Diskuze ke článku ‚Odpovědnost zaměstnance za škodu‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Odpovědnost zaměstnance za škodu‘

Zvolené téma obsahuje celkem 83 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Victorror a poslední změna je stará 7 měsíců, 3 týdny.

 • Autor
  Příspěvky
 • #24045 Reply

  Petra Pulcová

  Mám dotaz vztahující se k článku odpovědnosti zaměstnance za škodu – je povinností zaměstnance podepsat obecnou odpovědnost za osobní automobil, jestliže má tento automobil skutečně k užívání?

  Děkuji za odpověď

 • #24047 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud firmy svěřují automobil zaměstnancům do užívání, pak si tuto záležitost většinou upravují příslušnými podklady (potvrzení, smlouva o užívání apod.) a navíc mívají vozový park pojištěn nejen z povinného ručení, ale i havarijně (což pokrývá většinu možných škod). To, že škoda byla zaviněna zaměstnancem třeba úmyslně a je zde vůči němu nárok na její náhradu, pak záleží na konkrétních okolnostech.

 • #24048 Reply

  Markéta Václavíková

  Dobrý den,od září loňskeho roku pracuji jako obsluha čerpací stanice.Již dvakrát jsme měly inventuru zboží které volně dostupné všem zákazníkům a pokaždé bylo neuvěřitelně velké manko!Zaměstnavatel nám to automaticky strhnul z platu /na dvakrát/.Má na to právo a můžu já požadovat nějaké potvrzení a nahlédnutí do dokumentů inventury?A existuje nějaká kontrola která by zkontrolovala zda inventura proběhla tak jak má? Děkuji za odpověď.

 • #24049 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na to, aby si mohl nárokovat Vaši odpovědnost za svěřené zboží musí být uzavřena dohoda o odpovědnosti za schodek. Pak je možné požadovat náhradu za "ztracené" zboží. Svévolně Vám však peníze strhávat nemůže. Kontrolním orgánem ve věcech pracovněprávních předpisů je Státní úřad inspekce práce, resp. Oblastní inspektoráty. Můžete jej kontaktovat a podat podnět na prošetření.

 • #24050 Reply

  kadamba

  Dobry den.Už dva roky pracuji jako dělník v poplastování a teprve teď ,příšti týden po nás bude chtít zaměstnavatel podepisovat odpovědnost za stroje ktere nejsou moc kvalitni a uz vubec ne original(kopie dělane za plotem).Materiál druhé jakosti.Tak Vás prosím o radu,zda a za jakých podmínek mam(e)podepsat.Děkuji

 • #24051 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ZP upravuje pouze dohodu o odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách (např. manko v pokladně) anebo za ztrátu svěřených předmětů. Stroj, který stojí na místě v provozovně, těžko"ztratíte" a navíc musí jít o předměty, které jsou svěřeny výhradně jednomu zaměstnanci. Jestliže na stroji pracuje více lidí nespadá do kategorie výše uvedených dohod. Za škody na stroji odpovídáte podle zásad obecné odpovědnosti za škody (§250 a násl. ZP). Jde o škody způsobené zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů. Na něco takové ani není potřeba sepisovat výslovnou dohodou.

 • #24052 Reply

  Kateřina Mlynářová

  Hezký den,

  ráda bych vás požádala o radu v následujícím případě:

  Pracuji u zaměstnavatele na regionálním pracovišti, kde došlo k vykradení kanceláře regionálního ředitele a zcizení 2 nových notebooků, které měly sloužit jako motivační odměna vybraným pracovníkům.

  Na daném patře pracoviště pracujeme 4 zaměstnanci a všem nám nyní byla zaslána dohoda o způsobu úhrady škody s uvedením, že souhlasíme se spoluzaviněním a uznáváme svůj podíl na škodě. Máme možnost zaplatit převodem na účet, jinak nám to dle dohody bude strženo ze mzdy.

  Domnívám se, že je to neoprávněné, protože k odcizení došlo jinou osobou, existuje i záznam policie. Já jsem vyslechnuta nebyla, v době krádeže jsem nebyla na pracovišti a odpovědná se necítím.

  Dohodu nechci podepsat. Jak mám prosím dále postupovat.

  Děkuji za názor.

 • #24053 Reply

  Ivana Horváthová

  Dobrý den chtěla bych se zeptat:V práci nám odcizili zboží v hodnotě 20000(vrtačky,bourací kladiva,atd),zboží bylo zajištěno proti krádeži(zámkem a řetězem),stejně bylo odcizeno z prodejny!!!Máme podepsanou hmotnou zodpodvědnost za svěřené zásoby zboží.Zaměstnavatel po nás chce náhradu vzniklé škody.Má na to právo i když bylo zboží zajištěno?Pro zboží musíme chodit do skladu,takže místo krádeže je na chvíly nepozorováno prodavačem,to zaměstnavatel ví,ale stejně ho to nezajímá a chce po nás peníze.Děkuji za vaší odpověd

 • #24054 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za krádež cizí osobou skutečně neodpovídáte, pokud nejde o věc, která Vám byla svěřena, což nebude tento případ. Kontaktujte inspektorát práce, požádejte o konzultaci a poté požadavek zaměstnavatele odmítněte. Nebo zajděte za advokátem.

 • #24055 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud je se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti, pak se náhrady zprošťuje hodně těžko. Musí prokázat, že schodek vznikl zcela (nebo zčásti) bez jeho zavinění, a to se prokazuje složitě. Stejně jako v podobných případech by bylo dobré zvážit, jestli se nenechat zastoupit právníkem, který by pro důkladném pohovoru s Vámi zaměstnavateli zaslal právní stanovisko, z něhož by vyplynulo, že k náhradě povinen nejste.

 • #24056 Reply

  Fany Seznam

  Dobrý den.

  Mám dotaz, je vůbec možné, aby bývalý zaměstnavatel chtěl dodatečně uplatnit náhradu škody za zakázku, kde měl ztrátu, kterou ovšem zavinila výroba a ne pracovník, který tuto zakázku obchodně zajišťoval. Pracovník neměl hmotnou zodpovědnost.

  Jde o tento případ. Zaměstnanec dostal výpověď z organizačních důvodů § 52, bod c). Po skončení pracovního poměru dostal Zápočtový list, kde nebyly žádné závazky vůči zaměstnavateli. Komplikace nastaly až, když bylo po výplatním termínu a pracovník dostal vyplacenu pouze náhradu za nevybanou dovolenou a nemocenskou, odstupné, které bylo ve výpovědi uvedeno zaměstnavetel nevyplatil a výplatní pásku odmítl vydat. Následovalo jednání a zaměstnavatel bývalému zaměstnanci sdělil, že buď podepíše dohodu o sníženém odstupném nebo na něho zaměstnavatel podá žalobu za ztrátu na zakázce, právníci to prý už nějak vyřídí. V době pracovního poměru žádnou výtku pracovník nedostal. Je toto vůbec možno uplatnit? Děkuji za odpověď. Fany

 • #24057 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, škoda by měla být se zaměstnancem projednána zpravidla do jednoho měsíce od škodní události. Takové zpětné vymáhání je totiž obtížné. Zaměstnavatel by musel podat žalobu a hlavně dokázat, že bývalý zaměstnanec porušil pracovní povinnost a v důsledku toho vznikla škoda. To není snadné. Naopak by mohl žalobu o zaplacení dlužných nároků podat i zaměstnanec.

 • #24058 Reply

  Pavlína Konečná

  Dobrý den.

  Pracuji ve firmě jako svářeč a vlastním též ŘP na vysokozdvyžné vozíky. Nemám ve smlouvě podepsanou žádnou zodpovědnost za způsobené škody. Majitel firmy zjistil škodu na majetku ( na objektu ) způsobenou vysokozdvyžným vozíkem ( odhadem 62 000,-).Jelikož nebyl zjistěn žádný viník – nikdo se nepřiznal, majitel rozdělil škodu na všechny zaměstnance tá směny, kdy se to stalo a kteří vlastní ŘP na vysokozdvyžný vozík. Mám zaplatit škodu 3600,-. Chci vědet jestli má majitel na toto právo nebo jak se bránit.Děkuji za brzkou odpověd.

 • #24059 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pro uplatnění odpovědnosti za škodu není nutné, aby jste něco podepisoval. Je to účinná přímo ze zákona. Ovšem škoda musí být prokázána a musí být zjištěno kdo a jak ji způsobil. Aby náhradu škody rozepsal takhle paušálně na určitý okruh zaměstnanců, to možné není. Kontaktujte inspektorát práce.

 • #24060 Reply

  Lenka Slováková

  Dorbý den,

  způsobila jsem zaměstnavateli škodu na služebním vozidle, zaměstnavatel škodu nehlásil a sám si automobil uvedl do původního stavu. Po měsíci jsem zaměstnavateli doručila výpověd ze zaměstnání. Až myní si vzpoměl na nabouraný automobil a požaduje po mně náhradu škody ve výši 4,5 násobku mého průměrného měsíčního platu. má na to vůbec nárok? a jestli ano tak 4,5 násobek hrubého nebo čistého měsíčního výdělku?

 • #24061 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §263 ZP: "Výši požadované náhrady škody je zaměstnavatel se zaměstnancem povinen projednat a písemně mu ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá.". Pokud chtěl uplatnit náhradu škody, měl tedy začít věc řešit neprodleně po vzniku škody. Pokud na jeho požadavek nepřistoupíte, pak se bude muset náhrady domáhat soudně. Ovšem rozhodnutí soudu nelze předem přesně určit.

  Jinak náhrada je do 4,5 násobku průměrného výdělku, kterým se rozumí průměrný hrubý výdělek.

 • #24062 Reply

  Michal Houšť

  Dobrý den,

  ačkoliv to zde již pravděpodobně zaznělo, potřeboval bych se ujistit, ke které straně má právo blíže. Byl mi zcizen služební mob. telefon, ihned jsem událost nahlásil policii a svému zaměstnavateli. Nyní se bývalý zaměstnavatel po 2 letech na mě obrátil, že má vůči mě pohledávku a pokud ji do několika dní nesrovnám, předá pohledávku k právnímu vymáháhí.

  Myslel jsem, že zaměstnavatel je povinen předložit, resp. vyúčtovat škodu, zaměstnanci zpravidla do jednoho měsíce a ne s dvou letým zpožděním.

  Jak mám s bývalým zaměstnavatelem postupovat? Velice děkuji za rychlou odpověď

 • #24063 Reply

  Bob Kimiš

  Dobrý den,

  jsem zaměstnán jako zubní lékař.Se svým zaměstnavatelem máme společný PC s kartotékou pacientů. Jistý den jsem byl v ordinaci sám se svou zdr. sestrou, zaměstnavatel měl volno.Na konci pracovní domy jsem zálohoval data a vypnul PC. Druhý den,po příchodu do zaměstnání, zaměstnavatel nemohl zapnout PC. Nyní po víc jak 1 měsíci mi zaměstnavatel sdělil, že musím uhradit částku cca 10 000 Kč za opravu a instalaci nového softwaru.Vše bez jakkéhokoliv upozornění Navíc mi k této částce bude připočítány i peníze, které se provolaly v souvislosti s opravou. Může si tohle dovolit?

  Děkuji za odpověď.

 • #24064 Reply

  Rita Rysová

  zaměstnanec zničil a nevrátil při ukončení prac.poměru jemu svěřený notebook (stáří 6 let, pořiz. hodnota 60 tisíc, nyní zůstatková cena O Kč). Škodu uznal. Můžeme požadovat náhradu škody do výše 4,5 násobku platu ?

  Jak postupovat nebude-li s vyčíslením náhrady souhlasi?

 • #24065 Reply

  Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud uplynuly více jak 2 roky, pak se to nemusí příliš rozebírat, protože nárok na náhradu škody se promlčuje právě po uplynutí 2 let od doby, kdy se poškozený o škodě dozví. To znamená, že tuto náhradu mu soud již nepřizná.

 • #24066 Reply

  Oldřich Topka

  Dobrý den, v tomto případě jde o obecnou odpovědnost zaměstnance, kterou Vám musí prokázat a musíte uzavřít dohodou. Pokud k tomu nedošlo, pak Vám nic svévolně strhávat nemůže a musí se náhrady škody domáhat u soudu.

 • #24067 Reply

  Oldřich Topka

  Dobrý den, ano, náhrada škody je v tomto 4,5 násobek. Pokud ovšem nebude souhlasit, budete muset nárok na náhradu škody uplatnit u soudu.

 • #24068 Reply

  Jan Říha

  Dobrý den, jsem zaměstnancem a způsobil jsem zaměstnanci škodu na vozidle cca 100 000,-, důsledkem bylo špatné počasí a nezvládnutí řízení, může zaměstnavatel po mě požadovat škodu v plné výši? děkuji

 • #24069 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to záleží na tom, jak bude kvalifikováno způsobení škody. Při nehodě půjde zpravidla o nedbalost a pak je náhrada škody omezena výší 4,5 násobku průměrného výdělku odpovědného zaměstnance. Pokud ovšem bude dovozen úmysl nebo řízení pod vlivem alkoholu, pak omezující limit padá a zaměstnanec musí uhradit celou škodu.

  Náhradu by nemohl vymáhat, jen kdyby bylo jednoznačně prokázáno, že nehodu způsobil jiný řidič. To ale není Váš případ. Vyhnout se nebo omezit náhradu lze také tím, že má zaměstnanec uzavřenou zvláštní pojištění na škody při výkonu zaměstnání, lidově se jí říká pojistka "na blbost".

 • #24070 Reply

  Jan Říha

  děkuji za odpověd s pozdravem Jan Říha

 • #24071 Reply

  Jan Říha

  Měl bych ještě jednu otázku.Nebyla mi vyplacena mzda za minulý měsíc, je zaměstanvatel povinen mi ji uhradit i když jsem mu způsobyl škodu popř. jakým způsobem ji po něm mohu vyžadovat . Děkuji

 • #24072 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, žalobou o zaplacená částky. On pro změnu může podat žalobu o náhradu škody a vymáhat ji po Vás.

 • #24073 Reply

  Jaromír Požárek

  Dobrý den,

  V práci jsem způsobil škodu s VZV. Nehody byly dvě. Zaměstnavatel mi je naůčtoval až když jsem se rozhodl dát výpověd, to jest asi 6 měsíců po poslední nehodě. Potom se věc řešila přes pojišťovnu. První nehodu jsme jim s pojišťovnou zaplatili, další je stále v jednání (Pojišťovna si vyžádala nějaké dokumenty, které firma nedodala). Teď mi přišel dopis, že v případě té neuzavřené nehody si ůčtují vyžší částku než prve, protože před tím prý nezahrnuly do nároku poškozené závěsné topení. Mám několik otázek.

  1. Jaký vliv má opožděné nárokování náhrady (po jednom měsíci)?

  2. Mohou si dodatečně zvyšovat nárokovanou částku ?

  3. Jak rychle musí reagovat na žádost pojištovny o předložení dokumentů ? Je tu nějaká lhůta, kdy se celá věc automaticky uzavře? Nechci čekat třeba rok než na mě zas něco vytáhnou.

 • #24074 Reply

  Josef Kališík

  Dobrý den, se svým zaměstnavatelem jsem se dohodl na pracovní smlově (ústně). Poté, co mi ji po několika urgencích nedodal, jsem z firmy odešel. Nyní chci po zaměstnavateli vyplatil mzdu za již odpracovaných 80 hodin, avšak bylo mi sděleno, že:

  1) je se mnou sjednána dohoda o provedení prací (ačkoliv jsme se dohodli na pracovní smlouvě).

  2) Výše sjednané čisté mzdy se mění na mzdu hrubou.

  3) Jsem povinen nahradit zaměstnavateli škodu, ktrá byla údajně způsobena mým odchodem z firmy. (Jedná se o výdaje s hledáním náhrady za moji osobu).

  Moje otázky zní: Kdo zodpovídá za sepsání smlouvy? Je to povinnost zaměstnance nebo zaměstnavatele?

  Je možné požadovat úhradu škody, která nebyla prokázána? Jakým způsobem mohu získat od zaměstnavatele dlužnou mzdu, i když nemám sepsanou smlouvu?

  Děkuji, Josef Kališík

 • #24075 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, škodu měli projednat co nejdříve, ale přesto nárok na její náhradu nezaniká. Promlčecí doba je 2-letá. Pokud jsou zde další okolnosti, které před tím nebyly při zjišťování škody zahrnuty, pak je možné výši náhrady upravit. Na předložení dokumentace konkrétní lhůta stanovena není. Pojišťovna by nahlášenou pojistnou událost měly vyřešit do 3 měsíců, ale lhůtu je možné prodloužit v případě, že jde o komplikovanější záležitost.

 • #24076 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pracovní smlouvu předkládá zaměstnavatel, podle ZP je povinen ji uzavřít a to písemně. Ale to, že ji dosud neuzavřel, neznamená, že PP nevznikl. Pokud jde o dlužnou odměnu za práci, kterou jste odvedl, pak na tu nárok máte. Když Vám ji ovšem nezaplatí, musíte peníze vymáhat jedině u soudu.

  PP tedy fakticky vznikl, i když zaměstnavatel nedodržel povinnost písemné smlouvy (za to mu hrozí pokuta).

  Navrhněte mu tedy řešení spočívající v tom, že Vám zaplatí co jste odpracoval, upustí od náhrady škody, jinak podáte podnět na inspektorát práce, který mu může uložit pokutu.

 • #24077 Reply

  Martina Krejčová

  Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně ušlého zisku.Jsem ve výpovědní lhůtě (administrativní pracovnice). Vzhledem k tomu, že považuji za čestné odejít ze zaměstnání s čistým štítem proto jsem "čistila" stůl a zjistila nějaké nesrovnalosti ve fakturaci (částečně způsobené mojí nedbalostí) jednalo se o služby, které náš zakazník využil v průběhu května a června 2008. Tyto nesrovnalosti jsem vyřešila logickým dofakturováním na onoho zákazníka, který se teď ale brání zaplacení pohledávky, s tím že byla nějaká ustní dohoda mezi ním a mým zaměstnavatelem o maximální prodlevě mezi využítím služby a fakturacía to 2 měsíce.Proto se hrozím toho že tyto pohledávky budou vymahany na mě. Mám proto na Vás hned několik dotazů

  1)je možná tato dohoda o "promlčení" závazku?

  2)pokud ano, hrozí mi vymahani techto penez (případně "jen "4,5 násobku mého platu)?

  3)po jak dlouhé době po odchodu ze zaměstnání, má zaměstnavatel právo po mě vymáhat nějakou škodu?

 • #24078 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  1) Není. 2) Škodu po Vás vymáhat může. 3) Náhrada škody se promlčuje za 2 roky.

 • #24079 Reply

  Hana Makovcová

  Dobrý den,

  pracuji v občanském sdružení v sociálních službách. Zaměstnavatel mi předložil k podpisu hmotnou odpovědnost pro případ, že by mu byla nadřízeným Krajským úřadem vyměřena pokuta za správní delikt /zřejmě z nedbalosti a na základě neplnění pracovních povinnost.Zaměstnavatel požaduje případnou úhradu celé vyměřené částky do 30 dnů. Je tento požadavek oprávněný nebo se mám podpisu bránit s tím, že ze zákona odpovídám 4,5 násobkem hrubé mzdy. děkuji

 • #24080 Reply

  Karel Dlouhý

  Souhlasím s Vámi, nic nepodepisujte. "Zvýšená" hmotná odpopvědnost se týká Odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat a Odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů.

  To, co popisujete, zjevně ani pod jedno z toho nespadá, tam jde o obecnou odpovědnost.

 • #24081 Reply

  Hana Makovcová

  Dobrý den, pane Dlouhý,

  děkuji Vám za odpověď, můžete mě prosím ještě nasměrovat na paragrafové znění této problematiky,případně poskytnout informaci, jestli zaměstnavatel má pojistné pokrytí této kauzy /mojí případné nedbalosti s následným vyměřením pokuty za správní delikt/ v povinném pojištění organizace podle zákona 108/2006 o sociálních službách?

  děkuji

 • #24082 Reply

  Karel Dlouhý

  Podívejte se na tomto webu: Úplná znění – Pracovní právo – zákoník práce – Část jedenáctá – Náhrada škody:

  HLAVA II

  ODPOVĚDNOST ZAMĚSTNANCE ZA ŠKODU

  paragrafy 250 až 264  Zákon 108/2006 Sb.: § 80 "Poskytovatel sociálních služeb je povinen před započetím jejich poskytování uzavřít pojistnou smlouvu pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou při poskytování sociálních služeb; toto pojištění musí být sjednáno po celou dobu, po kterou poskytuje sociální služby podle tohoto zákona."

  Zda je v uzavřené pojistné smlouvě pojistné pokrytí této kauzy bohužel nevím.

 • #24083 Reply

  JP

  Dobrý den

  Došlo k nehodě ve velkoskladu při řízení VZV. Bylo to v části haly kde toho času probíhaly rozsáhlé stavební práce.Pochybuji, že byla stavba vůbec nahlášena, nebo že byla udělena výjmka na provoz během stavby. Můžu být na základě tohozproštěn hmotné zodpovědnosti ?

 • #24084 Reply

  Katka Lechová

  Dobrý den,

  pracuji ve firmě, kde jsem špatným přepisem objednávky nechala vyrobit špatný typ výrobku,který zákazník nechtěl,takže se mu musely správné výrobky vyrábět znovu. Protože se jedná o výrobky na míru, špatné výrobky jsou firmě na nic a tak mi přepsali náhradu škody. Hmotnou odpovědnost mám podepsanou. Jde mi ale o to, že ke špatnému vyrobení a reklamaci výrobku došlo již v měsíci červenci. Já měla s firmou sjednané ukončení pracovního poměru 30.9.2008, což se také stalo, ale nyní, 10.10. mi firma poslala předpis náhrady škody. Musím ho podepsat, když firma měla celé 2 měsíce k tomu,aby škodu vyčíslila a předepsala mi ji?

  Děkuji za odpověď

 • #24085 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, škodu má zaměstnavatel se zaměstnancem projednat co nejdříve, zpravidla nejpozději do 1 měsíce. Ale žádná pevná lhůta stanovená není, záleží to vždy na konkrétním případu. Neplatnost jejich požadavku na náhradu škody to nezpůsobuje.

 • #24086 Reply

  Lukáš S.

  Dobrý den,

  u mého zaměstavatele máme možnost benefitů, tzn. možnost měnit si valuty ve středovém kurzu, tuto možnost jsem využil pro mého klienta. Nyní zaměstnavatel po mě chce náhradu škody, která mu vznikla. Ve vnitřním předpisu firmy není uvedeno, že využítí benefitu je pouze jen pro zaměstnance. Má právo po mně zaměstnavatel vymáhat škodu?

 • #24087 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Závazné rozhodnutí o tomto Vašem sporu by vydal až soud. Pokud tedy zaměstnavatel bude na svém požadavku trvat a Vy škodu neuznáte, může podat žalobu o náhradu škody.

 • #24088 Reply

  Karel Dvořák

  Dobrý den, pracuji jako vedoucí výroby. Zakákový list jsem předal výrobě s upřesňujícími údaji. Chybou lidského faktoru však zakázka nebyla zhotovena podle zadání. Může po mě zaměstnavatel požadovat náhradu škody z titulu mé funkce nebo od podřízených, kteří nedodrželi zadání objednávky? Děkuji.

  Karel Dvořák

 • #24089 Reply

  Karel Dlouhý

  Náhradu škody může požadovat po tom, kdo ji způsobil – tedy po těch konkrétních dělnících. Otázka je, zda i část na Vás, zda jste to měl zjistit při kontrole práce podřízených (nevím, jak přesně to u vás funguje).

  "Chybou lidského faktoru" – spíše chybou konkrétního člověka?

 • #24090 Reply

  Kamila Burianová

  Dobrý den,

  Chtěla jsem se zeptat,když nemám podepsanou hmotnou odpovědnost za schodek může mi zaměstnavatel ztrhávat peníze z platu.Chce nás totiž propustit a momentálně si dělá divným způsobem infventůru a pak nám ztrhává z platu tisíce korun.

  Děkuji za odpověď

 • #24091 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, údajnou škodu musí zaměstnavatel nejprve projednat a teprve a základě dohody s nimi, si může strhnout peníze ze mzdy. Bez jejich souhlasu to dělat nemůže, i když v praxi je to velice rozšířená praktika. V případném soudním sporu by s ní však neuspěl.

  Je také možné zvážit podání podnětu na inspektorát práce.

 • #24092 Reply

  Daniel Cehula

  Zaměstnavatel mi a mým kolegům nepřímo nakázal uzavřít Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli, tzv. "pojištění proti blbosti". Domnívám se, že se zaměstnavatel mylně domnívá, že toto pojištění kryje i záležitosti když:

  Objednal jsem cca 10.10.2008 výrobu 1000ks firemních kalendářů. V objednávce jsem opomenul dohodnout konečný termín dodání. Tvořili jsme texty, obrázky, dělali jsme s grafikem korektury, úpravy a když bylo vše hotovo, poslal 2.12.2008 materiály do tiskárny, kde mu sdělili termín dodání 17.12.2008. Zaměstnavatel se rozčílil, že nejsem normální, že kalendáře při dodání s tímto datem si můžeme strčit za klobouk, že jeho představa byla tak 7.12.2008 a že si je tedy koupím já, protože jsem nezajistil termín dodání dříve. Zakázka je vyčíslena na 89.000,-Kč

  Jak je to s nárokem zaměstnavatele na požadování úhrady a zda se na takovou záležitost vztahuje pojištění.

 • #24093 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud by po Vás chtěl náhradu škody, pak by musel prokázat, že škoda vznikla, v jaké výši, že to bylo Vaší vinou a mezi Vaším jedním a škodou je příčinná souvislost. Jestliže nedojde k vyřízení škody mimosoudní dohodou, musí svůj nárok předložit soudu.

  To, co je pokryto pojištěním odpovědnosti za škody, pak vyplývá přímo z podmínek příslušné pojišťovny.

 • #24094 Reply

  Martina

  Zaměstnavatel (ačkoli to dosud v naší firmě nebylo vyžadováno), chce se mnou a mými 2 kolegy sepsat dohodu o odpovědnosti za škody. Sklad, za který máme odpovídat má hodnotu 12 000 000. Pokud schodek bud přesahovat 120 000 (např. bude 200 000, budeme 80 000 platit my)

  1) Může po nás toto vůbec chtít, když se naše platy v hrubém pohybují okolo 20 000? (kdyby byl schodek třeba 3 miliony).

  2) Rovněž mi připadá divné, že ani jeden z mých vedoucí dohodu o hmotné odpovědnosti uzavírat se svým nadřízeným nebude a odpovědnost tedy leží pouze na nás. Je to možné?

  3) Jde na tento druh odpovědnosti uzavřít u pojišťovny pojistka?

 • #24095 Reply

  david markl

  Dobrý den, chtěl bych se optat v srpnu 2006 jsem naboural firemní auto. Cca v lednu 2007 to zaměstnavatel nahlásil pojišťovně. Poté jsem v srpnu téhož roku odešel do jiné firmy. Teď mi přišlo že žádá náhradu škody. Jak mám postupovat? Žádnou dohodu o náhradě jsem s nim nepodepsal.

 • #24096 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den, bude se postupovat podle §252 (1) Byla-li se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování (dále jen "dohoda o odpovědnosti"), za které se považují hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny, odpovídá za schodek vzniklý na těchto hodnotách.

  §252 (4) Zaměstnanec se zprostí odpovědnosti zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění, zejména, že mu bylo zanedbáním povinnosti zaměstnavatele znemožněno se svěřenými hodnotami nakládat.

  § 259 Zaměstnanec, který odpovídá za schodek na svěřených hodnotách nebo za ztrátu svěřených předmětů, je povinen nahradit schodek na svěřených hodnotách nebo ztrátu svěřených předmětů v plné výši.

  (pokr.)

 • #24097 Reply

  Karel Dlouhý

  §260 (1) Při společné odpovědnosti za schodek se jednotlivým zaměstnancům určí podíl náhrady podle poměru jejich dosažených hrubých výdělků, přičemž výdělek jejich vedoucího a jeho zástupce se započítává ve dvojnásobné výši.

  §260 (2) Podíl náhrady stanovený podle odstavce 1 nesmí u jednotlivých zaměstnanců, s výjimkou vedoucího a jeho zástupce, přesáhnout částku rovnající se jejich průměrnému měsíčnímu výdělku před vznikem škody. Neuhradí-li se takto určenými podíly celá škoda, jsou povinni uhradit zbytek vedoucí a jeho zástupce podle poměru svých dosažených hrubých výdělků.

  §260 (3) Zjistí-li se, že schodek nebo jeho část byla zaviněna některým ze společně odpovědných zaměstnanců, hradí schodek tento zaměstnanec podle míry svého zavinění. Zbývající část schodku hradí všichni společně odpovědní zaměstnanci podíly určenými podle odstavců 1 a 2.

 • #24098 Reply

  Karel Dlouhý

  §260 (4) Při určování podílu náhrady jednotlivých zaměstnanců, kteří odpovídají za schodek společně, se vychází z jejich hrubých výdělků zúčtovaných za dobu od předchozí inventury do dne zjištění schodku. Přitom se započítává výdělek za celý kalendářní měsíc, v němž byla tato inventura provedena, a nepřihlíží se k výdělku za kalendářní měsíc, v němž byl zjištěn schodek. Jestliže byl však zaměstnanec zařazen na pracoviště během tohoto období, započítává se mu hrubý výdělek dosažený ode dne, kdy byl na pracoviště zařazen, do dne zjištění schodku. Do hrubého výdělku se nezapočítává náhrada mzdy nebo platu.  1) Může požadovat, pokud do kladu nikdo jiný nemá přístup, omezení náhrady dle § 260

  2) Pokud vedoucí nemá přístup do skladu, tak za schodek nezodpovídá. Pokud má přístup do skladu, musí mít společnou dohodu s Vámi.

  3) Nevím – zjistěte si u pojišťoven

 • #24099 Reply

  Ilona Štemberková

  Dobrý den,můj přítel, řidič z povolání, při služební jízdě způsobil škodu na elekronické závoře do vjezdu do areálu(na náledí neubrzdil kamion a závoru z části nalomil).Zaměstnavatel mu sdělil, že než se celá věc vyřeší, pozastavuje mu výplatu mzdy.Nakonec mu po urgenci vyplatil 2.000,-Kč,což není ani životní minimum a nepokryje ani výživné na dětí, které musí platit.Můžete mi prosím sdělit, zda má na toto zaměstnavatel nárok, zda se na takovéto události případně nevztahuje pojištění odpovědnosti?

  V tomto případě se mi částka, kterou zaměstnavatel jednorázově strhl,zdá neúměrná, vždť i u soudních exekucí se strhává povinnému pouze 1/3 platu.

  Děkuji.S pozdravem I.Š.

 • #24100 Reply

  Adéla

  Dobrý den mám dotaz ohledně opovědnosti za škodu změstnavateli, která by vznikla např. neoprávněnou exekucí. Zaměstnavateli jsem nepodepisovala hmotnou zodpovědnost za škodu, tudíž mohl by po mě nárokovat náhradu škody a v plné výši? Děkuji

 • #24101 Reply

  Lenorka

  Dobrý den,

  jak to vypadá, prosím, s odpovědností zaměstnance, kdy je mu svěřena péče o psy /hlídání, venčení, krmení atd./. Může zaměstnavatel sepsat dohodu o odpovědnosti za svěřené zvíře (speciálně psa)? Jak by to potom vypadalo? Děkuji moc za odpověď. Lenka

 • #24102 Reply

  Vilém Glogr

  Jako řidič přepravníku na automobily jsem v roce 2007 způsobil zaměstnavateli škodu na přepravovaném zboží,která byla zaměstnavateli uhrazena z jeho pojistky, mimo spoluúčasti 5 tis.korun.V té době se mnou nebyla žádná náhrada vzniklé škody projednána,pouze mi byly zkráceny prémie o několik set korun,jako trest za vzniklou škodu.Dnes kdy již pět měsíců nejsem zaměstnancem firmy,požadují po mně náhradu této jejich spoluúčasti v plné výši. Mají na to platný nárok a v případě,že ano mohu tuto škodu uplatnit ze své pojistky odpovědnosti?Nebude se jednat o tzv.dvojí plnění?

 • #24103 Reply

  stanina hrubá

  Dobrý den, jsem zaměstnaná jako skladnice a doposud nemám podepsanou hmotnou zodpovědnost. Jsem povinna ji podepsat, když do skladu mají přístup i jiné osoby? Co se stane, když odmítnu tuto dohodu podepsat? Děkuji za odpověď, hezký den! *St*

 • #24104 Reply

  Michal Szák

  Dobrý den, chtel bych poprosit o radu.

  Pracuji jako technolog, mam na starost technickou pripravu materialu.Tudiz vypisuji i vydejky materialu a predepisuju papirove i pripravu fyzickou.( paleni rozmeru plasmou)

  Nedbalou chybou sem se upsal na te vydejce a byl vypalen tvar jiny nez mel byt.. doslo ke skode na pouzitem materialu ve vysi asi 38 tisic.

  Muze se tato situace ridit podle zakona o vyrobe zmetku nebo je se to muze brat jako vseobecna skoda (tzn 4,5 nasobek platu jako skoda) ???

  Dekuji za radu ..s pozravem M.Szák

 • #24105 Reply

  Robert Dláto

  Dobrý den, pracuji ve skladu na pile a dělím materál. V jedné zakázce jsme pro výrobek použili jiný typ materiálu, z mého pohledu díky špatné informovanosti, načež vznikla škoda. Zaměstnavatel mi dal ale podespat protokol o škodě až několik měsíců poté, co se škoda přihodila. Z pracovního zákonníku jsem si přečetl, že by měl spolu s náhradou škody přijít co nejdříve, nejpozději do 1 měsíce, kdy byla škoda zjištěna. Ta byla zjištěna hned druhý den. Bohužel jsem mu onen papír před pár dny podepsal s výlukou, že jsem nebyl dostatečně informovaný o typu materiálu určenému k výrobě zakázky. Má právo na mně škodu dnes vymáhat? A pokud ano, mohu já s tím nesouhlasit? Necítím se v důsledku vinen, i když jsem prakticky svým konáním škodu zavinil. Co je možné z mého pohledu udělat, abych škodu neplatil? Předem děkuji za odpověď.

 • #24106 Reply

  Irena Šounová

  Dobrý den,zaměstnavatel zaplatil za všechny zam-ce poj.odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli………patří to do nedaňového benefitu nebo ne? Tedy,zaměstnavatel si to dá do daň.nákladů a zaměstnancům to nemusí nijak danit? Můžete mi poradit,kde najdu k tomuto problému nějaké prameny?Děkuji za odpověd

 • #24107 Reply

  Váňa

  Dobrý den,

  chci se zeptat. Před rokem jsem uzavřel pojistnou smlouvu o pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli platnou od 27.11.2008 (smlouva je uzavřena na dobu neurčitou, pojistné období 12 měsíců). Ke konci současného období jsem chtěl pojistku vypovědět, ale narazil jsem na to, že již nejsem schopný dodržet 6 týdenní lhůtu na vypovědění této pojistné smlouvy. Pojistka na příští pojistné obodbí pro mě postrádá jakýkoliv smysl(změnil jsem zaměstnání a pojistku dále nepotřebuji). Jsou jiné možnosti, než zaplatit nesmyslně pojistku na další rok a požádát s ročním předstihem o zrušení této pojistné smlouvy. Co se stane pokud pojistku na další pojistné období nezaplatím?? Děkuji za odpověď.

 • #24108 Reply

  Blanka Lukášová

  Dobrý den,

  mam dotaz,pracuju jako prodavacka textilu a obuvi a 13.1 na me smene bylo ukradeno z pokladny 13.000kc.kamerovej system nenahraval a proto nevime kdo to udelal.Ja a moje kolegyne se kterou pracuji sme nepodepisovaly zadnou hmotnou zodpovednost,a presto nas zamestnavatel porad nuti tech 13.000 kc zaplatit.pry musime ze je to nase vina.nic krome pracovni smlouvy nemame podepsane.muzete mi prosim poradit jak se branit? predem dekuji za odpoved. S pozdravem

 • #24109 Reply

  Karel Dlouhý

  Nemáte podepsanou hmotnou odpovědnost, tedy platí obecná odpovědnost za škodu, kdy je zaměstnavatel povinen prokázat, že jste škodu způsobila.

  Řekněte mu, ať to dá k posouzení soudu a dokáže tam, že jste škodu způsobila Vy.

  (U toho je jen riziko, že pokud prohrajete, budete hradit soudní výlohy a jeho advokáta. Ale je šanc, že Vám to neprokáže.)

 • #24110 Reply

  Markéta Sobotová

  Dobrý den, mám velký problém. Dříve jsem pracovala pro jednu nejmenovanou banku jako pokladní. Měla jsem podepsanou hmotnou odpovědnost atd. Ale jednou se stala chyba. Na doklad jsem napsala 100,000,- a vydala jsem 200.000,-

  Zjistili jsme to po dvou dnech, i komu jsem to vydala a dokonce je to i na kamerovém záznamu. Dlouho se to řešilo. Jistý člověk, který je teď bohatší o 100tis peníze nevrátí, právníci na něj prý nemohou ani na základě kamerového záznamu a mě bylo řečeno, že částku 100tis musím zaplatit. Můj hrubý plat činil 18.000,-

  Je pravda, že bych měla zaplatit maximálně 4,5 násobek??? Je možné ještě nějak situaci zachránit? Děkuji

  Sobotová

 • #24111 Reply

  Karel Dlouhý

  "odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat" – zodpovídáte za škodu v plné výši, pokud neprokážete, že jste ji nezavinila (což v tomto případě těžko)

  Můžete se dohodnout na splátkách.

 • #24112 Reply

  Laura Vítková

  Dobrý den,

  mám podepsanou hmotnou odpovědnost, v pokladně se mi ztratilo 2000eur (cca 51tis.Kč),policie vzala otisky z pokladny,ale zatím žádný výsledek, bohužel klíče jsem měla v kanceláři ve stole. Jelikož jsem ve výpovědní době, chce po mě zaměstnavatel,abych uhradila tuto ztrátu v celé výši vůči mé mzdě s odstupným,v této dohodě je i dozorčí doložka. Podepsala bych,ale bez této doložky. Proto zatím váhám. Mám nějaké jiné možnosti? Od 1.6.nastupuji na ÚP. Nebo jaký "nejnižší" splátkový kalendář mohu nabídnout? Musí s ním oni souhlasit?

  Děkuji mnohokrát za radu.

 • #24113 Reply

  Lenka Marečková

  Dobrý den,

  nastoupila jsem do firmy jako zaměstnanec – mzdová účetní. Jelikož nemám prozatím žádnou praxi, tak jsem se chtěla zeptat, když by se kontrolou např. z okresní správy soc. zabezbečení zjistilo nějaké pochybení a bylo vyměřeno penále, platila bych toto penále v celé výši nebo jen do 4,5 násobku průměrného výdělku?

  A zda se proti podobným věcem mohu nějak pojistit.

  Děkuji

 • #24114 Reply

  Jiří Matúšek

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat, mám u zaměstnavatele podepsanou hmotnou zodpovědnost za škodu. Může po mě zaměstnavatel chtít náhradu za vzniklou škodu způsobenou na prošlém zboží, pracuji ve stavebninách kde máme věci podléhající datumu spotřeby, např.: lepidla,silikony, suché směsi v pytlích kde je spotřeba stanovena v měsících či na rok.Zboží se naskladnilo za účelem prodeje,a nestačilo se prodat v termínu exspirace. Předem děkuji za odpověď.

 • #24115 Reply

  Karel Dlouhý

  Záleží na tom, co přesně je v té dohodě o hmotné zodpovědnosti. Předpokládám, že jde o hodnoty určené k vyúčtování – tedy to na tento případ nespadá.

  Zaměstnavatel může škodu vymáhat na tom, kdo ji způsobil.

  Způsobil jste tu škodu a čím? Vy jste rozhodoval o velikosti objednávek a neuměrně objednával?

 • #24116 Reply

  Jiří Matúšek

  Jestli si dobře pamatuju tak v ní jsou svěřené hodnoty k užívání, jako je počítač,tiskárna atd, a samozřejmě když vznikne ztráta v materiálu a popřípadě peněžní, to je jasný. Dejme tomu, že jsem zboží objednával, ale v takovém množství, aby bylo na skladě pro spokojenosti zákazníka a v ucelené nabídce k výběru,některé zboží nelze objednat po kusech musí se vzít balení či u pytlů paleta, tak jak si přálo kdysi Německé vedení firmy. Pak už jen záleželo na zákaznících, logicky něco je více obrátkové zboží něco méně. K objednávkám materiálu tam nejsem sám jenás tam víc. Sice jsem hlídal datum spotřeby, ale vše uhlídat nelze.

 • #24117 Reply

  Karel Dvořák

  Dobrý den,

  jsem povinen podepsat smlouvu o hmotné zodpovědvosti? Fyzický přítup do skladu má vedoucí skladu a skladníci, do skladového programu v Pc asi další čtyři zaměstnanci kanceláří.

  Děkuji, Karel Dvořák

 • #24118 Reply

  Petra Linhartová

  Dobrý den,

  pracuji jako prodavačka v prodejně s textilem. Prodejna je samoobslužná, zákazníci mají přímý přístup ke zboží. Na prodjeně pracujeme 4 prodavačky. Na jedné směně 2 prodavačky. Jednou za pololetí probíhá inventura zboží ve skladu a na prodejně. Po poslední inventuře nám bylo sděleno, že budeme inveturní schodek v plné výši uhrazovat. Je možné, aby jsme nesli hmotnou zodpovědnost i za zboží na prodejně, i když se nejedná o pultový prodej a ke zboží má každý přístup ? Dohoda o hmotné odpovědnsoti je součástí naší pracovní smlouvy. Jakým způsobem se můžeme bránit? Předem děkuji za odpověď. Linhartová Petra

 • #24119 Reply

  Jiří Klika

  Po precteni uvodniho clanku mi tu chybi jedna vec – jak je to s pozadovanou nahradou skody u brigadniku. Neboli, pokud skodu zpusobi ne zamestnanec, ale brigadnik – tam asi nelze urcit 4,5 nasobek mesicniho platu, kdyz pracuje nepravidelne a nepravidelne, v ruznych vysich jsou i jeho odmeny za praci. Jakou nejvyssi castku muze tady pozadovat zamestnavatel (firma) po brigadnikovi pri zpusobeni skody z nedbalosti, nepr. dopravni nehoda ridice autobusu?

 • #24120 Reply

  Markéta

  Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat, jestli mi zaměstnavatel může vyčíslit inventuru vyšší než je můj měsíční plat?

 • #24121 Reply

  Roman Duspiva

  Má zaměstnavatel právo vymáhat náhradu škody na zaměstnanci i po ukončení pracovního poměru? Pokud ano, tak jak dlouho po ukončení pracovního poměru a jak staré škody musím řešit. Jde o škody vzniklé při přepravě automobilů, kde jsem působyl jako řidič. Děkuji

 • #24122 Reply

  jana Nová

  Dobrý den, nedodržela jsem pracovni postup a zpusobila škodu za 5000Kč a kvuli me nešel stroj 6h a došlo k prostoji,při kterém firma přišla o 27000Kč, může mi to vše dát uhradit?

 • #24123 Reply

  Jitka Vávrová

  Je zaměstnavatel oprávněn požadovat na zaměstnanci částečnou úhradu (spoluúčast z havarijního pojištění) opravy firemního auta, které má svěřeno i k soukromým účelům? Musí být k tomu zpracován nějaký interní předpis nebo směrnice?

 • #118873 Reply

  PtickExago

  Cialis En Ligne Canada Amoxicillin For Throut Lung generic cialis Propecia Dosage Hair Loss 5 Alpha Reductase Amoxicillin Sale Levitra Purchase Online online kamagra mumbai 58 Pharmacy Rx One Pflanzliches Viagra Horn Amoxicillin Oral Meds Mexico Propecia 1mgacheter Propecia France Acquistare Viagra cialis 2ahr0cdovlzixni4xnz Careprost cialis Lastlonger Worldwide Progesterone Website Shop Free Doctor Consultation Lisburn Elocon Website Internet Fedex Shipping Low Price Paroxetine 20mg No Prescription Comprar Cialis 5 Mg Generico levitra consult Buying Generic Levitra Viagra Uso Tadalafil 5 Mg Tablets

 • #119267 Reply

  Alinka jix
 • #123363 Reply

  Putinderig

  купить селезня дикой утки в ярославле хинкали энд хачапури самара , https://vk.com/page-134203113_51201297 https://vk.com/page-134203113_51201191
  рецепт свадебного торта в домашних условиях видео
  куриные колбаски в кишке рецепт с фото
  маринованные огурчики 5 маленьких свежий огурец

  https://vk.com/page-134212012_53134845
  https://vk.com/page-134212012_53134724
  https://vk.com/page-134203113_51201145
  https://vk.com/page-134203113_51201140
  https://vk.com/page-134212012_53134710
  https://vk.com/page-134212012_53134835
  https://vk.com/page-134203113_51201161
  https://vk.com/page-134212012_53134714
  https://vk.com/page-134203113_51201191

  вяленое мясо в духовке рецепт с фото

 • #123364 Reply

  Putinderig

  рецепты от юльетты шарлотка с яблоками , https://vk.com/page-134212012_53134671
  маринуем лук на зиму видео
  тушеная косуля рецепт с фото
  мариновать грибы бычки рецепты

  https://vk.com/page-134212012_53134714
  https://vk.com/page-134203113_51201171
  https://vk.com/page-134203113_51201161
  https://vk.com/page-134212012_53134697
  https://vk.com/page-134212012_53134676
  https://vk.com/page-134212012_53134724
  https://vk.com/page-134212012_53134753
  https://vk.com/page-134203113_51201151
  https://vk.com/page-134212012_53134710
  https://vk.com/page-134212012_53134646

  кабачковые оладьи рецепт диетические духовке
  цветная капуста с мясным фаршем рецепты

  маринованные огурцы пакете быстрым способом рецепт , https://vk.com/page-134212012_53134697
  мариновать грибы синяки
  морс из облепихи замороженной рецепт с фото
  хорошая кухня рецепты на каждый день

  https://vk.com/page-134212012_53134835
  https://vk.com/page-134203113_51201182
  https://vk.com/page-134212012_53134656
  https://vk.com/page-134203113_51201275
  https://vk.com/page-134212012_53134760
  https://vk.com/page-134212012_53134714
  https://vk.com/page-134203113_51201191
  https://vk.com/page-134203113_51201207
  https://vk.com/page-134212012_53134724
  https://vk.com/page-134203113_51201307

  сколько по времени печь курник в духовке
  мягкие куриные котлеты рецепт с фото

  рецепт печенья шариков з начинкой , https://vk.com/page-134203113_51201172
  маринад огурцов маринованных 1 литр
  соус из кабачков картофеля рецепт
  20 лек албания
  лучший рецепт заварного с творожной начинкой

  https://vk.com/page-134203113_51201315
  https://vk.com/page-134212012_53134671
  https://vk.com/page-134203113_51201191
  https://vk.com/page-134212012_53134650
  https://vk.com/page-134203113_51201161
  https://vk.com/page-134203113_51201200
  https://vk.com/page-134203113_51201269
  https://vk.com/page-134212012_53134666

  молодой морс аня тейлор джои
  рассол для лосятины

  можно ли мороженные грибы мариновать бозбаш пикчерс 2016 г видео сон болум , https://vk.com/page-134212012_53134710
  ледобур микадо 130 мм цены
  рецепт приготовления запеканки из кабачков духовке
  приготовить хинкали сковороде

  https://vk.com/page-134203113_51201238
  https://vk.com/page-134203113_51201291
  https://vk.com/page-134212012_53134710
  https://vk.com/page-134212012_53134642
  https://vk.com/page-134212012_53134835
  https://vk.com/page-134203113_51201191
  https://vk.com/page-134212012_53134753
  https://vk.com/page-134212012_53134852
  https://vk.com/page-134212012_53134790

  сметанник рецепт булочка с начинкой с творогом

 • #123642 Reply

  Putinderig

  кексы из мягкого творога рецепт аджика из маринованного острого перца , https://vk.com/page-134212012_53134671
  котлеты пожарские классический рецепт с фото wj
  рецепт очень вкусного хачапури
  яблочная пицца рецепт
  бастурма из куриного филе рецепт с фото
  пресные пироги с яблоками рецепт с фото

  https://vk.com/page-134212012_53134753
  https://vk.com/page-134212012_53134784
  https://vk.com/page-134203113_51201140
  https://vk.com/page-134203113_51201230
  https://vk.com/page-134212012_53134671
  https://vk.com/page-134212012_53134642
  https://vk.com/page-134203113_51201132
  https://vk.com/page-134203113_51201151
  https://vk.com/page-134212012_53134676
  https://vk.com/page-134203113_51201285

  торт посольский рецепт с фото пошагово

  оао грицевичи клецкий р н , https://vk.com/page-134203113_51201145
  маринованные баклажаны по корейски рецепты приготовления
  сталик ханкишиев рецепты читать плов
  драники с сосиской и сыром
  рецепты виктории вкусно и просто
  через сколько времени можно есть маринованные опята

  https://vk.com/page-134212012_53134737
  https://vk.com/page-134203113_51201230
  https://vk.com/page-134212012_53134642
  https://vk.com/page-134212012_53134760
  https://vk.com/page-134212012_53134801
  https://vk.com/page-134203113_51201269
  https://vk.com/page-134212012_53134852
  https://vk.com/page-134203113_51201167

  котлеты из покупного куриного фарша рецепт
  маринованные помидоры с базиликом быстрого приготовления

  селедка под шубой классический и оригинальный рецепт вкусный маринованный чеснок на зиму лучшие рецепты , https://vk.com/page-134212012_53134845 https://vk.com/page-134203113_51201269
  картинки яичница с беконом
  рецепты дарьи цвек на каждый день
  рецепты из тыквы для лечения печени
  хреновина зеленых помидор рецепт с фото
  вкусный рецепт квашения капусты в банках

  https://vk.com/page-134203113_51201145
  https://vk.com/page-134203113_51201161
  https://vk.com/page-134203113_51201132
  https://vk.com/page-134203113_51201134
  https://vk.com/page-134212012_53134637
  https://vk.com/page-134212012_53134710
  https://vk.com/page-134212012_53134683

  задача 2 кл яичницу из полутора дюжина

  начинка для хинкали в домашних условиях , https://vk.com/page-134203113_51201307 https://vk.com/page-134212012_53134732
  сколько минут готовить хинкали
  лучшие рецепты квашеной капусты со свеклой
  мариновать шашлык лосятины

  https://vk.com/page-134203113_51201191
  https://vk.com/page-134203113_51201134
  https://vk.com/page-134203113_51201167
  https://vk.com/page-134203113_51201140
  https://vk.com/page-134203113_51201172
  https://vk.com/page-134203113_51201151
  https://vk.com/page-134203113_51201156
  https://vk.com/page-134203113_51201176

  маринованный перец на зиму без сахара
  варенье из кабачков лучшие рецепты

 • #147204 Reply

  Victorror

  Доброго времени суток! Недавно увидел
  элитную парфюмерию в группе
  P.S. У них есть свой сайт
  До свидания!

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Odpovědnost zaměstnance za škodu‘
Informace o uživateli: