozůstalými, 4 sourozenci a manželka zesnulého, kdy všichni zúčastnění uzavřeli dohodu o vypořádání dědictví ve prospěch nejstaršíhi ze sourozenců s tím, že tento je vyplatí a to u nejmladší ze sourozenců po dovršení 18 let,t.j. po 4 letech a ostatní 2 sourozence-cituji rozhodnutí ,, pozůstalým dětem …….(jména) na předcházející čtvrtletí, oběma stranám kdykoliv volnou výpovědí po Kčs 2500,- Kč" . K finančnímu vypořádání nikdy nedošlo. Je možné toto rozhodnutí i dnes napadnout? Nebo je stanovena u dědického řízení nějaká promlčecí lhůta, ikdyž nedojde k naplnění dohody o vypořádání dědictví?Všichni účastníci dědického řízení jsou dosud naživu.

Děkuji Vám za odpověď.

• #69975 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, v tomto případě není ale důvod napadat samotné rozhodnutí o vypořádání. Na jeho základě se však dědici měli domáhat svých práv a měli po dlužníku finanční plnění vymáhat. To, že tak neučinili, je bohužel jejich chyba.

Promlčecí lhůta tohoto rozhodnutí, na jehož základě mohlo být např. exekučně vymáháno, je 10 let.

Mgr. Lucie Jindrová

• #69976 Reply

Helena Pluhaříková

Otec zemřel v roce 1995 a nebyla jsem přizvána k žádnému dědickému řízení. Loni v září zemřela matka a k dědickému řízení jsem pozvána. Nevím jak si tuto skutečnost vysvětlit. Navíc otec je můj vlastní i s matkou,ale mám nevlastího bratra,kterého měla matka.Navíc jsem zjistila,že otcovo jméno je nadále zapsáno na kat.úřadě. nedostala jsem žádné vyrozumění o vydědění v roce kdy zemřel otec. Nevím jak si tuto skutečnost vysvětlit.K jednomu dědickému řízení jsem pozvána a k druhému ne? Po otci byl značný majetek a pozemky získané v restitucích.Děkuji za odpověd

h.pluharikova@seznam.cz

• #69977 Reply

alena novakova

Dotaz: Existuje lhuta pro promlceni dedictvi? Po zesnule babicce jsem zdedila pozemek(pole) a doposud se nekonalo dedic. rizeni. Babicka je po smrti jiz 26 let. Dekuji

• #69978 Reply

Kateřina

Dobrý den,

moje matka zemřela když mi byly čtyři roky a jako dědictví po sobě zanechala chalupu, kterou vlastnila spolu se svým bratrem. Po její smrti jsem tedy zdědila její polovinu chalupy já se svým otcem, který na mě svou část přepsal. Zhruba v roce 1998 se můj strýc (matčin bratr a majitel druhé poloviny) s mým otcem (v té době mým zákonným zástupcem) rozhodli chalupu prodat. Vzhledem k mé neplnoletosti se to muselo řešit soudně. Chalupu prodali za 500.000 Kč, z čehož nějaká část peněz padla na soudní výdaje a zbytek se rozdělil na dvě poloviny a jedna připadla mě. Zajímalo by mě, zda můj otec byl povinen peníze vložit na nějaké spoření či s nimi mohl naložit dle svého uvážení. Momentálně mi je 22 let. Mohli by jste mi zodpovědět, jaká je v mém případě případná promlčecí lhůta, do které po otci mohu své dědictví požadovat?

Děkuji za odpověď.

Kateřina

• #69979 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v tomto směru promlčecí lhůta neexistuje, neboť je vždy hlavní zájem na uspořádání vlastnických vztahů. Podejte soudu, který dědické řízení po babičce projednával podnět k zahájení dodatečného dědického řízení s tím, že se našel další majetek zemřelé.

• #69980 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zde by bylo na místě podat proti otci žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. U něho je sice promlčecí lhůta 2 roky, nicméně u úmyslného obohacení (což by v tomto případě mohlo být) je to za 10 let. Je však otázka, odkdy tato lhůta počíná běžet – zřejmě dnem následujícím po dosažení věku 18 let. Doporučuji kontaktovat nějakého místního advokáta a s ním celou věc důkladně projednat a příp. se domluvit na právním zastoupení ve věci.

• #69981 Reply

Špačková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho se hledá dědic (syn ze závěti), nachází se v cizině, ale nic bližšího se o něm neví.Kolik jsou poplatky po skončení řízení pro notáře?Kolik se odvádí z dědické daně (jedná se o družstevní byt).Pokud jsem potencionální další dědic, vše prozatím platím (aby nenaskakovaly penále za dluh) – vše, co se platilo za života zemřelého, elektriku mám na se sebe přepsanou… a jelikož to nemám nejblíže k bytu, může tam do vyřízení prozatím bydlet synovec zemřelého?Mělo by s tím družstvo nějaký problém a následně já, nebo mělo by družstvo vůbec právo do toho nějak zasahovat?Nejednalo by se samozřejmě o žádný pronájem.

Předem děkuji za odpověď

• #155094 Reply

Marie Haluškova

Prosím zdědila jsem po otci 1.500 000kč tyto peníze prevzala moje sestra nechala si je.V roce 2009 mi je měla předat ale já byla mimo republiku vrátila jsem se minulí rok v listopadu.Jak mám postupovat aby mě ty peníze dala dekuji Halškova

Odpověď na téma: Dědictví v roce 1964-promlčecí lhůty
Informace o uživateli: