Diskuze ke článku ‚Smluvní pokuta jako zajišťovací institut podle občanského zákoníku‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Smluvní pokuta jako zajišťovací institut podle občanského zákoníku‘

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let.

• Autor

Jan Novotny

Prosim autora o radu, zda je možno uplatnit nahradu skody vznikle udelenim pokuty stavebnim uradem za castecnou pristavbu bez stavebniho povoleni, pokud stavbu provadelo druzstvo dle smlouvy o dilo, v niz nebyla osetrena odpovednost za pripadnou vzniklou skodu stavebni firmou, ktera sama ji zpusobila, kdyz stavebni dozor se zrika jakekoli odpovednosti.Stav.firma stavela cast stavby bez staveb.povoleni s oduvodnenim, ze jinak neslo a nevyckala vyneti casti pozemku z verejne zelene.

• #21910 Reply

Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

Dobrý den,

na Vámi položenou otázku nelze jednoznačně odpovědět. Bylo by to možné až po znalosti smlouvy o dílo a vzájemných vztahů. Nicméně však obecně platí, že zajištění stavebního povolení apod. je věcí objednatele stavby a nikoli zhotovitele. Záleží na tom, jestli zhotovitel požadoval stavební povolení, jestli dostal od objednatele pokyn začít stavět i bez něj apod.

Doporučuji obrátit se spíše na nějakého advokáta, který Vám po seznámení se s celou situací dokáže lépe odpovědět, jak vysoká je šance na úspěch.

Nikdy v žádném sporu však není možno jednoznačně říci, která strana bude úspěšná. Takovou záruku Vám nikdo nedá.

• #21911 Reply

Marie

Pracuji ve firmě, která platí řádně nájem za užívané prostory. Z důvodu poruchy topení, nás byl nucen zaměstnavatel propustit z práce a vyplatit nám náhradu mzdy. Může chtít po svém pronajimateli nějakou náhradu – např. za ušlý zisk, nebo slevu na nájmu?

Mockrát děkuji za odpověď.

• #21912 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

nájemce má právo na slevu z nájmu, pokud mohl předmět nájmu užívat jen omezeně a to z důvodu, že pronajímatel neplnil své povinnosti z nájemní smlouvy (tj. zejm. zajistit předmět nájmu způsobilým k užívání). Toto právo na slevu na nájemném musí nájemce u pronajímatele uplatnit bez zbytečného odkladu a písemně.

• #21913 Reply

JD

Mám platit smluvní pokutu za porušení dohody ,i když jsem dohodu neporušila?Jak se mohu bránit?

• #21914 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jste nic neporušila, pak jim zašlete vyjádření, proč se domníváte, že je po Vás pokuta požadována neoprávněně. Pokud si je druhá strana jistá, že je v právu, pak ať podá žalobu a svůj požadavek náležitě obhájí. Nebo můžete se smlouvou rovnou zajít k advokátovi, ten je pak může vyzvat, aby upustili od svých neopodstatněných nároků.

• #21915 Reply

Olga Pechová

Dobrý den,můžete mi prosím poradit?Před 5ti lety jsem uzavřela ZS s realitní kanceláří smlouvu o přenechání družstevního bytu.Před 2 lety jsem byt prodala sama a nyní po mě RK požaduje smluvní odměnu.Při realizaci mi makléřka tvrdila,že u družstevních bytů se nejedná o změnu vlastnických práv na katastru a tudíž ani nemohou zjistit skutečnost zda jsem byt přenechala.Může SBD realitní kanc.poskytnout informace o členech družstva?Je mi divné,že RK po jediném tel.hovoru požadovanou částku snížila téměř o polovinu.Předem moc děkuji

• #21916 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tomto případě nejde o převod vlastnictví k bytu, ale o převod členských práv a povinností, takže jste byt prodat nemohla. Není totiž Váš, ale družstva. Prodala jste pouze členský podíl s právem k nájmu bytu. Jinak u podobných dotazů platí, že bez znalosti předmětných smluv, lze těžko určit, jestli druhá strana postupuje v souladu s nimi nebo ne.

Jinak to, jestli družstvo RK potvrdilo změnu v osobě nájemce je věcí družstva. Něco takového by navenek sdělovat nemělo, ale v jsme v ČR, kde se nedaří udržet v tajnosti ani mnohem závažnější informace, takže proti tomu těžko něco zmůžete.

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Smluvní pokuta jako zajišťovací institut podle občanského zákoníku‘
Informace o uživateli: