Diskuze ke článku ‚Práce přesčas‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Práce přesčas‘

Zvolené téma obsahuje celkem 284 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Martin Málek a poslední změna je stará 4 roky, 8 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #19889 Reply

  Roman

  z čeho se mi počítá mzda za přesčas když se normální

  mzda skládá z více částí tarif, flexibilní prémie

  co mám dělat když to chce firma platit pouze z tarifu,potřeboval bych odkaz na nějaký paragraf z kterého to jasně vyplívá

 • #19890 Reply

  Šperhák

  Má takový dojem vážený pane že patříte dod dob mynulých – totalitních vzhledem k tomu názoru co jste vyslovil. Pracovníci THP byly vždy nej a dělníci PLEPS! Potřeboval byste si sáhnou na dno aby ste začal chápat. Strana a vláda měla vždy pravdu a kam to dotáhly……….

 • #19891 Reply

  vydra

  Je potřeba se na to podívat z pohledu reality,která popisované skutečnosti obrací trochu jinak,v životě to vypadá,že se vám vše zobrazuje jako v křivém zrcadle.Zaměstnanci v malých soukromých firmách jsou postaveni před takové chování a jednání majitelů,kteří si vykládání zákonů představují ad absurdum,to znamená,že jakýkoliv dialog,který by zákon mohl nabídnout úplně potlačí,a zaměstnanec musí s prominutím..držet hubu..a být rád,že je rád.Ať se to týká příplatků/ta nejnižší hranice,daná zákonem/,nebo různé varianty využití.Takový je život…za bránou čekají DALŠÍ.

 • #19892 Reply

  Radek

  Chtel bych se zeptat, zdali je opakovane nevyplaceni části platu

  zamestnavatelem možným důvodem pro okamžité rozvázání pracovního

  poměru ze strany zaměstnance?

 • #19893 Reply

  pepik

  Mám prosbu,potřebuji poradit,jak se má postupovat,když chce otec vydědit jednoho za synů za neposkytnutí pomoci ve stáří a nemoci /invalidita/,absolutní nezájem a ochota spolupracovat.Zvýhodnit druhého syna.Není vydědění po smrti rodičů nějak spochybnitelné,napadnutelné?Co pro to udělat?Děkuji.

 • #19894 Reply

  pepik

  Mám prosbu,potřebuji poradit,jak se má postupovat,když chce otec vydědit jednoho za synů za neposkytnutí pomoci ve stáří a nemoci /invalidita/,absolutní nezájem a ochota spolupracovat.Zvýhodnit druhého syna.Není vydědění po smrti rodičů nějak spochybnitelné,napadnutelné?Co pro to udělat?Děkuji.

 • #19895 Reply

  Fanda

  Jsem zaměstnán ve služebním poměru příslušníka police. Kdy mám stanovenou pravidelnou denní pracovní dobu od 7.00 hod do 15.30 hod . Přesto dochází k tomu, že jsem zaměstnavatelem velen do jediné služby během měsíce a to na dobu 24 hodin za jiného kolegu. Např. ve středu nástup. 7.00 hod do čtvrtka do 7.00 hod. Můj zaměstnavetel za tuto službu mi však nedá žádné volno a již v pátek musím nastoupit na svoji službu od 7.00 hod. Na můj dotaz ,že za týden odpracuji o 8 hodin více než mám stanovenou týdenní pracovní dobu ,mi bylo sděleno, že doba od 16.00 do 22.00 hod je jako práce přesčas a dle zákona o služebním poměru mám odpracovat 150 hodin zdarma jako práci přesčas, takže nemám právo ani na 1 den volna. Proto se vás ptám zda tento postup je standartní a ze strany mého zaměstnavatele oprávněný.

 • #19896 Reply

  Marek

  Muj zamestnavatel si vymyslel, ze je v zakone nekde zakotvena klauzule, tykajici se 16 hodin prescasovych, ktere muzou byt narizene a nezaplacene. Prosim vyvratte mi to nekdo, protoze takovou absurditu slysim od neho porad.

 • #19897 Reply

  Petr

  zajímá mne jestli existuje obrana proti zaměstnavateli který bez ptaní a dohadování nařídí stabilní práci přesčas a zaměstnanec nemá odvolání leč je mu naznačeno že může jít.Náš zaměstnavatel se rozhodl že se bude dva dny v týdnu pracovat od 7.00-17.00hod a neptá se můžeš nemůžeš ale musíš a hotovo.Další přesčas je v sobotu a zkuste odmítnout

 • #19898 Reply

  Miroslav Kyncl

  Pracuji jako učitel a jsem zařazen do 11. platové třídy (praxi mám 6 let).

  Již 4. rokem studuji pedagod¨gickou fakultu,skončím v červnu.Je v pořádku abych byl do oné 11 třídy zařazen,všichni ostatní s titulem Mgr. mají 12. třídu. Existuje nějaký předpis popř. zákon který by to upravoval.

  Děkuji s pozdravem Miroslav Kyncl

 • #19899 Reply

  ERTL Radovan

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,manželka dělá ve 2směnném provozu 40 hod týdně.Všem nařídili každý týden 8 hod přesčas dokud nesplní normy.které jsou vysoké.Máme 2 děti,je jim 4.5 a 11 let,může žena odříct 2 ze 4 přesčasů měsíčně nebo musí chodit na všechny i po dobu např.3-4 měsíců ? Chtěla by mít každých 14 dní celý víkend volný.Mezi předposl.a poslední směnou má cca 7 hod odpočinku,práce je fyzicky náročná,má zaměstnavatel právo jí takové přesčasy nařídit i když ona s tím nesouhlasí? Může jí za to vyhodit a vyhrožovat,že jí nepřidá peníze a neprodlouží smlouvu ? Jaké právo má ona jako zaměstnankyně.Děkuji vám předem za kladné vyřízení,s pozdravem p-ERTL.

 • #19900 Reply

  petr müller

  Jaká je tedy max doba práce přesčas za týden,8 hod. nebo může zaměstnanec pracovat jako dlouho si přeje? Co takoví lékaři?

 • #19901 Reply

  Petr Nemecek

  Dobry den,pracuji v hotelu jako kuchar.Pracuji kratky-dlouhy tyden.kratky(str,ctv)dlouhy(po,ut,pa,so,ne) vetsinou 17!!! hodin denne.

  Zajimalo by me kolik hodin po 17 hodinach prace mam mit volno

  Predem dekuji za odpoved

 • #19902 Reply

  Appelt Michal

  Zajímalo by mě jestli je někde v zákoně zakotvena doba, jak dlouho předem se musí zaměstnanec dozvědět o nařízeném přesčasu.

 • #19903 Reply

  Honza

  Nadřízený mi nařídil práci v sobotu aniž bych měl nárok na mzdu.Jak se mohu bránit?

 • #19904 Reply

  maro

  dobry den .chci se zeptat na praci prescas.jestli by se mela platit z hruby mesicni mzdy anebo ze zakladni mzdy.zamestnavatel nam to plati ze zakladu,a jeste by jsem se chtel zeptat jestli si muze dat zamestnavatel do smlouvy ze 8 hod. tydne a max 150 hod rocne nebude prescas proplacet.a jeste jedna prosba kolik by mel byt priplatek za so. a ne. dekuju

 • #19905 Reply

  Dagmar

  Můžeme se se zaměstnanci dohodnout anebo to stanovit ve mzdovém předpisu, že vzhledem k sezónnosti naší činnosti budeme 1/2 roku pracovat 9 hodin denně (45 hodin týdně) a v zimním období 7 hodin denně bez toho, že bychom platili přesčasové příplatky? Nejsme takto schopni splnit ty 3 měsíce, do kterých je třeba vyčerpat náhradní volno a ani ty 4 měsíce uvedené v § 96, odst. 4).

 • #19906 Reply

  Radim

  Zajímala by mně jedna věc.Některé soboty jsme nuceni jít do práce.Od pátku do soboty ráno jsme na neplacené pohotovosti a pokud mame na nadraží vagony tak jedem do roboty.Mame to placene jako šichtu + 50%% za sobotu.Jenže my to dělame jako přesčas!!!Mame narok ještě na 25%% za přesčas???Takže šichta,50%% za vikend a 25%% za přesčas?

 • #19907 Reply

  Pavel Řehák

  Prozba o radu (hoří)

 • #19908 Reply

  Hrubá

  Po jaké odpracované době lze považovat tuto práci za práci přesčas.

  Po odpracování půl hodiny nad rámec pracovní doby , či může být prací přesčas několik minut?

  Děkuji.

 • #19909 Reply

  Petr

  Jestliže jsem pracoval přesčas a náhradní volno mi bylo přesunuto do příštího měsíce s tím, že v případě nutnosti se mi opět posune do následujícího měsíce jsem bezmocný ??

 • #19910 Reply

  Marek

  Chtěl bych se optat jestli je v zákoně určena doba, jak dlouho předem se musí zaměstnanec dozvědět o nařízeném přesčasu.

 • #19911 Reply

  Tomáš

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mám nějakou oporu v zákonech v následující záležitosti. V listopadu 2004 mi bylo zaměstnavatelem přislíbeno zvýšení platu od února 2005. V březnu 2005 mi vedoucí sdělil, že smlouva je již připravena na osobním oddělení a že si mě každým dnem pozvou k podpisu. Pak se měsíc a půl se nic nedělo, tak jsem zašel za vedoucím, abych se dozvěděl, v čem je problém. Prý firma musí vyplácet odstupné bývalému kolegovi, a proto osobní oddělení zatím zvýšení platu neschválilo, nicméně jsem dostal příslib, že ve výplatě za duben 2005 dostanu mimořádné prémie v takové výši, která dorovná mou mzdu na úroveň, která odpovídá přislíbenému platu. Ve výplatě za duben ovšem opět žádné peníze navíc nebyly. A z osobního oddělení se mi také ještě neozvali. Má tedy vůbec zaměstnavatel právo takto zacházet se zaměstnancem? Mám nějakou možnost, jak se bránit? Mohu nějak přislíbené peníze získat zpětně? Všechny sliby byly bohužel jen ústní. Můj zaměstnavatel je poměrně velká česká firma – alternativní telekomunikační operátor. Děkuji mnohokrát, Tomáš R.

 • #19912 Reply

  rossu

  ve smlouvě o mzdě mam zakotveno…smluvní strany prohlašují,že vyše uvedená mzda byla sjednana již s přihlédnutím k případné praci přesčas v rozsahu 12,5 hodiny za kalendářní měsíc a tedy příplatek za práci přesčas ani náhradní volno zaměstnanci nepřísluší….???

  mam každy měsí kolem 20-30h přesčas od kterych tedy odečítam 12,5 hodiny!!!!!!!!!!!!!

  ma na to zaměstnavatel vubec právo-to dělam každy měsíc 12,5 hodiny ZADARMO!!!!????

  vím podepsal jsem,hloupost-ale ma tu možnost???

  diky za postřehy

 • #19913 Reply

  Fandy

  chtěla bych se zeptat, jestli je v zákoníku práce uvedeno,kolik musí zaměstnanec platit zaměstnanci za práci v sobotu a v neděli.

 • #19914 Reply

  Straka

  Sice tu nevidím žádné odpovědi na dotazy, ale napíšu:

  Jestliže je ze zákona umožněno stanovit dobu, kdy průměrný přesčas za jednotlivé týdny nesmí přesáhnout 8 hodin, a tato doba je nastavena např. na 4 měsíce, pak jak je vidět není dáno, jak dlouhá tato doba smí být v jednom kuse. Tzn. že za rok by se dal nařídit třeba 48 hodinový přesčas. Je to možné? Neo je to někde v zákoně ošetřeno jinak?

  Další věc je, že §91 odstavec 2 určuje, že k práci o víkendu musí dát souhlas zaměstnanec. Zákon současně nedává možno výjimky, kdy by souhlas zaměstnance na takovou práci nebyl nutný. Znamená to, že mi zaměstnavatel práci o víkendu vůbec nemůže nařídit?

  Díky za odpověď, Straka.

 • #19915 Reply

  Zdeněk

  20.5.2005 jsem dostal vypoved par.46 odst.C

  Pracoval jsem 10 let TPH s kolegini, ktera je pul roku nemocna a je ZPS.Na misto nemocne kolegini nastoupila brigadnice na dobu urcitou,a jeji smlouva znela po dobu nemoci moji kolegini. 20.5.2005 jsem dostal vypoved a tentyz den, 20.5.2005, mam nemocenskou/byl to pro me sok, 10.5.2005 jsem byl ocenen podnikem za obetavou praci/.Nemocna kolegine,az jsem onemocnel prerusila svoji nemoc,a ted pracuje s brigadnici./kolegine v cervenci jede do lazni/ Vedouci mi rekl, ze brigadnice ted pracuje za me, dokud jsem nemocny. Moje misto ma byt zruseno ke konci srpna 2005.

  Zajimalo by me, a mam obavy,ze tato brigadnice zaujme moje misto. Je to mozne, aby brigadnice pracovala za kolegini,a ted za me? Je to podle zakoniku praci?

  Dekuji za odpoved

 • #19916 Reply

  Jitka

  Dobrý den,chtěla bych se zepat ohledně práce přesčas.Pracuji jako vedoucí stravovny v 7 platové třídě.Prý pokud mám v platě funkční,tak na přesčšasové hodiny nemám nárok.Slyšela jsem,že toto platí až od 8 pl.třídy.Děkuji za radu.Jitka

 • #19917 Reply

  Jitka

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně práce přesčas.Pracuji jako vedoucí stravovny v 7.platové třídě.Prý pokud mám v platě funkční,tak na přesčasovéhodiny nemám nárok.Slyšela jsem,že toto platí až od 8.platové třídy.Děkuji za radu

 • #19918 Reply

  Jan

  Pracuji, jako rádoby vedoucí pracovník ve firmě, ve které nefungují základní principy, mzda je vyplacena nadvakrát s tím, že druhá část mzdy není zahrnuta do daňového základu, pracuji pravidelně měsíčně přesčas 50hodin, když jsem upozorňoval na to že se mi nelíbí černá mzda, bylo nám přislíbeno vytvoření nových smluv, na jejich urgence už téměř půl roku vedení firmy nebylo schopno zareagovat a smlouvy připravit. Majitel vzhledem k neexistujícímu pracovnímu řádu, pokynům k práci, vnitropodnikovým směrnicím kupříkladu o provádění inventur, kompenzaci práce přesčas apod nutí nás vytvářet si vlastní systém fungování, který pokud si vytvoříme neustále mění, vytváří výjimky a upozorˇnuje na výjimečné stavy osudové pro jeho firmu, k zaměstnancům se chová nevybíravým způsobem, nařizuje pod pohrůžkou hrubého porušení pracovní kázně a vyhozovu práci ve státní svátky, osobně momentálně pracuji již druhý týden bez víkendu, a byl mi nařízen pracovní víkend další a poté mě čeká náročný týden tzv. práce za tři, protože 2 spolupracovníci čerpají dovolenou, Nevím na koho se obrátit, myslím, žetohle si zaměsnavatel nemůže dovolovat,už to nezvládám psychicky. Byl jsem na vyšetření u lékaře udělal mi preventivní prohlídku, zjistil že mám zhoršené jaterní testy, zjistil nadváhu, kterou jsem předtím neměl, pro mou překročení únosnosti v mé popudlivosti mě doporučil ke klinickému psychologovi. Je mi teprve 32 let.

 • #19919 Reply

  Eva

  Do jaké doby je nutné vyčerpat náhradní volno za práci přesčas u pracovníka s pevně stanovenou pracovní dobou.

  U pracovníka s pružnou pracovní dobou je možné náhradní volno za práci přesčas čerpat v rozsahu 4 týdnů (ošetřeno kolektivní smlouvou)

 • #19920 Reply

  Martin

  Prosím o radu. Dělám v nejmenované firmě, kde vždy v pondělí ráno řeknou všem zaměstnancům, ať celý týden počítáme s dvou hodinovým nařízeným přesčasem. Nařízený přesčas by měl být jen ve vyjímečných případech, ale ne každý týden a každý den ne????? Už několikrát jsem pracoval nedobrovolně 12 hodin přesčas za týden s tím že mi nadřízení vyhrožovali, že jestli to neodpracuji tak mě vyhodí. Prosím poraďte někdo jak těm každodenním nařízeným přesčasům zabránit. Děkuji

 • #19921 Reply

  Martin2

  Zdravím, měl bych dotaz. Pracuji jako obchodní zástupce a mám často služební cesty. Ve smlouvě mám jasně danou pracovní dobu 40 hodin týdně, ale na cestách jsem kolikrát i více jak 12 hodin za den, tak bych rád věděl, jestli se i tyto hodiny počítají do přesčasů a jestli mi za ně náleží aspoň to náhradní volno. Pokud to někdo víte, prosím o odpověď na e-mail, rád bych v tom měl jasno. Děkuji.

 • #19922 Reply

  Pavel

  Dobrý den,

  chtěl bych se Vás zeptat jestli může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům osmihodinovou práci přesčas v sobotu nebo v neděli.

  Předem děkuji za odpověd

 • #19923 Reply

  Miroslav Kopecký

  Dobrý den,

  mám problém, a potřeboval bych poradit. V zákoníku práce se hovoří, že práce přesčas může činit maximálně 150 hodin ročně, pokud se dále nedomluvíme. Co se stane se 150 hodinami, pokud nastoupím v červnu, a v oddělení mi řeknou, že 150 hodin přesčas budu mít do konce roku neplacený i tak. Je to fér? Vždyť mdyž dostanu poměrnou část dovolené, měl bych mít i poměrnou část neplacených přesčasů!!

  A jak je to s přesčasy za soboty a neděle? Ikdyž je dostanu proplacené, nemají se zahrnovat do těchto 150 hodin?

 • #19924 Reply

  Jan Chládek

  Pracujeme v turnusovém režimu MHD kde nám turnus dává mnohdy vyšší hodinové předpoklady než při pravidelné 8hod. pracovní době.Ptám se tedy je tento přesčas nařízený zaměstnavatelem?

  Pokud ano jak máme postupovat, když zaměstnavatel nám platí pouze hodiny, které převádí z měsíce na měsíc a neplatí příplatky za přesčasy.

 • #19925 Reply

  Vlasta

  Prosím do jaké doby má být vyčerpána přesčasová práce?

  Vím, že to bývalo do tří měsíců po vzniku, ale bohužel nomohu to nikde najít.

  Vznikají nám zde dosti značné komplikace, protože na proplácení nemáme finanční prostředky.

  Děkuji. Jandová

 • #19926 Reply

  Robin

  Co se rozumí pod pojmem "práce přesčas" je myslím zcela jasné, ale kdy začíná práce přesčas? Př: Pracovní doba začíná v 6:30 a končí v 15:00h. Pokud ale zaměstnanec ukončí pracovní dobu např. v 15:20 nebo v 15:40, a k této situaci dochází v průběhu kalendářního měsíce opakovaně, je možné tuto dobu počítat jako práci přesčas? Jaká doba, po ukončení pracovní směny, je nezbytná k tomu, aby ji bylo možné považovat za práci přesčas? A co v případě, kdy je pracovní doba stanovena v rozmezí od 6:30 do 15:00, přičemž zaměstnanec odchází z pracoviště (dílny) v 15:00 k vykonání očisty, a firmu opouští v 15:30. Zaměstnavatel zaměstnanci počítá pouze dobu od 6:30 do 15:00.

 • #19927 Reply

  Firge

  Za jakých podmýnek práce přesčas my je jasno.Ale mám na srdci jinou otázku a to jak dlouho před započetím nařízeného přesčasu musí být zaměstnanec písemně upozorněn na na vzniklou skutečnost.Nařízený přesčas se v našem podniku oznamuje 5 min.před koncem směny.Tato skutečnost je silně demoralizující a vůbec nepřispívá k výkonosti pracovníků.Spíše škodí, protože nejvíce prac. úrazů se stává na přesčasech a to první 2hodiny.

 • #19928 Reply

  kateřina

  dobry den prosim jak se píše a co vše by měla obsahovat žádost a studijní volno ?

 • #19929 Reply

  daniel stetka

  dobry den mam prozbu potřebuju poradit.Otec mi chce vydědit nic sem mu neudělal,jen sem mu řekl svůj názor,mám rodinu,jsem ženatý a mám dite,pracuji.Nevedu žadný špatný život,nikdy sem mu nevyhrožoval,muj vztah je kněmu špatny,jelikož emigroval, když mi bylo 6 let dnes je mi 27let,když se vrátí na návštěvu, z rakouska kde stále žije,tak navštěvuje moji rodinu manželky,kde pacha zlo!Tim stylem,že mě neustále pomlouva a moji matku,že sem kradl,rval,chlastam.Vše mohu doložit svym rejstřikem trestu. Ještě chce po me penize ktere mi platil jako alimenty do 18 let proto bych chtěl radu.Protože mi ješte ke všemu po hadce dal k advokátovi.Platim hypoteku manželka je na mě zavisla,jelikož je na mateřskej a nemužu si dovolit advokatni kancelař proto moc prosím o radu touto cestou děkuji d.s

 • #19930 Reply

  PAVEL KOUŘIL

  VE SMLOUVĚ MÁM KLAUZULI,ŽE VEŠKERÉ PŘESČASY

  JSOU OBSAŽENY V PLATĚ.ZNAMENÁ TO,ŽE I PŘES-

  ČASY,KTERÉ JSOU PŘEZ 150 HOD ZA ROK(DLE ZÁKONA),MNĚ NEBUDOU PROPLACENY I KDYŽ JSEM

  NEPODEPSAL SOUHLAS K PŘEKROČENÍ 150 HOD?

  NEBO MI BUDOU PROPLACENY KDYŽ O TO POŽÁDÁM?

 • #19931 Reply

  dagmar

  Dobrý den

  mohli byste mi odpovědět, jestli je přípustné nevykazovat práci přesčas hodinově, ale pouze formou prémií? Zaměstnavatel mi vůbec nevykazuje kolik jsem odpracovala hodin, ale dá mi pouze prémie. Nejsem takovým postupem odměňování poškozována?

  Děkuji Dagmar

 • #19932 Reply

  Jana Nová

  Dobrý den, mám dotaz jestli je možné pracovat přesčas po dobu těhotenství.Pracuji ve školství kde je přesčasová práce fyzicky nenáročná a zajímavě ohodnocená.Je možno ji vykonávat a za jakých podmínek? děkuji Jana Nová

 • #19933 Reply

  František Eliáš

  Může zaměstnavatel nařídit náhradní volno za přesčasovou práci i při nesouhlasu zaměstnance a jeho žádosti o proplácení veškeré práce přesčas?

 • #19934 Reply

  Dusa

  Manželka je zaměstnána v podniku, který má jako hlavního odběratele jakousi německou firmu. Je to menší podnik, který založil člověk s výbornou odborností a styky. Bohužel nedávno zemřel a odběratel ihned pochopil slabost managmentu této firmu bez jejího zakladatele. Tudíž začal posílat reklamace( oprávněné či ne nevím, myslím, že je to spíš obchodní tah a zkouška sílu managmentu). Firma reklamaci uznala a skoro všechny výrobky nechala přivézt a předělat. A tady je můj problém. Manželka chodila na přesčasy a oni jim řekli, že se všechny nadělané hodiny při opravě reklamací stornují a že jim je nazaplatí. Teď ji nutí jít do práce opět v sobotu s tím, že je to opět zadarmo. Přesčasy v sobotu mají i bez reklamací skoro povinné, ale neplatí je, pouze si je mohou vybrat jako náhradní volno. Za reklamaci jim zamozřejmě byly sebrány prémie na 4 měsíce, s tím, že firma tuto reklamaci zaplatit nemůže, že by zkrachovala a musí to prý zaplatit vše zaměstnanci. Hodnota je cca 160 000 Kč. Je to vše možné a zákonné, či ne? Pokud se Vám to také nezdá poraďte ,co s tím, nebo na koho se obrátit. Nevím, jestli existuje nějaké združení na ochranu zaměstnanců, které by pomohlo. V tomto podniku totiž nemají ani "odbory".

 • #19935 Reply

  Martin

  Chtěl bych se zeptat jestli může zaměstnavatel "škrtnout hodiny přesčas" a neproplatit je?Za odpověďi předem děkuji.

 • #19936 Reply

  jan

  V měsíci dubnu jsem odpracoval ve státním podniku nezanedbatelné přesčasy/všechny víkendy i dny jsem delal přesčas/Dnes při výplatě,bez předchozího sdělení jsem se dozvěděl že plat za přesčasy za duben mi může byt vyplácen po dobu až 3 měsícu.Proč mi to nebylo zděleno předem? přesčas jsem nedostal zaplacen.Vnímam to jako podvod.Co stím?

 • #19937 Reply

  Bob

  Jak je to prosím vás s placením přesčasů ? Jediný co se v zákonu dočtu, je že, přesčasy jsou placeny minimálně 25%%, ale o víkendových přesčasech ani slovo. bývalo 50%% ne ? Můj zaměstnavatel mě odmítá platit v sobotu i v neděli jakýkoliv příplatek s tím, že se nejdená o přesčas a v zákoně žádný příplatek není.

 • #19938 Reply

  Věra Karcolová

  Zaměstnavtal nařizuje práce přes čas v so i ne ,bohužel ale platí pouze práci přes týden a zkracuje místo 8hod.na 6hod,a potom nařídil že so i v ne budeme nadělávat hodiny ,jak proti tomu bojovat přeci není možné přes týden dělat 6ho.a nutit lidi že si to musí nadělat o sobotách a nedělích a přitom nezaplatit ani korunu jak proti tomu porad te děkuji věra

 • #19939 Reply

  Michaela

  z čeho se vychází při výpočtu za práci přes čas?Prosím o názorný příklad,děkuji

 • #19940 Reply

  zenyt

  Nikde jsem se nedočetl,nejspíše vlastní nepozorností,musí-li být práce přesčas oznámena zaměstnanci s nějakým časovým předstihem.Jste někdo ochten poradit kam se podívat?Předem děkuji.

 • #19941 Reply

  Marta

  Jsem zaměstnaná na čtyř hodinový úvazek a v minulém měsíci jsem měla 30hodin přesčas. Zaměstnavatel mi zaplatil hodinovou mzdu bez příplatku za přesčas s tím, že jako poloviční úvazek na příplatek nemám nárok.Prosím můžete mi napsat jak to vlastně je? Děkuji

 • #19942 Reply

  CLARK

  VÁŽENÝ PANE MÁTE NAPROSTOU PRAVDU.Ty doby kdy naši předci bojovali za kratší pracovní dobu, odchod do dúchodu a jiné výhody jsou v p.. Noví imperialisti ždímají zaměstnance na plny prdy. Dělám ve firmě Tusculum kde propustili tři čtvrtiny zaměstnanců a zbytek honí na přesčasy, nebo neseženou práci a dávají náhradní volno. Aby nemuseli přesčasy platit strhávají lidem prémie za každou maličkost.Dokonce za návštěvu lékaře seberou na 3 měsíce 900 kč. Hnus, kam jít když jsou lotři všude stejní.?

 • #19943 Reply

  Jitka Neužilová

  Dobrý den,

  ráda bych věděla, zda mám nárok na náhradní volno, když mi byla nařízena služební cesta na Slovensko, na kterou musím vyjet autobusem už v neděli ráno v 6.45 hod. Děkuji za odpověď.

 • #19944 Reply

  Šulák Milan

  Za dobu skoro 30.let odpracovaných u jednoho podniku,jsem odpracoval v tomto podniku tolik přesčasovych hodin ze dnes kdy jsem dostal k 1.1.07 vypoved mi chybi do odchodu na řádný starobní duchod 3 roky,ktere jsem ale musel odpracovat,chci se zeptat jestli tyto prescasove hodiny se nedaji zapocitat misto 3 neodpracovanych let.dekuji

 • #19945 Reply

  F.Kocian

  Manželka je ve zkušební třímesiční době, smlouvu má na dobu neurčitou, zaměstnavatel ji řekl, že ji bude muset propustit dříve než skončí tři měsíční zkušební doba, je totiž těhotná a oni to ví. Když by šla teď na nemocenskou na delší dobu, mohli by ji vyhodit ? Nebo by mohla být stále zaměstnáná a to do doby nahlášení těhotenské ? Děkuji za odpověď

 • #19946 Reply

  technické služby

  Prosíme o vysvětlení pojmu " stanovená pracovní doba ". Při sjednání pracovní doby na 20 hod. týdně se příplatek vyplácí za hodiny nad 20 hod. nebo až nad 40? Podle paragrafu 83a?

  Děkujeme

 • #19947 Reply

  technické služby

  Zajímá nás, jaká byla odpověď na Váš dotaz.

 • #19948 Reply

  aaaaa

  Co se rozumí souhlasem pracovníka k další práci přesčas po překročení 150 hodin? Bylo nám řečeno, že souhlasem je už to, že dále děláme přesčasy. Neplacené.

 • #19949 Reply

  Veronika

  na koho se má zaměstnanec obrátit, když mu zaměstnavatel nařídí práci přesčas ve dni pracovního klidu a pokud zaměstnanec odmítá, vyhrožuje propuštěním.

  odbory ve firmě nejsou.

  díky

 • #19950 Reply

  raf

  Ve zkušební době je možné zrušit pracovní poměr bez jakýchkoliv omezení tedy i bez ohledu na nemoc.

 • #19951 Reply

  vondracek

  odmena za praci ve svate,ktery vychazin vsedni den

 • #19952 Reply

  toáš

  chtěl jsem se zeptat kdy může zaměstnavatel nařídit práci přesčas..třeba 5 minut před koncem pracovní doby??

 • #19953 Reply

  Š. Bečvářová

  Dobrý den, v novém zákoníku práce (dále jen ZP) zřejmě dojde ke změně podmínek při jmenování do funkce. V §33 (pracovní poměr založený jmenováním)jsou vyjmenovány pouze státní instituce a nikoliv soukromé firmy. TZn. že nelze nikoho jmenovat do funkce v soukromém sektoru?

  Momentálně mám jmenování do funkce (ze dne 5.9.2005) a jsem zaměstnanec soukromé firmy. Zajímá mě, čím se bude řídit mé vzdání se funkce po 1.1.2007 (předesílám, že jsem se na tomto kroku dohodla s jednatelem firmy – chci odejít z firmy a po nalezení a zaučení vhodných kandidátů podám "vzdání se funkce", momentálně však nevím, kdy to přesně bude, ale rozhodně se tak nestane dříve než 1.1.2007).

  Děkuji za odpověď

 • #19954 Reply

  Zoubková

  Prosím o odpověď. Jsme firma podnikající v zemědělství. Náš pracovník v letních měsících odpracoval 39 hodin přesčasů, za které mu byly proplaceny příplatky. Nyní jeho pracovní doba týdně nedosahuje 40 hodin. (Nemá zkrácený úvazek, má jen vše hotovo a jde domů). Můžeme mu za tyto "chybějící" hodiny zpětně krátit už jednou vyplacené příplatky za přesčas? Děkuji.

 • #19955 Reply

  D

  Můžeme mít ve mzdových výměrech k 1.1.2007 větu: Ve mzdě je již přihlédnuto k případné práci přesčas v rozsahu 150 hodin za rok. Slyšela jsem že ne, ale nemohu najít podle jakoho paragrafu nového zákoníku

 • #19956 Reply

  Petr

  Byla-li uzavřena výpověď dohodou bez udání důvodu,ovšem pod nátlakem zaměstnavatele,lze zrušit výpověď ze strany zaměstnance a případně do jaké doby?

 • #19957 Reply

  Jarmila Javorková

  Dobrý den,¨

  Rada bych se k vám obrátila se svým problémem. Jsem zaměstnana u jednoho nejmenovaného podnikatele, který mi před několika dny oznamil že se mi pracovní doba v obdobi úbytku práce skráti na 6 hodin a v období velké poptávky po práci si budu muset v práci být 10 hodin. Ty 2 hodiny co bych děnně pracovala by se nepočítali jako přesčas.

  Předem děkuji za vaši odpověd

  Javorková

 • #19958 Reply

  lucie

  Dobrý den, chci se zeptat ve výplatní pásce jsem měla napsáno že mám příplatek za svátek dohromady 800,- ale ve výplatě tato částka nebyla šla jsem tedy za účetní a ta mi sdělila že od 1.1.2007 tam musí být napsána tato částka ale že se neproplácí, připadá mi to jako nesmysl mohu tuto částku vyžadovat zpětně??

 • #19959 Reply

  pavel

  Moc rad bych se zeptal:Pracuji ve firme s jednosměnnym provozem a rad bych vedel toto:

  Pracovni doba je od 06.00 do 14.30 Pokud odejdu v 08.00 k lekari a vratim se v 10.00 a pokracuji v praci do 16.30 je tato doba brana jako přesčas?

  Dekuji za odpovedi

 • #19960 Reply

  pavel

  Moc rad bych se zeptal:Pracuji ve firme s jednosměnnym provozem a rad bych vedel toto:

  Pracovni doba je od 06.00 do 14.30 Pokud odejdu v 08.00 k lekari a vratim se v 10.00 a pokracuji v praci do 16.30 je tato doba brana jako přesčas?

  Dekuji za odpovedi

 • #19961 Reply

  Jana Vlachová

  Pracuji ve zdravotnictví ve státním zařízení v nepřetržitém dvousměnném provozu.Od ledna 07 nám zaměstnavatel upravuje měsíční normu podle naplánovaných služeb/přikl.za únor 07 jsem měla odpracovaných 184h,statní norma byla 150,ale zaměstnavatel mi určil normu na tento měsíc 184h,na březen už teď mám stanovenou normu 184h i když státní norma je 165h/a takto se nám mění norma každý měsíc dle pravidelného plánu služeb a proto nám nevzniká žádný zaplacený přesčas.Děkuji.

 • #19962 Reply

  Dvořáková Jana

  Dne 2.1.2007,jsem nastoupila do práce se 3.měsíční zkušební dobou a to na dobu určitou do 31.6.2007.V té době jsem otěhotněla.Může mě zaměstnavatel propustit?Ve 3.měsíční zkušební době a má právo mi neprodloužit smlouvu?Děkuji

 • #19963 Reply

  Chmelík

  Dobrý den, dovolil bych si Vás požádat, jestli jde požádat o navýšení přesčasových hodin ze zmíněných 150 a kde bychom jako zaměstnanci měli zažádat, nebo doporučit zaměstnavateli, kde by měl zažádat.

 • #19887 Reply

  P. Tomšů

  V kolektivní smlouvě máme zakotveno, že THP zaměstnanci, mající třídu T7 a vyšší, mají případnou práci přesčas již obsaženou v základním platě. Je tento postup správný? Je přece rozdíl mít navíc 1 hod. přesčas za měsíc nebo 150 hod. za rok za stejnou mzdu! Tento způsob se mi zdá zcela nespravedlivý a jeví se jako pozůstatek z dob, kdy se preferovala dělnická povolání…

 • #19964 Reply

  jan

  chtěl jsem se zeptat kdy může zaměstnavatel nařídit práci přesčas..třeba 5 minut před koncem pracovní doby??

 • #19965 Reply

  Cermáková

  Prosím může zaměstavatel nařizovat 10 hod. prac. dobu a nakazovat soboptní školení a různé akce ve prospěch reklam a presiže firmy. Na rodinu nezbývá čas, prosím odpovězte jak se obránit, aby |V8m pro nesplnění těchto požadavků nehrozila výpověď.

 • #19966 Reply

  pepa k

  Prosím chtěl bych se zeptat,pracuji na 4 směném provozu tzv. kolotoč. Může nám zaměstnavatel nařidit přesčas,když pracujeme šest dní v týdnu.Dekuji za odpověd´.

 • #19967 Reply

  Jirka

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat – zaměstnavatel nám nařídil práci přesčas o sobotách a nedělích. Za tuto práci si musíme vybrat náhradní volno v běžném pracovním týdnu. Za práci o sobotách a nedělích jsme nedostali zaplaceno ani korunu s argumentem, že jsme si za to přece vybrali náhradní volno. Je to správně ?

  Děkuji za odpověď

 • #19968 Reply

  Majka

  Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mi zaměstnavatel podle nového zákoníku může nařídit práci přesčas v sobotu a neděli,nebo zda osm hodin týdně přesčasu může být jen od pondělka do pátku a víkendy jen po dohodě.Ono se mi totiž ten nový zákoník zdá,že je dělaný jen pro zaměstnavatele a ne pro obyčejné lidi.Děkuji za radu

 • #19969 Reply

  Lenča

  Pracuji v administrativě,práce bez jakýchkoli uzávěrek.Může mi zaměstnavatel,resp.nadřízený nařídit práci přesčas bez jakékoli časové či finanční kompenzace?Důvodem je podstav zaměstnanců na pracovišti a úspora finančních nákladů na mzdách – zaměstnavatel se brání přijetí nových zaměstnanců s tím,že práci zvládnou stávající pracovníci v neplacených přesčasech.Chybí nám třetina zaměstnanců…

 • #19970 Reply

  Hotový Jaroslav

  Řešili jsme problém zaměstnanců na pracovišti, kde jsou překročeny hlukové normy. Zaměstnavatel na tomto pracovišti nařizuje práci přesčas. Je toto z hlediska zákonu možné ?

  Děkuji !

 • #19971 Reply

  Stropnická Ivana

  Nastoupila jsem do zaměstnání,kde nebyla ještě předána k podpisu pracovní smlouva.Je prosím pracovní poměr platný a je možno uvolnění na promoce vl.dítěte? Děkuji

 • #19972 Reply

  Krejci.Alois@seznam.cz

  Pracuji ve 12-ti hod.směnách. Vedoucí mi nařídil v měsíci srpnu mimo mých 16-tiřádných směn dalších 5 směn. Dotaz:

  – je to v souladu se zák.práce?

  – kdo určuje vyrovnání- zda n.volno, či proplacení

  (zaměstnavatel, zaměstnanec, dohoda obou)

  – jaká je obrana pro případ protiprávního jednání

  Děkuji

 • #19973 Reply

  Jana Šimíková

  Pracuji jako zástupce vedoucího (provadačka) v jedné firmě. Ve smlouvě mám napsaných 20 hodin týdně, ale pracuji přes 40. Má být těch 20 hodin placených jako přesčas? Děkuji za odpověď

 • #19974 Reply

  Eva

  Mají brigádníci (studenti) nárok na příplatek v sobotu a v neděli?

 • #19975 Reply

  vlasta

  dobry den,chtela bych vedet jestli musim pracovat v noci prescas,ktery my byl narizen 12 hod pred jeho zacatkem.Pracuji v trismennem provozozu.

 • #19976 Reply

  Petr

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je s přesčasy u brigádníků. Je mi 20 a včera v době přesčasu jsem udělal "průser". Tak jsem se jen chtěl zeptat jestli brigádníci náhodou nemají přesčasy vůbec mít, nebo něco podobného. Děkuji..

 • #19977 Reply

  Eliška Kusýnová

  Slyšela jsem, že dohodnutých 416 hodin přesčasové práce platí jen, když pracovník odpracuje celý kalendářní rok – tzn., že nečerpá žádnou dovolenou či nemocenskou.

  Zakládá se toto tvrzení na skutečnosti?

  Děkuji za odpověď

 • #19978 Reply

  Lucie

  Dobrý den.Pracuji ve zdravotnictví,ve směnném provozu.Zajímalo by mně,jestli je zaměstnavatel povinnen vyplácet příplatky za služby odpracované o víkendu.Děkuji

 • #19979 Reply

  d.renicka@seznam.cz

  chtěla jsem se zeptat kdy může zaměstnavatel nařídit práci přesčas..třeba 5 minut před koncem pracovní doby??

  cíky z odpověd

  R.D.

 • #19980 Reply

  Ivana

  Dobrý den, nejsem sice ve mzdové agendě moc sběhlá, ale chtěla jsem se zeptat. V červnu 2007 se zvedali zaměstnancům základy(pouze základní platy). Ale nepřepočítali se tím přesčasy (25%).Náš poradce a programátor na mzdy nám tvrdí, že je to tak správně, že by se musela uzavřít nová pracovní smlouva. Logicé mi přijde, pokud se mi zvedne zákl. plat, automaticky by se měly zvednout všechny příplatky se od něho odvíjející, tzn, i přesčasové sazby. Pokud to dobře chápu. Prosím o vysvětlení. Děkuji a přeji krásný den.

  Ještě pokud by Vás to moc neobtěžovalo, prosím o názorný výpočet např. ze základu 8.000.- Kč měsíčně.

 • #19981 Reply

  Koterová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může firma

  nařídit přesčasy. Stačí ústně nebo to musí být písemně.Děkuji

 • #19982 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí přesahovat 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad takový rozsah lze práci přesčas nařídit jen na základě dohody se zaměstnancem. Nařídit práci přesčas lze i ústně, doporučuji však vyžadovat písemnou formu, aby jste se vyhnuli problémům s tím, že by pak zaměstnavatel řekl, že nic nenařídil. Pokud zaměstnanec zůstane sám dobrovolně v práci déle bez pokynu zaměstnavatele, nejedná se o práci přesčas.

  Za práci přesčas náleží zaměstnanci příplatek nebo náhradní volno.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #19983 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, předně není nutné uzavírat novou pracovní smlouvu, k tomu není žádný důvod. Zvýšení mezd jste pravděpodobně zapracovali dodatkem k pracovní smlouvě či novým mzdovým výměrem apod. Pokud tedy došlo ke zvýšení mzdy, musí se tato skutečnost nutně projevit i ve výši příplatku za přesčas. Je tomu tak z toho důvodu, že příplatek se stanoví tak, že činí nejméně 25 % průměrného výdělku (§ 114 zákoníku práce). Průměrný výdělek zjistíte z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období (tzn. za předchozí kalendářní čtvrtletí) a z odpracované doby v rozhodném období (§ 352 an. zák. práce). Tedy, pokud by přesčas byl v měsíci září, tak zjistíte průměr ze mzdy za červen – srpen a z této částky min. 25 % je příplatek za práci přesčas.

  Mgr.Lucie Jindrová

 • #19984 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, prací přesčas je ve Vašem případě až práce přesahující zákonem stanovenou pracovní dobu, tj. 40 hodin. Nicméně, zaměstnavatel by Vám práci přesčas nařizovat neměl (§ 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce).

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #19985 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, zaměstnavatel by Vám příplatky vyplácet měl.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #19986 Reply

  Martin Reisinger

  Dovolím si nesouhlasit, realita je totiž taková, že zaměstnanec bývá zavalen nadměrným množstvím práce, které není možné při nejlepší vůli stihnout v běžné pracovní době.Často se stává, že by jeho práci mohli vzhledem k jejímu objemu vykonávat dva zaměstnanci.Vedle toho stojí zaměstnavatel, který zaměstnanci ústně sdělí, že práci musí bezpodmínečně vykonat bez ohledu na konec pracovní doby – "Vaše práce končí splněním úkolu, nikoli koncem pracovní doby". Z uvedeného se stane norma, kdy zaměstnanec "dobrovolně" běžně v práci tráví např. 2hodiny denně navíc. Zaměstnanci je max.sděleno, že pokud se mu to nelíbí, může odejít ze zaměstnání. O nějaké dobrovolnosti práce přesčas pak zde nemůže být řeč. Dovoluji si upozornit, že za práci přesčas se považuje jednak nařízená práce zaměstnavatelem, ale i taková práce přesčas, která je vykonávána s jeho souhlasem, který může být vyjádřen i konkludentně např. tím, že zaměstnavatel nic nenamítá proti tomu, když zaměstnanec běžně zůstává v práci déle než by měl, ačkoli je o jeho přesčasech informován např. z evidence docházky. Výklad, který práci přesčas fixuje pouze na příkaz zaměstnavatele je krajně restriktivní, jelikož praxe je uplně jiná. Zaměstnanci jsou často stavěni do bezvýchodné situace, buď nastolené tempo a množství práce budou dobrovolně přijímat a na svých výplatních páskách budou mít pouhých 8 odpracovaných hodin nebo mohou z práce okamžitě odejít.

 • #19987 Reply

  Martin

  typickým příkladem jsou diskontní prodejny, kde řadoví zaměstnanci často jsou nuceni v extrémních případech pracovat až 18 hodin denně a na pásce ovšem podepisují odpracovaných 8 hodin, jinými slovy uvedené se často děje zaměstnancům, kteří si příliš práci vybírat nemohou a jsou ochotni po sobě nechat takto šplapat – a znám osobně několik takových příkladů, i těmto lidem byste řekla, že to není žádná práce přesčas a že takto pracují čistě charitativně a dobrovolně a tedy grátis?

 • #19988 Reply

  levap

  Musí zaměstnavatel každý měsíc zaplatit zaměstnanci příplatek za sobotu nebo neděli. Děkuji

 • #19989 Reply

  jan

  může zaměstnavatel nařidit praci přesčas v sobotu děkuji.

 • #19990 Reply

  Lacina Jan

  Dobrý den,

  rád bych se zeptel na následující: Vykonávám práci řidiče s povolání, moje pracovní smlouva obsahuje odstavec o sjednané pracovní době 40 hodin týdně za minimální mzdu 8650 kč. Denně jsem v práci min. 12 hodin i déle, protože rozsah denní práce nelze v osmihodinové době stihnout. Zaměstnavatel to považuje za normální a nesplnění práce za porušení pracovní kázně. Přesčasy neplatí Jak se lze proti tomuto bránit? Děkuji.

 • #19991 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, i mně je samozřejmě známo, že zákoník práce je zrovna tou normou, která je nejméně dodržována ze strany zaměstnavatelů. Bohužel, s tím nic neudělám ani já ani Vy. Jako nejschůdnější řešení vidím to, aby se zaměstnanci naučili bránit se tak, že budou opakovaně upozorňovat příslušné úřady práce na porušování zákona zaměstnavateli. Pokud by se pak tyto státní orgány naopak naučily důsledně využívat maximálních možností postihu v těchto případech (tzn. ukládáním pokut při jejich horní hranici), je to způsob, jak zaměstnavatele "vychovat".

  Já jsem pouze konstatovala zákon. To, jaká je praxe, je věc jiná.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #19992 Reply

  Václav

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Pracuji jako voják z povolání na funkci řidič.Často jezdím na služební cesty pro různý materiál.Cesta mi začíná od 00:00 do 24:00 hod.Moje normální pracovní doba je v týdnu normálně od 6:40 do 16:00hod.Za služební cestu mi vypaltí jen na cesťák 145 Kč stravné.Chci se zeptat jestli nemám náhodou nárok na proplacení času od 00:00-6:40hod. a 16:00-24:00hod.Děkuji

 • #19993 Reply

  Radim

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zda zaměstnavatel může nařídit práci přesčas (bez souhlasu zaměstnance) i v případech, kdy se nejedná např. o havárii, ale jedná se např. o splnění termínu dodání zakázky apod.

 • #19994 Reply

  Pospíšil Jaroslav

  Mohu uvedenému paragrafu a odstavci zákoníku práce rozumět tak, že mohu např. v průběhu 26. týdnů, jeden týden pracovat 8 hodin přesčas a druhý týden 12 hodin přesčas, ale v průběhu 26. týdnů musí být průměr 8 hod. přesčas?

 • #19995 Reply

  Tony

  Dobrý den, jste si jistý tím, co jste odpověděl? Neb v §83(a) se píše o tom, co je stanovená pracovní doba a tou je doba napsaná ve smlouvě! Zákon neříká, že stanovená doba 40h, ale že může být max. 40?

 • #19996 Reply

  Tony

  To by mě také zajímalo…

 • #19997 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, je to přesně tak.

 • #19998 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, může.

 • #19999 Reply

  Pavla Hynková

  dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat jestli je nějaký příplatek za práci v sobotu a neděli. Pracuji na směny a délka směny je 15 hodin. zaměstnavatel nám nedává přestávky a místo dovolené si musíme brát neplacené volno. Pracovní smlouva je napsaná na 40 hodin týdně, ale neodpovídá skutečnosti aniv ostatních náležitostech. Děkuji za odpověď

 • #20000 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, za práci v sobotu a v neděli náleží příplatek ve výši 10% průměrné mzdy. Váš zaměstnavatel očividně zásadně porušuje zákoník práce. Buď to vyřešte odchodem, nebo se obraťte na úřad práce.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #20001 Reply

  Hana Mravcová

  Dobrý den,

  pracovní smlouvu jsem uzavřela na 6-ti hodinový úvazek, přičemž mám za rok asi 100 hodin přečasů, které jsem dostala zaplaceny, ale pokud čtu správně v zákoně, tak mám nárok i na příplatek minimálně 25% ze základní mzdy. Jenže naše účetní mi vysvětlila, že na to nemám nárok, protože tento příplatek patří jen zaměstnancům s 8 hodinovým úvazkem, tedy plným úvazkem, prý tak praví zákon, ale to jsem tedy v zákoně nenašla. Pradí mi někdo, ať vím, jestli má cenu se bít, nebo má paní účetní pravdu?

 • #20002 Reply

  Blanka Stará

  Dobrý den,jestli jsem dobře pochopila,tak mě zaměstnavatel nemůže nařídit práci přesčas pokud mám v kalendářním roce odpracováno více jak 150 hodin přesčas.

 • #20003 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, nad stanovený rozsah 150 hodin může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze na základě dohody se zaměstnancem.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #20004 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, v případě kratší pracovní doby je prací přesčas až práce přesahující stanovenou týdenní prac. dobu, tj. 40 hod. týdně. Jednoduše řečeno, o práci přesčas a tudíž i o příplatek za práci přesčas, se jedná až tehdy, pokud budete pracovat nad 8hod. pracovní dobu, resp. nad tento průměr.

  Upravuje to zákoník práce v § 78 odst. 1 písm. i), věta druhá.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #20005 Reply

  Josef

  Dobrý den,pracuji u jedné nejmenované bezpečnostní agentury.Přesčasy jsou u této firmy na dením pořádku.Mám smlouvu na 40 hodin týdně,ale moje pracovní doba je 12,16,24,36,48 hodin v kuse a dokonce jsem byl i 60 hodin v práci v kuse.Probíhá to třeba tak,že jsem 16 hodin v práci a má mě někdo vystřídat a můj inspektor mi zavolá a doslova mě prosí tak,že člověku nezbyde nic jiného než tu další 16 hodinovou práci vzít,ale nejhorší je,že jsem si vzal jídlo na těch 16 hodin,ale na dalších 16 hodin už jsem nic neměl,ale už se třeba ani nezeptá jestli mám něco k jídlu nebo k pití,to už ho nezajímá!Je zaměstnavatel povinen zajistit při této opravdu dlouhé pracovní době jídlo? a nebo mám aspon nárok na stravenky? Porušuje tento zaměstnavatel zákon? Děkuju za odpověd

 • #20006 Reply

  nikol

  dobrý den, mám dotaz ohledně přesčasu u svátku tj.adventní neděle, moje pracovní doba týdně činní 40h. a neděle budou mé přesčasy, co mám dělat pokud by mi zaměstnavatel tyto hodiny nezaplatil?nebo předem řekl, že nezaplatí?jaká mám práva?děkuji

 • #20007 Reply

  Pavel

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat z jakého základu se počítá mzda za práci přesčas. Je to jen ze základní (tarifní) mzdy? Nebo se považuje za základ tarifní mzda + osobní ohodnocení. Pro doplnění uvádím, že osobní ohodnocení je kráceno dle odpracované doby pro účely dovolené nebo nemocenské stejně jako tarifní mzda.

 • #20008 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, příplatek za práci přesčas vychází z průměrného výdělku. Průměrným výdělkem je průměrný hrubý výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #20009 Reply

  Jiří Vele

  Mám dotaz

  jsme firma, která spravuje sportovní zařízení. V létě fotbal a atletiku. V posledních letech i kluziště. Zde ovšem provoz probíhá i o sobotách, nedělích a svátcích. Prosím o odpověď za jakých podmínek lze služby o uvedených dnech nařídit. Díky Jiří Vele

 • #20010 Reply

  Redaktor

  Dobrý den, práce ve dnech pracovního klidu by měla být zaměstnavatelem nařizována pouze výjiměčně. Zákoník práce však v § 91 obsahuje výčet nutných prací, které zaměstnavatel nařídit může. A mezi ně patří také výkon prací se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva. Za práci o víkendu Vám pak přísluší základní mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Za práci ve svátek máte nárok na odpracovanou mzdu a na náhradní volno. Za dobu čerpání volna Vám přísluší náhrada mzdy nebo je možné si místo volna dohodnout příplatek k dosažené mzdě.

  Mgr. Oldřich Topka

 • #20011 Reply

  Pavel

  Dobrý den, děkuji za odpověď, ale můj dotaz se týkal mzdy za přáci přesčas (z jakého základu se počítá). Předem děkuji.

 • #20012 Reply

  Redaktor

  Dobrý den, pokud by Vám zaměstnavatel skutečně nezaplatil mzdu za odvedenou práci, můžete podat podnět na oblastní inspektorát práce, který na základě takových podnětů provádí kontroly dodržování pracovněprávních předpisů a povinností v pracovněprávních vztazích. Jestliže je takové porušení zjištěno, může být kvalifikováno jako správní delikt a inspektorát za něj může uložit zaměstnavateli pokutu. Jediný, kdo je však schopen donutit zaměstnavatele k zaplacení dlužné mzdy, jestliže ji stále odmítá zaplatit dobrovolně, je soud. Na základě jeho autoritativního rozhodnutí je pak možné požádat o nařízení exekuce vůči zaměstnavateli.

  Mgr. Oldřich Topka

 • #20013 Reply

  Redaktor

  Dobrý den, zákoník práce rozlišuje rozvržení pracovní doby na rovnoměrné a nerovnoměrné. Při rovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka směny přesáhnout 9 hodin. Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou dohodnout na jiném rozvržení pracovní doby, ale délka směny je limitována maximálně 12 hodinami. Také při nerovnoměrném rozvržení nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin. Je nutno dbát i na dostatečnou dobu odpočinku a přestávek v práci podle pravidel stanovených v zákoníku práce. Z Vašeho dotazu vyplývá, že délka některých směn těmto pravidlům neodpovídá. Pokud se stravování týká, zaměstnavatel není povinen zaměstnatncům vydávat stravenky. Je však povinen umožnit jim přestávku v práci na jídlo a oddech a to nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce. Výjimku nalezneme u nočních prací, kdy § 94 zákoníku práce stanoví zaměstnavatelům povinnost zajistit pro zaměstnance pracující v noci přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení.

  Mgr. Oldřich Topka

 • #20014 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den,

  teď zase trochu nerozumím já Vám. Za práci přesčas Vám náleží mzda dle pracovní smlouvy + min. 25 % příplatek za práci přesčas (viz vysvětlení výše).

 • #20015 Reply

  Pavel

  Dobrý den, asi jsem to špatně vysvětlil. V pracovní smlouvě je uvedena základní tarifní mzda ( v mém přípradě 12000,- Kč) + přípradné osobní ohodnocení (které se postupem času navyšuje v závislosti na spokojenosti zaměstnavatele – v mém případě je to těď 12000,- Kč). Zaměstnavatel (podnikatelský subjekt) vypočítává mzdu za práci přesčas jen z té základní tarifní mzdy, tj. z 12000,- Kč. Já si myslím, že by ji měl vypočítávat z tarifní mzdy + osobního ohodnocení, tj. z 24000,- Kč. Předem děkuji za Váš názor.

 • #20016 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, asi si pořád nerozumíme oba :-)

  Pojem za práci přesčas Vám přísluší "normální" mzda dle prac. smlouvy (tedy např. 12000,-Kč) + příplatek za práci přesčas, který se vypočte jako průměr hrubé mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

  Pokud byla práce přesčas vykonávána v listopadu, sečtěte si hrubou mzdu za měsíce červenec, srpen a září a to si vydělte třemi; z této částky pak vypočítáte 25% příplatek za práci přesčas.

  Jak jste však uvedl, máte sjednánu pouze mzdu 12tis. Kč a zbytek je na "uvážení" zaměstnavatele. Tedy logicky, může uvážit, že Vám prostě nic navíc nedá a k tomu jej nemůžete nutit.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #20017 Reply

  Jan Aujezdský

  Dobrý den, může zaměstnavatel nařídit přesčas v So Ne? Je možné zaměstnanci ukládat práci rčením typu: Práci přesčas Vám nenařizuji ale uvědomte si, že stihnout se to musí.A bez toho že sem zajdete v So Ne to určitě nestihneme.

 • #20018 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  práce přesčas může být nařízena i na dny pracovního klidu, tedy na sobotu a neděli (viz § 93 odst. 2 zákoníku práce).

 • #20019 Reply

  Kučera Slavomír

  Jaký plat náleší pracovníkovi, který má hodinovou mzdu a pracoval přesčas v sobotu, která byla státním svátkem (17.11.2007)a odmítl za tento přesčas náhradní volno.

  Děkuji

 • #20020 Reply

  Petr

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, jestli mám nárok na zaplacení přesčasových hodin, když mám ve smlouvě uzavřené se zaměstnavatelem v roce 2003 uvedeno, že ve mzdě je zahrnuta veškerá práce přesčas, o víkendu a ve svátek. Ale od 1.1.2007 je v platnosti ujednání, že se to již nesmí v pracovní smlouvě vyskytovat.

  Děkuji za odpověď

 • #20021 Reply

  Barbora Lohrová

  Dobrý den, můj zaměstnavatel neproplací hodiny přesčas v týdnu s tím, že 12,5 hodiny proplácet nemusí. Je to pravda? Děkuji za odpověď

 • #20022 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  záleží především na tom, kolik hodin činí Váš pracovní týden. Pokud pracujete 40 hodin týdně, musí Vám být všechna práce nad tuto dobu vykonávaná na příkaz nebo se souhlasem zaměstnavatele, proplacena jako přesčas, nebo za ni poskytnuto náhradní volno.

 • #20023 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  ano máte. Do 31.12.2006 se opravdu do prac.smluv psalo to, co jste uvedla. Není sice nyní nutné sepisovat dodatky k pracovním smlouvám nebo nové prac.smlouvy, ale toto ustanovení je již od 1.1.2007 považováno za neplatné.

  Za práci přesčas Vám tedy přísluší mzda + příplatek za práci přesčas nebo náhradní volno.

 • #20024 Reply

  jeanette

  Další ,,zajímavostí ,, této společnosti je, že za odsloužené přesčasy nabízí místo peněz poukázky na nákup oděvů z uvedených výprodejů v tomtéž obchodě… zřejmě z důvodu , aby se oděvy vyprodaly i sneprodejními zbytky. Jedné kolegyni při odchodu od společnosti byla za,, pracovní oděvy a obuv,, požadovaná suma 3 800.-, kterou musela uhradit. Ještě by mě zajímala otázka stravenek ty samozřejmě neposkytuje. dá se nějak těmto praktikám bránit předejít. Nač se odvolat při jednání o těchto ,,příjemnostech,, nebo jak s ním jednat , ale možná raději asi hledat jinou práci tak závratné sumy neplatí a organizace firmy je běsivá i s novým zboží podle mne je i ve vlastním zájmu firmy, aby se postarala o doplnování nového zboží. Ma na to vše právo?

 • #20025 Reply

  jeanette

  Zdá se mi, že jednání zaměstnavatele není zcela košer.. Jedná se o firmu OUTLET má zaměstnavatel po zaměstnancích právo vyžadovat aby si zakoupil pracovní oblečení z výběru zboží v jeho obchodě za přehnané ceny? Na pracovní oděvy a pomůcky se vztahuje zákoník práce pokud se nemýlím. Popřípadě zaměstnavatel poskytuje.

 • #20026 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý dne, záleží na konkrétním pracovišti a rozsahu rizik, která mohou při výkonu práce ohrožovat zaměstnance. K tomu, aby jste si však kupovaly zaměstnavatelem určené pracovní oděvy, Vás nutit nemůže. V případě, že dohoda se zaměstnavatelem není možná, a máte podezření, že nedodržuje povinnosti vyplývající mu ze zákoníku práce, můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce ve Vašem kraji. Tento úřad se totiž zabývá právě dohledem nad dodržováním pracovněprávních předpsiů a v případě jejich porušení může zaměstnavateli udělit pokutu za přestupek.

 • #20027 Reply

  Barbora

  mů pracovní týden je 37,5 hodiny denně. Jeste mam jeden dotaz. Je platna smlouva, kterou jsem podepsala 8.10.2007 a je podle zakoniku 262/2006 i kdyz je jiny rok? dekuji za odpoved

 • #20028 Reply

  Radim

  Chtěl jsem se zeptat,jestli zaměstnavatel jedná zprávně při výpočtu placení přesčasových hodin.U nás je tzv.třísložková mzda:základ,25procent premií a 1 dvanáctina platu při spokojenosti zákazníka.Přesčasy však vypočítavají pouze ze základu,plus 25procent.Prý je to ze zákona dobře.Dle našeho názoru,by jej měli počítat z průměrné mzdy.Děkuji za odpověď.

 • #20029 Reply

  sona

  Dobry vecer. Mam dotaz ohledne nastupu na smenu.Vedouci pracovnik vyzaduje nastup na smenu s 15 minutovym predstihem a zaroven nas nuti i po pracovni smene zustavat 15 minut na pracovsti.Dovoluje zakonik prace tyhle praktiky.dekuji za odpoved.

 • #20030 Reply

  Eva Králová

  Dobrý večer. hledám odpověď na otázku, zda mi můj zaměstnavatel prodloouží smlouvu v případě, pokud přistoupím na doporučení neurologického lékaře na "rizikové" těhotenství.

  Začátkem měsíce Března mi končí pracovní smlouva v podniku, kde pracuji téměř rok. Je skoro jisté, že mi smlouvu prodlouží na dobu neurčitou. zajímá mě, pokud nastane situace, kdy budu muset přejít do nemocenského stavu, musí mi smlouvu automaticky prodloužit, nebo ji se mnou mohou ukončit?

  Děkuji za brzkou odpověď. Králová

  Prosím, zašlete odpověď na můj mail:

  efka.king@seznam.cz

  nebo:

  efka.king@centrum.cz

 • #20031 Reply

  Karolyn

  Dobrý den,jsem zaměstnaná ve vedoucí funkci, kdy mám na starost asi 40 zaměstnanců(jedná se o distribuční firmu), a to už skoro 5 let. mezi mé povinnosti patří starost o veškerou agendu,zaměstnance a koncové odběratele po celém okrese. Zodpovídám za všechno a musím být k dispozici od 3.00 hod.rána až do večerních hodin každému, včetně sobot a nedělí, také musím být připravená v kteroukoliv hodinu vyjet kamkoliv. Dopracovala jsem se k platu 13.000,-Kč, což je fixní plat, není proplácena ani hodina přesčas-je zakázáno cokoliv takového si do výkazu napsat.Zajímalo by mně, jestli je tohle normální a jakým způsobem se mohu bránit.

  Děkuji

 • #20032 Reply

  Ivan

  Dobrý den,pracuji na Benzince kde je tzv.Non Stop režim.Pracujeme tam 4,můj kolega si vzal nemocenskou,tak mně zajímá jestli mi může zaměstnavatel nařídit,abych za něho dělal.Mám za sebou dlouhý týden tj.55 hodin a mněl jsem teď dělat jen 2 Dny jenže tak by se to protáhlo na 7 Dní v kuse,potom bych mněl 2 Dny volna a potom bych dělal zase 3 DNY v kuse.Zajímá mně tedy jestli mi to může dát zaměstnavatel příkazem!!!Děkuji za odpověď

 • #20033 Reply

  pavla

  Dobrý den, zamestnavatel nam urcil povinné 2 soboty v mesici, zajimalo by me jestli na to má právo, když ve smlouvě máme 37,5 prac. hodin týdně.

 • #20034 Reply

  Jana Svobodová

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Zřizovatelem školy je obec, ředitele školy schválila rada obce. Zajímalo by mě kdo nařizuje a schvaluje přesčasy ředitele školy a zda a komu musí ředitel zdůvodňovat z jakého důvodu byly přesčasy konané. Předem děkuji za odpověď.

 • #20035 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  normální by to být nemělo. Co se však týče nějaké obrany, obvykle sice teoretické možnosti jsou, nicméně praktické již nikoli. Na Vašem místě bych to vyřešila odchodem a změnou zaměstnání.

 • #20036 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v pracovněprávních vztazích by mělo vždy jít především o dohodu. Vámi uvedené nástupy na směnu a odchody mohou být v některých provozech nezbytné a někde je to zcela zbytečné. Jde o to, abyste byla na pracovišti, tedy u svého prac.stolu či pásu na samém začátku směny a ne abyste v dobu nástupu např. teprve přišla do budovy. Být však již na svém místě 15 minut před i po, je možné považovat za práci přesčas, za niž Vám náleží příplatek.

 • #20037 Reply

  monika

  Dobrý den ,chtěla bych se zeptat zda musím vzít přesčas paní mistrova mi hned řekla že pokud nepujdu tak mužu skončit je to normalní mam dom a4 letou dceru?? prosím napište

 • #20038 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, práci přesčas může zaměstnavatel nařídit, ale pouze vyjímečně. Nařízená práce přesčas navíc nesmí v jednom týdnu přesáhnout 8 hodin! Ledaže se spolu dohodnete jinak (např. Vám bude poskytnuto náhradní volno s náhradou mzdy). Jestliže máte podezření na porušování zákoníku práce a zaměstnavatel se s Vámi nedohodne po dobrém, můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce, který taková porušení pracovněprávních předpisů řeší.

 • #20039 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže Vám pracovní poměr končí, zaměstnavatel není povinen Vám ji prodlužovat, ani když máte rizikové těhotenství. Je tedy na jeho vůli, jestli Vám ji prodlouží nebo ne. Poběží Vám však nemocenská.

 • #20040 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nařízení přesčasů má být výjimečné a musí k tomu mít vážné provozní důvody. Nařízený přesčas nesmí přesáhnout 8 hodin týdně. V případě pochybností kontaktujte oblastní inspektorát práce.

 • #20041 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ze strany mistrové jde spíše o nátlak. Přesčasy mohou být výjiměčně nařízené. Zaměstnavatel je podle § 241 zákoníku práce povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Jestliže budou podobné výhrůžky pokračovat, můžete požádat o pomoc na Oblastním inspektorátu práce.

 • #20042 Reply

  Denisa

  Dobrý den

  Manžel pracuje ve firmě kde od ledna zavedli 12-ti hodinové směny -vždy 4 dny pracovní a 2 dny volna.V případě,že firma bude mít dostatek zakázek,znamená to,že budou mít zaměstnanci odpracováno až 21 12-ti hodinových směm v měsíci.Smlouvu mají sepsanou tak,že jim náleží pořád stejná mzda,nezávisle na počtu odpracovaných hodin,dobu přes čas,ani příplatky za práci o víkendu a svátky jim neplatí.Má na to zaměstnavatel právo,nebo jde o porušování zákoníku práce?

  Děkuji za odpověď.

 • #20043 Reply

  Katka Jašková

  Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda musí zaměstnavatel nařídit přesčas s předstihem, popř.jakým. Jde o to, že nám jsou nařizovány přesčasy 24hod.předem (v 22hod.na začátku směny nařídí, že druhý den v 22hod.musíme přijít na 6.noční) a nebere ohledy na naše naplánované akce. Výhružkou je ukončení smlouvy. Má na to právo?

 • #20044 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přesčasy stanoví ředitel školy a s ohledem na základní pedagogický úvazek. Jestliže je ve škole stanoven pracovní řád, pak se tento vztahuje na všechny, včetně ředitele. V ostatním se informujte na školském odboru na Krajském úřadu.

 • #20045 Reply

  Marie

  Dobrý den, 2.1.2008 jsem nastoupila jako doručovatelka u České pošty, s.p. – pracovní úvazek 35 hodin týdně. Dnes zjišťuji, že tato pracovní doba byla stanovena normativně a práce se za 7 hodin denně nedá zvládnout. Přesčasy se neproplácí.Prosím o radu, jak se proti takové praxi bránit, protože ostatní doručovatelky, které zde pracují již delší dobu, jsou s takovým stavem smířené. Děkuji

 • #20046 Reply

  navratilova.b @ centrum.cz

  Mám přesně stanovenou pracovní dobu a zaměstnavatel po mne požaduje práci přesčas každý týden v sobotu a to podobu čtyř hodin, stím že mám odcházet přes týden o hodinu dříve z práce. Já stím nesouhlasím chci si vybírat vono podle své potřeby. Je možné, aby mi toto nařídil , nebo záleží na naší dohodě. Děkuji

 • #20047 Reply

  Eva Maděryčová

  Dobrý den,

  můj přítel pracuje u čínské firmy v Brně. Má pracovní dobu oficiálně od 8 do 16:30. Každou chvíli ovšem zůstává v práci déle, + poslední dobou musí do práce i v sobotu (také min. na 8 hodin) . Rozčiluje mně to, protože mu víkendový přesčas oznámí zamětnavatel až teprve pár dní předem, což se mi pochopitelně nelíbí, zvlášť, když plánujeme na víkend někam odjet. Přítel mi tvrdí, že ze zákonu je povinnen zaměstnavatel zaměstnanci oznámit přesčas nejpozději 3 dny předem, což prý tato firma splňuje. Je to prosím pravda? Přesčas může být max. 8 hodin týdně, což tím pádem také občas tato firma nedodrží. Mám podezření, že porušuje zákoník práce- ještě asi před rokem bylo na denním pořádku, že měl přítel jen samé dvnáctihodinové směny. Přítel mi tvrdí, že je to tak všude…Na koho se případně můžu obrátit? Předem děkuji za odpověď

 • #20048 Reply

  dan kovacik

  Prac.smlouva me zavazuje na 40hod./tyden,problem je vsak v tom ze se mi stava ze sem nucen delat prescasy ikdyz je to pro me primo nevyhovujici termin a navic jsem s tim seznamen jen den pred tim.Tenhle tyden sem odpracoval 3x12hod.,2x8hod.a navic jeste sobota 8hod.,jde o to ze byl na me veden tlak od nadrizenych a to takto:..nebudes-li pracovat prescas vememe ti osobni ohodnoceni(muze cinit az tri tisice korun!) plus 1-3dny z dovolene..ja ale vim co rika Hlava V o prescasech jako takovych a kategoricky odmitam prijimat ROZKAZY a VYHRUZKY tohoto tipu.Timto Vas prosim o radu,popr. na koho se obratit o pomoc.Dekuji Dan

 • #20049 Reply

  Marta Fusková

  dobrý den,pracuji jako vedoucí vrátnice-telefonistka na ranní směnu-pondělí-pátek.Kolegové-podřízení pracují nepřetržitý provoz,všichni máme hodinovou mzdu. Zajímalo by mne jestli mám nárok na proplácení svátků a přesčasů když já osobně pracuji pouze ranní směnu.Firma mi tyto svátky neproplácí s odůvodněním,že i já pracuji v nepřetržitém provozu.

 • #20050 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  takovéto jednání zaměstnavatele samozřejmě není v pořádku. Obraťte se na příslušný inspektorát práce.

 • #20051 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vy na nikoho. Věc by měl především řešit Váš přítel (pokud chce) a to buď dohodou se zaměstnavatelem případně podnětem inspektorátu práce.

 • #20052 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  práce přesčas by měla být výjimečná a měla by řešit nenadálé situace. Pokud je však nařizována každou sobotu, rozhodně to není v pořádku a dochází k porušování zákoníku práce. Sdělte zaměstnavateli, že to takhle již dále nejde. Pokud se s ním nedomluvíte, obraťte se na příslušný inspektorát práce.

 • #20053 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  aby se jednalo o přesčas, musí s touto prací projevit souhlas zaměstnavatel. Sdělte zaměstnavateli (nejlépe písemně), že práci není možné za 7 hodin stihnout a požadujte nápravu. Pak důsledně vyžadujte proplacení přesčasových hodin. Pokud tak neučiní, poraďte se s nějakým advokátem na případném podání žaloby.

 • #20054 Reply

  Michal Varga

  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat.Moje přítelkyně pracuje jako stewardka u jedné autobusové dopravy,tam je nutí,že za jízdy musí roznášet pítí.tisk a obsluhovat cestující?jde o porušování bezpečnosti práce?A ještě jeden dotaz.Udělali jí takový směny,kdy má problém,třeba o víkendu se dostat do zaměstnání na určitou tobu.Do práce to má asi 90km.Nařizujou ji,aby jezdila autem nebo ať si to dělá jak chce.pokud to nestihne a bus vyjede bez ní nebo musí jet jiná stewardka,hrozí ji strhnutí až 5000,- z platu.Přitom,by to šlo upravit,tak aby vše stíhala bez problému.Ale nechcou ji vyhovět mají na to právo?Děkuji za odpověď.M

 • #20055 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, a co myslíte, že je náplní práce stewardky? Zpravidla je to roznáška pití, tiskovin a obsluha cestujících. Pokud jde o stanovení pracovní doby a ostatních pracovních podmínek, tak je to záležitost zaměstnavatele a to podle jeho potřeb. Je na zaměstnanci, aby si zvážil, jestli to bude akceptovat či nikoliv. Pokud má pochybnosti o postupu zaměstnavatele, tak se může obrátit na Oblastní inspektorát práce.

 • #20056 Reply

  Eva Jochmanová

  Jak je placena práce ve svátek v rozpočtové sféře a ve stejném měsíci bude vybráno za tuto práci náhradní volno – jak se tento den náhradního volna proplácí – zda základní mzdou nebo jinak. Plat je měsíční

 • #20057 Reply

  lenka honigova

  zaméstnavatel nás nutí skracovat pracovní dobu která je 37,5hod týdnně na 30hod s tím že si to naděláme v sobotu a nedeli má na to právod

 • #20058 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákonná pracovní doba činí 40 hodin týdně (ne 37,5). O rozvržení pracovní doby pak rozhoduje zaměstnavatel. V dotazu je málo údajů, ani neznám Vaši pracovní smlouvu pro jednoznačnou odpověď. Není tedy zřejmé, k čemu (a proč) Vás nutí. Je rozdíl mezi tím, "nutit" zaměstnance plnit to, co podle zákoníku práce mají, a k tomu, co již jejich povinností ze zákona (či smlouvy) není. Jestliže budete pracovat o víkendu, náleží Vám za to příplatky.

 • #20059 Reply

  gábina osvaldová

  Dobrý večer

  Pracuji v soukromé firmě a teď vyšel nový zákoník práce… Firma nás nutí podepsat cca. 416 hodin přesčasu ročně, ale podle zákoníku by to mělo být 150 hodin ročně, když to prý nepodepíši, můžou mi to neproplatit a nařídit volno kdy se jim to bude hodit a plno dalšího činů kterým nerozumím. Prosím poraďte, podepsat či ne? připadá mi, že se v těchto zákonech nevyznají i Ti kteří nám to vysvětlují… děkuji za odpověď

 • #20060 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, trvejte na svém a takovýto rozsah přesčasů nepodepisujte. Rozsah je sice stanoven na 150 hodin ročně, ale je možné uzavřít dohodu, kde bude rozsah přesčasů i nad tento limit. Při přepočtu po vás vyžadují, aby jste se zavázali, že každý týden budete dělat přesčasy v délce 8 hodin (8 hodin x 52 týdnů = 416 hodin). Jestliže Vás k tomu nějakým způsobem nutí, popř. vyhrožují, zkuste se obrátit na Oblastní inspektorát práce. Ten má dozor nad dodržováním zákoníku práce.

 • #20061 Reply

  Sasa Kuflan

  Chtela bych se zeptat zda ma zamestnavatel pravo vynulovavat s novym rokem vyssi prescasu. Dekuji za odpoved.

 • #20062 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli Vám byly přesčasy řádně proplaceny, tak kde je problém? V letošním roce se budou počítat odpracované přesčasy znovu, a loňské tedy nemají žádný význam. Zeptejte se u mzdové účetní.

 • #20063 Reply

  Kamila Šišáková

  Dobrý den, jak se mohu bránit, když mi zaměstnavatel nechce proplácet přesčasy? Je nějaký limit, který mi nemusí zaplatit nebo i jednu hodinu mi musí proplatit? Někdy se nahrne tolik práce, že to v pracovní době nelze stihnout a musí to být ten den udělané, tak musím být v zaměstnání přesčas a to se nijak neflákám. Kdybych odešla po skončení pracovní doby a neměla hotovou svou práci, tak mi zase hrozí sankce. Co s tí? Děkuji.

 • #20064 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  DSobrý den,práce přesčas může být konána jen výjimečně. Za každý přesčas pak zaměstnanci náleží dosažená mzda + příplatek min. ve výši 25% anebo je možné se za dobu přesčasové práce dohodnout na náhradním volnu. Na prvním místě je dohoda, pak se musíte bránit právní cestou. Buď podnětem na Oblastní inspektorát práce nebo přímo u soudu. Ale upřímně řečeno v praxi se k tomu odhodlá málokdo.

 • #20065 Reply

  Jan Borůvka

  Dobrý den. Poprosil bych Vás o odpověď na dotaz: Moje známá pracuje v třísměnném provozu (37,5 hodiny za týden) a zaměstnavatel nyní po nich chce pravidelné sobotní přesčasy. Může toto nařídit? Vím, že může být přesčas až 150 hodin za rok a 8 hodin za týden, ale nezdá se mi to slovo "pravidelně" každou sobotu. Nejde o porušení zákoníku práce?

  Díky za odpověď

 • #20066 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přesčasy sice mohou být nařízené, ale má to být opatření výjimečné a odůvodněné vážnými provozními důvody. Aby však byly vyžadovány pravidelně každou sobotu, tedy v konečném součtu nad rámec 150 hodin ročního limitu nařízených přesčasů, musela by s tím zaměstnankyně souhlasit. Nutit ji k tomu však zaměstnavatel nemůže.

 • #20067 Reply

  David Hajducik

  pracujem v stvorsmennej nepretrzitej prevadzke, dnes sa mi stane, ze mi zamestnavatel hodinu pred koncom smeny nariadi pracu na prescas, ma na to pravo??? dakujem za odpoved

 • #20068 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za určitých okolností může být práce přesčas nařízena (§93 ZP). A protože není stanovena žádná lhůta, v jakém předstihu se toto nařízení oznamuje, může Vám to být nařízeno i tímto způsobem. Někdy nastanou závažné provozní důvody neočekávaně a není možné dostatečně včas přesčasy nařídit. Pro Vaši jistotu by jste však měl požadovat písemní potvrzení o tom, že Vám byl přesčas nařízen.

 • #20069 Reply

  Eva Eva

  Dobrý den!Má kamarádka pracuje jako pokladní v supermarketu.Každý den,po UKONČENÍ PRACOVNÍ DOBY,musí spočítat pokladnu,což ji zabere 15-20 minut denně.Tento čas není nikde vykázaný a tudíž ani zaplacený.Má na to zaměstnavatel právo,aby každý den musel zaměstnanec dělat 15-20 minut přesčas bez náhrady?Děkuji

 • #20070 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za každý přesčas náleží zákonem přiznaná odměna. V praxi ovšem bývá chování zaměstnavatelů velmi často v rozporu se zákoníkem práce a zaměstnanci se svých práv dovolávají jen obtížně.

 • #20071 Reply

  Daniela Kuchařová

  Dobrý den,

  pracuji na zkrácený úvazek, kde mám ve smlouvě uvedeno 19 hodin týdně. Zaměstanavatel tvrdí, že 25% z mého průměrného výdělku má povinnosti mi zaplatit, až v případě, že odpracuji za týden více než 40 hodin a až za 41. hodinu mi náleží příplatek. Já si ale myslím, že bych měla dostat příplatek již za 20. hodinu v týdnu.

  Děkuji za Vaši radu.

 • #20072 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Váš zaměstnavatel má pravdu. Dle § 78 odst. 1 písm. i) zák. práce platí, že u zaměstnanců s kratší prac. dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní prac. dobu = 40 hodin; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit.

 • #20073 Reply

  Pavla Roupova

  Dobrý den pracuji v soukrome firme a často vykonávám práci přesčas někdy je to půl hodiny až hodina denně a můj zaměstnavatel mi nechce proplácet příplatky za přesčas.Prý mám nárok na příplatek 25 procent jen za práci v sobotu.V pracovni den jen když budu déle jak 2hod.nad stanovenou pracovní dobu,kterou mám 8h.Mám dotaz jestli mám nárok na příplatek za každou hodinu navíc.

 • #20074 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, projděte si diskuze, již bylo řečeno, že nárok na příplatek za přesčas je upraven přímo zákonem. Konkrétně v §114 ZP. Jestliže pracujete déle než máte stanoveno v pracovní smlouvě, pak pracujete přesčas, který by měl být odměněn.

 • #20075 Reply

  Karel

  Dobrý den.Vím že na toto téma již zde bylo mnoho napsáno.Přesto bych velmi rád dostal odpověď na mou otázku.Pracuji ve firmě Schoeller Křešice (textilní továrna) na dvousměnný provoz.Od Nového roku nám zaměstnavatel neustále nařizuje sobotní přesčasovou práci.Podle ZP může nařídit ročně 150 hodin práce přesčas.Dne 20 března 2008 jsem se dočetl v denním tisku o firmě Cadence Innovation z Liberce,kde mají podobný problém-nařizování přesčasové práce o víkendech a při odmítnutí vyhrožování neomluvenou absencí.Dle sdělení odborů je takové chování firmy jasným porušením zákona.Dále se zde uvádí,že zaměstnavatel sice může nařídit 150 přesčas. hodin ročně,ne však v sobotu,neděli a ve svátek.Chtěl bych tedy vědět,zdali má zaměstnavatel právo nařídit sobotní přesčasovou práci( i bez mého případného souhlasu).V kolektivní smlouvě nemáme zaneseno nic o víkendové přesčasové práci (soboty,neděle atd).Upozorňuji,že se jedná o běžnou výrobu.Děkuji a s pozdravem Karel Locker,Křešice

 • #20076 Reply

  Eva

  Dobrý den, zaměstnavatel nám nařídil inventuru v určitém čase, tudíž jsme museli zůstat v práci 3 dny do večera,aby jsme to stihli.Máme asi 15 hod přesčas, ale zaměstnavatel nám to neproplatil se slovy,jestli se nám nelíbí,budem dělat inventuru každý měsíc a udělat inventuru i po pracovní době je naší povinností.

  Dělá to tak každý rok. Můžem se nějak bránit?

 • #20077 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §91 odst. 2 ZP: Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. §91 odst. 4: Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele a v návaznosti na to §91 odst. 2: V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:

  a) naléhavé opravné práce,

  b) nakládací a vykládací práce,

  c) inventurní a závěrkové práce,

  d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,

  e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,

  f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,

  g) práce v dopravě,

  h) krmení a ošetřování zvířat.

 • #20078 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podejte podnět na Oblastní inspektorát práce. Pokud jde o dlužnou částku za přesčasy, budete muset podat žalobu. Tenhle nárok totiž za Vás nikdo jiný než soud nevymůže.

 • #20079 Reply

  Jaroslava Knejpová

  Pracuji jako obsluha čerpací stanice s pracovní dobou 13.hodin za směnu,kterých mám za měsíc 15 tj. dopracovaných 195 hodin.Fond pracovní doby je mnohem menší.Prosím mám nárok na proplacení odpracovaných hodin,které jsou nad tentofond jako práce přesčas. Vpracuji vždy dva dny a dva dny volno a takto se pravidelně opakuje. Děkuji moc

 • #20080 Reply

  Iveta Rausová

  Prosím o zodpovězení dotazu. Pracuji jako účetní ve st. správě. Vzhledem k dojíždění mám upravenou pracovní dobu. V pátek mi končí v 11,30. Pokud v pátek pracuji přesčas musím čerpat přestávku na jídlo v době od 11,30 – 12,00, jak je stanoveno? Podle mého názoru pokud pracuji v době přestávky jedná se o přesčas a v tomto případě není povinnost přestávku čerpat.

 • #20081 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přestávka na oddech a jídlo se poskytuje nejdéle po 6 hodinách pracovní doby. Váš zkrácený úvazek na to nemá vliv. Pokud je doba přestávky stanovena na dobu od 11.30 do 12.00, tak tato přestávka se Vám do pracovní doby nezapočítá, tudíž nepůjde o přesčas. Záleží ovšem na dohodě se zaměstnavatelem, jestli tuto záležitost nějak vyřešíte.

 • #20082 Reply

  Wilibald Struna

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně práci přesčas nad rámec 150 hodin. V naší firmě, pokud má zaměstanenec blízko ke 150 hodinám přesčasů nebo má rovnou odpracováno 150 hodin přesčasů, dávají podepsat dodatek o tom, že víme, že máme odpracováno 150 hodin přesčasů a že souhlasíme s prací přesčas nad tento rámec.

  Dotaz je takový – pokud takový dodatek podepíšu, jsem nucen vykonávat přesčasy, vždy když mi je zaměstnavatel nařídí nebo když jsem dodatek podepsal, tak přesčasy dělat můžu, ale zaměstnavatel mě k tomu nemůže nutit? U nás ve firmě jsou kolem toho docela nejasnosti a bylo nám řečeno, že pokud nepodepíšememe tento dodatek, tak nám přesčasy nebudou proplácet a ze zákona je nemůžeme dělat, i kdybychom s ním souhlasili. Naopak, když podepíšeme, že nás můžou nutit do přesčasů stejně jako kdybychom těch 150 hodin neměli. Je vůbec takovýto dodatek nutný?

  Děkuji za odpověďn

 • #20083 Reply

  Zuzka

  Dobrý den!Pracuji ve větším supermarketu,který má stejných prodejen na světě více.Dotaz se týká mé kolegyně,která je zde zaměstnaná více než 6 let a dosud neměla žádné přestupky a ani jiné prohřešky,které by byly důvodem výpovědi.Nyní na prodejně snižují stavy pracovníků a kolegyni dali podmínku:Buď sama přejde na jinou prodejnu do jiného města(stále by byla u té samé firmy jako nyní) a nebo má sama podepsat výpověď.Zajímá mě jestli je tento postup možný?Jestli vedení může přikázat práci v jiném městě a tím kolegyni způsobit komplikace s dojížděním a činit tak pod výhružkou dané výpovědi?Předem mockrát děkuji za odpověď.

 • #20084 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §93 odst.3 ZP: " Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 (tj. nad 150 hodin) pouze na základě dohody se zaměstnancem.". Jestliže jste tedy podepsali dohodu (resp. dodatek) o tom, že souhlasíte s nadlimitním přesčasy nad 150 hodin, pak Vám je nařizovat mohou. I kdyby je však zaměstnanec (s vědomím zaměstnavatele) vykonával i bez tohoto dodatku, platilo by, že svůj souhlas vyjádřil mlčky a příplatek za přesčasy by mu náležel. Ten ostatně náleží za každou práci přesčas, ať si zaměstnavatel tvrdí co chce.

 • #20085 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to možné není. Místo výkonu práce bylo sjednáno v pracovní smlouvě. Pokud má dojít k jeho změně, tak pouze se souhlasem zaměstnance. A podání výpovědi je dobrovolné rozhodnutí, k tomu ji také nikdo nutit nemůže. Jestliže ji nebudou moci přidělovat práci podle smlouvy, jde o překážku na jejich straně. Po tuto dobu náleží zaměstnanci náhrada mzdy a zaměstnavatele by měl nejlepší dát výpověď pro nadbytečnost (organizační změny). Pak by vznikl nárok na 3-násobné odstupné. Důležité tedy je nenechat se zastrašit a trvat na svých nárocích.

 • #20086 Reply

  Zuzka

  Za svou kolegyni a kamarádku Vám mockrát děkuji za odpověď na otázku:ZMĚNA PRACOVIŠTĚ.Odpovědí jste nám udělal velkou radost.DĚKUJEME.

 • #20087 Reply

  Lenka

  Dobrý den, mám dotaz jak je to s propkácením přesčasů u zaměstnanců s fixním platem. U nás ve firmě proplácíme přsčasy úplně v pohodě, ale bohužel jsme přijali stavbyvedoucího, který dostal fixní plat a velmi rád dělá přesčasy v podobě vysedávání v kanceláři a popíjení kávy – jeho náplň přesčasů. Když se odvolám, že mu žádné přesčasy neproplatím, vyhrožuje soudem a udáním. Musím mu ty přesčasy platit nebo jak se mohu bránit takovým lidem. Zatím jsem mu je všechny proplatila. Děkuji za odpověď

 • #20088 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, budete muset zavést důslednější evidenci jeho pracovních výkonů. Zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat plnění pracovních povinností zaměstnanců, tudíž musíte najít metodu, jak bude prokazovat skutečně odvedenou práci. Eventuálně je možné objednat si tzv. personální audit, který umožňuje vyhodnotit výkonnost jednotlivých zaměstnanců.

 • #20089 Reply

  Lenka

  Dobrý den!

  Zajímalo by mě, zda je v pořádku, že mám v pracovní smlouvě uvedeno, že do základní mzdy se započítává 150 hodin přesčas, když pracuji jako asistentka ředitele a ze ZP jsem získala informaci, že toto může být uvedeno u manažerských, popř.vedoucích pozic.

  Děkuji, Lenka K.

 • #20090 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, současná právní úprava takové "zahrnutí" přesčasů přímo do mzdy neumožňuje. Každý odpracovaný přesčas musí být proplacen podle ZP a takové ujednání ve smlouvě je neúčinné. Platí to i o smlouvách uzavřených podle starého ZP. Možností je, že by byly odměny za přesčasy paušálně sjednány ještě navíc k základní mzdě. To by ovšem zaměstnavatel musel přesně odhadnout, kolik přesčasů by zaměstnanec v měsíci odpracoval. Pokud by totiž limit přesčasů nedopracoval, stejně by musel dostat tento paušál. Pro zaměstnavatele v tom není žádná velká výhoda a příliš časté to není.

 • #20091 Reply

  Martin Plechý

  Dobrý den, prosím o vysvětlení § 114 odst. 1 a 2 ZP, kde je uvedeno, že za práci přesčas má zaměstnanec nárok na dosaženou mzdu a potom buď na příplatek, nebo na náhradní volno. Tzn., že pokud v dubnu 2008 má např. 10 hodin přesčasu, které si chce příští měsíc "vybrat", tak dostane v dubnu zaplaceny všechny odpracované hodiny, tj. 186 hodin a žádné příplatky (25 % prům. výd.). V květnu bude mít zaplaceny odpracované hodiny, tzn., že pokud by v květnu neměl žádné přesčasy a vybral si 10 hodin přesčasu, tak má zaplaceno 150 hodin.

  Z toho mně vyplývá, že pokud by si je nechal proplatit, tak bude ve výhodě o těch 25 % prům. výd., protože za duben by měl zaplaceno 186 hodin + 25 %.

  Chápu to správně? Děkuji.

 • #20092 Reply

  Martina Vitkovská

  Dobrý den,

  prosím o objasnění práce přesčas – a to se souvislostí č časem oznámení.

  Pracuji v továrně jako dělnice a máme třísměnný provoz. V pátek jsem přišla na noční směnu, které předcházel den volna (svátek) . Mistr nám nařídil dělat šestnáctku – tudíž odpracovat i ranní páteční směnu! Zeptali jsme se jiného mistra a ten nám řekl-že nám to asi nařídit nemůže. Ale nevěděl to jistě.Odešli jsme po noční domů a v pondělí jsme byli informované o pokutě za neuposlechnutí příkazu nadřízeného.

  Nedovedu si představit-jaký bych podávala výkon, když jsem vstávala ve čtvrtek asi v 8:OO takže po noční jsem pprobděla 22 hodin a jak by to asi vypadalo po dalších osmi hodinách?? Nedošlo k žádné havárii ani jsme nehonily plán!

  Mistr nám tvrdí, že práci přesčas nám může nařídit kdykoli- i minutu před koncem pracovní doby?

  V kolektivní smlouvě nemáme bohužel zakotveo -konto pracovní doby a tak nemůžem nikde najít -že si takové kousky může někdo dovolit.

  Děkuji za odpověď.

 • #20093 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přesčasy je možné nařídit z vážných provozních důvodů. Přitom není stanovena žádná určitá lhůta, ve které se musí zaměstnancům s předstihem oznámit nařízení přesčasu.

 • #20094 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, 25% příplatek se vztahuje pouze k hodinám, které byly odpracované přesčas a nikoliv k celé měsíční mzdě. Příplatek je vždy na prvním místě, pokud ovšem nedojde k dohodě, že místo příplatku si zaměstnanec vybere náhradní volno bez náhrady mzdy. Průměrnou mzdu (bez příplatku) totiž již dostane za odpracovaný přesčas.

 • #20095 Reply

  David Mach

  Dobrý den,

  zajímalo by mne,jakou formou mi může zaměstnavatel nařídit práci přesčas.Zda stačí pouze ústně nebo to mám požadovat písemně.A jaký mi může hrozit postih,pokud odmítnu přesčasy dělat.

  Děkuji za odpověď.

 • #20096 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přesčasy je možné nařídit jen z důvodů uvedených v §93 ZP (v návaznosti na §91). Pokud by byl odmítnut přesčas, který byl nařízen v souladu se ZP, pak by mohlo dojít k porušení pracovních povinností zaměstnancem. Pokud by však přesčas byl nařízen v rozporu se ZP, pak by jeho odmítnutí nebylo porušením povinnosti ze strany zaměstnance. Konečné slovo a závazné stanovisko v konkrétním případu by však stanovil teprve soud.

  Forma nařízení přesčasu není výslovně stanovena. Může to být tedy písemně, ale postačí i ústně.

 • #20097 Reply

  OLGA VALENTEJOVÁ

  Chtěla jsem se zeptat,když zaměstnavatel nařídí přesčas a já ho neodpracuji,jestli mi hrozí postih,popřípadě rozvázání pracovního poměru.Děkuji za odpověd.

 • #20098 Reply

  Jon Lew

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na dvě otázky:

  1) Za práci přesčas musí být poskytnuto náhradní volno nebo je proplaceno. Co se však rozumí tím "Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas v roce se nezahrnují práce přesčas, za které bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno"? Znamená to, že pokud mi zaměstnavatel poskytuje NV za práci přesčas, nikdy nedosáhnu na limit 150h/rok?

  2) Co se rozumí "poskytnutím" náhradního volna? Je to pouhé zapsání do evidence, že mám na něj nárok, nebo je to už přímo čerpání nárhadního volna?

  Děkuji za odpověď,

  Jon Lew

 • #20099 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den,

  1) to se netýká volna poskytnutého za přesčas, který byl odpracován. Jde o situaci, kdy zaměstnavatel umožnil zaměstnanci čerpat volno s tím, že si ho později napracuje. Takové "napracování" pak není počítáno jako přesčas.

  2)Poskytnutí volna znamená, že Vám bylo umožněno si ho vyčerpat. Tím, že ho máte v evidenci (aniž by jste ho zatím nevyčerpal) neznamená, že Vám bylo poskytnuto.

 • #20100 Reply

  Zdeněk Svoboda

  Dobrý den,

  mám otázku. Pracuji jako koordinátor skladu a chtěl bych se zeptat, jak je to s proplácením nebo neproplácením přesčasů apod. Mám sjednaný fixní plat, ale bohužel jsem v práci od rána do večera a samozřejmě z důvodu fixního platu – zadarmo ! Je to v pořádku? Děkuji za odpověď, Zdeněk

 • #20101 Reply

  Jon Lew

  Dobrý den a děkuji za odpověď,

  již to chápu. Pokud bych mohl ještě jednu otázku, zajímalo by mne (a věřím, že nejen mne) – a nikde jsem se o tom nedočetl – zda je stanoven nějaký časový limit, dokdy musí zaměstnanci být umožněno náhradní volno vyčerpat? Pokud takový limit existuje a není umožněno zaměstnanci čerpat, poté mu musí být NV proplaceno?

  Děkuji za odpověď,

  hezký den,

  Jon Lew

 • #20102 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den. §114/2 ZP: Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek .

 • #20103 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, fixní plat s tím nemá nic společného. Máte jistě stanovenou pracovní dobu. A pokud přesáhne práce v týdnu více jak 40 hodin, pak je každá taková hodina přesčasem, který musí zaměstnavatel zaplatit. Pokud u Vás nejsou přesčasy propláceny, i když je na ně zákonný nárok, kontaktujte inspektorát práce.

 • #20104 Reply

  JS

  Ještě jednou dobrý den,

  prosím o zodpovězení ještě jednoho dotazu.

  Nikde v ZP jsem nenašel, jestli příplatky za práci přesčas (obdobně i za noc, so, ne), mají být poskytovány i za minuty, půl hodiny, nebo pouze za CELÉ hodiny. Může příplatky proplácet např. pouze za půl hodiny?

  Děkuji moc.

 • #20105 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vodítkem pro Vás může být znění §141/2 ZP: Mzda, plat a jejich jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje. Ale i obecně platí §356/1 ZP: Průměrný výdělek se zjistí jako průměrný hodinový výdělek. Z toho se pak odvozují příplatky. V podstatě by měl proplatit každý odpracovaný přesčas. Výpočetní postupy si však musíte ověřit u mzdové účetní.

 • #20106 Reply

  Martin Plechý

  Dobrý den,

  v organizaci máme zákaz práce přesčas. Pokud si v rámci měsíce "nadělám" několik hodin na návštěvu lékaře v tomtéž měsíci, jedná se také podle ZP o práci přesčas?

  Děkuji.

 • #20107 Reply

  Jarka Foltova

  Dobrý den,

  zajímalo by mne,když v přesčasové práci mam dvě hodiny svátku jestli je mám mít placene jako práce ve svátek.Děkuji

 • #20108 Reply

  Stanislav Selič

  Dobrý den.

  Náše firma provádí práce i mimo místa pravidelného pracoviště, které je určeno přesnou adresou. Z toho důvodu jsme každý den vysíláni na pracovní cesty. Pracovní doba je od 7 do 15:30 hodin. Práce přesčas není nikdy nařízena.

  Někteří kolegové využívají k cestě do práce a z práce služební auta zaměstnavatele. Tento požaduje, abychom pracovní dobu končili v místě, kde vykonáváme konkrétní práce a až pak jeli služebními auty do místa pracoviště nebo někteří domů, přičemž toto už dle něj je soukromá cesta, za kterou nenáleží zaměstnanci plat. Zaměstnanci s tím nesouhlasí. Místa, kde pracujeme samozřejmě nemají žádná sociální zařízení, kde můžeme jít na WC, umýt se nebo kde semůžeme převléci a kde můžeme mít svoje věci.Zasměstnavatel porušuje ust. o pracovní cestě a neproplácí nám tudíž vzniklé přesčasy. Je to tak?

 • #20109 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud se cestuje v době, kdy již běží stanovená pracovní doba, pak za to náleží náhrada mzdy. Pokud však cesta probíhá před či po konci pracovní doby, jde pouze o cestu a ne výkon práce, tudíž cesta do nebo z místa výkonu práce není přesčasem. Za tuto dobu náleží jen cestovní náhrady (pokud jsou splněny další podmínky pro jejich přiznání), ale ne náhrada mzdy nebo příplatky za přesčasy.

 • #20110 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost (bez ohledu na důvod, u vás návštěva lékaře). Viz §78/1 – j) ZP.

  A nezapomeňte tuto odpověď porovnat s odpovědí v jiné poradně, jak je Vaším zvykem.

 • #20111 Reply

  Lubor Souček

  Dobrý den, jako zaměstnavatel se potýkám s problémem, kdy

  vlivem špatného počasí, např. deště není možné pokračovat

  na stavbě. V takovém případě pracovníci ukončí práci např. v 13:00. Je možné požadovat odpracování zbylých hodin v následujících dnech, ale jako doplnění chybějících kalendářních hodin, tedy nikoliv jako přesčas? Děkuji

 • #20112 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ne, je to zcela odlišně než se domníváte. Pokud jde o nepříznivé povětrnostní podmínky, platí podle §207/ b) ZP, že jde o překážku na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci za dobu, kdy nemohou kvůli počasí pracovat mají dostávat náhradu mzdy ve výši 60%. Takže tento čas je proplacen, zaevidován v pracovní době (takže nechybí!) a k tomu, aby si tuto dobu napracovali je nutit nemůžete. Kdyby jste postupoval jinak a zaměstnanci by podali stížnost na inspektorát práce, pak by jste svůj postup neobhájil.

 • #20113 Reply

  Jana Nová

  "… přesčasy je možné nařídit z vážných provozních důvodů. Přitom není stanovena žádná určitá lhůta, ve které se musí zaměstnancům s předstihem oznámit nařízení přesčasu …"

  Dobrý den. Čtu Vaši odpověď a nechce se mi věřit, že má zaměstnavatel na toto právo. Přijde mi to, jako porušení našich práv. Mám dvě malé děti a pokud mi toto zaměstnavatel nařídí minutu před koncem pracovní doby, tak si nestihnu zajistit hlídání. Navíc nemáme ani možnost si zajistit jídlo. V pracovní smlouvě o tom žádnou zmíňku nemáme.

  Ještě mám dotaz. Jak je to s dovolenou? Mohou mi ji na poslední chvíli zrušit? Také minutku před koncem pracovní doby? I když mám již zaplacený pobyt v cizině?

  Předem Vám děkuji za odpověď. Jana.

 • #20114 Reply

  Tomáš Červenka

  Dobrý den!Rád bych se zeptal, jak by měla být podle zákona ohodnocena celovíkendová pracovní akce.Například prodej na výstavě, sobota a neděle, kdy je nutné zůstat ubytovaný.Co všechno se bere jako přesčasové hodiny?

 • #20115 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, o víkendu se platí mzda za odpracované hodiny a k tomu příplatek za práci o víkendu (10%), a pokud jde o práci, která je konaná po řádné týdenní pracovní době a víkend není běžný pracovní den zaměstnance, pak příplatek za přesčasy (25% nebo náhradní volno).

  K cestovním náhradám patří jízdné, ubytování a stravné, to si projednejte se mzdovou účetní.

 • #20116 Reply

  Jana Novakova

  Prosila bych o radu,syn pracuje na směny a jelikož má zaměstnavatel nedostatek zaměstnanců,udělal jen dvě směny na denní a noční dvanáctky.Teď chodí na noční dvanáctky a má jich absolvovat pět po sobě.V následujícím týdnu pět denních dvanáctek.Vím,že podle zákoníku práce může mít přesčas jen osm hodin týdně,ale je možná,aby měl tolik nočních nebo i denních služeb měl po sobě?Navíc pracuje v provozu,kde potřebuje,aby se na práci soustředil.Děkuji za odpověď.

 • #20117 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §94/1 ZP: Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.

  Informujte se ještě na inspektorátu práce. Je nutné provést výpočet (zde neposkytujeme), jestli je tento zákonný požadavek splněn nebo ne.

 • #20118 Reply

  Ervin Haintz

  Dobrý den,

  byla již schválena přesčasová práce ve výši 832 hodin ročně? Pokud ano, od kdy platí?

  Děkuji

  Haintz

 • #20119 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, byla schválena. Jde o novelu ZP pod č. 294/2008 Sb. Účinná je od 1.10.2008 a zvyšuje limit povolených přesčasů až na 16 hodin týdně. Ovšem týká se to jen relativně úzké skupiny zaměstnanců ve zdravotnictví, nikoho jiného!

  Takže pro většinu zaměstnanců zůstává v platnosti limit 8 hodin týdně (max. však 150 hodin ročně), kdy jim může zaměstnavatel nařídit přesčasovou práci.

 • #20120 Reply

  Andrea Semeráková

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na určitou věc, kterou jsem nenašla v ZP.

  Naše firma má stanoveno 150 přesčasových hodin/rok dle zákonníku, ale nikde jsem nenašla, zda-li je musím odpracovat, když můj pracovní poměr v této firmě bude k 1.říjnu ukončen a tím nebudu mít uzavřený celý rok? Předem děkuji za odpověď.

 • #20121 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, práci v pracovní době i o přesčasech vykonáte v době, kdy bude trvat PP. Pokud skončí, pak již práci konat nebudete. Musíte dostat zaplaceno za práci, kterou jste do doby skončení PP odvedla, včetně přesčasů. To, že neodpracujete přesčasy do konce roku s tím nemá vůbec co dělat.

 • #20122 Reply

  pavel beránek

  Dobrý den.

  Pracuji ve 12h směnách. Celkově mám již z běžného rozpisu směn práci přesčas navíc 152hod.za rok. Kolik mi může zaměstnavatel v rámci každého měsíce nařídit práci přesčas? Má na to vůbec právo?

  Velice děkuji za odpověď

 • #20123 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, právo na to má. Podle §93 ZP může nařídit až 8 hodin přesčasů týdně a to až do celkové výše 150 hodin ročně. Každý další přesčas, který jde nad tyto limity je možný již jen se souhlasem zaměstnance.

 • #20124 Reply

  Marcela Martinková

  Dobrý den, v pracovní smlouvě ani smlouvě o mzdě nemám žádnou zmínku o podmínkách vybírání nebo proplácení přesčasových hodin. Mám pravidelnou pracovní dobu od pondělí do pátku 8,5 hodiny denně. V běžném pracovním týdnu (po-pá) jsem odpracovala 7 hodin přesčas a ještě jsem si vzala dobrovolně a se souhlasem zaměstnavatele práci na víkend domů, kde jsem odpracovala 7 hodin. Předem jsme se nedohodli na kompenzaci. Jelikož jsem byla před tím nemocná, domnívala jsem se, že si něco přividělám. Bylo mi naznačeno, že si to mám vybrat v okamžiku, kdy jsem na to nemohla reagovat. Mám dost dovolené a vybírat si volno nepotřebuju. Dotaz zní: Mám trvat na proplacení přesčasu a mám na to právo? Práce přesčas se počítá jako hodinová sazba z hrubé mzdy? Děkuji mockrát.

 • #20125 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to ani ve smlouvách není, vyplývá to ze zákona, není nutné to tedy někam přepisovat. Za přesčas náleží dosažená mzda a příplatek 25% průměrného výdělku. To musí zaměstnavatel zaměstnanci proplatit, k náhradním volnu ho nutit nesmí. Volno místo příplatku je možné jen pokud se na tom strany dohodnout. Jestliže jste se tedy nedohodli, musí Vám zaplatit přesčasy. Když ne, budete je muset vymáhat soudně.

 • #20126 Reply

  Martin Vít

  Dobrý den,pracuji na 12 hodinové směny. Jeden týden 6h – 18h, druhý týden 18h – 6h. Od pondělí do pátku tj. 57,5 hodiny týdně. Má zaměstnavatel právo mi nařídít v týdnu více jak 8 hodin přesčas? V pracovní smlouvě mám sjednanou pracovní dobu 40 hodin týdně s rozvržením rovnoměrným v souladu s § 79 a § 78 odst. 1 písmene i/ a § 93 ZP. Děkuji

 • #20127 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, 8 hodin nařízených přesčasů týdně je maximum, ostatní přesčasy již jen se svolením zaměstnance. U Vás se navíc jedná o 2-směnný provoz, takže stanovená týdenní pracovní doba činí 38,75 hodin, nikoliv 40. Podle všeho má zaměstnavatel se stanovením pracovní doby v souladu se ZP potíže, protože z dotazu vyplývají i další nesrovnalosti nejen v pracovní době, ale i přesčasech.

  Doporučuji tedy telefonickou konzultaci na inspektorátu práce, tam zjistíte více podrobností.

 • #20128 Reply

  Ivana Balcárková

  Dobrý den.Chtěla jsem se jen zeptat-pracuji ve stavebnictví a tím,že máme v lednu i v únoru týden neplaceného volna si ty dny,ale nadděláváme během roku sobotami-může i přes to mistr nařizovat přesčas?Dá se říct,že už jsme všichni utahaní a hlavně věčně zmrzlí(u nás na halách se netopí).A jestli se přesčasy mohou nařídit na sobotu.To znamená,že by jsme chodili už skoro každou sobotu do práce.Mistr s námi už ani nekomunikuje a jen vyhrožuje!Prosím odpovězte mi na to!Děkuji moc.

 • #20129 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přesčasy o víkendu jsou možné jen při výjimečných a naléhavých okolnostech, rozhodně se nedají nařizovat jen proto, že si napracováváte nějaké neplacené volno. Kromě toho jde ze strany zaměstnavatele nejspíš o trik, jak obejít zimní odstávku. V době, kdy se nepracuje z důvodů na straně zaměstnavatele (odstávka strojů, nepříznivé počasí, nižší odbyt aj.), náleží zaměstnancům náhrada mzdy a nikdo je nesmí nutit si to jakkoliv napracovávat, natož pak o víkendech.

  Lze podat podnět na inspektorát práce, který by mohl prošetřit, jak závažných porušení ZP se firma dopouští.

 • #20130 Reply

  Jozef

  Dobry den,

  mam otazku ohladne priplatkov za pracu prescas v pripade, kedy zamestnavatel sa o tejto skutocnosti dozvedel az dodatocne – vysvetlim: pracujem ako konzultant v nemenovanej spolocnosti, naplnou prace je vycestovat na pracovnu cestu do inej spolocnosti a vykonavat tam urcitu pracu. V predvianocnom obdobi sme mali vela prace (spolu s kolegami) a tak sme boli poziadany zo strany spolocnosti kde sa praca vykonava, ci by sme mohli pracovat cez vikend, resp. sviatok. O tejto skutocnosti sme dopredu zamestnavatela neinformovali, avsak praca bola vykazana, dodatocne doobjednana a zaplatena zamestnavatelovi spolocnostou, kde sa praca vykonava. Chcem sa teda opytat ci v tomto pripade je mozne si narokovat priplatky za pracu cez vikend, prescas a sviatok.

  Dakujem.

 • #20131 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, příplatky (či náhradní volno – viz dále) náleží za každou prokazatelně odvedenou práci, ať už přesčas (§114 ZP), o víkendu (§118 ZP) nebo ve svátek (§ 115 ZP). U přesčasů a svátků je třeba ještě přihlédnout k úpravě ohledně náhradního volna, kdy záleží na dohodě stran, jak bude práce kompenzována.

 • #20132 Reply

  Karel Zelina

  Dobrý den.Může mě zaměstnavatel nařídit práci přesčas v den prac.klidu(sobota,neděle)s tím,že si za tuto práci musím vzít i náhradní volno? Já si myslím,že mám nárok na zaplacení přesčasu.

  Děkuji za odpověď.

  Karel

  .

 • #20133 Reply

  Květa Novotná

  Dobrý den,

  pracuji jako obchodní konzultant na HPP, úvazek 42,5 h týdně. Práci přesčas mi nikdo nenařizuje, ale víceméně se ode mě očekává, protože vypracovat nabídky a návštěvy u klientů v rámci pracovní doby prakticky nelze. Mám nárok NV nebo ne, když mi práci přesčas "výslovně" nikdo nenařídil, ale výsledky se ode mě očekávají (plat vyplácen formou provizí)?

  Děkuji za odpověď

  Novotná

 • #20134 Reply

  Ivo Lakomý

  Jak dlouho do předu nám musí zaměstnavatel nahlásit práci přesčas v den pracovního klidu? Bez předchozí domluvy si musíme vybrat za přesčasovou práci náhradní volno a to v měsíci dubnu. Má na to právo? Při odmítnuti přesčasu v den pracovního klidu,který byl nahlášen 1/2 dne před daným přesčasem, má zaměstnavatel právo za odmítnuti tohoto přesčasu dát neomluvenou absenci?

  Děkuji.

 • #20135 Reply

  alena ryšánková

  Může zaměstnavatel převádět přesčasové hodiny zaměstnanců do dalšího měsíce?

 • #20136 Reply

  Jiří Jančík

  Dobrý den,

  Mám dotaz ohledně pracovní doby.

  Můžu po dobu jednoho týdne, tzn. 5-ti pracovních dnů dělat 16 hod. denně ?

  Z toho 8 hod. je klasická směna a 8 hod. práce přesčas.

  Nejsou nějaké omezení ze zák. práce ?

  Děkujiza info.

  S pozdravem

  Jiří

 • #20137 Reply

  Vendula Václavková

  Dobrý den, odchýlení od § 114 Zákoníku práce umožňuje § 353 odst.3)Zákoníku práce, kdy zaměstnavatel může převést přesčasové hodiny do dalšího měsíce. Zpravidla na žádost zaměstnance, v současné situaci, je to jen v jejich prospěch. Potvrdily mi to i na Inspektorátu práce.

  Zdraví Václavková

 • #20138 Reply

  Jaroslav Kubala

  Pracuji jako svářeč ve tří směnném provozu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou.Může mi zaměstnavatel přikázat práci ve svátek stanovený státem?

 • #20139 Reply

  Gabriela Jurášová

  Dobrý den. Manželovi bylo nabídnuto, že za vykonanou práci přesčas může čerpat náhradní volno.Manžel souhlasil. Z určitého počtu odpracovaných hodin přesčas si vybral 3 dny náhradního volna.To je podle mého 3 x 8 hodin.Zaměstnavatel mu ale z celkového počtu odpracovaných hodin strhl 3x 8,5 hodin. Tvrdí,že mu to tak umožňuje zákoník práce. Osobně si myslím,že sice ve výkazech se uvádí 8,5 hodin,ale z toho je 0,5 hodiny na odpočinek nebo jídlo a tato doba se nezapočítává do odpracované doby a nenáleží za ni mzda.Přesčasové hodiny by měl dostat proplacené všechny,když všechny z nich byly řádně odpracovány a žádná z nich nebyla na odpočinek a nebo by je měl všechny dostat jako náhradní volno a ne mu je krátit.Je tomu tak?Děkuji za odpověď.

 • #20140 Reply

  Viktor Koudelka

  Dobrý den.

  Prosím o odpověď na níže popsaný problém.

  Jsem zaměstnán ve firmě cca 3 roky a mé přesčasové hodiny se stále kumulují v docházce, přestože si vybírám náhradní volna. V roce 2008 jsme všichni zaměstnanci podepsali dodatek, že v platu je zahrnuto i 150 hodin presčasů. Nicméně i poté mám na kontě cca 500 hodin za tři roky.Firma o proplácení zbývajícíh hodin nechce ani slyšet a vyhlásila na toto téma informační embargo.

  1. Existutje v zákoně nějaká definice, že se po uplynutí určitého období přesčasové hodiny stornují (vymazávají)?

  2. Je zaměstnavatel, při případném ukončení pracovního poměru, povinen proplatit všechny přesčasové hodiny i za předešlé roky?

 • #20141 Reply

  Květa Fialová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat: v práci dělám každý den 2-3 hodiny přesčas. Přesčasy jsou proplacené,to je v pořádku.Zajímalo by mě ale,jak to je s tím,když týdně to dělá více než 8h a co když přesáhnu limit 150hodin ročně? Dělám je dobrovolně se souhlasem zaměstnavatele – je zaměstnavatel povinnen přesčasy nad tento rámec proplatit? Mohu dělat přesčasů kolik chci, nebo je zaměstnavatel oprávněn nepovolit přesčasy nad rámec 150h? Děkuji za odpověď.

 • #20142 Reply

  JANA NOVÁKOVÁ

  Dobrý den,

  úvazek u mého zaměstnavatele činí 4 hodiny denně, tedy 20 hodin týdně. Denně jsem v práci o 2 až 3 hodiny déle, abych zvládla všechnu práci. Zvýšení pracovního úvazku na 6 hodin denně mi zaměstnavatel odmítl s tím, že na to nemá peníze.. Mám nárok si přesčasové hodiny evidovat a pokud budu mít možnost, si hodiny vybrat, např. s dítětem k lékaři – zatím si musím na to vybírat dovolenou. Děkuji za odpověď.

 • #20143 Reply

  Jan Špaček

  Dobrý den,

  Když zaměstnavatel nařídí prac. sobotu a já mu řeknu že nemůžu a on přesto trvá na svém může mi dát za to neomluvenou absenci a ještě k tomu mi vzít 1 den z dovolené? Běžný měsíc samozřejmě odpracovaný mám. Jedná se o výrobu kuchyňských dvířek. Předem děkuji za odpověď

 • #20144 Reply

  Jaroslav Hupka

  Dobrý den. Chtěl bych požádat o vysvětlení co přesně náleží zaměstnanci za nařízenou práci přesčas. Jedná se o práci v sobotu a v neděli v rozsahu 16-ti hodin (z toho 5 hodin v noci) při řešení mimořádné události. Podle § 127 náleží zaměstnanci:

  1) řádný plat

  2) příplatek 25% za práci přesčas

  3) příplatek 50% za práci přesčas ve dnech nepřetržitého odpočinku

  Vzhledem k nejasné formulaci § 127 ZP se chci se zeptat:

  1) při proplacení práce přesčas se všechny tři položky sčítají a je nárok i na příplatek za práci v noci podle § 116 ZP?

  2) pokud je dohoda na poskytnutí náhradního volna, co zaměstnanci náleží z uvedených položek? Je správné řešení, že zaměstnanec dostane NV v rozsahu 16 hodin místo příplatků za práci přesčas (25% + 50% + případně za práci v noci) a 16 hodin mu bude proplaceno jako řádná práce? Nebo dostane pouze NV bez jakékoliv finanční kompenzace? V tomto případě by však byl zaměstnanec ošizen o finanční částku za příplatky.

 • #20145 Reply

  Lenka Filipová

  Dobrý den, pracuji v hotelu na směny, krátký dlouhý týden, zatím jen brigádně. Ráda bych zde pracovala na plný úvazek. Můj dotaz je, zda mi může zaměstnavatel odepřít právo na příplatky za přesčas, případně mi oznámit, že pokud chci příplatky za přesčas, tak můžu na práci v hotelu zapomenout. Směny jsou po 15 hodinách (je to v pořádku?). Celkový měsíční úvazek 210 hodin. Je nějaká šance se proti tomuto jednání (odmítnutí proplácení příplatků) bránit?

  Děkuji za odpověď

 • #20146 Reply

  Tomáš Kozlík

  Dobry den

  Pritelkyne nastoupila v nedavne dobe jako pokladni do prodejny Penny a v tomto retezci je zrejme bezna praxe ze zamestnavatel vubec neplati zadne prescasy, protoze nema zavedene zadne pichacky ani sesit na vedeni dochazky a tak automaticky zamestnanci dostavaji smlouvou smluveny plat. Jenze problem je nasledujici, a me to uz docela stve, kazdy den je pritelkyne v praci minimalne o hodinu dele, vetsinou se po ni pozaduje aby prisla do prace minimalne o hodinu drive nez je cas smluveny smlouvou a odejit domu je ji dovoleno minimalne hodinu po case stanovenem smlouvou, kdyz jsou inventury nebo preceneni tak tam je prescas klidne i 4 hodiny a nikdo ji to nezaplati, vazne se mi nelibi ze by mela nekde delat zadarmo, to bysme museli byt asi vazne uplne hloupy. A tak bych se chtel optat zdali se proti takovemuto jednani da nejak branit, nebo jestli pokud by chodila do prace pouze v cas smluveny smlouvou jestli by ji kuli tomu mohli delat nejake problemy, nebo zda by ji mohli vyhodit

 • #20147 Reply

  Tomáš Kozlík

  doufam, ze nekdo bude vedet odpoved a bude chtit poradit :), kdyztak pisnete radu na mailik xTomx@seznam.cz

 • #20148 Reply

  Anežka Škovroňová

  Dobrý den,

  chcete tím říci, že zaměstnavatel může požadovat po zaměstnancích ukončení pracovní činnosti v místě mimo pracoviště uvedené ve smlouvě v 15:30 a následnou cestu domů (byť služebními auty)(např. 5hod)jim nepočítat jako přesčas?

 • #20149 Reply

  Pavel Sykáček

  Dobrý den!

  Mám dotaz,kdy je možné nařídit přesčas? Lze přesčas nařídit před začátkem směny a nebo po jejím skončení!

  Př.Pracuji ve firmě,kde nemáme odbory,mám ranní směnu a bylo mi zděleno,že mám přijít na přesčas,ale od 02:00.Takže před směnou? Je to možné a nebo protiprávní?!

  Děkuji za informace a přeji krásný den!

  Sykáček

 • #20150 Reply

  Šárka Kovalčíková

  Dobrý den, můj vedouci mi tvrdí, že pokud během pracovní doby navštívím lékaře (neurologa u kterého si nemůžu určit termín), musím si na tuto dobu přednostně vybrat přesčasové hodiny. U lékaře jsem byla v pondělí (s vědomím vedoucího) a odevzdala jsem vedoucímu propustku. Dnes (čtvrtek) jsem si chtěla vybrat hodinu přesčasu a bylo mi řečeno, že jsem ho vyčerpala tím, že jsem šla k lékaři. Má pravdu? V žádné diskusi jsem na tento případ nenarazila. Má-li vedoucí pravdu, lze takto upisovat i přesčasové hodiny, které vznikly až po návštěvě lékaře?

  Děkuji za odpověď

  Šárka

 • #20151 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  já bych v poprvé doporučoval objanit termín "vybrat přesčasové hodiny" ten není znám Zákoníku práce.

  Objasněte prosím třeba i na příklade co myslíte.

  Zřejmě se jedná o to že zaměstnavatel má pro vás dost práce nebo vám umožní práci přesčas za odměnu a nějakým spůsobem vám ten přesčas přerozdelí. Ale je na něm jak to udělá. Přesčas je nástroj pro zaměstnavatele na regulaci práce ale ne pro zaměstnance na přilepšení k platu.

 • #20152 Reply

  Šárka Kovalčíková

  Dobrý den, přesčasové hodiny nejsou u nás placeny, můžeme si je pouze "vybrat" tím, že v jiný den, když není práce nebo je dostatečný počet zaměstnanců, mohu přijít později nebo odejít dříve. Přesčasové hodiny mi vznikají např. rozvozem našich klientů domů po skončení mé pracovní doby nebo prodejem výrobků na výstavách nad rámec pracovní doby. Jde mi o to, zda si tyto hodiny musím přednostně nechávat k návštěvě lékaře.

  Děkuji za odpověď

 • #20153 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  ohledně práce přesčas se koukněte na pragraf 93 ZP zda Váš zaměstnavatel to nepřehání s tou "časovou flexibilitou".

  Za návštěvu u lékaře která není možná mimo pracovní dobu Vám náleží náhrada dle Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

  http://www.mpsv.cz/files/clanky/3303/NV_prekazky.pdf

  Koukněte se na první bod.

  Váš zaměstnavatel Vám místo náhrady za mzdu nařídí náhradní volno za ty přesčasy. To je tak pololegální protože nažízení náhradního volna je v jeho kompetenci ale tenhle úkon by neměl sloužit k obcházení Nařízení vlády. Plus je to v rozporu s § 84 ZP dle kterého o určení nebo změnách pracovní doby vás zaměstnavatel informuje 2 týdny předem.

  Nejlepší bude asi když se obrátíte na inspektorát práce kterému podrobně popíšete přesčasové metody vašeho zaměstnavatele, druh práce, rozvržení pracovní doby , případně jiné skutečnosti z Vaší smlouvy nebo z dohod v rámci odborů (pokud je ve firmě máte).

  Inspektorát práce to prověří do 30 dnů.

 • #20154 Reply

  Šárka Kovalčíková

  Děkuji moc za odpověď

  Mám pouze 4-10 hodin měsíčně přesčasových hodin, podle počtu rozvozů klientů. Jen mě udivilo to, že mi zaměstnavatel upsal přesčasové hodiny proto, že jsem šla k odbornému lékaři. V celé organizaci, která má mnoho poboček se přesčasy neproplácejí, máme pouze možnost "vybrat" si je formou dřívějšího odchodu, pozdějšího příchodu do práce či celého volného dne.

  Šárka

 • #20155 Reply

  Roman M.

  Možná ten závěr nebyl jasný tak to schrnu:

  Dle 590/2006 Sb. vám zaměstnavatel musí přeplatit dobu dle 1. a) a na zvyšek doby dle 1. b) máte pracovní volno jenž můžete (dle vůle zaměstnavatele) nadpracovat a takováhle práce se nepočíta ako práce přesčas.

 • #20156 Reply

  Viktor Pavlač

  Dobrý den pane Topko,

  bohužel nezastávám Váš právní názor na tuto problematiku a nepletu-li se, tak můžete snadno lidi plést.

  Dle §114 ZP ve stavu ke dni 28.11.2009 (a i ke dni 6.5.2008, kdy jste odpovídal tazateli) "U vedoucích zaměstnanců může být mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas, je-li současně v rámci limitu práce přesčas v kalendářním roce stanoveného v § 93 odst. 2 sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo přihlédnuto. V takovém případě dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší."

  Viz také novela 362/2007 Sb. účinná od 1. 1. 2008 v čl. I za 56.

  Pletu se já, nebo se pletete Vy?

 • #20157 Reply

  Luboš Novotný

  Jaký příplatek náleží pracovníkovi, který pracoval v sobotu 26.12.2009 o státním svátku a nechce náhrsdní volno?

  Děkuji za odpověď

 • #20158 Reply

  Helena Fořtová

  Ráda bych se zeptala, zda může zaměstnavatel nařídit účast na školení po pracovní době. Nikdy totiž neuzná přesčasy, protože tvrdí, že vzdělávání je v našem zájmu.Na školení vždy vydá příkaz a musíme všichni povinně, jinak to bude považováno za hrubé porušení pracovní kázně.

 • #20159 Reply

  Hana Holická

  Dobrý den,

  lze nařídit práci přesčas a to v sobotu-každý týden.Stačí ze strany zaměstnavatele to sdělit v pátek a nebo mě musí informovat o něco dříve.

  Děkuji Holická

 • #20160 Reply

  Roman Woidig

  Za minulé roky jsem postupně shromáždil cca 1400 hodin náhradního volna. Nikdy jsem netrval na jejich proplacení, spíš jsem spoléhal, na jejich postupné čerpání.

  Nyní však zaměstnavatel přistoupil ke pro mě nepopulárnímu kroku a to, že veškeré přesčasové hodiny z let minulých jednoduše odstraní z docházkového systému a tedy výsledný počet hodin možného náhradního volna bude nula.

  Má na takovýto postup právo?

 • #20161 Reply

  Lia LIa

  Ahoj, četla jsem váš příspěvek a zajímalo by mě jak to dopadlo…můžete mi napsat? Taky pracuji v Penny a je to to samé!!

  Díky Lia

 • #20162 Reply

  Helena Fořtová

  Odešla jsem. Nedalo se to řešit.

 • #20163 Reply

  Lia LIa

  A to je právě ten problém, dějě se to ve všech řetezcích, já dělám v Penny a to je hrůza…odchod si musíme napsat v 21.00h, ale jsme tam dál a pracujem zadarmo…půl hodinovou přestávku mám jen když se opravdu zadaří…jinák pořád stahujem fronty, takže v silných dnech jsme na jídle tak čtyři minuty. Řvou po nás, hlavně p.Jošek (na kterého jsme našly na netu v diskuzích samé negativní názory), chování jako k hadru, že i ten zákazník to vidí…Docházka se upravuje a my o tom ani nevíme…pokud zjistí že jede nějaká kontrola, tak si dají všechny foliálky echo, a vše se přepíše….Každý má strach něco říct…je težké se domluvit kolektivně a tak to vyřeším taky tak..ODEJDU!!Už mám toho dost, chodit se strachem a nevolí do práce. A vidím že je to s takovým řetězcem marný boj……

 • #20164 Reply

  Jana Číhalová

  Dobrý den, za lonský rok mám víc jak 200 hodin přesčasů jen za březen 78,5 kdy se jelo 14 dní bez odpočinku většinou jde o soboty, proplaceno nemám nic s tím že letos se to proplatí a vedoucí chce dělat dalších 5 sobot do konce března, s tím že když se nebude plnit budem dělat půl hodiny denně přesčasů které se nebudou evidovat ,, prej je taková doba,, , to že je to porušení zákona vím , můžem se nějak bránit , může i letos chtit další přesčasy pokud nejsou vyřešeny ty loňské a musí nám i zpětně proplatit příplatky za soboty , neděle a svátky, děkuji moc za odpověď

 • #20165 Reply

  Eva Novotná

  Dobrý den,

  může mi zaměstnavatel nařizovat přesčasy i v případě, že mám 4leté dítě? (Dohoda o vyjímce nepomohla). Zaměstavatel nám pravidelně plánuje každý den hodinu přesčas již od července. (občasně i soboty)Má na to právo? (Ve firmě máme odbory) Přesčasy jsou placené, splňuje 8hod max týdně. Přesto by mě zajímalo, zda může matce pečující o dítě nařídit soboty + přesčasy, dokonce takto dlouhotrvající. Počítají se přesčasy i z minulého roku? Nebo 150hodin začíná opět od ledna? Předem děkuji za informace.

 • #20166 Reply

  Radim Kříž

  Dobrý den chtěl bych se zeptat,zda mi může zaměstnavatel sebrat 90 přesčasovích hodin s tím že pokud mu příští výpis hodin kde už tech 90 hodin je smazáno mě vyhodí ze zaměstnání?

  Může mě zaměstnavatel poslat na služební cestu a nařídit mi že musím jet celkově 900 KM bez přestávky jinak že dostanu postih?

  Děkuji za odpověď.

 • #20167 Reply

  Radim Kříž

  Dobrý den ,

  Muže mi zaměstnavatel nářídit přesčas nebo mě poslat za trest na jiné pracoviště,když se dozvěděl že jsem měl udajně říci že dostal odměnu na víc?

  Poslal mě z kanceláře do výroby z tím že pokud se toto bude opakovat tak že dostanu výpověď.

 • #20168 Reply

  Martin M

  Dobry den.Dělam 8 hod deně, 40 hod tydně. od začadku Května nam zaměstnavatel nařidil odpracovat 12 hod tydně(v utery a středu dělame 12 hod) . Už je to 3 měsic.jenže tohle zaměstnavateli nestači a v patek nam nařídil at dem nasledujíci den v sobotu do prace a kdo nepude přijde o premie za celi měsic. Porušuje ZP???a v čem děkuji

 • #20169 Reply

  Petr Hornik

  Dobry den,

  zamestnavatel mi naridil praci prescas zrovna na den, na ktery uz mame se zenou asi 3 mesice koupene lisky do divadla.

  Mam nejakou moznost nechat zamestnavatele zaplatit vzniklou skodu z duvou propadnuti listku?

  Dekuji

 • #20170 Reply

  Michal Valla

  Vážená paní(slečno),doporučoval bych se domluvit s lidma kteří řeší stejný problém.Pečlivě si zaznamenávejte pracovní docházku a přestávky.Nejlepší je když vám někdo tuto evidenci docházky písemně potvrdí případně dosvědčí.Potom máte možnost se obrátit na soud.Pokud pracujete v obchodním řetězci který má působnost na celém území ČR a jste v kontaktu s někým z jiné pobočky je nejlepší podat žalobu u soudu místně příslušném kde je uvedeno sídlo společnosti.Já stejnou žalobu podal o zaplacení práce přesčas ve výši víc jak 1500 hodin a náhradu za stravné za zahraniční sl.cesty.Vedl jsem si podrobnou evidenci a schovával si různé podklady ze sl.cest.Zaměstnavatel zničil evidenci a celé účetnictví.Jak soud dopadne se dozvím zítra.Ale šance nejsou malé.Takže rozum do hrsti a začít něco dělat.Nebát se.Práci v obchodech seženete vždy ale vždy to bude podobné.Hodně zdaru

 • #20171 Reply

  Jakub kindl

  Dobrý den

  pracuji již 3 rokem ve firmě kde pracuji na směny,

  ranní a odpolední.

  poslední dobou se u nás stalo zvykem, že pracujeme i přesčas který nemáme nařízený!

  Dokonce se nám přesčas nezapočítává do výplatní pásky.

  Neporušuje zaměstnavatel zákon, když nám je nezapočítává do kolonky "přesčasy"?

  A dá se bránit proti nařízeným přesčasu?

  Děkuji

  Jakub.K

 • #20172 Reply

  Martin Málek

  Dobrý den.

  Chtěl jsem se zeptat. Jsem zaměstnán v supermarketu při zkráceném úvazku. Minulý měsíc mi vznikl 22 hodinový přesčas i po zaplnění plného úvazku. Jak se postupuje při proplacení těchto hodin, protože zaměstnavatel je schopen mi je proplatit, ale už nesmím hodinově překročit zkrácený úvazek i s hodinami navíc s předešlého měsíce.

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Práce přesčas‘
Informace o uživateli: