Dědictví ze zákona-neúčast dědice u notáře

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dědictví ze zákona-neúčast dědice u notáře

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #70133 Reply

  František Sedlák

  Dobrý den,

  prosím o odpověď na následující problém:

  Po zemřelé tetě ze zákona ve třetí skupině probíhá v současné době dědické řízení se sedmi jejími sourozenci.

  Někteří se fyzicky vlastního jednání u notáře mezúčastní a chtějí se písemnou formou svého dědického podílu vzdát ve prospěch jednoho z nich. Ostatní svůj dědický podíl přijmou.

  Předmětem mého dotazu je, jakou formu by tento “dar“

  měl mít, co obsahovat a kým oficiálně povrzen, aby byl jako předložený doklad uznán.

  Vlastní notářská kancelář, která předmětnou záležitost řeší, mně upozornila, že v případě, že by se chtěl některý z dědiců vzdát svého podílu, mají na něj nárok jeho děti.!

  Děkuji moc předem, jedná se o přestárlé lidi a nemá jim kdo v této věci poradit. Ing Sedlák

 • #70135 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, je možné, aby se dědic neúčastnil a odmítnout dědictví může prostřednictvím svého zástupce, jemuž udělí plnou moc k tomuto úkonu. Nicméně, pravdou je, že odmítnutím nastupují za dědice jeho děti. Není totiž možné připojit k odmítnutí nějaké podmínky a odmítnout dědictví s tím, že má nastoupit jiný dědic. V tomto případě tak jako nejschůdnější vidím buď dohodu všech dědiců o vypořádání; druhou možností je získání dědického podílu a jeho následné darování tomu, komu chcete vše dát.

 • #70136 Reply

  Monika Lefnarová

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na následující. S manželem stavíme domek. Manžel má z předchozího vztahu nemovitost-dům. Chtěla bych se zeptat, jak se vypořádá pozůstalost, v případě, že by se s mužem něco stalo. Já mám tři zletilé děti a muž dvě. Spolu nemáme žádné. Děkuji za odpověď. S pozdravem, Lefnarová.

 • #70137 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud by Váš manžel zemřel, nejprve by se vypořádalo SJM – Váš společný majetek by byl rozdělen napůl, jedna 1/2 by byla Vaše a druhá 1/2 by byla předmětem dědictví, spolu s jeho výlučným majetkem, tj. např. dům. V dědickém řízení byste Vy a manželovo 2 děti dědili každý 1/3 jeho majetku. Vaše děti po něm nedědí.

Odpověď na téma: Dědictví ze zákona-neúčast dědice u notáře
Informace o uživateli: