Diskuze ke článku ‚Návrh na vklad do katastru nemovitostí‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Návrh na vklad do katastru nemovitostí‘

Zvolené téma obsahuje celkem 272 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  AesterGob a poslední změna je stará 2 roky, 2 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #6347 Reply

  jana

  chtela bych prevest dum na syna, jak to mam nejlevneji udelat a co je k tomu potreba

 • #6348 Reply

  Libor Hubáček

  Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda po zamítavém rozhohnutí o vložení do katastru nemovitostí, kde byly schledány chyby, je třeba znovu zaplatit 500 KČ kolek? Děkuji hubacek.libor@seznam.cz

 • #6349 Reply

  Čech Květoslav

  Prosím o sdělení, jakym způsobem a co nejlevněji mohou rodiče převést rodinný dům na syna který je sám bez sourozenců. Děkuji

 • #6350 Reply

  Kačírková Monika

  Jak dlouho má katastr nemovitostí ze zákona lhůtu na vyřízení vkladu kupní smlouvy ?

 • #6351 Reply

  kučeříková

  po několika hodinovém hledání na internetu jsem zjistila že všude vajdu vzory smluv na všechno ale vzor odvolání se proti rozhodnutí nikde. Pokud se chci odvolat třeba proti rozhodnutí stavebního úřadu, katastrálního úřadu…. tak jsem odkázaná na advokáta, ale přitom na odvolání mám 15 dní v lepším případě 30 dní. Málo který advokát tak rychle pracuje.

 • #6352 Reply

  Petr

  Co je potřeba doložit k návrhu na vklad změny vlastníckého práva do katastru nemovitostí při koupi nemovitosti?Ďekuji Petr.

 • #6353 Reply

  Markéta Domáňová

  Sepsali jsme kupní smlouvu. Peníze jsme si předali. Na katastru nám zdělili, že kupní smlouva je sepsaná špatně. Budovi, které stáli na pozemnku nepatří prodávajímu, ale jeho tatínkovi, kde není vyřízeno dědictví ohledně těchto nemovitostí. Jelikož prodávající, nevyřídil tyto věci do určité doby, řízení se mezi kupujícím a prodávajícím pozastavilo. Chtěla jsem sepsat nějaký papír, kde bude uvedeno, přestože nemovitosti nejsou dosud vyřízeny, peníze byly předány.

 • #6354 Reply

  Tomáš Hrdina

  Dobrý den,prosím o sdělení výše poplatku za převod nemovitosti.Děkuju Hrdina.e-mail thrdina@atlas.cz

 • #6355 Reply

  kateřina pachtová

  Tak dlouho jsem surfovala po internetu, až jsem vás našla. Děkuji za Vaši práci, které se věnujete. Chtěla bych doplnit smlouvu na převod nemovitosti o naší zkušenost.

  ¨Pokud je třeba pro koupi domu (bytu, apod.) využít úvěru ze stavebního spoření, požaduje banka smlouvu o smlouvě budoucí nebo smlouvu kupní. V takové kupní smlouvě musí uvedený konkrétní účet prodávajícího – banka vám půjčené peníze nedá do ruky, ale rovnou je pošle jemu. V naší smlouvě jsme využili tzv. odkládací podmínky (prodávající se obával, že ačkoli nemá v ruce ani korunu, již podepisuje smlouvu). Ve smlouvě bylo uvedeno , že pokud nebude splněna odkládací podmínka, tedy zaplacená celá kupní cena nemůže být tato smlouva vložena na katastr nemovitostí. V návrhu na vklad je uvedeno a prodávajícím podepsáno, že odkládací podmínka byla splněna a nic nebrání vkladu. Návrh na vklad jsme tedy podepisovali až daleko později než smlouvu kupní a to, po doručení peněz od stavební spořitely a po doplacení zbytku kupní ceny. Vše proběhlo k oboustranné spokojenosti a obě strany byl chráněny proti zneužití nebo podvodu.

 • #6356 Reply

  Šárka

  Na KÚ mi byla odmitnuta kupni smlouva o prevodu pozemku, chybel zaznam o tom jak prodavajici nabyli vlastnicke pravo k pozemku. Musim sepsat novou smlouvu s timto dodatkem nebo staci prilozit kopii smlouvy z roku xxxx kdy majitel dostal zrejme pozemek po prevratu zpet? dekuji

 • #6357 Reply

  Marcela Koušová

  Paní Kačírková – lhůta ze zákona je 30+30 dnů, ale zkuste si dát návrh na vklad na Katastrální úřad Praha -město. Tam mají ze zákona jenom švandu!

 • #6358 Reply

  Jiří Blažek

  Jsem 100%% vlastníkem nemovitosti včetně pozemku. Jakým způsobem provedu bezplatný převod poloviny uvedeného majetku ?

  Děkuji za odpovědi.

 • #6359 Reply

  Marek Slivanský

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli má katastrální úřad ze zákona danou maximální lhůtu pro vyřízení žádosti vkladu (resp. převodu) nemovitosti. Předem děkuji za odpověď

 • #6360 Reply

  jan

  Souhlasim s aJanou Kucerikovou, vzory pro odvolani proti uzemnimu ci stavebnimu rozhodnuti, nikde nenalezeny.

 • #6361 Reply

  Pavel

  Dobrý den, právě jsem volal na KÚ Praha město, potřebuji pouze vymazat zástavní právo. Lhůta – 5 měsíců. Mohl by Vás také zajímat článek který jsem teď objevil na internetu. (No comments)

  S pozdravem.

  Reality.iHNed.cz 18. 12. 2003 14:19

  Vláda zamítla závaznou lhůtu pro zápis do katastru nemovitostí

  Ministři odmítli návrh Prahy na zavedení lhůt pro katastry.

  Praha, 18. 12. (ČTK) – Návrh pražského magistrátu, aby pro zápis do katastru nemovitostí platila třicetidenní lhůta, vláda na dnešním zasedání odmítla. Bez ohledu na postoj kabinetu nyní iniciativu hlavního města posoudí parlament.

  Pro zápis údajů do katastru nemovitostí není v zákoně na rozdíl od jiných úkonů stanovena lhůta, a lidé tak často čekají neúměrně dlouho. Podle magistrátního návrhu by úředníci museli vložit údaje do katastru do 30 dnů od povolení zápisu.

  Když člověk nyní podá žádost o zápis do katastru nemovitostí, úřad vede řízení o povolení vkladu. Ze zákona musí rozhodnout na základě předložených dokumentů do 60 dnů. Samotný vklad pak může provést kdykoli. Pokud by začal platit magistrátní návrh, lidé by neměli čekat dohromady déle než 90 dnů.

 • #6362 Reply

  Pavel

  A ještě jeden článek z iDnes, aby bylo jasné že ani parlament nepomůže. Je to asi příliš dobrý obchod.

  30.3. 2004 19:06:35 – Poslanci zamítli novelu zákona

  Zápis do katastru bude i nadále bez lhůty

  Poslanci zamítli v prvním čtení novelu zákona o katastru nemovitostí. Zákon předložilo zastupitelstvo hlavního města Prahy. Zastupitelé si od něj slibovali, že by měl zrychlit zápis do katastru a navrhli do zákona přidat závaznou lhůtu pro zápis.

  Novela počítala s třicetidenní lhůtou. Proti novele se ale postavila vláda. Argumentovala tím, že je zbytečná, protože lhůta je už uvedena ve vládní vyhlášce.

  Komunistický poslanec František Beneš navíc upozornil, že údaje o podávání vkladů na katastr jsou již nyní vedeny na internetových stránkách katastrálního úřadu ve veřejné podobě.

  Každý z klientů má tedy možnost sledovat, jak je nakládáno s jeho návrhem. Lhůta 30 dnů pro zápis bývá podle Beneše zpravidla dodržena.

 • #6363 Reply

  Simona Ruberová

  Matka je 100%%vlastníkem nemovitosti.Chce darovat polovinu nemovitosti dceři a jejímu partnerovi.Poté budou podílovými spoluvlastníky.Jaké náležitosti jsou potřebné pro vklad do katastru nemovitostí.

 • #6364 Reply

  Ventruba

  V kterém okamžiku procesu nákupu nemovitosti je nutno zaplatit daň z převodu nemovitosti? Slyšel jsem, že daň se musí zaplatit do určitého termínu po sepsání smlouvy, bez ohledu jestli je převáděná nemovitost již zapsána v katastru nemovitostí. Zápis do katastru může trvat i několik měsíců.

  Děkuji. Ventruba

 • #6365 Reply

  Pavel Vaško

  Jaké náležitosti musí mít návrh vkladu práva věcného břemena do KN a zda je možné smlouvu o zřízení věcného břemena připravit samostatně bez pomoci notáře nebo advokáta. Bude takto připravený návrh katastrálním úřadem přijat a bude platný? Děkuji za radu.

 • #6366 Reply

  lucie

  Potřebuji získat info z listu vlastnictví. Mám k dispozici pouze IČO a město. Co mám dělat?

 • #6367 Reply

  bx

  Díky za Vaši bohulibou činnost. Přesto jako mnoho jiných nevděčníků píšu – nenašla jsem odpověď na můj problém:

  Vaše předloha žádosti o vklad je bezvadná, ale –

  vlastníme s manželem v SJM pozemek, na němž teď z peněz, vložených do podnikání manžel staví v rámci živnosti provozovnu. LV je tedy na pozemek na oba vlastníky, rozestavěná stavba je v obchodním majetku manžela (FO). Stačí zažádat o připsání stavby do oddílu B LV, když o stavbě účtuje v rámci ponikání nebo je třeba zcela jiné formulace?

  Za odpověď díky. bx

 • #6368 Reply

  Jan

  Obdobný případ jsem řešil jedině synovi darovat a je to nejlevnější a velice dobré v tom,že když něco darujete můžete i to dostat zpět v případě rozvodu syna a nevznikají další osobě nároky což je velice jisté,že majetek nepozbydete dar je dar z ceny 1%% a jistota.!!!!!!!!!!

 • #6369 Reply

  Marcela Koušová

  Dobrý den, je mi to líto, ale jedná se o klasický případ sepsání smlouvy bez právníka…, kupující chce ušetřit pár tisíc a přitom většinou přijde o stotisíce.

  Prodávající by Vám měl okamžitě peníze vrátit.

  Případně můžete sepsat smlouvu budoucí, kde se buudoucí prodávající zavazuje, že poté, co na něj nemovitosti budou převedeny, tak vám je prodá a při tom tam bude uvedeno, že kupní cenu jste již uhradili. Ale fakt doporučuji toho právníka!

 • #6370 Reply

  Marcela Koušová

  Dobrý den, pane Vaško, smlouvu o zřízení věcného břemene si klidně můžete udělat sám. To, jestli Váš výtvor bude akceptován katastrálním úřadem, Vám nikdo nezaručí. Pokud bude smlouva napsána správně, bude obsahovat náležitosti dané zákonem (zák. č. 40/1964 Sb.), pak Vám ji katastr určitě zapíše. Pokud ale nemáte právní vzdělání či alespoň nemáte zkušenosti se sepisováním takovýchto smluv, doporučuji právníka, fakt se to vyplatí!

  Přečtěte si předcházející příspěvky – kolikrát komu katastr smlouvu vrátil, protože nesplňovala náležitosti.

 • #6371 Reply

  Marcela Koušová

  Doporučuji zajít na místně příslušný katastrální úřad. Zde Vám vystaví LV. Město a IČO pro potřeby identifikace bohatě postačuje.

 • #6372 Reply

  Marcela Koušová

  Dobrý den, dle mého názoru bude mít stavba samostatný LV. Tedy ne připsání do bodu B-LV.

  Protože stavba bude v majetku manžela, jako podnikatele, ovšem pozemek je v SJM. Určitě dva LV!

 • #6373 Reply

  Jaroslav Malinsky

  Ze své byt. jednotky, jež se nachází v domě s byty i nebytkovými prostory, jsem bez Smlouvy o výstavbě vytvořil 2 byt. jednotky, které zasahují do půdního prostoru domu. Tím došlo k faktickému navýšení užitné plochy jednotek, stejně jako k navýšení společných prostor v domě. Obě jednotky jsou již zkolaudované. V důsledku změny došlo ke změně podílů jednotlivých jednotek na společných částech domu a pozemků. Můj dotaz zní: Kdo se stane vlastníkem nově vytvořené jednotky (oddělené od původní) a jak lze již po vydání kolaudačního rozhodnutí zhojit neexistenci Smlouvy o výstavbě (jako stavebník bych se chtěl samozřejmě stát vlastníkem nově vytvořené jednotky). Děkuji za pomoc.

 • #6374 Reply

  Materna

  Jak mám napsat ve formě notářského zápisu žádost o zápis do katastru nemovitostí na základě oprávněné držby/(OÚ jako současný držitel s převodem souhlasí)

 • #6375 Reply

  Milan Hammerle

  Navrhovatel zřízení věcného břemene přístupu k nemovitostem uvedenou nemovitost získal v dražbě.Prostory pronajal několika nájemcům.Nyní požaduje po stavebním úřadu,aby vyvlastnil právo odpovídající věcnému břemeni pochůzky a pojížďky na pozemky jiných vlastní-ků, což při dalžbě neuplatnil a po vydražení si vklad věcného břemene s vlastníky nesjednal.

  Majitelé pozemků nabídli odprodej pozemků za vyšší cenu,než kterou je navrhovatel ochoten akceptovat a navíc trvají na odkupu větší plochy,než která je nezbytně nutná.Podle mého názoru není možno rozhodnutí o vyvlastnění vy-dat,neboť je tu nabídka odkupu i když za vyšší cenu a větší plochy.Navrhovatel se měl přece zajímat o přístup k nemovitosti již před naby-tím dražbou. Jsem referent stavebního úřadu.

  Děkuji.

 • #6376 Reply

  Jiří Ruml

  Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda po zamítavém rozhohnutí o vložení do katastru nemovitostí, kde byly schledány chyby, je třeba znovu zaplatit 500 KČ kolek? Děkuji rumlj@army.cz

 • #6377 Reply

  lenka

  Prosím o radu ,jak podat zádost o prepsání majitele bytu na katastru namov.Jak má vypadat návrh na zapsání a co je k tomu potreba ,mimo dokladu od notare??

 • #6378 Reply

  Jirka Kor.

  Potřeboval bych poradit jak napsat darovací smlouvu na pozemek, který mi daroval soused jedná se o 60 čtverečních.

  A co vše potřebuji pro Katastrální úřad.

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Jiří Koreček

 • #6379 Reply

  Ivana Dykastová

  Je možná generální plná moc? Děkuji.

 • #6380 Reply

  Jana

  Po rozvodu jsem se dohodla s býv, manželem na přepisu bytu ve spol. vlastnictví na mě. Právníci se diví, proč si to nenapíšu sama a chci platit 4000 za přepis. Je to tak jednoduché? Mám prý všechny náležitosti. Stačí opravdu opsat papíry získané při koupi do os. vlastn. a udělat hlavičku na vklad do kat. po rozvodu?

 • #6381 Reply

  Hana

  Vážení,

  poraďte, prosím,

  1. zda je levnější nemovitost matkou dceři darovat nebo prodat a

  2. zda je nezbytné tento úkon provést u notáře.

  Předpokládám, že bude-li mít darovací nebo kupní smlouva všechny náležitosti (nevím, zda podpisy na ní musejí být ověřené – tímto přidávám svou 3. otázku), mohu ji jako přílohu k Návrhu na vklad použít.

  Děkuji za zprávu,

  Hana Vidnerová

 • #6382 Reply

  kouba

  hledám někoho kdo mi poradí co vše je potřeba

  pro výměnu bytu 2+1 za 3+1 oba byty jsou v

  osobním vlastnictví a alespoň odhadem kolik

  se zaplatí na veškerých poplatcích

 • #6383 Reply

  Lenka Mahelová

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak má být formulován a jaké mají být přílohy k návrhu na vklad do katastru nemovitostí v případě, že já s manželem jsme koupili byt v bytovém domě , na tento byt jsme si vzali úvěr a ručíme tímto bytem společně ješte s naším druhým bytem.

  Můžeme podat návrh na vklad (tedy převod ze stávajících vlastníků jako prodávajících na nás jako nakupujících) společně se zřízením zástavního práva na byt+ další byt který máme ve vlastnictví?Jak by měl tento návrh vypadat a jaké by měl mít přílohy? Nebo musí být podán zvlášť návrh na vklad a zvášť návrh na zástavní právo k nemovitostem kterými ručíme?

  Za odpověď děkuji.

  S pozdravem

  Lenka Mahelová

 • #6384 Reply

  Andrea Dohnalová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak má vypadat návrh na vklad věcného břemene. Děkuji mo, Andrea D.

 • #6385 Reply

  Rytířová

  chtěla bych se ujistit zda postupuji dobře:

  1. darovací smlouva

  2. návrh vkladu do KN

  ( jak ho formulovat)

 • #6386 Reply

  Dobromila Jiříčková

  Rodiče mi na základě kupní smlouvy chtějí převést byt v osobním vlastnictví. Chci se zeptat, jaké je daňové zatížení v tomto případě? Jedná se o 3%%? A dále,zda si mohu podle Vašeho vzoru sama vypracovat návrh na vklad dokatastru nemovitostí a zda je potřeba tento návrh notářsky ověřit a zkontrolovat notářem.

 • #6387 Reply

  Jiří Kovář

  Dobrý den.

  Použil jsem vzor návrhu na vklad do katastru nemovitostí a dnes se mi oval právník z katastrálního úřadu Zlín a chce abych doplnil několik údajů.Myslel jsem si,že když si stáhnu od Vás vzor,že mám věc vyřešenou s tím,že jen doplním potřebné údaje.Měli byste si to dát do pořádku,aby další lidi už stáhli smlouvu jak má být.(doufám,že za ty změny nebudu muset znovu platit-to byste mě fakt nakrkli.)Víc na mail kovar.j@volny.cz

 • #6388 Reply

  Petr

  Dobrý večer chtěl bych se zeptat kolik mě bude stát vyhotovení kupní smlouvy u notáře na koupi bytu.Děkuji za odpoveď.

 • #6389 Reply

  Honza

  bohuzel ano. Kolek se hradi za zpracovani nehlede na to, jestli ke vkladu dojde, ci ne. Pokud by chyby nastali ze strany KU, je mozno se odvolat. Upozornuji vsak, ze na KU sedi fundovani pravnici, kteri nenechaji zadnou klicku napokoji. S pozdravem Sevcik

 • #6390 Reply

  magda

  Manžel vlastní rodinný dům a chce jednu polovinu přepsat na mě jak máme postupovat a co je k tomu potřeba.

 • #6391 Reply

  magda

  Chtěla jsem se zeptat manžel vlastí rodinný dům a chce jednu polovinu přepsat na mě.Jak máme postupovat.Díky

 • #6392 Reply

  Aleš Vampola

  Prosím o sdělení, jakym způsobem a co nejlevněji mohou rodiče převést rekreační chatu na dceru. Děkuji

 • #6393 Reply

  Romana Vernarová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak má vypadat návrh na vklad věcného břemene. Jedná se o jímku. Dům byl řádně kolaudován, ale zápis nebyl proveden. Dříve se jednalo o pozemek příbuzných, ale došlo k prodeji. Vybudování jímky na jiném místě není možné.

  Předem děkuji za radu.

  S pozdravem RomanaV.

 • #6394 Reply

  Jana KAdlecová

  Dobrý den, chci vložit vecné břemeno na užívání vodovodu, jež vede přes můj pozemek a zárověň vecné břemeno na užívání mého odpadu jež zase vede přes sousedův pozemek.jak mám postupovat a co všechno po mě na katastrálním úřadě budou požadovat?díky za odpověď

 • #6395 Reply

  Dana Havelova

  dobry den,prave jsem si precetla vasi otazku ohledne nejlevnejsiho zpusobu prevedeni rekreacni chatky z rodicu na dceru.Zrovna mam stejny problem.Omlouvam se ze vas otravuji,ale zjistil jste odpoved?Muzu vas drze pozadat,jestli jste se dopidil odpovedi,jestli by jste me mohl pomoci a napsat miMoc dekuji.Dana Havelova

 • #6396 Reply

  Lidi, co tady blbnete? Copak nevidíte, že tady už tři roky nikdo na vaše otázky neodpovídá? Tak proč pořád přidáváte další? Je to k smíchu.

 • #6397 Reply

  Irena

  Dobry den,

  resime ted v rodine problem jak co nejrychleji a nejlevneji prevezt na jednu z nasich dcer stavebni pozemek.Co vsechno pro to potrebujem? Kam vsude musime zajit a jak dlouho to tak muze trvat?

  Predem dekuji za odpoved a preji hezky den:-)

  Iš.

 • #6398 Reply

  javec

  chci koupit dúm ale v katastru nemovitostí je list vlastnictví pouze na pozemek pod domen ale není list vlastnictví na dúm je to v pořádku nebo musí být list vlastnictví i na pozemek i na dúm? kdo mi poradí předem děkuji

  javec

 • #6399 Reply

  Jindřich Bauer

  Postavil jsem si dům a mám geodetické zaměření i

  kolaudační řízení,ktzeré je ukončeno.Na LV mám

  však dosud jen parcelu/trvalý travní porost/s

  ochranou zeměděl.půdního fondu.Jak mám nyní postupovat a co za doklady vlastnit,abych měl

  na KN na parc.čísle uvedený dům,který vlastní

  i č.p.Jak postupovat? Děkuji

 • #6400 Reply

  Eva Valentová

  Kupuji prostřed.realit.kanceláře pozemek v zahrád.kolonii, na které je zahradní domek (4x8m).Pozemek má jiného majitele než chatka.Nyní jsem se dověděla, že chatka není zapsána v KÚ.Prosím sdělit, jak mám postupovat

  v případě, když prodejce nedá dodatečně vše do pořádku. Mohu sama vše legalizovat a jaké doklady potřebuji pro KÚ a FÚ. Chatka je z r.l996. A s kolika financi mám počítat?

  Děkuji.

 • #6401 Reply

  Jan Pukl

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, jaké náležitosti musí po formální stránce obsahovat Návrh ba vklad do KN na základě dědického rzohodnutí a kdy jej lze podat – zda bezprostředně po doručení rozhodnutí, nebo až po nabytí právní moci.

  Děkuji

  S pozdravem

  Jan Pukl

 • #6402 Reply

  Petr

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak postupovat při darování části parcely, která má dle výpisu z katastru nemovitosí dva vlastníky (manžele). Je potřeba nějakých zvláštních smluv či zplnomocnění, nebo stačí pouze sepsat darovací smlouvu, kde budou jako darující uvedeni oba manželé (za předpokladu, že to lze)? Děkuji za odpověd.

 • #6403 Reply

  Monika

  Dobrý den,s mojí matkou vlastníme každá polovinu rodinněho domu,dohodly jsme se,že od ní tu její půlku odkoupím za částku 280tis. a teď potřebuji sepsat návrh na vklad a chci se zeptat jestli je možné,abych si návrh sepsala sama a nebo nám ho musí sepsat notář či právník??a pokud ano,tak jaký poplatek si za to asi účtuje??

  Děkuji Vám za odpověď.

  Monika B.

 • #6404 Reply

  marcela

  chtěla jsem se zeptat jestli při vrácení daru(rodiný domek) musi být znovu udělaný odhad nemovitosti

  děkuj

 • #6345 Reply

  jana

  chtela bych prevezt dum na syna, jak to mam nejlevneji udelat a co je k tomu potreba

 • #6405 Reply

  dežo

  tady sa odpovědi nedočkáš

 • #6406 Reply

  Ivan

  Na zaklade darovaci smlouvy – darujete jen podil ve vysi 1/2 nemovitosti i pozemku – není v tom zadny problem – do KN se zapise na LV dalsi vlastnik s danym podilem.

 • #6407 Reply

  Ivan

  Navrh na vklad si muzete sepsat sama, podpisy nemusi byt overene. Podpisy na kupni smlouve (alespon na jednom vyhotoveni) musi byt overeny – asi by bylo dobre,aby vam autor smlouvy sepsal i navrh na vklad.

 • #6408 Reply

  lucka

  Kupujeme domek, realitní kancelář pospíchá na to, kdy banka pustí peníze (brali jsme si hypotéku), ale banka chce kromě kupní smlouvy a pojištění také návrh na vklad do katastru. To se sned během dneška odneslo na katastru. To zařizuje realitka. Slyšela jsem, že než to katastr potvrdí, může to trvat několik týdnů. Je to pravda? Myslela jsem, že už to do konce tohoto týdne budu mít vyřízené a odnesu vše na banku. Prosím o rychlou odpověď. Děkuji

 • #6409 Reply

  pino

  No mně to stojí 4000 včetně podání návrhu na vklad převodu nemovitosti, to zajistí ten právník který sepisuje kup.sml.

 • #6410 Reply

  Petra

  Vlastním 1/4 domu a nyní chci odkoupit s manželem zbylé podíly od bratra a mamky.Jak má vypadat návrh na vklad do katastru nemovistostí? 1/4 budu vlastnit pouze já a zbylé 3/4 SJM?

 • #6411 Reply

  kminda

  Podpisy musi byt overeny minimalne na dvou vyhotovenich.

 • #6412 Reply

  kminda

  Je treba podat na katastralni urad k zapisu do katastru nemovitosti. Nalezitosti podani jsou uvedeny v zakonu c. 265/1992 Sb., je vhodne si precist informace na webovych strankach Ceskeho uradu zememerickeho a katastralniho – http://www.cuzk.cz.

 • #6413 Reply

  kminda

  Potvrzeny navrh na vklad obdrzite obratem. Vklad bude proveden behem nekolika tydnu, samozrejme pouze pokud bude podani v poradku.

 • #6414 Reply

  kminda

  viz vzory podani na http://www.cuzk.cz

 • #6415 Reply

  ladas

  Jednáme majitelem pozemnku o koupi jím investovaného rozestavěného domu, který je ve fázi hrubé stavby. Podle jaké smlouvy doporučejete uzavřít obchod (mezi fyzickými osobami) a na si dát pozor ? Neboť dům není zatím zkolaudován a nemá tedy číslo, co vlastně kupujeme ? Kdy může být rozestavěná stavba zapsána do katastru nemovitostí jako rozestavěný objekt? děkuji za info.

 • #6416 Reply

  František Jantač

  Chci společně s manželkou darovat matce garáž. Garáž je napsaná na mě i manželku. Kolik smluv mám odevzdat společně s návrhem na vklad? Kolik z nich má být notářsky ověřených? Děkuji.

 • #6417 Reply

  bkv

  Předpokládám jeden výtis pro každého zúčasněného + dva výtisky pro katastr, tj. 5 smluv. Ověřená by měla stačit jedna.

 • #6418 Reply

  Darja Horváthová

  JE-LI MI VRACEN DAR,JA HO VLASTNILA 10 LET A CHCI HO PRODAT, PLATIM JEN 3 PR. Z PRODEJE NEBO VICE?

 • #6419 Reply

  Hynek

  Dobrý den,může mi někdo prosím odpovědět?Sestra dostala darem od otce dům na základě darovací smlouvy.Podpis na darovací smlouvě měl být údajně ověřen notářem.Ještě téhož dne po ověření podpisu dárce před notářem,obdarovaná podala Katastrálnímu úřadu návrh na vklad vlastnického práva podle zmíněné darovací smlouvy na Katastrálním úřadě.Otázka:Byla nutná přítomnost dárce na tomto Katastráílním úřadě,kvůli jeho podpisu?Děkuji za odpověď.

 • #6420 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud nebyl návrh na vklad poslán poštou, někdo jej na katastrální úřad musel donést. To mohl být důvod, proč Vaše sestra na k.ú. šla. Jinak, samozřejmě není nutné již ověřený podpis ověřovat a jak již bylo uvedeno, takový návrh na vklad lze zaslat katastrálnímu úřadu i poštou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6421 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, uzavřete kupní smlouvu podle občanského zákoníku. Budova může být jako rozestavěná zapsaná do katastru nemovitostí jakmile je v takovém stupni rozestavěnosti, že je již patrné stavebně technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží (§ 27 písm. l) z.č. 344/1992 Sb.). Dbejte na řádné vymezení pozemku na kterém stavba stojí, tj. uvedení parcelního čísla, katastrálního území, výměry, druhu zápisu této parcely.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6422 Reply

  Hynek

  Dobrý den

  a moc děkuji za jasnou odpověď.Rovněž jsem tak uvažoval.Na moji otázku,jak dnes vypadá tato notářka,mi otec-dárce tehdy nedokázal odpovědět a řekl mi,že u něho nikdy notářka nebyla a že nikam nikdy nejel něco podepisovat.Že by si to určitě pamatoval.Moje ujišťování,ho tehdy až rozčílilo.Jsem přesvědčen,že podpis v notářské knize nebude jeho.Ještě jednou děkuji.

 • #6423 Reply

  Kalivoda

  Dobrý den,

  před časem daroval otec mé tétě(sestra mé matky)část parcely s tím, že si tam postaví dům. Mezi tím i zbylou část pozemku otec daroval mně. Nyní teta nehodlá stavět,chce darovaný pozemek prodat a s nikým z rodiny nekomunikuje.Já ho chci samozřejmně vrátit, jelikož chci na něm stavět. Je zde nějaká možnost navrácení daru soudem?

  Předem děkuji

 • #6424 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, o vrácení daru může žádat pouze dárce a to z důvodu, že se k němu nebo členům jeho rodiny obdarovaný chová tak, že hrubě porušuje dobré mravy.

  Pokud jste hovořil o části pozemku, nemáte jej v podílovém spoluvlastnictví? Potom by jej musela ke koupi nabídnout nejprve Vám a to dle předkupního práva.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6425 Reply

  Petr

  Dobrý den,

  jak mám nejlépe postupovat pokud nastane tato situace: Byt v osobním vlastnitví vlastní druh a družka(rovnou 1/2). Byt si pořídili na stavební spoření, tudíž dvěma úvěry. Dále se byt zrekonstroval a vzala se na tuto rekonstrukci hypotéka a byt byl dán do zástavy hypoteční bance. V bytě jsme bydleli 3 roky – trvalé bydl (druh bydlí 5 let). V současné době spolu druh a družka nežijí. Družka se odstěhovala a byt obývá druh, který platí za byt veškeré platby za úvěry a hypotéku.

  Jak nejlépe vyřešit tuto situaci, kupní smlouvou, darovací smlouvou, smlouvou o převodu, nebo pokud existuje i jiná varianta. A z které té smlouvy pak vyplynou na zaplacení nejnižší daně?

 • #6426 Reply

  Petr

  Dobrý den,

  jak mám nejlépe postupovat pokud nastane tato situace: Byt v osobním vlastnitví vlastní druh a družka(rovnou 1/2). Byt si pořídili na stavební spoření, tudíž dvěma úvěry. Dále se byt zrekonstroval a vzala se na tuto rekonstrukci hypotéka a byt byl dán do zástavy hypoteční bance. V bytě jsme bydleli 3 roky – trvalé bydl (druh bydlí 5 let). V současné době spolu druh a družka nežijí. Družka se odstěhovala a byt obývá druh, který platí za byt veškeré platby za úvěry a hypotéku.

  Jak nejlépe vyřešit tuto situaci, kupní smlouvou, darovací smlouvou, smlouvou o převodu, nebo pokud existuje i jiná varianta. A z které té smlouvy pak vyplynou na zaplacení nejnižší daně?

 • #6427 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, zkuste tedy namítat neplatnost a chtějte grafologický rozbor písma – podpisu, zda-li patří otci.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6428 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, právně nejčistější by to bylo asi vypořádáním podílového spoluvlastnictví k nemovitosti, a to např. dohodou, v níž bude mj. uvedeno, že jeden se stává výlučným vlastníkem a druhý mu zaplatí vypořádací podíl. Z toho podílu se zaplatí 3% daň z převodu nemovitostí. Pokud byste věc řešili darováním, platili byste 7 % darovací daň z toho podílu (nebo 3%, pokud jste spolu žili nejméně 1 rok před převodem a pečovali o společnou domácnost). V případě kupní smlouvy byste platili 3% daň z převodu nemovitostí, a pokud prodávající žije v bytě bezpostředně před prodejem nejm. 2 roky, byli byste osvobozeni od daně z příjmů.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6429 Reply

  Dobruška

  Dobrý den, mé matce zemřel manžel ( není můj otec ) a jelikož neměl děti, měla by matka sdědit rodinný dům se zahradou.

  Ráda by mne tento darovala.

  Co vše musím pro to udělat?

  Již jsem si připravila darovací smlouvu a také návrh na vklad smlouvy darovací do katastru nemovitostí.

  Co dál?

  Stačí mít toto vyhotoveno v příslušném počtu, podepsáno, úředně ověřeno a pak mohu na katastrální úřad?

  Předem děkuji moc za radu

  Jsem s pozdravem

 • #6430 Reply

  Anna

  Dobrý den,

  na kterém z dokumentů, prosím, musí být můj podpis ověřen notářem ?

  – Návrh na povolení vkladu z.p. do k.n

  – Smlouva o zřízení zástavního práva k nemovitosti

  – Úvěrová smlouva

  Děkuji.

 • #6431 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, na smlouvě o zřízení zástavního práva.

  Co se týče úvěrové smlouvy, zde záleží na poskytovateli úvěru, jestli jej bude požadovat, obvykle to požadují.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6432 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, vlastně ano, to stačí.

  Pro upřesnění, počet vyhotovení darovací smlouvy má být v počtu účastníků (tj. 2) + 2; celkem 4 vyhotovení.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6433 Reply

  Olga

  Dobrý den.

  Kupujeme 1/2 rodinného domu a druhou polovinu dostaneme darem od rodičů. Lze provést najednou vklad do katastru na jednom formuláři? Jakou formu musí mít darovací a kupní smlouva? Děkuji.

 • #6434 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, tak obě smlouvy musí mít formu písemnou s ověřenými podpisy. Musí být uveden a přesně specifikován předmět prodeje a darování dle LV a závazek kupujícího zaplatit a převzít a závazek prodávajícího předat (ve stavu způsobilém užívání).

  Nezapomeňte na ověření podpisů.

  Návrhy na vklad by měly být na 2 listinách, neboť (jak jsem pochopila) půjde o různé účastníky. Ale můžete to samozřejmě podat najednou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6435 Reply

  Milan

  Dobrý den.Je dané nějakým předpisem kolik dní po podepsání darovací smlouvy na nemovitost je nutné podat Návrh na vklad na katastr? Nebo je jedno, kdy se to na katastr doručí? Při letošním podpisu lze podat až v roce 2008? Děkuji.

 • #6436 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, termín nikde stanoven není. Dokud však nebude návrh na vklad podán, nedojde k převodu vlastnického práva.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6437 Reply

  Jitka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem katastr nemovitostí vyzívá účastníky řízení k doplnění podání. Myslím, jestli výzvu posílá písemně na adresu. A jestli, když se doponění bude týkat, jen jednoho účastníka řízení, zda výzvu zašle všem nebo pouze jemu.

  Dále může katastr nemovitostí vyznat k doplnění i telefonicky, že například zavolá, aby mu účastník řízení chybějící dokument doručil?

 • #6438 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, katastr vyzývá navrhovatele, tedy toho, kdo návrh na vklad podal. Tím mohou být všichni účastníci, nebo jen jeden z nich, příp. právní zástupce. Výzva by samozřejmě měla být učiněna písemně. Skutečnost, že Vám zavolají, bych však považovala za výhodu, protože je patrná snaha o co nejrychlejší vyřízení věci.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6439 Reply

  hdghfds

  Dobrý den, paní učïtelko ! Máme vás rádi !

 • #6440 Reply

  Pavel

  Dobrý den, mohu se zeptat na následující situaci? Před třiceti lety jsem koupil nemovitost, kterou celou dobu užívám. Nyní ji chci převést na příbuzného a na katastru se zjistilo, že není zapsán vlastník. Tedy budova v KN exsituje a má evidenční číslo, ale není zapsána na listu vlastnictví. Jaký by mohl být postup? Dát návrh na zapsání vlastnictví na základě uvedené smlouvy a na základě vydržení? Nebo je potřeba dát nejdřív návrh k soudu na určení vlastnictví? Děkuji.

 • #6441 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, především záleží na tom, z jakého důvodu není tato nemovitost zapsána. Doporučuji dojít na katastrální úřad a poradit se s nimi na společném postupu, protože jen oni mohou vědět, jak k tomu mohlo dojít.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6442 Reply

  Jana Veselková

  Dobrý den,

  je nutné k prohlášení vlastníka (dům dělíme na bytové jednotky) dávat k vkladu do KN i nabývací titul tohoto domu? Jestli ano, jak jej lze nahradit?

  Díky.

 • #6443 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, přiložit k návrhu na vklad do KN i nabývací tituly je nutné v případě, kdy nabytí nastalo před 1.1.1993.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6444 Reply

  Tichý

  Dobrý den, V případě prodeje nemovitosti se zástavním právem (vyjádřeno finanční částkou cca 30% odhadní ceny). Je zapotřebí souhlasu od tohoto Zastavitele? Děkuji za odpověď Tichý

 • #6445 Reply

  Adámková

  Dobrý den.Rodiče koupí pozemek a po nějaké době mi jej darují-stačí to takto k tomu,aby byl tento pozemek(jako dar)pouze mým vlastnictvím,přesto,že jsem vdaná?Děkuji Adámková.

 • #6446 Reply

  Redaktor – Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, majetek, který získáte darem, je Vaším výlučným vlastnictvím a do společného jmění manželů (SJM) nespadá. Tudíž výhradním vlastníkem pozemku bude pouze Vy. I kdyby případně došlo k vypořádání SJM, tohoto pozemku by se to netýkalo.

 • #6447 Reply

  Martin

  Dobry den.

  Maminka mi chce darovat byt. Predpokladam, ze krome vlastniho vkladu do katastru potrebuji darovaci smlouvu dolozit i pri naslednem podani danoveho priznani na FU (zmena poplatnika dane z nemovitosti). Kdyz to shrnu, tak by ve finale mely byt smlouvy rozdeleny takto:

  1 zustane darci

  1 zustane obdarovanemu

  1 zustane na katastru nemovitosti

  1 zustane financnimu uradu (Dan z nemovitosti)

  Moje dotazy tedy zni:

  1) Je moje kalkulace spravna a staci podat 4 vyhotoveni smlouvy spolu s navrhem na vklad do katastru?

  2) Vrati mi katastr zpet 3 vyhotoveni (pro darce, pro obdarovaneho, pro bernak) s dolozkou o provedenem vkladu?

  3) Na kolika vyhotovenich musi byt notarsky overene podpisy (smlouvu si sepiseme sami)?

  Jde mi o to, abych celou transakci radne pripravil dopredu a nestravil zbytecne mnoho casu behanim mezi notarem a urady.

 • #6448 Reply

  Vláčilová

  Dobrý večer, prosím můžete mi odpovědět, zda lze zajistit zástavním právem též smluvní pokutu, (jako případnou budoucí pohledávku), která byla sjednána ve smlouvě o půjčce, pro případ, že nebude půjčka vrácena řádně a včas? Je třeba podat návrh na vklad zástavního pro pohledávku z důvodu půjčky ve výši … a smluvní pokuty ve výši …, nebo stačí podat návrh na vklad zástavního práva pro pohledávku věřitele podle smlouvy o půjčce (a tím se vztahuje zástavní právo na všechny pohledávky věřitele, tedy z důvodu půjčky i z důvodu sjednané smluvní pokuty?)

 • #6449 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  částečně máte pravdu, ale katastr si ponechává 2 vyhotovení. Finančnímu úřadu můžete dát originál smlouvy (tedy 5 výtisků celkem) nebo pak můžete nechat pořídit pouze ověřenou kopii smlouvy.

 • #6450 Reply

  Petr K.

  Dobrý den, prosím o radu, jak správně formulovat žádost nebo návrh na vklad do KN. Jsme podílovými spoluvlastníky obytného bytového domu a máme již vyhotovenou dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k budově a pozemkům a následně i vymezené bytové jednotky v domě.

  Děkuji za radu.

 • #6451 Reply

  Marie .N

  Dobrý den,jsem vlastníkem bytu a chtěla bych polovinu darovat bratrovi, jak mám postupovat při vkladu do KN cena bytu je do 1 milionu, je bratr osvobozen od darovací daně?Je potřeba odhad nemovitosti? Děkuji za odpověd

 • #6452 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, smluvní pokuta je sama o sobě zajišťovacím nástrojem a neexistuje do doby než na ni vznikne nárok (to znamená nezaplacením zajištěné pohledávky). Zatímco pohledávka, ke které se smluvní pokuta vztahuje, již existuje v době zastavení, a jde jen o to jestli bude splacena včas. Domnívám se tedy, že smluvní pokutu by jste mohla zajistit zástavou až ve chvíli kdy vznikne, bude existovat a nikoli předběžně.

 • #6453 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, formulace není nic složitého, musíte dostatečně přesně identifikovat účastníky řízení, nemovitost, o kterou jde, právo, které chcete zapsat a na základě jakého právního úkonu (u vás tedy dohoda o vypořádání s úředně ověřenými podpisy). Přesný vzor naleznete na webu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního : http://www.cuzk.cz .

 • #6454 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, počkejte na příští rok, od 1.1.2008 se darovací daň mezi sourozenci neplatí. Odhad tedy potřebovat nebudete.

 • #6455 Reply

  miluše ondrejová

  I když to tady již několikrát zaznělo,stejně se chci optat jěště jednou.Moje matka před deseti lety darovala rodinný dům se zahradou a příslušenstím prostřední dceři.Jak to bude po smrti matky.

  1.Musí nás dvě sestra vyplatit a nebo ne

  2.Z jaké částky , když tenkrát kvůli dani se nechal udělat minimální odhad,nebo s ceny jakou má cenu dnes.

  Děkuji mockrát za odpúovět.

 • #6456 Reply

  Ivan

  Dobrý den. Kupuji od dvou spoluvlastníků (matka s dcerou) část pozemku, která již byla zaměřena geodetem.Musím sepsat s každou spolumajitelkou kupní smlouvu zvlášť, nebo budou obě uvedeny v jediné KS, jako tomu bývá u SJM? Děkuji

 • #6457 Reply

  kubula

  Dobrý den,

  kupujeme RD a proto se na Vás obracím o radu. Jestliže majitel podá vklad do katastru nemovitostí (přepis na nás jako majitele), je toto už definitifní nebo se dá do tohoto ještě zasahovat bez našeho vědomí a souhlasu? Jedná se o to, zda můžeme po vkladu převést peníze na prodávajícího bez hrozby, že o ně přijdeme a přepis nebude proveden.

  Děkuji.

 • #6458 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vaše matka si se svým majetkem může dělat co chce. Jestliže ho darovala jedné z dcer, pak je to její volba a dcera za to nenese žádnou odpovědnost. V případě dědictví se může vzít hodnota daru (v době darování) a započítat se na dědický podíl obdarované dcery. O tuto částku se pak sníží její dědický podíl, který jí bude náležet z celkové pozůstalosti, zatímco sestry dostanou plné podíly. Vůči sestrám jí však žádná povinnost se s nimi finančně vyrovnávat nad rámec dědictví nevznikne.

 • #6459 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, stačí jediná kupní smlouva, ve které budou na straně prodávající vystupovat dvě prodávající fyzické osoby (tedy matka a dcera jak píšete). Pro zápis vkladu práva do katastru nemovitostí bude žádoucí nechat podpisy na smlouvě úředně ověřit.

 • #6460 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ve smlouvě je lepší si ujednat takové podmínky, aby jste celou kupní cenu nebo její podstatnou část zaplatili prodávajícímu až v době, kdy budete zapsáni v katastru nemovitostí jako vlastníci. Můžete využít např. notářskou nebo advokátní úschovu. Právník pak odešle peníze prodávajícímu až po splnění všech dohodnutých podmínek (např. po předložení originálu kupní smlouvy opatřené doložkou katastrálního úřadu o povolení vkladu, výpisu z katastru nemovitostí apod.). Není vůbec od věci pojistit se i tím, že cena bude doplacena až když prodávající zároveň prokáže zaplacení daně z převodu nemovitosti. Tuto daň totiž platí prodávající, ale kupující je ze zákona ručitel. Finanční úřad však kupujícímu oficiálně nesdělí, jestli je daň zaplacená či ne a pak může přijít a požadovat zaplacení daně po kupujícím jako ručiteli. Při koupi nemovitostí jde o hodně peněz, takže buďte důkladní a klidně si najměte právníka na posouzení smlouvy.

 • #6461 Reply

  vladimír čech

  DOBRÝ DEN OBRACÍM SE NA VÁS S ŽÁDOSTÍ O RADU PŘI KOUPI POZEMKU.CO VŠE JE NUTNÉ SI OHLÍDAT A ZJISTIT?JEDNÁ SE O POZEMEK KTERÝ JE V KATASTRU VEDENÝ JAKO ZAHRADA A ŽÁDAL BYCH O PŘEPSÁNÍ NA STAVEBNÍ POZEMEK.DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 • #6462 Reply

  Petra

  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poprosit o radu. Manžel dostal darek starší RD a tento RD s manželem rekonstr.Přistavujem,zvyšujeme(krov,fasada,zatepleni,bourání některých zdí..atd)Na tento RD si manžel vzal hypoteku a dali jsme do toho naše společné peníze. Můj dotaz zní: je tento darovaný RD manžela z právního hlediska i mů?Mám na něj taky nárok?

  Děkuji moc za odpověď

 • #6463 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud dům dostal darem pouze Váš manžel, je pouze v jeho vlastnictví. V případě vypořádání byste měla nárok na finanční vypořádání vložených společných peněz.

 • #6464 Reply

  Věra Cábová

  Dobrý večer,

  prosím o radu, zda musím nechat sepsat novou kupní smlouvu, jestliže chceme provést změnu z jednoho vlastníka nemovitosti na tři vlastníky. Vše v rámci rodiny.A nebo stačí jenom návrh na vklad do katastru nemovitosti. V současné době je vlastníkem starší dcera, ale chtěly bychom, aby kromě ní byla vlastníkem ještě mladší dcera a já, jako matka.

  Děkuji Cábová V.

 • #6465 Reply

  Věra Cábová

  Omlouvám se, ale měla jsem na mysli sepsání darovací smlouvy ne kupní.Zda musím sepsat darovací smlouvu.

  Děkuji

 • #6466 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  každý převod věci, tím spíše nemovitosti, může být převáděn pouze na základě nějakého právního úkonu. U nemovitostí musí být takový úkon učiněn vždy písemně. Jestli se jedná o převod v rámci rodiny či mezi "cizími" osobami, je lhostejné a zákon to vůbec nazajímá. Tedy, je nutné sepsat nějakou smlouvu a to buď smlouvu darovací nebo smlouvu kupní. Tuto smlouvu pak přiložíte k návrhu na vklad do KN.

 • #6467 Reply

  B. Šampalík

  Dobrý den, od 1.1.2008 jsou od daně darovací osvobozeni i obdarovaní v linii příbuzných (strýc – synovec). Je potřeba tento vztah uvést v darovací smlouvě a posléze v návrhu na vklad do katastru nemovitostí?

 • #6468 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  naprosto chápu, kam Váš dotaz směřuje. Nicméně odpovím tak, že tento vztah nemusíte uvádět ani ve smlouvě ani ve vlastním návrhu na vklad.

 • #6469 Reply

  Kampa

  V případě, že se darovací smlouva týká 2 různých listů vlastnictví, musí se podávat 2 návrhy na vklad, nebo možno zahrnout pod jeden? V případě, že jsou v darovací smlouvy 2 dárci/manželé/ a 1 obdarovaný, je nutno k návrhu na vklad přiložit darovací smlouvu 4x nebo 5x? Děkuji

 • #6470 Reply

  Svobodová

  Dobrý den,

  druh řeší výstavbu RD (je majitelem pozemku, stav. povolení). Půjčku vyřizuje přes stavební spoření se zástavou nemovitosti. Lze po návhu zástavního práva pro spořitelnu a po dokončení výstavby RD zapsat mě do LV jako spoluvlastníka? Nebo to lze vyřešit v průběhu stavby?

  Děkuji

 • #6471 Reply

  V.V.

  5x

 • #6472 Reply

  V.V.

  z toho 1x s úředně ověřenými podpisy

 • #6473 Reply

  Kampa

  Děkuji za odpověď. Ještě bych rád věděl, zda při návrhu na vklad do katastru dle 1 darovací smlouvy, která se však týká 2 různých LV, je možné podat pod 1 návrhem na vklad, nebo musí být návrhy 2, každý na 1 LV. Děkuji. Kampa

 • #6474 Reply

  Novotná

  Prarodiče chtějí darovat vnučce svůj RD. Jaké jsou v současné době nutné dokumenty pro vklad do KN? Je nutné vlad provést do určitého data od sepsání darovací smlouvy u notáře? Děkuji.

 • #6475 Reply

  Beny

  Máme podepsanou darovací smlouvu na nemovitost.

  Jeden dárce a dva obdarovaní (manželé).

  Smlouvu máme v pěti stejnopisech a a jednu smlouvu s ověřením podpisů.

  Návrh na vklad nemovitostí podává obdarovaný a musejí být také ověřeny podpisy?

  Stačí když návrh na vklad podá jeden obdarovaný, nebo kdo musí být přítomen při podání žádosti na vklad?

  Děkuji za odpověď

 • #6476 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v návrhu na vklad do KN nemusí být podpisy ověřeny. Tento návrh se podává buď osobně (a je zcela nepodstatné, kdo tak učiní) nebo zasílá poštou. S tím, kdo bude na návrhu podepsán, bude katastrální úřad řešit případné nedostatky smlouvy či návrhu.

  Obvykle návrh podávají obě strany nebo kupující (obdarovaný).

 • #6477 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  abyste mohla být zapsána u nemovitosti jako spoluvlastník, musí existovat nějaký právní důvod tohoto zápisu. Tedy, buď na základě darovací nebo kupní smlouvy, kdy Váš přítel na Vás jedním z těchto způsobů může podíl na nemovitosti převést.

 • #6478 Reply

  Dusan

  Dobry den, nasi rodinni pratele prevadi na zaklade smlouvy uzavrene v prosinci byt do soukromeho vlastnictvi. Ja mam zajem tento byt od nich odkoupit. Pomahal jsem jim financovat prevod do OV a mam tedy zajem provest prevod co nejdrive. Je mozne uzavrit smlouvu bez predchoziho zapsani do katastru nemovitosti, nebo musim cekat na zapsani? Dekuji.

 • #6479 Reply

  Markéta

  Dobrý den, můj dotaz bude malinko složitějšího rázu, ale snad budu pochopena. Moje maminka mi chce darovat RD. K RD v tuto chvíli přistavujeme (stavební povolení na matku) za moje peníze. Proto jsme se dohodly, že mi dům daruje již teď s tím, že přílohou darovací smlouvy bude Smlouva o budoucím zřízení věcného břemene (břemeno se bude vztahovat na přistavěnou část a část zahrady). Postup vidím následovně, sepíše se darovací smlouva a smlouva o budoucím zřízení věcného břemene u notáře, podáme návrh na vklad.. a teď mi není jasný další postup… je nutné nejprve přístavbu nechat vyměřit a zanést do katastru nemovitostí?, dále pak podepsat smlouvu o zřízení věcného břemene s vytyčením břemene (je nutný geodet (vyměření) a nebo jen "nákres + popis) a opět podání návrhu na vklad do KN? Je to správný postup?

  Doufám, že jsem situaci popsala alespoň trochu pochopitelně.

  Předem děkuji za odpověď,

  Markéta Maďarová

 • #6480 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  převádět nemovitosti může obecně pouze jejich vlastník. Vlastníkem nemovitosti se stáváte až ke dni zápisu do katastru nemovitostí. Nejprve tedy musí proběhnout řízení o jednom vkladu a poté, může tento nový vlastník se svým majetkem dále nakládat, tedy např. prodávat.

 • #6481 Reply

  Antonín Bezděk

  Dohodli jsme se s manželkou že se rozvedeme a rozhodli jsme se rozejít jako rozumní lidé. Proto jsme se rozhodli zakoupit byt aby měla po rozchodu kde bydlet. Určili jsme si částku aby odpovídala ideální polovině našeho majetku. Našli jsme bydlení a chceme koupi řešit úvěrem ze stavebního spoření a jako ručení použijem náš 3 pokojový byt v osobním vlastnictví. Před rozvodem bychom chtěli uzavřít dohodu o společném vypořádání majetku a jít k soudu s tím že jsme se podělili o majetek i dluhy. Ona by získala 1 pokojový byt, měla by ho v osobním vlastnictví a já bych zůstal na našem 3 pokojovém bytě a splácel bych jako jediný úvěr za koupi bytu pro ženu. Problém je v tom že nevím jestli když bude byt sloužit jako záruka úvěru může být po rozvodu přepsán a vložen do katastru nemovitostí pouze na mě. Nerad bych, když bude mít žena svůj vlastí byt který se zavážu splácet a na který si nebudu činit ve smlově žádné právo, aby ona zůstala spoluvlastník na mém bytě až do zaplacení úvěru. Je možné po dohodě manželů o vzájemném vyrovnání majetku učinit vklad do katastru nemovitostí a mít tak jistotu že byt je můj a nebude si během několika let činit nárok na polovinu? Děkuji za radu.

 • #6482 Reply

  Jirka Prokes

  Dobrý den. Rád bych se zeptal na následující situaci: Tchyně, manželka a její sestra vlastní pozemek (tchyně 1/2, manželka 1/4 a její sestra 1/4). Společně se dohodli, že pozemek věnují darovací smlouvou mě 1/2 a manželce 1/2 (ta již 1/4 vlastní). Rád bych se zeptal, zda nám k tomuto úkonu bude stačit jedna darovací smlouva a jeden návrh na vklad do katastru. Mnohokrát děkuji za odpověd.

 • #6483 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, můžete to vyřešit sepsáním jediné darovací smlouvy (min. počet vyhotovení je 6) a tudíž i jedním návrhem na vklad do katastru.

 • #6484 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě byste si měl pohovořit s bankovním ústavem, který Vám úvěr poskytl, jestli jim stačíte jako dlužník jen Vy a pokud ne, jaké by požadovali další zajištění.

 • #6485 Reply

  Rudolf Dufek

  1) V kupní smlouvě bude dohodnuta cena garáže za 90.000 Kč s tím, že tato cena bude konečná a zahrnuje daň z převodu nemovitosti, kterou v souladu s příslušnými právními předpisy zaplatí prodávající.Jak bude postupováno pokud prodávající daň nepřizná.Budu jako kupující přes tuto klauzuli nucen zaplatit za něho?

  2) Jsem ženatý mohu garáž koupit sám nebo ve smlouvě musí být uvedena i manželka?

  3) Je zapotřebí odhad garáže a čí povinností je uhradit výši nákladů?

  Děkuji za odpověď.

 • #6486 Reply

  Skrabis

  Dobrý den,

  S družkou jsme si vzali úvěr ze dvou stavebních spoření na financovani bydleni. Oba na 450 tis. a 900tis sme meli v hotovosti. Splatka cca 5000,-/mes. Nyni se nas vztah trochu zkomplikoval a dohodli jsme se ze ja preberu uver na sebe a v katastru se byt prevede do meho vlastnictvi. (Ted je to pul na pul). Uvery jsou od CMSS. Zajimalo by me 1)Jak tento prevo uskutecnit co nejsetrneji a nejlevneji? 2)Nebude problem s tim ze se v podstate zrusi jedno stavebni sporeni (s moji bonitou by nemel byt snad problem)? 3)Muze mi banka po prevodu zmenit uroky?

 • #6487 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  daň z převodu nemovitostí hradí prodávající a Vy jako kupující jste pro tento případ ručitelem. Tedy, pokud daň on nezaplatí, bude ji FÚ požadovat po Vás a Vy se pak následně můžete domáhat uhrazení po něm.

  Manželka být ve smlouvě uvedena nemusí, je to však pro případný rozvod a spory o majetku jednodušší.

  Odhad budete potřebovat pro daňové účely – pro výpočet daně FÚ.

 • #6488 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ad 1) nejlepší bude provést to formou darování (pokud jste spolu přes 1 rok ve společné domácnosti, budete od daně osvobozeni)

  ad 2+3) nejsou otázky pro právníka, ale pro banku

 • #6489 Reply

  Pavla Novotna

  Dobrý den,můj přítel kupuje byt do OV.Nemá však peníze ,takže jsme se domluvili,že mu na koupě bytu pujčím.Uzavřem mezi sebou smlouvu,ze mu pujčuji peníze a on se mi zavazuje tento dluh splatit tím,ze ihned po nabytí bytu do OV tento byt převede na mě.Mohli by jste mi prosím poradit,jestli je lepší tento převod uskutečnit formou Daru,nebo Prodejem nemovitosti?A jaké jsou daně,nebo poplatky státu?

  Dekuji Novotná

 • #6490 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  a není jednodušší, abyste ten byt koupila rovnou Vy? Může to ušetřit mnoho komplikací.

 • #6491 Reply

  Jana Pečená

  Dobrý den,

  s manželem kupujeme pozemek od obce a chtěla bych se zeptat, co všechno musíme doložit při vkladu do katastru nemovitostí, kromě kupní smlouvy v pěti kopiích.

  Děkuji Pečená

 • #6492 Reply

  Radim Vévoda

  Dobrý den,dne 17.12.07 rodiče prodali byt, byla sepsána kupní smlouva a podepsána všemi zúčastněnými, byly ověřeny podpisy. Následně se čekala až kupující dostane na byt půjčku a byt zaplatí. Byt byl zaplacen v lednu 2008. Bohužel otec v prosinci 24. zemřel. Nyní mám dotaz : jak provést zápis do katastru nemovitostí, když otec žádost nemůže podepsat, je to nutné, nebo jde zápis provést bez jeho podpisu? popř. jak věc vyřešit. Děkuji za odpověď.

 • #6493 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, doložíte kupní smlouvu, návrh na vklad do katastru nemovitostí a zaplatíte 500 Kč za správní poplatek.

 • #6494 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, řešení je více. Mohl by být sepsán dodatek, kterým by došlo ke změně účastníků smlouvy. Katastr by také k této věci mohl přihlédnout, a návrh přijmout i bez jeho podpisu. Domluvte se přímo s úředníky na katastru.

 • #6495 Reply

  Marek Hradecký

  Dobrý den, nemůžeme najít nabývací titul dárce vzniklý před 30-ti lety, lze situaci nějak žešit? Děkuji za odpověď

 • #6496 Reply

  František Šustr

  důsledky zpětvzetí návrhu na povolení vkladu práva Vlastnictví (kdy lze návrh…..opakovat)

 • #6497 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  asi nejjednodušší bude obrátit se nejprve na katastrální úřad a tam pátrat v listinách, či se poradit na případném dalším postupu.

 • #6498 Reply

  Lukáš portych

  Přeji hezký den,

  rád bych požádal o tuto radu: rodiče mé manželky vlastní nemovitost, vizualně tato nemovitost vypadá jako dva domy slepené dohromady ,ale pod jedním číslem popisným. S rodiči jsme se dohodli, že nemovitost nechají geometricky rozdělit na nemovitosti dvě s vlastním číslem popisným. to se samozřejmě již uskutečnilo a nyní tu oddělenou část(nový samostaný dům) chtějí dceři darovat. Co vše je tedy třeba doložit k návrhu na vklad do KN a v kolika vyhotoveních. Dále by mě zajímalo jestli musí být rodiče jako dárci(převodci) přítomni u vkladu do KN nebo je muže dcera zastupovat na základě plné moci.

  děkuji za odpověď

  portych

 • #6499 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na katastr je třeba společně s návrhem na vklad dát darovací smlouvu v min. 4 (nebo 6 pro každého z manželů) vyhotoveních, geometrický plán s rozdělením (ten by měl být přílohou darovací smlouvy a ta by na něj měla odkazovat).

  Vkladové řízení není řízením, u něhož by byla třeba jakákoli přítomnost účastníků. Jednoduše návrh s ostatními listinami na katastrální úřad zašlete poštou nebo ho tam osobně kdokoli doručí na podatelnu.

 • #6500 Reply

  Markéta Staňková

  Prosím o radu,jak postupovat v případě darování poloviny nemovitosti.A dále,jestli je rozdíl,že by rodiče nemovitost darovali buď jenom dceři anebo dceři se zetěm dohromady?

 • #6501 Reply

  Petra Zahradníková

  Dobrý den,žiji s rozvedeným přítelem (dvě děti) v jeho domě, který má pořízený na hypotéku. Vzhledem k tomu, že přítel již nemá volné finanční prostředy, ale rádi bychom si to tam zrekonstruovali, domluvili jsme se, že na rekonstrukci domu použiji své stavební spoření a další půjčku. Jakým způsobem lze zajistit, abych o vložené peníze v případě, kdyby se mu něco stalo, nepřišla? Předpokládám, že by dům dědily jeho zatím nezletilé děti, tedy by s ním v jejich prospěch nakládala jeho bývalá manželka, a já bych tím pádem zůstala bez přístřeší i bez peněz, které bych tam investovala. Dá se toto ošetřit například tím, že by mě přítel zapsal do katastru nemovitostí jako spoluvlastníka například části nemovitosti odpovídající mým finančním investicím, či to lze ošetřit nějakou smlouvou? Děkuji.

 • #6502 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, je možné, aby Vám přítel daroval darovací smlouvou (či prodal kupní smlouvou) urč. podíl na domě a tím pádem byste se stali podílovými spoluvlastníky.

 • #6503 Reply

  normalni clovek

  To určitě nemají, protože když jsme loni (2007) jako družstvo prohráli odvolací soud, tak dům na Praze 1 byl hned druhý!!! den na katastrofickém úřadu převeden 😉

 • #6504 Reply

  normalni clovek

  Dobrý den,žijeme v domě v Praze 1, který koupila firma a chce nájemníky vystěhovat (začala používat nátlakové jednání – od zvýšění nájemného "o tolik, že na to nebudeme mít" až o snahu o zavření plynu). Přišli za mnou, že vlastním polovinu domku (dokonce si ho bez mého vědomí nafotili a informovali se v okolí). Prý nevadí, že není celoročně obyvatelný a že je na KU veden jako nemovitost pro individuální rekreaci. Je toto pravda? Stačí (spolu)vlastnit třeba kůlničku na dříví a již toto je důvod k vypovězení nájemní smlouvy?

  Děkuji moc předem za odpověď.

  PS: Pro jistotu jsem podal na KU návrh na převod mé poloviny na jiného příbuzného.

 • #6505 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v rámci svého nátlakového chování jsou patrně schopni používat všechny možné argumenty. Nelze spravedlivě požadovat, aby byl někdo vystěhován, jelikož má sice ve (spolu)vlastnictví nemovitost, ale ta není obyvatelná. Proti každé výpovědi z nájmu tedy podejte žalobu o neplatnost výpovědi. Konečné a závazné stanovisko totiž určí až soud a nikoli pronajímatel. První kroky můžete podniknout již nyní a obrátit se na právníka, třeba i společně s ostatními nájemci.

 • #6506 Reply

  normalni clovek

  Dobrý den,

  děkuji Vám za odpověď. Budeme se s ostatními nájemníky snažit postupovat jednotně. Zatím je po první "nátlakové návštěvě" klid. ALe vím, že to nebude na dlouho.

  Hezký den.

 • #6507 Reply

  Marcel Kurfürst

  Dobrý den, jakými pravidly mám řídit,pokud chci darovat byt,který je v sdružení náj.? V případě,že ho chci prodat,musím obejít všechny a nabídnout jim tu cenu,za kterou to chci prodat.V případě darování za nimi přeci nemohu jít a nabídnout jim darování :-)Nyní vlastním podíl v domě,zatím jsme neudělali paregr.72.

  Děkuji za odpověď

 • #6508 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jde o převod (tedy darování) osobě blízké (§116,117 občanského zákoníku – tj. např. manžel, potomek, sourozenec, rodič), tak nikoho obcházet nemusíte. V tomto případě se předkupní nároky spoluvlastníků nezjišťují.

 • #6509 Reply

  David Holý

  Prosím o radu,jak by měl znít text vkladu do katastru nemovitosí při darování půlky domu a pozemku,moc děkuji nikde jsem to na internetu nenašel.

 • #6510 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, individuální právní poradenství zde neposkytujeme. Pokud nevíte, vyzvedněte si příslušný formulář na KÚ (naleznete ho i na internetu). Ten vyplňte a předložte katastru.

 • #6511 Reply

  petr novacek

  Není majitelem náhodou nechvalně známý Michell Ullmann?

  Na toho si dejte velký pozor, nezastaví se před ničím.

  Hluk, vypínání vody, zastrašování, špehování, lhaní, podvody….

 • #6512 Reply

  Katerina Fialova

  Dobry den,

  obracim se na Vas s prosbou o radu. Loni v lete jsme zapocali jednani o koupe pozemku. V te dobe byl pozemek zapsan u KU jako ovoc.sad. Nemeli jsme celou fin.hotovost a cast ceny jsme chteli hradit z uveru ze SS. Pro udeleni uveru vsak musel byt pozemek zapsan u KU jako stav.pozemek ne sad. Byla podepsana smlouva o sml.budouci s tim, ze predmetem koupe je jiz kupovana jednotl. parcela zapsana u KU a finalni kup.slmouva bude podepsana do konce r.2007. Uver jsme vyridili a cekali az bude sad preveden na KU na parcely. V listopadu r.2007 nas prodejce informoval, ze byl podan navrh na vklad u KU pro prevod na parcely a ze pry to trva cca 2 mesice. Sad byl u KU preveden v lednu 2008. Jake bylo vsak nase rozcarovani, kdyz jsme se ozvali, zda je jiz mozne smlouvu podepsat a prodejce nam sdelil, ze smlouva a dohodnuta cena platila jen do konce r.2007 a nyni je cena vyssi. Moc Vas prosim o radu, zda mame nejake moznosti domahat se podminek(ceny)stanovenych ve smlove budouci. Dekuji

 • #6513 Reply

  Josef Novák

  Jak postupovat v případě, že původní vlastník darované nemovitosti, jenž nabyl své vlastnické právo před 1.1.1993, již nemá k dispozici žádnou listinu prokazující jeho oprávnění s danou nemovitostí nakládat? Tato listina má být přílohou k Návrhu na vklad do katastru nemovitostí, lze se bez ní obejít? Díky za odpověď.

 • #6514 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  katastrální úřad ji po vás zcela jistě bude požadovat. Bude záležet na tom, jak moc se s nimi domluvíte nebo ne. Zkuste tuto listinu najít přímo na katastrálním úřadu.

 • #6515 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vždy, když je uzavření smlouvy závislé na postupu nějakého úřadu je dobré to vzít do úvahy a přizpůsobit tomu i platnost smlouvy o smlouvě budoucí. Jestliže nedošlo k uzavření smlouvy ve sjednané době, tak se u soudu těžko domůžete toho, aby nahradil vůli prodávajícího. Smlouvu můžete předložit právníkovi k posouzení. Pro podrobnější rozbor je nutné její důkladná revize. Pak bude možné posoudit, jestli zde nějaká šance existuje. Podle toho co píšete, to však pro vás příliš nadějně nevypadá.

 • #6516 Reply

  Nováková

  Dobrý den, s přítelem jsme se rozhodli postavit rodinný dům na pozemku přítele, kdy stavbu domu bychom chtěli financovat v podílu 40% já a 60% přítel, a v tomto podílu zapsat nově postavený dům i do katastru nemovitostí – je to takto možné? Popř. musíme uzavřít dohodu o podílovém spoluvlastnictví, popř. smlouvu ještě před stavbou domu a tuto dohodu/smlouvu doložit jako jeden z dokladů při zápisu zkolaudovaného domu do katastru nemovitostí? Bude to takto postačující? Děkuji za odpověď.

 • #6517 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žádná "dohoda o podílovém spoluvlastnictví" neexistuje. Buď to do takového podílu (40:60) koupíte nebo pak např. výlučný vlastník určitý podíl druhému daruje darovací smlouvou (nebo prodá).

  Tedy, doporučuji nejprve uzavřít darovací smlouvu na pozemek, v níž Vám přítel daruje podíl o velikosti 40 %. Poté také jako spoluvlastníci budete o stavební povolení žádat Vy oba. Je to nejbezpečnější pro Vás jako ochrana Vašich financí.

 • #6518 Reply

  Richard SADOWSKI

  Rád bych se odvolal proti usnesení k ohlášení stavby ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje odbor územního plánování a stavebního úřadu. V kolika stejnopisech se musí odvolání podat a jakou formu má takové odvolání mít? Děkuji za odpověď.

 • #6519 Reply

  K. Lukášová

  Dobrý den,

  chtěla bych darovat svůj RD vnukovi, kterému je 14 let.Mám ale podmínku, aby v domě nechal dožít jeho oba rodiče. Nepřeji si také, aby za jejich života bez jejich písemného svolení cokoliv na domu i pozemku upravoval či přistavoval. Jak toto právně ošetřit? Stačí to uvést v darovací smlouvě? Musí mít tato smlouva ověřené podpisy?

  Nevadí, když je nemovitost částečně v zástavě na jedno stavební spoření mé a na druhé stavební spoření obou rodičů?

  Děkuji za odpověď

 • #6520 Reply

  Dana Římanová

  Dobrý den,

  prodáváme dům a Kupujísí si budou brát na část kupní ceny úvěr od stavební spořitelny, která vyplatí peníze na účet uvedený ve smlouvě, která musí být podepsaná všemi účastníky a předložena stavební spořitelně.

  Dalším požadavkem stavební spořitelny je vklad zástavní smlouvy před vyplacením částky na základě úvěru.

  -nelze tedy splnit podmínku, aby peníze byly vyplaceny při podpisu smlouvy.

  Dále se musí provést podání návrhu na vklad do KN.Můžete mi laskavě sdělit, jaká by měla být smlouva, abych jako prodávající měla jistotu, že až podepísu smlouvu, budou mi peníze skutečně doručeny na účet ? jak by měla smlouva znít ?

  Mohu podepsat KS, i když nemám jistotu, kdy dostanu peníze na účet. Poradíte mi jak postupovat ? Děkuji za odpověď.

 • #6521 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vnuk je nezletilý, takže darování a převod nemovitosti na něj bude muset schválit soud. Podmínky si do darovací smlouvy stanovit můžete. Chcete-li mít jistotu, že je smlouva v pořádku a nebude ji moci někdo v budoucnu napadnout, zajděte za notářem nebo advokátem.

 • #6522 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, smluvní poradenství je věcí komerčních právních služeb. Lze Vám však doporučit možnost advokátní nebo notářské úschovy. Peníze budou složeny na depozitní účet dotyčného právníka a zároveň se dohodnout podmínky, za kterých budou peníze vyplaceny prodávajícím. Je to jeden z nejbezpečnějších způsobů zajištění kupní ceny. Prodávající má jistotu, že dostane peníze, a kupující, že nebudou uvolněny dříve než bude zapsán v katastru.

 • #6523 Reply

  Robert Karas

  Dobrý den, s družkou jsme koupili v dražbě rodinný dům. Dům jsme financovali každý z jedné poloviny. Nyní nás čeká placení daně z převodu nemovitostí. Problém je, že dům je napsaný pouze na moji družku, exekutor nám totiž před dražbou sdělil, že pokud bychom chtěli být nabyvateli oba, museli bychom složit dražební jistinu 2x. Přítelkyně mě nyní musí půlku domu darovat. Opět nás tedy čeká placení daně, tentokrát darovací. Známý mě poradil, že pokud druh s družkou žijí ve společné domácnosti, tak jsou téhle daně zproštěni. Chci se zeptat, jestli je to pravda, případně jestli stačí doložit jen čestné prohlášení, nebo musí být třeba přechodné bydliště na naši společné adrese. Děkuji a s pozdravem Karas

 • #6524 Reply

  Ivo Jacos

  Dobry den. Chtel bych se zeptat, jestli mam ze zakona nejake pravo nebo alespon moznost pozadovat u Katastru nemovitosti urychleni vyjadreni k navrhu na vklad do KN. Navrh k prevodu z DV do OV byl dorucen na katastr jiz 01.04. a tedy zakonna lhuta 60-ti dnu na vyjadreni k navrhu jiz uplynula. Jakym oficialnim zpusobem prinutit katastr k urychleni procesu, vyjadreni a uskutecneni vkladu?

  Dekuji predem.

 • #6525 Reply

  Jiří Stratil

  Dobrý den,

  prosím o radu v následující věci. Při prodeji bytu jsme

  s kupujícím uzavřeli kupní smlouvu, kterou jsme o dva dny později doplnili dodatkem k této kupní smlouvě. V tomto dodatku jsme dohodli, co bude na kupní cenu započteno a jakým způsobem bude kupní cena uhrazena.

  Deset dnů po sepsání dodatku doručil kupující na KÚ návrh na vklad, ale k návrhu přiložil pouze samotnou kupní smlouvu bez dodatku. Vklad byl proveden.Je takový vklad, provedený na základě neúpné listiny platný ? I z hlediska platby daně z převodu nemovitosti bychom byli rádi, aby kupní smlouva založená na KÚ byla kompletní. Dá se to nějak napravit ? Kupující není ochoten dále věc řešit.

  Děkuji Vám. Jiří Stratil

 • #6526 Reply

  Pavel

  Dobrý den.

  Prosím o radu. Kupuji byt v os. vlastnictví.Majitel bytu pověřil prodejem /ověřenou pnou mocí/ svého syna. Na synuv učet bude i poukazána platba za byt. Kupní smlouvu i oveřenou plnou moc jsem podal na katastralní uřad. Po týdnu od podání majitel zemřel. Jaký bude postup katstrálního úřadu? bude převod bytu proveden?

  Děkuji za informaci

 • #6527 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže spolu osoby žijí nejméně po dobu jednoho roku před převodem (darováním nemovitosti) ve společné domácnosti, pak jsou ve II. skupině osob a jsou od darovací daně osvobozeni. Rozhodující se, že spolu fakticky žijete, udržujete společnou domácnost, podílíte se na nákladech apod. Přechodný ani trvalý pobyt není rozhodující.

 • #6528 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, katastr má sice své lhůty, ale hlavně ve větších městech nestíhá z důvodu velkého nápadu případů. Můžete například podat stížnost k vedení příslušného katastrálního pracoviště nebo přímo k nadřízenému katastrálnímu úřadu pro daný kraj.

 • #6529 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, katastr posuzuje platnost smlouvy ve vztahu k povolení vkladu. To, že existuje nějaký dodatek samozřejmě nevěděl a ze smlouvy mu jasně vyplynula Vaše vůle k převodu nemovitosti. Takže smlouvy vyhodnotil jako platnou a účinnou k povolení vkladu. Pokud máte nějaké nesrovnalosti a chcete navrhnout doplnění předložené listiny, tak kontaktujte právní oddělení příslušného katastru.

 • #6530 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, postupy v praxi se liší. Někdo zastává postup, že se má přerušit dědické řízení do doby vkladu, jiný, že naopak. Kontaktujte katastr a zjistěte, jaký postup v této věci zvolí.

 • #6531 Reply

  Petr Kratochvíl

  Dobrý den, koupil jsem s přítelkyní družstevní byt.Členem družstva jsem byl já, protože nejsme manželé.Byt jsme kvůli hypotéce převedli do osobního vlastnictví a tam jsem se stal na základě informací z družstva jediným majitelem. Přítelkyni chci zapsat na katastru jako polovičního vlastníka bytu, jelikož ho spolu financujeme.Prosím Vás o informaci jak mám postupova, abych se vyhnul obrovským daním.

  Děkuji

 • #6532 Reply

  Jiřina Valachová

  Chtěla jsem se zeptat.Je 8 spoluvlastníků polnosti a na jednoho je nařízena exekuce.Je možné,aby sebrali majetek i ostatních spoluvlastníků.Dá se ještě nějak zachránit majetek pro spoluvlastníky? Děkuji

 • #6533 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, můžete jí část bytu darovat anebo prodat. Daň ale zaplatíte tak jako tak.

  Pokud však vydržíte být chvíli trpělivý, pak může nastoupit osvobození od darovací daně ve II. skupině osob pro účely daní. Od této daně je totiž pak osvobozeno darování osobě, která s dárcem (tedy s Vámi) žila nejméně po dobu jednoho roku před převodem (darováním) ve společné domácnosti a oba pečovali o společnou domácnost.

 • #6534 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, majetek spoluvlastníků postižen být nemůže, nejsou to dlužníci a exekutor tedy nemůže manipulovat s jejich podíly. Může postihnou právě jen podíl dlužníka.

 • #6535 Reply

  Jiřina Valachová

  Děkuji za odpověď.A ještě bych Vás chtěla poprosit jestli by jste mi poradil jestli se na toto vztahuje nějaký paragraf? A kam bychom se mohli odvolat? Děkuji Valachová

 • #6536 Reply

  jitka janova

  Dobry den nas dum je rozdelen na 4 vlastniky ja,bratr,matka a otec, ted bychom chteli prepsat cast bratra, matky a otce na me, darovanim. Moje otazka zni jestli mohou byt vsichni darci napsany v jedne darovaci smlouve a v jednom navrhu ^na vklad do katastru nemovitosti nebo s kazdym zvlast? Predem dekuji za odpoved

 • #6537 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, problematika je složitější než pouhé uvedení paragrafu (vyplývá to z občanského zákoníku, exekučního řádu a dalších právních předpisů), takže hlubší právní rozbor Vám zde k tomu nepodám. Ale pokud jde o podíl a zájem spoluvlastníků o něj, pak kontaktujte dotyčného exekutora a dohodněte se s ním, jestli bude ochoten Vám v této věci navrhnout nějaké řešení.

 • #6538 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, darování může být sepsáno jen v jediné smlouvě i návrhu. Ve smlouvě prostě budou vystupovat 3 dárci a 1 obdarovaný.

 • #6539 Reply

  Miroslav Nevrkla

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jestli v případě, že se darovací smlouva týká 2 různých listů vlastnictví, musí se podávat 2 návrhy na vklad, nebo možno zahrnout pod jeden?

  Děkuji za odpověď

 • #6540 Reply

  Libor Koukl

  Dobrý den,

  prodávám nemovitost, s budoucím kupujícím máme tuto dohodu: po podpisu kupní smlouvy se dají všechny kupní smlouvy do uschovy, jedna zůstane kupujícímu pro banku kde bude čerpat úvěr a jedna pro mě. Rovněž se dají do úschovy všechny návrhy na vklad do katastru. Zajímá mě, jestli může kupující zneužít tento jeden kus kupní smlouvy a zahájit bez mého vědomí proces vkladu na katastru?

 • #6541 Reply

  Oldřich Topka

  Dobrý den, teoreticky by to možné bylo. Kdyby měl na jednom stejnopisu úředně ověřené podpisy a k tomu si "udělal" ještě potřebný počet kopií jako příloh nutných k podání návrhu, pak by to zkusit mohl.

 • #6542 Reply

  Oldřich Topka

  Dobrý den, předpokládám, že pokud jde o jednu darovací smlouvu měl by stačit jeden, ale konkrétní informaci žádejte na katastru.

 • #6543 Reply

  Valtr Kominik

  Dobrý den,

  bydlíme s manželkou v domě, který je majetkem její matky. Ta nám chce nemovitost darovat. Na nemovitosti je několik zástavních práv postupně zřízených pro ČMSS. Ta byla s obdarováním obeznámena a s darováním souhlasí. Teď se spíše chci optat, zdali a jakým způsobem se musí tato zástavní práva zapisovat do darovací smlouvy. Stačí jen do smlouvy napsat, že nemovitost je darována se všemi zástavními právy např. k danému dni a nebo se musí všechny zástavy vypisovat i do darovací smlouvy? Děkuji za radu.

 • #6544 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zákon povinnost vypisovat je do smlouvy nestanoví, nicméně je to vždy vhodnější, uvést, např. že obdarovaný je srozumněn s tím a bere na vědomí, že předmětu daru jsou zřízena tato zástavní práva ve prospěch: ….

 • #6545 Reply

  Jan Svoboda

  Dobrý den,

  s manželkou jsme koupili byt do OV, ale v průběhu vyřizování jsme se rozvedli. V novém bytě jsme spolu nebydleli, teprve se dokončoval. Ve starém bytě jsme bydleli cca 5 let. Ve smlouvě o vypořádání jsme se dohodli tak, že já převezmu nový byt a budu se podílet na placení hypotéky a manželka zůstane v našem původním nájemním bytě. Nyní postupně převádím úvěr a byt pouze na mě a zajímá mě zda budu muset platit daň z převodu nemovitosti nebo jak to lze řešit jinak ?

  Děkuji

 • #6546 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, daňové aspekty konzultujte přímo na finančním úřadu, tohle není poradna o daních.

 • #6547 Reply

  Věra Jurnečková

  Dobrý den, maminka mi chce darovat svůj byt za podmínky, že ji tam nechám dožít. Ráda bych se proto zeptala, jaký je postup při darování nemovitosti? Zda stačí pouze sepsat darovací smlouvu a zajít na katastr nemovitostí nebo je potřeba ještě něco dalšího. Děkuji

 • #6548 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  odpovědí na tento váš dotaz jsou zde stovky – stačí si jen pročíst diskuze.

  Sepište darovací smlouvu a tu spolu s návrhem na vklad vložte do KN. Jestliže se takto ptáte, pak doporučuji nechat si smlouvu sepsat právníkem.

  Co se týče bydlení matky, té můžete zřídit věcné břemeno (také se zapisuje do KN a je součástí darovací smlouvy); příp. se pouze ústně domluvte.

 • #6549 Reply

  Veronika

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat- byla uzavřena darovací smlouva s věcným břemenem (dožití rodičů). Zahrnuje se vklad vlastnického práva a vklad věcného břemene do jednoho návrhu?

  Děkuji.

 • #6550 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vklad vlastnického práva i věcného břemene může být v jednom návrhu na vklad.

 • #6551 Reply

  František Muška

  Dobrý den, s manželkou jsme měli v podílovém spoluvlastnictví dům a zahradu. Uzavřeli jsme smlouvu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, podle které i moje polovina připadla manželce. Soud manželství rozvedl a v rozsudku pouze konstatoval, že jsme uzavřeli dohodu. Co má manželka doložit k návrhu na vklad do katastru nemovitosti.Děkuji za odpověď.

 • #6552 Reply

  Petr Petr

  Když na příslušný KN předloží rozsudek o rozvodu manželství s vyznačenou doložkou nabytí právní moci a příslušnou dohodu, nic tím nezkazí.

 • #6553 Reply

  Jan Novák

  Postavili jsme společně s manželkou malý domek na pozemku zapsaném na její jméno, rovněž během stavebního řízení vystupovala jako stavebník ona. Lze zapsat takto postavenou nemovitost do katastru jako společné vlastnictví manželů?

 • #6554 Reply

  Jan Babický

  Dobrý den,

  chystám se ke koupi pozemku, který současný majitel nechal oddělit od své parcely. Majitel má zpracovaný geometrický plán, který je již podaný na KN. Chci se zeptat, zda již můžeme sepsat kupní smlouvu a podat návrh na vklad do KN? Nebo ještě musíme počkat na rozhodnutí od KN, že rozdělení pozemku je zaregistrováno v KN?

 • #6555 Reply

  Adriana Klusalová

  Dobrý den, co se týče geometrického plánu, tak ten se neregistruje. Po jeho vyhotovení oprávněnou osobou se dává na katastr pouze k tomu, aby byl ověřen, tzn.že katastr jej opatří souhlasem (tj. razítkem), že svými náležitostmi a přesností odpovídá platným předpisům a katastr souhlasí s očíslováním parcel. GP je pouze součást listiny, na základě které se provede zápis do katastru. Ve Vašem případě půjde o kupní smlouvu. Můžete ji tedy sepsat, podat návrh a každé smlouvě tento ověřený (orazítkovaný) GP doložte. Pokud Vám mohu poradit, již dopředu zajděte na stavební úřad, neboť tento musí s Vámi uváděným dělením pozemku souhlasit. Pokud dojde i ke změně druhu pozemku, pak se musí stavební úřad vyjádřit i k této změně.

 • #6556 Reply

  Jaroslav Hradil

  Lze sepsat dodatek ke kupní smlouvě (např. ve věci úpravy kupní ceny), která je již zapsaná v katastru nemovitostí.

 • #6557 Reply

  Kateřina Dvořáková

  Dobrý den,

  příbuzní asi před patnácti lety postavili dům, který však nikdy nenechali zapsat do katastru nemovitostí. Tam mají pouze pozemek. Dům je řádně zkolaudován. Tuším, že kdysi byla na zapsání jakási lhůta (asi 10 let). Ráda bych se zeptala, jaká forma či výše sankce, popřípadě jiná nepříjemnost, jim nyní hrozí.

  Předem velice děkuji za odpověď.

 • #6558 Reply

  Adriana Klusalová

  Dobrý den! Dodatek samozřejmě sepsat lze, ovšem do katastru nemovitostí se nezapisuje (týká se Vámi uváděné kupní ceny).

 • #6559 Reply

  Helena Semianová

  Dobrý den, prosím o informaci, které podpisy musí být úředně ověřeny při návrhu na vklad nemovitosti.

  Jedná se mi o podpisy na kupní smlouvě a návrhu na vklad. Děkuji za pomoc

 • #6560 Reply

  Adriana Klusalová

  Dobrý večer! Podpisy musí být na kupní smlouvě ověřeny od všech smluvních stran – účastníků řízení. Stačí pouze na jednom vyhotovení. Na návrhu na vklad být nemusí, zbytečně byste měli větší náklady. Samozřejmě to ale není zakázáno.

 • #6561 Reply

  Olga Provazníková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda už je povinné používat standardizované formuláře pro návrh na vklad do katastru nebo mohu použít vlastní text, jako to bylo možné v předchozích letech. Děkuji

 • #6562 Reply

  Jana Kolářová

  Chceme synovi darovat chatu s pozemkem.Darovací smlouvu máme připravenou,ale nevím zda kromě darovací smlouvy musíme mít také Návrh na vklad do katastru.Chata už na katastru nemovitostí samozřejmě zapsána je. Jestli ano,tak kolik kopií a dále pak kolik kopií má mít samotná Darovací daň ? A na kolika mají být ověřené podpisy. Děkuji za odpověď Kolářová

 • #6563 Reply

  Karel Dlouhý

  Smlouva: počet účastníků + 2 navíc (tedy u Vás 5x), z toho 1x ověř. podpisy

  Návrh na vklad: 1x, neověř. podpisy

  návrh na vklad musíte podat – aby se zaznamenala změna vlastníka, jinak není platná.

  http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/place?uzel=37&POSTUP_ID=37&PRVEK_ID=86

  http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?AKCE=DOC:10-FORMULARE

 • #6564 Reply

  Karel Dlouhý

  Viz:

  http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/place?uzel=37&POSTUP_ID=37&PRVEK_ID=86

  Zda je již formulář povinný se mi momentálně nepodařilo zjistit, doporučuji jej však využít (pro úplnost požadovaných údajů i urychlení vyřízení)

  http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?AKCE=DOC:10-FORMULARE

  Nebo se můžete zeptat na Katastr. úřadu

 • #6565 Reply

  Adriana Klusalová

  Dobrý večer! Povinnost používat formuláře zveřejněné na http://www.cuzk.cz dosud není. Můžete mít svůj vlastní, přičemž musí obsahovat název katastrálního úřadu, resp. katastrálního pracoviště, označení všech účastníků řízení jmény, příjmením, trvalý pobytem, rodným číslem. V případě právnických osob název, sídlo, IČ. Dále pak přesné označení práv, která chcete do katastru nemovitostí vložit.

 • #6566 Reply

  Tomík Miklík

  to už je jedno né?

 • #6567 Reply

  Petr P.

  Dobrý den, moje matka mi prostřednictvím Darovací smlouvy chce darovat svůj celý podíl 1/3 pozemku.Je zapotřebí k úspěšnému dokončení tohoto aktu souhlas zbývajících spoluvlastníků (další 2 sestry, každá se spoluvlastnickým podílem 1/3)? Pokud ano, jakou formou?Je třeba tento souhlas přiložit k návrhu na vklad do KN? Děkuji Petr P.

 • #6568 Reply

  Emil Kalina

  Dobrý den.Mám velkou prosbu.Jedná se mi o vklad věcného břemene do Katastru nemovitostí. Manželka vlastní byt v OV a chceme uzavřít Smlouvu o zřízení věcného břemene bydlení. Toto máme připraveno. Ale jak postupovat dál? Na Katastrálním úřadě mi do telefonu bylo sděleno,že musíme mít Návrh na vklad do katastru nemovitostí. Ale formulář s tímto citovaným názvem jsem nikde nenašel.

  Chtěl bych poprosit o přesné znění tiskopisu, který bych si měl sehnat a dále o radu jak dál pokračovat,abychom toto snažení mohli v co nejkratší době dotáhnout do konce než nás předběhne sešlost věkem. Jsme oba důchodci.Velice děkuji – Kalina Emil.

 • #6569 Reply

  Adriana Klusalová

  Dobrý večer. Tiskopis návrhu na vklad práva seženete i na podatelně katastrálního úřadu. Tiskopis zveřejněný na webových stránkách je složitý. Ten si vypíšete, doložíte 4 vyhotovení smlouvy, kdy na jednom budete mít úředně ověřené podpisy. To vše pak s 500,- Kč kolkem odevzdáte na podatelně.

 • #6570 Reply

  Karel Dlouhý
 • #6571 Reply

  Eva Muselíková

  Dobrý den,

  geodetická společnost vytvořila geometrický plán pro rozdělení pozemku na 3 části, nechala je ověřit na KÚ a stavební úřad nám toto rozdělení také odsouhlasil. Pro vklad vlastnického práva je nutná kupní smlouva nebo darovací, kde nedílnou součástí má být i ověřený geometrický plán. Těchto geometrických plánů mám pouze 7, ale smluv bude daleko více. Mohu tedy ke smlouvě přiložit pouze kopii geometrického plánu nebo musím požádat geodetickou společnost, aby mi vyhotovila další plány a opět je nechala ověřit?

  Děkuji.

 • #6572 Reply

  Tereza Gregorova

  Dobrý den vlastnim s bratrem pozemek, který je rozdelen na 4 části. Dva o stejné velikosti ma on a dva ja. Stavební úřad nam povolil rozdělení. Pozemek je zatim v podílovem vlastnictví a radi bychom meli jasno a pozemek rozdelili . Máme geometrické plány, lae nevím jak postupovat dále , aby jsme mohli podat věc katastru. Prředem děkuji za dpoved. Gregorova

 • #6573 Reply

  Daniel Kubánek

  Dobrý,

  moji prarodiče mi chtějí odkázat dům a pozemky, darovací smlouvu už mám, ale potřebuji vyplnit návrh na vklad nemovitosti. Sehnal jsem si formulář z katastrálního úřadu v němž se vyplňuje vlastnický poměr. Prarodiče však některé pozemky vlastní v poměru 1/2 : 1/2 a některá jako manželé. Znamená to, že musím vyplnit tento formulář dvakrát? A dále by mě zajímalo jestli jako listinu prokazující vlastnictví mohu použít Výpis z katastru nemovitostí nebo to musí být původní Kupní smlouva. Děkuji za pomoc.

 • #6574 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  píšete "chtějí odkázat dům a pozemky" – tedy v závěti?

  Dál ale píšete, že máte darovací smlouvu – tedy Vám to už darovali.

  viz

  http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?POSTUP_ID=37&PRVEK_ID=86

  listina prokazující oprávnění vlastníka nebo jiné osoby oprávněné z právního vztahu nakládat s předmětem právního úkonu (nemovitostí), jehož právní účinky nastaly před 1. 1. 1993, nebo úředně ověřený opis (kopie) takové listiny, – tedy kupní smlouva (výpis z katastru přece na katastru nepotřebují, když ho tam vedou).

  formuláře včetně vysvětlivek jsou na:

  http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?AKCE=DOC:10-FORMULARE

  Formulář se vyplní jeden (pokud by na výčet pozemků nestačily řádky, použije se příloha).

  Spoluvlastnický podíl – je myšleno, pokud by oni byli třeba vlastníky 1/2 pozemku, a tu by darovali, zatámco druhou polovinu vlastní někdo jiný (a ta tedy není předmětem darování).

 • #6575 Reply

  Martina Ševčíková

  Dobrý den,

  kupuji pozemek za účelem stavby domu. Prodávájící mi prodává polovinu svého pozemku, na kterém už jeho dům stojí. Tu část pozemku, kterou kupuji jsem již nechala zaměřit a mám k ní geodetický plán pro rozdělení pozemku, dále je tato část nově vyjmutá ze zástavího práva prodávajícího. Zajímalo by mě, jaké dokumenty a v jakém počtu mám dodat k návrhu na vklad do KN.

  Předem mnohokrát děkuji za odpověď

  S pozdravem Ševčíková Martina

 • #6576 Reply

  Adriana Klusalová

  Dobrý večer. Co se týče vkladu, pak smlouvy – počet účastníků + 2 navíc, přičemž manželé se počítají jako 2 + ke každé smlouvě geometrický plán. Podle toho, kde podáváte, tak chtějí buď originály nebo ověřené kopie, někde stačí jeden originál, zbytek fotokopie. Dále pak souhlas příslušného stavebního úřadu s dělením pozemků, příp. i se změnou druhu nebo způsobu využívání pozemku. Co se týče zástavního práva, pokud ho nechcete mít na své části pozemku a banka s tím souhlasí, pak musí vydat zástavní věřitel potvrzení o zániku zástavního práva týkající se Vaší části pozemku pozemku. Jinak budete mít zástavní právo i na Vašem pozemku.

 • #6577 Reply

  Karel Mlčoušek

  Zakoupili jsme pozemek, který je zařazen jako zahrada a na něm stojí několik desetiletí zahradní domek o zastavěné ploše asi 18m2. Tento domek není uveden v katastru nemovitostí. Prosím, jak postupovat, abychom ho tam dostali.

 • #6578 Reply

  Jindra Šachová

  Dobrý den, před několika lety jsme koupili byt, peníze mi darovali rodiče, mám od nich podepsaný darovací list, kde je uvedeno , že je to částka na uhrazení bytu, list není potvrzený notářem. V KN je byt veden jako SJM. Nyní jsme rozvedeni a řešíme vyrovnání. Mám v tomto případě nárok na celý byt, větší podíl, nebo jen na 1 polovinu. Jak máme postupovat, pokud by se byt napsal jen na mne. Stačí podat návrh na katastru, nebo musí být sepsaná nějaká dohoda u notáře? Děkuji

 • #6579 Reply

  Pavlína Jahodová

  Dobrý den,chci se zeptat zda se dá,, vklad vlastnického práva a zřízení věcného břemene vyplnit do jednoho tiskopisu-Návrh na vklad práva k nemovitosti?díky za radu.

 • #6580 Reply

  Martin Zahálka

  Dobrý den

  Nedávno jsme se s manželkou rozvedli a v rámci majetkového vyrovnání jsme se dohodli, že byt, který byl psaný na nás na oba, převede manželka do mého vlastnictví. Musí se v tomto případě platit daň z převodu? A pokud ne, musím i přesto dodat "něco" (nějaký formulář, ..) na finanční úřad?

  Díky.

 • #6581 Reply

  Václav Černý

  Daň z převodu po rozvodu

  Martin Zahálka, 09.12.2009 15:55:50

  Dobrý den

  Nedávno jsme se s manželkou rozvedli a v rámci majetkového vyrovnání jsme se dohodli, že byt, který byl psaný na nás na oba, převede manželka do mého vlastnictví. Musí se v tomto případě platit daň z převodu? A pokud ne, musím i přesto dodat "něco" (nějaký formulář, ..) na finanční úřad?

  Díky.

 • #6582 Reply

  Stanislav Březina

  Dobrý den. Vlastník pozemku si dle smlouvy o dílo na tomto pozemku nechá vystavět nemovitost. Je možné, aby zapsal do KN rozestavěnou stavbu ?

 • #6583 Reply

  Karel Dlouhý

  Možné to je.

  Zadejte si do vyhledávače (Google)

  "zápis rozestavěné stavby".

  Najdete odkazy na různé rady.

 • #6584 Reply

  Stanislav Březina

  Dobrý den a děkuji za odkazy týkající se dané problematiky. Zkusím být konkrétnější: Stavební povolení je vydáno stavebníku – firmě A. Tato firma je zároveň ve smlouvě o dílo generálním dodavatelem stavby pro firmu B, která je vlastníkem pozemků pod rozestavěnými domy.Stavba je nedokončena, dílo není předáno, ale přesto firma B dokázala bez souhlasu a vědomí stavebníka vložit rozestavěné domy do KN.Nemůžu se zbavit dojmu, že tento postup není správný. Děkuji za názor či radu.

 • #6585 Reply

  Karel Dlouhý

  Nevím, zda si nepletete pojmy.

  Když si např. budete chtít nechat postavit rodinný domek, tak vy jste stavebník (Vám je vydáno stavební povolení) a ta firma, která ho bude stavět, je Vaším dodavatelem. Stavebník může být vlastníkem pozemku nebo musí mít souhlas vlastníka pozemku se stavbou.

  A když budete mít vaši budovu rozestavěnou a třeba ji budete chtít prodat, tak pro ty případy je snad možnost zápisu rozestavěné, nezkolaudované stavby do katastru nemovitostí. (na to odpovídají ty odkazy,m které lze najít na webu).

 • #6586 Reply

  Stanislav Březina

  Dobrý den pane Dlouhý a děkuji za promptní reakci. Možná jsem se špatně vyjádřil a zkomplikoval vzniklou situaci pojmem stavebník.Takže ještě jednou. Pozemek, na kerém má vzniknout řadová zástavba koupila právnická osoba A. Tato uzevřela s právnickou osobou B smlouvu o dílo týkající se výstavby rodinných domů, které budou v budoucnu prodány jednotlivým kupujícím.Výstavba proběhla až do fáze rozestavěných domů a tyto byly právnickou osobou A zapsány do KN bez vědomí a souhlasu osoby B, provádějící stavbu.Takže pokud postavím na své náklady na cizím pozemku byť rozestavěnou nemovitost, jek může majitel tohoto pozemku zapsat vklad do KN bez jakékoliv účasti prováděcí firmy?

 • #6587 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den, asi byste se na to měl zeptat katastrálního úřadu – na jakém základ+ě to zapsal.

  Ve smlouvě o dílo snad bylo ošetřeno, kdo je investor, zadavatel (právnická osoba A?) a kdo zhotovitel (právnická osoba B?) resp. na čí náklady se mělo stavět a kdo bude domy v budoucnosti prodávat.

  Když uvádíte "smlouva o dílo", tak bych si myslel, že firma B dostane zaplaceno od firmy A – takže majitelem bude firma A a proto to může nechat zapsat do KN.

  Ale možná je to složitější. (Že by domy měly být firmy B, která by je prodávala zájemcům, a ti by pak zaplatili firmě A jen za pozemek)

  Obecně platí, že vlastník pozemku není automaticky vlastníkem stavby na něm postavené.

 • #6588 Reply

  Stanislav Březina

  Dobrý den, je to přesně tak jak jste to popsal.Bohužel neznám detaily smlouvy o dílo, tak by další úvahy byly jen hypotetické. Děkuji za radu.

 • #6589 Reply

  Renata Kristková

  Dobrý den.Chtěla jsem se optat.

  Můj tatínek vlastní rodiný dům který by chtěl darovat mojí dceři.Na domě je ale zástavní právo a stále ještě dluh(hypotéka).

  Jde i takovýto dům darovat dceři s tím že její zákonný zástupce bude tuto nemovitost splácet,a nebo musí dojít ke klasickému prodeji nemovitosti i když dům zůstane v rodině?

 • #6590 Reply

  Bronislava Mahrová

  Se známým si chceme ve stejné vesnici vyměnit garáže

  v osobním vlastnictví bez doplatku. Musíme dělat odhady? Platit daň? Jak to zařídit na katastru?

  Děkuji za pomoc.

 • #6591 Reply

  Milan Zeman

  Nemovitost lze darovat pouze písemnou darovací smlouvou. Pokud na věci váznou vady (zástavní právo) musí to být ve smlouvě výslovně zmíněno. Splácet může kdokoliv, ovšem v případě nesplácení dojde k realizaci zástavního práva bez ohledu na nového majitele.

 • #6592 Reply

  Milan

  Dobrý den, prosím o radu v případě vrácení daně z převodu nemovitosti.

  V roce 2008 jsem daroval své dceři rodinný dům, došlo k převodu vlastnictví na katastru nemovitostí a zaplacení daně z převodu. Došlo však k neplnění povinností vyplívající z darovací smlouvy a nyní probíhá řízení k navrácení "daru" a přepisu vlastnického práva zpět na mou osobu. Je možné v tomto případě zažádat o vrácení daně z původního převodu?

  Děkuji za odpověď.

 • #6593 Reply

  Jan Biernát

  Rozhodně bych počkal až se vklad do katastru nemovitostí objeví v databázi. Online si tuto situaci můžete kontrolovat např. v http://www.nahlizeni-do-katastru-nemovitosti.cz

 • #6594 Reply

  Ladislav Zadělák

  Dobrý den.

  Jsem třetinovým vlastníkem několika pozemků.Při nahlížení do katastru nemovitostí jsem zjistil,že je na nich omezení vlastnického práva v podobě zástavního práva smluvního. Je možné tohle učinit bez mého vědomí?Jaký bych měl postupovat? Za radu děkuji!

 • #6595 Reply

  František Rouesek

  Rodina dlouhá léta hospodaří na pozemku,který ji byl přidělen za jiný při zcelování.V katastru je vedena jako vlastník obec.Jakým způsobem je možné získat pozemek do vlastnictví,máme předkupní právo?

 • #6596 Reply

  Milan Zeman

  Pokud rodina na pozemku hospodaří více než 10 let, ze zákona jej vydržela. Předpokládám, že zcelování proběhlo ještě za socialismu, tedy vydržecí lhůta již uběhla. Zažádejte obec o převod pozemku.

 • #6597 Reply

  František Rouesek

  Děkuji pane Zeman za odpověď.Ještě pár doplňujících otázek.Je převod na základě vydržení majetku dědičný?Je na něj právní nárok,může obec žádost o převod odmítnout,za jakých podmínek,cena apod.?Co by má obsahovat žádost o převod,jaké doklady doložit,popřípadě kde je opatřit?Díky.

 • #6598 Reply

  Milan Zeman

  Vydržený pozemek bude samozřejmě zahrnut do dědictví. Právní nárok na pozemek máte, obec samozřejmě bude odmítat, že nárok máte a budete svůj nárok muset uplatnit u soudu. Pokud obec Váš nárok uzná, podáte návrh na vklad do KN.

 • #6599 Reply

  Martina Shánělová

  Dobrý den, rozvádím se a s manželem máme dohodu o majetku ve které se píše, že náš dům po rozvodu připadne mě. Chtěla bych vědět co je potřeba doložit za dokumenty abych mohla nechat přepsat LV pouze na mou osobu a jestli se za přepis něco platí. Děkuji předem za odpověď.

 • #6600 Reply

  Tereza Vinická

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, zda je možné do dodatku ke kupní smlouvě bytové jednotky začlenit terasu, která bude náležet k bytové jednotce, přičemž kupní cena by zůstala stejná? Je to nutné nějak řešit s katastrem? Děkuji.

 • #6601 Reply

  Dana Prouzová

  Dobrý dne, mám notářský zápis o zúžení zákonem stanoveného rozsahu spol.jmění manželů,které doklady budu potřebovat pro katastr nemovitosti pro návrh na změnu vlastníka.

  Děkuji D.Prouzová

 • #6602 Reply

  Lenka Plačková

  Dobrý den,

  s manželem jsme 9 let rozvedeni, ale již 5 let spolu znovu žijeme v 1 domácnosti. Bývalý manžel má trvalé bydliště jinde. Společná domácnost je výlučně v mém vlastnictví. Uvažuji o tom, že bych mu darovala 1/4 domu, mužeme o tom sepsat pouze darovací smlouvu + návrh na vklad do katastru. Budeme platit daň darovací? Děkuji Plačková

 • #6603 Reply

  Milan Zeman

  Pro účely výpočtu daně darovací jste zařazeni do druhé skupiny, která není od daně osvobozena.

 • #6604 Reply

  jan xxx

  dobry den kupuji byt a nemam jeste schvalenou hypoteku je normalni ze ralitka chce podepsat kupnoprodejnou smlouvu s prodavajicim samozrejme jsem zaplatil rezervacni zalohu

 • #6605 Reply

  Erika Kozumplíková

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jestli je možné aby návrh na vklad do katastru nemovitostí,pokud mi někdo daruje nemovitst- darovací smlouvou, podal návrh obdarovaný, nebo musí dát návrh dárce?

  Děkuji moc za případnou odpověď.

  Erika

 • #6606 Reply

  Milan Zeman

  Návrh může dát i obdarovaný, mohou dát návrh i oba společně.

 • #6607 Reply

  Radek Mašlaň

  Dobrý den,

  Chtěl bych do katastru nemovitostí zapsat "Dohodu o zrušení vypořádání podílového spoluvlastnictví". V dohodě jsou však u jmen účastníků uvedeny jiné trvalé adresy než jsou současné (účastníci se přestěhovali). Je nutné přikládat k zápisu do katastru nějaký dodatek o změně adres? V případě že ano, poradil by mi někdo jak by měl vypadat. Děkuji

 • #6608 Reply

  David Vymetal

  Dobrý den,

  jsou dva spoluvlastníci, kteří se dohodli, že zruší spoluvlastnictví nemovitostí reálným rozdělením. Dohodli se na vypracování geometrického plánu, ale výsledný GP už schválený katastrálním úřadem vůbec neodpovídá původní dohodě – druhý spoluvlastník s ním nesouhlasí. Jaké jsou jeho možnosti, musí snad podat žalobu proti vkladu práva do katastru nemovitostí k příslušnému krajskému soudu nebo je i jiná možnost? Děkuji.

 • #6609 Reply

  Martin Vlček

  Chtěl bych se zeptat, zda je nutná fyzická přítomnost prodávajícího při vkladu do katastru nemovitostí, nebo postačí ověřená kupní smlouva? Děkuji za odpověď.

 • #6610 Reply

  Karel Dlouhý

  Není nutná.

  Je třeba předložit písemně "návrh na vklad do katastru", kde budou podpisy prodávajícího i kuopujícího (neověřené), a dále kupní smlouvu v počtu exemplářů o 2 větší než je počet účastníků (tedy např. pokud prodávající i kuopující jsou manželé, tak je potřeba 6 exemplářů), na 1 exempláři musí být podpisy ověřené.

  A zaplatí se správní poplatek.

  Může to tam zanést kdokoliv. (Nebo poslat poštou).

 • #6611 Reply

  Pavel Zadina

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je daná zákonem nějaká lhůta ve které si kupující po podpisu smlouvy musí nechat pozemek zapsat na katastru nemovitostí. Teď sem narazil na případ, kdy si paní koupila před sedmi lety pozemek a ještě si ho nenechala přepsat na katastru nemovitostí.

  Děkuji za odpověď

 • #6612 Reply

  iva apes

  Dobrý den, kupuji nemovitost, vklad do katastru proběhne tento měsíc (nemovitost také zaplacena tento měsíc), ale předání bude až za 4 měsíce. Musím platit spoluvlastnický podíl (fond oprav) bytu od data vkladu?

 • #6613 Reply

  právní vrba

  Vlastníkem se stanete zpětně k datu podání návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru, takže již od té doby po Vás správce bude moci chtít platby, spojené s vlastnictvím bytu. Obvykle to funguje tak, že se prodávající a kupující mezi sebou dohodnou ke kterému datu (konec měsíce) má dojít k vyúčtování i elektřiny, plynu atd. a toto datum sdělí např. se stavem vodoměrů správci aby tento ke stejnému datu zařídil vyúčtování a přechod povinnosti plateb.

 • #6614 Reply

  Jaroslav Reha

  Dobrý den,

  Obracím se na vás s dotazem a žádostí o pomoc při řešení následujícího problému.

  Postavil jsem si malý dřevěný zahradní domek (3 x 5 m) se souhlasem obce i se souhlasem sousedů. Nyní jsem chtěl tuto „stavbu“ malého rozsahu vložit do katastru nemovitostí a zjistil jsem jednu skutečnost. Předcházející vlastník mého domu a také přiléhlé parcely, na které dům stojí, a stávající soused postavili špatně plot (je to už 10 let). Plot je vyosen tak, že část pozemku souseda zasahuje za plot na mou stranu pozemku. Problém ještě vzrůstá tím, že můj zahradní domek stojí části na pozemku souseda na mé straně (za plotem).

  Otázka zní:

  Jak mám vyřešit vklad? Stačí k příslušné dokumentaci dodat souhlas souseda? Nebo musí být udělana smlouva o užívání takto „vyosené“ jeho části pozemku?

  S ohledem na okolnosti hledám nejrychlejší cestu k úspěšnému vkladu do katastru.

  S pozdravem a poděkování za pomoc

  Jaroslav ŘEHA

 • #6615 Reply

  Stanislav Novák

  Stavím stavbu na územní souhlas a chtěl bych na ni dát fotovoltaickou elektrárnu a proto to musí být

  "nemovitost zapsaná v katastru nemovitostí".

  1) lze vůbec zapsat do katastru stavbu na územní souhlas (plocha méně než 25m2 do 5 m výšky)

  2) může být tato stavba bez stěn nebo musí být zcela uzavřena pevnými stěnami, aby ji bylo možno zapsat?

  3)můj pozemek je rozdělen na parcely "zastavěná plocha a nádvoří" a "zahrada"

  Nová stavba bude sice na parcele "zahrada", ale u hranice s druhou. Je možné rozšířit "zastavěnou plochu a nádvoří" o tuto stavbu?

  Jak o to požádat a s jakým důvodem, aby to prošlo i kdyby nešlo normálně zapsat stavbu do katastru? (toto řešení by pro mě bylo nejvýhodnější, protože bych věděl již číslo parcely a mohl i části fotovoltaiky umístit jinde než na nové stavbě)

  4) stačí následně nechat udělat zaměření stavby a doložit územní souhlas ke stavbě pro zápis do katastru? nebo musím udělat ještě něco jiného? (kolaudační rozhodnutí nebudu mít)

  děkuji

 • #6616 Reply

  Jaroslav Reha

  Ano, je to podobnný případ. Ale kde je odpověď?

 • #6617 Reply

  Marie Michnová

  Dobrý den,

  mám dotaz jak správně napsat katastrálnímu úřadu, že s provedenou opravou zápisu domkatastru nemovitostí nesouhlasím ??

  Děkuji

 • #106914 Reply

  AesterGob

  http://storage9.static.itmages.ru/i/15/1017/s_1445102115_6620548_8c34f09ff4.jpg</img&gt;
  На эротическом портале смотреть порно видео,для особо искушенных у нас имеются порно разделы с азиатками бесплатно так же есть огромная видеотека эротических клипов на тему видео бдсм онлайн,таки же регулярно обновляются такие категории как лесбиянки, незабываем и о брюнетки по своей популярности так же не уступают и видео порно онлайн с блондинками.
  Порно с брюнетками онлайн

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Návrh na vklad do katastru nemovitostí‘
Informace o uživateli: