Diskuze ke článku ‚Odstupné při skončení pracovního poměru‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Odstupné při skončení pracovního poměru‘

Zvolené téma obsahuje celkem 258 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Miroslav a poslední změna je stará 4 roky, 1 měsíc.

• Autor

Markéta Polcerová

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je nutné uvést výši (popř. počet měsíčních platů)odstupného v dohodě o ukončení PP z organizačních důvodů (ukončení činnosti). Nebo je to ošetřeno jiným způsobem, např. kolektivní smlouvou? Děkuji

• #24126 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odstupné činí při skončení PP z organizačních důvodů 3-násobek průměrného výdělku (§67 ZP). Průměrný výdělek pak upravuje §351 a násl. ZP. Lze doporučit, aby bylo v dohodě odstupné uvedeno. Jestliže je v kolektivní smlouvě stanoveno odstupné vyšší, pak by se mělo uvést toto vyšší. Přesný výpočet odstupného je pak na mzdové účetní.

• #24127 Reply

Fany Seznam

Dobrý den.V r.2007 jsem dostala výpověď z org.důvodů §52,c) s nárokem na odstupné ve výši 6x prům.výdělek (3x ze zák.+ 3x dle kol.sml).Před ukončením výpověd.doby jsem však dlouhodobě onemocněla a v 04/08 ještě v době nemoci jsem sama požádala o skončení PP dohodou ve smyslu původní výpovědi z org.důvodů a s nárokem na předm.odstupné.Tato dohoda byla opráv.zástupcem zaměstnavatele podepsána a PP skončil k 30.4.2008. Dostala jsem Zápočt.list,kde bylo i uvedeno ukončení PP-organ.důvody-dohoda.Nyní jsem však zjistila,že mi zaměstnavatel nevyplatil vůbec žádné odstupné a zároveň jsem se též zatím jen ústně od jednoho pracovníka dozvěděla,že mi ani nezašle výplat.pásku,na kterou mám dle ZP nárok.Tento nárok u býv.zaměstnavatele uplatním doporučeným dopisem,ovšem výsledek nevím.

Dále nám ještě dotaz týkajíce se DPČ.Měla jsem totiž u tohoto zaměstnavatele sjednánu i DPČ,ale po dobu nemoci jsem nedostávala na DPČ žádné nemocenské.Bylo to tak v pořádku.Prosím,jak mám dál postupovat.Děkuji Fany

• #24128 Reply

Fany Seznam

K předchozímu dotazu bych chtěla ještě sdělit, že i ukončení DPČ mi bylo býv. zaměstnavatelem předloženo k podpisu až teprve v dubnu 2008 s ukončením k 30. 4. 2008, toto jsem též i já takto podepsala. Dále též sděluji, že má pracvní neschopnost byla již ukončena a toto ukončení neschopenky jsem předala býv. zaměstnavateli v řádném termínu, na základě toho mi byl vystaven Zápočtový list. Žádné dluhy jsem vůči býv. zaměstnavateli neměla a toto též potvrdil v Zápočtovém listě. Fany

• #24129 Reply

vaclav kotesovec

v zaměstnání jsem utpěl vážný úraz,přiznán po roce ČID,po odvolání PID.Po skončení nemocenské ukončen prac.poměr dohodou,kde je konstátováno,že dle vyjádření zaměstnance ze zdravdůvodů,nikoliv dle názoru zaměsnavatele.S tímto jsem měl velké problémy pi nárocích vůči pojiš´tovně.SOUD později přiznal momořádné navýšení bolestného ZSU z důvodu mimořádného poškození zdraví.Měl jem,případně mám nárok na odstupné,případně existuje lhůta,ve které se lze zpětně domáhat?děkuji za odpověd

• #24130 Reply

Vlastimil Jelínek

Dobrý den.Minulý rok dne 30.9.2007 jsem po dohodě se zaměstnavatelem ukončil pracovní poměr.Dohoda byla ze strany zaměstnavatele a do dnešní doby neznám důvod mého donucení k odchodu z firmy.Podle §52 mám nárok na odstupné ve výši 3 měsíčních platů,ale doposud jsem nedostal ani korunu.Prosím tedy o radu,co mám udělat,abych oprávněné peníze dostal?PS:Podotýkám,že jsem nebyl seznámen s důvodem odchodu z firmy(šlo o donucení ze strany vedoucího a pošpinění mého jména) a byl jsem řádným a poctivým zaměstnancem firmy několik let a úspěšným zlepšovatelem výrobních procesů.

Děkuji za odpověď.VJ

• #24131 Reply

žaneta švardalova

dobry den chtela jsem se zaptat manzel dal vypoved v praci a jeho zamestnavatel mu nedal jeste ani koruna za odpracovany mesic s tim ze pred ukoncenim z pracovniho pomeru se povedlo udelat manzelovi skodnou udalost ktera je davno nahlasena a resi se u pojistovny.rika ze ma na to pravo drzet mu penize dokut skodna udalost nebude vyresena a nedostane on penize od pojistovny.je to mozny predem dekuji za odpoved

• #24132 Reply

radka cavicova

DOBRÝ DEN.MŮŽETE MI PORADIT JESTLI MÁM NÁROK NA ODSTUPNÉ.PO OPERACI MÁM ČID.ZAMĚSTNAVATEL MI JINOU PRÁCI NEUMOŽNÍ,MÁM PRÝ DÁT VÝPOVĚD,ALE BEZ ODSTUPNÉHO.ZA OSM LET JEŠTĚ NIKOMU NEDALI ODSTUPNÉ,VŽDY RADĚJI KAŽDÝ ODEŠEL NA DOHODU.DĚKUJI ZA ODPOVĚD

• #24133 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

odstupné náleží pouze v případě, kdy Vám dá zaměstnavatel výpověď nebo s vámi uzavře dohodu o skončení prac.poměru z některého z organizačních důvodů – tj. zrušení zaměstnavatele, jeho přestěhování či nadbytečnost zaměstnance. Jestliže však ani Vy nevíte, proč jste odešel a očividně tak důvod v dohodě nebyl uveden, pochybuji, že byste byl se svým požadavkem úspěšný. Nemyslím si, že máte nárok na odstupné.

• #24134 Reply

EVA KUBALOVA

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to s vyplácením odstupného.Zaměstnavatel nám totiž tvrdí že ho nevyplatí najednou ale v měsíčních intervalech ve výplatních termínech.Mělo by se jednat o pěti měsíční odstupné.Má

na to zaměstnavatel právo takto odstupné vyplatit .Děkuji za odpověd'EK

• #24135 Reply

Blanka Mašková

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně výpovědi od zaměstnavatele. Dostala

jsem výpověď od zaměstnavatele z organizačních důvodů.Ocitl se ve

finanční tísni a není schopen mi vyplácet mzdu.Dohodli jsme se, že

pracovní poměr skončí ke 31.5.2008 a to bez dvouměsíční výpověďní lhůty.

Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na tříměsíčním odstupném a splátkovém

kalendáři podle kterého mi každý měsíc bude vyplácet část odstupného. Mám nárok za těchto okolností na podporu v nezaměstnanosti a nebo mi bude podpora vyplacena až po třech měsících?Předem děkuji za Odpověď

• #24136 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odpověď je v §67 odst.3 ZP: Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

• #24137 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zaměstnavatel mu svévolně peníze zadržovat nemůže.

• #24138 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud z rozhodnutí OSSZ jasně vyplývá, že práce ohrožuje Vaše zdraví a zaměstnavatel Vám do 15 dnů od předložení rozhodnutí nenabídne jinou vhodnou práci, pak můžete okamžitě zrušit PP. Vzniká nárok na 3-násobné odstupné, ale není vyloučeno, že se budete muset soudit. Raději před tím ještě zajděte za právníkem.

• #24139 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odstupné ani způsob, který jste si sjednali pro jeho výplatu, nemá vliv na přiznání nároku na podporu.

• #24140 Reply

drola

Dobrý den,chtěla bych se informovat zda mám nárok na odstupné.Smlouvu mám na dobu neurčitoua po dobu mé rodičovské dovolené bylo mé pracoviště zrušeno.Zaměstnavatel mi nabýdl práci úplně odlišném oboru a v jiné obci než mám ve smlouvě. Mohu práci odmítnout a mám nárok na odstupné?Předem děkuji za odpovědˇ.

• #24141 Reply

jan hosek

Dobry den,

muj dobry pritel se dostal do nasledujici situace: 6 let pracoval jako cisnik na restauracni lodi v Praze.. pracoval skoro denne, na obouch smenach.. Pri kazde smene pracoval s jinym sefem.. Jeden z nich byl na meho kamarada casto dost neprijemny, a sefova matka, kolem 70 let, ktera pomaha v kuchyni ale vlastne vsemu vladne, krome neustaleho napominani a okrikovani, coz vsichni zamestnanci jen ignorovali, zacala posledni mesice byt i radne vulgarni a sprosta… pred 5 dny se dotycna osoba opravdu vulgarnim zpusobem vybijela na lodnikove asistentovi – brigadnikovi.. Kdyz zjistila, ze ji ignoruje, bezela do restaurace (vse na lodi) a zacala nadavat a sproste kricet na meho kamarada, ze je to urcite jeho vina.. muj kamarad se proto bez hadky sebral a poprosil odnika o pristani lodi.. odesel.. jeste vecer dostal dovolenou a vcera mu bylo sdeleno ze ma vyzv. vypoved.. ma narok na odstupne? nikdy za 6 let nemel absenci.. odesel kvuli mobbingu.. prosime o radu, zda vypoved platna

• #24142 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud není nabízená práce v souladu s pracovní smlouvu, pak ji přijímat nemusíte. Zaměstnavatel pak musí řešit překážku na jeho straně, když není schopen dodržet smlouvu. PP může ukončit výpovědí anebo dohodou. Zaměstnanci náleží 3-násobné odstupné.

• #24143 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže svévolně opustil pracoviště (bez ohledu na důvod), pak porušil pracovní povinnosti. Avšak nejde se o natolik hrubé porušení, které by mělo vést hned k výpovědi. Nárok na odstupné nemá, ale měl by zaslat zaměstnavateli oznámení o tom, že trvá na další práci a podat žalobu o neplatnost výpovědi. Nejlépe udělá, když zajde za právníkem.

• #24144 Reply

Ivana

Dobrý den, manželovi zrušili pracovní místo a dostal výpověd a pětiměsíční odstupné. Pracovní poměr skončil k 31.5. Ovšem dostal nabídku se do firmy vrátit k 1.7., ale na jinou pracovní pozici. Zajímalo by mě jak je to s vrácením odstupného a případně kolik by musel vrátit. Děkuji za odpověď. Ivana M.

• #24145 Reply

Daniela Pešková

Dobrý den. Chtěla bych se informovat ohledně odstupného. V současné době jsem na rodičovské dovolené. Mé pracovní místo bylo u mého zaměstnavatele zrušeno, proto mi bude dána po návratu z RD výpověď a dle kolektivní sml. mám nárok na odstupné. Chtěla bych se zeptat z čeho mi bude vypočítáno odstupné? Děkuji za odpověď.

• #24146 Reply

jarmila jelinkova

Dobry den.Mam prozbu.Tri roky pracuji ve vyrobe plastu.Pred rokem jsem onemocnela s nohou k tomu se pridaly komplikace s astmem ktery jsem mela uz pred nastupem do firmy.Nikdy jsem s nim nemela problemy a proto jsem prosla vstupni prohlidkou.Nyni mam na nej castecnej duchod a nesmim pracovat s toxickymi vypary.Zamesnavatel mi tvrdi ze neni povinej me preradit na jinou praci kde nesmrdi plast a ze mam dat vypoved bez odstpneho.To jsem odmitla.Ujistily me ze podle hygieniku je na dilne ovzdusi podle smernic na 2.Tak jsem se vratila.Po tydnu prace se muj zdravotni stav vyrazne zhorsil a opet jsem v neschopnosti.Muj dotaz zni.Jesly je nejaky zakon nebo § aby me preradily na jinou praci.Kterou nemaji.Ninejsi praci nemohu vykonavat ze zdrvotnych duvodu byt to neni nemoc z povolani.Vypoved mi nechteji dat.Muzu ji dat ja a mam narok na odstupne a kdyz ano tak podle ktereho §.Dekuji za odpoved

• #24147 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, bude muset vrátit poměrnou část z doby přepočtené na měsíce odpovídající odstupnému. U manžela je to celkem 5 měsíců. K 1.7.08 uplyne 1 měsíc, za který mu odstupné náleží. Ostatní odstupné (zjednodušeně řečeno za 4 měsíce) by měl vrátit za ty měsíce, kdy bude pracovat u původního zaměstnavatele. To, že jde o jinou pracovní pozici nehraje roli.

• #24148 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nebudete mít lékařský posudek, který potvrdí, že tato práce vážně zhoršuje Vaše zdraví, pak nemají povinnost Vás přeřazovat. Teprve na základě posudku by Vás měly přeřadit. A když nemají kam, tak můžete okamžitě zrušit PP (nárok na 3-násobné odstupné) anebo by Vám měli dát výpověď (bez nároku na odstupné). Když dáte výpověď Vy, na žádné odstupné nárok mít nebudete. To by se muselo jednat o pracovní úraz nebo nemoc z povolání a musela by jste výpověď dostat, aby Vám takový nárok vznikl. A opět by jste ho musela mít podložený lékařským posudkem. Pouhá lékařská zpráva nestačí.

• #24149 Reply

Radka Potužníkova

Dobrý den, měla bych dotaz k odstupnému. Se zaměstnavatelem jsem podepsala výpověď dohodou k 31.7. 2008. Ale bohužel jsem se dnes dozvěděla, že podnik k 30.6. končí. Mam i tak nárok na nějaké odstupné? Nemam 2 měsíční výpovědní lhůtu.

• #24150 Reply

Marcela Kristková

Dobrý den,před asi 6ti lety jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která ještě trvá.(mám 2 děti).Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a dnes jsem se dozvěděla,že můj zaměstnavatel k 15.07.2008 končí.Asi krachuje.Výpověď tedy dostanou všichni zaměstnanci.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok a popř.na kolika měsíční odstupné.Děkuji

• #24151 Reply

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že dohoda o skončení prac. poměru nebyla uzavírána s ohledem na zrušení podniku, na odstupné nárok nemáte. Ledaže by Vám jej zaměstnavatel nad rámec povinností vyplatil.

• #24152 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v první řadě jste si měla projít diskuzi. Tohle to bylo řešeno mnohokrát. Odstupné je v případě rušení zaměstnavatele 3-násobné.

• #24153 Reply

Radek Schimmerle

Dobrý den,

mám dotaz.Moje přítelkyně je zaměstnána na dobu neurčitou a nyní se dozvěděla,že zaměstnavatel ruší pobočku ve které je zaměstnána.Všichni zaměstnanci mají podepsat smlouvu s novým zaměstnavatelem.Zajímá mně,zda jsou tito zaměstnanci povinní tuto smlouvu podepsat a pokud ne,tak jestli mají nárok na odstupné.Navíc mně zajímá zda ji současný zaměstnavatel může nutit aby přešla na jiné pracoviště,které se nachází v zcela jiné části města.Ve své pracovní smlouvě nemá nic takového uvedené,vyjma pracovní cesty.Upozorňuji,že končí pouze pobočka firmy a ne celá firma jako taková.

Děkuji za odpověď.

• #24154 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, buď pobočka končí, pak se mohou domluvit na přeložení nebo výpovědi s odstupným, anebo se činnost pobočky převádí na jiný subjekt. Pak přecházejí i práva a povinnosti zaměstnanců na nového zaměstnavatele a to beze změny. Pokud je tedy nutí uzavírat nové smlouvy, měly by být obsahově stejné, jako ty původní. Ale z dotazu není zřejmé, která z uvedených variant ve skutečnosti nastala.

• #24155 Reply

Radek Schimmerle

Děkuji.Jedná se o druhou variantu.Pobočka přechází na jiný subjekt.Ten po zaměstnancích ale chce živnostenské listy.Nebo můžou jít pracovat na jiné pracoviště pod původním subjektem,ale je to na odlišném místě ve městě než je uvedeno v původních pracovních smlouvách.Pokud toto odmítnou,tak jim je vyhrožováno výpovědí bez nároku na odstupné.Domnívám se,že právo stojí v tomto případě na straně zaměstnanců.Děkuji.

• #24156 Reply

Kamil Polčan

Dobrý den,může dát zaměstnavatel výpověd z organizačních důvodů v době PN zaměstnanci.Děkuji

• #24157 Reply

Jitka

Dobrý den, zaměstnavatel mi předal výpověd dle §52c), ale vymlouvá se, že nemá z čeho zaplatit odstupné. Jak mám, prosím, postupovat v případě, že mi opravdu odstupné odmítne dát?

Děkuji za odpověď.

• #24158 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jde o výpověď z organizačních důvodů podle §52/c ZP, tak tu v době PN dát nelze. Upravuje to zákaz výpovědi v §53 ZP.

• #24159 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, lze podat podnět na inspektorát práce. Ale peníze si musíte vymáhat sám, to za Vás nikdo jiný nezařídí. A pokud nezaplatí budete muset podat žalobu.

• #24160 Reply

Kateřina Ciminato

Dobrý den, moc prosím o radu. V březnu tohoto roku jsem podepsala pracovní smlouvu, kde mi je přislíbeno 5% z tržby a rozsah pracovní doby je 56 hodin za 14 dní. Bohužel nástup do práce se neustále odkládal z důvodu kolaudace obchodu, takže jsem až nyní nastoupila. Moje šéfová nyní přisla s tím, že pracovat mám 54 hodin týdně a 5% mi bude dávat z tržby nad 7 tisíc korun. Dle mého názoru jde o jasné nedodržení smlouvy ze strany zaměstnavatele a tudíž bych měla mít nárok na dvouměsíční odstupné v případě, že bych odešla, je to tak? Moc děkuji za rychlou odpověď, díky

S pozdravem

K.C.

• #24161 Reply

Karel Novák

Dobrý den,

zaměstnavatel reorganizuje, tvrdí, že nemá peníze. Jsme oba ochotni přistoupit na dohodu, kdy mi bude vyplacen pouze cca 2 násobek měsíční mzdy a zaměstnavatel na mne převede bezplatně počítač (jako náhradu zbytku odstupného – reálná cena počítače je o dost nižší, než je moje mzda, nicméně řekněme, že se jedná o můj vstřícný krok).

Zaměstnavatel ale nechce, aby v dohodě byl uveden důvod (52c) z důvodu (asi, nevím), aby nebyl později napadnutelný, že odstupné nevyplatil celé. Já tento důvod uvést chci, neboť mám dojem, že jinak by se nejednalo vlastně o odstupné a částka by (asi, nevím) podléhala jiným pravidlům (danění, příp. vymahatelnost kdyby nedodržel splátkový kalendář).

Je vůbec možné dohodnout nižší odstupné (než uvádí ZP) – případně náhrada ve formě naturálie a jak zformulovat dohodu o rozvázání PP (trvat na uvedení 52c, naturálii je možno uvést jako část odstupného)?

Děkuji za odpověď

• #24162 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to, že zaměstnavatel nedodržuje smlouvu ještě samo o sobě není důvodem pro okamžité zrušení PP s nárokem na 3-násobné odstupné (nikoliv 2-násobné). To by přicházelo do úvahy až tehdy, pokud by Vám nevyplatil mzdu nebo prémie ve sjednané výši a to ve lhůtě 15 dnů ode dne termínu výplaty. Pak teprve by bylo možné okamžité zrušení PP podle §56/ b) ZP.

• #24163 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zákon jasně stanoví, že odstupné činí NEJMÉNĚ 3-násobek průměrného výdělku. Takže žádnou dohodou ho nesnížíte, nanejvýš lze přiznat odstupné vyšší. Uzavření takové dohody je možné za předpokladu, že žádná strana tuto dohodu nebude později napadat, protože pak by nastaly potíže a ukázalo by se, že dohoda není v pořádku. A to, že nedojde k nesrovnalostem nelze nikdy úplně vyloučit. Pokud trváte na uvedení důvodu, pak to musí zaměstnavatel respektovat a důvod uvést.

Pokud jde o daňové a mzdové aspekty odstupného, to musíte zjistit v poradně, kde se tímhle zabývají.

• #24164 Reply

Lucie Holásková

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu určitou do 01.11.2008 z důvodů snižování stavu a rušení mého místa mi dávají výpověď k 01.10.2008 mám nárok na odškodné?děkuji

• #24165 Reply

Blanka Kotková

Dobrý den, předem chci poděkovat za včerejší pomoc ohledně vrácení svěřených věcí v době neschopnosti.

A prosím ještě o jednu. Pracuji v soukromé firmě, v kanceláři s asistentkou jednatele společnosti s.r.o..

Má pracovní činnost je fakturantka.Jen zapisuji došlé a vydané faktury a starám se o veškerou adminitrativu.

S penězi nepříjdu do styku.To má nastarosti asistentka.Zaměstnavatel po měsíci náhodou zjistil, že někdo si na pobočce o2 na firmu vyzvedl telefony za třicet tisíc Kč. Jediný, kdo je oprávněnou osobou je jednatel společnosti a nebo jeho asistentka. Faktura se zaplatila a nějakým způsobem se dostala až k učetním(máme externí účetnictví).Mimo jiné je Fa podepsána jménem pí. asistentky.Ona tvrdí, že to není její podpis.Nic méně mi bylo strženo z odměn 2x pět tisíc korun za nesrovnalosti ve Fa.Já byla jedinná, která jsem se pídila po tom,kdo by to mohl být.A zaměstnavatel od té doby nic neřeší.Zajímalo by mě, jestli mohu podat trestní oznámení na nezn. pachatele.Nebo jak

• #24166 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nemáte, protože žádné "odškodné" zákoník práce v této věci neupravuje.

Zaměstnancům, kteří jsou propuštěni z důvodu organizačních změn nebo nadbytečnosti však náleží odstupné ve výši 3-násobku mzdy. A na toto odstupné Vám nárok vznikne, i když máte PP na dobu určitou (to žádnou roli nehraje).

• #24167 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, můžete. A ještě se můžete domáhat vrácení těch stržených peněz. To zaměstnavatel učinil zcela v rozporu se ZP, svévolně si ze mzdy něco takového strhávat nesmí. Můžete nejen podat podnět k inspektorátu práce, ale navíc i žalobu o zaplacení (vrácení) 2x 5.000,-Kč. To by Vám totiž nejprve musel škodu prokázat, projednat ji s Vámi a musela by jste se srážkou souhlasit. To, že odkazuje srážky ze mzdy na nějaké "nesrovnalosti", je nehorázný nesmysl. To platí pokud šlo o pevnou mzdu (fixní část). Jestli ale šlo o nějaké prémie nebo osobní ohodnocení, pak to je nenároková složka mzdy, o které rozhoduje zaměstnavatel a pokud odměny nepřizná nebo sníží, pak se s tím moc udělat nedá.

• #24168 Reply

Kateřina Drahovzalová

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, zda mě zaměstnavatel může ve výpovědní lhůtě přeřadit na méně placené místo, když ruší moje místo? Děkuji

• #24169 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nařídit Vám to nemůže, museli by jste se na tom dohodnout. Pokud totiž pro Vás nemá práci, kterou máte vykonávat podle smlouvy, pak je to překážka v práci na jeho straně. A při takové překážce je povinen vyplácet náhradu mzdy, i když zaměstnanci práci nepřidělí.

• #24170 Reply

Martin Stonis

dobrý den,

k 31.12.2008 má být zrušena pobočka firmy, ve které jsem zaměstnán a výroba přesunuta do jiné lokality. Postupně je všem zaměstnancům předávána výpověď podle paragrafu 52 a) s termínem např. 30.9.2008. Chtěl bych se zeptat, jestli je toto s ohledem na odlišná data správně a výpověd je právně platná.

• #24171 Reply

Dobrý den,

to záleží zcela na posouzení zaměstnavatele – v rámci rušení výroby mohou být někteří zaměstnanci nadbyteční dříve a někteří později.

• #24172 Reply

Marek Neuman

Dobrý den,

zaměstnavatel nevyplatil mzdu cca 10-ti zaměstnancům, kteří s ním rozvázali pracovní poměr dohodou, krom toho jsme já a ještě jeden bývalý kolega podali okamžité ukončení pracovního poměru z důvodu včasného neproplácení mezd – tudíž máme nárok i na odstupné.

Chci se zeptat, zda je možno podat hromadnou žalobu na jednatele firmy, či jak jinak postupovat, abychom se svými platy vůbec kdy setkali. Je možné, aby se jeden z žalobců, který již podal žalobu soukromou, přidal i k žalobě hromadné?

Děkuji

Marek Neuman

• #24173 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, společnou žalobu podat lze, ovšem ten, kdo již žalobu podal, nemůže v téže věci podat žalobou jinou (resp. může, ale bude zcela neúčinná). Může sice vzít návrh zpět a přidat se k Vám, ale měl by to konzultovat s jeho právníkem, jestli to není zbytečné.

• #24174 Reply

Martina Rosinska

jsem 5měsíců v neschopnosti a vypada to,ze nebudu moc ze zdrav.duvodu vykonávat dosavadni praci,uz jednou jsem byla na průměrném platu doma dokud mi nenabídli túto praci(mela jsem napsáno ze jsem na prům.platu z duvodu překážek zaměstnavatele) a chtela bych vedet,jak dlouho me zamestnavatel muze nechat doma na průměrném platu a pokud by mi dal výpověď jestli mam nárok na odstupné.děkuji rosinska

• #24175 Reply

Veronika

Dobrý den, po mojí podané výpovědi podnik oznámil, že hodlá svoje působení ukončit. Já tedy nemám podle zákona nárok na odstupné. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že podnik nebude schopen dodržet moji výpovědní lhůtu a budeme muset uzavřít dohodu. Je možné ji nějak formulovat (např. že se jí ruší moje výpověď), tak abych toto odstupné získala a podnik na ni bez zbytečných okolků přistoupil? děkuji za odpověď.

• #24176 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to, jak dlouho Vás po skončení PN může nechat doma, není omezeno. Ovšem je v jeho zájmu, aby bylo co nejméně. Proč by platil někoho, pro koho nemá práci. Takže Vám může dát výpověď pro ztrátu zdravotní způsobilosti. Odstupné však náleží pouze v případě, že je zdravotní stav omezen nebo zhoršen následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Jiné důvody zhoršení zdraví nárok na odstupné neznamenají.

• #24177 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohodu lze uzavřít až poté, co bude se souhlasem zaměstnavatele stažena Vaše výpověď.

K dohodě nikoho nutit nelze. Pokud druhá strana souhlasit nebude, pak ji neuzavřete, ať si naformulujete sebelépe.

To, že nedodrží výpovědní lhůtu neznamená, že s Vámi musejí uzavírat dohodu. Navíc není důvod, aby Vám umožnili stáhnout výpověď, kterou jste podal Vy a vystavit se tak tomu, že Vám budou muset vyplácet odstupné.

Za výpovědní dobu, kdy by jste ještě měl konat práci, ale oni ji pro Vás mít nebudou, jsou samozřejmě povinni Vám zaplatit náhradu mzdy, protože půjde o překážku na jejich straně. Ale odstupného se nedomůžete, to není v jejich zájmu.

• #24178 Reply

Martin Dohnal

dobrý den firma ve ktere pracuji dostala výpověd k poslednimu listopadu.Mam smlouvu na dobu neurčitou s 2 měsiční výpovědní dobou.Výpověd jsme ještě nedostali a tudíž neproběhne 2 měsiční lhuta. Proto by mne zajimalo jake jsou možnosti výpovědi co mužu dostat od zaměstnavatele a na kolik platu mam nárok když muže být maximalní výpovědní lhuta 1 měsic.dělam u uklidu a přijde nová firma děkuji za odpověd

• #24179 Reply

Eva Taborska

Dobrý den, manželův zaměstnavatel ruší společnost ke konci roku. Důvodem je insolvence společnost. Chtěla bych vědět, zda dojde k platbě tříměsíčního dostupného i když na zaměstnavatele bude vyhlášen konkurz ? Je toto odstupné zahrnuto do mzdových nároků zaměstnanců. Jak máme postupovta, pokud z důvodu nedostatku finančních prostředků, zaměstnavale odmítne uhradit nebo nebude moci uhradit toto odstupné? Předem mockrát děkuji za odpověd.

• #24180 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to jste na omylu, žádná taková výpovědní doba neexistuje. Minimální výpovědní doba dnes přímo ze zákona činí 2 měsíce. Tato doba běží bez ohledu na to, jestli v té době zaměstnavatel práci přiděluje nebo ne. Pokud práci nemá, pak je stejně povinen zaplatit zaměstnancům náhradu mzdy za celou výpovědní dobu. Kromě toho bude záležet i na výpovědním důvodu. Půjde-li např. o organizační změny, nadbytečnost, skončení činnosti zaměstnavatele, pak zaměstnancům náleží také 3-násobné odstupné.

Jinak si projděte diskuze, tohle je tu řešeno mnohokrát.

• #24181 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud bude na firmu vyhlášen konkurz a nároky bude mít více zaměstnanců, pak se lze obrátit se žádostí o uspokojení nároků na úřad práce, který řeší nároky zaměstnanců v případech, kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti a to v souladu se zák.č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů.

O konzultaci ostatně mohou požádat již nyní.

• #24182 Reply

Jana Černá

Dobrý den chtěla bych Vás poprosit o radu.Zaměstnavatel z důvodu nadbytku propustil 3/4 zaměstnanců s 3 měsíčním odstupným.mě ale řekli že se mnou i nadále počítají ale nikdo se mě neptal jestli chci vykonávat práci se změněnou pracovní dobu.ve smlouvě mám 12ti hodinové směny.zaměstnavatel ale změnil tuto dobu na 8mi hodinové směny a to mi nevyhovuje.nikdo se se mnou o tom nebaví a bud mám prý dát výpověď sama bez odstupného a nebo zůstat.mám tedy nárok na odstupné v tomto případě nebo je zbytečné se s nima hádat??děkuji moc za odpověď

• #24183 Reply

patrik kunzo

dobry den, chcel by som vas poziadat o radu.som v beznadejnej situacii.v pondelok(12-10-08) nam bolo oznamene ze nam s platnostou od 15-10-08 znizuju plat zhruba o 2.000 czk mesacne , a kedze ,moja praca sa zaklada na proviznom odmenovani samozrejme nas aj preradili do inej proviznej tabulky,chcel by som sa opytat dnes nam chceli dat podpisat zmenu platoveho vymeru na 10500 ale odmietli sme to , myslite ze maju pravo nam vnutit nizsi plat alebo ak my mozte poradit ako sa mozme branit proti zamestnavatelovi okrem samozrejme vypovede z nasej strany a ci mame pravo na odstupne ak v pripade ze to nepodpiseme ani zajtra nam pohrozia vypovedou.vopred dakujem za vasu radu…

• #24184 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud Vaše pracovní doba vyplývá přímo ze smlouvy, pak Vám ji jednostranně změnit nemohou, to by bylo možné jen s Vaším souhlasem. Aby Vás nutili k něčemu, na čem jste se nedohodli, to v pořádku není. Trvejte tedy na tom, že budete pracovat tak, jak to máte ve smlouvě. Jestliže to nebude zaměstnavateli vyhovovat, pak ať Vám dá výpověď on, ale s odstupným. Jinak můžete podat podnět na inspektorát práce.

Ovšem záleží na Vás, jak dalece hodláte hájit Vaše práva a případně se bránit u soudu. Většina zaměstnanců totiž nakonec zbytečně ustoupí a nechají se připravit o nároky a peníze, které jim patří, protože nechtějí podstupovat soudy se zaměstnavatelem, raději to předem vzdají.

• #24185 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nemáte mzdu nebo plat sjednaný přímo ve smlouvě, ale v samostatném výměru o odměně za práci, pak s tím nic neuděláte. Takový výměr je jednostranným aktem zaměstnavatele, který vydává i mění bez dohody se zaměstnancem. Váš podpis tedy vůbec nic neznamená, k platnosti ho výměr nepotřebuje, spíše se jím jen prokazuje to, že se zaměstnanec s novými podmínkami seznámil. Dává se Vám na vědomí, ale žádný Váš souhlas nevyžaduje.

Buď to budete akceptovat anebo dejte výpověď. Odstupné Vám ovšem nenáleží.

• #24186 Reply

Michaela

Dobrý den,chtěla bych se informovat na velmi zapeklitou situaci.Ve firmě je nas pracuje 5 žen.Před 3.měs.nas opustila jedna zamestnankyně z duvodu že zkusi stěstí s lukr.nabídkou s tím že se muže po 3.měs.zase vrátit.Problém je v tom že sef přijmul jinou pracovnici na 6h.na její místo také s tím zě se muže ta předchozí zamestnankyně vratit zpět.Bohužel to co nam dela veliké starosti,je to že mi co tam delame 6let si svoji práci v pořádku odvadíme,by jsme podle tý kolegyne na ukor toho že ona se vrátí,jedna skončí.Zda se mi to nefér jednání že mi jsme nikam neodesli za lepším a měli by jsme skoncit jen kvuly tomu že se milostivá vrátí??Myslíme si s kolegynemi že by to mel sef řesit spíše v tou paní co přijmul misto ní ale bylo nm řeceno že se mu paní na 6.h vyplatí že poletí jedna co delá na 8h.jsme stoho fakt zoufalé.Nebo jeden navrch znel že by jedna sla vykonavat praci o 20km dal misto toho aby řesil situaci mezi tema dvema plete do toho nas co stím nic nemame!!poradte jsme zoufale

• #24187 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Personální obsazení je věcí zaměstnavatele, do toho zaměstnanci skutečně nemají právo nijak zasahovat. Při personálních změnách však musí zaměstnavatel dodržet ZP a výpověď může dát jen ze zákonných důvodů (§52). Jestliže by jednu z Vás propustil pro nadbytečnost, ale zároveň by na to samé místo přijal jiného, pak by nebyl výpovědní důvod naplněn a bylo by možné se bránit soudní cestou o neplatnost výpovědi.

To, jak celou věc nakonec rozhodne a jaké řešení vymyslí, lze však předem odhadnout těžko. Existuje i řada mimoprávních praktik, které zaměstnancům ztrpčí život natolik, že raději odejdou sami nebo se na skončení PP dohodnou.

• #24188 Reply

Joseff Švorčík

Dobrý den, chci se zeptat jestli máme nárok na odstupné .

K 31,12,2008 končí firma u které pracuji jako skladník.Nedostaly jsme žádnou dvou měsíční výpověď. Mě a mým kolegům byl nabídnut přestup do 2 firem pro které jsme poskytovaly služby. Na stejném pracovišti za stejných platových podmínek a s pracovní smlouvou na neurčito . Bilo nám sděleno že kdo přestoupí nedostane odstupné protože mu bila zajištěna práce .

• #24189 Reply

EVA KAHAJOVÁ

Dobrý den,pročítala jsem si diskusi a narazila na stejný problém jednoho pána jako mám já.Dne 6.11.2008 mi zaměstnavatel oznámil,že se chce dohodnout na ukončení pracovního poměru k dni 30.11.2008,že to mám podepsat a že jsem stejně před několika měsíci chtěla odejít.Jiný důvod k propuštění mi nezdělil.Já to podepsala,jenže já myslela,že podepisuji jen to ,že jsme se dohodli k danému dni a né ,že mi nedá odstupné.Podepisovala jsem to v pracovní době a muselo jsem rychle,protože jsem se musela co nejrychleji vrátit na pracoviště.Na druhý den jsem se za nimi vrátila s tím,že je to neplatné ,protože mě propustily oni a že jsem nechtěla odejít já .Oni jsou povinni mi zdělit důvod propustění podle paragrafu 52§ .Jenže když jsem se ptala tak se jen usmáli a řekli,že jednou jsem to podepsala bez nároku na odstupné a o to šlo.Myslím ,že jsem to podepsala v tísni a pod nátlakem.Přece mě nemůžou propustit jen tak snad mám právo na nějaké odvolání.Prosím poraďte chci se bránit a nevím jak a kde.

• #24190 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při rušení zaměstnavatele náleží zaměstnancům odstupné bez ohledu na to, jestli jim byla nebo nebyla zajištěna jiná práce. Stejně tak při výpovědi běží 2-měsíční výpovědní doba. I když v této době již nebude práce, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele a ten je povinen vyplatit zaměstnancům náhradu mzdy. Celkem má tedy vyplatit mzdu za 2 výpovědní měsíce a 3-násobné odstupné. Jestli to neudělá, pak můžete nejen podat podnět k inspektorátu práce, ale také žalobu o zaplacení dlužné odměny za práci.

• #24191 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, je pravda, že Vás nepropustili. Vy jste podle všeho podepsala dohodu o rozvázání PP. To je dvoustranná dohoda mezi Vámi a zaměstnavatelem. Jestliže hodláte napadat platnost dohody, pak jedině u soudu, kde musíte prokázat, že jste ji skutečně podepsala v tísni, za nápadně nevýhodných podmínek nebo jste byla uvedena v omyl. A to nebude nic jednoduchého. To, že jste si dokument dobře nepřečetla, protože jste chvátala nebo ho správně nepochopila, není samo o sobě důvodem neplatnosti. V tuto chvíli tedy dohoda platí. Trváte-li na svém a chcete dosáhnout zneplatnění, nic jiného než soud Vám nezbývá.

• #24192 Reply

Martin

Dobrý den,

může zamestnavatel narídit zamestnanci ve výpovední lhůte dočerpaní dovolené za aktuální rok? PP končí k 31.12. Mám nevyčerpanou dovolenou z roku 2008, kterou si chci nechat proplatit, ale firma trvá na vyčerpání. Má na to právo?

Jaké položky je možné zohlednit pro výpočet odstupného: kromě měsíční mzdy jsem měl i služ. vozidlo pro soukr. účely, roční prémie, opcie na akcie jako prémie za víceleté období. Jakým způsobem je možné zohlednit tyto ve výpočtu odstupného? Daňové vyrovnání za auto je na měsíční výpl. pásce, ale není součástí hrubé mzdy, pouze základu pro SP a ZP. Prémie za dlouhodébé výsledky byly vyplaceny v 3.kvartálu, t.j. měli by být určující pro výpočet odstupného k 31.12. Zaměstnavatel ovšem zpochybňuje nárok s tím, že se jedná o roční, resp. víceroční odměny. Uplatňuje se proporční zápočet, t.j. prepočet roční odměny na měsíc a následně se zohlední ve výšce odstupného?

Děkuji a zdravím, Martin

• #24193 Reply

Marek Novák

Dobrý den, prosím vás o radu. Můj zaměstnavatel končí svoji činnost z organizačních důvodů. Již z tohoto titulu mi náleží trojnásobek průměrné měsíční mzdy. Dále bylo v kolektivní smlouvě uvedeno, že zaměstnanci, který pracuje ve společnosti déle než 10 let,náleží další 1 průměrná měsíční mzda. Kdy mám tuto odměnu "za věrnost" uplatnit? Je možnost ji uplatnit až ve 2měsíční výpovědní době nebo je třeba si ji prosadit již do nabízené výpovědi? Jakým způsobem se taková odměna uplatňuje? Děkuji za odpověď. Hezký den, M.N.

• #24194 Reply

Karel Dlouhý

Nástup dovolené určuje zaměstnavatel. Vyčerpání dovolené samozřejmě může nařídit.

Odstupné: průměrný výdělek (jako při náhradě mzdy za dovolenou). Používání služebního vozidla se v něm neodrazí. Prémie za dlouhodobé výsledky by měly být zahrnuty (proporční zápočet).

• #24195 Reply

Eva Ivanova

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v prosinci můj syn dovrší 3 roky svého věku a já bych měla nastoupit do práce, pracuji na ČVUT,FEL, ale naší katedru v době mé MD zrušili, tudíž se nemám kam vrátit – pracovala jsem jako sekretářka. Zajímalo by mne, když mi naše personalistka nabídla práci sekretářky, ale na jiné fakultě, jestli jí musím přijmout, když je to na jiné fakultě ale je to vrámci ČVUT. A v jakém případě by mne náleželo odstupné? Také není nikde psáno, že mne na tu fakultu přijmou, jak se mám zachovat, čekat až mi nabídnou jinou sekretářskou práci, nebo odejít na dohodu?

Také jsem se dozvěděla, že na fakultě, kde jsem pracovala bylo volné místo sekretářky a místo aby mi místo nabídli, tak vzali důchodce a ještě k tomu chlapa, tak nevím co si mám o tom myslet, děkuji Vám za odpověď Eva

• #24196 Reply

veronika

Dobry den , pracuji jako prodavacka u soukromeho zamestnavatele.Jelikoz obchod uz nevydelava, k poslednimu unoru 2009 bude zrusen a k 1.12. 2008 mam vypoved s dvoumesicni vypovedni lhutou. Rada bych vedela jestli mam narok na odstupne , kdyz zamestnavatel tyto prostory pronajme firme, ktera zde bude prodavat jiny sortiment, a mne byla nabidnuta prace prave u teto firmy.Predem dekuji za pripadnou odpoved

• #24197 Reply

Denisa Lagová

Dobrý den,

Jsem žena na MD. Můj zaměstnavatel momentálně

propouští z odstupným pro málo zakázek. Jelikož

nebudu mít po skončení tříleté MD kam dát dítě

chtěla bych se zeptat jestli mám nárok v MD

ukončit MD a tím získat odstupné. Děkuji Lagová

• #24198 Reply

Mark Spitz

Dobrý den.Pracuji v nepřetržitém provozu jako dispečer.Na velínu je nás pět.Od ledna 2009 chce vedení snížit počet dispečerů na čtyři. Ten pátý má být přeřazen na dílnu ,kde bude vykonávat práci,kterou mu určí mistr dílen(jedná se o nekvalifikované práce např.sekání trávy,natírání a čištění zařízení) a zároveń bude zaskakovat za dispečery ,kteří si budou brát volno nebo budou nemocní.Vztahuje se na tuto situaci odstupné,když by dispečer s tímto zařazením nesouhlasil a dal výpověď?V pracovní smlouvě mám zařazení jako dispečer provozu. Moje odbornost je provozní chemik a nevím co bych asi na dílně dělal.Děkuji za odpověď.

• #24199 Reply

Karel Dlouhý

Když dáte výpověď, na odstupné nemáte nárok.

Vy musíte trvat na tom, že jsou Vám povinni přidělovat práci odpovídající pracovnímu zařazení "dispečer provozu" a že s přeřazením na jiné pracoviště nesouhlasíte.

Potom oni budou muset dát výpověď z organizačních důvodů a pak bude náležet odstupné (nebo mohou s vámi ukončit pracovní poměr dohodou, ale v dohodě musí být uvedeno, že jde o organizační důvody – pokud to uvedeno nebude, tak odstupné nedostanete).

• #24200 Reply

Blaho Petr

Dobrý den,

Se zaměstnavatelem jsme se dohodli o ukončení pracovního poměru ke dni 30.11.2008 dohodou ve smyslu §49 Zákoníku práce č.262/2006 Sb.

V souvislosti s ukončením pracovního poměru mě bude vyplacena mimořádná odměna za pracovní výkon v období březen – listopad 2008,která bude splatná ve výplatním termínu za měsíc Listopad 2008.Ctěl bych se zeptat zdali když zaměstnavatel nedodrží dané podmínky sjednané v dohodě jestli mám šanci se proti dohodě odvolat a do kolika dnů jetli pracovních a nebo kalendářních a zdali dostanu podporu v nezaměstnanosti.

Částka na které jsme se dohodly činí 209.000 Kč hrubého,které je zakotveno v dohodě.

• #24201 Reply

maja dvorak

dobry den

chtela bych se zeptat pres dva roky pracuji jako prodavacka u jedne soukrome firmy..nini od noveho roku firma knci a nastupuje jina firma…ktera slibila ze stavajici pracovniky zamestna mam narod na odstupne od zamestanavtele ktery tedy skonci???a jeste me zajima mam 5 leteho syna a zajimame jestli me muze zamestnavatel presunout do jineho mesta kuli praci

• #24202 Reply

Alena Možnařová

Dobrý večer,

řeším už dva roky spor o ukončení pra.poměru a proplacení odstupného,včetně doplacení ušlé mzdy za 3 měs,částku 49,000,-.Kč.

Bohužel tento spor jsem vyhrála soudní cestou a rozsudek zněl ,aby bývalý zaměstnavatel zaplatil.

Doposud se tak nestalo.

Prosím o radu, jak mohu vymáhat tuto částku po mém bývalém zaměstnavateli?

Slyšela jsem o vymáhání elektronickou soudní cestou,která je rychlejší než exekutor? Je to možné a pokud ano, kde se mohu obrátit.

Předem děkuji

s pozdravem

Možnařová

• #24203 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jsou-li pro ni splněny podmínky, pak byste ji měl obdržet po skončení PP. Zaměstnavatel by měl plnění vyplatit dobrovolně, jelikož vyplývá přímo z kolektivní smlouvy, ale připomenout mu to jistě můžete. Otázka ovšem je, jestli na to bude mít dostatek prostředků.

• #24204 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, měli by Vám nabídnout místo podle Vaší pracovní smlouvy, může být i jinde než původní místo. Je na Vás, jestli ho přijmete nebo ne (i když neznám přesné znění ujednání o místu výkonu práce). Pokud ne, měla byste s ukončením PP dostat odstupné. To by Vám mělo náležet i při dohodě o rozvázání PP, v té se ovšem musí jasně uvést, proč PP končí a že je nárok na odstupné, aby se předešlo budoucím nejasnostem o odstupném.

• #24205 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to je tu psáno stále dokola. Končí-li zaměstnavatel, nárok na odstupné je. Jestli přijmete nabídku nové práce, záleží jen na Vás, s odstupným to nesouvisí.

• #24206 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, co myslíte tím "nárok v MD ukončit MD"? Jestli máte na mysli ukončení mateřské (čímž ale myslíte rodičovskou dovolenou, mateřskou už dávno nečerpáte), pak ji můžete ukončit jen se souhlasem zaměstnavatele. Ten je totiž povinen Vás přijmout zpět do práce až ve chvíli, kdy skončí RD. Před 3 rokem dítěte, jestliže máte sjednanou 3-letou RD, Vám nástup zpět do práce umožnit nemusí.

• #24207 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Odpověď na podobný dotaz o odstupném je tu mnohokrát, takže si projděte diskuzi.

Jinak platí, že bez Vašeho souhlasu Vás nikdo do jiného města přeložit nemůže.

• #24208 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to se obraťte tam, kde jste o takové zázračném vymáhání slyšela. Je mi znám elektronický platební rozkaz, ale že by fungovaly nějaké "elektronické" exekuce, o tom nevím.

Jestliže dlužník neplní ani povinnost z rozsudku, pak se musí podat návrh na výkon rozhodnutí a dojde k nařízení klasické exekuce (nikoliv elektronické).

• #24209 Reply

Iveta Svejdova

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené a firma u které jsem zaměstnána jde do konkurzu,mam smlouvu na dobu nurčitou a chtěla bych vědět zda mám nárok na odstupné.Děkuji

• #24210 Reply

Radek Sychra

Dobrý den

jsme zaměstnán jako rozpočtář a měl bych dotaz na jednu věc, zaměstnavatel mi dal na výběr buď budu přeřezen na maloobchodní oddělení nebo dostanu výpověď, měl bych dotaz zda v případě pokud nebudu chtít zůstat na maloobchodním oddělení a tím pádem dostanu od zaměstnavatele výpověď zda mám nárok na odstupné nebo ne.

Děkuji

• #24211 Reply

Daniela Pečeńová

Dobrý den chci se optat, můj zaměstnavatel mě dal výpověd protože firma nevydělává, a říkal mě že mi dá jen 1 měsíc odstupné že na víc nemá a to dohodou a na černo:(.Ale já dobře vím že mám nárok na aspoń 3 měsíce odstupného! prosimvás co mám dělat,vyhrožuje mi že i když si budu stěžovat že to z něj nevymůžu když firma nevydělávala ale to není můj problém ale jeho! prosím pora´dte mi:(

• #24212 Reply

Mgr. Oldřich Topka

To je zde odpovězeno nesčetněkrát, takže si projděte diskuze v diskuzním fóru pracovního práva.

• #24213 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Před vložením dotazu si mají tazatelé projít příslušné diskuze a nevkládat stále stejné dotazy. Tohle je zde zodpovězeno alespoň tisíckrát, takže si projděte fórum na téma pracovního práva.

• #24214 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Pokud nezaplatí to, co podle ZP má, pak ho žalujte.

• #24215 Reply

Lukáš Sikora

Dobrý den, dostal jsem výpověď z důvodu nadbytečnosti ke dni 12.12.2008 se 3 měsíčním odstupným. Chci se zeptat jak se bude odstupné počítat, zda za 10. 11. a 12. měsíc + zbytek z 9. aby byly 3 měsíce celé, nebo za poslední celý odpracovaný kvartál, což je 7. 8. a 9. měsíc?

• #24216 Reply

jana vakulenko

Pracuji ve firmě /sro/,ktera vlastni nemovitost,kde provozuje restauraci.Od 1.2.2009 bude rest. dana do pronajmu jinemu provozovateli a firma zůstane nadale majitelem nemovitosti.Novy provozovatel mi nabidl spolupraci,ale pod jinym vedenim na miste nechci setrvat.Musi se mnou zamestnavatel rozvazat prac.poměr,nebo me můze predat i s provozem?Mam narok na odstupne?A pokud bych eventuelne zůstala, narok na odstupne zanika?Do predani restaurace nezbyva uz ani měsic a zatim mi nebylo pisemne nic oznameno.Co 2mesicni vypovedni lhuta,musi mi ji zamestnavatel proplatit? Dale nemam vybranou skoro zadnou dovolenou z lonskeho roku,zamestnavatel nam ji vzdy proplacel.Mam na jeji proplaceni ze zakona narok? Predem dekuji za odpoved.

• #24217 Reply

Karel Hudák

Dobrý den, zaměstnavatel mi odmítá zaplatit odstupné, přičemž splňuji podmínky,ptal jsem se na pracáku.Firma skončila s výrobou,všechny zaměstnance propustil dohodou,já jediný jsem nepodepsal.Chce mi výpovědˇposlat poštou s tím,že odstupné nezaplatí.Jak mám dál pokračovat?Děkuji

• #24218 Reply

Tomáš Paňák

Dobrý den

Je možné zrušení dohody o rozvázání prac poměru ze strany zaměstnance?

Děkuji

• #24219 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Počítá se z rozhodného období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí, tedy 7.-9. měsíc (viz §354 ZP).

• #24220 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to záleží na tom, jak dojde k převodu. Jestli půjde jen o restauraci, pak vztahy se zaměstnanci musí řešit současný zaměstnavatel, o čemž se dočtete v diskuzích. Jestli však dojde i k převedení činnosti se zaměstnanci, pak přecházejí všechna práva a povinnosti z pracovních vztahů na nového zaměstnavatele a řeší je on. Pokud pro něj nebudete chtít pracovat, musíte se s ním na skončení PP buď dohodnout anebo dát výpověď. Z dotazu není zřejmé, která z variant nastane.

• #24221 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak, jak je tu popisováno stále dokola, pokud zaměstnavatel neplní své povinnosti, musí se zaměstnanec svých dlužných nároků domáhat u soudu.

• #24222 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohoda je dvoustranný (nebo vícestranný) právní úkon. Její zrušení je tedy možné jen tehdy, pokud s tím souhlasí všichni účastníci. Jednostranně by bylo možné od ní odstoupit jen tehdy, pokud by to v ní bylo výslovně sjednáno. Ale u dohody o rozvázání PP nebývá obvyklé, že by obsahovala možnost odstoupení.

• #24223 Reply

Dita Hodna

Dobry den, pracovala jsem 15 mesicu u firmy Sportisimo a teprve k novemu roku mne managerka prodejny ohlasila, ze mam odejit z prace formou dohody. Na odstupne ze nemam pravo, pokud nepodepisu, ze mi s klidem napise paragraf 53- hrube poruseni kazne.

Podepsala jsem po natlaku, ale zaroven si myslim, ze stale se snad jeste neco da udelat.

Zaroven v tomto obchode dochazi k diskriminaci zamestnancu, kdy se s jednotlivymiá zamestnanci zachazi pri stejnych situacich rozdilne.

Dekuji

• #24224 Reply

Dita Hodna

Dobry den, pracovala jsem 15 mesicu u firmy Sportisimo a teprve k novemu roku mne managerka prodejny ohlasila, ze mam odejit z prace formou dohody. Na odstupne ze nemam pravo, pokud nepodepisu, ze mi s klidem napise paragraf 53- hrube poruseni kazne.

Podepsala jsem po natlaku, ale zaroven si myslim, ze stale se snad jeste neco da udelat.

Zaroven v tomto obchode dochazi k diskriminaci zamestnancu, kdy se s jednotlivymiá zamestnanci zachazi pri stejnych situacich rozdilne.

Dekuji

• #24225 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, není mi jasné, zda to jen sdělujete svou zkušenost, nebo se na něco ptáte.

"Podepsala jsem po natlaku, ale zaroven si myslim, ze stale se snad jeste neco da udelat."

Je otázka, jak ten nátlak prokážete (před několika dny bylo ve zprávách v televizi, jak si zaměstnanec nahrál výhrůžky nadřízeného na mobilní telefon – máte něco takového?).

"ze mi s klidem napise paragraf 53- hrube poruseni kazne" – to není až tak jednoduché, neboť pokud byste s tím nesouhlasila a podala návrh k soudu na neplatnost výpovědi, musela by ona vše prokazovat.

Na diskriminaci zaměstnanců můžete dát podnět na inspekci práce.

• #24226 Reply

KP

Dobrý den, za listopad 08 jsem stále ještě nedostal výplatu. V pracovní smlouvě mám výplatní den 28. den následujíco měsíce. Pokud mi zaměstnavatel do 12.1. nezaplatí výplatu, mám nárok na okamžitou výpověď s odstupným. Zbývá mi však ještě 6 dní staré dovolené. Je zaměstnavatel povinen v případě podání okamžité výpovědi z mé strany mi dovolenou proplatit?

• #24227 Reply

KP

Ještě doplňuji předchozí dotaz. Pokud mi zaměstanvatel zaplatí výplatu např. 16 dní po dohodnutém termínu a získávám tak nárok na odstupné, od jakého dne se počítá dvouměsíční lhůta, během které mohu podat okamžitou výpověď? děkuji

• #24228 Reply

Eva Ivanova

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 18. prosince loňského roku jsem byla nucena ukončit prac. pom. dohodou z organizačních důvodů. V dohodě o ukončení pracovního poměru mám uvedeno že mám nárok na čtyřnásobek průměrného výdělku. Zajímalo by mne, jak se počítá průměrný výdělek. Je to základ+osob.příplatek a průměruje se to za určité období? Já jsem byla od 1.11.04 do 18.12.08 na MD, tak nevím jak se to počítá, jestli se to počítá za období před nástupem na MD?

ještě jeden dotaz, počítají se do toho i odměny?

Když jsem se ptala účetní v podniku, ta mi řekla, že to počítala jen ze základu, ale to přece není průměr, když základ je stále stejný.

Děkuji Vám za odpověď. Vždy jste mi poradili výborně, děkuji že existujete!!!

Eva

• #24229 Reply

Radka

Dobrý den,

ráda bych se zeptala. Manžel má smlouvu na DU do 31.7.2009. Nyní ho chtějí propustit, zrušit jeho pozici obchodního zástupce. Dali mu nabídku na přeložení na jinou pozici, ale on s ní nesouhlasí. Místo výkonu práce se liší. Teď k mému dotazu, pokud bude výpověď k 31.1.2009 má poté 2měs. výpovědní dobu a poté má nárok na 3 měs. odstupné? A pokud má místo výkonu v místě bydliště, tak se nemusí dopravovat do pobočky firmy? Moc děkuji za odpověď a s pozdravem Radka t.

• #24230 Reply

Karel Dlouhý

Teď k mému dotazu, pokud bude výpověď k 31.1.2009 má poté 2měs. výpovědní dobu a poté má nárok na 3 měs. odstupné?

ANO – tedy prac.poměr by skončil 31. 3. 2009.

A pokud má místo výkonu v místě bydliště, tak se nemusí dopravovat do pobočky firmy?

Tomuto dotazu nerozumím.

• #24231 Reply

Karel Dlouhý

Viz HLAVA XVIII zák. práce PRŮMĚRNÝ VÝDĚLEK

§353 (1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

§354 (1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

§354 (2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.

§355 (1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

§355 (2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

TOTO TEDY BUDE U VÁS

(nejen základ, ale i os.přípl. a odměny!)

• #24232 Reply

Jiří Hošák

Chci se zeptat zdali mám nárok na odstupné v případě ze mám smlouvu na určito a to do 31.3.2009 a firma mi nabízí ukončit PP(dohodou) k 31.1.2009 s tím že mi ty dva platy zaplatí.

Pak ještě jeden příklad.V případě ze mám smlouvu na určito a to do 31.4.2009 a firma mi nabízí ukončit PP k 31.1.2009(dohodou)na jaké odstupné mám nákrok?

Firma připravuje hromadné propouštění dle pragrafu 52C (o snížení stavu zaměstnanců za učelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.)

Je jasné že tuhle dohodu nemusím podepsat a tím pádem poběží 2 měsíční výpovědní lhůta.

Při PP poměru na neurčito je to jasné.Tam je min.3 měsíční odstupné.

Děkuji za odpověď.

• #24233 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

ze zákona je min.3 měsíční odstupné. (Nehledě na to, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou).

Tedy buď dají výpověď z organ. důvodů (2 měs. výp. doba, 3 měs. odstupné) – pokud ji pracovník obdrží v lednu, skončí výpovědní doba 31. 3. 2009.

Nebo uzavřou dohodu o skončení prac. poměru z organ. důvodů k libovolnému datu (třeba uprostřed měsíce) a je nárok na 3 měs. odstupné.

Tedy v tom prvním příkladu můžete chtít 3měs. odstupné – ALE pokud nebudou chtít na to přistoupit, tak si to zvažte. Výpověď Vám nedají, nechají si Vás do 31. 3. a pak žádné odstupné nedostanete (zatímco pokud skončíte dohodou k 31.1. a dostanete 2 platy, tak je máte "bez práce" a od 1. 2. můžete být zaměstnán jinde nebo pobírat podporu od úřadu práce).

• #24234 Reply

Petr

Dobrý den,dlouho jsem hledal informace ohledně fúze společností ohledně práv a povinností zaměstnavatele vůči zaměstnancům, ale bohužel bezúspěšně. Nadnarodni spolecnost lonskeho roku koupila 100% akcií firmy, ve které pracuji. Společnost se přejmenovala a změnila sídlo společnosti v rámci města. Má s námi být podepsaný jakýsi dodatek o změně platového výměru. Rád bych se Vás proto zeptal na několik věcí, které mi nejsou jasné.

1. Musí nám dát fúzovaná firma výpověď a nová opět novou smlouvu?

2. Pokud nebudu souhlastit s podepsáním platového dodatku, co se stane?

Děkuji

Petr

• #24235 Reply

Petr Bojer

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat? 19.9.2008 jsem ukončil pracovní poměr, z důvodu nevyplácení mzdy zaměstnavatelem, okamžitým zrušením pr. smlouvy, podle §56 zákoníku práce. Zaměstnavatel ani dosud neplní své závazky vůči ostatním zaměstnancům a ani vůči mé osobě. Nevím jak dále postupovat. Ještě mi dluží za proplacení 12 dnů staré dovolené z roku 2007. Předem děkuji za vyřízení mé žádosti, s pozdravem Petr Bojer, Teplice.

• #24236 Reply

František Linhart

Dobrý den,Chci se zeptat zdali mám nárok na odstupné v případě,že mě zaměstnavatel propustí ze zdravotních důvodů které nejsou způsobeny pracovním úrazem ani nemocí z povolání.Zaměstnavatel mi dává pouze dvouměsíční výpovědní lhůtu po kterou ale se svým zdravotním stavem nemohu (podle závodního lékaře)docházet do práce.Po dobu těchto dvou měsíců zůstávám tedy doma a zaměstnavatel bere tyto dva platy zároveň jako odstupné.Můžete mi prosím odepsat jestli postup mého zaměstnavatele je v pořádku, v případě že ne tak na co bych podle Vás měl nárok. Děkuji za odpověď.

Franta

• #24237 Reply

Kristýna Finková

Dobrý den, pracujeme s manželem v jedné firme.Dne 12. 1. 2009 nam majitel vyčítal ze vyštvavame nove zamestnance a k 1. 2. 2009 mame jeden z nas odejit.Oba mame smlouvu na dobu neurcitou.Prosim Vas o radu jak mam dale postupovat.Odstupne mi firma nebude chtit vyplatit a pokud se ozvu tak mi budou urcite vyhrozovat §53.S manželem se domluvili že on ukončí pracovní poměr k 31. 3. 2009.Obávám se pokud bych si trvala na odstupném bude vyhrožovat manželovi s §53 taky.Prosím o pomoc a děkuji za odpověď Finková

• #24238 Reply

hana kralova

Dobry den rada bych se zeptala jestli mam narok na odstupne.24.1.2005 se my stal pracovni uraz rok jsem marodila.Pak semnou firma uzavrela Zadost o ukonceni pracovniho pomeru §43dohodou ke dni23.1.2006.Od 24.1.2006jsem pak pobirala plny invalidni duchod.Dekuji vam za odpoved.HanaK.

• #24239 Reply

Libuše Foltová

Dobrý den.Ráda by jsem se dozvěděla na jaké odstupné mám nárok při ukončení pracovního poměru,když mi byl po roce pracovní neschopnosti přiznán plný invalidní důchod.Jakým způsobem mám požádat o rozvázání pracovního poměru a jaké odstupné mi v tom případě náleží? Děkuji.Foltová.

• #24240 Reply

Libuše Foltová

Doplňuji dotaz: Po dnešní konzultaci se zaměstnavatem,zaměstnavatel nechce dohodu,ale výpověď bez nároku na odstupné,protože během mé nemocenské zrušili moje pracovní místo.Musím v tom případě s jeho výpovědí souhlasit a podepsat ji? Postupuje zaměstnavatel správně?Pokud ne,jak se mám bránit,ještě jsem výpověď nepodepsala,neboť od 26.1.2009 nastupuji do nemocnice,ale k 31.1.2009 mi byla ukončena nemocenská s tím,že mi je přiznám invalidní důchod od 1.2.2009, ale ještě nemám vyrozumění písemně a nestihnu ho předat zaměstnavateli do konce ledna 2009 protože v té době budu v nemocnici a pravděpodobný pobyt v nemucnici bude trvat asi 14 dnů,možná déle.Takže další projednávání se zaměstnavatelem bude možné až po návratu z nemocnice a to bude nejdříve kolem poloviny února 2009.Je možné že mi v tom případě zaměstnavatel nepřizná odstupné?Děkuji předem za vaši odpověď.Foltová.

• #24241 Reply

Nadezda Silna

Dobrý den.

Zaměstnavatel,fyzická osoba, je majitelem několika lékáren. Jednu z nich prodal jiné fyzické osobě – novému zaměstnavateli. Se zaměstnanci prodané lékárny rozvázal původní zaměstnavatel pracovní poměry dohodou. Nový zaměstnavatel s nimi uzavřel nové pracovní smlouvy. Pro zaměstnance se nic kromě změny zaměstnavatele nezměnilo, všichni konají stejnou práci jako doposud.

Dotazy:

1. Je výše popsaná situace zrušením části zaměstnavatele?

2. Pokud by někdo se zaměstnanců na dohodu nepřistoupil a původní zaměstnavatel by mu dal výpověď, předpokládám, že by měl nárok na odstupné?

3. Byl takový postup (tzn. rozvázání prac. poměru a uzavření nových pracovních smluv) nutný? Z jedné odpovědi k předchozímu příspěvku vyplývá, že při převodu části zaměstnavatele stačí zaměstnance jen informovat, ale rozvazovat poměry a uzavírat nové smlouvy není nezbytné.

Děkuji.

• #24242 Reply

Tomáš Horáček

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Chci ukončit pracovní poměr kvuli nové a lepší práci a potřebuji to udělat co nejrychleji. Přemýšlím o dohodě na určité datum výpovědi a nevím jaké mám přesně možnosti a na co mám nárok. Děkuji za odpověď

• #24243 Reply

Václav Bouška

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na odstupné, když jsme se se zaměstnavatelem domluvili o rozvázání pracovního poměru až budu mít nalezenou novou práci a oni tuto dohody nedodrželi a dali mi výpověď bezdůvodně i když jsem novou práci neměl

Díky Bouška

• #24244 Reply

Jan Uhnavý

Dobrý den,

byl jsem zaměstnán od 1.8.2008 do 31.1.2009. Výpověd byla dohodou(z důvodů dle par. 52 odst.c -organizační změny), bez výpovědní lhůty, s nárokem na 5-ti měsíční odstupné.Rozhodné období pro stanovení průměrné měs. mzdy pro potřeby výpočtu odstupného se domnívám pro mě bude pravděpodobně říjen- prosinec 2008.Průměrná měsíční mzdy pro výpočet odstupného se počítá za a) z prostého součtu hrubých mezd v tomto rozhodném období (HM za 10/2008 + HM 11/08 + HM 12/08 dělená 3 (měsíce rozhodného období) nebo za b) podle vzorce PMV = PHV *(TPD * 4,348),kde PMV je průměrná měsíční mzda ,PHV je průměrná hodinová mzda = (HM 10/2008 + HM 11/08 + HM 12/08 dělená 3)/ prům. počet odpracovaných hod (172,5+172.5+150= 165,0 hod),TPD je týdenní pracovní doba = 37,5 hod. Pro porovnání výpočtem dle a) vychází průměrná měsíční mzda o celých 257 Kč více než podle vzorce v b)-co je správně? Vypočtená PMV * 5 = vyplacené hrubé odstupné, odvody z něj stejné jako u mzdy? a podle daní 08 nebo 09? díky

• #24245 Reply

Jan Uhnavý

Dále se chci zeptat zda-li plat za měsíc 01/2009 bude daňově odveden ve společné součtu s vyplaceným hrubým odstupným a z něj budu mít čistý příjem, nebo jestli odstupné bude daněno a mzda za 01/09 bude daněna zvlášť. V tomto případě je zde také rozdíl. Navíc nevím, jestli odstupné zjištěné z rozhodného období (10-12/2008) bude daněno podle danění v roce 08 nebo již 09, mzda určitě již podle úpravy z roku 09. A jak to je s částkou za proplacení dovolené (mám 2,5 dne z roku 08 + 2 dny za měsíc leden 09, tato dovolená se započítá a odvede společně se mzdou nebo bude patřit do balíku odstupné + mzda za 01/2009 + proplacení dovolené 4,5 dne? Nakonec bych vás chtěl požádat o odpověd od kdy mi vznikne nárok na podporu (min. 12 odpracovaných měs za posl. 3 roky v pohodě splňuji, vyplacené odstupné nemá dle mého na nárok na podporu neg.vliv), dle mého mi bude vyplacena zpětně za únor 09 v měsíci březnu,ve výši 65% z prům. čisté mzdy za období 10 – 12/2008, ano? děkuji moc za odpovědi.

• #24246 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

viz úplná znění – zákoník práce, § 351 až 362.

§353 (1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

§356 (1) Průměrný výdělek se zjistí jako průměrný hodinový výdělek.

TEDY Vaše hrubá mzda za ty 3 měsíce se vydělí počtem odpracovaných hodin.

Zaměstnanec ani zaměstnavatel neodvádějí z výplaty odstupného sociální a zdravotní pojištění.

• #24247 Reply

Karel Dlouhý

Ve výplate za leden 2009 bude mzda za leden 2009, náhrada za nevyčerpanou dovolenou a bude tam i odstupné.

Vyplácí se v roce 2009, proto danění podle předpisů platných od 1. 1. 2009.

Nárok na podporu je ode dne registrace na Úřadu práce, výplata jak uvádíte.

• #24248 Reply

Petr Konečný

Dobrý den

Zajímalo by mě,jestli mi náleží tříměsíční odstupné,když jsem zaměstnán od 20.02.2008.Po zkušební době sešlo od podpisu smlouvy na DN z důvodu mého zapomění.Asi po 4.měs.jsem byl přeložen do nově postaveného skladu u stejného zaměstnavatele a v nadešlé době celosvět.krize byl vyzván k podpisu smlouvy na DU do 30.04.2009.Předem děkuji za Vaši odpověd.

S pozdravem,Petr

• #24249 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, dotaz není příliš jasný. (Zkušební doba nemá na daný problémm vliv.)

Pracovní poměr jste uzavřel 20. 2. 2008 – bylo to na dobu neurčitou nebo na dobu určitou do kdy?

Pokud byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou, ta uplynula a Va jste tam dále pracoval, pak platí:

§65 (2) "Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou."

Tzn. žádnou smlouvu na dobu určitou do 30. 4. 2009 nepodepisujte (ani byste neměl nárok na odstupné).

Pokud z organizačních důvodů již nemají zájem, abyste tam pracoval, tak ať Vám dají výpověď podle § 52

písm. c) – s odstupným.

• #24250 Reply

Pavla Tomasová

Dobrý den,

moc prosím o zodpovězenění následujícího: K 30.12.2008 jsem ukončila MD. Momentálně jsem dlouhodobě v neschopnosti (neschopenku jsem předala zaměstnavateli). K tomu mi stejně zaměstnavatel sdělil, že již pro mne není místo a že se dohodneme na ukončení pracovního poměru. Zajímalo by mne v prvé řadě z čeho se počítá neschopenka (zda z předchozí MD či jinak – trvala 3 roky) a zároveň, zda mám nárok na odstupné, i když s ukončením souhlasím a opět z čeho se ev. výše odstupného vypočítá. Zda z příjmu na MD nebo z platu, který jsem měla před nástupem na MD. Moc děkuji! P.T.

• #24251 Reply

Naděžda Šnáblová

Dobrý den, od prosince jsem v pracovní neschopnosti, dne 2.2.09 jsem obdržela výpověď z PP podle §52. písm. a) ZP z důvodu rušení zaměstnavatele, kdy Městský soud v Praze rozhodl o ukončení provozu dlužníkova podniku ke dni 31.3.2009. Ráda bych věděla, zda PN má vliv na odstupné, tedy zda neschopnost musím k 31.3.09 ukončit, abych dostala plnou výši odstupného. Děkuji za odpověď

• #24252 Reply

Miroslav Chlustina

Dobrý den.Nevím jestli to sem patří ale nevím kam bych to napsal?V pátek jsme doma za 60%,zaměstnavatel chce s námi poepsat dohodu o zkrácení pracovní doby aby sem byl v pátek doma zadarmo.Muže to udělat?A co se bude dit kdyš to nepodepišu?

• #24253 Reply

Petr Pavlas

Dobrý den,

dne 12.3.2007 jsem uzavřel se zaměstnavatelem smlouvu (HPP) na dobu neurčitou.

Od 15.3.2009 mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta.

Rozvázání pracovního poměru bylo výpovědí z důvodu dle §52 odst. c. organizační změny

Aby zaměstnavatel ušetřil na daních, tak měsíční výplata je rozdělena na dvě části. Jedna část je zasílána na účet a druhá se vyplácí v hotovosti.

Výše odstupného na které mám nárok je trojnásobek průměrného měsíčního hrubého příjmu v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Kámen úrazu je právě v tom že na výplatní pásce mám ¼ celkového příjmu ze kterého se bude vypočítávat výše odstupného.

Proto bych se Vás chtěl zeptat zda jde ošetřit (určitou formulací na papír) , aby se výše odstupného počítala z celkové částky, jenž dostávám měsíčně od zaměstnavatele, byť se jedná o celkovou částku na které jsem se s ním dohodl po ústní domluvě

Mám nějakou výhodu pracovního práva v tomto případě na svojí straně, nebo jsem odkázán “jen“ na dobrou vůli zaměstnavatele ?

• #24254 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nemocenská by se měla počítat z vyměřovacího základu z příjmů před RD (detaily si však zjistěte u účetní nebo na OSSZ, mzdovým účetnictvím se nezabýváme).

Na odstupné při skončení PP dohodou nebo výpovědí z organizačních důvodů nebo pro nadbytečnost nárok vzniká. Protože jste neměla příjem ze zaměstnání, bude se vycházet z pravděpodobného výdělku podle §355 ZP.

• #24255 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

PN nemá vliv na odstupné.

Pokud jste 2.2.09 obdržela výpověď, skončí pracovní poměr 30. 4. 2009 – bez ohledu na to, zda budete v PN nebo ne.

Na výpověď podle §52 písm. a) se nevztahuje zákaz výpovědi v ochranné době.

• #24256 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

píšete "od 15.3.2009 mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta" – jak jste na to přišel?

Podle §51 (2) "Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce." Tzn. pokud jste převzal výpověď v únoru 2009, běží výpovědní lhůta od 1. 3. do 30. 4. 2009.

"měsíční výplata je rozdělena na dvě části. Jedna část je zasílána na účet a druhá se vyplácí v hotovosti" – to možné je (a děje se), ale na výplatní pásce musí být uvedena celá částka mzdy. Pokud to va Vašem případě není, tak jde o daňový podvod (neměl jste s tím souhlasit) a Vám se to nevyplatí při prac. neschopnosti, odstupném, podpoře v nezaměstnanosti – neboť ta část mzdy, kterou dostáváte "bokem" nebude nikde uvedena. (Podobně kdybyste žádal o půjčku a dokladoval příjem.)

Tedy je jen na něm, zda takto "bokem" Vám dá i poměrnou část odstupného (pochybuji, že by Vám neco podepsal).

• #24257 Reply

Jitka Mrákotová

Dobrý den,

v současné krizi mi zaměstnavatel nařídil 14 dní volna v měsíci za 60% plat. Situace se ale nevyvíjí dobře a je možné, že za dva až tři měsíce dostanu výpověď podle par.52) jako moji bývalí kolegové.

Bude se výše mého odstupného vypočítávat z hrubé mzdy za poslední 3 měsíce, i když tato byla krácena výše uvedeým

způsobem? (Moje hrubá mzda klesla cca o 25%)

• #24258 Reply

Kamil Kretek

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odstupného. Jsem zaměstnán už rok na dobu neurčitou a teď v únoru mi dal zaměstnavatel výpověď k 30.4.2009 podle paragrafu 51. Myslíte že mám nárok na odstupné. Děkuji za odpověď.

• #24259 Reply

zdeněk suda

Dobrý den,

rád bych se u Vás informova. Jedná se o nárok na odstuplné. Tento článek jsem si četl, ale nevím, zda jsem ho správně pochopil. Abych Vás uvedl do obrazu – jsem zaměstnancem a ve smlouvě nemám uvedený termín výplaty. Zaměstnavatel mi stále neuhradil lednovnou výplatu. Je to tak, že v případě, pokud mi do 15dnů po uplynutí termínu (v tomto případě podle zákona 28.2.), což je 15.3., neuhradí mzdu, mám právo dát hodinovou výpověď s nárokem na tříměsíční odstupné?

Předem Vám děkuji za pomoc a přeji příjemný den.

S pozdravem Zdeněk

• #24260 Reply

Zdenka Koutná

Dobrý den, po delší nemoci jsem se vrátila do zaměstnání, kde mi bylo oznámeno, že mé prac. místo bylo zdrušeno. Bylo mi "nabídnuto" Rozvázání prac. poměru dohodou z mé strany. Na mou připomínku, že ve smouvě není uvedeno odstupné, mi bylo sděleno, že buď dostanu poloviční odstupné "na ruku", nebo, v případě, že bych to chtěla oficiálně, mi bylo vyhrožováno, že dostanu pouze minimální mzdu a budou mě neustále písemně upozorňovat na "chyby", a dělali by všechno proto, aby se mě zbavili. Zajímalo by mě, jestli je takový postup zcela normální. Mě to přišlo jako vyhrožování. Bylo to mé první a dlouholeté zaměstnání a nemám s takovým jednáním zkušenosti a jsem z toho hodně otřesená. Moc děkuji za odpověď.

• #24261 Reply

Libor Císař

Dobrý den,

rosím o pomoc.5.ledna tohoto roku jsem nastoupil do nového zaměstnání(prac. smlouva v příloze),jedná se o menší firmu s pár zaměstnanci.Podepsanou pracovní smlouvu jsem obdržel,po několika urgencích u paní zaměstnavatelky až měsíc po nástupu do zaměstnání!Zaměstnavatelka dosud neinformovala zdravotní pojišťovnu ani OSSZ o mém nástupu do zaměstnání.Do dnešního dne mi nebyla vyplacena mzda,termín výplaty mzdy je v pracovní smlouvě stanoven k pátému dni následujícího měsíce.Od 10.2. do 24.2.09 jsem byl v prac.neschopnosti,neschopenky jsem zasílal doporučeně poštou.Zaměstnavatelce jsem po skončení mé neschopnosti odeslal písemné okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance s nárokem na mzdu a odstupné,stačí mi to k ukončení prac. poměru,nebo potřebuji potvrzení od zaměstnavatelky?Pokouším se zaměstnavatelkou komunikovat ale bezvýsledně.Kontaktoval jsem Úřad práce,inspektorát práce i VZP a všude mi radí abych se obrátil na soud,není jiný způsob?Předem děkuji!

• #24262 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

záleží na uvedeném důvodu, který je ve výpovědi uveden.

Podle § 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

a), b), c). d), e), f)

Je-li výpověď podle a), b), c), máte nárok na odstupné.

• #24263 Reply

Karel Dlouhý

Jak sama víte, takový postup je protiprávní (ze zaslaných dotazů je zřejmé, že to není až tak výjimečné).

Jestliže Vaše místo bylo zrušeno, máte nárok na odstupné. Když Vám ho nechtějí (nejsou schopni) dát, tak to místo neměli rušit.

Už tak je to pro Vás problém, žebudete muset hledat nové zaměstnání.

Pokud je u Vás odborová organizace, můžete se obrátit na ni.

Můžete podat podněk na inspekci práce, ale může být problém s dokazováním.

• #24264 Reply

Karel Dlouhý

Od zaměstnavatelky potřebujete potvrzení o zaměstnání (výstupní list).

Nevyplacenou mzdu a náhradu mzdy za nemoc budete muset vymáhat soudně.

• #24265 Reply

Karel Dlouhý

Když vyhrožují "dělali by všechno proto, aby se mě zbavili" – je zde ještě možnost, že Vy víte něco o jejich nesprávných praktikách (daňové úniky, účtování pracovních cest, …) – a můžete jim naznačit, že pokud se s Vámi dohodnou, nemusíte se o tom zmiňovat na příslušných místech, ale pokud by Vás šikanovali, může to co víte oznámit (na finanční úřad apod.).

• #24266 Reply

Kamil Kretek

Dobrý den, ve výpovědi je napsáno jen podle §51 bez dodatku. A navíc to co mi dali podepsat, vypadá jak kdyby bylo psáno mým jménem,protože nahoře je jen mé jméno a adresa… Ale toho jsem si všiml až doma. Asi jsem se nechal napálit… Předem děkuji za váš názor a odpověď k tomu §.

• #24267 Reply

petr panaček

Dobrý den, v roce 2008 byla ukončena činnost firmy konkurzem ve které manželka pracovala. Na posledni vyplatní pásce byla mimo platu naúčtováná i částka odstupného třech průměrných výdělků, kterou do součastne doby neobdržela. Při dotazu na pracovnici, ktera ještě působi ve firmě ji bylo sděleno, že částku, ktera byla na pásce neobdrží, ale bude to jen poměrna částka. Ma na to správce konkurzní podstaty právo, jak proběhne účetníctví při daňovem přiznání, bude uvedena částka ktera nebyla vyplacena odúčtovaná? Děkuji

• #24268 Reply

Hana Tichá

Dobrý den

Prosím o zodpovězení dotazu. Zřejmě mi 19. dubna skončí pracovní poměr z důvodů organizačních změn a dostanu odstupné- 5-ti měsíční (3 měsíce ze zákona + 2 měsíce jako samoživitelka)do tří dnů se zaeviduji na úřadu práce se žádostí o zaměstnání a se žádostí o podporu.A ted mám dotaz- kdy mi začnou vyplácet podporu ? ještě vloni vypláceli hned,za následující měsíc, ale teď prý až po těch měsících , kolik dostanu odstupného- prý to zdůvodňují tím, že mám na ty měsíce plat.Je tedy odstupné bráno jako plat? Platíza nás prý pouze za ty měsíce zdravotní a sociální, Je to pravda? V tom případě, že ano, tak se mi tím prodlužuje oněch 8 měsíců kdy mohu být zaregistrovaná na úřadu? děkuji předem za odpověď.

• #24269 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

podporu v nezaměstnanosti dostanete od registrace, odstupné na ni nemá vliv.

• #24270 Reply

zdeněk suda

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz:

rád bych se u Vás informoval, jsem zaměstnancem a ve smlouvě nemám uvedený termín výplaty. Zaměstnavatel mi stále neuhradil lednovnou výplatu. Je to tak, že v případě, pokud mi do 15dnů po uplynutí termínu (v tomto případě podle zákona 28.2.), což je 15.3., neuhradí mzdu, mám právo dát hodinovou výpověď s nárokem na tříměsíční odstupné?

děkuji.

Zdeněk

• #24271 Reply

Helena Fousová

Dobrý den. Pracoval jsem v jedné společnosti jako truhlář. Dne 28.2.2009 mi skončila zkušební lhůta. Bohužel mi však majitel firmy dne 5.3.2009 vystavil výpověď, kde je uvedeno dohodou a řekl že už nemám chodit. Výpověď jsem podepsal, ale bylo na ní špatné datum ukončení pp a to 31.1.2009 a datum vystavení 5.3.2009 Majitel mi řekl, že mi opraví datum ve výpovědi, což udělal, ale já ji odmítl podepsat, protože jsem se dozvěděl o odstupném, ale kopii nové nemám. To jsem majiteli řekl, ale on mi vyhrožuje, že v případě, že nepodepíši dohodu s novým datumem, použije tu se starým, kterou jsem již podepsal. Bojím se toho, protože výplatu za únor dostanu až 20.3.2009, aby mi ji šéf vůbec dal, a neřekl že jsem skončil již 31.1.2009 a nemám na ni nárok. Chtěl bych se zeptat co mám dělat, a zda může zaměstanavatel dohodu se špatným datumem opravdu použít, nebo je neplatná. Šéf mi odůvodnil výpověď tím, že jsem stejně chtěl skončit, a že práci nezvládám, a nemám nárok na odstupné. Což si nemyslím

• #24272 Reply

David Mottl

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat.Firma u které pracuji ruší provozovnu a chce všechny zaměstnance převést na jinou za stejných podmínek sepsaných ve smlouvě pod stejnou hlavičkou firmy.Pokud na to nepřistoupíme tak nám je nabídnuto rozvázat pracovní poměr dohodou.Může nás firma přesunout na jinou svojí provozovnu?Máme nárok na odstupné pokud nebudeme souhlasit?

Děkuji Mottl

• #24273 Reply

martin dlabaja

dobry den zajimalo by mne jestly mam narok na odstupne kdyz dostanu vypoved s 2 mesicni lhutou

• #24274 Reply

Eva Klukavá

Dobrý den,

domluvili jsme se se zaměstnavatelem, že k 31.3.2009 ukončíme pracovní poměr dohodou za těchto podmínek: bez výpovědní lhůty tzn. 3+2 odstupné platy (Mé pracovní místo se ruší). Jelikož vím že tyto peníze bude mít problém sehnat v celkové výši, nabídla jsem mu, že mi ono odstupné může vyplácet v pěti měsíčních splátkách vždy k 25. v měsíci. Moje hrubá mzda činila 11 000,- hrubého + mi zbývá 12 dní staré dovolené z minulého roku. Chci se zeptat, jestli 1 odstupný plat v mé situaci činí 11 000,- i za předpokladu že jsem od listopadu minulého roku byla v neschopnosti až do 30.3.2009. Jestli se třeba výše odstupného tímto nezměnila, navíc si myslím, že proplacení dovolené musí být uvedeno ve výpovědi zvlášť a nikoli být započítáno do odstupného. Ve výpovědi kterou jsem obdžela je uvedena výše odstupného zhruba 6.600,- (x5) včetně dovolené. Prosím o odpověď a moc za ni děkuji, popřípadě se dnes půjdu informovat na ÚP. Ještě jednou děkuji

• #24275 Reply

Michal Šafránek

Dobrý den,

dle toho co jsem cetl v clancich budu mit mozna pravdu,ale radeji se ptam.

rád bych se zeptal, jestli je možné ukončit pracovní poměr s odstupným (asi 3 měsíční), pokud:

zamestnavatel je v insolvenci a ma problemy s vyplacenim mzdy vcas. zajimalo by me jestli je poruseni smlouvy, kdyz ve smlouve je uvedeno ze zalohy jsou posilany sedmý pracovni den..a dobirka 25.den v mesici nasledujiciho, avsak zamestnavatel posila zalohu az 27.den v mesici nasledujiciho a dobirku az první dny dalsiho mesice. (příklad: vyplatu za brezen je zaloha poslana 27.den v dubnu a dobirka 2.den v kvetnu), myslim ze je to hrube poruseni pracovni smlouvy a tudiz mam narok na odstupne 3 mesicni platy? mimojine, mohu v tomto stadiu ukoncit pracovni pomer na hodinu aniz bych musel mit 2 mesicni vypovedni lhutu? Dekuji za brzkou odpoved.

• #24276 Reply

Pavlina Ptáčková

Dobrý den! Děláme s manželem v jedné firmě manžel už tam dělá od 1993 takže má smlouva na neurčito já tak dělám od dubna 2008 a mám smlouvu na určito do 30.9.2009 a máme problém firma má upadek je v insolvenčním řízení od 16 března i stoprocentní vlastník.Insolvenční správce ještě nedorazil a zaměstnavatel vůbec netuší proč.O částečným krachu už jsme věděli ale 6.5 nám řekli že je konec s firmou a ted se chci zeptat jestli máme nárok na odstupný.Celý duben jsme normálně všichni pracovali a nechce zaplatit lidem ani dubnové výplaty má na to právo? Děkuji za rychlou odpověd s pozdravem P

• #24277 Reply

Libor Grygar

ke konci roku 2008 šla naše firma do likvidace a my jsem daly okamžité zrušení pracovnicho poměru z důvodů nevyplaceních mezd.

Dlužné mzdy nám vyplatil úřad práce,ale odstupné které nám ze zákona náleží doposud nejsou vyplaceny i když jsme podaly přihlášku do likvidace a likvidátor který to má na starosti nám přislíbil že dlužné odstupné a mzdy mají podle zákona přednost a do tří měsíců tyto dlužné mzdy budou vyplacené tak se chci zeptat jestly existuje ještě jiná možnost předem děkuji

• #24278 Reply

Radek Matějka

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat manželka je na MD a má se vrátit do předchozího zaměanání.Ale během MD (ale i před ní) měla problém se sluchem. Ten se až ted vyřešil. Ale lékař ji řekl že do zaměstnání v kterém pracuje v hluku, se vrátit nemůže.Stačí k ukončení pracovního poměru papír od tohoto ušního lékaře? A vzniká tim nárok na 12-ti měsíční odstupné?Jestliže ji nenabídne místo bez hluku?? Děkuji za odpověď.

• #24279 Reply

Adéla Židkova

Jsem matka samoživitelka se studující dcerou a mám být propuštěna ze soukromé firmy.Chci se zeptat zda mám právo na odstupné,v jaké výši a na kolik měsíců odstupného mám nárok??Mám smlouvu na neurčito,výpověd z důvodu nadbytečnosti.Předem děkuju za radu.

• #24280 Reply

Karel Dlouhý

Ano, odstupné ve výši 3 měs. mezd.

• #24281 Reply

Barbora Úlehlová

Dobry den, ráda bych se informovala na nároku na odstupné. Dostala jsem výpověď dle paragrafu 52 zákona 262/2006 Sb. Mám nárok na tři odstupné platy. V případě, že si seženu práci a potřebovala bych nastoupit dříve (a jenom proto, že mi ukončil zaměstnavatel pozici) mám nárok na odstupné nebo ne? Krátí se nejak tri odstupné platby o dobu ,kterou bych skončila dříve nebo nárok zanika? Dekuji Bara Ulehlova

• #24282 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokátka

Dobrý den,

jestliže byla výpověď dána z některého z důvodů dle písm. a) – c) § 52 ZP, máte ze zákona nárok na zaplacení odstupného ve výši trojnásobku průměrného výdělku a to bez ohledu na to, kdy a zda si najdete jinou práci.

Nicméně, musíte samozřejmě dodržet výpovědní lhůtu stejně jako zaměstnavatel. Pokuste se s ním dohodnout na uzavření dohody o skončení pracovního poměru s tím, že do dohody uvedete důvod skončení (dle některého z důvodů a – c § 52 ZP), poté byste měla nárok na odstupné i tak.

• #24283 Reply

Hana Hamříková

Dobrý den, manžel dne 1.10.2007 podepsal pracovní smlouvu na dobu neurčitou jako řidič. Dne 2.9.2009 manželovi dal zaměstnavatel k podepsání dohodu o zrušení pracovního vztahu, neuvedl žádné organizační důvody, takže manžel tuto dohodu nepodepsal, jelikož by neměl nárok na odstupné. Na základě odmítnutí zaměstnavatel určil, že ho převede na jinou práci. Pro manžela není z finančních důvodů možné dojíždět do zaměstnání (cca 200km, jako řidič měl jisté výhody), jelikož by to bylo na naše vlastní náklady. Má právo zaměstnavatel manžela převést na jinou práci a po té pro neplnění úkolů mu dát výpověď bez nároku na odstupné? Děkuji za odpověď Hanka.

• #24284 Reply

Tomáš Ulrich

Dobrý den, před půl rokem jsem dával výpověd, ale v jejím průběhu mě ředitel nabídl jinou pozici, kterou jsem přijal, ale která se nyní ruší a byla mi nabídnuta zpět pozice, kterou jsem vykonával před tím, kterou jsem ovšem nepřijal a budu končit, ale vůbec nevím za jakých podmínek a zda mám právo v tomto případě na odstupné když jsem nebyl propuštěn pro nadbytečnost jako ostatní, ale byla mi nabídnuta jiná pozice, kterou jsem ovšem odmítl. Takže mi zaměstnavatel řekl, že pracovní poměr ukončíme dohodou, ale já nevím zda mám v tomto případě nárok na odstupné. Děkuji mnohokráte za radu a přeji hezký den.

• #24285 Reply

Roman M.

U nadbytečosti vám náleží odstupné ve výši PM za 3 měsíce. A za co by jste měl být prospuštěn,

"ne za nadbytečnost" není definice známa ZP a pokud se chcete seznámit s možnostmi propuštění čtěte zákoník práce. U dohody dotanete to na čem se dohodnete.

Taky záleží na to zda vás zaměstnavatel může přendat na jimou práci. Pročtete si smlouvu

• #24286 Reply

Petra Meixnerová

Zdravím všechny.Mám prac.poměr na dobu určitou po dobu trvání mat. dovolené jiné zaměstnankyně.Není tam žádný konkrétní datum. Pracuji ve firmě již dva roky. Tzn. pokud se nemýlím mat. dovolená už tedy skončila a je to rodičovská. Bude se propouštět pro nadsbytečnost, budou se rušit prac. místa. Pokud dostanu výpověď ,mám nárok na odstupné? Prosím zkusí mi někdo odpovědět. Díky.

• #24287 Reply

Tereza Gottwaldová

Dobrý den,

jelikož se zrušilo mé pracovní místo,dostala jsem výpověď a odstupné.Hned jsem se přihlásila na ÚP kde mi bylo sděleno, že mohu zažádat o příspěvek v nezaměstnanosti.Opravdu mám na něj nárok? A další otázka – jak se bude v tomto případě počítat příspěvek od státu? Zda do něj bude i započítané ostupné a nebo z mého platu. Díky moc

TG

• #24288 Reply

jan riederer

dobry den. zamestnavatel mi zdelilze me od 1.11.09.propousti ze jsem nadbytecny zadnou pisemnou vypoved jsem nedostal mam narok na odstupne plus ty dva mesice vypovedni lhuty ktere jsem podle zakona mel dostat predem dekuji

• #24289 Reply

Roman M.

výpověd musí být písemná a pro nadbytečnost jsou 2 měsíce výpovědní doba a odstupné 3 měsíční.

• #24290 Reply

jan riederer

DOBRY VECER CHTEL JSEM SE JESTE ZEPTAT.DOPOSAVAD JSEM ZADNOU PISEMNOU VYPOVED NEDOSTAL JEM MI REKL ZE ME OD 1.11.09. PROPOUSTI Z NADBYTECNOSTI.A CO TY DVA MESICE VYPOVEDNI LHUTY KTEROU NEDODRZEL .MAM NAROK I NA ODSTUPNE ZA TYTO DVA MESICE JAKO ODSTUPNE DEKUJI

• #24291 Reply

Pavel Nechovský

Jakým způsobem se počítá 3 měsíční odstupné při výpovědi, když jsem ve stavu nemocných od 7. 7. 2009, do práce nastoupím 26. 11. 2029, a to jenom proto, aby mi mohla být dána výpověď (zrušili mé místo) s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tj. k 31. 1. 2010. (Jelikož už mám novou práci najítou od února, proto ten nástup do práce k 26. 11. 2009, aby mi výpovědní lhůta běžela). Protože mé místo zrušili, mám v plánu jít v prosinci opět marodit (mám vleklé problémy se zádáma, s páteří), takže nebudu pracovat ani v prosinci. Proto by mě zajímalo, jak se odstupné bude počítat. Dík za radu

• #24292 Reply

Radka Havelkova

Dobry den,

za jakych podminek mam narok na odstupne, pokud me bude chtit zamestnavatel vyhodit? Mohl by mi maximalne napsat, ze neni spokojen s mym vykonavanim prace.

Mam i v tomto pripade narok na 3mes odstupne?

Děkuji za odpoved.

• #24293 Reply

Lenka Hanáková

Dobrý večer.

Zaměstnavatel mi dal výpověď ale zároveň mi nabídl že mohu vykonávat stejnou práci (uklízečka) na Živnostenský list. Pokud se rozhodnu že tuto nabídku příjmu chce současnou výpověď podle §52C zrušit a napsat výpověď dohodou, tak že bych přišla o odstupné. Je tento postup správný, nebo se mohu proti němu ohradit?

Děkuji za radu

• #24294 Reply

Karel Dlouhý

Když je výpověď podaná, tak její odvolání je možné jen se souhlasem druhého účastníka (tedy Vás).

Můžete se dohodnout, že skončíte prac. poměr dohodou z organizačních důvodů, pak je nárok na odstupné.

To, že pak bude úklid zajišťovat dodavatelsky jinou firmou (třeba Vámi) není pro Vaše odstupné rozhodující.

• #24295 Reply

Karel Dlouhý

Zák. práce:

§65 (2) "Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou."

Tedy pokud mateřská dovolená dané pracovnice skončila a Vy nadále pracujete, změnil se Vám prac. poměr na dobu neurčitou.

Asi byste na to měl ztaměstnavatele upozornit s odvoláním na tento paragraf.

(Měl Vám do smlouvy napsat "po dobu mateřské dovolené a rodičovské dovolené pracovnice X.Y.")

Národk na odstupné při výpovědi z org. důvodů je i při prac. poměru na dobu určitou.

• #24296 Reply

Karel Dlouhý

Nechápu, proč byste měl nastoupit, aby Vám mohli dát výpověď.

Můžete přece ukončit pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů, pak dostanete odstupné, dohodu lze uzavřít i po dobu prac. neschopnosti.

Odstupné se vypočítá podle prům. výdělku za 4. čtvrtletí, případně podle pravděpodobného výdělku.

• #24297 Reply

Karel Dlouhý

Odstupné náleží jen při výpovědi z důvodů:

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

Při výpovědi z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků odstupné nenáleží.

• #24298 Reply

Ivana Svorová

Dne 2.12.2009 mi byl přiznám částený inv.důchod.Dne 2.1.2010 mi končí nemocenská a 3.1.2010 jsem v částečném důchodu.Tyto změny jsem řešila v práci.Bylo mi řečeno,že práci pro mě nemají a na ostupné nemám nárok.Je to jen při pr.úrazu nebo nemoc z povolání.Poradí mi někdo jak to tedy mám řešit??Děkuji Iva

• #24299 Reply

Karel Dlouhý

Pokud nemůžete vzhledem ke zdravotnímu stavu vykonávat dosavadní práci, můžete skončit pracovní poměr dohodou (což je nejvhodnější), nebo vám může dát zaměstnavatel výpověď.

Odstupné nenáleží.

• #24300 Reply

marie nová

Dobrý den, v 04/2009 mě byla dána výpověď z prac. poměru z důvodu organizačních změn ve firmě. Ve výpovědi je uvedeno, že mi bude vyplaceno odstupné, což se do dnešního dne nestalo. Obrátila jsem se tedy na Oblastní inspektorát práce, který by měl být v této oblasti ze zákona nápomocen, bohužel ani tento úřad nereaguje, ani po urgenci, kterou jsem jim zaslala. Proto se chci obrátit na soud a Vás požádat o radu, která možná pomůže i ostatním lidem, kteří řeší stejný problém jako já. Chci se zeptat, zda existuje nějaký vzor, podle kterého by se dala žaloba na soud napsat a dále, na který soud musím žalobu podat? Mohu ji podat např. na soud v místě mého trvalého bydliště nebo ji musím zaslat na soud, kde má sídlo firma? Nevím, který soud je v této věci oprávněn rozhodnout. Děkuji za odpověď.

• #24301 Reply

Alena Veselá

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně fúze společností práv a povinností zaměstnavatele vůči zaměstnancům. Má s námi být podepsaný jakýsi dodatek o změně platového výměru. Ráda bych se Vás zeptala zda:

1. Musí nám dát fúzovaná firma výpověď a nová opět novou smlouvu?

2. Pokud nebudu souhlastit s podepsáním platového dodatku, co se stane?

Děkuji Veselá

• #24302 Reply

Taťána Loosová

Při mém odchodu na mat.dovolenou ,byla přijata pracovnice na záskok.Pracovní smlouva na dobu určitou,v textu uvedeno: …po dobu mateřské dovolené a následné rodičovské dovolené do 30.3.2010.Dohodla jsem se ÚSTNĚ s majitelewm firmy,že budu doma do 4 let dítěte,to je do data uvedeného v prac.smlouvě.Po 3. roce dítěte jsem NEPOŽÁDALA majitele písemně o souhlas s pokračováním RD do 4 let věku dítěte.Teď mi majitel jen tak mezi řečí sdělil,že pokud se chci vrátit,tak pouze na POLOVIČNÍ úvazek.Pokud odmítnu,na mém místě bude nadále ponechána ,už na HPP a na PLNÝ úvazek pracovnice na záskok.Jde pouze o to,abych odmítla být zaměstnána na poloviční úvazek a aby byl PP ukončen DOHODOU bez nároku na odstupné.Z etických důvodů již nechci být u tohoto majitele nadále zaměstnána,ale přiznávám,že bych ráda odešla s odstupným.

• #24303 Reply

Katarína Húserková

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V práci se mi stal úraz – komplikovaná zlomenina nohy. Po necelém roce jsem se vrátila do práce a doktorka mi napsala lékařský posudek o snížení pracovní schopnosti, který jsem odevzdala 10.2.2010. Zatím to vypadá, že žádnou pro mně vhodnou práci nenajdou, a tak mi řekli, že se budeme spolu domlouvat na výpovědi, ale také zmínili, že mě můžou nechat doma na 60%. Měli by na to právo? A jestli ne a dostala bych výpověd, měla bych nárok na odstupné? A jestli ano, tak v jaké výši? Předem Vám moc děkuju za odpověď, protože potřebuju znát svoje možnosti, abych věděla, co podepsat a co ne.

• #24304 Reply

Karel Dlouhý

Rodičovská dovolená je max do 3 let věku dítěte (nikoliv do 4 let!) – na tu dobu, o kterou zaměstnanec písemně požádá zaměstnavatele.

Nad 3 roky věku dítěte může (ale nemusí) být poskytnuto na žádost neplacené volno.

Tedy Váš právní stav je nyní nejasný..

Ale obecně platí, že máte nárok na přidělování práce podle platné pracovní smlouvy, a ta je na celý úvazek.

Pokud není zaměstnavatel toho schopen, pak může ukončit výpovědí nebo dohodou z organizačních důvodů s odstupným!

• #24305 Reply

Jan Sevit

Výpověď musí být písemná s dvouměsíční výpovědní lhůtou, po kterou Vám náleží mzda nebo plat. Pokud jste dostal výpověď z organizačních důvodů, náleží Vám odstupné ve výši tří měsíčních platů.(blíže k výpovědi http://www.advokati-pravnici.cz/clanky/vypoved-v zakoniku-prace-6)

• #24306 Reply

Jan Honza

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jakým způsobem ukončit současný pracovní poměr.

Pracuji v cestovní kanceláři. Jako místo výkonu práce mám určenou naši kancelář.

Během dvou let v kanceláři jsem byl několikrát v zahraniční – informační cesty, zahraniční veletrhy, zájezd s klienty. Nikdy jsem nedostal – i přes moje dotazy – proplacení diet. Podobně se zaměstnavatel chová v případě veletrhů v ČR, kdy jsem presentoval na našem stánku – i během víkendů. Přes moje dotazy jsem nedostal žádné ohodnocení.

Vzhledem ke špatné finanční situaci kanceláře pociťuji nátlak na můj odchod. Nic konkrétního, pouze náznaky.

Včera jsem dostal od zaměstnavatele důtku za špatnou práci. Považuji ji za účelovou, abych mohl být vyhozen bez náhrady mzdy. Nicméně jsem ji v zatmění mysli podepsal!

Rád bych dal výpověď a dostal odstupné z důvodů neproplácení diet a přesčasů. Jaké doklady potřebuji? Stačí korespondence ze zah.partnery?

Jak postupovat, abyc mě zaměstnavatel opět a zase nepřevezl? děkuji

• #24307 Reply

Karel Dlouhý

"Přes moje dotazy jsem nedostal žádné ohodnocení. " – ?

Zákoník práce neumožňuje dávat důtku. Podepsal jste jen převzetí nějaké písemnosti, což neznamená, že s jejím obsahem souhlasíte.

Důvod neproplácení diet a přesčasů není výpovědním důvodem, kdy by náleželo odstupné.

Ale je: § 56

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

Ale cestovní náhrady nejsou mzda ani náhrada mzdy. Pokud by ty přesčasy byly doložitelné, tak ano.

Nevyplacené cestovní náhrady můžete vymáhat soudně (i po skončení prac. poměru).

• #24308 Reply

Jan Honza

Dobrý den pane Dlouhý,

děkuji za odpověď. Jestliže tyto cesty do zah. vycházely přes víkendy jedná se dle zákona o přesčas? Co přesně znamená ,,doložitelné" ? Mám např. letenky a korespondenci předcházející cestě s vyznačeným datem. Je to dostačující?

děkuji

• #24309 Reply

Tereza Burdová

Dobrý den,

mám na Vás prosbu, ke dni 30.4 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost. Jelikož jsem před tím byla 6 měsíců na mateřské dovolené neměla jsem možnost odpracovat tento rok kvartál. Bylo mi řečeno, že když ho nemám odpracovaný, musí mi vypočítat předpokládaný plat. Předpokládaný plat mi byl vypočítaný na 24800Kč hrubého. Prý podle toho jako kdyby místo mě vzali nového zaměstnance, kolik by na mém místě dostal.Avšak před nástupem na mateřskou dovolenou byl můj hrubý příjem kolem 45000Kč.Ten co mi vypočítali jsme brala naposledy před 3 lety.A nikdo na mé pozici tak nízký plat nemá. Přijde mi to neadekvátní, jelikož mi z tohoto přijmu bude vypočítávané i odstupné.Na co mám v tomto případě nárok, popřípadě kam se mohu obrátit pro pomoc. Moc děkuji za odpověď Tereza

• #24310 Reply

Věra Kroupová

Dobrý den dostala jsem výpověď ze zaměstnání dohodou ze zdravotních důvodů ke dni 29.4.2010.Stále jsem na nemocenské.Zajímá mě jestli mám nárok na odstupné a kdy a jak mi ho zaměstnavatel vyplatí.Musím o toto žádat ?Prosím o brzké vyřízení mého dotazu.Děkuji s pozdravem Kroupová.

• #24311 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

nedostala jste výpověď dohodou – ta neexistuje!

Nárok na odstupné je v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52, písm. a, b nebo c (zrušení či přemístění zaměstnavatele nebo nadbytečnost), ev. na základě dohody z téhož důvodu. Není-li v dohodě důvod výslovně uveden, odstupné nenáleží.

Zdravotní problémy: v případě následků pracovního úrazu n. nemoci z povolání náleží odstupné ve výši minimálně dvanáctinásobku průměrného výdělku, jinak výpověď ze strany zaměstnavatele podle § 52, písm. e bez nároku na odstupné.

• #24312 Reply

Tomáš Ondřejka

Dobry den! Zamestnavatel chce celkove firme znizit o 10% platy. Ve smlouve mam napsano XXXKc/hod. Tudiz musim podepsat novou smlouvu. A chci se vas zeptat, co kdybych smlouvu nepodepsal? Ma zamestnavatel pravo, me vyhodit bez vypovedni lhuty a bez odstupneho? Jak se muzu v teto situaci branit. Predem moc dekuji za radu.

• #24313 Reply

Anna Hudcová

Dobrý den,

zaměstnavatel mi z nedostatku financí vyplácel každý měsíc míň peněz, než kolik byla částka na výplatní pásce. Za poslední 2 měsíce jsem nedostala žádnou výplatu, a proto jsem před uplynutím posledního měsíce ukončila pracovní poměr dohodou. Zaměstnavatel mi dluží na výplatách 45 000,- Kč. Podepsal mi dlužní úpis na celou částku, ale nic mi nesplácí, protože prý nemá peníze. Jak mám dále postupovat, abych své peníze od něj dostala ? A pak se chci ještě zeptat, zda mám nárok na odstupné?

• #24314 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

obraťte se se všemi podklady na příslušný Úřad práce, který Vám může pomoci s insolvenčním návrhem na zaměstnavatele. Podepíše-li Vám zaměstnavatel potvrzení na formuláři ÚP, může Vám ÚP za určitých púodmínek zaplatit dlužnou mzdu a sám ji pak na zaměstnavateli vymáhat.

Můžete se obrátit i na Inspektorát práce nebo na právního zástupce. Dlužné mzdy se ale doberete pravděpodobně nejrychleji prostřednictvím ÚP.

• #24315 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

jakoukoliv změnu podmínek sjednaných v pracovní smlouvě lze provést pouze za souhlasu obou stran. Rozhodně nedoporučuji podepisovat něco, s čím nesouhlasíte.

Zaměstnavatel musí dodržovat Zákoník práce, tzn., že Vás nemůže vyhodit bez výpovědní lhůty, dokonce ani bez výpovědního důvodu.

• #24316 Reply

PETR BLACK

Byl jednou jeden zaměstnavatel co si řekl po několika letech že firmu zabalí,za celou dobu nedával zaměstnancům podepisovat daňový fialkový papírek,což bylo divné,výplatní pásky nám dával jen ze začatku pár měsíců,pak už nějak zapomínal,neměl čas apod.po domluvě nám snížil měsíční vídělěk aby nemusel tolik platit na daních,státu přece nic navíc,za některé zaměstnance pobíral slevu na dani za děti od fin.ůřadu,ale nikdy o ničem nevěděl a ničemu nerozuměl,a hlavně neměl čas,pak nám zaměstnacům suše oznámil že to balí,nedal nám výpovědi ani veškeré papíry,a přesunul nás do jiné rodiné firmy kde nás donutil pod pohrůžkama podepsat nove smlouvy u jiné firmy a pak nás ve zkušebce vyhodil,odstupné z bývalé firmy je pasé,dovolená neproplacená,výpovědi a určitě další papíry si podepsal sám,jak se mu to hodilo,a podle našich báječných ůřadů je vše v pořádku,tak si asi udělám živnosťák a taky budu okrádat lidi,jinak se to říct nedá,pozor na takove zlodějíčky!!!Rádoby zaměstnavatele!!!

• #24317 Reply

Karel Dlouhý

"podle našich báječných ůřadů je vše v pořádku" – tzn. jste se obrátili na Inspekci práce s podnětem a ona nedostatky nezjistila?

Věřím, že i takové případy se mohou stát – i když se nabízí otázka, proč jste se neozvali dříve.

Nezbude než své nároky vymáhat soudně.

• #24318 Reply

jitka škodová

Dobrý den,chcela bych se zeptat.Moje sestra dělala u jednoho soukromníka v jedné kantýně.Dělala tam 7let,u lidí byla oblíbená.Boužel její šéf poslední dobou hledal na sestře nějakou chybu.Na jaře chcel na ní hodit 60 000kč manko,sestra vše měla v pořádku,vše pak nějak přešlo.V létě pak na sestře hledal stále nějakou chybu,začal jí dávat dutky..jako,že má špatné umyté nádobí atd.ted jí v pátek 22.10 2010 jí donesl jako 3dutku a výhazov 53.Sestra se bránila,že nesouhlasí a nepodepsala nic. .Šéf ji vyhrožoval a dělal jí peklo.Proto prosím o radu jak se má sestra bránit,jak je možné dostat od něho odstupné atd.Je možné i podat žalobu? sestře sem radila aby si najmula právnika.Děkuji Škodová

• #24319 Reply

Jana Malá

Dobrý den,

tatínek pracuje ve firmě,která se bude od nového roku stěhovat 40km od nynějšího místa práce.Tatínek má 5 let do důchodu a každodenní dojíždění by pro něho bylo ztrátové,proto se rozhodl,že ukončí pracovní poměr.Jak by měl postupovat,aby měl nárok na 3měsíční odstupné.Děkuji.Jana

• #24320 Reply

Jana Malá

Dobrý den, ukončuji pracovní poměr dohodou. Zaměstnavatel mi neche uvést do rozvázání poměru že je to ze zdravotních důvodů. Už 3 měsíce jsem na neschopence jelikož práci nemohu vykonávat. Na pracovním lékařství neuznali že je to nemoc z povolání, ale přesto práci musím opusit. Můj praktický lékař volal zaměstnavateli a chtěl mluvit smým závodním lékařem, ale bylo zjištěno že ani žádného záodního lékaře nemáme.. Mám nějaký nárok na odstupné když odcházím ze zdravotních důvodů, ale nebylo to potvrzeno pracovním lékařstvím ale pouze praktickým lékařem?

• #24321 Reply

Marcela Volková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaká promlčecí lhůta pro vyplacení mého odstupného.

Díky

• #24322 Reply

Karel Dlouhý

Promlčecí lhůta pro nároky z prac. poměru (mzda, ..) je tuším 3 roky.

• #24323 Reply

Radka Křížková

Dobrý den,jsme dva zaměstnanci a nyní víme že budeme končit,avšak zaměstnavatel nám nic neoznámil.Už jednou to tak udělal,že přijel a dal okamžitou výpověd prodavačkám před náma.Můj dotaz zní, když nám nabídne jinou práci a v jiném městě a přitom si je vědom že se tam nemůžeme dostat na určitou hodinu .Nemáme auto,dojížděli jsme autobusem cca5 km.Jak máme postupovat,co udělat.Víme že se prodejna zavře a podnájem skončí.Ve smlouvě je Místo výkonu práce-v místě sídla provozoven.Končit bychom měli na konci roku,ale ted posledního listopada děláme inventuru a nevěříme že 1.12 se budem vracet na své pracoviště.Proto prosím o radu.Děkuji

• #24324 Reply

Karel Dlouhý

Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin …

b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

To asi není Váš případ. (Bránili byste se u soudu)

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

– v těchto případech máte nárok na odstupné a výpovědní doba trvá dva měsíce (pokud během ní nepřiděluje práci, má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši prům. výdělku).

Pokud by chtěl skončit dohodou, trvejte na tom, ať uvede důvod organiz. změn.

• #24325 Reply

Karel Dlouhý

"Ve smlouvě je Místo výkonu práce-v místě sídla provozoven." – to nepovažuji za příliš vhodné (neměli jste s tím souhlasit při uzavírání prac. smlouvy a trvat na tom, aby tam bylo uvedeno určité město event. okres).

Čili spíš vidím problém v tom, že Vás bude chtít přemístit na jinou provozovnu do jiného města, pro Vás nevýhodnou. A pokud nebudete chtít, tak Vám nabídne ukončení dohodou, ale bez odstupného.

Popř. můžete s textem prac. smlouvy jít poradit k právníkovi.

• #24326 Reply

Pavel Jakič

Dobrý den,

nenašel jsem zde opověď na tuto otázku: Zaměstnavatel nás chce nechat doma 3 měsíce na šedesáti procentech. Pokud mi po skončení této doby dá výpověď pro nadbytečnost, opravdu ušetří na odstupném 40 procent nebo se odstupné počítá jinak? Děkuji

Jakič.

• #24327 Reply

Karel Dlouhý

Odstupné se vypočítává z průměrného výdělku.

Pokud budete"doma", nebudete pobírat mzdu, ale náhradu mzdy ve výši 60 %

Tedy na výši odstupného to vliv nemá.

• #24328 Reply

Tomáš Janovský

Dobry den.

Zrusil jsem se zamestnavatelem pracovni pomer dle § 56 odst. 1 b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Podle podle § 67 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce jsem pozadal o vyplaceni odstupneho ve vysi trojnasobku prum. vydelku. Zamestnavatel mi po dvou mesicich dohadovani dluznou mzdu vyplatil, ale me zadosti o vyplaceni odstupneho se vysmal. Zamestnavatelem je s.r.o. s jednatelem, ktery je take jedinym spolecnikem. Kdyz jsem neuspel se zadosti o vyplaceni u mych primych nadrizenych, obratil jsem se na jednatele. Ten me vsak odbyl s tim, ze na pracovni smlouve neni jeho podpis a tim je to pro nej vyresene. Podal jsem tedy zalobu o zaplaceni odstupneho s prislusenstvim. Zajimalo by me, zda je na pracovni smlouve opravdu nutny podpis jednatele. A jak dlouhe a jak nakladne priblizne takove soudni rizeni byva a jaka byva jeho uspesnost.

Diky!

• #24329 Reply

Tamara Čin

Dobrý den ,

cca před 14 dni nám náš soukromý zaměstnavatel oznámil , že k 31.12. končí. Je insolventní. Uváděl nás v omyl , že si vezme půjčku a vyplatí nám platy za listopad a prosinec a odsupné platy,ale včera nám oznámil , že nám lhal a že žádnou půjčku nemá.Psychologicky s náma manipuloval.Nemáme ani práci ani vyhlídku , že bychom dostali zaplaceno za odvedenou práci nemluvě o odstupných platech.Neplatil za nás poslední měsíc zdravotní a sociální.Budeme podepisovat výpověď z organizačních důvodů, jak prosím Vás máme postupovat , aby jsme dostali naše peníze , přesto že tušíme , že zaměstnavatel nemá žádné peníze , je zapsaný v registu dlužníku( nemůže si vzít žádnou půjčku),a také nemá majetek. Na co máme nárok , když půjdem na úřad práce? Máme vůbec nějaké zastání?? Dosáhneme vůbec něčeho v našem státě ?? Děkujeme za odpověď zaměstnanci.

• #24330 Reply

Věra Nepožitková

Dobrý večer,Prosím potřebuji poradit.Zaměstnavatel mi koncem roku dal výpověd .Pracovala jsem jako rehabilitační sestra..Duvod uvedl skutečnost,že jsem ztratila kvalifikaci pro výkon této funkce.Pracovala jsem u něho 17 let.Mám střední školu obor rehabilitační pracovník,on nyní potřebuje Bc nebo Mgr. kvuli zdravotní pojištovně.Mám nárok na odstupné?Není to spíš nadbytečnost? Jak se mám bránit? Děkuji za odpověd.

• #24331 Reply

Karel Dlouhý

Předpokládám, že ve výpovědi byl uveden § 52 písm. f):

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů

f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce;

V tom případě odstupné nenáleží.

§ 72

Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

Měla byste si prostudovat předpisy týkající se zdravotnických pracovníků, zda tomu tak opravdu je – mně se ten důvod zdá divný, i nadále většinou rehab. prac. mají ÚSO vzdělání.

• #24332 Reply

Věra Nepožitková

Dobrý den,děkuji za odpověd,ale vubec nevím na čem jsem.Zaměstnavatel mi ve výpovědi nenapsal žádný paragraf jako duvod výpovědi,jen větu,že vzhledem ke skutečnosti,že jsem ztratila kvalifikaci pro výkon této funkce/ jako rehabilitační sestra/.Je tato výpověd platná? Já jsem kvalifikaci určitě neztratila.Ten paragraf co mi vypisujete tam uveden není, ani nevím co to znamená, : podle právních předpisu".§52 f) Děkuji za odpověd

• #24333 Reply

Karel Dlouhý

Paragraf podle zákoníku práce ve výpovědi uvedený být nemusí (i když ve vzorech výpovědi se většinou uvádí).

Podle právních předpisů – rozumí se ve vašem případě zákon nebo vyhlášku o zdravotnických pracovnících.

viz např.:

http://www.florence.cz/akcent-vzp/archiv/kvalifikacni-predpoklady-pro-nasmlouvani-a-uhradu-fyzioterapeuticke-pece#SlideFrame_2

• #24334 Reply

Jana Bendová

Dobrý den,

dostala jsem výpověď pro nadbytečnost s nárokem na odstupné. Zaměstnavatel si nepřál, abych nadále chodila do práce, ač mi ještě běžela 2 měsíční výpovědní doba, proto jsem si hledala novou práci. Teď mi vyšla jedna zajímavá práce na HPP v úplně jiném oboru a jiné firmě, bojím se však, abych neztratila nárok na odstupné, když mi ještě ani nevypršela výpovědní lhůta u předchozího zaměstavatele.

Předem děkuji za radu.

• #24335 Reply

Milan Zeman

Nárok na odstupné byste ztratila v případě, že byste začala pracovat u zaměstnavatele, který Vám jej vyplatil.

• #24336 Reply

ivzez

Dobrý den,

výpověď pro nesplnění kvalifikačních předpokladů nezakládá nárok na odstupné. Ve výpovědi nemusí být uveden paragraf, stačí jednoznačně specifikovat důvod výpovědi.

• #24337 Reply

sonik

Dne 28.2. jsem dostala vypoved z pracovniho pomeru, ktery byl na dobu neurcitou, takze dostanu odstupne ve vysi 3 mesicniho platu. 25.3. jsem si zlomila nohu, jsem na neschopence, ktera asi bude trvat jeste 2 mesice. Mam narok na plnou vysi odstupneho nebo se bude kratit o neschopenku? A kdy bude vyplaceno? Kdybych nebyla na neschopence odstupne by se vyplacelo 15.5. s posledni mzdou?

• #24338 Reply

Martina Skuhrovcová

Dobrý den,

Pracuji jako zdravotní sestra v neurolog.ambulanci.Od listopadu minulého roku mám pracovní neschopnost pro zjištění dg,roztroušená skleroza.nyní mi doporučili pro stabilizovaný stav ukončit PN a nastoupit zpět do zaměstnání.nárok na č. inv. důchod nemám pro stabilizaci mého stavu..Můj oš. lékař a zároveň zaměstnavatel mě zpět do zaměstnání nechce ,našel si za mě náhradu.Odůvodňuje to tím,že nezvládnu práci v ambulanci na 100% a chce mi ukončit pracovní poměr dohodou. Já na to přistoupit nechci a chci nastoupit zpět. Poraďte mi prosím jaké mám možnosti.Navrhovala jsem ukončit pr. poměr s odstupným a na to nechce přistoupit on.

Děkuji za odpovědˇ/Jsem samoživitelka se 7 letým synem/

• #24339 Reply

Dana Novotná

Dobrý den.Dostala jsem výpověd z důvodu nadbytečnosti,výpovědnídoba 2 měsíce odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.Výpovědní doba od 1.7.2011 do31.8.2011 ráda bych věděla kdy mohu nastoupit do nové práce,jestli si ji najdu už od 1.9.2011.Děkuji za odpověd.

• #24340 Reply

Jana Drábková

Dobrý den!Chtěla bych se zeptat:dlouhodobě marodím a lékař mi napsal doporučení na lehčí práci,ale můj zaměstnavatal se s tím nějak nechce zaobírat.Tvrdí,že má STOP stav a o odstupném nechce slyšet.Myslím,že mám na odstupné nárok.Poradíte mi prosím.Děkuji.Martina

• #24341 Reply

Dana Novotná

Dobrý den.Dostala jsem výpověd 2měsíční,která končí31.8.2011 a tří měsíční odstupné,mohu do nové práce nastoupit už od 1.9.2011 aniž přijdu o odstupné? Děkuji a s pozdravem Novotná

• #24342 Reply

David Otáhal

Dobrý den, mám dotaz v souvislosti ukončení pracovního poměru z důvodu reorganizace. Má zaměstnanec při takovém ukončení prac. poměru nárok na odstupné? Přesná citace ukončení pracovního poměru je tato: Z důvodu reorganizace firmy XY s Vámi rozvazujeme pracovní poměr k 30.6.2011. Datum 31.3.2011.

K podpisu došlo 30.6.2011, ale zjevně byl úmyslně datum na dokumentu o 3 měsíce dříve, tj. 31.3.2011.

Zaměstnanec si však této skutečnosti nevšiml.

Můžete prosím poradit jak je to v tomto případě s odstupným?

• #24343 Reply

Karel Dlouhý

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z organizačních důvodů, tj. důvodů uvedených v § 52 písm. a) – c), nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Podle mého názoru "Z důvodu reorganizace firmy" jsou organizační důvody, tedy je nárok na odstupné.

• #24344 Reply

Josef Hájek

před měsícem jsem dostal výpověď s organizačních důvodů s dvouměsíční výpovědní lhůtou a tříměsíčním odstupným. Dnes si mě zavolal ředitel a měl několik měsíců starý výpis za internet z mého pracovního počítače a vyhrožoval mi třiapadesátkou…jestli mi rozumíte…může tohle udělat ve výpovědní lhůtě?

děkuji za odpověď…

• #24345 Reply

Karel Dlouhý

Ano, může okamžitě zrušit pracovní poměr (pokud pro to bude mít důvody).

Vy ale můžete namítnout neplatnost u soudu (že to není tak závažné porušení, aby bylo na místě okamžité zrušení prac. poměru).

Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr za předpokladu, že zaměstnanec porušil zvlášť hrubým způsobem povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci.

Zákoník práce nikde blíže nestanoví, co se takovýmto „zvlášť hrubým“ porušením pracovní povinnosti zaměstnance přesně rozumí.ALE zaměstnavatel je oprávněn se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení pracovního poměru dověděl.

• #24346 Reply

Josef Hájek

ale on chce použít událost starou osm měsíců…a chce ji použít až po tom,co jsem dostal klasickou výpověď…a to jen proto,aby nemusel vyplácet odstupné…

• #24347 Reply

Karel Dlouhý

Přečetl jste si mou odpověď? Z ní vyplývá, že máte velkou šanci, že pokud podáte k soudu žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru, zaměstnavatel prohraje.

• #24348 Reply

Jiří Čelechovský

Dobrý den,

firma ve které pracuji se nachází v insolvenčním řízení a tím i finančních potížích, protože výroba nefunguje. Tak tomu je už od února 2011, kdy jsme skončili doma na 60% mzdy. V dubnu mi končila doba určitá v délce 1 roku a od té doby až do teď je mi smlouva prodlužována vždycky o 1 měsíc. Zaměstnavatel se pravidelně zpožďuje s výplatním termínem, ale vždycky to stihne do 15 dní. Mám ale v plánu podat okamžité zrušení prac. poměru, pokud se tento měsíc skutečně zpozdí o 15 dní. Chci se proto zeptat, jestli v takové situaci by mi vznikl nárok na odstupné, když se jedná o dobu určitou.

Děkuji

• #24349 Reply

Jiřina Navrátilová Novotná

Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat z jaké částky se vypočítává odstupné.Je to prosím průměrná mzda za posledních 12měsíců,nebo poslední 3měsíce.

Děkuji

• #24350 Reply

Dagmar Laginová

Dobrý den,

při příchodu do zaměstnání 1.8.2011 mi bylo oznámeno, že se mnou byl rozvázán pracovní poměr k 31.7.2011,bez výpovědní lhůty aniž mi tato skutečnost byla zdělena předem. Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr dohodou bez udání jakéhokoli důvodu a byl připsán odstavec, že budou veškerá práva a povinnosti obou stran vypořádána a ani jedna strana nebude vznášet další nároky. Smlouvu jsem měla na dobu určitou do 31.10.2011. Mám v tomto případě také nárok na odstupné?

Děkuji.

• #24351 Reply

Karel Dlouhý

Takový postup zaměstnavatele je protiprávní. Trvejte na tom, že je povinen vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

"Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr dohodou" – vy jste nějakou takovou dohodu podepsala?

Pokud ano, tak své nároky u soudu těžko obhájíte a nárok na odstupné nemáte.

• #24352 Reply

Romana B

Dobrý den,

bylo nám zaměstnavatelem oznámeno, že se ruší naše oddělení zde v Čechách a bude se přemisťovat do jiných zemí. Načež jsme s kolegyní absolvovaly pohovor ve Velké Británii, kde nám byla tato pozice nabídnuta. Výpověď budeme podepisovat na konci srpna s dvouměsíční výpovědní lhůtou zde. A novou smlouvu podepisovat v UK. Zajímalo by mě, zda máme v tomto případě nárok na odstupné, když budeme pracovat pro stejnou firmu, jinou divizi a v jiné zemi.

Děkuji za odpověď.

• #24353 Reply

Ludmila

Dobrý den,jsem zaměstnaná na dobu neurčitou,zaměstnavatel zrušil úsek ve kterém jsem pracovala a pronajal ji jiné firmě.Já nesouhlasím a nechci pod jinou firmu pracovat.Jaké mám šance uspět s odstupným,když jsem se vlastně stala nadbytečná.Nebo můžu odejít pro zdravotní důvody ale nevím za jakých podmínek.Byla bych vám vděčná za radu.Momentálně jsem již 9 měsíců na neschopnosti a v práci jsem jim to oznámila,že pod jinou firmou pracovat nechci,chci vědět moje šance .Děkuji

• #24354 Reply

Miroslav Chodovský

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat.Je mi 58 a půl roku a pravděpodobně budu muset odejít ze zaměstnání ze zdravotních důvodů,neboť již po dobu dvou let delší dobu marodím se zády.Je pro mne lepší odejít ze zaměstnání ihned a poté marodit,nebo odejít až po marodce.Mám nárok na odstupné a myslím,že mi ho marodka o hodně sníží.Jsem rozhodnut odejít do předčasného důchodu v 60 létech.Můžete mi prosím poradit co je pro mne výhodnější? Děkuji

• #24355 Reply

Petra

Se zaměstnavatelem jsme se v červnu (květen mi skončila rodič.dovolená)dohodli na výpovědi podle §49, potřebovala jsem být do září doma se synem než nastoupí do školky a on mi slíbil(bohužel ústně), že mě od října vezme zpět. Nestalo se tak a vypadá, že se tak už nestane. Měla jsem nárok na odstupné?Pokud ano, dá se to nějak vyřešit zpětně?

Diskuzi jsem četla, ale nějak z toho nejsem moudrá.

• #24356 Reply

marie nová

Dobrý den,

jelikož mi firma (zaměstnavatel)nevyplatila odstupné byla soudem nařízena exekuce na firmu, a protože nebyl exekutorem zjištěn žádný postižitelný majetek dlužníka, exekutor mi dopisem sdělil,že během 10ti dnů proběhne tzv. mobiliární exekuce v sídle firmy. Včera mi od exekutora došel e-mail, ve kterém mi sdělil, že byl uskutečněn výjezd vykonavatele na adresu provozovny, kde však bylo zjištěno, že společnost má od ledna 2011 nového majitele a provozovny jsou vedeny na něho jakožto fyzickou osobu. Můj dotaz je následující:

To, že společnost převedl býv. majitel na jiného majitele jsem věděla již dříve, ale byla jsem přesvědčena, že pokud firma stále existuje, musí mi nový majitel odstupné vyplatit, tak jak jsem se dočetla na stránkách netu. Mám vůbec šanci odstupné dostat, když mi exekutor napsal, že vše si nový majitel napsal na sebe jakožto fyzickou osobu? Nevím co teď dál. Předem velmi děkuji za odpověď.

• #24357 Reply

Marie Novotná

Dobrý den,

Jsem zaměstnaná od ledna 2007.Pracovní poměr je

sjednán na dobu určitou.Zaměstnavatel smlouvu

prodlužuje po půl roce tak,že vymění pouze

základní stranu bez podpisu.Tímto způsobem mi

pracovní smlouva končí 31.12.2011.Několikrát

jsem žádala o změnu z doby určité na dobu

neurčitou(ústně).Nikdy mi nevyhověl.Mám v této situaci

nárok na odstupné?Možná mi zase dá ten papír

jakože prodloužení.Není to určitě správné.

Poradí prosím někdo?Děkuji.

• #24358 Reply

Karel Dlouhý

"Zaměstnavatel smlouvu prodlužuje po půl roce tak,že vymění pouze základní stranu bez podpisu."

Tomuto moc nerozumím. Prac. smlouvu lze měnit dodatkem, kde musí být aktuální datum a podpisy obou stran.

"Možná mi zase dá ten papír jakože prodloužení"

Pokud by vám dal jen novou první stranu bez podpisů, tak to není řádně prodloužená smlouva.

§ 40 ZP(1) Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutné provést písemně.

§ 39 (2) Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.

• #24359 Reply

Karel Dlouhý

3) Ustanovení odstavce 2 se nevztahuje na případy, kdy dochází k pracovnímu poměru na dobu určitou

b) z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance.

(4) Jsou-li dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat, nepostupuje se podle odstavce 2 za podmínky, že v písemné dohodě zaměstnavatele s odborovou organizací budou tyto důvody blíže vymezeny; ustanovení § 51 občanského zákoníku v tomto případě není možné použít. Písemnou dohodu s odborovou organizací je možné nahradit vnitřním předpisem jen v případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace.

• #24360 Reply

Karel Dlouhý

5) Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou, ačkoliv nebyly splněny podmínky stanovené v odstavcích 2 až 4, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda byly splněny podmínky uvedené v odstavcích 2 až 4, může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.

TAKŽE TOTO lze využít

PRO VÁS JE DULEŽITÉ TAKÉ:

§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou

(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

čili pokud nedošlo k řádnému prodloužení, tak se toto aplikuje.

Poraďte se s advokátem – ukažte mu vaše smlouvy

• #24361 Reply

Marie Novotná

"Možná mi zase dá ten papír jakože prodloužení"

Ano, vždy dostanu jenom tu první stranu bez podpisů. Pořád tam figuruje datum: leden, 2007.

Děkuji za Vaše reakce.

Ráda bych ještě věděla, jak je to s tím odstupným.

Díky.

• #24362 Reply

Libuše Vokálková

Dobrý den,

22.12.2011 jsem se měla vrátit po 2leté RD, ale zavolali mi že pro mě už není místo, jelikož přijmuli na stálo, toho co tam byl za mě a také si tam ponechali, člověka co měl jít v prosinci do důchodu, takže já jsem už jakoby nadbytečná, chci se zeptat, zda na to mají právo??

A ještě v případě že dostanu odstupné, z čeho se bude počítat, když jsem 2 roky nepracovala, jen z HM nebo z toho co jsem si vydělávala před nastoupením na RD včetně příplatků a osobního hodnocení??

Děkuji předem za odpověď

• #24363 Reply

Karel Dlouhý

Trvejte, ať vám přidělují práci. Nebo ať vám dají výpověď z organ. důvodů s odstupným, po dobu výpovědní doby platit náhradu mzdy 100 %.

Použije se pravděpodobný výdělek – z veškerého příjmu.

• #24364 Reply

zdeňka

Po nástupu po MD mi zaměstnavatel sdělil, že mé pracovní místo ( zástupce ředitele) zrušil a dal mi výpověď z pracovního poměru dle paragrafu 52 c) ZP ( organizační důvody). Současně mi dal nový mzdový výměr na částku 10 tisíc korun, když má mzda činila před nástupem na MD 33 tisíc Kč. Odstupné mi tudíž hodlá vypočítat po uplynutí 2měsíční výpovědní doby z částky 10 tisíc Kč. Může tako postupovat?

• #24365 Reply

Martin Riffler

Dobrý den.Jako bývalí zaměstnanci firmy se chceme zeptat,jak postupovat při nevyplacení odstupného.

Firma je v konkursu,řídí ji správce.K 15.1.2012 jsme dostali výpověď a dle zákona máme nárok na 3 měsíce odstupné.Správce argumentuje tím,že na vyplacení odstupného má jen část peněz a tudíž nám nabízí jen procentuální vyrovnání,s tím,že zbytek doplatí jak se firma prodá.Může toto udělat a lze toto odmítnout?

A jak postupovat při uplatnění výpomoci státu při nevyplacení odstupného(65 % z odstupného).Nezanikne nám nárok na toto,pokud využijeme nabídky správce?

A naopak,pokud přijmu jeho nabídku,již nemám nárok na výpomoc od státu?

Předem děkuji za odpověď.

• #24366 Reply

Zuzana

Dobrý den, jsem na RD, pro nadbytečnost dostanu výpověď s 3měs. odstupným. Myslela jsem, že bude vypočítáno ze čtvrtletí mého prům. platu před MD. Jenže mě bylo oznámeno,že bude vypočítano z prům. výdělku pracovnic co tam dělají, jelikož došlo ke změnám odměnování(samozdřejmě dolů)…

To mohou?

A ještě jedna otázka.

Do odpracovaných let u zaměstnavatele se započítává i RD?

Předem děkuji za odpověd.

• #24367 Reply

Patrik Doktor

Dobrý den, k 22.2.2012 končí pro neplacení nájmu restaurace kde jsem od 1.8.2011 zaměstnán jako kuchař. Vedoucí mě dnes bylo sděleno, že dostanu pouze jeden plat jako odstupné, protože jsem zaměstnán krátce. Je to pravda? Děkuji

• #24368 Reply

Majka

Soud již rozhodnul o dvou neplatných výpovědí. Od 1.3. mám výpověď třetí. Nemám ještě od zaměstnavatele náhradu mzdy. Měla jsem vyplaceno 7 platů. Zaměstnavatel mi práci nepřiděluje třetí rok. Je nová Kolektivní smlouva od 1.1.2012. Z toho plyne jen čtyřnásobek odchodných platů. Jsem povinna odchodné vrátit, nebo to může být určitá újma pro zaměstnance? Myslím rozdíl v odchodných platech. Od 1.1.2012 mně zaměstnavatel plat snížil a vypočítává mi průměrnou mzdu místo předpokládané.

Mohu v náhradě na mzdu a dalších náhrad považovat rozdíl třech platů jako újmu na penězích. Jak jsem již výše psla zaměstnavatel mi pro rozsudku ze dne 22.12.2011 práci nepřiděloval a nepřiděluje. Naopak dal výpověď třetí. Jde si také jako náhradu dát za společenskou újmu? Moc děkuji Majka

• #24369 Reply

Jakub Slehofr

Dobrý den

Mám pracovní smlouvu na dobu určitou 31.8.2012,

zaměstnavatel mi dne 16.4.2012 oznámil,že semnou rozvazuje pracovní poměr.Bohužel nevím z jakého důvodu.Jen mi řekl že když nepodepíšu dohodu, tak mi napíše paragraf.Mám nárok na odstupné a jak se můžu proti tomu bránit?

Děkuji

• #24370 Reply

AB

Dá-li Vám zaměstnavatel neplatnou výpověď, bude potřeba mu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, písemně sdělit, že je výpověď neplatná, a že trváte na dalším zaměstnávání. Ve stejné lhůtě byste musela neplatnost výpovědi napadnout soudně.

"Paragrafu" se nebojte. Zaměstnavatelé jím často vyhrožují, ale málokdy jej skutečně použijí. (Museli by totiž před soudem prokázat oprávněnost svého postupu.)

• #24371 Reply

Milan Koukolík

Dobrý den, rád bych se zeptal na toto:

Zaměstnavatel nám chce zkrátit úvazek dodatkem na 2 měsíce (červenec, srpen).

Pokud podepíšu zkrácenou dobu(75%) na 2 měsíce(od července do konce srpna), jak se bude počítat odstupné a případná podpora (jde hlavně o to, z jakých peněz)

1) kdyby nás propustili během pokrácení úvazku (v červenci, nebo srpnu – tj dělal bych do konce září, nebo října),

2)kdybych dostal výpověď po skončení zkrácení úvazku do konce roku (září, říjen, listopad, prosinec)

Vždy s dvouměsíční lhůtou a pro nadbytečnost. Děkuji moc

• #24372 Reply

lenka novotna

Dobrý den Mám dotaz.Tchýně pracuje u společnosti která skončila z důvodu exekuce ale vznikla nová(stejní majitelé).Dosud měla smlouvu na neurčito dostala k podpisu smlouvu o ukončení pracovního poměru dohodou a následně novou pracovní smlouvu na dobu určitou se zkušební dobou na 3 měsíce.Když jsem jí řekla ať to nepodepisuje začalo vyhrožováníze strany zaměstnavatele.Já osobně si myslím že jde o podvod jak se zbavit zaměstnanců bez odstupného co vy na to?Kam se máme obrátit prosím o radu Děkuji Novotná

• #24373 Reply

Květa Drážná

o nástupu po MD mi zaměstnavatel sdělil, že mé pracovní místo zrušil a dal mi výpověď z pracovního poměru dle paragrafu 52 c) ZP ( organizační důvody). Současně mi dal nový mzdový výměr na částku 10 tisíc korun, když má mzda činila před nástupem na MD 23 tisíc Kč. Můžu odstupné vymáhat od zaměstnavatele přes úřad práce.Jak mám postupovat? Drážná

• #24374 Reply

Lenka Hanáková

Dobrý den.

31.6.mi končí 2 prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou. Jsem 3

měsice v pracovní neschopnosti a vedoucí mi naznačila, že pokud

neschopnost neukončím, smlouvu mi neprodlouží. Protože vím, že moje

pracovní neschopnost bude trvat nejméně další měsíc, chtěla bych se

zeptat jestli jestli moje pracovní smlouva skončí de dni 1.7., nebo

bude trvat po dobu nemoci. Dál bych se chtěla zeptat jestli mám

nárok na proplacení nevyčerpané dovolené.Děkuji za odpověď. Hanáková

Lenka

• #24375 Reply

Karel Dlouhý

Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou do 30. 6. 2012, tak ten tím dnem skončí (bez ohledu na nemoc).

Máte nárok na proplacení nevyčerpané dovolené.

• #24376 Reply

Michaela Hutová

Dobrý den,ve společnosti,v které pracuji na HPP na dobu neurčitou dochází ke změně struktury a moje pozice zaniká, dostala jsem nabídku ve firmě zůstat, ale na nižší pozici(mohou mi na nižší pozici snížit plat a benefity?). Potřebovala bych vědět jaké mám možnosti,ve firmě budu rok teprve 8.srpna, takže podle nového zákona pokud nižší pozici nepřijmu, bych měla dostat pouze 1násobek průměrného platu.Nebo se do odpracované doby započítává i 2měsíční výpovědní doba? Zda ji v tomto případě dostanu,když pozice od 1.8.nebude existovat. Nebo mi mohou dát okamžitou výpověď s jednoměsíčním odstupným? Navíc nemám vybranou dovolenou.

Děkuji za odpověď

• #24377 Reply

Pavlína

Dobrý den , mám dotaz ohledně pracovní smlouvy. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, společnost u které jsem zaměstnaná má dluhy a nejspíše bude vyhlášená insolvence. Zaměstnavatel na mne vyvíjí nátlak abych podepsala dohodu a on že mi nabídne práci u jiné společnosti , kterou také vlastní ale na OSVČ, takže na živnostenský list. Já toto přijmout nechci ale ani nechci sama podat výpověď , mám naplánované umělé těhotenství na leden/únor 2013 a půjdu ihned na rizikové. Zaměstnavatel tímto způsobem výše uvedeným propustil cca 10 zaměstanců kteří dohodu o ukončení podepsali , tak aby jim nemusel platit odstupné. Nicméně jsem ve firmě 7 let a myslím že na odstupné bych měla nárok. Jak mám dále postupovat? Končí automaticky pracovaní smlouva, kterou mám na firmu která zanikne ? A je on povinnen odstupné vyplatit ? Je na to nějaký zákon ? Pokud ano zaplatím si právníka aby mi pomohl ,ale je vůbec nějaká šance ?

• #24378 Reply

Milan Zeman

1. Pokud zanikne zaměstnavatel, pracovní smlouva bude nadále neúčinná. Vyhlášení insolvence ovšem neznamená zánik společnosti. 2. Nárok na odstupné máte, podle zákoníku práce máte nárok na odstupné ve výši 3 měsíčních platů.

• #24379 Reply

Vladimír

Dobrý den

Pracuji ve firmě od roku 7.12.2010 a cca před týdnem nám bylo zděleno že firma 28.2.2013 konči dle

§52 od.c. z důvodu organizačních změn.Dále nám bylo zděleno že máme nárok na odstupné ale firma nemá finanční prostředky tak nám výšši odstupného vyplatí Úřad práce.

Tak jsem se chtěl zeptat jestli je vše pravda co nám bylo zděleno.

Děkuji

• #24380 Reply

Tomáš Motýl

Dobrý den,

Manželka dostala výpověd pro nadbytečnost.Dostala dvou měsíční výpověd a osdtupné 3 měsíce.Teď měsíc před vypršením výpovědi se ozval nový majitel který by koupil celý dům a zachoval i část výroby a zajistil výrobu i jinou.A tak součastný majitel který dal výpověd všem oznámil že nový zaměstnanec vezme všechny do pracovního poměru..žádná zkušební doba.Jen nějaký dodatek ke smlouvě.

Já si myslím že prostě manželka má v ruce výpověd a tak i nárok na odstupné.A tak po vypršení výpovědi nastoupí do jiné firmy a jako všude na zkušební dobu a prodlužování smlouvy.

I když součastný majitel jim řekl že na odstupné nemají nárok a.když nastoupí do této firmy budou ho muset vracet.

Děkuji

• #24381 Reply

Zuzana Bujárková

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o poskytnutí informace, tatínka chtějí donutit aby podepsal výpověď pracovní smlouvy dohodou bez odstupného a on na to nechce přistoupit, protože se ničeho nedopustil, a proto mu vyhrožují § 53 zákoníku práce.

Jak se v tomto případě zachovat?

Za pár dní tam musí jet (na pobočku) a chtěli bychom vědět, jak se zachovat a co proti tomu dělat….

Velice děkuji za pomoc a přeji hezký den

• #24382 Reply

Lukáš Novák

Dobrý den,

dnes jsme dostal od zaměstnavatele výpověď z důvodu, že je naše oddělení moc veliké a že se to nedá finančně utáhnout. Podepsat ji mám dneska, tj. 28.7. Od 1.7. mi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, kdy budu ještě ve firmě pracovat, tj. do 31.8. Mám potom ještě nárok na odstupné? Ve firmě pracuje rok a tři měsíce. Zaměstnavatel mi tvrdí, že nemám, protože tu budu ještě ty dva měsíce pracovat a tím si ještě něco vydělám. Co dělat v případě, že mi nabízí jinou pracovní pozici, (úplná změna, místo kanceláře by byla v terénu) je to pro něho nějaká výhoda? Moc děkuji za odpověď.

• #24383 Reply

Miroslav

Dobrý den.

Manželka dělá v obchodě, který přebírá od 1.9.2013 nový majitel, ale spolu s prodavačkami. Je bývalý majitel POTRAVIN povinný zaplatit odstupné i když nový majitel přebírá obchod spolu s prodavačkami?

Jelikož budou uzavírat novou smlouvu, slyšel jsem, že i tak mají nárok na odstupné. Je to pravda a dle jakého paragrafu ( kdyby něco, ať to mají podložené )Děkuji za odpověď

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Odstupné při skončení pracovního poměru‘
Informace o uživateli: