Diskuze ke článku ‚Kupní smlouva‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Kupní smlouva‘

Zvolené téma obsahuje celkem 438 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  viagra a poslední změna je stará 1 rok.

 • Autor
  Příspěvky
 • #5226 Reply

  Lenka Kolářová

  Mam připravenou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi bytu s paní, která se mi zdá nesolidní. Chtěla bych ve smlouvě uvést, že ani jedna strana nesmí od smlouvy odstoupit a pokud se tak stane musí druhé osobě poskytnout náhradu v určité výši nebo sehnat byt za stejnou cenu. Nevím jak tuto větu (odstavec) formulovat. Děkuji za pomoc.

 • #5227 Reply

  pumba

  dejte vybrat vše CTRL A otevřete si prázdný dokument a klepněte do něj pravým tlačítkem myši. Odklepněte vložit.

 • #5228 Reply

  Černý

  Umíte prosím někdo definovat náležitosti při výpovědi z kupní smlouvy?

  Děkuji.

 • #5229 Reply

  Petr Curych

  Dobrý den, chci se zeptat, jaká je záruka na ojeté vozy?Budu prodávat auto a nevím, jak se ušetřit v budoucnu za placení v případě poruchy nebo když něco odejde. Diky Petr

 • #5230 Reply

  Vladimír Bůžek

  Znamená kupní smlouva i nějakou záruku? Po jak dlouhou dobu? Případně nechá se specifikovat v kupní smlouvě, že pokud automobil vykazuje nějaké poruchy na které jsem nebyl upozorněn mám právo na odstoupení z této smlouvy a navrácení peněz?

 • #5231 Reply

  Roman Gríger

  Prosám o zaslání vzoru:Smlouva o budoucí kupní smlouvě.

  Děkuji za vyřízení.

 • #5232 Reply

  Kára

  Protože jsi trouba a neumíš s počítačem.

 • #5233 Reply

  Hana K.

  Dotaz

  Prosím o informaci, zda je pravda, že kdo prodá nemovitost a do 1 roku použije získané prostředky na nové "bydlení" ( tedy i na rekonstrukci nemovitosti, kterou již před prodejem jiné vlastnil )je osvobozen od placení daně z prodeje ( za předpokladu, že se do té rekonstruované nastěhuje). Tuto informaci poskytl zaměstnanec jedné realitní kanceláře.

  Děkuji Vám za odpověď!

  Hana K.

 • #5234 Reply

  Eva Fišerová

  Kupujícími pozemku jsou dva mladí lidé – pár, nejsou manželé. Kupují společně pozemek. Tedy, do společného vlastnictví, nebo jak to správně uvést v kupní smlouvě? Děkuji.

 • #5235 Reply

  Honza

  Dobrý den chtěl bych vás poprosit o zaslání na můj email napsané kupní smlouvy na automobil

  Děkuji za vyřízení

 • #5236 Reply

  Fuchs

  Dobry den!

  Muj dotaz se tyka prodeje automobilu, ktery jsem prodavala pred peti lety. Dotycny jej ale neodhlasil a mezitim jiz prodal jine osobe. Tato treti osoba zfalsovala moji plnou moc, kterou jsem kdysi psala pro prevod auta. Zrovnatak i muj podpis. Tato treti osoba vsak zpusobila dopravni prestupek. Nyni je ochotna auto nechat prepsat. Jak mam formulovat smlouvu, aby jsem nenesla odpovednost za prestupky, ktere se v tomto obdobi udaly?

  S milym pozdravem Jana

 • #5237 Reply

  Petr

  Rád bych požádal o radu.

  Koupil jsem ojetý automobil. Prodávají tvrdil, že je vozidlo nehavarované.

  V servisu ovšem mechanik zjistil, že má automobil stříkanou kapotu a vyměněný přední nárazník, což havárii nasvědčuje.

  Prodávající se brání, že nešlo o nehodu, ale že mu vozidlo někdo poškodil na parkovišti a on je jen dal do pořádku (to znamená, že nechal spravit a nalakovat kapotu, která byla promáčklá a vyměnil rozbitý nárazník).

  Mohu na základě těchto skutečností odstoupit od kupní smlouvy. Nebo musím prokázat havárii. A mohu vůbec odstaoupit od kupní smlouvy na základě skutečností neuvedených písemě v kupní smlouvě (o tom, že vozidlo nebyvo havarováno jsme mluvili pouze ústně-v kupní smlouvě mám uvedeno, že jsem seznámen se stavem vozidla….).

  Za odpovď předem děkuji.

 • #5238 Reply

  Sisa

  Chtěla bych se zeptat kolik musí být smluv na zápis do Katastru nemovitostí a jestli stačí, když návrh na vklad je uveden ve smlouvě nebo jestli to musí být zvláštní papír? Děkuji

 • #5239 Reply

  Lída Pýchová

  Dobrý den,

  muj dotaz se týká neschválení Výpovědi kupní smlouvy, kterou jsem uzavrela asi pred rokem na zbozí firmy Zepter. Nejsem v tuto chvíli z osobních duvodu schopna splácet-sporit si na zbozí, proto jsem pozádala o zrusení smlouvy. Zbozí fyzicky nemám, pouze si na nej sporím, tzn., ze zasílám na úcet Zepteru peníze. Az splatím celkovou cástku, teprve mi zbozí zaslou. Nevím a prosím o radu co delat, kdyz chci své peníze, ponízené o storno poplatek podle jejich inter. predpisu ve výsi 25%% celk. cástky, zpet. m

 • #5240 Reply

  Stáňa

  Ve smyslu ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů jsou od daně osvobozeny příjmy z prodeje nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor neuvedených pod písm. a) téhož ustanovení, přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem dobu pěti let.

  Znamená to, že pokud bydlím v bytě déle než 5 let a prodám ho, tak nemusím platit daň z prodeje nemovitosti???

  Předem děkuji za odpověď.

  S.R.

 • #5241 Reply

  Jirka639

  no nevim jestli to jde odstoupit ale přiste by bylo rozhodne lepsi tam dopsat dodatek stav vozidla, kde by bylo zkracene popsan technicky stav vozidla. a to už se pak dá bezproblemu reklamovat, takhle to je spis proti vam protoze vy ste mu podepsal ze auto je v poradku, ale on vas uvedl v omyl. je to sporny. radeji se poradte s pravnikem.

  hodne zdaru

 • #5242 Reply

  Petr

  V kupní smlouvě na auto je v oddíle Kupní cena napsáno:

  Cena je stanovena na 67.000,- Kč slovy: šedesáttisíc Kč

  Tohoto rozporu jsem si při podpisu nevšimnul ani prodávající. Je takováto smlouva vůbec platná, když není z ní jasené kolik vlastně auto stálo?

 • #5243 Reply

  Mik

  Dobry den,potreboval bych poradit,koupil jsem vuz Skoda 120 za 6500 Kc,pojezdil jsem 3 dny a pokazila se spojka a k tomu i prevodovka,mel jsem sepsanou smlouvu na skryte zavady,tak jsem ctvrty den sel za puvodnim majitelem a pozadoval jsem vraceni 6500 Kc,majitel to odmitl s tim ze to neni skryta zavada.A nabidl mi ze mi se servisem pomuze,tak uz 16 den mi to opravuje jeho kamarad a porad se odvolava ze to jsem pokazil ja…co mam tedy delat ? mam sanci na vraceni penez ?Neni to sice velka castka ale dat 6500 Kc za nepojizdny vrak to je trochu moc. Dekuji.

 • #5244 Reply

  Katka Strakošová

  Uzavřela jsme dodatek ke kuoni smlouve, kdy jsem prodavala kone, ze tento nesmi byt do 5 let prodan ci fyzicky opustit na smlouve uvedenou staj, jinak bude muset byt doplacen doplatek ceny kone.Stalo se tak velmi brzy, ani ne do mesice a pani mi penize nechce doplatit. Je vubec takovy dodatek mozne uzavrit a jak mam postupovat, aby mi penize doplatia? Dekuji

 • #5245 Reply

  Adamovic M.

  Poraďte mi prosím jak odstoupit z kupní smlouvy, když mi po prvním dni provozu vypověděl (definitivně) službu motor.

  Ovšem ve smlouvě je uvedena věta:

  "Obě strany se také dohodly, že kupující si je vědom stáří a přibližného počtu najetých kilometrů vozidla a že technický stav vozu tomu také odpovídá. Proto kupující se zavazuje, že nebude nikdy uplatňovat jakoukoliv náhradu za starší či nově vzniklé závady na vozidle. Žádná ze smluvních stran nebude ani požadovat jakoukoliv změnu na částce dohodnuté při podpisu této kupní smlouvy, či navrácení výše uvedeného vozidla. "

  Co s tím? Mimochodem prý mi ještě běží 7 dení lhůta na vypovězení smlouvy.

 • #5246 Reply

  Venda

  Dobrý den,potřebovala bych kupní smlouvu, ale auto prodávám na splátky. Prosím, kde ji mám hledat pomozte!!!???Díky

 • #5247 Reply

  Műllerová Bedřiška

  Syn si pořídil ojeté auto na leasig v autobazaru. Řádně platil měsíční splátky. Pak přenechal auto novému majiteli, načeš on nechtěl platit ani splátky, ani vrátit auto. Ani nepřevedl leasingovou smlouvu na sebe. Syn s novým majitelem sepsal smlouvu o přenechání leasingu. Jelikož komunikace s leasingovou společností byla špatná,sepsali i plnou moc pro nového majitele k převodu leasingu na svou osobu. Leasingová společnost novému majiteli auto odebrala, ale nezaplacené splátky chtějí po synovi a ještě k tomu penále za nezaplacení. Prosím o radu, jak toto vyřešit a kam se obrátit. Děkuji za odpověď.

  S pozdravem Műllerová

 • #5248 Reply

  František Odehnal

  Prosím o radu, jak můžu odstoupit od kupní smlouvy na ojetý automobil. Jsem majitelem automobilu 3 měsíce. V kupní smlouvě jsou dva sporné body:

  1.Kupující se seznámil se stavem vozidla.

  2.Prodávající prohlašuje, že mu v době prodeje nejsou známé žádné další závady prodávaného vozidla ani právní vady, které by prodeji vozidla bránily.

  Bohužel po nějaké době se ukázalo, že motor měl vadu již při koupi, což je i potvrzeno zprávou ze servisu.

  Domnívám se, že zde došlo k porušení kupní smlouvy dle Občanského zákoníku u § 596. Dá se tato situace řešit mimosoudně?

  Děkuji za odpověď.

 • #5249 Reply

  Michal velc

  Prosím o radu ,jak odstoupit od smlouvy .Je to týden co jsem si koupil na leasing automobil,ted po týdnu vůbec nejede.

 • #5250 Reply

  Petr

  Jaké bývají v této věci zvyklosti. Cena za věcné břemeno se platí ročně, nebo jde o jednorázovou platbu???

 • #5251 Reply

  Petr

  Máme návrh smlouvy na koupi nemovitosti. Její součástí je i věcné břemeno – jsme povinni strpět část sousední stavby, která zasahuje nad naši stavbu – a pozemek. Věcné břemeno se sjednává jako úplatné. Formulace v kupní smlouvě zní:

  Věcné břemeno se zřizuje jako úplatné, úplata se sjednává ve výši 100,- Kč po celou dobu existence břemene.

  Vysvětluji si formulaci jako že úplata v uvedené výši je na celou dobu existence věcného břemene. Tato částka se mi zdá jako velmi nízká, vzhledem k problémům a starostem, které s věcným břemenem mohou nastat. Jedná se o terasu, která se nachází na střeše stavby, kterou chceme koupit.

  Prosím odborníka o radu.

  Jaké bývají v této věci zvyklosti. Cena za věcné břemeno se platí ročně, nebo jde o jednorázovou platbu???

  Děkuji. Petr

 • #5252 Reply

  Petr

  Dobrý den,měl bych prosbu,koupil jsem loni 2004 v prosinci v autobazaru starší vůz Ford Mondeo(r.v.1997)který byl prodáván jako "vozidlo bez investice".Asi za měsích mi prasklo servo řízení.Oprava mně stála 12 000 kč.Chtěl jsem se zeptat,zda-li se může jednat o skrytou vadu a zda mám nárok na finanční odškodnění ze strany prodejce-autobazaru,jestliže ano,která právní úprava toto definuje. Majitelem vozidla přede mnou byl uvedený bazar.Noc děkuji za odpověď.

 • #5253 Reply

  jiri hnizdo

  porovnejte si vasi smlouvu s pripominkami na nize uvedene adrese

  http://lnyvlt.euweb.cz/uzitecne/prodejkoupeauta.htm

 • #5254 Reply

  Lenka Zmrzlíková

  Poslal by mi prosím někdo jak postupovat při výpovědi kupní smlouvy?

  Děkuji

 • #5255 Reply

  Rott

  Po uzavření smlouvy o distribuci s SČE v Děčíně jsme uzavřeli některé provozy v Chomutově a naše RRK je moc vysoká.SČE nechce

  povit snížení.Poraďte co s tím.

 • #5256 Reply

  Martina

  Odpovědnost za skryté vady se vztahují pouze na motor a převodovku.

 • #5257 Reply

  Daniel Hájek

  Dobrý den. Potřebuji prodat byt a rád bych věděl, jakou daň musím za tento prodej zaplatit.

  Rovněž by mě zajímalo, komu mám tuto daň zaplatit, zda-li Finančnímu úřadu, nebo Katastralnímu úřadu a do kdy, od uzavření kupní smlouvy.

 • #5258 Reply

  Iveta B.

  Všechny Vás zdravím.

  Prosím pomozte. Mám dva problémy. Sestavuji smlouvu na prodej auta. Částečně ji mám hotovou, ale potřebuji do smlouvy uvést výhradu vlastnictví a ztrátu výhody splátek, jen nevím jak to mám do té smlouvy uvést.

  Děkuji.

 • #5259 Reply

  Pavlína

  Dobrý den, mám otázku. Známý kupovali baráček, bylo dohodnuto, že kupující zaplatí daň z prodeje za prodávajícího, ale prodávající koupí pozemek který je jen v užívání. Ale kupující podepsal čestné prohlášení,že daň zaplatí. Prodávající nic nepodepsal. Dopadlo to tak, že se prodávající odstěhoval aniž by zahradu koupil a nyní chce úuhradu daňe. Co s tím? Předem děkuji za odpověď. Pavlína k.

 • #5260 Reply

  Jana

  Prosím o zaslání vzoru smlouvy o smlouvě budoucí k prodeji nemovitosti. Děkuji.

 • #5261 Reply

  Milan

  Koupil jsem starší vůz a po měsíci jsem při servisu přišel na to, že bylo před nedávnem bourané. Můžu v takovém případě odspoupit od kupní smlouvy a požadovat vrácení peněz. Samozřejmě, že mě o tom prodávající neinformoval.

 • #5262 Reply

  Lenka

  Dobrý den,

  můj otec neuváženě podepsal smlouvu o dodávce vody a o odvádění odpadních vod a nyní by chtěl od smlouvy odstoupit.

  Smlouvu podepsal 17.5.2005 a daná smlouva se řídí občanským zákoníkem.

  Prosím poraďte mi jak od ní odstoupit.

  Děkuji

 • #5263 Reply

  Petr

  jedná se o vození reklamy po dobu 1,roku

 • #5264 Reply

  Michaela

  Dobrý den chtěla bych se zeptat:

  prodávali jsme automobil, přijali zálohu, ale na smlouvu jsme zapomněli uvést datum do kdy si má automobil vyzvednout a též co potom bude se zálohou, vše bylo dohodnuto pouze ústně. Jenže automobil jsme po 5 týdnech čekání prodali, předem jsme to bývalému kupci oznámili a on souhlasil, najednou však chtěl zpět zálohu, nabídli jsme mu adekvátní část vzhledem ke způsobeným nákladům a on souhlasil. Zaslali jsme mu dohodu o smír, kde jsou všechny podrobnosti jak prodej probíhal i s datumi, že máme schované sms, maily, proč nepřijel, dále nahraný jeho telefonát jak nám vyhrožuje a nakonec souhlasil s tím, že nebude dále pohledávku z dané smlouvy nárokovat či požadovat jiným způsobem u soudu, nakonec se jeho otec po 3 měsících o synově průšvihu dozvěděl a najednou nác chce dát za trstný čin k soudu a chce vrátit zbylé peníze i přesto, že jeho syn podepsal dohodu s dodatkem uspokojení pohledávky.

  I přesto, že byl jeho syn plnoletý a souhlasil s dohodou o smír, která zněla na 3000??

  Právník nám řekl, že pokud bude souhlasit neměl by být problém, ale jistá se moc nejsem.

  Máme i přesto zajít raději k právníkovi??? dopis nám zaslal i se dvěma jeho podpisy, ale nejsou notářsky ověřeny. moc děkuji M.A.

 • #5265 Reply

  Miluše Rozehnalová

  Rodiče postavili v roce 1958 nouzový domek s vodou, elektřinou a suchým WC, měli zde až do své smrti trvalé bydliště.Matka zemřela v roce 1988 a otec se vzdal svého podílu, od r.1989 je nemovitost pouze v mém vlastnictví.(Jsem jediná dcera).Otec zemřel v r.1995. Od té doby nemovitost využívám pouze k rekreaci. Nyní jsem se rozhodla nemovitost prodat.Budu platit daň z prodeje této nemovitosti?

  Za odpověď děkuji.

 • #5266 Reply

  Zuzana Malečková

  Koupila jsem nemovitost, k níž je přístup přes obecní pozemek (průjezd a dvůr). Za zřízení tohoto břemene po mě obec žádá 35.000 Kč. Přitom ocenění je max. 8.000 Kč (v případě že půjde o doživotí užávání, jinak pouze 4.000 Kč). Je nějak omezena či stanovena maximální výše úplaty za zřízení věcného břemene, např. v poměru k ocenění? Nebo má obec skutečně právo si výši stanovit libovolně? Jde o vyměřené břemeno na cca 160 metrů čtverečních. Předem děkuji za odpověď, nejlépe na e-mail.

 • #5267 Reply

  Milan Heissler

  Dobrý den. Potřebuji prodat RD a rád bych věděl, jakou daň musím za tento prodej zaplatit. V RD nejsem přihlášen k trvalém pobytu. Změnila by se daň z prodeje,pokud bych tam měl hlášeno trvalé bydliště ?

  Rovněž by mě zajímalo, komu mám tuto daň zaplatit, zda-li Finančnímu úřadu, nebo Katastralnímu úřadu a do kdy, od uzavření kupní smlouvy.

 • #5268 Reply

  George

  Dobrý den potřebuji nutně radu.

  Prodával jsem můj vůz za 260 000,- známý mi řekl, že ho odemě koupí, že mi dá zálohu 200000,- a 60000,- do týdne doplatí. Přinesl mi k podpisu papír, kde bylo napsáno "záloha Honda Integra 200000,-" dále mé a jeho jměno s podpisem (není tam uvedeno RČ ani Vin auta prostě nic. Zajímá mě jestli je tento list platný když mu chybí tyto náležitosti. Vyskytl se totiž problém, že mi nechce vrátit ani auto (kde jsem majitelem stále já) ani peníze. Nvíc auto poškodil. Prosím co mám dělat 60000,- je pro mě dost peněz a jsem bezradný. Děkuji moc za odbpovědi.

 • #5269 Reply

  Ivana

  Dobrý dne, mám dotaz: rodiče oba starobní důchodci prodávají RD za cenu 2.400.000,- Kč koncem srpna 2005, současně už jednají o koupi bytu v OV za cenu 1.900.000,- Kč, tzn.koupí nemovitost během měsíce září 2005.Použili tedy část hotovosti ihned na zakoupení nové nemovitosti k trvalému bydlení. Vztahuje se na ně zaplacení daně z prodeje nemovitosti pouze z rozdílu 500.000,- Kč – 3%% = 15.000,- Kč , nebo musí zaplatit z celé částky 3%% = 72.000,- Kč ? Prosím o odpověď co nejdříve, děkuji.

 • #5270 Reply

  Jitka

  Prosím o zaslání vzoru smlouvy o smlouvě budoucí k prodeji bytu.Je vhodné, abych prodávala byt sama, bez pomoci realitních makléřů či právníků. Děkuji.

 • #5271 Reply

  Kovářová Jaroslava

  Dotaz

  Prosím o informaci, zda je pravda, že kdo prodá byt v OV, ve kterém před tím bydlel 10 let a do 1 roku použije získané prostředky na nové "bydlení" ( tedy i na pořízení nově postavené nemovitosti), je osvobozen od placení daně z prodeje ( za předpokladu, že se do té nově postavené nemovitosti nastěhuje).

  Děkuji Vám za odpověď!

 • #5272 Reply

  jarmila

  Byl uskutečněn prodej nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře.

  Kupující byl seznámen se stavem,kupní smlouva

  u notáře podepsaná oběma stranami,proveden zápis do katastru nemovitostí o změně vlastníka.Finanční částka

  v zástavě u notáře má být nyní převedena na můj účet-byly splněny všechny náležitosti.

  Jakou lhůtu má notář u kterého jsou peníze zatím uložené k jejich převedení na můj účet?

  Kupující nyní uvažuje o odstoupení od kupní smlouvy-za jakých podmínek toto může provést?

  Nynější stav-nejsem již majitel nemovitosti,ani jsem dosud neobdržela peníze za prodej. Prosím poraďte-děkuji

 • #5273 Reply

  K.Nový

  Chci prodat garáž dceři s tím,že zůstane napsaná na mě pro připad dědictví,jak to lze provést aby to bylo v souladu se zákonem ?ev.jaký typ smlouvy by šel použít?děkuji KN

 • #5274 Reply

  K.Nový

  Chci prodat garáž dceři s tím,že zůstane napsaná na mě pro připad dědictví,jak to lze provést aby to bylo v souladu se zákonem ?ev.jaký typ smlouvy by šel použít?děkuji KN

 • #5275 Reply

  Marek

  Dobrej den, chtěl bych vás poprosit o radu ohledně odstoupení od kupní smlouvy. Před 7 měsící jsem prodal starou škodu Parid r.v. 85. Jeden den před ukončení záruční doby mi přišel dopis že ten pán odstupuje od kupní smlovy na základě nalezených vad, které jsem mu údajně zatajil což není pravda. Bohužel jsme sepsali smlouvu ve které stojí že: " Kupující byl seznámen se stavem vozidla a nebyly schledány žádné závady" Chtěl bych se optat jestli mám nějaké možnosti když jsem sepsal tak pitomou smlouvu, která vlastně nebyla pravdivá už při sepisování. Také by mně zajímalo jaký je rozdíl mezi vadou a závadou. V žádném zákoně totiž není zmínka o závadách ale pouze o vadách. Děkuji moc o zaslanou radu.

 • #5276 Reply

  miroslav matas

  Ahoj. Mam zrovna ten samej problém. Koupil jsem auto a doma pak zjistil že bylo rozstřelený. Jsem z toho na nervy a nevim taky jestli mám někde odvolání. Kdyby se ti někdo ozval s radou, nebo pomocí kde najít nejakej ten

 • #5277 Reply

  miroslav matas

  Ahoj. Mam zrovna ten samej problém. Koupil jsem auto a doma pak zjistil že bylo rozstřelený. Jsem z toho na nervy a nevim taky jestli mám někde odvolání. Kdyby se ti někdo ozval s radou, nebo pomocí kde najít nejakej ten

 • #5278 Reply

  miroslav matas

  POKRAČOVÁNÍ:: ten pagraf na naši ochranu, prosím přepošli ho i na mě. Rád bych dostál spravedlnosti. Děkuji mnohokrát Míra

 • #5279 Reply

  M.Pospišil

  Náležitosti kupní smlouvy, výklad a návod na sepsání kupní smlouvy podle občanského zákoníku. Struktura smlouvy, popis jednotlivých částí a příklad – formulář hotové kupni smlouvy na auto. Předem děkuji

 • #5280 Reply

  Radek Šedivý

  Dobrý den.Mám dotaz na výši daně z prodeje nemovitosti.Bydlím asi 12 let v bytě,který byl služební a asi před 4 lety byl převeden na obec.Ta v současnostné době tyto byty odprodává nájemníkům.Kupuji ho ale již mám na něj kupce,který ho chce ode mne ihned odkoupit.Jaká bude pro mě výše daně z prodeje (částka nebo %%),pokud tržní cena bytu je asi 1 mil.?

 • #5281 Reply

  Patrik

  potřeboval bych sehnat smlouvu o smlouve budouci a nevi m kam se obratit

 • #5282 Reply

  Šárka Suchánková

  Prosím o radu,jak postupovat a zda máme naději na úspěch v případě,že se na koupeném ojetém vozidle(cena 230.000Kč) projevila po 1 dni užívání závada,na kterou jsme nebyli upozorněni a jeji oprava stála 22.000,-Kč.Na tuto vadu jsme nemohli prohlídkou přijít – netěsnost chladiče klimatizace(poškození chladiče),samovolné vypnutí motoru při jízdě (udělalo 3x za den).

  Telefonicky původní majitel souhlasil s proplacením opravy,nyní se k tomu nemá.Děkuji za Vaši odpověď.

 • #5283 Reply

  Miroslava

  Dobrý den! Potřebovala bych úplnou kupní smlouvu, kterou bych si mohla jen vytisknout a ihned použít.Kupní smlouvu na garáž, mrazák, koupi hrobu Děkuji za pomoc

 • #5284 Reply

  Roman

  KUPNÍ SMLOUVA O PRODEJI VOZIDLA

  1. Prodávající: <jméno>,

  <bydliště>, <psč>

  rč. <RČ.>

  a

  2. Kupující: <jméno>,

  <bydliště>, <psč>,

  rč. <RČ.> OP <>

  uzavřeli tuto kupní smlouvu :

  I.

  Prodávající touto smlouvou a za podmínek v ní dohodnutých prodává kupujícímu osobní automobil <značka>, SPZ <spz> (dále jen vozidlo) a kupující toto vozidlo uvedené značky za dohodnutých podmínek kupuje.

  Bližší určení prodávaného vozidla (barva, číslo motoru a karoserie) a jeho vybavení jsou uvedeny v technickém průkaze, který je součástí této smlouvy, kupující jej spolu se smlouvou převzal, překontroloval a jeho obsah výslovně potvrzuje.

  Kupující dále prohlašuje, že se důkladně seznámil s technickým stavem vozidla, který si ověřil také jízdní zkouškou v délce 5-ti km, během které sám řídil.

  II.

  Kupní cenu prodávaného vozidla uvedeného v článku I. této smlouvy s vybavením podle technického průkazu dohodli účastníci částkou <cena> 000,- Kč (slovy <cena>tisíc korun českých ).

  Kupující si je vědom toho, že tato kupní cena odpovídá stavu prodávaného vozidla.

  III.

  Kupní cenu uvedenou v článku II. této smlouvy se kupující zavazuje zaplatit prodávajícímu při podpisu této smlouvy.

  IV.

  Kupující si je vědom, že se jedná o ojeté vozidlo, které mohlo být v minulosti havarované.

  V.

  Prodávající předá kupujícímu vozidlo s veškerým povinným a dohodnutým příslušenstvím a vybavením , návodem a doklady nezbytnými pro jeho užívání a provoz.

  VI.

  Převzetím vozidla, tak jak je uvedeno shora, se stává kupující jeho vlastníkem a přechází na něj nebezpečí škody na prodané věci.

  VII.

  Obě strany si smlouvu přečetly, s jejím obsahem souhlasí, což stvrzují vlastnoručními podpisy.

  V <> dne <>

  ……………………………. ……………………………..

  prodávající kupující

 • #5285 Reply

  Doubalík

  Zdravím a mám tento dotaz.Jak postupovat v případě,že umře rodinný příslušník (matka)trvale žijící v penzionu,který provozuje obec.Je mi jasné,že tento byt musím vyklidit na své náklady,ale není mi jasné podle čeho (jakého nařízení) mne Obec nutí byt vymalovat.podotýkám,že nejsem zdravotně v pořádku (operace páteře) a musím používat fr.hůl kvůli artroze kyčle.Děkuji za odpověď D.

 • #5286 Reply

  mirek

  Dobrý den, jak postupovat, jestliže byla v kupní smlouvě na nemovitost uvedena jako nabyvatel matka, která tam měla mít doživotní právo k užívání na základě zřízení věcného břemene. Majitel měl být ale syn bydlící jinde.Je tam nějaká ochranná lhůta ?

 • #5287 Reply

  Václav Balogh

  V loni v řijnu jsem koupil ojety automobil r.v.1999 , prodavajici uvedl v kupni smlouvě stav ujetych 124000km

  což odpovidalo i stavu na palubním počitači, po drobnych opravach mě v servisu upozornili že auto muže byt takzvaně poskladane, tak jsem zjistil v pojištovně že když měl byvaly majitel rozbite předni sklo v roce 2004

  a měl poj.udal.zaznamenal a vyfotil agent pojištovny stav uj.kilometru

  na234000km. Prosim o radu co mam udělat, mam narok na odstoupeni od smlouvy nebo ho rovnou zabit parchanta. MOC Děkuji.

 • #5288 Reply

  Alena Mládková

  Vážení,

  můžete mi poradit, zda je možné na opakované dodávky do zahraničí uzavřít kupní smlouvu? Jednalo by se o dodávky realizované na základě dílčích objednávek zákazníka. Tyto objednávky by nebyly pravidelné a nezaručovaly by ani minimální odběr, byly by předkládány pouze na základě poptávek zákazníků.

  Děkuji Vám za Vaši odpově%%d.

 • #5289 Reply

  F.Horák

  Zvažuji prodej nebytového prostoru,který je vložen do obchodního majetku již 8 let.

  Jsem OSVČ a plátce DPH.

  Otázka:Jaké druhy daní budu platit.

  Děkuji F.Horák

 • #5290 Reply

  noha

  Dobrý den, otec se nedohodnul o odstoupení od kupní smlouvy (podepsal v tísni a v omylu prodej svého bytu) a chce nyní postoupit vše soudnímu řízení.Jak má postupovat a co finančně obnáší podání k soudu (kauce?). Je nějaká lhůta mezi podáním a zahájením řízení? Potřebuje vše vyřídit co nejrychleji(na katastru jsou vyzváni účastníci řízení k doplnění podání na základě jeho oznámení o odstoupení od kupní smlouvy)tak, aby bylo na katastru zastaveno řízení o převodu bytu.

 • #5291 Reply

  noha

  Předem děkuji za odpověď na můj dotaz-viz níže. V rozčilení jsem se stal i neslušným, omlouvám se. Noha

 • #5292 Reply

  Teichová

  Vážení přátelé,

  v srpnu roku 2005 jsem zakoupila dámský kabát zn.Kara, vzor

  RITA za cenu 8000 Kč. Bylo mi přislíbeno, že kabát je z kvalitní kůže a

  že ho budu mít 20 let. Ale po třech měsících se mi natrhly kapsy

  a to dole, ale i na horních švech, navíc se mi z kabátu začala

  odlupovat kůže. Šla jsem kabát reklamovat, ale prodavačky na mě

  byly drzé a navíc, když jsem si přišla za měsíc pro rozsudek

  reklamace, jen tam bylo, že vady jsou způsobeny mechanicky a

  reklamace zamítnuta, navíc tam navrhují opravu za peníze. Já

  kabát nosila jen do práce a zacházela jsem s ním VELMI opatrně.

  Nechala jsem si vypracovat znalecký posudek, který mě stál další

  3 tisíce a to nepočítám ty další starosti a náklady co jsem

  musela podstoupit. Znalecký posudek byl vypracován, že je vada ve

  výrobku. A vady jsou neopravitelné, a to i tím, že reklamace byla

  zamítnuta, i když vada byla ve výrobku, taky by se museli měnit

  celé části výrobku a už by byl v rozporu s kupní smlouvou. Proto

  bych ráda zjistila jakou mám podstoupit opětovnou reklamaci, kde

  bych uplatnila odstup od kupní smlouvy a náhradu všech nákladů s

  reklamací spojenou. Předem moc děkuji

 • #5293 Reply

  Petr Vitín

  Jak dlouhou záruku a za jaké vady (skryté,všechny?) prodávající odpovídá? Musí to být uvedeno v Kupní smlouvě?Z jakého zákona a paragrafu toto vyplývá?Děkuji

 • #5294 Reply

  lucya

  nebot staci oznacit text a zkopirovat si ho do dokumentů…

 • #5295 Reply

  alena simkova

  manzel dostal od stryce vetsi cast pozemku.pulku tajne prodal bez meho vedomi.muzu tuto kupni smlouvu napadnout?v kupni smlouve manzel vystupuje jako svobodny,mohl by mi tento chybny udaj pomoci tuto kupni smlouvu zpochybnit?dekuji za odpoved

 • #5296 Reply

  alena simkova

  manzel dostal od stryce vetsi cast pozemku.pulku tajne prodal bez meho vedomi.muzu tuto kupni smlouvu napadnout?v kupni smlouve manzel vystupuje jako svobodny,mohl by mi tento chybny udaj pomoci tuto kupni smlouvu zpochybnit?dekuji za odpoved

 • #5297 Reply

  Marek

  Dobrý den,

  chci si koupit vozidlo z autobazaru, prodejce v autobazaru mi sdělil, že toto vozidlo pochází ze zabaveného leasingu. Chi se zeptat, na možná úskalí této koupě, jestli je možné aby na tomto voze vázli nějaké dluhy atd., popř. jak to zistit?

  Děkuji za odpověď

  S pozdravem

  Mencl

 • #5298 Reply

  Pavel F

  Dobrý den

  je možné, že již byl tento problém řešen, ale mám k Vám porsbu o pomoc. Kupují od prodáváajícího řadovou garáž, nerad bych nějak naletěl při koupi. Jedná se o řadovou garáž na vlastním pozemku. Můžete mi prosím zaslat na uvedený e.mail vzor kupní smlouvy a sdělit jak při koupi postupovat, kdo co hradí zápis do KN, daň ad. Jaké doklady by mi měl prodávající před sepsáním smlouvy předložit a jak postupovat při sepsání a po sepsání smlouvy a s úhradou kupní ceny v hotovosti.

  Velice Vám děkuji

 • #5299 Reply

  jiri davydov

  Dobrý den, dne 16.3.2006 jsem si koupil auto v bazaru.Majitel bazaru je vlastník auta a při koupi auta mi dal jedny klíče.Ve smlouvě však bylo uvedeno,že druhé klíče mi do jednoho týdne pošle.Chtěl bych se zeptat,jestli mohu odstoupit od smlouvy, v případě, když mi je nedodá a jak bych měl dále postupovat.Předem děkuji za odpoveď.

  Jiří Davydov

 • #5300 Reply

  Renata

  Dobrý den, koupila jsem si autíko v autobazaru, po pěti dnech jsem zjistila, že nefunguje klimatizace, jakou šanci mám , když navštívím autobazar s fakturou za opravu auta, aby mi ji proplatili? A mám na to vůbec nárok? A jak to bude popř. s další opravou, která by proběhla v tzv. ochrané lhůtě spotřebitele? Děkuji

 • #5301 Reply

  Robin

  já jsem to normálňe označil zkopíroval a vložil do Wordu :))takže tak

 • #5302 Reply

  H.Strnadová

  Prodáváme byt, ale návrh kupní smlouvy se nám nelíbí.Bylo by možné poskytnout nám její přesný vzor, abychom neudělali chybu?Finanční částku chceme vyplatit při podpisu smlouvy o prodeji bytu, je toto možné? Mnohokrát děkuji za pomoc a radu.

 • #5303 Reply

  Ondra Brázda

  Tato smlouva je na PIČU!!!!

 • #5304 Reply

  Ondra Brázda

  Tato smlouva je na PIČU!!!!

  Bez pozdravu ONdřík

 • #5305 Reply

  Koblížek Tomáš

  Dobrý den

  Zdědil jsem rodinný dům a teď bych ho chtěl prodal. Po přepsání domu na mé jméno uběhlo asi 6 měsíců. Teď se bojím , že budu muset platit nejen daň z nemovitosti, ale i daň z příjmu. Od dědické daně jsem byl osvobozen,

  protože jsem byl příbuzný v první kategorii. Jaké daně tedy musím platit?

  Za odpověď předem děkuji.

  Koblížek Tomáš

 • #5306 Reply

  Konradova

  Poraďte mi prosím, jak odstoupit od kupní smlouvy, když po 3měsících od koupě vozu jsem

  byla v servisu na výměnu oleje a tam mě bylo sděleno, že vozidlo bylo silně havarováno.

  Toto jsem následně nechala prohlédnout v autorizovaném servisu, kde mě bylo potvrzeno, že vozidlo bylo silně havarováno na levý bok a pravý zadní blatník, z čehož vyplývá, že má četné vady a je téměř provozu neschopné.

  V autobazaru jsem sice podepsala záznam o technickém stavu, (karosérie opravená, na vozidle byla zjištěna opravená poškození),

  o skutečnosti, že vozidlo bylo těžce havarováno nebyla zmínka. Jak mám postupovat při reklamaci a odstoupení od kupní smlouvy. Prosím Vás o odpověď. Předem Vám děkuji.

 • #5307 Reply

  borska j

  Manžel jako dopravce prodává nákladní dodávku

  další osobě jako OSVČ,chtěla bych se zeptat jestli existuje něco na naši ochranu,když vím že vůz je v perfektním stavu,ale dotyčný by mohl chtít odstoupit od smlouvy přestože auto sice používá nějakou dobu,ale přijede ho vrátit např.s poruchou motoru.

  Poradíte co s tím?! Děkuji

 • #5308 Reply

  borska j

  Manžel jako dopravce prodává nákladní dodávku

  další osobě jako OSVČ,chtěla bych se zeptat jestli existuje něco na naši ochranu,když vím že vůz je v perfektním stavu,ale dotyčný by mohl chtít odstoupit od smlouvy přestože auto sice používá nějakou dobu,ale přijede ho vrátit např.s poruchou motoru.

  Poradíte co s tím?! Děkuji

 • #5309 Reply

  borska j

  Manžel jako dopravce prodává nákladní dodávku

  další osobě jako OSVČ,chtěla bych se zeptat jestli existuje něco na naši ochranu,když vím že vůz je v perfektním stavu,ale dotyčný by mohl chtít odstoupit od smlouvy přestože auto sice používá nějakou dobu,ale přijede ho vrátit např.s poruchou motoru.

  Poradíte co s tím?! Děkuji

 • #5310 Reply

  borska j

  Manžel jako dopravce prodává nákladní dodávku

  další osobě jako OSVČ,chtěla bych se zeptat jestli existuje něco na naši ochranu,když vím že vůz je v perfektním stavu,ale dotyčný by mohl chtít odstoupit od smlouvy přestože auto sice používá nějakou dobu,ale přijede ho vrátit např.s poruchou motoru.

  Poradíte co s tím?! Děkuji

 • #5311 Reply

  borska j

  Manžel jako dopravce prodává nákladní dodávku

  další osobě jako OSVČ,chtěla bych se zeptat jestli existuje něco na naši ochranu,když vím že vůz je v perfektním stavu,ale dotyčný by mohl chtít odstoupit od smlouvy přestože auto sice používá nějakou dobu,ale přijede ho vrátit např.s poruchou motoru.

  Poradíte co s tím?! Děkuji

 • #5312 Reply

  Helena

  Musí být podpis na kupní smlouvě úředně ověřen nebo je smlouva platná i bez ověřených podpisů? Prosím o info…Děkuji.

 • #5313 Reply

  Radek Plhák

  Sepsali jsme smlouvu na reklamní akci na ostrov Teneriffe s CK premier destinations s.r.o. zaplatili jsme zálohu 1000Kč a máme ještě doplatit 14000Kč do pátku 28.7.2006

  Platí pravidlo o odstoupení do 14dnů při sepsání na reklamní akci v salónku v hotelu?

  Co máme uvést v dopise(odstopení od smlouvy) jako důvod? Děkuji za odpověď

 • #5314 Reply

  Radek Dvorak

  Chtel bych se zeptat jak sestavit kupni smlouvu na ojete vozidlo. Dane vozidlo je v majetku leasingove spolecnosti a prodavano provozovatelem prostrednictvím bazaru – komisni prodej. K ukonceni leasingu dojde po provedeni platby na ucet sprostredkovatele – autobazaru. dekuji

 • #5315 Reply

  Radim Pijáček

  Dobrý den, koupil jsem motocykl a po 3 dnech užívání jsem zjistil, že je na motocyklu vada, která nedovoluje jeho používání. Prodávající mi ji samozřejmě zatajil. Mám teď nárok na vrácení peněz? Prodávající se brání tím, že na použité věci se již nevztahuje žádná záruka. Já jsem jiného názoru. V Občansém zákoníku je napsána záruka 6 měsíců, ale nevyčetl jsem, jestli se vztahuje opravdu jen na nové zboží. Předem děkuji za radu.

 • #5316 Reply

  Ivana Mašková

  Prosím o radu. Koupila jsem starší vůz a až po podepsání kupní smlouvy a zaplacení kupní ceny mi přišel na moji adresu Velký technický průkaz. Chtěla jsem vůz přihlásit na dopr. insp. a tak jsem vůz pojistila a dostavila se na Evidenční kontrolu a tam zjistili, že vůz má jiný typ motoru a jiné číslo motoru než je uvedeno v technickém průkaze. Odstoupila jsem od kupní smlouvy ale problém je v tom, že jsem mezi tím do auta investovala asi 10 000,– na nezbytné opravy a právě ty nezbytné opravy mi nechce původní majitel auta uhradit. Mám na ně nárok?? Děkuji předem za odpověď.

 • #5317 Reply

  Monika

  Zdravím a prosím o radu.

  Máme zájem o koupi garáže na patro, která je vedena jako řadová garáž. Vstup do jednotlivých pater je zvlášť (do horní zepředu a do dolní zezadu) a nelze mezi jednotlivými patry projít. Pozemek, který je před vstupem zezadu do spodní části garáže je až ke dveřím jiného majitele, který jej před pár lety koupil a není v něm zakotveno věcné břemeno. Je možné nějakým způsobem zajistit, aby nám byl povolen vstup do garáže nebo máme spoléhat na libovůli majitele, který, když bude chtít tak nám zabrání ve vstupu do garáže a pozemek oplotí, případně po nás bude chtít paušální platbu za možnost zpřístupnění dolního vstupu do garáže? Děkuji a přeji příjemný den

  Monika

 • #5318 Reply

  janl

  Dobrý den. Dá se odstoupit od kupní smlouvy pokud popis výbavy vozidla uvedený ve smlouvě neodpovídá skutečnosti? … konkrétně: ve smlouvě je napsáno že vůz má airbag, ale skutečnosti ho nemá.

  …jestli ano, tak do jaké doby se dá od smlouvy odstoupit?

  …vůz koupen v aaaauto.

 • #5319 Reply

  janl

  Dobrý den. Dá se odstoupit od kupní smlouvy pokud popis výbavy vozidla uvedený ve smlouvě neodpovídá skutečnosti? … konkrétně: ve smlouvě je napsáno že vůz má airbag, ale skutečnosti ho nemá.

  …jestli ano, tak do jaké doby se dá od smlouvy odstoupit?

  …vůz koupen v aaaauto.

 • #5320 Reply

  JanP

  Dobrý den, chtěl bych požádat o pomoc ve věci odstoupení od kupní smlouvy na mobilní telefon. V úterý jsem na inzerát zakoupil mobilní telefon, který se zdál po mém vyzkoušení bez závad. Podepsal jsem s prodávajícím kupní smlouvu, vis výše, a zaplatil smluvenou částku. Po mém příchodu domů jsem zjistil, že mobil vykazuje závadu mikrofonu. Okamžitě jsem volal prodávajícímu a ten mi tvrdil, že mikrofon fungoval,že s ním ten den ještě volal. Obrátil jsem se tedy na servis s platným záručním listem. Ten mě odkázali na prodejnu, kde se mobil zakoupil. Zde mi sdělili, že je možné, že tento mobil je jeden z mnoha, které jim letos v dubnu odcizili a orazítkovali si i záruční listy. S touto skutečností jsem se obrátil na prodávajícího a ten mi e-mailem potvrdil, že to vše věděl a takto rozbitý mobil koupil před třemi týdny. Na policii jsem zjistil, že údaje o prodávajícím jsou správné. Proto bych rád odstoupil od kupní smlouvy pro skryté a právní vady. Prosím o radu, jakým způsobem postupovat. Jsem připraven toto řešit i soudně. Prodávající mi ještě radil, abych tento mobil prodal stejným způsobem dále. Toto se mi příčí a nechci, aby jeho jednání jen tak prošlo. Předem děkuji za radu a pomoc v této věci.

 • #5321 Reply

  Irena

  realitní kancelář mi předložila smlouvu, kde vylučuje bod 2 /..kupní cena bude zaslána prodávajícím na účet před podpisem kupní smlouvy/a bod 7 ve smlouvě… že souhlasím aby kupní cena byla zaslána na účet realitky.Není určeno kým budou peníze zaslány/údajně kupujícím přímo mě./ Jak postupovat,smlouvu odmítá real.kancelář opravit s tím,že se jedná o standartní smlouvu a já se domnívám ,že je napsána špatně.

 • #5322 Reply

  Zirovn icky

  chci být sponzor politické straně jak to mám udělat prosím a děkuji

 • #5323 Reply

  sulit

  no tak to je skvela zmluva, to pisala nejak autobuzna, nie? "Kupující si je vědom, že se jedná o ojeté vozidlo, které mohlo být v minulosti havarované. "…"Převzetím vozidla, tak jak je uvedeno shora, se stává kupující jeho vlastníkem a přechází na něj nebezpečí škody na prodané věci.

  "…"Bližší určení prodávaného vozidla (barva, číslo motoru a karoserie) a jeho vybavení jsou uvedeny v technickém průkaze, který je součástí této smlouvy, kupující jej spolu se smlouvou převzal, překontroloval a jeho obsah výslovně potvrzuje. "

 • #5324 Reply

  Jirka

  Mam dotaz potrebuju vedet jak odstoupit od kupni smlouvi ojeteho vizu. smlova byla jednoduca prodavajici kupujici predmet a cena a doba splatnosti. jedna se o opl kadet rv 91 podle papiru ale vypada to na 86-87. dal sem prvni splatku 3000kc ale nemam na do potvrzeni ale mam svedka a navic mam svedka na to jak prodavajici potvrzuje ze je vozidlo bez vad, ale zda se mi nadmerne hlucne.

 • #5325 Reply

  Iro

  Kupní smlouva-prodávající je výlučným vlastníkem stavby bez čp/če postavená na

  zastavěné ploše č.parcely,výměra.KU zapsal pouze

  stavbu a nezapsal zastavěnou plochu.

  Děkuji.Žlunková

 • #5326 Reply

  Farářová

  Prosím o sdělení jak sepsat kupní smlouvu na prodej vozidla, pokud bude kupující platit vozidlo v několika splátkách. Děkuji. Farářová

 • #5327 Reply

  Jirka Borovy

  Dobry den, mel bych takovy dotaz, muze nekdo zazalovat druhou osobu za to, ze koupil vyrobek, ktery potom nechce (ma podle nej vady) a chce vratit penize. Vyrobek byl koupen bez zadne kupni smlouvy – pouze po ustni dohode a po dukladnem otestovani vyrobku.

 • #5328 Reply

  Darth_Falcon

  zasmrdí?nebo nezasmrdí?

 • #5329 Reply

  Lhoták

  zasmrdí

 • #5330 Reply

  Lhoták

  342606559 názory pište na toto ICQ

 • #5331 Reply

  Benes Jan

  Dobry den,

  chtel jsem se zeptat ,jak mam dale postupovat . Koupil jsem pred asi 2mesici automobil. Pujcil jsem si na nej v bance ,tak platim mesicni splatky. Ale vcera jsem zjistil ,ze automobil je napul kradeny ,50%%dilu jsou kradene. Jel jsem za moji sestrou do zahranici a na hranicich mi udelali hloubkovou kontrolu a toto zjistili. Musel jsem tam auto nechat ,ted nemam ani auto a jenom velky dluh na bance . Mam kupni smlouvu …jde jeste od smlovy odstoupit ? Bylo to ,ale privatne kupovane.Muzete mi poradit ,co dal…Mam se kontaktovat s byvalym majitelem ,byl jediny majitel tohoto auta ,zrejme byl privezen ze zahranici.

  Jsem dost zoufaly ,jelikoz auto stalo hodne penez .

  Dekuji

 • #5332 Reply

  michal

  Potreboval bych radu,koupil jsem skodovku 120 ale ma tam motor 130,auto nejde prihlasit,pokud neprojde evidencni kontrolou,pri evidencni kontrole by zjistili,ze nesouhlasi cislo motoru.ve smlouve mam napsane,ze majitel prohlasuje,ze automobil nema zadne pravni,skryte vady.muzu odstoupit od smlouvy?

 • #5333 Reply

  Panáček David

  Dobrý den,v dubnu tohoto roku jsem si koupil nové auto na leasing.chtěl jsem se zeptat pokud bych auto chtěl vrátit zpět co všechno musím udělat a pokud dostanu nějakou část peněz zpět,když jsem vkládal akontaci 150tisíc.děkuji za odpověď.Panáček

 • #5334 Reply

  markéta chrástková

  dobrý den chtěla bych se zeptat zda můžu odstoupi t od smlouvy o smlouvě budoucí když jsem zjistila že vůz inzerovaný autobazarem na internetu že má ve výbavě airbag,multifunkční volant má tyto věci zřejmě nefukční.

 • #5335 Reply

  markéta chrástková

  chci se zeptat zda můžu odstoupit od smlouvy o smlouvě budoucí bez uhrazení sankce prodávajícímu ve výši deseti procent z ceny když jimi inzerované vozidlo ma mít e výbavě airbag a multifunkční volant u kterých jsem zjistila že u airbagu stabilně svítí červeně kontrolka poruchy a multifukční zařízení volantu vůbec nefunguje + nefunkčnost výstražného klaksonu. na závady jsem byla klamavě odbyta že to je způsobeno slabou baterií vozu. Po pozdější poradě s mým technikem mi bylo sděleno že toto nemůže být způsobeno slabou baterií. za rychlou odpověď předem děkuji.

 • #5336 Reply

  Jitka Rejchová.

  Vážení,prosím o radu.Mám takový problém,který se táhne již tři roky.K nám do domu chodí za svým kamarádem místní alkoholik s pejskem.Tento pejsek čiwava je mu 8 let si mě oblíbyl.Když šel jeho páníček nasávat,tak ho přivazoval na několik hodin před provozovnu.Právě před třemi roky jsem se do toho vložila já.Nyní když jde páníček pít,tak dá psa ke mě,problém je v tom,že když si pro něj za několik hodin podroušen přijde,tak pejsek s ním jít nechce.Schovává se před ním a já mu ho musím vydat,a on ho potom od nás odvleče.Pejsek prosí,aby nemusel.Nabízela jsem mu za psíka 2000.-kč,ale na to nepřistoupil.Starám se o očkování,odčervení,veterinární péči,to vše hradím ze svého.Majitel na tyto věci kašle.Loni byl 6 týdnů hospitalizován na psychiatriji,to jsem psíka hlídala,také já,samozřejmě zadarmo.Po dobu pobytu se ani jednou nezeptal,jak se pejsek má.Když se vrátil,tak jsem mu ho musela vrátit.Nechtěl k němu a několikrát za mnou utekl,ale musel zpět,protože majitelem je on.Nyní v lednu nastupuje opět na 6 týdenní léčbu,a já mu budu psíka opět hlídat.Tentokrát už mu ho ,ale nechci vrátit.Nevím jak to udělat,aby mohl pejsek zůstat u mě.Prosím poraďte mi.Ďekuji.

 • #5337 Reply

  Mera

  je kupni smlouva platna i kdyz na ni neni muj podpis a je to kupni smlouva pouze pres internet???????

 • #5338 Reply

  Jindřiška

  Při prodeji RD po dohodě (cena byla domluvena mezi prodávajícím a kupujícím)musím mít odhad nemovitosti od soudního znalce nebo platím daň z převodu nemovitostí z ceny prodejní?

 • #5339 Reply

  petr šenfeld

  Dobrý den! Potřebovala bych úplnou kupní smlouvu, kterou bych si mohla jen vytisknout a ihned použít.Kupní smlouvu na ředovou garáž.V osobnim vstnistv.Děkuji za pomoc

 • #5340 Reply

  Hercíková

  Museli jsme mít cenu odhadní, a kdyby ta prodejní byla nižší, tak bychom platili daň z ceny odhadní.

 • #5341 Reply

  martin gejsler

  dobry den mam dotaz chci prodat motocykl vlastnim ho od listopadu 2005 ale prihlasil jsem ho az v kvetnu 2006 takze nevim jestly se picita kdy jsem moto dovez a zaplatil clo a dph nebo az kdyz jsem ho prihlasil??? do roka musim zaplatit dan z zisku ted nevim jestly mam moto uz rok nebo ne podle zakona za odpoved vam predem dekuji

 • #5342 Reply

  Purová Anna

  Žiji s přítelem v panelákovém bytě 2+1, chtěl by polovinu převést na mne. Poraďte, prosím, jaký způsob by byl nejvhodnější i z hlediska placení daně. Děkuji, Purová

 • #5343 Reply

  MILAN

  Jaké jou potřeba dokumenty při prodeji nemovitosti (garáže) když chci vše vyřídit sám.

  Která strana podává žádost o vkladu do katastru nemovitostí.

 • #5344 Reply

  Bělina

  Dobrý den. Přesně jako váš syn jsem dopadl taky.Nedá se nic dělat dluh musí zaplatit váš syn.Já jsem musel zaplatit vše a nebylo to málo.Vše jsem nahlásil na policii a ten pán,který mi to způsobil se ukázal jako podvodník,který takto postupuje dlouhodobě.Chci se zeptat , nejedná se o pana VIZV8RYHO?? Pokud ano,okamžitě podejte trestní oznámení a prosím spojte se semnou.Děkuji Bělina

 • #5345 Reply

  Fatka J.

  Dobrý den! Potřeboval bych úplnou kupní smlouvu, kterou bych si mohljen vytisknout a ihned použít.Kupní smlouvu na garáž v osobním vlastn.

  Děkuji

 • #5346 Reply

  Opálková

  Prodali jsme zahradní chatku a skleník v os. vl.na pozemku zahradkářského svazu. Všechny smlouvy jsou podepsané a cena uhrazena. Za dva dny kupující přišel, že nevěděl, že chatka má sklípek a drží se tam voda. Chce odstoupit od smluvy. Podepsal smlouvu ve znění "že je jí stav nabývaných nemovitostí dobře znám,a že je v tomto stavu kupuje". Má právo na odstoupení od smlouvy? Popř. do kdy musím vyhovět? Děkuji

 • #5347 Reply

  Taischl

  Dobrý den

  Dočetl jsem se že stejný problém jste zde řešily,ale přesto.

  Mám k Vám porsbu o pomoc. Kupuji od prodáváajícího řadovou garáž v Kladně nerad bych nějak naletěl při koupi. Jedná se o řadovou garáž.Můžete mi prosím zaslat na uvedený e.mail vzor kupní smlouvy a sdělit jak při koupi postupovat, kdo co hradí zápis do KN, daň ad. Jaké doklady by mi měl prodávající před sepsáním smlouvy předložit a jak postupovat při sepsání a po sepsání smlouvy a s úhradou kupní ceny v hotovosti.

  Velice Vám děkuji

 • #5348 Reply

  Vladimír

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jaké právní kroky musím udělat při převodu leasingu auta na druhou osobu.Předem děkuji.

 • #5349 Reply

  Janeček

  Nájemníci domu koupili od města bytový dům a nyní se ukázaly skryté vady jako např. napadení nosných trámů trámovkou a dřevovorkou. Závady svým rozsahem spadají ještě do doby, kdy dům spravovalo město.Má město odpovědnost za tyto vady a jak je dlouhá doba odpovědnosti města za skryté vady.Za odpověď děkuji.

 • #5350 Reply

  Jiří

  Koupil jsem auto se skrytýma vadama které nebyly zahrnuty ve smlouvě. Tak se chci zeptat jestli mám nárok žádat po minulem majiteli o finanční vyrovnáni oprav které jsem musel udělat.

 • #5351 Reply

  Milan

  Prodávám garáž prosím o informace co je potřeba za dokumenty na výpis z katastralního úřadu?Děkuji za odpověd.

 • #5352 Reply

  vojtěch masák

  Musí odstoupení od kupní smlouvy být potvrzené nějakým právníkem? Na autě se ojevili závažné nedostatky, které nejsou definovány v kupní smlouvě. zajímalo by mne také po jak dlouhé době mám nárok na odstoupení od smlouvy.

  děkuji Vojtěch masák

 • #5353 Reply

  Charvátová Dana

  Prosím o radu.Před 7 lety nám byl obcí nabídnut pozemek pod chatou a okolo ke koupi.Obcí byla řádně vystavena kupní smlouva,odhad a cena.Jednalo se o lesní pozemek v chatové oblasti.Současný starosta obce nyní chce zrušit kupní smlouvu/nejen nám/pro neplatnost z důvodu nevyvěšení záměru obce v roce 2001 pozemky prodat.U soudu již bývalý starosta odsvěčil vyvěšení a přesto současný starosta žádá majitele pozemků aby je

  obci zase vrátili na základě jakéhosi prohlášení,které si sám pan starosta vytvořil.

  Může mi někdo poradit jaká je vůbec promlčecí doba neplatnosti kupní smlouvy?Děkuji.

 • #5354 Reply

  Marika Schabowská

  Dobrý den,mám pouze jednu otázku ohledně kupní smlouvy.

  Od kdy platí smlouva jestliže jeden účastník ji podepsal 7.3.2007, druhý účastník ji podepsal 21.3.2007 a ve smlouvě je zahrnuto, že tato smlouva se uzavírá na dobu určitou od 9.3.2007 do 31.12.2007.

  Děkuji za krátkou informaci.

  Marika Schabowská

 • #5355 Reply

  Dostálová Jana

  Chceme darovat dceři dům a zřídit věcné břemeno doživotného užívání. Slyšela jsem, že ho lze sjednat za úplatu. Věcné břemeno musí být ve znaleckém posudku? A pokud se sjedná za úplatu, za jakou cenu a musí to být v darovací smlouvě a jak je to s darovací daní, daní z příjmů a z převodu nemovitostí?

 • #5356 Reply

  Michal

  Může mi prosím někdo poradit, jak bych mohl podrobněji vysvětlit pojem ,,koupě na zkoušku" ? Předem moc děkuji!

 • #5224 Reply

  Karel Jílek

  Chtěl bych návrh kupní smlouvy stahnout, nejde to Proč?

 • #5357 Reply

  Lenka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli lze reklamovat bez nákupního dokladu. Pokud ano, ve kterém zákoníku je to napsané, popřípadně i paragraf.

  Děkuji moc za radu.

 • #5358 Reply

  stejný problém

  mám totožný problém, jen s jiným typem vozidlo, poradíte?

 • #5359 Reply

  nnn

  nnn

 • #5360 Reply

  zdeněk

  dobrý den koupil jsem si auto na leasing a po čtrnácti dnech do mě nabouralo jiné auto již tomu budou dva měsíce auto mám pořád v servisu zajímalo by mě jestli po tu dobu než ho budu mít zase zpátky musím platit leasigové splátky,když mám vlastně pronajaté auto a vlastník je leasingová společnost nebo jestli se to dá vymáhat od pojišťovny viníka nehody nebo přímo od něj,jelikož platím pronájem a vůz nevyužívám ne svým zaviněním a tím mě vzniká škoda děkuji

 • #5361 Reply

  Petr Šťastný

  Podívejte se důkladně do leasingové smlouvy, resp. do přiložených smluvních podmínek, a jistě tam najdete zmínku o tom, že jakákoliv porucha, havárie, opravy a podobné věci, po jejichž dobu nemůžete auto užívat, nemají žádný vliv na splácení leasingu.

  Pojišťovna vám nic takového také nevyplatí, pojistky se vztahují na opravy auta, nikoliv na ušlý zisk či podobné věci. Jestli byste mohl "ušlou možnost užívat auto" vysoudit, o tom dost pochybuji. Náklady a starosti na takové soudní řízení by vám nesjpíš převýšily leasingovou splátku.

 • #5362 Reply

  nmfumen

  kup si kolo kreténe

 • #5363 Reply

  Beris

  Dobrý den! Chci prodat garáž a potřeboval bych mustr smlouvy. platba proběhne v hotovosti. Moc děkuji

 • #5364 Reply

  Beris

  OK

 • #5365 Reply

  Zed

  CHci se zeptat do kolika měsícu či dnu mužu odstoupit od kupní smluvy ???

  DÍKY za odpověd.

 • #5366 Reply

  Petr

  lze, zkuste to, me to nekolikrat vyslo.

  Pokud by mel prodavajici pochybnosti o tom, ze zbozi bylo nakoupeno u nej, popr. kdy, lze pouzit svedeckou vypoved. Pokud svedka nemate a prodavajici vam neuveri, mate ale smulu.

  V zadnem zakone nic takoveho neni a dukazni bremeno nese reklamujici…

 • #5367 Reply

  Daria Nováková

  Chtěl bych prodat garáž. Platba za garáž bude v hotovosti.Jaké jsou poplatky při převodu nemovitosti a případné jiné s tím spojené. Děkuji

 • #5368 Reply

  tomas

  Dobry den.Mam dotaz,jsem v zahranici a prodavam automobil mam vazneho zajemce na jeho prodej obchod za mne vyrizuje otec z mojim splnomocnenim.V pripade prodeje sepiseme kupni smlouvu,ale jak dal.Vim ze musim na magistrat meho mesta a automobil odhlasit k tomu potrebuji velky technicak a jestli se nemilim tak i maly.Potom poslu cistopisy kupci postou.Otazka je muze kupujici do doby vyrizeni jezdit pouze na kupni smlouvu?????

 • #5369 Reply

  tomas

  Jeste jeden dotaz.Ted jsem se dozvedel,ze muzu kupci nechat i maly technicak.Ale moji pojistku druhy den zrusim a on si uzavre svoji,ale kdyby to po ceste nikde naboural z jake pojistky to jde.Jde mi jenom o tech 500km ,ktery s vozem kupec pojede.Dekuji

 • #5370 Reply

  Jakub

  Dobrý den mám takový problém prodal jsem auto sepsali jsme kupní smlouvu mezi sebou(není notářsky ověřená)novému majiteli jsem dal plnou moc k přepsání vozidla a on tak neučinil po roce mi volala policie že automobil je někde odstavený dal jsem jim kontakt na majitele a všechny udaje které jsem měl z kupní smlouvy bylo mi řečeno že pokud ten dotyčný ten vůz neodstraní tak to budu muset udělat sám a ted nevím co stím mám dělat děkuji za radu

 • #5371 Reply

  Tomáš D

  Dobrý den otec mi chce dát nebo prodat část pozemku ke stavbě RD.Co je pro nás výhodnější aby mi prodal část pozemku nebo aby mi ho daroval??Děkuji,odpověď prosím na meil Danyel@seznam.cz

 • #5372 Reply

  OLGA

  Mám právo odstoupit od KS, jsou o tom někde podmínky a pravidla?

  Na http://www.aukce jsem si hrála na přihazování – vyhrála jsem již několik aukcí. Zjistila jsem že poštovné činí 70 Kč. Z hlediska častých aukcí (téměř denně) a nízkých cen vydraženého zboží (cena bývala nižší než poštovné) mi cena 70 Kč připadne děsně vysoká a neekonomická. Některé aukce byly od jednoho a totéž prodavajícího, proto jsem jej vyzvala, ať posečká s odesláním vydraženého zboží, až toho bude víc, pak bychom se domluvili (e-mailem, telefonicky, případně dopisem) na souhrnné odeslání. Nestalo se tak. Prodávající okamžitě po ukončení aukce vydražené zboží odesílal. (1.dražba, skončeno

  Út 29. květen 2007, 17:10:43 CEST)cena vydraženého zboží 59 Kč a poštovné 70 Kč; (2.dražba, skončeno

  Út 29. květen 2007, 18:30:08 CEST)cena vydraženého zboží 62 Kč a poštovné 70 Kč; (3.dražba, skončeno

  St 30. květen 2007, 12:00:00 CEST)cena vydraženého zboží 70 Kč a poštovné 70 Kč). Přijala jsem a zaplatila vydražené zboží , a při každém doručení prodejci urgovala moji žádost a mé podmínky, upozorňovala na nesolidnost a na odstoupení od ujednání, na ukončení mého zájmu pokud se nedohodnem, jak zboží odesílat a platit. Na to reagoval pomluvami na internetu. A já na jeho pomluvy reagovala zastavením a odstoupením od dražby. Prodejce okamžitě aukci ukončil, v té době jsem byla nejvíce nabízejícím, zboží odeslal (cena vydraženého zboží 60 Kč a poštovné 70 Kč). Prodejce urychleně aukci ukončil, a aniž by čekal na mé vyjádření, a to i přes mé varování.

  Tady je výpis z mojí pošty, co mi jeden o prodejci dne 5.6. 2007, 01:38 – před 16 dny

  napsal:

  Dobrý den

  Nevím jaký byl Váš problém s prodejcen Kid 74 že uvedl Vaše jméno s varováním co se určitě se vymiká zvyklostem asi má veliký smysl pro férové jednání mohu Vám prozradit jako zběratel hodinek že nabízí v aukci č.196836285 hodinky Omega RAF, které nikdy nepoužívaly piloti RAF před 60 lety s největší pravděpodobností jsou to padělky omeg kopírující součastnou produkci.

  a dnes ve Čt 21. červen 2007, 10:58:42 CEST jsem zjistila, že prodejce zveřenil mé údaje ČÁSTEČNÁ CITACE: Varuji..!!!! uvádí zde příjmení a kompletní adresu.. Zásilku nepřevzala a nezaplatila….takže 62.-kč poštovného v HAJZLU..!!!!, ale zato má tu drzost si na mě stěžovat na diskuzním fóru..

  K tomu poznamenávám, že jsem své údaje změnila kvůli své ochraně dne 4.6. 2007.

  Myslím, že to je nejen porušení bezpečnosti a ochrany dat, ale i napadení přímým úmyslem škodit, poškození a újma mé pověsti, ohrožení mé a mých blízkých.

 • #5373 Reply

  Tom J

  Dobrý den,chtěl by jsem se zeptat Babicka mi chce darovat rodinný dům a nevim kolik procent se platí darovací daň a co dělat když nemám na zaplacení darovací daňe jde to nejak splacet?? předem děkuji za odpověd

 • #5374 Reply

  Mareš Jaroslav

  Dobrý den! Chci prodat garáž a potřeboval bych mustr smlouvy. platba proběhne v hotovosti. Děkuji

 • #5375 Reply

  Miloslav

  Dobrý den. Prodávám garáž a potřeboval bych mustr smlouvy. Platba proběhne v hotovosti. Děkuji mnohokrát.

 • #5376 Reply

  Karel Rybníček

  Dobrý den, mám na Vás prosbu,

  Před 14 dny jsem koupil osobní auto značky Daewoo Tico, r.v. 1996. Před koupí mi majitel sděli, že je auto v dobrém technickém stavu, ve smlouvě žádná porucha uvedená není. Tento týden jsem zjistil, že mi teče nádrř ve sváru, jsou poškozené čepy řízení a celá zadní spodní část je značně zkorodovaná. Je možno a na základě jakých zákonů odstoupit od smlouvy???, Děkuji předem za odpověď na mail Rybnicek.Karel@seznam.cz

 • #5377 Reply

  Fantomas

  musis nejdriv zaplatit-fantomas

 • #5378 Reply

  Luboš Brabec

  DD.

  určitě, pokud má kupovaná věc skryté vady, které nejsou uvedené v kupní smlouvě, je to možné. Předem bych však navštívil soudního znalce a nechal si vypracovat posudek. S tímto dokumentem se úplně jinak jedná.

  Luboš Brabec

  lubka01@unet.cz

 • #5379 Reply

  Denisa

  potřebovala bych poradit v případě, že jsem zakoupila ojetý motocykl, kupní smlouva byla sepsána a bylo v ní uvedeno, že je motocykl po drobné havárii.Od koupě a sepsání smlouvy uběhlo 14 dní a s motocyklem jsou problémy.Je nějaká lhůta a nějaké podmínky za jakých by se dalo od smlouvy odstoupit a popřípadě paragrafové znění, kde bych to mohla dohledat? děkuji

 • #5380 Reply

  šárka

  Dobrý den chtěla bych koupit garáž v osobním vlastnictví,můžete mi prosím poradit,abych nenaletěla,co vše musím mít za papíry.Myslím kupní smlouva,výpis z katastru atd.Co musí obsahovat?Děkuji

 • #5381 Reply

  Blanka

  Něco podobného jsme zrovna prováděli, za prvé musí být udělán znalecký posudek na dům pro finanční úřad, ze kterého se bude vypočítávat daň. Posudek se pohybuje od 2000-5000,- Kč. To jsou první peníze, které budete muset platit, potom se z posudku vezme odhadní cena a 1% z této částky činí darovací daň, která se neplatí ihned, ale asi do 3 měsíců (přijde výzva od Fú, musí to tam nějak zpracovávat, či co). Ve vašem zájmu je, aby byla odhadní cena conejnižší, abyste neplatil vysokou daň. O splátkách nic nevím, zkuste se přímo informovat na daném úřadě, ale asi by to mohla být komplikace.

 • #5382 Reply

  Blanka

  Darovat, tj. jen 1% daň, koupit znm. 3% z ceny nemovitosti

 • #5383 Reply

  honza

  dobrý den,

  prosím o radu, jak a kde si dát nejlevněji sepsat kupní a darovací smlouvu na nemovitost. odhad 600.000, půl ceny mně bude darováno, půl budu kupovat. Jediná možnost je advokát? Nevím jak je to náročné, ale bylo mi řečeno, že cena bude od 8-9tis, což mi přijde opravdu hodně

  díky

 • #5384 Reply

  Janylefe

  Prosim o radujak nalozit resp. postupovat kdyz chci napadnout kupni smlouvu vzhledem k zavadni vode.Pred 1,5 mes. jsme koupila chatu pres realitni kancelar a nekolik tydnu vse vypadalo v poradku. Pred 2 tydny najednou voda zacla straslive zapachat po fekaliich. Studna je asi 20 m od zumpy a majitel tvrdil, ze je tam pitna voda, coz bylo uvedeno i v inzeratu(ktery uz bohuzel neexistuje a tudiz nemuzu tenhle argument pouzit). od sousednich chataru jsem se dovedel, ze puvodni majitel tam moc nejezdil a kdyz prijel tak vypoustel vodu ze studny. Chci napadnout kupni smlouvu, protoze to vypada (rozbor vody bude az za tyden) ze budu nucen udelat vrt, a investovat dotoho dalsich 50-60 tis. Samozrejme, ze rozbor vody bude dukazem, ale nevim zda to bude stacit. Prosim sdelte mi zda nekdo ma podobnou zkusenost anebo znalosti jak v mem pripade nalozit. jsem strasne zklaman, protoze pitna , anebo uzitkova voda byla podminkou abych do teto akce sel. Nyni se voda neda vubec pouzivat vzhledem k silenemu pachu.Dekuji za odpovedi

 • #5385 Reply

  Barbora

  jak se dá odstoupit od kupní smlouva, když prodejce zatajil závady na ujetém vozidle

 • #5386 Reply

  Kusbach

  Dobrý den,

  mám teď něco podobného,resp. žena s naším starým autem. Jak jste dopadl a víte už co s tím dělat? Zdraví Kusbach

 • #5387 Reply

  kuk

  Máte právo odstoupit od smlouvy za předpokladu, že:

  § 597 Občanského zákoníku

  (1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

  (2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.

 • #5388 Reply

  jája

  § 597

  (1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

  (2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.

  Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu, nepozději je musí vytknout ( lze jen doporučit písemnou formu) do 6 měsíců, jedině tak lze vymáhat své nároky soudně v tříleté promlčecí době od vytknutí vady. Jája

 • #5389 Reply

  jája

  § 597

  (1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

  (2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.

  vtknout vadu do 6 měsíců, žalovat do tří let od vytknutí

 • #5390 Reply

  Petr Mayer

  Kdyby někdo hledal kupní smlouvu na auto včetně protokolu o převzetí vozidla a záznamu o technickém stavu vozidla je zde ke stažení http://www.zakoncr.cz/vzory-ke-stazeni-kupni-smlouva-motorove-vozidlo-1.html

 • #5391 Reply

  Tomáš

  Placený vzor nikdo nechce….

 • #5392 Reply

  V. Kučera

  Na některých fakturách za dodané zboží je možné číst dodatek: "Zboží je majetkem prodávajícího až do úplného zaplacení celé částky."

  Je tato formulace pravdivá? Může si prodávající po uplynutí splatnosti a neuhrazení celé kupní ceny "vzít" zboží zpět. Děkuji za odpověď.

 • #5393 Reply

  leona

  -kestli jte uz dostal radu , tak prosim poratte mi , mam stejnej problem .. dekuji napiste mi na icq467662050 dekuji

 • #5394 Reply

  leona

  poratte mi prosim, prodala jsem auto ktere bylo bourane, coz jsem nevedela, a tet mi soucasny majitele vyhrozuji soudy, a chteji na mne uvalit tresni oznameni za ublizeni na zdravy. nebo odstoupeni od smlouvy. poradte mi co ajak mam reagovat dekuji kudlakova….napiste mi na icq.467 662 050

 • #5395 Reply

  P. Jahoda

  Jedná se o tzv. výhradu vlastnictví, kterou si může prodávající a kupující sjednat v kupní smlouvě. Dohoda o výhradě vlastnictví musí mít písemnou formu jinak je neplatná. Je-li ve smlouvě sjednána výhrada vlastnictví a kupující se dostane do prodlení s placením má prodávající právo požadovat po kupujícím vrácení zboží. Pokud dlužník vydat zboží odmítne, má prodávající (věřitel) právo se obrátit na soud s žalobou o vydání věci vlastníkovi.

 • #5396 Reply

  P. Jahoda

  3% z odhadní ceny nemovitosti. Pozor na výši odhadu, pokud bude nízký a cena namovitosti podle cenové mapy bude vyšší pak platíte z vyšší částky – upozorňují na to, že nemovitostí není jen Stavba ale i pozemek, na němž se stavba nachází. Do daňového přiznání uvádíte nejen odhadní cenu ale i cenu z cenových ma!! Daň je splatná do 3 měsíců po nabytí vlastnického práva zápisem do katastru nemovitostí. Co se týše splátek nebo odkladu splátek, to by Vám měl sdělit příslušný finanční úřad. daňové příznání jste povinen odevzdat Vy, nikoliv že Vás vyzve daňový úřad(jak Vám mylně radí předcházející odpověď). daňový úřad by Vás mohl vyzvat, ale až po zjištění

 • #5397 Reply

  P. Jahoda

  Odpověď hledejte v Občanském zákoníku. Znám pravidla zmiňovaného serveru a ta jsou mnohdy v rozporu s občanským zákoníkem, stejně jako oznámení prodávajícího u jednotlivých akucí, že na věc se neposkytuje záruka. I toto je neplatné ujednání a správce severu by takovéto formulace u aukcí něměl zveřejňovat. jenže "správce nezodpovídá za obsah vložených příspěvků" a to je také protiprávní věc. Jsou tam však i prodejci, kteří při více vydražených předmětech účtují poštovné a balné jen jednou. Před Vaší účastí na aukci máte možnost položit prodejci otázku ohledně poštovného, převzetí zboží a podobně, pokud Vám prodejce na Váš dotaz neodpoví, nejedná se o seriózní nabídku a té se pro příště raději vyhněte. Vámi udělený negativní komentáž je k ničemu. Se svými právy se můžete obrátit na soud, ale předpokládám, že se jedná o nízké částky, tudíž soudní cesta je předem vyloučena. Pokud se jedná o uvečejnění Vašich osobních údajů, tam máte možnost soudní obran a jako takovou bych ji využil a to nejen proti tomu, kdo ji uveřejnil alei i proti majiteli nebo provozovateli serveru.

 • #5398 Reply

  V. Kučera

  Děkuji za vysvětlení.

 • #5399 Reply

  Tomas

  Dobry den pisu vam ohledne dotazu, ktery me zajima. Posledni dobou se na internetu rozmnozuji internetove obchody s padelkami svetovych znacek. Laik kvalitu na prvni pohled nepozna, ale pri blizsim zkoumani jsou rozdily opravdu markantni. Zajima me proc s tim stat nic nedela. Je to snad legalni? Ve Francii je postih i za noseni takovych veci. Tady si to lide dokonce dovoli prodavat pres internet a nic se nedeje…Dekuji za odpoved

 • #5400 Reply

  muchal

  Prosim o pomoc, nikdy sem zadnou nemovitost nekupoval tak nevim co je vlastne potreba a naco si dat pozor poradi te mi nekdo kdo to mate jiz za sebou ?

  Jedna se o nakup stare garaze na co si dat pozor, kde stahnout vzor smlouvy, plati se za to nejak dan, co je potreba za dokumenty ze strany moji a ze strany prodavajiciho ??? jak zjistim ze garaz a pozemek pod grazi je v osobnim vlastnictvi prodvajiciho , dale jestli tam nejsou uvalena na nejaka zastavni prava nebo jestli graz ci pozemek nepatri nekomu dalsimu dale jestli je graz po kolaudaci atd atd atd …

  Prodavajici tvrdi ze je v jeho vlastnictvi vcetne pozemku na kterem stoji a je tam zavedena elektrina a je tam elekromer ale nevim jestli to treba nema natazene od souseda … jak mam postupovat abych si nenaletel ?

  tady jsem to prohlizel ale nevim jak si mam precist odpovedi a nebo tu zadne odpovedi nejsou :(

  prikladam mejl pokud to bude mozne prosim odpovezte:

  jukl@seznam.cz

 • #5401 Reply

  Michal

  Dobrý den, prosím o radu. Koupil jsem ojeté auto v bazaru, na druhý den jsem zjistil, že má jiný motor (značku), že na něm není měněno, co bylo psáno, věděl jsem, že bylo bouráno, ale né v tomto rozsahu, atd.. Chtěl bych odstoupit od smlouvy, nevím, zda mohu a jak mám postupovat. Auto mám dva dny. Předem děkuji za odpověď.

 • #5402 Reply

  Milam

  Koupil jsem ojeté auto v bazaru a ještě ho nemám přepsané a zjistil jsem,že má jiný motor než je uveden v technickém průkazu i ve smlouvě.Mám právo odstoupit od smlouvy a za jakých podmínek.

  email:99fox@seznam.cz

 • #5403 Reply

  Petra

  Dobrý den,

  chtěla jsem se optat:koupily jsme auto, po pár dnech jsme zjitily, že teče ojel ale ve velkým množství a po dojezdu auto už nešlo nastartovat.Odtahly jsme to do opravny a tam se zjistily další závady že nefunguje podávací čerpadlo a oprava by stála 30,-Kč a to nepočítám k tomu tu výměnu těsnění za 6-8.000,-Kč.Můj názor je že ten chlap o tom věděl a pěkně s náma vyzrál.Je možný odstoupit od smlouvy?a ještě uvedl km, který naprosto neodpovídaly, to nam řekly v servisu.

  Prosím o sdělení odpovědi pokud možno co nejdřív:-))

  petra.novotna@allianz.cz

 • #5404 Reply

  Tommy

  Je tam kupní smlouva i udaje, které musí obsahovat Záznam o technickém stavu vozidla..

  http://lnyvlt.euweb.cz/uzitecne/prodejkoupeauta.htm

 • #5405 Reply

  Michal Jirásek

  Dobrý den, stalo se mi něco podobného,akorát mě oprava vyjde na 70 000 tis. Můžete mi prosím napsat,zda se dá ze zákona odstoupit od smlouvy,pokud Vám někdo již poradil. Velmi děkuji s pozdravem Michal Jirásek mail: michal.jirasek@seznam.cz

  PS: Jestě jednou predem dekuji

 • #5406 Reply

  Kucera

  Potřebovali bychom poradit ve věci odstoupení od koupě projektu od společnosti G servis,Třebíč.Zakoupili jsme typový projekt této společnosti,koupě proběhla na dálku aniž by se vše realizovalo v kamenném obchodě.Jelikož nastaly nepředvídalelné okolnosti , odstoupili jsme od koupě, vrátili jsme tento projekt v zákonné lhůtě 14 dnů a požadovali vrácení peněž.Společnost G servis nám sdělila, že uznávají náš zákonný nárok, ovšem byli nuceni ponížit jej o vynaložené náklady spojené s vrácením zboží.Tyto vynaložené náklady vyčíslili na 8.000,-. Jako důvod uvedli, že projektová činnost byla vytvářena speciálně pro naše osoby.Ovšem s tímto nemůžeme souhlasit, jelikož na tuto skutečnost jsme nebyli upozorněni, což je jedna z podmínek, kterou musí prodávající dodržet dle ustanovení § 53 odst. 4 občanského zákoníku kde se stanoví jakýsi minimální výčet informací, které prodávající musí spotřebiteli poskytnout s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy:

  – údaje o svém obchodní jménu, identifikačním číslu a sídlu či bydlišti,

  – název a hlavní charakteristiky zboží nebo služeb,

  – určení ceny zboží nebo služeb včetně všech poplatků, /neposkytnuto/

  – vyčíslení nákladů na dodání,

  – způsob platby, dodání nebo plnění,

  – poučení o právu na odstoupení od smlouvy, jak vyplývá ze zákona, /neposkytnuto/

  – náklady na použití komunikačních prostředků na dálku, /neposkytnuto/

  – doba, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti / neposkytnuto/. Jedinou platbou, která může být po spotřebiteli požadována, jsou skutečně vynaložené náklady spojené s vrácením zboží. Znamená to, že nepřichází v úvahu žádné účtování poplatků za odstoupení od smlouvy či odstupného. Pokud by prodávající chtěl spotřebiteli účtovat náklady spojené s vrácením zboží, musel by je řádně doložit a to nám nedoložil proč byla vyčíslena zrovna tato částka.

  Také důvod, kde uvádějí, že zboží bylo upraveno pro naši osobu je zvláštní, jednalo se pouze o typový projekt, který byl nakopírován a jen na něj razítkem v hodnotě několika málo korun vyznačili naše jméno.Toto se nám opravdu zdá přemrštěné a nevíme si rady jak dál postupovat.Prosíme poraďte nám.Děkujeme

 • #5407 Reply

  Libor

  Dobrý den.Asi před rokem jsem si koupil v jednom bazaru malý motocykl a hned po týdnu se na něm vyskytla skrytá vada pro kterou se stal nepojízdný.Majitel prodejny,kde jsem ho kopil (po několika neúspěšných pokusech jej oporavit) navrhl od smlouvy odstoupit a vrátit peníze.To jsem přijal a on slíbil že smlouvy zničí.Teď se mi ozval,že motocykl opravil,prodal a vznikl problém v tom,že je odhlášený na moje jméno a nejde přihlásit na nového majitele.(Já jsem ho na sebe přihlásit nestihl-kvůli poruše o které píši.

  Chci Vás tedy poprosit o formulaci nějakého dokumentu,který by prodejně pomohl moto převést a přitom mě ochránil od případných závazků s motorkou spojených. Mockrát děkuji……….

 • #5408 Reply

  Libor

  Ještě k dnešnímu dotazu o moto email: takminapis@centrum.cz

 • #5409 Reply

  Michal Marek

  Dobrý den,

  chtěl bych Vás požádat o pomoc. Řeším naprosto stejný problém s autem, které jsem koupil a ještě jsem jej na sebe nepřepsal, protože je na něm skrytá vada. Jak Vám to dopadlo? Jak je to s přihlášením/odhlášením vozu?

  Moc Vám děkuji za odpověď

  Michal Marek

 • #5410 Reply

  ramon valdez

  mam stejny problem,mohu vedet jak to resite

  dekuji valdez

  odp na ramonvaldez@seznam.cz

 • #5411 Reply

  ramon valdez

  mam stejny problem,mohu vedet jak to resite

  dekuji valdez

  odp na ramonvaldez@seznam.cz

 • #5412 Reply

  ramon valdez

  mam stejny problem,mohu vedet jak to resite

  dekuji valdez

  odp na ramonvaldez@seznam.cz

 • #5413 Reply

  Petr

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jakými dokumenty se řídí prodej nemovitosti popřípadě zda je rozhodující odhadní cena nemovitosti či zda je cenu možné dohodnout mezi prodávající a kupující stranou.

 • #5414 Reply

  LD

  Dobrý den,

  prodejní(kupní)cenu nemovitosti je možné téměř vždy dohodnout mezi prodávající a kupující stranou, tato je pak ošetřena v kupní smlouvě. Odhad nemovitosti nicméně budete potřebovat pro účely stanovení daně z převodu nemovitosti (3% z ceny kupní či z odhadní) tak jako tak.

  Hezký den LD V případě dalších dotazů mne neváhejte kontatkovat na luk.davidek@seznam.cz

 • #5415 Reply

  Petra

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit jak mám postupovat při odstoupení od smlouvy. Dne 10.9.2007 jsem si objednala zboží přes internetový obchod (jedná se o zboží v hodnotě cca 18 000,- Kč). I přesto, že jsem v objednávce uvedla telefon a mailovou adresu, nebylo mi sděleno, zda tuto objednávku přijmuli. Pokoušela jsem se jim dovolat a také jsem psala na jejich mailovou adresu, zda vše proběhlo v pořádku.Ovšem bezúspěšně. Až po 5ti dnech se mi ozval kdosi se sdělením, že jeden spotřebič nemají na skladě a že bude k dispozici až za týden a že mi vše v nejbližším termínu zašlou a že se ještě od zvou kdy přesně to bude. Tak jsem čekela celý týden. A oni opravdu volali, ale já bohužel v daný okamžik byla bez signálu mobilního operátora a tak se telefonát neuskutečnil. Pokoušela jsem se opět volat zpět, ale opět bězúspěšně. Dovolala jsem se do jakéhosi automatu. Od té doby se zase nic neděje. Je to již dalších pár dnů a já nevím zda mi zboží pošlou nebo ne. Dnes jsem jim napsala mail, že pokud se mi do zítřka neozvou tak že odstoupím od smlouvy. Můžete mi poradit co by toto odstoupení mělo obsahovat a zda to můžu vůbec uskutečnit?

  Děkuji za pomoc a jsem s pozdravem Petra

 • #5416 Reply

  jardA Honimír

  ahoj to sem ti toé natrel co ja se nemenuju honimir ale davit smrdis jak piyiyiyiytel brech.tvoje máma je prstilka žiraf ,slonu koček

 • #5417 Reply

  jirkasta12@seznam.cz.

  dobry den pred mesicem jsem koupil vozidlo mitsubishy colt rv1990 stim ze prodavajici my sdelil ze je vadny homokyneticky kloub a zadni lozisko coz jsem odtrnil teda zatim jen to zadni lozisko,po odstraneni zavady loziska se zacaly projevovat dalsi zavady ktere nebyli sliset.jedna se o prevodovku s vadnymi synchrony 3,4,5stupne rychlosti a spojkove lozisko.kulove cepy a stabilizacni tycinky.na co mam tedy pravo a jestli mohu pozadovat vraceni penez nebo nahradu za opravovane dily.dekuji jirkasta12@seznam.cz

 • #5418 Reply

  Milan Steuer

  Dobrý den. Můj problém je v tom ,že jsem si před rokem zakoupil set top box v ceně 2400 Kč. Přístroj přestal fungovat a já ho dal na záruční opravu. Po více něz 30 dnech mi bylo zděleno, že opravit to nelze a protože se tento typ už nevyrábí, tak dostanu jiný ve stejné ceně. Na druhý den mi v obchodě prodavačka vrazila do ruky tašku ve které je, jak jsem dnes zjistil, model který se také již rok neprodává a cena byla 1200Kč, bez ovládáčky a bez jakýchkoliv dokladů. Volal jsem obchodníkovi, že tohle neberu a byl docela nepříjemný a protože se okrást rozhodně nenechám, rád bych radu na co mám právo a co můžu a mám požadovat. Moc díky

  Milan.opava@seznam.cz

 • #5419 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud Vám je náhradou nabídnut jiný model zejm. nižší hodnoty, máte nárok jej odmítnout a požadovat vrácení peněz, případně uhradit doplatek mezi hodnotou zboží. Popravdě, spíše nerozumím tomu, proč jste věc neprohlédl ještě v obchodě. Teď se čehokoli budete domáhat jen obtížně. Je to jako s vrácenými penězi, pokud si je nepřepočítáte ihned u pokladny. Rozhodně ale jděte do uvedeného obchodu a požadujte vrácení peněz s tím, že o náhradní zboží nemáte zájem a důrazně trvejte na svém a nenechte se odbýt.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5420 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, v tomto případě musíte dle §599 odst. 1 občanského zákoníku uplatnit u prodávajícího vady a to nejpozději do šesti měsíců, abyste se případného nároku mohl domáhat cestou soudní. Toto vytknutí vad musí být provedeno písemně.

  Prodávající však odpovídá jen za to, že věc v době prodeje má vlastnosti výslovně vymíněné nebo obvyklé. Pokud jste se tedy výslovně nevymínil, že auto nemá mít tyto vady, záleží spíše na znaleckém posouzení, zda-li jsou takové vady pro auto z r. 1990 obvyklé. Samozřejmě záleží na ujetých km apod.

  Nejpve tedy písemně sdělte prodávajícímu, že auto má takové a takové vady. Zkuste požadovat nějakou náhradu a to nejlépe dohodou. Pokud to nepůjde, obraťte se na nějakého soudního znalce, zda-li jsou tyto vady obvyklé ke stáří vozu a pokud ten řekne že ne, nechte vypracovat znalecký posudek a domáhejte se nároku soudní cestou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5421 Reply

  michal

  Dobrý den.Koupil jsem si auto r.v.93 dovoz Rakousko.Když jsem s ním najel zhruba 100km auto mi zničeho nic začlo vařit a musel jsem ho odstavit do servisu kde mi řekli že závada je roztečený píst a voda v motoru oprava činí nějakých 10000bez dph a přímo v servise mi řekli že se jedná o skrytou vadu a že prodávajíci toto musel určitě vědět chtěj jsem poradit co mám udělat zatím se mi to nechce řešit přes právnika.mám fakturu i staré díly které byly nahrazeny novými.Děkuji za radu Kubik

 • #5422 Reply

  jozin

  nemas se nechat podelat

 • #5423 Reply

  michal

  ty jsi nějaký chytrák co

 • #5424 Reply

  ota

  Zcela jistě jste podepisoval kupní smlouvu.Jestli ano znovu si pečlivě pročtěte její znění. Mělo by tam být, že jste byl seznámen se stavem vozidla. Jestli ano tak je tato skrytá závada právně napadnutelná. Ale při nejlepším je, domluvit se z prodejcem.

 • #5425 Reply

  král

  tahani se soudem může být i na několik let..raději si to nechte opravit a je klid..sttarý vůz=vložit peníze..s tím musíte počítat a né že si myslíte, že koupíte a nic nevložíte..

 • #5426 Reply

  král

  odstoupení od smlouvy není vždy tak jednoduché..je to na dlouhý řešení z vlastní zkušenosti a nemusíte dostat take nic

 • #5427 Reply

  radka

  Dobrý den, prosím o radu. Koupila jsem si štěně, u kterého se, bohužel, zjistila vrozená vada kyčlí. S chovatelkou jsme se domluvily o odstoupení od smlouvy a návratu pejska zpět na chovnou stanici. Prosím poraďtě, co vše by měl dokument o odstoupení od smlouvy o koupi štěněte obsahovat. Děkuji.

 • #5428 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud byla kupní smlouva písemná, musí být platné odstoupení také písemně uzavřené. Toto odstoupení je jednostranný právní úkon, ve kterém odkážete na uzavřenou smlouvu a uvedete, že odstupujete od této smlouvy a z jakého důvodu. Podepíšete se a uvedete datum. Na kopii odstoupení si necháte potvrdit převzetí prodávajícím. Na základě tohoto odstoupení byste měl štěně vrátit a prodejce by Vám měl vrátit kupní cenu.

  Pokud však byla smlouva ústní, považuji za zbytečné písemné odstoupení, zvláště když jste se dohodli a vzájemná plnění (štěně x peníze) si předáte "z ruky do ruky".

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5429 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, nechte si vypracovat znalecký posudek a znalec Vám řekne, zda-li o této vadě musel prodávající vědět a také, zda-li je to vada běžná opotřebení vozu s ohledem na jeho stáří. Každopádně je třeba písemně vytknout tuto vadu a doručit jí prodávajícímu a to do 6ti měsíců od koupě. Pak se rozhodnete co dál, ale pokud tuto lhůtu zmeškáte, už byste to pak nemohl řešit soudně.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5430 Reply

  davo

  zažádejte o výmaz čísla motoru (zaplatíte nějaký mrzký peníz) a je po problému. Buďte rád, že je tam 130cítkový motor, aspoň to trochu jede :-)

 • #5431 Reply

  hm, hm, hmmm…

  A projel jste se v tom autě vůbec? Není přece možné, aby se takto do měcíce zhuntovalo. Synchrony na třech rychlostech…, komplet podvozek, to už musela být vražda když jste to auto kupoval. Hold colt už není žádný mladík…

 • #5432 Reply

  Nováková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, chtěla bych nevlastnímu bratrovi darovat osobní automobil. Platí se nějaké daně?

  Mockrát děkuji za odpověď

 • #5433 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, platí daň darovací ve výši 7%. V případě, že hodnota automobilu nepřevyšuje 20.000,- Kč, jste od této daně osvobozeni. Pokud tuto částku převyšuje, hradí se daň z částky nad těch 20 tis. Kč.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5434 Reply

  Petr

  Zdopisu není zřejmé, jestli faktura již byla zaplacená.Objednávka není závazná. Pokud jste ješte neuhradila fakturu není co řešit.

 • #5435 Reply

  Pavel

  Dobrý den

  Potřeboval bych poradit.Před pěti měsíci jsem prodal vůz ford mondeo r.v 97.Nový majitel mi dnes vyhrožuje odtoupením od smlouvy nebo vrácením části peněz.Tvrdí,že je uvolněná parabola na světle,servo má poloviční výkon,vůle v uložení zadní nápravy atd.Vůz prošel stk takže jsem si myslel že je vše v pořádku.Můžete někdo poradit jestli má právo odstoupit od smlouvy?

  Děkuji

 • #5436 Reply

  Věra

  potřebovala bych poradit jaké mám právo o odstoupení od smlouvy když sem nebyla seznámena s fakty

 • #5437 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na typu smlouvy. Platí však, že odstoupit od smlouvy je možné pouze ze zákonem stanovených důvodů, nebo umožňuje-li to smlouva.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5438 Reply

  Eva

  Prosím o radu, je kupní smlouva platná, jestliže je v ní napsáno, že cena byla stanovena vzájemnou dohodou obou stran?

 • #5439 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, výše kupní ceny se obvykle stanovuje právě na základě dohody smluvních stran.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5440 Reply

  Eva

  Děkuji za rychlou odpověď. Mě jde hlavně o to, jestli v té smlouvě musí být uvedena konkrétní částka, nebo jestli stačí pouze napsat, že se obě strany dohodly na nějaké ceně.

 • #5441 Reply

  Eva

  Děkuji za rychlou odpověď. Mě jde hlavně o to, jestli v té smlouvě musí být uvedena konkrétní částka, nebo jestli stačí pouze napsat, že se obě strany dohodly na nějaké ceně.

  PS: omlouvám se, vkládám znova pod novým názvem, aby dotaz nezapadl. Je to pro mě moc důležité : )

 • #5442 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, moc nerozumím tomu, proč do smlouvy výši kupní ceny uvést nechcete. Podle mě je to riziko jak pro prodávajícího tak pro kupujícího. Je otázka, jestli byste s takovou smlouvou neměli problém např. na finančním úřadu. Záleží ale na předmětu kupní smlouvy. Pokud by se jednalo o nemovitost, kde musí být ze zákona kupní smlouva uzavřena písemně, považovala bych ujednání o kupní ceně za podstatnou náležitost. Pokud jde o jiný předmět, teoreticky tam takové ujednání být nemusí, prakticky to však považuji za velice nešťastné řešení.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5443 Reply

  Eva

  Jedná se o kupní smlouvu mezi mnou a otcem na zemědělské nářadí. Takže samozřejmě jsem mu nic neplatila. On to tak chtěl. Říkal, že darovací smlouva je napadnutelná. Nechtěl, aby jeho syn, můj bratr po něm cokoliv zdědil. Otec byl vážně nemocný a již bohužel zemřel. No a bratr tuto kupní smlouvu napadl, že není platná, jestliže tam není uvedena konkrétní cena, ale jen cena dohodou obou stran. Tak jestli mi můžete prosím poradit v tomto konkrétním případě. Děkuji

 • #5444 Reply

  M.PETR

  Dobrý den,já bych se jen chtěl zeptat jaká je zákonná lhůta odstoupení od kupní smlouvy bez udání důvodu. Kupuji si zboží přes internetový bazar a tak jen chci vědět kolik dní mám na to nové zboží prověřit a případně vrátit. V jakém zákoně je tato lhůta uvedena – nemohl jsem ji nikde najít. S pozdravem Bc.M.PETR

 • #5445 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, danou problematiku naleznete v ustanovení občanského zákoníku v hlavě páté o spotřebitelských smlouvách. V § 53 odst. 7 obč.zákoníku je spotřebiteli, dána možnost odstoupit od smlouvy bez uvedení důvodu a to do 14 dní od převzetí zboží. Pokud Vás dodavatel neinformoval dle § 53 odst. 4 (tj. o obchodním jméně, sídle, IČ, nákladech na dodání atd.) činí tato lhůta 3 měsíce.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5446 Reply

  Martin

  Dobrý den, chci se zeptat, co pro mě všechno bude znamenat, když dostanu §55, jde mě o to, jestli je lepší vzít si řádově 15000 na které mám nárok s tímhle paragrafem, nebo o ty peníze přijít ale mítrozvázaný prac poměr dohodou? Co tenhle paragraf pro mě do budoucna znamená, teď práci mám a i s tou "55kou" ji budu mít, děkuji

 • #5447 Reply

  Michaela Ulmanová

  Prosím o zodpovězení dotazu, zda kupní smlouva, která neobsahuje datum a místo sepsání je platnou kupní smlouvou. Děkuji za odpověď.

 • #5448 Reply

  katry

  Dobrý den! Potřeboval bych úplnou kupní smlouvu, kterou bych si mohljen vytisknout a ihned použít.Kupní smlouvu na garáž v osobním vlastn.

  Děkuji

 • #5449 Reply

  Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  potřeboval bych Mercedes-Benz S 320 CDI, se kterým bych mohl ihned jezdit. :-))

 • #5450 Reply

  jirka

  Dobrý den

  při poslední aukci na eBay jsem se dostal do problémů, které mi znemožňují transakci dokončit. Konkrétně jsem v aukci získal karavan s tím, že jej zaplatím na místě při převzetí (v německu). S prodávajícím jsme si dohodli termín i místo. Dva dny před tímto termínem jsem se svým automobilem havaroval a proto jsem chtěl od koupě odstoupit (peníze místo na karavan dám do opravy auta). Prodávající však toto nechce uznat a že to bude považovat za nedodržení kupní smlouvy a že na mě podá žalobu u soudu. Jsem dost překvapen. Jaký je váš názor? Jak lze korektně odtoupit od vyhrané aukce? Má na tento postup prodávající právo?

  Děkuji za info.

 • #5451 Reply

  Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  kupní cena je peněžitá úhrada za předmět koupě.

  Zároveň představuje nepostradatelnou náležitost každé kupní smlouvy. Není-li vyjádřená v penězích, nejedná se o kupní smlouvu.

  Uvedla jste, že ve Vaší smlouvě bylo uvedeno: cena dohodou. Je sice pravda, že si účastníci stanoví výši kupní ceny dohodou, nicméně tato výše musí být ve smlouvě jednoznačně určena.

  Váš bratr tedy s velkou pravděpodobností se svojí námitkou neplatnosti proti "kupní smlouvě" uzavřené mezi Vámi a Vaším otcem uspěje. To Vás ale absolutně nemusí zatěžovat! Aniž byste to tušila, vy jste totiž zcela legitimním vlastníkem onoho zemědělského nářadí a bratr Vás zkrátka nemůže o Váš majetek připravit.

  Jak je to možné?

  Kupní smlouva, kterou jste s otcem uzavřela, je absolutně neplatná. Absolutní neplatnost se však vždy pojí k možnosti tzv. konverze právních úkonů.(!!!)To znamená, že pokud právní úkon (tedy Vaše "kupní smlouva"), jenž je neplatný, vyhovuje náležitostem jiného právního úkonu (ve Vašem případě smlouvy darovací), vyvolává účinky právě tohoto právního úkonu.

  Právo je na Vaší straně! Nakládejte se svým majetkem, jak uznáte za vhodné a pozdravujte bratra.

 • #5452 Reply

  Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  k úplnému posouzení Vaší situace je třeba znát ještě mnoho skutečností. Předkládám Vám zde jedno z možných řešení, které je pro tento případ obvyklé:

  Východiskem pro řešení Vašeho případu je kupní smlouva, kterou jste jako prodávající uzavřel s kupujícím zhruba před pěti měsíci. Předmětem této kupní smlouvy je ojetý osobní automobil. V kupní smlouvě jste se rovněž s kupujícím dohodli na kupní ceně ve výši obvyklé pro ojetý vůz příslušné vozové kategorie.

  Ale nikde ve smlouvě přece nebyla určena doba, po kterou odpovídáte nabyvateli za vady, které se na vozu vyskytnou po převzetí! Ze zákona Vám záruční odpovědnost nevzniká a to nejenom proto, že nejste dodavatelem (tj. svoje auto jste neprodal v rámci podnikatelské činnosti), ale zejména proto, že auto je již ojeté. Bylo by jednoduše nespravedlivé chtít po zciziteli použitého zboží, aby ručil nabyvateli za jeho kvalitu tak, jako kdyby bylo nové.

  A jaká práva má nový majitel?

  Čistě teoreticky může od smlouvy odstoupit jedině tehdy, prokáže-li, že vady, které se na jeho vozu objevyly nyní, mají původ ve vadě, na kterou jste jej byl povinen upozornit již při vlastním prodeji vozu a neučinil jste tak. Jinými slovy, pokud jste mu zatajil nějakou podstatnou závadu, teď na to doplatíte. V opačném případě po Vás nový vlastník nemůže požadovat vůbec nic.

 • #5453 Reply

  Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  uvedení datumu a místa sepsání představuje pravidelnou složku všech právních úkonů, které mají písemnou formu. Neuvedení data a místa sice neplatnost úkonu nezpůsobuje, nicméně může způsobit nemalé komplikace.

 • #5454 Reply

  Wa3ek

  Dobrý den potřeboval bych poradit. Obědnal sem si na internetu (www.czechcomputer.cz)notebook v sobotu 10.11.2007 jsem si ho vyzvedl(NEBYL MI PŘEDVEDEN JEN SEM VZAL KRABICI A ŠEL) a doma jsem zjistil docela závažnou závadu nadispleji mám prasklinu. Dnes 13.11.2007 jsem informoval prodejce

  a ten se odvolává na jakousi 24hodinovou lhůtu do kdy můžu nahlásit závady. a že ted mi nezbyde nic jinýho než reklamace. Mám právo na 14ti dení vrácení zboží bez udání důvodů? nebo na výměnu?

 • #5455 Reply

  Petr Toufar

  Dobrý den, chci se zeptat jak je to s vrácením zboží bez udání důvodu v případě že zákazník zboží začne používat. Např. u počítačových tiskáren zákazník zařízení odpečetí, provede instalaci spotřebního materiálu, začne tiskárnu používat a potom si rozmyslí že tiskárnu vlastně nechce. Může i v takovém případě zboží vrátit? Prodejci tímto vznikne škoda neboť taková použitá tiskárna je již neprodejná jako nové zboží. Rázem je vinou zákazníka z tiskárny bazarové zboží za výrazně nižší cenu. Může prodejce odmítnout vrácení zboží jelikož je použité?

 • #5456 Reply

  Petr Toufar

  Doporučuji pečlivě číst pravidla obchodování na jednotlivých e-shopech. Internetové obchody většinou nemají nabízené zboží se svém skladě ale v odebírají z distribučního skladu velkoobchodu. Pokud zboží ve velkoobchodu je tak není problém dodání do několika dnů. Když zboží momentálně není ani ve velkoobchodě tak jej daný e-shop nedodá ani zákazníkovi.

 • #5457 Reply

  Vojta

  Dobrý den potřeboval bych poradit. Koupil jsem jako fyzická osoba notebook od firmy Outsourcing Solution. Při třetí reklamaci jsem žádal o vrácení peněz. Tvrdili mi, že podle obchodního zákoníku nemám nárok na odstoupení od kupní smlouvy a nabídli mi pouze jiný model notebooku, který má horší výbavu. Mám v této situaci nárok na odstoupení od kupní smlouvy? Za cokoli předem dekuji

 • #5458 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud jste koupil notebook jako fyzická osoba, vztahuje se na tente nákup občanský zákoník. Pokud se závady vyskytly do 6ti měsíců od koupě, považuje se to za rozpor existující již při jejím převzetí.

  V tomto případě můžete žádat výměnu věci nebo od smlouvy odstoupit. Co se týče výměny věci, ta by měla být zásadně rovnocenná, příp. by Vám měli doplatit rozdíl. Tedy, trvejte si na svém a případně jim to dejte písemně.

  Podívejte se také na náš článek Rady pro spotřebitele …

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5459 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, až na výjimky, kdy prodejce umožňuje vrácení zboží bez udání důvodu, můžete zboží vrátit, tzn. odstoupit od smlouvy, pouze v případě, že má zboží vady (viz článek Rady pro spotřebitele …)

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5460 Reply

  Jaroslav Bohun

  Mám dotaz s bratrem jsme koupili chatu (únor 2005) od tety ,která si vzala nedávno našeho strýce.Chata se platila formou hypotékou u Č.SPOŘITELNY a část hotovostně. Na katastru nemovitosti je přepsána na nás,také elektřina a na finačním úřadě (daň z nemovitosti).Jaké bylo naše překvapení když nám došel dopis právníka bývalého manžela naší nové tety, že kupní smlouva je neplatné a máme chatu opustit.Dotaz je jaké kroky máme podniknout i proto že se za ty skoro 3 roky hodně proinvestovalo a odpracovalo.Děkuji za radu

 • #5461 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, abych mohla odpovědět, potřebovala bych znát obsah jednotlivých smluv a dopisu od právníka. Proto Vám doporučuji, abyste navštívili nějakého advokáta a s ním celou záležitost probrali.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5462 Reply

  Michal

  Dobrý den , chtěl bych se zeptat jestli při prodeji ojetého automobilu se musí platit daň. Auto bylo užíváno 4měsíce. Auto bylo prodáno za cenu vyšší. Děkuji

 • #5463 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, budete platit daň z příjmů. Osvobození od této daně by přicházelo v úvahu v případě, kdy doba mezi nabytím a prodejem přesahuje 1 rok.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5464 Reply

  Jan

  Chtěl bych se zeptat jestli je možné mezi dvěma soukromými osobami uzavřít kupní smlouvu na automobil podle obchodního zákoníku a ne občanského práva. Děkuji

 • #5465 Reply

  MartinMizi

  Dobry den v v patek 16.11.07 jsem koupil vuz VW polo v autobazaru a kdyz jsem s nim jel domu tak se mi nezdala spojka obcas propadla az na podlahu a taky servo slo mistama ztuha a topeni jenom hralo a neslo vypnout.dal jsem to zkontrolovat v servisu a tam mi rekli ze to bylo hodne bourany a ze by oprava stala pres 10 000kc.chci se zeptat jestli mam narok odstoupit od smlouvi kdyz je to par dni.dnes jsem tam volal a tvrdili ze mi to neuznaji ze na to nemam narok,co mam tedy delat.predem dekuji.

 • #5466 Reply

  heri

  Dobrý večer,

  v červnu manžel koupil v autobazaru automobil Mercedes Benz VITO,tři roky starý.Po čtyřech měsících užívání není možné automobil nastartovat.V servisu diagnostikovali poruchu elektronického zámku řízení,odhadovaná cena opravy 18000 Kč.Je možné reklamovat automobil s touto poruchou jako skrytou vadu?Dle servisu se to muselo stát už dříve,před koupí vozu,jen se teď ta vada naplno projevila a auto bylo nepojízné.

  Díky moc za odpověď

 • #5467 Reply

  ota

  az si koupi nove auto

 • #5468 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, tuto vadu je třeba vytknout u prodávajícího do 6ti měsíců od převzetí vozidla a to písemným dopisem. Problém by však mohl nastat s tím, že autobazary obvykle vystupují jako zprostředkovatelé a nikoli vlastníci věci.

  Pak si nechte vyhotovit znalecký posudek a vymáhejte částku nejrpve smírnou cestou, poté soudně.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5469 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, právo odstoupit od smlouvy byste měl v případě, kdy jste si nebouraný vůz přímo ve smlouvě vytknul a vůz je přesto bouraný; nebo pokud by tato vada činila vůz neupotřebitelnou.

  Jinak máte nárok na slevu z kupní ceny.

  Je však třeba tyto vady u prodávajícího (tím však nemusí být autobazar) vytknout a to písemně do 6ti měsíců od převzetí věci. Pak nechte vypracovat znalecký posudek a částku vymáhejte.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5470 Reply

  Anna

  Dobrý den, prosím Vás chtěla jsem se zeptat zda je možné odstoupit od smlouvy na nový automobil.1.10.2007 jsme uzavřeli smlouvu na koupi předváděcího vozu , který máme převzít nejpozději do 10 týdnů od zaplacení zálohy ve výši 10% z kupní ceny což činí 49.000.- kč. Zálohu jsme zaplatili 5.10. v nejbližší době by tedy mělo dojít k doplacení a převzetí vozidla.Koupi jsme si , ale rozmysleli finančně by nás to zatížilo na dlouhou dobu. Měli jsme doplatit pouze do ceny 50% a zbytek splácet spotřebitelským úvěrem.Chtěli bychom od smlouvy odstoupit, obáváme se ale že přijdeme o složenou zálohu. Prosila bych o radu zda je tu nějaká možnost abychom nepřišli o složené peníze.

  PODMÍNKY KUPNÍ SMLOUVY.

  Odběr nejpozději v 50. kalendářním týdnu. Vůz bude přihlášen na značkách , stav tachometru max. 12 tis.

  3.1. Cena vozidla + rozpis. 490.000.-

  3.2. Záloha činí 49.000.

  3.3. Prodávající se zavazuje dodat předmět kupní smlouvy nejpozději do 10 týdnů od zaplacení zálohy na kupní cenu.

  5.1. Způsob úhrady kupní ceny

  5.1.1. Není-li v bodě 3.2. této smlouvy uvedeno něco jiného , činí záloha na kupní cenu 10% z kupní ceny stanovené v bodě 3.1. této smlouvy. Kupující se zavazuje zaplatit zálohu v hotovosti nebo na účet prodávajícího uvedený v záhlaví této smlouvy , a to do 5 pracovních dnů od podpisu této smlouvy. U bezhotovostní platby se dnes zaplacení rozumí den, kdy byla částka připsána na účet prodávajícího.Při platbě v hotovosti potvrdí prodávající příjem okamžitě. Při nesplnění povinnosti zaplatit zálohu je prodávající oprávněn od smlouvy odstoupit.

  5.1.2. Zbytek kupní ceny je kupující povinen uhradit prodávajícímu nejpozději při převzetí vozidla , a to bud úhradou v hotovosti či bankovním převodem , přičemž v den předání vozu musí být příslušná částka již připsaná na účet prodávajícího.

  5.2.3.PŘEDÁNÍ- PŘEVZETÍ VOZIDLA

  5.2.3.1. Prodávající vyrozumí kupujícího o termínu a míste převzetí vozidla.

  5.2.3.2. Kupující musí vozidlo převzít ve lhůtě 10 dnů od termínu sděleného prodávajícím dle bodu 5.2.3.1. této smlouvy.

  5.3. ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY

  5.3.1. Kupující má právo odstoupit od této smlouvy z důvodů uvedených v bodě 5.2.1. této smlouvy.

  5.3.2. Pokud kupující nepřevezme vozidlo po uplynutí lhůty k převzetí dle bodu 5.2.3.2. této smlouvy, je prodávající oprávněn od smlouvy odstoupit. Smluvní strany si sjednávají pro případ odstoupení prodávajícího od smlouvy pro porušení smluvní povinnosti stanovené dle bodu 5.2.3.2. této smlouvy smluvní pokutu ve výši zálohy na kupní cenu vozu včetně úroků z ní plynoucích sjednané podle bodu 3.2.této smlouvy , nejméně však ve výši 10% z kupní ceny vozu. Prodávající má právo započítat zálohu zaplacenou kupujícím na předmět koupě na smluvní pokutu. Právo na náhradu škody zůstává prodávajícímu nedotčeno.

  5.3.3. Prodávající má právo na odstoupení od smlouvy

  dle bodu 5.1.1. této smlouvy.

  5.3.4. Dojde-li k porušení jiné povinnosti kupujícího vyplývající s této smlouvy než je uvedeno v bodu 5.3.2.shora (např.povinnosti dle bodu 5.1.1. této smlouvy) , je kupující povinen vždy uhradit prodávajícímu smluvní pokutu ve výši zálohy na kupní cenu vozu sjednané podle bodu 3.2. této smlouvy, nejméně však ve výši 10% z kupní ceny vozu.Právo na úhradu škody zůstává ujednáním o smluvní pokutě nedotčeno.

  5.4. Záruční podmínky

  5.4.1. Platí aktuální všeobecné záruční podmínky importéra /výrobce.

  5.5. Výhrada vlastnictví

  5.5.1. Vozidlo zůstává do úplného zaplacení ceny ve vlastnictví prodávajícího. Kupující se musí zdržet takového zacházení s vozidlem , které by mohlo ohrozit výhradu vlastnictví prodávajícího, zejména uzavřít kupní smlouvu s jiným subjektem, jejimž předmětem je vozidlo , jež je ve výhradním vlastnictví prodávajícího.

  5.6. Rozvazovací podmínka

  5.6.1.Smluvní strany tímto prohlašují, že v případě , že se kupující po uzavření kupní smlouvy rozhodne financovat pořízení vozidla do užívání prostřednictvím leasingové společnosti, pozbude tato smlouva ke dni uzavření příslušné leasingové smlouvy účinnosti.

  5.6.2. Kupující souhlasí s tím , aby v případě dle bodu 5.6.1. této smlouvy byla záloha poskytnutá kupujícím na kupní cenu vozu podle bodu 3.2. resp.5.1.1. této smlouvy použita na úhradu kupní ceny sjednané mezi prodávajícím a leasingovou společností.

  Děkuji Anna

 • #5471 Reply

  Martin

  Mám podepsanou smlouvu o budoucí kupní smlouvě na nový byt a řádně zaplacené splátky dle splátkového kalendáře. Za jakých podmínek mohu odstoupit od této smlouvy, případně jaké mohou následovat sankce ze strany prodávajícího?

 • #5472 Reply

  Kolík

  Dobrý den,

  pokud Vám mohu alespoň trochu poradit, pořádně si přečtěte smluvní podmínky k leasingové smlouvě. V těchto většinou bývá klauzule o nemožnosti převést vlastnické právo či dát do užívání třetí osobě PL. Pro případ porušení této povinnosti by mohla leasingová společnost vypovědět LS a ještě Vám udělit pokuty za porušení LS. O motocykl byste přišel a navíc byste musel uhradit dlužné splátky. Nechci ani pomyslet na situaci, kdy ten motocykl LSP nedohledá. Vystavil byste se riziku stíhání pro trestný čin zpronevěry! Proto doporučuji na takovou nabídku v žádném případě nepřistupovat, ať je sebelákavější, většinou se jedná o podvod ze strany zájemce…

 • #5473 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, sice jste hezky zkopírovala většinu textu kupní smlouvy, ale to nejzásadnější ustanovení – bod 5.2.1., který upravuje možnost odstoupení od smlouvy kupujícím, jste vynechala.

  Podívejte se tedy do tohoto ustanovení, kdy a za jakých podmínek to smlouva umožňuje. Předpokládám však, že Vás to bude stát těch 10%.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #5474 Reply

  Hujer

  Koupil jsem si ojeté auto, které bylo ve vlastnictví prodejny. První závada byla ta, že špatně svítilo jedno světlo. Oprava byla provedena zadarmo, já jsem zaplatil pouze světlo/bez DPH/. Druhá závada: Nenastartoval motor – auto je v opravě, čekám na opravu. Jak mám postupovat, bude – li oprava dražší, např. vadná řídící jenotka, lambda sonda….

  Mám vyžadovat opravu v rámci záruky. Od prodeje uplynulo necelé 4 měsíce. Děkuji.

 • #5475 Reply

  Pazourkova Věra

  Dobrý den,prodávám ojeté auto a kupující chce zaplatit ve třech splátkách.Jak je to s přihlášením auta.Děkuji za odpověď

 • #5476 Reply

  Petr Jahoda

  Doporučuji nepřehlašovat vozidlo na nového vlastníka před úplným zaplacením kupní ceny. Ve smlouvě bych sjednal výhradu vlastnictví až úplným zaplacením kupní ceny.

 • #5477 Reply

  Petr Jahoda

  Doporučuji požadovat opravu v rámci záruky, ovšem za předpokladu, že v kupní smlouvě nebyly uvedené závady uvedeny.

 • #5478 Reply

  Petr Jahoda

  doporučuji pročíst pozorně smlouvu, ve které by měly být možnosti odstoupení uvedeny včetně případných sankcí.

 • #5479 Reply

  Kolomazníková

  Dobrý den, prodávala jsem použitý pressovač, kupující si ho vyzkoušel, v ten okamžik mu vyhovoval. Předali jsme si peníze a po dvou dnech volal, že mu nevyhovuje. Co s tím? Má nárok na vrácení peněz i když měl možnost si vše v klidu vyzkoušet a zvážit? Jak budu vědět že není poškozený? Děkuji za odpovědi Kolomazníková

 • #5480 Reply

  Pavel jIRÁK

  Obracím se na Vás s žádostí, o informaci, jak se

  dotkne zrušení kupní smouvy třetího vlastníka.

  Mám situaci, kdy jsem koupil nemovitost od prodávajícího na základě kupní smlouvy. Vzhledem k tomu, že on nemovitost také koupil přede mnou, ale

  původní vlastník nyní zpochybňuje kupní smlouvu, usiluje o její neplatnost, nevím, jestli bude tím automaticky zrušena i moje kupní smlouva, případě že ano, jak se mám zachovat. Zaslechl jsem, že soudy již právní názor, že by se v této situaci nemělo zrušení

  prvotní koupi dotýkat třetích osob / vlastníků/

 • #5481 Reply

  Redaktor – Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, prodávající při prodeji věci nese odpovědnost za vady. U použitých věcí je však režim odpovědnosti mírnější. Prodávající neodpovídá za vady použité věci, které odpovídají míře používání nebo opotřebení, a které má věc v době jejího převzetí kupujícím. To, že kupujícímu věc nevyhovuje nelze považovat za vadu, za kterou by jste měla být odpovědná. Jestliže mezi Vámi nebylo v rámci kupní smlouvy uzavřeno vedlejší ujednání o tzv. koupi na zkoušku, nevzniká Vám v tomto případě žádná povinnost akceptovat požadavky kupujícího.

 • #5482 Reply

  Redaktor – Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, problém který uvádíte v dotazu je dosud nejednoznačně diskutován také v odborných kruzích. Zrušení kupní smlouvy, kterou uzavřel ten, kdo Vám prodal nemovitost, by však podle většinového názoru nemělo mít vliv na Vaše práva. Ať už tedy dojde k odstoupení od „první“ kupní smlouvy nebo bude prohlášena za neplatnou, Vaše vlastnické právo k nemovitosti by mělo zůstat nedotčeno. Správnost takového postupu zastávají např. právnické fakulty i většina krajských soudů.

 • #5483 Reply

  MartinZ

  Dobrý den, rád bych se zeptal na další postup v mém případu. V letošním roce jsem koupil jsem OA (jako soukromá osoba od soukromé osoby dle občanského zákoníku). Vozidlo při cestě do zahraničí bylo zabaveno jako kradené a již mi přišel protokol, že bylo vydáno pojišťovně, která byla jeho vlastníkem. Nyní se musím obrátit na prodávajícího, který mi vozidlo prodal a nejprve písemně odstoupit od smlouvy a podat žalobu, nebo jakým způsobem ? Co když písemné odstoupení odmítne převzít ? Děkuji za radu

 • #5484 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  vzhledem k tomu, že tyto případy bývají velice složité, vřele Vám doporučuji obrátit se na advokáta. Zde bude záležet na tom, jakým způsobem a kdy vozidlo získala osoba, která Vám vůz prodala. Bez znalosti detailních informací Vám nejsem schopna lépe poradit.

 • #5485 Reply

  Zdeňka Veselá

  Před rokem jsem zakoupila sedací soupravu,gauč a křeslo.Po třech měsících jsem sedačku reklamovala pro

  silné prosezení až na nosné pražce.Reklamace uznána,sedačka vrácena opravená.Po 8 měsících to samé

  hluboké prosezení.Reklamovala jsem to 8.11. a do dnešního dne,tedy 33dnů,žádná odpověď,nikdo se nepřijel podívat.Mám v tomto případě již nárok na odstoupení od smluvi a vrácení peněz?

 • #5486 Reply

  Hujer

  Předem děkuji za odpověď ohledně záruční opravy.

  Prosím o upřesnění pojmu: Kupní smluva – Faktura.

  Místo kupní smlouvy byla vyhotovena faktura, která obsahuje věc – auto a cenu. Fakturu vystavil prodejce aut. Auto je ojeté, ale bylo majetek tohoto prodejce/ v TP/.Tuto fakturu jsem zaplatil. Dotaz:

  Nahrazuje tato faktura kupní smlouvu ?

  Mám takový dojem, že zaplacením faktury z mé strany se potvrdila vzájemná dohoda o prodeji a koupi.

  Děkuji Hujer.

 • #5487 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  prodávající má povinnost vadu odstranit do 30 dnů, pokud tato lhůta uplyne, má se za to, že se jedná o vadu neodstranitelnou. V takovém případě můžete žádat výměnu věci nebo můžete odstoupit od smlouvy.

 • #5488 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  kupní smlouva, jejímž předmětem je movitá věc, nemusí mít písemnou formu. Ve Vašem případě se tak jedná o ústně uzavřenou kupní smlouvu a faktura je pouze dokladem o zaplacení kupní ceny. Je to obdobný případ jako u nákupu zboží v obchodě; také neuzavíráte písemnou kupní smlouvu, když si kupujete např. rohlík, ale dostanete pouze doklad o jeho zaplacení.

 • #5489 Reply

  Tomáš Divíšek

  Dobrý den.

  Chtěl bych se zeptat jakou mám šanci mého ůspěchu,když jsem prodal motocykl který si kupující důkladně prohlédl, a po pár dnech my napsal že je špatný motor a že chce náhradu v poloviční ceně což je 4000kč.Já samozřejmně nesouhlasím s náhradou,protože kupující si začal stěžovat až po pár dnech jeho používání,kdy mněl šanci motocykl poškodit.

  Za každou radu předem moc děkuji.

  Můžete my odpovědět na tomas.divisek@seznam.cz

 • #5490 Reply

  Alena Korandova

  Dobry den, rada bych se zeptala jak mam postupovat pri odstoupeni od kupni smlouvy – jedna se o uz rocni stenatko šarpeje, fenecka ma zv. horecku šarpeju, coz je nevylecitelna nemoc, ktera se dedi – dedicna nemoc. Stenatka se narodi nemocna nevhodnym parenim dvou nositelu – matky a otce teto nemoci. Tato nemoc se projevuje az po 6-tem do 18teho mesice stari pejska. Lecebne vylohy jsou strasne a nakonec pejsek umira na selhani ledvin ci jater nebo udusenim. nechci, aby se muj syn musel divat na to jak mu jeho mazlicek umira pod rukama. Nemoc totiz doprovazi horecky pres 41 stupnu celsia, zvraceni, tres, krece atd. Je mozne stenatko vratit z tohoto duvodu? V literature se totiz pise, ze psi s touto nemoci by nemeli byt vubec uchovneni.Jak mam postupovat kdyz prodavajici nereaguje na me e-maily a telefonaty?

  Dekuji za odpoved

  Alena Korandova

  info@dovolena-chorvatsko.cz

 • #5491 Reply

  Alena Korandova

  Dobry den, rada bych se zeptala jak mam postupovat pri odstoupeni od kupni smlouvy – jedna se o uz rocni stenatko šarpeje, fenecka ma zv. horecku šarpeju, coz je nevylecitelna nemoc, ktera se dedi – dedicna nemoc. Stenatka se narodi nemocna nevhodnym parenim dvou nositelu – matky a otce teto nemoci. Tato nemoc se projevuje az po 6-tem do 18teho mesice stari pejska. Lecebne vylohy jsou strasne a nakonec pejsek umira na selhani ledvin ci jater nebo udusenim. nechci, aby se muj syn musel divat na to jak mu jeho mazlicek umira pod rukama. Nemoc totiz doprovazi horecky pres 41 stupnu celsia, zvraceni, tres, krece atd. Je mozne stenatko vratit z tohoto duvodu? V literature se totiz pise, ze psi s touto nemoci by nemeli byt vubec uchovneni.Jak mam postupovat kdyz prodavajici nereaguje na me e-maily a telefonaty?

  Dekuji za odpoved

  Alena Korandova

  info@dovolena-chorvatsko.cz

 • #5492 Reply

  Hujer

  Předem děkuji, za dvě předešlé rady.

  Spor se dále vyvíjí. Ojetý automobil, který jsem koupil od firmy, zabývající se prodejem a opravami aut v srpnu 2007. Jsou napsáni v TP jako předešlí vlastnící auta. Již 2x jsem reklamoval světlo – poprvé jakoby opravili, ale neopravili, podruhé vyměnili celé světlo. To jsem ale musel /nevědomky platné záruky/ zaplatit. Potřetí jsem zůstal viset – nenastartoval jsem motor. Dva dny předtím za jízdy občas auto škublo. Zadal jsem opravu, oni odtáhli do servisu a po dvou dnech prý auto nastartovali a předali mi ho, bez opravy. Žádal jsem po nich alespoň nějakou diagnostiku, proč to nejelo. Prý se to občas stává, mám prý jezdit. Po týdnu ježdění jsem opět nenastartoval – den předtím škubalo, stejná závada.

  Už jsem opravu nazadal, ale dal jsem jim klíče s tím, že to auto nechci, ať si o odvlečou, že ruším kupní smlouvu, že mám auto v záruce a oni se ke mě nechovají seriozně.

  Druhý den jsem to sepsal, včetně citovaných § 596, 597, 620, 622. Nadpis: Odstoupení od smlouvy a závěrem, že auto je nespolehlivé, neslouží k účelu, pro něž jsem ho koupil. Nemohu ho řádně používat.

  Toto mi přijímací technik odmítl převzít oproti podpisu – není prý pověřen. Jiný vyšší zástupce tam nebyl. Předal jsem mu to bez podpisu, s tím, až to předá, ať mi zavolají, jak se k tomu postavili.Do druhého dne nazavolali. Tak jsem to také poslal poštou – doporučeně.

  Dotaz:

  Postupoval jsem dle mých práv citovaných v Občanském zákoníku? Jaké reakce mohu od prodejce očekávat.

  Myslím si, že jsem v právu, auto používám denně k zajištění mých pracovních povinností a kdybych neměl druhé, tak bych nebyl schopen toto vykonávat.Dále, ačkoliv je auto v záruce, oni se takto ke mě nechovali.

  Vím, že mají k vyjádření lhůtu 30 dní. Když nedojde ke zrušení kupní smlouvy, tak alespoň docílím řádné opravy auta – kterou nebudu platit.Mohu také žádat snížení kupní ceny? Byla 75.000,-Kč za R Laguna, rv.1997.

  PF 2008 , děkuji předem za radu.

 • #5493 Reply

  robi0@seznam.cz

  Jak se prodává auto bez papíru,jsou k tomu potřeba i značky porad te prosím?

 • #5494 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, patrně šlo o prodej mezi dvěma fyzickými osobami (občany). V tom případě může kupující uplatnit vady u prodávajícího a to nejpozději do 6 měsíců od koupě. Jestliže se dodatečně objeví vada, na kterou jste kupujícího neupozornil, má kupující právo požadovat přimeřenou slevu nebo odstoupit od smlouvy (jestliže je věc díky vadě neupotřebitelná). Prodávající tedy odpovídá za vady, které existovaly již v době uzavření smlouvy (i když o nich nevěděl) anebo za ty, o kterých věděl, ale zatajil je. Za zjevné či jiné vady a za vady vzniklé opotřebením použité věci prodávající odpovědnost nenese. To, že vada existovala již v době koupě, musí prokázat kupující. Jestliže mezi vámi nedojde k dohodě, bude muset nastoupit soud, který rozhodne kdo z Vás má pravdu.

 • #5495 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže jste ji koupila od fyzické osoby – nepodnikatele, pak lze uplatnit vady u zvířete do 6 týdnů od koupě. Jestliže jste psa koupili od chovatele, který v tomto oboru podniká, je záruční doba také 6 týdnů. V tomto případě by pak bylo možné namítnout rozpor s kupní smlouvou. Záleží tedy na tom kdy jste psa koupili, od koho (podnikatel – nepodnikatel) a co máte uvedeno v kupní smlouvě (jestli ovšem byla uzavřena písemně).

 • #5496 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jaké reakce můžete od firmy očekávat skutečně nelze předvídat. Záleží pouze na nich, jestli dodrží zákonná ustanovení o odpovědnosti za vady či nikoli. Ozvat se Vám mohou, ale také s Vámi třeba odmítnou jakoukoliv komunikaci. V tu chvíli Vám nezbyde nic jiného než se obrátit na právníka, protože jediný kdo Vám dopomůže k ochraně Vašich práv, jestliže firma nekomunikuje, je pouze soud. To bude vyžadovat sepsání a podání příslušné žaloby a prokázání Vašich tvrzení. Podle toho jak píšete v dotazu, lze usoudit, že z Vaší strany byl postup reklamace správný. V případě výhry u soudu, by se dala zvážit i případná náhrada škody, která Vám mohla jednáním firmy vzniknout.

 • #5497 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, auto bez papírů prodat můžete. Nelze s ním však jezdit na veřejných komunikacích, protože neodpovídá předpisům. Takové vozidlo totiž nelze provozovat v souladu s právními předpisy. Je možné ho využít například na náhradní díly. Jestliže má vozidlo SPZ, musí se po jeho prodeji provést odhlášení z evidence vozidel na městském úřadu. Kupující se naopak musí do registru zapsat. Jen jestliže se rohodne auto zlikvidovat, musí mít potvrzení o ekologické likvidaci a SPZ odevzdat na úřadu, aby mohlo být auto vyřazeno z evidence.

 • #5498 Reply

  Hujer

  Děkuji, o dalším vývoji budu informovat.

  S pozdravem Hlaváč, PF 2008.

 • #5499 Reply

  Markéta Babczynská

  Měla jsem v úmyslu si objednat DVD film z internetového obchodu.Objednávku jsem vyplnila a odeslala – ukázalo se ovšem, že film není na skladě a že by tudiž nemusel přijít do vánoc – což by již nebylo aktuální – byl to vánoční dárek.S tímto jsem nesouhlasila a rozhodla se, že objednávku zruším.To ovšem nešlo jinak než telefonicky.Na jejich call centrum jsem se nedovolala a naopak mi to "sežralo" přes 100 Kč.Pokusila jsem se tedy objednávku znovu zrušit mailem.Bylo mi řečeno, že zboží je již na cestě a pokud ho nevyzvednu, tak zaplatím 1000 Kč pokutu a dále mi bylo vyhrožováno exekucí v případě nezaplacení.Film jsem mezitím objednala u jiné firmy.Nepřečetla jsem si řádně jejich obchodní podmínky a tak jsem učinila později – zdá se mi, že ty podmínky jsou poněkud v rozporu s dobrými mravy, ale hlavní moje otázka je: Mají na takovýto postup právo??Moc děkuji

 • #5500 Reply

  Kopáčová

  Dobrý den, chtěla bych touto cestou požádat o radu jak odsoutpit od smlouvy o koupi koně. Doplatili jsme na přílišnou důvěřivost. Koníka jsme si odvezli bez dokladů s tím, že původní majitelka doklady pošle, že ještě nejsou dovyřízené. Najivně jsme mysleli, že jednáme se slušným člověkem. Doklady které nám po 3 tádnech nakonec poslala, obsahují pouze výsledky genetiky, tedy zjištění původu, ale ostatní doklady, jako alespoň očkovací průkaz, jsme neobdrželi. Máme vůbec nějakou šanci odstoupit od smlouvy? Předem děkuji

 • #5501 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jelikož neznám jejich obchodní podmínky, nemohu posoudit jsou-li v rozporu se zákonem či nikoliv. Avšak podle občanského zákoníku máte právo odstoupit od smlouvy uzavřené mimo prostory dodavatele (tj. i na internetu) bez udání důvodů a bez sankce do 14 dnů od jejího uzavření (ve Vašem případě to bude patrně okamžik uzavření objednávky). Dokud ještě nedošlo k dodání zboží činí tato lhůta dokonce 1 měsíc. Dodavatel pak musí do 30 dnů od odstoupení vrátit peníze. Odstoupení učiňte písemně, doporučeně odešlete na sídlo dodavatele, nejlépe ještě s dodejkou, která se Vám vrátí jako potvrzení o doručení písemnosti. Pokud se jedná dobrých mravů, ty nejsou nikde přesně specifikovány, a to, že došlo k rozporu s nimi, by autoritativně stanovil tepve soud.

 • #5502 Reply

  Kopáčová

  Moc děkuji za radu. Bohužel původní majitelka nám odmítla vrácení s tím, že za vadu kterou koník má (konkrétně – otétají mu nohy) si můžeme sami. Po radě s odborníkem nám bylo řečeno, že koník má cenu kolem 10tis a my ho koupili za 30tis. Což je pro nás docela vysoká částka. Takže, bohužel o právním zastoupení vzhledem k financím se asi hovořit ani nedá. Přesto děkuji za radu, alespoň vím, že lhůla je 6 týdnů.

 • #5503 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  K posouzení stavu koníka by soud stejně znalce ustanovil. Jestliže by jste spor vyhráli, pak by Vám prodávající musela zaplatit také náklady na soud i na právníka.

 • #5504 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, odstoupení od smlouvy zákon umožňuje, pro Vás by to znamenalo koně vrátit a prodávající by vracela peníze. Jestliže Vás prodávající ujistila, že kůň (z právního hlediska věc) má určité vlastnosti, popř. že nemá žádné vady, a ukáže se, že to není pravda, můžete odstoupit. U zvířat je však ten problém, že práva z odpovědnosti za vady u zvířat se musí u prodávajícího uplatnit do 6 týdnů po jeho převzetí, jedině tehdy se můžete práv domáhat u soudu! Jestliže tedy celou záležitost nevyřídíte dohodou a prodávající nebude reagovat, nezbývá nic jiného než soud, přičemž musíte prokázat, že jste vady u prodávající vytkly včas. Patrně bude vhodné nechat se v této věci právně zastoupit. Eventuálně můžete podat žalobu na vydání věci, to jest právě těch dokladů.

 • #5505 Reply

  Markéta Babczynská

  Děkuji velmi za odpověd a přeji hezké svátky…

 • #5506 Reply

  Podlesný

  Dobrý den,

  koupili jsme ojeté auto Peugeot r.v. 1996.

  Původní majitel při prodeji deklaroval, co bylo na autě uděláno, co je třeba ještě udělat + "drobné" vady. Vše je uvedeno ve smlouvě a stvrzeno, že jsme srozumeni s takovým stavem auta a cenou.

  Při doporučené nutné opravě se bohužel měnilo i něco z toho, co mělo být nedávno dělané a tudíž bez problému. Po cca 2 týdnech provozu přestalo fungovat řazení. Odešla lamela spojky a poloosa – oprava za 15-20 tis. Máme jako kupující firma právo žádat od prodávajícího občana slevu z ceny, v jaké míře a lhůtě (kdyby nedej bože ještě něco přibylo). Stačí k uplatnění nároku ověřený účet a vyjádření servisu + vadné díly k nahlédnutí u nás?

  Předem děkuji za odpověď a přeji štastný nový rok.

 • #5507 Reply

  Andy

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat…Když dostanu nevhodný dárek a firma od které byl dárek koupen byla ochotna při jeho koupi přistoupit na případnou výměnu. Avšak nastal problém. Firma má cca 5 poboček, na všech jsem si prohlédla jimi nabízený sortiment a věci, které se mi líbily dosahovaly pouze asi 3 ceny původního výrobku. Potřebovala bych poradit co mám dělat, mám právo na vrácení peněz, když firma nemůže dostát svého závazku výměny, protože se mi nic nelíbí? Předem děkuji za jakoukoliv reakci

 • #5508 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při koupi ojetého vozidla záleží na tom, jestli je koupeno od fyzické osoby – nepodnikatele (tady je možno reklamovat do 6 měsíců) anebo v autobazaru (tady je lhůta 24 měsíců, popř. 12, jestliže ji prodejce zkrátí a kupující s tím souhlasí). V každém případě prodávající odpovídá za vady, které se na věci vyskytovaly již v době uzavření smlouvy, a to i když o nich nevěděl anebo za ty, o kterých věděl, ale neupozornil na ně. Za zjevné či jiné vady a za vady vzniklé opotřebením použité věci prodávající neodpovídá. Vy jako kupující musíte prokázat, že vada existovala již v době koupě. V případě prokázání odpovědnosti prodávajícího za vady je kupující oprávněn požadovat přiměřenou slevu. Jestliže je vada značná a nelze věc používat nebo nemá vlastnosti, o kterých prodávající tvrdil, že je má, přichází v úvahu také odstoupení od smlouvy. Účet, vyjádření servisu a vadné díly by mohly stačit, ale jestli prodávající svou odpovědnost neuzná budete muset uplatnit vaše práva u soudu.

 • #5509 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při vrácení zboží jen proto, že se Vám nelíbí nebo nesedí velikost, není prodávající povinen ho přijmout zpět, vyměnit ho nebo vrátit peníze. Obchodníci to však často umožňují jako jistou nadstandardní službu zákazníkům. V tomto případě tedy právo na vrácení peněz nemáte. Záleží na tom, jak daleko je prodejce ochoten Vám vyjít vstříc. Místo původního dárku si můžete například vybrat více věcí, které budou dohromady ve stejné hodnotě. A jestliže ji o něco překročí, předpokládám, že pro Vás nebude problém tento rozdíl doplatit.

 • #5510 Reply

  Jana Malá

  Dobrý den,mohu se zeptat,jestli jde nějak požadovat částku za prodaný předmět (dům),který manžel prodal,přišel s kupní smlouvou,že dům prodal a ted sem si přečetla,že mi měl dát požadovanou částku 600 000 Kč,které mi nedal(měl mi je dát na ruku v den podepsání smlouvy). Přečetla jsem si smlouvu velice pozdě asi s tím už nic nenadělám,ale přece existuje nějaká varianta dostat částku peněz od manžela? Nebo už to nijak nejde?

  Děkuji za odpověd.

 • #5511 Reply

  Konečná

  Dobrý den.5.11.07 jsme s manželem koupily zahradu.Při podpisu kupní smlouvy nám byl předáno, vyjádření o existenci plynárenského zařízení.Zaplatily jsme celou částku.Bez upozornění, požátat si o slevu.Za měsíc se prodával sousedů pozemek s 50%slevou.Zdá se mi to nespravedlivé a nevím jak polovinu peněz získat zpět.Uvažovali jsme o zrušení kupní smlovy.Na MěÚ nám sdělily, že jsme měli požádat o slevu, ale v pravidlech pro prodej pozemků nic takového napsaného není.Děkuji za odpověď.Konečná

 • #5512 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, z dotazu není úplně zřejmé, co obsahovala kupní smlouva, ale jestliže jste spoluvlastníkem nemovitosti, pak by jste měla mít nárok na vypořádání. Jestliže se s Vámi manžel nevypořádá nebo to odmítne, pak se svého práva na finanční vyrovnání budete muset domáhat soudně. Nejlépe uděláte, když dáte smlouvu posoudit nějakému právníkovi, který by měl poznat, jestli má případná žaloba naději na úspěch.

 • #5513 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, z dotazu nevyplývá úplná situace, ale jestliže Vám byl prodán pozemek s vadou, a to i právní vadou (např. že je pozemek zatížen věcným břemenem apod.) a nebyli jste na ni dostatečně upozorněni, pak by Vám mohl vzniknout nárok na přiměřenou slevu z celkové kupní ceny. Musíte ovšem prokázat, že taková vada existuje. To, že však byl sousední pozemek prodán levněji Vám žádný nárok na slevu negarantuje. Vy jste koupili pozemek za cenu, kterou jste si sjednali, což jste stvrdili svým podpisem na smlouvě. Cena jiného pozemku nemá s vaším pozemkem nic společného. Pokud chcete smlouvu napadnout a MěÚ vám nevyjde vstříc a nedohodnete se, pak musíte k soudu, kde uvedete v čem spatřujete důvody k odstoupení nebo neplatnosti smlouvy a co vlastně požadujete. Takovou žalobu by jste samozřejmě měli nejprve projednat s právníkem.

 • #5514 Reply

  Lucie Kepková

  Dobrý den, v říjnu 2004 jsem musela podepsat smlouvu s taneční školou, abych v ní mohla působit jako lektorka. V květnu 2007 jsem smlouvu vypověděla a dostala nabídku v jiné škole. Bohužel v původní smlouvě byla jednstranná konkurenční doložka. Pokud odstoupím, nesmím 12 měsíců jinde poskytovat podobné služby. Při porušení byla stanovená pokuta 250 000,-, ale nebyla stanovena renta na těchto 12 měsíců. Od září jsem začala působit v jiné škole, ale nikoli jako lektor. Bohužel jsem teď o vánocích dostala dopis od advokáta, že pokud do 10.1.2008 nezaplatím pokutu za porušení smlouvy, dají to k soudu. Jakou mám šanci na zpochybnění původní smlouvy a případně jaké šance jsou vyhrát soud? Děkuji mockrát za odpověď. LK

 • #5515 Reply

  Konečná

  Děkuji za odpověď,šlo jen o to, že MěÚ nemá v pravidlech pro prodej poznámku o možnosti žádat slevu. A tím pádem nejsou všichni s touto možností seznámeni.Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den

 • #5516 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předpokládám, že jste byla v původní tan. škole zaměstnána na základě pracovní smlouvy. Pokud ano, ujednání o konkurenční doložce nemůže být jednostranné, nýbrž musí vždy jít o vzájemnou dohodu. Tato dohoda spočívá v závazku zaměstnance zdržet se po určitou dobu výkonu shodné výdělečné činnosti po skončení zaměstnání a na druhou stranu závazek zaměstnavatele poskytnout za každý měsíc splnění závazku přiměřené finanční vyrovnání. Navíc, taková dohoda může být se zaměstnancem uzavřena pouze tehdy, je-li možné s ohledem na povahu znalostí a informací to po zaměstnanci požadovat. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená.

  Pokud jste tedy v novém zaměstnání např. nevyučovala nový tanec, který vymysleli v původní škole apod., a pouze jste jen vyučovala obecně známé věci, nedokáži si představit, že by mohli být v případném soudním sporu úspěšní.

  Každopádně, jako první věc udělejte to, že si také najmete advokáta, protože případný spor nebude vůbec jednoduchý.

 • #5517 Reply

  Lucie Kepková

  Děkuji Vám mockrát za odpověď. Zařídím se podle ní. S pozdravem LK.

 • #5518 Reply

  David Štencl

  Dobrý den,

  Chci se zeptat, jestli je možné, aby nový majitel vozidla mohl sám jen s plnou mocí od původního majitele toto vozidlo odhlásit, jedna-li se o prodej vozidla v ramci okresu, ale na různých odborech dopravy měst s rozšířenou působností (Uničov-Olomouc).

  Děkuji za brzkou odpověď

 • #5519 Reply

  Radka

  Dne 22.10.2007 jsme obdrželi od kupujícího zálohu na koně,koně si kupující odvezl 24.11.2007,(příjmový doklad)tehdy nám předal zbytek částky.Chtěla jsem se zeptat, které datum platí na záruku, protože se nám stalo, že kupující si udělal RTG až dva dny před koncem záruky,od druhého data,zjistil, že kůň má vady,chce po nás velkou částku slevit.Na toto jsme reagovali tak, ať nám koně vrátí,že my vrátíme celou pořizovací částku,na to nás zase odbyl kupující s tím, že stále trvá na ponechání žádané slevy a že má citový vztah ke koni a tvrdí nám, že nemáme nárok chtít odstoupit od smlouvy.Chceme jen to nejkratší a nejrychlejší řešení.Koně si i přes výsledky RTG ceníme na cenu, za kterou jsme ho prodali. Prosím co nejdříve mi poraďte děkuji

 • #5520 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  plná moc by měla správnímu orgánu stačit. Musí v ní být ale uvedeny všechny podstatné náležitosti a dostatečně specifikován předmět zmocnění. Podpis zmocnitele by měl být ověřen.

 • #5521 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě je podstatné, jestli jste kupujícího na existenci vady koně upozornili či nikoli. Pokud jste na vady kupujícího neupozornili, má kupující právo na přiměřenou slevu z kupní ceny, odpovídající povaze a rozsahu vady.

  Vy jako prodávající můžete od smlouvy odstoupit pouze v případě, pokud jste si ve smlouvě možnost odstoupení sjednali.

  Jinou otázkou pak je určení té přiměřené slevy.

 • #5522 Reply

  Veronika

  Dobrý den,

  20.9.2006 jsme prodali už ojetý motocykl prostřednicvím zprostředkovatele. Přibližně za měsíc se kupující obrátil na tohoto zprosředkovatele, který je provozovatelem maloobchodu s motocykly a tuto motorku již před tím opravoval, s podnětem, že motocykl je nepojízdný a že chce po nás (tedy kupujícím) vrácení peněz. Zprostřekovatel motocykl prohlédl se závěrem, že je to způsobeno jejich neodborným zacházením. Od té doby se nám kupující neozval, až 8.1.2008, že chce odstoupit od smlouvy, že si nechal vypracovat znalecký posudek od svého známého a že měl motocykl skryté vady a už od koupě je nepoužitelný. Dále nás upozorňuje, že jedná-li se o skryté vady, které mohly být zjištěny až pomocí odborné péče, může své nároky uplatnit v zákonné lhůtě dvou let od dodání. Dle mého názoru se to ale týká pouze nových věcí a ne ojetin a zároveň si myslím, že se zde jedná o prekluzi práva, ale chtěla znát ještě jiný názor. Děkuji

 • #5523 Reply

  Radka

  Paní doktorko, děkuji za odpověď.O vadě koně jsme neměli ani tušení.Takže jsme ani nikoho neupozorňovali.Nikdy jsme RTG nedělali.Co máme tedy dělat?Kobylka má hodnotu i z hlediska chovného,je zařazena v HPK, je velmi charakterní, všestranná, chodí jak pod sedlem, tak v zápřahu, bez zlozvyků, myslíme, že sleva kterou chtějí je nepřiměřená.To si raději kobylku vezmeme zpět a necháme si ji.Je toto možné?Děkuji moc za odpověď

 • #5524 Reply

  Dana

  Prosím o radu.v r.2007 jsem koupila ojeté auto v kupní smlově r.výroby 2006,teď jsem zjistila,dle velkého tech.průkazu kolonka"záznamy o schválení technické způsobilosti vozidla datum 4.7.2005"/tedy rozpor mezi datem výroby na kupní smlouvě uveden r.2006 ovšem v TP 2005.Můžu odstoupit od smlouvy/do 6-ti měsíců od podepsání smlouvy?Děkuji

 • #5525 Reply

  Radek

  Dobrý den.

  V říjnu roku 2007 jsem prodal osobní automobyl.Kupující byl seznámen se stavem vozidla a po skušební jízdě byla dohodnuta cena která byla upravena takže sleva 10 tisíc korun.Po třech měsících mi nový majitel napsal žě se mu auto pokazilo má ho v servisu a požaduje po mě zaplatit opravu. Na vozidle se vyskytly tyto závady.prokluzuje spojka,prasklé těsnění pod hlavou,vodní pumpa teče,musí se udělat rozvody atd.Auto mělo najeto 220 tis.km podle mého názou jsou tyto vady způsobené provozem a stářím vozidla a proto nový majitel nemá nárok na náhradu peněz.Auto bylo funkční a bez závadv době prodeje.Prosím ováš názor.Děkuji.

 • #5526 Reply

  Anna

  Dobry den,

  pred casom sme sa rozhodli s priatelom ze si kupime domcek. V ponuke jednej realitnej kancelarie sme si aj jeden vybrali. S realitkou sme sa dohodli na zlozeni zalohy na kupu nemovitosti. Tak sme ucinili a do stanoveného datumu sme zalohu zaplatili. Po podpísaní kupnej zmluvy nám banka oznámila ze na vyhotovenia rizik bankou je nemovitost nevhodná k zástave.Takze nam uver na kupu nebude poskytnuty. Po dohode s realitmou kancelariou sme písomne oznámili odstúpime od zmluvy a to majitelovi nemovitosti tak i realitke. Ziadame o vratenie zalohy od realitnej kancelarie ale bohuzial nam nasa ziadost bola zamietnuta. Vraj sme neskusili dalsie moznosti tzn. dalsiu banku ktoru nam doporucila realitka (samozrejme pre nas navyhodnu). V kupnej zmluve je uvedene ze mozeme odstúpit od kupnej zmluvy v prípade ze nastanu okolnosti na strane predavajuceho ktore by branili k zastave. Realitná kancelária sa vyjadrila ze by nam zalohu vratila v pripade ze by sme nemovitost zaplatili a ze sme sa zmluvne zaviazali ze nemovitost kupujeme tak ako stoji a lezi. Ale ako? Ked nam banka ktora je uvedena v zmluve hypoteku zamietla z dovodu nevhodnosti nemovitosti k zastave. Zaloha ktoru sme zlozili nebola sucastou kupnej ceny a v kupnej smluve o nej zmienka nieje.Dohodu o vratnej zalohe sme uzavreli pisomne s realitnou kancelariou. Ale nieje v nej uvedene co so zalohou v pripade ze odstupime od kupnej zmluvy s takeho to dovodu. Je vobec mozné aby sa tymto argumentom realitka obhajovala? Mame vobec narok na vratenie penazi?

  Predom dakujem za odpoved.

 • #5527 Reply

  Hujer

  Takže se potvrdila jedna varianta. Odstoupení od KS jsem poslal dne 12.12.2007, je to více než 30 dní a prodejce mlčí. Je to správné? On porušuje své povinnosti vůči zákazníkovi, nekomunikuje. Udělám druhý pokus: Napíšu doporučeně, že mlčením vyjádřil se mnou souhlas a vybídnu k zaplacení peněz se lhůtou do 14 dnů.

  Potom bych musel pokračovat soudní cestou.

  Prosím o pokyn, zda tak mám pokračovat.

  Děkuji.

 • #5528 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, postačí, když napíšete, že prodávající porušuje svoje povinnosti a jeho jednání je v rozporu se zákonem. Tvrzení o tom, že mlčením vyjadřuje souhlas bych neuváděl. Pochybuji, že by se to v tomto případě dalo tak brát. Kromě toho můžete také podat podnět na Českou obhcodní inspekci – http://www.coi.cz . Jestli Vám peníze nevrátí, pak se budete muset soudit.

 • #5529 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, k uplatnění odpovědnosti za vady z prodeje ojetého auta, bude muset kupující prokázat, že vady, které Vám vytýká za

  1) existovaly již v době prodeje auta,

  2) že jde o vady, o kterých jste věděl, ale zatajil je.

  Tím, že to tvrdí se nic neprokazuje. Je-li si tím jistý, musí nechat udělat znalecký posudek, popřípadě dát věc k soudu.

  Za vady, které se objeví v době po prodeji už neodpovídáte. Pokud jde o obvyklé opotřebení věci, to se vztahuje pouze na prodej mezi spotřebitelem a prodávajícím – podnikatelem, netýká se koupě mezi dvěma fyzickými osobami, přičemž ani jedna z nich nekupuje (nebo neprodává) věc v rámci své podnikatelské činnosti.

 • #5530 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže jste prodal motocykl jako fyzická osoba jiné fyzické osobě (ani jeden z Vás neobchodoval za účelem podnikání), pak se může kupující domáhat svých práv u soudu jen když vytkl vady do 6 měsíců od koupě. Pak už se ničeho nedomůže. Jeho prohlášení o dvouleté záruce není pravdivé, protože to se týká zboží koupeného u prodávajícího – podnikatele, což není tento případ. A jeho tvrzení o znaleckém posudku od "známého" také není příliš podstatné, jelikož soud by takový posudek velmi pravděpodobně nepovažoval za dostatečně objektivní a nezávislý a znalce k posouzení věci by stanovil sám. Myslím, že po více jak 15 měsících od koupě nemá šanci na úspěch.

 • #5531 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na prvním místě je dohoda. Jestliže k ní nedojde, pak se může kupující obrátit na soud, ale obávám se, že na Vaší straně nárok na vrácení koníka není.

 • #5532 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, bez znalosti smlouvy nelze dát zcela přesnou odpověď. Ale jak uvádíte, ze smlouvy vyplývá, že při potížích se zástavou máte možnost od smlouvy odstoupit. Realitní kancelář v tuto chvíli dělá vše pro to, aby nemusela peníze vracet. Avšak přijali od vás zálohu a ve výsledku Vám nebylo vůbec nic poskytnuto. Mohlo by tak dojít k bezdůvodnému obohacení. Ke svojí obraně tedy můžete použít, že jste zaplatili zálohu bez plnění ze strany RK a dále, že realitka neplní své povinnosti ze smlouvy. Velmi často však podobné neseriózní realitky nekomunikují anebo dokonce vyhrožují. K úplné jistotě jak postupovat dál, předložte smlouvu k posouzení právníkovi. Ten by měl najít cestu, jak ji napadnout a chránit vaše práva. Jednejte rychle.

 • #5533 Reply

  Hujer

  Děkuji za radu, budu takto postupovat.

  S pozdravem, Hlaváč.

 • #5534 Reply

  Josef Novák

  Dobrý den, chci koupit od známého byt na splátky bez hypotéky (on je už staršího věku a chce, abych splácel na účet jeho vnoučat). Tzn. třeba 20 let po splátkách, než by se doplatila celá dohodnutá cena. Chci se zeptat jestli je to možné a kdy se stanu vlastníkem nemovitosti? Jestli se můžu smluvně stát vlastníkem hned či dřív, než po splacení celé částky, abych v případě smrti měl jistotu, že byt bude můj. Vlastník s tím plně souhlasí. Dále by bylo dohodnuto věcné břemeno o jeho dožití v tomto bytě. Také se chci zeptat, kdo a kdy by byl povinen zaplatit daň a jestli by se musela zaplatit najednou z celkové ceny? Díky za odpověď a s pozdravem

 • #5535 Reply

  Martin Semerád

  Dobrý den, rád bych vás požádal o vyjádření k možnosti odstoupení od kupní smlouvy. Dne 29.10.2007 jsem koupil v autobazaru os. vozidlo Nissan Primera r.v. 1999 (stav tachometru 325.000 km). Před koupí jsem nejprve na vlastní náklady provedl prohlídku v autorizovaném servisu (protokol: vozidlo takřka bez nedostatků). Došlo dle předběžných odhadů k tzv. vysypání převodovky a vozidlo tudíž nelze dále užívat.

  Samozřejmě, že jsem četl i ostatní články tohoto fóra, ale i přesto bych rád znal váš názor na tento konkrétní případ. Dále bych vás požádal, zdali by jste mi mohl sdělit, kolik asi stojí vypracování znaleckého posudku na existenci závady v době koupě vozidla.

  Děkuji vám, nashledanou.

 • #5536 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, máte spoustu otázek, přičemž odpovědi na ně naleznete, když si projdete diskuzní fóra na tomto webu. Doporučuji Vám sepsat smlouvu o koupi bytu a věcném břemeni u právníka. Chystáte se splácet 20 let a při špatně sepsané smlouvě by jste mohl mít v budoucnu značné potíže. Daň z převodu nemovitosti platí prodávající (kupující je ale ručitel). Vlastníkem se stanete vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí, ke kterému přiložíte kupní smlouvu. V té může být rovnou sjednáno věcné břemeno, které se také zapisuje do katastru.

 • #5537 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při prodeji ojetého vozidla ručí autobazar za vady, které byly na vozidle v době převzetí, nebo které Vám byly zamlčeny. Neodpovídá za vady zjevné již při převzetí, za vady, na které jste byl upozorněn a za ty, které vznikly běžným opotřebením. Jestliže autobazar neuzná Vaši reklamaci, což se stává velmi často, budete skutečně muset ke znalci. Ten by měl po prohlídce určit, jestli se jedná o vadu, za kterou nese bazar odpovědnost (např. spojka byla pryč již při koupi), nebo o vadu z důvodu opotřebení. U autodílů je naprosto běžné, že časem odcházejí a je nutné je měnit. S posudkem ve Váš prospěch jděte k soudu. Pochybuji, že by bazar odstoupení od smlouvy vůbec akceptoval. Stejně by nejdříve měla následovat opravu, výměna nebo sleva. Odstoupení je až poslední možnost.Odměna za znalecký posudek činí podle jeho náročnosti a podle míry odborných znalostí, které bylo nutné k jeho podání vynaložit, za jednu hodinu práce 100 až 350 Kč.

 • #5538 Reply

  Rostislav Ulrich

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat jak postupovat v případě, že jsem si koupil byt 2+1 v novostavbě do osobního vlastnictví a v době dvouleté záruky jsem zjstil a reklamoval hluk v bytě respektivě nefunkčnost protihlukových opatření vnitřních příček v obou chráněných místnostech. Devoleper zajistil vlastní měření po roce čekání "a nutného zásahu ČOI, která po kontrole zjistila porušení zákona týkající se mé reklamace" se nakonec zjistilo měřením porušení hlukových norem. Po dalším čekání jednoho roku jsem tedy již nečekal na úpravu bytu a inicioval jsem schůzku, na které jsem požadoval 40% z kupní ceny bytu ( zhruba 1 600 000,- ). Tato firma tento návrh řešení reklamace zamítla a navrhla mi technické řešení ( bohužel mam novorozence a nechci nyní měnit bydlení a návyky ) proto jsem chtěl vrátit peníze. Můžu odmítnot jejich návrch a trvat na finační slevě ? Můžu požádat banku u které mam hypotéku o provedení ( ocenění bytu ) a na zákl toho opět žádat rozdíl ceny?

  V případě i jiného způsobu jak dosáhnout nápravy

  budu rád za každou informaci

  S pozdravem a úctou

  Rostislav Ulrich

 • #5539 Reply

  Ta Ce

  Dobrý den.

  Měla bych dotaz. Můj známý bydli v rodinném domě s celou svou rodinou;bohužel jeden z jeho bratrů se velmi zadlužil a hrozí mu exekuce; známý má v domě svůj pokoj, ve kterém má vybaveni – nábytek, elektronika, pc, které si sám koupil, za své peníze;elektroniku a pc má od svého známého, který mu řekl, že s ním dodatečně sepíše kupní smlouvu, aby v případě exekuce o tyto věci nepřišel; je možné věc takto řešit? Pokud ano, prosím o info, jaké náležitosti by ona kupní smlouva měla obsahovat, aby exekutoři jeho věci nemohli zabavit?! děkuji moc. Hezký den! Černá

 • #5540 Reply

  Hujer

  Dokončení:

  Dnes mi přišel dopis od Advokátní kanceláře, zastupující prodejce mého auta.

  Závěr: Smírné řešení, bude mi vyplacena sice snížena částka za amortizaci, ale peníze dostanu.

  CHCI MOCKRÁT PODĚKOVAT ZA RADY, POSKYTNUTÉ TOUTO CESTOU. S pozdravem, Hlaváč.

 • #5541 Reply

  Hujer

  Dnes jsem dostal dopis od Advokátní kanceláře, zastupující prodejce dotyčného auta.

  Její klient navrhuje smírné řešení s tím, že mi bude vrácena částka, snížená o amortizaci.

  Myslím, že není dále co řešit, souhlasím.

  PODĚKOVÁNÍ.

  MOCKRÁT DĚKUJI TVŮRCŮM TĚCHO STRÁNEK ZA POMOC, KTEROU NÁM, PROSTÝM OBČANŮM POSKYTUJÍ.

  S pozdravem, Hlaváč.

 • #5542 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, takto je možné věc řešit, ve smlouvě je třeba přesně označit účastníky smlouvy, přesně tyto věci vymezit, uvést kupní cenu, datum sepsání a podpisy. Nicméně, exekutorovi by teoreticky mělo stačit jeho prohlášení o tom, že se jedná o jeho věci a nikoli o věci povinného.

  Pokud jej o tom nepřesvědčí, může se stát, že jej nepřesvědčí ani taková kupní smlouva, a stejně bude muset podat soudu žalobu na vyloučení těchto věcí z exekuce. Ale i tak je to dobrý nápad.

 • #5543 Reply

  Evžen Forman

  Odpovídám na váš dotaz. Záznam o schválení technické způsobilosti vozidla u vás konkrétně 4.7.2005 neznamená, že vaše vozidlo bylo vyrobeno v roce 2005, ale že tento konkrétní typ vozidla určité značky byl schválen v ten den,měsíc a rok, jako technicky způsobilý k provozu a tedy i k prodeji. Toto datum bude uvedeno i další roky, kdy se bude tento konkrétní typ vyrábět. Nejedná se tedy o rok výroby ani o rok uvedení do provozu. Rok výroby se nejlépe pozná na identifikačních znacích vozidla a určí vám jej v každém autobazaru a může se lišit od data první registrace. To se stává u vozidel vyrobených koncem kalendářního roku, které si majitel koupí následně třeba v lednu, ale někdy i později.

 • #5544 Reply

  Stanislava Drobčinská

  Dobrý den,matka si u RK vybrala domeček,dala zálohu a já na internetu našla jinou RK,která tento domeček také prodává.Po tel.hovoru s tou jinou RK mi bylo řečeno,že mají dřív uzavřenou smlouvu o zprostředkování prodeje s majitelem a ten,když to dal jiné RK,tak bude platit pokutu 300000Kč.Když prý dají na domeček exekuci a majitelka bude už má matka,pokutu za bývalého majitele bude platit ona.Děkuji za odpověď.

 • #5545 Reply

  Mili Janoutová

  Dobrý den, nevím zda píši do správné rubriky, ale nějak se mi nepodařilo najít vhodnější. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s majetkem v případě rozchodu. Se svým přítelem jsme s městem podepsali smlouvu o smlouvě budoucí na stavební pozemek. Zaplatila jsem ho já, ve smlouvě jsme oba jako podílový vlastníci. Stavět budeme zatím z prostředků, které nám půjčí moji rodiče. Ohlášení stavby, projekt a vlastně všechna dokumentace je psaná na mě i na přítele. Zajímá nás, jak by to bylo v případě rozchodu, zda je rozhodující např. smlouva o smlouvě budoucí (ohlášení…), nebo to kdo pozemek (v podstatě stavbu) zaplatil. A ještě: když si vezmeme společně úvěr ze stavebního spoření a máme společný účet ze kterého budeme úvěr splácet, kdo vlastně úvěr platí? Velmi děkuji za ujasnění

 • #5546 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podali Vám dost zcestné informace. Vás ujednání mezi RK a prodávajícím o případných pokutách zajímat nemusí; to je čistě mezi nimi. Každá RK by Vám však měla ukázat zmocnění (smlouvu) uzavřenou s prodávajícím, že tato RK je oprávněna dům nabízet k prodeji.

 • #5547 Reply

  františek kuneš

  Dobrý den,čtu tady diskuse a chci se taky optat.Koupil jsem před pěti dny ojeté auto a najel 160km od soukromé osoby.Auto začalo vykazovat kouřivost a z motoru se začaly ozývat klepavé zvuky.Majitel mi při koupi řekl,že auto bylo lehce bourané,já zjistil z policejních záznamů,že bylo bourané dvakrát.O motoru tvrdil,že je v pořádku,ale jak se zdá,tak je značně opotřeben.Mám nějakou možnost na odstoupení od smlouvy,nebo vrácení adekvátní částky na úhradu oprav?

  Děkuju za radu

 • #5548 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  obecně lze říci, že máte možná nárok na odstoupení od smlouvy či slevu z kupní ceny. Říkám "možná", protože záleží na ujednání v kupní smlouvě a dalších věcech.

  Pokud se bude prodávající bránit, nezbyde Vám ani nic jiného, než se obrátit na soudního znalce.

  Pokuste se tedy nejprve zjistit stanovisko prodávajícího.

 • #5549 Reply

  Roman Usmass

  Koupil jsem ojeté vozidlo, byl ařádně sepsána kupní smlouva. Po cestě od majitele jsem zjistil, že nefunguje klimatizace, tak jsem se hned stavil v servisu přímo značky danného automobilu a tam po prohlídce zjistili, že je špatná klimatizace a navíc je tam špatná zadní náprava. Na což mi vystavili doklad o kontrole vozida + zjištěné závady na vozidle. Zavolal jsem ihned původnímu majiteli a ptal se ho jestli je ochoten se podílet finančně na opravě vozidla. A ten souhlasil. Oprava zadní nápravy stála zhruba 10 000 kč a klimatizaci ještě čeká servis. Mám strach, že původní majitel nedodrží ústní dohodu o finanční kompenzaci za zjištěné skryté závady. Mám šanci od něj dostat nějaké peníze na opravu i jinak, pokud se mnou nebude chtít bavit?

 • #5550 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, když nebude komunikovat, budete se muset hájit podle práva. V první řadě zašlete předžalobní upomínku s tím, že máte zájem vyřešit věc smírně. Když nedojde k dohodě ani po té, nastoupí soud. Budete muset prokázat, že jde o vady, za které je autobazar odpovědný (ne tedy zjevné vady, opotřebení či vady, na které jste byl upozorněn) a že došlo k rozporu s kupní smlouvu. Jinou věcí je i to, od koho vlastně jste auto koupil. Jestli od bazaru nebo jeho prostřednictvím od posledního vlastníka. To by se pak režim odpovědnosti za vady poněkud odlišoval.

 • #5551 Reply

  Roman Usmass

  Auto jsem koupil od privátního prodejce. V autobazary nemám důvěru.

 • #5552 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §597 občanského zákoníku:

  "(1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

  (2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.". To je odpovědnost, kterou má bývalý vlastník auta. Když se nedohodnete, budete se muset bránit u soudu a požadovat to, na co máte podle zákona nárok.

 • #5553 Reply

  Roman Usmass

  Děkuji za odpověď. Roman

 • #5554 Reply

  Petr Pavel

  Domnívám se, že nemáte pravdu.Samozřejmě bez znalosti smlouvy je těžké odpovědět, ale pokud RK má vymezeno ve smlouvě že zprostředkuje …obstarání příležitosti k uzavření kupní smlouvy na předmětnou nemovitost… RK své povinnosti bezezbytku splnila – kupní smlouva byla uzavřena.

  Udivuje mne však, že byla uzavřena kupní smlouva dříve, než byla vyřešena zástava a úvěr od banky.To je velmi nestandartní postup a tady bych viděl chybu RK, pokud kupující k podpisu kupní smlouvy za těchto podmínek "dotlačila".

 • #5555 Reply

  marta rejnova

  prodala jsem pozemek a kupující se zavázal uhradit dan z převodu nemovitosti a případnou dan z příjmu.Dan z převodu zaplatil a dan z přijmu ještě ne.Jak mám dále pokracovat danové přiznání jsem podala,ale kupující nebere telefon-hovor ani nereaguje na zprávu abychom se dohodli na způsobu zaplaceni. Děkuji

 • #5556 Reply

  Roman Usmass

  Dobrý den, pokud to bude ten první případ, že kupující má nárok na přiměřenou slevu. Konktrétně první skrytá závada (nefukční klima) mě vyšla na 6000 kč a druhá skytá závada (zadní náprava) na 9000 kč, tutíž celkem 15000 kč. Jakou část mám nárokovat při mimosoudním jednání a poté kdyby jsme se nedomluvili jakou část mám nárokovat při soudním jednání? Předem děkuji za odpověď.

 • #5557 Reply

  Hana

  Dobrý den,

  kamarád koupil od známého automobil dovežený z Itálie, bohužel si ale nesepsali spolu kupní smlouvu, pouze ústní dohodu. Kamarád automobil opravil a prodal další osobě. Ta si chtěla tento automobil nechat přepsat na Dopr.inspektorátu na sebe, ale při tomto jí bylo sděleno, že po voze je vyhlášeno v Itálii pátrání a vůz tedy zabavili. Kamarád s danou osobou uzavřel písemnou kupní smlouvu. Jak má dál postupovat? Sám samozřejmě nevěděl, že vůz je kradený nebo že je tam nějaký problém, auto mělo velký TP a certifikát, v Itálii bylo odhlášeno. Člověk, kterému teď auto zabavili, chce odstoupit od kupní smlouvy a žádá po kamarádovi zpět peníze. Musí je vrátit zpět, když sám byl podveden? Děkuji moc za odpověďi

 • #5558 Reply

  Jiri Grosman

  Dobry den.

  Asi pred mesicem jsem koupil ojety vuz r.v. 04 v autobazaru. Behem servisni prohlidky v autorizovanem servisu mi bylo sdeleno, ze ma pretoceny tachometr (v zaznamu servisnich prohlidek v r.2006 melo vic, nez ma ted'). Zadne oficialne vyjadreni servis dat nemuze. Jedine, co mam – vytisknuty seznam prohlidek auta s poctem km bez razitka a bez podpisu. Mam dotaz: jestli mohu odstoupit od smlouvy? Jake je standartni jednani v autobazarech v tom pripade? Mu\e nejak pomoct COI nebo mam se obratit na advokata (a ma-li smysl)?

  Mozna nekdo poradi, jak se da sehnat oficialni potvrzeni o poctu km?

  Dekuji predem.

 • #5559 Reply

  Marcel Antonický

  Dobrý den,mám dotaz. Děda prodal pozemek a jak se zjistilo,velmi špatně. Má sepsanou smlouvu o uzavření budoucí kupní smlouvy o převodu vlastnictví k nemovitostem s ujednáním o zřízení předkupního práva jako práva věcného. Už dostal nějakou zálohu,zbytek má dostat do 24 měsíců. Dá se smlouva nějakým způsobem zrušit? Klidně i za cenu pokuty. Děkuji,Antonický

 • #5560 Reply

  zdenek vávra

  Dobrý večer,podnik nám prodává byty a nutí nás koupit též pozemky mimo zastavěnou plochu domu.Existuje zákon, že tyto pozemky musíme kupovat? Navyšuje nám to cenu bytu. Děkuji za odpověd.

 • #5561 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  kupní smlouva, stejně jako jiné smlouvy, jsou dohodami mezi všemi jejími účastníky. Tedy, nutit Vás rozhodně nemohou. Pouze s Vámi nemusí uzavřít smlouvu, pokud to nekoupíte celé. Jako vlastníci se sami rozhodují o tom, co prodají a co ne.

 • #5562 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na ustanovení smlouvy o možnosti odstoupení a dále na tom, z jakého důvodu tak chce děda činit.

 • #5563 Reply

  Martin Zahradník

  Dobrý den.Prodal jsem automobil osobě a sdělil jsem jí všechny závady a dal jsem na ty závady slevu (i když jsem nemusel). Mám na to další dva svědky. Bohužel mě kupující nakonec přesvědčil abych podepsal jeho smlouvu, ve které je napsáno, že stav vozidla odpovídá technickému protokolu. My jsme ale žádný nesepsali. V servise kde byl mu řekli za opravu astronomickou částku a já mu říkal, že mu domluvím zdejší autorizovaný servis za příznivou cenu, přesto jej nechal opravit za drahý peníz jinde a nyní po mě žádá slevu anebo odstoupení od smlouvy. Nutno podotknout, že spor je hlavně o únik oleje, který nebyl pouze v místě kde jsem upozorňoval, ale i jinde. Byl jsem ochotný přispět, ale ne tolik peněz co si řekli v tamním servise. Navíc se při rozebrání převodovky (automatické) zjistila další chyba- dle mě ovšem běžné opotřebení. Teď chce vše zaplatit s tím, že bez techn.prot. dle smlouvy je auto bez závad. Jak mám prosím postupovat? Nejsem podvodník ani pracháč.

 • #5564 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pouze jeho vyjádření o závadách nestačí. Jestliže požaduje snížení ceny nebo dokonce odstoupení od smlouvy musí náležitě prokázat, že jde o vady, které byly na vozidle již v době prodeje a také se musí zohlednit stáří vozu a míra jeho opotřebení. V tuto chvíli nemusíte podnikat nic, pouze mu písemně sdělit, že jeho nároky neuznáváte. Je-li si tak jistý, že má pravdu, ať si nechá vypracovat znalecký posudek a podá žalobu k soudu. Asi mu nedošlo, že si nekoupil nové, ale ojeté auto. Eventuálně kontaktujte právníka.

 • #5565 Reply

  Martin Zahradník

  Děkuji moc za radu. Auto jsem prodal s čistým svědomím a nerad bych se dostal zbytečně do problémů.

 • #5566 Reply

  Dana Slezáková

  Dobrý den,prosím o radu jak postupovat.Z Německa jsme dovezli os.auto,a po roce tj.5.1.08 jsme auto prodali.Kupujicímu jsme navrhli(byla jsem u toho já a manžel)-bohužel ústně,aby si auto dal prohlédnout do značkového servisu a měl dostatek času aby si auto prohlédl soudním znalcem.Toto neučinil,smlouva byla 5.1.08 sepsaná,kde se uvádí že se obě strany dohodli na koupi-prodej auta.Dnes to je 7.4.08 nám kupující emailem píše,cituji:že 5.1.08 od nás koupil vozidlo jako nebourané a nepoškozené a z naší strany jsme ho nepravdivě informovali o stavu vozidla,neboť vozidlo bylo prohlédnuto soudním znalcem a ten konstatoval že bylo havarované a to velmi silně,konec citátu.Bohužel jsme v tomto stavu vozidlo dovezli,netušili jsme,že bylo havarované,ale kupující měl přece dostatek času si toto prověřit a učinil,nevíme proč až nyní.Prosím o radu jak dále postupovat,a co pánovi odepsat.Moc děkuji.

 • #5567 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, k tomu, aby si kupující auto prohlédl v určité době (nebo si ho nechal zkontrolovat v servisu či u znalce), ho nikdo nutit nemůže. A to, že to neudělal na Vaše doporučení, ale až v době podle svého uvážení Vás nezbavuje odpovědnosti za vady prodané věci. Vady může kupující uplatnit do 6 měsíců od převzetí věci. To, že jste to také nevěděli, Vám bohužel není nic platné. To by jste si museli "vyřídit" s tím, od koho jste auto koupili (což je při koupi v SRN velmi obtížné). Odpovědnost prodávajícího se řídí §597 občanského zákoníku:

  (1)Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

  (2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.

 • #5568 Reply

  Doležálek

  dobrý den,

  chci prodat pozemek s tím že zájemce chce uzavřít nejprve smlouvu o uzavření budoucí kupní smlouvy a po získání stavebního povolení teprve uzavře kupní smlouvu. Ovšem stavební pozemek bude mít pak vyšší hodnotu a já budu muset zaplatit vyšší daň z převodu nemovitosti. Takže chci do smlouvy o budoucí smlouvy dát klauzuli ohledně možného navýšení kupní ceny o rozdíl mezi původní a novou daní z převodu nemovitosti. Mohu se tímto způsobem ochránit před budoucí ztrátou z prodeje nemovitosti?

 • #5569 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ve smlouvě o smlouvě budoucí je nutno stanovit tzv. podstatné náležitosti. Jendou z nich je sjednání kupní ceny. Tu lze poté měnit jen na základě dohody smluvních stran, k čemuž by Vám druhá strana již nemusela dát souhlas. Optimální by bylo, sjednat si cenu rovnou s ohledem na to, co uvádíte v dotazu.

 • #5570 Reply

  Rudolf Medo

  Dobrý den,

  Jsem v rozvodu. Manželku jsem mel zaměstnanou ve své společnosti. Po dohodě že ukončí činnost ve firmě chtěla po mě odkoupit osobní automobil který používala. Tvrdila že automobil je nepojízdný , poškozený motor a že si ho na své náklady zprovozni. Navrhla cenu 4000 Kč. Po převodu na manželku se zjistilo že její tvrzení je nepravdivé a vozidlo je v dobrém technickém stavu. Nesepsali jsme žádnou kupní smlouvu pouze jsem ji upozornil po 6 dnech od vystavení faktury že s odprodejem nesouhlasím, že faktura je neplatná a že ji vracím peníze a vozidlo chci spět anebo ho odprodám za běžnou cenu. Manželka s tím nesouhlasí a tvrdí že auto je její. Jakou mám možnost dostat automobil spět? Jsou nějaké lhůty pro odstoupení od smlouvy i když ne písemné?

 • #5571 Reply

  Tomáš Máslo

  Dobry den,

  chtel bych se prosim Vas zeptat zda se da zrusit smlouva z minuleho roku? a jak ? Pripadne nebude to mit nejaky dopad na ucetnictvi ? Dekuju za odpoved

  s pozdravem Tomas M.

 • #5572 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jaká smlouva, proč a jak o možnosti "zrušení" hovoří samotná smlouva? – to je vše třeba znát k tomu, abych mohla odpovědět. Tedy, raději se obraťte osobně na advokáta a tomu listiny předložte.

 • #5573 Reply

  Jan Glausch

  Dobrý den,

  mam problem. Před týdnem sem prodal nepojízdné auto za 500 Kč. Kupující zaplatil při převzetí a rovnou si auto odtáhl. Z důvodu, aby neměl nepříjemnosti s policií, kdyby ho stavěli a ptali se na auto sem mu ,,půjčil" malý technický průkaz. Druhý den sem auto odhlásil na jeho jméno a adresu, kterou sem si zjistil z jeho ofoceného občanského průkazu. Když sem ho chtěl nechat podepsat kupní smlouvu o stavu vozidla a kupní ceně před předáním velkého technického průkazu, odmítl podepsat smlouvu. Je po přepsání auta na jeho jméno už vlastníkem on nebo stále já? A je velký problém když stále má u sebe malý technický průkaz psaný na moje jméno? Moc děkuji za každou odpověď nevím jak dál =(

 • #5574 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vlastníkem vozidla se stal kupující jeho převzetím. Kupní smlouva nemusí být povinně písemná, postačí i je-li uzavřena ústně. Změny v evidenci vozidel jsou pouze "evidenční" na váš občanskoprávní vztah založený kupní smlouvou nemá vliv.

 • #5575 Reply

  Aneta Drnovská

  Dobrý den, zakoupila jsem 20.2.2008 vůz Suzuki Baleno v autobazaru (sro).Při koupi se mi zdálo,že auto málo "táhne".Ujistili mě,že je vše ok, auto jen delší dobu stálo.Běžnou prohlídkou včetně STK bez kompletního rozebrání motoru nešlo zjistit,zda se jedná o skrytou vadu.Po ujetí cca 500 km vyteklo větší množství oleje.V blízkém autoservisu zjistili,že při posledním rozebrání motoru (dle stavu šroubů min. před 1-2 roky) nebyla dotažená kliková hřídel, došlo k postupnému probroušení čela motoru a bez opravy by brzy došlo k celkovému zničení motoru.Kontaktovala jsem prodejce,zatímco v servisu mi závadu odstraňovali.Prodejce mi sdělil,že jsem porušila reklamační řád (neodvezla auto do jeho servisu 200 km daleko) a reklamaci zamítl.Mám tedy nárok na uhrazení alespoň části nákladů spojených s odstraněním skryté vady nebo nárok na slevu z kupní ceny a jakým způsobem ji mám uplatnit? Poté,co jsem jednatele upozornila na §627odst.(3)ObčZ,se mnou odmítl komunikovat.Děkuji za Vaši odpověď

 • #5576 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jeho reklamační řád pro Vás neznamená, že by jste musela auto někam odvážet, mělo by stačit předání v jeho provozovně. Jednat s Vámi však očividně nebude. Takže bude nutno si zajistit znalecký posudek, který prokáže vady, za které je odpovědný prodávající. Pokud nebude reagovat ani na základě zjištění znalce, budete muset podat žalobu. S některými autobazary to prostě jinak nejde. Navíc není zřejmé, jestli není autobazar pouze zprostředkovatelem. Pak by se totiž vady musely uplatnit na původním vlastníkovi vozidla.

 • #5577 Reply

  Irena Čapková

  Dobrý den .Prosím o radu prodala jsem chovnou sviňku Kanadsko pasteveckého prasete.Zájemce jsem pozvala aby se přijeli naprase podívat.Řekli že ne že si rovnou pro ní přijedou.Rezervovala jsem jim jí 6 dní.Přijeli si libila se jim.Odvezli si jí.Byli poučeni čím jí krmit i o tom aby jí zavřeli na nějaký den do chlívku než si zvykne.Ale řekli že jí dají rovnou do ohrady.Druhý den jsem jím volala a řekli že prase je v klidu a má se dobře.Po týdnu volali a řekli že jí nechtěji že jim utíká.navrhla jsem jí aby pořídili jeětě jedno prasátko aby nebyla sama.Ale oni začali že je roznazlená a že utíká a že je to vada a mají nárok na vrácení.K nám šla vždy na přivolání nechala se krmit z ruky a neutíkala.Co mám dělat?Písemnou smlouvu jsme neuzavírali.Prasete je mi lito ale peníze na vrácení nemám.Prodala jsem jí z důvodu své vážné nemoci že se o ni nemohu starat.Děkuji zaodpověd Čapková

 • #5578 Reply

  Jiří Jakeš

  Dobrý den,

  začátkem dubna jsem koupil ojeté auto s tím, že je třeba vyměnit tlumiče, pružiny a čepy, ale s tím že motor je v dobrém stavu. Po najetí cca 400km se ukázalo ža z motoru uniká voda a do měrky jde olej. Po konzultaci s několika mechaniky, jsem zjistil že motor je "vylítanej" a jedinou možností je výměna, či generální oprava motoru. Zatím jsem zaplatil jen polovinu ceny, ale auto bylo na naléhání původního majitele přepsáno ihned. Mohu kupní smlouvu vypovědět, jak a co k tomu potřebuji?

  Předem děkuji za reakce s pozdravem Jakeš

 • #5579 Reply

  Jiří Jakeš

  Ještě bych doplnil, že se jedná o starší auto, které jsem chtěl jen na rybaření po okolí. Cena byla 10tis.,ale zmíněná oprava motoru by stála cca 30-40tis.. Původní majitel řekl že to auto mám dát k jeho známému, který tvrdí že se jedná o drodnou vadu a že jí odstraní, ale bojím se že to udělá jen na oko a po krátké době se auto stane nepojízdným.

 • #5580 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v této věci by záleželo především na rozhodnutí soudu. Osobně se však domnívám, že fakt, že utíká, nelze za vadu, kvůli níž by mohli platně odstoupit od smlouvy, považovat. Řekněte jim, že na to nepřistoupíte a že jejich odstoupení považujete za neplatné a nedůvodné.

 • #5581 Reply

  jakub Petříček

  Ještě doplňuji ,žádnou smlouvu jsme nesepisovali bylo jak se říká z ruky do ruky.částka byla 30 000,- Kč jestli to hraje nějakou roli??za odpověď či radu předem děkuji

  Petříček

 • #5582 Reply

  jakub Petříček

  Dobrý den, nedávno jsem prodal starý motocykl jenomu pánovi je předválečné výroby , motorku si u mne prohlédl a zaplatil odvezl. Po nějakém čase mi volal a napadl mne že jsem ho okradl , že je motocykl ve špatném stavu a chce peníze zpět , ale já už peníze nemám .Motocykl jsem prodával z důvodu finanční tísně. Kupec mne chce za to ,že mu nechci vrátit peníze dát k soudu. Má na to nárok ??

 • #5583 Reply

  Miroslav Buttig

  Dobrý den.Dne 29.2.2008 jsem koupil od soukromé osoby ojeté auto,byl jsem upozorněn na vadné přední tlumiče,když jsem dal auto do servisu,byla z toho faktura na 37 tisíc,dohodl jsem se ústně s prod.že mi 10 tis.sleví,ale už se neozval.Koncem května jsem zjistil,že na vozidle je nekvalitní autolak,jehož přestříkání by stálo dalších 30-40 tisíc.Chtěl bych zrušit kupní smlouvu,jak bych měl postupovat.Na koupi byla sepsána kupní slouva.

  Děkuji.

 • #5584 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud neuznal reklamaci a odmítá komunikovat, budete se muset obrátit na soud a požadovat slevu z kupní ceny žalobou. Pokud jde o lak, pak je otázka, jak dalece to můžete uplatnit, protože to je vada, která by se dala považovat za zjevnou. To znamená, že jste ji mohl zjisti při převzetí vozidla. Kromě toho nenese prodávající odpovědnost za vady z opotřebení, což bývá u automobilů celá řada věcí. To jsou prostě obecná rizika při koupi starších vozů.

 • #5585 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nárok na podání žaloby má každý. V tom mu nic nezabrání. Něco jiného však je, jak dalece by soud posoudil jeho nároky za vady jako oprávněné, zvláště u takto staré věci, která je jistě značně opotřebovaná. Vy neručíte za vady, které jsou zjevné, vznikly opotřebení a ty, na které jste kupujícího výslovně upozornil. To, jak jste uzavřeli kupní smlouvu a jak proběhla platba na to žádný podstatný vliv nemá.

 • #5586 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, odstoupit můžete jen tehdy, pokud jde o vady, které auto činí neupotřebitelným anebo, že Vám prodávající tvrdil, že auto má určité vlastnosti nebo že nemá žádné vady, a ukázalo se, že to není pravda. Pokud se nedohodnete, pak Vám nezbyde nic jiného než žaloba.

 • #5587 Reply

  Alena Marečková

  Dobrý den,

  kupujeme přes realitní kancelář dům, který má na zahradě zděný zahradní domek a menší chlívek – tyto nejsou zaznačeny na katastrální mapě ani v LV. Chtěli jsme po RK, aby jsme ve smlouvě měli uveden aspoň zděný zahradní domek s rozměry. Máme na to právo? RK se na to moc netváří, s tím, že je to jen "kůlnička".

  Děkuji za odpověď

  Alena Marečková

 • #5588 Reply

  Marcela Podlahová

  18.2.2008 jsme prodali známému ojeté auto r. výroby 1992 bez kupní smlouvy.Známý byl s autem spokojen, po dvou měsících mu manžel vyměňoval zimní gumy za letní, auto si chválil. Dnes 14.6.2008 přijel s tím, že auto nemá tu hodnotu, kterou zaplatil, že zlobí spojka, teče do auta voda, když prší, a motor má velkou spotřebu oleje.Žádá vrácení 10 000 Kč, nebo chce auto vrátit za cenu prodeje. Když auto kupoval, dovezl ho do servisu k známému, který mu to schválil, auto mělo technickou dělanou při prodeji, vše bylo v pořádku. Pokud mu nedáme peníze, chce to řešit soudní cestou.Rádi bychom, kdybyste nám poradili, jak se zachovat.Děkuji. Cena auta byla 40 000 Kč.

 • #5589 Reply

  jakub Petříček

  Děkuji za radu a pěkný den

 • #5590 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  trvejte na tom, že i tyto stavby (byť nezapsané v KN) budou uvedeny ve smlouvě a to po textu:

  prodávají … se všemi součástmi s příslušenstvím, které tvoří zejm. oplocení, ovocné stromy, zděný zahradní domek, chlívek, …

 • #5591 Reply

  petr Hoffmann

  Dobrý den.

  Lze jako důvod k odstopení od kupní smlouvy,považovat to že automobil koupený v autobazaru neprojde STK a tudíž je nezpůsobilý k užívání.Děkuji za radu.

 • #5592 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud by šlo o rozpor s kupní smlouvou a auto jste kupovali s tím, že je způsobilé k provozu a prodávající Vám to také "slíbil", pak by to důvod k odstoupení od smlouvy být mohl v případě, že vadu neodstraní anebo nesleví. Problém však může být i v tom, jestli bazar nebyl pouze zprostředkovatel. Pak by se muselo jít po původním majiteli a nikoliv po bazaru. Tam jsou pravidla trochu odlišná (bylo to již v diskuzích popisováno).

 • #5593 Reply

  Ondřej Vlasák

  Dobrý den,

  dne 31.5.2008 jsme koupil od soukromého majitele osobní vůz.je sepsána kupní smlouva.vesmlouve zapsáno cituji:Kupující prohlašuje,že před podpisem této smlouvy si osobni automobil prohlédl a seznámil se s jeho technickým stavem,rozsahem poškození (koroze karoserie,optřebení odpovídá stáří a ceně vozidla) a potvrzuje,že v tomto stavu vozidlo kupuje.Stav tachometru 150005 km,ABS nefunkční. Zkušební jízda byla provedena. Osobní automobil má platnou technickou prohlídku do dubna 2010.

  Po několika dnech jsem zjistil že spojka moc nespíná a tak jsem automobil nechal prohlédnout v servisu kde mi zdělili,žena automobilu je je skrytá závada a oprava bude stát materiálově 25000 protože je potřeba vymenit spojku a dvouhmotý setrvačník(cena samotného setrvačníku je cca 17000 kč)

  mám nárok na odstoupení od kupní smlouvy nebo na slevu z kupní ceny?

  děkuji za odpověď

 • #5594 Reply

  Hana

  Dobrý den, prosím o informaci, zda jako prodávající mohu odstoupit od kupní smlouvy. Kupující požaduje slevu na vadu zboží, na kterou byl předem upozorněn, tato vada byla vyjmenována v kupní smlouvě a s tímto předmět koupě zaplatil a přebral a podepsal smlouvu. Po pár dnech začal požadovat 50% kupní ceny zpět a terorizovat nás 30-50ti hysterickými SMSkami denně i v noční hodinu. Chceme od smlouvy odstoupit, vrátit 100% kupní ceny a dostat předmět koupě zpět, abychom s dotyčnou osobou už nemuseli přijít do styku. Kupující s tím ale nesouhasí. Máme na to nějaké zákonné právo?

  Děkuji za odpověď.

 • #5595 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nárok na odstoupení nemáte. Pokud jde o (skrytou) vadu, která na vozidle byla již v době převzetí, pak můžete požadovat přiměřenou slevu. Odstoupení od smlouvy by bylo možné jen, kdyby šlo o vadu,která činí věc neupotřebitelnou (tj. nelze ji odstranit opravou). Pokud nebude souhlasit, s čímž se dá počítat, pak se to neobjede bez znaleckého posudku, který by potvrdil zda se jedná o vadu, za kterou nese odpovědnost prodávající anebo o vadu z opotřebení.

 • #5596 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na takovou slevu nárok nemá, protože na vadu byl upozorněn a s tím věc převzal. Vy jste ho výslovně upozornily, čímž jste se zprostili odpovědnosti za tuto vadu. Nárok na slevu by si tak neobhájil ani před soudem. Bohužel pro Vás však možnost trvat na odstoupení od smlouvy dána není, protože pro to nemáte žádné důvody. To, že jste narazili na psychicky labilního kupujícího, Vám žádné právo na odstoupení nedává. Spíše by se mělo zvážit podání podnětu na přestupek proti občanskému soužití.

 • #5597 Reply

  Jan Kali

  Dobry den.

  Rad bych se dotazal zda je mozne podepsat kupni smlouvu s fizickou osobou mladsi 18ti let. (protistrane je 16tel). Dekuji

 • #5598 Reply

  Pavel Hy

  Dobrý den,

  zakoupil jsem ojetý automobil Peugeot 307 (komisní prodej, RV 2002, najeto 77000km) a po odjezdu od prodejce (autorizovaný servis Peugeot) jsem zjistil závadu na obslužné páčce blinkrů. Mechanizmus který páčku vrací, ji automaticky přehodí do druhé polohy, takže auto začne blikat na opačnou stranu (trochu nebezpečné při městském provozu). Se závadou jsem se u prodejce zastavil druhý den a bylo mi sděleno, že výměna stojí 11000,-. Mám nárok požadovat po nich bezplatnou výměnu, když se jednalo o závadu kterou automobil měl již před zakoupením?

 • #5599 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na tom, co je předmětem koupě a zda je tato osoba schopna chápat význam takové smlouvy.

 • #5600 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, šlo-li o komisní prodej, pak je servis obstaratelem prodeje kupní smlouvu uzavírá svým jménem a na účet objednatele. Odpovědnost za vady nese servis. Pokud vada existovala již v době převzetí vozidla, pak by ji měl v rámci záruční doby opravit na své náklady a ty si pak sám vymáhat po objednateli (původním vlastníkovi).

 • #5601 Reply

  Petr Náměstek

  Dobrý den,

  dne 10.06.2008 jsem zakoupil automobil, který měl ve smlouvě napsáno, že od data prodeje se na vůz vztahuje záruka 6 měsíců. Teď mi na automobilu začal téci chladič a firma mou reklamaci odmítla s tím, že záruka je pouze na skryté závady a tou tekoucí chladič není. Je to pravda??

  Děkuji

 • #5602 Reply

  Zbyněk Volný

  Dobrý den, koupil jsem v autobazaru automobil který měl inzerováno, že má čtyři airbagy, po třech týdnech jsem zjistil, že je tam jen jeden. Dá se tato siutuace nějak řešit?

 • #5603 Reply

  Petr

  Dobrý den. Koupil jsem formátovací pilu, inzerát na internetu i s foto, rok výroby uveden 1992. Koupě byla na aukci s tím, že rok vyroby byl znovu uveden 1992. Platba poslána předen, osobní vyzvednutí(nedalo se moc prohlídnout). Po dovezení bylo zjištěno, že se jedná o pilu starší cca o 10 až 15let než bylo uvedeno. S tím, že k účelům, ke kterým byla koupena nelze využít.

  Děkuji za odpověď

 • #5604 Reply

  Petr

  Prosím o zda se dá pila vrátit nebo se domluvit na snížení ceny? Jak to řešit?

  Děkuji

 • #5605 Reply

  Jiří Szczepanski

  Dobrý den,

  jako prodavajíci jsem uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí "o převodu členských práv a povinností k družstevnímu bytu"(prostřednictvím RK). V této smlouvě bylo uvedeno , že celá částka za převod bude ze strany kupujícího uhrazena z úvěru Hypoteční banky.Kupujícímu ale tento úvěr nebyl poskytnut (sjednával ho až po podepsání smlouvy). RK a kupující nyní požadují odstoupení od smlouvy BEZ NÁHRADY smluvní pokuty , která byla ve smlouvě uvedena ( 10% z kupní ceny), a to z důvodu , že kupujícímu nemohl být poskytnut úvěr proto, že předmětný družstevní byt nemohl být použit jako zástava pro poskytnutí hypotéky ( Družstvo kupujícímu vydalo potvrzení o možnosti převodu bytu během jednoho roku do osobního vlastnictví, ale nemá byt jako samostatnou jednotku veden v KN).Je tento postup možný a správný ? Ve smlouvě bylo uvedeno jen to , že úhrada bude provedena úvěrem od Hypoteční banky, nikoli způsob jakým si kupující tento zajistí.

  Děkuji (prosím o odpověď i na registrační e-mail)

 • #5606 Reply

  Petr Grolig

  V leasingové smlouvě jsem zjistil chybu.Předmět leasingu je nákladní automobil ojetý.Ve smlouvě je uváděn jako nový lze považovat tuto smlouvu jako neplatnou?Jiné údaje jsou v pořádku.Jde mi o zpochybnění této smlouvy.Děkuji za odpověď.

 • #5607 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ano, jedná se pouze o vady skryté, které existovaly již v době převzetí věci. Pokud začal chladič zlobit až později, pak nejde o vadu, za kterou ručí prodávající.

 • #5608 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kupující má právo od smlouvy odstoupit, jestliže prodávající prohlásí, že má určité vlastnosti, ale ukáže se, že to není pravda.

 • #5609 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v první řadě s prodávajícím. Pokud ovšem nebude komunikovat, pak budete muset věc řešit právní cestou. Nepravdivý údaj o roce výroby, by již mohl vést k odstoupení od smlouvy. Ale stále platí, že pokud nebude nijak reagovat, budete se muset svých nároků domáhat soudně.

 • #5610 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, neznám Vaše smlouvy ani ujednání, těžko tak mohu vědět, co a jak bylo dohodnuto. Dobře nastavená smlouva by totiž měla počítat i s tím, že se transakce nemusí z nějakého důvodu podařit a podle toho upravit ujednání a případné pokuty. Pokud jde o banku, je to samostatný subjekt, který si sám rozhoduje o tom, jestli peníze půjčí nebo ne. Pokud ne, pak by za takovou věc neměl nést odpovědnost nikdo ze zúčastněných, protože smluvní pokuta je tu pro případy, kdy zmaření akce zaviní některá ze stran a nikoliv banka. Byť si mohl kupující předem lépe zjistit podmínky úvěru a vědět tak, že s hypotékami na družstevní byty je to vše složitější než u bytů v OV.

 • #5611 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, smlouva je základní podklad a důkaz o ujednání. Přesto má hlavní význam vůle stran a cíl, ke kterému směřovaly. Pokud jde jen o chybu v psaní a počtech, k neplatnosti to nevede. V případném soudním řízení se pak prokazuje, jakou vůle a úmysly měly strany a jak je projevily, zj. bylo-li ujednání jasné a srozumitelné a všichni účastníci věděli, o jakou akci se jedná. Z toho důvodu se domnívám, že neplatnost smlouvy tohle nevyvolá.

 • #5612 Reply

  Kateřina Kalinová

  Dobrý den,

  chtěla bych Vás požádat o radu. Je tomu cca 3 měsíce, co jsme zakoupili ojetý automobil.Kupovali jsme ho v autobazaru, ale bazar byl pouze zprostředkovatel.Nyní jsem nechala auto zkontrolovat v servisu a tam zjistili, že auto má spoustu závad, které vznikli tím, že auto bylo silně havaráno na předek čili na motor. Ve smlouvě o tomto není ani zmínka, dokonce na můj dotaz, zda bylo či nebylo hav. šel prac. bazaru volat majiteli a vrátil se s tím, že bylo lehce tuknuté na pravou stranu – světlo a blatník. Ve smlouvě stojí: že prodávající prohlašuje, že stav voz. odpovídá tech. popisu (není žádný) a že nezatajil další vady, které by měli vliv na jeho způsobilost k užívání a tím i cenu. Dále tu je, že já prohlašuji, že jeho stav odpovídá popisu, stavu km, roku výroby a takto ho přebírám. Je nějakým způsobem možné odstoupit od smlouvy? Děkuji moc za odpověď. Kateřina K.

 • #5613 Reply

  Kateřina Kalinová

  Ještě dodávám, že ve smlouvě stojí, že se řídí Obchodním zákoníkem, nikoliv Občanským, jak je to ve většině případech dotazů ve foru.

 • #5614 Reply

  Dana Hladilová

  Dobrý den.Koupila jsem ojeté auto(né v bazaru).Pán mě informoval o tom,že je v odbrém tech. stavu,že má jen promáčklý bok auta,na kapotě jsou puchýřky a je vyfouklé jedno kolo,že má místo něj rezervu.Jinak prý nic neteče a je spolehlivé.Protože tomu moc nerozumím a taky moc nejezdím,tak jsem nepřišla hned na to,že auto asi nebude v tak dobrém tech. stavu jak mě majitel vozu informoval.vybíjela se baterka,protože byla špatná(koupila jsem novou),vyfukovaly se kola(protože jsou rezavé disky),olupuje se barva na tom promáčklém místě,špatně brzdí,je bourané zepředu(to mi taky neřekl),imobilizér nefunguje,v zadu hučí ložisko,motor teče zezadu,zadní tlumiče jsou špatné je špatně upvněný výfuk(klepe).Tak jsem předchozímu majiteli volala,že auto má tyto vady a,že bych chtěla odstoupit od smlouvy nebo,že požaduji opravu všech těchto vad.Já jsem v tom autě najela 120Km.Na to mi řekl,že auto v době prodeje tyto vady nemělo a že už je pozdě.Tak by mě zajímalo jestli mám ještě nějaké práva.Děkuji az odpověď.Dana

 • #5615 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den,. možnost odstoupení od smlouvy by měla vyplynout přímo ze smlouvy. Pokud tohle řešeno není, pak se musí postupovat podle ustanovení zákona. V tomto případě např. §345 obchodního zákoníku.

  Jestliže však nešlo o koupi mezi podnikateli, pak jste na smlouvu podle obchodního práva vůbec neměli přistoupit. Za určitých okolností by bylo možné aplikovat §262 obch.zák.: Strany si mohou dohodnout, že jejich závazkový vztah, který nespadá pod vztahy uvedené v §261, se řídí tímto zákonem. Jestliže taková dohoda směřuje ke zhoršení právního postavení účastníka smlouvy, který není podnikatelem, je neplatná.

  Vy jste uzavřeli kupní smlouvu s původním majitelem, ne s bazarem. Takže odstoupení adresujte jemu. Pokud to nebude akceptovat, pak jděte raději za advokátem, protože se věc bude muset řešit soudně.

 • #5616 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je až zbytečné psát o tom, že koupi vozidla by nikdo neměl uskutečnit bez pomoci osoby, která se v autech vyzná. Ale i tak máte 6 měsíců na to, aby jste uplatnila nároky z odpovědnosti za vady. Prodávající (jiná fyzická osoba) neručí za vady zjevné, za ty, na které kupujícího upozornil a vady z opotřebení. Odpovídá však za (skryté) vady, které mělo auto již v době převzetí. Pak má kupující nárok na slevu, je-li věc neupotřebitelná může odstoupit. To lze také v případě, že prodávající tvrdil, že věc má určité vlastnosti a není to nakonec pravda.

  Odmítá-li vady uznat, pak nastoupí postup přes znalce, nabídku mimosoudního řešení a nakonec i soud, jak to tu je již mnohokrát popisováno.

 • #5617 Reply

  Jarda

  Dobrý den,

  minulý týden jsem prodal automobil značky fiat 126,rok výroby 1987 za 6000kč, kupující si pro něj přijel a nechtěl sepsat kupní smlouvu. Těď po týdnu co jsem mu poslal odhlášený technický průkaz, mi psal email že chce buď vrátit peníze a auto nechá sešrotovat, nebo vrátit peníze a auto si odvezu. Odkazuje se na to, že již při cestě domu mu prasklo zadní rameno kola-to prý nechal opravit,podvozek je shnilý,prasklá hlava,baterka a startér netočí.Já měl automobil půl roku a bezproblému jezdil.Teď jsem na internetu zjistil, že pán co si ho koupil patří do veteránského klubu. Prosím o radu jaké mám práva,kdybych si auto vzal naspátek tak už je zas odhlášené z mého jména a uvedena jeho adresa. Nevím co mám dělat,děkuji za odpověď, Jarda

 • #5618 Reply

  Pavel Ročkár

  Dobry den,

  mam jeden problem. Koupili jsme s manzelkou vysavac Electrolux pres internet a po asi 4 mesicich se objevila drobna porucha. Protoze internetovy obchod je v Ostrave a my bydlime v Brne, tak jsme si nasli autorizovany servis Electroluxu a vysavac jsme donesli tam. Predali jsme vsechny podklady dulezite pro bezplatnou zarucni opravu. Problem je v tom, ze se uz blizi 30-denni lhuta, za kterou maji dle zakona opravit spotrebic v zarucni dobe a je nam znamo, ze pokud se spotrebic neopravi do 30 dnu, tak mam narok na odstoupeni od smlouvy. Problem je v tom, ze nevime, jestli toto mame uplatnovat u toho autorizovaneho servisu, nebo u internetoveho obchodu nebo primo u Electroluxu.

  Pokud bychom toto uplatnovali u internetoveho obchodu, musime dostat nejake dobrozdani od servisu, ze to nestihli opravit ve lhute 30 dnu?

  Dekuji za pomoc.

  Pavel Rockar

 • #5619 Reply

  Jaroslav Nepovím

  Dobrý den,

  mám podobný problém jako jste měl vy,prosím o radu jak jste to vyřešil,Děkuji Jarda

 • #5620 Reply

  Iveta Mojžíšová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli máme právo na odstoupení od kupní smlouvy vozidla, jestliže ještě v den, kdy jsme vozidlo koupili v autobazaru, se stalo nepojízdné pravděpodobně hned z několika důvodů. Zřejmě je to problém ve starteru a dle prodejce je to palivový filtr. Automobil má údajě najeto 62000 km.

  Na opravě se chtějí jen finančně podílet, nikoli ji zaplatit celou.

  Děkuji.

 • #5621 Reply

  Martin Vaňura

  Koupil jsem automobil Renault Clio 1,2. Po týdnu jsem byl s autem na kontrole v servisu, kde zjistili závady, které činí vozidlo dle vyjádření servisu provozu nebezpečným a neprošlo by STK (prasklá přední pružina, přibrzďuje PZ kolo, volná manžeta L vnějšího kloubu poloosy, špatné prachovky a silentbloky přední nápravy). Informoval jsem bývalého majitele o zjištěných závadách a možnostech mnou zajištění opravy na jeho náklady. Ten tvrdí, že se nejedná o skryté závady, a tudíž se nebude podílet na žádném vypořádání.

  Jelikož dle závad uvedených v „Dokladu o servisní prohlídce“ je vozidlo provozu nebezpečné, trvám na odstranění těchto závad, případně odstoupení od smlouvy.

  Ve smlouvě je uvedeno:

  Kupující potvrzuje převzetí osobního vozidla při podpisu této smlouvy a prohlašuje, že se seznámil se stavem prodávané věci. V případě výskytu skrytých závad po dobu šesti měsíců od uzavření této smlouvy, je prodávající povinen tyto závady odstranit na své náklady.

  Na co mám tedy nárok?

  Děkuji.

 • #5622 Reply

  Jan Uhlíř

  Dobrý den, mám podobný problém. Smím se zeptat jak jste nakonec dopadnul? děkuji Jan Uhlíř

 • #5623 Reply

  Jakub Zelenka

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat jestli když koupím ojetý motocykl s čistopisem Velkého Techničáku a pokud s prodejcem uzavřeme kupní smlouvu budu moct s tímto vozidlem jet na evidenční kotrolu.

  Jde mi o to, jestli je zákonné za tímto účelem vozidlo (motocykl) řídit, nebo jestli k tomu potřebuji ještě povinné ručení, nebo jestli je to nemožné řídit bez Malého Techničáku (ORV).

 • #5624 Reply

  Iva Pižlova

  Koupě o jetého auta:

  Koupili jsme v bazaru Toyotu r.v. 2003,po 2 měséících ježdění jsme zjistili že se obnormálně strácí olej v motoru tak jsme to začli řešit jako s krytou vadu,jeli jsme do bazaru kde jsme auto koupili,majitel auto bez problému nechal auto opravit a dokonce sám opravu zaplatil,auto jsme přževzali zpět a dohodli jsme se že na jedem 1000km a uvidí se jestli olej mizí dál,olej bohužel mizí dál,tak jsme auto vezli zpět do bazaru,že se zkusí opravit ještě něco jiného a rozdělá se při tom motor,ale to už chce aby jsme se na té opravě finanče už podíleli také půl na půl.My by jsme byli nejraději kdy by si to auto od nás vzal zpět třeba výměnou zajiné v té hodnotě co jsme ho koupili.Na co vlstně máme právo,je prodejce povinen nám auto vzít zpět.

 • #5625 Reply

  Iva Pižlova

  Koupě o jetého auta:

  Koupili jsme v bazaru Toyotu r.v. 2003,po 2 měséících ježdění jsme zjistili že se obnormálně strácí olej v motoru tak jsme to začli řešit jako s krytou vadu,jeli jsme do bazaru kde jsme auto koupili,majitel auto bez problému nechal auto opravit a dokonce sám opravu zaplatil,auto jsme přževzali zpět a dohodli jsme se že na jedem 1000km a uvidí se jestli olej mizí dál,olej bohužel mizí dál,tak jsme auto vezli zpět do bazaru,že se zkusí opravit ještě něco jiného a rozdělá se při tom motor,ale to už chce aby jsme se na té opravě finanče už podíleli také půl na půl.My by jsme byli nejraději kdy by si to auto od nás vzal zpět třeba výměnou zajiné v té hodnotě co jsme ho koupili.Na co vlstně máme právo,je prodejce povinen nám auto vzít zpět.

 • #5626 Reply

  Iva Pižlova

  Koupě o jetého auta:

  Koupili jsme v bazaru Toyotu r.v. 2003,po 2 měséících ježdění jsme zjistili že se obnormálně strácí olej v motoru tak jsme to začli řešit jako s krytou vadu,jeli jsme do bazaru kde jsme auto koupili,majitel auto bez problému nechal auto opravit a dokonce sám opravu zaplatil,auto jsme přževzali zpět a dohodli jsme se že na jedem 1000km a uvidí se jestli olej mizí dál,olej bohužel mizí dál,tak jsme auto vezli zpět do bazaru,že se zkusí opravit ještě něco jiného a rozdělá se při tom motor,ale to už chce aby jsme se na té opravě finanče už podíleli také půl na půl.My by jsme byli nejraději kdy by si to auto od nás vzal zpět třeba výměnou zajiné v té hodnotě co jsme ho koupili.Na co vlstně máme právo,je prodejce povinen nám auto vzít zpět.

 • #5627 Reply

  Jana Tylová

  Dobrý večer,

  prosím o radu.Před dvěma měsíci jsme koupili ojeté auto.První měsíc užívání se projevila vada turba,oprava 25 000.Prodávající slíbil přispět poloviční částkou,neučinil tak.Opět po měsíci užívání stejná vada,v servisu sděleno,že turbo ničí předimenzovaný motor.Neví,zda je oprava vůbec možná.Máme právo odstoupit od smlouvy a vrácení peněz?Navíc nesedí najeté kilometry v servisní knížce,na autě je najeto více.Prodávající je soukromá osoba,nebyli jsme upozorněni,že má auto předimenzovaný motor.Děkuji za odpověď.

 • #5628 Reply

  Martin Bláha

  Dobrý den,

  mám takový problém, jednomu známému jsem svěřil nákup mobilních telefonů v zahraničí. Je to záležitost, která se táhne již tři měsíce. Domluvili jsme se a sepsali kupní smlouvu ve které se zminuji, že kupuju mobilní telefony….. za předem vyplacenou kupní cenu prodávajícímu. Kupní cena je ve smlouvě zmíněna též a je tam i datum které určuje že mám již opět nárok na vyplacené peněžní prostředky prodávajícímu. Nyní se mi stále s něčím vymlouvá tedy alespon mě to přijde. Nejprv nebyla zásilka puštěna přes hranice, pak zdlouhavá reklamace(měsíc) a čekání na(peníze od nich), po té nám měla zaslat peníze jeho sestra z usa a o té zase nyní říká, že měla autonehodu a tak peníze neodešly přitom mě před 14dny ujištoval, že jsou již peníze na cestě. Nevím co si mám počít přemýšlím i o předání vymahačům, které mi pomáhají sehnat přátelé. Jaké by měli být mé kroky nebo existuje ještě jiná cesta získání prostředků pokud na ně mám vůbec nárok podle zákona…

  děkuji

 • #5629 Reply

  Miluše Novotná

  Dobrý den,chci se zeptat zda je možné zřídit věcné břemeno na bydlení u domu ,který byl koupen na hypotéku .A banka má na dům zástavní právo.Jestli ano,je nutné žádat o souhlas banku ? Za odpovědˇ děkuji .

 • #5630 Reply

  Monika Chupíková

  Dobrý den, prosím vás o radu ohledně koupě motocyklu. Koupila jsem motocykl, při převzetí motocyklu jsem podepsala kupní smlouvu ve které bylo uvedeno, že technický průkaz mi prodávající zašle po odhlášení na moji adresu formou cenného psaní. zaplatila jsem kupní cenu, dostala jsem podepsanou kupní smlouvu, ORV a manuál k motu. po odhlášení mi bylo oznámeno,že tech. mi prodávající zašle formou dobírky v hodnotě 1000 Kč. (400 Kč za odhlášení), jelikož jsme se takto nedomluvili odmítla jsem tuto zásilku převzít. na to mi bylo oznámeno, že dobírka byla zaslána na 550 Kč. zásilku jsem nepřebrala(dokonce na dobírce bylo uvedeno moje zkomolené jméno)a dobírka byla odeslána zpět na adresu odesílatele, kterému zásilka přišla dnes. prodávající mi volal s tím že mi to pošle znovu za 550 Kč a já ji přeberu, nebo mu motocykl dovezu zpět na vlastní náklady. prosím vás o radu, jak nejlépe postupovat dále, motocykl jsem koupila, zaplatila a odvezla 26.2.09. Děkuji za odpověď, Chupíková

 • #5631 Reply

  Marek Kotala

  Dobrý den, mám téměř totožný problém jen s tím rozdílem, že mě se k turbu přidal i celý motor.

  Také prosím o radu.

 • #5632 Reply

  Hana Dorová

  Dobrý den,před měsícem jsme unáhleně koupili řadovou garáž. Celá stavba ( asi 20 garáží ) je na jílovém podloží a 40 let stará. Je všeobecně známo, že se částečně sune. Na garáži jsou viditelné stopy – praskliny. Přesto jsme nemovitost koupily, že si ji vyspravíme a bude sloužit dál. Jenže při podrobnějším posouzení již opravy jsme zjistili, že je garáž zralá na strhnutí a od základu znova vystavět. Je možno odstoupit od kupní smlouvy? Děkuji

 • #5633 Reply

  Radim Doričák

  Dobrý den.

  Dne 20.6.08 jsem zakoupil os.aut. Škoda Favorit r.v.1991.Zaplatil jsem plnou cenu a bez TP stím,že po odhlášení mi jej zašlou.Ve smlouvě je uvedena cena nižší,než ta,kterou jsem zaplatil a pole pro TP je proškrtlé.Druhý den sem toto oznámil a řekli mi je to váš problém.Po dvou měsících jsem šel k bazaru,aby mi vydali TP.Tvrdili mi že se stratil.Tak mi prodloužili kupní smlouvu od 21.8.08.Odstoupení od kupní smlouvy není uvedené ve smlouvě.Už je to 10měsíců co auto stojí v garaži a čeká na TP.Posilal jsem dopis na Firmu,že žádám o vydání TP.A pořád nic.Auto je odhlášené na firmu.A ktomu ještě od 1.1.09 platí nová vyhláška o pojistce os.aut.

  Byl jsme na polici řekli mi,že se to týká občansko právních sporů.Firmě neustále volám a naléham vydání TP,ale marně.

  Prosím porad´te už jsem bezradný.Bojím se,abych neplatil pojistné penále.Nejsem vydělečně činny.

  Předem děkuji za jakou koliv radu.

 • #5634 Reply

  Karel Šmatla

  Dobry den. Koupil jsem traktor zetor 25A je to již pul roku. Traktor byl bez SPZ. Kupní smlouva je psana,že prodavajici neruči za skryte vady a kupujici s tim souhlasí. Jenže po dvou měsicich se mi traktor pokazil. V servisu mi řekly,že vada je v motoru,ktera vznikla neodburnou praci,kterou spusobil prodavajicí. Volal jsem prodavajicimu a ten mě osočil,že nic neudělal a tak. Neni s tim panem žadna řeč. Traktor mě stal 30tisic. Prosim o radu jak to řešit. Diky s pozdravem Šmatla.

 • #5635 Reply

  Jiří Novák

  Dobrý den.

  Jde o prodej fotoaparátu.

  Vše začalo prodejem jiného fotoaparátu na jednom aukčním serveru a to Nikonu D5000 za 19000Kč. Šlo o fotoaparát dovezený z USA – bylo zaplaceno clo i DPH a měl být původně pro mé osobní využití. Kupující ale nakonec od koupě odstoupil a vše se táhlo přes aukční server. Mimo jiné jsem za prodej zaplatil též provizi, kterou mi ale aukční server vrátil, když jsem o to požádal. Kupující nereagoval a tím potvrdil to, že nezaplatil. Pak mi ale volal na mobilní telefon a slíbil že částku uhradí, ale jestli bych neměl jiný fotoaparát k prodeji, který by nebyl z USA. Nabídl jsem mu tedy Nikon D50 – můj již asi 2 roky používaný fotoaparát spolu s objektivem Tamron 18-200mm, který byl součástí Nikonu D5000 z USA – vše za tu samou cenu jako původní D5000 na aukčním serveru, a to za 19000Kč. Jenže tento kupující nyní tvrdí, že zaplatil za Nikon D5000 a požaduje ode mě. Jakou mám já možnosti? Pošlu mu D50 a dá mě k soudu? Děkuji za odpověď.

 • #5636 Reply

  Šárka Duchoňová

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit s mou situaci. Koupila jsem si teď byt, ale až po podpisu kupní smlouvy a vyplacení kupní ceny, jsem zjistila, že je na bytě ještě trvale přihlášen bývalý majitel. Tedy né ten od, kterého jsem byt koupila, ale ještě předchozí majitel. Ten si nechce přehlásit trvalý pobyt, vidírá mě a navíc je velký dlužník. Mám strach, že mi příjde do bytu exekuce nebo příjde tento pán v doprovodu s policíí a já ho budu muset pustit dovnitř. Chtěla jsem vědět jaké mám možnosti pro řešení této sytuace nebo zda mohu ještě odstoupit od smlouvy a za jakých podmínek.

  Děkuji za odpověď.

  Duchoňová

 • #5637 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokátka

  Dobrý den,

  přiznám se, že hned odstupovat od kupní smlouvy jen proto, že má bytě nahlášen trvalé bydliště předchozí vlastník, se mi zdá celkem zbytečné. Dojděte si raději na obecní úřad a tam po vyplnění žádosti a doložení vlastnického práva k bytu požádáte o výmaz tohoto údaje. Jinak, pokud bude chodit dotyčnému nějaká pošta, vraťte ji vždy na místní poštu s tím, že se tam ta osoba nezdržuje a nebydlí tam, tak ať mu tam nic nedoručují.

  Vůbec ale nechápu čím a jak vás ten dotyčný může vydírat.

 • #5638 Reply

  Leona Šolcová

  Dobrý den přes bazar jsem pořídila auto a ono má skrytou vadu.Já požaduji na původním majiteli navrácení peněz.A vrácení dalších vynaložených nákladů.Můžete mě prosím poradit jak dál? Dále bych měla napsat při předávání nějaký formulář můžete mě poradit jak má být sepsán.Děkuji Vám předem Leona

 • #5639 Reply

  Leona Šolcová

  Dobrý den přes bazar jsem pořídila auto a ono má skrytou vadu. Budu proto odstupovat od kupní smlouvy. Potřebuji vědět jak má být sepsán formulář,až budu auto vracet původnímu majiteli.Děkuji Vám předem za laskavost s pozdravem Leona Šolcová

 • #5640 Reply

  Karel Miklovič

  Dobrý den, 29.10.09 sem zakoupil automobil zn. Opel Astra Caravan 1.8 DTI. Pořizovací cena byla Kč 76 900,–. Hned po koupi vozidla sem vozidlo odvezl do servisu na zkontrolování náplní. Asi po třech dnech sem zjistil, že se ztrácí voda z chladící soustavy. Opět sem tedy vozidlo odvezl do servisu na zjištění závady. Servis zjistil, že je poškozena trubka od chladicí soustavy. Tu jsem tedy nechal opravit. Po opravě druhý den jsem zjistil, že chl. kapalina uniká do oleje. Tak sem hledal nejbližší servis, který by to řešil. Tam mi bylo sděleno, že se může jednat o poškození těsnění pod hlavou, nebo o prasklou hlavu. Po dohodě s autobazarem, který měl svou opravnu plně obsazenou, jsem se dohodl se servisem, že oni opravu zajistí na náklady autobazaru. Servis tedy učinil opravu, která trvala 14. dní, z důvodu zaneprázdněnosti servisu. Vyměnili těsnění pod hlavou. Tím uplynula 20- denní lhůta od vrácení peněz autobazarem. Druhý den jsem zjistil, že větší čásl chl. kapaliny opět byla v oleji.

 • #5641 Reply

  Miloš Berka

  Dobrý den!

  Mám dotaz na prodej vozu!

  Dne 5.12.2009 jsem prostřednictvím autobazaru prodal os.auto s najetými 170tis.km.

  Dne 8.1.2010 jsem byl osloven novým majitelem vozu,že musel dát auto do opravny z důvodu poruchy vodního čerpadla a požaduje proplacení faktury a odvolává se na tzv.skrytou závadu.Nevím jak se mám zachovat.Při prodeji jsem z původní ceny slevil o 5 tis. a nyní požaduje dalších 17tis.

  Dle mého názoru není vodní pumpa skrytá závada – jedná se o běžnou opravu při průběhu 170tis.km.

  Má na uhrazení opravy nárok?Jak dlouho ještě ručím za stav vozu, když nevím za jakých podmínek je provozován?

 • #5642 Reply

  Roman Drhlík

  Dobrý den,včera jsem zakoupil auto od soukromé osoby.Dle smlouvy si prodávající není vědom skrytých závad.Při dnešní prohlídce auta byly zjištěny závady na motoru-vadná vodní pumpa a klínový řemen,cena opravy cca 8000,-Kč.Mohu odstoupit od smlouvy nebo požadovat snížení prodejní ceny vozu?

  Děkuji za odpověď.R.Drhlík

 • #5643 Reply

  Antonie Stejnarova

  Dobrý den,prodala jsem os.automobil a s kupcem sepsala smlouvu kdy on byl se vším seznámen a ja nezamlčela nic.Po třech dnech odjetí vozem,chce zrušit kupní smlouvu a navrátit celkovou cenu.Nalezly se prý na voze vážné tech.závady a vůz byl těžce havarovaný a já mu to zatajila.Při prodeji jsem řekla ,že nevím o tom,že by byl těžce havarován,ale že jsem si povšimla nad kufrem dolíku,tak jelikož jsem ženská a auto je po tech.kontrole 9 měsíců a já jsem s ním spokojená,aby jsi vúz řádně prohlédl a o všem se přesvědčil,svezl se s ním požádal mě o slevu 3000kč a já souhlasila,plně spokojen odjel.Po třech dnech se ozve s odstoupením smlouvy,nesouhlasila jsem s tím,nic jsem nezamlčela a on má slova nějak pokoupi převrací.Ted mi napsal,že jsem se zachovala zaporně,tak že nucen pokračovat právní cestou a soudy,policii,jsem z toho neštastná,protože jsem nic špatného neudělala.Děkuji

 • #5644 Reply

  Petr Suchan

  Dobrý den

  Chtěl jsem se zeptat jestli mám nárok na odstoupení od kupní smlouvy. Koupil jsem motocykl za 65 tisíc a když jsem šel přihlásit na uřad tak mi řekli že ve velkém techničáku chybí hlučnost a bez toho mi to nepřihlasí. Můžu odstoupit od kupní smlouvy a žádat o vrácení peněz??

 • #5645 Reply

  Monika Pinkasová

  Chtěla bych se zeptat. V naší obci se bude dělat kanalizace a původní majitel jim podepsal jakousi smlouvu, nevím přesně obsah, ale zřejmě připojení na kanalizaci a přístup na pozemek. Nyní jsem majitelem já a manžel, o té smlouvě jsme nic nevěděli a nechceme jim přístup dovolit. Jsme v právu my nebo oni, když nám tvrdí, že to jednou k tomuto pozemku podepsané bylo, tak my už s tím nic neuděláme? Děkuji za odpověď.

 • #5646 Reply

  Vera M.

  Dobrý den, mohu poprosit, jakou radu jste obdržela?

  děkuji

 • #5647 Reply

  Pavel Dvořák

  Dobrý den,

  kde se prosím mohu dovědět o doporučené a reálné výši provize pro advokáta nebo notáře při sepisování kupní – prodejní smlouvy ohledně bytu ? Musí být tato částka uvedena v kupní smlouvě ? Jak je stanovena, procentuelně z ceny nemovitosti nebo taxativně ? Předem děkuji za odpvěď nebo jakýkoliv odkaz.

 • #5648 Reply

  Michal Nešpor

  Hezký den.

  Mám přesně stejný problém jak o něm píšete… Nevím jak dál, protože mi připadá divné, aby kupující měl na staré auto, které má plno chyb nějakou záruku. Když ve smlouvě podepíše, že je s tím srozuměn a že se o VŠECH ZÁVADÁCH dozvěděl, tak přece nemůže vyžadovat placení a sponzorování dalšího provozu a opreav auta. Nikde jsem nenašel, jak to doopravdy je a jestli se i na takový prodej vztahuje půlroční záruka. Budu moc rád, když se se mnou podělíte o Vaše zjištění.

  Moc děkuji Michal.

 • #5649 Reply

  Mgr. Václav Stupka

  Jak zde bylo již několikrát řečeno, jako prodávající odpovídáte za skryté vady, které byly na vozidle v okamžiku prodeje. Pokud závady, které jsou na vozidle prokazatelně, nejsou zjevné a vy jste na ně neupozornila, pak má kupující nárok na slevu z kupní ceny. Pokud je navíc věc pro tyto vady neupotřebitelná, nebo jste mu řekla, že má vozidlo vlastnosti, které ve skutečnosti nemá, může kupující odstoupit od smlouvy. Vše by měl posoudit znalec.

 • #5650 Reply

  Manfred Trampusch

  Dobrý den.Koupil jsem nákladní vozidlo na leasing

  při prohlídce nemělo baterky,tak jsem ho nemohl vyzkoušet,prodejce řekl že je v pořádku.

  Když jsem před podpisem smlouvy se chtěl na něj podívat,tak řekl že se připravuje po podpisu jsme nasedli a ejhle tachograf nejde,tak jsem zavolal prodejce a ten řekl že je to těma baterkama jak byli venku za druhé svítil výstražný trojúhelník na servis,taky to bylo baterkama.po příjezdu domů jsem ho dal do autorizovanýho servisu,kde mi vyjely všechny závady a auto by ni neprošlo technickou.

  Na auto mám nasmlouvanou práci a ani jsem nevyjel.

  Prosím co mám dělat.

  Děkuji za radu.

 • #5651 Reply

  tomáš gajarský

  Dobrý den,

  Mám takový problé. Prodal jsem automobil, kupující byl seznámen se stavem vozidla. A já si nejsem vědom, že by jsem mu něo zatajil. druhý den mi volal že auto ma skrytou závadu že to měl v servisu a tam mu řekli že sem o tom musel věddět. Ale bohužel nic sem o té závadě nevěděl. potřeboval by jsem radu jak postupovat. Kupující mi hrozí že mě dá k soudu. Děkuji za odpověď

 • #5652 Reply

  pavel Margeta

  dobrý den potřeboval bych poradit. Dne 31.3.2011 moje drahá maminka pustila do bytu neznámého prodejce a ten jí překecal ke koupi vysavače za 37 ooo!! uvědomila si chybu a chce ten vysava vrátit. je možno třeba odstoupit od kupní smlouvy do 14ti dnů? nebo je jiné východisko jak odstoupit od smlouvy? Děkuji

 • #5653 Reply

  Milan Zeman

  Zaplatila Vaše maminka zboží hotově, nebo jej koupila na úvěr? Ve druhém případě by totiž bylo nutné nejen vrátit zboží, ale i odstoupit od úvěrové smlouvy.

 • #5654 Reply

  Daniel Hypšman

  Dobrý den,

  před dvěma měsíci jsem koupil v bazaru ojetý automobil Citroen C8 a nyní zjištěno, že jsou vadné všechny 4 vstřiky motoru. Můžu požadovat po autobazaru slevu na cenu opravy?

  Díky moc Dan Hypšman

 • #5655 Reply

  Karel Krejčí

  Na předváděcí akci v Brně Skořepka 9 mi byla prodána údajně sada nádobí Made in SWiss ,ale doma jsem zjistil ,že se jedná o Made in Italy -takže mi došlo proč se mi normální rýžový nákyp připálil ( nádobí jak mi bylo doporučeno jsem řádně ošetřil NEW cleansy -bohužel stále špiní používanou utěrku )!!Obrátil jsem se na Pražskou odbočku a ta mi sdělila ,vyjádření do 30 dnů i když má ve smlouvě vrácení zboží do 14 dnů jak je zvykem a samozřejmě jsem poslal žádost o ukončení Kupní Smlouvy .M.J mi nebyl ani poslán zdravotní certifikát o nezávadnosti Zepter (Italského ) NÁDOBÍ pro ČR .Volím raději klidné vrácení a zrušení kupní smlouvy než nepříjemnosti ,které této firmě díky Italskému výrobci a Pražskému dodavateli"prodejci" vzniknou.Internet je prostředek k oznámení nekalých praktik z Prahy Které ŠVÝCARSKÁ firma ZEPTER – ani nemusí vědět !!

  Přeji Všem hodně úspěšných .ale hlavně POCTIVÝCH PRODEJCŮ a následně zdravých a spokojených zákazníků a ne chytře okradených Seniorů.

  K.K

 • #5656 Reply

  Josef Greiner

  Dobrý den,prodal jsem os.automobil přes bazar v komisním prodeji.Bazar byl se vším seznámen a byla provedena zkušební jízda. Při prodeji jsem nic nezamlčel.Po třech týdnech mě kontaktoval nový majitel s tím, že ,chce zrušit kupní smlouvu a navrátit celkovou cenu nebo abych se podílel na opravě. Nalezly se prý na voze vážné tech.závady. Já jsem vozidlo využíval dnes a deně a popisované závady by mi nedovolovaly v takovém rozsahu vozidlo používat. Byl jsem s vozem spokojen. Jediným důvodem pro prodej vozidla byla koupě nového. Nyní bazar po mě chce vrátit zpět kupní cenu, jinak bude věc řešit soudně. PS: popisované závady předložené novým majitelem by již při zkušební jízdě byly znatelné a "viditelné". Vozidlo je stáří 11 let a má najeto 159.000 km. Děkuji za radu

 • #5657 Reply

  Milan Zeman

  Pokud jste na vady v kupní smlouvě upozornil, nemůže po Vás nikdo požadovat žádné nároky, v opačném případě může vzniknout nárok na slevu nebo i odstoupení od smlouvy.

 • #5658 Reply

  kominík

  Dobrý den.

  Před 14-ti dny jsem koupil automobil prostředníctvím autobazaru. Na smlouvě ale autobazar figuruje jen jako zprostředkovatel. Chtěl jsem se zeptat auto po 14 dnech skoro vůbec nejede, je tam zjištěná závada na turbu, dále jsou v autě namontovány dva alarmy a jeden z nich je chybně zapojený a tudíž jsou s autem problémy. Při prodeji vozu toto nebylo možné poznat. Chtěl jsem se zeptat jestli se dá odstoupit os kupní smlouvy. A dále ještě při uzavírání kupní smlouvy k automobilu chyběl klíč ke construktu, který měl být dodán i s TP do 14-*ti dnů od podpisu smlouvy ale tyto dvě podmínky vůbec nikdo nedodržel a bazar už se mnou bohužel nechce komunikovat a kontakt na předchozího majitele auta mi také nechtějí dát. Prosím o radu co mám dělat.

 • #5659 Reply

  eliska

  Dobrý den, prosím o radu. Koupila jsem koně a zjistila skrytou vadu (klká), ve smlouvě mám napsáno jen to že jsem byla seznámena se zdravotním stavem koně. Mohu v tomto případě požadovat nějakou slevu? Případně obstála bych u soudu? Děkuji

 • #5660 Reply

  Ladislav Matroška

  Dobrý den,

  mám jako prodejce na aukru (dle obchodních podmínek) právo na odstoupení od kupní smlouvy? Stejně jako má spotřebitel právo odstoupit do 14 dní bez udání důvodu? Pokud mám právo, za jakých podmínek apod? Děkuji za jakoukoliv reakci.

  LM

 • #5661 Reply

  Nik

  Dobrý den,

  před necelým půl rokem jsem zakoupil novou motorku na prodejně. Během užívání se objevily vady, které byly odstraněny v záruční (dvouleté) době. Následně se objevila vada další. Jsou to asi 2 měsíce, co neustále kontaktuji prodávajícího, že chci vady opravit. Prodávající nereaguje nebo má samé výmluvy. Psal jsem mu, že chci odstoupit od smlouvy a vrátit peníze. Najednou se ozývá, že přijede, mrkne na motorku a nic. Odkládá to. Mám tedy nějaké právo na odstoupení od smlouvy vrácením peněz? Jak vše můžu řešit?

 • #131624 Reply

  forum.axclub.nl
 • #134894 Reply

  viagra
Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Kupní smlouva‘
Informace o uživateli: