Diskuze ke článku ‚Náležitosti pracovní smlouvy‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Náležitosti pracovní smlouvy‘

Zvolené téma obsahuje celkem 117 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Julie Jelenová a poslední změna je stará 4 roky, 4 měsíce.

• Autor

Jan

Co znamená v paragrafu 242, platnost ústní smlouvy.

• #15197 Reply

Šenkýřová

Změnila jsem trvalý pobyt. Je povinnost předělat stávající pracovní smlouvu?

Děkuji

• #15198 Reply

Jakub

Při podpisu prac.smlouvy jsem byl nucen podepsat odstavec ve kterém bylo psano že po ukončení prac.pomeru nesmím rok vykonávat stejnou práci u jiného zaměstnavatele ,ani soukromě .Zajímalo by mě jestli na to má můj zaměstnavatel právo děkuji právo

• #15199 Reply

jirka

Mám v pracovní smlouvě uvedeno:

Místem výkonu práce je Česká republika. Pro účely zákona č. 119/1992 Sb. o cestovních náhradách (ve znění pozdějších změn) se pravidelným pracovištěm rozumí Ostrava.

Může mě zaměstnavatel říci, že od přístího týdne budu jezdit do Prostějova, protože pro mne nemá v Ostravě práci? Má na to právo, je to platná formulace smlouvy?

Děkuji za odbornou radu Jirka

• #15200 Reply

Iveta

Jsme společnost, která provádí montáže po celém území ČR. Jak řešit v pracovní smlouvě místo výkonu práce, když nelze uvést jen

"území celé ČR". Zaměstnanec pak během jednoho týdne působí i na třech jiných místech – montážích.

• #15201 Reply

Hvězdička

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak je to v pracovní smlouvě s údaji o vyplácené mzdě, jak se vyplácí a který den. Je toto povinnou částí smlouvy?

Děkuji za odpověď.

• #15202 Reply

Michal

Nový šéf mě nutí do podepsání nové pracovní smlouvy.Zatím mě jí nedal k nahlédnutí,ale domnívám se,že bude méně výhodná,než ta stará.Má organizace páky jak mě donutit k podepsání nové?Domnívám se,že když jí nepodepíšu,platí ta stará.

• #15203 Reply

Lenka

dodrý den, mohl by jste mi poslat správní znění smlouvy o ukončení pracovního poměru dohodou po mateřské dovolené. Děkuji

• #15204 Reply

Franta

má právo zaměstnavatel měnit vyplatní termín a vyplácet mzdu jak se mu zachce?pří nástupu jsem měl vyplatní termín 15 v měsíci pak byl posun na 20 v měsíci a pak 25 v měsíci a tet tvrdí že je 30 v měsíci,dik za odpověd

• #15205 Reply

Lenka

Jak by jsem měla sepsat pokyny pro zaměstnance o bezpečnosti práce při montážích oken jak u RD tak u panelových domů? Aby byl chráněn zaměstnavatel a zárověň zaměstnanec?

• #15206 Reply

Petra Stephens

Dobrý den,

dozvěděla jsem se, že přímý zaměstnavatel (žádná agentura)musí podepisovat se svými zaměstnavateli pouze pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Je to pravda?

• #15207 Reply

Hlavicová

Může mi zaměstnavatel nařídit ,abych pacovala i v sobotu ,když to nemám v pracovní smlouvě.

• #15208 Reply

Milan

Zaměsnavatel mi nařizuje cestovní příkazem služební cestu.Mohu ji odmítnout,popř.jaké mohou být sankce ze strany zaměstnavatele?

• #15209 Reply

Václav

Dobrý den,

mám sepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti v tomto znění.Dne ..byla sjednána doh.o hm.odpovědnosti mezi zaměstnavatelem … a za,ěstnancem…

Zaměstnanec tímto přebírá hmotnou odpovědnost za dodávkový automobil SPZ…,zboží a peníze mu svěřené.

Mám za to,že dohoda nesmí obsahovat služební vozidlo a můj dotaz zní:může tato skutečnost mít vliv na platnost celé dohody?Škoda nevznikla na autě,ale na zboží.Moc děkuji za každou radu. S pozdravem Václav

• #15210 Reply

Václav

Moje pracovní smlouva uzavřená před 3 roky neobsahuje "Místo výkonu práce"

V jiném odstavci smlouvy je pouze uvedeno:"Prodejní a servisní práce ve vymezeném území"

Může tento nedostatek způsobit neplatnost pracovní smlouvy?Moc děkuji předem za všechny rady. Václav

• #15211 Reply

Alena

Slyšela jsem, že poslanci schválili, že v prac. smlouvě nesmí být uvedeno rodné číslo zaměstnance, jen s jeho písemným souhlasem.

• #15212 Reply

Petr

Byla-li uzavřena výpověď dohodou bez udání důvodů pod zjevným nátlakem zaměstnavatele,lze tuto výpověď zrušit ze strany zaměstnance a případně v jaké lhůtě?

• #15213 Reply

Martin Honejsko

Dobrý den,

zaměstnavatel za mnou přišel s novou pracovní smlouvou a novým platovým výměrem. (Nic se v něm nemění: místo výkonu práce, název pozice, atd. Platový výměr mám o něco vyšší nežli minule – ale ne o kolik si představuju. Jinak fi změnila název – vše ostatní zůstává. Musím pracovní smlouvu podepsat ? V případě že nepodepíšu Pracovní smlouvu nebo platový výměr.. co se stane? A nobo jsem povinnen.

Poradí mi někdo ?? Pls.

Děkuji

• #15214 Reply

Martin Honejsko

Dobrý den,

zaměstnavatel za mnou přišel s novou pracovní smlouvou a novým platovým výměrem. (Nic se v něm nemění: místo výkonu práce, název pozice, atd. Platový výměr mám o něco vyšší nežli minule – ale ne o kolik si představuju. Jinak fi změnila název – vše ostatní zůstává. Musím pracovní smlouvu podepsat ? V případě že nepodepíšu Pracovní smlouvu nebo platový výměr.. co se stane? A nobo jsem povinnen.

Poradí mi někdo ?? Pls.

Děkuji

• #15215 Reply

Nina

Prosím o radu. Neustále řeším se svým zaměstnavatelem vyplacení mzdy. Pracuji jako prodavačka ve specializované prodejně, smlouvu mám na 35 hodin týdně, mzda v XXX výši má být vyplácena dne 20. v měsíci, pokud vychází tento den na víkend hned následující pracovní den. Bohužel situace je taková, že zaměstnavatel toto vůbec nedodržuje, i tak je datum 20. dost pozdě, ale člověk se tomu přizpůsobí, ovšem já si musím každý měsíc o výplatu říkat a že mi nebyla vyplacena ještě 27. v měsíci nikdo neřeší :-( Jak se mohu bránit, nejsme velká firma která mmá odbory, mám vůbec někde možnost se dovolat nějakého řešení ??? Vždyť je to jasné porušení smlouvy. Děkuji Nina

• #15216 Reply

Nina

Prosím o radu. Neustále řeším se svým zaměstnavatelem vyplacení mzdy. Pracuji jako prodavačka ve specializované prodejně, smlouvu mám na 35 hodin týdně, mzda v XXX výši má být vyplácena dne 20. v měsíci, pokud vychází tento den na víkend hned následující pracovní den. Bohužel situace je taková, že zaměstnavatel toto vůbec nedodržuje, i tak je datum 20. dost pozdě, ale člověk se tomu přizpůsobí, ovšem já si musím každý měsíc o výplatu říkat a že mi nebyla vyplacena ještě 27. v měsíci nikdo neřeší :-( Jak se mohu bránit, nejsme velká firma která mmá odbory, mám vůbec někde možnost se dovolat nějakého řešení ??? Vždyť je to jasné porušení smlouvy. Děkuji Nina

• #15194 Reply

Jan

Musím plnit pracovní příkaz zaměstnavatele, když se neshoduje s druhem vykonávané práce uvedené v pracovní smlouvě. Ve smlouvě

jsem označen jako obchodní zástupce. Zaměstnavatel mě nutí pracovat na prodejně. A je vůbec smlouva platná při tak širokém vymezení.

• #15217 Reply

Petr

Dobrý den, potřebuji odejít ze současného zaměstnání k 30.6.07. Zaměstnavatel mě však nehces pustit, prý až po dvou měsících. Smlouvu jsem podepisoval 1.3.07. V této smlouvě je odvoláváno na paragrafy podle starého zákoníku práce který byl změněn tuším v roce 2006. Tak by mě zajímalo jestli když jsem podepisoval smlouvu v době kdy už dávno platil jiný zákoník práce, je vůbec smlouva platná.

Mockrát děkuji za odpověď!!

• #15218 Reply

Michal

Dobrý den, potřeboval bych poradit…… Ukončil jsem zaměstnaní 5.9.2007 a do dnes mi nebyla vyplacená mzda za měsíc srpen a část září. Potřeboval bych vědět jestli mi mají vyplatit oba dva měsíce zároveň a jestli platí 15 denní lhůta splatnosti i když jsem dal výpověď. Pak mi bylo doporučeno poslat doporučený dopis do té firmy, že žádám o vyplacení mzdy, ale nevím jak to mám správně napsat. Tak jestli bych mohl poprosit o radu a nějaký vzor toho dopisu.

• #15219 Reply

tom

.

• #15220 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, mzda je splatná po vykonání práce, nejpozději v měsíci následujícím po měsíci, v němž byla práce vykonávána. Při skončení pracovního poměru na žádost zaměstnance vyplatí zaměstnavatel mzdu v den skončení pracovního poměru. Pokud jste tedy skončil pracovní poměr k 5.9.2007, je již na takovou žádost pozdě. Nicméně, mzdu za srpen jste měl obdržet v září a za část září jí máte obdržet v říjnu, v obvyklých výplatních termínech. Pokud však zaměstnavatel mzdu nevyplatí, vyzvěte jej k dobrovolné úhradě a poté podejte žalobu soudu.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15221 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, pracovní smlouva sjednaná podle staré právní úpravy (tj. do 31.12.2006) samozřejmě platí i nadále. Právní vztahy se však řídí novou úpravou. Tudíž, pro podání výpovědi platí dvouměsíční výpovědní doba, která počíná běžet prvního dne následujícího po měsíci, v němž byla výpověď zaměstnavateli doručena.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15222 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, pokud by Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů od výplatního termínu, je to důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru z Vaší strany a v takovém případě by Vám náleželo odstupné. Zkuste zaměstnavateli tímto "pohrozit". Jinak podejte podnět příslušnému úřadu práce.

Mgr.Lucie Jindrová

• #15223 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, tuto dohodu můžete napadnout u soudu pro její neplatnost a to do dvou měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr podle této dohody skončit.

Musím však upozornit, že nátlak zaměstnavatele budete obtížně prokazovat.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15224 Reply

Jaroslav C

Dobrý den, během 4 let jsem se svým zaměstnavatelem uzavřel postupně 3 manažerské smlouvy (u první bylo součástí i jmenování, ostatní se na něj jen odkazovali). Dnes jsem v situaci, že zaměstnavatel se řídí ujednání smlouvy, která byla podepsána jako první a ostatní dvě , které následovaly přestal brát v úvahu. Jak je to tedy s platností těchto smluv? Které platí? Ta u níž je jmenování nebo ta která je podepsána jako poslední. Upozorňuji na to, že funkci do které jsem byl jmenovám na příkaz zaměstnavatele nevykonávám již 3 roky.

Děkuji

• #15225 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, na takovou otázku lze ztěží odpovědět, pokud tyto smlouvy nemám k dispozici.

Obecně, jsou platné všechny tři s tím, že jednotlivá ustanovení, která jsou pozdější smlouvou (dodatkem) měněna, platí v tom změněném rozsahu. Tedy, pozdější ruší předchozí.

Záleží však i na tom, co konkrétně bylo měněno, kdy se může např. stát, že změna bude odporovat zákonu a tudíž by v tomto rozsahu byla neplatná. V takovém případě by pak samozřejmě platila předchozí smlouva.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15226 Reply

František Čenský

Mzdu mám stanovenou platovým výměrem. Zaměstnavatel mi nyní předložil nový platový výměr na nižší částku s platností od 1. listopadu 2007. Tvrdí, že podle nového zákona může platový výměr snížit i bez mého souhlasu. Je to pravda? V pracovní smlouvě výšku mzdy sjednánu nemám…

• #15227 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, zákoník práce v ust. § 113 odst. 4 věta druhá stanoví, že: Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti. Zákon tedy nikde nehovoří o tom, že by zaměstnanec měl s touto změnou projevit souhlas.

Jedinou podmínkou tak je, že její výše nesmí klesnout pod minimální a zaručenou mzdu.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15228 Reply

Michaela Hollbergová

Dobrý den, již 5 let jsem ve funki kontrakt manažera u společnosti G4S, objekt, na který jsem byla přidělena dal společnosti výpověď a mě budou přeřazovat na jiný objekt, kde ale není pro mou funkci upatnění. Navíc, převod by měl být již k 1.11.2007 a se mnou to nikdo ještě neprojednal, tím porušují § 84, mohu se nějak bránit?

Děkuji za odpověď

• #15229 Reply

Ladis

má právo zaměstnavatel měnit vyplatní termín a vyplácet mzdu jak se mu zachce?pří nástupu jsem měl vyplatní termín 15 v měsíci pak byl posun na 20 v měsíci a pak 25 v měsíci a tet tvrdí že je 30 v měsíci,dik za odpověd

• #15230 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, takto jednostranně by to samozřejmě dělat neměl. Navíc, v případě, že Vám vyplatí mzdu po 30. dni v měsíci, je to důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru a to navíc za odstupné.

Zkuste se obrátit na příslušný úřad práce.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15231 Reply

Věra Benešová

Dobrý den,

překvapil mne poněkud pozdní výplatní termín uvedený v mé pracovní smlouvě – 27-ho následujícího měsíce.

Běžně se vyplácí k 15-tému.

Mohu se prosím zeptat, zda právní legislativa stanovuje limit pro výplatní termín?

Předem velice děkuji za odpověď.

V.Benešová

• #15232 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, záleží na ujednání v pracovní smlouvě. Obvykle je to sice k 15. dni, pokud ale máte sjednáno k 27. dni a oba s tím budete souhlasit, bude to k 27.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15233 Reply

lucka

Mám ve smlouvě sjednán úvazek 37.5.hodin týdně v nepřetržitém provozu. Zaměstnavatel provoz ruší a chce mne přeřadit na dvousměnný či jednosměnné pracoviště s prac. dobou 38,75 resp. 40 hodin týdně. Musím poslechnout, když mi jiné pracovní režimy z vážných osobních důvodů nevyhovují? Musím podepsat nabídnutou změnu pracovní smlouvy?

Dkuji

• #15234 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, nikdo Vás samozřejmě k podpisu čehokoli nemůže nutit. Pokud podepsat nechcete, nepodepisujte. Obvykle se však setkávám s opačným problémem, kdy lidem nevyhovuje přeřazení na vícesměnný provoz než opačně.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15235 Reply

lucka

Jenže když nepodepíšu co dál? Provoz se za týden ruší.

Vyhrožují mi, že když nepřejdu na jiné pracoviště propustí mne za porušení pracovní kázně, protože rozvržení směn je pouze věcí zaměstnavatele.

Díky

• #15236 Reply

Šéfredaktor

No, to je bohužel ta faktická stránka. Zákoník práce a jeho ustanovení je jedna věc, praxe je však věc zcela jiná. Určitě by porušení pracovní kázně nebyl ten správný výpovědní důvod, protože zde se o porušení pracovní kázně rozhodně nejedná. Ale mohli by použít např. výpovědní důvod dle § 52 písm. c) tj. nadbytečnost. Pokud navíc uvádíte, že se provoz ruší, může jít i o písm. a)ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. V obou těchto případech máte nárok na odstupné.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15237 Reply

dana

Měla jsem podobný problém. Pracovala jsem na non stop infolince.Vedoucí linku zrušil a nabídl mi smlouvu na denní směny nebo odchod s odstupným. Když jsem si vybrala odchod, přeložil mne na denní směny.Když jsem neposlechla, propustil mne podle § 53 ZP. Udělal to tak, že mi zakázal pracovat v noci(písemně) a další den ráno mi pak vykázal absenci.

Soud mu dal za pravdu, sjednaný pracovní úvazek ve smlouvě ho prý nezavazoval k ničemu.To, že zrušil moje pracoviště nebylo důvodem k vyplacení odstupného. Aby se prý o organizační změnu jednalo, musel by prý zrušit všechny linky včetně denních. Tak nevím.

• #15238 Reply

nahněvaná

Dobrý den, jsem studentka a nastoupila jsem na částečný úvazek práci uvaděčky v divadle.Při nástupu nám dal zaměstnavatel vyplnit jakési předběžné lejstro, dle kterého měla být připravena pracovní smlouva.Po měsíci jsem místo opustila a pracovní smlouva mi do dneška nebyla předána, i když jsem o ni žádala. Teď odmítá bývalá šéfová předat mzdové účetní mnou odpracované hodiny a zaplatit mi odvedenou práci. Můžu se nějak bránit? Je zaměstnavatel povinen předložit přímo pracovní smlouvu, nebo může operovat s předběžnými lejstry? Děkuji

• #15239 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, zaměstnavatel má povinnost vydat zaměstnanci jedno vyhotovení prac. smlouvy. Pokud Vám navíc zaměstnavatel odmítá zaplatit mzdu, obraťte se na soud a to žalobou o zaplacení dlužné mzdy a zároveň žalobou na vydání věci – jednoho vyhotovení pracovní smlouvy.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15240 Reply

Tereza Hájková

Dobrý den,

potřebovala bych od Vás radu s novou pracovní smlouvou od zaměstnavatele. Jsem obchodním zástupcem firmy. Mým úkolem je kontaktovat a shánět zákazníky pro naše výrobky.Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a součástí jsou platební podmínky, kdy je část výplaty fixní plat a část (určité %) je mi přičítáno z mnou realizovaných zakázek. Pracuji sama na odloučené pobočce. Firma platí kancelář a reklamu 1x měsíčně ve zdejším reklamním časopisu.

Minulý týden mi paní majitelka telefonicky sdělila, že budou od nového roku 2008 nové pracovní smlouvy. Zruší se v nich motivační % z realizovaných zakázek a upraví se platy. Co si pod tím mám představit, zatím nevím.

Prosím o radu: pokud dostanu od zaměstnavatele novou smlouvu a pro mě nevýhodnou, zda ji musím podepsat, když nepodepíšu, co může následovat. (Bude platit ta původní smlouva, ale zaměstnavatel se mnou asi v tom případě rozváže pracovní poměr…. dohodou? Budu mít 3 měsíční výpovědní dobu a odstupné? Nevím, zda v novém roce 2008 již neplatí nový zákoník práce a nejsou nová ustanovení ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec.

V této firmě pracuji již 6 rokem, s majitelkou jsem neměla nikdy vážnější konflikt, přesto se mi poslední dobou zdá, že se z majitelky stává "zlatokop" (kdo má moc, musí mít ještě více), ze současných rozhovorů vždy vyplyne – jste moji zaměstnanci a budete pro mě pracovat, tak jak já budu chtít; časová flexibilita je základní podmínkou. Dost se ve firmě lidé poslední dobou střídají.

Děkuji Vám za radu, ani trochu se na Nový rok netěším. T.H.

• #15241 Reply

Alena Čárová

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o Váš názor: před dvěma týdny jsem po třech dvouhodinových pohovorech získala místo v jedné nejmenované firmě, kam jsem nastoupila den po té, s tím, že mi bude pracovní smlouva dodatečně vypracována. Teprve po dvou týdnech mi dnes můj nadřízený předložil pracovní smlouvu, ovšem bez platového výměru či zmínce o výši platu. Domnívám se, že takto vyhotovená smlouva není kompletní, postrádám tam výši příjmu a obávám se, co uvidím na výplatní pásce. Prý to u nich ve firmě bohužel tak je, že v tom mají chaos apod. Odkazují se jeden na druhého. Do dnešního dne jsem považovala firmu za více méně profesionální, ale toto je pro mě velkým zklamáním. Nevím, co si mám o tom myslet a jak věc chápat. Musím zmínit, že jsme se na výši nástupního platu dohodli, byť je odměna za práci podhodnocená, ale vracím se na nové místo po mateřské dovolené, tak s touto částkou počítám a nevadí mi pokud firma dodrží určitý motivační postup, jak navrhovala. Ale po této zkušenosti mám jisté obavy a nevím, zda se nepoohlídnout o dům dál :-) Děkuji za Váš názor.

• #15242 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, údaj o mzdě není povinnou součástí pracovní smlouvy. Zaměstnavatel však musí nejdéle do 1 měsíce od vzniku prac.poměru o této skutečnosti zaměstnance písemně informovat. Nemusí však být uvedena konkrétní výše, stačí odkaz na právní či vnitřní předpis, nebo kolektivní smlouvu.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15243 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, na nový rok se žádné zásadní změny v pracovně právních vztazích nepřipravují. Pokud se Vám nově nabídnutá smlouva nebude líbit, samozřejmě ji podepisovat nemusíte. Pak bude stále trvat původní prac. poměr. Zaměstnavatel by Vám tak musel (pokud by se Vás chtěl zbavit) dát výpověď, avšak jen z nějakého zákonem stanoveného důvodu. Výpovědní doba činí 2 měsíce; co se týče odstupného, zde bude záležet na výpovědním důvodu.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15244 Reply

Ota Molnár

Dobrý den,

je možné úvést do pracovní smlouvy více míst pro účely cestovních náhrad a dále je možné určit případně více pravidelných pracovišť s vymezením dnů kdy na kterém budu pracovat? Více míst pro cestovní náhrady proto, aby mi nemuseli platit cestovní náhrady.

• #15245 Reply

lucka

Můžete mi prosím sdělit z jakých ustanovení ZP vychází povinnost zaměstnavatele přidělovat mi práci 38.5 v třísměnném provozu, kterou mám ve smlouvě a nemožnost přeřadit mne na pracoviště s jednosměnným režimem?

Nadřízený mi pořád tvrdí, že rozvržení pracovní doby může zaměstnavatel změnit jak chce a obejít zákon tím, že mi při ranní směně zkrátí pracovní dobu z 40 co je v pracovním řádu na 37,5 hodin, co mám ve smlouvě a pak se o porušení pracovní smlouvy nejedná.

Trošku mne zviklala ta zkušenost té Dany co reagovala na můj předchozí dotaz.

Jak se mám bránit? Děkuji

• #15246 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, v třísměnném provozu činí max.možná délka týdenní prac.doby 37,5 hodin.

Pokud toto zaměstnavatel nedodržuje, obraťte se na úřad práce.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15247 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, takový postup by byl obcházením zákona.

Z toho důvodu je v zákoníku práce určena jako povinná náležitost prac.smlouvy vymezení místa práce a to jednoho místa. Toto ustanovení je tam právě proto, aby zaměstnavatelé toho nezneužívali tak, jak jste popsal.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15248 Reply

Ota Molnár

Děkuji Mgr. Lucii Jindrové za odpověď

• #15249 Reply

Lenka Martínková

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat, kolikrát mi jeden a tentýž zaměstnavatel může dát smlouvu na dobu určitou, samozřejmě při stéjmén zaměstnání a při nepřerušení pracovního poměru. Není přece možné, aby mě vždy zaměstnal jen na dobu určitou.

• #15250 Reply

Šéfredaktor

Není zač. Snad jsem Vám pomohla.

• #15251 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den,

takto sjednávat stále nové pracovní smlouvy může zaměstnavatel max. 2 roky.

Mgr. Lucie Jindrová

• #15252 Reply

Lenka Martínková

Děkuji za odpověď.

Takže po těch odpracovaných 2letech už budu muset dostat pracovní smlouvu na dobu neurčitou, pokud mě teda ta daná firma bude chtít zaměstnávat i nadále? Podle jakého to je paragrafu, ať se mám , kdyby to nastalo, čím ohánět? V nejnovějším zákoníku práce jsem to totiž nenašla. Vyčetla jsem akorát, že mi mohou dát max. délku pracovní smlouvy na dobu určitou 2roky, ale kolikrát mi takovou smlouvu mohou předložit, to tam nepíšou. Děkuji za odpověď. Lenka Martínková

• #15253 Reply

Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

Dobrý den,

tato úprava je obsažena v § 39 odst. 2 zákoníku práce.

• #15254 Reply

Pecháčková

Dobrý den,

dne 28.11.2007 jsem dostala k podpisu platový výměr se sníženým platovým stupněm (přehodnocení započitatelné praxe), s tím, že tento platový výměr nemám zařazený v osobní složce, proto je potřeba jej do spisu dodat. Problém je v tom, že je datovaný od 1.4.2007, dokonce (jak jsem zjistila kontrolou výplatních pásek) mi byl fakticky stupeň již od 1.4.2007 změněn ve výplatě.

§ 20a zákona č. 143/1992 Sb.říká, že zaměstnavatel je povinen změnu složky platu oznámit zaměstnanci písemně včetně zdůvodnění, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá platnosti. Znamená to, že do doby, než mi byla změna písemně oznámena platí původní výměr?

Nebo nesplnění povinnosti zaměstnavatele ještě neznamená neplatnost platového výměru? Děkuji.

• #15255 Reply

Pinter

Dobrý den, včera 31.12.2007 mi skončila smlouva na dobu určitou a 1.1.2008 jsem byl normálně v práci na pokyn vedoucího. Jakou mám dnes prac. smlouvu? Nebo jsem už bez práce. Děkuji

• #15256 Reply

rOhLiK

Dobry den, resp. caute.

Chcel by som sa opytat, ci je niekde presne stanovene, ze zamestnavatel by mi mal zabezpecit stravu, resp. stravne listky. Za vysvetlenie vopred dakujem.

S pozdravom rOhLiK :)

• #15257 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

na stravenky jako takové ze zákona žádný nárok není. Záleží pouze na zaměstnavateli, zda-li je poskytne či nikoli.

Zákoník práce v ust. § 236 pouze stanoví, že zaměstnavatel má povinnost umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování.

• #15258 Reply

Hujer

Jsem OSVČ a pro jednu firmu vykonávám práci ve vztahu podnikatel – podnikatel. Již léta mezi námi existivala Pracovní smlouva dle Zákoníku práce s datumem nástupu do práce… atd.Na dobu neurčitou. Nikdy jsem ale do práce nanastoupil a pracoval jsem dodavatelsky. Za práci mi platili fakturačně.

V loňském roce mi druhá strana dala podepsat Celoroční smlouvu o dílo dle Obch.zákoníku § 536. To je správná smlouva mezi podikateli. Tato smlouva byla s časem plnění do 31.12.2007.

Ptám se:

Od 1.1.2008 již mezi námi neexistuje žádný vztah?

Jakou roli má původní Pracovní smlouva na dobu neurčitou? Podle mě je to cár papíru.

Děkuji za odpověď.

• #15259 Reply

MONIKA RŮŽIČKOVÁ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když mám smlouvu na dobu neurčitou a zaměstnavatel mě propustí, kvůli snžování stavů jestli mám nárok na odstupné? A na jaké odstupné mám nárok (jestli dvouměsíční nebo tříměsíční)? Moc děkuji přeji hezký den Monika

• #15260 Reply

hanka

Dobrý den, mám v pracovní smlouvě písemná ujednání o délce a rozvržení pracovní doby. Nyní mám rosudek soudu, že mi podle § 84 tato ujednání může zaměstnavatel bez mého souhlasu změnit.Moc to nechápu, domnívala jsem se, že ujednání v pracovní smlouvě jsou závazná i pro zaměstnavatele.

• #15261 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže jste nevykonával práci v pracovním poměru, ale jako OSVČ, pak jste nebyl v pracovním poměru a žádný pracovněprávní vztah nevznikl. Není jasné z jakého důvodu jste vůbec pracovní smlouvu sepisovali.

• #15262 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jste-li propuštěna z důvodu nadbytečnosti, pak Vám náleží odstupné ve výši 3-násobku průměrného výdělku.

• #15263 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, musíte si uvědomit, že výkon práce je ve prospěch zaměstnavatele. A ten rozvrhuje pracovní dobu podle potřeb provozu nebo výroby. Jestliže soud pravomocně rozhodl o tom, že má právo tak činit jednostranně, příliš s tím nezmůžete. Bez znalosti rozsudku a jeho odůvodnění je obtížné situaci konkrétně vyhodnotit.

• #15264 Reply

Igor Špelina

Dobrý den, manželka nastoupila k 1.11.2007 na nové pracovní místo u nové firmy. V současné době chce po zaměstnavateli Potrvzení o zdanitelných příjmech z důvodu společného zdanění manželů. Zaměstnavatel však "údajně nedopatřením mzdové účetní" má v evidenci manželku až od 1.12.2007 a tudíž jí chce potvrdit příjem pouze za měsíc prosinec 2007. Dále jsme zjistili, že za manželku neplatil v měsíci listopad ani pojištění, toto začal platit až v měsíci prosinec. Majitel firmy tvrdí, že ji nemůže zpětně od listopadu zaevidovat, že má již účetnictví uzavřené a různě se vymlouvá a že by manželce dal nějaké "bolestné". Výplatní pásky za odpracované měsíce manželka rovněž do ruky nedostala. Chci se Vás proto zeptat jak máme v dané situaci postupovat.

• #15265 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na výmluvy zaměstnavatele musíte nějak reagovat. Nejsnadnější (a nejrychlejší) by bylo, kdyby splnil svůj slib o odškodnění. Ale protože na to se spoléhat nemůžete, měly by nastoupit právní kroky. Problém je však v tom, že Vás zase z druhé strany tlačí čas pro podání daňového přiznání. Nevydá Vám totiž pravdivé potvrzení (což nebude, jestli chybí listopad), ale na obranu u soudu není čas, to prostě při rychlosti soudního řízení nestihnete. V tom případě budete muset podat žalobu o náhradu škody, která Vám vznikla (nebo vznikne podáním neúplného přiznání) jednáním zaměstnavatele. Můžete také podat podnět na finanční úřad (ten za Vás ale žádné nároky nevymůže).

• #15266 Reply

Igor Špelina

Vaší odpovědi rozumím, ale jestliže manželce chce dát odškodnění 1.500,- Kč, to si myslím, že je výsměch. A jak je to bude s placením zdravotního pojištění za měsíc listopad, to bude pojišťovna(již je o věci informována) vyžadovat po manželce anebo po zaměstnavateli. Předem děkuji za doplnění Vaší odpovědi

• #15267 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zdravotní pojištění neřešte zde, ale přímo s příslušnou zdravotní pojišťovnou. Tam by Vám měli sdělit vše potřebné. A pokud jde o "odškodné", tak výši toho, co Vám ušlo, si musíte zvážit podle skutečné ztráty.

• #15268 Reply

l.

Na úřad práce? není kontrola dodržování ustanovení Zákoníku práce již v kompetenci Inspektorátu bezpečnosti práce? četla jsem, že Úřady práce řeší již pouze záležitosti týkající se zaměstnanosti, ne problémy v pracovně právních vztazích.

• #15269 Reply

Petr Kubů

poradíte mi, do kdý je zaměstnavatel povinnen dát zaměstnanci výplatní pásku a stravenky. Ve smlouvě mám uveden výplatní termín patnáctého dne v měsíci. Už je nový měsíc a on mi odmítá vydat výplatní pásku a stravenky za minulý měsíc. Když nemam výplatní pásku…,tak si nemohu zkontrolovat výplatu… Existuje odvolání k tomuto jednání… Mockrát děkuji za radu…

• #15270 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v první řadě se můžete obrátit na Oblastní inspektorát práce. Podle §142 odst. 4 ZP platí, že při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Tuto povinnost zaměstnavatel porušil a vystavuje se riziku pokuty.

• #15271 Reply

Hana Svoboda

Dobry den, chteli jsme se informovat o moznostech a postupu pro anulovani rucitelske smlouvy. Bratr je mentalne zaostaly, pravnim a financim vecem nerozumi, vydelek ma minimalni a kamarad ho presvedcil k tomu, aby se mu bratr upsal jako rucitel (bratr nemel tuseni o nasledcych a povinnostech). Kamarad neplati a exekutor prisel vymahat penize po bratrovi. Bratrovi jiz nejakou dobu chodili upominky, ale bratr s tim nic nedelal/nehledal pomoc, reseni. Jak rikam, temto vecem nerozumi. Mame doklad o tom, ze se bratr v tomto stavu narodil a proto, verim v to, ze existuje zakon ktery takoveto lidi ochranuje. Predem dekujeme za vase informace, vase rady. Krasny den!

• #15272 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nemá oficiálně omezenou způsobilost k právním úkonům (tj. soudním rozhodnutím), což by vedlo k absolutní neplatnosti takového právního úkonu, pak to nebude snadné. Muselo by se prokázat, že byl k převzetí ručení natolik nezpůsobilý, že k tomu nemohlo účinně dojít. A pokud nebude věřitel ochotný věc řešit dohodou, budete muset bratra hájit soudně. Podle §38 odst.2 ObčZ platí, že neplatný je právní úkon osoby jednající v duševní poruše, která ji činí k tomuto právnímu úkonu neschopnou, k čemuž není nezbytně nutné, aby zde byla omezena způsobilost (jak je uvedeno výše). Tedy žaloba o určení neplatnosti právního úkonu. Její sepsání doporučuji zajistit u advokáta.

• #15273 Reply

Libor Karas

Dobrý den,

Ke dni 30.4.2008 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.Dne 5.3.2008 jsem podepsal dohodu o změně pracovní smlouvy na dobu neurčitou s platností od 1.5.2008.

Situace se změnila a nyní bych chtěl ukončit pracovní poměr k 30.4.2008. Musím dodržet již podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou a podávat řádnou dvouměsíční výpověď?

Děkuji za odpověď.

• #15274 Reply

Radka Husáková

Dobrý den,zajímalo by mě, jestli mohu do pracovní smlouvy, která je v českém i anglickém jazyce napsat, že je zaměstnanec na pozic HR Generalist a nemusím tuto pozici nazývat česky? Mzdový účetní říkal, že statistické výkazy potřebuje česky nazvané pozice.

Tak nevím..moc děkuji

• #15275 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže je podepsaná smlouva, pak by měla být dodržena. Nejlépe by bylo se na rozvázání PP dohodnout. Když to nepůjde, budete muset podat výpověď. Jinak by mohly nastat potíže s tím, že neplníte závazky ze smlouvy, se kterou jste souhlasil a podepsal ji.

• #15276 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nevím, proč by měl být problém uvést pozici i v českém jazyce, popřípadě dvojjazyčně. Na takový triviální problém nepotřebujete žádnou poradnu.

• #15277 Reply

Miloslava Beranova

Dobrý den, prosila bych radu – ukončila jsem PP dohodou k 30.4.2008. Nový zaměstnavatel navrhuje novou smlouvu uzavřít dnem 2.5.2008 asi z důvodu, že 1.5.2008 je svátek (budu mít měsíční plat). Mám na to přistoupit ?

Budu mít nějaké problémy se zdravotním a sociálním pojištěním a do budoucna na důchod. Nikdy jsem takové přerušení neměla byť je to jen jeden den. Děkuji za odpověď

• #15278 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na Váš dotaz již bylo odpovězeno v jiné diskuzi. Příště nevkládejte stejný dotaz do různých diskuzí!

• #15279 Reply

Martin Plechý

Dobrý den,

prosím Vás o zodpovězení následujícího dotazu.

Pokud zaměstnanec dosáhne důchodového věku, ruší se mu automaticky smlouva, nebo to není důvod k ukončení poměru? Pokud bychom s ním chtěli rozvázat poměr, musíme k tomu mít důvody jako při ukončení "bežného" pracovníka? To, že odchází do důchodu není důvod k ukončení poměru? Pokud by chtěl dále pracovat, musíme mu ode dne přiznání starobního důchodu změnit smlouvu na dobu určitou (max. 1 rok)? Nikde ZP jsem toto omezení nenašel.

Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

• #15280 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dosažení důchodového věku není důvodem, pro který by PP automaticky končil. Ani to není důvod pro výpověď. Tu je možné podat jen ze stejných důvodů, jako u všech ostatních zaměstnanců. Smlouvu na dobu určitou s ním uzavírat nemusíte. Pracující důchodci mohou mít uzavřen PP i na dobu neurčitou. Značná nevýhoda však je, že v takovém případě nemají nárok na důchod. Podle §37 zákona o důchodovém pojištění platí, že výplata starobního důchodu náleží osobám vykonávajícím výdělečnou činnost na základě pracovněprávního vztahu, jen pokud tento vztah byl sjednán na dobu určitou, nejdéle však na dobu jednoho roku. Pokud tedy má pobírat důchod a přitom ještě vydělávat, musí mít smlouvu nejdéle na 1 rok s tím, že ji lze po uplynutí sjednané doby uzavírat opakovaně.

• #15281 Reply

Robert Majoroš

Dobrý den.

Byl jsem v pracovním poměru dva dny , poté jsem onemocněl a byl jsem v pracovní neschopnosti 6 dnů.Po ukončení nemocenské jsem dal ve zkušební době výpověď.Mzda + nemocenská měla být vyplacena v dubnu 08,ale nic jsem dosud neobdržel.Firma mi napsala,že nemám na nic nárok. Mzdu za odpracované 2 dny a výplatu za pracovní neschopnost (nemocenskou) mi prý strhli za pracovní oblečení.Údajně jsem jim podepsal nějaký souhlas ohledně stržení částky za pracovní oblečení.Přitom jsem vše řádně bez poškození odevzdal a bylo vše vyprané. Nejsem si vědom ani podpisu nějakého souhlasu,ale je možné,že mi mohli něco podstřit,protože jsem podepisoval v rychlosti (honem,honem,už je třeba jít na pracoviště) nejen smlouvu,ale i nějaká čestná prohlášení a je tedy možné,že mi tam podstrčili ten souhlas. Mohou mi takto strhnout i výplatu nemocenské dávky ? Odpracoval jsem 2 dny a prý ta částka za oblečení je stejná,jako moje odpracované dny s nemocenskou!

• #15282 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, takto svévolně Vám peníze zadržet nemohou. Kontaktujte inspektorát práce. Ale dlužnou částku budete muset vymáhat žalobou, tu totiž za Vás inspektorát vymáhat nebude.

• #15283 Reply

Barbora Šámalová

V pracovní smlouvě mám uvedeno: "smluvní strany se dále dohodly, že mzda za příslušný kalendářní měsíc je splatná vždy ke 12.dni kalendářního měsíce, PŘIČEMŽ K TOMUTO DNI BUDE ZAMĚSTNAVATELEM PŘEVEDENA NA BANKOVNÍ ÚČET ZAMĚSTNANCE." Nevím, zda tomu rozumět tak, že 12. má zaměstnavatel povinnost odeslat peníze (pak už je jen na bankách,za jak dlouho mi peníze přijdou) nebo zda musí zaměstnavatel zajistit to, že již 12. budu mít peníze připsány na svém účtu (např. tím, že mzdu zašle cca 3 dny před 12.). Mzda mi často chodí 13. nebo i 15. chtěla bych vědět, zda je to v souladu se smlouvou nebo zda jedná zaměstnavatel neférově. Děkuji.

• #15284 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ze zákona má zaměstnavatel povinnost mzdu ve výplatním termínu na účet zaměstnance poukázat. To znamená dát pokyn k převodu. Pak to jde již podle zákona o platebním styku, kdy je převod mezi bankami uskutečněn (podle jistých kritérií) do 1 až dvou (bankovních) dnů. Předpokládám, že to zaměstnavatel myslel takhle, byť formulace ve smlouvě nevyznívá jednoznačně.

• #15285 Reply

Jana Neuwirthová

Dobrý večer. Jsem předsedou bytového družstva.V brzké době plánujeme kompletní opravu domu. Chci se zeptat.Když si najmu firmu např.na opravu střechy,sepišeme smlouvu atd. Stane-li se některému zaměstnanci dané firmy pracovní úraz. Kdo zodpovídá za bezpečnost práce? Děkuji s pozdravem Neuwirthová

• #15286 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, bezpečnost a ochranu zdraví při práci si zajišťují zaměstnavatelé, objednatelé s tímhle nemají nic společného.

• #15287 Reply

Lukáš Kajnar

Dobrý den,

ve smlouvě nemám dané datum pro výplatu mzdy, chtěl bych se zeptat, jestli je ze zákona dáno do jakého data je nutno výplatu vyplatit nebo zda je to na zaměstnavateli. Ústně mi byo řečeno do 15. dne v měsíci, nic se ale neděje.

děkuji

• #15288 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zákoník práce v § 141 odst. 1 stanoví pouze, že mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu. Stručně řečeno, není-li stanoven výplatní termín, může vám zaměstnavatel mzdu vyplatit až do konce následujícího měsíce, tj. mzdu za červenec do konce srpna.

• #15289 Reply

Ivana

Dobrý den, zajímalo by mě jestli pořád platí uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou maximálně na 2 roky. Bylo mi řečeno od daňového poradce, že už je to od nového roku neomezené. Děkuji Ivana M.

• #15290 Reply

Zdenda Hruška

Dobrý den, mám tři dotazy: Kolikrát mně může zaměstnavatel dát smlouvu na dobu určitou? Pokud jsem právě úspěšně skončil střední školu může mně zaměstnavatel dát smlouvu na dobu určitou? Dále pokud je pracovní doba od 6 – 14 hod, je v té době i přestávka nebo se musí půl hoďka nadělat? Děkuji za odpověď.

S pozdravem Zdeněk Hruška

• #15291 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, doporučte daňovému poradci, ať si přečte §39 ZP (č.262/2006 Sb). Pak zjistí, že omezení PP na dobu určitou u jednoho zaměstnavatele na dobu nejvýše 2 let stále platí.

• #15292 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den,

1) Kolikrát chce, ovšem zaměstnání na dobu určitou u něj nesmí v celkovém součtu dosáhnout 2 let (§39 ZP).

2) To, že jste skončil SŠ není žádným důvodem proto, aby s Vámi nemohl sjednat PP na dobu určitou. Taková ochrana absolventů sice dříve byla, ale dnes již nic takového neplatí.

3)1/2 hodina na oběd se do pracovní doby nepočítá. Máte-li 8 hodinovou PD, pak to s přestávkou na oběd trvá celkem 8,5 hodin. Vítejte ve světě zaměstnanců.

• #15293 Reply

Jiří Šotek

Dobrý den,

"zaměstnavatel má povinnost umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování" znamená, že má povinnost jim umožnit přestávku na stravování, nebo má povinnost jim zajistit stravování?

Děkuji za informaci.

• #15294 Reply

Věra Fenzlová

Dobrý den,

mám PP na dobu určitou s textem:do návratu p.H.z MD.

Nyní jsem v prac. neschopnosti.Vím, že p.H. má v pondělí 20.10. nastoupit do zaměstnání(neoficiální cestou).

Mám za to,že 19.10. tím moje prac. smlouva končí- uplynutím doby určité – nemýlím se?

Má zaměstnavatel povinnost mi dát tuto skutečnost na vědomí?

Existuje nějaký termín, ve kterém mi toto má být oznámeno?

Pokud mi neoznámí, jak postupovat?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

S pozdravem Fenzlová

• #15295 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zaměstnavatel by Vás měl upozornit alespoň 3 dny předem (§65 ZP). Pokud to však neudělá, žádná sankce z toho neplyne a PP stejně skončí. Takže i když Vám to nijak neoznámí, PP skončí tak jako tak a Vám z toho žádné nároky neplynou. Vy s tím tedy nic konkrétního udělat nemůžete.

• #15296 Reply

Věra Fenzlová

Děkuji za Vaši odpověď.

Jen si nevím rady, jak zdokladovat pro úřad práce ukončení pracovního poměru.

Možná podat podnět k prošetření postupu organizace na inspektorát práce?

Samozřejmě až po uplynutí nejméně týdne?

S pozdravem Fenzlová

• #15297 Reply

Karel Dlouhý

Při skončení pracovního poměru organizace pracovníkovi vystaví Zápočtový list. Ten předložíte na Úřadu práce.

Proč podávat podnět?

• #15298 Reply

Denisa Michalcová

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu věc. Dne 2.5.2008 jsem se zaměstnavatelem uzavřela prac.smlovu, kde nemám napsanou mzdu, mám tam pouze napsáno, že plat je uveden v plat.výměru(přílohou). Do dnešního dne žádnou přílohu ani plat.výměr nemám – zaměstnavatel mi řekl že ho nepotřebuji.

Ovšem ted z ničeho nic mi chce ponížit základ platu. Jde to? Musím s tím nějak souhlasit? A je vůbec moje prac. smlouva platná, když nikde nemám uvedenou mzdu?

Děkuji Michalcová

• #15299 Reply

Josef Plachý

Dobrý den, v pracovní smlouvě mám vedenou pracovní dobu 40 hodin týdně avšak v práci jsem nucen přebývat cca 50 hodin/týden. Přesto mám na výplatní pásce vedeno že jsem 8 hodin v práci a nikde žádný přesčas. Můžu při neustálém porušování tohoto bodu dát okamžitou výpověd?

• #15300 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, smlouva je platná. Ale zaměstnavatel porušil povinnost tím, že Vám nevydal písemný platový (nebo mzdový) výměr. Ten je však pouze jednostranným aktem, takže zaměstnavatel pak může měnit výši odměny bez souhlasu zaměstnance, což by u platu (mzdy) stanoveného přímo ve smlouvě nešlo. Jeho argument, že výměr nepotřebujete je nesmyslný.

• #15301 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, přesčasy jsou částí mzdových nároků. Při jejich nevyplacení je možné PP okamžitě zrušit podle §56 písm. b) ZP.

• #15302 Reply

jan matousem

Pracuji ve firmě pět let.Smlouvu mám na dobu neurčitou.Teď firma snižuje stavy a nabízí nám v rámci firmy jinou práci,to je v pořádku,ale je v tom háček.Dostaneme novou pracovní smlouvu ale na dobu určitou a já se ptám,zda je toto v souladu se zákonem?Pak mně může zaměstnavatel neprodloužit smlouvu a odejdeme bez nároku na odstupné.Za odpověď předem děkuji.

• #15303 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, smlouva obsahuje to, na čem se smluvíte.

Pokud se smlouvou na dobu určitou nesouhlasíte, tak ji nepodepisujte.

Požadujte dodatek ke stávající pracovní smlouvě, kde se jen změní druh vykonávané práce.

• #15304 Reply

Jiří Skákal

Dobrý den,měl bych na Vás velkou prosbu,pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.V ps mám sjednanou práci v nepřetržitém 12 hodinovém provozu.Zaměstnavatel změnil pracovní dobu na třisměný 8 hodinový provoz,mám právo na vypovězení pracovní smlouvý a nárok na odstupné?Dále bych chtěl moc poprosit od listopadu jsem byl převeden na jinou práci než je uvedená ve smlouvě do dnešního dne jsem nedostal žádný doklad že jsem na jinou práci přeřazen, jen ústní,mám i v tomto případě na ukončení pracovního poměru právo i když nevým jak bych měl prokázat že jinou práci vykonávám když zaměstnavatel ho nevystaví.Předem děkuji za Vaší odpověď a přeji Vám moc pěkný den Skákal Jiří

• #15305 Reply

Michal

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli je možné ukončit pracovní poměr s odstupným (asi 3 měsíční), pokud:

zamestnavatel je v insolvenci a ma problemy s vyplacenim mzdy vcas. zajimalo by me jestli je poruseni smlouvy, kdyz ve smlouve je uvedeno ze zalohy jsou posilany sedmý pracovni den..a dobirka 25.den v mesici nasledujiciho, avsak zamestnavatel posila zalohu az 27.den v mesici nasledujiciho a dobirku az první dny dalsiho mesice. (příklad: vyplatu za brezen je zaloha poslana 27.den v dubnu a dobirka 2.den v kvetnu), myslim ze je to hrube poruseni pracovni smlouvy a tudiz mam narok na odstupne 3 mesicni platy? mimojine, mohu v tomto stadiu ukoncit pracovni pomer na hodinu aniz bych musel mit 2 mesicni vypovedni lhutu? Dekuji za brzkou odpoved.

• #15306 Reply

I.Bursíková

Dobrý den,

je platový výměr nedílnou součástí pracovní smlouvy (pokud se ve smlouvě neuvádí výše platu)? Musí toto být ve smlouvě výslovně uvedeno? Tzn. musí být ve smlouvě přímo napsáno, že …"součástí smlouvy je platový výmě"? A pokud tato věta ve smlově není? Děkuji za odpověď

• #15307 Reply

Eva Kožíšková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné odstoupit od dohody změny obsahu pracovní smlouvy. Dostala jsem třikrát výpověď ze strany zaměstnavatele s nárokem na odstupné.Teď jsem podepsala změnu smlouvy s dobou určitou bez nároku odstupného samozřejmě. Zjistila jsem ale, že mi nebudou proplácet cestovní náhrady a pro mě je nemožné po finanční stránce pokračovat v této práci.Nebo musím dát výpověď ze strany zaměstnance.

Mockrát děkuji za odpověď

• #15308 Reply

Roman M.

Dobrý den,

Když jsem před lety četl komentář k nove Zákoníka práce (ZP) kde autor uváděl ako příklad změny pracovního poměru přechod ze smlouvy na dobu neurčitou na smlouvu na dobu určitou. Autor nazapoměl okomentovat že jen hlupák by to udělal.

To je důvod aby se každý zamyslel nad sebou i textem smluovy kterou podepisuje.

Zaisté ta smlouva ačkoli jsem ji nečet je možná v rozporu s dobrými mravy a jistě v rozporu se ZP. Neboť zákoník práce praví že zaměstnanci náleží náhrady ač jejich výše může být dána dohodou ale ne tak že nedostanete nic.

• #15309 Reply

petra bilova

Dobrý den,mám na vás pár otázek.

Chtěla jsem se zeptat jestli zaměstnavatel vám může dávat pořád smlouvu na dobu určitou?Slyšela jsem, že může jen dát 2krát na dobu určitou a pak na dobu neurčitou…..

A dál jsem se chtěla zeptat, musím v práci bývat docela hodně přesčasů ve výplatnici to nemám vůbec započítané natož zaplacené. Jak se mám tomu bránit….

A poslední dotaz at mám dovolenou nebo ne tak výplatní pásku mám pořád stejnou kamarádka rozumý mzdám tak se jí to dala aby mi vypočítala moji výplatu a ona zjistila, že zaměstnavatel na výplatní pásce si šolichá s průměrem a když mám mít výpplatu vyšší, tak mě sníží průměr tak aby výplata nepřesáhla určitou částku. Takže každý měsíc mám nakorunu stejnou výplatu jak každý měsíc. Exestuje na to nějaké kontrola to přece nemůžou, jak se ptoti tomu bránit.¨děkuji vám za odpověd

• #15310 Reply

Robert Machýček

1.musí mi zaměstnavatel při přeřazení na jinou práci dát písemně:důvod přeřazení a délku trvání tohoto přeřazení?

2.musí mi zaměstnavatel jestliže mé původní prac.místo nebylo zrušeno ani jsem hrubě neporušil prac.kázeń zajistit na méně placeném místě(kam mě přeřadil)stejný plat jako jsem měl doposud?

3.ve smlouvě mám dvousměnný provoz,může mě zaměstnavatel přeřadit na jednosměnný,když s tím nesouhlasím a mám ve smlouvě uveden dvousměnný?

4.ve smlouvě mám kvalifikaci pomocníka pekaře,může mě zaměstnavatel přeřadit na místo kde toto nebudu vykonávat(budu pouze dělník na pekárně)?

Děkuji.Machýček Robert

• #15311 Reply

Pavlína Pavlína

Dobrý den,mám sjednánu prac.smlouvu na dobu určitou od 1.7.2011 – 31.1.2012.Přes ujištění vedoucího,že mají o mne dál zájem,nemám doposud žádnou smlouvu.Od 1.2 2012 dál pracuji i když nemám žádný doklad o prac.úpoměru.Platí,že se změní smlouva z doby určité na naurčitou automaticky,pokud nedostanu další prodloužení smlouvy určité před zkončením původní smlouvy na dobu určitou?Podotýkám,že jsem o tomto vedoucího upozornila a on mne chce dále zaměstnávat.Potíž je to,že vedení a personální je v jiném městě.Mám nějak postupovat,jako je písemné upozornění zaměstnavateli,aby mi předal smlouvu na dobu neurčitou a mohu na tomto druhu smlouvy(neurčitá doba) trvat?Hrozí mi nějaké riziko?Mohu trvat na smlouvě na dobu neurčitou za těchto popsaných podmínek?

Pokud ano,kam se obrátit na právní pomoc?Nechci z této firmy odejít.Ale pokud mi vedení předloží smlouvu na dobu určitou,jaké mám šance na trvání na smlouvě neurčité?Děkuji.

• #15312 Reply

Julie Jelenová

Dobrý den,

prosím o radu. Za chvíli nastupuuji na mateřskou a šéf mě tlačí do ukončení smlouvy, což nepodepíšu.

Všimla jsem si ale, že ve smlouvě mám sice napsaného pana jednatele k podpisu, ale podepsal to můj šéf – ředitel divize. Prý existuje plná moc. On normálně podepisuje smlouvy s klientama, tak asi existovat musí. Ale je ta moje smlouva napadnutelná? Může být neplatná? Jsem nějak chráněna? Smlouva je rok stará.

Děkuji za odpověď

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Náležitosti pracovní smlouvy‘
Informace o uživateli: