Délka pracovní doby.

Forum Fóra Pracovní právo Různé Délka pracovní doby.

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 6 měsíců.

• Autor

Eva

Dobrý den. Naše firma pracuje od 7,00 do 15,00h. Majitel se najednou rozhodl prodloužit pracovní dobu do 15,30h s tím, že přestávka není placená.Myslela jsem, že délka prac.doby je 7,5 hod + 0,5hod přestávka. Když nám prodlouží prac.dobu, tak nám teoreticky klesne mzda.Má na to právo?

• #38446 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, stanovená týdenní pracovní doba ze zákona činí 40 hodin. Jak vidíte, jde o dobu pracovní, a nikoliv o dobu přestávky na oddech a jídlo. Takže pracovní doba činí čistých 8 hodin, podle § 88 odst.4 ZP se přestávky nezapočítávají do pracovní doby. Zaměstnavatel postupuje v souladu se zákonem. Za to, že máte chybný názor žádnou odpovědnost nenese.

• #38447 Reply

Lepičová Hana

Dobrý den,

pracuji v zařízení sociálních služeb. Provozujeme týdenní stacionář, od pondělí do pátku je provoz nepřetržitý, i v noci(pondělí – čtvrtek), v týdnu se střídají noční a denní 12 h směny, které jsou doplněny jednou kratší denní směnou (10 h). Myslím si, že se nejedná o třísměnný, dvousměnný ani nepřetržitý provoz. Mají zaměstnanci nárok na kratší týdenní pracovní dobu?

Děkuji.

• #38448 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nepřetržitý ani 3-směnný provoz to není, ovšem půjde o dvousměnný provoz s nerovnoměrně rozvrženou dobou (díky té jedné kratší směně). Stanovená týdenní pracovní doba by tak měla odpovídat 38,75 hodinám týdně. Co je odpracováno nad tento limit, je již placeným přesčasem.

• #38449 Reply

Šárka Martínková

Pracuji jako prodavačka a dělám krátký a dlouhý týden. Ve smlouvě mám 40 hod. týdně. Podle plánovacího kalendáře má měsíc listopad 152 hod. a se svátkem 160 hod. Můj zaměstnavatel chce abych oddělala 160 hod., sice mi svátek zaplatí, ale nechápu proč mám oddělat i hodiny za svátek. Můžete mi poradit, jestli je opravdu podle zákona si nadělat svátek a odpracovat 160 hod. místo 152 hod. A ještě by mě zajímalo, když na moji směnu nevyjde státní svátek tak kolik mám oddělat hodin v měsíci listopadu? Děkuji Martínková

• #38450 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, svátek je dnem pracovního klidu, do evidence se však uvádí jako odpracovaná doba, tudíž se tento den eviduje jako odpracovaný, i když se v něm fakticky nepracovalo. Ale k jeho napracování Vás nutit nikdo nemůže. Je to státem uznaný svátek, který mají zaměstnanci placený náhradou mzdy a nejsou povinni si ho napracovávat.

Pokud jde o počet směn a hodin, které máte odpracovat, takové výpočty zde neprovádíme. Mzdové účetnictví a výpočty nejsou předmětem této poradny.

• #38451 Reply

Karel Dlouhý

Jak napsal pan Mgr. Topka: pokud Vám v důsledku svátku odpadla směna, tento den eviduje jako odpracovaný, i když se v něm fakticky nepracovalo.

Záleží na harmonogramu směn. (Plánovací kalendář je jen pomocný, rozhodující je stanovená týdenní pracovní doba.)

Napsala jste "dělám krátký a dlouhý týden". Tedy za dva týdny po sobě byste měla odpracovat 80 hodin – tedy i v období od 17. 11. do 30. 11.

Z dotazu není jasné, zda váš obchod bude 17. 11. otevřen nebo ne.

Takže buď

A. 17. 11. budete pracovat (kratší nebo delší směnu) a dostanete mzdu, nebo

B. na 17. 11. podle harmonogramu směn Vám vyjde volno (stejně jako kdyby svátek nebyl) nebo

C. Vám v důsledku svátku směna odpadne, ale plánovaná kratší nebo delší směna se započte jako odpracovaná. Tedy u možností A. i B. musíte v listopadu odpracovat 160 hodin, u možnosti C fakticky odpracujete méně než 160 hodin.

• #38452 Reply

Monika Kvěchová

Dobrý den, zaměstnavatel mi neplní plný úvazek. Je to již 3. měsíc, tudíž to není jednorázový. Je to důvod k tomu, abych mohla ukončit smlouvu bez dvouměsíční výpovědní lhůty? Děkuji

• #38453 Reply

ivzez

Není.

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel dostatek práce, jde o překážku na jeho straně, za niž Vám náleží náhrada mzdy.

Okamžité zrušení pracovního poměru by přicházelo v úvahu pouze v případě nevyplacení mzdy nebo její části v zákonné lhůtě 15 dnů po období splatnosti mzdy. (Např. pro mzdu či její část za únor byste mohla pracovní poměr zrušit nejdříve 15. dubna.)

Odpověď na téma: Délka pracovní doby.
Informace o uživateli: