Diskuze ke článku ‚Převedení na jinou práci‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Převedení na jinou práci‘

Zvolené téma obsahuje celkem 94 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Žaneta a poslední změna je stará 4 roky, 2 měsíce.

• Autor

dejna

Pracuji jako PSP.pečovatelka v DPD,patřící pod město.Není novinkou,že s podřízenými se jedná jako s odpadem,který je povinen za všech okolností plnit jejich příkazy a vpřípadě jakéhokoli nesouhlasu je mu vyhrožováno výpobědí ze str.organizace.Takto se stává znovu,že nás hodlá vedení zaříz.využít ¨k úklidu zařízení po jeho rekopnstrukci.Všichni s tím nesouhlasíme,neboť jsme prac.síly k lůžku a né ke koštěti.Co mohu dělat a jak se můžeme s kolegyněmi bránit?Mezi jinými vyhrůžkami,jako byly:výpověď,zrušení os.ohodnocení(pohyblivá složka mzdy ve výši až 2500kč,)jen ved.prac.má vždy pravdu,jsme blbé,debilní a pitomé,koho si zamane,toho pryč dostane a jiné,netvař se blbě,nečum blbě,to je hhůza dělat s takovýma …..(mobing jako vyšitý)Děkuji za odpověď.

• #18399 Reply

Eva

Dobry den, zamestnavatel me posila na 2 mesice do Nemecka. Dietu bych dostala 35 euro,pobyt mi platy zamestnavatel tak bych se chtela zeptat kolik je dieta na den a kdy ma pravo ji snizit. Predem dekuji za odpoved

• #18400 Reply

Marcela

Dobry den, mam smlouvu na dobu urcitou do 31.12.2005 a to jako osetrovatelka zvirat. Jelikoz nyni ma na toto misto nastoupit znenadani kolegyne na plny uvazek, hodla me zamestnavatel prevest na jinou divizi firmy, kde bych mela sazet stromky a za stejne penize. Ma pravo me preradit bez meho souhlasu?

• #18401 Reply

Standa Vavrik

Dobry den. Pracuji na jedne sachte na Severni Morave. Na nasem dole se nedodrzuji hygienicke podminky. Napriklad. V dole kde teplota stoupne nad 30 stupnu je povinnost zavest odpovidajici klimaticke podminky. To znamena dat na pracoviste chladici zarizeni, iontove napoje atd. Na nasi sachte se toto narizeni nedorzuje. Udajne proto, ze nejsou penize. Ale podivejte se na zisky OKD za poslednich nekolik let?! Lide jsou nuceni pracovat v horku 30 – 35 stupnu, bezne. Nekteri, kteri si stezovali na hygienu vcetne FOS chteli zpusobit zmenu. Ale protoze se hygiena musi pred kontrolou ohlasit, udelaji se pred touto kontrolou opatreni, aby vysledky vysli. Take pri preventivni kontrole je hygiena poslana na pracoviste, kde je mozne spolnit podminky dane zakonem. Neni vyjimkou, ze jsou lide zachranaremi odvazeni na povrch protoze z horka skolabuji.Nikdo se ale nechce postavit k dane problematice.Take na nasem podniku pracuje polovina lidi jako cizi firmy ktere namaji odbory, a proto nemohou odbory s touto situaci mnoho udelat.

Take co se tyka prasnosti, podniky v hornictvi podvadeji.Prachomerici, kteri maji dodavat pravdive informace o stavu prasnosti na pracovistich, jsou zastrasovani a je jim narizeno, ze musi pristroje vypinat tak, aby respiracni prach byl vporadku. Proto je bezne, ze na to hygiena neprijde. Rovnez kdyz je hygiena pozvana na pracoviste, nebo dela prubeznou kontrolu je na nekolik dnu vse vporadku. Pokud mi muzete pomoci jak tuto situaci resit budu rad. Jsem obycejny pracovnik v tonto dole a nemam moznosti jak se branit. Pomuzete mi co dal?

• #18402 Reply

David Sedláček

Pracuji jako strážný a řidič ve stejné firmě.Žádal jsem o přeřazení do provozu a vedení mi to nechce umožnit.Tato práce je velmi časově náročná a bylo mi řečeno,že budu na stejném místě a nebo můžu jít.Nechci měnit firmu a nevím si rady,jak dosáhnout přestupu.Prosím napište,jak s v této záležitosti mohu bránit a přitom nepřijít o místo.Děkuji.

• #18403 Reply

jisa

Z důvodu mě neznámého budu převeden v rámci jednoho zaměstnavatele z jednoho oddělení do druhého. Budu vykonávat naprosto stejnou práci, pro stejnou složku podniku a na stejném pracovišti. Ovšem nový vedouci mi sdělil, že budu mít tarifní mzdu o 17%% nižší. Je to vůbec možné, když jsem žádným způsobem neporušil ZP a ani vnitřní předpisy?? Prosím poraďte, mám ZPS a jsem těžce zdravotně postižený a případné propuštění by byla pro mě katastrofa, protože, bych téměř určitě nesehnal vhodné zaměstnání. Děkuji jisa

• #18404 Reply

Maříková Lenka

z důvodu zrušení příspěvkové organizace dojde k přechodu pracovněprávních vztahů na jinou organizaci a to a.s. A.s. zruší jedno pracovní místo pro nadbytečnost. Zajímá mne zda nový zaměstnavatel mne může v době plynutí výpovědní lhůty převést na jinou práci, protože právě mé pracovní místo bude zrušeno a zaměstnavatel nemá jiné vhodné pracovní místo a zda mi může snížit plat, který mám stanoven platovým výměrem jako základní plat a osobní příplatek.

• #18405 Reply

Karel

Dobrý den,může mě zaměstnavatel převést na jinou práci než mám ve smlouvě bez mého souhlasu z důvodu náhlé ztráty zakázky na dobu cca 1 týdne? Jedná se o prostoj? Děkuji za odpověď.

• #18406 Reply

Dadík

Dobrý den, v rámci úspory na mzdách slučují u nás 2 oddělení, byla jsem vedoucí 1 z nich. Od 1. ledna již nebudu vedoucí, proto budu mít nižší plat o příplatek za vedení a částečně o osobní příplatek. Prosím Vás o sdělení, zda může takto zaměstnavatel postupovat (v případě snížení platu budu mít pak nižší mateřskou). Děkuji moc.

• #18407 Reply

Katka

Dobrý den, mám sjednanou smlouvu na dobu neurčitou. Jsem v jiném stavu a zaměstnavatel mě z tohoto důvodu chce přeřadit na jinou práci, čímž by se mi snížil plat. Má na to zaměstnavatel právo? Můj zdravotní stav je dobrý a mohu nadále svou práci vykonávat. Děkuji za odpověd.

• #18408 Reply

hela

Dobrý den,jsme ženský kolektiv pod vedením dvou nadřízených.Obě nás psychicky terorizují,s ničím nejsou spokojeny i když se snažíme pracovat co nejlépe,přesto se setkáváme s výrazy ‚jsi jak malé děcko‘,’jenom paštěkuješ‘,’vůbec neuvažuješ‘ a naopak ‚radši nemysli‘ a podobně.Nevíme jak se bránit,při každé stížnosti vyhrožují snížením platu nebo propuštěním.Poraďte prosím.

• #18409 Reply

MILAN

ZAMĚSTNAVATEL MI PŘEDLOŽIL K PODPISU ZMĚNU PRACOVNÍ SMLOUVY Z ŘIDIČE Z POVOLÁNÍ NA KANALIZAČNÍ DĚLNÍK.JAKO DŮVOD UVEDL,ŽE JSEM JEDINNÝ ŘIDIČ U SPOLEČNOSTI.PŘITOM SE FUNKCE ŘIDIČE NERUŠILA.MOHU

ZPĚTNĚ POŽÁDAT O ZAŘAZENÍ NA PŘEDEŠLOU FUNKCI KDYŽ JSEM AŽ PO ROCE ZJISTIL,ŽE MĚ UVEDL V OMYL TVRZENÍM,ŽE SE MÉ ZAŘAZENÍ-FUNKCE RUŠÍ.JE STANOVENA NĚJAKÁ DOBA NA ODVOLÁNÍ SE PROTI TOMUTO

NEOPRÁVNĚNÉMU PŘEŘAZENÍ.PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD.

• #18410 Reply

Ladislav Hradecký

Dobrý den.

Pracuji ve firmě,vyrábějící eletrické svazenky pro automobilový průmysl již 4 roky, z toho od 1.3.2003 jako manipulant.Asi pred rokem jsem začal pociťovat bolesti zad,které vyvrcholili v říjnu loňského roku zablokovanou hrudní páteří. Po návratu do práce jsem tuto práci prováděl dále,ale 10. listopadu jsem měl velké bolesti a doktorka zjistila,že mám pupečníkovou kýlu. 24.11.2005 jsem byl operován a v pracovní neschopnosti jsem do konce měsíce února!!!

Ošetřující lékař nedoporučuje, aby jsem nadále pracoval jako manipulant,protože to může být pro můj zdravotní stav nebezpečné!

Chci proto požádat o přeřazení na jinou práci.

Má otázka je: Může mě zaměstnavatel odmítnout přeřadit na jinou práci nebo mě kvůli mému zdravotnímu stavu propustit,když je zřejmé,že tuto změnu zdravotního stavu zapříčinila práce,na kterou jsem byl zařazen??

Mnohokrát předem děkuji za Vaši odpověď.

• #18411 Reply

LÁĎA

Jde mi o toto:

Pracuji u soukromé stavební firmy v Praze,já jsem ze Dvora Králové (to je 116km od Prahy)

nejsem nejmladší a zdravotní stav není nic moc tak navštěvuji občas lékaře.Svého obvodního vždy v pátek,jelikož mi cestu do Prahy s zpět nikdo neplatí a jezdím za své.Firma mi za ten den zaplatí 4h s tím,že tak to platí i Pražákům,budiž toto mě vcelku nevadí i když mi právník,kterého jsem oslovil řekl,že se platí doba nezbytně nutná a je jasné,že se za 4h nestihnu dostat z Prahy do Dvora K. a zpět.Firemní právník mi vzkázal,že doba nezbytně nutná není pravda a že je to v pravomoci firmy kolik hodin proplatí!!!

Jenomže 13-14.2.06 musím absolvovat 24h vyšetření ve Fak.nemocnici v Hradci Králové (to je 40km od Dvora Králové a 80km od Prahy).

Zajímá mě tedy jak by mě to tedy podle zákona měla firma zaplatit.Vyšetření začíná v pondělí 10h a logicky končí 10h v úterý,pak napsání nějaké zprávy a kolem 1/2 12 jsem na autobusáku,když náhodou něco hned pojede tak jsem 14-14.30 v Praze a dřív než v 15h se na pracoviště nedostanu a to je konec pracovní doby.

Děkuji předem za odpověď

• #18412 Reply

Petr

Dobrý den, mám dotaz ohledně dohody o změně pracovní smlouvy.

Zaměstnavatel nám v srpnu 2005 vydal nové pracovní smlouvy.Nyní na tom není finančně nejlépe a dává zaměstnancům podepsat dohodu o změně prac.smlouvy,která neobsahuje zařazení,třídu,platové zařazení a větu,že se ruší touto dohodou předchozí pracovní smlouva.Existuje nějaký vzor,co tato dohoda musí obsahovat? Děkuji za odpověď.

• #18413 Reply

Moni

Dobrý den, jelikož jsem si myslela, že se mě podobné věci nikdy týkat nebudou a netýkají, napadlo mě zeptat se prostřednictvím Vás na radu co si počínat dále.

Jak ve zkratce říci oč jde. Pracuji pro společnost, které velí 3 vedoucí pracovníci. Dvěma z nich se říká hl. šéfové (jsou to bratři a majitelé firmy). Ten třetí je šéfem mým, nikoli někoho jiného. Pracuji v odd. marketingu a obchodu. Název prac. pozice mého šéfa se nazývá – obchodní manažer. Této osobě jsem nahlásila svoji absenci formou SMS poněkud ve zpoždění. Nebylo to záměrně. Skutečně jsem zůstala v léčení doma. Lékaře jsem nenavštívila. To byla veškerá má pochybení z mé strany. V pondělí mě můj šéf nařknul, z toho, že jak mi prý bylo na služební cestě kamsi s jedním zaměstnancem z naší společnosti? Nevěřil mi, že jsem pátečního dne zůstala v dom. léčení. Toto se mě velmi dotklo. Odvětila jsem, že jsem mu mojí páteční nepřítomnost hlásila SMS a že jsem byla doma, nikoli někde na cestách. Od této chvíle se mnou nekomunikuje. Práci kterou běžně vykonávám pro něj já, zadává jiným osobám ve firmě. Nyní mi přidělil úkol, který nezvládnu, neboť nejsem na úrovni graf. studia, ale "jen" asistentka obchodního odd.

Jak se nyní chovat?

• #18414 Reply

martin

prosim kolik jsou diety pro řidiče kamionu v různých zemích např. německo,francie,itálie,anglie atd,.

děkuji

• #18415 Reply

Petr

Dobrý den,chtěl bych se Vás na něco zeptat.V průběhu zkušební doby mi byla přepsána pracovní smlouva.Byl jsem v podstatě "degradován" za to že jsem se staral o svého nemocného syna.Musím tuto novou smlouvu akceptovat nebo je nějaká možnost se proti tomuto rozhodnutí bránit?

Děkuji za odpověď.

Petr

• #18416 Reply

Roman

Zaměstnavatel mě přeřadil na jinou práci, ale jen na nepravidelou prac. dobu max.10h týdně a to tuto práci navíc mouhou vykonávat jiní zaměstnanci. Může udělat takovou změnu i když jsem měl plný úvazek. Tím, že jsem ji nepřijal mi dal výpověď s tím, že podmínka převedení na jinou práci byla splněna. Splnil zaměstanavatel podmínku převedení práce?

• #18417 Reply

Ladislav Kubiznak

Jak se bránit zaměstnavateli, aby pod záminkou nezneužil paragrafu 46, odstavce f pro soustavně méně závažné porušování pracovní kázně ve stadiu, kdy již poslal písmené upozornění na možnost výpovědi.

• #18418 Reply

Eva

Prosím Vás o radu, jsem zaměstnána jako recepční v ubytovně s 32 pokoji. Můj zaměstnavatel propustil pokojské a chce mi nařídit, abych vykonávala vedle recepční i práci pokojské. Má na to právo (za stejnou mzdu), nebo mi musí změnit pracovní smlouvu? Děkuji

• #18419 Reply

Jindřich

Pracuji v neziskové organizaci. Zde pracují dva týmy pracovníků: Jedni mají úvazek na zhruba 168 hodin týdně a pracují 8 hodin denně (po-pá, pouze denní) a druzí se střídají po 12-ti hodinových směnách nepřetržitě(denní/noční)a jejich úvazek činí zhruba 142 hodin měsíčně. Na dobu dovolených jsem byl převeden z osmihodinové pracovní doby na práci méně kvalifikovanou na 12 ti hodinové směny. Ovšem zaměstnavatel trvá na tom, abych takto odpracoval plných 168 hodin měsíčně. Má na to právo? Neměl by při tomto směnném provozu ode mne požadovat pouze 142 hodin jako u ostatních, kteří ve směnném provozu pracují stále?

• #18420 Reply

Jiří Strašil

Vážení přátelé, pracuji jako pracovník ostrahy banky. Po třech dnech volna jsem se po příchodu na pracoviště dozvěděl, že od příštího měsíce se ruší jedno pracovní místo, já mám poslední směnu a poté nastupuji na sice plánovanou dovolenou, ale ne na 14 dní zato na celý měsíc a po dovolené už nemám další služby nalánované. Dotázal jsem se tedy nařízeného pracovníka jak to je proč nemám další směny po dovolené naplánované a dozvěděl jsem se, že se ruší jedno pracovní místo a já budu převeden na jiné pracovní místo do Olomouce nebo do Jeseníku, že si mohu vybrat. Obě místa jsou vzdálena cca 60 km, jízdné do Olomouce – měsíční činí 1296 Kč odjezd abych stihl být včas v práci 6,53 návrat domů 19,41 na cestovné nemám nárok, protože máme podepsanou smlouvu ve které je zahrnut dodatek na celém území působnosti firmy a to je vlastně celý bývalý severomoravský kraj. Jako útěchu mi slíbil 500,- Kč. s dovětkem, že ale na to stejně nemám nárok. Pracovní týden činí 37,5 hod. za 51,30 Kč/hod co odpracujeme navíc je dopláceno formou různých náhrad a pod, protože běžný měsíc odpracujeme okolo 230 hod. To už je ,ale věc pro jinou rubriku. K tomu všemu mám plně invalidní manželku a já mám částečný invalidní důchod. Poraďte mi, prosím, jestli je tohleto možné a jak se tomu případně bránit.

Předem mnohokrát děkuji J. Strašil

• #18421 Reply

Lorenc

Mám dotaz!Jak dlouho a jestli vůbec má můj zaměstnavatel mě sesadit na podřadnější práci na kterou jsem nebyl vůbec přijímán a neodpovídá mé kvalifikaci??

Děkuji za odpověd!!S pozdravem

Lorenc Šternberk

• #18422 Reply

Lorenc

Dobrý den!

Prosím o pomoc!Zaměstnavatel Má povinost jednou za rok provést u všech zaměstnanců školení bezp.práce to je bez debat!Má však právo toto školení přikázat v době zaměstnancova volna?A ještě vyhrožovat že neví zda nám tento čas vůbec proplatí??Myslím že je to ze strany zaměstnavatele nedovolené a nepřípustné jednání.Prosím tedy o pomoc!Děkuji!! S pozdravem Lorenc

• #18423 Reply

Lorenc

Ještě jeden dotaz!

Povinná zdravotní kontrola (preventivní),tuším po dvouch letech.

Má právo zaměstnavatel odeslat zaměstnance na tuto kontrolu v jeho osobním volnu??

Vždyt tato kontrola je pro zaměstnavatele a né pro mě!?

Děkuji za odpověd a za pomoc!!

S pozdravem Lorenc

• #18424 Reply

Eva

Dobrý den,

kamarádka X.se mi včera svěřila, že se potýká s šikanou na pracovišti.

Pracuje teprve rok a osm měsíců na interním oddělení, jednoho nechválně známého nemocničního zažízení.Na daném oddělení udělali razantní neetickou výměnu staniční sestry, za zdravotnickou pracovníci-generála, která nebere ohledy na nic a na nikoho. Včera mi zdělila, že se ji nejednou neprofesionálním jednáním snažila ztrapnit před kolegy, pacienty, lékaři a zpochybňovala jeji vědomosti a získané zkušenosti.

Aby toho nebylo málo, tato nová st. sestra se zmínila bývalé staniční pracovnici(nadřízená sl. X), že chce, a to řekla přímo na adresu nejen mé kamarádky, je "ZNIČIT" a docílit, aby odešly a neštítí se ani smyšleného obvinění a pak tedy zápisům, které by si tyto sestry nesly sebou na nové pracoviště.

Prosím o radu, pomoc, protože vidím, jak toto jednání ničí člověka, jak ji to sráží a ona sama nevidí cestu, jak z toho ven.

Jaké existují právní možnosti, aby se mohla šikana na pracovišti dokázat a prostředky, pomocí kterých by došlo k následné nápravě?

• #18425 Reply

Radek

Dobrý den,

Jsem Vojákem z povolání a pracuji na jiném pracovním zařazení než jsem vyškolen. Našel jsem si jiné pracoviště v jiných kasárnách kde o moji odbornost mají zájem. Problem je v tom že velitel mne nechce uvolnit z důvodu, že musí mít určitý počet lidí v kasárnách a bez udání vážných důvodů nemůže uvolňovat. Prosil bych o radu jak formulovat žádost o změnu pracovního zařazení, a jestli je možnost opřít se o nějaký paragraf který poukazuje na využitelnost vyškolené odbornosti. Děkuji R.B.

• #18426 Reply

Radek

Dobrý den,

Jsem Vojákem z povolání a pracuji na jiném pracovním zařazení než jsem vyškolen. Našel jsem si jiné pracoviště v jiných kasárnách kde o moji odbornost mají zájem. Problem je v tom že velitel mne nechce uvolnit z důvodu, že musí mít určitý počet lidí v kasárnách a bez udání vážných důvodů nemůže uvolňovat. Prosil bych o radu jak formulovat žádost o změnu pracovního zařazení, a jestli je možnost opřít se o nějaký paragraf který poukazuje na využitelnost vyškolené odbornosti. Děkuji R.B.

• #18427 Reply

Romana Dolinová

Pracuji jako zaměstnanec a sloužím se zbraní. Nedávno jsem měla pracovní úraz,kdy jsem spadla a tím jsem si částečně poškodila bederní obratle.Doktor mi ale mimo jiné diagnistikoval skóliozu páteře. Tento úraz snad nebude mít žádné vážné následky. Vzhledem k tomu, že záda stále bolí a jsem stále v pracovní neschopnosti, chtěla bych se zeptat, zda je možné po ukončení pracovní neschopnosti požádat o změnu zařazení na jinou práci už z důvodu skoliozi. Krom toho jsem samoživitelka a tak nechci si způsobit další problémy spojené třeba nošením zbraně a dalších potřebných věcí na opasku a tím zatěžovat obratle a páteř víc, než je potřeba.

Prosím, poraďte mi jak bych měla postupovat a co by bylo pro mne nejvhodnější řešení.Děkuji

• #18428 Reply

Romana

Pracuji jako zaměstnanec a sloužím se zbraní. Nedávno jsem měla pracovní úraz,kdy jsem spadla a tím jsem si částečně poškodila bederní obratle.Doktor mi ale mimo jiné diagnistikoval skóliozu páteře. Tento úraz snad nebude mít žádné vážné následky. Vzhledem k tomu, že záda stále bolí a jsem stále v pracovní neschopnosti, chtěla bych se zeptat, zda je možné po ukončení pracovní neschopnosti požádat o změnu zařazení na jinou práci už z důvodu skoliozi. Krom toho jsem samoživitelka a tak nechci si způsobit další problémy spojené třeba nošením zbraně a dalších potřebných věcí na opasku a tím zatěžovat obratle a páteř víc, než je potřeba.

Prosím, poraďte mi jak bych měla postupovat a co by bylo pro mne nejvhodnější řešení.Děkuji

• #18429 Reply

vaclav hrdlicka

kolik je dieta na ukrajine.

• #18430 Reply

Vladimír

Jezdím jako řidič MKD,prosím zajímalo by mě o kolik může zaměstnavatel snízit dietu,v současné době pobirám dietu 42eur.na den.

• #18431 Reply

Vladimír

Jezdím jako řidič MKD,prosím zajímalo by mě o kolik může zaměstnavatel snízit dietu,v současné době pobirám dietu 42eur.na den.

• #18432 Reply

Marek

Dobry den. chci se zeptat jestli je legalni aby me zamestnavatel platil od ujeteho kilometru a ne za predepsanou dietu cca45 euro v zahranici.Dekuji

• #18433 Reply

v. moucha

Prosím o informaci. Zaměstnavatel mi zdělil že nemám nárok na dity protože mi platí

8000,- základ + 10%%z fakturace.Jsem jako řidič MKD celý týden mimo ČR.

• #18434 Reply

Šárka Romanidisová

Chtěla bych se prosím vás zeptat na tuto věc.Pracuji v jedné firmě jako vedoucí.Protože jsou v našem městě tři takové pobočky,ve které z jedné z nich pracuji i já,rozhodlo vedení,že prohází veškerý personál včetně vedoucích.Zajímá nás a zároveň prosíme o radu,je-li toto vůbec možné a da-li se tomu nějak bránit. Moc děkujeme

• #18435 Reply

L.Akrmanová

Pracuji 15 let ve firmě a mám zdravotní problémy se zády (ZTP), mohu si zažádat o přeřazení na jiné pracoviště, kde nebudou záda a klouby tolik namáhány. Lékař mi již před 2 lety doložil lékařským posudkem, že zátěž je na hranici.L.A.

• #18396 Reply

lucie

prosim vas o radu.pracuji 15let v zavode kde se vyrabi soucastky na osobni auta.Pracuji zde na kontrole.Mam snizenou pracovni schopnost,vlastnim prukazku ZTP.Mam nemocne cevy a proto me zamestnani je spise sedave,kde kontroluji udelane kusy.CHodim na rani a odpoledni smeny.Na teto kontrole pracuje 7zamestnancu,nyni 4 propustili.Delam v 8tride.Nyni pan mistr prisel i za mnou s tim,ze mam prejit na jinou praci ke stroji na tri smeny.Tridu bych mel 6,coz se mi nelibi ohledne penez.Pan mistr to zduvodnil tim,ze ja nemam maturitu,tak zde zustane na kontrole pan,ktery nastoupil na kontrolu pred 5lety.U prace kterou mi nabizi musim 8hodin stat,coz k memu zdravotnimu stavu si myslim ze to neni v poradku.Vcera me volali z osobniho oddeleni at se tam dostavim a podepisu smlouvu na jinou praci.Musim toto prijmout?Prosim dejte mi vedet co nejdrive,mockrat vam dekuji.

• #18436 Reply

radim tkac

Dobry den lekarka mi doporucila zmenu povolani,vystavila mi lekarske potvrzeni ,zamestnavatel mne odesila ke svemu lekari na prozkoumani meho zdravotniho stavu ,a bylo mi oznameno ze pokud se potvrdi ze nemuzu vykonavat povolani budu prerazen na jiny druh prace. Muzu tuto praci odmitnou ? muze mne snizit hodinovou mzdu ? dekuji za odpoved

• #18437 Reply

Silvie Večeřová

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je možné dát okamžitou výpověď za nedodržení pracovní smlouvy,když jsem byla převedene z práce manipulačního dělníka na práci asistentky nákupu a nedostala žádný dodatek smlouvy i když jsem ho opakovaně žádala?Děkuji za odpověď.

• #18438 Reply

Lenka

Může mě zaměstnavatel převést na jiné místo výkonu práce, když jsem rozvedená a pečuji o dvě děti ve věku 15 a 4 roky?

• #18439 Reply

Eliška

Ráda bych se zeptala kolik dní mi může zaměstanavatel přikázat dovolené…děkuji za odpověd.

• #18440 Reply

Lenka

Dobrý den,

pracuji v americké společnosti rok a 8 měsíců. Nastoupila jsem na pozici asistentky,na smlouvu určitou – 1 rok. Po jednom roce mi nabídli jinou, pro mě výhodnější pozici, kterou jsem přijala, ale za podmínky, že znovu podepíšu smlouvu na dobu určitou, opět jeden rok. Je tohle v souladu se zákonem?? Může se mnou zaměstnavatel uzavřít dvakrát smlouvu na dobu určitou???

Děkuji za odpověď a radu co můžu s tímhle problémem dělat…

Hezký den

Lenka

• #18441 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel veškerou dovolenou, tj. dobu a způsob čerpání s tím, že zpravidla 14 dní by měl určit vcelku. Vždy však záleží na dohodě. Není ale možné, aby zaměstnanec bez souhlasu zaměstnavatele čerpal byť jeden den dovolené.

Mgr. Lucie Jindrová

• #18442 Reply

David

Zaměstnavatel mě přeřadil na jinou praci a to z jedne směny na dvě.Může mi ješte snižit plat.

• #18443 Reply

Jaroslav

Přeji dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o právní posouzení jednání mého zaměstnavatele:

Jsem u firmy zaměstnán již více než 10 let, pracovní poměr je sjednán na dobu neurčitou. V průběhu mého působení u firmy jsem na základě "Dohod o změně pracovní smlouvy" vykonával práci na různých pracovních pozicích. Naposledy na pracovní pozici "manažer zakázky", dohoda byla vždy sjednána na dobu neurčitou. Před týdnem mi zástupce zaměstnavatele sdělil, že na základě "cituji: různých konzultací s vedením zákazníka" se rozhodlo o změně v organizaci firmy na úseku, kde pracuji. Bylo mi dále sděleno, že budu na současné pozici nahrazen k 1.1.2008 a následně nabídnuto místo zástupce mého nástupce.

Je takové počínání zaměstnavatele v pořádku po právní stránce?

Podotýkám, že nabízená pracovní pozice k 1.1.2008 je podstatně hůře finančně ohodnocená.

Má v takovéto pozici zaměstnanec jiné možnosti na výběr než přikývnout na nelukrativní nabídku zaměstnavatele nebo ukončit pracovní poměr?

Vznikne nárok na odstupné v případě odmítnutí nabídky zaměstnavatele?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

S pozdravem Jaroslav K.

• #18444 Reply

Andrea

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat kolik je ze zákona předepsaná dieta v zahraničí. Konkrétně v Německu. A také mě zajímá jestli je zaměstnavatel povinen tuto částku dodržet, nebo ji může podle potřeby snižovat, či zvyšovat.

Mnohokrát děkuji za odpověď.

• #18445 Reply

Petra Dlouhá

Obracím se na Vás s prosbou. Pracuji na UP ve velké psychické zátěži.Sedím po celou pracovní dobu v informacích, kde není dostatek vzduchu, ani světla a veliký stres.Pouze umělé osvětlení. Navíc vykonávám již 5 měsíc práci za svou kolegyni, která je a ještě dlouho bude v prac. neschopnosti.Již 3 rokem se léčím z psych.důvodů na psychiatrii.Vedení mi však odmítlo jakoukoli pomoc, ve formě náhrady za kolegyni a nevyhovělo ani prosbě na střídání v informacích. Pouze je mi vyhrožováno, že mě přeřadí na horší místo, s větší psych.zátěží.

Prosím Vás tímto o radu, jak v takové situaci postupovat a jak se bránit. Děkuji.

• #18446 Reply

Pavel Němec

prosím kolik jsou diety v různých státech EU

• #18447 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nejrychlejší cesta je změnit zaměstnavatele. Všechna ostatní řešení jsou již zdlouhavější a nejistá. Podnět na oblastní inspektorát práce, stížnost k nadřízenému subjektu Vašeho zaměstnavatele, eventuální žaloba aj. Bohužel stále platí, že bránit se šikaně na pracovišti, a zvláště ze strany zaměstnavatele, je velmi obtížné. Můžete také navštívit lékaře a zjistit, jestli není Váš zdravotní stav natolik vážný, že by mohl vést až k pracovní neschopnosti.

• #18448 Reply

Helena Hunešová

Jsem po operaci a na neschopence. Od 20. dubna mi je přiznán ČID . Zaměstnavatel mi sdělil , že promě nemá

práci . Může mi dát výpověď a mám nárok na odstupné ?

• #18449 Reply

Simona Jurisová

pracuji jako vychovatelka v dětském ústavu. Loni jsem si způsobila pracovní úraz a to zlomeninu levého kotníku. Pracovní neschopnost jsem měla cca měsíc. Od té doby jsem v pracovní neschopnosti nebyla, své pracovní úkoly jsem si plnila. Minulý měsíc můj zaměstnavatel nařídil, že každý vychovatel musí s dětmi absolvovat 10 km tůru. Já jsem sdělila, že bohužel toto nemohu absolvovat z důvodu přetrvávajícíh obtíží s mým kotníkem,spočívajících ve vyloučení sportovních aktivit (běhu, dlouhodobých tůr,kdy mi bylo sděleno ať si podám žádost o přeřazení na jiné pracoviště. Následoval ze strany zaměstnavatele pokyn, abych se dostavila k přezkoumání zdravotního stavu závodním lékařem, kdy tento konstatoval dočasné fyzické omezení. Zaměstnavatel mě něustále nutí k tomu, abych šla na PN, kdy můj obvodní lékař dal za pravdu mě, že PN můj zdravotní stav neřeší. Opětovně mě zam-tel posílá na další vyšetření k ortopedovi za účelem vystavení PN. Já tuto nepožaduji.Sport.aktivity nejsou hl.prac.náplní.

• #18450 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, otázka posouzení zdravotního stavu souvisí s Vaším pracovním zařazením, To, že nemáte výslovně sjednané "sportovní aktivity" ještě neznamená, že nepatří do náplně Vaší práce vychovatelky. Máte-li potíže a nemůžete se dohodnout na řešení situace, kontaktujte zřizovatele Vašeho školského zařízení se žádostí o stanovisko k Vašemu sporu se zaměstnavatelem. K tomu, aby jste nastoupila PN Vás nikdo nutit nemůže. Celá věc by se dala projednat vstřícně, proč však zaměstnavatel zvolil takový postoj k celé věci, to nemohu vědět.

• #18451 Reply

Pavlína Krištofová

Mám takový problém. V práci .Poslední dobou to je hrozný.moje kolegie v práci mi podrejvá nohy.Strašně se změnila pomlouvá mě a ponižuje mě před dělníkama.Její nadřízený je i můj.Když na mě vyjeli dělníce (Kvůli tomu že jsem udělala jednu chybu,která se během vteřiny vyřešila-banalita) a hnusně mě uráželi nechala mě v tom a to je jejich nadřízená a ještě mě vyhodila pryč.Když jsem to dneska nevydržela tak jsem si k tomu sporu zavolala našeho vedoucího.To že na mě dělnice vyjeli byla jen naše soukromá věc,která se v práci neřeší.Mimochodem to se dělo to řešení před 50 lidma.PAk mě před našim nadřízený řekla,že jsem jenom na internetu s holkama ze skladu.Přitom ona hodí také na internet.A taková situace tam je asi 4 měsíce.Já tam dělám v té firmě 1,5 roku.

Všichni chodí na osmihodinové směny a když jsem odcházela domu bylo mi řečeno,že budu 14 dní dělat dnaváctky každý den.

Už nevím co mám dělat.Je to tam opravdu teror.NIkdo se mě nezastane nikdo.Náš ředitel má našeho nadřízeného rád.

• #18452 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, proti nedobrým vztahům na pracovišti je každá obrana těžká. Tohle navíc není ani tak o právu nebo zákoníku práce jako spíše o běžné mezilidské komunikaci. Můžete sice psát stížnosti na všechny strany, ale pokud k Vám někdo chová negativní vztah žádný úřad (ani soud) na tom nic nezmění. Taková instituce, která by nařídila, aby se k sobě lidé na pracovišti chovali hezky, totiž neexistuje. Pokud by však došlo k porušování práv zaměstnance, které stanoví ZP, pak by bylo možné se bránit žalobou. Lze také podat podnět na Oblastní inspektorát práce.

• #18453 Reply

P. K.

V podniku kde pracuji,bylo na mé pracoviště zakoupeno nové,výkonnější strojní zařízení.V důsledku toho se vedení podniku rozhodlo snížit počet pracovníků na tomto zařízení a já byl po předběžné dohodě s vedoucím převeden na jinou práci s tím,že se po roce, až odejde jeden zaměstnanec do důchodu na své místo vrátím.Tato práce je však podstatně hůře placena.Bylo mi řečeno,že pokud tuto práci nepřijmu,bude se mnou rozvázán pracovní poměr bez nároku na odstupné. V podniku pracuji již 14 let bez jediné absence či nemocnosti a je mi 58 let. V těchto letech se již těžko vhodná práce shání.Je povinen zaměstnavatel,(v mém případě vedoucí provozu) převést mě v případě personálních změn či jiných okolností,(odchodu zaměstnance do důchodu) na moje původní pracovní místo ? Děkuji.

• #18454 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na jinou práci je možné Vás převést pouze s Vaším souhlasem. Pokud by jste tento souhlas odvolal, pak by museli hledat řešení, jak dodržet smlouvu. To znamená nabídnout Vám práci přesně podle Vaší smlouvy. A kdyby jí pro Vás neměli a Vy jste nesouhlasil s jinou prací, pak by Vás skutečně mohli propustit z organizačních důvodů (pro nadbytečnost). A délka práce ve "firmě" nemá dnes na rozhodování zaměstnavatele o propouštění žádný vliv. Jestli však došlo ke změně Vaší smlouvy, pak se nároku na původní místo dovoláte těžko a záleží na tom, jak bude zaměstnavatel solidní.

• #18455 Reply

radka cavicova

PŘEJI DOBRÝ DEN.MOHL BYSTE MI PORADIT CO SE POD POJMEM -PRÁCE V NEVYHOVUJÍCÍCH KLIMATICKÝCH PODMÍNKACH-CO TO ZAHRNUJE.MÁM ČID,JSEM PO OPERACI KLOUBU A MÁM VYCHÝLENÍ KRČNÍ PÁTEŘE.CHCI SI ZAŽÁDAT NA PŘEŘAZENÍ.DĚKUJI ZA ODPOVĚD

• #18456 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zák.č.309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, v §7/1 stanoví několik příkladů nepříznivých mikroklimatických podmínek – extrémní chlad, teplo a vlhkost. Dodržování bezpečnosti práce kontrolují inspektoráty práce.

• #18457 Reply

miroslava bajčiová

Dobrý den,pracuji v Domově pro seniory jako skladní potravin,je to 3dny co jsem přijela z Egypta kde se vyskytla úplavici a po příjezdu jsem byla kon.OHS,která mi doporučila jít na vyšetření a proto byt i doma na neschopence,nebot nemohu do práce,chtěla jsem se zeptat,jak tato neschopnost bude brána,nemocná nejsem a do práce nemohu.Předem děkuji za jakoukoliv odpověd

• #18458 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud máte vystavené potvrzení o pracovní neschopnosti, tak to není problém, protože nemocenskou by jste měla dostat. V tomto případě jde o karanténní opatření.

• #18459 Reply

Petra Vařbuchtová

Dobrý den!

Ráda bych se informovala, jak je to s přeřazením na jiný druh práce z důvodu těhotenství v rizikovém prostředí. Pracuji na pozici "mistrová ve výrobě" a pracuji s toxickými látkami. Máme ve výrobě dvě dílny a ta druhá je bez těchto toxických látek. Ale tam mistrová je. Minulý týden mi vyšel pozitivní těhotenský test, který doktor zatím nepotvrdil. Vedení firmy již se mnou chtělo řešit alespon dočasné docházení do firmy. Má zaměstnavatel právo převést mě na druh práce a hlavně náplň práce, která není sjednána v pracovní smlouvě? Pokud bych docházela do firmy dočasně a na zkrácený úvazek, byla bych jistě bita i na penězích.

Předem děkuji za odpověď.

Vařbuchtová

• #18460 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle ZP je to dokonce povinnost zaměstnavatele, převést těhotnou zaměstnankyni na práci, která ji (a plod) neohrožuje. A to i na práci jinou než je uvedena ve smlouvě a bez jejího souhlasu. Ovšem celou záležitost s Vámi musí projednat, sdělit Vám důvody i dobu trvání převedení.

Pokud se Vám to nelibí, můžete ukončit PP sama, ale vzhledem k těhotenství a následnému mateřství by to aetrb

bylo komplikované řešení.

• #18461 Reply

Petra Vařbuchtová

Děkuji moc za odpověď. Ještě bych přiložila jeden navazující dotaz. S vedením jsem se již sešla a vím konkrétně o jakou náhradní práci by šlo. Nastoupil nový vedoucí výroby a já se mám postarat o jeho zaučení. Bylo mi řečeno, že výpomoc by byla odhadem jeden měsíc. Moje otázka zní, jak mám samotnému lékaři vysvětlit, že teď na měsíc pro mě zaměstnavatel práci má, ale potom už mě nebude potřebovat, takže si přijdu pro neschopenku?

Opět předem moc děkuji za odpověď!

Vařbuchtová

• #18462 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ale to je pouze na Vás, jak si tohle dojednáte, to není otázka pro právní poradnu.

• #18463 Reply

Michal Albert

Dobrí deň.

Chcem sa spýtať čo je možne spraviť keď zamestnavatel porušuje § 41 zakonnika prace a pri upozornení na to iba prikývne že o tom vie ale nič proti tomu aby sa to zmenilo nepodnikne.Teda ak sa nemýlim tak sa § 41 vstahuje na paragrafy o prevedení na inú prácu.

O tom že bi to prevedenie na inu pracu bolo podla § 37 nižších odstavcov neviem .Teda zamestnavatel sa na ne vobec neodvolal a vlastne ani nemal prečo lebo to nesplnuje ani jeden z tých konkretnych odstavcov.

Ako ono bi ma to ani nehnevalo keby to netrvalo dlchšie ako tých 22 dní ale ono to trvá viac než 3 mesiace v mojom prípade a v ostatných o ktorých viem niečo okolo 5 mesiacov a to bey prejednania y odbormi pretože tam odbory nemáme.

• #18464 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to nepostupuje v souladu se ZP. Trvejte na tom, ať Vás zaměstnává podle smlouvy, jinak že půjde o překážku na jeho straně, za kterou Vám bude platit náhradu mzdy. Také zvažte podnět na inspektorát práce.

• #18465 Reply

fox marcus

Dobrý den,přítelkyně otěhotněla ale od března je bez práce (ukončení prac.smlouvy na neurčito)důvodem je eko. krize a tudíž nadbytečnost.Pracuje ve sklářském průmyslu tj.rizikové pracoviště ve všem co nesmí dělat pokud je gravidní-chemikálie,směnný provoz,zátěž.Mistr slíbil že jí převede na jinou práci,což si ale neumíme představit na jakou,nyní otázky

1.Lze nějak zjistit zda je tato (nová) práce zdravotně bez rizika?

2.Jak se zařizuje pracovní neschopenka v těhotenství,pokud by se nám zdálo že i na novém pracovišti není vše v pořádku

3.Co máme dělat pokud se otěhotní v PP a do porodu se o práci přijde

s díky nashle

• #18466 Reply

Michaela

Dobrý denm,ráda bych se zeptala,zda zaměstnavatel může nařídit zaměstnanci vybrat si náhradní volno za práci přesčas.Jde o manžela,je řidičem,mají v kolektivní smlouvě dohodnuty hodiny,které mohou během roku "odjezdit navíc",již nyní na začátku února bylo manželovi sděleno,že má víc jak 90 hod.přesčasu za měsíc leden a tudíž jej chce zaměstanvatel nechat doma na nepl.volnu-min.týden,nechce mu dát dovolenou,i když má ještě z loňského roku.Řekl mu,že mu neplacené volno dát může,i když manžel požedoval dovolenou.Děkuji za odpověď

• #18467 Reply

Marie Velecká

Dobrý den, v pracovní smlouvě mám uvedeno administrativní práce a práce ve skladu (ukládání sklad.položek, přípr.sklad.položek k expedici).Protože jsem byla po operaci asi 6 měsíců práce neschopná, přijal zaměstnavatel na moje místo jinou paní. Teď mi sdělil, že pro mne nemá jinou práci než zametat a uklízet na dílně (strojírenská výroba). Jak se mohu proti tomuto rozhodnutí bránit? Děkuji za odpověď.Marie

• #18468 Reply

Jan Zupko

Dobrý den, jsem u firmy zaměstnán přes tři roky a mám smlouvu na dobu určitou,v posledních týdnech mi vedení začalo dost" znepříjemňovat život " .V současné době mám již vytýkací dopis za neomluvenou apsenci za směnu na služební cestě ,která dle dohody končila ve středu a zároveň i ubytování,směna byla ze středy na čtvrtek a s místním vedoucím jsem byl domluven ,že na ní nepřijdu ,mé vedení tvrdí,že nikdo nic nevěděl.V tomto duchu semnou dále komunikují,v současné době mě chtějí přeřadit na jiné oddělení jako prodavač,jsem prac.příjmu zboží dle smlouvy,jako důvod uvádí nepotřebnost ,protože odmítám řídit VZV na komunikaci kde k němu potřebuji ř.p."C",který nemám a kolegyně také ne a u ní je vše v pořádku.Jakým způsobem to mohou udělat a co všechno je k tomu za potřebí z mé i z jejich strany.Předem děkuji za odpověď.

• #18469 Reply

Jan Zupko

Dobrý den, jsem u firmy zaměstnán přes tři roky a mám smlouvu na dobu neurčitou,v posledních týdnech mi vedení začalo dost" znepříjemňovat život " .V současné době mám již vytýkací dopis za neomluvenou apsenci za směnu na služební cestě ,která dle dohody končila ve středu a zároveň i ubytování,směna byla ze středy na čtvrtek a s místním vedoucím jsem byl domluven ,že na ní nepřijdu ,mé vedení tvrdí,že nikdo nic nevěděl.V tomto duchu semnou dále komunikují,v současné době mě chtějí přeřadit na jiné oddělení jako prodavač,jsem prac.příjmu zboží dle smlouvy,jako důvod uvádí nepotřebnost ,protože odmítám řídit VZV na komunikaci kde k němu potřebuji ř.p."C",který nemám a kolegyně také ne a u ní je vše v pořádku.Jakým způsobem to mohou udělat a co všechno je k tomu za potřebí z mé i z jejich strany.Předem děkuji za odpověď.

• #18470 Reply

Pavel Řezník

Dobrý Den

Zaměstnavatel dal třem lidem výpověď pro nadbytečnost.Nabídl nám jakoby takové odstupné ve výši 10 tis.Kč. Pokud nebudeme souhlasit s výpovědí na dohodu bez nároku na odstupné vyhrožuje převedením na jinou práci.Pojem jiná práce vyjádřil tím že ačkoli jsme zaměstnaní jako dělníci ve výrobě uvedl že nás pošle na montáže po celé ČR.Jako místo ve smlově mám sjednané pracoviště v konkrétním městě.Ve smlouvě máme bod ve kterém je napsáno že zaměstnanec souhlasí s vysíláním na pracovní cesty dle potřeby zaměstnavatele a při takové cestě se postupuje podle zákona č.262/2006 Sb.

Můj dotaz zní: Má nárok zaměstnavatel s námi takto jednat a pokud ne jak by jsme měli postupovat.

Děkuji za odpověď

• #18471 Reply

David Hajducik

Dobrý deň,

Chtel by sem se zeptat ohledne prac. prava.

V prac. zmluve mam uvedene, ze moje pracovni pozice je Test technik (ako support vyroby). Dale se v ni uvadi, ze se zamestnavatel zavazuje poskytovat praci podle pracovni zmluvy. Momentalne uz od srpna musim pracovat ako operator (testovat produkty), zo zdeleneho duvodu, ze je krize a ze si nas byznis nemuze dovolit mat Test technika. Takze musim vykonavat pracu operatora (testovat celou smenu) a jeste popri tom se starat o test, co je naplnou prace Test technika (de facto vykonavam dve prace). Dale po nas chteji, aby sme sli pomoct na jine oddeleni ako operatori, protoze se jim navysili objednavky a nemaji lidi na jejich vyrizeni. Todle by mnelo platit az do pristiho roku.

Ma na to zamestnavatel pravo?? Jak mam postupvoat???

Dekuji za odpoved

• #18472 Reply

Pepino K.

Odstupné je v tomto případě daleko větší, máte nárok na tři měsíce odstupného. I kdyby Vám chtěli vyplatit alespoň minimální mzdu, tak i v tom případě nárok na 3×8000 tisíc. Potom to ani lepší být nemůže, po podepsání výpovědi, můžete už skutečně odejít a čekat na zápočtový list, který ať raději pošlou tou českou poštou ..

• #18473 Reply

Michal Kučera

Dobrý den,

dovolím si reagovat otázkou. Pokud zaměstnavatel chce z organizačních důvodů převést zaměstnance na jinou, z pohledu pracovní náplně podřadnou, práci a zaměstnanec takovou odmítne a dojde podle § 52 odst. 1 písm. a) nebo b), má zaměstnanec stále nárok na odstupné podle § 67, odst. 1? A jak v této situaci je použitelný § 41, odst. 3 v souvislosti s Vaší odpovědí:

"(3) Není-li možné dosáhnout účelu převedení podle odstavců 1 a 2 převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednána v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil."

• #18474 Reply

Lenka Vymetalikova

Dobry den pracuji jako prodavačka specialista u jiste firmy v supermarketu.Při přijetí do pracovního poměru dne 1.6.2009 mě byla přiřazena prace vybalovaní zboží.Později mě bylo ustně oznameno že je nutne se zaučit na další useky byla jsem v pečivu v uzeninach a nyní jsem na pokladně.Praci pokladní jsem nikdy nedělala tak jsem předpokladala že dostanu zauční dobu a budu proškolena ohledně teto prace.Dva dny jsem se dívala na ostatní pokladní a pak mě dali pokladnu s tím jak nebudu něco vědět mam se ozvat.Ozyvala jsem se často hlavně při platbě stravenkami a kartami.Ted mě manažerka prodejny oznamila že mam male tržby vykladam se zakazníkem což je neeticke a hodla semnou rozvazat pracovní poměr.Chci se zeptat ma manažerka prodejny pravo na takove jednaní a v případě propuštění mam narok na odstupne? děkuji Lenka Vymetalikova

• #18475 Reply

Karel Dlouhý

Záleží na pracovní náplni – zda "prodavačka" má i v náplni práci pokladní nebo zda pokladní mají jinou pracovní náplň a tedy jste dělala něco jiného, než máte.

Mohou dát výpověď podle § 52 písm. f) "nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil". Nárok na odstupné není.

Tedy musí Vám dát písemnou výzvu a pokud se to nezlepší, mohou Vám dát výpověď.

• #18476 Reply

Petr Klement

Dobrý den,

může zaměstnavatel převést mojí přítelkyni na jinou práci v rámci jedné firmy na jednom pracovišti, když funguje jako číšnice/servírka, aby fungovala v kuchyni a myla např. nádobí?

Situace je taková, že jí prý vyhodit nechce, že nemá peníze na odstupné. Proto jí chce dočasně (do konce léta) převést na jinou práci a bude na stálo pobírat min. mzdu dokud sama nedá výpověď. Když se ho přítelkyně ptala, že si najde jinou práci zda by jí pustil dřív jak za 2 měsíce tak jí to zamítnul. Zaměstnavatel si chce přes léto jen "nahrabat" ztráty přes zimní období a zrušit místo pro nadbytečnost.

Upřímně mi tohle přijde jako vykořisťování. Dá se proti tomu nějak ohradit? Prosím poraďte.

• #18477 Reply

Karel Dlouhý

Také si to myslím

viz např.

http://akilda.webnode.cz/news/prevedeni-na-jinou-praci/

viz § 41 zákoníku práce (zde na webu – Úplná znění), žádný z uvedených důvodů, kdy musí nebo může zaměstbnance převést, se na to nevztahuje

– i když nerozumím vztahu k § 46

Poradit se s advokátem.

Asi se písemně ohradit a žádat přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

• #18478 Reply

Karel Dlouhý
  • #18479 Reply

Hana Zimcikova

prosím kolik jsou diety ve Francii

• #18480 Reply

Hana Zimcikova

• #18481 Reply

Hana Zimcikova

• #18482 Reply

lenka neznama

Dobrý den, chtela jsem se zeptat.Pracuji v chemické laboratori a nemohu toto povolani vykonávat z duvodu tehotenství. Zamesnavatel nema pro me jinou praci, proto musim byt na nemocenské.Ale nemocenská je velmi malo placena. Proto bych se chtela zeptat, zda neni nejaky doplatek do mzdy, kdyz jsem zdrava a nemam komplikace a presto musim zustat doma. Dekuji za odpoved

• #18483 Reply

Tomáš

Dobrý den, jde o jednoduchý způsob přivýdělku přijímáním reklamních emailů. Registrace je ZDARMA a žádné poplatky nejsou požadovány! Předem upozorňuji, že nejde o rychlé zbohatnutí. Nikdy nevyděláte desítky tisíc, ale je to bezpečný a nenáročný přivýdělek.Nemůžete nic ztratit,tak proč to nezkusit. Pokud máte zájem o více informací, kontaktujte mě na email: tomdromcz@gmail.com

• #18484 Reply

jan hanzelka

Dobrý den, přítelkyně podala žádost o přeřazení ze zdravotních důvodů, předložila žádost i s doporučujícím lékařským posudkem. Chtěl bych se zeptat jestli je stanovená maximální doba do kdy musí byt žádost vyřízena. Podle fráze "..povinen mu vyhovět, jakmile to dovolí jeho provozní možnosti." by se celá záležitost mohla protohovat do nekonečna.

• #18485 Reply

Michal Olašín

Dobry den. Moje byvala manželka mi děla vedouci. Po rozvodu mi v práci dělá problémy. Mám zdravotní problémy a proto mužu vykonávat jen práci, která zodpovída mému zdravotnímu stavu.

Je zaměstnávatel povinny zajistit mi tu samou práci,nebo jinou (která by vyhovovala mojemu zdravotnímu stavu), na jiném oddělení?

• #18486 Reply

Marie Revez

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce mého manžela. Pracovní smlouvu má uzavřenou na pozici řidič, může ho zaměstnavatel převést na jinou práci (hlavně na jak dlouho), bez změny smlouvy, na podřadnější pozici, t.j. zametání chodníků s pracovníkama z úřadu práce, či přebírání odpadu?

Děkuji za odpověď

Revez

• #18487 Reply

AB

Nemůže. Ať manžel zaměstnavatele písemně vyzve, aby mu přiděloval práci podle pracovní smlouvy.

Poznámka:

Žádná práce není podřadná.

• #18488 Reply

Milan Beran

Dobrý den,

manželka je těhotná a pracuje v chemické laboratoři. Paní doktorka ji napsala žádost o přeřazení, ve které se píše, že nesmí pracovat s chemikáliemi. V práci ji jako alternativu pro přeřazení nabídli práci – stanovení fenolů v odpadních vodách, která podle nich není tolik škodlivá, ale stále se při ní pracuje s chemikáliemi. Jaká je možnost se proti takové nabídce bránit? V práci jim jde o to, aby manželka nastoupila na neschopenku a oni ušetřili. Na koho bysme se měli obrátit?

Děkuji,

M. Beran

• #18489 Reply

Jana B.

Pracuji jako referentka na úřadě již tři roky, mojí pracovní náplní jsou především administrativní úkony v kanceláři, občas chodím i mimo kancelář – do banky nebo přebírat majetek od orgánů činných v trestním řízení (já pouze papírově), najatá firma úřadem převáží majetek fyzicky. Nyní náš úřad rekonstruuje haly, kam nechávám odvážet majetek. Haly jsou plné palet s různými těžkými věcmi, jedná se o různé pytle, kanystry, atd. Vedoucí mi ústně nařídila, abych se svými kolegyněni tuto halu stěhovala. Jedná se o práci venku, kde příští týden budou 2 – 4 stupně Celsia. Odmítla jsem tuto práci vykonat, že ji nemám v popisu práce, přesunutí na jiný druh práce jsem neobdržela písemně, mám VŠ a odmítám pracovat v nelidských podmínkách. Vedoucí mi odvětila, že mám ve smlouvě napsáno, že mám plnit pokyny vedoucího a do 20 kg se dle zákoníku práce taky vejdeme. Prosím o radu, nechci mít v práci zle. Děkuji

• #18490 Reply

Lenka Portová

Dobrý den. Jsem v 8tt těhotenství a předložila jsem v práci papír od mé gynekoložky o převedení na jinou práci,kvůli pobytu venku a problémy s moč.cestami. V práci mi ale řekli,že nemají pro mě jiné prac. místo a že mi těhotenství nebrání v mé práci,což je dělnice na vinici. Prosím poraďte mi,jak se zachovat v této situaci.

• #18491 Reply

Žaneta

Dobrý den,manželovi byla přiznána choroba z povolání.Po ukončení nemocenské ho chtějí přeřadit na jinou pozici,kterou lékař schválil.Nabídli mu ale větší plat než měl.Znamená to že ho nebudou muset doplácet.Zajímalo by mě jestli může tímto způsobem(že ho nebudou doplácet)přijít o rentu napořád,nebo jen do doby co bude pobírat vyšší plat.Pokud ho v budoucnu propustí a půjde do jiného zaměstnání s nižším příjmem,bude mít nárok na doplatek?Nevíme zdalipak může práci odmítnout a pokud ano co se stane?Moc děkuji

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Převedení na jinou práci‘
Informace o uživateli: