Diskuze ke článku ‚Co patří do společného jmění manželů‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Co patří do společného jmění manželů‘

Zvolené téma obsahuje celkem 312 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Miroslava a poslední změna je stará 1 rok, 4 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #23702 Reply

  Marie Zálešáková

  Dobrý den, můj otec by chtěl prodat garáž( na KÚ je zapsána na jeho jméno). Matka (jeho manželka) s tím nesouhlasí. Má nějakou šanci otci v prodeji zabránit.

  Otec pozemek na stavbu garáže dostal darem od svého otce. Garáž, ale byla postavena ze společných peněz rodičů. Děkuji za radu.

 • #23704 Reply

  Horáková

  Dobrý den, před uzavřením sňatku jsme se současným manželem kompletně zrekonstuovali jeho domek, který získal darem. Peníze do rekonstrukce jsme investovali oba, manžel si na financování sjednal ještě úvěr. Nyní jsme manželé, úvěr splácíme ze společně vydělaných peněz, které patří do společného jmění manželů. Mám v případě rozvodu nějaký právní nárok alespoň na část domu? Děkuji za odpověď.

 • #23705 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vše nasvědčuje tomu, že garáž je skutečně v SJM. Její nesouhlas sice nebrání převodu, hrozí tu však riziko, že převod napadne pro relativní neplatnost. Kdyby uspěla, pak by byl převod neplatný. Pokud by však neplatnost převodu nenamítla do 3 let od převodu, pak by již nic nehrozilo.

 • #23706 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na část domu Vám žádný nárok nevznikne, protože jde o dar manželovi, který nepatří do SJM. Můžete však požadovat co bylo z Vašeho výlučného majetku vynaloženo na majetek společný nebo co bylo z prostředků ze SJM vynaloženo na výlučný majetek exmanžela. V případě investic z Vašich peněz do domu před uzavřením sňatku i po svatbě však půjde o řešení mimo SJM, protože nejde o SJM. V praxi se to řeší např. jako půjčka, která byla poskytnuta druhému na zhodnocení domu a ten, kdo půjčku poskytl (tedy Vy) ji požaduje vrátit.

 • #23707 Reply

  Jitka Janečková

  Dobrý den,

  já i manžel máme děti z prvního manželství a jedno společné. Jelikož chceme děti, které žijí s námi, zajistit pro případ dědictví,navrhla mi notářka manželskou smlouvu, kterou bychom rozdělili SJM. Je možné sepsat manželskou smlouvu, ve které se rozdělí adresně současný majetek a uvést v ní , že veškerý movitý i nemovitý majetek nabytý od tohoto dne(např.koupě bytu)je výhradně majetkem mým, samozřejmě pokud s tím manžel souhlasí. Není taková smlouva napadnutelná u soudu po naší smrti při dědickém řízení?

  Mnohokrát děkuji za odpověď.

 • #23708 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud bude smlouva sepsána notářem, měla by být natolik právně v pořádku, aby ji nebylo možné později napadnout. A to ani v dědickém řízení. Jaký způsob "vypořádání" majetku bude ve smlouvě zvolen a co komu z Vás připadne, si dohodněte mezi sebou a pak zkonzultujte s notářkou.

 • #23709 Reply

  Kamila Langhammerová

  Dobrý den,

  manžel se soudí s bývalou manželkou o výživné a pracně dokazujeme , že domek v mém výlučném vlastnictví opravujeme z mého výlučného jmění. St.spoření jsem založila před manželstvím, vkládala finance ze svých prostředků a poslední dva roky bez vkladů. Budeme ho uvádět jako zdroj financí na opravu domu. Může soud považovat úroky na stavbením spoření vzniklé za dobu manželství do společného jmění a zohlednit výši výživného ? Děkuji

 • #23710 Reply

  Adámková

  Dobrý den.Chtěla bych se zeptat-jsem vdaná,a rodiče mi darují pozemek.Já jej po nějaké době prodám-získané peníze jsou mé nebo na ně má nějaký nárok i manžel?

  Děkuji za čas a odpověď.

 • #23711 Reply

  Lenka Fischer

  Dobrý den,

  jeden z manželů před uzavřením manželství vlastní nemovitost-dům, do které jsou v průběhu manželství investovány prostředky tvořící SJM. V průběhu rozvodového řízení tento manžel-vlastník převede nemovitost bezúplatně na svoji matku, takže ke dni právní moci rozsudku o rozvodu manželství věc sice existuje, nicméně je ve vlastnictví třetí osoby. Je tím vyloučena aplikace ust. § 149/2 věty druhé OZ? Přichází event. do úvahy bezdůvodné obohacení, podle jakého ust. a kdo by byl pasivně legitimován?

  Děkuji a zdravím.

 • #23712 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, úroky jsou v podstatě příjmem, který jako takový plyne za dobu trvání do SJM. Ovšem o jak podstatnou částku se jedná a jestli ji bude soudce vůbec brát jako důvod pro stanovení vyššího výživného záleží pouze na úvaze soudu. Myslím, že to není natolik podstatná částka, aby ovlivnila celkovou výši výživného.

 • #23713 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, darovaný pozemek bude výlučně Váš. I peníze za pozemek budou pocházet z výlučného majetku a nebudou tudíž spadat do SJM. Manželovi žádný nárok nevznikne.

 • #23714 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jde o prostředky ze SJM vydané na výlučný majetek jednoho z nich, a je tedy možné požadovat jejich kompenzaci v rámci vypořádání SJM. Převod nemovitosti sice může komplikovat prokazování investic ze SJM do ní vložené, ale nároku na vyrovnání to nebrání. Tudíž se buď dohodnou anebo se podá návrh na vypořádání SJM k soudu. Bezdůvodné obohacení se zde podlé mého neaplikuje. Jako budoucí právnička by jste si takovou věc mohla zjistit sama.

 • #23715 Reply

  Adámková

  Děkuji za odpověď :)

 • #23716 Reply

  Karel Drobný

  Dobrý den,

  Před vznikem manželství jsem podepsal kupní smlouvu na nemovitost a zaplatil kupní cenu z vlastních peněz. Kupní smlouva byla podána na katastr nemovitostí až 3 dny po svatbě. Spadá nemovitost také do SJM? Nebo lze ze SJM nemovitost vyloučit s odkazem na to, že se jedná o majetek pořízený výlučně z mých prostředků, které jsem získal před nabytím manželství?

  Děkuji a s pozdravem.

 • #23717 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud byla nemovitost získána jen z Vašich prostředků, pak je výlučně Vaše a do SJM nespadá. Je jedno jestli došlo k jejímu nabytí před nebo až po uzavření sňatku. Ovšem výnosy z nemovitosti (např. z pronájmů) by již do SJM spadaly.

 • #23718 Reply

  Karel Drobný

  Děkuji Vám za odpověď. přeji pěkný den

 • #23719 Reply

  Pavla Pyszkova

  Bydlíme v RD,kt.dostal manžel darem od rodičů a mně pak daroval 1/4./Z mých peněz "vyplacen" manž.bratr/.Opravy a rekonstrukce byly hrazeny ze spol.peněz.Po neshodách před 2lety na popud manžela spol.úspory rozděleny napůl,musela jsem si založit vlastní účet,manžel přispívá na domácnost a děti,jinak hospodaříme každý zvlášť.Mám vyšší příjem a pravděpodobně i větší úspory.Moc prosím o odpověď,na co bych měla nárok v případě rozvodu,jak by se řešilo SJM,hlavně úspory /musela bych pravděpodobně opustit dům a zajistit bydlení pro sebe a děti/.Moc Vám děkuji.

 • #23720 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže jste si nezúžili SJM notářským zápisem, tak veškeré Vaše vzájemné dohody o "rozdělení" peněz jsou neúčinné. I tak do SJM patří veškeré příjmy obou manželů a při vypořádání se dělí napůl. Dům do SJM nepatří – zde máte tzv. podílové spoluvlastnictví. Do SJM však patří investice vložené do domu a ty by se měly také vypořádat.

  Záleželo by tedy především na Vaší vzájemné dohodě a pokud se nedohodnete, rozhodne na návrh některého z Vás po rozvodu soud.

 • #23721 Reply

  Zuzana Čermáková

  Dobrý den,chtěla bych poradit.S manželem žijeme 18 let jako manželé.Za tu dobu jsme si pořidily družstevni byt,chatu.Manžel se společníkem založily společnost(v.o.s.).Uvažuji o rozvodu manžel ma poměr sice ho tají,ale je to otázka času kdy se to provalí.On tvrdi že za dobu našeho maželstvi velkou čast peněz vydělal on a chatu také postavil on za penize které našetřil a tak je většina majetku jeho.A taky mi zablokoval přístup na účet jehož byl majitelem ale já měla dispozični právo a kartu taky bloknul.Jsem ted na mateřské dovolené s naší druhou dcerou.Tak jsem se ocitla bez prostředku a odkázaná na jeho dobrou vůli.Chtela bych jenom vědět jestli mám nárok na polovinu majetku a taky na polovinu jeho podilu ve firmě.Mnohokrát děkuji Zuzana

 • #23722 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to je příliš zjednodušené, že by jste měla nárok na polovinu ze všeho. Ale je pravda, že po rozvodu by mělo dojít k vypořádání SJM, že na majetku i závazcích se oba podílí rovným dílem. Takže to, co jste získali v manželství je Vás obou bez ohledu na to, kdo vydělával více. V SJM je i obchodní podíl, který má manžel v s.r.o. Ten by se musel ocenit odhadem a vypořádat. Protože kolem vypořádání SJM a zvláště kolem obchodních podílů bývají někdy velmi komplikované situace a snaha o zastírání hodnoty, lze doporučit advokáta.

 • #23723 Reply

  Zuzana Čermáková

  Děkuji mnohokrat za odpověď a budu to muset nějak začít řešit.Děkuji Zuzana

 • #23724 Reply

  Renata Münzerová

  Dobrý den, potřebuji radu v oblasti SJM. Před pár lety (cca 3 roky)jsem od manžela odešla z důvodu neustálého fyzického napadání a urážek. Po roce jsem se vrátila na jeho neustálé naléhání, že se změní a žili jsme spolu opět rok v RD jeho rodičů, kteří mě po celou dobu nepřihlásili zpět k trvalému pobytu. Po roce byla situace v domácnosti ještě horší, tak jsem odešla na stálo. Již spolu 3/4 roku nežijeme, ale v RD jeho rodičů mám stále své osobní věci (oblečení) a ze SJM jsem si nestihla nic vzít, neboť mi manžel již znemožňuje přístup. Dále mám v bytě nábytek, který jsem si do manželství přinesla a než jsme začali byt obývat, provedla se v bytě rekonstrukce za mé ušetřené peníze ještě před manželstvím.Mám tedy vůbec nárok nějak získat zpět své věci, včetně vypořádání SJM a vyplacení částky investované do domu? Pokud ano, jakým způsobem toho lze dosáhnout. Je nutné rozvodové řízení, které zatím nepožaduji? Děkuji předem za odpověď

 • #23725 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  vypořádávat SJM je možné až po rozvodu. Sice osobně vůbec nechápu, na co s rozvodem čekáte, ale vřele Vám jej doporučuji. Pokud se rozvádět nechcete, je nutné navštívit notáře a sepsat u něho dohodu o zúžení SJM, protože stále nabýváte věci do SJM.

 • #23726 Reply

  David Kučera

  Jsme novomanželé a chceme s ženou udělat manželskou smlouvu o bytovém vypořádání s případě rozvodu.

  Jde o to, že nyní kupujeme byt v hodnotě 1 800 000,-Kč. 1 200 000,-Kč bude z prodeje současného bytu, který je mým majetkem (pořizoval jsem ho za svobodna) a 600 000,-Kč budeme mým půjčku od mé rodiny.

  Smlouvou chceme dojednat, že v případě rozvodu bude vypořádání následující:

  „67% z ceny získané prodejem nebo stanovené odhadcem náleží manželovi.

  Jedná se o podíl využitý ke koupi výše uvedeného bytu – získaný prodejem bytu,který byl jako družstevní byt získán (koupen) a užíván mnou před uzavřením manželství.

  33% z ceny získané prodejem nebo stanovené odhadcem náleží oběma manželům rovným dílem. Jedná se o podíl využitý ke koupi výše uvedeného bytu – získaný půjčkou od rodiny manžela. Tato půjčka je splácena ze společného rodinného rozpočtu manželů, proto tento podíl náleží manželům rovným dílem.

  Postačí,když bude smlouva sepsána a podepsána jen mezi námi – bez právníka?

 • #23727 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tuto věc můžete vyřešit pouze u notáře – ani advokát nestačí. Zde je třeba sepsat dohodu o zúžení SJM ve formě notářského zápisu.

 • #23728 Reply

  Josef Novotný

  jsem 7let rozvedený,byli jsme s manželkou majiteli bytu.Po rozvodu nedošlo k vypořádání majetku,bývalá manželka měla na bytě dluh, došlo k exekuci a byt byl prodán bez mého vědomí (manželka mi zadržovala poštu,jelikož ta mi byla zasílána k ní na adresu mého trv. bydliště)Nyní mají být peníze vyplaceny bývalé manželce,se kterou není možné se jakkoli domluvit a já chci vyplatit svůj podíl.Prosím poraďte co mohu dělat.

 • #23729 Reply

  Zdeněk Berger

  Dobrý den.Rodiče mi darovali 1/2 domu s tím že po jejich smrti což se také stalo přejde do mého vlastnictví i ta druhá polovina.Dále i nějaké finanční prostředky jsem zdědil.Na co všechno má manželka nárok.Asi se budeme s manželkou rozvádět.Dídy za odpověď.

 • #23730 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  do SJM patří veškerý majetek a peníze získaný za trvání manželství S VÝJIMKOU věcí získaných darem nebo dědictvím … Tedy, manželka nemá nárok ani na dům ani na peníze z dědictví.

 • #23731 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se s ní nedohodnete na tom, že Vám má vyplatit polovinu z těchto peněz, podejte soudu žalobu a vymáhejte tyto peníze soudní cestou.

 • #23732 Reply

  Lucie Kubicek

  Dobry den,mam dotaz,moje sestra je rozvedena,ale jeste neni majekopravne vyporadana.Exmanzel chce po ni vyplatit polovinu z byu,ale chce to z trzni hdnoty,ma na to narok?vyplaci se hodnota kupni,trzni nebo odhadni?

  ten byt je druzstevni a on vlastne jenom vlastni polovinu podilu v druzstve.A jak je to kdyz za 15-ctileteho trvani manzelstvi 10 let nepracoval a vse co se tyce ohledne bytu financovala ma sestra.Za odpoved predem

 • #23733 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vypořádání podílu z členství v bytovém družstvu po rozvodu se odvíjí od ceny obvyklé, tedy od ceny, za kterou by se podíl v družstvu v rozhodné době (tedy době, kdy se manželé vypořádávají) a místě převáděl. Tu je možno chápat jako cenu tržní. Buď dojde k dohodě nebo o tom na návrh některého z ex-manželů rozhodne soud.

 • #23734 Reply

  Pavel Henken

  manželka se rozhodla že se rozvede,z našeho společného účtu vybrala polovinu peněz,založila si svůj účet a nyní chce po mně abych ji platil polovinu na byt aalimenty na děti,měsíční platba bytu se vším je přibližně 5 000,- kč.Protože nikdo o ničem zatím nerozhodl sdělil jsem ji,že zatím budu platit 5000,-leasing na auto a ona bude platit byt,udělal jsem dobře nebo musím ještě platit polovinu na byt,upozorňuji,že auto používám do práce, a jsem povinen ji začít platit na děti nebo čekat na soudní rozhodnutí ? děkuji za odpověď

 • #23735 Reply

  Petr Noha

  Chceme koupit s manželkou byt, ale chci, abych vlastníkem byl pouze já, aby to nebylo v SMJ. Peníze mi darují rodiče darovací smlouvou a v kupní smlouvě budu jako kupující pouze já. Kupovat byt chceme pomocí notářské úschovy.

  1.Je tento postup správný?

  2.Musí se na darovací smlouvě ověřit podpisy a je nutný podpis manželky příp. svědka?

  3.Darované peníze musí do notářské úschovy přijít z účtu rodičů nebo je tam mohou vložit v hotovosti příp.je tam mohu dát/převést i já?

  Děkuji za odpověď.

 • #23736 Reply

  Bára Nová

  Dobrý den!V době trvání manželství jsem po porodu dvojčat podstoupila plastickou operaci poprsí.V současné době řešíme majetkové vyrovnání a manžel zahrnul do společného jmění i moje nová prsa.Je to vůbec možné???!!!

 • #23737 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  leckterý muž by s ním zřejmě souhlasil, nicméně pokud se budeme striktně držet ustanovení § 143 odst. 1 písm. a) obč.zákoníku, který stanoví, co patří do SJM a mj. stanoví, že tam patří vše, s výjimkou majetku a věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů. Sice už slyším ty protiargumenty mužské části populace, nicméně se domnívám, že byste měla být úspěšná. Pokud náhodou ne, podělte se pak s námi o výsledek.

 • #23738 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, musíte přestat říkat, že chcete "S MANŽELKOU" koupit byt – na to myslete hlavně při případném soudním řízení o vypořádání SJM po rozvodu.

  Pokud Vám rodiče naprosto všechny peníze na koupi domu darují, musíte být v kupní smlouvě uveden pouze Vy a manželka by neměla nikde figurovat – max. jen že např. bere na vědomí, že jste výlučným vlastníkem Vy a že peníze na koupi jste použil z daru rodičů.

  Na darovací smlouvě být ověřené podpisy musí; žádného svědka nepotřebujete. Jestliže bude částka přesahovat 450tis. Kč, mělo by to být převodem z účtu.

 • #23739 Reply

  Alena Gieszmanová

  Dobrý den,mám zřejmě dotaz jako všichni tady přede mnou. Po 15 letech manželství se rozvádím a velkým sporem je byt v osobním vlastnictí. Byt jsem získala ještě před sňatkem, ale po roce nám Obecní úřad nabídl byty k prodeji. Ano byt jsme koupili a vlastníme ho každý jednou polovinou.Je mi úplně jasné,že jsem povinna manžela vyplatit,ale zajímalo by mně kolik peněz mu vlastně budu muset dát. Byt jsme koupili za 40 tisíc,po celou dobu manželství jsem měla 2xvyšší příjem než manžel a hlavně v bytě se mnou zůstanou dvě nezaopatřené děti a připadá mi velice nespravedlivé vůči mně i dětem mu nyní vyplatit polovinu tržní ceny bytu.Děkuji

 • #23740 Reply

  Lucie Jiřenová

  Dobrý den, s manželem jsme ještě za svobodna koupili rozestavěný domek, který byl v katastru nemovitostí veden jako stavba – rozestavěný objekt k bydlení a každý z nás vlastnil 1/2.

  Nyní, po svatbě, jsme domek zkolaudovali a podali na katastrální úřad žádost o zapsání nové stavby. Současně s tím jsme žádali o zapsání domu do společného vlastnictví manželů. Součástí naší žádosti bylo i souhlasné prohlášení manželů a oddací list, aby bylo zřejmé, že se ve věci vlastnictví domu jedná stále o stejné osoby. Žádost nám byla vrácena s tím, že jsme dům nepořídili za trvání manželství a tudíž ho do SJM nelze zapsat, nadále budeme vlastnit každý 1/2.

  Opravdu není žádná možnost, jak zapsat nemovitost do společného jmění manželů?

  Za odpověď děkuji. Lucie

 • #23741 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, je možné o tento dům rozšířit notářským zápisem SJM – jedná se však o poměrně drahou záležitost, navíc když mi moc není jasné, proč tak moc stojíte o to, aby byl v SJM a ne v podílovém spoluvlastnictví.

 • #23742 Reply

  Renáta Pelíšková

  Dobrý den, rozvádíme se, manželství trvalo 18 let a máme 2 děti. Chtěla bych jen vědět, manžel má na sebe byt přepsaný již od rodičů za svobodna, byl to byt družstevní. Za několik let již v průběhu manželství, byl převeden do osobního vlastnictví, na katastru je uveden jako majitel pouze manžel, já mám jen trvalé bydliště. Mám nějaký nárok na odstupné, nebo nějaké vypořádání, co se týče bytu, nebo je to výlučně majetek manžela? Děkuji za odpověď.

 • #23743 Reply

  Václav Aubrecht

  Dobrý den !

  Patří ještě dle současných zákonů mzda každého z manželů do společného vlastnictví manželů?

  Může si jeden z manželů jen tak, bez dohody, ponechávat větší část mzdy a šetřit třeba na auto ?

  Jak se potom bere vlastnictví tohoto auta?

  Lze nějakým rozumným způsobem usměrnit toho kterého z manželů?

 • #23744 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  smaozřejmě – patří. Podívejte se do § 143 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku – zde je přesně určeno, co do SJM patří a co ne.

  I když si některý z manželů bude dávat na stranu část mzdy, stejně cokoli, co za tyto peníze koupíte, bude patřit do SJM, protože tyto peníze jsou také součástí SJM. Předejít tomu můžete pouze zúžením SJM, což je dohoda sepsaná u notáře; je to však poměrně finančně nákladné.

 • #23745 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v tomto případě záleží na znění smlouvy o převodu a na zápisu v katastru. Protože práva k bytu získal ještě pře manželstvím, pak sice vznikl společný nájem bytu, ovšem nikoliv společné členství v družstvu. Jestliže nebyla sepsána dohoda o převodu členských práv a povinností na Vás, pak je byt výlučně manžela a nárok na "odstupné" nemáte.

 • #23746 Reply

  Věra Kraitlová

  Dobrý den,

  manžel samozřejmě s mojím souhlasem(pouze slovním není nic písemného) zakoupil od města pozemky a nějeké nemovitosti. Kupní smlouva a zápis v katastru nemovitostí je pouze na jeho jméno. Hraje toto nějakou roli v případě rozvodu a dělení majetku nebo při děditské řízení ? Děkuji předem za odpověď

 • #23747 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  i když je v KN zapsán pouze manžel (což je však nesprávně), jste oba vlastníky těchto nemovitostí ve společném jmění manželů. Při rozvodu se tak můžete domáhat vyplacení z těchto nemovitostí. V dědickém řízení po manželově smrti by Vám zase nejprve při vypořádání SJM připadla 1/2 tohoto majetku a o druhou polovinu byste se podělila s ostatními dědici.

 • #23748 Reply

  Irena

  Dobrý den, jsme rozvedeni s bývalým 2 roky, rok je podán návrh na vypořádání SJM. Dnes jsem se od advokátky dozvěděla, že bývalý manžel si dělá nároky na pozemek, který jsem zakoupila z darovaných peněz rodičů. V KN jsem vedena jako majitel pouze já. Nikde ale nemám doklad o tomto daru, částka byla 50tis.dnes má pozemek hodnotu několikanásobnout a tak si dělá bývalý manžel nároky. Bude stačit doložit u soudu čestné prohlášení rodičů, že mi peníze drovali, aby nespadal tento pozemek do vypořádání SJM?

 • #23749 Reply

  Ing. Monika Dvořáčková

  Dobrý den, prosím moc o radu. Sestra se rozvádí a řeší se SJM. Její muž dostal od rodičů 1 500 000,– darem na nákup nemovitosti (ta nestála přesně 1 500 000,– ani nebylo specifikováno o jakou nemovitost se jedná, na smlouvě nejsou ověřené podpisy), manžel nemovitost koupil a rekonstruuje ji, přičemž ji také pronajímá a má měsíční zisky z tohoto pronájmu. Chtěla bych se zeptat, zda má sestra nárok na polovinu domu, popřípadě zisků z pronájmu. Děkuji Dvořáčková

 • #23750 Reply

  V. Vlachová

  Dobrý den,

  můj partner je rozvedený a já spolu s ním a třemi nezletilými dětmi bydlím v bytě, který je ve společném vlastnictví mého partnera a jeho bývalé manželky.

  Do 3 let od jejich rozvodu má dojít k vypořádání SJM. Chtěli bychom jeho bývalou manželku vypořádat finančně, ona by chtěla byt prodat a výtěžek z prodeje rozdělit napůl. Sama má bydlení pro sebe zajištěné v pronájmu, ale my jiné bydlení ani nemovitost nevlastníme.

  Můj dotaz zní: může mého partnera bývalá manželka (příp. soud) nutit k prodeji bytu, i když v daném bytě bydlí (naše) nezletilé děti a museli bychom tak se dvěma batolaty a jedním dospívajícím dítětem řešit shánění nového bytu, stěhování, dojíždění do školy, atd.?

  A druhá otázka: 800.000 kč dostal můj partner od svého otce (po svatbě) darem na pořízení bytu (bez darovací smlouvy); má můj partner (pokud mu otec darování peněz dosvědčí) nárok na vyšší podíl na daném bytě o oněch 800.000?

  Děkuji.

 • #23751 Reply

  Jana Nováková

  můj přítel je tři roky rozvedený a neni majetkoprávně vypořádaný.Bydlí v novém bytě, ale je stále spolumajitelem dr.bytu, v kterém bydlí bývalá manželka.Ta nechce platit žádné náklady -inkaso ani nájemné ,vše dosud platí přítel.Rád by konečně vypořádal toto vlastnictví k družtevnímu bytu, případně i převedl svůj členský podíl bezúplatně na bývalou manželku. Ta ovšem vůbec nekomunikuje, stávající stav stav ji vyhovuje, nemá žádné náklady na bydlení, nic neplatí.Může se proti tomu přítel nějak bránit? Pokud přestane platit její náklady na byt, budou na něj chodit všechny upomínky.Manželka pracuje a jeji výdělek je dostatečný, aby se mohla sama živit.Přítel se odstěhoval ještě před rozvodem z bytu a od te doby se tam nikdy nevyskytoval.

 • #23752 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  přítel může podat soudu žalobu na zrušení společného nájmu DB manželi. V tomto řízení soud rozhodne o tom, kdo se stává nadále nájemce družstevního bytu.

  Nicméně, pokud s tímto stavem oba souhlasí, ať dojde na družstvo a tam celou záležitost vysvětlí a objasní – družstvo pak bude vést v evidenci jako nájemce exmanželku a po ní bude požadovat platby nájmu. Elektřinu atp. ať jednoduše sám odhlásí ze svého jména – když nechce spolupracovat.

 • #23753 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  rodiče budou pravděpodobně předvoláni jako svědci, aby před soudem vypověděli, kdy a kolik Vám darovali a také zda to byl dar určený jen pro Vás či pro oba. Nicméně, jestliže jste zastoupena advokátem, zeptejte se jeho.

 • #23754 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý dne, dům, který byl pořízen z darovaných financí, nespadá do SJM, tudíž na něj nemá manželka žádný nárok. Jediné, co spadá do SJM jsou příjmy z pronájmu. Ty by se při vypořádání zohlednit měly.

 • #23755 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nutit ho k tomu nemůže. Pokud se nedohodnou, může se podat návrh na vypořádání SJM k soudu. Ten rozhodne. O darovaných penězích tu již bylo mnohokrát řečeno, že do SJM nespadají. To, jak se každý z manželů podílel na získání bytu, by měl soud při rozhodování zvážit.

 • #23756 Reply

  Kamil

  Dobrý den,prosím o odpověď.Rozvádím se. Mám nějaký nárok na finanční zhodnocení bytu,k němuž došlo za trvání manželství,ale který dostala manželka jako dar od své matky v době trvání našeho manželství a je tudíž výlučným vlastníkem? Byt tehdy byl za pořizovací cenu 600tisíc,je to již 6 let,nyní má byt hodnotu o mnohem vyšší,také došlo k výměně oken a zateplení-vše bylo placeno z fondu oprav. Byt je ve výlučném vlastnictví manželky,ale ta byla po celou dobu na mateřské dovolené,tudíž neměla žádné příjmy a vše jsem platil já,tedy i fond oprav. Zajímá mě-Mám nárok alespoň na POLOVINU částky zvýhodnění bytu,k níž došlo za těch 6 let manželství? Byt má nyní cenu asi 1.400 000,-Kč,tedy mám nárok na polovinu z těch 800 tisíc o něž je nyní hodnota bytu vyšší? Děkuji za odpověď.

 • #23757 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, máte nárok na

  1) náhradu toho, co bylo ze SJM vynaloženo na investice a zhodnocení bytu, který je výlučně manželky, a to v rámci vypořádání SJM;

  2) pokud jste na tyto účely vynaložil i nějaké prostředky, které byly výlučně Vaše, pak máte nárok i na ně. Ovšem nemůžete to řešit cestou vypořádání SJM, protože nejde o záležitost, která do SJM spadá. Jde totiž o byt, který byl darován (není tedy v SJM) a o Vaše výlučné prostředky (které také nejsou v SJM). Tohle musíte řešit buď dohodou nebo v civilněprávním řízení. Pokud nevíte jak na to, navštivte advokáta, který ohlídá Vaše zájmy.

 • #23758 Reply

  Veronika

  Dobrý den,mám otázku ohledně SJM. Právě probíhá soud(byl odročen o dva měsíce z důvodu soudcovi dovolené)o výživném na děti pro dobu po rozvodu. Je podána žádost o rozvod. Já,jakožto manželka požaduji polovinu(vyplatit finančně) z firmy manžela,na níž jsem se sice nijak nepodílela,celou dobu manželství jsem byla na mateřské dovolené,ale firma byla založena v manželství,majitelem je manžel. Žádám ale finanční vypořádání i z firmy.Mám na něj nárok? Co se stane v případě když firmu ještě před rozvodem manžel prodá? Může to udělat? Budu moci poté žádat alespoň o vyplacení polovinou prodejní ceny firmy? Nebo nebudu mít nárok ani na polovinu,jelikož dojde k prodeji firmy ještě před rozvodem? Předem velice děkuji za odpověď.

 • #23759 Reply

  Veronika

  Prosím o odpověd ještě na jednu otázku.Manžel prodal osobní automobil v době trvání manželství,ještě než podal žádost o rozvod,ale k rozvodu se již zchylovalo.Dosud nejsme rozvedeni.Mohu si nějak nárokovat polovinu prodejní ceny nebo mám smůlu,jelikož k prodeji došlo za doby manželství? Mohu nějak kupní smlouvu napadnout? Děkuji za odpověď.

 • #23760 Reply

  Tomas Marek

  Před uzavřením manzelstvi jsem se stal spoluvlastnikem

  rekreacni zahrady (zapsano v katastru) a na ni stojici

  garaze (rovnez) a chatky (rovnez). Potrebuji potvrdit, ze to opravdu nepatri do SJM, byt nemame predmanzelskou smlouvu.

 • #23761 Reply

  Lenka Klimešová

  Od roku 2006 jsem majitelkou bytu a pozemků. V roce 2007 jsem se provdala.

 • #23762 Reply

  A. St.

  Dobrý den, ráda bych se zepatala:

  Přítel je rozveden, před rozvodem převedl družstevní byt ze SJM v dobré víře na manželku notářským zápisem o zúžení SJM. Manželka má v péči dvě nezl. děti, na které přítel platí 7000 Kč. Ostatní majetek vypořádán nebyl. Od té doby dnes již bývalá manželka a její rodiče nám velmi znepříjemňují život. Obtěžuje lživými výroky na Obecním úřadě, u soudu, u Policie, u přítelova zaměstnavatele, sleduje nás atd. (jedním slovem se mstí) Je možné nějakým způsobem jeho krok, kterého dnes již lituje, zvrátit? Popřípadě ve vypořádání zbytku SJM žádat nějakou finanční náhradu/kompenzaci za převod tohoto bytu, který má poměrně vysokou hodnou? (vypořádání bude soudní cestou, neboť zde není možná jakákoliv smírná dohoda) Děkuji za odpověď.

 • #23763 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  takový krok je nevratný. v době podpisu jistě jednal přítel při smyslech a s úmyslem takový úkon učinit, tak co byste chtěli dnes namítat? Je mi líto – to ani nezvrátíte, ani nedosáhnete žádné náhrady.

 • #23764 Reply

  Jaroslava Krejčová

  Dobrý den, mám dotaz –

  před manželstvím jsme uzavřeli předmanželskou smlovu o zúžení společného jmění manželů. Bylo tam řečeno, že veškeré příjmy i závazky z podnikání manžela jsou jeho výlučným vlastnictvím (včetně věcí nabytých z příjmů). Já řešena nebyla. Postavili jsme dům a protože se stavěl na manželovo jméno (nevím proč), po dostavění a kolaudaci jsme podepsali čestné prohlášení, že jsme se podíleli každý jednou polovinou na stavbě i koupi pozemku. Stala jsem se podílovou vlastnicí 1/2 ideální poloviny všeho. Protože jsme se však nyní rozvedli, zajímá mne, jestli ne manžel musí vyplatit z oné poloviny domu, protože on nechce a říká, že mi ji vlastně daroval a že ten dar chce zpět. Domnívám se – vzhledem k práci, kterou jsem tam odvedla s kolci betonu na stavbě – že mám právo na odstupné. On se chce soudit a nechce dát nic. Mám právo na něco ebo nemám? Děkuji moc za odpověď.

 • #23765 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jste zapsána jako podílová spoluvlastnice, pak máte ideální 1/2 nemovitosti a je na vás jak se dohodnete na vypořádání. Pokud ne, je možné se obrátit na soud a požadovat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Jeho teorie o vrácení daru není příliš pravděpodobná. Vydání daru lze považovat jen za určitých, výjimečných okolností. A z ničeho neplyne, že by k nim ve Vašem případě došlo.

 • #23766 Reply

  Libor Radomský

  Dobrý den,moje tchýně se rozvádí.Tchán získal byt před manželstvím,takže nemá tchýně nárok na polovinu, jestli se nemýlím? Má nárok na polovinu majetku získaný za dobu manželství(nové vybavení bytu,auto,zahrada s chatkou)?

  Děkuji za odpověď

 • #23767 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  principem společného jmění manželů je, že manželé získávají majetek za trvání manželství právě do tohoto SJM společně. Nevztahuje se to však na majetek získaný dědictvím či darem. Majetek nabytý jedním z manželů před uzavřením manželství do SJM nepatří a je ve výlučném vlastnictví tohoto manžela.

 • #23768 Reply

  Veronika

  Dobrý den,mám otázku ohledně SJM. Právě probíhá soud(byl odročen o dva měsíce z důvodu soudcovi dovolené)o výživném na děti pro dobu po rozvodu. Je podána žádost o rozvod. Já,jakožto manželka požaduji polovinu(vyplatit finančně) z firmy manžela,na níž jsem se sice nijak nepodílela,celou dobu manželství jsem byla na mateřské dovolené,ale firma byla založena v manželství,majitelem je manžel. Žádám ale finanční vypořádání i z firmy.Mám na něj nárok? Co se stane v případě když firmu ještě před rozvodem manžel prodá? Může to udělat? Budu moci poté žádat alespoň o vyplacení polovinou prodejní ceny firmy?Polovinu z účetní hodnoty nebo odhadní? Jak zajistit,aby nedošlo k úmyslnému podhodnocení ceny firmy? Nebo nebudu mít nárok ani na polovinu,jelikož dojde k prodeji firmy ještě před rozvodem? Předem velice děkuji za odpověď.

 • #23769 Reply

  Veronika

  Prosím o odpověd ještě na jednu otázku.Manžel prodal osobní automobil v době trvání manželství,ještě než podal žádost o rozvod,ale k rozvodu se již zchylovalo.Dosud nejsme rozvedeni.Mohu si nějak nárokovat polovinu prodejní ceny nebo mám smůlu,jelikož k prodeji došlo za doby manželství? Mohu nějak kupní smlouvu napadnout? Manžel tvrdí,že jsem z prodejem souhlasila.Děkuji za odpověď.

 • #23770 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, k Vašemu neúměrnému množství dotazů jen rámcově. Pokud byla firma založena z peněz ze SJM, pak máte nárok na vypořádání z obchodního podílu. Ale na vedení firmy žádný nárok nemáte. Takže jediný, kdo o ní rozhoduje, je manžel a může ji klidně i prodat, a to kdykoliv bude chtít. Na hodnotu obchodního podílu bývá vyhotoven znalecký posudek, od toho se pak odvíjí výše kompenzace. A nejlépe si celou věc zajistíte tím, že si najmete právníka, který ohlídá Vaše práva při vypořádání SJM.

 • #23771 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli bylo auto placeno z peněz ze SJM, pak nárok máte. Protože ale každý tvrdíte něco jiného, budete muset o vypořádání SJM požádat soud, u kterého se bude prokazovat co patří a nepatří do SJM a jak nakonec bude vypořádání provedeno.

 • #23772 Reply

  Marcel Rozsypal

  Dobrý den.Prosím odpověď na otázku:V době trvání manželství jsme dubna2005zakoupily ze společných peněz os.vozidlo z bazaru i když naše manželství bylo na rozvod.Manželka ale vozidlo místo na sebe přepsala června2005na jinou osobu což jsem do dnešní doby netušil,u osoby nyní žije i v podnájmu od srpna2005.Září2005 jsem podal žádost o rozvod,nyní jsme již2roky rozvedeni,ale SJM vypořádáno není.Vozidlo používá pro svoji potřebu stále.Nyní jsem se dozvěděl,kdy probíhalo jednání o zvýšení výživného na syna kde tvrdí,že vozidlo zakoupila z pujčených peněz od rodiny a kamarádky, že musela červnu2005 prodat.U stanovení výživného na syna listopadu2005 k majetkovým poměrům ale uváděla,že je spoluvlastníkem vozidla,tož je zapsáno i v rozsudku.Tímto mě vlastně klamala.Mohu nějak nárokovat vozidlo zpět nebo polovinu ceny vozidla nebo mám smůlu.Děkuji za odpověď.

 • #23773 Reply

  Sona Hergetová

  Dobrý den.Chtěla bych vědet jaký mám nárok na rod domek,když ho manžel koupil za slobodna.Jako manželé v něm bydlíme 4roky a předělávali sme ho společně.

 • #23774 Reply

  Petr Petr

  Uvedený dům nespadá do SJM a tedy na něj nárok nemáte. Po manželovi ale můžete požadovat polovinu (prokázaných) nákladů, které jste do domu za trvaní manželství vložila.

 • #23775 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, mohl by jste podat návrh na vypořádání SJM k soudu ještě dříve než uplynou 3 roky od rozvodu a dojde k zákonné fikci o vypořádání. U soudu pak uvedete skutečnosti o koupi vozu. Pokud Vám dá soud za pravdu, stanoví i způsob, jak bude vozidlo vypořádáno a jakou náhradu Vám bude muset ex-manželka vyplatit.

 • #23776 Reply

  tomas stary

  Dobry den,

  mam na Vas nasledujici dotaz.V dobe trvani manzelstvi jsme s manzelkou koupili nemovitost. Kupni smlouva i zapis v katastru nemovitosti je pouze na manzelku, dle zakona o SJM mam tedy narok na polovinu nemovitosti? Je mozne za trvani manzelstvi koupit nemovitost, aby byla pouze a vylucne majetkem jednoho z manzelu a druhy si ji nemohl narokovat.

  Dekuji za odpoved

  Tomas Stary

 • #23777 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, nejedná se o zákon o SJM, ale o občanský zákoník a jeho ustanovení §§ 143 – 151.

  Jestliže nemovitost koupila ze společných peněz, je v SJM. Aby byla pouze její, museli byste sepsat dohodu o zúžení SJM a to ve formě notářského zápisu.

 • #23778 Reply

  Petr

  Dobrý den.

  S.r.o. vznikla před manželstvím, avšak ke splacení podílu došlo až měsíc po sňatku z účtu manželky. Vyplývá z toho pro manželku v případě rozvodu nárok na 1/2 hodnoty podílu firmy?

  Děkuji za odpověď.

 • #23779 Reply

  Sonia Kolníková

  Dobrý den,mám přítele se kterým bychom se chtěli vzít. Nyní jsem koupila dům, který je na mě, i hypotéka je na mě napsaná. On je francouz, narozený u nás. Získal občanství z Francie za to že tam několik let pracoval. Bohužel nemá zrovna tichou a normální minulost a obáváme se, že až ho jednou minulost dostihne, mohli bychom přijít o náš majetek, který je ale napsán na mě. Jak je to prosím v případě, že bychom se chtěli vzít? Dá se to nějak ošetřit? Díky moc již nyní alespoň za nějakou radu, našla jsem si rodinný zákon, ale moc těm termínům nerozumím. Díky Kolníková

 • #23780 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, úpravu společného jmění manželů neobsahuje zákon o rodině ale občanský zákoník.

  Vše, co si pořídíte před uzavřením manželství je výlučně Vaše a Váš manžel na tento majetek nemá žádné právo ani z tohoto majetku nemohou být kryty jeho předchozí dluhy před manželstvím.

 • #23781 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obchodní podíl v tomto případě není součástí SJM. Firma vznikla před manželstvím (podíl nebyl získán v manželství)a na splacení byly použity finance manželky, které nebyly společné (to lze předpokládat s ohledem na trvání manželství teprve v délce 1 měsíce). Tudíž tato záležitost se vůbec netýká SJM. Muselo by se to řešit např. jako její půjčka na Váš podíl, kterou jste povinen ji vrátit na její požádání.

 • #23782 Reply

  Bronislava Šedivá

  Dobrý den, chtěla jsme se zeptat jak je to s bydlením po rozvodu. O rozvodu zatím jen uvažuji, již rok a půl spolu nežijeme, manžel žije dole v patře a já s dětmi nahoře. Dům patří manželovi, postavil ho ještě před svatbou a navíc máme uzavřenou předmanželskou smlouvu týkající se jeho firmy, tzn. na vše co co souvisí s firmou nemám nárok. Nicméně i během manželství dával spoustu věcí pořízených společně do firemních nákladů. Jedná se mi o to, že pokud požádám o rozvod tak nemám kam jít, je povinnen mě a dětem zajistit byt ?? Dále jsem se chtěla zeptat jak je to s výživném na děti ? Od března 2007 mi na děti nedal ani korunu, je možné žádat o výživné oficiální cestou i když nejsme rozvedeni ?? Děkuji. Šedivá

 • #23783 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  co se týče bydlení, doporučuji dohodnout se. Jestliže se po rozvodu z domu neodstěhujete (když to bude manžel požadovat), může na vás podat žalobu na vyklizení. Soud by mu určil pouze zajistit Vám bytovou náhradu, což fakticky znamená najít Vám nějaký nájemní byt a zprostředkovat Vám uzavření nájemní smlouvy. Tedy, nic by Vám nekupoval ani neplatil.

  Co se týče výživného, o jeho určení požádejte soud.

 • #23784 Reply

  Bronislava Šedivá

  A v případě, že bych si podnájem pro sebe a naše dvojčata zajistila sama, bylo by možné po manželovi požadovat vyživovací povinnost i na mě ?? Můj příjem činí 16000,- hrubého, obě děti má na sebe pro odpočet daně napsané manžel a odmítá je nechat přepsat na mě, čímž by se mi zvedl čistý příjem o cca 2000,-.

  Podnájmy bytů 2+kk což by mě a dětem stačilo, činí v Brně cca 13.000+inkaso na což nemám.

 • #23785 Reply

  Sonia Kolníková

  Dobrý den, děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Dnes se tedy chystám na nastudování občanského zákoníku. Přeji mnoho úspěchů a ještě jednou díky.

  Kolníková

 • #23786 Reply

  Zlata Kravčuková

  Dobrý den, v prosinci to budou tři roky,kdy jsme se s manželem rozvedli.Dohodli jsme se o vypořádání smj,ale manžel mi nic nedal.Nevím jak mám postupovat.Má dva byty v osobním vlastnictví,pracuje a zachoval si svůj živ. standart.Já jsem po deseti letech manželství odešla jen s osobními věcmi.Jsem invalidní důchodce a mé životní náklady tím nepokryji.Můžete mi prosím poradit,co mám dělat? Děkuji Kravčuková

 • #23787 Reply

  Klára Hlavatá

  Dobrý den, moje matka se hodlá po 25letech utiskování rozvádět, já s bratrem jsme už dospělí,ba pracujeme.Matka se ze společné domácnosti s otcem a s bratrem dostala na psychiatrii-3 měsíce.Poté začala bydle u mě v bytě,máinvalidní duchod.Nechce se domáhat vůbec žádného majetkového vyrovnání.Než podepíše že se všeho výhradně vzdává ve prospěch mého otce…poradte mi…..celý život ho živila z minimálního

  platu,platila studium dětí,otec nájemné kolem 3000 v městském bytě.Sám je OSVČ fotofraf ale činný asi jen 4 měsíce v roce.přesto naschromáždil majetek výhradně sobě ne ve prospěch rodiny.drahé

  knihy,fotoaparáty,elektroniku, auto, skutra….TVRDÍ ŽE TO VŠE SLOUŽÍ JEHO PODNIKÁNÍ – JE MOŽNÉ TOTO VYJMOUT ZE SJM?je pravda že auto odepisoval účetně.Matka si nechce z bytu nic vzít s tím že v bytě zůstal syn.Přesto si myslím že by měla nárok na finanční hotovost.Na advokáta nemá a hlavně chce se vyvarovat tahanicím.Rozvod dohodou-rok spolu nebydlí,co jí poradíte a jakej na to máte názor?

 • #23788 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, jestliže nemají zúžené SJM, tak i veškerý majetek a příjmy z podnikání náleží oběma manželům – tím spíše, když si takový majetek pořídil otec za společné prostředky. Rozumím sice tomu, že chce vše vyřešit v klidu, ale nechat mu úplně vše a nechtít alespoň něco mi přijde velká škoda.

  Jestliže nemá na advokáta, ať si ho nechá ustanovit soudem na základě podané žádosti.

 • #23789 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nevím, jakou formou jste se na vypořádání "dohodli". Zda jen ústně, pak podejte soudu co nejdříve žalobu na vypořádání SJM. Pokud to máte písemně, začněte vymáhat plnění z této dohody.

 • #23790 Reply

  Zlata Kravčuková

  Moc Vám děkuji za odpověď, měli jsme dohodu písemnou formou,bohužel s exmanžel se mnou vůbec nekomunikuje.

  Můžete mi ještě prosím poradit jak mám vymáhat toto plnění dle dohody? Mám zažádat soud?

  Děkuji Kravčuková

 • #23791 Reply

  Bártoníčková

  Manžel za trvání manželství koupil dům. Sice na koupi použil své peníze, ale za trvání manželství šly veškeré mé příjmy na jeho účet. Budumít nárok po rozvodu na vypořádání z tohoto majetku, když ho kupoval on, ale za trvání manželství a z účtu, kam chodily i mé peníze? Děkuji za odpověď.

 • #23792 Reply

  Věra Štěpánová

  Dobrej den predem se omlouvam za hrubky jsem dizletik,Chtela jsem se zeptat z byvalim manzelem jsme meli drustevni byt po rozvodu se byvali manzel odstehoval a chtel but ten byt vymenit za dva a nebo ho prodat a penize si rozdelit na pul takze jsem byt prodala a vyplatila jsem byvaliho manzela ale mezi tim nez se byt prodal jsem se znovu vdala a kdyz jsem byz prodala a vyplatila jsem byvaliho manzela koupila jsem rodinej domek a auto za penize kteri jsem mela z vyplaceni bytu vsude figuruje moje jmeno jak na koupi rodineho domku i auta a i na registru nemovytosti je jen me jmeno jak na baraku tak i na aute a na prodeji bytu bylo jmeno moje a byvaleho manzela a chtela bych vedet jak to je kdyz bych se tet chtela rozvec z ninesim manzelem predmanzelskou smlouvu bohuzel nemam ale mam podlozene nabytich penez a koupe nemovytosti i auta vse mam podlozene musela bych mu zajistit bydleni nebo ho vyplatit po rozvodu

 • #23793 Reply

  Lucie Zivsova

  Pekny den, pred svatbou jsem nabyla prava k druzstevnimu bytu po babicce. Po svatbe prechazel byt do osobniho vlastnictvi. Na katastru byl napsan pouze na me. Zajimalo by me v pripade rozvodu zda automaticky byt spadl do SJM a ma manzel na polovinu pravo ci nikoliv. Dekuji.

 • #23794 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že peníze přicházely na jeho účet není podstatné, pokud prokáže, že dům kupoval skutečně jen ze svých peněz (darované, zděděné, našetřené před svatbou). Jestli šlo jen o jeho peníze, pak žádné věcně-právní nároky k nemovitosti nemáte. Na vypořádání však máte nárok v případě, že peníze ze SJM budou použity nějaké další investice na "jeho" nemovitost.

 • #23795 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, práva k družstevního bytu (tedy i jejich majetkovou hodnotu) jste měla již před svatbou, takže peníze z jeho prodeje do společného jmění v novém manželství nespadají. Z věcí za ně koupených (dům a auto) by si manžel v případě rozvodu neměl nic nárokovat.

 • #23796 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, k bytu vznikl společný nájem bytu manžely, ale nikoliv společné členství. Ovšem byt nebyl ve Vašem vlastnictví (patřil družstvu) a jeho vlastníkem jste se stala až po svatbě. Podstatné tedy bude odkud pocházeli peníze na jeho koupi. Pokud byly jen Vaše, pak jste byt pořídila do svého výlučného vlastnictví. Pokud ovšem byly použity peníze ze SJM, pak je byt součástí SJM a při rozvodu se bude muset byt vypořádat.

 • #23797 Reply

  Jana Nová

  Dobrý den, prosím o radu. S manželem máme byt v OV, kupovaný na hypotéku /ta je na mě/, oba máme členská práva v BD. Nyní se chystá prodej domu, jehož jsem 2/3 vlastník /dar před vznikem manželství/, a máme v plánu z peněz za prodej domu doplatit hypotéku /prakticky celá půjčená částka/. Lze poté nějak upravit vlastnictví bytu v OV, tak aby byl jen můj? Děkuji mnohokráte za odpověď.

 • #23798 Reply

  Jana Nová

  dodatek: hypotéka je na oba, děkuji

 • #23799 Reply

  Andrea Chlíbcová

  Dobrý den,

  mám pro mě dost důležitý dotaz. S manželem máme rodinný dům před dokončením, na kterém máme hypotéku. Pozemky a stavba jsou zapsány na nás oba jako společné jmění manželů, kupovali jsme je společně už v době manželství. Teď jsme na začátku rozvodového řízení, manžel podal návrh na rozvod a dostali jsme pozvání k prvnímu stání. Manžel chce dům prodat, já bych si jej chtěla ponechat, jenže on nesouhlasí s částkou, kterou mu nabízím jako odstupné. Teď začal vyhrožovat, že když nebudu souhlasit s prodejem, tak on prodá svojí půlku domu komukoliv a prý nevadí, když nebudu souhlasit. Chtěla bych se zeptat, zda je to možné, aby prodal půl našeho společného majetku? Musím souhlasit s prodejem, který on plánuje?

  Děkuji za odpověď.

 • #23800 Reply

  Jana Hájková

  Dobrý, chtěla bych se zeptat na jednu otázku. Manžel koupil družstevní byt ještě před naším manželstvím. Před půl rokem jsme se vzali a chtěla bych se zeptat, jestli mám automaticky nárok na polovinu bytu nebo je vlastníkem jenom manžel. V katastru je stále jako vlastník uvedený manžel. Děkuji za odpověď. Hájková

 • #23801 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pletete pojmy – pokud se jedná o družstevní byt, nemůže být v katastru veden jako jeho vlastník. Je pouze členem družstva a nájemcem tohoto bytu. Uzavřením manželství vznikl společný nájem družstevního bytu manželi.

 • #23802 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže máte jakoukoli věc ve společném jmění manželů, může jí získat jen jeden z manželů pouze dohodou o zúžení SJM učiněné ve formě notářského zápisu, tzn. sepsána notářem.

 • #23803 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  možné to není, protože u věcí ve společném jmění manželů nemá žádný z manželů nějaký podíl, který by byl schopen samostatného převodu. Takovou nemovitost nebo podíl na ní byste museli prodat pouze oba společně.

 • #23804 Reply

  Jaroslav Hlinka

  Dobrý den,

  mám byt v osobním vlastnictví a jsem ještě svobodný. Pro potřebu budoucí rodiny plánuji tento byt prodat a koupit byt větší, s doplatkem. Pokud to nebude nutné, tak bych nechtěl uzavírat předmanželskou smlouvu, ale zároveň bych také nechtěl, aby byl nový byt předmětem SJM. Buď tedy mohu nový byt koupit před vstupem do manželství, nebo mohu současný byt prodat před vstupem do manželství a nový koupit po vzniku manželství. Je správná moje úvaha, že v druhém případě bych mohl s novým bytem v manželství dále manipulovat, protože by mě v případě ukončení manželství byla ze SJM vrácena hotovost ze starého bytu, s kterou jsem do manželství vstupoval? Zkomplikovala by tuto situaci případná hypotéka?

  Děkuji za odpovědi

 • #23805 Reply

  Marika Škodová

  Dobrý den, manžel koupil za svobodna družstevní byt – koupil ho za své peníze. Teď jsme manželé. Mám stejný nárok na byt jako on, když jsme se stali manželé.Musím se stát také členem družstva? Ale manželstvím jsem se stala nájemcem bytu a mám stejné práva jako manžel?Kdybychom se teda teď rozvedli, tak mě manžel musí vyplatit nebo nemám nárok na nic?

 • #23806 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud by k výlučně Vašim penězům za prodej bytu byly přidány peníze ze SJM, pak by se byt stal součástí SJM. Vy by jste po zániku SJM měl nárok na to, co jste ze svého výlučného majetku (peníze z prodeje bytu před sňatkem). Ovšem nelze předbíhat událostem, není možné předem odhadnout, jak a na čem by jste se nakonec v případě rozvodu dohodli, popřípadě se soudili. Z hypotéky budete zavázání oba dva, tudíž je nutno ji po rozvodu vypořádat také. Způsobů je několik. Například ji převezme jen jeden nebo se nemovitost prodá, splatí se zbytek úvěru a zbytek se vypořádá atd.

  Určitě však každé vypořádání znamená značné vypětí, zvláště pokud se musí o něj "bojuje" u soudu.

 • #23807 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nejdříve jste si měla projít diskuzi, tohle se tu již řešilo. Manžel žádný byt nekoupil, vlastníkem bytu je stále družstvo. Koupil si jen členský podíl, z něhož má členská práva a povinnosti. Tím, že to bylo před sňatkem, Vám sice vznikl společný nájem bytu manžely, ale ne společné členství. Vy tedy nejste členkou družstva, tudíž nemáte stejné postavení jako manžel. Rozvodem společný nájem zanikne a Vy žádný nárok na vypořádání nemáte (proč také, na byt jste nijak nepřispěla) s výjimkou investic, které jste do něj vnesla ze svého.

  Jediné, na co máte nárok je, aby Vám manžel zajistil náhradní ubytování, k čemuž stačí i jen zajištění ubytovny, ovšem na Vaše náklady. Platit Vám nic nemusí.

 • #23808 Reply

  Josef Drahokoupil

  Dobrý den,

  pročítal jsem diskuze a nikde jsem se nedočetl dotazu se sitaucí, ve které jsem já. S bývalou manželkou jsme si koupili družstevní byt přes hypotéku (prosinec minulého roku), ale podmínkou bylo, že do jednoho roku ten byt převedeme do osbního vlastnictví. Během toho roku jsme se ale rozvedli a v den nabytí právní moci o rozvodu (květen, letošního roku) byl byt stále družstevní. Teď v srpnu jsme šli podepsat smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví, ale k podpisům nedošlo, protože se musíme dohodnout, na koho se byt převede. Za uživatelská práva bytu, jsme bývalé uživatelce bytu zaplatily z hypotéky 730.000kč a družstvu za doplacení anuity 11.600kč. Vypadá to, že mi byt připadne. Zajímalo by mě, jestli z této situace musím bývalou manželku vyplatit a z jaké částky se to počítá. Děkuji za odpověď…

 • #23809 Reply

  Eva Pokorná

  Dobrý den, s přítelem plánujeme příští rok svatbu, začínáme také se stavbou domu, který ale bude kolaudován po svatbě. Pozemek patří příteli, na financování stavby se budeme podílet společně. Bude dům zahrnut do SJM, nebo by bylo třeba se vzít před započetím stavby? Záleží na tom,kdo je jako majitel zapsán na katastru? Jak by se majetek dělil v případě rozvodu?

  Děkuji

 • #23810 Reply

  Rudolf Kržiel

  Prosím o odpověď -stane li se jeden z manželů během trvání manželství majitelem obchodní společnosti-je v porozvodovém řízení dělen i majetek společnosti? Je li výše zmíněná firma v okamžiku rozvodu v mínusu-tedy převažují-li dluhy-dělí se i ty, byť není druhý z man. členem této společnosti? Dochází-li k vypořádání až několik let po rozvodu, je předmětem potenciálního dělení stav majetku firmy vlastněné jedním z manželů zohledněn ke dni rozvodu či k termínu majetkového vypořádání?

  Mnohokrát děkuji za ochotu a trochu nevhodně prosím o brzskou odpověď.

 • #23811 Reply

  J. M.

  Pěkný den, chtěl bych se zeptat jak je to s úvěrem, který byl pořízen za manželství. Z tohoto úvěru bylo financováno auto sloužící oběma manželům plus další věci do domácnosti. Mám nárok na to aby polovinu dluhu po rozvodu platila i žena, která s úvěrem souhlasila? (byť nemám žádné písemné potvrzení). Dluh splácela do data než požádala o rozvod, takže finančně na to má.

  Druhý dotaz je kapku netradiční:-) Do kdy můžu prodat věci (např. auto) bez souhlasu manželky když ještě nemám v ruce žádost o rozvod? Je to kapku lumpárna, ale jen se bráním tomu co ona dělá mě – nechává si napsat darovací smlouvy na spotřebiče které jsem platil já s tím, že jí její matka napsala darovací list, byť ty věci ani jedna z nich neplatila. Beru to jako podvod a dost nefér přístup, protože tím se tyto věci vylučují ze SJM :( Moc děkuji za odpověď.

 • #23812 Reply

  J. M.

  Chtěl bych se zeptat jak je to se SJM – do kdy lze považovat majetek za společný? Do rozvodu, nebo až po něm, nebo do oznámení o rozvodu druhé osobě nebo do kdy? Děkuji a jsem s pozdravem. Jednoduše nevím do kdy mohu s majetkem nabytým za manželství operovat bez souhlasu manželky, nebo třeba jestli to že si ona vzala před požádáním žádosti úvěr znamená že do SJM bude patřit i tento dluh…?

 • #23813 Reply

  Petr Petr

  SJM vzniká okamžikem uzavření manželství, existuje po celou dobu jeho trvání a zaniká až se zánikem manželství.

 • #23814 Reply

  josef derfler

  MÁM PROBLÉM MANŽELK TRPÍ MANIODEPRESIVNÍ PSICHOZOU DĚLÁ SEKY JAKO TŘEBA SE ZŘEKLA NÁHRAD ZA POŠKZENÉ BUDOVY PŘI RESTIUCI UMYSLNĚ MĚ NIČÍ AUTO MOCKRÁT JSEM BYL NA POLICIJI ALE BOHUŽEL NIC SE NEDĚJE DOKTOŘI EMAJ MOŽNOST NIC STIM UDĚLAT POKUD NĚCO OPRAVDU NEDĚLÁ MĚ VYHROŽUJE ŽE MĚ OZRÁVÍ DĚTI SI TAK SPRACOVALA DĚLÁ ZA NĚ VŠECHNO A NENI SNIMA VUBEC ŘEČ ABY SE ŠLA AMBULANTNĚ LÉČIT NEMOC MAJ V RIDINĚ A JE TO STÁLE HORŠÍ A HORŠÍ NEVIM SI RADY OD NĚKOLIKADOKTORU TO MÁM NEOFICIÁLLNĚ POTVRZENO ALE NIC NEMUŽU DĚLAT ŽITÍ S TAKOVIM ČLOVĚKEM JE PEKLO TAK SEM SE CTĚL ZEPTAT CI STIM MÁM DĚLAT DĚKUJU

 • #23815 Reply

  zdenek pruner

  Dobrý den, mám jednoduchý dotaz, zda se do SJM počítá životní pojištění jednoho z manželů? děkuji za odpověď

 • #23816 Reply

  monika petr

  Dobry den, chtela bych se Vas zeptat. Jak je to v pripade, ze exmanzel zakoupil z uspor ktere mel pred vstupem do mazelstvi kuchyn, a ted pri vyporadani sjm po me chce zaplatit plnou castku. Ma pravo po me chtit catku za kterou byla porizena, nebo se bere cena jakou ma kuchyn v dobe nabiti pravni moci rozvodu? Je to 5 let od jejiho porizeni. Dekuji M.

 • #23817 Reply

  Karel Holý

  Dobrý den,chci se zeptat,před uzavřením manželství na mě prevedli rodiče členská práva k užívání domu(družstv.).za manželství 1991 jsme dům odkoupili do os.vl.-hodnota domu byla asi 300tis-odkup za 100tis.Na kupní smlouvu jsme byli napsáni oba.Má manželka nějaké právo v případě dělení majetku při rozvodu?dnes je hodnota domu as 2mil.na zhodnocovoní domu se nijak nepodílela. Jak by to bylo v případě vyplácení .Díky za odpověd

 • #23818 Reply

  Eva Koždoňová

  Jsem vdaná, s manželem žijeme každy ve svém bytě. Před rokem jsem doplatila členký příspěvek a jsem majitelkou družstevního bytu, kde žiji 20 let. Manžel se mnou nikdy nežil ve společné domácnosti. Dotaz zní zda má nárok na tento byt nebo je možné jej odkázat mým dětem bez jeho svolení. Děkuji Koždoňová

 • #23819 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud bylo pojištění placeno z příjmů v SJM (např. ze mzdy manželů), pak je součástí SJM a je zde nárok na poměrnou část.

 • #23820 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud ji pořídil výhradně ze svých peněz, pak není součástí SJM a nespadá tedy do vypořádání SJM. Kuchyň je jeho výlučným majetkem a pokud by si po Vás chtěl něco nárokovat, pak jedině mimo režim vypořádání SJM. Pokud ovšem jde o kuchyň v bytě, který je společný nebo patří jen Vám (z dotazu to nevyplývá), pak má nárok na náhradu toho, co ze svého vynaložil na společný majetek.

 • #23821 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Paní Koždoňová: na rozdíl od většiny tazatelů, jste nevložila dotaz samostatně, ale jako odpověď na dotaz jiného. Takové dotazy dělají diskuzi nepřehlednou, což sama vidíte, takže to příště nedělejte.

  Majitelkou družstevního bytu nejste. Tím je družstvo až do doby než bude byt převeden do Vašeho osobního vlastnictví. Kromě toho Vám manželstvím vznikl společný nájem manželů, i když žijete každý jinde. Takže právní vztahy k bydlení se musí v případě rozvodu vypořádat. Záleží i na tom, jestli jste měla právo k nájmu bytu již před manželstvím nebo až po jeho uzavření. To ovšem neuvádíte.

 • #23822 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Panu Holému: pokud je manželka spoluvlastník bytu a na koupi byly použity peníze ze SJM, pak má nárok vypořádání. To, že se nepodílela na "zhodnocení" není podstatné. Kromě toho k nárůstu cen nemovitostí z převážné části nedošlo nějakým úsilím jejich vlastníků, ale postupem doby a vývojem tržního prostředí.

 • #23823 Reply

  Martin J.

  Pěkný den, pořídil jsem si za manželství úvěr, je psán na mě, žena v něm nijak nefiguruje, ale bylo za něj koupeno vybavení domácnosti a auto. Ženě její advokát řekl, že jsem povinnen se s ní o tento majetek (SJM) podělit, to chápu, nicméně dluh je prý psán na mě a ona nemá povinnost se dělit o dluh – pouze o věci. Prý je to nějaká novinka od letošního roku:-) ale moc se mi to nezdá, už několik právníků mi řeklo že do SJM patří majetek i dluhy pořízený za manželství a že je jedno kdo je pod čím podepsán (=kuchyň je třeba taky napsána na mě a mám se o ni dělit, když dluh je napsán taky na mě a ona se o něj dělit nemusí? Moc ženě nevěřím, proto se Vás ptám jak to tedy je? Děkuji a jsem s pozdravem.

 • #23824 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ten její advokát zřejmě odkazuje na poměrně nové rozhodnutí NS ČR ze dne 12.9.2007, sp.zn. 31 Odo 677/2005, jímž byl nově vysloven právní názor, že splnění závazků přijatého jedním z manželů nelze vymáhat na druhém manželovi, ačkoli tento závazek (stejně jako věci za něj pořízené) patří do SJM. Vzhledem k tomu, že jde však jen o právní názor, je otázka, nakolik se jím soud bude řídit. Doposud platilo, že za dluhy manžela odpovídá i druhý z manželů.

  Nicméně shoda panuje v tom, že věci pořízené za tento úvěr do SJM patří a manželka na ně má stejný nárok jako Vy.

 • #23825 Reply

  Martin J.

  Děkuji za odpověď, byť se nedá říct že by to pro mne vypadalo kor dobře:( Pomůže mi v tom alespoň fakt že žena o úvěru věděla a souhlasila s ním, byť by mohla u soudu mluvit jinak? Nevím co přesně znamená "právní názor", moc se mi nechce věřit tomu že po společné dohodě o tom že si vezmeme dluh tak nakonec ho budu splácet ještě 4 roky já zatím co o věci se budu muset dělit, nehledě na to že mi žena zadržuje i věci v mém výlučném vlastnictví. Děkuji ještě jednou.

 • #23826 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Právní názor znamená prostě názor. Tedy, není to závazné rozhodnutí, vzhledem k postavení soudu lze však předpokládat, že se jím budou zejm. soudy vyšších stupňů řídit.

 • #23827 Reply

  Ladislav František Krupička

  Když jsem si bral manželku,měla 5 dětí a domek v hodnotě 100 000 kč.Utrpěl jsem mozkovou mrtvici,manželka mne domu nepustila,že mrzáka nepotřebuje.Za dobu manželství jsem dům opravil a ona ho teď prodala za 2 000 000 kč.Tím jsem bez bydlení a manželka se odmítá se mnou vyrovnat za zhodnocení domu.Z celého manželství mi zůstalo jenom oblečení co jsem měl když mne odvezli do nemocnice.Nemám kde bydlet,protože nový majitel se mnou nechce mluvit.Její děti jsem adoptoval a teď musím ještě platit výživné.Když jsme se brali,tak jsem prodal rozestavěný dům a auto aby manželka mohla vyplatit bývalého manžela z vlastnictví domu.Mám nějaké možnosti aby se semnou manželka musela vyrovnat za opravení domu a zda mám právo na to aby mi manželka musela vrátit peníze za prodaný rozestavěný dům a auto které jsem proto prodal.Má manželka vůči mně nějakou povinost mi vypomáhat v této mé složité situaci?

 • #23828 Reply

  Lenka Jarošová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda příjmy z pronájmu z nemovitosti,kterou jsem nabyla darem od mého otce, by patřily do SJM po uzavření sňatku,který teď plánuji s přítelem.Přítel má exekuci,je možné i tyto příjmy z pronájmu z mého domu ponechat výhradně mně stejně jako vše ostatní nabyté před plánovanou svatbou zúžením SJM předm. smlouvou u notáře ? Děkuji L.Jarošová

 • #23829 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  veškerý majetek vč. příjmů nabytý za trvání manželství s urč. výjimkami patří do SJM a to vč. příjmů z pronájmu Vaší nemovitosti. Museli byste opravdu u notáře uzavřít předmanželskou smlouvu ohledně těchto příjmů.

 • #23830 Reply

  Veronika Mansfeldova

  Dobrý den, mám dotaz ohledně darovací smlouvy na nemovitost, kterou mi bude má matka darovat byt, v kterém společně s manželem žijeme. Když budu ve smlouvě jako obdarovaná pouze já, nemovitost nebude patřit do SJM nebo musí být ve smlouvě, že nemovitost je darována pouze mě a že nespadá do SJM?

  Děkuji

 • #23831 Reply

  Olina

  Dobrý den, manžel začal stavět dům za svobodna,v katastru nemovitostí je zapsán jako majitel- celý byl na půjčku – bylo to v roce 1973. V roce 1976 se dům kolaudoval a začali jsme splácet půjčku, protože jsme se vzali. Po narození dětí tchán doplatil zbytek půjčky, ale pokud vím, byl to dar rodině, ne osobně manželovi. Další – garáž s terasou, část zahrady(tam už jsem jako spolumajitel), zavedení plynu a samozřejmě pravidelná údržba byla již ze společných peněz. Nyní manžel uvažuje o tom, jestli chce ještě se mnou žít a jeho představa je, že nemám nárok na žádné vyrovnání. Já jsem samozřejmě jiného názoru. Ráda bych znala názor odborníka. Velice předem děkuji.

 • #23832 Reply

  Monika Fučikovská

  Dobrý den,

  s přítelem jsme žili v družstevním bytě, kde jsem byla vedena jako jediný nájemce. Vše bylo psáno pouze na mě. Nyní jsme se vzali a manžel je veden pouze jako spolubydlící. Byt chceme „prodat“ (za odstupné převod členských práv…) a peníze použít na rekonstrukci domu, který manžel zdědil před svatbou. Dohodli jsme se, že nejprve daruje polovinu domu mě. Poté vložíme peníze z prodeje bytu do nového domu.

  Chci se zeptat, jak bych dopadla v případě rozvodu s vyrovnáním majetku nebo zda je vhodné se třeba ještě pojistit nějakou dohodou. V podstatě budu vkládat veškeré peníze z prodeje „mého“ bytu do domu, z kterého mi polovinu daruje…nevím jak by toto mohlo být později napadnutelné z jeho strany. Děkuji moc za odpověď.

 • #23833 Reply

  Lubomír Nekoranec

  Dobrý den,mám takový dotaz je možné vyloučit z SJM

  os.auto na který jsem si vzal uvěr ale manželka se nijak nepodíly na splátkách ba na opak opustila společnou domácnost 11.09.2008 do té doby jsme přispívaly jistou částku na domácnost 2 měsíce.z bytu si odvezla věci pořízené za dobu manželství.tak na půl

  ba i něco na víc.a chce i půl z auta.doposud nebyl soudem rozhodnuto. Děkuji za odpověd

 • #23834 Reply

  Marie Kopečná

  Dobrý den, moje matka a nevlastní otec jsou nájemci státního bytu, který v blízké době odkoupí od majitele(město) za zvýhodněnou cenu.Chtějí mi ho následně darovat, s tím, že se o ně postarám a budou zde mít doživotní užívání. Moje matka má pouze mne, otec své dvě vlastní dospělé děti z předchozího manželství.Mají ještě jiný majetek, který bude pravděpodobně obsahem dědictví.Dle mého názoru by bylo nejlépe formou notářského zápisu zúžit SJM o tento byt, s tím, že otec by zde měl doživotní užívání a moje matka by mi popř. mým dětem tento byt odkázala nebo darovala.Dotaz: Mohly by toto vlastní děti otce napadnout při dědickém řízení? Kdyby platilo původní a oba mi byt darovali, musela bych z 1/2odhadní ceny platit darovací daň-7proc. -otec není vlastní.Děkuji

 • #23835 Reply

  Blanka Batoušková

  Chci se zeptat,s manželem se chci rozvést.Problém je ve vypořádání.Bydlíme v nájemním domě,v kterém jsem bydlela ještě před snátkem.Smlouva je na mě.Manžel zde má trvalé bydliště.Nechce se však odstěhovat.Dá se s tím něco dělat?.Druhá věc je ta,že až po svatbě (asi 2 roky) jsem se dozvěděla,že manžel má nezaplacené dluhy (z trestné činosti),které měl spácet již před snˇatkem.Platit začal až během manželství,neboť hrozila exekuce.Nyní tato částka přesáhla 120 000 kč.Nyní měsíčně splácíme cca 4000 kč.Máme dvě děti a tím pádem mám méně peněz na potřeby dětí a na domácnost.Mohu nárokovat nějakou částku?

 • #23836 Reply

  Pavel Janota

  Dobrý den,

  považuje se osobní automobil,který je výlučně používán jedním z manželů do SJM? Lze jej považovat za věc osobní potřeby?Druhý z manželů automobil nikdy neřídil ani se nijak nepodílel na provozu vozidla.

 • #23837 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže byl tento automobil pořízen za trvání manželství z prostředků ze SJM, pak je součástí SJM, bez ohledu na to, zda jej užívá jen jeden z manželů. Automobil nelze považovat za věc osobní potřeby – těmi jsou oblečení, hygienické potřeby atp.

 • #23838 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  všechny tyto problémy můžete řešit až po rozvodu – co se týče bytu, po rozvodu podáte soudu žalobu na zrušení společného nájmu bytu manželi s tím, že budete požadovat, aby soud určil jako nájemce Vás. Až se tak stane, tak můžete požádat soud o jeho vyklizení a zároveň mu v bytě zrušit trvalé bydliště. Co se týče dluhů, ty můžete řešit v rámci řízení o vypořádání SJM.

 • #23839 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Tohle již bylo zodpovězeno, projděte si diskuzi na

  http://www.pravnik.cz/forum/topic-22.html .

 • #23840 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že nejste zapsaná v KN ještě neznamená, že dům v SJM není. Ale pokud se nedohodnete, bude se to muset prokazovat u soudu. Pokud manžel postavil dům jen ze svých peněz a z daru tchána (ledaže prokážete, že peníze daroval nejen jemu, ale i Vám), pak by sice byl výlučně jeho, ale Vy máte nárok na to, co ze SJM bylo investováno na výlučný majetek druhého. Neměla by jste sice podíl na domě, ale nárok na vrácení peněz, které se spláceli ze SJM na vrácení půjčky a potom i na další investice do domu.

 • #23841 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud nebudete riskovat a sepisovat si smlouvu sami, ale zajdete za právníkem, pak by měla být smlouva dostatečně právně ošetřena na to, aby nebyla s odstupem času napadnutelná. Vaše investice tak budou "uloženy" v části nemovitosti.

  To ostatně platí o všech smlouvách. Ty, které jsou sepsány špatně a lze je napadnout, neposkytují účastníkům vůbec žádnou právní jistotu a to samozřejmě není žádoucí.

 • #23842 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kdybyste si prošla diskuze (např. na http://www.pravnik.cz/forum/topic-22.html), tak jak podle pravidel máte, odpověď byste již našla.

  Darovat mohou oba, za zúžení SJM budou platit zbytečně velký poplatek notáři, který se odvíjí od ceny nemovitosti. Darovací daň ze část domu od nevlastního otce osvobozena nebude, takže tu přiznat musíte. Pokud bude darování právně dobře ošetřené, nikdo to v dědickém řízení účinně napadat nemůže.

 • #23843 Reply

  Olina

  Dobrý den, byla by schůdná cesta majetkového narovnání ta, že by manžel vyplatil menší částku a zbytek by se vypořádal tím, že by na mě převedl část domu, jejíž hodnota by se zhruba rovnala mému nároku. A vyplatil by mě, až by se skutečně rozhodl dům prodat? Bohužel na domě visí víc než na mně a já se snažím najít řešení aby nebylo ublíženo jemu, ale ani mně. Děkuji

 • #23844 Reply

  Jaroslav Hlinka

  Vlastním nyní menší byt, který bych chtěl prodat a koupit větší, s hypotékou.

  V případě, že vstoupím do manželství s hotovostí za starý byt, za který se v manželství pomocí hypotéky pořídí větší, budu mít nárok v případě vypořádání na hotovost, s kterou jsem do manželství vstupoval?

  V případě, že koupím nový byt s hypotékou před vstupem do manželství, bude tento byt ve společném jmění manželů, díky společným splátkám hypotéky v průběhu manželství?

  Děkuji Jaroslav Hlinka

 • #23845 Reply

  Lenka Nebovidská

  Dobrý den, chtěla bych poradit. V roce 1991 se do mého rodinného domu přistěhoval můj přítel.Tento rodinný dům jsem zdědila po mém otci a je výhradně mým vlastnictvím. V roce 1992 byl dům zrekonstruován cca za 650 tis. Kč. V roce 1999 jsem se provdala za mého přítele a v letošním roce jsme se rozvedli. Nyní chce můj bývalý manžel polovinu z dnešního odhadu nemovitosti. Má na to právo? Díky za odpověď.

 • #23846 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud koupíte byt (zčásti za své peníze a zčásti na hypotéku) ještě před svatbou, pak byt do SJM nespadne vůbec. V případě rozvodu bude mít manželka nárok jen na podíl z peněz ze SJM, které budou společné a použijí se na splácení úvěru.

  Pokud bude byt koupen a hypotéka sjednána až po uzavření sňatku, pak by nemovitost do SJM spadala.

 • #23847 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nemá. Mohl by požadovat vrácení investic, popřípadě si nárokovat část ze zhodnocení domu, které nastalo v důsledku rekonstrukce, ale přímo na celou polovinu hodnoty domu mu nárok nevznikl. Navíc to celé jde mimo rozvod a vypořádání SJM, protože nic z toho, o čem píšete, v SJM není.

  Buď tedy naleznete nějakou dohodu anebo si může své nároky uplatnit u soudu. Ten už rozhodne, jestli se domáhá oprávněné částky nebo ne.

 • #23848 Reply

  Pavel Nový

  Dobrý den.Rád bych totuto cestou požádal o pomoc. v roce 1999 jsem založil s.r.o. v té době nebyla s.r.o. moc úspěšná v roce 2000 jsem se oženil. Aktivně jsem s.r.o. rozběhl až v roce 2004 kdy jsem do společnosti přijal společníka a bezúplatně mu přenechal 50% obchodního podílu. Firmě jsem věnoval téměř veškerý svůj čas a to také zapříčinilo, že manželství spěje k rozvodu. Během manželství jsme si pořídily byt do osobního vlastnictví a samozřejmě úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci bytu a jeho zařízení. V manželství jsme splodily dvě děti, z nichž jedno je rok staré a tudíž je manželka na mateřské dovolené. Manželka využívá firemní vozidlo nyní pro potřeby rodiny, které je bráno na úvěr a za které se platí 4tis kč/měs nyní z rozpočtu rodiny. Její návrh na vyrovnání je následující: Odejít z bytu a přepsat jej na děti a doplácet ji částku 15tis kč měs oplátkou za to, ž

  e nebude požadovat podíl společnosti na který si myslí, že má nárok. Má otázka zní: má opravdu nárok na 25% obchodního podílu, kdy společnost vznikla před manželstvím a je tato částka kterou požaduje společně s bytem adekvátní? Podotýkám, že ze společnosti si dáváme výplatu jako společníci ve výši 20 tis a máme k dispozici telefony a vozidla. Na své děti, které miluji budu rád platit, na druhou stranu pokud budu nucen odejít budu si muset zařídit nové bydlení a náklady s tím spojené jsou nemalé a úspory já jako osoba Nový Pavel nemám.

 • #23849 Reply

  Josef Šidlák

  Vážení mám prosbu.Potřeboval bych radu pro svoji velmi dobrou známou.Tato si před třemi lety koupila se svým již bývalým přítelem společně rodinný domek.Zhruba po 1,5 roce společného soužití se po dohodě rozešli.Její bývalý partner se odstěhoval a odhlásil se z trvalého pobytu.V současné době bydlí již s novou partnerkou,kterou si vzal za manželku v jiném okrese.Bývalý přítel ji vyhrožuje, že když jej okamžitě nevyplatí tak on svoji ideální polovinu prodá.Uvedený bývalý přítel navštěvuje 2x týdně se svoji manželkou dům, který s ním společně koupila a chce se volně pohybovat po celém domě. Známá si své obývané místnosti zamyká, jelikož tam má své osobní věci a věci které si již koupila po ukončení vztahu. Bývalý přítel vyhrožuje, že vykopne dveře,aby se dostal do uzamčených místností. Známá mu již několikrát řekla ať se ozve a ona ho tam za jejího doprovodu vpustí.On ale tvrdí, že má nárok tam vlézt i bez jejího svolení. Koupe se proti její vůli v její koupelně aniž by fin.přispěl.Dík

 • #23850 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, není možné se jednoznačně vyjádřit k tomu, jestli chce hodně nebo málo. To závisí na souhrnu majetku a práv, ale i závazků v SJM a takový celkový propočet a vypořádání není nic jednoduchého, co lze shrnout na pár řádek. Doporučoval bych tedy osobní konzultaci u advokáta.

  Jisté však je, že pokud jste obchodní podíl získal ještě před manželstvím, tak rozhodně není součástí SJM a manželka k němu žádná práva nemá, byť si to (nesprávně) myslí. Jediné, co by ve vztahu k Vašemu podnikání tak mohla požadovat, by byl nárok na podíl na tom, co bylo do Vašeho podnikání vloženo ze SJM.

 • #23851 Reply

  P.K.

  P2kný den, rád bych se zeptal u jakého soudu se řeší majetkové vypořádánímanželů jelikož s manželkou se určitě nedohodneme:-) Řeší to ten samý soud který bude řešit náš rozvod manželství? Nebo mohu nezávisle sám požádat o vypořádání SJM soud jinde – bylo by to pro mne jednodušší skrz cestování. Prozatím rozvedeni nejsme. Děkuji za odpověď.

 • #23852 Reply

  Aleksandra Rýdlová

  Dobry den,byvaly manzel je vlastnikem idealni poloviny domu. Dum byl jeho z doby pred manzelstvim. V prubehu manzelstvi jsme investovali do zvelebeni naseho bydleni v casti domu, kterou jsme obyvali my. Druhy spoluvlastnik tam nebydlel, a se v techto investicich nepodilel. Resime nyni vyporadani SJM. Investovane nami castky jsme oba odsouhlasili, ale byvaly manzel tvrdi, ze mne ve vyporadani patri jen ctvrtina vlozenych penez, nikoliv polovina! Ze jsem svou druhou ctvrtinu dobrovolne investovala do majetku spoluvlastnika (coz byly jeho deti) a nemam narok na vraceni cele castky (poloviny vsech investic).

  Jak se ma k tomu zakon? Prosim o rychlou odpoved. Soudni jednani se blizi.

  Dekuji A.R.

 • #23853 Reply

  Tomáš O.

  Prosím o zodpovězení dotazu o převodu družstevního podílu mezi manželi.

  Situace je následující.

  Manžel vlastnil družstevní podíl před uzavřením manželství po cca 5 leech manželství tento družstevní podíl darem převedl na manželku. Otázka je zda existue po 3 letech od darování manželce majetkový nárok na tento podíl, při převodu družstevního vlastnictví bytu na SVJ. Zda bude figurovat jako majitel zapsané nemovitosti (bytu v KN) ? Oba manželé v bytě spolu bydlí od uzavření manželství. Díky za odpověď

 • #23854 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  osobně s argumentací Vašeho exmanžela souhlasím, nicméně to je přeci nepodstatné. Ve chvíli, kdy o věci již rozhoduje soud, musíte přece uvádět skutečnosti, které jsou důležité pro Vás a snažit se přesvědčit soud o své pravdě. Nakonec to bude stejně jen on, kdo rozhodne. V tuto chvíli je tak můj názor zcela zbytečný. Jestliže se jedná o vyšší částku, doporučuji vzít si na pomoc advokáta a to co nejdříve.

 • #23855 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  oba dva jsou podílovými spoluvlastníky nemovitosti a mají tak k tomuto domu naprosto stejná práva a povinnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o ideální spoluvlastnictví, kde není přesně vymezeno co komu patří, může si opravdu teoreticky chodit po celém domě. Nicméně, měl by respektovat určitá pravidla – k tomu ho však žádným právním předpisem nedonutíte.

  Jediné, co tak mohu doporučit, je pokud o smírné vypořádání tohoto podílového spoluvlastnictví, kdy jemu vyplatí vypořádací podíl a zároveň bude zapsána do KN jak výlučný vlastník. Není-li dohoda možná, bude nutné podat žalobu soudu.

  Má však také povinnosti přispívat na provoz domu a potřebné opravy. O polovinu částek na opravy tak může známá chtít ponížit vypořádací podíl.

  Nebudou-li si vědět rady, doporučuji návštěvu advokáta.

 • #23856 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  spory o vypořádání SJM řeší soud, který Vás rozvedl. Tomuto soudu je tak třeba žalobní návrh podat.

 • #23857 Reply

  Ota ..

  Dobrý den, rád bych znal oporu tohoto stanoviska v zákoně, protože přesně v tomto popsaném případě mne obvodní soud odsoudil a městský potvrdil, k vystěhování do náhradního ubytování s vyplacením poloviny vložených prostředků. Pro upřesnění: peníze byly určeny na uhrazení zůstatku investičního úvěru, vazajícího se k bytu a jejich zdroj bylo prokazatelně SJM. Rád bych použil dovolání a byl bych vděčný za každý odkaz případně judikát. Děkuji

 • #23858 Reply

  Petra S.

  Dobrý den,

  manželovi rodiče chtějí manželovi darovat 1/2 rodinného domu. Pokud bude v darovací smlouvě uveden jen manžel, tak polovina domu nespadá do SJM, ale bude se v souvislosti se mou, jako jeho manželkou, jednat o podílové spoluvlastnictví? Je to tak či nikoli? Jaký je rozdíl mezi SJM a podílovým spoluvlastnictvím?

  Děkuji.

 • #23859 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže bude v darovací smlouvě uveden pouze manžel a jeho rodiče tak projeví úmysl dům darovat pouze jemu, tak tento dar bude pouze manželův a Vy k němu nebudete mít žádná vlastnická práva a to ani v rámci SJM ani jako podílové spoluvlastnictví.

  Rozdíl je jednoduchý – SJM vzniká pouze mezi manželi; podílové spoluvlastnictví mezi jakýmikoli osobami.

 • #23860 Reply

  Jana Dietlová

  Dobrý den, prosím o radu, zda je možné v ojedinělých případech vypovědět Dohodu o zůžení SJM, uzavřenou za trvání manželství. Důvodné podezření na psychický nátlak. Pědem děkuji za odpověď.

 • #23861 Reply

  D. Moravcova

  Dobry den,

  jsme v situaci, kdy chceme do KN zapsat rozestavenou nemovitost, ale nejsme manzele. Samozrejme bychom chteli, aby v budoucnu byla nemovitost v SJM. Pozemek je na pritele, tudiz by byla i stavba. Jak mame pokracovat, aby stavba byla uvedena v SJM?

 • #23862 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  SJM se týká pouze manželství a věc tak můžete řešit z tohoto pohledu až budete manželé – pak lze rozšířit SJM o tuto nemovitost.

 • #23863 Reply

  skorus frantisek

  Dobrý den,

  pokud jsem si rok před vstupem do manželství zakoupil na leasing auto, které jsem začal splácet a po té je splácel další 4 roky v manželství, dá se předpokládat, že při rozvodu mi připadne celé? Jedná se o nabytí věci před manželstvím nebo část (to je samozřejmě teorie) by připadla manželce, neboť se financovalo ze společného jmění v manželství?

  Děkuji za odpověď.

 • #23864 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, rozhodující je skutečnost, kdo z nich je členem družstva. Podíl získal manžel před svatbou. Svatbou vznikl společný nájem bytu manžely, ale členem byl stále jen on. Jestliže však svůj členský podíl daroval manželce, pak se stala členkou ona. Převod DB do OV se uskutečňuje pouze mezi družstvem a jeho členy. Tudíž byt bude převeden jen na manželku.

  Pokud budete chtít byt zahrnout do SJM, pak musíte u notáře sepsat smlouvu o rozšíření SJM o tento byt, za což se notáři platí podle notářského tarifu. Jinou možností je, že Vám určitý podíl na jednotce daruje. Jako manželé budete osvobozeni od darovací daně. Rozdíl je v tom, že byt nebude v SJM, ale v podílovém spoluvlastnictví. To hraje roli např. při rozvodu.

 • #23865 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ale v tomto případě se nejedná o vypořádání věci, ale jde pouze o vypořádání leasingových splátek, které byly hrazeny v průběhu manželství.

 • #23866 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nevím, jak byste si takové "vypovězení" představovala. Navíc, hovoříte o "důvodném podezření", tudíž se Vás to netýká a pak s tím Vy nic neuděláte.

  Ta dotyčná osoba, která byla pod pohrůžkou násilí k takové dohodě přinucena (což musí být schopna prokázat), může podat soudu žalobu na určení neplatnosti. Velmi však pochybuji, že bude úspěšná – pokud už notář takovou dohodu sepsal, tak zcela jistě bude uvádět, že on si žádného nátlaku nevšiml, protože jinak by notářský zápis nesepsal.

 • #23867 Reply

  Radka Janczyková

  Dobrý den, bydlíme s manželem v domě mých rodičů, jedno patro jsem opravila ještě před svatbou hypotečním úvěrem a stále ještě zbývá platit 15let, úvěr je jištěn domem a celým pozemkem, ale žádnou část z tohoto majetku nevlastním. Můj muž má dvě půjčky na firemní auta a je trošku dětinský a nezodpovědný, k čemuž se dostávám ke svému dotazu, ještě chci říci, že trvalé bydliště si nechal původní, kvůli živnosti, pronajímá své nebytové prostory v místě svého bydliště. Chci se zeptat, zda-li je možné, pokud muž nebude moci splácet, aby zabavili majetek mých rodičů, já své pohledávky splácím přesně, ale muž pořád spoléhá, že to nějak dopadne, nebo dá se to řešit nějakou manželskou smlouvou? Děkuji za odpověď

 • #23868 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže nebude dluh řádně splácen, je samozřejmě možné, že banka využije svého zástavního práva, které má na domě zřízené a dům v dražbě prodá. To ale nejde tak rychle. Nicméně, není pravidlo ani povinnost banky, nesplácený úvěr řešit prodejem domu – banka se může uspokojit na jakémkoli Vašem majetku. Velmi doporučuji pravidelně si u banky zjišťovat, zda je vše řádně spláceno, příp. požadovat po manželovi doklad o placení.

 • #23869 Reply

  Zdeněk Berger

  Dobrý den ,jak mám řešit situaci ,když manželka mě vyhodila z bytu v mém vlastním domě?A dala si tam noví zámek.Mohu ho vylomit?

 • #23870 Reply

  Jana Rubešová

  Dobrý den,

  chtěla bych touto cestou poprosit o radu: Manželovi rodiče darují byt pouze manželovi. Takto je sepsána darovací smlouva. Manžel by poté chtěl rozšířit vlastnictví bytu i na mě, tak abychom byli každý vlastníkem 1/2 bytu. Teprve pak bychom chtěli dát návrh na vložení do katastru, abychom tam už figurovali oba. Jak mi má manžel tu 1/2 bytu darovat? Standartní darovací smlouvou? A je darování mezi manželi také osvobozené od darovací daně jako je tomu v přímé příbuzenské linii?

  Předem velice děkuji za odpověď a pomoc.

  Jana Rubešová

 • #23871 Reply

  Sylvie Stopová

  Dobrý den

  Mám nemocného bratra.Jeho manželka ho odmítá pustit do jejich domu,který oba vlastní.Při jeho pobytu v psych.léčebně mu vzala klíče od domu a odmítá mu i jen vydat jeho osobní věci.Máme se obrátit na policii?

  Děkuji S.

 • #23872 Reply

  Vlastimil Vojtěch

  Dobrý den, otec bydlí v obecním bytě, matka také bydlí v obecním bytě v jiné části města.Písemně na obecním úřadu kde bydlí otec se zřekla nároku na byt a stvrdila opuštění společné domácnosti na úřednicí předloženém tiskopise s ověřenými podpisy.

  Otcův byt je privatizován a ačkoliv doklady na privatizaci bytu jsou na otce, advokát nepřistoupil k podpisu smlouvy z odůvodněním, že stále jsou manželé.

  Požaduje zrušení společného jmění manželů v otázce nároků na privatizovaný byt.Jak postupovat dále? Stačí smlouva u advokáta, že se matka zříká nároku na dotčenou nemovitost?

  Děkuji.

 • #23873 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  aby Vám manžel mohl nemovitost nebo podíl na ní darovat, příp. o ni rozšířit SJM, musí být samozřejmě nejprve zapsán do KN jako vlastník. Teprve až poté s ní může nakládat. Podíl na domě Vám může buď darovat darovací smlouvou (zde byste byli osvobozeni od darovací daně) nebo je možné o tento dům rozšířit SJM (osobně doporučuji první možnost).

 • #23874 Reply

  Iva Fedincová

  Dobrý den,chci podat žádost o rozvod a protože jsme se nedohodli na maj.vyr. bude muset soud rozhodnout i o něm.Manželovi zůstalo vše, sice dům zdědil před manželstvím, ale spolu jsme ho opravili a máme velké dluhy.Ty teď platí, ale já bych chtěla nahradit to co jsem do domu dala za 5ti letý vztah, z toho 2,5roku manželství. Jedná se mi o to jestli má vůbec cenu do sporu jít. Dům má dnes hodnotu cca 3mil., bance se dluží asi 1,5mil..Asi je těžké to tipnout, ale na kolik bych měla nárok?My s dcerou máme samo horší standard než on a jsem ještě na mateřské. Nachtěla jsem po něm výživné na mě, ale co když bych ho teď chtěla, jde to zpětně?Moc díky za odpověď a šťastný nový rok.

 • #23875 Reply

  Petr Janata

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jak vyřešit následující problém: Moji rodiče mají dva velké rodinné domy. Otec by chtěl jeden z nich (který nevyužívají) prodat, a tak jsem se rozhodl, že ho koupím. Celá rodina jsme stavěli dům společně, ale pozemek dostal otec od svých rodičů. Peníze za dům, bych však chtěl zaplatit oboum rodičům, protože si myslím, že si je matka zaslouží – otec je však opačného názoru. Chtěl jsem se zeptat, zda v případě, že koupím nemovitost má moje matka právo na polovinu těchto peněz a zda musí být do smlouvy o prodeji nemovitosti zahrnuti oba manželé a zda musí oba souhlasit s výší ceny nemovitosti (otec chce nemovitost prodat za vyšší částku než matka) Jakým způsobem mám tuto situaci řešit? Nerad bych tím ublížil matce či zhoršil rodinné vztahy. Rád bych znal řešení i v případě, kdyby se nemovitost neprodávala v rodině, neboť se popis této situace nezmění ani při prodeji komukoli jinému. Předem děkuji za Váš čas a odpověď. S pozdravem P.J.

 • #23876 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den, kdo je vlastníkem zjistíte na katastru nemovitostí (nahlížení přes internet).

  Vlastníkem pozemku je zřejmě jenom otec.

  Pokud jsou vlastníkem domu oba dva rodiče (SJM), tak do smlouvy o prodeji musí být zahrnuti oba a souhlasit oba. Pokud se neshodnou na ceně, tak nelze dům prodat.

 • #23877 Reply

  Helena Szárazová

  Dobrý den,

  přítel chce postavit dům před svatbou a hypotéku chce splácet po svatbě.Jedná jse mi o to kdyby jsme se chteli rozvádet a majetek nadobudnutý před svatbou bude přináležet manžely i když hypotéka jse bude splácet v společném bydlení v manželství třeba 20 let?Dům chce napsat na sebe,pozemek dostal darem od své rodiny.Předem děkuji za odpověd.

 • #23878 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud byste se rozvedli, musel by Vám manžel v rámci vypořádání SJM uhradit polovinu hodnoty splátek, které se v průběhu manželství na jeho nemovitost zaplatili. Vzhledem k tomu, že je pak obtížné takto vysoké částky vymáhat (až na výjimky), doporučuji Váš požadavek na to, abyste byla uvedena také jako spoluvlastník domu.

 • #23879 Reply

  Monika Volková

  Dobrý den, mám dotaz ohledně RD,který jsme s manželem postavili po sňatku.Dům byl psaný na manžela a nyní jsem zjistila,že manžel přepsal náš dům na cizího pána,který půjčil mému tchánovi finanční obnos před šesti lety.Na co mám jako manželka nárok a jak je možné ,že jsem s tím nemusela souhlasit?

 • #23880 Reply

  Miroslav Burget

  Dobrý den,moje otázka zní: dcera již před uzavřením manželství vlastní družstevní byt, předmanželskou smlouvu neuzavřela a nyní chce byt prodat a poté s příspěvkem nás rodičů zakoupit byt větší. Jak je to potom s vlastnictvím takto pořízeného bytu v jejich vzájemném vztahu/manželů/.Děkuji

 • #23881 Reply

  renata tasnerova

  dobry den,

  s ex manzelem jsme za doby trvani manzelstvi koupily na hypoteku nemovitost a tu pote zrekonstruovaly. v nem. ziji ja s nasi dcerou. jsem ochotna prevzit a zaplatit hypoteku-cca. 3 mil. kc a manzela vyplatit. odhad zrekonstruovane nemovitosti je 5.300.000,- kc, tozn. ze po odecteni hypoteky nalezi manzelovi 1.150.000,-. ex manzel pozaduje 1.700.000,- kc s tim, ze nemovitost ma TRZNI cenu 6.400.000,- kc (asi to sam odhal). nehodlam se stehovat a nemovitost prodavat, ale nehodlam mu tolik zaplatit.podle ceho se urcuje cena nemovitosti a jake sance mam u soudu, kdyz k nemu dojde? manzel se odstehoval a zatim plati hypoteku (rozvod jeste nenabyl pr.moci). kdyby doslo k soudnimu rizeni, musim mu platit za tu dobu zpetne najem, jelikoz tu budu zit a nem. bude zatim v sjm?bojim se, aby soud nerozhodl, ze nemovitost zustane spolecna a kazdy by musel platit polovinu hypoteky a ja k tomu jeste najem za uzivani.

  dekuji, tasnerova

 • #23882 Reply

  Alena Jetmarova

  Dobry den potrebuji poradit prosim.Kdyz jsem jeste byla svobodna mela jsem byt po babicce ktera umrela a ja ho pronajimala ale pak jsem se vdala a potrebovala penize na barak tak jsem to prodala a ted se rozvadim a tak me zajima kdo ma narok na penize jestli mi manzel musi vyplatit celou castku z prodeje bytu kdyz jsem tam mela trvaly pobyt a byt byl v mem vlastnictvi.Dekuji

 • #23883 Reply

  Olga Frohlichová

  Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat jak je to při rozvodu, kdy si dcera za svobodna koupila družstevní byt, v době manželství v něm nežijí. Jak je s tímto bytem po rozvodu naloženo?

  Děkuji, s pozdravem Frohlichová

 • #23884 Reply

  Eva Mlčochová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jesstli do společného jmění manželů se počítají prostředky, na osobním účtu u spořitelny, ke kterému mám právo jen já, ale peníze na účtě jsem získala během manželství.

  Každý jsme si žili ze svých peněz běi během manželství. Mockrát děkuji Eva

 • #23885 Reply

  eva madrová

  Dobrý den v době našeho společného žití jako přítel,přítelkině s dítětem jsme vydražili barák ve kterém dodnes bydlíme.Ale bohužel při dražbě byl zapsán teď už manžel jako majitel.poté jsme se vzali.mám nějaké právo na tento barák při rozvodu?

 • #23886 Reply

  Karel Dlouhý

  Viz článek – patří to do SJM.

 • #23887 Reply

  iveta soukupova

  Dobrý den, chtěla bych podat žádost o rozvod-půjde o rozvod sporný, kdy s mužem není domluva. Je mi 29 let. Od 15-ti žiji v bytě po babičce, který byl dříve státní a pak se ještě před začátkem manželství se ustanovilo družstvo. Já jsem však stejně jako asi polovina domu byt neodkoupila a platím nájemné(neměla jsem tehdy finance). Chtěla jsem se zeptat, zda mám i v tomto případě výhradní právo na byt stále já. Děkuji vám moc za vaši odpověď.

 • #23888 Reply

  Jiří Vojík

  Dobrý den, sestře zemřel manžel (mají 2 děti) a do dědického řízení šla i jeho smlouva o stavebním spoření, což je správné, ale velký údiv u nás vyvolalo, že paní notářka zařadila do dědického řízení i smlouvu sestry s poukazem, že jde o SJM (pokud tedy nemá doklady, že se jedná výlučně o její vklady) a jestli má nějaký účet a kolik má na něm peněz (smlouva i účet byly založeny za manželství). Na dotaz u stav. spoř. tvrdili, že to není možné, ale po různém pátrání po internetu si už tím tak nejsem jistý. Mně osobně připadá, že si paní notářka chce mastit kapsu z provize. Tak se ptám, co je správné. Pokud má pravdu paní notářka, jak je pak možné, že státní moc je krátká na různé tuneláře apd., kteří dluží státu a jiným miliony a přitom jejich manželky vlastní ty vytunelované miliony s poukazem, že je to jejich osobní majetek. Moc děkuji za odpověď.

 • #23889 Reply

  Jana Pluhařová

  Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat jestli ještě mám nárok na vyplacení ze SJM když jsem propásla tříletou lhůtu?

 • #23890 Reply

  Petr Petr

  Nedojde li do tří let od zániku SJM k jeho vypořádání dohodou, nebo nebude li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání, nastupuje ohledně movitých věcí zákonná domněnka, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze SJM pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá.

  Pro movité věci tedy platí, že jsou ve vlastnictví toho manžela, který je na konci tříletého období po zániku SJM užíval pro potřebu svou či své rodiny.

  O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.

 • #23891 Reply

  Katka L.

  Dobry den,rodice mi nekolik let pred svatbou koupili stary druzstevni byt, v KN je zapsane na me jmeno. Nyni jsem vdana a s manzelem chceme stavet RD. Pozemek dostane manzel od rodiny a ani nevim jestli bude zapsan v KN i na me jmeno.Penize z prodeje stareho bytu chci vlozit do nove stavby RD. Mimo penez z prodeje bytu, chci do stavby vlozit i cca 500tis. (penize jsem vydelala v probehu manzelstvi). RD chceme stavet bez hypoteky. Jak by se v pripade rozvodu resilo nase financni vyporadani? Prosim poradte mi, jak nejlepe osetrit celou situaci. A dale, kdyz jsem byla dite, zdedila jsem pole, coz jsem v prubehu manzelstvi vyhodne prodala a nyni za tyto penize kupuji novy byt v OV. Kdyz budu zapsana v KN jen ja, bude mit i muj manzel po pripadnem rozvodu narok na tento byt,na kterem se financne nepodilel? Mam stary DB byt a novy byt v OV nechat vyjmout ze SJM? A jak osetrit me nasetrene penize, ktere vlozim do noveho RD? Zadnou predmanzelskou smlouvu nemame. Dekuji za odpoved.

 • #23892 Reply

  Ivana Jandorová

  Dobrý den,

  ráda bych Vás požádala o právní pomoc. Jsem 9 let rozvedená a bydlím s dětmi v rodinném domku, mím problémem je, že jsem po rozvodu neudělala majetkoprávní vyrovnání, a můj bývalý manžel zde má ještě trvalé bydliště. V té době mi řekl, že vše nechá mě i dětem, a trvalé bydliště by si zde jěště nějakou dobu ponechal. Z domu odešel, bydlel u matky, později u přítelkyně, kde bydlí do dnes. Dnes již vím, že jsem udělala velkou chybu, protože nadělal spousty dluhů a hrozí prodej nemovitosti.

  Prosím Vás tedy o radu, jestli je tu ještě nějaká možnost dát vše do pořádku. Děkuji.

 • #23893 Reply

  Eva Hornová

  Dobrý den. V této diskuzi jsem našla spoustu odpovědí na mé otázky. Za příspěvky a zejména odpovědi velice děkuji. Prosím o zodpovězení otázky: Chystám se vstoupit do manželstvív tuto chvíli vlastním družstevní byt a 2 byty v osobním vlastnictví. Družstevní byt plánuji prodat v době manželství – mohu prostředky použít na koupi nemovitosti do OV do mého výlučného vlastnictví? Předpoklad je, že na koupi nemovitosti nebudou použity ani z části prostředky ze SJM. Byty v OV, které vlastním jsou zatíženy hypotékou a bankovní zástavou. Byty pronajímám. Jak jsem se dočetla, příjmy z těchto pronájmů spadají do SJM, já tyto příjmy používám na splácení úvěrů, tedy opravdový příjem se rovná nule. Nicméně jsem se dočetla, že v případě ukončení manželství jsem povinna polovinu ze splátek trvajících za dobu manželství manželovi vyplatit. Je to tak? A dá se toto nějak ošetřit? O předmanželské smlouvě jsme zatím nemluvili. Moc Vám děkuji a přeji pěkný den. E.H.

 • #23894 Reply

  Zuzana Vondráková

  Dobrý den, po uzavření manželství mi rodiče darovali finanční částku. Tyto peníze jsem investovala do stavby rodinného domu, který byl v SJM. Po nějaké době jsem s manželem podepsala dohodu o zúžení SJM, kdy jako vlastník nemovitosti je v KN nyní zapsán manžel. Mám v případě rozvodu nárok na to, co jsem do stavby domu investovala? Děkuji za odpověď. Z. V.

 • #23895 Reply

  Eva Kocourková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám před svatbou a zjistila jsem, že můj nastávající má dluh na zdravotním pojištění ve výši dvou a čtvrt milionu. Stává se tento jeho dluh po svatbě i mým dluhem? A v případě, že by se mu něco stalo, jsem povinna za něj peníze zaplatit já? A co případná exekuce? Nejspíš by se dotkla i mě? A dá se tomu nějak zabránit? Třeba předmanželskou smlouvou? Mnohokrát děkuji.

 • #23896 Reply

  Olga Frohlichová

  Dobrý den, chtěla bych dceři koupit nové auto, dcera je vdaná a zajímá mě jak jí ho pojistit, aby auto zůstalo v jejím vlastnicví v případném rozvodu. děkuji za odpověď.

 • #23897 Reply

  Josef Kafna

  Patří do SJM také penzijní připojištění na důchod? Oba s mnželkou šetříme bez rozdílu několika měsíců stejně dlouho a stejnou částku jsme si ze společných příjmu ukládali.Může mi na tento dotaz někdo odpověděd ?

 • #23898 Reply

  Martin Häusler

  dobrý den,manželka prodala jedno autokteré jsme měli v manželství,nezákoně zadržovala tech.průkaz a druhé auto odhlásila místo na nového majitele na mne čimž vznikla škoda nejen novému majiteli ale i mně na pojistném,jak se zachovat????děkuji za radu Martin

 • #23899 Reply

  Maruška

  Moc Vam neporadim ani nepotesim,ale budete v pripade rozvodu "bita" dvojmo. Jednak manzelovi pulka splatek hypoteky a jednak taky i pulka prijmu z pronajmu (ale to nastesti jen od doby,co byste nezili spolu az do pripadneho rozvodu). Z toho,co jsem se vsude docetla ty hypoteky a prijmy nejdou vyjmout predmanzelskou smlouvou,jelikoz to jsou zakonne pozadavky. Zkuste si radsi zajit za notarem a ten Vam rovnou rekne co jde a co ne(nema smysl si k tomu jete platit pravnika,kdyz se predanzelska smlouva stejne musi podepsat u notare).

 • #23900 Reply

  Maruška

  Dobry den,nejsem pravnik,jen pisi ze zkusenosti(svych a v okoli) a toho,co se psalo tady a na jinych diskusich.Dluh Vas automaticky nebude,je to predmanzelsky dluh.Otazka je z ceho to bude uspokojovat pripadny exekutor.Ten by mel to udelat jen max. ze spolecneho jmeni manzelu, jenze muze v podstate zabavit pak cokoli v domacnosti a je na Vas,abyste vylucovaci zalobou dokazala,ze je to jen Vase.Vylucovaci zaloba stoji 1tis.Kc a pevne doufam,ze ne za kazdou jednotlivou vec.Nemuzou Vam samozrejme zabavit auto nebo byt, c mate jiz ted.Jen pokud by nastavajici neplatil nic i v prubehu manzelstvi,tak pak by to uz byl spolecny dluh a ten by pak uz by mohl byt vymahan na Vas a to nasledne po nekolika soudech i z osobniho majetku,co mate ted.Jen je otazka,zda bile saty Vam stoji za to. :-)

 • #23901 Reply

  Michaela H.

  Dobrý den,

  moje mamka s jejím manželem si vzali půjčku od mojí babičky (z maminčiny strany) aby zaplatili dluh jejího manžela.Sepsali spolu mezi sebou – babička a mamky manžel – smlouvy o půjčce.

  Mamka a její manžel zároveň vlastní pozemek – zahrádku, kterou koupili od zahrád.svazu cca za 50.000,-. Nyní by to chtěli udělat tak, že tento pozemek v této hodnotě převedou na babičku a tím se jim u ní dluh o 50.000 sníží. Poradí te nám, jak smlouvu sepsat – jaký druh a jak to tam zakotvit, aby bylo vše právně podloženo, dluh se řádně snížil a majetek přešel na babičku?

  Mnohokrát děkuji. Míša

 • #23902 Reply

  Jana Bořilová

  Dobrý den,před svatbou jsme s přítelem koupili domek,na který mi dali mí rodiče.Na katastru jsme byli zapsání,že každý vlastníme 1/2.Domek jsme zbourali a začali stavět nový.Nakonec jsme se vzali a po 6 letech rozvedli.Dům je ve fázi hrubé stavby,není zkolaudován a nikdy se tam nebydlelo.Dům jsme dali do realitky na prodej,ale dosud se neprodal.Jsme rozvedeni rok a půl a zatím jsme se majetkově nevyrovnali.Bývalý manžel se teď rozhodl,že začne v domě bourat a postupně se nastěhuje a nehodlá se se mnou nijak vyrovnat,protože 1/2 náleží jemu a bude si tam dělat co on chce.Co s tím mohu dělat,mám strach,že opravdu začne v domě bourat a s tím já nesouhlasím.

  PS:mám také nárok na peníze,které mi darovali na koupi domu mí rodiče před svatbou, i když byl následně zbourán?

  Děkuji za brzkou odpověď.

 • #23903 Reply

  romana navrátilová

  Dobrý den. Manžel zakládá spol.s.r.o.Budou 2 společníci v Česku a jeden v Chorvatsku. Majetek na rozjezd byl získán od čtvrté osoby. Prosím, které informace jsou pro mne důležité si o této aktivitě zjistit. Nejsem právník, on ano.Jak se vyvarovat, abych v budoucnu nemusela platit případné dluhy.Manžel mi říká, že pro mne žádné riziko nehrozí. V rozpočtu plánuje pro sebe plat asi o 1/3 nižší než má nyní. Děkuji.

 • #23904 Reply

  ANNA NOVOTNÁ

  Dobrý den, jsem vdaná,s manželem sdílím společný byt.Kvůly věčným neschodám chci byt prodat a odstěhovat se.Rozvádět se nechci.Byt jsme spláceli společně, je ale psaný pouze na moje jméno.Oba dva máme v bytě trvalý pobyt.Mám dotaz jestli potřebuji jeho souhlas k prodeji.Samozdřejmě ho chci vyplatit polovinou peněz , pokud na to má nárok.Ale byt chci prodat tak,aby o tom nevěděl.Poradte děkuji

 • #23905 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, mám dotaz. Můj přítel platí stavební spoření na dceru, které založil už po rozvodu a sám do něj měsíčně investoval. Po 5 letech peníze vybral na opravu bytu, kdy mu musela exmanželka jako druhý rodič podepsat souhlas, jelikož ona to samé využila k opravě svého bytu. Po té začal spořit dál, teď je to asi 3,5 roku co spoření platí od toho prvního výběru. Teď chce přítel spoření zrušit, ale ona mu k tomu nechce dát souhlas, že si přece své naspořené peníze nemůže nechat. Je to vůbec možné? Jde to nějak obejít? Jelikož jeden zástupce říká, že to musí podepsat, druhý zase, že ne, protože to zařídil až po rozvodu a je to přece jeho věc, jestli to zruší a ty peníze si vybere. O skoro vše ho obrala a ještě mu teď zvedli alimenty ze 4000 na 9000 a protože je zhrzená, že on se má dobře a je spokojený naopak ona vůbec (i když finančně je na tom jak královna), tak přesto dělá seky. Proto by mě opravdu zajímalo jestli to jde udělat bez jejího podpisu. Předem děkuji za odpověď

 • #23906 Reply

  Vláďa

  Dobrý den, za trvání manželství jsme dostaly spoustu věcí, o kterých teď manželka tvrdí, že je dostala darem ONA od SVÝCH příbuzných a já že na ně nemám nárok. Od mých příbuzných jsem dostával většinou jen peníze, které byly použity např. na dovolenou, chod domácnosti, atd….Mám nějaké právo na tyto věci? Jedná se např. o televizy, mrazák, atd..

  Ještě jeden dotaz, manželka koupila před svatbou byt, který splácí, mám nějaký nárok na polovinu peněz, které byly spláceny během manželství?

  Děkuji.

 • #23907 Reply

  Jaroslav Hrubý

  Za svobodna jsem vlastnil družstevní byt 1+1 krerý jsem za dobu trvání manželství vyměnil za 3+1 státní v období prodejů bytů jsme z našeho domu vytvořili bytové družstvo – společenství nájemníků a z manželkou tam máme společné členství.Považuje se tento byt za společné jmění manželů ?

 • #23908 Reply

  Hynek Kalhous

  Dobrý den, potřeboval bych vědět, jak je to s majetkovým vyrovnáním po rozvodu, konkrétně jde o RD, jehož stavba začala ještě před uzavřením manželství, kolaudace ovšem proběhla až po uzavření manželství. Je tedy zahrnut do SJM nebo ne? Děkuji

 • #23909 Reply

  Marek Kopeček

  Dobrý den.

  Chtěl bych se vás prosím zeptat na jednu věc.Po rozvodu který nabyl právní moci v červnu 2006 jsem se s bývalou exmanželkou v srpnu roku 2008 vypořádali ve věci SJM dohodou a to i řádně sepsali u advokáta i s notářsky ověřenými podpisy kde nemovitost bude výhradně v mém vlastnictví.Takto sepsanou dohodu jsem v listopadu 2009 předložil u příslušného katastr.úřadu tak aby byla změna zapsána dle dohody.Bylo mi zděleno že jsem propásl Termín třech roků,že jsem s touhle dohodou měl přijít již v červnu tohoto roku.A proto prosím o vaši odpověď zda mají na k.ú. pravdu anebo mi sepsanou dohodu musí uznat.Z doslechu jsem se dozvěděl že tahle sepsaná smlouva má platnost dva roky od podpisu,že K.Ú.musí dle této dohody změnu provést.Kdo má tedy pravdu.Předem děkuji..

 • #23910 Reply

  Lenka Konvalinová

  Dobrý den, ráda bych se prostřednictvím těchto stránek zeptala na jednu věc.. Můj manžel je gambler a nadělal dluhy za cca 2 miliony. Veškeré půjčky jsou vedeny na jeho jméno, kromě úvěru na byt, kde jsem já vedena jako dlužník a manžel spoludlužník. Chtěla bych se zeptat, zda bych se v případě rozvodu musela podílet na splacení těchto závazků, či ne. Dále by mě zajímalo, jak by to bylo v případě exekuce.. Mohli by nám "sáhnout" na byt, když ten je zastaven ve prospěch stavební spořitelny, která nám poskytla úvěr? V případě, že by byt byl přepsán pouze na mě (nyní je v SJM), mohli by na něj exekutoři?

  Mockrát děkuji za odpověď.

 • #23911 Reply

  Miroslav Janoušek

  Dobrý den, v současnosti stojím před situací, kdy uvažuji o rozvodu. Za doby trvání mého manželství jsem koupil několik bytů v bytovém domě. Koupi bytů financuji pomocí půjček, které splácám pouze z mého výdělku. Manželka na koupi nemovitostí nikterak nepřispívala naopak jsem ji živil, od narození naší dcery v roce 2003 nikde nepracovala, byla pouze ženou v domácnosti bez jakýchkoli příjmů. V současnosti, aby jsem byl schopen nadále splácet pohledávky, sjednal jsem hypotéku, kterou budu splácet ještě dlouho po rozvodu. Dotazuji se jak bude vypořádáno SJM, bude do SJM započítána účetní hodnota majetku po odečtu nesplacené hypotéky? Jak bude přihlédnuto při vypořádání SJM k tomu, že za doby manželství, se manželka ničím nepodílela na uhrazováni pohledávek, kdy neskrývala nevoli, že jsem koupil nemovitosti?

 • #23912 Reply

  Karel Novák

  Dobrý den,prosím o radu, jak je to s automobily?

  Za dobu manželství jsme vystřídaly několik automobilů,samozřejmně jsem vždy vše okolo koupě a prodeje zařizoval já, takže na všech smlouvách je jen můj podpis.V době rozvodu jsme žádné auto nevlastnily.

  EXmanželka však všechny automobily uvedla do vypořádání SJM a uvedla, že k prodeji žádného z nich nedala souhlas což podle její pr.zástupce znamená, že bych jí musel z prodejní ceny každého automobylu vyplatit polovinu.Dle mého názoru je to nesmysl,protože peníze z prodeje byly vždy vloženy do nákupu dalšího auta a pokud něco zbylo, bylo to utraceno va společné domácnosti.

  A ještě jedna otázka,

  Platí v tomto případě nějaká promlčecí doba,do kdy mohla podat nesouhlas se smlouvamy o prodeji těchto vozidel ?

  Předem děkuji za Vaše příspěvky.

 • #23913 Reply

  Jana Petránková

  Dobry den.Prosím vás moji rodiče spolu žili kolem 20 let,ale otec matku zabil.Deditstvi po ni mame zdedit my,ale jak je to s domem a pozemkem,který vlastni on?Otec mel sedet ve vězení,ale ze zdravotních důvodů ho propustili a jeho sestra si zřejmě naplánovala že celé dědictví napíše na ni.

 • #23914 Reply

  Karel Dlouhý

  Píšete, že otec je majitelem domu a pozemku (pokud jej získal před svatbou nebo jej získal dědictvím či darem, nepatří do společného jmění manželů).

  Pokud je výlučným vlastníkem, může je za svého života darovat komu chce – třeba své sestře.

  "jeho sestra si zřejmě naplánovala že celé dědictví napíše na ni" – tomu příliš nerozumím.

  Jako jeho dcera jste neopomenutelný dědic – tedy pokud jste jeho jediné dítě a nenapíše závěť, dostanete celý majetek, který vlastnil v okamžiku smrti, Pokud napíše závěť a jste zletilá, musíte dostat alespoň polovinu.

  Samozřejmě pokud už dům a pozemek nebude vlastnit, tak to nebude součástí dědictví.

 • #23915 Reply

  Jana Petránková

  Moc vam dekuji.S tou sestrou.Volala známa ze jeho sestru potkala v obchode a že ji řekla že to bude její nebo něco v tom smyslu.Jinak sestry jsme tři.A jak je to s majetkem v domě?Jelikož se měl vratit,tak jsme se museli narychlo odstěhovat.Tak si nejsem jista co vše jsme si mohli odvést.

 • #23916 Reply

  Marta Bílková

  Dobrý den,nedávno jsem se po druhé provdala.Předmanželskou smlouvu jsme neuzavřeli.

  Každý znás vlastní byt v OV a já mám na kontě peníze z prodeje chaty.Oba máme z prvního manželství 3 dospělé děti.Já jsem zaplatila na odkoupení garsonky městu zálohu.Nyní jsme se dohodli,že ji koupíme spolu za mé peníze.Nevím co vše je každého znás a co bude společné.

  Navíc já bych chtěla mít vlastní rezervu peněz,které jsem nabyla před vstupem do manželství.Není mě i jasné případné dědictví.Prosím o odpověď, děkuji.

 • #23917 Reply

  Ing.Tomas Kaloun

  Vazeny , s uctou Vas zadam o odpoved na nasledujici situaci: jsem zenat, majetkove vztahy nejsou nijak upraveny. Manzelstvi trva 3 roky. Nyni chci poridit maly rodinny dum (a drobne rekonstruovat). Jde mi o nasledujici: pred vstupem

  do manzelstvi byly majetkove pomery moje tyto: na uctech 1,5mil, v hotovosti 0,7mil. Manzelka pred manzelstvim 0,1mil na uctech. Behem manzelstvi vznikly navic uspory (po zaplaceni beznych zivotnich vydaju, dovolene apod) 0,4mil. Poridime tedy RD za cca 1,9mil – v podstate skutecne z prostedku, ktere jsem mel jiz pred svatbou. Manzelka zrejme nepristoupi na jakekoliv omezeni(upraveni) majetkoveho vztahu

  ke kupovanemu RD, to jest, bude jej chtit do SJM. V pripade rozvodu – jake mam sance, resp.zda nejake vubec mam na to, aby mi nezustala jen polovina domu

  ? Zatim na takovouto situaci nelze myslet, vztah je dobry, utuzeny 2 detmi (1 a 3 roky) – ALE jeden pribeh kolem me se stal, a tak se ptam jak bych dopadl ja. Moc

  Vam dekuji za odpoved… Hezky den, Ing.Tomas Kaloun

 • #23918 Reply

  Milan Zeman

  Do SJM nespadá majetek nabytý během manželství jedním z manželů za majetek ve výlučném vlastnictví manžela. Ovšem pokud není prokázán opak, má se za to, že spadá do SJM. Vzhledem ke skutečnosti, že manželství trvá již tři roky, musel byste prokázat, že jste skutečně měl 1,9 milionu již před vstupem do manželství, což je u peněz na hotovosti obtížné.

 • #23919 Reply

  Elena Konstans

  Dobrý den pane doktore, z manželem jsme čtyři roky manžele a před nedávnem dostal darem půlku domu a tu druhou před 30 lety, nechali jsme si na půdě udělat tři pokoje a novou střechu na vše jsem přispěla finančně a také jsem tam pracovala, tak se chci zeptat pokud se rozvedu nebo on, budu mít na něco nárok? Děkují

 • #23920 Reply

  Markéta Dudková

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na následující?

  Můj manžel měl před svatbou uzavřené stavební spoření s naspořenou částkou 40.000,-.Na něj se vzal úvěr ve výši 350.000– na koupi družstevního bytu a dále 100.000,- hotovostní na rekonstrukci tohoto bytu.Členem družstva se stal před svatbou.Úvěry jsme ale spláceli již v manželství oba.Poté jsme byt prodali a za část peněz z prodeje jsme si koupili byt do osobního vlastnictví a k tomu další úvěr ze stavebního spoření,který jsme použili na doplacení ceny bytu a rekonstrukci.Takže teď vlastníme v SJM byt v osobním vlastnictví a úvěr ve výši 800.000,-,kde manžel je dlužník já spoludlužník.Rozvádíme se a já vůbec netuším, co patří a co nepatří do SJM. Může po mě manžel vyžadovat vyplacení i z bytu předchozího, čímž neustále operuje? Děkuji za odpověď.

 • #23921 Reply

  Kateřina Krásná

  Manžel měl na účtu cca 1 mil.Kč za které jsme chtěli koupit nové auto. Dále má stavební spoření, kde je částka 170 tis. Při rozvodovém řízení,kde po něm požaduji částku 450 tis. uvedl,že peníze na účtu nebyly jeho. Přitom po celou dobu manželství tyto peníze byly jeho,jelikož je dostával od svého zaměstnavatele-problém je ale v tom, že část peněz mu byla vyplácena na základě prac.smlouvy a to cca 15.tis. a ostatní peníze dostával na ruku,aby zaměstnavatel nemusel platit vysoké daně za zaměstnance. Měsíčně měl celkem cca 30-50 tis. Za tyto společné peníze (nabyl je po dobu manželství) si po částečném zůžení majetku(přenechala jsem mu auto Audi, koupil byt (žádnou půjčku si nebral a ani rodina mu nepůjčila).Já jsem zůstala v nájemním bytě a bez prostředků.U soudu jsem mu předložila dohodu o vypořádání těchto financí a on řekl,že s tím souhlasit nebude, protože tyto peníze nejsou jeho.Může takto jednat a jak se mám proti tomu bránit? Prosím pomozte.

 • #23922 Reply

  Jaroslav Holík

  Dobrý den,

  Platí nějaká promlčecí doba,do kdy by mohla má bývalá manželka vyžadovat zpět investice do mé nemovitosti?

  Předem děkuji

  Bc. Jaroslav Holík

 • #23923 Reply

  Ivana Lipšová

  Mám ten samý problém,manžel platí hypotéku já táhnu vše ostatní,zapsán je ale jako vlastník jen on,psal na katastr žádost,ale nebyla kladně vyřízena-kde najít jak napsat správně abych byla zapsána jako spoluvlastník?Děkuji

 • #23924 Reply

  Jana Marková

  Dobrý den,

  moc bych potřebovala dostat rozumnou právní radu ohledně situace, ve které se nachází můj přítel, který se rozvedl oficielně v červenci 2008 se svojí manželkou, se kterou má ve střídavé péči 3 nezletilé děti. Jinak od r. 2006 manželka v bytě, který je na hypotéku a je napsán jako SJM nebydlí, ale bydlíme tady s přítelem společně. Na tento byt byl již povolán soudní znalec, který má udělat ocenění. (Bývalá manželka mého současného přítel se nechtěla domluvit na mimosoudním vyrovnání, jelikož je hamižná.)Vlastně nyní by měl vypracovávat znalecké posudky na dva byty – ten první byl napsán na ní, jelikož můj přítel je cizinec, má britský passport a v minulosti nebylo možné napsat nemovitost na cizince, proto byl byt napsán na ní. Figuruje tam ale na Katastru nemovitostí jakási smlouva, která potvrzuje, že byt byl nabyt z prostředků před manželstvím a že v případě, že by se chtěla ex-manželka rozvést, tak byt jí nenáleží. Jak dlouho tento s.proces může trvat? Děkuji za odp. JM

 • #23925 Reply

  monika petr

  Dobrý den,

  manžel požádal o vyrovnání sjm. Do majetku dal 100 000 tisíc které měl před manželství, ale tvrdí že do něj dal milion.Jsem sama s nezletilými dětmi. Do práce sice chodím ale výdělek je minimální. Bere soud ohled na to že jsem s dětmi sama, a pokud bych měla manželovi platit částku kterou požaduje, musela bych se s dětmi odstěhovat pod most. Náš majetek je malý ale manžel si ho cení na milion. Jsem ochotná mu dát veškeré vybavení bytu, ale peníze opravdu nemám. Může soud přistoupit na to že manžel dostane vybavení. Já nic jiného nemám.

  Děkuji Mona

 • #23926 Reply

  Jana Marková

  Dodatek k příspěvku ze dne 10.5.2010 v 15:05:36:

  Ještě jsem chtěla dodat,že do toho jednoho bytu, ve kterém s mým přítelem nebydlíme a kterým si tak trochu kryl výdaje na hypotéku z nájmu na ten byt druhý, ve kterém bydlíme. Se po skončení nájemní smlouvy nájemcem, který se odstěhoval, vzápětí vloupala a nastěhovala k 1.1.2009 přítelova ex-manželka i s jejím současným přítelem, ty byty jsou velmi blízko sebe a my se do teď neustále potkáváme a čekáme na soudní vyrovnání. Nevíme, jak to dopadne, kdy to všechno skončí, ta osoba nám škodí finančně a ještě nás tam ve společných prostorách – dvorek, chodba, garáž neustále provokuje. Je to náročné na psychiku. Kdy je soud schopný rozhodnout? Tento případ je velmi ojedinělý a v právní praxi nezná obdobný až takto extrémní případ. Kdyby se situace opravdu vyhrotila, mohl by skončit i vraždou, neboť jedné ze stran mohou rupnout nervy v krátkém pohnutí mysli. Tak pomalé jsou naše soudy!:-((( JM

 • #23927 Reply

  Linda Novotná

  Dobrý den. Chci se zeptat co předmanželská smloluva ochrání? Manžel pracuje na rizikovém pracovišti. V případě způsobení škody kterou by musel zaplati, strhnou peníze auomatiky i mě? Když budeme manelé nebo v případě předmanželské smlouvy budu ochráněna?

 • #23928 Reply

  Lukáš Otipka

  Pri vyporadani SJM bere soud ohled na potreby nezletilych deti. Prihlizi se k tomu, ktery z manzelu bude mit deti ve sve peci. Dale se na jednu stranu zohlednuje pece o rodinu v dobe trvani manzelstvi, na druhe strane zasluhy na nabyti a udrzeni SJM. Soud bude rozhodovat podle techto zasad s tim, ze otazka zda prinsel do manzelstvi sto tisic nebo milion bude predmetem dokazovani.

 • #23929 Reply

  Alena Šimková

  Dobrý den, mám dotaz s přítelem jsme koupily družst.byt, který se bude letos převádět do OV,za měsíc se přítelem se budeme brát, po svatbě mu chci darovat půlku bytu,(do bydlení jsme dali společné finance ale byt je psaný na mě)) jaká je darovací daň mezi manželi a jestli mám nárok na vrácení nebo nárok na část z této půlky majetku,popř. po rozvodu, nebot se budoucí manžel bojí, že pokud se jednou rozvedeme přijde o část darovaného majetku, protože se to darovalo až v době trvání manželství na který přispěl finančními prostředky. Děkuji mockrát za odpověď

 • #23930 Reply

  Gabriela Bučková

  Dobrý den, v roce 2002 jsme s manželem zakoupili družstevní byt, který se zaplatil z účtu na mé jméno a vzali jsme se v roce 2003. Ve čtvrtek mi manžel oznámil, že se chce rozvést a byt přpíše na mě. Jenže dnes se rozhodl, že by rád aby ho vlastnila i čtyřletá dcera. Je to možné?

  Děkuji

 • #23931 Reply

  Václav III.

  Moje matka se dala přemluvit mojí dcerou (její vnučkou)a přepsala na ní svůj byt, který měla v osobním vlastnictví a stále v něm bydlí. Jsem její jediný syn a celá transakce proběhla bez mého vědomí. Tím jsem byl připraven o dědictví v přímé linii. Matka mě nevydědila a celou záležitost vedla v tajnosti do doby, než jsem to odhalil.

  Je to v pořádku, nebo se to nechá nějak napadnout, popř. zpochybnit ?

  Díky za názory.

 • #23932 Reply

  Milan Zeman

  Dle mého názoru je tento postup v pořádku. Vaše matka mohla darovat svůj majetek za svého života komukoliv, že jste její syn neznamená, že se svým majetkem nemohla nakládat jinak, než si Vy představujete.

 • #23933 Reply

  Jana Peťková

  Dobrý deň. Pred manželstvom sme si kúpili s priateľom družstevný byt. Keď sme ho zakúpili bytové družstvo spísalo zmluvu o vlastnických právach takým sposobom že on vlastní členský podiel a ja som tam ako podnájomník. Tvrdili že ked sa jedná o druzstevný byt tak vlastníkom podielu v družstve može byť len jeden človek že to nemože byť na 2 ľudi pokiaľ niesú manželia. Takže ja som investovala tiež peniaze do našeho bytu ale vlastne nevlastím druzštený podiel. Potom sme sa zobrali a až teraz sa dá zapísať nás oboch že sme ako manželia vlastníci podielu v druzštve – to jest tohoto bytu. Moja otázka znie chcem sa poistiť a spísať spatne zmluvu o tom že sme tento družstevný byt nadobudli pred manželstvom obaja, aby v prípade rozvodu nevzniklo to že on je vlastníkom bytu a ja nie. Teraz keď sme sa zobrali stači aby sa vlastnícke práva dali na oboch manželov aby boli vlastne vlastníkmi bytu alebo je k tomu nutné ešte niečo ?? Ďakujem za info.

 • #23934 Reply

  marcela mandakova

  Dobry den. Tchán by rád prodal byt, který má v SJM se svou nesvéprávnou manželkou, jejímž je opatrovníkem.

  Jak bude soud postupovat. Peníze z prodeje bytu rozdělí na půl, on si bude moci se svou polovinou dělat co chce a k nakládání peněz s poloviinou manželky bude potřebovat svolení soudu, nebo soud nařídí peníze uložit na jeden společný účet a bude nad ním nějak dohlížet? Případně jak?

  Díky za případné odpovědi.

  MM

 • #23935 Reply

  Renata H

  Dobrý den,

  s přítelem jsme v současné době v situaci, kdy se plánuje privatizace jeho i mého obecního bytu, která by měla probíhat od dubna do září. V červenci se však budeme brát.

  Chtěla bych se zeptat, zda lze, aby přítel privatizoval svůj byt v dubnu, pak proběhla svatba (zde by jeho byt předpokládám neměl vstoupit do společného jmění manřelů??), a následně bych pak privatizovala já svůj byt, který by tedy již po svatbě do SJM vstoupil.

  Je tedy pravda, že pokud přítel zprivatzuje svůj byt před svatbou, nepřijdeme tím o právo odkoupit můj obecní byt? tedy, že jeho byt nevstoupí po svatbě do SJM?

  Někdo mi řekl, že po svatbě se přítel automaticky stane spolunájemcem mého bytu a tím, že on již bude jeden byt vlastnit, by nás, jako manželé, mohl obecní úřad z bytu vystěhovat.

  Děkuji předem za odpověď

 • #23936 Reply

  Lucie

  Scháněla jsem pejska nakonec jsem sehnala jela jsem pro něj 200km .U pejska byl inzerát ze ho prodají za 5 tisíc že je s PP je mu rok a půl.Když jsem přijela do Prahy bylo vše ok s pejskem jsem si rozuměla hnedka od začátku .Bývalí majitelé mi vše vysvětlili k němu dali mi sebou pelíšek a nějaké věci.Když přišlo k tomu zda mi dají PP takže ho nemají a že je u bývalí majitelky nebo-li chovatelky že jí pejska nedoplatili.I tak jsem si pejska vzala chtěla jsem předat těch 5 tisíc a na to mi bylo řečeno že tyto peníze patří té chovatelce aby vydala PP.Tak jsme se rozloučili peska dovedli až k autu tam jsme se rozloučili .Večer jsme si napsali nějaké sms ohledně pekjska pesek si zvykl ihned .Hned jsem začla pátrat po chovatelce abych vše kolem pejska dala do pořádku.A najednou paní volá že pejska chce zpět.Prosím o radu co mám dělat pejska si chci nechat byl mi předán dobrovolně že ho nemohou mít a starat se o něj k vůli malé a najednou vyhrozují policii posím poradte.Děkuji

 • #23937 Reply

  Milan Zeman

  Pokud jste nabyla psa (věc) od nevlastníka, vlastnické právo na Vás nepřešlo a musíte jej vydat vlastníkovi. Můžete požadovat úhradit účelně vynaložené náklady (žrádlo).

 • #23938 Reply

  Dana Rozhonová

  Dobrý den,máme s přítelem nemovitost ve spoluvlastnictví.Já platím pojištění nemovitosti a zajímalo by mě jak je to v případě škodné události?KOmu ji pojištovna vyplatí.Nemám s pojištovnami dobré zkušenosti a na můj dotaz řekli ,že to tak stačí.Ani v pojistných podmínkách o tom není ani zmínkaJenom na internetu jsem se dočetla že se to pak "došetřuje".Tak nevím jestli to mám pojištěné dobře?

 • #23939 Reply

  Marie Kranlová

  Dobrý den,prosím o radu.V roce 2008 jsem se rezvedla,manžel sám odešel z bytu.Prodal auto,ale mě nevyplatil,tet se z bytu stěhuji a dodatečně jsem se dověděla,že má dekrat na tento byt,měla jsem platební výměr od majitele domu, od doby rozvodu já a také jsem platila nájem sama.Mám nárok žádat polovic z prodeje auta?Měl manžel také platit nájem,když má dekret?Klíče od bytu vracím k 31.1.2011.Musím zaplatit nájem za leden,když jsem se tento měsíc stěhovala a byt jsem řádně neužívala?Děkuji za odpověď.Marie.

 • #23940 Reply

  Milan Zeman

  Pokud bylo auto zahrnuto ve vyrovnání SJM, náleží Vám polovina peněz z jeho prodeje. Pokud jste v bytě bydlela a manžel ne, nájem platit nemusí, protože z Vaší strany by tím vzniklo bezdůvodné obohacení. Pokud nájem bytu končí k 31.1.2011, musíte nájem uhradit i za leden.

 • #23941 Reply

  Václav III.

  Dobrý den.

  V roce 1965 koupili rodiče domek na vesnici. Jelikož u toho byly kdysi pozemky, které byly „dobrovolně“ po r.1948 darovány do JZD, mohlo družstvo (jako druhý) ovlivnit prodej domu svým souhlasem nebo nesouhlasem. Majitel nemovitost nemohl prodat bez tohoto požehnání. Nebylo to zadarmo. Podmínka JZD byla, jeden z rodiny jako člen družstva. Stal jsem se tedy obětním beránkem už ve 13 ti letech. Do roku 1967, než jsem podepsal učební smlouvu, měli rodiče smlouvu na podnájem. V roce 1968 byla na dům sepsána smlouva kupní a na pozemky (pole a louky) smlouva darovací, vše na jedné listině.

  Definitivní smlouva u notáře byla potvrzena až v r. 1975. V období od 1968 – 1975 přidala původní majitelka ještě další dvě parcely do darování.

  V r. 1993 požádala původní majitelka o navrácení oněch pozemků v rámci restituce tak, že zpochybnila darovací smlouvu s odůvodněním, že při darování byla v tísni (7 let) a že hodlá svých pozemků využít jinak. Okresní soud jí vyhověl a výrok po odvolání potvrdil i o rok později Krajský soud. Veškeré pozemky jí byly vráceny tak, jak byly vedeny s číselným označením parcel v darovací smlouvě.

  V roce 2001 se její vnučka rozhodla stavět dům na sousedním pozemku. Podotýkám, že stavební parcela pro její dům (bývalá louka) i pozemky sousedící, měly číselné označení plným parcelním číslem a bez lomítka tak, jak bylo uvedeno v darovací smlouvě a potvrzeno rozsudky výše zmíněných soudů. Po pár letech mi sdělila, že dvůr před mým domem je její a já že ho užívám neoprávněně. Vyhledáním na Internetu v katastru nemovitostí jsem zjistil, že jedna parcela byla rozdělená na tři díly a to /1,/2 a /3, kde právě tu s označením /3 si nárokuje a má ji dokonce na sebe připsanou v LV.

  Měl bych na Vás tyto dotazy:

  1. Měl okresní soud pravomoc vrátit původní majitelce byť v restituci pozemky, které měli moje rodiče zapsány jako bezpodílové vlastnictví kupujících manželů při převodu domu?

  2. Může si sousedka na Katastr. úřadě „rozdrobit“ parcelu a požadovat po mě vrácení její části, když byla v r. 1994 vrácena parcela celá a nikdo nic nerozporoval?

  3. Mám právo na vydržení, když hranice současného oplocení mého pozemku je totožná s hranicí oplocení z roku 1965 a lze to dokázat dobovou fotografií a svědectvím starousedlíků, popř. kdy vydržení vzniklo?

  4. Platila restituce i v tomto případě, když JZD bylo vedeno jako organizace a nikoli jako stát ?

  Děkuji za odpověď.

 • #23942 Reply

  Václav III.

  Dobrý den.

  Našel jsem po svých prarodičích vkladní knížku spořitelny, kde je uloženo několik tisíc korun. Poslední transakce proběhla v roce 1951.

  Zajímalo by mě, jestli lze vklad nárokovat ještě dnes, když nebyla vypovězená smlouva, vybrán vklad ?

 • #23943 Reply

  Karel Dlouhý

  Nárokovat nelze.

  V roce 1953 byla měnová reforma, která stanovila postup, pokud se týká přepočtu vkladů.

 • #23944 Reply

  Tomas Vasek

  Dobrý den. Prosím o radu v naší situaci. Za svobodna jsem si koupil stavební pozemek, který je zapsán pouze na mě. S přítelkyní jsme dali dohromady každý 500tis. Kč a navíc si vzali 2 úvěry a postavili si RD. Jeden úvěr byl napsán na mě a druhý na přítelkyni, ale já jsem byl přistupitel. Oba úvěry jsem asi rok splacel já, protože mám vyšší příjem, i když RD byl zapsán na katastru na polovinu. Teď jsme se vzali a já nadále splácím oba úvěry. Byl bych ovšem rád, aby byl RD napsaný na mě, pokud ho splácím pouze já – jsem připraven manželce dát jejich 500tis. Kč. Jak je toto možné udělat, pokud jsme již manželé? Nespadne tento převod poloviny domu již do SJM? Žádnou předmanželskou smlouvu nemáme. Je možné na něco takového uzavřít i dodatečnou manželskou smlouvu? Velice děkuji za radu.

 • #23945 Reply

  Radka

  Dobrý den,

  v rámci dědického řízení (dědictví po mém manželovi) notář vyčlenil z našeho společného jmění manželovy zbraně (manžel byl myslivec), přestože byly všechny pořízeny za trvání našeho manželství. Odůvodnil to tím, že byly výlučně v jeho užívání. Je tento postup správný? Pokud ne, jak přimět notáře k přepracování dědictví? Významně to totiž ovlivňuje můj podíl, coby manželky. Děkuji za radu:)

 • #23946 Reply

  Milan Zeman

  Tento postup se používá při vypořádání SJM v rozvodovém řízení. V dědickém řízení tento postup není výslovně vyloučen ani povolen. Vždy nejprve dojde k určení vypořádacího podílu SJM a jeho ideální polovina je předmětem dědictví. Proti rozhodnutí notáře se můžete bránit opravným prostředkem, o němž jste musela být poučena.

 • #23947 Reply

  petra nováková

  Dobrý den,

  prosím o Váš názor,

  v dědickém řízení je dům po mém otci, který byl postaven dříve než se otec oženil se svou ženou(dům už byl obytný). Ale kolaudace nabyla právní moc půl roku po jejich svatbě. V katastru nemovitostí je zapsán jako vlastník otec. Patří dům do SJM?.

  S přáním hezkého dne Petra.

 • #23948 Reply

  Milan Zeman

  Dům do SJM nepatří. V KN by toto bylo vyznačeno, navíc se jedná o majetek, který měl otec před vznikem manželství. Kolaudace není právním titulem nabytí vlastnictví.

 • #23949 Reply

  petra nováková

  Mnohokrát děkuji za odpověď, notář dům do SJM nejprve nezařadil, ale poté co mu manželka otce ukázala kolaudační rozhodnuti tak změnil. Odvolala jsem se. Ještě jednou děkuji.

 • #23950 Reply

  magdalena kullova

  Dobrý den,

  je možné darovat 1/1 bytu,který je zatížen hypotékou a jakým způsobem.

  Předem děkuji za odpověď.

 • #23951 Reply

  Iva Mašková

  Jsme 2 roky rozvedení. Za manželství jsem dostala peníze na koupi chaty. V katastru jsem uvedená jako majitelka a rodiče podepsali prohlášení s ověřením podpisů, že peníze na chatu darovali výslovně své dceři, tedy mě. Můj bývalý manžel se nyní domáhá o vyplacení poloviny chaty. Má na to právo? Děkuji

 • #23952 Reply

  Ing. Petr Král

  Jsem podnikatel s poměrně nadstandardním příjmem (cca 100tis/měs). Oženil jsem se před 3 roky (máme dvě děti).V současnosti došlo k rozvratu s manželkou téměř nekomunikujeme a žijeme odděleně v jednom domě, který vlastním, ale v různých bytech. Obě děti jsme počali bez mého souhlasu. Manželka prostě vynechala antikoncepci. (V současnosti nechce vyjednávat jen tvrdí, že dostane vše co chce. Na každé dítě 15tis, dům atd).

  1. Dá se toto u soudu použít? Co se týče dětí určitě netrvá na svěření do vlastní péče nebo střídavé péči.

  2. Jak bude soud pravděpodobně rozdělovat sjm? Manželka je po celou dobu našeho manželství na MD. Za tuto dobu vydělávám nadstandardně a peníze investuji do nájemního domu, který jsem koupil před svatbou. Manželka bydlí bezplatně v luxusním bytě v tomto domě s dětmi a platím jí měsíčně kolem 20tis. děkuji

 • #23953 Reply

  Karel Dlouhý

  Ad 1. To,že jste děti počali bez vašeho souhlasu, asi těžko prokážete.

  Ad 2. "Společné jmění manželů tvoří:

  a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství

  b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství"

  K různým výdělkovým možnostem manželů se nepřihlíží – manželka přece pečuje o vaše děti (a dříve se snad starala i o společnou domácnost.

  Nájemní dům nepatří do SJM, ale:

  "Pokud dojde k investicím ze společného jmění manželů do majetku jednoho z manželů, je tento povinen finanční prostředky skutečně vynaložené na investice do jeho majetku nahradit při vypořádání společného jmění, a to v těch cenách, které platily v době, kdy byly vynaloženy (Jiří Švestka et al.: Občanský zákoník: komentář, Praha: C. H. Beck, 2009, s. 960)."

  Tedy dům nedostane, ale finanční vyrovnání při rozdělení SJM bude pro ni příznivé ("polepší si proti stavu před manželstvím").

  Využijte služeb specializovaného advokáta.

 • #23954 Reply

  František Lerche

  SJM

  vlastnil jsem automobil před uzavřením manželství.Za trvání manželství jsme si pořídili nový a starý automobil byl sešrotován.Nyní se rozvádíme.Jak je posuzováno vlastnicví k novému automobilu. Děkuji za odpověď

 • #23955 Reply

  Jiří Janováč

  Zdravím,

  já a moje přítelkyně se budeme 13. srpna tohoto roku brát. Moje přítelkyně ale má na svém kontě ,,dluh", který se blíží dvěma milionům Kč. Tento dluh si ovšem nezavinila sama, nýbrž její otec, který svými pokusy o podnikání nějakým způsobem vytvořil u několika věřitelů dluh, který do teď narostl do takových výšek. Momentálně je přítelkyně v insolvenčním řízení a dluh už tedy dál nenarůstá. Ale chci být opatrný a proto chci do manželství vstoupit s nějakou smlouvou, která by zabránila tomu, aby její závazky jakýmkoliv způsobem dopadly na mě, případně na mé rodiče, u kterých teď bydlíme a budeme bydlet ještě nějakou dobu.

  Lze tuto situaci nějakou takovou smlouvou vyřešit? Popřípadě mi poraďte, jaké kroky bych měl podniknout?

  Děkuji a zdravím.

 • #23956 Reply

  Petra Mokrá

  Dobrý den, prosím o radu jak naložit s automobilem, který jsem zakoupila na své IČ a v kupní smlouvě figuruje pouze mé jméno i uvěr na auto jsem zřizovala na mé jméno.Auto bylo zakoupeno po uzavření smlouvy o zúžení SJM, tudíž je auto mé(?). Problém je v tom, že manžel se domáhá úhrady akontace (100.000,- Kč) na vozidlo s tím,že na dokladu o akontaci je jeho jméno a podpis.Ale peníze na akontaci byly použity z prodeje mého předchozího auto.Bohužel na to nemám doklad ani svědky. Nové auto užívá manžel s tím,že bez mého vědomí přestal hradit povinné ručení a havarijní pojistku již před rokem. Nyní mi přišel platební rozkaz na částku 30.000,- Kč a dočetla jsem se,že u auta bez povinného ručení se účtuje částka 70,- Kč za den.Chybí ještě doplatit 40 splátek po 6.700,- Kč. Chci po manželovi okamžité navrácení auta,dát RZ do depozitu,aby už se částky dále nenavyšovaly. Manžel mi však odmítá auto vydat pod různýma vyhrůžkama. Tvrdí,že auto je jeho a já bych ho musela vyplatit. Děkuji za rady.

 • #23957 Reply

  Josef Vitásek

  Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli se životní pojištění, které jsem si sjednal a platil po dobu trvání manželství, započítává do vypořádání SJM. V případě že ano, tak jak se vypočítává částka kterou bych z něj měl vyplatit. Děkuji

 • #23958 Reply

  Monika Ladányiová

  Dobrý den,jsem rok rozvedená a za dobu manželství jsem byla nucena vzít si půjčy na řešení rodinných financí,když manžel byl nezaměstnaný a byl bez příjmů.Také jsme za dobu manželství koupili dům na který jsme si museli půjčit a auto na úvěr.Po rozvodu si exmanžel vzal auto,které snad splácí (nemám možnost si to zjistit jelikož na úvěru byl psán pouze on sám).Všekeré dluhy přestal splácet a já splácela co šlo, jen do té doby kdy jsem dostala exekuci.Tuto situaci jsem vyřešila insolvencí,kde mi byl určen splákový kalendář.Exmanžel mi nechce příspívat na splácení dluhu,že prý o půjčkách nevěděl (ale já vím,že o nich věděl,v tomto mám čísté svědomí).A aby toho ještě nebylo málo přišel mojí mamince,která nám ručila dopis,že musí zaplatit dluh 47000.Jsem úplně bezradná a nevím jak tuto situaci řešit.Mít peníze obrátím se na právníka,ale bez peněz se se mnou žádný právník bavit nebude :-(. děkuji za radu a přeji hezký den

 • #23959 Reply

  emilli

  Dobrý den, s bývalým manželem jsme rozvedení 6 let, vlastníme nemovitost, která je v katastru nemovitosti vedena v SJM. Žádne majetkové vyrovnání po rozvodu neproběhlo, proto se chci zeptat, jaký je postup na majetkové vyrovnání teď, děkuji

 • #23960 Reply

  právní vrba

  Pokud si do 3 let od právní moci rozvodového rozsudku exmanželé nevypořádají své (rozvodem zaniklé) SJM dohodou nebo (ve stejné lhůtě) alespoň nepodají návrh na jeho vypořádání soudem, nastupuje po 3 letech právní domněnka (t.j. platí), že movité věci ze SJM vlastní ten, kdo je má a nemovitosti že mají exmanželé v podílovém spoluvlastnictví, a to každý 1/2. Stav zápisu v katastru tedy neodpovídá právu/pravdě/skutečnosti a je třeba jej nechat změnit. Doporučuji navštívit přísl. katastr a tam si zjistit co je třeba ke změně zápisu na podílové spoluvlastnictví. No a až budete mít nemovitost v podílovém spoluvlastnictví i podle katastru, můžete si (jeden druhému) podíl prodat, darovat nebo si můžete podílové spoluvlastnictví zrušit a vypořádat – dohodou nebo soudem.

 • #23961 Reply

  Jana Brizova

  Po 16 letech manzeltvi se budu rozvadet. Za celou dobu manzelstvi jsme kupovali pouze predmety nutne k zivotu, bydleli jsme v najmu, takze majetek jako takovy nemame. Manzel vydelaval ale jako lekar hodne penez. Kdyz jsem se ho zeptala, kolik ma za manzelsvi nasetreno, rekl me ze nic. Podle mych odhadu to ale musi byt par milionu. Domnivam se, ze tyto uspory ma u nejake banky v Rakousku, kde uz 3 roky pracuje. Mam vubec realnou sanci se techto prostredku v SJM domoci?

 • #23962 Reply

  Hanny0210

  Dobrý den, bývalý manžel zpronevěřil v zaměstnání peníze a byl za to odsouzen, nyní to musí zaplatit a jelikož to spáchal v době našeho manželství, tak požaduje, abych polovinu platila já v majetkovém vyrovnání. Má na to nárok? Spadá to do společného jmění manželů?

  Předem moc děkuji za odpověď Hanka

 • #23963 Reply

  Hanky

  Dobrý den, v nedávné době jsem se rozvedla, za doby trvání našeho manželství , se manžel při dopravní nehodě vážné poranění, kdy mimo jiné došlo ke ztrátě dolní končetiny.

  1) Zajímalo by mne, zda pojistné plnění, které manžel pobíral za úraz spadá do SJM?

  Posléze manžel po úrazu, z pojistného plnění pořizoval nemovitosti.

  2) Jsou nemovitosti pořízené z pojistného plnění výhradním majetkem manžela, nebo spadají do SJM?

  Poslední věc, na kterou by mne zajímala odborný názor je to, že manžel se opozdil s placením výživného.

  3) Bylo by vhodné, podat k soudu návrh na exekuční vymožení výživného, pokud jsem evidována u banky jako ručitel na poskytnutý bankovní úvěr v částce okolo 1.000 000.

  Předem děkuji za zodpovězení dotazu Hanka.

 • #23964 Reply

  právní vrba

  1) Pokud pojištění platil z vlastních prostředků, je pojistné plnění jen jeho; pokud je platil ze společných prostředků, patří do SJM.

  2)Nemovitosti, pořízené i jen jedním z manželů za trvání manželství za společné prostředky manželů jsou v jejich SJM; stav zápisu v katastru nemusí být vždy v souladu se skutečností resp. právem (lze jej napravit, katastr reaguje na dokument, který dostane).

  3) Vymáhat výživné samozřejmě můžete; pokud jste ručitelem a dlužník (spoludlužníci) nesplácí úvěr, obrátí se věřitel na ručitele. Ručitel následně můžte po dlužníkovi požadovat to, co za něj uhradil jeho věřiteli z titulu ručení.

 • #23965 Reply

  Hanka

  Děkuji za odpověď, pouze mám dvě doplňující otázky.

  Pojistné bylo vypláceno z pojistky, kterou zaměstnancům hradil zaměstnavatel, nikoli příjemce plnění.

  1) Jak to bude v případě, že manžel nebyl pojistníkem, je pojistné plnění jen jeho, nebo SJM..

  Nákup nemovitostí byl taktéž hrazen z pojistného plnění, které hradil zaměstnavatel manžela.

  2) Jsou nemovitosti v případě úhrady z plnění, kdy manžel nebyl pojistník, SJM nebo majetek pouze manžela.

  Děkuji Hanky.

 • #23966 Reply

  právní vrba

  Je otázkou, zda pojistné, placené zaměstnavatelem za/na pojištění zaměstnance, je darem zaměstnanci, nebo další odměnou za práci. V prvním případě by vyplacené pojistné bylo jen manžela, v druhém přípdaě by bylo v SJM. Zkuste uplatnit nárok prostřednictvím advokáta.

 • #23967 Reply

  Stana Senderaková

  Dobrý den, po 25 letém manželství se budeme rozvádět ( no nejprve musím na rozvod našetřit), ale máme ještě stále dost dluhů. Mezi ně se počítá hypotéka na dům, půjčka na auto, jedno otevřené stavební spoření a tři úvěrové – kreditní karty, které jsou sice psané na mě, ale manželovi jako cizinci tehdy ty karty nevydali, takže musely být na mě. Nyní si zajistil ke svému účtu ještě jednu bez mého vědomí a já se bojím abych to nakonec nesplácela opět já, neboť ji využívá pro svou milenku. Jsem v invalidním důchodu a to pokryje bohužel jen hypotéku a inkaso, auto platí ze svého účtu. Na ostatní splátky mi teď dal polovinu, ale vyhrožuje, že se odstěhuje a nebude mi dávat nic. Vím, že to nejspíš patří do SJM, ale jestliže se odstěhuje nemám jedinou páku donutit ho k přispívání na splácení. Domu se zbavovat nechci, neměla bych kam jít. Poradíte mi?

 • #23968 Reply

  Pavlína Hanusková

  Dobrý den chtěla bych vědět,jestli se životní pojištění a penzijní připojištění započítává do SJM

 • #23969 Reply

  Pavlína Hanusková

  Dobrý den chtěla bych vědět,jestli se životní pojištění a penzijní připojištění započítává do SJM

 • #23970 Reply

  právní vrba

  Dluhy, vzniklé za trvání manželství, patří ze zákona do SJM, kromě dluhů (1)o nichž druhý manžel nevěděl a (2)jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů (musí být splněny obě podmínky, navíc přiměřenost posuzuje soud). Věřiteli je jedno který ze spoludlužníků (manželů) dluh splácí – pokud nebude některý dluh splácen, následuje upozornění, výzva, vymáhání a příp. i exekuce majetku kteréhokoliv ze spoludlužníků. Dohoda, uzavřená v souvislosti s rozvodem na téma kdo z manželů bude splácet který dluh, věřitele nezajímá – jemu dluží dál oba bývalí manželé, uzavřená dohoda platí jen mezi nimi navzájem.

 • #23971 Reply

  M. K.

  Dobrý den, moje maminka se ještě před rokem 1998 rozvedla se svým manželem, avšak nedošlo k žádnému majetkovému vyrovnání ohledně domu, v kterém žili a do manželství ho vnesl její manžel. Z důvodu vážného zdravotního stavu se maminka nestihla touto věcí zabývat. Celý dům se po svatbě začal rekonstruovat, všetně studny, rozvodů atd, což prováděl otec mamky.V současné době, je dům stále ve vlastnictví bývalého manžela. Proto by mě zajímalo, zda je ještě nějaká šance získat vyrovnání majetku nebo jestli je to už bezpředmětné? Děkuji

 • #23972 Reply

  Markéta B.

  Dobrý den, již několik let bydlím v domě svého již nynějšího manžela, který on dostal darem od své matky a společně jsme ho zrekonstruovali. Většinu nákladů na rekonstrukci nesl on, ale já jsem také přispěla. Předpokládám, že jelikož dům nabyl před uzavřením manželství a navíc darem od matky nemám na nic v domě nárok. On sám se nebrání převést dům do SJM, ale logicky by měl mít nárok na větší podíl než já. Je toto možné nějak ošetřit a jak případně postupovat? A pokud by mi poměrnou část domu daroval, platí se za převod darovavcí daň? Děkuji za odpověď, Markéta B.

 • #23973 Reply

  právní vrba

  Dům skutečně patří jen manželovi, ale např. věci v něm pořízené za manželství jsou ve vašem SJM. O dům si můžete své SJM rozšířit notářským zápisem, což je docela drahá záležitost a nevystihne poměr – podíly. Manžel Vám může darovat podíl libovolné velikosti na domě, darovaný podíl bude jen Váš (nebude v SJM). Darování mezi manželi je bez daně, takže nebudete potřebovat ani znalecký posudek, ani nebudete podávat daňové přiznání.

 • #23974 Reply

  lubo

  Jsem jedinym majitelem domku,svobodny,bezdětny achci se oženit s ženou ktera ma dospěle děti,otázka co se stane pokud by zemřela dřív jak já? budou mit jeji děti narok na muj domek? Děkuji za odpověd

 • #23975 Reply

  právní vrba

  Děti dědí po svých rodičích, případně prarodičích či strýci/tetě či sourozenci; pozůstalí po Vaší případné manželce (její děti, které nejsou Vaše)nebudou mít na Váš majetek žádný nárok. Po Vás budou dědit Vaši potomci a Vaše manželka, nikoliv její potomci, kteří nejsou Vašimi potomky.

 • #23976 Reply

  Notářské Služby

  Jediným majitelem domku zůstanete i po uzavření sňatku. Domek by se stal součástí společného jmění manželů pouze tehdy, pokud byste uzavřeli s manželkou u notáře smlouvu o rozšíření SJM – t.j. smlouvu, podle které se z výlučného vlastnictví rodinného domu Vaší osobou stane společné jmění manželů. Pokud byste se oženil a majetkové poměry v manželství nikterak neměnil manželskou smlouvou, pak v případě úmrtí manželky by s ohledem na dům žádná změna nenastala. Pokud byste si rozšířili SJM a dům byl tedy společný, pak při úmrtí manželky by byla předmětem dědictví jedna polovina domu, kterou byste dědili rovným dílem Vy s dětmi manželky. Více informací k tomuto tématu si přečtěte na portálu http://www.notarskesluzby.cz

 • #23977 Reply

  Notářské Služby

  Do společného jmění manželů si můžete převést nejenom celý dům, ale i jeho část. Řeší to smlouva o rozšíření společného jmění manželů, kterou sepíše notář notářským zápisem. Odměna notáře je stanovena notářským tarifem. Pokud byste si převedli z výlučného jmění manžela do společného jmění manželů 2/3 domu, jehož cena je 3 mil. Kč, pak odměna notáři by byla 6.400,- Kč + DPH. Další variantou a pro Vás zřejmě výhodnější, je darování části domu darovací smlouvou. Mezi lidmi je špatná inforomovanost o tom, co stojí notář a co advokát. Příklady najdete na portálu http://www.notarskesluzby.cz

 • #23978 Reply

  Notářské Služby

  Vaši situaci řeší předmanželská smlouva. Základní informaci najdete zde: http://www.notarskesluzby.cz/manzelske_predmanzelske_smlouvy.html Doporučuji navštívit notáře, který Vám poradí a sepíše předmanželskou smlouvu notářským zápisem. Pravděpodobně notář bude vycházet z toho, že tarifní hodnotu pro výpočet odměny notáře nelze zjisti a bude účtováno částkou 3 000,- Kč plus DPH.

 • #23979 Reply

  Notářské Služby

  Během manželství si můžete majetkové poměry manželů upravit jakkoliv. Pokud se s manželkou dohodnete, stačí navštívit notáře. Ten Vám sepíše notářským zápisem smlouvu o zúžení SJM. Na základě ní zapíše katastrální úřad vklad práva do katastru nemovitostí. Dům poté bude jenom Váš. Problematiku manželských smluv a další témata ve vztahu k notářským úkonům najdete na http://www.notarskesluzby.cz

 • #23980 Reply

  Notářské Služby

  Tento případ je vhodné řešit pojištěním a ne předmanželskou smlouvou.

 • #23981 Reply

  Notářské Služby

  Doporučuji uzavřít u notáře smlouvu o rozšíření SJM tak, že z výlučného vlastnictví manžela bude do SJM zařazen takový podíl na domu, který je přiměřený společně vloženým prostředkům. Autor příspěvku: http://www.notarskesluzby.cz

 • #23982 Reply

  Milan Jarkovský

  Dobrý den.

  Tři měsíce před vstupem do manželství jsem si pořídil byt. Na koupi jsem si vzal hypoteční úvěr. Ten splácím dosud. Bude mít manželka po rozvodu nárok na polovinu nemovitosti nebo jen na vyplacení prokazatelných nákladů spojených s rekonstrukcí bytu a jeho vybavením?

  Děkuji za informace.

 • #23983 Reply

  Notářské Služby

  Byt jako nemovitý majetek, který jste si pořídil před vstupem do manželství, není součástí SJM. V logice věci by bylo, abyste po uzavření sňatku sepsali u notáře manželskou smlouvu, podle které by byl byt převeden z vašeho výlučného vlastnictví do společného jmění manželů a ze společných peněz byste řešili rekonstrukci bytu. To se nestalo. Manželka nemá nárok na polovinu bytu, nicméně veškerý majetek, který jste si pořídili během manželství, je součástí SJM ( např. nábytek a další vybavení, které není příslušenstvím bytu ). Manželka zřejmě bude požadovat finanční vyrovnání za to, že přispívala na zhodnocení vašeho bytu.

  http://www.notarskesluzby.cz

 • #23984 Reply

  Milan Jarkovský

  Děkuji mockrát za informaci.

  Pokud nemovitost prodám a za utržené peníze koupím nemovitost jinou, změní se z pohledu vlastnických práv něco? Samozřejmě předtím oslovím věřitele u kterého mám hypoteční úvěr, zda souhlasí se změnou nemovitosti jako zástavy.

  Stěhovali jsme se za prací a dojíždění do původního bydliště je ekonomicky i časově moc náročné, proto ta potřeba prodat a koupit.

  Děkuji za pomoc.

 • #23985 Reply

  Notářské Služby

  Doporučuji navštívit příslušnou banku a tam se domluvit. Obvykle se prodej nemovitosti s hypotékou řeší buď předčasným splacením hypotéčního úvěru a nebo převzetím hypotéky kupujícím. Najdete hodně článků, které postup popisují – například na serveru mesec.cz

  http://www.mesec.cz/clanky/jak-prodat-nemovitost-s-hypotekou/

 • #23986 Reply

  Milan Jarkovský

  Děkuji mockrát za radu i odkaz.

  Ještě k bytu. Z výpisu z katastru jsem zjistil, že právní účinky vkladu vlastnického práva jsou k 26. dubnu 2008, kdy jsem byl již deset dnů ženatý. Koupil jsem byt za svobodna v prosinci 2007, v lednu 2008 si na něj dala zástavní právo banka. Jedná se stále o majetek v mém výlučném vlastnictví nebo jde o SJM? V katastru jsem veden jako vlastník já. Co by se stalo kdybych byt prodal?

  Na můj dotaz ve dvou advokátních kancelářích jsem dostal protichůdnou odpověď.

  V jedné tvrdí, že podpisem smlouvy jsem vyjádřil vůli něco vlastnit a tedy je byt můj. Podepsáno za svobodna.

  V druhé tvrdí, že rozhodující je datum právních ůčitků vkladu. Tzn. byt patří dle nich do SJM.

  Teď nevím kdo má pravdu a tak nevím co dělat.

  Děkuji za pomoc.

 • #23987 Reply

  Notářské Služby

  Odpověď najdete v občanském zákoníku

  § 132

  (1) Vlastnictví věci lze nabýt kupní, darovací nebo jinou smlouvou, děděním, rozhodnutím státního orgánu nebo na základě jiných skutečností stanovených zákonem.

  § 133

  (2) Převádí-li se nemovitá věc na základě smlouvy, nabývá se vlastnictví vkladem do katastru nemovitostí podle zvláštních předpisů, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak 2d).

  Takže vlastníkem nemovitosti jste se stal až 26.4.2008. To ale nemusí ještě znamenat, že nemovitost je automaticky v SJM. I v manželství můžete zakoupit nemovitost, která bude ve vašem výlučném majetku. Stane se tak tehdy, pokud použijete finanční prostředky, které patří výhradně Vám ( darovali Vám je rodiče, získal jste je jako dědictví a nebo jste peníze získal prodejem nemovitosti ve Vašem vlastnictví ). Pokud byste složil peníze na koupi bytu do notářské nebo advokátní úschovy před uzavřením manželství , pak byt nebude v SJM. V tomto smyslu se musí posoudit ještě úvěrová smlouva.

 • #23988 Reply

  Ludek Tesar

  Dobry den, má otazka se týká družstevního bytu. Dva bývalí manželé dnes už 24 let rozvedení, dostali v době manželství družstevní byt. Po rozvodu neproběhlo žádné majetkové vyrovnání. V bytě v současné době bydlí muž se svojí novou manželkou, a chce aby se bývalá manželka vzdala sve poloviny bytu ve družstvu.

  První otázka: může muž po bývalé manželce chtít doplatit polovinu nájmu za byt od rozvodu do současnosti?

  Druhá otázka: je současná manželka v bytě opravněně, když bývalá manželka nepodepsala souhlas s úžíváním bytu jinou osobou? A mohla by bývalá manželka eventuelně požadovat ty samé náklady po té současné, když užívá tento byt?

  Děkuji za odpověď.

 • #23989 Reply

  notarskesluzby.cz

  Byvalá manželka má nárok na vypořádání ve výši jedné poloviny ceny obvyklé při převodu práv k nájmu družstevního bytu a zároveň by se měla podílet na úhradě nájemného, přičemž by samozřejmě mohla namítat, že v bytě bydlela jiná manželka. Pokud se bývalí manželé nedokázali za 25 let dohodnout, měli by jeden z nich podat návrh na soud, který ukončí společné členství manželů v družstvu a rozhodne o vypořádání.

 • #23990 Reply

  A.B.

  Jsem vdaná, moji rodiče nám chtějí darovat družstevní byt. Chtějí, aby byl napsán pouze na mne (dceru). Předpokládám správně, že nespadá do SJM a v případě rozvodu zůstane mně a manžel na něj nebude mít žádný nárok?

 • #23991 Reply

  Notářské Služby

  Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i jejich společné členství v družstvu. Na manžele se pak hledí jako na jediného člena družstva, ze svého členství jsou oprávněni i povinni společně a nerozdílně. Ve Vašem případě je ovšem situace jiná, právo na uzavření smlouvy o nájmu nevzniká, družstevní podíl přechází darováním. Členem družstva budete pouze Vy a byt nebude součástí SJM. Podobná situace je v případě zdědění členského podílu v družstvu jedním z dědiců.

  Judikatura k této problematice je zde:

  http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=57&id_article=254600&csum=cd508377

 • #23992 Reply

  Martin Tegl

  Dobrý den muzete me nekdo poradit prosim?V cervnu se zenim a mam dost exekuci,nechci proto aby ty moje dluhy spadly na

  moji budouci zenu.Mam sepsat nejakou predmanzelskou smlouvu ohledne tech mich dluhu?Dekuji za odpoved

 • #23993 Reply

  Notářské Služby

  Můžete si majetkové poměry v manželství upravit tak, že SJM bude zúženo jen na nezbytné vybavení domácnosti. Učiníte tak předmanželskou smlouvou, kterou Vám sepíše notář.

  http://www.notarskesluzby.cz/manzelske_predmanzelske_smlouvy.html

 • #23994 Reply

  VaniceP

  Dobrý den,

  po smrti mého nevlastního otce,který měl s maminkou společnou firmu, maminka převedla firmu pod své IČO. Bude společná firma předmětem dědictví? Nevl.otec měl dvě děti z prvního manželství, které s ním nežili a stýkali se minimálně, nejevili o otce moc zájmu. Jak se bude asi postupovat? Děkuji.

 • #23995 Reply

  Notářské Služby

  Rozhodující je stav majetku ke dni úmrtí zůstavitele. Nejprve se vypořádá SJM a do dědictví jde jen taková část majetku, která příslušela zůstaviteli. Tuto čast dědí manželka a děti zůstavitele rovným dílem – za předpokladu, že otec nezanechal závěť nebo listinu o vydědění.

 • #23996 Reply

  VaniceP

  Takže když měli firmu i dům společný, tak půjde majetek rovným dílem každému dědici? Ocení se tedy celá firma ke dni úmrtí? Jestli tomu rozumím, tak manželka po něm zdědí z části firmy stejný díl jako obě vlastní děti? A mají po tom děti nárok na zisky z firmy, když si firmu na sebe přepsala manželka pod svým IČO?

 • #23997 Reply

  Notářské Služby

  Ocení se aktiva a pasiva firmy ke dni úmrtí a polovina půjde do dědictví. I když manželé podnikali společně, šlo o podnikání fyzické osoby, které smrtí zaniká. Zákon umožňuje dědicům v podnikání pokračovat. Dobře je to popsáno zde:

  http://www.ipodnikatel.cz/Ukonceni-podnikani/umrti-podnikatele-nemusi-nutne-znamenat-konec-podnikani.html

  Ve vašem případě je nejlepším řešením dojít k dohodě dědiců, kterou uzavřete před notářem.

 • #23998 Reply

  Lenka

  Dobrý den, moc prosím o radu.

  Před 4 lety jsem se vdávala. Já jsem přinesla do manželství byt (který jsme měli v plánu prodat – chtěli jsme domek) a manžel hotovost. Žádnou předmanž. smlouvu ani nic jiného jsme proto neřešili. V průběhu manželství si muž zřídil spořící účet, kam všechny své úspory vložil. Bohužel, před 2 měsíci náhle zemřel a nyní jsem se dozvěděla, že potají – cca 4 měsíce před smrtí zřídil nový spořící účet, kam všechny peníze převedl a ten nový účet je psaný na jeho matku. Je nějaká šance vysoudit něco alespoň pro moji 3 letou dceru? S tchyní samozřejmě řeč není, lpí na tom, že její syn všechno našetřil díky tomu, že jej celý život živila. Moc děkuji za odpověď, Lenka

 • #23999 Reply

  Notářské Služby

  Majetek, který měli snoubenci před vstupem do manželství, není součástí SJM. Váš je byt. Podobně je to s úsporami manžela, které nastřádal před vstupem do manželství. Jestliže se rozhodl tyto úspory za svého života darovat, měl na to právo. Pokud by Váš zesnulý manžel chtěl mít byt s Vámi společně a nabídl naspořené peníze ke společnému užití, řešilo by se to manželskou smlouvou o rozšíření SJM. http://www.notarskesluzby.cz/manzelske_predmanzelske_smlouvy.html

 • #24000 Reply

  MONIKA HUŠKOVÁ

  Dobrý den

  Moje maminka zdědila před pár lety po svých rodičích část domečku spolu se svými sourozenci. Žila už několik let s přítelem.Oba mají 2 děti . Před pár dny se vzali.Jsou už tedy manželelé. Kdo zdědí po mamince čás domečku který nabyla za svobodna? Děkuji

 • #24001 Reply

  Notářské Služby

  V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

  http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/06/dedeni-ze-zakona-noz.html

 • #24002 Reply

  Peter

  Dobry den,

  mal by som dotaz ohladne vlastnictva bytu na hypoteku po pripadnom rozvode. Byt som kupoval na moje meno, 2/3 som splatil pred svadbou, dalsiu 1/3 uz budem splacat v manzelstve. Splacat ho budem z beznej mesacnej vyplaty tak ako doteraz. Na par miestach som sa docital, ze bezna mesacna vyplata kazdeho z manzelov sa uz po svadbe berie do SJM. Je to pravda? Takze v pripade, ze to sice stale budem splacat ja z mojho platu, byt uz nemusi byt vylucne moj?

  Dakujem sa odpoved.

 • #24003 Reply

  Notářské služby

  § 149 odst. 2 občanského zákoníku říká: Zanikne-li společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem.

  Takže v případě rozvodu bude byt i nadále Váš, ale při vypořádání SJM může manželka požadovat finanční kompenzaci za to, že jste ze společných prostředků hradili hypotéku bytu, který je ve Vašem výlučném vlastnictví. Je možné to dopředu ošetřit manželskou smlouvou.

  http://www.notarskesluzby.cz/manzelske_predmanzelske_smlouvy.html

 • #24004 Reply

  Pavlína

  Dobrý večer, můj přítel je téměř 2 roky rozvedený, jeho bývalá žena nabyla darem do podílového vlastnictví dům, ve kterém žili s dětmi, se sestrou bývalé ženy (spoluvlastnicí) a s jejich matkou. Přítel za dobu manželství vydělával slušné peníze kolem 32.000, které mimo jiné byly použity i na opravy domu. V době manželství si nabrali spousty půjček, které byly díky přítelově platu psané na něho a poté co ho vyhodila z domova, už bohužel nemohl všechny půjčky splácet. Také mu byl snížen plat o 13.000 a alimenty mu byly vypočítány na 10.000. Tím, že nemohl splácet, byly na něho uvaleny exekuce, které bohužel také nemůže splácet všechny a objevují se stále nové. Jeho bývalá žena používala peníze z půjček mimo jiné na vydržovaní milenců. Přítel chtěl vyrovnání manželů po rozvodu s tím, že by měli platit dluhy oba. Není s ní řeč a on neví jak se bránit. Exekutory to také nezajímá. Můžete poradit??

  Děkuji

 • #24005 Reply

  právní vrba

  Za manželství jsou společné jak příjmy manželů, tak dluhy, které "nabral" i jen jeden z nich. Po rozvodu má manžel nárok na 1/2 toho, co bylo za trvání manželství ze společných prostředků vynaloženo na majetek jen jednoho z manželů, v tomto případě na 1/2 nemovitosti ex/manželky. Vlastníku druhé 1/2 nemovitosti vzniklo bezdůvodné obohacení, neboť někdo jiný hradil to, co měl/a hradit sám (sama). Oboje lze žalovat u soudu. Věřitele stačí upozornit, že spoludlužníkem z úvěrů a půjček je ze zákona i exmanželka, která má nemovitý majetek…

 • #24006 Reply

  Jan Ric

  Na portále http://prvni-bezplatna-pravni-poradna.cz/ naleznete bližší informace k tomu, jak sepsat předmanželskou smlouvu, co vše by měla obsahovat a na co si dát pozor při jejím sepisování.

 • #24007 Reply

  Notářské Služby

  Ze zákona musí být taková právní úprava sepsána notářským zápisem – t.j. ve formě veřejné listiny. Proto je asi nejlepším řešením navštívit notáře.

 • #24008 Reply

  Marie Zvěřinová

  Dobrý den,

  minulý rok mi zemřel tatínek. Začíná dědické řízení, maminka i tatínek měli každý svůj účet. Je účet maminky, který je výhradně na ni a ze kterého se platilo SIPO, společným jměním manželů a půjde do dědického řízení? Děkuji.

 • #24009 Reply

  Notářské Služby

  Peníze na účtu patří do SJM. Odlišně by se postupovalo pouze v případě, kdy peníze získal jeden z manželů darem, prodejem zděděné nemovitosti atp. V rámci dědického řízení se majetek v SJM nejprve vypořádá – t.j. polovina připadne mamince a druhá polovina je předmětem dědictví. Odpovědi na podobné otázky najdete přehledně řazené zde:

  http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/11/dedicke-rizeni-otazky-odpovedi.html

 • #24010 Reply

  sarik135

  dělám ve čtyřsměnném provozu /2 ranni 2odpo. 2noční 2volno/ kde je rizikové prostředi -teplo,hluk. tyto směny jsou 8hodinové.

  otázka–zaměstnavatel nam přikazuje daších 8 hodin.takže ve vysledku mame 7 směn,ma na to právo?

 • #24011 Reply

  sarik135

  dobry den ,dělam v nepřetržitem režimu 2*ranni-2*odpo.-2*nocni-2*volno ,vtěchto 6-ti dnech nam nařizujou přesčas, ne ve volnu

  dodam ještě že jsou to klasicke 8-hodinovky a je ta prace vykonavana v riziku tepla aprachu za což beru připlatky.je postup zaměstnavatele spravny? děkuji za odpověd

 • #24012 Reply

  sarik135

  dobry den ,dělam v nepřetržitem režimu 2*ranni-2*odpo.-2*nocni-2*volno ,vtěchto 6-ti dnech nam nařizujou přesčas, ne ve volnu

  dodam ještě že jsou to klasicke 8-hodinovky a je ta prace vykonavana v riziku tepla aprachu za což beru připlatky.je postup zaměstnavatele spravny? děkuji za odpověd

 • #24013 Reply

  Jiří Novotný

  Dobrý den, rád bych se zeptal na nabytí právní moci usnesení. Usnesení dědického řízení nabylo právní moci ve stejný den sepsání, je to správné? Pozůstalý nezanechal majetek. Zakončeno vypravitelem pohřbu. Nebo nabývá právní moc platnost až následující den? ( Př. usnesení sepsáno 5.4.2015, nabytí PM 5.4.2015 nebo až 6.4.2015?)

  Děkuji za odpověď. Jiří

 • #24014 Reply

  aa

  Dobrý den, Po smrti matky jsem byl jako vypravitel pohřbu předvolán k předběžnému šetření, uvedl jsem jméno otce a bratra. K dalšímu jednání byl pozván pouze bratr, provedlo se doplnění předběžného šetření, bratr uvedl, že platil pohřeb on, matka že neměla žádný majetek a stal se vypravitelem pohřbu (je zapsaný v usnesení), usnesení nabylo ihned právní moc, otec nebyl vůbec obeslán!Nemohl se ani vyjádřit. Za několik týdnů zemřel, při pozůstalosti jsem se dozvěděl, jak bratr lživě vypovídal, podal jsem žádost o dodatečné projednání dědictví po matce v rámci SJM. Pohřeb matky byl zaplacen ze společného účtu, vypravitelem měl být v prvním případě otec. Opravdu lze vynechat otce jako dědice? a pokud vím, jsou-li dva vypravitelé pohřbu , rozhodne až soud. Mohu první dědické řízení nějak napadnout? Domníván se, že vyšší soudní úřednice udělala chybu a nahrála vše k prospěchu bratra.

 • #118380 Reply

  Miroslava

  Zdravím, koukám, že je tu hodně dotazů, také jsem v tomto ohledu měl hodně nejasností, ale naštěstí jsem narazil na advokáta, který mi byl ochotný se vším pomoci. Na jeho stránce máte veškeré informace o SJM. Doporučuji. http://www.judrkazda.cz/spolecne-jmeni-manzelu

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Co patří do společného jmění manželů‘
Informace o uživateli: