Diskuze ke článku ‚Společný nájem bytu‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Společný nájem bytu‘

Zvolené téma obsahuje celkem 41 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jana a poslední změna je stará 4 roky, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #23539 Reply

  Alena

  Dobrý den,

  stále mi není jasné jak je to se vznikem společného nájmu bytu manžely. V roce 1986 jsem se stala nájemcem podnikového bytu. V roce 1995 jsem uzavřela sňatek. Nyní jsem obdržela výpověď z nájmu bytu od současného majitele, kde je uvedeno toto:

  "Předmětný byt pozbyl charakteru podnikového bytu zrušením citovaného zákona novelou občanského zákoníku č. 509/1991 Sb. ke dni 1.1.1992. Vzhledem k tomu, že k podnikovému bytu nemohlo vzniknout právo společného nájmu bytu manžely, jste výlučným nájemcem tohoto bytu."

  Má pronajímatel pravdu, pokud jsem uzavřela sňatek v době, kdy byt už nebyl podnikový? Jak mám postupovat dál? Je jedinou možností podat žalobu na neplatnost výpovědi z nájmu nebo se mám dožadovat, aby byla nejprve výpoveď adresována nám oběma?

 • #23541 Reply

  Renata Havelková

  Dobrý den, chtěla bych se informovat na tuto situaci a zároveň Vás poprosit o radu: Přistěhovala jsem se za svým přítelem do rodinného domku jeho rodičů, kde společně užíváme 1 pokoj s kuchyní.Tuto domácnost jsem vybavila veškerým svým nábytkem a spotřebiči. V současné době se náš vztah rozpadl, přítel i jeho rodiče na mne naléhájí, ať se odstěhuji. Bohužel ve městě, kde žiji, nemohu sehnat podnájem a ani má finanční situace neumožňuje koupi bytu. Nevím, jak dalece mohou zajít s mým vystěhování a jak eventuelně se mohu bránit tzv. vystěhování na ulici? Nemám zde hlášené trvalé bydliště, ale na městském úřadě mám přijatou žádost do pořadníku na obecní byt.Velice děkuji za odpověď, přeji hezký den.

 • #23542 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud byt neopustíte dobrovolně, mohou vlastníci domu podat soudu žalobu na Vaše vyklizení. Dům jste totiž užívala pouze na základě jejich souhlasu a ten Vám byl odňat, takže nyní užíváte dům neoprávněně. Nicméně ani v takovém případě Vás bez soudního rozhodnutí na ulici vystěhovat nemohou, protože by se tak mohli dopustit trestného činu.

  Doporučuji tedy urychleně najít něco jiného a rozhodně nečekat na nějaký pořadník.

 • #23543 Reply

  martina

  Dobrý den. Bydlím 10 let s manželem v rod.domku spolu s mými rodiči, na které je jento dům napsaný. Placení nájemného, veškerých doplatků probíhá napůl.Jakékoli rekonstrukce v bytě si hradíme sami. Chtěla jsem se zeptat jestli se i v takovém případě sepisují nějaké smlouvy,které by v případě úmrtí rodičů zohledňovali naše vklady do rekonstrukce Mám ještě bratra se kterým se budu o dům v budoucnosti dělit.

 • #23544 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to záleží na Vás, jestli nějakou takovou smlouvu sepíšete.

 • #23545 Reply

  martina

  děkuji ze odpověď jen mám ještě doplňující dotazy.

  1) Pokud nic nesepíšu, zohledňovat se mé vklady nebudou?

  2) Pokud sepíšu je třeba mít smlouvu notářsky ověřenou a jaké údaja by v ní neměly chybět?

  děkuji

 • #23546 Reply

  TOMÁŠ DEMEL

  DOBRÝ VEČER PROSIM VÁS MÁM PŘÍTELKINI A SNI MÁM 2 DĚTI A CHTĚL PŘEPSAT BYT NA NI ALE PRI TO NEJDE BYDLIME SPOLU UŽ ROK A PŮL¨.MÁM MESTSKÍ BYT

 • #23547 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ten byt ale není Váš, máte ho jen v nájmu, tak jak ho na ni chcete přepsat? To by město s ní muselo uzavřít nájemní smlouvu.

 • #23548 Reply

  xxx

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, za totality jsem vysoudila byt po mém zesnulém dědovi, po revoluci byt získali majitelé,kteří se dohodli a cely dům prodali.Byt byl samozřejmě napsaný na mě. Potom jsem se ale vdala. Sehnala jsem družstevní byt, který mi majitel koupil. Tam jsem ale už byla napsaná já i manžel (samozřejmě, že manžel jako první a ženská jako druhá). členem družstva jsem ale byla vedená já. Jak by se postupovalo, kdyby jsme se rozvedli. Manželovo právo na užívání by zaniklo rozvodem, nebo bych se s ním musela vyrovnat a dát mu náhradu za polovinu bytu Děkuji

 • #23549 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  za trvání manželství existuje tzv. společný nájem družstevního bytu. Po rozvodu tento společný nájem bytu zaniká a nájemcem se stává pouze jeden z rozvedených manželů. Ti se buď dohodnou nebo rozhodne na návrh soud. Přihlédne přitom k zájmům nezletilých dětí, k tomu, kdo se o získání bytu přičinil atd. Pokud jste byt získala před sňatkem vy, zůstane právo Vám.

 • #23550 Reply

  Hana Vávrová

  Mám již plnoletého syna, který má u nás trvalé bydliště. Ačkoliv vystřídal několik zaměstnání, nikdy nepřispíval na nájemné a stravu. Neustále uzavírá nové úvěrové smlouvy, které pak nehradí a hradíme je my rodiče z obav z exekutarů. Syn s námi momentálně již 2 měsíce nebydlí. Poraďte jakým způsobem mohu zrušit jeho trvalé bydliště na naší adrese, jelikož žádná domluva na něj nefunguje. Děkuji.

 • #23551 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  dojděte na příslušný obecní úřad a podejte žádost o zrušení jeho údaje o trvalém bydlišti ve Vašem bytě z důvodu, že se tam již nezdržuje.

  Jen na okraj – a Vy se divíte, že si stále uzavírá nové úvěrové smlouvy, když ví, že je za něj uhradíte Vy? Proč to děláte?

 • #23552 Reply

  Hana Vávrová

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď. Jeho dluhy platíme jak jsem psala, ze strachu z exekutorů. Mohla by jste mi tedy ještě poradit, jak bych mohla uhájit náš majetek v případě, že by jeho neplacení došlo až k exekuci v době, kdy by ještě jeho trvalé bydliště bylo u nás?

  Děkuji.

 • #23553 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  údaj o trvalém bydlišti a případná exekuce spolu vůbec nemusí souviset. Exekutor jde na adresu, o níž ví, že se tam povinný zdržuje.

  Navíc, jestliže exekutor zabaví Váš majetek, jednoduše podejte vylučovací žalobu soudu a domáhejte se vyloučení vašich věcí z exekuce.

 • #23554 Reply

  Svatopluk Bartusek

  Rodiče se před 6 léty přestěhovali do bytu babičky.

  Důvodem byl její zdravotní stav a nutnost celodenního opatrování. Řádně písemně oznámili změnu pronajimateli.Nájemcem bytu je babička.Jakým způsobem lze práva a povinnosti nájemce převést případně rozšířit i na rodiče ( např. jednání o koupi bytu aj.)Rodiče nemají vlastní byt.

  Děkuji

 • #23555 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pronajímatel by musel uzavřít nájemní smlouvu i s rodiči, k čemuž však rozhodně není povinen a záleží na něm, zda na to přistoupí. Pokud by babička zemřela, přejde nájemní právo na rodiče.

 • #23556 Reply

  Svatopluk Bartusek

  Musí být vždy nová nájemní smlouva, nebo je postačující dohoda mezi dosavadním nájemcem, další osobou a pronajímatelem ?

  Děkuji.

 • #23557 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže by nedošlo k přechodu nájmu z důvodu úmrtí původního nájemce, vznikal by nový nájemní vztah na základě nové nájemní smlouvy. Je však třeba původní nájem zrušit a to nejlépe dohodou o skončení mezi pronajímatelem a babičkou.

 • #23558 Reply

  IRENA VANKOVA

  DOBRY DEN,PO ROZVODE ZUSTAL DRUZSTEVNI BYT MANZELOVI,DRUZSTEVNI POPLATEK 33000KC JSEM PLATILA JA,ROZVEDENA JSEM ASI 15 LET A BYLO SEPSANO ZE JSME MAJETKOVE VYROVNANI,PRED NEDAVNEM BYVALY MANZEL BYT PRODAL,NEVIM ZA KOLIK ALE ME ANI Z POCITU SLUSNOSTI 33000KC NEDAL,MUZU ZADAT A O ZAPLACENI TETO CASTKY A JAKYM ZPUSOBEM,DEKUJI IRENA.

 • #23559 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže jste se jednou vypořádali, jste vypořádáni. Proč by Vám měl nyní cokoli vyplácet? K tomu rozhodně není povinen a "pocit slušnosti" je právně nevymahatelný.

 • #23560 Reply

  Petr Fojtik

  Dobry den.

  Jde o manzele kteri maji spolecne pronajaty byt.Jsou v rozvodovem rizeni,manzel se nekolikrat nedostavil soudu k rozvodu.Doslo k tomu,ze 3 mesice nebzl zaplaceny najem,manzel na to odmitl prispet a hrozila podle najemni smlouvy okamzita vypoved z bytu u obouch manzelu.Po dohode s majitelem chybejici cast bude doplacena a melo by dojit k prepsani smlouvy.Dotaz,lze tu smlouvu prepsat bez souhlasu mamnzela,ktery neprispiva na najem?Dale,je mozne,aby manzelka nadale platila jen polovinu najmu s tim,ze majitel nedoplatek bude vymahat po manzely,bez toho,aby ji hrozilo vystehovani?

 • #23561 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, společný nájem bytu manžely po rozvodu musí být vypořádán. Dokud není, tak jsou oba nájemci a za nájem ručí společně a nerozdílně. Takže pokud je za jednoho z nich zaplacen nájem druhým nájemcem, pak ten, kdo zaplatil, může částku vymáhat po nájemci – dlužníkovi. Je to věc nájemců a nikoliv pronajímatele. Pokud není placeno, je dán výpovědní důvod bez ohledu na to, že neplatil jen jedení nájemce. Pronajímatel má nárok na celý nájem, ne jen na 1/2 s tím, že si druhou 1/2 bude pracně vymáhat po dlužníkovi.

 • #23562 Reply

  Martin Urban

  Dobrý den.

  Mám takový podobný problém. Můj otec (vlastník bytu) a moje matka se dostaly do finančních problémů. Jelikož neplatily nájemné zhruba rok, město usneslo o vystěhování a nabídly náhradu bydlení. Jenže mě už je 19 let a dopisy o vystěhování přišly pouze mému otci a mé matce, já jsem do dneška žádný dopis neobrdržel. Myslíte, že jako "spoluvlatník" bytu mám právo ještě na odvolání? Nebo dala by se tato situace nějak zachránit aniž bych já přišel o střechu nad hlavou? Předem děkuji za odpovědi. S pozdravem Martin Urban alias Lorenzo

 • #23563 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vám nikdo žádný dopis posílat nebude a není ani důvod. Předně, vy nejste žádný spoluvlastník – zde se jedná o nájem a ne o vlastnictví bytu. Jedná se o nájemní vztah a jedinými nájemci jsou pouze vaši rodiče – vy jste jen uživatel bytu a jste tak povinen se z bytu vystěhovat spolu s rodiči.

 • #23564 Reply

  Matynna Lowyová

  Dobrý večer,

  Pronajali jsme si s kamarády byt. Avšak po roce se jeden z nich odstěhoval a odmítl zaplatit poslední díl nájmu (to, že se stěhuje oznámil 1.den v měsíci – platíme od toho nde další měsíc). Uplynulo již 14.dní, ale ještě si z bytu neodnesl své věci. Musí nám tuto částku uhradit a nebo se o ní musíme vlastně podělit s ostatními spolubydlícími?

  Děkuji za jakoukoliv odpověď

 • #23565 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to záleží čistě na Vaší vzájemné dohodě na počátku nájemního vztahu. Pokud byste však chtěli dluh vymáhat, museli byste být schopni existenci takové dohody prokázat.

 • #23566 Reply

  ALOIS GREPL

  DOBRÝ DEN MÁM DVĚ CERY PLNOLETÉ BYDLÍM V NAJEMNÍM BYTĚ . PROTOŽE STARŠÍ JAK ZAČALA

  CHODIT DO PRÁCE NEDÁ SE TO SNÍ VYDRŽET NEBUDU VŠE POPISOVAT JAKÁ JE MOŽNOST ODHLÁSIT

  Z BYTU HODLÁM SE STĚHOVAT MUSÍM CERU NAHLÁSIT NA NOVU ADRESU DĚKUJI.

 • #23567 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  dceru (stejně jako kohokoli jiného) můžete z bytu odhlásit pouze v případě, že v bytě nebydlí. Navíc, otázka odhlášení z trvalého bydliště nemusí souviset s tím, zda dotyčný v bytě bydlí nebo ne. Jestliže se chcete stěhovat, odstěhujte se a přehlaše si pouze své údaje. To, zda si je přehlásí i dcera nechte na ní.

 • #23568 Reply

  Dana Škopkova

  mám 20 let nájemní smlouvu na byt u majitele.S manželem jsme se odstěhovali na chatu a v bytě zůstala naše 17 -ti letá dcera,která zde má od narození trvalé bydliště.Můžeme se s manželem z bytu odhlásit a nechat tam nahlášenou pouze jí,přepsat na ní nájemné ať se může starat sama? Neradi bychom o byt přišli. Děkuji

 • #23569 Reply

  Adriana Nová

  Dobrý den.S manželem jsem již 2 roky rozvedená. V době trvání manželství jsme dostali státní byt.Do tohoto bytu jsem se již nastěhovala pouze s dcerou, která mi byla svěřena do péče. Bývalý manžel do tohoto bytu se nikdy nenastěhoval a ani zde nemá žádné osobní věci. Již 2,5 roku bydlí u své přítelkyně.Nájem nikdy neplatil a ani nepřispíval žádnou částkou. Napsala jsem již před rokem čestné prohlášení o zrušení plateb (roční vyúčtování) ze 3 na 2 osoby.

  Nevím jak mám momentálně postupovat, neboť bývalý manžel se najednou hodlá nastěhovat do 1. pokoje. S tímto nesouhlasím, už kvůli velkým rozporům mezi námi. Byt mi přenechal s tím, že jsem přebrala na sebe veškeré dluhy toto je i notářsky ověřené, protože si hodlal po rozvodu vzít hypotéku. Veškeré zařízení v bytě je také napsané na mě. Byt užívám pouze s dcerou. Děkuji A.Nová

 • #23570 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na tom se domluvte s pronajímatelem.

 • #23571 Reply

  Marie Pilařová

  Bydlíme s manželem ve státním bytě a od září letošního roku je k trvalému bydlištěi spolu s námi přeihlášen i syn a jeho žena. Chcem změnit trvalý pobyt na rekreační objekt a nechat v bytě bydlet syna s manželkou. Je to možné a po jaké době společného bydlení?

 • #23572 Reply

  Jitka

  Dobrý den,

  prosím o radu: žiji v obecním bytě, který je po smrti prarodičů přepsán na matku. Veškeré náklady spojené s nájmem a všemi poplatky však platím or roku 1998 já. V květnu 2006 se k nám s prosíkem přistěhovala sestra, která se rozvedla. Bohužel si přepsala trvalé bydliště k nám. Nyní se odmítá odhlásit. S novým přítelem si pronajali byt – v osobním vlastnictví – majitel bytu si dal do smlouvy omezení, kdy se nesmějí v bytě přihlásit k trvalému pobytu. Vzhledem k tomu, že má sestra velké dluhy, které v poslední době poněkud nezvládá platit, obávám se toho, že bude můj majetek zabaven exekutory. Požaduji po matce, aby jako nájemce zrušila sestře trvalý pobyt. Matka to však psychicky nezvládá. Nejlepší by bylo, kdyby zažádala o převod nájmu na mne – beztak já jej již 10 let platím, ona si absolutně nemůže finančně dovolit přispívat ani částečně… Je to možné a jak zažádat? Matka je pro. Případně, je možno mne připsat jako plnoprávného spolunájemce bytu, nejen uživatele bytu?

 • #23573 Reply

  Lara Tobiczykova

  Dobry den, bydlim se dvema kamaradama a manzelem v pronajatem druzstevnim byte (proto ve smlouve "majitel" bytu je uvedeny jako "najemce" a my vsichni 4 jako podnajemci). Prednedavnem ale prislo rocni vyuctovani a zjistili jsme, ze skutecne poplatky za sluzby ani zdaleka neodpovidaji tomu, co mame uvedeno ve smlouve jako zalohy a mame doplatit pomerne velkou castku a tim padem se kazdemu z nas najem prodrazuje (a to i zpetne) o 25%. Proto jsme se s manzelem rozhodli, ze za takovych podminek byt pronajimat nechceme (poplatky samozrejme uhradime) a chteli bychom tento byt vypovedet. Spolubydlicim ale toto zdrazeni moc nevadi a radi by v byte zustali. Muzeme vypovedet byt pouze my s manzelem, nebo potrebujeme k vypovedi vsechny podnajemce? Dekuji!

 • #23574 Reply

  Monika Hejlova

  Dobry den

  moc ráda bychc se zeptala,zda starosta obce a obec která vlastní panelovy dum kde jsem najemnicí musí vést zvlášt knihu o výdajích a platbach.Ptala jsem se pana starosty a on odpověděl,že nemusí,protože obec vydává ze svého rozpočtu peníze a proto nemusí oddělovat naše najemné a vest zvlášt udaje.Je pravda co mi odpověděl nebo je povinost vest zvlášt udaje obce a zvlášt udaje o vylohách paneloveho domu.

  moc děkuji za radu

  p.Hejlová

 • #23575 Reply

  Tomáš Smolík

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali mohou vzniknout jakékoliv právní nároky v níže uvedené situaci:

  Bratr mé matky bydlí v nájmu bytu, který matka koupila, aby tam mohla babička dožít. V současné době si bratr našel přítelkyní, která má trvalé bydliště na městském úřadě, a s kterou sdílí domácnost již přes půl roku. On platí nájemné 3,- Kč + energie cca 3.500,-. a ona již 2x za sebou poslala po bratrovi mé matky 1.000,- Kč.

  Nechci se dožít jakéhokoliv vyústění situace do podoby hádek, aj. Máme to nějak ošetřit v nájemní smlouvě?

  Děkuji a jsem s pozdravem

 • #23576 Reply

  Jiří Soukup

  Dobrý den,

  bydlím se svou čtyřčlenou rodinou ve státním bytě, ve společném nájmu se svou babičkou, na kterou je napsán dekret a my jsme jako osoby bydlící. V současné době je to tak, že já s rodinou užíváme dva pokoje a babička jeden, z nájmu platím dvě třetiny a babička jednu. Podle jejího nového požadavku bychom měli platit čtyři pětiny, podle počtu osob, i za nezletilé děti. Může si babička diktovat, kolik musíme měsíčně platit?

  Děkuji za radu

 • #23577 Reply

  Metr Sakr

  Dobrý den,

  platí to i v případě, že jsem se podílel na placení nájmu? Nestávám se tím spolunájemníkem? A tím pádem bych měl být také obeslán a vyzván? Nebyl jsem, platí tedy i pro mne vystěhování? Děkuji.

 • #23578 Reply

  Karel Dlouhý

  Nájemník je ten, na koho je uzavřena nájemní smlouva. Ostatní jsou jen členové jeho domácnosti a musejí se vystěhovat s ním.

 • #23579 Reply

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala jaká práva a povinnosti mají nájemci při zjištění, že do bytu zatéká a začíná se objevovat plíseň?

  Děkuji.

 • #23580 Reply

  Milan Zeman

  Budou-li místnosti zdraví závadné, mají právo odstoupit od smlouvy. Pokud nechtějí odstoupit od smlouvy, mají právo, aby pronajímatel uvedl na své náklady byt do stavu způsobilého řádnému užívání.

 • #23581 Reply

  Jana

  Dobrý den,

  po ukončení vypořádání SJM, jsem dle rozsudku bývalému manželovi vyplatila peníze za byt a byt připadl do mého výlučného vlatnictví. Soud zkončil v září, rozsudek je od prosince pravomocný. Byt v katastru nemovitostí zatím stále ještě není převeden jen na mne. Bývalý manžel mě za byt nic neplatí, v bytě od února již nemá žádné věci, ale klíče mi nevrátil a odmítl se odhlásit, prý nemá kam jít. Poradíte mi, jak ho můžu z bytu odhlásit? Na úřadě mi řekli, že dokud byt v katastru není převeden na mne, tak s tím nelze nic dělat.

  Předem Vám děkuji za odpověď.

  Jana

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Společný nájem bytu‘
Informace o uživateli: