Diskuze ke článku ‚Povinnost hradit náklady společné domácnosti‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Povinnost hradit náklady společné domácnosti‘

Zvolené téma obsahuje celkem 101 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Marie Šustrová a poslední změna je stará 3 roky, 3 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #16103 Reply

  Pavel Moudrý

  S přítelem jsme podali zlepšovcí návrh svému zaměstnvateli.

  Vím že podle zákona je povinem zaměstenavatel do dvou měsíců podat nějaké vyjadření.Je dostupný vzor takové smlouvy o zlepšovacím návrhu?Jedná se asi o 20-30%% úsporu nákladú na výrobu.

  Prosím poraďte.

  Děkuji

  P.Moudrý

 • #16104 Reply

  P. Feřteková

  Vážení,

  jsem 10 let vdaná, z manželství máme dvě nezletilé děti 5 a 8 let.

  Do prosince 2001 jsem byla na mateřské (celkem 7 let), přispívala jsem do rodinného ropočtu celou mateřskou a manžel hradil ostatní výdaje.

  Na popud manžela jsem si našla práci a

  Od ledna 2002 pracuji na živnostenský list a situace se změnila. Manžel hradí nájemné ve výši cca 7 tis. Kč/měs. a já výdaje ostatní, tj. na jídlo a další provozdomácnosti (cca 12 tis./měs), včetně veškerých výdajů na potřeby dětí(cca 40 tis/rok), včetně dalších výdajů na dovolené a pořízení movitých věcí do domácnosti. Ani po několikeré žádosti manžel nechce a nebude hradit ani částečně cokoliv z dalších výdajů kromě nájemného.

  Výši příjmů za měsíc máme oba zhruba stejnou, manžel asi 17 tis./měs.

  a já cca 17-20tis./měs.

  Ráda bych věděla, jakým způsobem je možné danou situaci řešit?

  Děkuji

  ing. Petra Feřteková

 • #16105 Reply

  Alena Vrkoslavová

  Nejsme dosud s manželem rozvedeni, bydlíme odděleně. Manžel odmítá přípívat na potřeby a výchovu dcery, která dosud studuje střední školu. Jakým zůsobem se máme domoci příspěvku? Děkuji.

 • #16106 Reply

  Marta

  Dobry den pani Aleno, Vase zletile studujici dceri je jeji otec povinnen primerene prispivat na jeji vyzivu. Jelikoz je zletila, nenalezi vyzivne do rokou Vam, ale Vasi dceri.Dcera by si mela s otcem promluvit a snazit se domluvit na vyzivnem, ktere je akceptovatelne pro obe strany. Pokud dcera neuspeje nezbyva nic jineho nez aby ona podala navrh na urceni vyzivneho pro zletile dite. Myslim, ze by bylo dobre, aby zasla na podatelnu OS a tam ji odkazou do prislusnych dveri, kde s ni sepisi zalobu, nebo na oddeleni pece o matku a dite by ji mohli ofotit vzor podani. Mozna je tento vzor podani i zde na pravnikovi.Dcera vzhledem k tomu, ze nema prijmy, bude osvobozena od placeni soudnich poplatku. S pozdravem Marta

 • #16107 Reply

  Jiří Valachovič

  V listopadu 2003 jsem byl úřadem práce vyřazen pro nespolupráci, poněvadž jsem se řádne nedostavil na sjednanou schůzku. Vyřazení z evidence je dáno na dobu tří měsíců. Po tuto dobu nemám nárok na žádné hmotné zabezpečení a tudíž nemám vůbec žádný příjem a jsem nemajetný. Po uplynutí této doby mám nárok se znovu zaregistrovat a stát se tak uchazečem o zaměstnání. V prosinci 2003 jsem měl ale dopravní nehodu, kdy jsem upoután na nemocničním lůžku, bez možnosti pohybu a tento stav potrvá ještě několik měsíců. V současné době mi zdravotní pojištění platí moje rodina, kdy tato částka činí 905,-kč/měsíc. Moje matka byla na úřadu práce, ale tam se s ní nikdo nebavil, že nebudou podávat osobní informace a že registraci musím provést osobně. Chtěl bych se tedy zeptat, zda-li je možno udělit matce plnou moc pro zaregistrování na úřadu práce, nebo zda-li je jiný způsob registrace v mém případě. Předem Vám moc děkuji.

 • #16108 Reply

  Špínová Lenka

  Dle jakého zákona či předpisu může dát k soudu zletilé dítě své rodiče,či sourozence nebo prarodiče kvůli jeho výživě v době jeho nezaměstnanosti. A do kterého věku dítěte je tato povinnost pro rodiče určená? Příklad:dceři je 22 let,je nezaměstnaná,nárok na podporu na úřadu práce nemá z titulu zákona a přihlásila se o dávku na Městském úřadě. Byl ji dán tiskopis, na kterém je uvedeno, že pokud ji nebudu přispívat na výživu, má mě dát k soudu.

 • #16109 Reply

  Zapletal Zdeněk

  Dobrý den, bydlíme v domku u rodičů já a sestra s rodinou, platíme každá 3500 inkaso rodičum, oni odvádí na zkutečném inkasu 5800,- Kč , zbytek jím zůstává, opravy si hradíme každý sám a ted chcou po nás přidat na inkasu že prý jim schází i když jim každý měsíc zbyde 1200 Kč. Musíme přispívat víc když platíme inkaso i za ně. Děkuji za odpověď.

 • #16110 Reply

  Mirka

  Po rozvodu jsem se odstěhovala do podnájmu, neboť už jsem nechtěla nadále platit za sebe, dceru a manžela celé nájemné a ostatní věci. Manžel pracuje na živ. list ,ale nikdy mi nepřispíval a veškeré finance používal jen pro svou potřebu. Peníze na výživu dcery platí pozdě a již teď mi dluží značnou část peněz.Po dobu mé nepřítomnosti jsem mu přispívala na nájemné( mám i doklady, že peníze přijal)i když jsme s dcerou žili jinde. Nyní se bohužel musím vrátit do společného bytu, který nám byl přidělen po svatbě a jež je na dobu určitou. Bývalý manžel mi oznámil, že pokud se vrátím,ať se připravím na to, že 2 měsíce nezaplatil nájemné. Jak ho mám donutit, aby platil svoji část nájemného, žijeme s dcerou v kuchyňském koutu a naše situace je zoufalá.Nechci o byt přijít a nevím jak dál. Prosím poraďte mi!

 • #16111 Reply

  Mirka

  Prosím poraďte, Jsem rozvedená, mám dceru v péči a bydlíme s exmanželem ve společném bytě.Původně jsem bydlela v podnájmu a přispívala jsem exmanželovi na nájemné i když jsem s ním nežila. Podnájem mi skončil a já s dcerou musím zpět k němu. Nyní mi oznámil, že dluží za dva nájmy a já si půjcila peníze, abych dluhy zaplatila. Byt jsme dostali jako manželé. Vím, že mi nebude přispívat na nájemné ani platit alimenty a já už ho nechci živit. Můžu mu dát soudní výpověď a pokud ano vůbec nevím jak to mám napsat.Pane doktore prosím poraďte mi nemám moc peněz a i když vím že vám to říká každý, tak i přesto vás prosím o pomoc. Děkuji mnohokrát.

 • #16112 Reply

  Ivana

  S manželem už 7 let žijeme jen vedle sebe, přispívá mi půlku na byt a 3000,- na obě děti. Chtěli bychom se rozvést. Musím do soupisu zařízení uvést všechny věci, i ty, které jsem koupila já sama (což je za tu dobu všechno, od ledničky, televize přes počítač) a on mi ničím nepřispěl? On si zase pořídil auto, na které já nepřispěla, ale pravda je že ho ani nepoužívám.

 • #16113 Reply

  Martin Peter

  Dobrý den,

  prosím o radu. Před 6 měsíci došlo k nabytí právní moci rozsudku rozvodu manželství, bývalá manželka je ovšem stále bez práce, a i když došlo k jistým, z mé strany velice kompromisním a vstřícným návrhům a dohodám, tak nepřispívá na poplatky za domácnost, tedy inkaso. Bydlíme v nájmu u majitelů, těm ale poměrnou domluvenou část platí, protože si je vědoma, že by ji mohli vystěhovat. Máme jedno dítě ve společné péči, inkaso platím ze svého účtu automaticky, takže toho využívá, protože ví, že nemohu nechat i kvůli synovi odpojit elektřinu, plyn apod. Je nějaká jiná možnost domoci se spravedlnosti než podstoupením další žaloby a s tím spojených soudních průtahů ?

  Děkuji a zůstávám s pozdravem

  M.Peter

 • #16114 Reply

  Martin Peter

  Dobrý den,

  prosím o radu. Před 6 měsíci došlo k nabytí právní moci rozsudku rozvodu manželství, bývalá manželka je ovšem stále bez práce, a i když došlo k jistým, z mé strany velice kompromisním a vstřícným návrhům a dohodám, tak nepřispívá na poplatky za domácnost, tedy inkaso. Bydlíme v nájmu u majitelů, těm ale poměrnou domluvenou část platí, protože si je vědoma, že by ji mohli vystěhovat. Máme jedno dítě ve společné péči, inkaso platím ze svého účtu automaticky, takže toho využívá, protože ví, že nemohu nechat i kvůli synovi odpojit elektřinu, plyn apod. Je nějaká jiná možnost domoci se spravedlnosti než podstoupením další žaloby a s tím spojených soudních průtahů ?

  Děkuji a zůstávám s pozdravem

  M.Peter

 • #16115 Reply

  Vojta

  Dobrý den přeji.

  Podal jsem žádost o rozvod a taky o dítě do společné péče s manželkou jsme se dohodli.Jedná se ale o majetkové vypořádání kdy mi město za dobu manželství přidělilo byt a je psaný jen na moji osobu,musel jsem tedy dávat svolení že manželka bude bydlet se mnou.Chtěl bych tento byt,nebo nájem po rozvodu na sebe,jak mám postupovat a začlenit tento návrh do vypořádání majetku k rozvodu a jak mám dále postupovat věc městskému ůřadu a jakou písemnou formu z městem mám sepsat.

  Děkuji za odpověď předem.Vojta

 • #16116 Reply

  Laďa

  Žijí s rodinou v rodinném domku s rodiči, kteří jsou odběrateli elektřiny a plátci televizního a rozhlasového poplatku. Společně se podílíme na úhradě – plynu,elektřiny, vody,popelnice atd. Musím i já s rodinou platit televizní a rozhlasový poplatek ?

 • #16117 Reply

  Alena

  Dobrý den, prosím o radu.

  Jsem s manželem rozvedená od března letošního roku.Mám zletilou dceru,které on neplatí žádné výživné.Když podá dcera na něho žalobu o stanovení výživného, je možné abych ji u soudu zastupovala?Otec je proti ní zaujatý a pro ni by to bylo velmi stresující.Děkuji za odpovědˇ.

 • #16118 Reply

  Alena

  Jsem více jak 3roky nezaměstnaná, vedená na úřadě práce. Ve společné domácnosti jsem hlášená u bývalého manžela společně se dvěmi dcerami. Doposud jsem měla nárok na sociální dávky. Dnes mi bylo sděleno, že můj bývalý manžel musí přepsat byt na mě, odhlásit se a odstěhovat, jinak mi nárok na dávky zanikne a bude posuzován jako by jsme byli manželé. Přitom s námi nežije máme jen společný nájem. Prosím o radu, jak dále jednat v této situaci. Děkuji Alena

 • #16119 Reply

  Honza

  Dobrý den,můžete prosím sdělit jaké odpovědi jste k této otázce vypátral?Mám ten samý dotaz a podloženou odpověď nemohu nikde najít.Děkuji

 • #16101 Reply

  Libor Drobilek

  máme pozemek, kde vedou pod zemí inženýrské sítě (telefon, elektro a plyn) a stojí 2 sloupy el. vedení. Máme právo požádat o odtsranění těchto sítí ze svého pozemku, nebo máme nárok žádat nájem a když ano v jaké výši?

 • #16120 Reply

  Martina

  Dobrý den, jsem již rok rozvedená a mám v péči tři děti.Bydlím s dětmi i s mým bývalým manželem v rodinném domě.Manžel měl nějaké problémy v práci, tak mi již více, jako půl roku nezaplatil výživné. Odmítá také platit provoz domu a vymlouvá se, že on je tam sám a my jsme 4. Nevím co dělat, on spoléha na to, že všechno vždy nějak zaplatím, aby děti nebyly bez vody, plynu či elektřiny. Jak sebránit?? Vymlouvá se, že peníze nemá.

  Moc děkuji za odpověď.

 • #16121 Reply

  MICHAL

  Dobrý den potřeboval bych poradit jsem jediným vlastníkem rodinného domu 1 rok před manželstvím.Manželka se semnou rozvádí jedno dítě má v péči ona druhé já.Za tři měsíce budeme rozvedeni nechce se z mého domu odstěhovat prý jsem ji povinen sehnat náhradní bydlení.Jak to doopravdy je s bydlením po rozvodu.

 • #16122 Reply

  Radka

  platí se pouze za domácnost…jednou

 • #16123 Reply

  Marie

  Dobry den,jsem vdana,mam 2 deti,mladsi syn se poslednim rokem uci.Mam vyssi prijem nez manzel,staram se o domactnost,veskerou rodinnou agendu,zajistuji opravy v domactnosti.Manzel na domactnost prispiva behem roku castkou 0-6000 kc.Asi 3 mesice v roce prispeje castkou do 10 000 kc.Ani po opakovanych prosbach nebo pote prikazech doma nic neudela,pry to neni jeho povinnost se o neco starat.Volny cas travi s kamarady a v restauraci,me tvrdi,ze je v zamestnani.Rada bych vedela jake jsou v tomto pripade moje prava a jakym zpusobem se mohu branit.Dekuji Marie.

 • #16124 Reply

  Marcela

  Dobrý den, prosím o radu. S manželem se chci rozvést, ale bojím se že to neutáhnu finančně . bydlíme v RD, na který máme hypotéku /tuto a vše ostatní-inkaso platím já/Máme dvě děti. On tvrdí, že ho musím vyplatit a potom odejde. Nemám ho ale z čeho vyplatit. prosím poraďte. Děkuji. Prodali jsme byt a částku za tento byt má na účtu a z toho mi nic nedá. Podotýkám, že to byl společný byt.

 • #16125 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, rozveďte se a poté podejte soudu návrh na vypořádání SJM. Zde soud rozhodne jak o vypořádání bytu, tak i hypotéky a peněz na účtech. Dopředu mu nic nevyplácejte.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #16126 Reply

  Ivo

  Máme s manželkou problém se dohodnout na tom ,kdo kolik přispívá na společnou domácnost.Já vydělávám asi 20 000 měsíčně (čistého) ,z toho platím hypotéku,inkaso ,jídlo ,potřeby pro dítě ,auto atd.Manželka mi nechce dát na domácnost více než 5 000 kč měsíčně,dokonce mi nechce sdělit ,jak vysoký je její plat (já jsem výši svého platu nikdy netajil a všechny své prostředky byly vždy určeny mé rodině)Domnívám se ,že to je poněkud velká disproporce.Mám tedy dotaz :Je v tomto případě možno požádat soud(nebo někoho jiného) o určení konkrétní výše příspěvků na domácnost ze strany obou manželů?Má manžel vůbec právo znát výši manželčina platu?

  Děkuji za odpověď

  Ivo

 • #16127 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zákon o rodině ukládá každému z manželů vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li ji jeden z manželů dobrovolně, může mu to uložit soud na návrh druhého. Přitom se vychází z toho, že hmotná a kulturní úroveň obou má být zásadně stejná.

  Tedy, můžete podat soudu návrh na určení vyživovací povinnosti manželce s tím, že v takovém řízení byste výši jejích příjmů zjistil. Je však otázkou, jestli to za to stojí. Nedovedu si totiž představit, že byste po podání takové žaloby mohli mít fungující manželství.

 • #16128 Reply

  jana

  Chci se zeptat,bydlíme ve společné domácnosti s manželem a nezletilou dcerou.Manžel má přítelkyni a nechce se odstěhovat,že tu má trvalý pobyt.Bydlíme v nájemným bytě od města.Letos v dubnu budeme podepisovat smlouvu na další dva roky.Manžel mi odmítá přispívat na domácnost a platit nájem.Já si vydělám 7500 čistého,on podníká od 1.12.2007.Já ze svého platu nemohu platit nájem,který činí i s inkasem 8000 kč.Už druhý měsíc mi nedal ani korunu.Ze svého platu splácím 2000 na pujčky,elektriku.Zbytek peněz mám pro sebe a dceru,který bude letos 15 let.Když mu řeknu,že podám žalobu tak se mi směje.Říká,že mi nedá ani korunu ,na výživný a že nepřizná žádný výdělek.Předci na to manžel nemá právo.Prosím poradte mi jak mám dál postupovat.

 • #16129 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v první řadě bych podala návrh na rozvod.

  Zároveň bych soudu podala žalobu na určení povinnosti hradit Vám výživné. Skutečnost, že on nepřizná žádný výdělek, je pro soud nepodstatná. Navrhujte provést důkaz účetnictvím a zejm. jeho osobní spotřebou, to pak budete zcela jinde.

 • #16130 Reply

  Romi Mart

  Dobry den,

  mel bych nekolik nasledujicich dotazu:

  1) jsem nastavajicim otcem ditete, avsak nejsme s partnerkou manzeli.Mohu i presto zazadat o rodicovsky prispevek?

  2)partnerka ma z predchoziho manzelstvi(samozivitelka) 2 deti(17,16) a ma trvale bydliste a take zije v jine obci, nez mam nahlaseno trvale bydliste ja a kde ziji.Vzhledem k jejimu tehotenstvi se vsak bude stehovat ke mne. Chci se optat na otazku socialni podpory? V jejim nynejsim trvalem bydlisti dostavala od socialky prispevek na bydleni a socialni podporu na 2 deti. Jaka bude situace, kdyz se prestehuje ke me? Jak se vlastne vypocitava socialni podpora. Jde mi o to,ze se "zvysi" zivotni minimum rodiny a ona by o tyto pridavky prisla a tomto pripade bych jaksi "doplacel" na relativne cizi deti.

  3) tehotna partnerka je nyni na nemocenske do zacatku materske dovolene. Timto bude dostavat 65% platu. Vzhledem k tomu, ze 65%=asi 7000, muze pozadat o socialni podporu na 2 nezletile deti? Samozrejmne s prihlednutim k bodu 2)

  Dekuji Romi

 • #16131 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, již z názvu rodičovský příspěvek vyplývá, že jde o příspěvek ve vztahu k rodičovství a nikoliv manželství. Je tedy jedno jste-li manžely nebo ne. V ostatních otázkách na státní sociální podporu a její výši, využijte služeb příslušného úřadu státní sociální podpory (úřad práce, v Praze úřady městských částí.). Tam Vám po doložení požadovaných podkladů sdělí, jestli nárok vznikl a jestli ano, tak v jaké výši.

 • #16132 Reply

  Milena Nejedlá

  Dobrý den, ráda bych se poptala jak se dá řešit tato situace?

  Po mamínce jsem zdědila ideální polovinu bytu 3+1,takže teď jsme dva majitelé jednoho bytu.Bojím se že otec alkoholik opět nebude přispívat na elektřinu, plyn atd…Já v bytě nebydlím ale jsem 1 1/2 majitel(spoluvastník)jak ho přiměji aby přispěl na inkaso.

  Nechci mu zrovna nechat vypnout elektřinu, vodu a nevim jak naněj.

  děkuji za Vaší námahu

 • #16133 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud to nechcete řešit rázně, tzn. vypořádat podílové spoluvlastnictví tak, aby byl vlastník jen 1 a druhému zaplatil vypořádací podíl, tak bych se na Vašem místě o energie vůbec nezajímala. Pokud je otec platit nebude, vypnou mu je a to je přece jeho problém. Nebo to za něj můžete hradit vše sama – záleží na Vás.

  Pokud jsou dodávky napsány na Vás, nechte je přepsat na něho.

 • #16134 Reply

  Vladimíra Vlášková

  Dobrý den

  Ctěla bych se optati jakou finanční možností se má podílet v mém případě druh na nákladech společného soužití ve kterém vychovávame 3 nez děti ?

  Jsem OSVČ a MD 3.800 + VÝDĚLEK Z OSVČ 20.000KČ

  Platim ztoho 13.500kč nájem a sipo, 2.600kč školka a jídlo na 3 nezl děti , 1000kč výživné na syna od druha , mám platit 2000kč na dceru 16 a syna 15 z 1 Manž. mého , platim 1000kč . Samozřejně vnikl dluh to za měsíc doplatim zhruba 4000kč zůstane 4000kč .

  Najídlo měsíčně 3000kč .

  pzn : Druh není evidovaný na ÚP NEMÁ PŘÍJEM AŽ TENTO MĚSÍC , KDY DOSTANE FINANCE NA SEBE .

  Já sama mám celkem 5 detí a ztoho 3 jsou jeho a on sám má s jinou syna alimenty zaněho platim já .

  Děkuji za včasnou odpověd Vlášková vl

 • #16135 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na to žádné tabulky nejsou. Každý by měl přispívat podle svých možností a schopností. Ve většině domácností je otázka rodinných financí vyřešena dohodou manželů. Pokud nepřispívá na děti, pak je možné požádat soud, aby mu výši výživného stanovil. Ovšem pokud nemá příjmy ani žádný majetek, pak je to vše samozřejmě složitější. Můžete se také obrátit na oddělení sociálněprávní ochrany dětí na městském úřadu.

 • #16136 Reply

  Naďa Rydlová

  Dobrý den,s manželem mám dvě nezletilé děti,manžel podniká,zůžili jsme si společné vlastnictví na společnou domácnost,manželovi zůstali nemovitosti a zboží ve firmě,která byla dříve společná,mě dům ve kterém nyní bydlíme v dezolátním stavu.Do domu nechce finančně přispívat,jelikož po rozdělení majetku mu nepatří,pouze tu žije.O děti pečuju vzhledem k vytížení manžela podnikáním výhradně já,nyní i já zkouším začít podnikat.Manžel má značné příjmy jdoucí do desítek tisíc,mě na domácnost dává 18tis.na veškeré potřeby a platby.Ze zbytku příjmů si splácí nemovitosti určené k teď už jeho podnikání,které po zaplacení budou i výhradně v jeho vlastnictví.Já mám z podnikání příjmy minimální a vzhledem ke čtyřleté dceři i omezenější možnosti vydělávat.Jakou mám šanci,aby mu soud určil přispívat na společnou domácnost podle výše svých příjmů a nehromadil si ze svých příjmů na úkor životní úrovně dětí a mé svůj majetek.Děkuji za odpověď

 • #16137 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete podat soudu návrh podle § 19 odst. 3 zákona o rodině a domáhat se, aby soud rozhodl o povinnosti manžela hradit náklady společné domácnosti. Můžete rovněž požádat o určení výživného na sebe jako na manželku.

 • #16138 Reply

  Zuzana Červínková

  Dá se nějakým legálním způsobem upravit povinnost podílet se na společné domácnosti tak, abychom každý byli sám za sebe?? Jde mi konkrétně o to, že manžel má z bývalého manželství dítě a nenažranou exmanželku, která se neustále domáhá zvyšování výživného a my chceme nechat věci jak jsou. Bojím se, že soud bude chtít zahrnout do výpočtů příjmu rodiny i mé příjmy a to v žádném případě nechci. Nemůže přeci tahle paní parazitovat na mně, že se o sebe a svou novou rodinu dokážu postarat…, nemusím snad proto platit také já výživné na její děti? Existuje tedy nějaká smlouva, která toto upraví, aby soud nezahrnoval mé příjmy do do spol. domácnosti?

 • #16139 Reply

  Jaroslava Halámková

  Chtěla bych se zeptat zdy jako osoba tělesně postižená mám nárok na vyživovací povinnost od manžela. Dále vůbec nepřispívá na naši společnou domácnost. Nedává mě vůbec žádné peníze. Veškeré náklady na bydlení i na stravu hradím pouze já.

 • #16140 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to, co požadujete, je nesmysl. Při posuzování poměrůj povinného soudce samozřejmě musí přihlédnout i k vašim příjmům a udělat si tak obrázek o celkových poměrech, v nichž povinný žije.

 • #16141 Reply

  Zuzana

  A proč je to nesmysl? A co je samozřejmé na tom, že se bude soud zabývat mými příjmy, které jsem si tvrdou prací vydělala. Proč by se tyto mé příjmy měly zohledňovat při stanovení výživného partnervým dětem? Co když budu tvrdit, že se nepodílíme společně na chodu domácnosti, ale že každý z nás si hradí jednu polovinu nákladů za bydlení o dítě společně…? Jak mi soud bude dokazovat, že to tak není? Proto se ptám na legílní cestu. Takže není…

 • #16142 Reply

  Petr Petr

  Jak již vám bylo odpovězeno shora, dítě má právo podílet se na životní úrovni obou svých rodičů. A právě z tohoto důvodu někteří soudci třeba požadují i potvrzení o příjmech nové manželky či družky, aby si učinili přehled o celkové životní úrovni povinného rodiče. Soud samozřejmě při určení výživného musí přihlížet k oprávněným nákladům a potřebám toho, kdo má výživné platit.

  Věřte že v tomto nejste sama a existuje spousta rodičů (povinných), kteří řeší stejné problémy jako právě vy.

  Nic vám ale nebrání aby jste tyto námitky přednesla soudu u kterého se věc týkající se zvýšení výživného projednává. Zbytek, tedy rozhodnutí samotné je již ale jen a jen na soudci.

 • #16143 Reply

  jan motl

  okamžitě zažalujte manžela o alimenty na sebe a své dítě tím mu vznikne další vyživovací povinost,dále se pokuste žůžit SMJ(lze když jeden z vás podniká)

 • #16144 Reply

  Lenka Vávrová

  Dobrý den, prosím o radu, podala jsem návrh na rozvod, návrh na svěření nezletilé dcery do mé péče po rozvodu, taktéž jsme se s manželem domluvili na majetkovém vypořádání po rozvodu.Manžel souhlasí jak s rozvodem, tak s úpravou výživného a svěření dcery do mé péče., tak i s majetkovým vypořádáním. Nyní se chce odstěhovat z našeho bytu /trvalý pobyt si zde do rozvodu ponechá). Zajímalo by mne, zda je kromě výživného na dceru (na kterém jsme se dohodli) do doby rozvodu povinen přispívat i na náklady spojené s bydlením(nájemné,elektrika,plyn apod)i přesto, že nebude v našem bytě bydlet, nebo zda musím vše hradit já,případně, zda mám požádat soud o nějakou úpravu těchto plateb. Děkuji za odpověď. Lenka

 • #16145 Reply

  Andrea Chlíbcová

  Dobrý den,

  manžel podal žádost o rozvod. Bydlíme v obecním bytě, ve kterém on nemá trvalé bydliště, ale byt užívá. Dále máme téměř dostavěný dům, na kterém je hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. V domě se už také musí platit režie – spotřebovaná elektřina a voda. V současnosti veškeré poplatky, nájem za byt, hypotéku a režii domu hradím já, manžel mi již 3 měsíce nepřispívá ani na domácnost ani na našeho syna. Je manžel povinen povinen podílet se na nákladech za byt i dům a lze mu to uložit zpětně za poslední měsíce?

  Předem děkuji za odpověď.

 • #16146 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, trvalý pobyt neznamená, že se na těchto nákladech musí podílet, je to pouze evidenční údaj. Pokud byt nebude nadále užívat, pak na něm nelze spravedlivě požadovat, aby se podílel na úhradě nákladů.

 • #16147 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, poměrnou část nákladů, v případě, že nemovitosti užívá, by hradit měl. A výživné samozřejmě také. Příslušné částky by se daly vymáhat soudně, pokud je nesplní dobrovolně.

 • #16148 Reply

  Josef Procházka

  Dobrý den, platí vzájemná vyživovací povinnost před rozvodem, když se jeden z manželů nezdržuje v místě bydliště a již spolu nevedou společnou domácnost?

  Druhý dotaz : Smlouvu na Obecní byt má uzavřen jeden z manželů, oba mají v tomto bytě trvalé bydliště. Může jeden druhého vyhodit a vyměnit zámek ? Děkuji za odpověďi.

 • #16149 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  k prvnímu dotazu: u manželství je nepodstatné, zda spolu manželé fakticky žijí nebo ne – pořád platí, že hmotná a kulturní úroveň obou manželů musí být zásadně stejná a jestliže jeden z manželů svou vyživovací povinnost neplní, může mu tuto povinnost určit soud na návrh druhého z manželů.

  K druhému dotazu: Ne, nemůže.

 • #16150 Reply

  Božena Hanáčková

  Dobrý den, prosím o radu, jak řešit následující problém. Před dvěma lety jsme s manželem svolili, aby se do našeho domu nastěhovala k trvalému pobytu tchýně (manželova matka). Bylo to z důvodu, že o ní odmítli pečovat syn s rodinou, kterému připsala veškerý svůj majetek (dům, pozemky). Protože nás vydědila, slibovala nám, když si jí k sobě vezmeme, bude nám dávat důchod. Po dvou letech už si na nic takového nevzpomíná, stálé zdražování potravin a elektriky nechce brát nijak v úvahu, peníze posílá svému 3. synovi (zaopatřenému). Na mou žádost, aby více přispívala na bydlení sklidím od manžela jen nadávky.

  Existuje prosím nějaký zákon, který uvádí, jakým způsobem by se měl každý podílet na financování společného bydlení? (Stavíme podkroví pro děti, bereme si stále nové půjčky, abychom mohli dům dostavět). Za vaší radu předem děkuji.

 • #16151 Reply

  Alena Heerova

  Dobrý den.

  Celý život máme problémy s chováním naší matky.

  Proto jsme se snažily brzy odejít z domova a držet se dál od ní.

  Dělá rozbroje mezi členy rodiny tím,že si vymýšlí činy na každého, které se nikdy nestaly (nejdříve, že ji bijeme, pak že jí okrádame a nyní si přidala další historku že jí vyhazujeme z místa jejího trvalého bydliště) a navádí jednotlivé členy rodiny proti sobě. Je na nás sprostá, agresivní a hrubá a to dokonce i před nezletilými dětmi.Lže a vymýšlí si …

  Bere nám osobní věci,které

  nám schová a nevrací.Provokuje hádky.

  Neustále na každého křičí a osočuje.

  Hlavně na tátu, který už je z toho nešťastný…

  Ale před sousedy se pokouší přetvařovat, i když …

  I je začína napadat, neboť jí občas sousedé upozorní, na její hlučnost.

  Kdysi navštěvovala psychiatra, údajně měla mít Parkinsonův syndrom.Ale již dlouho nenavštěvuje.

  Potřebovaly bychom poradit,jak se tento případ dá řešit.Neboť je nebezpečná sobě i ostatním.

  Děkuji.H

 • #16152 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  toto je čistě věcí dohody mezi Vámi – žádný zákon tuto situaci neupravuje a ani by to nebylo možné.

 • #16153 Reply

  Jana Smutná

  Dobrý den,bydlíme s manželem a dětmi v městském bytě,který bude manželovi nabídnut k odkoupení do osobního vlastnictví.Smlouva je na manžela,já s dětmi mám zde jen trvalý pobyt,právní nárok na tento byt nemám.Chtěla bych vědět, jestli po odkoupení ze společných peněz,se tento byt stává společným jměním manželů.Děkuji

 • #16154 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  vzhledem k tomu, že jste manželé, existuje tzv. společný nájem bytu manželi a na uzavření smlouvy máte stejný nárok jako manžel. Kupní smlouva by navíc měla být uzavřena s Vámi oběma a byt se tak stane součástí SJM. Tím by byl i kdyby byla smlouva uzavřena jen s manželem.

 • #16155 Reply

  Jana Smutná

  Moc děkuji za odpověď.Ještě bych se chtěla zeptat,pokud bych musela při rozvodu manžela vyplatit z bytu,z jaké částky se bere odhad. předem děkuji.

 • #16156 Reply

  Jana Smutná

  Ještě bych chtěla vědět,jestli peníze,které jsme po domluvě s manželem vložili dětem na spořící účet na jejich jména a jejich stavební spoření podléhají SJM a jestli v případě rozvodu má nárok na polovinu z těchto účtů.Děkuji

 • #16157 Reply

  Roman Martykan

  Dobry den,v soucasne dobe resim zapeklitou situaci a proto Vas prosim o radu.Nastala nasledujici situace:s pritelkyni se nam narodilo dite,ktere ma moje prijmeni a stejne trvale bydliste jako ja.Pritelkyne ma trvale bydliste jinde a jeste z prvniho manzelstvi ma dve nezletile deti(17,16).Kdyz zadala na socialce o pridavky na svoje deti(17,16), pridavky nedostala,protoze jsem byl zapocitan do nakladu spolecne domacnosti,i kdyz s jejimi detmi nemam nic spolecneho a ani s nimi nebydlim.Zda se mi to nespravedlive,nicmene jsem se chtel optat tedy,jestli je mozne si tedy jeji deti odecitat z dani,kdyz uz na ne relativne "platim"?Jinak je tato situace silne nespravedliva,jak vuci matce(nedostane pridavky),tak i vuci mne(jsou mi odcerpavany prostredky,ktere bych jinak vyuzil pro svoje dite)-lze s touto situaci neco delat?

  Dekuji RM

 • #16158 Reply

  Petr Hrabal

  Milá Aleno, moc vás lituji. Myslím si, že jste si váš problém vyřešily nejlépe. Odešly jste z domova a držíte se od ní dál. Prosím o vysvětlení, proč zařazujete svůj příspěvek do diskuze k článku "Povinnost hradit náklady společné domácnosti".

 • #16159 Reply

  EvaB

  Dobrý den, bydlím u přítele v jeho bytě již nějaký čas a na který on má hypotéku. Sama vlastním byt, který ale pronajímám a na který zase já mám hypotéku. Přítel mi řekl, že bych mu měla přispívat na bydlení tím, že se budeme podílet na společném placení jeho hypotéky. Řekla jsem mu, že mu klidně budu přispívat, ale s tou podmínkou, že sepíšeme smlouvu o tom, že se stávám částečným vlastníkem toho bytu. On se ale rozčílil, že v žádném případně nic takového nepodepíše, že to nedává smysl. Tvrdí, že je správné, abych mu přispívala za bydlení, když tady bydlím, že nikde zadarmo bydlet bych nemohla, že se všude platí nějaký nájem. S tím zase nesouhlasím já, jelikož on si platí do svého a žádný nájem neplatí. Poradíte mi, prosím. Děkuji EvaB.

 • #16160 Reply

  michal klk

  Dobrý den,

  měl bych dotaz:Jak známo,mezi manžely je zákonem daná vzájemná vyživovací povinnost.Jsem v situaci,kdy se chceme vzít kvůli společnému dítěti,ale mám vážnou obavu aby moje současná partnerka nevyužila tohoto nástroje k vlastnímu obohacení se hned v krátké době po svatbě.Jsem v situaci,kdy moje příjmy jsou asi 5 krát vyšší než její.Je jasné,že v předmanželské smlouvě se její účastníci nemohou vzdát práv, které jim zajišťuje zákon o rodině a tedy tam nemůže být nic o tom,že nelze soudně vymáhat plnění vyplývající z vzájemného vyživování manželů.Nešlo by do předmanželské smlouvy zakotvit například,že:Pokud bude soudem vydáno rozhodnutí na plnění vzájemné vyživovací povinnosti manželů tzn.vyživovací povinnost povinného oprávněnému na základě žádosti oprávněného u soudu, je oprávněný povinnen zaplatit povinnému sankci ve výši dvojnásobku částky, která byla soudem rozhodnuta. Bylo by to možné do předmanželské smlouvy takto formulovat? Je to později vymahatelné?Předem děkuji.

 • #16161 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, optimální bude pokud předmanželskou smlouvu projednáte např. u notáře. Domnívám se, že taková formulace sice ve smlouvě být může, ovšem bude to zbytečné, jelikož se jeví jako neúčinná a nevymahatelná. Takovou sankci by soud jistě nepotvrdil.

 • #16162 Reply

  Elena Kelišová

  dobrý den,potýkám se se stejným problémem a nemohu se dopátra odpovědi.Můžete mi prosím poradit, jak Vám bylo odpovězeno? Děkuji

 • #16163 Reply

  Kateřina Pihíková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Moje maminka si vzala muže s kterým dnes žije. Tento muž není mým otcem. Chtěla bych se zeptat, zda má můj nevlastní otec povinnost platit na půl s moji maminkou školu, pokud ještě studuji? Děkuji za odpověď.

 • #16164 Reply

  Zdeněk Dohnal

  Pokud je můj příjem 23 000Kč a manželky 12 000Kč (pohledávky činí cca 10 000Kč ). Je správné uhradit pohledávky ( nájem, půjčky, pojistky, penzijní a životní pojištění. ) poměrnou částkou vůči příjmům ? Po úhradě již zmíněných pohledávek náleží zbytek mého příjmu mě nebo jsem povinnen část svého příjmu poskytnout manželce. S manželkou žijeme ve společné domácnosti v jednom bytě. Děkuji za odpověď

 • #16165 Reply

  Stanislava Češpivová

  Sestra 55let zije ve spolecné domacnosti s manzelem.Maji spolu 1 dospele dite,manžel neprispiva na chod domacnosti zadnou financni castkou.Jeho prijem cini vice nez 20 000Kc, sestra ma duchod 7000Kc.Ma manzel vyzivovaci povinnost vuci ni. Dekuji za odpoved.

 • #16166 Reply

  Vladimír Kříž

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat za jakých okolností můžu manželovi své dcery zrušit nahlášené trvalé bydliště ve svém rodinném domu ve kterém už nebydlí více jak 2 měsíce.Nepřispívá své rodině na domácnost ani tam nejezdí.Ještě nejsou rozvedeni a řeší to sociálka.Děkuji

 • #16167 Reply

  Ivana Bohová

  Dobrý den chtěla jsem se vás zeptat: Pokud bydlím s přítelem ve společné domácnosti a je psaný i v nájemní smlouvě(podnájmu) jakož to oprávněná osoba žijicí ve společné domácnosti. Jaké jsou jeho práva a povinnosti? Předem děkuji za odpověd.

 • #16168 Reply

  Katerina Sparinkova

  dobry den,

  pristupova cesta je z poloviny vlastnena dalsim majitelem. Kdysi vedla k sousednimu RD, majitele vsak RD prodali, polovinu cesty si vsak ponechali. Nikdy (cca 60 let) neprispeli na jeji opravy a upravy. V soucasne dobe tez odmitaji cestu opravovat. Za jeji prodej zadaji vysokou castku, ktera je nadhodnocena, oni vsak cestu nepotrebuji a my ano. Jsou povinni prispivat na opravy cesty? Je mozne cestu popripade vykoupit za rozumnou cenu?

  Dekuji za odpoved

 • #16169 Reply

  Adámková

  Dobrý den.Prosím o radu:rozhodla jsem se ukončit soužití s manželem pro jeho opakované úlety,ale nežádám o rozvod.Muž po mně požaduje polovinu nákladů na společné bydlení.Navrhla jsem mu třetinu-nesouhlasí a nechce platit nic.Vyhrožuje,že můj eventuelní požadavek na výživné se bude počítat pouze z jeho platu u zaměstnavatele.To je velká firma,která před časem provedla u svých zaměstnanců jakési "platové úpravy"-myslím,že vedle ní vznikla ještě jedna firma,která s mužem sepsala Dohodu o provedení práce.Nyní manželovi chodí na účet dvě sumy-jedna je od oficiálního zaměstnavatele,druhá od oné smluvní firmy.Muž tvrdí,že ona "smluvní" firma mu pkatí jen diety a přesčasy a na ty prý nemá nikdo,kromě něj nárok.?Z jaké částky se tedy ono výživné,pokud o něj požádám,bude brát?Advokát,kterého bych o toto požádala si informace o platu manžela může vyžádat od obou firem?Rozdíl v oněch částkách totiž činí téměř 20tisíc Kč.Děkuji za váš čas a ochotu.

 • #16170 Reply

  veronika

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na několik otázek. A předem děkuji za jejich odpovědi.

  1.)Co může udělat manžel, v případě, že si jeho žena veme půjčky, o kterých on neví? Ikdyž je pravidelně a bez problémů zatím splácí. Má nějaké právo ji za to např. zažalovat, vyhodit ji z domu apod.? A pokud se tento manžel bude chtít nechat rozvést a manželka s tím nebude souhlasit, bude mu u soudu vyhověno?

  2.) Jaké mají děti při rozvodu práva na majetek svých rodičů? A co může dítě udělat v případě, že mu rodiče neposkytují dostatečně vysoké kapesné na pokrytí všech jeho výdajů?

  3.) Jak se řeší při rozvodu svěření do péče, když jsou již obě děti dospělé, ale stále studují? Musí dítě souhlasit s tím, že bude bydlet u matky nebo si může vybrat samo?

  4.) Když žena platí jídlo, nezbytné věci pro děti apod. a její manžel ostatní (inkaso, školy).Chtěl po ní polovinu na výdaje z jeho strany? Co může manželka dělat, pokud s tím nebude souhlasit? (jedná se o situaci, kdy si manžel vydělává o mnoho víc)

 • #16171 Reply

  Karel Dlouhý

  1. Vyhodit z domu kvůli tomu nemůže, zažalovat – za co? Rozvod je možný i v tom případě, když s tím jeden z manželů nesouhlasí (záleží pak na okolnostech a úvaze soudu).

  2. Právo na majetek rodičů nemají. Ti je ale musí živit (dokud si nejsou schopni vydělávat). Kapesné – co je "dostatečně vysoké"? Mohou se obrátit na odd. péče o děti, popř. na soud.

  3. Když je dítě dospělé, přidělení do péče soud neřeší.

  4. Všechno, co oba manželé vydělají, je jejich společným majetkem. Tzn. nelze rozdělovat, co jsou manželovy peníze a co manželčiny.

 • #16172 Reply

  veronika

  1. takže pokud se jeden z manželů bude chtít rozvést a bude mít k tomu vážné důvody, tak budou rozvedeni i přes nesouhlas toho druhého? může být tím důvode např. výše uvedená půjčka?

  3. když je tedy dítě dospělé a jeden z rodičů mu po rozvodu řekne, že bude bydlet s ním a dítě by rádo bydlelo s tím druhým, tak s tím nic nemůže dělat?

  4. pokud dobře chápu, tak manžel nemůže obvinit manželku z toho, že přispívá málo(ikdyž přispívá maximum co je v jejich silách)? je možné aby po ni chtěl podepsat smlouvu o tom, že mu bude platit polovinu inkasa? a pokud ne, tak ji vyhrožuje rozvodem..?

 • #16173 Reply

  veronika

  měla bych ještě jeden dotaz: pokud tedy spolu žijí manželé už delší dobu a vždy to u nich fungovalo tak, že manžel platil inkaso a manželka se starala o domácnost a jídlo, tak má manželka nějakou právní povinnost přispívat manželovi na inkaso, které vždy bez problémů platil on? může to po ní nějak soudně vymáhat?

 • #16174 Reply

  Karel Dlouhý

  Obávám se, že Vaše situace se zde v diskusním fóru nevyřeší.

  Jde spíše o téma pro manželskou poradnu event. právní poradnu.

  1. ano, mohou být rozvedeni, když s tím jeden z manželů nesouhlasí – pokud dojde k rozvratu manželství, takže neplní svůj účel … Vzít si půjčku bez vědomí/souhlasu druhého manžela není v pořádku; zda jde o důvod k rozvodu záleží na okolnostech.

  3. Když je dospělé, tak může jít ke komu chce (pokud s tím ten rodič souhlasí, že bude dítě u něho) – v tom bych problém neviděl.

  4. manželé se na vedení domácnosti, společných výdajích apod. podílejí podle svých možností a schopností – např. manželka vaří, pere, uklízí, manžel více vydělává, takže hradí celé inkaso a ještě dovolenou pro rodinu … Možné třeba je, že muž i žena přinesou celou výplatu, dají ji do "kasičky" a z toho se pak platí jednotlivé výdaje (a třeba si je i zapisují) – neboť ty peníze jsou SPOLEČNÉ! Tedy nějaká uváděná smlouva je nesmysl.

 • #16175 Reply

  Plamena Vasileva

  Dobrý den

  podobni dotaz tady nebyl zveřejnen, proto si dovoluji se na to zeptat.

  1 srpna 08 jsem se odstechovala od SJM a ukončila s manželem společnou domacnost. Při soudnim jednanim o výživnem na syna, soud uznal ze timto dnem byla ukončena společna domacnost a zpět vypočital manželovi dlužnou častku na výživnem, což manžel splaci.

  Po 11ti měsicich (pozn. 1.6.2009) jsem se do SJM vratila se synem jako prvni, a napřič veškerých prosbach aby se tam nevracel se vratil 1.7.(o měsic po nas) a za nic nehradil pod zaminkou že stejne všechni fakturi hodi na mé jmeno, krome vodného a stočneho.

  Bydlel s nama ve svem pokoji a zamikal si jej, nehradil ovšem na hypoteku, elektrinu, vodu, pojisteni domu a pod. Po pul roce se odstehoval, tj. 1.1.2010.

  Schruba ve stejnou dobu kdy se prestěhoval, od 1.9.09 jsem zůstala nezaměstnana a pobyrala 13 307 Kč po dobu 5 měsicu.

  1- Lze toto zohlednit pri zadosti na vyzivnem na manzelku?

  2- Lze a pokud ano, tuto dlužnou castku vymahat? Jak?

 • #16176 Reply

  Plamena Vasileva

  Přidavam další dotaz kterím tady nebyl:

  1. Náleži mě výživne na manželku pokud manžel – stale v rozvodovem řizeni, již žije s jinou osobou ve společne domacnosti?

  2. Jaké naroky vznikaji jeho partnerce pokud spolu budou mit dítě?

  3. Má muj manžel výživovaci povninost k jejim dvoum nemanželským dětem? Pokud ano, jake?

  4. Má pravo jeho ninejši partnerka na výživnem pro sebe, pokud s nim čeka dítě?

  5. Maji pravo žadat mě o odstehovaní ze SJM, pokud spolu čekaji dítě? Manžel o dům nestal, a ted vyhrožuje že se zde vratí, neumim si to představit.

  Nejsem stale zaměstnana i když problematice se zabivam seriozně a hledam, obavam se abych nepřišla o střechu nad hlavou, jikdyž poctivě vše platim z daru od své matky.

  Prosím poradte o jakych krocích lze zde uvažovat.

  Děkuji za pomoc.

  S pozdravem

 • #16177 Reply

  Žaneta

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, zda je možné nějakým způsobem uplatnit nárok na výživné od nevlastního otce, který se mnou sdílí společnou domácnost, avšak žádným způsobem na domácnost nepřispívá. Já studuji VŠ a on se mi v tom snaží bránit všemi způsoby- krom psychických i fyzických útoků také odpíráním např vody. Chtěla bych vědět, zda a jakým způsobem se smím dožadovat plnění vyživovací povinnosti. Popř., jaké jsou mé možnosti. Můj vlastní otec má stanoveny alimenty ve výši 1600Kč měsíčně, ale od roku 2007 je neplatí. Tudíž nemám žádné příjmy.Matka je vedena na ÚP, nepobírá žádné dávky.

  Moc děkuji za pomoc.

 • #16178 Reply

  pavlína konečná

  mám dotaz je možné se domáhat aby manžel přispíval na spol.domácnost a syna aniž by jsem požádala o rozvod?s manželem žijem ve spol.domácnosti,ale manžel mi fin.nepřispívá ,stěhovat se nechce ani rozvádět mohu ho nějak donutit fin.přispívat já jsem na mat.dovolené a z mích peněz to vše nezvládám.děkuji

 • #16179 Reply

  Milan Zeman

  Manžel má vůci Vám vyživovací povinnost podle § 91 zákona o rodině. Podejte k soudu návrh na určení jejího rozsahu.

 • #16180 Reply

  pavlína konečná

  manžel se rozhodl odejít ze spol domácnosti a tak ukončit náše manželství,vzhledem k jeho povaze a umění se zadlužit myslím si že rozvod by mě ochránil před jeho případnými dluhy,na co mám podle zákona nárok od manžela,dítě jsme chtěli oba tak se mi zdá nespravedlivé abych ted syna vychovávala sama -má otec kromě výživného také jinou povinost?a mám nárok žádat výživné na mě když jsem na mat.dovolené.a co bezplatný právník co by mě pomohl s rozvodem a výživním mám na něj nárok?mockrát děkuji

 • #16181 Reply

  pavlína konečná

  dočetla jsem se tady o zvíhodnění manžela který nezavinil rozvod,jelikož důvodem našich neschod jsou časté manželovo nevhodné chování,nevěra,násilí,agrese,vulgárnost vůči mě mohu při rozvodu toto zvíhodnění žádat?jelikož já se snažila i přesto vše rodinu udržet pohromadě,ale manžel trvá na odchodu ze spol.dom.

 • #16182 Reply

  jiřina barnetová

  prosím o radu k dannému tématu

  Jedná se o povinnost manžela při hrazení nákladu ,které odmítá plnit.Naše soužití manželské soužití mne dohnalo k rozvodu.Manžel si našel někoho jiného a neplní povinnosti k dceři,nepřispívá na náklady spojené společné domácnosti.

  Moje žádost o radu:

  1. přišla jsem o práci-jestli mohu žádat před rozvodem po manželovi peněžitou pomoc.

  2.Bydlíme v rodinném domě,kde mame pouze trvalé bydliště.Manžel občas dochází,ale na moje prosby,aby přispěl na měsíční zálohy,odmítá přispívat,že tu nebydlí.

  Jako nezaměstnaná,která se stará o dceru a chod domácnosti,což je nad moje finanční i psychické možnosti neúnosné.Manžel odmítá spoluúčast na pomoci.Proto vás o radu ,jak v tomto případě postupovat,proto si myslím ,že neplní povinnosti vůči rodině.Děkuji předem za radu

  s pozdravem Barnetová

 • #16183 Reply

  Milan Zeman

  Jedna věc je úhrada nákladů na domácnost, na kterou nárok nemáte, protože spolu trvale nežijete. Druhá věc je vyživovací povinnost mezi manželi a vyživovací povinnost k dceři. Na jejich plnění Vy i dcera nárok máte. Ohledně jejich výše – hmotná a kulturní úroveň obou manželů má být v zásadě stejná, dětem přispívají rodiče podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Pokud odmítne plnit svou vyživovací povinnost, obraťte se na soud.

 • #16184 Reply

  jiřina barnetová

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jestli manžel musí přispívat na náklady domacnosti.

  Podala jsem žádost na rozvod,manžel tu ma trvalé bydliště, všechny věci nic si neodstěhoval, ale doma se nezdržuje.

  Přišla jsem o práci.Nevím jak mam pokračovat.

  Děkuji moc prosím vas o radu Barnetová

 • #16185 Reply

  Lukáš Smetana

  Dobrý den,

  žijeme ve společné domácnosti, já (student 24let) a má matka společně s jejím přítelem. Náklady na bydlení se až do nedávna platily na 1/3. Ale nyní odmítá matčin přítel platit 1/3, protože zde byla týden má přítelkyně a hlídala psa, protože jsme s matkou nebyly doma. Pro doplnění uvádím že přítel obývá 1/2 domu a my dva také jednu polovinu.

  Je jeho jednání v právně v pořádku?

  Je povinost platit náklady na 1/3, ikdyž jsem stále student?

  Jak v tomto případě postupovat? Žalobou?

 • #16186 Reply

  Karel Dlouhý

  Jestliže jde o společnou domácnost, tak se předpokládá, že se její členové dohodnou.

  "Ale nyní odmítá matčin přítel platit 1/3" – a kolik tedy je ochoten platit?

  Kdo je vlastníkem domu?

  Nebo je možné udělat podrobnější propočet – např. náklady na vytápění rozdělit podle podlahové plochy, náklady na vodné a stočné, elektřinu, plyn podle počtu osob.

 • #16187 Reply

  Lukáš Smetana

  Podlahová plocha je téměř stejná (pouze jeho menší o chodbu, jedná se o dvoupatrový rodinný domek. Majitelem je matka a její přítel.

  Je ochoten platit 1/4. To znamená že za nás oba by musela matka platit 3/4, což mi přijde velmi přehnané. Pokud jsem dobře pochopil tak krátkodobá návštěva nemá vliv na na počet lidí v rodiném domě. Jakou máme tedy možnost se bránit? Aby platil alspoň 1/3. Podotýkám, že zde již půl roku nebydlím, ikdyž zde mám trvalé bydliště a jezdím jsem občasně. Přesto je matka ochotná platit 1/3 nákladů, ikdyž tu již polovinu roku je sama.

 • #16188 Reply

  Karel Dlouhý

  Platí, že nedohodnou-li se spoluvlastnictví o hospodaření se společným majetkem, rozhodne na návrh jednoho z nich soud.

  Jak jsem uvedl – náklady na vytápění: 1/2 matka, 1/2 přítel.

  Pokud tam již nebydlíte (přijíždíte jen někdy na návštěvu), tak i ostatní náklady by měly být logicky hrazeny 1/2 matka, 1/2 přítel.

  Takto by to mohla matka navrhnout soudu.

 • #16189 Reply

  Veronika Lárová

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně sociálních dávek a trvalého bydliště.

  Jsem přihlášená trvale u rodičů ve východních čech. ,přesto žiji už přes rok v Praze, mamka chce zažádat o sociální dávky na bráchu, ale nemůže dokud se neodhlásím z trvalého bydliště, aby tam nešel můj plat do počtu,ale já nechci z morálního důvodu. Známá mi říkala,že to jde udělat tak že bych se odhlásila ze služeb a dala smlouvu o podnájmu v Praze a dokázala bych že tam jako fyzická osoba nejsem a tudíž by se to prý ani nemělo započítávat do rodinného rozpočtu při žádání o sociální dávky, je to pravda? Dá se to tedy nějakým způsobem udělat? Já jsem v podnájmu, ale ve smlouvě mám přímo zákaz k trvalému přihlášení a mamka bydlí v bytě města.

  Děkuji moc za odpověď s přání hezkého dne Sl. Lárová

 • #16190 Reply

  Alexandra Valenari

  Dobrý den,

  přes rok bydlel s námi ve společné domácnosti(já,manžel a 2 nezletilé děti)můj synovec, který po celou dobu co s námi žil na nic nepřispíval(nájem,strava).Když jsem se zmínila ,že by měl alespoň nějákou částí přispívat na chod domácnosti raději se odstěhoval.Chtěla bych se zeptat je-li možné,nějákým způsobem zpětně po něm požadovat zaplacení části nákladů?Děkuji

 • #16191 Reply

  Karel Dlouhý

  To jste měli dohodnout, než jste ho u sebe nechali bydlet.

 • #16192 Reply

  Gabriela Kováčová

  Dobrý den..můj dotaz je obsáhlejší,také se táhne delší dobu..

  Před šesti lety jsme se dohodli s přítelem,že začneme stavět dům..nakonec to dopadlo tak,že moji rodiče na mě přepsali rodiný dům a my ho rekonstruovali..Vzala jsem si na sebe hypotéku a vložila do toho své i jeho úspory..Během rekonstrukce jsem otěhotněla a do nedostavěného domu se přestěhovala již sama se synem,jemu zůstaly klíče a po půl roce,kdy ho vyhodila jeho matka se nastěhoval do jednoho pokoje do domu.Od porodu spolu nežijeme,nemá tam trvalé bydliště a ani nepřispívá,kromě výživného na syna,na domácnost.Již několikrát jsem ho prosila o vystěhování,i já sama mu sbalila věci,začíná být agresívní.Nevím na co má právo a co mohu dělat já,bojím se fyzického násilí,psychicky mě deptá už roky.Chce vyplatit,ale já nemám z čeho,platím hypotéhu,táhnu celou domácnost,všechny výdaje syna, pojistky,a to jen z jednoho platu./věr mi nikdo nedá, a rodiče mi finančně pomoci neumí.

 • #16193 Reply

  právní vrba

  Pokud expřítel nemá titul k užívání části Vaší nermovitosti (věcné břemeno, nájemní smlouvu, smlouvu o výpůjčce) ani jiný Váš souhlas, tak v domě nemá co pohledávat. Vyměňte zámek, jeho věci mu dejte před dveře a bude-li se dobývat dovnitř, zavolejte Policii. Pokud na rekonstrukci Vaší věci byly použity i jeho prostředky, má nárok na jejich vrácení; nebo si je může "odbydlet" – nabídněte mu nájemní smlouvu na tu 1 místnost s tím, že nájemné bude odečítáno z částky, kterou vložil do Vašeho majetku.

 • #16194 Reply

  Gabriela Kováčová

  Když bydlí již dva roky bez nájemní smlouvy dá se to odpočítat zpětně??

  Pokud jsou všechny dolkady napsány na mě jako investora a jsou doloženy k hypotéce, a on platil to co bylo "na ruku" vez dokladů, jak máme zjistit přesnou či přibližnou výši vkladu.. chce po mě 350.000,- zdá se mi to dost a chci doložit za co.. on nemá doklady .. co s tím?? Děkuji

 • #16195 Reply

  právní vrba

  Zpětně nájemné sjednat nelze, ale pokud on ve Vaší nemovitosti bydlel a nic za to (bydlení) neplatil, tak se bezdůvodně obohatil (normálně se za bydlení v cizím přece platí) a to obohacení Vám musí vydat – ve výši obvyklého nájemného v daném místě (takže dtto nájemné). Pokud by nechtěl uzavřít nájemní smlouvu (do budoucna), tak to jeho bezdůvodné obohacení bude pokračovat a částka, kterou Vám bude muset vydat se bude zvyšovat. Částku, kterou on po Vás chce, musí být schopen doložit on – jako by byl u soudu…

 • #16196 Reply

  Eva Nováková

  Dobrý den, nenašla jsem odkaz pro vložení dotazu nikde jinde, proto se ho pokusím vložit sem. Všude se uvádí, že se při nemocenské zohledňuje výše příjmu za posledních 12 měsíců. Chtěla bych se zeptat, jestli je tomu tak i v případě, kdy jsem byla 10 měsíců zaměstnána u jedné firmy, poté plynule přestoupila do nového zaměstnání, kde se mi podařilo po krátké době/cca deseti pracovních dnech/dlouhodoběji onemocnět. Zohledňuje se v tomto případě příjem za posledních 12 měsíců nebo jen aktuální příjem v novém zaměstnání?Moc děkuji za odpověď.Nováková E.

 • #16197 Reply

  SíM

  Dobrý den,

  potřeboval bych poradit se záležitostí ohleně bydlení. Rozhodli jsme se s přítelkyní, že si pořídíme domek (starší + zrekonst).A teď jsem zjistil, že začla řešit hypotéku na vlastní pěst a oznámila mi, že si chce vzít hypotéku pouze na sebe, aby mě, kdyby jsme se někdy rozešli nemusela vyplácet.

  Vzhledem k tomu, že jsem již jeden barák postavil a odešel jsem z něho po rozvodu takřka s holým zadkem, zajímalo by mě jak tuto situaci řešit.

  Přítelkyně totiž samozřejmě chce, ať platíme hypotéku spolu, protože tam budu bydlet. Mě se to ale nelíbí, protože kdyby došlo k rozchodu, opět bych neměl vůbec nic. Navrhl jsem jí, že jí budu platit energie a sám si buď budu spořit a nebo si vezmu hypotéku sám na sebe a koupím si byt, do kterého bych se v nejhorším případě přestěhoval. Vím že je to šílené řešení když se dva milují, ale mám takovou zkušenost, že mám již strach najednou třeba ve 40 nemít zase vůbec nic.

  Moc prosím o radu, jak by se má situace dala řešit. Děkuji

 • #16198 Reply

  Veronika Filipová

  Dobrý den,

  domnívám se, že jste si na dotaz v zásadě odpověděl sám.

  Z Vašeho vyjádření vyplývá, že Vaše přítelkyně nemá zájem na tom, abyste si dům koupili jako spoluvlastníci, ale chce si dům koupit výlučně sama. V takovém případě samozřejmě nebudete mít na dům žádný právní nárok.

  V případě, že v domě budete bydlet, můžete přítelkyni hradit nájemné, které ona následně použije na úhradu splátky hypotéky.

  Doporučuji, abyste ohledně Vašich investic do domu byl velmi opatrný a měl na paměti, že zhodnocujete cizí majetek. V případě sporu to budete Vy, kdo ponese důkazní břemeno.

  S pozdravem

  JUDr. Veronika Filipová, advokátka

  http://www.ak-filipova.cz

 • #16199 Reply

  Helena Nováková

  Dobrý den, prosím o radu. Děda mi daroval v darovací smlouvě dům, kdy si tam ustanovili věcné břemeno dožití. Ve smlouvě je uvedeno, že na společných nákladech domácnosti se budeme podílet dohodou. Bohužel po smrti dědy mi babička odmítá jakkoliv příspívat na chod domácnosti a já z 12 tis, měsíčně platít na poplatcích kolem 6 tis, takže mi fyzicky zbývá 6 tis. na celý měsíc. Babička má včetně vdovského důchodu kolem 14 tis. možná i více. Odmítá se však jakkoliv dohodnout na přispívání. Je možné se v této záležitosi o brátit na soud, aby částku na domácnost rozpočítal podle doložených nákladů a určil babičce částku k příspívání? Podle jakého ustanovené bych mohla postupovat?

  Dkěuji za odověď.

  Švecová

 • #16200 Reply

  Evika Fransek

  Dobrí večer

  chtěla bych se zeptat co a kam se obrátit,když sem se vdala v lednu letošního roku,a manžel mně podvaděl před svadbou i po svadbě,17.5.2013 se nam narodila dcera,ja sem bydlela u něj i s zjeho odcem a snašela sem jen urážky z jeho strany,ted je mali 2 měsíce a ja musela k mamně,protože nema o mně zájem,stále se na veřejnosti ukazuje s jinymi ženamy,peníze mi nedáva,když si sním chci promluvit,neposloucha jen uráži,ani na střídavy péči se sním nedá domluvit,malu chce tak jednou za tyden na noc,nic víc,u mami zustat nemůžu taky ma jěště roční dceru,mněl by mi najít náhradní bydlení a finančně pomáhat,sem naMd,děkuji

 • #16201 Reply

  libuše Šustová

  Manžel pochází z SK rozvedl se tam a má z první manželství holčičku soud mu určil platit 100eur mi sme se vzali a narodil se nám syn půl roku po jeho narození manžel přestal mít takové příjmi jaké měl a nemohli sme platit tolik,požádali sme soud v SK o snížení nebvyhověl nám s důvodů že manžel vlastní rodinný dům a vůbec je nezajímalo že má další vyživovací povinnost a já mám dvě děti z prvního manželství na které otec neplatí žádali sme o snížení uš třikrát ani jednou nám nevyhověli i přesto že nemáme příjmi.Manželova bývalá ho zažalovala za to že neplatí v plné výši odsoudily ho na rok a dala mu také exekuci na dlužné výživné a já tet nevím co bude semnou a s dětmi a nevím jestli mi stát nák přispěje když budu vdaná a manžela ve vězení nebo jestli bude lepší se rozvést a být svobodná matka , nevím co mám dělat děkuji za odpověd

 • #16202 Reply

  libuše Šustová

  Manžel pochází z SK rozvedl se tam a má z první manželství holčičku soud mu určil platit 100eur mi sme se vzali a narodil se nám syn půl roku po jeho narození manžel přestal mít takové příjmi jaké měl a nemohli sme platit tolik,požádali sme soud v SK o snížení nebvyhověl nám s důvodů že manžel vlastní rodinný dům a vůbec je nezajímalo že má další vyživovací povinnost a já mám dvě děti z prvního manželství na které otec neplatí žádali sme o snížení uš třikrát ani jednou nám nevyhověli i přesto že nemáme příjmi.Manželova bývalá ho zažalovala za to že neplatí v plné výši odsoudily ho na rok a dala mu také exekuci na dlužné výživné a já tet nevím co bude semnou a s dětmi a nevím jestli mi stát nák přispěje když budu vdaná a manžela ve vězení nebo jestli bude lepší se rozvést a být svobodná matka , nevím co mám dělat děkuji za odpověd

 • #16203 Reply

  Marie Šustrová

  Moje neteř žije ve společné domácnosti s otcem svého tříletého syna. Otec pracuje, ale nijak nepřispívá ani na výživné svého syna, ani na domácnost, říká, že musí podporovat svou samostatně řijící matku důchodkyni a opravdu nemá na příspěvky pro svou rodinu. Neteř pracuje doma po nocích, přes den je s dítětem, nebo pomáhá hlídat babička (její matka). Vše hradí neteř, splácí hypotéku na byt v Praze, vše pro dítě. On používá svůj příjem výhradně pro sebe. Je to doslova příživník, tváří se velmi příjemně na příbuzné a chválí "svou rodinu", sám "pendluje" mezi rodinou a bytem své matky vždy na několik dní, s matkou např. po několika dnes přijel na Štědrý večer v 19 hod., k večeři, odvezl po svátcích a pochválil, jak si užili svátky…Neteř neví, jak z toho, je přepracovaná, babička také (pracuje a z práce hned hlídá)… Můžete poradit ? Marie Šustrová

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Povinnost hradit náklady společné domácnosti‘
Informace o uživateli: