Diskuze ke článku ‚Smlouva o půjčce‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Smlouva o půjčce‘

Zvolené téma obsahuje celkem 179 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářské Služby a poslední změna je stará 4 roky, 8 měsíců.

• Autor

Rybová

Před dvěma lety jsem půjčila známému jistou částku peněz.Před svědkem jsme ručně sepsali smlouvu o půjčce.Bohužel se ještě ani neobtěžoval mi cokoliv zaplatit.Chtěla bych vědět co všechno musím splnit,abych to mohla dát k soudu dřív než uběhne promlčecí doba.

A mám vůbec šanci získat peníze zpět?Znám jeho trvalé bydliště u rodičů,kde bydlel v době půjčky.

Děkuji zajakoukoliv pomoc.Rybová

• #11072 Reply

Franta Jetel

Nepujcuj penize, copak jsi banka? A pokud ano, tak se nediv, ze je nedostanes zpatky.

• #11073 Reply

Franta Jetel

Muzes napsat Jeziskovi, ale nezapomen, ze jednou za rok a jeste nesmis prosvihnout termin.

• #11074 Reply

shania

Nemusíte splnit nic, pouze podat žalobu k soudu, jestliže jste sepsali smlouvu a neuvedli do ní datum vrácení, potom vy můžete ze zákona požadovat navrácení peněz den následující po dni, kdy jste je půjčila. Pozor ale na promlčecí lhůtu, ta totiž začíná běžet také den následující po dni, kdy se stala pohledávka splatnou, tedy den následující po dni, kdy jste peníze půjčila!!! Obecná promlčecí lhůta je 3-letá, proto si raději pospěšte.

• #11075 Reply

Jarousek

Je dobre do smlouvy zanest uroky z prodleni. Nejlepsi je pocitat je z kazdeho dne prodleni (napr. 0,15%% z dluzne castky kazdy den). Kdyz se behem Vami unosne doby nedohodnete s dluznikem, zaslete mu upominku z celkovou dluznou castkou, kde budou pripocitany i uroky z prodleni.

• #11076 Reply

Jarousek

Zajimalo by me kydz pujcim jako osoba penize jine osobe a ta nakonec svuj zavazek splni a ja z toho ziskam nejaky urok, zda musim platit nejakou dan(napr. z prijmu..). Dale by me zajimalo, zda by mela upominka obsahovat nejake specialni zalezitosti, kolik by se jech melo poslat a jak by nasledne mela vypadat soudni cesta.

• #11077 Reply

Milan

Me by zajimalo, jestli staci, kdyz takovou smlouvu oba beze svedku podepiseme. Preci jen takovych papiru si muzu napsat trebas 20, podepsat nekoho jineho nemusi byt take takovy problem. Jak je takovy papir v pripade sporu platny, neni nutne ho podepsat a nechat potvrdit u notare? Diky

• #11078 Reply

Rosta

Ano mas sanci dostat co ti podle zakona nalezi. Smlouva o půjcce ma pormlceci lhutu 3 roky od nejzasiho terminu splatmosti. Jinak promlceni upravuje § 100 a výše obc. zak.

• #11079 Reply

nikol

Prosim o radu. Půjčuji peníza na odkoupení statního bytu, stím že za za ty pujčen půjčené peníze chci přenechat ten odkoupený byt. Pokud s tím máte někdo skušenosti, prosím o radu. Předem děkuji

• #11080 Reply

Nika :-)

Je důležité zda si strany ve smlouvě určí dobu splatnosti. Pokud ano, můžete začít peníze vymáhat po uplynutí této doby. Je-li plnění ve splátkách, po nesplnění jakékoli splátky můžete dlužníka žalovat na splnění celé dlužné částky, pozor, ale jen do doby, kdy měl dlužník plnit další pravidelnou splátku. Pokud to nestihnete v této době a dlužník další splátku plní včas, toto právo na splnění celého dluhu zaniká. Třetí možností je, že ve smlouvě nebyla stanovena lhůta splatnosti. V tomto případě můžete podat návrh (kdykoli) na okresní soud pokud částka nepřesáhuje 100.000 Kč v bydlišti dlužníka, a pokud převyšuje 100.000 Kč u krajského soudu podle bydliště dlužníka. Tento návrh na určení doby splatnosti dluhu není žalobou. Nemůžete proto dlužníka rovnou žalovat, ale prvním krokem je podání návrhu na určení doby splatnosti. Soud určí tuto dobu a nahrazuje tímto dobu splatnosti, která ve smlouvě určena není. Na základě tohoto určení doby splatnosti soudem, můžete podat po marném uplynutí lhůty, kterou soud určí ve prospěch dlužníka ke splnění dluhu, žalobu na splnění dluhu..Uplynutím lhůty soudem určené počíná běžet promlčecí doba, která je obecná tříletá.

• #11081 Reply

Rosta

Zkus se podivat na http://www.aazz.info/dluhy a dej si odkaz "smlouva o pujcce a zastava" nebo se tam na ne obrat ve foru a oni ti to snad vypracuji sami a zadara…

• #11082 Reply

Petr Konečný

Cit : "Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu" …… U peněz je výklad, zda se jedná o druhovou věc jednoznačný. Existuje výklad o přesném určení věci, zda se jedná o věc druhovou (peníze) a věc speciální (konkrétní originál obrazu) ? Jak se bezpečně rozezná, věc druhová od speciální ? Příklady zde uvedené jsou příliš jednoznačné. Jaké konkrétní znaky nese věc druhová a jaké věc speciální ? Existuje v tomto nějaké závazné rozhodnutí ?

• #11083 Reply

Petra

Dobrý den,

jedná se o s.r.o. .Podnikatel si chce vzít bezúročnou půjčku.On je majitelem spol.,ale toto si chce dát v podstatě sám sobě.Jakou částku si nejvíce může poskytnout?

• #11084 Reply

Jetel Franta

"se dohodly" – takze prachy se pujcujou jenom mezi zenskymi :o))

• #11085 Reply

Mirek

Jak by mělo být znění smlouvy upraveno v případě, že dlužníci jsou manželé? Má půjčka nějaký vztah ke společnému jmění manželů? Pokud ano jak by toto mělo být vyjádřeno ve smlouvě? Děkuji.

• #11086 Reply

Marta

Nejrozumnější je si vzít a zaplatit vlastního advokáta. Mám s tím vlastní zkušenosti,i když to stojí peníze (v této době Vás, potom toho dlužníka), přesto se to vyplatí.

• #11087 Reply

Filip Lančarič

Smluvní strany … se dohodly.

• #11088 Reply

Šmída

zapůjčil jsem jednomu známému finanční hotovost a to v pěti půjčkách, kdy smluva byla sepsána na stroji a pouze podepsaná mou osobou jako věřitelem a známým jako dlužníkem. Peníze jsem mu zapůjčil již před dvěma lety s uvedeným termínem splatnosti na smlouvě. Peníze mi však nevrátil. Mám nějakou šanci u soudu, že peníze získám zpět když podpisy nebyly ověřeny a smlouva je strohá na tři věty. Dále mi dlužník nabízel část pohledávky ale já jsem ji nepřijal jelikož nebyla celá. prosím o radu na právníka nemám peníze děkuji

• #11089 Reply

Veronika

Dobrý den. Poradíte mi, jak postupovat v siutaci, kdy byla půjčka poskytnuta pouze po ústní domluvě a existuje tak pouze doklad o převodu z účtu na účet? A jak v takovém případě běží promlčecí lhůta?

• #11069 Reply

Miluše

Ale co se stane, když dlužník peníze nevrátí? V jakých termínech mám posílat upomínky? Kdy to mohu dát k soudu a co tím mohu získat?

• #11090 Reply

Petr

to byla chyba za kterou možná zaplatíte, pokuste se s dlužníkem podepsat dodatečnou smlouvu nebo směnku vše s původními daty, nebo dohodu o uznání dluhu pokud dlužník nekomunikuje a nechce vám nic podepsat tak bych vyzkoušel takovou menší fintu. Nedávno se mi stalo, že jsem omylem poslal peníze na cizí účet. Takže jsem zašel do banky a požádal o vrácení peněz s tím že se jedná o nevyžádanou platbu. Banka vyzvala majitele účtu a ten peníze vrátil. Pokud by je nevrátil tak lze postupovat soudní cestou a je velká šance že vaše peníze vám budou vráceny.

• #11091 Reply

daniel

Dobrý den.Potřeboval bych poradit jak od stoupit od smluvy?Vzal jsem si pujču a chci jí zrušit…Prosím poradte jak se píše odstoupení od smlouvy…Děkuji…

• #11092 Reply

Pavek

Prosim o potvrzeni, zda mohu na zaklade teto smlouvy vymahat po dluznikovi penize… Nerad bych se do neceho pustil a neco opominul… Diky S pozdravem I. Pavek PS: Puvodne slo o pratelskou vypomoc, nyni vsak nechce dluznik splacet.

Smlouva o půjčce

Půjčující: Jmeno a prijmeni

RC

Trvale bydliste

Vypůjčitel:Jmeno a prijmeni

RC

Trvale bydliste

Dne x.x. 2007 xxxxx půjčila yyyyy částku

100.000 Kč (slovy: jednostotisíc korun českých).

Vypůjčitel yyyyy se zavazuje stanovenou částku splatit půjčující xxxxxxxx

nejpozději do xx.xx.2007

V případě neuhrazení dlužné částky ve stanoveném termínu narůstá dlužná částka každým měsícem o 1%

Ve městě dne x.x.2007

Podpis půjčujícího: Podpis vypůjčitele:

• #11093 Reply

Mrfcik

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je možné uzavřít smlouvu je-li mi 17 let.

• #11094 Reply

Michal V.

Dobrý den,

chci se touto cestou zeptat, jaký je maximální mesíční úrok dle zákona, pokud je to tedy nejak zákonem omezeno. Předem děkuji za pomoc. Michal

• #11095 Reply

Michal V.

dobrý den,

měl bych ještě jeden dotaz… je možné ke smlouvě doložit takzvanou rozhodčí doložku? A když ano tak kam…? Děkuji za rady. Michal

• #11096 Reply

Petr Juráň (info@advokat-juran.cz)

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není zřejmé, o jaký úrok se jedná. Máte-li na mysli běžný úrok (jako odměnu za poskytnutí půjčky, apod.), nesmí jeho výše odporovat dobrým mravům. Trošku jinak se to posuzuje u závazkových vztahů podle občanského zákoníku a jinak u závazků podle obchodního zíkoníku. V zásadě ale doporučuji vycházet z běžných úrokových sazeb u bank.

Pokud jste měl na mysli úrok z prodlení (tj. sankce za prodlení se zaplacením), platí také, že je rozhodující dohoda smluvních stran. Pokud nejsou úroky z prodlení dohodnuty, platí úroky z prodlení stanovené právním předpisem (nařízení vlády č. 142/1994 Sb., v platném znění).

• #11097 Reply

Petr Juráň (info@advokat-juran.cz)

Ke smlouvě můžete rozhodčí doložku samozřejmě připojit. Je to celkem vhodné. Zpravidla se vkládá někde na konec smlouvy, např. do závěrečných ustanovení. Pokud byste měl zájem, mohu Vám vzor rozhodčí doložky zaslat.

• #11098 Reply

Šéfredaktor

Takto sepsaná smlouva je v pořádku. V případě vymáhání soudní cestou by možná mohl problém nastat u úroků z prodlení, pokud se jedná o občanskoprávní vztah. V takovém případě totiž smluvní úroky nemohou být vyšší než úroky zákonné. Ty jsou ve výši repo sazby stanovené ČNB zvýšené o 2 % a platné pro příslušné kalendářní pololetí.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11099 Reply

Šéfredaktor

Předně musím upozornit, že odstoupit od smlouvy je možné jen tehdy, vyplývá-li tato možnost ze zákona nebo je-li to sjednáno ve smlouvě. Mělo by být písemné a doručeno druhé smluvní straně. Konkrétní obsah záleží na Vás, ale musí být zřejmé, že odstupujete od konkrétní smlouvy. Pokud bylo ve smlouvě sjednáno odstupné, je zároveň třeba je uhradit.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11100 Reply

Šéfredaktor

Smlouva o půjčce nevyžaduje ani ověřené podpisy ani sáhodlouhý obsah. Stačí, je-li z ní zřejmé, kdo komu co půjčil, že se dlužník zavazuje peníze vrátit a do jakého data. Ode dne následujícího po lhůtě splatnosti můžete dluh vymáhat a od tohoto data také běží promlčecí lhůta, která činí 3 roky. Do této doby musí být podána žaloba soudu. Pokud byste to nestihl, můžete žalovat i tak, ale vystavujete se nebezpečí, že pokud dlužník uplatní u soudu námitku promlčení, budete neúspěšný. Navíc, myslím, že byla velká chyba nepřijmout částečné plnění, neboť jste mohl získat alespoň něco, takhle hrozí, že nedostanete nic. Navíc, věřitel je povinen přijmout i částečné plnění a dlužník se tak tímto může u soudu bránit.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11101 Reply

Šéfredaktor

Lze to vyřešit tak, že na straně dlužníků budou ve smlouvě uvedeni oba manželé. Půjčka obecně zavazuje oba z manželů. Výjimkou je situace, kdy druhý z manželů prokáže, že o půjčce nic nevěděl a navíc ta bude ve výši nad rámec obvyklého hospodaření. Zákon předpokládá souhlas druhého z manželů. Tedy, věřiteli by mělo postačovat např. písemné potrvzení – souhlas druhého manžela.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11102 Reply

Petr

ahoj, mám kamaráda, kterému pujčuji 100 000 korun a bude mi ručit autem… nevíte jak se to má napsat do vašeho vzoru? děkuji :-)

• #11103 Reply

Georgi Margaritov

Dobrý den,

rád se Vám pokusím formou názorného příkladu popsat Vaši situaci.

Smlouva – řečeno komplikovanou právnickou řečí – je tvořena dvěma jednostrannými, vzájemnými a obsahově shodnými projevy vůle směřujícími ke vzniku, změně, zajištění či zrušení právních vztahů, které s těmito projevy vůle právní řád spojuje.

Ačkoliv si to možná neuvědomujete, Vy, coby subjekt práva, denodenně uzavíráte smlouvy a to i navzdory tomu, že jste dosud nenabyl způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu. Např. když jdete do pekařství koupit třeba housky, (konkludentně) uzavíráte s prodavačem kupní smlouvu podle § 588an. obč.zák.

Proč?

No zkrátka, Vy máte povinnost zaplatit za housky a tomu odpovídající právo dostat je.

Prodavač má právo na zaplacení kupní ceny a tomu odpovídající povinnost Vám housky vydat ve stavu obvyklém pro housky ;-).

Ze zmíněného tedy jasně vidíte, že způsobilost k právním úkonům (resp. k uzavírání smluv) máte a to i přesto, že jste "jen" sedmnáctiletý.

Důleité pro Vás ale je, že Vaše způsobilost k právním úkonům je omezena(!) a to co do rozumové a mravní vyspělosti odpovídající průměrnému sedmnáctiletému člověku. Toto omezení ze zákona odpadne dosažením zletilosti. (Takže ještě chvilku se zakládáním akciových společností musíte počkat ;-))

• #11104 Reply

bandynka

Dobrý den,zakoupila jsem si dvě vstupenky na akci Cirque du Soleil v Sazka Areně.Emailem mi přišlo oznámení,že se představení ruší,a že mohu vrátit vstupenky na pobočce Sazky.Z ceny vstupenek mi ovšem srazí tzv.servisní poplatek,který činí 120/lístek-to bylo i písemně vyznačeno na vstupenkách.Takže:nejenže zruší představení z nepochopitelného důvodu,já musím jít vrátit vstupenky,ale navíc mě to bude stát 240 Kč.

Mohu se proti servisnímu poplatku nějak bránit?Děkuji

• #11105 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, podle Reklamačního řádu prodejní sítě SAZKA TICKET, platného od 10.6.2005, neodpovídá společnost SAZKA, a.s. za uskutečnění akce. Zároveň je v tomto řádu uvedeno, že v případě vracení lístků, bude z ceny odečten tzv. servisní poplatek.

Koupí lístku vyjadřujete souhlas i s tímto řádem.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11106 Reply

Martin Eliášek

Věc speciální nelze při zpětném plnění zaměnit, vracíte to co jste si vypůjčil (nejde o smlouvu o půjčce ale buď nájem nebo výpůjčku, to podle toho jestli úplatně nebo bezplatně). To jestli se jedná o věc speciální by mělo být patrno ze smlouvy, jestli chcete vrátit 30tun starožitných hodin jedná se zřejmě o věci druhové, protože vám zřejmě nesejde na tom, jaké konkrétní hodiny vám vrátí.

• #11107 Reply

Mrcik

😀 dobrá tedy, akciovku založím až za rok 😀

Tedy konkrétněji, šlo mi o to, že jsem chtěl kamarádovy (16 let) půjčit mé naspořené peníze (asi 14 000) a nejsem si 100% jist jeho důvěryhodností a proto jsem si chtěl pojistit vrácení peněz smlouvou o půjčce.

Můj dotaz tedy zní, zda jsem právně způsobylí pro uzavření smlouvy o půjče ve výši řekněme do 30 000.

Jo a děkuji za pěkné vysvětlení této problematiky.

• #11108 Reply

Georgi Margaritov

Dobrý den,

Pokud si nejste jistý důvěryhodností člověka, jemuž hodláte půjčit peníze, vřele Vám doporučuji mu je nepůjčovat.

Vezměte to z té praktické stránky. Vy sice budete mít uzavřenu smlouvu o půjčce ve dvojím vyhotovení, což je nesmírně důležité, ale na druhou stranu uvažte, co všechno musíte podniknout pro to, abyste vydobyl svou pohledávku zpět. Silně pochybuji, že by se Vám pouhým předložením smlouvy o půjčce podařilo přimět svého dlužníka, aby splatil, co dluží.

Vedle možnosti peníze z dlužníka vytlouci (což nedoporučuji vzhledem k všeobsažnosti trestního zákona) se nabízí trnitá cesta civilního procesu. A teď pozor! Vám je 17 a z tohoto důvodu máte rovněž omezenu i tzv. procesněprávní způsobilost. Pro Vašeho dlužníka platí totéž. Ad absurdum může soud do Vašeho soukromého sporu zatáhnout i dlužníkovy rodiče, ba co hůř, i Vaše. 😉 Ostatně umíte napsat a podat žalobu?

Od dubna tohoto roku se participuji na řešení poměrně jednoduchého sporu ohledně smlouvy o půjčce, kde je předmětem plnění poměrně vysoká částka. Přestože smlouva byla jednoznačná a právně bezvadná, dodnes nebylo ve věci soudem rozhodnuto.

Rada nad zlato:

Nepůjčujte, nepůjčujte, nepůjčujte (leda že byste moc chtěl).

😉

• #11109 Reply

Georgi Margaritov

oprava: "participuji na řešení"

:-))))

• #11110 Reply

jajina

Dobrý den, potřebuji poradit,

přítel si vzal bez mého vědomí dvě půjčky, vždy u jiné banky. Chci ukončit tento vztah, ale mám strach, že nebude dlužné částky řádně platit a budu mít problémy. Důvod mých obav je ten, že má trvalý pobyt v zahraničí(EU), ale jako kontaktní adresu uvedl moji, dokonce i tel.číslo. Zkoušela jsem si zjistit, co se mi může stát, když nebude půjčky platit, bylo mi sděleno, že na kontaktní adrese ho budou hledat, ale srážky mu dají exekučně z platu. Ptám se, po kom je budou vymáhat, když změní zaměstnání a toto neuvede?? Mám hrozný strach z případné exekuce. Žiji ve svém bytě s dcerou a maminkou, přítel zde není hlášen. Měl dovoleno si v zaměstnání a v bance kvůli výpisům z účtu nahlásit jako kontaktní adresu naši. Netušila jsem, že to takhle dopadne a nahlásí ji i na půjčky. Mé jméno uvedeno není, ale sousedé vědí, že tady bydlel se mnou. Děkuji za odpovědi, jsem opravdu zoufalá.

• #11111 Reply

Georgi Margaritov

Dobrý den,

vůbec ničeho se nebojte. Vy sama jste si přece žádnou půjčku nebrala. Vždyť by to bylo úplně postavené na hlavu. Vy jste do žádného takového závazkového právního vztahu nevstupovala a tudíž jej pochopitelně nemůžete porušit. Vám žádná odpovědnost za přítelovu insolvenci nevzniká. To, kde má uvedenu kontaktní adresu, Vám může být více méně jedno.

• #11112 Reply

jajina

Mockrát děkuji za odpověď.

Abych upřesnila obavy, tak vůbec nevím, kde všude si peníze vypůjčil, od jakých dalších "kamarádů" na půjčování peněz. Mluvila jsem s jeho kamarádem, který o některých jeho finančních situacích ví, a vystrašil mne, že má snad rozpůjčované peníze na všechny strany, a že nebudou chodit za ním, ale za mnou. Mám strach o svou dcerku a o maminku, která nám ve všem, tedy i finančně pomáhá. Kdyby k nám měl někdo takový přijít pro peníze, nedokáži ani domyslet, co by se jí stalo. Její zdravotní stav není dobrý. Ještě jednou Vám děkuji za odpověď.

• #11113 Reply

Klepal

Dobrý den,

půjčujeme si v rodině poměrně značný obnos na 1 rok a proto jsme se rozhodli sepsat krátkou smlouvu o půjčce. Chtěli bychom příbuzným navrhnout úrok z částky – slušný, ne zbytečně velký. V jakém rozmezí bychom se měli pohybovat? Platí se úrok poměrně – tzn. pokud částku splatíme za půl roku, bude to jen polovina ročního úroku?

Děkuji za odpověď.

Jaroslav Klepal

• #11114 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, to vše záleží zcela na Vás a na Vaší vzájemné domluvě. Jinak ale pro případné soudní řízení činí maximální horní hranice tzv. repo sazbu + 7 %; v tomto pololetí to je 9,75 %.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11115 Reply

Andrea

Dobry den!V roce 2002 jsem prispela urcitou sumou na koupi bytu rodine meho tehdejsiho pritele.V dobre vire pokracovani vztahu jsem to brala jako spolecnou investici a neuzavrela zadnou pisemnou dohodu o vraceni v pripade naseho rozhodu.Pred 2 roky vsak k rozchodu doslo a ja se ptam,zda je mozne penize od pritele vysoudit nebo je vse jiz promlcene?Mam pouze vypis z uctu o zaslane castce na jeho ucet.Doted jsem zadnou oficialni cestou o vraceni nepozadala(pouze pres sms a e-mail).Dekuji

• #11116 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, dluh se promlčí za 3 roky ode dne splatnosti. V tomto případě, kdy nemáte nic písemně, se bývalý přítel může bránit např. tím, že se z Vaší strany jednalo o dar atp.

Asi bude nejlepší, pokud se co nejdříve spojíte s nějakým advokátem a společně se dohodnete na dalším postupu.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11117 Reply

Albrecht

Dobrý den, je potřeba při podpisu smlouvy o půjčce ověřit podpisy o notáře? Děkuji

• #11118 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, nutné to není. Je to spíše vhodné pro Vaši jistotu a pro případný soudní spor.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11119 Reply

Jaruška

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v roce 2004 jsem si půjčila částku 10000 Kč. Kamarád mi chtěl peníze darovat, byl do mne zamilovaný ale přesto jsem mu vystavila lístek. Že jsem si peníze půjčila ale neuvedla jsem tam datum splatnosti. Kamarád tvrdil, že tedy stačí, když mu je vrátím do deseti let.Chtěla jsem začít splácet ale zaplatila jsem jen 500 kč a ocitla jsem se v prac. neschopnosti bohužel ani né svojí vinnou. A nemohla jsem dále splácet, z finančních důvodů, Vím, že ta částka není nák vysoká ale starám se ještě sama o dceru.Po celou dobu jsme se stýkali ale v létě kamarád zjistil, že jsem si našla přítele. Po necelých 3 letech mi přišel platební rozkaz, že musím vše uhradit i dalších 10000Kč za jeho právního zástupce. Je možné se nák proti tomuto odvolat, měla jsem za to, že tedy dohodnutých deset let mam na splácení.Mám i na tato tvrzení svědka ale bohužel je to dcera, jestli se dá počítat za svědka. Děkuji za odpověd Jaruška

• #11120 Reply

Milena

Dobry den,

pokud chci smlouvu o pujcce notarsky overit znamena to, ze ji musi obe osoby podepsat primo u notare, nebo staci, kdyz tam donesu jiz podepsanou smlouvu?

diky moc za info

M

• #11121 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, záleží na tom, co chcete ověřit, jestli listinu nebo podpis; předpokládám však, že Vám jde o ověření podpisu.

Notář (nebo úředník na MěÚ) musí vidět, že tu listinu podepisujete, aby tak mohl co ověřit. Tedy, je nutné, abyste listinu podepsali až před ním. Jinak by neměl co ověřovat.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11122 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, rozhodně podejte proti platebnímu rozkazu odpor (viz poučení na rozhodnutí). Namítejte, že je dluh již promlčený; tedy pokud uplynuly 3 roky mezi dnem, kdy jste si peníze půjčila (datum uvedený na listině) a dnem podání návrhu soudu. Záleží však na obsahu té listiny; jestli je to smlouva (s podpisy obou) nebo jen jakési potvrzení. Pokud to je smlouva, musí být všechny změny a ujednání písemné; zde by tedy ústní dohoda o termínu splatnosti za 10 let nehrála roli. Pokud to bylo jen potvrzení, mohla by být smlouva považována za uzavřenou ústně, tedy i ujednání o splatnosti. V takovém případě byste mohla dceru za svědka (pokud ovšem není malé dítě) navrhnout. Rozhodně se však braňte, pokud totiž prohrajete, tak ty částky budete povinna hradit tak jako tak, tedy i když to zkusíte a když ne.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11123 Reply

Prouzová

15. října dal manžel zálohu na nákup auta, peníze poslal údajně třetí osobě po svém spolupracovníkovi p.Polákovi, který mu nabídl možnost nakoupení auta od jeho známeho. Bohužel nesepsali žádnou smouvu, nákup se nekonal. jedná se o částku 10 000,-kč. Celý následující měsíc oddaloval nákup, tak jsem chtěla,aby p.Polák vrátil peníze. Tuto skutečnost opět oddaloval, až jsem donutila manžela aby p.Polák alespoň podepsal amlouvu, že peníze převzal a za jakým účelem, bohužel jsme tam nenapsali určité datum do kdy má peníze vrátit.Ani do smlouvy s manželem nenapsali adr.pouze podpis a r.č. Jak dále postupovat? Už týden se jej snažím dohonit nebere tel. a přestal chodit i do práce. Jak máme stylizovat smlouvu a půjčce.Je možné požadovat úrok z půjčky, i když není zanesen ve smlouvě? Děkuji za odpověď.

• #11124 Reply

Pavel Křesťan

Dobrý den, mohu se zeptat jak je tedy možné, že Providet i jiné firmy si účtují i více, nevím přesně kolik, ale dejme tomu tak 50% za půl roku? Děkuji

• #11125 Reply

Jana

Dobrý den,

mám dotaz. Půjčila jsem příteli bez dokladů přes 70 tisíc, které mi slíbil vrátit za všech okolností – trvání i skončení vztahu. Zápůjčka trvná již skoro 3/4 roku. Doposud se k tomu nemá. Oznámila jsem mu tedy , že jsem připravena to oznámit na policii a až nyní je svolný sepsat nějaký doklad a splátkový kalendář.

Můžete mi poradit v náležitostech a správném postupu tohoto úkonu, aby byl v případě přetvrávajících problémů tento krok právně uznán?

Děkuji

• #11126 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, můžete to řešit sepsáním buď smlouvy o půjčce, v níž bude uvedeno, kdy k půjčce došlo, v jaké výši, datum splatnosti, datum uzavření smlouvy a Vaše podpisy. Nebo může být sepsáno tzv. uznání dluhu dle § 558 obč.zákoníku. V něm dlužník prohlásí, že uznává dluh vzniklý z ústní smlouvy o půjčce ze dne … ve výši 70tis. Kč a že se zavazuje tuto částku uhradit nejpozději do … nebo uvést splátkový kalendář. Na konec se uvede datum sepsání a jeho podpis.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11127 Reply

Pavel Křesťan

Dobrý den, mohu se zeptat jak je, že Providet i jiné firmy si účtují i více, nevím přesně kolik, ale dejme tomu tak 50% za půl roku nebo rok.., když níže jste psal/a že maximum je 10%? Děkuji

• #11128 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den,

zde je rozdíl v tom, že tyto společnosti (ale i banky) s Vámi uzavírají smlouvu o úvěru, tedy smlouvu podle obchodního zákoníku. A zde je úprava od zákoníku občanského odlišná. Občanský zákoník stanoví striktně max. výši úroků z prodlení a to dle nařízení vlády č. 142/1994 Sb. Obchodní zákoník však umožňuje jít i nad tuto výši vzájemným ujednáním ve smlouvě.

Mgr. Lucie Jindrová

• #11129 Reply

Lenka K.

Dobrý den, mám dotaz. Před 2 lety jsem si uschovala u svého otce přes 300.000,-Kč. V průběhu dvou let jsem si 100.000,- vzla zpět na různé nákupy. Bohužel žádný doklad o úschově nemám.Nyní nastala situace, že se otec od matky odstěhoval a mě řekl, že má teď dluhy a teď mě žádné peníze vrátit nemůže. Otec je OSVČ. Prosím Vás o radu, jak mám postupovat? Můžu si zažádat, a příp. kde, o ocenění firmy? A pokud vím, že má účet u ČSOB, můžu nějakým způsobem zjistit, kolik financí má na účtu? Děkuji Vám za odpověď.

• #11130 Reply

Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

Dobrý den,

k nějakému ocenění jeho firmy, či zjišťování zůstatku na bankovních účtech zatím nemáte žádný právní důvod.

Nejprve je nutné získat tzv. exekuční titul, tedy rozsudek nebo platební rozkaz a na jejich základě po otci dluh vymáhat a to třeba z jeho účtu.

Je třeba podat příslušnému soudu žalobu na vydání finanční částky proti otci. Je však otázka, nakolik budete schopna svou pohledávku prokázat, pokud ji otec bude popírat.

• #11131 Reply

Lenka K.

Dobrý den, děkuji Vám za radu.

• #11132 Reply

Hannah

Dobry den, svemu byvalemu priteli jsem pujcila 185 000,-. Na tuto pujcku jsme sepsali smlouvu o pujcce tak, ze v pripade rozchodu je povinnen mi onu castku uhradit.Po case jsme se rozesli a nyni se zaplaceni vyhyba. Chtela bych se zeptat jake mam moznosti, zda tato smlouva jako takova, sepsana mezi nami dvema a moji mamou je platna a jak mam dale postupovat?

• #11133 Reply

Petra

Dobrý den,půjčila jsem bývalé kamarádce určitý obnos,který mi z počátku dle smlouvy a směnky splácela.Tuším,že promlčecí lhůta je 3 roky.Neprodlužuje se kroky částečných úhrad?Směnka má také promlčecí lhůtu 3 roky. Děkuji za radu

• #11134 Reply

Greplová

Dobrý den,

je možné napsat smlouvu o půjčce finanční hotovosti 1 300 000,- dodatečně např. za rok ? Musí být v ní určena doba splatnosti a stačí podpisy úředně ověřit bez uložení smlouvy u notáře ? děkuji moc za odpověď

• #11135 Reply

Jana Pláničková

Prosím o radu. Před třemi měsíci jsem se rozvedla. Podle smlovy, kterou jsme sepsali jsem dostala 300 tisíc za byt který se měl prodat za 600 tisíc. Nyní mi přišlo od právníka rodičů bývalého manžela že jim dlužíme 100 tisíc, které nám půjčili před asi čtyřmi lety na zařízení bytu 60 tisíc na auto a 120 tisíc na fyrmu mého manžela, kde jsem pracovala (bez výdělku)Smlouva je sepsána pouze na těch 120 tisíc. Manželovy zůstalo auto, byt včetně zařízení (odhad. cena 1mil. Kč) a fyrma. Bojím se aby bývalý manžel s rodiči nesepsal dodatečně nějaké smlouvy. Chtěla jsem pouze v klidu s dcerou bez starostí žít. Můžete mi prosím poradit moc děkuji.

• #11136 Reply

Jiří Vítek

Dobrý den,

jeden můj známý si ode mne na týden půjčil doklady. Jak jsem zjistil později, stihl si na ně půjčit cca 150 000. Zjistil jsem také, že je za podobný podvod v podmínce. Všechny smlouvy jsem si stačil nafotit, když je zapomněl u nás doma.

Jaké kroky mám nyní podniknout, aby byl tento trestný čin řádně vyšetřen?

Jsou ofocené smlouvy získané zásahem do osobního vlastnictví uznatelný důkaz?

• #11137 Reply

Aleš

Dobrý den, lze tuto smlouvu uzavřít i mezi FO a PO? Případně musí z takové smlouvy pak vyplývat úroky? Děkuji

• #11138 Reply

petra

Dobrý den, moje rodina se dostala do absurdní situace a nevíme co stím. Mojí švagrové, která se opravdu jevila slušně a spořádaně jsem půjčila vloni na jaře 300.000,- bez smlouvy, s tím, že mi je určitě vrátí do léta a pak když je nomohla vrátit, tak slíbila do konce roku 2007. Nic takového se nestalo. Dokonce to vypadá tak, že na půjčku už zapomněla.. Nechce ani uzavřít dodatečně smlouvu o půjčce. Jsem nešťastná a nevím co mám dělat. Takto mojí švagrové naletěl i můj taťka, ktrý jí půjčil 180.000,- prosím poraďte mi co se s tím dá dělat? Moc děkuji. Petra

• #11139 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

smlouvu o půjčce mohou mezi sebou uzavřít i fyzické či právnické osoby. Ujednání o úrocích z prodlení není povinnou náležitostí takové smlouvy a smlouva takové ujednání obsahovat nemusí. Pokud by k prodlení došlo, má věřitel právo za zaplacení úroků i bez takového ujednání, neboť toto právo je stanoveno přímo zákonem a výše úroků se řídí prováděcím předpisem č. 142/1994 Sb.

• #11140 Reply

Dobrý den,

záleží především na tom, jestli jste schopna tuto půjčku prokázat, např. svědeckými výpovědmi, či zda jste tyto peníze zaslala převodem z účtu a máte tak výpis z banky. Napište jí výzvu, ať zaplatí dlužnou částku do urč. dne a to pošlete poštou doporučeně nebo na doručenku, případně předejte osobně a nechte si na kopii podepsat převzetí. Případnou reakci – dopis, sms, e-mail si uschovejte. Pokud nezaplatí, můžete se buď obrátit na soud, případně na policii s trestním oznámením. Podstatné je však to, jestli se vše podaří prokázat. Totéž platí i pro otce.

S ohledem na výši částek doporučuji navštivit nějakého advokáta a poradit se s ním na nejvhodnějším postupu.

• #11141 Reply

Dobrý den,

když přejdu to, že naprosto vůbec nechápu, jak můžete komukoli půjčit své osobní doklady, je třeba tuto situaci řešit co nejrychleji.

Co nejdříve dojděte na policii i se všemi listinami a u nich sepíšete trestní oznámení na dotyčného "známého".

• #11142 Reply

Dobrý den,

ano, smlouvu můžete sepsat i dodatečně. Pokud jste věřitelka, doporučuji sepsat uznání dluhu, v němž Vám dlužník podepíše, že má vůči vám dluh ve výši 1,3 mil Kč z titulu ústní smlouvy o půjčce ze dne … a že se zavazuje vrátit tyto peníze do …

Notáře nepotřebujete; ověření podpisů být může a nemusí. Vzhledem k výši částky bych to doporučovala.

Doba splatnosti by určena být měla.

• #11143 Reply

Dobrý den,

záleží na datu splatnosti, jestli třeba už není tento závazek promlčen. Pokud je však druhá strana zastoupena advokátem, Vám to vřele také doporučuji.

Bez znalosti listin však nejsem schopna relevantně odpovědět.

• #11144 Reply

Dobrý den,

pokud je ve smlouvě uveden splátkový kalendář, promlčují se postupně jednotlivé splátky a to po 3 letech. Pokud ovšem ve smlouvě splátkový kalendář uveden není, promlčí se dluh do 3 let od data uvedené splatnosti.

• #11145 Reply

Dobrý den,

taková smlouva sepsaná jen Vámi je platná. Problém by však mohl nastat v určení data splatnosti. Stanovit splatnost k datu rozchodu může být velmi problematické. Bude třeba, aby u soudu jednoznačně řekl datum rozchodu. Doufejte, že si nenajme advokáta, protože ten by to mohl zkomplikovat.

Každopádně, bývalého přítele písemně vyzvěte k úhradě dluhu a stanovte mu náhradní lhůtu k plnění. Pokud nezaplatí, podejte žalobu soudu.

• #11146 Reply

Eva P.

Dobrý den,měla bych dotaz,zda stále platí,že též půjčka pro zaměstnance od zaměstnavatele může být bezúročná a zároveň nepodléhá žádné jiné dani,především dani darovací? Děkuji

• #11147 Reply

Jitka

Dobrý den,

je možné finanční půjčku vyrovnat darem nemovitostí?

Když mám smlouvu o poskytnutí půjčky a splatností do 2 let, můžu darovat nemovitost v hodnotě finanční částky ?Jakou smlouvou to lze řešit ?

Děkuji moc za odpověď

• #11148 Reply

Dobrý den,

záleží na Vašem ujednání. I mezi jinými osobami může být sjednáno, že bude poskytnutí půjčky bezplatné, tj. bezúročné.

Půjčka jako taková žádné dani nepodléhá. Dani darovací už vůbec ne, protože nejde o dar, nýbrž o půjčku.

• #11149 Reply

Bára

Dobrý den!Pujcila jsem svemu exmanzelovi financni hotovost 60 000,- s tim,ze mi do 2 tydnu vrati 65 000,-.Je na to sepsana smlouva s vracenim do urciteho data.Je to uz cca 2 mesice a nic se nedeje,jen rika,ze ty penize nema.Jsem samozivitelka se 3 detma a tak bych se chtela zeptat,jak mam postupovat,aby naklady na toto vymahani pujcky byly co nejmensi…Mockrat Vam dekuji!

• #11150 Reply

danuše petrželková

Dne 14.12. měl syn autonehodu,kterou nezavinil.Oba účastníci se dohodli,že policii volat nebudou a zhodnotili škodu do 50 tis. s tím,že platba půjde z povinného ručení viníka.Tentýž den jsem odvezl auto do.zn. servisu.Sepsal smlouvu z datem vyhotoveni 31.12.2007. a předběznou cenou 50 tis. ani po opakovaných dotazech v prosinci jsem se výši ceny nedovědel a auto nebylo v termínu opraveno.V průběhu ledna jsem se 3x dotazoval na cenu a opravu,která stále nebyla hotová.Až 16.1 mi bylo sděleno,že oprava bude stát 70 000, po hodině 76 000.Když jsem řekl,že si na kontrolu ceny přivedu soudního znalce bylo mi řečeno ať s ním nechodím,že to možná pojišťovna zaplatí celé,ale auto že mi až do zaplaceni nevydají. Upozornil jsem je i na to,že nemají právo na zaplacení rozdílu v ceně.Vedoucí servisu údajně stále čeká na nový propočet pojištovnou.Auto potřebuji, chtěl bych vědět jestli můžu servisu naúčtovat pronájem auta a zda mi mohou auto zadržovat.

• #11151 Reply

Dobrý den,

podejte soudu žalobu pro zaplacení dlužné částky. Soudní poplatek za podání žaloby činí 4% z vymáhané částky.

• #11152 Reply

Renata

Dobrý den, před více jak 3 lety jsem své velmi dobré přítelkyni půjčila v několika částkách poslaných z účtu na účet větší obnos peněz. Nesepsali jsme žádnou smlouvu ani u toho nikdo nebyl. Došlo mezi námi k rozepři a chtěla bych peníze nazpět. Bývalá kamarádka se mi vysmála a prohlásila, že jsem jí je darovala a že už je vše stejně promlčené. Je šance dostat peníze nazpět, třeba i soudní cestou? Děkuji za odpoveď.

• #11153 Reply

Dobrý den,

pokud nemáte písemnou smlouvu ani žádného svědka, bude vše stát jen na Vašich tvrzeních. Je pravda, že doklad výpisem z účtu o tomto převodu je podstatným důkazem, nicméně byste musela prokázat, že se opravdu jednalo o půjčku (a ne o dar) a především sjednanou dobu splatnosti, protože ta má vliv na promlčení, které činí 3 roky. Zvažte tedy, co budete schopna u případného soudu prokázat, popř. se obraťte na advokáta.

• #11154 Reply

Jitka Šlosarčíková

Dobrý den,

před 4 lety se můj tehdejší přítel rozhodl vyplatit mého bývalého manžela z našeho bytu. Činil tak pouze z vlastní vůle a já sama jsem ho několikrát upozorňovala, že v případě našeho rozchodu nebudu nikdy schopna mu tak velkou částku splatit. Nabídla jsem mu pouze možnost trvalého přihlášení se, což neučinil. Naše soužití trvalo cca přes rok (po tuto dobu mi na společnou domácnost nikterak nepřispíval). Poté, co se odstěhoval, začal vznášet požadavek na vrácení peněz. V rámci dobrých mravů jsem mu samozřejmě přislíbila, že mu peníze, v případě, že budu nějaké mít, vrátím. Nabídla jsem mu měsíční zasílání jisté částky, to však odmítl s tím, že chce sumu celou. To však není v mých silách a možnostech. Před nedávnem se na mne obrátil s požadavkem podepsání smlouvy o půjčce, což jsem odmítla. O žádné peníze jsem jej nikdy nežádala a žádné mi také nepůjčil. Prosím o Váš právní názor a radu jak postupovat dále.

Mnohokrát předem děkuji J. Š.

• #11155 Reply

Dobrý den,

rozhodně mu teď nic nepodepisujte. Pokud ale začnete splácet, znamenalo by to pro něj důkazní výhodu v případném soudním řízení. Je otázka, nakolik je schopen tyto skutečnosti před soudem prokázat. Nevím, na čí straně by mohl stát váš bývalý manžel jako případný svědek. Pokud však neznám podrobnosti, těžko můžu odhadovat případný úspěch.

• #11156 Reply

Rostislav Kana

Dobry vecer, prosim o radu pujcil jsem si u banky a nespalcel a nijak sem to neresil. A dnes mi prisel platebni rozkaz kde je napsano, ze mam zaplatit dluznou castku spolecne s uroky 22% za posledni 3 mesice a odmenu pravnikovi dohromady asi 60000 a jestli jsem to spravne pochopil zaplaceno ma byt do 15 dnu od prevzeti. Podavat odpor nehodlam protoze ty penize jim dluzim, ale bohuzel tolik penez nemam. jak mam ted postupovat? Mam se pisemne vyjadrit soudu nebo zalobci, ze svuj dluh uznavam a sam navrhnout formu zaplaceni. Je jeste nejaka moznost domluvy, zaplatit ve splatkach nebo uz me nic jineho nez exekuce neceka pokud tedy nezaplatim

• #11157 Reply

Dobrý den,

pokud nechcete podávat odpor, tak jakékoli vyjadřování se soudu je zbytečné. Doporučuji Vám kontaktovat žalobce a pokusit se s ním dohodnout na splátkovém kalendáři; jinak Vás čeká exekuce.

• #11158 Reply

JAROSLAV ZANDAL

Dobrý den, dostal jsem platební rozkaz, jelikož jsem v roce 2002 ručil a dotyčný člověk přestal splácet. Nyní mám uhradit skoro 100 000,-. Žalobce jako jeden z důkazů uvádí výzvu ke splacení dluhu ze dne 25.06.2007. Tuto výzvu jsem ovšem nikdy neobdržel, protože na adrese na kterou byla tato výzva doručována nemám někdy od roku 2003 trvalé bydliště. Chtěl jsem se zeptat, zda má cenu podávat proti platebnímu příkazu odpor, protože jsem na danou situaci samozřejmě nemohl reagovat, jelikož jsem o výzvě ke splacení dluhu vůbec nevěděl. Dále jsem se chtěl zeptat, zda je žalobce povinen, pokud výzva nebyla doručena z důvodu, že je adresát na uvedené adrese neznámý (což znamená že jsem se převzetí nijak nevyhýbal), zjistit si mojí skutečnou adresu. Tímto způsobem mi ovšem bylo zcela znemožněno právo se bránit.

• #11159 Reply

Dobrý den,

žalobce není povinen zjišťovat vaši skutečnou adresu, ani nemá jak. Naopak Vy máte určitě ve smlouvě ustanovení o tom, že jste Vy povinen změnu adresy oznamovat. Ve smlouvě či obch. podmínkách také určitě bude ustanovení o doručování; např. že se za doručené považuje odeslání na poslední známou adresu apod.

Váš případ však neznám, takže Vám nemohu doporučit ani podání ani nepodání odporu. Zkusit to ale můžete.

• #11160 Reply

Jiří

Dobrý den,

půjčil jsem příteli peníze a o této půjčce jsme sepsali smouvu. Bohužel se však stala chyba, neboť je na ní špatně zadáno datum, smlouva je datována o cca 4 měsíce dříve než byla uzavřena (přítel mi tedy dluží déle, než odpovídá skutečnosti), tehdy si toho nikdo nevšiml. Rovněž na ní nejsou uvedeny rodná čísla, jinak je zcela v pořádku. Přítel nyní po uplynutí doby splatnosti otálí se splacením dluhu a já se obávám, že je možné tuto smlouvu napadnout. Omezuje to nějak mé možnosti dluh vymáhat? Jak mám dále postupovat?

Děkuji za Vaši odbornou pomoc.

• #11161 Reply

Dobrý den,

sice budete mít dokazování trošku komplikovanější, nicméně takovou smlouvu, resp. plnění z ní lze vymáhat.

Smlouva o půjčce totiž nemusí mít písemnou formu.

Dejte si jen pozor na případné promlčení.

Rodná čísla rozhodně na smlouvě uvedena být nemusí.

Písemně ho vyzvěte k zaplacení a dejte mu urč. lhůtu. Pokud ani pak nezaplatí, podejte žalobu soudu.

• #11162 Reply

Jiří Cerman

Děkuji za pomoc.

• #11163 Reply

Jan

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jakou šanci mám vyhrát soud v mém případě. Před rokem jsem půjčil dnes již bývalé přítelkyni, jež se ocitla ve finanční tísni, 96tis Kč. Sepsali jsme smlouvu dle vašeho vzoru, pod kterou jsme se oba podepsali. Avšak ona již rok nedodržuje výši ani termín měsíčních splátek, dohodli jsme se na částce 2tis, každý měsíc. Navíc jsem ve smlouvě úmyslně neuváděl žádné penále z opoždění splácení, žádám jen vrácení částky, kterou jsem jí půjčil. Dnes mi již dluží na splátkách 14tis Kč, neustále ji musím telefonicky urgovat a ona jen slibuje, že zaplatí, že si vezme půjčku a celý dluh uhradí. Výdělek v zaměstnání má, i přes to nedodržuje smluvní podmínky. Kolik by stálo případné podání žaloby u soudu? Případně jak nyní postupovat? Děkuji za odpověď na můj dotaz. S pozdravem Jan

• #11164 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podejte návrh na vydání platební rozkazu. Přiložte originál smlouvy, popište, kolik bylo splaceno a kolik žádáte ještě zaplatit. Když soudce shledá věc jasnou vydá platební rozkaz. Dlužník se proti němu může odvolat. Jinak musí zaplatit. Když ne, tak se podá návrh na exekuci a exekutor už si najde optimální způsob, jak dluh vymůže. Dluh ovšem naroste o soudní výlohy a náklady exekuce. Soudní poplatek za žalobu o zaplacení 14 tisíc bude činit 600,-Kč.

• #11165 Reply

Jan

Velice děkuji za Vaší odpověď. Jedinou věc, kterou jsem zapomněl do mého dotazu napsat. Jestliže je ve smlouvě v právech a povinnostech smluvních stran uvedeno: "Nesplní-li dlužník v termínu splátku, může věřitel žádat o zaplacení celé své pohledávky". Myslíte, že je tedy možné soudně vymáhat celých 96tis anebo jen částku týkajících se opožděných splátek (dosud zmíněných 14tis)?

• #11166 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ze znění ustanovení jasně vyplývá, že je možné požadovat zaplacení celého zbylého dluhu.

• #11167 Reply

Míla Radová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jako spoluzadatel uveru jsem obdrzela platebni rozkaz na castku 750000 Kc z duvodu nesplaceni uveru u CS.S bankou jsme se dohodli na zajisteni pohledavky zastavni pravem ve prospech banky bytem. Pokud nabude platebni rozkaz pravomocneho rozsudku, bude na tento byt uvalena exekuce nebo ji exekutori mohou vymahat i jinym zpusobem? Dekuji za odpoved.

• #11168 Reply

Martina Traplová

Dobrý den.Potřebuji radu jak postupovat v případě vrácení finanční půjčky.Jsem již dva a půl roku rozvedená.Můj bývalí manžel si v průběhu našeho manželství půjčil od sve matky 50 tisíc korun na koupi osobního auta.Po rozvodu si auto nechal a jeho matka chce vrátit peníze.Samozřejmě uhání i mě abych jí polovinu půjčky vrátila já.Auto je psané na jeho jméno,ale řidit nesmí z důvodu jeho nemoci,tak že nevím jak s autem naložil.O tuto půjčku jsem jeho matku nežádala já ale bývalí manžel a proto jsem ani jeho matce nic nepodepsala i když ona se snažila mi nějaký papír nechat podepsat.Majetko právně jsme se vyrovnali mezi sebou pouze ústně.Teď mě on a jeho matka neustále uhání o vyrovnání polovin různých půjček o kterých jsem ani nevěděla,že si někde vypůjčil.Už jsem zaplatila polovinu půjček kde vím,že jsem s nimy souhlasila i já a kde figuroval i můj souhlas písemně.Má bývalí manžel nárok vymáhat na mě poloviny půjček pod které jsem se nepodepsala?Většinou jsou to půjčky od jeho rodičů.

• #11169 Reply

Ilona

Dobrý den

otec půjčil v r. 2004 svému nevlastnímu bratrovi značnou sumu..cca 550000Kč se splatností do ledna 2005. Ten vzal peníze a zmizel na 4 roky do ciziny(bývalý SSSR), adresu mu mezitím vypověděli na radnici (oficiální bezdomovec) a teď se vrátil a bydlí u babky. Smlouvu o půjčce sice podepsal, ale patrně je to nanic…nehlásí se a platit se mu evidentně nechce, telefony zapírá. Dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji

• #11170 Reply

Dobrý den,

tato půjčka je sice vymahatelná, nicméně s ohledem na splatnost, kdy promlčecí lhůta uplynula v lednu 2008 je nutné vzít v úvahu velkou možnost, že dlužník vznese námitku promlčení – pak by otec zřejmě spor prohrál. Škoda, že to otec neřešil dříve.

• #11171 Reply

Ilona

a nešlo by ho žalovat za podvod, popř. zpronevěru? Že neměl v úmyslu peníze nikdy vrátit? Děkuji.

• #11172 Reply

Petr Novák

Dobrý den, mám teď díky své hlouposti problém a nevím co s ním. Dělám u podnikatele a vše jsem mu já i ostatní zaměstnanci věřili. Měl nějaké finanční problémy a potřeboval půjčit. Má známou paní co dělá pro Provident a tady tím způsobem jsem si půjčil 15 000. Dokonce to i splácel až do začátku června. Mezitím měl další problém a já trouba mu na to skočil, půjčil jsem si z GE Money Multiservis 180 000. A aby toho nebylo málo tak do práce mi přišla kontrola na kasu a tam chyběly peníze(,protože si je šéf večer odvezl)a bylo mi řečeno, že to buď dorovnám anebo trestní oznámení. Tak jsem zaplatil ze svého. Tak teď momentálně je dlužná částka 245 000. Na všechny tyto "akce" mám aspoň 4 svědky, ale žádnou smlouvu a ostatní zaměstnanci jsou na tom stejně.Momentálně nikomu nezvedá mobil a vyhýbá se. Dá se to nějak řešit?

• #11173 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak tohle musíte řešit co nejrychleji. Spojte síly s ostatními a sjednejte si advokáta (jde o nemalé částky, právník se Vám vyplatí), ať začne pohledávky vymáhat soudní cestou. Pokud nezaplatí ani po vydání rozsudku o zaplacení a má nějaký majetek (nejlépe nemovitý), pak by jste se mohli hojit z exekuce. Kromě toho můžete podat i trestní oznámení, i když v těchto případech se vždy velmi obtížně prokazuje, že měl podezřelý v úmyslu peníze nevrátit.

• #11174 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to by jste byla první, komu by se něco takového podařilo. V případě trestných činů, které byly prokázány Policií ČR, totiž žalobu nepodávají občané, ale státní zastupitelství.

• #11175 Reply

Petr Novák

no on se ještě před týdnem ozýval a stále tvrdil, že to dorovná a najednou už mi nezvedá mobil. Kolegovi z práce dluží něco kolem 1,5mil a s ním komunikuje tedy občas a ten po něm chce aby mu přenechal hospodu za ten dluh, ale šéf má stále nějaké výmluvy,proč ne a tak.Hospodu má dobře zaběhlou, ale v pronájmu na dobu neurčitou.Ale jinak šéf nemá žádný jiný majetek.Kolega má tedy štěstí, že s ním už dříve podepsal směnky, a já nic:(

• #11176 Reply

Jan hubinský

Dobrý den před časem se můj známý dostal do finanční tísně potřeboval půjčit.Já jsem mu půjčil 170000kč.Půjčka byla bezůročná a byla splácena měsíčně po 4000kč vždy do 20.dne v měsíci.Na smlouvě jsou jména dlužníka i věřitele také rodná čísla i adresy.Splatnost byla do 20.5.08.Smlouva byla sestavena na základě vzoru z internetu:

Smlouva o půjčce

uzavřená ve smyslu ust. § 657 a násl. zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění,

mezi níže uvedenými smluvními stranami

1.Věřitel:

2.Dlužník:

Článek I.

Účel smlouvy

1. Věřitel půjčuje touto smlouvou dlužníkovi v hotovosti finanční částku ve výši stosedmdesát tisíc Kč (slovy).

Článek II.

Splatnost půjčky

Dlužník se zavazuje uhradit věřiteli půjčenou finanční částku specifikovanou v článku I této smlouvy (pro účely této smlouvy dále jen „půjčka“) hotově v místě bydliště věřitele takto:

dále pokračují data o splácení na konci jsou podpisi a závětečná ustanovení.Lze na základě této slmouvy peníze dostat zpět?

• #11177 Reply

Dobrý den,

samozřejmě, že lze tento dluh vymáhat. Smlouva o půjčce nemusí být ani písemná.

Podejte žalobu místně příslušnému soudu.

• #11178 Reply

Marek Kuzník

Dobrý den,

můj dotaz je malinko složitější. Je možné uzavřít smlouvu o půjčce, kdy budu dlužníkovi poskytovat každý měsíc finanční částku? Stručně: druh+družka, hypotéka na dům, 1 vlastník: družka, splácení společné, moje účast v případě rozchodu nevymahatelná.

Podrobnější popis bych podal mailem. Moc by mi pomohl názor odborníka, v horizontu let to půjde k milionu a já si s tím nevím rady.

• #11179 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, smlouvu o půjčce lze sjednat i s opakujícím se plněním, není nutné, aby byla částka poskytnuta jednorázově. Pokud ovšem potřebujete s takovou smlouvou poradit nebo si jí nechat přímo sepsat, pak to je záležitost pro placené právní služby, nikoliv pro bezplatnou poradnu.

• #11180 Reply

Marek Kuzník

Děkuji za odpověď, potřeboval jsem právě zjistit, zda je to možné. S využitím placené služby v tomto případě počítám.

• #11181 Reply

Jakub Švejnar

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli ve smlouvě o půjčce podle § 657 část VIII., hlava 5 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník lze požadovat úrok a nebo jestli to musí být dle § 658.

Uzavřel jsem totiž smlouvu o půjčcce podle § 657, že mi ji dlužník peníze vrátí do určitého data spolu s nějakým úrokem /úrok byl nabídnut dlužníkem, tato skutečnost tam ale není uvedena/ (do jaké procentuelní výše je toto považováno za lichvu?). Dále pokud by mi dlužník peníze spolu s úrokem nevrátil do určeného data, je požadován úrok ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení (čili 5 Kč/den, částka byla 10.000,- Kč)

Myslíte, že se dá u soudu uspět?

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Jakub Švejnar.

• #11182 Reply

Dobrý den,

ustanovení§ 658 obč.z. hovoří o úrocích do data splatnosti. Pokud tyto úroky nebyly ve smlouvě sjednány, nemůžete je požadovat.

Nicméně, jakmile se dostane dlužník do prodlení, máte právo ode dne následujícího po splatnosti požadovat tzv. zákonné úroky z prodlení, jejichž výši stanoví nařízení vlády č. 142/1994 Sb. – od 1.7.2008 činí jejich výše 10,75 % ročně.

• #11183 Reply

Jakub Švejnar

děkuji za odpověď, čili je možné požadovat úrok z prodlení, i když smlouva o půjčce byla sjednána podle § 657?

Do data splatnosti byl také stanoven úrok – do jaké výše se jedná o lichvu? Je považováno za lichvu i to, když je úrok nabídnut dlužníkem? Když nebude tedy požadován či bude požadována část?

Pro úplnost uvádím celou smlouvu bez údajů souvisejícími s osobami:

Smlouva o půjčce

(podle § 657 a násl. Občanského zákoníku)

x, r. č. 00, bytem x

a

y, r. č. 00, bytem y

uzavřeli níže uvedeného dne tuto

smlouvu o půjčce

Článek I.

x, níže uvedeného dne, y částku 10.000,- Kč (slovy Desettisíckorun).

Článek II.

y se zavazuje půjčenou částku vrátit do 10.4.2006 spolu s úrokem ve výši 100 %.

Článek III.

y podpisem této smlouvy potvrzuje převzetí částky 10.000,- Kč.

Článek IV.

V případě prodlení s vrácením půjčky zaplatí y vedle půjčené částky a úroků také smluvní pokutu ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení.

V z dne 4.4.06

Věc řešena policiím,podána obžaloba Okr.stát.zast

• #11184 Reply

Radim

Dobry den, v lednu jsem pujcil kamaradce 200 000 Kc, s tim, ze jsme ve smlouve neuvedli datum splatnosti. Kamaradka me poslala v unoru 40 000, dale me sdelila, ze ted penize nema, ze je me ale bude splacet 3000 mesicne od listopadu. Cekat 4,5 roku se me moc nechce a plus penale. Dale si myslim, ze by to mohlo byt po 3 letech promlcene. Nejdriv bych mel poslat doporucenou vyzvu k uhrade k datumu to vim, ale co ji mam do te vyzvy uvest? Napr. at je posle do 14 dnu nebo mam se domluvit na splatkovem kalendari, ale to asi do doporucene vyzvy asi nepatri, ze? Aby zacalo bezet penale. Ale co jiz zminene promlceni. Nebo mam dat zalobu. Co byste me doporucovala?

• #11185 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle §563 občanského zákoníku platí, že pokud není sjednána doba splatnosti, pak je dlužník povinen splatit dluh den poté, co ho věřitel k zaplacení vyzve.

V první řadě záleží na tom, jestli věc vyřešíte nějakou dohodou, třeba právě tím, že jí schválíte splátkový kalendář (s vyšší splátkou). Pokud však řešení nenaleznete a ona dluh nesplatí, můžete podat žalobu o zaplacení s návrhem na vydání platebního rozkazu a ten pak případně vymáhat exekučně (když dobrovolně nezaplatí).

• #11186 Reply

Radim

Dobry den, a kdyz me rekla ze vic me splacet nemuze nez 3000 mesicne, jak je to pak s promlcenim. Nejlepsi by asi bylo zajit za advokatem a s nim sepsat smlouvu o splatkovem kalendari? Mam obavy s promlceni.

• #11187 Reply

Dobrý den,

jestliže je sjednán splátkový kalendář promlčují se vždy jednotlivé splátky. Doporučuji však dojít buď za advokátem nebo ještě lépe za notářem, který může rovnou sepsat smlouvu s tzv. doložkou vykonatelnosti, což znamená, že pokud by nesplácela, mohl byste dlužnou částku rovnou exekuovat bez nutnosti zdlouhavého soudního řízení.

• #11188 Reply

Josef MRKOS

Přeji pěkný den,

chtěl bych se zeptat (požádal mě kamarád o půjčku peněz, nejedná se o žádnou závratnou částku (5000 Kč), ale nerad bych o ně přišel), jestli zde nenajdu vzor smlouvy podle, které bych mohl napsat smlouvu o půjčce.

Předem děkuji, s pozdravem Ing. Josef MRKOS

• #11189 Reply

mirek nový

Dobrý den,

je možné požadovat po dlužníkovi vyjma úroku z prodlení současně úrok z půjčky, který by byl požadován od náslesdujícího dne po datu splatosti půjčky do jejího zaplacení neboť ve smluvě nebyl úrok uplatňován? Údajně soudy uznají výši dvoj až trojnásobku úrokové sazby půjček bank.

Děkuji za odpověď.

• #11190 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, takový vzor zde nemáme, ale rozhlédněte se jinde na internetu, takových vzorů najdete hodně.

• #11191 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nebyl úrok sjednán přímo ve smlouvě, pak platí úrok z prodlení podle nařízení vlády č. 142/1992 Sb., a žádný další úrok uplatňovat nelze.

• #11192 Reply

stepan mayer

budu mit asi nestandartni dotaz, ale předpokládejte že někdo má mé rodné číslo a číslo občanského průkazu s polu s podpisem a adresou, obě věci byly uvedeny na nerealizované smlouvě o spoření. Někdo by na tyto by si na mé jméno půjčil určitou částku u "lichvářské firmy" typu provident, jaké bych vůbec měl šance se efektivně bránit následné exekuci za nesplácení této půjčky?

• #11193 Reply

Petr Petr

Musel by jste prokázat, že jste o půjčce nevěděl a že smlouvu uzavřela bez vašeho vědomí jiná osoba. Pokud by se vám toto stalo jednalo by se navíc o trestný čin (podvod, poškozování cizích práv), kdy by bylo vhodné kontaktovat policii a vaši účast na dané věci vyloučit (např. expertiza ručního písma – podpisů atd.).

• #11194 Reply

Josef Štítek

Dobrý den,půjčil jsem po velkém přemlouvání známému pět tisíc,ačkoliv jsem věděl,že to zněj budu tahat dlouho,sepsali jsme jen směnku a dohodli jsme se,že nevyplníme částku a pokud mi to do týdne nevrátí,můžu si vyplnit částku podle sebe,uplynul půl rok a peníze do dnes nemám,proto vás prosím o radu,jaké kroky mám udělat a jestli je to platný doklad popřípadě i pro soud.Děkuji za radu.Štítek

• #11195 Reply

Jaroslav Novotný

Dobrý den,

před rokem jsem půjčil svému otci 250tis, bohužel se mi z něj nedaří tuto částku dostat. Jsou to pořád výmluvy, že nemá, přitom má. Podařilo se mi ho donuti ke schůzce, je lepší nechat si podepsat směnku, nebo smlouvu u notáře? Dát datum půjčky datum podpisu, nebo datum půjčení peněz?

Předem děkuji za odpověd.

• #11196 Reply

Dobrý den,

jestliže bude otec ochoten, doporučuji nechat si notářem sepsat dohodu o uznání dluhu se svolením k vykonatelnosti. To je nejlepší způsob zajištění pohledávky. Jestliže totiž budete pak chtít vymáhat, nemusíte podávat žalobu soudu a složitě prokazovat a roky se soudit, ale můžete jít rovnou za exekutorem.

• #11197 Reply

Jana Divisova

Dobry den,

v nasi rodine se vyskytl problem a ja nevim, jak s tim dal. Moji rodice se rozesli (nebyli oddani) a mamka si pujcila od otce 40 000Kc se smlouvou a splatnosti 2 roky. Otec me ale kontaktoval, ze kdyz cituji "ty penize z ni dostanu" tak si je muzu nechat. Tak mi je tedy matka poslala. Ale nyni, pul roku po splatnosti byl soud. Se slovy, ze pisemna smlouva se musi pisemne odvolat musi mamka zaplatit otci vcetne soudnich vyloh cca 100 000Kc. Ty to penize nema, takze se to bude tykat predevsim me, budu ji muset prispivat. Ja studuji a otec mi plati vyzivne. Da se s tim vubec neco delat? Nebo radeji zaplatit a smirit se s tim. Dekuji velmi za odpoved.

• #11198 Reply

Lucie Lucie

Dobrý den.Přítel si vzal od banky 150000 na 4roky. Problém je v tom, že polovinu z této částky půjčil svému nejlepšímu kamarádovi. Do teď se to neřešilo. Jelikož se ale příští rok stěhujeme každý jinam,tak nemáme jistotu, že nám to bude splácet-i teď ho k tomu musíme tlačit. Sepsala jsem tudíž smlouvu o půjčce, podle vzorů na internetu, kde jsem shrnula vznik půjčky,…. chtěla bych se zeptat, kdyby nám přestal platit, jak tuto smlouvu o půjčce nejlépe ošetřit, tzn.: co se týče úroků-zda v této smlouvě musí být uvedeny, nebo je tento úrok ze zákona dán a dále, pokud by tuto smlouvu podepsal, ale nechtěl jít k notáři – ověřit ji, jak nejlépe toto vyřešit, kdyby došlo k případnému sporu. Stačí k podpisům připojit čísla dvou dokladů? Nebo jakým způsobem by se to dalo nejlépe vyřešit. Prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

• #11199 Reply

Dobrý den,

především, pokud Vám má dluh splácet po částech, tak tam nezapomeňte uvést, že se sjednávají splátky pod tzv. ztrátou výhody splátek, což znamená, že v případě neuhrazení byť jediné splátky se dluh stává splatným najednou. Nejlepší by bylo dojít k notáři a sepsat u něho dohodu o přímé vykonatelnosti – pokud na to přistoupí je to to nejlepší, jak to můžete vyřešit.

• #11200 Reply

Dobrý den,

musím říct, že zde jste selhal především Vy. Jestliže je již soudní rozhodnutí pravomocné, neuděláte s tím nic. Musel byste u soudu dosvědčit, jak to bylo. A jestli se vám to nepodaří, docela vaši matku lituji.

• #11201 Reply

Roman Novotný

Dobrý den, velmi by mě zajímalo jaké mám možnosti a jakým způsobem nejlépe pokračovat ve vymáhání pohledávky od bývalé přítelkyně. Jedná se o dvě půjčky na 140 000Kč a 1000 000Kč, trvání je cca 4 roky. Na obě je podepsaná smlouva s uvedením rodného čísla dlužníka a prohlášením že vše co je v smlouvách uvedeno si řádně přečetla, všemu rozumí a podepsala bej jakéhokoli nátlaku. Tuto nemám notářsky ověřenou. Protože jsem se před 2 lety rozešli a já chtěl celou věc uzavřít, požadoval jsem splacení. Ještě podotýkám že smlouvou je upravena i výše procent (ne penále) z půjček a splatnost není dána po měsících, ale cca za necelé dva roky jednorázovou platbou, včetně úroků. Jenže se vzhledem k jejímu chování, urážky, nadávky atd. obávám že pak na to mít nebude. Již nyní je celkový dluh na částce 375 000Kč. Vzhledem k tomu že mám asi roční (rok jsem je neuháněl, proto již prvním SMS budou 2 roky) SMS- kovou korespondenci (doložitelné v mobilu) s ní a jejím současným přítelem o zájmu splatit dluh

• #11202 Reply

karel sucharda

Půjčil jsem býv.kolegovi z práce na smlouvu o půjčce

20 a 40 tisíc.Bohužel jsem nevěděl,že je vlastně nemajetný,a nyní stále více závislý na alkoholu,pracuje jen občas,většinou ho vyhodí,neplatí zdr.pojištění,

a pokud pracuje oficielně tak mu strhávají,vymahačské

společnosti peníze za nezaplacené půjčky a pojištění,

zbyde mu jen 7 tisíc,což mu na ubytování v ubytovně a

jeho život nestačí,takže i stále půjčuje a vyhýbá se

oficielní práci,pouze dělá na černo.

Ve smlouvě o půjčkách je datum vrácení srpen 09,takto

sliboval,že až slatí dluhy,vezme si 60 tisíc půjčky a splatí dluh.Asi mu žádná organizace nepůjčí,či ani se

nebude snažit.

Prosím o odpověď,co mám dělat nyní(občas mu dám kontakt

na práci,což stejně nerespektuje)a jak postupovat,v září 09,kdy bude jasné,že se k placení nemá.

Chystá se prý i na práci v zahraničí,aby se věřitelům vyhnul,-jak peníze vymáhat z ciziny?

• #11203 Reply

Pavlína Kolářová

Prosím mám dotaz. Má maminka chce prodat nebo darovat garáž.Nejedná se o rodinného přísl.Co je daňově výhodnější? Co znamená neúplatný převod a zda se dá použít v tomto případě použít? A zda jako důchodce má nějakou slevu na dani z příjmu.Musí být odhad? Mockrát děkuji Pavlína

• #11204 Reply

Andrea Suchovská

Dobrý den,chci Vás poprosit o radu.Manželství prochází delší dobu krizí,a proto chci podat žádost o rozvod. Včera mi manžel řekl,že si vyřizuje s 1-2kamarády půjčku ve výši až 2 mil.korun a chce začít někde podnikat,tedy nový život.Mám strach,co bude pak,pokud z různých důvodů nebude(nebudou) dluh splácet? Co mohu od toho čekat já do budoucna,přestože se rozvedeme,ale půjčku uzavře ještě v době manželství?Jsem bezradná a víc se k věci nechce vyjadřovat. Předem děkuji!

• #11205 Reply

Simona

Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dospat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

• #11206 Reply

Simona

Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dospat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

• #11207 Reply

Simona

• #11208 Reply

Simona

Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dostat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

• #11209 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

a máte alespoň od něho podepsané potvrzení o převzetí peněz?

Pokud ne, tak jak prokážete, že k půjčce došlo?

• #11210 Reply

Simona

Bohužel nemám, k sepsání u jeho advokáta jak slíbil

nedošlo. Podal na mě trestní oznámení ve kterém mimo jiné přiznal, že jsem mu částku půjčila, aby mohl zaplatit dluhy.

• #11211 Reply

Kristýna Nová

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat. V březnu 2008 jsem půjčila známému 40.000,-Kč. Splácení jsme si dohodli na 4 splátky + byly stanoveny úroky z celkové půjčky a úroky z prodlení za každý den. Smlouva byla sepsána, a ověřena notářem. První splátka měla proběhnout 20.1. 2009 jenže "dlužník" dodnes nic neposlal. Na SMS mi přestal reagovat. Nevím zda mám už teď nějak postupovat nebo až při splatnosti poslední splátky (tj. 20.4.2009). Předem moc děkuji za rady

• #11212 Reply

Lucie Lucie

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Bohužel jsem Vaši radu už nestačila do té smlouvy dát. Už jsme to s ním podepsali. Co teď? První splátku zaplatil o den později, s tím, že nám dělal naschvály a teď nezaplatil pro změnu vůbec. Co se s tím dá dělat momentálně. Prosím o radu, jak postupvat. Smlouva je podepsána jen mezi věřitelem a dlužníkem a jedním svědkem, který ověřuje jejich pravost. Je nějaká možnost, jak ty peníze z něho dostat? Ve smlouvě máme napsáno, že pokud nebude platit, budou se úroky účtovat podle ceníku banky.

Děkuji za odpověď

• #11213 Reply

Renata

Dobrý den

dne 8.4.2006 jsem půjčila 80 000 Kč,- svému známému.Sepsali jsme smlouvu o půjčce, kde splatnost byla sjednána do 1.12.2007 s měsíčními splátkami 4000 Kč.Do dnešního dne jsem neobdržela žádnou splátku, kromě jedné na začátku, která činila 15 000.-. Ve smlouvě je sjednána i pokuta z prodlení ve výši 1 promile z dlužné částky/každý den. Prosím o radu jak postupovat dále a zda není již smlouva promlčena.

Děkuji Renata

• #11214 Reply

LENA

Dobrý den,

v srpnu loňského roku jsem pod tlakem a v dobré víře půjčila známé 20.000Kč s tím, že mi je do dvou dnů vrátí. Jelikož se jednalo o půjčku pod psychickým nátlakem, nebyla sjednána smlouva ani podepsána směnka. Mám pouze potvrzení z banky o výběru dané částky, po nějaké době jsem zjistila, že ten samý den, kdy jsem jí peníze půjčila já, vrátila společným známým stejnou částku. Před poskytnutím půjčky jsem byla uvedena v omyl co se účelu půjčky týče a spolehlivosti dlužníka. Teď po 10 měsících jsem konečně dostala aspoň polovinu. Bohužel jsem se v rámci této půjčky sama dostala do druhotné platební neschopnosti a vznikla mi tím škoda ve formě nuceného ukončení podnikání a neschopnosti splácet své pohledávky vůči poskytovatelům. Je nějaká šance, v mezích zákona, jak dostat své peníze zpět? Je možné vymáhat druhotně vzniklou škodu? Jak byste postupovali? Díky za rady

• #11215 Reply

Franken Sharp

Dobrý den,

u tohoto závazku je promlčecí doba tříletá a počíná běžet ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. To znamená, že 2.12.2007 máte tzv. nárok a můžete jej uplatnit u soudu.Toto právo u soudu uplatněte do 2.12.2009!Poté je půjčka promlčena. Doporučuji, pokud se v právních věcech nevyznáte, obrátit se na kvalifikovanou pomoc. Nebo mně kontaktujte na skapejska@seznam.cz

• #11216 Reply

Franken Sharp

Dobrý den,

soud může ze závažných důvodů na návrh některého z manželů zúžit společné jmění manželů. Na základě toho soudního rozhodnutí by byla půjčka vyňata ze společného jmění manželů.

• #11217 Reply

Alena Jančová

Dobrý den mám takový problém,byla sem nucena,kvůli sporům v přítelově rodinně podepsat jeho otci smlouvu o půjčce.Smlouvu sem podepsala,ale při konrole jsem zjistila,že je ve smlouvě chybně uvedeno moje rodné číslo,když jsem na to druhou stranu upozornila,že chci opravu,bylo mi řečeno,že to nehraje žádnou roli a že důležitý je můj podpis.Chci se proto zeptat je taková smlouva platná a nebo můžu se nějak bránit a bud požadovat opravu a nebo se ohrazovat tím,že smlouva není platná.Předem vám moc děkuji za odpověd.Můj email je alenajancova@post.cz

• #11218 Reply

Roman Patočka

Dobrý den, potřeboval bych poradit. S bývalou přítelkyní mám sepsanou smlouvu o půjčce na "3 000" datum splatnosti bylo do 1.4.2009. do teď jsem peníze neviděl a nějaká snaha ze strany expřítelkyně to řešit se také nekoná, proto se chci zeptat jaké právní kroky mohu učinit aby byla nucena mi peníze vrátit. Děkuji.

• #11219 Reply

mrs sandra chucks

Jste v nouzi o úvěr? Jste hledali, jak žádat o úvěr? Ty úvěru je čeká na vaše here.For momore informace kontaktujte mě prostřednictvím e-mailu dnes: mrs_sandraloanfirm@live.com

• #11220 Reply

Hana K

Dobrý den, potřebuji se zeptat před časem si ode mě přítel půjčil postupně 34 tis a nesplatil ani kč a ještě dalších 127 tis na které jsem si vzala půjčku od spořitelny. Nyní má problémy s bankami,kartami, nikde nesplácí, nekomunikuje po mbl, nevyzvedává si dopor. dopisy.Bojím se že na něj bude uvalena exekuce třeba na plt, neboť mimo auta nic nemá a já o své peníze přijdu také.Můžete mi poradit co mám dělat? Obě půjčky mám od něj podepsané s ověřeným podpise. Nyní nekomunikuje ani se mnou.Mámdvě zaměstnání abych mohla půjčku splácet.V dobré víře chce člověk druhému pomoci a naletí. Přítel nemá po výplatě ani kč vše prohraje v automatech nebo zaplatí nějaký dluh.Děkuji za odpověď.

• #11221 Reply

Milan Zeman

Zde pomůže jedině podání žaloby k soudu a následné nařízení výkonu rozhodnutí (exekuce).

• #11222 Reply

Milan Zeman

Ve Vámi popsané situaci doporučuji předběhnout ostatní věřitele (banky) podáním žalobního návrhu a následným návrhem na nařízení exekuce. Domnívám se, že bude možné nařídit srážky z platu,ovšem záleží na výši jeho příjmu. Doporučuji, aby Vám návrh sepsal advokát podle přesného znění smluv o půjčkách.

• #11223 Reply

Ondřej Múčka

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat,jak mám udělat smlouvu,když někdo nemá adresu trvalého pobytu-automatický má adresu mětského úřadu,kde bydlí.Mám použit adresu mětského úřadu,kde má trvalé bydliště a nebo místo ní rodné číslo a číslo OP.Předem děkuji za odpověď.

• #11224 Reply

Milan Zeman

K identifikaci smluvní strany postačí rodné číslo a číslo OP, adresa není nezbytným údajem.

• #11225 Reply

Milan Jirásek

Dobrý den,

postupně jsem kamarádovi napůjčoval cca 25tis. Kč.

S tím že bude postupně splácet. Zatím jsem ale neviděl ani korunu… Bohužel nemám smlouvu ani směnku. Nicméně mám svědky.

Chci s ním dodatečně podepsat smlouvu nebo směnku na tuto částku.

Chci se zeptat co se týče smlouvy o půjčce, musí se uzavírat u notáře nebo stačí mezi námi? Směnka pokud jsem to správně pochopil stačí mezi námi.

Pokud odmítne podepsat je ta částka nějak právně vymahatelná?

Další dotaz se týká toho co z těchto dvou možností je rychleji vymahatelné? Směnka nebo smlouva?

Pokud bych uzavřel smlouvu o půjčce jak je to s penále za neplacení jednotlivých splátek?

Předem děkuji za odpověď

S přáním hezkého dne

Milan Jirásek

• #11226 Reply

Milan Jirásek

Napadl mě ještě jeden dotaz, jak nejlépe ošetřit, aby se snadno dokazovalo, že splátka nebyla splacena?

Mám do smlouvy uvést, že peníze mají být na mém účtu v ten a ten den?

Ještě jednou díky

M. Jirásek

• #11227 Reply

Milan Zeman

Také smlouvu o půjčce si můžete uzavřít bez účasti notáře. Rychleji vymahatelná je směnka, neboť se můžete domáhat vydání směnečného platebního rozkazu, což je dost účinný institut. Pokud odmítne podepsat, je částka vymahatelná soudní cestou, ale budete prokazovat, že k půjčce došlo, zde bude soud vyslýchat Vámi uvedené svědky. Penále za nezaplacení jednotlivých splátek upravuje nařízení vlády – jedná se o úroky z prodlení, stanoví se jako výše repo sazby ČNB platné poslední den předchozího kalendářního pololetí + 7% a tato výše se od 1.7.2010 nemění (před tímto datem se měnila každého půl roku – záleží tedy na skutečnosti, kdy jste peníze půjčil).

• #11228 Reply

Milan Zeman

Samozřejmě, že nejlépe prokazatelné je připsání částky na účet.

• #11229 Reply

Milan Jirásek

Našel jsem vzor na

http://nadrevo.blogspot.com/2010/04/vzor-smenky.html

Je vzor směnky "Směnka vlastní splatná v určitý den" právně platná?

Jak je tam ten dodatek ohledně rozhodčího řízení stačí tam změnit jen, že rozhodčí soud má sídlo v Praze a dát pryč IČO a webovou adresu?

Děkuji

M. Jirásek

• #11230 Reply

Milan Zeman

Směnka podle vzoru je v pořádku, ovšem na Vašem místě bych zcela vypustil odstavec o rozhodování v rozhodčím řízení. Je nadbytečný, nárok lze uplatnit u soudu a celé řízení je spojeno s krátkými lhůtami.

• #11231 Reply

Milan Jirásek

Tak a poslední otázka, snad už.. Musí mít směnka 2 kusy? Tzn označení "Originál" a "Kopie"?

Díky

M.Jirásek

• #11232 Reply

Milan Zeman

Směnku postačí vyhotovit jednou.

• #11233 Reply

Radek Novotný

Dobrý den.

Mám takový problém, půjčil jsem kamarádovi 15.000Kč s tím že jsme sepsali smlouvu o půjčce a všemi náležitostmi, kdy do určitýho termínu mi měl splatit dluh ale nesplatil. Následně odcestoval do Spojených států a zde bude neurčitou dobu pobívat a já mám obavy že mi ty peníze nevrátí, že se tímhle způsobem vyhne něakýmu postihu, i kdybych provedl další právní kroky proti němu.. Mohli by jste mi poradit jak se zachovat a postupovat,aby jsem ty peníze od něj dostal zpět, jak se s takovou situací vypořádat..? Děkuji za odpověď

• #11234 Reply

Alena Dittrichová

Dobrý den, bývalému příteli jsem půjčila postupně 40 000 Kč. Nemám doklady o tom na co peníze použil. Ale jsme dohodlý, že částku mi bude splácet. Chtěla bych moc poradit, jak mohu tuto smlouvu o půjčce sepsat a zda bude právně platná, pokud mi nebude dluh splácet. Také mi prosím poraďte, zda si tuto smlouvu máme nechat někde ověřit. Moc Moc děkuji za odpověď. Mail: Aragornicka@seznam.cz

• #11235 Reply

Milan Zeman

Ve smlouvě musí být uvedeno, že přenecháváte expříteli peníze a jeho závazek Vám je po určité době vrátit. Lze uvést, že závazek uhradí ve splátkách. Úroky sjednávat nemusíte. Pokud bude smlouva řádně podepsaná, bude soudně vymahatelná.

• #11236 Reply

ado ado2

Další informace na téma půjčka jsem našel také na webu pujcky-penez.info

• #11237 Reply

ado ado2

• #11238 Reply

ado ado2

• #11239 Reply

ado ado2

• #11240 Reply

ado ado2

• #11241 Reply

Nikol Pažoutová

Dobrý den,

půjčila jsem svému bývalému příteli 85 000 Kč. Měl to splatit v březnu 2010, ale nic jsem z něj nedostala a vubec nekomunikuje. Kontaktovala jsem právníka, ale ten mi řekl, že pokud má spousty dalších dluhů (což on má), je šance na získání peněz malá. Také jsem zjistila, že v době, kdy jsme smlouvu podepisovali, měl už trvalé bydliště které bylo na smlouvě změněné (na městký úřad). Chci se zepatat, jestli by toto mohl znamenat problém. A dále, jestli má tedy smysl zkusit vymáhat částku soudní cestou, protože bude složité zjistit už jen to, kde se právě nachází. Také jsem přemýšlela o firmách vymáhájící pohledávky, ale přijde mi, že to jsou jen podvodníci a že by asi částku stejně nevymohli… Co myslíte, jaké je v tomto případě nejlepší řešení? Děkuji, Nikol (nikipa@email.cz)

• #11242 Reply

Guardian Finance Company guardian

Vzhledem k ekonomické krizi, Guardian Finance Company přišla s plánem pomoci méně privilegium, finančně oslabení, špatný příjmy, nezaměstnané a malých podnikatelů, kteří hledají pomoc a další rekapitalizaci.

Guardian Finance Company v současné době nabízí soukromé, obchodní, firemní i osobní půjčky s minimálním zájmem; cenu pouhých 3% během jednoho roku až 30 let doby splácení trvání do kterékoliv části světa. Dáme z úvěrů v rámci minimálního rozsahu £ 5,000.00 maximální £ 500,000,000.00

Budeme rádi, když nám tyto informace v případě zájmu.

1) Celé jméno:

2) Stát:

3) Půjčka potřebné množství:

4) Doba trvání úvěru:

5) Telefon:

6) Povolání:

Poskytujeme rychlé rozhodnutí, a může zařídit podmíněnou nabídku do 48 hodin. Všechny odpovědi by měly být předány na naši adresu firemním e-mailům: gfservice@live.co.uk, nebo si můžeme Vám naše webové stránky, kde můžete nás kontaktovat. Jakmile obdržíme tento detail, budeme zpracovávat vaše úvěr ke schválení.

S pozdravem

Dr. Daniel Dylan

Guardi

• #11243 Reply

Vzhledem k ekonomické krizi, Guardian Finance Company přišla s plánem pomoci méně privilegium, finančně oslabení, špatný příjmy, nezaměstnané a malých podnikatelů, kteří hledají pomoc a další rekapitalizaci.

Guardian Finance Company v současné době nabízí soukromé, obchodní, firemní i osobní půjčky s minimálním zájmem; cenu pouhých 3% během jednoho roku až 30 let doby splácení trvání do kterékoliv části světa. Dáme z úvěrů v rámci minimálního rozsahu £ 5,000.00 maximální £ 500,000,000.00

1) Celé jméno:

2) Stát:

4) Doba trvání úvěru:

5) Telefon:

6) Povolání:

Poskytujeme rychlé rozhodnutí, a může zařídit podmíněnou nabídku do 48 hodin. Všechny odpovědi by měly být předány na naši adresu firemním e-mailům: gfservice@live.co.uk, nebo si můžeme Vám naše webové stránky, kde můžete nás kontaktovat. Jakmile obdržíme tento detail, budeme zpracovávat vaše úvěr ke schválení.

S pozdravem

Dr. Daniel Dylan

Guardi

• #11244 Reply

1) Celé jméno:

2) Stát:

4) Doba trvání úvěru:

5) Telefon:

6) Povolání:

S pozdravem

Dr. Daniel Dylan

Guardi

• #11245 Reply

1) Celé jméno:

2) Stát:

4) Doba trvání úvěru:

5) Telefon:

6) Povolání:

S pozdravem

Dr. Daniel Dylan

Guardi

• #11246 Reply

Larry Fox

Hledáte půjčku na velmi nízké úrokové sazby po celou dobu trvání úvěru?

Už jste se snažil získat úvěry od bank, ale bez úspěchu? Nutně potřebují peníze dostat z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo zavedení vlastního podnikání?. Nabízíme dlouhodobé a krátkodobé půjčky s výše úvěru v rozmezí od 5,000 do 5,000,000.00 v nás dolary, libry šterlinků, euro, Kč, atd. s nízkou úrokovou sazbou ve výši 3% pro všechny části world.The aplikace je k dispozici pro žadatele, kteří mají 18 let a výše.

Pro více informací prosím kontaktujte e-mailem: 24hourloanservice@gmail.com

S pozdravem

Larry Fox

• #11247 Reply

Krista Timm

CreditON – SMS půjčky, online půjčky a krátkodobé půjčky do 10 000 Kč, které máte na vašem účtu ihned. Bez skrytých poplatků a nutností doložení příjmů. Visit: <a href="http://www.crediton.cz/">pujcka</a&gt;

• #11248 Reply

Lenka Brázdová

Dobrý den,

půjčila jsem větší obnos peněz, sepsala jsem s osobou jen ruční smlouvu, kde jsou naše jména s podpisy a rodná čísla s datumem splatnosti. Pokud jsem peníze do tohoto datumu nedostala, mohu s touto smlouvou nějak naložit?

Děkuji za odpověď

• #11249 Reply

Notářské Služby

Nejlepší je pokusit se s dlužníkem jednat, nabídnout mu dodatečnou lhůtu ke splacení dluhu za podmínky, že společně zajdete k notáři a sepíšete uznání dluhu se svolením k vykonatelnosti. Pokud dlužník nebude ochoten k takovému kroku, pohrozte mu žalobou a vymáháním dluhu soudní cestou.

http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2012/12/pujcujeme-penize-ochrana-veritele.html

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Smlouva o půjčce‘
Informace o uživateli: