Diskuze ke článku ‚Práva akcionářů v českém právním řádu‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Práva akcionářů v českém právním řádu‘

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petr V. a poslední změna je stará 5 let, 8 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #21808 Reply

  Petr Petr

  Dobrý večer, mám jeden dotaz ohledně akcií a výkonu práva akcionáře.

  Před nějakým časem můj kolega koupil kontrolní balík akcií (99%) na jméno jedné akciové společnosti.

  Když následně písemně vyzval předsedu této a.s. aby mu svolal valnou hromadu bylo mu sděleno že akcie koupil

  nelegálně, neboť podle stanov společnosti se vyžaduje souhlas s nákupem ze strany valné hromady a navíc ani není

  akcionářem, protože k výkonu práva akcionáře se vyžaduje nejen vyznačení akcionáře na rubopisu akcie samotné,

  ale navíc i zápis v knize akcionářů, kterou mu ovšem správce knihy nevydá protože není zapsán jako majoritní

  akcionář.

  Jak se má tedy kolega dostat ke svému majetku, když mu není umožněn výkon práva akcionáře a kdy nemůže ani svolat

  valnou hromadu, nebo nechat se zapsat jako akcionář do knihy akcionářů atd., protože je mu ze strany současného

  vedení v jejím svolání bráněno?

  Za případnou odpověď předem děkuji.

 • #21810 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na jeho místě bych se nejdříve podívala do stanov této společnosti (např. v obchodním rejstříku na internetu), jak tyto upravují nabývání akcií, svolávání valné hromady apod. Tuto problematiku upravuje § 156 odst. 4 obchodního zákoníku, kde se mj. stanoví, že pokud akcie nabyl v dobré víře, není smlouva považována za neplatnou. Osoba, která mu je prodala, odpovídá za škodu. Valná hromada musí dodatečně tento převod schválit, pokud se tak nestane a z toho důvodu do 3 měsíců nenabyde tato smlouva účinnosti, může od smlouvy odstoupit.

 • #21811 Reply

  Petr Petr

  Děkuji Vám za odpověď a dovolil bych se zeptat ještě na další věc a to:

  Píšete že valná hromada musí dodatečně převod akcií schválit. A co když se tak nestane? Akcie kolega vrátit původnímu majiteli nechce, společnost koupil z důvodu určitého podnikatelského záměru a chce v této společnosti dále podnikat. Jak má dále postupovat?

 • #21812 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  je také otázka, jestli nebyla valná hromada či jiný orgán povinna odmítnout takový souhlas. Pokud ne, je povinna na žádost akcionáře tuto akcii odkoupit za přiměřenou cenu. Neznám však celou věc a zde hovoříme velice obecně.

  Na jeho místě bych se spíše obrátila na advokáta, se kterým by celou záležitost projednal vč. znění stanov, které je velmi důležité avšak které neznám.

 • #21813 Reply

  Petr Petr

  Jednoho dne jsem z výpisu obch. rejstříku zjistil, že jsem byl odvolán z funkce předsedy představenstva

  akciové společnosti a že na mé místo byl dosazen nový člověk. Následně jsem dále zjistil, že k mému odvolání došlo na mimořádné válné hromadě, kterou jsem měl jako předseda představenstva svolat. Zjistil jsem že podpis na pozvánce na mimořádnu valnou hromadu však není mým podpisem a že došlo k jeho zfalšování.

  Můj dotaz zní, zda to že mimořádná valná hromada byl svolána na základě pozvánky kterou jsem já jako tehdejší předseda představenstva vlastnoručně nepodepsal a o svolání mimořádné valné hromady ani nevěděl může mít vliv na zápis nového vedení společnosti do obchodního resjtříku, když podám proti stávajícímu zápisu žalobu u příslušného obchodního soudu?

 • #21814 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tato věc je složitá a prokazování nebude nijak jednoduché. O tom, jestli byla valná hromada platná nebo ne, rozhodne soud. Záleží také na konkrétních pravidlech svolávání valné hromady podle obchodního zákoníku a stanov společnosti. Je možné uvažovat i o trestněprávních aspektech. Zde však za Vás tuto záležitost nevyřešíme, musíte využít komerčních právních služeb.

 • #21815 Reply

  Lucie Krejčí

  Dobrý den, mám prosbu o řešení následující situace. Jedná se o akciovou společnost, kde jsou akcie na majitele. Tato akciová společnost chce rozšířit svůj předmět podniká o volnou živnost. Musí při tomto svolat mimořádnou valnou hromadu uveřejněním tohoto v jednom celostátně distribuovném deníku tak, jak to činí při svolávání 1x za rok řádné valné hromady, a musí pak následně tato mimořádná valná hromada proběhnout notářským zápisem. Předem děkuji za odpověď.

 • #21816 Reply

  Petr V.

  Mám doma 5 akcií Hotelu Forum v listinné podobě a po delší době jsem se začal zajímat, jestli se dají tyto moje akcie prodat.

  Od firmy IHI Towers, s. r .o. jsem se dozvěděl následující zprávu: Akciová společnost Hotel FORUM Praha, a.s.zanikla převodem jmění na hlavního akcionáře v září 2005 a s ní zanikly i její akcie. Do listopadu 2009 vyplácel právní nástupce náhradu za tyto zaniklé akcie. Poté se stal nárok na výplatu náhrad promlčeným a naše společnost toto promlčení namítá.

  Dá se s tím ještě něco dělat, nebo už mám smolíka? :o(

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Práva akcionářů v českém právním řádu‘
Informace o uživateli: