Diskuze ke článku ‚Návrh na schválení dohody o úpravě poměrů nezl. dětí‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Návrh na schválení dohody o úpravě poměrů nezl. dětí‘

Zvolené téma obsahuje celkem 193 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Gabriela Kováčová a poslední změna je stará 4 roky, 6 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #9701 Reply

  Alexandr Hlaváček

  Prosím, jak by měl tento návrh vzorově vypadat? Díky. Hlaváček

 • #9702 Reply

  Martin Kosik

  Vážený pane doktore,

  Rád bych se zeptal jestli existuje v rámci §26 odst. 3 Zákona o rodině " a "Návrhu na schválení dohody o úpravě poměrů nezl. dětí" možnost jednorázového vypořádání výživného se souhlasem obou bývalých parnerů a se souhlasem soudu. A jestli se tímto dá zaručit že bývalá manzelka nezneužije tuto částku a nebude v budoucnosti vymahat výživné. Dekuji

 • #9703 Reply

  Kateřina Demelová

  S biolog.otcem jsme se schopni dohodnout na tom, že mou dceru nebude vídat, s tím, že já nebudu požadovat výživné, nežijeme spolu, malá ho nezná,nevidělji 4 roky-vězení, soudem mu bylo určeno výživné, ve vězení ho zrušil, neodvolávala jsem se, byla jsem ráda, máme nyní svůj život, vdávat se nechci, žiji s partnerem, malá mu říká "tati", oba bychom to chtěli řešit, jen mám strach, že pokud požádám o zrušení otc.práv a pov. musí tento návrh projít soud, mám strach, že si to biol.otec rozmyslí a bude žádat o styk, který nemá určen. Pracuje na černo, alimenty neplatí, jak by se to dalo řešit?

  Notář, podpisy, práv.návrh??

 • #9704 Reply

  Arnošt Žižka

  Odstěhovali jsme se z dvougeneračního rodinného domu rodičů manželky a prarodiče se nám mstí za to, že nemůžou již ovládat naši domácnost a že jsme se zřekli jejich dědictví rodinného domu. Nedohodli se s námi na letní dovolené, kam chtěli vzít i 6ti letého syna, my jsme si to nepřáli, protože chodí za dětmi do školky a za starším do školy a nabádají děti proti nám – rodičům (že jsme lháři, domlouvají si schůzky s nimi tak, aby jsme to my nevěděli, kupují si jejich přízeň věcmi ….) – nechceme je jim půjčovat. 21.6. zaplatili poukaz na dovolenou i za našeho syna a šli na soud, kde podali návrh na úpravu styku s dětmi a současně i předběžné opatření, kde je již výrok, že matka musí dítě vydat prarodičům na dovolenou. Ihned jsme se odvolali, ale to prý může trvat i více jak měsíc a oni chtějí odjet za 14 dní. Co proti tomu můžeme dělat? Co se stane, když dítě na tu dovolenou nevydáme? Může soud nařídit matce, že musí děti dávat prarodičům ? Sociální pracovnice neshledala v naší rodině žádný problém, nelíbí se jí žádost prarodičů, kde si diktují kdy přesně a v kolik hodin si děti vezmou, ale souhlasí s tím, že by děti vidět měli a my nemáme právo tomu zabránit?

  Mnohokrát děkuji za každou odpověď

 • #9705 Reply

  Radek Hybler

  Dobrý den.Prosím Vás o radu.Rozvádím se a má manželka mi brání styku s mými nezletilými dětmi.Dá se podat nějaká žaloba či návrh na předběžné opatření o styku s nezletilými dětmi ?Jaké by měli být moje kroky a jak by měl tento dokument vypadat.Předem moc děkuji za odpověď.Radek Hybler

 • #9706 Reply

  romana janska

  S manzelem jsme oddani 8 měsíců. V květnu se nám narodí miminko. Po rozvodu bych se chtela prestehovat mimo ČR (mimo Evropu). Chtěla bych se zeptat jaká je zde možnost úpravy styku s nezletilým dítětem? Na čem bych se musela s partnerem dohodnout? Existuje vůbec nějaká možnost společné dohody?

  Děkuji za odpověď.

 • #9707 Reply

  Zdenek Fisera

  S manželem dcera žila 8 let, nyní se odstěhoval.Soudem byly děti ve věku 3 a 6 let dány do péče matky. Nyní bude následovat rozvod, který podal její manžel. Může se dcera dodatečně připojit a souhlasit s rozvodem, když soudu již předala vyjádření, že s ním nesouhlasí?

  Zdá se mi, že smluvený rozvod by byl vhodnější, museli by se dohodnout i na majetkovém vypořádání, což takhle její manžel nyní odmítá.Požaduje peníze na děti za dny, když je má u sebe více jak jednou za 14 dnů o víkendu. Ustně se dohodli i na měsíci prázdnin. Neměli by mít i písemnou dohodu o styku s dětmi, aby se tomu zamezilo. Je povina za tyto dny manželovi platit?

  Jakou žalobu má dcera dát k soudu, aby mohla nakládat s penězi ze stavebního spoření dětí bez souhlasu otce.

 • #9708 Reply

  Lenka Mlýnková

  Dobrý den, prosím Vás chtěla bych se zeptat v kolika letech se děti mohou sami rozhodnout, se kterým z rodičů by po rozvodu chtěly žít?Děkuji za odpověď přeji pěkný den

 • #9709 Reply

  Martina Vančáková

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli je ze zákona daná lhůta, do které musí soud rozhodnout o zbavení/nezbavení rodičovských práv z důvodu nezájmu rodičů o sourozence (věk 3 a 2 roky), kteří jsou od narození v ústavní péči?

  Děkuji Vám za odpověď.

 • #9710 Reply

  Miloš Kolafa

  Prosím, jak by měla tato úprava vzorově vypadat? Moc dík Miloš Kolafa.

 • #9711 Reply

  Vítězslav Zavřel

  Prosím o radu, soud mi stanovil platit výživné na dítě, ale situace se změnila, dcera dovršila věku 18 let a odešla studovat na dálkové studium na 5 let /dochází jednou týdně na 7h/. Je vedena na úřadu práce, pobírá podporu v nezaměstnanosti – otázka zní: jsem povinen stále platit výživné a do kolika let mé dcery? Myslím si, že nemusím.

  Děkuji

  Zavřel

 • #9712 Reply

  Lucie Novakova

  Dobry den potrebovala bych poradit

  Jsem vdana tri roky ,ale vzala jsem si Francouze

  s kterym jsme se brali v Cesku,ale zijeme ve Francii kde on pracuje a ja jsem doma na materske dovolene.Mame 9 mesicni dceru ktera se taky narodila v cesku.Chtela bych vedet na co bych mela po rozvodu pravo a jak casto se musi videt s mou dcerou.A jestli nebudu mit problemi pokud bych se vratila do ceska kdyz on bude zit ve Francii?A jestli nemuzu prijit o dceru i kdyz nejsem tak financne zajistena jako on!!!!!!uz ctyri roky nepracuji a nemam moc penez.Ale on dela ve Svycarsku a ma dobry plat 4000e.Potrebuji jeste vedet na kolik asi penez bych mela narok ja.Dekuji moc krat.

 • #9713 Reply

  Jitka Rysava

  Jsme 5 let rozvedeni, dcera (9let) mi byla sverena do pece. Pred rokem jsme se odstehovali s pritelem a dcerou do Rakouska, kde ma dcera chodi do skoly a ja jsem v domactnosti. Dceru byvalemu manzelovi vozim kazdych 14 dni do Cech (do mista jeho bydliste). Zajimalo by mne, jestli jsem povinna mu dceru vozit ja, nebo jestli si ji ma vyzvedavat otec v Rakousku, nebo popripade na polovine cesty ? Dekuji za odpoved :-))

 • #9714 Reply

  Jiřina Uhlířová

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně střídavé péče o 3 děti ve věku 16,14,7let. Manžel si po rozvodu chce nechat ve své péči 14letého syna a mě by zůstala 16letá dcera a 7letý syn. Vzhledem k tomu, že děti jsou na sebe velmi zvyklé připadne mi,tahle varianta rozdělení nejhorší.Mám za to, že střídavá péče po měsíci by pro děti byla vhodnější i proto, že máme oba svůj byt. Vím, že rozvod je pro ně velká psychická zátěž a ještě je od sebe oddělit mi připadá nejhorší pro ně. Ráda bych znala Váš názor. Děkuji

 • #9715 Reply

  Květa

  Dobrý den pane doktore,potřebuji Vaši radu, je mi 24 mám roční dítě s manželem 50let. Chtěla bych se rozvest, ale manžel studoval práva a je v nich zběhlý, mi vyhrožuje že udělá vše aby dítě zůstalo v jeho péči.Musím podotknout že vždycky všeho dosáhne svou výřečností. Je o mnoho starší takže je i v tomhle zkušenější, já vůbec, je rozvedený, z rozvodu má děti, dále se 3 různými parnterkami děti. Nestýkájí se, pouze 1 za rok přiveze dětem do školy třeba k mikuláši čokoládu.1 ročně, chci vědět jaké mám šance že svou dceru roční neztratím. děkuji za odpověd

 • #9716 Reply

  Hana

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala zda rozhodnutí o úpravě poměrů je platné i po cca 13 letech i když nebylo uplatněno v praxi. S manželem jsme se v roce 1992 rozváděli , bylo rozhodnuto o úpravě poměrů a výživném. Po vzájemné dohodě jsme od rozvodu odstoupili. V současné době je naše situace neudržitelná a já bych ráda věděla zda je nutné toto opět postupovat. Za odpověď děkuji a přeji hezký den

 • #9717 Reply

  Míla

  Dobrý den,

  úprava zákona o rodině z roku 1998 dává prarodičům právo na styk s dětmi. Za jakých okolností a jak je možné jim toto právo odebrat? Žiji spolu s přítelkyní se dvěmi nezletilými dětmi, jejichž biologický otec spáchal sebevraždu. Jeho rodiče obviňují matku ze smrti syna a chtějí se jí pomstít a zničit jí život. Sami žijí podle hesla "kdo nekrade okrádá rodinu"; za smrt jejich syna může přitom rozhodující měrou autoritativní výchova otce, v jejímž důsledku si jejich syn připadal méněcenný a trpěl depresemi… Nepřejeme si proto, aby na děti jakkoliv působili. Co můžeme dělat? Pomohlo by osvojení? Předem děkuji za odpověď. M.

 • #9718 Reply

  Černá Petra

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak by měl vypadat návrh na předběžné opatření ohledně styku s nezletilými dětmi.

  Děkuji Černá

 • #9719 Reply

  Karel Liška

  Zajímalo by mne za jakých podmínek je možné svěřit dítě do péče otci.

  Je možná dohoda manželů o střídavé péči o dítě – např. po měsíci (14 dnů)?

  Děkuji

 • #9720 Reply

  Petra

  Dobrý den, s partnerem mám ročního syna,kterého oba máme rádi,ale partner se ke mně chová zle,vyhazuje mne ze svého domu,extrémně sprostě mi vyhrožuje i tělesnými tresty a tvrdí, že pomocí svědků zařídí u soudu,že syn mu bude svěřen do minimálně střídavé péče,detaily chování se sem nehodí,ale mám strach,miminku je rok,nemůžu být týden bez něj,proto se bojím od partnera odejít a jeho chování snáším,protože grese je jen slovní.Podotýkám,že jsem absolutně bezúhonný člověk,nevím,co vymyšlení svědkové budou o mně tvrdit,dle povahy odpůrce to však může být cokoliv. Prosím poraďte mi jak jednat,abych o svého syna nepřišla.Prý není obvyklé roční dítě svěřit do střídavé péče, v tom případě by bylo lepší neotálet a požádat soud o rozhodnutí,dokud je malý? Jaké mám šance, když otec dítěte je vytrvalý,charismatický,ale také nesmírně zlý člověk. A takové rozhodnutí je potom dlouhodobé,nebo otec dítěte může po pár letech znovu požádat o úpravu? Děkuji za radu.

 • #9721 Reply

  Novotny

  Dobry den.S manzelkou mame dva syny 10 a 11 let.V trvalem bydlisti se nezdrzujeme jsme v pronajmu na druhe strane republiky. Z tohoto pronajmu jsme se jiz pred 6 mesici odstehovali,kazdy do jineho mesta-opet v pronajmu. Deti jsme se spolecne dohodli vychovavat rozdelene.Jednoho syna si k sobe vzala zena a druheho otec.K jakemu soudu budu smerovat návrh na schválení dohody o úpravě poměrů nezl. dětí? Do trvaleho bydliste, nebo tam kde se zdrzuji nyni, nebo tam , kde jsme zili naposled vsichni pohromade?S tim souvisi i ma dalsi otazka,jake adresy mame tedy vypisovat do formulare.Dekuji za odpoved.

 • #9722 Reply

  Petr

  Mám stejný problém,jak by měl tento návrh vypadat?

 • #9723 Reply

  zdenka Vlčkova

  Dobry den,chtela bych se jmenem své sestry zeptat na upravu nebo uplný zakaz styku me dcery s v podstate jiz skoro byvalou tchyní.

  Sesvym manzelem nezijeme prokazatelne jiz 2 roky.Jelikoz me to má fin.situace nedovoluje nemohu podat zadost o rozvod.Druha strana se k tomu taky nema.Ale hlavne se mi jedna o tchyni,ma velmi nepriznivy vliv na mou dceru /5 let/.Dala jsem jiz pisemny zakaz v Materske skolce kterou navstevuje,jelikoz p.reditelka je jeji znama,aby neumoznovala styk dcery s ni za mymi zady.Take mi neustale vyhrozuje ruznymi soudy atd.Ma jeste dalsi dva vnuky od druheho syna/,ktere nedostane na hlidani ani na hodinu./2 roky a druhy 2 mesice./Me vydira.Dekuji za radu na jaky paragraf nebo kam se obratit.

 • #9699 Reply

  Ilona Ráslová

  Můj přítel má z předchozího manželství dceru, kterou mu jeho bývalá žena nechce "půjčovat" na víkend jednou za 14 dní, tak jak určil soud. Žádám Vás o radu (pokud je to možné), kde bych našla vzor stížnosti, kterou by můj přítel poslal k soudu?

  Děkuji a zdravím Ráslová Ilona

 • #9724 Reply

  Marcela

  Mám stejný problém, pouze synovi je 8 měsíců. Bývalá partner si představuje, že si syna bude 2x v týdnu brát k sobě domů a ob víkend. Psychologové i ostatní lékaři to nijak nedoporučují a jsou ochotni vydat doporučení k soudu. Kdyby jste něco věděla bližšího, napište, děkuji

 • #9725 Reply

  Königova Simona

  Dobrý den, ráda bych se poradila. Je to asi tak, podali jsme spolu s manželem dohodu na svěření dítěte do péče. Máme zachvíli stání. CHtěla jsem se poradit, když už byla poslána dohoda k soudu a než přišlo pozvání k soudu, tak jsme se s manželem dali zpět dohromady. Mohu u soudu říct, že jsem se vrátila k mužovi, a můžou oni zrušit dohodu o svěření dítěte do péče. Děkuju za odpovědět

 • #9726 Reply

  Kamila

  Pokud vam mohu poradit, nerozdelujte si syny. Rodice si nas se sestrou rozdelili take a dodnes to na ni i me ma vliv a to uz obe dve mame svoje rodiny…. Jestli se muzu primluvit za vase chlapce, nedelejte to……

 • #9727 Reply

  Anna

  Dobrý den,pokud na mě máte chviličku,chtěla bych vás požádat o názor..Víte mám skoro 2ročního syna,s bývalým přítelem se nestýkám už přes rok.Opustila jsem ho,protože se ke mě v těhotenství choval surově,psychicky a fyzicky mi ubližovat,silně pil,byl závislý na alkoholu a hazardu všeho druhu,hlavně na automatech,kam padla jeho veškerá výplata,na domácnost ani na malýho mi nepřispíval.Byl zadlužený až po uši a šlo do krajností i s vymahačema a podivnýma "kšeftama".Když jsem ho opustila,tak mi přes rok neplatil výživné.které má soudně předepsané a na radu mého právníka jsem podnikla kroky.Teď mu je začal zaměstnavatel strhávat z účtu.Byla jsem u advokáta a ten mě ujistil,že se nemusím ničeho bát,v rozsudku totiž bývalý nemá určen žádný styk s dítětem a tak ho mám prý slušně poslat někam a kdyby náhodou došlo na soud,tak že za pomoci mýh svědků,kteří viděli to jeho chování,opilost a agresivitu by neměl být problém styk s ním zrušit.Jsou důkazy i na to,že v tom pití a hazardech pokračuje i teď.Víte,zajímají mě názory vás ostatních,protože mnozí z vás si určitě prošli něčím podobným.ženy-matky mě pochopí,že i když mě ujistil právník na 100%,tak že víc názorů je lepší než jeden…:o)Držte mi prosím palce Díky moc za odepsání Anna

 • #9728 Reply

  Tomáš

  Netušíte někdo jestli je možné podat návrh – dohodu na střídavou péči pro dvě děti, nebo zda je nutno podávat návrh pro každé dítě zvlášť?

 • #9729 Reply

  g

  takovouhle stvuru jak ses ty mam take, pomoz nam chlapum panbuh

 • #9730 Reply

  Es.

  ty jsi asi peknej magor! Zrejme sis poradne neprecetl, jak se jeji byvali pritel choval!

 • #9731 Reply

  Es.

  dobry den, byla jsem snad ve stejne situaci jako vy. svereni ditete do vasi pece bych v zadnem pripade nerusila.

 • #9732 Reply

  jana

  jsem v podobné situaci prosím jak to dopadlo pomoz.

 • #9733 Reply

  jana

  jsem v podobné situaci prosím jak to dopadlo pomoz.

 • #9734 Reply

  miska

  Prosím poraďte mi, jak často po rozvodu smí malé dítě 7měsíců výdat otec? Zdá se mi, že tak jednou za 14dní za přítomnosti matky? Je to pravda? Do jakého věku tomu tak je? A jaké nároky na výdání dítěte má tchýně?

 • #9735 Reply

  Petra

  Dobrý den

  Chtěla bych se zeptat za svého přítele.Přítel má syna v péči už 3 roky.Styk s matkou je rozhodnut soudem,ale matka vůbec toto rozhodnutí nerespektuje.Vždycky napíše doporuč.dopis, že si syna vyzvedne až druhý den a nebo pošle o měsíc později termín kdy bude chtít syna na prázdniny.Matka syna má s jiným mužem dítě a po dobu těhotenství syna nevyzvedávala ani ho nekontaktovala.Podala během jejího těhotenství žádost o snížení alimntů,ale aniž by soud rozhodl posílá 300Kč někdy 600Kč(má platit 1.300Kč).Matka syna neviděla po dobu 6.měsíců.Přítel několikrát vyhověl jejímu přání si syna vyzvednout o den později,ale vždycky se to obrátilo proti němu,proto se rozhodl,že se bude řídít pouze dle rozhodnutí soudu.U soudu,když

  řekl,že matka neposlala včas termín prázdnin kdy

  chce syna,tak se s ním nikdo nebavil.

  Matka podala žalobu,že jí syna nepředává i když si pro něj chodí o den později než je v rozsudku(několikrát nepřišla vůbec).Zajímalo by nás jestli je otec povinen reagovat na matky dopisy?Myslím si,že to je na domluvě obou rodičů a pokud nejsou schopni se domluvit,tak by se měla matka řídit rozsudkem.Dále bych se chtěla zeptat,jestli má možnost babička zamezit kontaktu otci ze synem(sebrala mu mobil),aby otec nemohl ze synem mluvit jestli se má dobře(stěžoval

  si,že ho matka dala hnedka k babičce a že se mu tam nelíbí a chce utéct)a hlavně jestli bere léky.Přítel volal na sociální odbor a tam mu řekli,že pokud není kluk v ohrožení života tak s tím nic nebudou dělat.Bojíme se,aby nebylo pozdě.Zajímalo by nás na koho se máme obrátit,když soud nekouká na rozhodnutí,který vydal a sociální pracovnice nemají zájem.Děkuji

 • #9736 Reply

  pavel

  Podmínky pro svěření dítěte do péče otce je hrozně malá a hlavně hodně veliký boj.V ČR má asi 8% můžu dítě v péči.Podmínky jsou dosti náročné.Musel by jste utéct s dítětem a vyhledat azyl.Mít stálou práci,byt a zázemí pro dítě.Počítejte s tím,že pokud získáte dítě do péče bude k vám chodit třeba 3xtýdně sociální praconice a kontrolovat jak se vaše dítě má,jestli chodí sluně oblečené,jak mu to jde ve škole atd.

 • #9737 Reply

  anonym

  jojo známe… je to popsaný z jedný strany… zajímal by mě docela jeho pohled… ženský si rádi vymejšlej svoje verze a přikreslujou skutečnost!!! 😛

 • #9738 Reply

  Otec svych synu…

  Pane Zizko ani se nedivym,ze nepujcujete deti jejim prarodicum,kdyz jste nebyl schopny davat deti vlastnimu otci,ktery si se soc.pracovnicemi kazdych 14dni daval kafe a prosil,je aby udelaly pritrz teto degradaci…Nicmene jako otec svych deti jsem se dockal jen jednoho…Takzvany pokus o znasilneni vysel z vasi hlahy,protoze to muze napadnou jen ESTBACKEHO syna,ktery nosi jmeno ceskeho hrdiny ZIZKY…Nicmene domnivam se,ze vase vychova mych synu je na pokraji zhrouceni,ale verte,ze az dospeji a budou chapat pravdu takovou jaka je….Dostanete svuj dil,ktery pro Vas nebude prijemny…A verte,ze historie se opakuje jen si uvedomte jednu vec,ze ty jenz nyni vychovavate maji modrou krev….Vasi predci to jiz dnes velmi dobre vedi…

 • #9739 Reply

  dagmar

  chci se zeptat kdy se samo muze dite rozhodnout jestli k otci pujde nebo nepujde.dekuji

 • #9740 Reply

  Monika

  Dobrý den,Chtěla bych odvas poradít nevím jak dal.Před 2roky si bral můj bratr švagrovou a vydrželo jim to asi 1 rok a půl.Začlaho psychycky deptat a k tomu že je alkoholik,při tom jsi da max.2piva.Švagrova si našla chlapa a bratra vychodila a pritom ho musi živit,a maji spolu 2leteho chlapečka a nechce mu ho davat ani aby ho vydal.Pres toho chlapečka se mu msti,Švagrova děla v hospodě což znamena že decka jsou sami a ten nejmladsi pri hlida babička ktera ma 76let.Bratr chce svy dite mit usebe nechce aby vyrustal v hospode.Ani nam ho nechce dat pritom jsem jeho teta.Prosim porat te!

 • #9741 Reply

  adriana

  Dobrý den. prosím o radu-už vám někdo odpověděl? Jsem ve stejné situaci. Své dítě mu ale nikdy nesvěřím. Nikdy se o něj nestaral. Malému je rok a neumim si představit, že je na víkend u táty nebo tchýně-ta ho viděla tak 10x na chvilku. jediné co vim je to, že tchýně nemá nároky žádné, takže toho se nebojte. Můj email- benina24@seznam.cz

 • #9742 Reply

  nechanicka sanislava

  rada bych se zeptala,zda je nutne pri smluvenem rozvodu,pri navrhu na schvalenidohody rodicu o uprave pomeru nezletile dcery zapojit i organ socialne pravni ochrany deti? a nebo staci jen dohoda mezi manzeli? dekuji Nechanicka

 • #9743 Reply

  Jiří

  Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. V rámci nesporného rozvodu jsme se s manželkou dohodli na úpravě poměrů nezletilých dětí. U opatrovnického soudu, který dohodu potvrdil, jsme se vzdali oba práva na odvolání. Po obdržení rozsudku jsem však zjistil, že v odůvodnění je uvedena dohoda o dalších příspěvcích na volno a časové aktivity dětí, která v uvedeném znění nebyla učiněna. Naopak v odůvodnění není uvedena dohoda o styku s dětmi. Tyto úpravy vycházeli z podnětu pracovnice OPD zastupující děti, která je známou manželky. Je nějaká možnost zrušení tohoto rozsudku? Děkuji za odpověď.

 • #9744 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, podat odvolání jen proti odůvodnění rozsudku není možné. Pro stručnost, vázanost rozsudkem se týká pouze jeho výrokové části, která je uvedena před odůvodněním. Obsahem odůvodnění nejste vázán. V odůvodnění je obvykle konstatován průběh celého řízení, jednotlivé podané návrhy stran a konstatován jejich obsah apod. Na začátku odůvodnění soud obvykle sděluje návrh a odůvodnění podání navrhovatele, poté obvykle sděluje návrh odpůrce,

  konstatuje provedené důkazy a až na samém konci obvykle bývá uveden názor soudu a o co se opírá. Pokud by však bylo uvedeno ve výroku rozsudku něco, s čímž jste nesouhlasil, tak můžete podat odvolání i přesto, že jste se práva na odvolání vzdal. Rozhodující je obsah protokolu z jednání, případně zvukového záznamu.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9745 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, především by se měl Váš bratr nechat rozvést. Před tím soud projedná otázku péče o nezletilého syna. V tomto řízení pak může Váš bratr uvádět, že chce svěřit syna do péče a důvody, pro které je vhodnějším než matka dítěte. Bude záležet na posouzení soudem, ale na rovinu říkám, že české soudy málokdy svěří dítě do péče otci namísto matce. To by pro to musely být závažné důvody.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9746 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, začnu tím, že otec i matka mají na dítě stejné právo. Pokud se mezi sebou nedomluví, rozhodne soud. Jednomu z rodičů (obvykle matce) svěří dítě do péče a druhému umožní pravidelný styk. Ten obvykle bývá jednou za 14 dní přes víkend a o svátcích a prázdninách. Styk s otcem znamená bez přítomnosti matky a to tak, že otec si dítě na víkend apod. odveze domů a tam se o něj stará. Pokud má matka (resp. druhý z rodičů) důvodné obavy, že to otec sám nezvládne, může soud určit, že to bude pod dohledem např. orgánu péče o dítě apod.

  Není ale pravda, že tchýně (prarodič) nemá žádné nároky. Naopak. Prarodiče mohou také požádat soud o upravení styku s dítětem (totéž platí i pro sourozence) a to dle ust. § 27 odst. 4 zákona o rodině.

  Vychází se z toho, že při výchově dětí má nezastupitelnou úlohu nejen druhý z rodičů, ale i babičky a dědečkové dětí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9747 Reply

  Alena

  Dobrý den.Prosím o radu pro mého syna.Po narozní dítěte bydlel ve společné domácnocnosti u přítelkyně,v jejím služebním bytě.Když bylo vnukovi 1/2 roku šla jeho mamina do práce.Směny měla jak ona tak syn(taťka)24ti hodinové.V době nepřítomnosti jednoho se ten druhý staral o malého.Takže o dítě se střídavě starali oba.Jejich vztah,ale ztroskotal.Matka s dítětem se odstěhovala z Čech,kde společně bydleli a pracovali,na Moravu k rodičům.Nyní je problém v tom,že se domluvili na styku dítěte s otcem.Pokud ale má službu a nemůže si malého vzít,posune to jeho matka o dalších 14 dnů.Také by mě zajímalo co si myslíte o 3dnech za 3 týdny.Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

 • #9748 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud jsou oba rodiče schopni se sami domluvit, snažila bych se to tak ponechat. Bohužel, to, že má syn službu a nemůže si dítě vzít, je jeho chyba. Pokud dopředu ví, kdy si dítě má vzít, měl by být schopen si zařídit volno. Pokud by žádal o úpravu styku soud, ten by např. rozhodl tak, že má právo na styk každých 14 dní o víkendu. Pokud by si syn dítě nevzal, neměla by matka povinnost mu je svěřit následující víkend, ale zase až po těch 14 dnech. 3 dny za 3 týdny mi přijdou docela v pořádku, pokud ovšem má syn možnost být se synem např. v celku 14 dní v létě, nebo o svátku apod.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9749 Reply

  Radka Haškova

  Prosím chci se zeptat.Mému dítěti je 7 let a jeho otec,který nesouhlasil,aby byl veden jako otec jeho rodnném listu a já jsem již vdanná,mám spořádannou rodinu a dvojčata z nynějšího manželství.A má otázka zní,že otec který je mého prvního dítěte se po 7 letech domáhá rodičovských práv na dítě,které již má napsano příjmení mého nynějšího manžela v rodnném listě.Vyhrožuje mi testy DNA.Jednoho času byl i ve výkoně trestu a po uplynutí výkonu a až dva roky na to si vzpoměl že má nějaké dítě a chtěl ho vidět,Tak jsem na to přistoupila ale pod podmínkou,že už nás nechá na být.On souhlasil a teď po roce mi vyhrožuje,že na mě pošle Rusáci a Ukrajince pokud nebudu souhlasit,že mu syna ukáži.Prosim chci se zeptat jakou má šanci on aby syna viděl a jakou mám šanci já aby ho můj syn už nikdy nemusel potkat.Děkuji Hašková

 • #9750 Reply

  Patrik

  Mám 13 kamarádku která má rozvedené rodiče.Mamka se dohodla se soudem , že si nepřeje stýkat se s jejím biologickým otcem.Teďka když se to dozvěděla,chce se stýkat se svým pravím otcem a mamka jí to pořád zakazuje.My nevíme co stím.

 • #9751 Reply

  Honza

  Dobrý den. Dcera byla po rozvodu svěřena do péče matky, styk s dítětem byl stanoven "dohodou". Po rozvodu dohoda s matkou neexistovala, dcera byla matkou soustavně nenávistně masírována a odmítala kontakt se mnou. Dceři je nyní 16 let, její matka žádá zvyšování výživného podle svých představ, vyhrožuje soudem, představuje si mne jako klasickou dojnou krávu bez dalších práv. Mám možnost při daném věku dcery dosáhnou styku s ní na základě soudního rozhodnutí?

  Nebo jsem odkázán pouze na ochotu dcery (= její matky)?Děkuji.

 • #9752 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, jde o to, jestli byla dohoda o úpravě styku schválena soudem ve formě rozsudku nebo ne. Pokud ano, a matka jí neplní, podejte soudu návrh na výkon rozhodnutí této dohody. Pokud to byla dohoda jen mezi Vámi bez soudu, podejte soudu návrh na úpravu styku. Když to pak nebude dodržovat, podejte návrh na výkon rozsudku. Vzhledem k tomu, že matce při tomto výkonu hrozí pokuta až 50.000,- Kč, mohla by si svůj postoj rozmyslet.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9753 Reply

  Zdeňka

  Dobrý den!Už nevím jak dál.Přítel se rozvedl a z minulého manželství má dvouletého syna,který byl svěřen do péče matce.Ve věci styku syna s otcem po rozvodu se před soudem domluvili,že jsou schopni se dohodnout a tak to bylo schváleno.Bohužel teď bývalá žena odmítá syna půjčit samotného,že prý až syn sám řekne,že chce jít s tátou,tak ho půjčí.Do té doby prý bude při každém styku syna s otcem i ona a to moc příjemné není.Co máme dělat?Jak se tomu bránit?

 • #9754 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud matka dítětě porušuje dohodu schválenou soudem o styku s dítětem, může otec podat soudu návrh na výkon tohoto rozhodnutí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9755 Reply

  Lucka

  Dobry den, mam 10 letou dceru a 6 leteho syna. Bohužel otec ne manžel mych dětí si požadal o styk z dětmi. Ja soud prohrála i přesto že je ve věznici s nejvyšší ostrahou na 10 let a ještě 6 let bude. syn ho nezná a dcera za ním odmítá jezdit. Jsem zoufalá a nevím co dál. Ja sama jsem proti a podala jsem odvolání ktere teprve probíhá. Prosím poraďte mi co mám dělat a jak se mám bránit, chránit své děti.

 • #9756 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na výsledku odvolacího řízení. Nyní toho moc udělat nemůžete.

 • #9757 Reply

  Michal P.

  Dobrý den,prosím o radu mám dvě děti 5+7,5 l.Bydlím s přítelkyní v jejím bytě a mé děti jsou u nás víc jak polovinu mesíce např od 1.11 do 18.11 budou u nás celých 12 dní!Snažím se matce vyhovět aby mohla pracovat.Ale obávám se aby po dořešení naší situace se mně nesnažila vytěsnit ze života a netrvala na styku jednou za 14 dní na víkend.dohodli jsem se na výživném cca 4500,- kč můj čistý průměrný příjem činí 24 000,-kč nechci být pro děti otcem jenom když potřebuje manželka děti pohlídat!chci je mít co nejvíc u sebe!Střídavou péči odmítá ,že prý nechce dětem motat hlavu!ale v posledních téměř 3 měsících u mne tráví víc jak polovinu měsíce.Nejhorši je že se manželka chová zvláštně nedávno bylo syn nemocný zánět ucha dostal antibiotyka a hned od lékaře ho odevzdala do školky.na toaletě nechala okolo záchodu použité vložky synek na mne volal že tu krev ,že se pry chtěl vysmrkat a myslel si že to jsou kapesníčky mne se chtělo zvracet!máme různé názory na jídelníček děti maji k večeři párky a k snidani studený pudink z ledničky.Poslední ranou pro mne bylo když jsem zjistil že náš splečný byt půjčila své kolegyni s jejím milencem(oba zadaní) kteří si uživali v ložnici nechali tam vzkaz že se jim podařilo ušpinit prostěradlo a manželka tam v té posteli spala celých 14 dní a někdy i s dětma!Z kraje mnohokrát vyhrožovala sebevraždou a již asi 5 měsíc bere léky od lékaře na nervy(bude prý dlouhodobě)již delší dobu má přítele.Odmítá být s dětmi pokud jsou nemocní vždy se odloží k babičce.To že má dcerka tu a tam po výkendu plesnivou lahev na pití do školy jsme si už s partnerkou zvykly.Úkoly s dcerkou dělá slečna která tu a tam děti pohlídá (slečna chodí do 8 třídy ZŠ)Sama si nesedne s holkou a neučí se s ní třeby matematiku.Co mám udělat abych o ty moje miláčky nepřišel a nezbyl jako sponzor!nejhoší je varianta že bych si své děti chodil půjčovat jen tehdy pokud by sama chtěla!Poraďte mi prosím nějaký postup abych ošetřil svá otcovská práva.

  Děkuji

  Michal

  popř. na mail:koumak1@seznam.cz

 • #9758 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, tady je každá rada drahá. Pokud Vám doporučím, abyste podal návrh na svěření dětí do péče, příp. střídavé výchovy, může to taky nakonec dopadnout právě tak, jak jste uvedl – děti jednou za 14dní o víkendu. Bylo by dobré "získat na svou stranu" sociální pracovnici. Zkuste za ní dojít a pokuste si s ní promluvit na téma svěření dětí do Vaší péče; jak se k tomu staví a i ona Vám může říci, jaké naděje v tom vidí. Vy ale musíte působit jako naprosto vzorný otec, který chce pro děti to nejlepší.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9759 Reply

  Michal P.

  Mnohokrát děkuji za Vaší odpověď,Mám jěště jeden dotaz.A to zda-li může soud rozhodnout a doporučit střídavou péči i když se k tomu matka staví negativně?(Mám pocit že se jí jedná o finanční stránku věci)Ale jisté je to že děti ke mně mají silný citový vztah a již 3 měsíce prakticjky jsou děti u mně půl měsíce mnohdy i více jak zrovinka potřebuje pomoci vzhledem ke své práci.Má také přítele a obávám se toho aby se nesnažila mne úplně nahradit jeho osobou a já nezůstal jen tak na placení!

  Předem děkuji za Vaší odpověď

  Michal

 • #9760 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, střídavá péče možná je, ale mnoho soudů k ní zatím moc nepřistupuje. Možná však budete mít štěstí na soudce a na základě Vašich argumentů k tomuto řešení přistoupí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9761 Reply

  Věra

  Dobrý den,moc prosím o Vaši radu.Můj syn se oženil a narodil se jim syn.Moje snacha má ale z předchozího vztahu pětiletou dcerku o kterou se společně s mým synem starají a tvoří tak spokojenou rodinu.Biologický otec na ni již 4 roky neplatí,neprojevuje vůbec žádný zájem,až nyní se objevil s tím,že mu hrozí za neplacení výživného trest odnětí svobody a chtěl by se proto s mojí snachou dohodnout.Navrhl jí,že je ochoten se dcery vzdát.Snacha i syn by byli moc rádi,ale já si myslím,že to není tak jednoduché.Prosím,poraďte!

 • #9762 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, v tomto případě je nutné podat návrh soudu na osvojení dítětě. Doporučuji spojit se předem s orgánem péče o dítě a zjistit, jak se k tomuto návrhu budou stavět.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #9763 Reply

  Pavel

  Prosím o radu. Od kolika let si může dítě samo zvolit u koho z rodičů bude po rozvodu? Pište na rikiko@seznam.cz Předem děkuji za radu

 • #9764 Reply

  turnova jaroslava

  dobry den mam dotaz muj byvaly pritel nema zajem o dceru uz pul roku jse ji neozval a ani pred tim jsi ji moc nevsimal jen kdyz mu to jeho matka rekla mam moznost mu zakazat styk s dcerou mam pritele a rekla bych jze ji otce nahrazuje dcera je vzdy rozhozena kdyz od nej prijela ted porad nevim co ji mam na otazky odpovidat kdyz jse me zepta kdy tata prijede jakou mam sanci to dotachnou do konce dekuji turnova

 • #9765 Reply

  jana

  Dobry den, manzel se chce rozvadet a chce rozvod dohodou. Ma vysoke prijmy a vyhrozuje mi, ze kdyz mu neodsouhlasim dohodu, pro me neprilis vyhodnou, bude sporny rozvod, soud mi da minimalni vyzivne, on muze zadat stridavou peci o naseho pulrocniho syna – starala by se jeho matka v duchodu – s tim, ze ja na MD mu nemohu zajistit takovy standard jako on. Ma pravdu? Takto male dite musi byt svereno do me pece, i kdyz bude v chudsich pomerech, nebo ne? Muze mi dite takto "sebrat", az bude starsi?

 • #9766 Reply

  Romana

  Přeji dobrý večer. Chtěla bych se zeptat: s manželem nežiji asi 4 měsíce a i dobu před jeho odstěhováním jsme si nerozuměly a já si našla přítele,který mi vyhovuje a rozumím si s ním (má velmi rád i dcreku,3 roky).. nemůžu při rozvodu o malou příjít pokud manžel poukáže na to,že někoho mám,i když se o malou vzorně starám? Děkuji mockrát za odpověď. Romana

 • #9767 Reply

  Míša

  Dobrý den,mám takový dotaz.Mám 8 letého syna z prvního manželství a nyní jsem již skoro 3 roky podruhé vdaná a z druhého manželství máme 2 letou holčičku.Bývalý na syna již přes rok neplatí,nedávno proběhl soud ohledně výživného.Se synem se již 4 roky nestýká a syn by se chtěl jmenovat jako my.Nynější manžel by chtěl syna osvojit,co proto musíme udělat a jak.Děkuji moc.Jen jsem někde zjistila,že musím prvně zažádat o zrušení otcovských práv a manžel si pak musí zažádat o osvojení.Vůbec mi nebude vadit,když přijdu o výživné,hlavně že syn bude spokojený a my taky.

 • #9768 Reply

  Orosz Stanislav

  Dobrý den, po rozvodu manželství byla dcera svěřena do péče matky. Tato se o ní řádně stará. Přání mé dcery bylo od počátku bydlet s otcem. Ze sociálních důvodů jsem nemohl v době rozvodu poskytnout své dceři úplnou péči. Nyní se má sociální situace změnila a dcera i nadále chce žít se mnou v jedné domácnosti. Jak lze postupovat? Děkuji za odpověď.

 • #9769 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v takovém případě je třeba podat soudu návrh na změnu úpravy poměrů. Vzhledem k tomu, že jste otec (a ti to mají u nás zatím poměrně těžké), doporučuji vzít si na pomoc advokáta, specialistu na rodinné právo.

  Vycházím ovšem z toho, že matka s touto změnou nebude souhlasit. Pokud souhlasit bude, je situace úplně jiná a advokát ani nebude zapotřebí.

 • #9770 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  aby Vám jako matce soud odebral dítě a svěřil jej otci, musely by na Vaší straně existovat závažné překážky odůvodňující to, proč se o něj nemůžete starat (např. alkoholička, apod.). Skutečnost, že jste si "jen" našla přítele, by neměla znamenat, že by dítě bylo svěřeno otci.

 • #9771 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  musím říci, že se mi takové vyhrožování otcem dítěte vůbec nelíbí a Vy byste se neměla nechat zastrašit. Nevidím důvod, proč by Vám měl soud přiznat minimální výživné, pokud jak uvádíte, má on vysoké příjmy. O střídavou péči sice požádat může, nevidím však důvod, proč by mu měl soud vyhovět, a to navíc když Vy jste na MD. Na druhou stranu však není pravdou to, že malé dítě musí být vždy svěřeno matce. I otec je rodičem a může být schopen se o dítě řádně postarat i v takto nízkém věku.

  Zkuste se obrátit na sociální pracovnici, jaký ona má v tomto případě názor na střídavou péči; k jejímu stanovisku soud příhlíží.

 • #9772 Reply

  Romana

  Dobrý večer,

  děkuji moc za odpověď,ale ještě se zeptám… Kdyby manžel zažádal o svěření do jeho péče k čemu soud přihlíží pokud se o ni oba v pořádku staráme?

  Děkuji ještě jednou mockrát za odpověď a přeji hezký večer,Romana

 • #9773 Reply

  novy.cz

  dobrý den,mám dotaz který mne trápí již pár měsíců.Před rokem,tedy 15.1. jsem odešla od manžela kvůli jeho agresivním výlevům a napadání mé osoby a v červnu 2OO7 nás soud rozvedl,ale bývalý manžel po mně chtěl abych dala v práci kde jsem pracovala na tři směny výpověď a dostatečně se věnovala našemu synovi kterému brzy budou 3 roky.jinak by nesouhlasil s rozvodem a žádal střídavou péči.neustále vyhrožoval a vyhrožuje,že mne o syna připraví apod.bydlím u své matky,kde má syn velmi dobré zázemí,nic mu nechybí,ale manžel má soudem určeného malého každé druhé pondělí a každý druhý víkend a jeho matka si malého vyžádala také u soudu a soud malého extchýni určil každý druhý pátek podle toho ja má exmanžel a extchýně směny.doteď mne to nijak zvlášt neomezovalo,ale na jaře chci nastoupit zpět na třísměnný provoz a bude problém v tom,že exmanžel nesouhlasí s tím,že si malého vezme třeba ve středu místo pondělka apod.s extchýní se domluvím bez problémů,ale s exmanželem ne.chce mne zničit a neustále se snaží,aby mne o malého připravil.a u soudu mi paní soudkyní bylo řečeno,když mu malého nedám v den,který má soudem určený,tak mi může uložit pokutu až 50tisíc a že mi tu pokutu dá,protože jsem porušila rozsudek.i přesto že jsem u soudu říkala,že otci ve styku nebráním,ale musíme se vždycky domluvit,aby to vyhovovalo nám oběma,tak mně paní soudkyně pokaždé uzemnila.prostě otec může vše a matka nesmí ani do práce.bude mi končit mateřská a já se přece nemůžu hledat práci podle práce exmanžela.naše nevýhoda je,že bydlíme stále ve stejném městě které nemá ani 10 tisíc obyvatel a šance na práci je tady velmi nízká.můžete mi prosím poradit co mám dělat v případě dalšího exmanželova vyhrožování?on mne napadá neustále.volá že malej zvrací,co jsem to za mámu a co jedl a tak a na to zase že má modřinu na noze,co jsem s ním dělala a tak dále.snaží se mne psychicky zdeptat,ale neuvědomuje si,že tím ničí akorát svého syna.vozí ho bez autosedačky a když se ho při převzetí syna ptám,jestli malej jedl nebo kdy,tak se mnou vůbec nekomunikuje.jeho veškerá komunikace spočívá v tom,že mi jen vulgárně nadává a to před malým a vyhrožuje mi a celé mé rodině také.já vím,že jsem vám to asi napsala trochu složitě,ale snažíla jsem se zkráceně a výstižně.předem děkuji za radu.bojím se nastoupit do práce,aby on nedělal opět nějaké problémy.

 • #9774 Reply

  M.P.

  Dobrý den,

  mám tříletou dceru, která mě nezná, protože její matka tomu brání. Pomalu mi dochází trpělivost (což měla zřejmě už dávno). Nechci být jen platícím otcem, rád bych svoji dceru poznal – bral ji na výlety, hrál si s ní. Ovšem ejhle… Matka mé dcery, které je vše malo, dělá mi samé naschvály mi opět velkoryse nabízí vidět dceru jednou měsíčně na hodinu. Myslíte, že mám šanci uspět u soudu o častější navštěvy dcery. Rád bych si dceru bral k sobě domů třeba i pod dohledem sociální pracovnice. Jen nechci mít u sebe doma matku mé dcery, protože když jsme se zkoušeli stýkat dohromady, zneuživala pak věcí, které z této situace vyplynuly.

  Děkuji za odpověď.

 • #9775 Reply

  Pavlína

  Dobrý den,chci vás poprosit o radu, v srpnu lonského roku,mi zemřela dcera po které zůstalo nezletilé dítě, podala jsem tedy návrh o pěstounskou péči bohužel do této doby na vnučku nedostáván ani korunu.Zajmalo by mě jestli soud musí rozhodnout do určité doby nebo jestli mě můžou nechat bez prostředků.Už je to 5měsíců a nepomáhá ani to že uhánim sociálku.Děkuji za pomoc

 • #9776 Reply

  Milan

  S manželkou jsme se dohodli na svěření nezletilého dítěte do její péče,samozřejmě chci dítě vídat co nejčastěji,zajímá mne jak bývá rozhodnuto soudem o frekvenci návštěv dítěte.

  Děkuji s úctou Milan

 • #9777 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud jste se dohodli na tom, komu bude dítě svěřeno do péče, mohli byste se dohodnout i na úpravě styku s nezletilým dítětem, což je vždy doporučováno.

  Obvykle to bývá např. jednou za 14 dní o víkendu plus nějaké svátky a prázdniny.

 • #9778 Reply

  martin stejskal

  Dobrý den,

  mám podezření, že se matka řádně nestará o své 5let. dítě, je podvyživené, neboť matka tvrdí že nechce jíst, ale u mě jí normálně, na svůj věk nemá správné návyky, špatná slovní zásoba, nesamostatné atd.

  nechci aby ani na okamžik uvízlo v některém z dětských domovů, než by vše vyřešil soud, pokud by se jasně prokázalo, že je tomu tak.

  rád bych našel nějaké méně bolestivé řešení,ovšem matka si trvá na svém.

  můžete mi poradit jak postupovat, děkuji

 • #9779 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě může pomoci asi jen návštěva sociální pracovnice u matky doma, která tuto věc může řádně prošetřit.

  Pokud chcete dítě svěřit do své péče, doporučuji najít si dobrého advokáta – specialistu na rodinné právo.

 • #9780 Reply

  Veronika PLACHÁ

  Dobrý večer.Chtěla jsem vás poprosit o radu ve věci(styk s dětmi).Mám 4 letou dceru Elišku a 4 měsíční dceru Barunku.S bývalým přítelem jsme se dohodli(mimo soudně)na styku s dcerou Eliškou.Dále jsem se chtěla zeptat,kdy jsem povinná umožnit bývalému příteli styk s mladší dcerou Barunkou,když jsou ji teprve 4 měsíce(od jakého věku stáří dcery).Předem děkuji za kladné vyřízení mého dotazu.S pozdravem Veronika Plachá

 • #9781 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zákon nikde nespecifikuje od jakého věku dítěte se může otec s ním stýkat. Má se za to, že by mu to mělo být umožněno kdykoli – někteří otcové jsou schopni se postarat o dítě již od narození. Pokud jste však schopni se na stýkání s otcem domluvit, určitě je vhodné přihlédnout k tomu, co je otec schopen dítěti zajistit.

 • #9782 Reply

  Jan Huszar

  Dobry den mam 2 letou dceru ktera je sverena do peci matce a ta mi zamita kontakt s dcerou a navic si zmenila i tel.cislo abych se ji nemohl ani dovolat a informovat se na dceru.Uz jsem podal zadost na upravu styku s ditetem ale chtel bych vedet jestli mi muze zakazovat styk s dcerou.Predem moc dekuji za odpoved.

 • #9783 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud máte rozsudkem stanoven styk s dítětem a matka jej nedodržuje, jednoduše podejte soudu návrh na výkon rozhodnutí. Pokud tento styk soudně upraven nemáte, podejte soudu návrh na úpravdu styku s nezletilým dítětem. Jako otec dítěte k němu máte stejných práv jako matka.

 • #9784 Reply

  zuzana onderkova

  Dobry den.Prosím vás od kolika let si dítě může říct u soudu u koho chce byt po rozvodu rodičů.Dekuji

 • #9785 Reply

  Kat Pa

  Po rozvodu jsme se s manželem dohodli o návštěvách naší dcery. Dceru si vzal jen jednou, potom několikrát zavolal, že jí mám nachystat a pak se ani neukázal a nezavolal. Rok jsme ho neviděli, až když se dozvěděl, že mám přítele, tak nás začal sledovat, vyhrožovat vším možným. Jednou mě dokonce napadl před školkou a křičel na nás , malá z toho samozřejmě byla vylekaná, teď když ho párkrát viděla strachy se klepala. Manžel si o ní řekl na sobotu, ale dcerka plakala, tak jsem mu jí nedala. Nyní to chce řešit soudně. Můj dotaz: Přihlédne soud k jeho chování a tomu že se dcerka bojí (6 let).

  Děkuji za odpověď

 • #9786 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  aby k tomu mohl soud přihlédnout, musela byste navrhnout znalecký posudek z oboru dětské psychologie, který by řekl např. to, že se dcera otce bojí. Jinak to soud nezjistí. Druhou možností je řešit tuto věc se sociálkou, která v řízení u soudu bude pravděpodobně přítomna a soud se jí na názor bude také dotazovat.

 • #9787 Reply

  Alena

  Dobrý den,

  můžete mi prosím poradit. Můj bývalý se kterým mám třiletou dceru o kterou se celé tři roky vůbec nezajímal se nyní domáhá styku s dcerou. Sice na ní platí alimenty, ale nad rámec nic neposkytuje. Viděl ji asi dvakrát, když se narodila. Nyní mi vyhrožuje, že pokud-li mu dceru nezačnu dávat na víkendy, tak mě dá k soudu. Já bych se soudila velmi nerada, je to hrozný nápor na nervy (jsem v šestém měsíci těhotenství a tak bych se tomu nerada vystavovala – bohatě mi stačí jen kontakt s ním.) Můžete mi prosím tedy říct, jestli jsem povinna dceru mu dávat nebo jestli mu to soud umožní, pokud-li se budeme soudit. V rozsudku máme pouze výši alimentů, která není nijak závratná o návštěvách v něm není ani zmínka.

  Děkuji Alča

 • #9788 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se nedohodnete a on podá návrh soudu, je velmi pravděpodobné, že soud kontakt s dcerou povolí. Je to i logické, rodiči jste Vy oba a pokud on na jedné straně platí výživné, měl by na druhou stranu mít možnost dceru vídat.

 • #9789 Reply

  Petr Petr

  Dobrý den,

  momentálně žiji ve společné domácnosti se svým druhem a jsem maminkou naší 18ti měsíční dcery. Jelikož chci požádat o svěření dcery do své péče a osamostatnit se, chtěla jsem se zeptat zda můžu požadovat výživné i na svoji osobu (jsem na mateřské dovolené).

  V kladném případě bych se pak chtěla zeptat zda do žádosti o svěření dítěte do péče a stanovení výživného pro toto dítě mohu napsat do této jedné žádosti i požadavek o stanovení výživného pro moji osobu (případně vzor žádosti).

  Děkuji za odpověď.

 • #9790 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zde se jedná o různá soudní řízení, tudíž je není možné podávat v jednom žalobním návrhu. Dle § 95 odst. 1 je otec dítěte povinen přiměřeně matce přispívat na úhradu výživy po dobu 2 let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Toto právo se promlčí po 3 letech ode dne slehnutí.

 • #9791 Reply

  Petr Petr

  Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

  Ještě Vás poprosím o jednu radu a to: od jakého data se počítá doba 2 let po kterou by měl otec dítěte matce přispívat na úhradu výživy??

 • #9792 Reply

  Martin SVOBODA

  Dobrý den,

  měl bych pár dotazů.

  – Nevlastní otec mé manžely daroval GARÁŽ mně a mé manželce,sepsali jsme darovací smlouvu.

  -ale nemovitost koupil v době kdy už byl ženatý s matkou mé ženy a kupní smlouva a zápis v katastru je pouze na jeho jméno.

  Musí být v naší darovací smlouvě jméno i manželčiny matky jako dárce? jelikož jde podle zákona o společné jmění manželů.i když není v původní kupní smlouvě a není zapsaná v katastru.

  Předem děkuji za odpověď

 • #9793 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to musíte zjistit, jestli byla garáž skutečně ve společném jmění manželů (dříve bezpodílové spoluvlastnictví manželů). Ne vše je totiž automaticky v SJM. Jestli byla garáž jeho před sňatkem nebo ji zdědil, tak do SJM nespadala. Navíc, jestliže byl v katastru zapsán jako jediný vlastník on, tak nikdo jiný s garáží ani disponovat nemohl. K úplnému vyřešení je třeba ovšem znát, jak tehdy probíhaly záležitosti kolem vlastnictví garáže. A to bývá někdy složité. Jestli ji ovšem koupil již v manželství, tak je otázka, proč nebyla matka zapsána do katastru.

 • #9794 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  lhůta 2 let počíná běžet nejdříve s počátkem těhotenství a nejpozději ode dne porodu.

  (P.S. Vaše dotazy mají opravdu široký záběr :-)

 • #9795 Reply

  Miroslav Beránek

  Dobrý den.Mam dotaz ohledně svěření dítěte do péče. Jsem svobodná matka a žiji se svým synem v pronajatém bytě. Chci zažádat o soudní svěření dítěte do své péče. Chci to mít právně podložené kvůli sobě a hlavně kvůli otci.Nevím kde sehnat vzor žádosti na svěřeni do péče a výživné. Děkuji za odpověď

 • #9796 Reply

  eva posltova

  Dobry vecer,

  mam dotaz pred nekolika dny pani soudkyne rozhodla o svereni syna (3roky) do me pece, otci umoznila syna vidat po zvykaci dobe (2mesice na 2 hodiny,kazdou sobotu, pozdeji kazde 2 mesice 6hodin kazdou sobotu) po teto dobe kazdy 2hy vikend.A to presto ze byl otec nekolikrat soune trestan, naposledy 2001-2004 odsouzen za kradeze.2004 propusten z vykonu trestu. kratce po mem otehotneni se odstehoval do zahranici a vratil se kdy synovy byl 13mesicu,v te dobe syna nevidel a nemel zajem, dale 2006 byl opet na dobu 7mesicu mimo republiku a naposted od leta 2007 do brezna 2008. Ponechala jsem si pravo na odvolani nacoz pani soudkyne reagovala rozcilene, pokud podam odvolani okamzite vyda predbezne opatreni. Otec je agresivni clovek, nekolikrat mi vyhrozoval zabitim, ma starsi dcera (5)let me prosila pred 2lety aby uz ho nemusela nikdy videt, protoze se ho boji.Cemuz jsem vyhovela a branila v kontaktu k obema detem.Syn otce ani nezna, nevi kdo to je.Jak se mohu branit?Poradite mi?

 • #9797 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  bránit se můžete právě podáním odvolání.

 • #9798 Reply

  Hana Betlachová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak často jsem povinna půjčovat syna otci. Synovi je 21 měsíců, soud určil do péče malýho mě po předešlé dohodě. Soud o dítě proběhl v lednu letošního roku. Vždy jsem syna otci dala, když o něj požádal do té doby vše probíhalo v poklidu. Problémy nastaly, když se malý vracel domů s bolestmi bříška, celou noc proplakal a když jsem se ptalo co mu dávají jíst, tak už se mnou nekomunikoval. Jezdí si někdy jednou týdně, někdy po 14-ti dnech. Jednou jsem mu ho odmítla dát, protože jsme měli svůj program a začal vyhrožovat, že bude chtít syna do střídavé péče. Jak se mám bránit, aby k tomu nedošlo? Chtěla bych se s ním domluvit na pravidelných termínech, ale není ochotný se mnou vůbec komunikovat. Jak v tomto případě mám postupovat. Alimenty platí vždy se spožděním o 14 dní. Předem děkuji za odpověď Hana Betlachová

 • #9799 Reply

  Andrea

  Dobrý den, můj dotaz se týká soudního jednání. Pokud se jeden z účastníků omluví o soudu, a na další termín se taktéž nedostaví, třeba opět po omluvě, ale my víme, že schválně tam nejde. Je možno nějak naznačit u soudu, že schválně se k soudu nedostaví. Jedná se o úpravu styku mého manžela se svým dítětem, matka již jednou se omluvila se zdravotních důvodů a na další jednání, které má být, mi rovnou řekla,že si zase najde něco, aby tam nechodila.Chci mít dítě víc a soud se k tomu přiklání, může rozhodnout i bez přítomnosti matky a po jak dlouhé době. Děkuji

 • #9800 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za určitých okolností soud může rozhodnout rozsudkem pro zmeškání, právě z důvodu, že se žalovaný bez omluvy nedostavuje. Neznám však okolnosti případu a nelze říci, jestli to připadá do úvahy právě v tomto sporu. Ať se manžel na možnosti ohledně rozhodování informuje přímo u soudce/soudkyně.

 • #9801 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nejlépe je se na návštěvách domluvit, ale to se nedaří (jak píšete). Proti tomu, aby podal návrh na soud se nijak bránit nemůžete. Obranu uplatníte teprve v samotném řízení. On bude muset soud přesvědčit, že jsou zde dány důvody pro jeho požadavky (např. střídavou péči), Vy naopak jeho tvrzení můžete vyvracet. Ovšem tím, že mu syna nevydáte, si jen přitížíte. Má právo na kontakt s dítětem a pokud mu ho budete ubírat, může se svých práv domáhat u soudu. Návrh na úpravu kontaktu se synem můžete k soudu podat i Vy. Termíny návštěv otce pak stanoví soud.

 • #9802 Reply

  kornelie kohutová

  chtěla bych se zeptat zda muže 18ti letá dívka jěště školou povinná dostat do péče mladší setru též školou povinnou 14ti letou a je-li možné toto soudní rozhodnutí schváleno bez přítomnosti otce a bez jeho souhlasdu takto učinit…naskytá se otázka jak mohla matka bez souhlasu otce dát návrh k tomuto rozhodnutzí…díky za odpověd..kohutová

 • #9803 Reply

  Štefan Pravda

  Dobrý den,v současné době mam mimosoudní dohodu s exmanželkou a to každý čtvrtek odpoledne a každý sudý víkend od pátku do neděle.V té dohodě není zahrnuto střídání přes prázdniny a o svátcích.Nyní chci dohodu upravit,jelikož dcera začne chodit do školy a to na dva dny v týdnu a pravidelné střídání o prázdninách a svátcích,myslim,že to stejným způsobem,jako u té první dohody nepujde,mam namysli mimo soudně, tak bych potřeboval poradit co a jak,jestli mam přes soud větší šanci,nebo naopak si to neskoplikuju.Děkuji.

 • #9804 Reply

  veronika nezbedová

  Dobrý den. Mám syna 18 měsícu starého.Byla jsem nucena ,ze strany otce požadat soud o svěření dítěte do své péče. Nejsme schopni se domluvit na schuzkách. Do poslední poby jsme měli společné návštěvi. Otci se to nelíbý. Ráda bych požádala soud ,aby dovolil abych u styku otce ze synem mohla být i já. Do posud to tak bylo. Nedávno byl syn z otcem o samotě. Vrátil se mi v hrozném stavu. Už když odjížděly strašně brečel. Po návratu nemuže spát hrozně pláče furt se chce chovat. Po obědě v postýlce oči nezamouří. Nemužu na toaletu bez synova dozoru a hrozného pláče. Při další navštěvě otce ,syn hrozně pláče bojí se ho utíka od něj. Je tam dalších hromada duvodu proč bych chtěla být u styku otce se synem. 1* v minulosti byl otec hospitalizován na psychiatrii 2* vjeho rodině se ve velkém množství požívá alkohol 3* otec byl policisty přistižen opilý za volantem 4* citová vazba mezi mnou a synem je vysoká 5*otec si do té doby nenašel cestu k synovi

 • #9805 Reply

  veronika nezbedová

  Mé duvody pokračují. 6* z každé navštěvy syna u otce bez mé přítomnosti je syn podrážděný, nemuže spát a hodně pláče. Trvá to několik dní,než se to spraví(lékařkou mi byla doporučena poradenské centrum Mudr. Chvaly) 7* v prvním roce života otec nejevil zájem o syna 8* v otcově rodině nevládne harnonie,dochází k častym hádkám. 9* otec mého syna je cholerik. v rozčílení nemá daleko k agresivitě. Moc vás prosím o radu. Vubec nevím jak to tam bude probýhat. Jaké podklady člověk potřebuje pro získání dobrých vísledku. Má vubec muj syn nějakou šanci nadosažení naši žádosti. Mám veliký strac že Vojtíška soud určí třba jednou za čtrnác dní a celí víkend. Předem moc děkuji za radu. Bohužel v Liberci není nikdo na koho by se člověk mohl obrátit. Ještě jednou moc děkuji. Krásný den

 • #9806 Reply

  Radka Supová

  Bydlím se synem,kterého mám v péči v Olomouci a můj bývalý druh se odstěhoval do Ostravy.Nyní mi vyhrožuje tím,že si u soudu požádá,abych mu syna vozila já.Tímto Vás prosím o radu,jak to ve skutečnosti je a zdali má opravdu nárok.Děkuji Supová

 • #9807 Reply

  Petr Petr

  Předpokládám že máte nějak upraven styk s dítětem a že vy sama pak otci dítěte ve styku nijak nebráníte. To že se bývalý druh sám od sebe odstěhoval mimo vaše bydliště není přece důvodem k tomu, aby jste vy sama a na své náklady, syna otci do jeho nového bydliště dopravovala.

  PS: co kdyby se odstěhoval třeba do "Banánové republiky" na druhý konec země!!!

 • #9808 Reply

  vani

  Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. S manželem spolu nežijeme ve společné domácnosti už víc než 3 roky.Tenkrát si našel jinou. Dnes už i já žiju se svým přítelem. Byt jsme prodali a peníze si rozdělili, takže nemáme už žádný společný majetek. Máme 13 letého syna. Chtěla bych vědět, jak přesně postupovat v případě smluveného rozvodu, co všechno budeme potřebovat a jestli mám podat dohodu o úpravě poměrů nezl. dítěte zárověn s žádostí o rpzvod, nebo nejdřív o dítě a pak až budu mít schválení od soudu tak teptve žádost o rozvod. Děkuji za pomoc

 • #9809 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle §24a zákona o rodině potřebujete

  a) písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující pro dobu po tomto rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost, a

  b) pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu.

  Návrh na rozvod manželství i na úpravu poměrů nezletilého dítěte lze podat společně. O rozvodu bude rozhodnuto až po právní moci rozsudku u opatrovnického soudu.

 • #9810 Reply

  Dalibor Drobný

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zda mám nějaké právo stýkat s dcerami (2,5 roku).S přítelkyní jsme nikdy nebyli svoji.V rodném listě jsem uveden jako otec, výživné stanovené soudem platím pravidelně.O dcery mám zájem, do teď jsem za nimi jezdil dvakrát týdně, což byla má domluva s bývalou přítelkyní. Nyní mi chce styk zakázat a at se prý obrátím na soud. Má právo mi zrušit styk s dcerami do doby, než rozhodne soud?

 • #9811 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podejte soudu žalobu na úpravu styku s nezletilými dcerami. Do doby rozhodnutí těžko přimějete jejich matku, aby Vám je svěřila.

 • #9812 Reply

  Broňa B.

  Manžel požádal o úpravu styku s nezletilými z prvního manželství, neboť matka dětí se nechce domluvit a děti manželovi nepůjčuje. Zeptám se, může soud nějak zohlednit vzdálenost mezi bydlišti matky, dětí a otce, při určení styku s nezletilými? Žijeme cca 350km od trvalého bydliště dětí. Manžel se odstěhoval do mého domu. Ptám se konkrétně na to, zda můžeme požadovat styk s dětmi pouze sobota a neděle? Jelikož pátek by, pro vyzvednutí a opět přivezení dětí sem k nám, byl problém jednak v práci manžela nepustí dříve a také děti by se dostaly sem k ná až vpozdních hodinách pokud by soud umožnil vyzvednout je později.

 • #9813 Reply

  Vlastimila

  Dobrý den.

  S tcem dětí jsme se v dohodě o úpravě poměrů nezl. dětí pro dobu po rozvodu dohodli na střídavé péči jeden týden u otce, tři u matky. Tato časová "nestejnost" je dána charakterem práce otce – směnný provoz.

  Domníváte se , že by to mohlo být překážkou schválení takovéto dohody? (Podmínky pro střídavou péči jsou splněny u obou rodičů, děti souhlasí.)

  Děkuji

 • #9814 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tyto věci jsou velmi individuální – je třeba je především tvrdit u soudu a ne zde. Já Vám neřeknu jak soud rozhodne.

 • #9815 Reply

  Broňa B.

  Děkuji. Ale neptám se na to zda víte jak soud rozhodne. Samozřejmě, že toto tvrdit u soudu budeme. Zajímalo mě spíše jaké máte zkušenosti, zda jste někdy zažili podobný případ u soudu, který uspěl, pokud nějaké zkušenosti máte.

 • #9816 Reply

  Iris

  Rád bych věděl zda je nějak vymahatelná smouva o styku s dětmi uzavřená prostřednictvím právníků obou stran, nebo sepsána na OSPOD? Bývalá původně trvala na styku určeém soudem a teď se nechala slyšet u pracovnice OSPOD, že netrvá na sudním určení. Mám dotáhnout svou žádost u soudu do konce, soudí řízení by snad už mělo začít a nebo jsou tyto dohody mimo soud také vymahatelné a výhodné? Děkuji za odpověď.

 • #9817 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jde o dohodu, to znamená, že strany projevují shodnou vůli na střídavé péči o děti a to ve frekvenci 1:3 týdnům. Soud to posoudí z hlediska zájmů dětí a pokud neshledá, že je to v rozporu s nimi, pak mu nic nebrání v tom, aby dohodu schválil. Nenacházím zde nic, co by soudu mohlo nějak zásadně vadit.

 • #9818 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, mít v ruce pravomocné rozhodnutí od soudu je vždy záruka mnohem lepší vymahatelnosti než jen dohoda stran. Ta sice platí, ale není podpořena autoritou soudu a strany mívají tendenci ji s odstupem času zlehčovat a nedodržovat. Domáhat se dodržení dohody je pak mnohem náročnější než je tomu u rozhodnutí soudu.

 • #9819 Reply

  Petra

  Dobrý den,

  rozhodla jsem se odejít od přítele, se kterým máme roční dvojčata. On ale vyhrožuje, že pokud od něj odejdu, vezme mi děti. Dosud jsem o ně pečovala převážně já, stále ještě děti kojím a nedovedu si představit, že bych o ně měla přijít. Co všechno zohledňuje soud při rozhodování o tom, komu budou dány děti do péče? Děkuji za odpověď.

 • #9820 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, těch faktorů je značné množství, zohledňuje se osobnost dítěte, zdravotní stav, zázemí dítěte, podíl rodičů na péči, schopnost a způsobilost rodiče k výchově, možnosti, stav a stabilita výchovného prostředí, hmotné a bytové poměry rodiče, schopnost dohodnout se s druhým rodičem na kontaktu s dětmi a na výchovných otázkách a tak dále.

  Otec má sice právo na styk s dětmi a uplatňování rodičovské zodpovědnosti a výchovy, ale stále platí, že převážná většina dětí je svěřena do péče matky, zvláště pokud se jedná o ještě kojené děti. A pokud přítel chodí řádně do práce, pak si těžko představí, co celodenní péče o dvojčata vlastně obnáší. Z jeho strany jde pouze o plané výhrůžky.

 • #9821 Reply

  Jiří Petr

  Dobrý den,

  chtěl bych se prosím zeptat na tuto věc. S manželkou již skoro rok nebydlím ve společné domácnosti. Našla si přítele a odstěhovala se asi 25 km ode mě. Já rovněž bydlím s přítelkyní. Nejsme rozvedeni. S manželkou máme nezletilého syna, kterého si beru každých 14 dnů, někdy i častěji.Celou dobu, co se manželka odstěhovala jsem platil výlohy dojíždění pro syna tam i zpět já. Je nějaká povinnost, která ukládá, že jednou si pro syna dojedu já a jednou mi jej doveze ona? Manželka tvrdí, že pokud jej chci já, že náklady musím platit vždy jen já, jinak že mám smůlu, že jej neuvidím. Děkuji Vám za odpověď. Jiří Petr

 • #9822 Reply

  Martin Dittrich

  Mají právo prarodiče vidět vnoučta,když si to rodiče dětí nepřejí,aby se pohybovala na jistém místě,kde oni bydlí,jak to udělat aby se mohly vydat,když si to prarodiče přejí?

 • #9823 Reply

  Petr Petr

  Pokud se pokazí vztahy v rodině bývá to většinou dost velký problém a když je to spojeno s tahanicemi ohledně dětí tak je to ještě horší.

  Bohužel, ale pokud se „s mladýma“ na tom aby vám vnoučata umožňovali navštěvovat nedohodnete, těžko s tím něco uděláte. Jako rodiče jsou za své děti v době jejich nezletilosti odpovědní, tzn. že pokud jako rodiče nebudou souhlasit s návštěvami těžko je jinak, než že se společně domluvíte k tomuto donutíte.

 • #9824 Reply

  Petr Petr

  Vzdálenost 25ti kilometrů není zase až tak hrozná, jsou rodiče kteří si pro děti dojíždějí i stovky kilometrů. Na druhou stranu proč mít náklady se stykem dítěte s rodičem jen na jedné straně. Ideální by bylo, kdyby jste se spolu rozumně domluvili. Pokud se na způsobu předávání dítěte společně nějak nedohodnete, může to upravit soud, který může stanovit, že jelikož bydlíte daleko od sebe, tak že si dítě budete předávat třeba v půlce cesty mezi vašimi bydlišti.

 • #9825 Reply

  Jiří Petr

  Pane Petr,děkuji za odpověď.

  Jiří PETR

 • #9826 Reply

  evženie l.

  Dobrý den, zajímalo by mne, jakou má přítel šanci na svěření 4-leté dcerky do své péče při rozvodovém řízení. S manželkou jsou si již pár let díky jejím nevěrám a psychickému ponižování a urážení velmi odcizeni,podle jeho slov je na dcerku velmi přísná a většinu práce o domácnost a o malou nechává ne něm. Žijí ve společném bytě. Přítel se obává že by o dcerku mohl přijít, manželka je totiž na tuto problematiku odbornice, ale zase on má důkazy o nevěře, a navíc žena je psychicky labilní, bere antidepresiva. Poraďte nám prosím jaká je naděje že malou dostane do své péče otec.

  Děkuji

 • #9827 Reply

  Petr Petr

  Komu bude dítě do výchovy svěřeno nejde říct a hlavně o tom musí rozhodnout nezávislý orgán, kterým je v tomto případě soud. To že je manželka příteli nevěrná nebude asi pádným důvodem pro to, aby bylo dítě svěřeno do péče druhému rodiči, ovšem skutečnost že je psychicky labilní, bere antidepresiva by již důvodem mohla být. Nechť přítel podá žádost o svěření dítěte do péče a tuto skutečnost zde uvede, kdy soud by měl, resp. mohl zdravotní stav dané osoby nechat zkoumat znalcem. Doporučuji najmout právníka, jistě se vám to v boji o dítě vyplatí a takto utracené peníze za to zcela jistě stojí.

 • #9828 Reply

  marta vaňkátová

  Dobrý den,docela jste mě poděsil.Ve zkratce můj příběh:v dubnu jsem sama zjistila,že manžel je mi nevěrný.Po 4týdnech psychického teroru,tak to nazvaly dvě na sobě nezávislé psychiatričky,jsem byla hospitalizovaná na psychiatrické klinice s diagnozou deprese se somatickými účinky.O 6letého syna se starali mí rodiče.Manžel se konečně v červnu rozhodl a já se během tří minut v PL dozvěděla,že definitivně odchází,že jeho mimomanželský poměr trvá dva roky a před dvěma hodinama byl jeho milence v jejím bytě představen náš syn.Hned další týden vzal milenku i syna na naší chatu.V srpnu syna viděl asi 3 hodiny,a první peníze mi na něj dal 16.září,přesně 5 měsíců od doby,kdy s námi přestal bydlet,ale nemohl se až do června rozhodnout s kterou z nás chce žít.Protože psychická onemocnění je běh na dlohou trať,ještě pořád beru antidepresiva.Opravdu si myslíte,že mi na základě mé léčby mohou odebrat syna a dát ho do péče manžela? Děkuji,toho co mi manžel prováděl, je daleko víc.

 • #9829 Reply

  Simona Sedláčková

  Dobrý den, s manželem se rozvádíme,syn byl svěřen do mé péče. Měli jsme si dohodnout úpravu styku sami. Bohužel k dohodě nedošlo. Navrhuji styk 1x za 14 dní od pátka do neděle – nesouhlasí, jelikož každý pátek chodí s novou přítelkyní do restaurace – chce ho jen od soboty do neděle. Dále navrhuji každý týden středa po školce až do čtvrka ráno, velikonoce, první týden v novém roce. 14 dní o letních prázdninách – chce ho na celý měsíc. S tím nesouhlasím, jelikož mu umožňuji styk pravidelně po celý rok. Vánoce navrhuji 24. u matky, 25. u matky do 16,00hod, poté u otce až do 26. večer. – nesouhlasí, chce se střídat po roce, aby byl syn u něho na štědrý večer. Dále navrhuji Silvestr a Nový rok, který budeme střídat po roce. Letos se mu to nelíbí. Myslím, že nabízím manželovi dostatečný styk se synem a nebráním v něm. Chci se zeptat jestli může manžel uspět u soudu s návrhem na celý měsíc v létě a zda je povinnost střídat dítě na štědrý den? Jakou roli hraje, že je syn v mé péči. Děkuji.

 • #9830 Reply

  Jitka Zajíčková

  Dobrý den, prosim o radu – máme s manželem dvě děti 4 a 2 roky, pokud já zažádám o rozvod, se kterým manžel souhlasí, majetkově se domluvíme, ale děti chce do péče on, nechce se domluvit na střídavé péči. Já bych byla ochotná se domluvit na střídavé péči, nebo chci děti do péče já. K čemu myslíte že se soud přikloní? Mám šanci dostat děti do péče já? Klidně i střídavé?

 • #9831 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, syn je sice ve Vaší péči, ale právo otce na kontakt se synem popřít nelze. Není jasné, co se mu na dohodě nezdá. Ale pokud není možné se dohodnout, pak lze podat návrh na určení styku s nezletilým dítětem a pak o celé věci rozhodne soud.

  Na tom, že chce být se synem 1 měsíc z prázdnin a střídat se na vánoční (a jiné) svátky, není vůbec nic zvláštního.

 • #9832 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle je vždy zcela individuální řízení, které vychází z konkrétních poměru v dané rodině. Nelze tedy předem prohlásit, že děti určitě dostanete Vy. Dohoda možná není, tudíž bude rozhodovat soud. Ten si zjistí veškeré skutečnosti, vyhodnotí důkazy a rozhodne o péči o děti. Ve hře je celá řada faktorů, které musí soud posuzovat.

  S ohledem na nízký věk dětí a jejich potřebu mateřské péče je pravděpodobnější, že děti budou svěřeny Vám, ale 100% záruku nemáte.

 • #9833 Reply

  Dagmar Koukalová

  Chtěla bych se zeptat jakým způsobem funguje styk dítěte s otcem v době nemoci dítěte.Pobírám-li OČR musím dítě otci ke styku předat?Děkuji za odpověď.

 • #9834 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud je dítě prokazatelně nemocné a musí dodržovat léčebný režim (je to lékařsky potvrzené), pak to otec musí respektovat a nedožadovat se toho, aby mu dítě bylo vydáno.

 • #9835 Reply

  eva podperova

  Prosim o radu,dcera se nechce starat o vnučku je svobodna matka.Pokud bych já jako babička chtěla svěřit vnučku do výchovy je potřeba souhlas otce dítěte??Vnučce jsou dva roky,momentálně jí tři měsíce mám u sebe.Děkuji

 • #9836 Reply

  Dana Stuchlá

  Dobrý den,moje dcera přenechala soudně svou dceru do péče biologickému otci.Ten se oženil,naše vnučka začala říkat jeho paní maminko a po dvou letech manželství zkrachovalo.Nyní je biologický otec sám s dcerou,-naší vnučkou sám a nemá možnost,jak se řádně o dceru postarat,tudíž se ptám,jestli je možné přenechat vnučku nám do náhradní,nebo dočasné péče.Máme ji moc rádi a neradi bychom,aby sociální péče vnučku otci neodebrala do děts.domova.Co máme dělat?Jak postupovat,otec by s dočasnou péči souhlasil,než si zařídí náhradní bydlení.Předem děkuji za odpověd.

 • #9837 Reply

  pavel kolman

  Zajimalo by mě zda biol.otec me dcery ma narok zažadat o styk s dítětem .

  Nejsme manželé ,soud mu neurčil alimenty ,protože je 3 roky ve výkonu trestu, z vlastní vůle neprispival nikdy a dceři je 5 let.

  Ke styku s dcerou žada jen proto,aby mu byl skracený trest a poukazuje na to že je Rom.

  zajima mě jake mam šance se branit,protože dcera ho nezna a on je ve víkonu tr. za nasilí.

 • #9838 Reply

  Petra Svobodová

  Dobrý den, chtěli bychom s manželem dostat jeho dceru z bývalého vztahu do péče. V případě že by matka souhlasila, můžeme se bát, že si to po nějakém čase rozmyslí a vezme nám ji? A pokud by došlo k soudímu procesu, bere soud ohled na názor dítěte? Dceři je 6 let a u matky nechce být.

 • #9839 Reply

  Josef Gajdušek

  Dobrý den,

  musí se má 15ti letá dcera stýkat se svým biologickým otcem, když o to nemá zájem?Jaké jsou možnosti se bránit,k čemu přihlíží soud v případě, že otec podá žádost o styk s dítětem?Byla by u soudu dcera vyslechnuta a přikládalo by se k její výpovědi?Děkuji za odpověď

 • #9840 Reply

  Kateřina Nováková

  Dobrý večer,

  chtěla bych se zeptat,jaké možnosti má přítel uspět u soudu ohledně střídavé péče jeho syna(2 roky),stále žije ve společné domácnosti s matkou dítěte,která určitě se střídavou péčí souhlasit nebude.A jak dlouho asi potrvá,než soud rozhodne.Předem děkuji za odpověď.Nováková

 • #9841 Reply

  Jiri Novak

  Dobry den,

  po rozchodu s partnerkou a nasledne domluve pece o 3leteho syna, kdy jsem vozil kazdy den syna do jesli a odpoledne s nim travil cas az do prichodu jeho matky z prace v 18.30 hod. + pece kazdou nedeli mi sdelila, ze syna budu vidat jiz pouze 2 vikendy v mesici.

  Samozrejme ji prispivam na syna i financne.

  Ma na takoveto rozhodnuti pravo a pokud by doslo k soudu, mam sanci vidat syna casteji, nez zminovane 2 tydny v mesici?

  Dekuji Vam za odpoved.

  J.N.

 • #9842 Reply

  Jirka

  Dobrý den

  ex-manželka se bude znovu vdávat a chce,aby i naše dcera nesla příjmení po jejím nastávajícím.Přijde mi to nesmyslné,vždyť dcera nemá s tímto rodem nic společného,ale dcera to tak také chce.Nemůžou vzniknout v budoucnu nějaké administrativní,případně jiné problémy,když změnu dovolím?

 • #9843 Reply

  Jana

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat na otázku svěření jednoho z dětí do péče otce.

  Po 14-ti letech manželství, které od začátku nefungovalo nejlépe, došlo k tomu, že se chceme s manželem rozvést. Bydlíme se 2 dětmi v manželově domě a manžel chce abych se co nejdříve odstěhovala. Nechce mě ale nechat odejít s dětmi – kdyžtak jen s jedním – i když bychom se přestěhovali k rodičům, kteří žijí ve stejném místě bydliště a umožňovala bych mu s nimi styk, kdykoliv by chtěl. Manžel mi sdělil, že na děti má stejný nárok jako já a že jedno z nich chce mít ve své péči. Děti jsou ve věku 13 a 7 let. Nejsem alkoholička, feťačka ani nic podobného. O děti jsem se starala vždy já – manžel se jim začal více věnovat, až když jsem před 3 lety nastoupila do práce. Mám též dobré zaměstnání a celkem slušný příjem – manžel je momentálně nezaměstnaný (i když tvrdí, že práci si dokáže sehnat, když bude potřeba). Toto je v kostce nastínění naší situace. Myslíte, že je možné aby dostal jedno z dětí do péče nebo obě děti do střídavé péče?

  Děkuji Vám předem za Vaši odpověď.

 • #9844 Reply

  Michal Hartman

  Dobrý den,

  s manželkou nejsme rozvedeni, ani jsme nezahájili kroky k rozvodu dohodou o péči o děti atd..

  Manželka se odstěhovala, odvedla 7-mi letou dceru. Nyní mi manželka brání v kontaktu s dcerou, tají kde dcera bydlí.

  Prosím o radu jak dosáhnout neomezeného kontaktu s dcerou. Děkuji.

 • #9845 Reply

  K

  Dobrý den, zajímalo by mne jaké kroky je potřeba podniknout, chce-li otec do své péče nezletilé děti. Se svou bývalou přítelkyní má dvě čtyřleté děti, které žijí s ní. S expartnerkou nebyli manželé. Ona je v současné době na mateřské dovolené (s dalším partnerem má ročního syna). Nyní se již jedná o expartnera. Nyní si našla dalšího partnera, který se k ní nastěhoval. Bydlí s dětmi v pronajatém bytě, kdy si bude muset brzy hledat nový,jelikož majitel se chce do bytu vrátit. Expřítelkyně je bez práce, naprosto závislá na alimentech a dávkách. Střídání partnerů nemá dobrý vliv na děti, které si už nyní musí dávat pozor na to co před otcem říkají. Pověst bývalé partnerky také není nejlepší. Otec si nepřeje, aby děti vyrůstaly v takových poměrech, kdy si musí co chvíli zvykat na nového partnera expřítelkyně.Když mají děti jít k otci, tak vždy dělají šílené scény a brečí…Pak se uklidní, když jsou bez matky. Otec má stálou práci,stálý příjem, vlastní byt a trvalou partnerku..

 • #9846 Reply

  Luboš Martínek

  Dobrý den, já jsem již zletilí, 21 let studuji VŠ, ale jedná se o moji sestru, matka si našla přítele skoro čtvrt roku a od tehdy na nás začala křičet pro každou maličkost, a prakticky se o o ní a potažmo i mě to není důležité nestará. Nyní se chce / nechce odstěhovat do bytu a mám pocit že bude chtít sestru odrhnout od rodiny za měsíc ji bude 15, i když se vyjádřila že chce žít s se mnou a otcem v RD. Může se stát že soud ji proti její vůli přidělí matce ? Matka se změnila povahově je nevypočítatelná co udělá dál. Děkuji

 • #9847 Reply

  lucie morysova

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jaké má moje sestra možnosti s exmanželem, který se nedokáže smířit s tím že ho opustila….Vyvrcholilo to na 50 narozeninách naše ho otce kdy se opil a dal ji čelo do nosu…už pred tím ji fyzicky i psychicky ubližoval..ale u toho jsme svedky nebyli…po tom co ji uderil do nosu jsme zasli na traumatologii tak má i zapis z byla napadena manželem, od te doby sestra i s dvěmi dětmi zůstala u naši matky exmanžel pořád za nami chodi a furt ji řika at se vrátí atd, sestra asik po pul mesici co byla u nas mu rekla ze má z nej strach a ze se k nemu nevráti a on ji naraz začal volat do práce že na ni pocka u nasi matky a ze ji zabije, tak nase setra se bala vůbec jit domu a jak jsme vyhledli z okna co nam to zavolala takl tam opravdu byl a čekal, po dělši dobe co se tohle odehralo se uklidnil a sestra mu vudila deti at mu nebráni se stykem s nimi, najednou jak byla u nej mu asik preskocilo azačal ji pred detmi strhavat saty a libat na prsou chtel ji znasilnit.

 • #9848 Reply

  Lenka Kovářová

  Dobrý den. Tak stručně, chtěla bych se zeptat k čemu soud příhlíží pro svěření dítěte do péče a jaké jsou šance že je dostanu ja?

  Mám s manželem dvě děti 7 a 2,5 roku. Utekla jsem od něj z důvodu psychického týrání i s děti a zažádala o svěření dětí do péče s předběžným opatřením, které mi soud chválil. Bydlíme s dětmi v 2+1 podnájem. Jsem na mateřské, navštěvovali jsme poradnu kde manžel se pak odmítal účastnít. Socialní pracovnice mě dost podpořily. Manžel se odvolal a tvrdil že jsem si vše vymyslela. 20.11.máme soud. proto jsem se chtěla zeptat k čemu soud přihlíží, manžel dělá na směny a tvrdí, že si to nějak udělá syna o prázdnínách hlídal 70-ti letý děda. Tvrdí, že jsem nespolehlivá a lehce ovlivnitelná. manžel má navíc právníka kterého já si nemohu dovolit 3800 mateřská, on má vysoký příjem a tak mi vzali přídavky. Na děti mi zatím nedává nic. Prosím o vyjádření k čemu tedy soud přihlíží? Děkuji velice za odpověď

 • #9849 Reply

  Pavlína

  Přeji hezký den chtěla jsem se zeptat jak to je s péčí rodičů o nezletilé dítě zvlášt když závažně onemocnělo.Naše 2 letá dcera onemocněla virovou epilepsii je to urputný 24 hodinové hlídání.Otec bydlí 5 minut od nás s nemocnou dcerou nepomůže chová se jak bezdětnej a když ho poprosím at pohlídá malou že musím nutně k lékaři tak se neozve nebo napíše že nemůže a přitom je doma.můžete prosím poradit

 • #9850 Reply

  Pavel Loun

  Bývalá manželka vychovává naší 12 letou dceru. Dcera je u ní velmi nespokojená a za každou cenu chce jít bydlet ke mně. U matky nijak nestrádá, učí se dobře. Velmi si však dcera stěžuje na matčino chování vůčí ní a také na chování matčina přítele. Oba ji neustále něco zakazují a berou věci, ponižují a psychicky deptají. Matčin přítel mou dceru i několikrát uhodil. Byl jsem s dcerou u psychologa. Ten vypracoval posudek a sám dospěl k názoru, že dcera zažívá u matky psychický teror a dcera jejího přítele nesnáší, chce bydlet u otce. Psycholožka prý tak rozhodnuté díté již dlouho neviděla. Takže plně stojí za mnou. Dcera mě v posudku hodnotí velmi kladně. Na mé straně je i dceřina třídní učitelka. Dcera sama napsala dopis, kde své trápení popisuje a chce bydlet u otce. Dcera má vždy strach se vracet zpět po víkendu k matce. Chtěl jsem se zeptat, jaké jsou šance, aby mi byla dcera svěřena do péče pokud jí je 12 let, doma zažívá psychické týrání a ona sama velmi chce bydlet u otce. Děkuji.

 • #9851 Reply

  Pet ra Netolická

  Prosím vás, máme soudem stanovený styk otce s dětmi. Co dělat, když děti k otci nechtějí?

 • #9852 Reply

  Miloslava Nováková

  Chtěla bych se zeptat, co udělat s tím, když otec mého dvouletého syna vyžaduje návštěvy ve večerních hodinách, kdy se dítě připravuje k večeři a spánku. O víkendech jezdit nechce a nebo opět v čase 17.00-19.00hodin. Nemáme stanoveny dny soudem, je vše jen na naší dohodě?

 • #9853 Reply

  Milan Zeman

  Ano, pokud soud neupraví styk rodiče s dětmi, je to záležitost domluvy. Podejte k soudu návrh na úpravu styku rodiče s dětmi.

 • #9854 Reply

  Milena Dvořáková

  Před 6 měsíci jsem se rozešla s přítelem, se kterým mám 2 roční dceru. Přítel platí domluvenou finanční částku a dceru navštěvuje dle naší společné domluvy.U soudu jsme zatím nebyli. Dcera má příjmení po otci. Než půjde do školky, tak bych ráda, aby měla stejné přijmení jako já. Otec s tím nesouhlasí. Chtěla bych o tuto změnu zažádat u soudu. Mám šanci, aby bylo příjmení změněno? Nerada bych, aby se tím dcera později trápila, že se jmenuje jinak než já, když bydlíme spolu samy. Děkuji.

 • #9855 Reply

  Zuzana Štichová

  Dobrý den,včera soud rozhodl o svěření mojí dcery(4 roky)do péče otce.Otec o dceru nejevil zájem až do našeho rozchodu(asi před rokem).Soudní znalec-psycholog navrhl střídavou péči,přesto soud rozhodl takto.Jsem z tohoto rozhodnutí úplně zhroucená.O dceru se vzorně starám,sociální pracovnice byly vždy na mé straně…prostě nechápu.I moje právnička rozhodnutí nechápe a ještě se s tím nesetkala.Budeme se odvolávat,ale nemůžete mě poradit,kam bych se mohla obrátit o kvalifikovanou pomoc pro takový ,,boj"?Navíc se obávám,že by otec dcerku chtěl ode mne postupně odříznout a já potřebuji poradit,jak se bránit.Děkuji za radu.

 • #9856 Reply

  Šárka Loutková

  Dobrý den, před rokem jsem byla po rozvodu svěřena do péče matky na moje rozhodnutí, ale po delších neschodách a hádkách bych nyní byla ráda převedena do péče k otci. Chtěla bych se zeptat jak bysme s tátou měli postupovat aby toto převedení bylo co nejrychlejší? Předem děkuji

 • #9857 Reply

  Miroslav Dvořák

  Jsem 6 let rozvedený a z manželství mám 1 desetiletou dceru.Poslední rok jsem výživné spíš neplatil a bývalá manželka(která se stačila podruhé vdát)se mnou přestala komunikovat,což je příčinou toho,že nejsem vůbec ve stiku se svou dcerou.Po telefonu moje dcera Janička říká,že si mám vše domluvit s Pavlem(manžel mé exmanželky),to se mě ale vůbec nelíbí,protože s ním dítě přece nemám.Může mě exmanželka dítě takhle odpírat?Jak z toho ven?Moje ex se mnou nekomunikuje(takže domluva žádná)a Janičku už jsem asi půl roku neviděl.

 • #9858 Reply

  jirka blahova

  Dobrý den,můj dotaz směřuje k dlouhodobému nezájmu otce mých dětí o ně.Mám s bývalým přítelem 2 nezl. děti,které mám ve své péči.Problém spočívá v tom,že od letošního ledna si pro děti nebyl a v tentýž měsíc prohlásil,že si děti nemůže a nechce brát protože nemá dořešené své bydlení se souč. manželkou.Trval na tom,abych děti v době jeho soudně daném víkendu dávala k jeho matce(babičce dětí).Vše fungovalo celkem v pořádku,děti jsem jim vozila,protože pro ně vzdálenost cca 30km,byla nepřípustná.Vše trvalo do letošního června,kdy mě při narozeninách mé dcery u nich začali slovně napadat a tak jsem veškerý styk s prarodiči přestala akceptovat.Děti se mi i tak vraceli rozhozené a dlouho jsem je dávala do pořádku co se týká nějakého systému zavedeného u mě doma.Minulý týden nás přepadla bez ohlášení matka mého ex přítele první den dcery před školou.Skočila do davu dětí a dcera se pak z toho vzpamatovávala.Dále následovala návštěva celé rodiny u mě doma vč dětí otce(z jeho strany po 8 měsícíc

 • #9859 Reply

  jirka blahova

  Kde mi v mém bytě stropily před dětmi nehoráznou scénu s výhrůžkami a dožadovali se odvozu dětí.Nacož jsem řekla ne.Jak může někdo vykládat 6ti letému dítěti že si pro něj přijede se sociálkou atd??Navíc i tak mi otec dětí řekl,že stále nemá dořešené bydlení,tudíž chce aby jeho víkendy(doudně dané) byli děti u jeho rodičů.Nepřistoupila jsem na jejich neurvalý a vulgární návrh v jakém ho před dětmi přednesli a tak mi vyhrožovali jak přijedou se sociálkou a jak to poženou k soudu.Nevím si s tímto rady,nevím co od toho mohu čekat.Jsem 3 měsíce před porodem,takže to není nápor jen na děti,ale i na mě.Zařekla jsem se že děti dám max až bude mít oficiálně bydlení,ale i tak on není schopný se starat.Dokud návštěvy probíhali v pořádku(do konce lonského roku) i tak se o děti v době jeho týdnů starali jeho rodiče,ketrým je bez mého svolení vozil.Nevím si rady,nevím jestli mám udělat první krok já s nějakým řešením.Velmi děkuji za Váš čas a odpověd

 • #9860 Reply

  Gabriela Boháčová

  Chtěla bych poprosit o radu.Nevím si rady ze synem jemu je 12let a ted začal dělat problémy doma ve škole a zle se chová také ke své sestre.Zákazy už ignoroval a nějaká ta facka proběhla a domluvou už nic nešlo.Už jsem nevěděla co mám delat tak jsem ho odvezla svému bývalému muži.Vím že se tedka bude litovat a vše házet na mne,syn se tedy rozhodl že chce zůstat u otce. Chtěla bych prosím poradit co mám dělat a nechci přijít i o svou dceru ktera také pochází ze stejného manželství,dceří je 9let a ta chce zůstat se mnou. Co mám dělat. Děkuji za odpověď

 • #9861 Reply

  k. arnold

  dobry den, rada bych pozadala o radu. kupujeme domek-byvaly CD domek, mame podepsanou rezervacni smlouvu. problemem je , ze pristupova polni cesta patri ceskym draham.odhadce nam rekl, ze je treba sepsat s cd smlouvu, jinak je odhadni cesta nulova. jak postupovat, dekuji arnold

 • #9862 Reply

  SIMONA

  Dobrý den budu se rozvádět z předešlého manželstvý mám jedno dítě a z tohoto mám děti dvě a manžel by si chtěl zažádat o svěření jednoho dítěte do své péče kterému jsou tři roky a já s tím souhlasím myslíte si že je to možné děkuji

 • #9863 Reply

  Milan Zeman

  Možné to je viz. §26 zákona o rodině: rozhodnutí o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti může být nahrazeno dohodou rodičů, která ke své platnosti potřebuje schválení soudu.

 • #9864 Reply

  Lenka Činčirov

  Mám 5letou dceru, po návrhu otcem se vždy pravidelně po jednom týdnu střídáme v péči tzv.Střídavá péče. Chci se zeptat jestli mu ji aniž by proběhla soudní uprava poměrů k dítěti musím svěřovat do péče?

 • #9865 Reply

  Jan Machoun

  Dobry den, ma dcera byla po rozvodu sverena do pece matky a ja jsem platil 10 let vyzivne. Ted v kvetnu mi byvala zena jiz ponekolikate rekla, ze uz si s dcerou nevi rady a ze ji odstehuje ke me. Rozhodl jsem se, ze si ji vezmu k sobe a bydli jiz pul roku u me a bude u me bydlet i nadale. je ji 15 a pul. Chci se zeptat , zda je nutne dat k soudu navrh na zmenu a take zda nemuze po me byvala zena pozadovat dale vyzivne i kdyz dcera fakticky u ni nebydli… Dekuji

 • #9866 Reply

  Milan Zeman

  Návrh k soudu podat musíte vždy, když dojde ke změně poměrů. Nelze jen tak přestat platit. Vaše bývalá žena pak bude platit výživné Vám.

 • #9867 Reply

  Milan Zeman

  Pokud nemáte střídavou péči určenou soudem, záleží jen na vzájemné dohodě, jak bude vykonávána. Ovšem pokud nyní přestanete dceru otci svěřovat, předpokládám, že podá k soudu návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti, který oba budete muset respektovat.

 • #9868 Reply

  Petr Novotný

  Dobrý den. Manželka podala návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilého dítěte do a po rozvodu.

  Synovi je 13 let a již 5 měsíců žije se mnou bez matky která je se svým přítelem. Syn se svou matkou nechce být a ani ona doted neprojevovala zájem o komunikaci nebo styk´s ním, na výživu nepřispívá a ani o dítě dosud neprojevovala zájem-až na několik sms zpráv. Dnes mi byl doručen dopis od soudu že chce dítě do vlastní péče.

  Chtěl bych vědět jestli na tento dopis mám k soudu nějak reagovat ještě před dnem nařízeného jednání.

  Děkuji

 • #9869 Reply

  Lenka Prazakova

  Dobry den sme na tom ted uplne stejne,prosim o radu jak to dopadlo:-(dekuju

 • #9870 Reply

  Malý Indiánek

  naučit se vychovávat děti tak, aby s nima nikdy problémy nebyli 😛

 • #9871 Reply

  SIMONA KLIMEŠOVÁ

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat můj manžel s kterém jsem v rozvodovém řízení by si chtěl vzít naše dítě do vlastní péče máme spolu děti dvě jedno by bylo u mě a druhé u něho i já s tím souhlasím stačí když podáme návrh k soudu a myslíte si že by to soud mohl povolit.děkuji za odpověd

 • #9872 Reply

  viera veselá

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či si možem zažiadať o návštevu vnučiek. Moj syn je vo výkone trestu od septembra 2009 a od tej doby, aby vnučky nepociťovali, že majú otca preč, tak som sa im velmi venovala.Venovala som sa im , tak že 2x týždene som ich vyberala zo školy a strávila som snima poobede. jazdili sme na dovolenky výlety, kiná…..Samozrejme aj finačne som bývalej neveste pomáhala.Syn za dobré chovanie chodí raz mesačne domov a ja som si pravidelne každý mesiac zobrala vnučky na víkend, aby si užili otca. Lenže teraz bývala nevesta začala žit so svojím priatelom a vobec nám neukáže dievčatá. Nereaguje na telefonáty ani na dopisy.Moj syn si teraz nemože zažiadať o návštevy z vezenia. Preto sa Vás chcem opýtať či ako babička možem zažiadať o návštevu vnučiek. Za odpoveď velmi pekne ďakujem a prajem pekný deň VV

 • #9873 Reply

  Helena Smetanová

  Dobrý den je možné aby se dcera v 15rozhodla jit bydlet k byvalemu manželovi když ji od 10mám připsanou v péči já?Akdyž jo je možné aby si po mě žádal na ní 3000 bez nějakého soudu mám doma ještě dvě děti předškolního věku….Chtěla bych se zeptat zda to máme řešit přes soud nebo jak děkuji už si nevím rady

 • #9874 Reply

  Helena Smetanová

  Jo jde to já to mám to samé a po šesti letech si chce vzít i dceru ale s tím zas nesouhlasím já ale soud přihledne na to že dcera v 16 si řekne kde chce byt a je to

 • #9875 Reply

  Karel Dlouhý

  Jaké bylo rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilého dítěte pro dobu po rozvodu – vydané soudem nebo rozhodnutí soudu o schválení vaší dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu?

  To platí do 18 let věku dítěte.

  Tedy otec by musel k soudu navrhnout změnu – že by byla ona svěřena do jeho péče a vy byste platila výživné (nebo se o tom můžete dohodnout.

  "Žádá na ni 3000 Kč" – a kolik na ni platí dosud výživné on sám?

 • #9876 Reply

  Karel Dlouhý

  Jinak si myslím, že je to její otec a v 15 letech je už rozumově vyspělá – tedy by nebylo vhodné jí v tom bránit.

 • #9877 Reply

  Helena Smetanová

  Já vím že je dospěla a je to jeji otec ale nalákat ji na pokojik a ze si muze dělat co chce tak to zas tak dobré není….a co se týče alimentů tak při rozvodu nam rozdělili děti syn šel k němu dcera zůstala u mne já mu dávaám 1500 a on 1500 je to taková výměna ted si myslím že sám od sebe 3000 si říct nemůže a to ještě dcera slibuje že tam nebude pořád že bude jezdit dom třeba každých 14dní.Nebylo by to lepší vše dělat přes soud děkuji všem za odpověď

 • #9878 Reply

  Karel Dlouhý

  Takže otec by od vás chtěl 1500 Kč na syna (jako dosud) a 3000 Kč na dceru, celkem 4500 Kč? To je nepoměrný nárůst. Logické by bylo, abyste platila 3000 Kč celkem na syna i dceru.

  Pokud se nedohodnete sami, tak bude muset otec podat návrh k soudu.

 • #9879 Reply

  Ilona Turková

  Soud Vám žádost o změnu příjmení neschválí bez souhlasu otce soudce vám řekne že jste mladá a můžete se vdát a znovu žádat soud o změnu příjmení v tomto případě je velmi málo případů kdy soud změnu povolí

 • #9880 Reply

  Anna Kozáková

  dobrý den,

  bohužel pro Vás radu nemám, jen mě zajímá, jak Váš spor s býv. manželem dopadl? Už proběhlo odvolací stání?

 • #9881 Reply

  Lucie Kadlečková

  Dobrý den,

  manžel má z prvního manželství osmiletou dceru,která žije se svou matkou od 10 měsíců.Opakovaně mu brání ve styku a od doby co žije s novým partnerem si nepřeje,aby za ní jezdil a říkal jí, že je její otec. Jeho dcera žije v domnění,že jejím otcem je náhradní partner a má teď v hlavě zmatek. Manžel nechce tento spor řešit přes soud s ohledem na nízký věk dcery a možné psychické následky. Je však možné nějak se této situaci bránit? Případně nechat sepsat na odboru sociální péče záznam o tomto skutku. Děkuji za odpověď.

 • #9882 Reply

  Jiřina Lukácsová

  Dobrý den můj manžel má stejný problém a chtěla bych nějak pomoc a na koho se má můj manžel obrátit

 • #9883 Reply

  Ingrid Frankov8

  Dobrý večer, chtěla bych vás poprosit o radu s bývalím manželem máme dvě deti věk 15 a druhá bude mít 17 v ledno nebyla sem s dětmi v kontaltu protože mi to bývalí manžel zakazoval až teprve ted, sem snima v kontaktu a to cez socialní prý ta starší dcérka nechce bydlet u táty prý už dlouho chtěly dcerky semnou mluvit ale jim to otec zakazoval a ted mám dostat do péče starší dcéru socialní mi řekla že i otec souhlasí aby byla semnou a dnes sem se dozvědela od mladší dcéry že stím otec nesouhlasí a dcéra u něj nechce bejt a proto i utíkala z domu prý nejsou tam podmínky jaké by mělí bejt místo toho aby se starali o děti tak se nestaraj prý jim nevaří jeho žena maj v bytě 14 psu a kupuje si drahé oblečení nevím co mám dělat dcéru určitě chci do péče a pak i druhou ona ta mladší tam zaky nechce zustat moc prosím o radu může ta starší sama rozhodnout u soudu že chce bejt u nás?? moc dekuji

 • #9884 Reply

  Ingrid Franková

  A pak si píšem cez facebook a dnes mi říkal ta mladší že táta nesouhlasí aby ta starší byla u mně a zakazuje mi s detmi kontakt to múže?? dekuji

 • #9885 Reply

  Marek Čerpl

  Chtěl bych se zeptat,s partnerkou máme tři děti a Partnerka chce odjet k rodičům,a chce si vzít s sebou jen dvě mladší děti,já s tím souhlasím,jelikož si již delší dobu nerozumíme a souhlasím i s tím,že si starší dceru které je 5 let nechám ve své péči.

  Potřeboval bych nějakou dohodu o svěření do péče,kde by bylo možné ji sehnat?Díky M.

 • #9886 Reply

  E.S.

  Dobrý den..

  jak jste nakonec dopadla ? Prožívám něco podobného s tím že na manžela praskla "rok šuškaná" pravda že s mojí "kamarádkou" má vztah, teď je ještě doma, sám se v tom asi babrá protože se klidně ke mě přitulí že mi dělá přítele abych to zvládla atd.. vím že bych ho měla nenávidět, ale je to čertsvé, bolavé, nemám sílu ho nenávidět, sama to nechápu.. prošla jsem si za ten rok peklem, anonymy, její narážky na Facebooku, jejich komunikace jakoby o "autech" ale přitom ten "trabant doma sem byla já" apod.. je to na psycho. nevím co dál dělat.. manžel chce střídavou, ona hlásí jak pojedou na hory, co když se zeptám manžela tak on popírá.. ale co když je na mě hodnej jen abych nic nepodnikla a on si dělal dál co chce, dál mi lže, chystá na mě něco??? nevím jak dál.. E.

 • #9887 Reply

  E.S.

  Dobrý den..

  vůbec si nevím rady.. prožívám něco podobného co tu psaní před pár lety psala, s tím že na manžela praskla "rok šuškaná" pravda že s mojí "kamarádkou" má vztah, teď je ještě doma, sám se v tom asi babrá protože se klidně ke mě přitulí že mi dělá přítele abych to zvládla atd.. vím že bych ho měla nenávidět, ale je to čertsvé, bolavé, nemám sílu ho nenávidět, sama to nechápu.. prošla jsem si za ten rok peklem, anonymy, její narážky na Facebooku,je to na psycho. manžel chce střídavou, ona hlásí jak pojedou na hory, co když se zeptám manžela tak on popírá.. ale co když je na mě hodnej jen abych nic nepodnikla a on si dělal dál co chce, dál mi lže, chystá na mě něco??? nevím jak dál..

  A něco navíc, včera jsme se hrozně moc pohádali od té doby co to "prasklo" myslela jsem si že nabírám sílu, manžel si nepřál veřejně šířit info (prý aby mě ochránil) a pak se pochlubil známe.. chytly jsme se, prý si mam najít byt, že mi "OBČAS Půjčí děti", nemůžu už ani spát…E.

 • #9888 Reply

  remus

  Dobrý den ,chtěla bych se optat a poprosit o radu.S přítelem mám dva syny 4 roky a 2,5.Mám takový dotaz, děti mám ve vlastní péči já ,přítel bydlí kousek od nás .Měli jsme pouze soud o výživné,o návštěvy ještě ne,a toho se bojím.Otec mých dětí je alkoholik asi 24 let má záznamy na polici že mě i v podnapilém stavu vícekrát napadl ,den co den je dost podnapilí.Když je střízliví děti nechce jen když se dost napije tak si jde pro ně,a to je i někdy v noci třeba o půl jedné po půlnoci. Já mu je nechci dát, a to mi pak vyhrožuje .Chce si dát návrh k soudu, že mi je vezme anebo že si je bude brát bezemně.Celá vesnice ví že tráví pořád chvíle v hospodě nebo že s kámošema pije doma.Když někdy k němu jdu pro výživné ,které mi často nedává ,sprostě mi nadává a vykřikuje že mě raděj zabije.Děti ví jak vypadá když je podnapilí ,a to se ho pak bojí,a on mě za to chce vždy zbít.Nevím jak se mám bránit, může si je pučovat,když je podnapilí?Prosím o radu děkuji

 • #9889 Reply

  jan kulczycki

  dobry den,po rozchodu jsem si podal navrch k soudu o svereni deti(cca 20 mes.dvojcat a 8 mesicni cery) do sve pece a pritelkyne chce sepset dohodu a dat ji k soudu.pritelkyne je ochotna pristoupit na svereni do pece a urceni kdy je dude moct vidat,neliby se ji ale placeni vyzivneho-prosi o napsani jak by takova dohoda mela vipadat a ceho se pripadne vivarovat.dekuji za odpoved.

 • #9890 Reply

  jitka rusnakova

  co delat s detmi kdyz maji rady oba rodice kteri spolu neziji a kdyz maji jit k otci tak nechteji a kdyz se maji vracet k mame tak se taky nechteji vracetjsou zatim male a nemaji rozum maji rady bohuzel oba dva

 • #9891 Reply

  Gabka

  Dobrý den, syn má 6let, z toho je 3 roky svěřený do mě péče, u soudu bylo uvedeno, že kvůli časově náročné práci si bude brát syna, když bude mít čas. Od ledna 2013 žije s novou přítelkyní, má na syna více času, což je fajn, ale ještě v pátek odpoledne nevím jak bude o víkendu, a když vymyslím program nebo vezmu syna na výlet je peklo, že ho chtěl on.. Nikdy jsem mu nebránila ve styku, ale já si musím taky naplanovat co a jak.. poraďte, co s tím.. Budeme muset zase k soudu?? To mě ničí..

 • #9892 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  chápu, že situace, kdy nevíte, kdy a na jak dlouho si otec bude chtít syna vzít, je pro Vás nepříjemná. Pokuste se s otcem domluvit na intervalech (pravidelných termínech), ve kterých si bude syna brát. Jestli s tím nechcete jít k soudu, můžete tuto dohodu sepsat jen mezi sebou nebo za přítomnosti sociální pracovnice OSPOD. Jestli dohoda nebude možná, můžete podat k okresnímu soudu v místě synova bydliště žádost o stanovení frekvence a konkrétní doby styku syna s otcem.

 • #9893 Reply

  Gabriela Kováčová

  děkuji.. a když nedodržuje smluvený čas??.. místo něděle 14.00 h. mu volám po 15 hod. a přijede až po 16.00 h. když mu navrhnu, že si syna vyzvednu sama, tak nechce.. vím, že mi to dělá naschvál, syn se připravuje do školy a já s ním večer už nic neudělám. On to nechce pochopit.. navrhla jsem, že by si ho mohl brát až v sobotu, že tedy v pátek uděláme alespoň úkoly, ale to mi tvrdí, že mu bráním ve styku se synem.. nevím, proč to dělá..

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Návrh na schválení dohody o úpravě poměrů nezl. dětí‘
Informace o uživateli: