dedictvy

Forum Fóra Ostatní Obecné dedictvy

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Zbyněk Hlaváček a poslední změna je stará 9 let, 3 měsíce.

• Autor

lenka

Dobryden man dotaz před nedavnem zemřel otec a mi se sestrou se dozvěděly že otec daroval bratrovy joho polovymu domu. mi stim nesouhlasime dase stim něco dělat Děkuji za odpovět L

• #74674 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, můžete při projednání dědictví toto darování namítat. Na bratrův podíl by toto darování mělo být započteno. Jinak, s vlastním darováním nic dělat nemůžete.

Mgr. Lucie Jindrová

• #74675 Reply

Petra

Dobrý den, prosím o radu. Má matka má dům, ve kterém bydlí. Chtěla by ho ještě za svého života přepsat na mě a mou rodinu. Je lepší dům darovat, za jakých podmínek a nebo by bylo lepší dům od své matky odkoupit?

Je k tomu nutný odhad? platí se darovací či dědická daň? V jaké výši? budou nějaké novely po novém roce? %Předem děkuji_

• #74676 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, jestli darování nebo prodej, to záleží i na tom, zda-li máte další sourozence, tj. případné další neopomenutelné dědice. Pokud ne, může to být darováním; pokud máte, doporučuji spíše prodej.

Od 1.1.2008 bude u darování osvobození od placení darovací daně mezi příbuznými. V případě prodeje hradí prodávající daň z příjmů a 3% daň z převodu nemovitostí. Pokud se bude jednat o darování po 1.1. není odhad nutný; do té doby, nebo u prodeje odhad pro účely zaplacení daně nutný je.

Mgr. Lucie Jindrová

• #74677 Reply

Paul

Prosím, je výhodnější převod pozemku mezi dvěma bratranci darováním nebo prodejem a koupí?

• #74678 Reply

Blanka Zdražilová

Usnesením Okresního soudu jsem se stala dědičkou majetku po mé zemřelé matce. Mimo jiné jsem se stala jedinou dědičkou prádla, šatstva a bytového zařízení bez ceny. Nyní po nabytí právní moci jsem žádala po sestře, které obývá byt, který se stal jejím majetkem a ve kterém uvedené věci jsou, vydání věcí po mamince jako např. lednice, pračka, televize atd. Na toto mi sestra odpověděla, že po konzultaci s notářem mi sděluje, že lednice, pračka, televize, mikrovlnná trouba nejsou bytovým zařízením a tím pádem mi nic z toho nevydá. Chtěla jsem se zeptat zda má pravdu a co se tedy pod pojmem BYTOVÉ ZAŘÍZENÍ dá chápat. Děkuji za odpověď.

• #74679 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jako bratranci nejste z hlediska darování nijak zvýhodněni, resp. nejste od daně osvobozeni. Při darování zaplatíte 7% z pozemku do hodnoty 1 milionu. Při převodu nemovitostí kupní smlouvou pak 3% z kupní ceny. Nebo můžete pozemek darovat nějakému společnému předkovi (např. strýc, teta) a ten ho pak může darovat svému synovci. Tady jsou všichni od daně darovací osvobozeni, ale velmi záleží na důvěře.

• #74680 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, bohužel nebylo v dědickém usnesení dostatečně určitě vymezeno, co se takovým bytovým zařízením rozumí. Přesná zákonná definice tohoto pojmu neexistuje. Spíše se vychází z praxe, a ta není jednoznačná a často právě ohledně elektrospotřebičů. Obraťte se na soudce, který usnesení vydal a požádejte ho o objasnění tohoto bytového zařízení.

• #74681 Reply

Zdenek sidi

Prodal jsem rodinný domek a mám smlouvu s novým majitele, že do smrti můžu v rodinném domku bydlet.Majitel domku mi dělá problémy a jeden je ten, že mi odpojil televizní anténu, z důvodu, že si mám koupit pokojovou. Já jsem si ji koupila i se zesilovačem, ale obraz není kvalitní.Rovněž mi nedovoli umístit anténu na okno na zeď rodinného domku.Signal, kde bydlím není dobrý. Jedná se o Opavu-Komárov.Poraďte mi, zda má na to majitel rodinného domku právo mi napojit venkovní anténu. Děkuji.

• #74682 Reply

Karel Dumbrovský

Dobrý den,

žiji se svou družkou již 15 let,nyní si přestáváme rozumnět.Vypadá to ,že celý náš vztah se dříve ,či později rozpadne.A proto by mně zajímalo,jak bude vypadat rozdělení majetku po tak dlouhé době soužití.Děti nemáme.

Děkuji za případnou odpověď.Hezký zbytek dne.

• #74683 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, narozdíl od manželství zákon vypořádání majetku po rozpadu soužití mezi druhem a družkou výslovně neupravuje. Pokud se dokážete dohodnout, co komu z Vás připadne, pak to bude nejlehčí způsob. Když se nedohodnete, můžete skončit až u soudu, kde budete pracně a náročně prokazovat, co kdo platil, na co přispěl, co kdo dělal nebo ne, kdo si bral půjčky, na co, jak se splácely atd. Taková cesta bude mnohem složitější.

• #74684 Reply

Pavla Suchánová

Dobrý den.

Během svého manželství jsem zdědila RD po zemřelém otci.

Patří tento RD do SJM nebo je Výlučným majetkem?

Děkuji za odpověď.

• #74685 Reply

Zbyněk Hlaváček

Dobrý den, vlastním byt v os.vl. déle jak 4 roky ale méně jak 5 let. Mohu jej v současné době prodat abych byl osvobozen od daně z příjmu např. ošetřením smlouvy o smlouvě budoucí, nebo tak, že by byla sepsána kupní smlouva s tím, že vklad do katastru nem. na nového majitele bude až datum, kdy uplyne doba 5 let od nabytí nemovistosti mou osobou? Zájemce si chce ale na tuto koupi vzít hypotéku, nejsou zde nějaké překážky v tom, aby se smlouva sepsala, já dostal peníze ihned a jemu byla vlastnická práva "připsána"až po uplynutí již zmiňované 5 leté doby, kdy jsem já byt koupil a přešel do mého os.vl.?Děkuji za odpověď.

• #74686 Reply

Zbyněk Hlaváček

Dobrý den, vlastním byt v os.vl. déle jak 4 roky ale méně jak 5 let. Mohu jej v současné době prodat abych byl osvobozen od daně z příjmu např. ošetřením smlouvy o smlouvě budoucí, nebo tak, že by byla sepsána kupní smlouva s tím, že vklad do katastru nem. na nového majitele bude až datum, kdy uplyne doba 5 let od nabytí nemovistosti mou osobou? Zájemce si chce ale na tuto koupi vzít hypotéku, nejsou zde nějaké překážky v tom, aby se smlouva sepsala, já dostal peníze ihned a jemu byla vlastnická práva "připsána"až po uplynutí již zmiňované 5 leté doby, kdy jsem já byt koupil a přešel do mého os.vl.?Děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: dedictvy
Informace o uživateli: