Diskuze ke článku ‚Typy rozvodů‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Typy rozvodů‘

Zvolené téma obsahuje celkem 322 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Kateřina Veselá a poslední změna je stará 6 let, 2 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #6792 Reply

  Tereza Zemanovičová

  Chtěla jsem se zeptat, vdávala jsem se v červnu 2002, v prosinci 2002 se nám narodil syn.Můj manžel podal žádost o rozvod v únoru 2003, takže jsem spolu žili pouze 8 měsíců.Vzájemně uvažujeme o dohodách na majetku, na výživném pro syna a na výživném pro mě, vzhledem k tomu, že jsem na mateřské dovolené.

  Pokud uzavřeme s manželem výše uvedené dohody, rozvedou nás, ikdyž naše manželství netrvalo ani 1 rok ?????

 • #6793 Reply

  Petr Kovář

  Rozvádím se,mé manželství již víc jak rok neplní svou funkci.Dohodli jsme se na majetku, chci své ženě vyjít vstříc,jak jen to bude možné, co se týče financí i nového bydlení. Máme 5-letou dceru a jelikož ji velice miluji, rád bych požádal o svěření do mé péče nebo o střídavou rodinnou péči.Zajímalo by mě,jak na tohle reaguje právo v ČR.Mé bytové i finanční podmínky jsou dobré,lepší než "protistrany".Dcerka by měla odpovídající podmínky.Manželka se odstěhuje o 15 km dál z místa původního bydliště (byt je totiž mých rodičů).Jsem přesvědčen, že dokážu zabezpečit dcerce stejné,ne-li lepší citové i bytové a finanční podmínky podmínky,jako její matka.Jaké mám šance?Petr.

 • #6794 Reply

  Pavla Tomešová

  Chci Vás požádat o radu, chci se rozvést dle § 24a – tedy tzv. dohodnutý

  rozvod, s manželem jsme sepsali dohodu o vzájemném vypořádání majetku a budoucího bydlení, dohodu o výchově a výživě dětí po rozvodu, manžel s návrhem na rozvod souhlasí, ale žijeme ve společné domácnosti – tedy nesplňujeme podmínku že manželé spolu 6 měsíců nežijí. Dá se manželství rozvést dle § 24a odst. 1 ? Děkuji za odpověď.

 • #6795 Reply

  Martin Koplík

  S manželkou spolu víc než rok nežijeme,nebydlíme,bezproblému jsme se na všem dohodli ,jen se mi nepodařilo vyřešit otázku placení nájemného a úvěru.zajímalo by mne jak řešit finannční vypořádání na majetku.před rozvodem a po rozvodu.Koupil jsem byt,který po domluvě bude užívat manželka s dítětem.Přestože spolu již nežijeme platím nájem a služby související s tímto bytem.Dále splácím společný úvěr.Poraďte:1. jak přimět ženu aby se také podílela na placení.

 • #6796 Reply

  šindelář

  Manželka podala návrh na nesporný,majetkové vztahy jsme vyřešili ,ale mame dvě děti ve věku 14/17 let manželka se dobrovolně odstěhuje z bytu první kategorie,ale požaduje,aby děti zůstaly s ní.

  Stěhuje se do rodiného domu,kde bydlí její bratr s rodinou a její rodiče

  tedy evidentně do horších podmínek např 14 kluk spí s tchýní v jednom pokoji v koupelně se odchovává drubež atd. a ještě děti budou muset denně dojíždět do Prahy do školy,je nějaká naděje aby děti zůstaly v mé peči,v tomto bodu se nemohu s manželkou domluvit.Manželka v tomto prostředí vyrůstala tudíž ji to nevadí,ale já se stím smířit nemohu svěřit děti do takového prostředí. děkuji za případnou právní radu s pozdravem šindelář vl.

 • #6797 Reply

  radim

  JIZ 25 LET ZIJI S MANZELEM A POSLEDNICH 5 LET NAM TO VUBEC NEFUNGUJE.PORAD SE HADAME!OBCAS ME I UHODIL HODNE PIJE ATD. O ROZVODU NECHCE ANI SLISET.PROSTE S TIM NESOUHLASI!!JAK MAM SEPSAT PROSIMVAS NEBO JAK BY MEL VYPADAT FORMULAR PRO TENTO TYP ROZVODU?!!?DIKY MOC JARKA

 • #6798 Reply

  radim

  nevim jak to tady chodi ,ale rada bych kdyz mi odpovite na muj dotaz ohledne sporneho rozvodu!!hadame se a byje me!s rozvodem nesouhlasi!dik jarka

 • #6799 Reply

  sindelar

  již delší dobu čekám na odpověd mého dotazu,ale asi zbytečne diky

 • #6800 Reply

  Tereza

  6 let žiji společně s přítelem, který není rovedený. Přítel odešel od rodiny, kterou nechal bydlet tam, kde dodposud obývali ( tj. byt, který získal dědictvím ) .Vzhledem k tomu, že jeho manželka nechce dát svolení k rozvodu , uvažujeme o koupi nemovitosti, kterou by můj přítel nechal napsat na mě. Ráda bych věděla, jestli samotná koupě, byť na mé jméno nemůže být důvodem k nějakým komplikacím ze strany jeho manželky ?

 • #6801 Reply

  m. Osvaag

  Žádám o smluvený rozvod, ale je tu problém s majetkovým vypořádáním. Lze podat návrh soudu, aby rozhodl, protože dohoda není možná. Jak postupovat?

 • #6802 Reply

  Šárka

  Dobrý den, chtěla bych prosím poradit. Za doby trvaní manželství jsme postavili s manželem hrubou stavbu rodinného domu a nakoupili nějaké pozemky. Veškeré tyto nemovitosti vlastníme společně. S manželem jsme od sebe již asi rok od sebe.Nyní má dojít k rozvodu, on tvrdí, že se rozvede a pak, že se budeme soudit o majetek. Je soukromým podnikatelem a podle toho jak mluví tak dělá vše pro to, že nemá peníze je ve ztrátě, aby mě a mým dětem nemusel dát žádné peníze. Poradtě mi jak nejlépe postupovat abychom z něj svoji půlku vymohli.

  Původně jsme se domluvili, že se dohodneme ale on neustále dělá problémy. Budu muset jako samoživitelka platit soudní výlohy? Je tady nějaký způsob abych mu mohla jeho jednání znepříjemnit a tak se domoci svého práva? Rozvést se, zda soud odročit když se nechce dohodnout. Děkuji předem za odpověď. Š.

 • #6803 Reply

  Sani

  Já sice nejsem právník,ale je jasné že musíte podat ihned žalobu o rozvod (sporný) a kvůli majetku budete muset mít advokáta , s opilci to jinak nejde.

 • #6804 Reply

  Bohumil

  Chci založit firmu s.r.o. V případě rozvodu jaké má nároky manželka na firemní majetek.Byl bych padesátiprocentním vlastníkem firmy.

 • #6805 Reply

  Martina

  Jsem vdaná a mám čtyřletou dceru. Za dobu trvání manželství máme ve společném vlastnictví družstevní byt, který ještě splácíme. celkové dluhy činí ještě přes 200.000,- Kč. Jak se dá vyřešit majetkové vyrovnání v případě rozvodu, když ani jeden nemáme na vyplacení a ani jeden nemáme z bytu kam jít?

 • #6806 Reply

  Jan

  . Vážení, potřebuji vyřešit následující problém. Jsme s manželkou v rozvodovém řízení, do zahájení rozvodového řízení jsme bydleli v bytě (2+1, ca.68 m2), jež je majetkem obce (městská část Pha 8), který se nyní privatizuje a v polovině tohoto roku naše bytové družstvo (založené 2001) podepíše kupní smlouvu na magistrátu na odkup bytového domu, ve kterém se náš byt nachází.

  Nájemci jsem já a moje manželka.

  Dotazy:

  manželka odmítá jakoukoliv dohodu ohledně bytu a jejím záměrem je získat byt celý do pronájmu, posléze se stát jediným majitelem družstevního podílu a nájemcem.

  Jiný "majetek" bohužel nevlastníme.

  V současné době byt neobývám, neboť mi žena vyhrožovala újmou na zdraví a tak mi prakticky znemožnila byt obývat. Situace trvá ca. 1 rok. V bytě s manželkou žijí naše 2 děti: 1 nezletilé dítě (11 let) a zletilá dcera, 19 let.

  Soud již rozhodl o tom, že nezletilé dítě bude v péči manželky ((v té době jsem nepředpokládal komplikace ve styku s dítětem)).

  Jak se mám v této situaci zachovat ?????????:

  1 rozvod je podle mého názoru nevyhnutelný!

  2 nevím jakým způsobem tedy řešit bytovou situaci (v současnosti, i když byt neobývám, platím všechny náklady rovnou polovinou včetně rekonstrukce i oprav

  3 přesvědčit ženu ke konstruktivnímu rozhovoru je prakticky nemožné

  4 jednostranný vliv manželky na nezletilé dítě se již projevuje – syn se mnou odmítá komunikovat slušně, vidí vinu jednoznačně na mě, opakuje manželčiny věty, přestal chodit do kroužků a sportovat atd. atd.

  Děkuji za jakékoliv názory, náměty, odkazy, kvalifikovanou pomoc – nastínění řešení

  Jan

 • #6807 Reply

  Tomáš Nový

  Zdravím, mám nyní podobný problém, manželka nechce platit půlku nájemného, i když podala návrh na rozvod a bydlíme zatím společně. Právnička mi řekla, že mám k ní vyživovací povinnost. Dále máme také společné úvěry, ke kterým manželka necítí morální odpovědnost, ale v této chvíli říká, že je platit bude (opět půlku). Ovšem pořídila si už nové auto atd. a já se pbávám, že na to nebude mít dost peněz. Mohu tedy poprosit tímto o názor. Jak jste to vyřešil Vy? díky za informaci, s pozdravem

  Tomáš Nový

 • #6808 Reply

  jitka

  Dobrý den,

  s manželem jsme dohodnuti na rozvodu,ale jako podnikatel si udělal v době našeho manželství značné dluhy.Mám se obávat toho,že i po rozvodu budu odpovědná za jeho dluhy?Jinak jsme na všem domluveni a oba chceme rozvod co nejdříve…Předem děkuji za odpověd.

  S pozdravem…….

 • #6809 Reply

  Monika Svobodová

  Mám nárok na majetkové vypořádání s nyní zemřelým manželem, jestliže od rozvodu uplynulo 9 měsíců a rozvodový soud "nepřihlédl" k uzavřené vzájemné dohodě o vypořádání majetku?

 • #6810 Reply

  Kateřina Teichmannová

  Dobrý den s manželem spolu žijeme sedm let loni v roce 2003 v červenci jsme se vzali ale bohužel to přestalo fungovat a chtěla bych poradit jestli k žádosti o rozvod je nějaký formulář nebo nějaký vzor jak má vypadat žádost o rozvod.Děti nemáme a na majetkovém vyrovnání jsme se dohodli.pravděpodobně to bude muset být nějakým způsobem úředně ověřeno. Můžete mi poslat seznam těch nejdůležitějších věcí co musíme udělat aby vše proběhlo v rychlosti?

  Předem děkuji za informace

  Kateřina Teichmannová

 • #6811 Reply

  františek

  Chci děti 14 a 9 let do své péče i oni o to stojí co proto musím udělat.Manželka není v dobré finanční situaci já mám dům a pomoc rodičů.děkuji za odpověď.

 • #6812 Reply

  Novák

  Kam se podává žádost o rozvod a jaké základní skutečnosti musí žádost obsahovat.

  Děkuji.

 • #6813 Reply

  Míša

  Dobrý den, jak mám podat žádost o rozvod, když nevím, jestli mi to manžel podepíše. Žijeme spolu cca 10 let a máme nezletilé dítě. Manžel mě téměř celou dobu manželství psychicky týrá. Když mi ujel autobus z práce, hned jsem se byla někde …….., prostě za chlapama, nikam nesmím chodit, jen tam kam chodí on, nesním kloudně za kamarádkama, hned je problém, v práci nesmím být déle, stejně tam nic nedělám, jen se peleším. Chová se ke mě hnusně. Doma si musím vše dělat sama, téměř ani žárovku nevymění. O dítě se výceméně starám já. Já ji vodím do školy, jezdím na dovolenou¨a tak vše okolo. Bydlí u nás, přistěhoval se k nám. Chci se rozvést, ale dohodou to asi nepůjde, protože spolu stále bydlíme, nechce odejít. Co mám dělat? Nechci kvůli dítěti ho nějak před soudem ukazovat ve špatném světle. Ona ho má ráda a nechci tento vztah kazit jen kvůli tomu, že my si nerozumíme. Jinak už na mě dokázal i vztáhnout ruku. Jak mám postupovat?

  Míša

 • #6814 Reply

  Mirka

  Chci se rozvést,žijeme odděleně,manžel je cizinec a s rozvodem nesouhlasí.Máme 4letého syna.Jak mám postupovat ?

 • #6815 Reply

  Jitka Skalicka

  Dobry den,

  rada bych se Vas zeptala, bude-li mozna alespon castecna odpoved, na

  jednu zalezitost.

  Muj znamy se podruhe ozenil, po nekolika letech vsak manzelka utekla

  (jeste s nejakym majetkem). Je to typ cloveka, ktery nechce nic moc

  resit, takze jedina jeho odpoved na tuto situaci byla, ze zatrpkl a

  vic se o to nestaral.

  Manzelstvi zustalo nerozvedeno. Jeho deti z prvniho manzelstvi (z

  druheho zadne nema) se dnes zacinaji obavat, ze pokud by se s jejich

  otcem neco stalo (blizi se pozehnanym 70-ti letum), dedictvi prechazi

  na jeho druhou zenu.

  Resenim se zda byt jedine radny rozvod. Co je treba udelat pro rozvod

  manzelstvi, ktere jiz leta nefunguje (leta jsou od sebe pryc?). Neni

  mozne toto manzelstvi rozvest prave na zaklade toho, ze je jiz

  manzelstvi leta nefunkcni? Jak postupovat?

  Dekuji za odpoved!

  JS

 • #6816 Reply

  Michael

  Zajimalo by mne jak postupovat. Zijeme s manzelkou v Sydney a dohodli jsme se na rozvodu. Brali jsme se v Cechach 7 let zpatky. Je mozne se rozvest na dalku? Nemame deti, a na vsem jsme se dohodli.

 • #6817 Reply

  Tana

  Jsme v rozvodovém řízení- nesporný rozvod. Soudní rozhodnutí o úpravě poměrů pro nezletilou dceru máme, na majetku jsme dohodnutí. Zajímá mne, zda a jak je ev. potřebné ošetřit zájmy staršího syna, kterému je 18 let, a studuje denní studium. Nemá vlastní příjmy. Je potřebné z hlediska hladkého průběhu rozvodu toto řešit vzájemnou dohodou?Nebo je to součástí Práv a povinností společného bydlení jak jste uvedli výše? Rodina zatím bydlí pohromadě..

 • #6818 Reply

  Volár

  S manželkou jsme po dobu manželství koupili byt do OV ateď se rozvádíme.MAnželka je ochotna mě vyplatit z tohoto bytu až po rozvodu.Je možné aby mě vyplatila jěště před rozvodem?Byt po rozvodu přejde do jejího výlučního vlastnictví.

 • #6819 Reply

  Tomáš

  Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat, jak je obvykle dlohá doba mezi podáním žádosti o rozvod a samotným rozvodem. Majetek máme vypořádán, děti nemáme a všechny podmínky k rozvodu jsme splnili. Předem děkuji za odpověď. Tomáš

 • #6820 Reply

  Jitka Bláhová

  Prosím o radu. Vdala jsem se 14.06.2002.Manželství je bezdětné a bez společného majetku.Jaké podklady je třeba vyřídit pokud jsme schopni se s manželem dohodnout a jak dlouho budou trvat rozvodová řízení?

  Děkuji předem.

 • #6821 Reply

  Honza

  Jaké mám šance u žádosti o rozvod,když hlavním a téměř jediným důvodem je odmítání sexu ze strany manželky?Máme spolu 15-ti letého syna a 13-ti letou dceru.

 • #6822 Reply

  Veronika

  dobrý večer,chtěla jsem vás poprosit o radu,12.let žiji s cizincem,před 2.měsíci jsme se vzali,ale manžel se změnil,přestal bydlet doma,nedochází na úp,neplatí pojištění atd.odešel z bytu,mám s tím problémy na úřadech, vůbec nic o něm nevím, nereaguje na telefon na ničem se s ním nemůžu domluvit.Trvalé bydliště má pořád u mě,byt mám před manželstvím,nevím jak mám postupovat při rozvodu,děti nemáme,ale mám obavy,že na moji žádost o rozvod nebude reagovat. Co mám dělat?

 • #6823 Reply

  Marcela

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně rozvodu manželství.

  Naše manželství trvá 7 měsíců,dohodli jsme se s manželem o rozvodu.

  Bude rozvod komplikován tak krátkou dobou trvání manželství?

  Děkuji.

  Marcela

 • #6824 Reply

  Vendula

  Moje sestra je vdana 2 roky, v poslednim pul roce ma jedno prekvapeni za druhym….manzel dluzi penezni castku {o tom vedela…ne jak vysokou},nyni zacal gambling,nepracuje a projevuje se u nej schisofrenie…moje sestra se rozvest nechce, rozvod jeji vira neuznava…uznavaji rozluku, jenze jak se ochranit, aby stale nemusela platit dluhy a nest zodpovednost za cinny ktere jeji manzel provadi? Je nejaka pravni cesta kdy se manzele nerozvedou,ale nemaji vudci sobe zadne zavazky…tak jako rozvod?

 • #6825 Reply

  Seidlerová

  Prosím o radu. Jsme s manželem 20 let. Za poslední dva roky nadělal dluhy bez mého vědomí cca 300.000Kč. Velkou část už jsem splatila, neboť nám hrozila exekuce. Na co peníze použil nevím .Jeho odpověď je , že na různé věci. Máme společný dům v bezpodílovém spoluvlastnictví. Slyšela jsem, že do tří let se mohu dovolat a napadnout dluhy které se vymykají příjmu rodiny. Poraďte mi, jak se mám bránit chování manžela, které je zcela nerozumné a děje se bez mého vědomí.

  J.S.

 • #6826 Reply

  Marková Jiřina

  Prosím o informaci, jak by měla písemná smlouva o vypořádání po rozvodu vypadat – co by v ní mělo být uvedeno a jakou formou. Děkuji Marková

 • #6827 Reply

  Marková Jiřina

  Ještě by mne zajímalo, zda podmínka, že manželé spolu nežijí nejméně 6 měsíců se týká života intimního nebo soužití pod společnou střechou – zatím sdílíme společnou domácnost, protože si manžel hledá ubytování.

 • #6828 Reply

  Bob

  Chceme se rozvést dle § 24a – tedy tzv. dohodnutý rozvod, s manželem jsme sepsali dohodu o vzájemném vypořádání majetku a budoucího bydlení, dohodu o výchově a výživě dětí po rozvodu, manžel s návrhem na rozvod souhlasí, ale žijeme ve společné domácnosti – tedy nesplňujeme podmínku že manželé spolu 6 měsíců nežijí. Dá se manželství rozvést dle § 24a odst. 1 ? Děkuji za odpověď.

 • #6829 Reply

  Bob

  Chceme se rozvést dle § 24a – tedy tzv. dohodnutý rozvod, s manželem jsme sepsali dohodu o vzájemném vypořádání majetku a budoucího bydlení, dohodu o výchově a výživě dětí po rozvodu, manžel s návrhem na rozvod souhlasí, ale žijeme ve společné domácnosti – tedy nesplňujeme podmínku že manželé spolu 6 měsíců nežijí. Dá se manželství rozvést dle § 24a odst. 1 ? Děkuji za odpověď.

 • #6830 Reply

  Josef Vyroubal

  Naše manželství neplní více jak rok svoji funkci, nemáme děti, majetkově jsme vypořádáni a chceme se nechat oba dva nesporně rozvést. Manželka je však v zahraničí, poraďte nám prosím jak to máme udělat aby nemusela být přítomna u soudu. Předem děkuji za odpověď.

 • #6831 Reply

  Josef Vyroubal

  Naše manželství neplní více jak rok svoji funkci, nemáme děti, majetkově jsme vypořádáni a chceme se nechat oba dva nesporně rozvést. Manželka je však v zahraničí, poraďte nám prosím jak to máme udělat aby nemusela být přítomna u soudu. Předem děkuji za odpověď.

 • #6832 Reply

  Anna K.

  …kdyby se lidé milovali a pochopili, jaká je hodnota lidského žití…snažili by se o to, aby byli všichni šťastni…ovšem chybovat je lidské…přeci jen, děti jsou svátostí…a používat je jako zbraň je zostuzující…držím všem palečky…hlavně dětem…

 • #6833 Reply

  Karin

  Prosím o jakoukoliv radu.S manželem jsme v rozvodovém řízení.Máme družstevní byt a oba jsme jeho vlastniky.Nemůžem se dohodnout kdo zůstane,kdo odejde,nebo jak se navzájem vyplatit.Počkat na rozhodnutí soudu?Poradi nám soud?Děti budou bydlet se mnou,manžel propadl alkoholu.Děkuji

 • #6834 Reply

  fanosp

  Dá se někde stahnout formulář žádosti o rozvod?Nebo je k tomu potřebné vždy navštívit právníka,.Děkuji

 • #6835 Reply

  Květa

  Prosila bych poradit jak formulovat žádost o rozvod. Již rok žijeme odděleně s manželem. Máme dvě nezletilé děti 6 a 10 let. Dohodneme se na střídavé péči dětí,ale majetkově domuva není možná. Pokud chci nějaké setkání a řešení problému manžel odmítá. Prosím o radu jak napsat žádost o rozvod, má finanční situace je špatná a proto si nemohu dovolit právníka. Děkuji Vám za radu Květa

 • #6836 Reply

  Jana

  jsem vdaná, žádost o rozvod jsem podala v květnu 2005.Nežijeme s manželem ve společné domácnosti více než rok.Mám přítele a čekáme dítě.Co mohu udělat aby do rodného listu dítěte nenapsali jako otce mého muže.Jde to zařídit ještě před narozením dítěte?

 • #6837 Reply

  Martina

  Potřebovala bych prosím vás zjistit,jak mám správně vypsat žádost o rozvod.Na okresním soudě mi řekli,že si mám nejprve vypsat žádost,kterou potom podám na podtelnu.Jenže vůbec nevím,jak to mám nasat,co tam mám nasat,na jaký papír…atd. Poraďte mi prosím…Děkuji…

 • #6838 Reply

  Leila

  manžel je vážně drogově závislý, léčení razantně odmítá – je to dostatečná příčina k rozvodu? jak to může celý proces ovlivnit? děti nemáme

 • #6839 Reply

  Mirka

  Budu se rozvádět a nepůjde s velkou pravděpodobností o "rozvod dohodou". S manželem žijeme v 3+1, které vlastní s.r.o. a máme v s.r.o. společný obchodní podíl. Pokud půjde o dělení majetku, zajímalo by mě, zda bych musela manžela "vyplatit" polovinou z TRŽNÍ HODNOTY BYTU nebo polovinou ze SPOLEČNÉHO OBCH. PODÍLU v s.r.o? Přihlíží soud k tomu, jakým způsobem a kdo z manželů byt nabyl? Od počátku totiž máme zajištěné bydlení díky mně, manžel se po svatbě nastěhoval ke mně do bytu a společně jsme žádný byt nekupovali, pouze jsme přišli k většímu bytu výměnou nejprve s cizí osobou (z garsonky do 2+1) a pak výměnou s mými rodiči (z 2+1 do součas. 3+1, kde jsem navíc bydlela od dětství s rodiči). Děkuji mnohokrát za pomoc.

 • #6840 Reply

  Mirka

  Ještě jedna věc – doplnění:

  kromě doby, kdy jsem byla na mateřské anebo byla bez práce, manžel mi žádné finance na nájem a služby spojené s bydlením nedával a nedává; všechno platím ze svého. Zohledňuje to soud? Díky!

 • #6841 Reply

  helsob

  Proc se tomuto rozvodu rika "rychly",kdyz moje dcera se takto "rozvadi"jiz 7 mesicu a stale nevedi,zda se rozvod konecne uskutecni.To soudci maji tak malo prace,ze se jim nechce ani takovy ukon udelat!Syna sveroval soudce do vychovy misto do 30dni,tak to trvalo 90dni.

 • #6842 Reply

  Michal Vrbý

  Prosím Vás, kde si mám vyzvednou papíry na žádost o rozvod, a kam je potom podat.Děkuji

 • #6843 Reply

  Pecholt

  Já teprve před rozvodem stojím, bohužel, ale vím, že podle výkladu paragrafu 24 sdílení společné domácnosti ještě neznamená že spolu žijete, a naopak. Je třeba brát v úvahu, JAK spolu žijete, jestli spolu trávíte volný čas, jestli spolu "máte sex", jestli spolu řešíte rodinné problémy a sdílíte společné jmění. Jestliže Vám partner "odstřihne" přístup ke společným financím, nechává si výplatu pro sebe apod., nesdílíte společné jmění. Podívejte se na stránky pravnisteblo.cz, tam je to dobře vysvětleno. Přeji Vám mnoho zdaru. V.Pecholt

 • #6844 Reply

  Vítek

  Všude se hovoří, že manželství jde rozvést – trvalo-li alespoň rok a jak jde se rozvést,když trvalo méně než rok? To nikde nemohu nalézti. Poradí mi někdo?

 • #6845 Reply

  Jarka

  Prosím mám dotaz:Budu povinna bývalého manžela vyplatit?Bývalý manžel dostal státní byt 2 týdny před naší svatbou a když nám byl byt odprodán do vlastnictví, můj otec mi daroval finanční částku na koupi tohoto bytu.Vše je sepsáno u notářky a ve smlouvě je přímo napsáno ,že finanční částku daruje dceři a to konkrétně na koupi tohoto bytu .Informovala jsem se již několikrát u právníků ,ale každý mi odpověděl jinak.Také jsem se dozvěděla ,že majetkové vypořádání může proběhnout pouze do tří let po rozvodu(my jsme rozvedeni již 4,5 roku).Za případnou odpověď děkuji

 • #6846 Reply

  Jarka

  Prosím mám dotaz:Budu povinna bývalého manžela vyplatit?Bývalý manžel dostal státní byt 2 týdny před naší svatbou a když nám byl byt odprodán do vlastnictví, můj otec mi daroval finanční částku na koupi tohoto bytu.Vše je sepsáno u notářky a ve smlouvě je přímo napsáno ,že finanční částku daruje dceři a to konkrétně na koupi tohoto bytu .Informovala jsem se již několikrát u právníků ,ale každý mi odpověděl jinak.Také jsem se dozvěděla ,že majetkové vypořádání může proběhnout pouze do tří let po rozvodu(my jsme rozvedeni již 4,5 roku).Za případnou odpověď děkuji

 • #6847 Reply

  Jarka

  Prosím mám dotaz:Budu povinna bývalého manžela vyplatit?Bývalý manžel dostal státní byt 2 týdny před naší svatbou a když nám byl byt odprodán do vlastnictví, můj otec mi daroval finanční částku na koupi tohoto bytu.Vše je sepsáno u notářky a ve smlouvě je přímo napsáno ,že finanční částku daruje dceři a to konkrétně na koupi tohoto bytu .Informovala jsem se již několikrát u právníků ,ale každý mi odpověděl jinak.Také jsem se dozvěděla ,že majetkové vypořádání může proběhnout pouze do tří let po rozvodu(my jsme rozvedeni již 4,5 roku).Za případnou odpověď děkuji

 • #6848 Reply

  bronislava

  chtěla bych se zeptat, pečujeme v současné době o 16- letého mentálně postiženého syna, podmínky pro soužití nás v manželství jsou neúnosné jak pro mě tak ipro syna. jelikož manžel mě osobně vyhazuje z bytu neshody volím variantu odstěhovat se se synem,jakou formou mám podat žádost o výživné na dítě,myslím že manžel mi bude dělat problémy se synem jak postupovat dále.syn vlastní průkazku ztp 3. stupně, manžel má na syna výhody auto,

 • #6849 Reply

  Šárka

  Chtěla bych vědět,kde můžu získat formulář k žádosti o rozvod.Zda je někde k vyzvednutí nebo zda si jej mohu vytisknout z netu.Pokud ano,jaká je webová adresa,kde se dá tento formulář najít.Děkuji

 • #6850 Reply

  Jana

  Moje matka se chce s otcem rozvest. Je mozne jeste pred podanim zadosti o rozvod odstehovat si nektere vlastni veci (knizky, obrazy, nektere nadobi) ze spolecneho bytu a pozdeji za byt pozadovat majetkove vyrovnani nebo se tim vystehovanim neco pokazi? Pred tydnem jsme s mami z bytu odesli bydlet doceasne jinam, protoze v tom byte neslo zustat, ale veci urcite veci tam porad mame..

 • #6851 Reply

  Stanislav Gold

  Dobrý,den

  Měl bych prosím vás dotaz,před manželstvím jsem koupil elektrotechniku na splátky a určitou část jsem splácel ještě v manželství,může manželka tyto věci zahrnovat do společného jmění manželů? Máme s manželkou sepsanou předmanželskou smlouvu,jen na věci společně nabyté v manželství.

  Předem vám moc děkuji za odpověd

 • #6852 Reply

  MIRKA

  Podala jsem žalobu o rozvod podle §24a. Manželství trvalo 10let a dohodu o péči o nezl. děti jsem také podala. Už podávám i dohodu o rozdělení majetku. Ale žalobu jsem podávala pouze já,lze k ní přidat dodatek o připojení se žalovaného k žalobě(návrhu)? Aby to byl nesporný rozvod. Poraďte jak postupovat. Díky. Mirka.

 • #6853 Reply

  svobodova jana

  Chtela bych se zeptat,jak vypada smlouva majetkoveho vyporadani manzelu,pokud se jedna o rozvod dohodou.Jake udaje by mela obsahovat?Predem dekuji za brzkou odpoved

 • #6854 Reply

  petr lederer

  muj dotaz je.charakter bytu.byt byl predan v roce 1997 od vojenske spravy mestu.zmeni se i jeho charakter z sluzebniho na …. dekuji

 • #6855 Reply

  Naďa

  S manželem jsme společně založili firmu z našich společných financí.Firma je napsaná na manžela,já jsem jako spolupracující osoba.Ve firmě pracuje manžel více,já jsem podruhé na mateřské dovolené,ale vypomáhám podle možností.Manžel mi dává na domácnost jím určenou částku,zbytek peněz investuje podle svého uvážení.Zajímalo by mě,jestli mám právo nahlížet do účetnictví firmy a spolurozhodovat o tom kam a jak firemní peníze investovat.Jak by se postupovalo v případě rozvodu.Bude se majetek dělit rovným dílem?Děkuji za odpověď

 • #6856 Reply

  Anna

  Dobrý den, jsem vdaná a mám dvě děti ve věku 10 a 15 let. Za dobu trvání manželství máme ve společném vlastnictví byt, který ještě splácíme, celkové dluhy činí asi 50.000,-. Jak se dá řešit majetkové vyrovnání, když jeden z nás může odejít do pronajatého bytu, ale druhý nemá na vyplacení?

 • #6857 Reply

  Jarka

  Dobrý den,

  v říjnu 2003 jsem podávala žalobu o rozvod manželství v Chomutově. Jedná se o tzv. nesporný rozvod, kdy všechny poklady a dohody byly doručeny soudu. Do dnešního dne jsem neobdržela žádné předvolání, ani žádnou informaci od soudu, přestože jsem již několikrát žádala o urychlení, neboť již déle než 1 rok žiji s novým přítelem a rádi bychom založili rodinu (toto jsem rovněž uváděla ve korespondenci se soudem). Nedořešené vztahy mi ovšem brání. Prosím o radu, kam se mám obrátit se stížností a jak vlastně docílit konečného dořešení. Mimochodem v současné době žiji v Praze, pokud bych zde měla trvalé byliště, bylo by možné zažádat o přeložení do Prahy a dořešení celé záležitosti zde? Děkuji za vaši odpověď.

 • #6858 Reply

  Radka

  Dobrý den,

  v říjnu 2004 jsme se s manželem brali po 4 letech společného bydlení (mé první manželství). V červnu 2005 se nám narodila dcera. Už v době, kdy jsem byla těhotná, manželství vůbec neklapalo. Manžel byl už jednou rozvedený (jeho příčinou, našel si přítelkyni, se kterou byl cca 5 let ve společné domácnosti – bez manželství), z předchozího manželství 3 děti, 2 z nich k nám chodí co 14 dní na víkend. Manželství neklape, neustále se hádáme… Navrhla jsem rozvod, nechci, aby dcera žila v neustálém napětí a hádkách, a že odejdu od něj s tím, s čím jsem přišla (igelitky s oblečením a kuchyňská výbava), a s dcerou. Začal mi vyhrožovat, že nikdy nedovolí, abych dceru vychovávala, a že proto udělá naprosto vše. Bojím se toho, protože vydělá spoustu peněz, může si platit právníky, a dceru vážně mi vzít.

  Prosím, poraďte, jak to co nejrychleji vyřešit, jakým způsobem, jak podat žádost o rozvod, a zda vážně mi dceru může vzít…

 • #6859 Reply

  Martina

  Dobrý den …Jsem vdaná, mám 5ti letého syna a manžela, který asi rok s námi nebydlí a nijak výrazně nepřispívá na živobytí, nájem, atp., nicméně mi na dveře už podvakréte klepali exekutoři s dluhy mého muže za 340.000,- Kč celkem. Žijeme v bytě 1+1, který je v nájmu města a náj. smlouva je psaná na jeho osobu, já jsem jako uživatel evidována taktéž. Chtěla bych podat žádost o rozvod ( s manželem není kloudná domluva – žije se svoují přítelkyní "má svoje " problémy, jak říká ).

  Mám dotaz : docílím alespoň toho, abych měla kde bydlet ? Půjdou dluhy vzniklé za manželství i tzv. za mnou a budu hradit dluhy mého muže, ač je asi chabým vysvětlením, že o jeho podnikatelské činnosti jsem nevěděla téměř nic ?

  Děkuji předem za ochotu zabývat se mým problémem, ač každý má těch svých sám dost.

  S úctou Martina

 • #6860 Reply

  špičáková

  co všechno by měla obsahovat žádost o rozvod a jakou formou by měla být napsaná

 • #6861 Reply

  Michaela

  Chtela jsem se zeptat, zda se dá zrušit žádost o rozvod. a podat nová žaloba o nesporný rozvod.

 • #6862 Reply

  neumannová

  podávám žádoxt o rozvod manželství.

 • #6863 Reply

  Milan M.

  Po 17 letech chci podat zadost o rozvod, hlavnim duvodem jsou nekolikamesicni hadky kvuli financim. Mame dve dospivajici dcery, na ktere samozrejme budu platit vymerene vyzivne. Mame pouze spolecny byt (je napsan na manzelku ale nabyli jsme ho behem manzelstvi). Zajima me zda je pravda, ze i po rozvodu budu muset sve byvale manzelce prispivat na domacnost a zda jsouk zadosti o rozvod nejake formulare.

 • #6864 Reply

  Jirka

  Chceme se s manželkou dohodnout na majetkovem vypořádání a nevíme,jakým způsobem postupovat.Co všechno je tam třeba uvést?

  Případně vzor smlouvy.

 • #6865 Reply

  Dana Gajdušková

  Přeji hezký den. Prosím o zodpovězení dotazu ohledně vypořádání majetku při rozvodu.Jsme s manželem 32 let, ale soužití není příjemné pro obě strany, dohodli jsem se na smluveném rozvodu. Neshody přináší dohoda o vzájemném vypořádání majetku. Vlastníme domek, garáž. Manžel podniká jako fyzická osoba, Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze dojít k dohodě mezi manžely,jaká práva a povinnoti má každý nich, jak se započítává majetek. který je zakoupen a současně veden jako prostředek firemní /Fyzické osoby/,.vedu manželovi účetní služby, ale jen ústní dohodu, mám nějaký nárok na firemní majetek / fyzické osoby/můžou se počítat do společného finančního majetku i příjmy z podnikání fyzické osoby? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Gajdušková Dana

 • #6866 Reply

  Dana Gajdušková

  Přeji hezký den. Prosím o zodpovězení dotazu ohledně vypořádání majetku při rozvodu.Jsme s manželem 32 let, ale soužití není příjemné pro obě strany, dohodli jsem se na smluveném rozvodu. Neshody přináší dohoda o vzájemném vypořádání majetku. Vlastníme domek, garáž. Manžel podniká jako fyzická osoba, Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze dojít k dohodě mezi manžely,jaká práva a povinnoti má každý nich, jak se započítává majetek. který je zakoupen a současně veden jako prostředek firemní /Fyzické osoby/,.vedu manželovi účetní služby, ale jen ústní dohodu, mám nějaký nárok na firemní majetek / fyzické osoby/můžou se počítat do společného finančního majetku i příjmy z podnikání fyzické osoby? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Gajdušková Dana

 • #6867 Reply

  Dana Gajdušková

  Přeji hezký den. Prosím o zodpovězení dotazu ohledně vypořádání majetku při rozvodu.Jsme s manželem 32 let, ale soužití není příjemné pro obě strany, dohodli jsem se na smluveném rozvodu. Neshody přináší dohoda o vzájemném vypořádání majetku. Vlastníme domek, garáž. Manžel podniká jako fyzická osoba, Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze dojít k dohodě mezi manžely,jaká práva a povinnoti má každý nich, jak se započítává majetek. který je zakoupen a současně veden jako prostředek firemní /Fyzické osoby/,.vedu manželovi účetní služby, ale jen ústní dohodu, mám nějaký nárok na firemní majetek / fyzické osoby/můžou se počítat do společného finančního majetku i příjmy z podnikání fyzické osoby? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Gajdušková Dana

 • #6868 Reply

  misa

  dobrý den

  jsem vdaná 5 měsíců.Před měsícem jsme s manželem podepsali kupní smlouvu na byt a vzali si na něj hypotéku,jenže v tom bytě máme začít bydlet až v květnu.Vyskytli se ale jisté okolnosti a já bych chtěla podat žádost o rozvod.Chci se zeptat jestli je možné odstoupit od hypotéky a jak je to poté s majetovým vyrovnáním manželů

 • #6869 Reply

  misa

  dobrý den

  jsem vdaná 5 měsíců.Před měsícem jsme s manželem podepsali kupní smlouvu na byt a vzali si na něj hypotéku,jenže v tom bytě máme začít bydlet až v květnu.Vyskytli se ale jisté okolnosti a já bych chtěla podat žádost o rozvod.Chci se zeptat jestli je možné odstoupit od hypotéky a jak je to poté s majetovým vyrovnáním manželů

 • #6870 Reply

  Wágner Jan

  CHceme se rozvést a nevím jak přesně postupovat jeden mi říká že stačí napsat žádost o rozvod a donést jí do podatelny a druhý že si musím sehnat právníka proto jsem se obrátil na Vás. V dobnu to budou 2 roky co jsme se vzali nemáme žadné děti ani nežijeme ve společné domacnosti takže vlastně máme každý své věci a to je vše. Jak postupovat s podáním rozvodové žádosti??. Stačí tedy když žádost podám sám?

 • #6871 Reply

  Veronika

  Provdala jsem se v České republice za Německého občana.Sedm let jsem žila v Německu.Po rozchodu s manželem jsem se vrátila zpět do ČR.Žijeme odděleně již dva roky.Podala jsem žádost o rozvod v ČR.Manžel o tom neví.Budu rozvedena bez jeho přítomnosti? Během manželství jsem postavila rodinný dům, na který jsem si brala hypotéku.Manžel byl ve věci pouze ručitelem.Hypotéku jsem během pěti let zplatila. V katastru nemovitosti jsem vedena jen já. Manžel nepřispěl ani korunou.Celé manželství byl manžel bez oficiálni práce.Momentálně stojí dům k prodeji.Má manžel nárok na majetek? Jestli ano, kolik mu náleží?

  Děkuji za odpověď Veronika

 • #6872 Reply

  Vlaďka

  Dobrý den. Můj problém je následující:

  v lednu nabylo pr. moci majetkové vyrovnání před rozvodem. V současné době jsme již rozvedeni. V době manželství jsme bydleli v domku mojich rodičů a ti 1/2 domu přepsali na nás. Máme společně hypotéku. V době manželství manžel podnikal. V posledním roce neplatil za dodané zboží (v době majetkového vypořádání jsem o jeho dluhu nevěděla). Nyní mě kontakotval exekutor a chce do exekuce dům. Manžel se v říjnu odstěhoval ke své přítelkyni se kterou je již dva roky. Jak z toho všeho ven? Moc děkuji za radu.

 • #6873 Reply

  Pánovová

  mám následující dotaz můj otec se po smrti mé matky znovu oženil a se současnou manželkou má šestiletého syna,která má ještě jednoho syna z prvního manželství(skončilo rozvodem z její strany).Můj otec ještě v době než poznal tuto ženu nabyl značného majetku.Část z něj již prodal především pole.Ještě tu zbývá dům,hospodářská stavení a přilehlý pozemek.Údajně otec přepsal dům na svého nejmladšího syna.teď otci hrozí rozvod jak se bude vtomto případě dělit majetek má vůbec ještě na něco nárok aby měl kde bydlet?

 • #6874 Reply

  Martina

  Prosím,poradťe mi.Se svým manželem žiji deset let,tři roky jsme manželé.Máme tříletou dceru.Naše manželství už více jak rok vůbec nefunguje.bydlíme v garsonce.Je to Městský byt a smlouva je na manžela.Neustále se hádáme,několikrát mne uhodil před dcerou,ale v žádném případě se nechce rozvést a domluvit na čemkoliv.Už nevím jak dál a hlavně je mi líto malé,která je z toho hodně špatná.Co mam dělat?

 • #6875 Reply

  Martina

  Prosím,poradťe mi.Se svým manželem žiji deset let,tři roky jsme manželé.Máme tříletou dceru.Naše manželství už více jak rok vůbec nefunguje.bydlíme v garsonce.Je to Městský byt a smlouva je na manžela.Neustále se hádáme,několikrát mne uhodil před dcerou,ale v žádném případě se nechce rozvést a domluvit na čemkoliv.Už nevím jak dál a hlavně je mi líto malé,která je z toho hodně špatná.Co mam dělat?

 • #6876 Reply

  Marťule

  Dobrý den všem, mám dotaz, můj přítel se chce rozvést se svojí ženou. Vlastní společně byt, v bytě zůstane bydlet jeho žena. Je možné, aby se udělalo majetkové vyrovnání s tím, že můj přítel by po své ženě nechtěl polovinu bytu vyplatit, ale nechtěl by se bytu vzdát?? Aby vlastnil polovinu přesto, že nechce, aby ho žena vyplatila??? Myslí tím pro případ prodeje, to by chtěl polovinu, ale pokud ho neprodá, tak chce mít jen na polovinu nárok, aby to pak mohl odkázat dětem. Děti jsou už dospělé. Kdyby se takto dohodli a dohodu podepsali, dá se to považovat za majetkové vyrovnání???

  Velice děkuji za odpověď.

 • #6877 Reply

  Marťule

  Zapomněla jsem zaškrtnout, že chci posílat odpovědi… 😀

 • #6878 Reply

  Pavlina

  Mám dotaz nevím co si počít.Jsem po rozvodu už přes rok mám 2 děti,které byli svěřeny po domluvě do manželovy péče.Těsně po rozvodu jsem jezdila do našeho bývalého domu,který jsem opustila jen se svými os.věcmi uklízet a starat se o děti,jelikož bývalý manžel si nepřál návštěvy dětí u mne v novém bytě.Po čase se tyto návštěvy u mě začaly uskutečňovat jen proto,že mě byl zamezen přístup do domu,nevím proč.Teď je situace taková,že bývalý manžel mi odpírá děti stále má nějakou výmluvu,že ke mě chodit nemusí a že nechtějí atd.Prý děti nejsou hračky a spousty dalších výmluv.Cítím,že děti jsou pod jeho velkým vlivem a bojí se cokoliv říct a to ještě do toho zasahuje i jeho matka.Nevím co si mám počít,jak ho přimět k tomu,aby mi děti dával pravidelně.Co proto mohu udělat?.Stále čekám,že si dá říct a domluvíme se,ale vůbec se s ním nedá hovořit. Děkuji za radu.

 • #6879 Reply

  bazenovova

  Dobrý den. S manželem se po dvacetiletém manželství chceme rozvést. Rádi bychom volili nesporný rozvod. Poraďte prosím, jak postupovat.

 • #6880 Reply

  Alena

  Prosím o radu.Po 27letech manželství se chceme rozvést.ale problém je auto a byt.Manžel získal státní byt v době našeho manželsví je psaný jen na jeho jméno.Auto jsem si koupila částečně na leasing zbytek splácím ze svého platu poslední splátka proběhne letos v červnu je psané na moje jméno a používám ho jen já.Předem děkuji za právní radu na co mám nárok já na co můj manžel.

 • #6881 Reply

  Jitka

  Dobrý den,ráda bych věděla,jak dlouho musím čekat na odpověd na můj dotaz?No popravdě jsem myslela,že to bude rycglejší.Tak snad se na to podíváte a odpovíte mi na můj e-mail.

  Děkuji s pozdravem Jitka.

 • #6882 Reply

  franta

  Dobrej den mám dotaz začal jsem žít s přítelkyní ve společném bytě na hypoteku po pul roce se chceme rozejít ale hypoteku mame napul ona chce v bytě zůstat já se můžu odstěhovat ale de oto jak se zbavyt dluhu za hypoteku mužete mě prosim poradit co dělat předem dekuji za odpověd.

 • #6883 Reply

  Aňa

  Chtěla bych se zeptat. Jsme s manželem v rozvodovém řízení, začátkem manželství manželovi darovali jeho rodiče dům s pozemkem, ale jen na jeho jméno s tím, že tam je jejich věcné břemeno užívání. Dům jsme rekonstruovali a vložili jsme tam peníze společně.Na co mám narok já? Mám nárok na celou nemovitost, nebo jen na to co jsme spolu přistavěli??? V manželství jsme 14 let a máme 3 děti. Teď už tam rok nebydlím, a půjčky i inkaso hradí manžel.

 • #6884 Reply

  Katka

  Vdávala jsem se v březnu 2003, v červenci se nám narodila dcera. Dále mám ještě 9 letého syna, kterého mám svěřeného ve své péči.Jsem tedy stále na mateřské dovolené, ale můj manžel mi už přes rok nepřispívá na chod domácnosti ani na výživu dítěte – prostě musím "táhnout" úplně všechno sama. On byl přes rok na Úřadu práce, 6 měsíců dostával podporu, ze které si však platil svoje dluhy, po 6 měsících už nedostával vůbec nic a i přesto zůstal doma a nešel do práce. Musela jsem shánět peníze, kde se dalo a on neprojevil sebenší snahu mi nějak pomoci. Bral jako samozřejmost, že se já o vše postarám. Dále chci podotknout,že k mateřské ještě podnikám, ale výdělek z tohozo podnikání je pár set korun měsíčně a tak nás ani sociálka nedoplácela do životního minima, protože podnikatelům přisuzují výdělek okolo 7.500,- čistého měsíčně i když ho ve skutečnosti nemají. Za dobu co se s manželem znám vystřídal několik zaměstnání a v žádném však nevydržel. Vždy se nechal zaměstnat, 2 měsíce chodil do práce a pak na zaměstnavatela marodil, takže peněz nikdy nebylo dost. Nyní je manžel opět zase zaměstnaný a vypadá to, že tentokrát konečně spokojeně. Bral už 2x výplatu, ale opět díky tomu, že musí splácet své dluhy mi nepřispěl vůbec na domácnost ani na výživu dětí a ještě se velice urazil, když jsem si dovolila říct o peníze, které mi dluží za to, že jsem za něho platla několikrát splátku za půjčku. Jeho výplata je nyní 22.000,- hrubého. Chtěla bych se zeptat, pokud se budeme rozvádět, zdali mám nárok chtít po něm zpětně peníze za celý rok, kdy mi ničím nepřispíval na domácnost a výživu dětí a jak vysoké výživné z jeho 22.000,- hrubého příjmu by mě musel platit na naší dceru?

 • #6885 Reply

  Martina

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se na mě a mé děti budou vztahovat po rozvodu dluhy,které měl manžel před manželstvím a já se o nich dozvěděla až po svatbě?Děkuji Martina

 • #6886 Reply

  Martina

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se na mě a mé děti budou vztahovat po rozvodu dluhy,které měl manžel před manželstvím a já se o nich dozvěděla až po svatbě?Děkuji Martina

 • #6887 Reply

  Martina

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho může být naše manželství rozveene,pokud se s manželem na všem společně dohodneme.Děkuji

 • #6888 Reply

  Eva

  Moji rodiče se rozvedli v roce 2002, bydlím spolu se starší sestrou u matky (mě je 14). Chtěla bych se zeptat, co je nutné udělat pro to, abych mohla být svěřena do péče otce a od kolika let se můžu sama rozhodnout.

  Nechci, aby se kvůli tomu vedl soud a aby mě zkoumali psychologové a tak podobně. Spíš mi de o to, kdy mám právo se sama rozhodnout, pokud je to vůbec možné dřív než v 18, slyšela jsem, že je to možné už od 15.

  Jaká je pravda?

 • #6889 Reply

  Jaroslav

  Chtěl jsem se zeptat, na koho se nám obrátit s následujícím problémem. Po sedmnácti letech spokojeného manželství, manželka utekla ke svému příteli. Vzala si pouze nejnutnější věci a auto. Mě a našim dvěma nezletilým dcerám řekla, že nám nechává všechno co doma je, nic od nás nechce a nic nepotřebuje, přítel jí všechno zařídí. Dětem se ozve tak jednou za měsíc, mobilem s vypnutým číslem, aby nebyla možnost volat nazpět. apoměla na všechny kamarády a známé, neozve se ani vlastní matce. V zaměstnání podala výpověď bez udání důvodu. Ani já, ani děti nevíme kde bydlí. Na rodinu nepřispívá, spíše na jejím kontě vznikají dluhy. Minulý týden se ozvala, že je v jiném stavu, nemají s přítelem kde bydlet a chtějí se nastěhovat k nám. K manželce jsme s dětmi ztratili veškerý citový vztah. Jaké máme šance, nebo způsoby řešení.

 • #6890 Reply

  RENE

  poradi mi prosim nekdo?Zenil jsem se v zari2005,mam casove narocnou praci.nejsme jeste spolu ani rok a zjistil jsem,ze me zena podvadi,ale kdyby jenom s jednim,ma jich vice.jak se mam rozvest?je opakovana mnoho nasobna nevera,dostacujici duvod k rozvodu?budu to muset u soudu nejak dokazovat.mockrat dekuji za odpovedi

 • #6891 Reply

  jana

  mi rodice jsou od prosince 2005 rozvedeni (pozn. pro mne za podivnych podminek). jelikoz nejsou schopni se domluvit na spolecnem souziti v rodinnem dome natoz na rovnocenem plneni povinnosti pece o nemovitost, zajimalo by mne "jak je to s majetkovym vyporadanim". deti jsou plnolete

 • #6892 Reply

  Věra

  ahoj Jarko jsem Věra z Chomutova a mám stejný problém.Já žádala o rozvod v září 2003 a taky stále nic.Já to mám ještě komplikovaný tím že u mě musí nejdřív proběhnout péče o dítě no a v tom je asi ten zakopaný pes.Chtěla jsem tě moc poprosit jestli by si mi neposlala meila jak má vypadat dopis pro soudce kde žádáš o urychlení rozvodu.nevím jak to napsat.Předem ti moc děkuju

 • #6893 Reply

  Věra

  ahojky prosím vás poradí mi někdo jak sepsat žádost o uspíšení rozvodu.Mám ho podaný už 3 roky a pořád se nic neděje.Najde se někdo šikovnější než jsem já?

 • #6894 Reply

  Pavla

  Dohodli jsme se na rozvodu, ale SJM chceme vypořádat do tří let po rozvodu. Stačí toto uvést v žádosti o rozvod nebo to musíme mít potvrzeno od notáře? Péči o dítě máme již vřešenou.

 • #6895 Reply

  Markéta

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku majetkového vypořádání.

  Před půl rokem jsem se rozvedla s manželem tzv. sporný rozvod, vina byla soudem uznána manželovi. Než jsme se stihli domluvit na majetkovém vypořádání, manžel v době, kdy jsem byla v zaměstnání vyplenil byt a odvezl si z něj všechny movité hodnotné věci. Je podnikatel ve firmě s.r.o ještě s jedním spolumajitelem, říká, že si dávají výplatu 10.000,-Kč a přitom vím, že si žije na velké noze, skupuje pozemky, nemovitosti, jezdí na drahé dovolené. Pokud by jsme se spolu nedohodli, zajímal by mě způsob jakým by se vypořádal majetek z jeho firmy. Jakým způsobem je možno prokázat, že majetky, které ještě za manželství skupoval a přepisoval na své rodiče financoval on ? Děkuji Markéta

 • #6896 Reply

  Markéta

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku majetkového vypořádání.

  Před půl rokem jsem se rozvedla s manželem tzv. sporný rozvod, vina byla soudem uznána manželovi. Než jsme se stihli domluvit na majetkovém vypořádání, manžel v době, kdy jsem byla v zaměstnání vyplenil byt a odvezl si z něj všechny movité hodnotné věci. Je podnikatel ve firmě s.r.o ještě s jedním spolumajitelem, říká, že si dávají výplatu 10.000,-Kč a přitom vím, že si žije na velké noze, skupuje pozemky, nemovitosti, jezdí na drahé dovolené. Pokud by jsme se spolu nedohodli, zajímal by mě způsob jakým by se vypořádal majetek z jeho firmy. Jakým způsobem je možno prokázat, že majetky, které ještě za manželství skupoval a přepisoval na své rodiče financoval on ? Děkuji Markéta

 • #6897 Reply

  Lenka T.

  S partnerem se vůbec nedá mluvit o rodělení majetku.Jak to mám udělat??Nemohl by mejetek a dluhy rozdělit soud??Prosí poraďte mi.Lenka T.

 • #6898 Reply

  Lenka T.

  Naši se chtějí rozvést a mě je 30.srpna 2006 16let.Já s tím souhlasím,protože čím dál víc si k tátovi vypěstovávám větší odpor.Nechci aby na mne sahal a už několikrát jsem ho vyhodila z mého pokoje,nějak už ho nenávidím.Prostě chci aby se naši rozvedli.Protože když jsme s mámou sami doma všechno funguje a skvěle si s nmamkou rozumím,ale když příjde domu táta,chci aby odešel.S mamkou máme stejný názor na tátu a na rozvod.Ale s tátou se vůbec nedá mluvit o rodělení majetku a o rozdu,i když ho chce taky.Jak to má mamka udělat??Nemohl by mejetek a dluhy rozdělit soud??Prosí poraďte mi.Lenka T.

 • #6899 Reply

  Lucie Sperkova

  Dobry den, je mi 22 let a priblizne 2 roky ziji v Nemecku, kde pracuji jako Au-pair a privydelavam si k tomu i v jinych rodinach hlidam deti, uz nyni jsem tu delsi dobu nez bych mela byt, ale pry to takhle jde, diky tomu, ze jsem Ceska a mohu se tu celou dobu pohybovat jako cizinka … mam tu i pritele, ktery si me chce vzit … rada bych vas poprosila o radu na koho se obratit … spis, jestli nemate nekdo zkusenost ze snatku v Nemecku … co za dokumenty je potreba atd. … byla bych vam za jakoukoliv radu moc vdecna, dekuji

 • #6900 Reply

  Kalny Milan

  S manželkou jsem se poznal v roce 1995 a po sedmi letech chození se na její přání vzali.V roce 2005 se nam narodil syn.Již od jejího těhotenství skoro spolu intimně nežijeme.Po narození dítěte si spolu už vůbec nerozumíme.Nyní již vážně oba uvažujeme o rozvodu.S tím,že se snad domluvíme.Jsem ochotný jim nechat byt s vybavenim a vzít si jen nezbytnou hotovost a starší auto.A kluka mám velmi rád a chtěl bych ho dost vídat.Jak na to??

 • #6901 Reply

  Kalny Milan

  a dále bych se chtěl zeptat na svou kamarádku:s manželem chodila šest let a ted jsou sedm let v manželství.Ona ale není vůbec štastná a uvažuje o rozvodu.Ale myslí si ,že manžel nebude souhlasit.A určitě by nechtěla přijít o všechen majetek co spolu nastřádali.Jak postupovat??

 • #6902 Reply

  Marie

  Zdravím,

  potřebovala bych informace jak postupovat v případě, že o manželovi už rok nevím. Je to ukrajinec, nejspíš odjel zpět na Ukrajinu. Jakým způsobem ošetřit do té doby, aby mě nijak nezadlužil. Jestli mi můžete někdo poradit, budu hodně vděčná. Díky Marie

 • #6903 Reply

  veronika

  Nase manzelstvi trva priblizne 4 roky z toho 9 mesicu zijeme oddelene. Manzel ma indickou statni prislusnost. Vzali jsme se v indii a po dvou letech prestehovali do cech…manzelstvi jsem nechala overit a nabylo ceskych prav. Manzel ziskal povoleni k trvalemu pobytu. Pred 11 mesici jsme se rozhodli zkusit stesti v anglii, ale ani tady se nase vztahy nezlepsili. V manzelstvi prozivam hluboke narodnostni rozdily a na zakledi nich bych chtela pozadat o rozvod….Nemame deti. Muzete mi prosim poradit jak postupovat??? dekuji veronika

 • #6904 Reply

  Pavlína

  2. září 2006 jsem se vdala nyní se chce manžel ani ne po měsící rozvést existuje nějaké urychlené řešení než čekat rok na rozvod?

 • #6905 Reply

  Jana

  Prosím o radu jak mám postupovat, když chci podat žádost o rozvod. Stále spolu s manželem žijeme, myslím, že na rozvodu se dohodneme, ale jak mám postupovat když máme dvě nezletilé děti.

 • #6906 Reply

  Jana

  Prosím o radu jak mám postupovat, když chci podat žádost o rozvod. Stále spolu s manželem žijeme, myslím, že na rozvodu se dohodneme, ale jak mám postupovat když máme dvě nezletilé děti.

 • #6907 Reply

  Táńa

  dobrý den chtěla bych zjistit jestli je dohoda o majetku před rozvodem napadnutelna po rozvodě nebo je lepší řešit majetek až po rozvodu. Děkuji

 • #6908 Reply

  L.Gutvirtová

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně rozvodu mého přítele. Jedná se o bytové vypořádání. Manželé mají smlouvu na byt vlastník je Městská část. Byt jim přenechala matka mého přítele. Potřebovali bychom vědět jaké jsou možnosti při rozvodu. Přítel se odstěhoval, ale měsíčně přispívá rovným dílem na nájem, v bytě nechal veškeré zařízení. V bytě žije manželka s jejich dcerou. Nevíme jak bychom nejlépe pro oba mohli vyřešit tuto situaci. Jeho manželka bohužel nemá hotovost na vyplacení manžela. Mohla bych Vás poprosit o radu, jaké jsou možnosti? Manželka s rozvodem souhlasí a tak chceme provézt rozvod v klidné dohodě. Děkuji za Vaši odpověď, L.Gutvirtová

 • #6909 Reply

  Lucie

  Prosím o radu: S manželem půl roku nežiju, naše manželství trvá 3 roky, děti ani společný majetek nemáme. Jak mám formulovat žádost o rozvod k místnímu soudu.Existuje na žádost o rozvod nějaký formulář, nebo alespoň nějaké náležitosti co musí žádost obsahovat, pokud ano tak jaké??,Jaké k tomu musím doložit dokumenty???

  Předem děkuji za odpověď

 • #6910 Reply

  Sara Komárková

  Kde podat žádost o rozvod.Jak řešit rozvod,když manžel se nechce dát rozvést.Manželství je 17 leté,s neslučitelnými rozdíly mezi partnery.

 • #6911 Reply

  Kamila Kantorková

  Prosím poradte mi jak si podat žádost o rozvod a kde .A kolik stojí taková žádost .

  Děkuji . Kantorková

 • #6912 Reply

  Gaba

  Rada bych pozadala o radu.Manzel se odstehoval a ja zustala bydlet s nasim synem ve spolecnem byte na hypoteku.Hypoteku budu zatim platit sama z financnich prostredku, ktere sama vydelam.Budou tyto mnou zaplacene penize zapocteny pri rozdeleni SJM nebo ne? dekuji

 • #6913 Reply

  Sara

  Jak a kde podat žádost o rozvod a kolik stojí

 • #6914 Reply

  Jiři

  Meli jsme sepsany dohody o majetku o ditětí u pravničky s ověřenými podpisy. Byli jsme rozvedeni podle §24. Udělal jsem všechno jak bylo stanoveno v dohodě o majetku. Po 2 letech mě žaluje a chce vyrovnáni z domu,ja jsem ji nechal byt ,vzala si veškere vybaveni domu,zustal mi prazdný dum a syn svěřen do mé peče.Dum jsem postavil sam ,s pomoci me rodiny. Stavěl jsem o 9 roku ona o vystavbu nejevila žadný zajem .Všechná povoleni jsou na me jmeno . Pozemek jsem společně s usedlosti jsem dostal darem čistě já , darovacím převodem z otce na syna . Usedlost byla po otcových rodičich.Celou usedlost jsem zboural a material použil na výstavbu nového domu . Při vystavbě mi pomahala jen ma rodina .Ona nejevila žadny zajem ,pujčky platim taky jen ja. Prosim o radu jak postupovat u soudu při tomto problemu . Ona vyhrožovala že mě o dum obere . prosím o pomoc .

 • #6915 Reply

  L.Chudějová

  byvaly manzel je od listopadu 1999 v USA. Pred 3 roky jsem se s nim v nepritomnosti rozvedla. Od te doby nemam na neho zadny kontakt. V dobe jeho odjezdu byla zapocata stavba domu, na mem pozemku,kterou jsem sama financovala a dokoncila. Ted ji ale nemuzu zkolaudovat, protoze stavebni povoleni bylo vydano na nas na oba. Stav.uradu by stacilo jeho vyjadreni, ze s tim souhlasi, ale bohuzel neznam zadnou adresu na neho. Po celou dobu neplati ani na nase 3 deti, nema zajem se vratit. co muzu delat ?

 • #6916 Reply

  vojta

  Chcu jse nechat rozvest na dalku se svoji manzelkou ona zije v CZ a je ceska obcanka Ja rozeny cech ale ted mam obcanstvy Noveho Zelandu a ziju tady.Jsme v manzelskem svazku asi 8 roku byli jsme vzity CZ v meste Brne.Nezijeme v spolecne domacnosti 7mesicu 25prosince opustila NZ vratila jse zpetky do CZ ted zije v Domazlicich .Deti nemame majetek jsme jsi vyporadali .Jak mam postupovat kdyz jse chcu rozvest na dalku.PS muzete dat vsechny informace co mam udelat k tomu rozvodu.Predem mnohokrat dekuji za pomoc vojta

 • #6917 Reply

  vojta

  Chcu jse nechat rozvest na dalku ona zije v CZ je ceska obcanka.Ja rozeni cech ale ted obcan Noveho zelandu zijici v Aucklandu.Nezijeme spolu ve spolecne domacnosti 7 mesicu deti nemame majetkovou otazku jsme jsi vyrovnali.25 prosince 2006 opustila NZ a bydli v plzni.Byli jsme odani v Brne jak mam postupovat a co mam udelat k rozvodu na dalku muzete mi prosim pomoct.PS predekem dekuji za pomoct vojta

 • #6918 Reply

  vojta

  Chcu jse nechat rozvest na dalku ona zije v CZ je ceska obcanka.Ja rozeni cech ale ted obcan Noveho zelandu zijici v Aucklandu.Nezijeme spolu ve spolecne domacnosti 7 mesicu deti nemame majetkovou otazku jsme jsi vyrovnali.25 prosince 2006 opustila NZ a bydli v plzni.Byli jsme odani v Brne jak mam postupovat a co mam udelat k rozvodu na dalku muzete mi prosim pomoct.PS predekem dekuji za pomoct vojta

 • #6919 Reply

  vojta

  Muzete mi poradit jak mam postupovat kdyz jse chcu rozvest na dalku.Nase manzelstvy je stare 8roku deti nemame majetkovou situaci jsme vyresily.Ja jsem rozeni cech ale statni prislusnost mam Noveho Zelandu kde take ziji manzelka ma prislusnost Ceske Republiky kde take zije od 25 prosince 2006.V spolecne domacnocti jsme nezily 7 mesicu . Ona ziji v Plzni ale byli jsme vzity v Brne muzete mi prosim poradit jak mam postupovat v nasi zalezitosti predem dekuji za pomoc vojta

 • #6920 Reply

  Ivana Hrdličková

  Dobrý den,

  už jsem snad prohledala všechny stránky a nemůžu najít žádost o popření otcovství. Od října jsem rozvedená a v dubnu se mi narodí holčička, bohužel ale bude mít nejspíš příjmení po bývalém manželovi, i když toho jsem od března minulého roku viděla jen u soudu. Jak mám postupovat, aby měla malá příjmení skutečného otce(prosím také o vzor žádosti o popření otcovství). Děkuji Ivana Hrdličková

 • #6921 Reply

  klara

  Dobrý den,měla bych takový dotaz. S manželem jsme se brali 8.7.2006, ale po 3 měsících od sňatku jsem zjístla, že manžel je zadlužen několika miliony, které nesplácí. Proto chci požádat o rozvod, mohl by rozvod proběhnout rychle i bez toho že spolu nejsme 1rok. A jak dlouho takový rozvod trvá, když se na všem dohodneme. děkuji za odpověď

 • #6922 Reply

  monika

  Dobry den, rozvadime se a muj manzel prinesl jako dukaz k soudu vytisteny email ktery jsem udajne psala. S timto mailem vsak nemam nic spolecneho. On vsak tvrdi ze jsem ho odeslala ja. Muze pouzit mail jako dukaz u soudu? Dekuji Monika

 • #6923 Reply

  PETR MALÝ

  DOBRÝ DEN,ZAJÍMALO BY MĚ,ZDA JE NUTNÉ V NESPORNÉM ROZVODU NUTNÝ BOD Č.2 ŽE MANŽELÉ SPOLU UŽ PŮL ROKU NEŽIJÍ? MYSLÍ SE INTIMNĚ NEBO FYZICKY(ODLOUČENĚ).CO KDYŽ SPOLU NEŽIJÍ INTIMNĚ,ALE BYDLÍ JEŠTĚ NA SPOLEČNÉ ADRESE. MOŽNOST ALE OBNOVIT MANŽELSTVÍ JE NULOVÁ!

 • #6924 Reply

  Pavla Šámalová

  Chtěla bych se zeptat, s manželem jsme se brali 10.6. 2006. A je 23. 3. 2007 a manžel se chce rozvést, manželé nejsme spolu ani rok máme spolu dvě děti, jedno se narodilo, před svadbou druhé po svatbě, stále spolu bydlíme. O majetku i dětech jsme se dohodly, ale je možno nás rozvést, když bydlíme v jednom bytě a nejsme manželé ani jeden rok???? Děkuji za odpověď předem

 • #6925 Reply

  Petra

  Od května 2006 s manželem spolu nežijeme,odešel po vzájemné dohodě,kde spory v manželství trvaly 2roky.O rozvod jsem zažádala já po fyzickém napadení jím.Máme nezletilého syna,já i manžel jsme zažádali o jeho svěření do své péče,rozvod se tím stal sporný,na první stání se manžel nedostavil.V srpnu 2006 bylo rozhodnuto o předběžné péči,syn zůstal dočasně u mě.Druhé stání bylo odloženo na říjen 2006.Manžel zažádal o soudní posudky.Vše se znovu zkomplikovalo,jelikož manžel se na testy nedostavoval.Na syna neplatí,nijak se nepodíly na potřebách svého syna.Syn je ve špatném psychickém stavu-docházíme k psychologovi.Manžel byl v minulosti několikrát trestně stíhán.V březnu 2007 jsem žádala o urychlení soudního jednání.Právník je drahý,sociální pracovnice nezasahují,soud nereaguje na žádost.Prosím o radu-Co dál,co s tím,na koho se mám obrátit?

 • #6790 Reply

  denisa

  mam nasledujici dotaz, moji rodiče se chtěji rozvest a nemaji vypořádané majetkoprávní vztahy. Jak v takovém případě postupuje soud pokud nejsou schopni se dohodnout na majetkoprávním vypořádání?rodičům je 50 let a děti mají plnoleté

 • #6926 Reply

  Alča

  Prosím o radu, chci podat žádost o rozvod – nevím, jaké má mít náležitosti , formu podání, zda to musí seppsat právík atd.

  Mockrát děkuji.

 • #6927 Reply

  mrazova helena

  prosim o informace kolem rozvodu,jaky mam narok na financni vyrovnani,vysi alimentu a peci o deti.Kupovali jsme pozemek a dum v mamzelstvi je psan na nas oba 8 let jsem byla s detmi doma na materske

 • #6928 Reply

  Petra Sˇ.

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli si myslíte,že důvodem k rozvodu může být Nedůvěra.Manžel si na mě vzal půjčku a místo do opravy baráku investoval peníze do svých milenek.Dům,na který si vzal peníze je napsaný jen na něj,ale dluhy na oba.Ted´se ukázalo,že s milenkama nepřestal a po mně chce,abych se mu dřela na baráku,který není můj.když s ním zůstanu,bude chtít další pujčku a to já už ne¨chci.Prosím porad-te mi.Jak a co dělat:Děkuji

 • #6929 Reply

  Petra

  Jak probíhá rozvod pokud byl uzavřen církevní sňatek

 • #6930 Reply

  Lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat..mám známého, který se chce už delší dobu rozvést pro věčné neshody a nefunkčnost vztahu, jenže….má za manželku rusku, která se rozvádět nechce (je u měj velmi dobre finančně zajištěna)a největší problém je ten, že mu vyhrožuje, že jestli od nich odejde, vrátí se i s jejich synem zpět do Ruska a on, že už ho nikdy neuvidí! Syn pro něj znamená všechno, nechce ho ztratit, zároven ho ubíjí vztah s manželkou…neví co má dělat. Dá se vůbec něco v takovém případě dělat??? Prosím, poradte, nebo poradte ne koho se má obrátit. Děkuji L.

 • #6931 Reply

  SARKA SADLEKOVA

  Dobrý den ,chci se s manželem rozvest,on také ale nevím jak s majetkem . před pěti lety mi i moji rodiče jsme prodali panelové bytya koupily dvougeneracní dum .Dum je napsaný na rodiče a mi mame nájemni smlouvu S prodeje našeho bytu se muj manžel mel dos dobře koupil si foták za 35.tis kč a několik let nepracoval .Nechci mu dát nic .na opravu domu si rodice vzali hypotéku ,kterou na pul splácíme .Na naše jméno není nic . má na něco nárok,

  Děkuji

 • #6932 Reply

  SARKA SADLEKOVA

  ODPOVÍTE MI PROSÍM

 • #6933 Reply

  sylva.skalova@seznam.cz

  Dobrý den paní Jitko, mám podobný problém, Vy už ho máte asi vyřešený. Potřebuji vědět, jestli si po rozvodu, kdy máme exekuci na veškerý majetek můžu troufnout koupit na sebe nějakou nemovitost, protože mám strach, aby mi ji kvůli dluhům exmanžela nezabavili. Děkuji za radu. Sylva Skálová

 • #6934 Reply

  Renata

  Prožívám velmi těžké období, chtěla bych podat žádost o rozvod, prosím Vás o radu, co mám dělat, mohu žádost podat sama, jak ji mám sepsat, existuje nějaký formulář nebo vzor, kam ji poslat, jaké jsou poplatky s tím spojené.

  Děkuji vám.

 • #6935 Reply

  Veronika

  řeším něco podobného, manžel sice je stále v ČR, ale k soudu nepříjde. Podej žást a oni vás rozvedou v jeho nepřítomnosti. Napiš, že rok o něm nic nevíš. A buď ráda, že ti neudělal dluhy, mě splácení čeká

 • #6936 Reply

  Dana

  Můj bratranec 5 let chodil a následně začal žít s rozvedenou starší ženou,která měla jedno dítě z předchozího manželství.Nevím,jakým způsobem je předchozí manželství vyrovnáno,nicméně první manžel platí na syna alimenty,ačkoliv je všem známo,že syn není jeho synem.Po této pětileté známosti se můj bratranec s přítelkyní oženil.Bydlí spolu v bytě,který je přepsaný na bratrancovo jméno, myslím, že darovací smlouvou .Byt byl původně jeho nevlastního otce,který se před 20 lety oženil s jeho matkou.Bratrancova přítelkyně několik let nebyla zaměstnaná,na ni i jejího syna bratranec vydělával,včetně peněz na domácnost atd.Nyní si jeho žena konečně našla zaměstnání.Bohužel ho také začala podvádět a podle všeho ho již podváděla dříve. Bratranec by ses ní proto rád rozvedl,ona však rozvod striktně odmítá.Můžete poradit, jakým způsobem má bratranec postupovat a jak řešit majetkové vyrovnání?? Jak to bude s bytem??Může na ní požadovat i například nějakou poměrnou část peněz,které do ní i do jejího "investoval" v době,kdy nebyla zaměstnána??Nutno říci, že bratranec s jejím synem velice dobře vychází a mají příjemný vztah,dokonce financuje i tak náročné koníčky jako je například osobní trenér tenisu apod.Moc děkuji, jsem vděčná za každou radu.Dana.

 • #6937 Reply

  Lenka Kulajtová

  Z bývalím zesnulím manželem jsme po rozvodu sepsali dohodu o převodu užívacího práva k družstevnímu bytu on dohodu nenaplnil z bytu mě nevyplatil a v krátké době převedl veškerá práva k bytu na svoji matku ta poté byt od družstva odkoupila do osobního vlastnictví a po manželovo smrti ihned prodala. Mám nějakou naději získat byt naspátek?

 • #6938 Reply

  Emilie

  nechci s manželem již dale žít,nerozumime si.

 • #6939 Reply

  Lenka Koblasová

  Prožívám velmi těžké období, chtěla bych podat žádost o rozvod, prosím Vás o radu, co mám dělat, mohu žádost podat sama, jak ji mám sepsat, existuje nějaký formulář nebo vzor, kam ji poslat, jaké jsou poplatky s tím spojené.

  Děkuji vám.

 • #6940 Reply

  Patrik

  Na Vaši otázku se pokusím odpovědět, i když je jen velmi strohá. Církevní sňatek má pořád v občanském právu stejnou váhu jako sňatek civilní. Nyní se jedná v parlamentu o zrušení platnosti těchto církevních obřadů, každý takový sňatek v případě přijetí tohoto zákona by musel být doplněn ješťě obřadem na úřadě.To je možná budoucnost. Teď tedy k otázce: církevní sňatek může zrušit církev, kde byla svatba uzavřena. Pokud ovšem k takové církvi máte důvěru. Pokud nemáte, lze tento snňatek církevně zrušit v církvi, kde znají podrobnosti Vašeho případu a budou s tímto souhlasit. Bůh je milosrdný. Mějte se hezky.

 • #6941 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, žádost o rozvod můžete podat sama. Žádný formulář neexistuje, uveďte kdy jste se vzali, a důvody, proč žádost podáváte. Existuje tzv. nesporný a sporný rozvod. Nesporný, také dohodový rozvod dle § 24a zákona o rodině znamená, že manželství trvalo alespoň 1 rok a manželé spolu více než 6 měsíců nežijí, oba manželé s tím souhlasí a předloží smlouvu o majetkovém vypořádání, úpravu bydlení a dohodu o výchově nezletilých dětí.

  Sporný rozvod se použije, pokud se manželé neshodnou.

  Návrh se podává okresnímu soudu, v jehož obvodu jste měli poslední společné bydliště.

  Soudní poplatek činí 1.000,- Kč.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6942 Reply

  jana

  Dobrý den, potřebovala bych poradit.

  Jsem rozvedená od ledna 2006, naše manželství trvalo 33 let, z toho jsem již 5 let žila sama.

  Manžel měl dlouholetý vztah, chtěl začít žít nový život (jeho slova i v rozvodovém řízení),nebylo již možné žít pod jednou střechou, koupily jsme byt. Děti byly dospělé, samostatné a s námi již nebydlely.

  Manžel podal návrh na rozvod, majetkově jsme se nevyrovnali. Tedy máme dvougenerační dům na vesnici a byt, vše ve společném majetku, oboje ve společném vlastnictví. Já bydlím v bytě, manžel v domě.

  Nevím jak dál. Manžel má návrhy na vyrovnání, ovšem dle svého uvážení, nechce přistoupit na znalecké posouzení společného majetku a vyhrožuje mi soudem ve kterém přijdu o všechno. Dům jsme koupili od jeho rodičů před 32 lety a celý jej přestavěli (původně tam byl suchý záchod bez koupelny, bez teplé vody, atd.), nyní tam jsou dvě samostatné bytové jednotky + zahrada.Prosím o radu, co mám udělat, aby se uskutečnilo naše majetkové vypořádání.

  Děkuji moc za odpověď.

 • #6943 Reply

  Maja

  Dobry den,

  prosim o radu: jsme s byvalim manzelem puvodem z byvale Jugoslavie, kde jsme se v roce 1992 brali z lasky. V roce 1993 jsme pryjeli do CR a nemeli jsme nic, jen par tasek osobnych veci. Dnes mame dve deti, 12 a 9 let, a pomerne velkej majetek. Manzel mel zivnost a podnikal, vydelal penize a koupily jsme byt kterej splacime, auto, vsechno co bylo potreba. Potom jsme koupili i pozemek s barakama ktere jsme renovovaly. V tom honu laska asi zmizela, a loni jsem uz to nevydrzela, a odstechovala jsem se domu do Chorvatska. Manzel podal navrh na rozvod, a od dubna jsme rozvedeni. Deti jsem dostala do peci ja. Alimenty zacal az minuli mesic posilat. Ale ted nevim co s majetkem. Domluvit se nemuzeme, on nechce ani slyset o tom ze ja mam narok na pulku, vyhrozuje mi a chce me zastrasit abych nic nezadala soudem.

  Nevim podle ktereho zakona se ma rozdelit majetek. Rozvedl nas soud ve meste ve kterem jsme se brali, ale majetek mame v CR, tak predpokladam ze by se delit majetek melo tady, v CR. Muzete mi prosim poradit pravnika kterej by to chtel vzit? Dekuji.

 • #6944 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, hlavně se nenechte zastrašit. Podejte soudu návrh na vypořádání zaniklého společného jmění manželů, v němž specifikujte Váš společný majetek a uveďte, co byste si chtěla ponechat a co má soud přikázat bývalému manželovi.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6945 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, právníka Vám neporadím, neboť nevím, kde se Váš majetek nachází. Podívejte se na stránky České advokátní komory na http://www.cak.cz, kde si v seznamu advokátů vyberete vhodného advokáta podle města. Pokud se Vámi vybraný advokát nebude chtít věci ujmout, zeptejte se ho, ať Vám dá doporučení na některého svého kolegu.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6946 Reply

  Radka

  Musíte napsat žádost o rozvod (vzor se dá stáhnou na netu) a musíte jí odnést do podatelny na obvodní soud, kde jste měli poslední bydliště, nebo kde jeden z manželů má psané trvalé bydliště. Platí se 1000 kč za kolek, který se koupí na poště a nalepí se na tu žádost

 • #6947 Reply

  Radka

  Vzor žádosti se normálně stáhnete na internetu i vzor dohody o vypořádání majetku…

  Pak se to musí odevzdat na příslušný obvodní soud.

  Poplatky jsou formou kolku v hodnotě 1000 Kč, který koupíte na které koliv poště.

 • #6948 Reply

  Agáta

  Pokud si manžel koupil foťák v době manželství, tak na něj máte nárok i vy. Musíte ale doložit, že to bylo z vašich peněz.

  Na barák nárok nemá, protože je to psané na rodiče.

  Ale asi bude mít nárok na odškodnění, protože i když třeba splátky na hypotéku platíte vy, ty peníze jsou společným jměním manželů.

 • #6949 Reply

  Andrea

  Dobrý den přeji, nenašla jsem zde odpověď na otázku – jak je možno se rozvést dříve než po roce manželského soužití…

 • #6950 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, úplně jednoduše. Podmínka trvání 1 roku je pouze v případě tzv. dohodového rozvodu. U "klasického, sporného" rozvodu tato podmínka není, a můžete se rozvést kdykoli.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6951 Reply

  Jana Novotná

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Jsem s manželem 31 let,veškeré mnou vydělané peníze jsem vždy dávala na chod společné domácnosti.Máme dvě dospělé děti.Naše společné soužití je již 10let pouze formální, ale stále zdílíme společnou domácnost. Manžel si našel nyní přítelkyni a já uvažuji o rozvodu.Jenže moje situace je složitá, jelikož mám částečný invalidní důchod jinak jsem zaměstnaná u manžela ve firmě. Před čtyřmi roky jsme s manželem koupili dům na hypotéku a náš předešlý byt prodal a vše investoval do firmy s.r.o. Ve vlastnictví firmy jsou i auta a část rodinného domu.Chci se zeptat jestli v případě rozvodu mám nárok na nějaký majetek(např. náhradní ubytování, nebo část zisku s manželovi firmy, kde je samozdřejmě uveden jako jednatel společnosti)Manžel mi neustále říká,že je vše jeho a že nemám tedy na nic právo.

 • #6952 Reply

  Jana

  Dobrý den, manžel se chce dát rozvést po třech letech manželství. Já jsem na mateřské dovolené, tak bych se chtěla zeptat, pokud dojde k tzv. spornému rozvodu, jestli budu platit poplatky týkající se rozvodu nebo mohu zažádat o snížení poplatků.

 • #6953 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, obecně může každý žádat soud o osvobození z placení soudního poplatku a pokud tomu odpovídá finanční situace, soud žádosti vyhoví alespoň částečně. Pokud podá žádost o rozvod manžel, zaplatí on soudní poplatek ve výši 1.000,- Kč. Žádné další platby v souvislosti s rozvodovým řízení již nejsou. Pak se hradí náklady řízení o vypořádání SJM. Před rozvodem pak ještě případné náklady řízení o úpravě poměrů k nezletilým dětem.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6954 Reply

  Dagmar

  Dobrý den. Žiji s manželem 9 let. Máme spolu dvě děti. Přes půl roku spolu nežijeme. Po celou dobu se manžel o děti pořádně nestaral a měl jenom své kamarády. Nedávno mi řekl, že se chce nechat rozvést, že si našel někoho jiného. Bude prý souhlasit s rozvodem, pokud mu vyplatím asi tak 2 000 000,-kč za rodinný dům, který jsem dostala darem a po té jsem mu polovinu darovala já. Peníze na vyplacení bohužel nemám. Práci nemůžu sehnat, protože mám dvě děti ve věku 6 a 9 let. A manžel se ani pořádně nepodíli na placení domácnosti. Prosím poraďte mi. Předem děkuji

 • #6955 Reply

  Novotná

  Znamená to, že spolu manželé společně nehospodaří a intimně nežijí.

 • #6956 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, zatím mu určitě nic nevyplácejte. To můžete udělat až po rozvodu. Pokud on s rozvodem nesouhlasí, podejte žádost o rozvod Vy sama. Jestli navíc spolu již nežijete, není důvod, aby soud toto řízení protahoval.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6957 Reply

  Jana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od ledna letoštního roku jsme s manželem našetřili přibližně 160.000. Já jsem na MD a veškerý chod domácnosti jsme hradili z mateřské. Všechny manželovy výplaty šly na jeho účet a on se teď chce dát rozvést a prý mi nedá ze společných peněz vůbec nic. Má na to právo

 • #6958 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, právo na to nemá. Veškerý Váš majetek, který jste nabyli za trvání manželství (kromě daru či dědictví), tedy i příjmy jednoho z manželů, jsou součástí společného jmění manželů a v případě rozvodu tak má každý z manželů nárok na 1/2 tohoto majetku.

  Výjimkou by byla situace, pokud byste měli zúžené SJM.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6959 Reply

  Jana

  Ještě mám jeden dotaz k tomu minulému.Našetřili jsme 160.000 a on mi řekl, že už žádné peníze nemá, tak mi nemá co dát. Mohu to dostat peníze zpět soudní cestou, pokud znám číslo účtu?Děkuji za odpověď

 • #6960 Reply

  Pavel

  Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, zdali manželka, která zatím nepodala žádost o rozvod, ale odstěhovala se ze dne na den, si může bez jakékoli dohody odstěhovat nábytek a jiný majetek z do té doby společně používaného bytu. Děkuji

 • #6961 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, ano šanci samozřejmě máte. Při vypořádání SJM (pokud se nedohodnete, podejte návrh na vypořádání soudem) má každý z manželů nárok na 1/2 majetku. Stačí, když před soudem tento bankovní účet uvedete, soud si zjistí stav ke dni rozvodu a bude jej také vypořádávat.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6962 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, teoreticky by neměla, protože se jedná o majetek v SJM, tedy o Váš společný majetek. Můžete to řešit třeba soudní cestou.

  Osobně však doporučuji dohodnout se a pokud to nepůjde, podejte žádost o rozvod. Po skončení rozvodového řízení pak podejte návrh na vypořádání SJM a v tomto řízení učiňte předmětem vypořádání i tento majetek, který si odnesla.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6963 Reply

  Marcela

  Dobry den,

  s manzelem se budeme rozvadet,mame 2 nezletile deti.pozaduji po nem 5 tis kc na vyzivnem,s cimz on nesouhlasi a chce mi davat minimalni castku a dale po me pozaduje vyplaceni castky poloviny bytu.jakym zpusobem to mohu udelat,kdyz samozrejme castku cca 500 tis nemam.muze mi soud urcit nejake splatky,ktere mu budu davat,kdyz se nedomluvime a jak s castkou na vyzivne, dekuji

 • #6964 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, co se týče výživného, zde záleží především na výši Vašich příjmů. Co se týče bytu, soud obvykle splátky neurčuje a vychází z toho, že když druhý nemá na vyplacení vypořádacího podílu, nařídí prodej bytu; tedy pokud druhý z manželů se splátkami nesouhlasí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #6965 Reply

  Jana

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, skoro bývalý manžel mi tvrdí, že mateřská je na potřebu dítěte a ne na domácnost. Jsme tři a z mateřský jsme žili, u mých rodičů a celou jeho výplatu jsme dávali na jeho účet.Z mateřské jsem platila jak potřeby na dítě, tak benzín, kapesné a příspěvěk na domácnost. A on mi teď řekne, že peníze na účtu jsou pouze jeho a já na ně nemám právo, protože přece mateřská není na domácnost. Tak jsme vlastně blbá, že jsem si to takhle zavedla a jemu naivně věřila a on mi teď ze společných peněz nedá vůbec nic.

 • #6966 Reply

  Renata

  Zajímalo by mě jaký má k tomu chování manžel důvod?

 • #6967 Reply

  Božka

  Dobrý den,

  Moje dcera odešla od manžela,vzala si osobní věci a 10000,-Kč manžel jí dal podepsat smlouvu,že tímto jsou majetkově vyrovnáni a že se vzdává trvalého pobytu.Pak se dohodli,že smlouvu roztrhají,ale dcera se nepřesvědčila co manžel trhá a druhý den ji řekl,že smlouvu neroztrhal.bydlí v městském bytě,ani jeden nepodal návrh na rozvod,děti nemají.Je tuto situaci možné nějak narovnat?Co máme podniknout. moc děkuji Hezký den BožkaurhFf

 • #6968 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  tuto situaci by především měla řešit Vaše dcera. Já bych doporučovala rozvod. Ať podá návrh na rozvod a po jeho skončení návrh na majetkové vypořádání.

 • #6969 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  Váš manžel nemá pravdu. Všechny peníze, které nabyl za trvání manželství s výjimkou daru nebo dědictví patří do společného jmění manželů a Vy tak máte právo na jednu polovinu.

 • #6970 Reply

  Jaroslava

  Dobrý den. Jsem po rozvodu 4 roky a mám dvě dcery ve věku 18 a 16 leta manžel za dětmi nechodí a nad rámec výživného dcerám nic neposkytuje. Mladší dcera začala studovat na střední škole a tak jsem podala žádost o zvýšení výživného. Jednání máme ve čtvrtek. Minulý týden mi přišel dopis od soudu, kde manžel souhlasí se zvýšením výživného o 200, Kč a to že se s dcerami nestýká je údajně dle něj mojí vinou, trpí tím a požaduje návštěvy- najednou po 4 letech. Jak se mohu bránit nepravdivému nařčení ? Dcera k němu odmítá jít, bojí se a nevím, jak to řešit. Díky za odpověď.

 • #6971 Reply

  TEREZA

  Dobrý den,moc prosím o radu.S manželem se chci dát rozvést.Bude se jednat o rozvod sporný. Já mám s holčičkou od začátku trvalé bydliště u mých rodičů a můj muž TB u jeho rodičů, kde také spolu 3roky bydlíme. Co mám prosím udělat, tak aby minimálně opatrovnický soud se projednával v místě MÉHO TB? A můžu se s dcerkou před podáním žádosti o rozvod či svěření do péče odstěhovat od manžela? Děkuji za radu.

 • #6972 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  stejně tak, jako on pouze uvádí své tvrzení, můžete i Vy uvádět svou verzi. Nicméně, pokud bylo soudem rozhodnuto o tom, že vůbec a jak bude probíhat styk otce se svými dětmi, jste Vy povinna mu tyto návštěvy umožnit, jinak může dojít i na pokutu od soudu.

  Pokud však chcete toto "staré" rozhodnutí změnit, podejte soudu návrh na úpravu styku s dětmi a domáhejte se toho, aby mu vůbec nebyl umožněn, nebo jen výjimečně a to z důvodu, že po dlouhou dobu o dcery nejevil zájem. Do té doby však platí původní rozhodnutí.

 • #6973 Reply

  Veronika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy můžu podat žalobu o rozvod. S manželem spolu nebydlíme od října 2007 ( od srpna jsme žili každý ve svém pokoji ) intimně se nestýkáme od února 2007. Na vypořádání majetku jsme se dohodli….. Děkuji za odpověď

 • #6974 Reply

  Ivana

  Dobrý den.

  Po naší svatbě rodiče na mně napsali starší rodinný dům.Jelikož se jednalo pouze o jednu bytovou jednotku a bydlí tam s náma ještě moje maminka, chtěli jsme si jej zrekonstruovat a vytvořit tak dvě bytové jednotky. Je zatížen hypotékou ve výši jednoho miliónu korun a věcným břemenem (maminka). Jak by to vypadalo, kdybych po rozvodu zůstala doma sama se dvěmi dětmi (11 a 12 let)? Je mou povinností najít nové bydlení pro manžela, splácet hypotéku ( Kč 7000,-/měsíčně)a živit rodinu? Můj průměrný plat je Kč 17000,- a nemám na to.

  Nebudu rozvádět důvod rozvodu, protože toho je moc. Jen bych napsala, že je to velmi velký psychický teror spojený s nízkou manželovou inteligencí a alkoholem. Teror hlavně pro děti, které jsou pro mně celým mým životem. Děkuji Vám za odpověď

 • #6975 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  kdykoli. V případě tzv. dohodového rozvodu je podmínkou pouze to, že manželství musí trvat alespoň 1 rok. Druhá podmínka – že spolu min. 6 měsíců nežijí, lze splnit pouhým prohlášením Vás obou.

 • #6976 Reply

  Radek Bořil

  Dobrý den,mám jen takový to dotaz.Jsem rozvedený a má bývalá manželka se odstěhovala i s dětmi 90km od mého bydliště.Pro děti si jezdím automobilem každých 14 dní – pravidelně.Chtěl jsem se zeptat zdali by mi bývalá manželka neměla přispět na půlku cesty?Děkuji za odpovědˇ.

 • #6977 Reply

  Dana

  Žijeme ve společné domácnosti (rodinný domek), děti jsou plnoleté. Manžel je alkoholik.Jednou prodělal ambulantní léčení, vydržel asi půl roku, ústavní léčení odmítá i přes vážné zdravotní problémy způsobené alkoholem. Ráda bych požádala o rozvod (domek vyměnila za dva byty), ale nevím, kde dostanu nějaký formulář, nebo kde se vlastně žádost podává? Jak postupovat když manžel s rozvodem nesouhlasí? Děkuji za odpověď.

 • #6978 Reply

  Nikola

  S manzelem se rozvadime, dohodli jsme se, takze by melo jit o §24, presto nam prislo pozvani k soudu, co jsme udelali spatne??? Deti nemame.

 • #6979 Reply

  aleš

  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat,jestli se do společného jmění manželů zahrnují výnosy z pronájmu nemovitosti získaného dědictvím jednoho z manželů v době trvání manželství a výnosy z akcií získaných taktéž.Děkuji za odpověď.

 • #6980 Reply

  Michaela

  Dobrý den, jsem tak trochu bezradná a proto bych potřebovala radu. V zákonech o možnosti rozvodu je uvedeno, že je možné rozvést se až po 6 měsících odloučení manželů. Zajímalo by mne zda je to nutné i kdyby se jednalo o velmi závažné problémy manželského soužití jako je domácí násilí – fyzické a psychické týrání manželky a dětí (opakované bití a vyhrožování zabitím).

  Dále by mne zajímalo zda je možné vést rozvodové řízení jen v zastoupení právnika,pokud se navrhovatelka cití ohrožena druhou stranou a nepřeje si osobní setkání.

 • #6981 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podmínka šestiměsíčního odloučení manželů platí pouze v případě tzv. dohodového rozvodu. Navíc se jedná o podmínku formální, tedy pokud oba souhlasně prohlásí, že spolu takovou dobu nežijí, soud nezjišťuje, jestli je to pravda.

  Každopádně bez jakékoli podmínky můžete podat žádost o rozvod Vy sama bez souhlasu manžela; bude se pak jednat o tzv. sporný rozvod. V tomto případě můžete být samozřejmě zastoupena advokátem a to i při ústním řízení. Někdy je však osobní účast vhodná, nikoli však nutná. O tom Vás ale Váš advokát zcela jistě poučí.

 • #6982 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, rozvod dohodou je podle § 24a zákona o rodině; § 24 je sporný rozvod. Co jste "udělali špatně" nevím, neznám spisový materiál ani podané návrhy, nicméně je zcela na zvážení soudce, zda-li nařídí ústní jednání či nikoli. U "dohodových" rozvodů sice obvykle nařizováno není, avšak není to pravidlo. Zkuste se domluvit se soudcem, jestli opravdu Vaši osobní účast vyžaduje či jde jen o formalitu.

 • #6983 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pro žádost o rozvod žádný formulář neexistuje. Je třeba sepsat žalobu – návrh na rozvod manželství a tu doručit místně příslušnému okresnímu soudu. Návrh se podává soudu ve 2 vyhotoveních a je třeba v něm uvést všechny okolnosti, pro které se chcete nechat rozvést. V takovém případě není souhlas manžela s rozvodem nutný; ten je třeba pouze za situace, kdy chcete rozvod dohodou. Otázky vypořádání majetku a bydlení budete řešit až po rozvodu, tedy po pravomocném rozsudku, jímž budete rozvedeni.

 • #6984 Reply

  Kamila S.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dar k výročí svatby určený oběma manželům je předmětem SJM nebo jestli se jedná o podílové spoluvlastnictví. Děkuji.

 • #6985 Reply

  jarda

  Dobrý den, dovoluji se zeptat, kterak postupovat při rozvodu se svou ženou – alkoholičkou. Jsme spolu déle než 25 let, máme 3, již plnoleté děti, nejmladší, 19letá, studující dcera bydlí dosud s námi ve společném, nájemním bytě.

  Manželka je více jak 10 let závislá na alkoholu, prošli jsme všemi charakteristickými , hnusnými fázemi, je bez práce, nebo dříve jen nakrátko, úrazy pod vlivem a pobyty v nemocnicích, neustálá „výroba“ dluhů, rozprodané domácí cennosti, vztahy s dětmi, s přáteli rozbity atd. apod. Vcelku odporná klasika alkoholická 

  Po celou tuto dobu ležel a leží ekonomický jakož i praktický chod domácnosti, rodiny pouze na mě. Myslím, že ve snaze jí, ale nakonec i celé rodině pomoci, podnikl jsem, co jsem mohl. Návštěvy v rodinných poradnách, psychologové, psychiatři, léčitelé, 3x přesvědčili jsme jí pro pobyt v protialkoholických léčebnách, vše ve víře, že se jí podaří ze závislosti se vymanit, že znovu „nastartuje“, zdravotně i ekonomicky a toto VŠE! bez žádného výsledku. Poslední léčbu přerušila před vánoci a vzápětí opět pod vlivem…

  Došla mi trpělivost, soucit, a víra ve zlepšení padla – rozhodl jsem se situaci řešit rozvodem.Vím, že za současného stavu, není schopna sama reálně samostatně existovat ale já již nejsem ochoten dále za ní nésti veškerou odpovědnost. Prosím, poraďte jaký postup zvolit, jaké aspekty vyplývají.. společné bydlení, výživné atd.

  Velmi děkuji….j

 • #6986 Reply

  iveta

  Dobrý den,prosím o radu pro svoji kamáradku. Žije v manželství s mužem-alkoholikem, který týrá její 2 malé děti z předchozího manželství.Spolu žádné děti nemají.Nevlastní žádný společný majetek, žijí v nájmu ve velmi slabých sociálních podmínkách.O tom, že by chtěla podat žádost o rozvod on neví a obávám se, že by s tím ani nesouhlasil. Prosím poraďte jak postupovat v žádosti o rozvod a jaké má šance.Moc vám děkuji. iveta

 • #6987 Reply

  Veronika Szkanderová

  Chtěla bych se zeptat, kdy mohu požádat zpět o své příjmení? Zda až nabyde rozvod právní moci, nebo vlastně kdy? Děkuji

 • #6988 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ať jednoduše podá žádost o rozvod a v ní uvede co ji k tomu vede. Co se týče "šancí", budou zcela jistě rozvedeni. Dnes už soudy tak složitě důvod rozpadu manželství nezjišťují.

 • #6989 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jde o SJM.

 • #6990 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  je očividné, že jste zkusil vše a popravdě, klobouk dolů před takovou trpělivostí.

  Nyní nezbývá než podat žádost o rozvod. Pokud se o všem nedohodnete (dohodu ale nepředpokládám), budete žádost o rozvod podávat Vy sám. Soud Vás rozvede a po právní moci rozsudku doporučuji co nejdříve vyřešit otázku SJM a dalších věcí s tím souvisejících; zejm. s ohledem na její stav.

  Společné bydlení moc nedoporučuji, vhodnější je nalézt jiné řešení. Co se týče výživného, co se týče dětí, ty by Vás o výživné musely zažalovat protože jsou již zletilí a nebudou tak svěřovány nikomu do péče. Co se týče výživného pro sebe, zde by Vaše manželka musela podat soudu žalobou.

 • #6991 Reply

  Martina Manouskova

  Chtěla bych se zeptat na to když jsem podala žádost o rozvod k soudu v mém okrese a oni to poslali na druhou stranu republiky k soudu kde má trvalé bydliště manžel.Já přeci podala žádost a nejsem povinna jezdit 300km k soudu.Můžete mi prosím poradit.Děkuji

 • #6992 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  příslušným soudem k řízení o rozvod manželství je soud, v jehož obvodu měli manželé poslední společné bydliště. Pak tam jet budete muset, ledaže by se soud obešel bez Vaší přítomnosti. Na tom se se soudcem domluvte.

 • #6993 Reply

  Claudie Claudie

  Jsme dva roky manželé,děti spolu nemáme,ale nabrali jsme si hodně úvěrů,manžel ještě hrál na automatech,a tak nám vznikly nezaplacené splátky na úvěrech.Jako manželé jsme vstoupili do družstva a získali jsme byt,který teď z obavy před exekutory chceme prodat a ze zbylých peněz vyrovnat dlužné splátky.Vzhledem k tomu,že mám obavy o manželovo finanční hospodaření a nevěřím,že už nebude hrát automaty,chci požádat o rozvod.Zisk z prodeje bytu se dělí napůl?A jak rozdělit úvěry?Manžel si vzal úvěr bez mého vědomí.Bude banka v případě jeho nesplácení požadovat splátky ode mě jako od manželky?Jak to je v případě,že manžel si veme úvěr a v bance nepožadují o souhlas manželky?

 • #6994 Reply

  Claudie Claudie

  Doplnění dotazu.Děkuji za odpověď.

 • #6995 Reply

  Patricie

  Pokud se jedná o sporný rozvod: soud nejprve manželství rozvede a pak se koná jiné řízení ohledně majetku nebo musí soud nejprve vyřešit majetkové poměry manželů a pak teprve manželství rozvede?Děkuji.

 • #6996 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  u sporného rozvodu se otázka majetku neřeší vůbec. Soud manželství rozvede a poté je na rozvedených manželích, jestli podají návrh na vypořádání soudem nebo se dohodnou sami, či to nebudou řešit vůbec.

 • #6997 Reply

  Irena Pláteníková

  Dobrý den, mám dotaz: manželé se budou rozvádět, mají již vyřešené dohodou děti, tuto dohodu schválil soud a čeká se jen na pravomocný rozsudek. Manželé se však nemohou dohodnout na rozdělení majetku. Rozvést se však oba chtějí. Musí mít k rozvodu vyřešený i majetek, jinak rozvedeni nebudou? A pokud tedy podají žalobu o rozvod, s nímž oba souhlasí, musí uvádět příčimu rozvratu manželství? Děkuji.

 • #6998 Reply

  Irena Pláteníková

  Dobrý den, mám dotaz: Máme s manželkou byt v osobním vlastnictví. Chci si po rozvodu ponechat polovinu vlastnického práva na byt a trvalé bydliště po dobu vyživovacích povinností na děti.

  1)Je toto možné uvést takto do dohody o vypořádání SJM?

  2)Je nutné po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu tuto nemovitost přepsat na KÚ na každého z rozvedených manželů jednou polovinou?

  Děkuji.

 • #6999 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ad 1) je možné

  ad 2) zde je otázka, jestli se bude jednat o dohodový nebo sporný rozvod. Pokud by se totiž jednalo o sporný rozvod, je to možné učinit až po vypořádání SJM, které se ve sporném rozvodovém řízení vůbec neřeší.

 • #7000 Reply

  Anastazia Pavlikova

  Dobry den,

  jsme s manzelem obcane SR. Snatek jsme uzavreli v SR. V CR mame bydliste s dlouhodobym pobytem. Je mozne podat zadost a rozvest se v CR? Dekuji.

 • #7001 Reply

  trundova

  dobry den, chtela bych podat zadost o rozvod, mame syna 3,5 let a spolecny dum. manzel je alkoholik a take pro ranu nejde daleko. Mam podat nejdriv zadost o rozvod nebo navrh na upravu styku s nezletilym ditetem a jak s majetkem. pokud bychom se s manzelem dohodli, lze vyse uvdene upravit smlouvou nebo vse musi upravit soud.

 • #7002 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejprve podejte návrh na úpravu styku s nezletilým. Pak uvidíte, jestli půjde o rozvod dohodou, kdy soudu předložíte společný návrh na rozvod, dohodu o vypořádání majetku a dohodu o bydlení.

  Pokud se nedohodnete, podejte návrh na sporný rozvod – zde se již majetek ani společné bydlení neřeší. To je otázka dalšího řízení po rozvodu.

 • #7003 Reply

  trundova

  dekuji moc za odpoved.

 • #7004 Reply

  Vlado

  Dobrý den, v současné době řeším sporný rozvod. Můj advokát na základě mých příjmů navrhl výši výživného na 15000,- měsíčně, neboť mám hrubý příjem cca. 65000.

  Manželka máhrubý příjem cca. 23000,-. Z manželství máme jedno 11 leté dítě. Je takováto částka nezbytná ?

  Nelze navrhnout nižší částku ? Je jasné, že z takové výše výživného bude mít především prospěch matka nikoli dítě.

  Děkuji za odpověď.

 • #7005 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tuto věc řešte se svým advokátem a nikoli zde.

 • #7006 Reply

  Veronika Švábová

  Dobrý den, s manželem jsme spolu 3 roky ale když jsme se vzali, já jsem opustila byt u matky a nastěhovala se k manželovi do obecního bytu, kde mám trvalé bydliště. Mám nějaký nárok náhradního bydlení? Nebo si mám vzít stan :o)))Děkuji za odpověď.

 • #7007 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předpokládám, že se ptáte, protože se rozvádíte.

  Uzavřením manželství vznikl společný nájem bytu manželi. Pokud se po rozvodu nedohodnete na tom, kdo bude byt dále užívat, je třeba podat soudu žalobu na zrušení společného nájmu bytu. V tomto řízení soud rozhodne o tom, kdo bude byt nadále užívat a jaká bytová náhrada přísluší druhému manželovi.

 • #7008 Reply

  Gottlieb Kolar

  Dobrý den, můj případ je trochu mimo rámec a doufám, že mi můžete poradit. Brali jsme se s manželkou v roce 1976 jako čeští občané a máme český oddací list. Od roku 1982 jsme žili v SRN a máme též německé občanství. Českého jsme se museli vzdát. Od roku 2002 žijeme trvale v ČR na cizinecký pas s trvalou adresou v Kralupech. OTÁZKA: Je možné nechat se rezvést v ČR?

  Umožňuje to právo EU? Když ano jaké jsou lhůty a kde mohu zažádat?

  Za rychlou a kvalifikovanou odpověď děkuji předem a srdečně zdravím

  Gottlieb Kolar

 • #7009 Reply

  Lucie Nováková

  Chci požádat o rozvod manželství, i když manžel s tím nesouhlasí a tvrdí, že máme šanci být rodina. Já si ale toto nemyslím, mám už rok přítele a ve společném svazku již nechci nadále zůstat. Zajímá mě, když přítele odhalím a uvedu jako důvod k rozvodu manželství, jakým způsobem to ovlivní svěření dítěte do péče, jelikož manžel vyhrožuje, že bude bojovat o svěření dcery do své péče. Jelikož ale podniká, tak myslím, že nemá potřebné zázemí pro její výchovu, i když narozdíl ode mne má převahu ve finančním zajištění. Dále bych se ráda dozvěděla jakým způsobem se rozhodne o svěření dítěte do péče před a po dobu rozvodu, jelikož bych se ráda co nejdříve odstěhovala i s dítětem ze společné domácnosti. Děkuji

 • #7010 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podat návrh na rozvod můžete i bez souhlasu manžela.

  Před rozvodem samotným však soud nejprve rozhodne o svěření dítěte do péče. Skutečnost, že máte přítele, není důvodem k tomu, aby dítě bylo svěřeno manželovi. Ani tak otázka příjmů – od toho je výživné.

 • #7011 Reply

  lenka potuckova

  Dobrý večer,tímto bych Vás ráda požádala o několik rad.Manžel (OSVC)se chce dát rozvést,já jsem na MD.Trvá to již 10měsísů a nic se neděje.Bydlíme v RD-2gen.u jeho rodičů,kteří jsou i majiteli objektu.Manžel tvrdí,že žádost o rozvod může podat až já zažádám o péči naší dcerky.S (náhradním)bydlením mi také nepomůže-není majitelem.Lze mi zrušit trv.pobyt?Příp.měla bych nárok na nějaké odškodné? Mnohokrát děkuji za odpověď.

 • #7012 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to, co trvdí manžel, je nesmysl.Žádost o rozvod spolu s návrhem na svěření dítěte do péče může podat on sám.

  Náhradní bydlení by bylo řešeno až v případě, kdybyste se odmítla z domu vystěhovat a jeho rodiče jako vlastníci domu by podali žalobu na Vaše vyklizení.

  Nicméně, pokud se nedohodnete, bude to řešit soud.

 • #7013 Reply

  Matej Paulík

  Dobrý den, podávám spolu s manželkou navrh na rozvod – nesporný. Jsme oba s trvalým bydlištěm v Brně. Musím podat návrh na Městský soud v Brně, nebo jiný soud? Děkuji, Paulík

 • #7014 Reply

  Lucie Nováková

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď a ještě bych si ráda ujasnila. Takže skutečnost, že mám mimomanželský poměr a budu tedy za iniciátora rozvodu, kvůli této skutečnosti by mi neměla nějak ublížit v jednání o svěření dítěte? A jakým způsobem musím postupovat, pokud to tedy manželovi oznámím a budu chtít co nejdříve společnou domácnost i s dcerou opustit? Jelikož vím, že bde proti a nebude mi chtít dceru dát. Kdo rozhodne o svěření dítěte na dobu před a v průběhu rozvodu?

  Děkuji Nováková

 • #7015 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žádost podáváte na Městský soud v Brně, podle posledního společného bydliště manželů.

 • #7016 Reply

  Věra Marýzková

  dobrý den,

  s manželem se chceme rozvést – jsme manželé 3roky a máme 2letou dcerku.

  Chtěla bych se zeptat na pár věcí:

  1) ke kterému soudu žádost podat – oba máme v současné době trvalé bydliště v Praze 9 – Horních Počernicích, ale každý na jiné adrese. Naše poslední společné trvalé bydliště však bylo v Milovicích – okres Nymburk

  2) již od 1 roku své dcery chodím do zaměstnání a o dceru se v době, kdy jsem v zaměstnání stará manželova matka..které také dávám rodičovský příspěvek v plné výši a to 7600,-Kč. Chci se zeptat zda tuto skutečnost (to že tchýni dávám rodič.příspěvek) uvést do Návrh na o úpravě k nezletilé dceři?

  3)jak dlouho rozvod trvá v případě, že jde o rozvod smluvený? tj. od podání k rozvedení manželství?

  děkuji velice za informace

  Věra M.

 • #7017 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ad 1) žádost podejte Obvodnímu soudu pro Prahu 9

  Sice je v zákoně uvedeno, že v případě rozvodu je místně příslušným soud, v jehož obvodu měli manželé poslední společné bydliště, ale to platí jen tehdy, pokud alespoň jeden z manželů v době podání návrhu v tomto obvodu stále bydlí.

  ad 2) To , jestli to to do návrhu uvedete, je celkem jedno. Spíše záleží na tom, komu má být dcera svěřena do péče.

  ad 3) obecně je to rychlejší řízení, nicméně jak dlouho bude trvat těžko říct. Záleží vždy na soudu a jeho vytíženosti.

 • #7018 Reply

  Evžen Zulucký

  Dobrý den, po mnohaletém vztahu a více než ročním manželství máme 22 měsíční dceru. Zatím spolu společně hospodaříme. Intimně nežijeme méně než měsíc. Manželka se zamilovala do jiného a chce odejít. Zřejmě bude chtít odejít s dcerkou, ale ještě nebyl podán návrh na rozvod (já nesouhlasím, tak půjde o sporný). Mám nějakou právní možnost jí v tom zabránit? A co až žádost podá, ale ještě nebude vyřešena úprava péče o nezletilé dítě? Může s ní jen tak odejít? A když jí budu žalovat (pokud to tedy jde) nebudu nakonec platit výlohy já, když ona je na MD? Jsem VŠ, nepiju, nebiju ji, jsem věrný, vydělávám 30000 čistého. Mám šanci získat dceru do své péče? Vím, že je to mnoho dotazů najednou, ale budu vděčný za jakoukoliv odpověď.

 • #7019 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud návrh na rozvod manželství podá, je více než pravděpodobné, že Vás soud rozvede i bez vašeho souhlasu. Pokud by odešla před úpravou styku k nezletilé, podejte návrh na úpravu styku v době před rozvodem. Šanci na svěření dítěte do péče máte, nicméně pokud je manželka dobrá matka, moc šancí Vám nedávám. Zkusit to ale rozhodně můžete.

 • #7020 Reply

  sandra mendelova

  dobry den chtela bych se zeptat co mam delat vubec tomu nerozumim,je mi 21 let a mam 15mesicniho kluka sem vdana za srba uz 2 roky ale vubec nam to neklapalo nestykam se s nim uz rok nerozumime si chci se rozvest to dite neni jeho jen sem otehotnela v manzelstvi tak se to bere ze je jeho taky je na nej psano ale ziji s pritelem a otcem ditete chceme se vzit ale nevim s cim mam zacit a jak dekuji za rady a odpovedi SANDRA

 • #7021 Reply

  Petra Musilová

  Dobrý den, potřebovala bych se poradit o svém bytovém problému. Jsem matkou pětiletého syna s jehož otcem žijeme v bytě, který jsme koupili těsně před synovým narozením. Bohužel si nerozumíme a partner velmi často vyhrožuje, že nás se synem vyhodí. Chtěla bych se začít nějakým způsobem bránit avšak nevím jak. V době kdy jsme byt kupovali jsem byla těhotná a proto jsem nikde nebyla uvedená abychom mu při žádosti o hypotéku kvůli vyživovací povinnosti nenavýšila životní minimum čímž bychom ovlivnili výše možné splátky a tedy možnost získání samotnou hypotéku: to znamená tedy, že nejsem na katastru ani v bance jako spoluvlastník, dlužník pouze máme se synem trvalé bydliště v onom bytě, bydlíme tam a ze svého účtu po celou dobu platím inkaso a poměrnou část do společného fondu na opravy teplo, teplou vodu aj…zvažovala jsem, že bychom se synem sami odešli, bohužel nemám prostředky k

  zajištění jiného bydlení Mám tedy nějakou šanci – tak jako při rozvodu manželství o vypořádání majetku?

 • #7022 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  manželství je něco zcela jiného než vztah přítel – přítelkyně. Musela byste prokázat skutečně vložené náklady do bytu a to s přihlédnutím k úhradě za užívání bytu.

 • #7023 Reply

  Linda Maleczková

  Dobrý den, s manželem spolu již delší dobu nežjeme a dohodli jsme se na rozvodu. Oba jsme české národnosti, on však žije v cizině. Již několikrát slíbil, že přijede do ČR, aby se rozvod vyřešil, ale pokaždé se objeví něco, co mu v cestě sem zabrání. Chtěla bych se zeptat, jak posupovat v tomto případě, zda existuje nějaký formulář nebo postup, aby naše manželství mohlo být rozvedeno bez toho, aby manžel sem přicestoval? Děkuji

 • #7024 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v takovém případě se bude jednat o tzv. dohodový rozvod. Je třeba, aby manželství trvalo déle než rok, pak potřebujete mít sepsanou dohodu o majetkovém vypořádání, vyřešenu otázku bydlení a pokud máte nezletilé děti, rozhodnutí soudu o svěření do péče. Pak stačí podat soudu návrh na rozvod, který oba podepíšete a zašlete soudu. U těchto rozvodů není obvykle ústní jednání nařizováno a soud rozhodne bez Vás.

 • #7025 Reply

  Ivana Šotková

  Dobrý den chci se dát rozvést jak dlouho asi trvá než pujdu k rozvodu.A koli stojí rozvod?Děkuji předem za odpověď.

 • #7026 Reply

  Martina Vlčková

  Dobrý den, chtěla bych se nechat rozvést. Jsme manželé tři roky, nemáme žádné děti, ale majetek, který jsme nabyli spolu v manželství. Byt je v osobním vlastnictví manžela, ale veškeré vybavení jsme pořizovali spolu z peněz, které jsme dostali svatebním darem nebo postupně společně. Na co všechno budu mít nárok při majetkovém vyrovnání? Může rozvod proběhnout bez majetkového vyrovnání?

  Předem děkuji za odpověď

 • #7027 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, buď se rozvede "dohodovým" rozvodem (kde mimo jiné předkládáte soudu dohodu o SJM) anebo klasickým sporným. V řízení o rozvod jde o samotný rozvod manželství a ne o vypořádání SJM. O tom se můžete dohodnout anebo požádat soud, aby to učinil za Vás. Budou však řešeny jen věci, které do soupisu k vypořádání zahrnete. Pokud nezvolíte ani jeden způsob, pak po třech letech od rozvodu nastane fikce vypořádání podle §150 odst. 4 občanského zákoníku.

 • #7028 Reply

  Veronika Doležálková

  Dobrý den,

  jsem vdaná od roku 2003. Než jsme se vzali narodile se nám dcera 2001. Z manželství se nám narodilo jedno dítě syn 2005. Byt v kterém jsme žili patří mím rodičům. Z manželství sme si nic nepořídili. S manželem nežiji 9 měsíců. Děti navštěvuje. Bohužel se ale nechce rozvést. Jsem na mateřské dovolené a pobírám sociální dávky. Žiji s přítelem ke kterému mám velké citové pouto a chtěli by jsme uzavřít manželství. Jak tedy postupovat a jaké žádosti si mám obstarat ? Rozvedou nás pokud s rozvodem manžel nesouhlasí ??? Kolik to bude stát peněz ? Mnohokrát děkuji

  Doležálková

 • #7029 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejprve si přečtěte tu spoustu příspěvků věnovaných se tomuto tématu.

  Samozřejmě že Vás soud rozvede i proti vůli druhého manžela. Jednoduše podejte místně příslušnému okresnímu soudu návrh na rozvod manželství a současně s ním či ještě předtím návrh na úpravu styku k nezletlilým dětem. Za návrh o rozvod manželství zaplatíte soudní poplatek 1.000,- Kč a jestliže nebudete chtít advokáta, bude to také v tomto řízení o rozvod jediná platba. Nehovořím však o vypořádání majetku ze SJM, to je otázka jiného řízení až po rozvodu.

 • #7030 Reply

  Veronika Doležálková

  Děkuji, myslela jsem si že když jsem na mateřské a pobírám soc. dávky životního minima že nic platit nebudu. Dále se chci informovat, v žádostech co jsem zde viděla o ROZVOD je vždy uvedeno že bylo nezletilé dítě svěřeno do péče … Tedy mohu podat ŽÁDOST O ROZVOD i když jsem ještě nepodala ŽÁDOST NA SVĚŘENÍ DĚTÍ DO PÉČE ? A dále jsou dole na formuláři podpisy. Nebude tedy vadit když podám žádost bez jeho podpisu ?

 • #7031 Reply

  Petra

  Dobrý den,

  prosím o radu. S manželem se chci rozvést pro jeho agresivní chování a neustálé ponižování. Máme 2 nezletilé děti. Manžel si koupil 14 dní před svatbou starý dům před rekonstrukcí,kt.jsme spolu spravovali. Dům stál tehdy 100 tisíc. Ještě není zcela opraven. Mám nárok na polovinu tržní ceny? Pořád mi vyhrožuje, že mi nic nedá, že je to jeho dům. Přitom jsme ho koupili v dezolátním stavu (jde o 80let starý dům). A dále, kdo určí výživné dětí, vyhrožuje, že nebude platit na děti nic dokud mu to soud při rozvodu neurčí. Do té doby se nemusí starat o jejich hmotné potřeby?

  Děkuji

 • #7032 Reply

  Miroslav

  Mám dotaz k SJM.

  Před pěti roky jsme se brali. Teď se rozvádíme. Do manželství jsem přinesl osobní automobil. Po roce jsem změnil zaměstnání a tento automobil používal i v zaměstnání, kde mi bylo používání propláceno cestovním příkazem. Po dvou měsících jsem tento automobil prodal za 53.000,- Kč a pořídil jiný, také starší za 139.000,- Kč. Na nákup tohoto automobilu jsem použil peníze z prodeje původního automobilu a na zbytek jsem si vzal účelovou půjčku. Tu jsem splácel a splatil z peněz, které mi zaměstnavatel platil na cestovních příkazech. Celkem mi zaplatil 150.000,- Kč.

  Můj dotaz zní: spadá automobil do SJM, když jsem použil peníze za starý automobil, který jsem přinesl do manželství a zbytek zaplatil můj zaměstnavatel cestovními příkazy za používání soukromého vozidla, kde se bere v úvahu amortizace atd. a jakou ten automobil může mít obecně hodnotu.

 • #7033 Reply

  Jaroslav Kolář

  Musí dohodu o výchově dětí vždy před rozvodem schvalovat soud? Máme dvě děti, jedno nezletilé, kterému je 17 let a staráme se o něj oba dva. Dítě je v podstatě vždy u toho, u kterého chce být. Uzavřeli jsme o tomto dohodu a nyní jsem se dozvěděl, že musí tuto dohodu ještě před rozvodem schválit soud. Nemáme nezi sebou spory o výchovu a placení alimentů.

  Druhé ditě je zletilé a studuje. Náklady na studium mu hradím, musí být před rozvodem písemná dohoda o výživném s dítětem starším 18 let? A musí ji také schválit soud?

  Děkuji za odpověď

 • #7034 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jakmile je v případě rozvodu nezletilé dítě, vyžaduje zákon povinně rozhodnutí soudu o svěření do péče. Zletilé dítě soud řešit nemusí.

 • #7035 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže je v KN napsán jako vlastník jen on, je dům opravdu jeho. Vy máte nárok pouze na polovinu prokazatelně vložených investic za trvání manželství, či Vaše peníze před sňatkem.

  S výživným má v podstatě pravdu. Jeho povinnost to sice i bez rozhodnutí je, ale pokud není stanovena rozsudkem konkrétní částka, nemůžete se ničeho domáhat.

 • #7036 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  auto patří do SJM. Nepatřilo by tam pouze v případě, že by jste jej koupil pouze za těch 53tis, které jste získal prodejem Vašeho starého auta. Příjmy z cestovného patří do SJM a proto i třeba 1,- Kč ze SJM použitá na koupi věci znamená, že věc spadá do SJM.

  Do SJM totiž patří veškeré příjmy některého z manželů a to pouze s výjimkou dědictví nebo daru.

 • #7037 Reply

  Jaroslav Kolář

  Prosím ještě o radu, podává se toto jako žaloba, nebo jako něco jiného? Nikde jsem na internetu nenalezl vzor podání dohody o výchově dětí soudu ke schválení. Můžete poradit? Lze spojit schválení dohody o péči o děti s rozvodovým řízením? Chápu, že těch otázek je moc, ale velmi děkuji za Vaše rady.

 • #7038 Reply

  Jaroslav Kolář

  Omlouvám, se ale vzory jsem již na internetu nalezl. Ale i tak děkuji za tyto stránky a rady. jsou neocenitelné.

 • #7039 Reply

  Martin Hejduk

  Tak projíždím internet a narazím na tvůj dotaz….Teda jestli jsi to ty lenko…

 • #7040 Reply

  Simona Novotná

  Ráda bych věděla, zda je možné se rozvést, pokud naše manželství netrvá ještě celý kalendářní rok, to by bylo až 27.července 2008, máme spolu již 3,5 létého syna a trvalé bydliště máme každý uvedeno jinde, i když spolu již 6 let žijeme ve společné domácnosti. Všude čtu o tom, že manželství se rozvádí, až po jednom roce, mohli by jste mi to prosím vysvětlit?

 • #7041 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  manželství může být samozřejmě rozvedeno kdykoli. Ona jednoroční lhůta je zapotřebí pouze u tzv. dohodového rozvodu. O rozvod sporný můžete požádat kdykoli.

 • #7042 Reply

  Kateřina Janoušková

  Dobrý den,

  chtěla jsem se jen zeptat.Mam malý problem.S manzelem jsem ani ne rok svoji.Nase manzelstvi provazeji financni problemy a s tim jsou spojene hadky.Kvuli hadkam prisel manzel s tim,ze se chce rozvest.Zatim proto nic nedela,ale bojim se ze zacne.Kvuli nemu jsem vsechny a vsechno opustila a prestehovala jsem se za nim do jeho Rodineho domku,kde jsme zili do svatby s jeho matkou.Potom manzel prodal s matkou RD a prestehovali jsme se do podnajmu.Z penez ktere nabil pri prodeji RD jsme asi mesic pred svatbou koupili Druzstevni byt.V manzelstvi jsme pak vse porizovali do bytu spolecne ale vse je na uctenkach napsano na manzela a neco je i z penez z prodeje RD.chci se zeptat na to jestli mam stejne pravo na majetek v byte a na obyvani tohoto bytu ikdyz je ne druzstve napsany jako druzstevnik a jen jako manzelka s trvalým pobytem.Porad mi vyhrozuje ze me vyhodi,tak bych chtela vedet jestli to muze a na co vse mam v pripade rozvodu pravo.Dekuji za odpoved

 • #7043 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud manželovi za trvání manželství vznikl nárok na nájem družstevního bytu, pak Vám vznikl společný nájem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu. Pokud se po rozvodu nedohodnete na úpravě bytových poměrů, pak je možno podat návrh na soud, aby rozhodl, že právo společného nájmu bytu se ruší a o tom, kdo bude nadále nájemcem. Vzhledem k tomu, že členská práva byla získána z peněz manžela (a ne Vašich ani z prostředků ze SJM), zůstane nájemcem velmi pravděpodobně on. Vám však vzniká právo na to, aby Vám zajistil náhradní byt (ale jen zajistil, náklady na bydlení si musíte hradit sama). Ohledně ostatních věcí ze SJM platí, že si je vypořádáte dohodou anebo o vypořádání požádáte soud. Věc raději řešte prostřednictvím právníka.

 • #7044 Reply

  Andrea Kobrová

  Dobrý den,

  chci se dát s manželem rozvést dohodou, ale nevím, zda splňujeme podmínku 6ti měsíčního odloučení.S manželem již více jak rok a půl intimně nežijeme, ale žijeme ve společné domácnosti, kam poslední měsíce dochází pouze sporadicky a veškerá péče o děti a domácnost je prakticky na mně.Jako rodina už spolu nikam nechodíme ani nejezdíme,vše podnikám sama s dětmi.Manžel pouze dodává peníze.Co mohu udělat pro to, abych tuto podmínku splnila,když má manžel doma (zatím)všechny věci a je jasné, že zde bydlí?Co by pro mě ,jako pro navrhovatelku,znamenal rozvod sporný? Jaké jsou tam finanční a časové náklady.Chci se vyhnout tahanicím po soudech a věřím, že manžel dohodu podepíše.

 • #7045 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podmínka, že manžele již spolu více jak 6 měsíců nežijí se netýká společného bydlení. Znamená to, že manželé již společně "nežijí" manželským životem, nestarají se společně o domácnost a došlo k nim k osobnímu odcizení. Jednoduše řečeno – manželství již neplní obvyklé funkce a je rozvrácené.

 • #7046 Reply

  Oldřich Kocourek

  Dobrý den sem syn nešťastné maminky, která se bojí poptat na svá práva. U nás v rodině nastali problémy, z důvodu otcovi lenosti, udělal dluhy a nechce je splácet. Neplatí výživný na své děti. Část dluhů sem splatil já… Proto jsme se s mamkou domluvili na rozvodu s ním, ale má to háček mamka má na sebe přepsáno 3/4 RD manžel 1/4. Chci se tedy zeptat pokud by zůstal dům mamce, jak je to s náhradním bydlením pro manžela.Jaké musí splňovat podmínky.Jak dlouho, ho manželka manželovi musí poskytovat … Byl bych vděčný za nejvíce informací o tomto problému předem moc děkuji za ochotu poradit

  Naschledanou Kocourek…

 • #7047 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, jestliže vlastní rodiče takové podíly, jedná se o podílové spoluvlastnictví nemovitosti, které nemá s manželstvím nic společného. Zde především záleží na jejich vzájemné dohodě o vypořádání. Pokud se dohodnou (nebo tak může rozhodnout soud na návrh jednoho z nich), že např. výlučným vlastníkem se stane matka a vyplatí otci hodnotu oné 1/4 nemovitosti. Poté bude opět záležet na tom, zda bude matka požadovat, aby se z domu vystěhoval či nikoli. Pokud ano a on tak neučiní dobrovolně, bude muset matka podat soudu žalobu na jeho vyklizení. V rámci tohoto řízení pak může soud rozhodnout o tom, že má otec nárok na bytovou náhradu. To znamená, že matka bude mít poté povinnost prakticky jen zprostředkovat otci uzavření nájemní smlouvy.

 • #7048 Reply

  Zdena Babková

  Dobrý den,měla bych prosím dotaz. Jsem vdaná 32let.Manžel měl loni milostné avantýry s podstatně mladší paní od rodiny.Po všech zapíráních se nakonec provalila pravda.Máme tři zletilé děti a bydlíme v rodinném domě,který vlastníme každý 1/2.Nový automobil-zakoupený v roce 2006.Manžel vlastní celý rodinný domek po zemřelých rodičích,který je sice obyvatelný,ale až po menších úpravách.Chci se zeptat,pokud podám žádost o rozvod/na vině je manželova nevěra,která údajně již skončila,ale asi to není pravda/,manžel mi vyhrožuje,že žádost nepodepíše a že se z našeho společného domu stěhovat nebude.Mám nějakou šanci,aby se manžel do domku po rodičích nastěhoval? A jak proběhne rozvod pokud manžel rozvodovou žádost nepodepíše? Jiné řešení než rozvod není,jelikož manžel mi dělá samé schválnosti,sexuálně spolu žijem minimálně,vyhrožuje pokud podám žádost o rozvod,že spáchá sebevraždu.Děkuji za odpověď.

 • #7049 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  rozhodně se nenechte vydírat. K podání žádosti o rozvod jeho souhlas rozhodně nepotřebujete a soud Vás rozvede i přesto. Po rozvodu podejte návrh na vypořádání SJM – v tomto řízení se bude mj. řešit i váš společný dům. Jakmile bude určeno, že jste výlučnou vlastnicí a tato skutečnost bude následně zapsána do katastru, můžete požadovat, aby se z domu odstěhoval. Pokud tak neučiní, může podat žalobu na vyklizení.

 • #7050 Reply

  Martina Manouskova

  Dobrý den ráda bych se zeptala kdy je možno rozvést bez manžela který se nedostavuje k soudu.Děkuji

 • #7051 Reply

  Julie Khurtsilava

  Dobrý den! 1. 3. 2006 jsem si vzala občana Gruzínské republiky.On byl z ČR vyhoštěn a já si myslela, že když si ho vezmu,pustí ho zpět.Veškeré finance však byly na mě (cca 100.000),byla jsem tam pak na dovolené,zjistila jsem však,že tento vztah k ničemu nevede.Nikdy jsme spolu nežili,nemáme společný majetek ani děti.Chtěla bych se rozvést,on mi však k tomu nikdy nedá souhlas.Já žiji v ČR, on v Gruzii.Je nějaká možnost,že by nás rozvedli,aniž by on k tomu dal souhlas?Předem děkuji za odpověď.

 • #7052 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud se strana nedostavuje k soudu ten má své prostředky, jak postupovat. Například může nařídit předvedení dotyčného policií ČR. Pokud jde o manžela, který je třeba "toho času neznámého pobytu", pak může nastoupit institut opatrovníka, který bude ustanoven v zájmu ochrany práv účastníka a rozvod proběhne, aniž by soud manžela vůbec někdy spatřil. Bližší informace by Vám mohli poskytnout na soudu, který rozvod řeší. Pokud by se však jednalo o rozvod nesporný, kdy jste s ním oba souhlasili, pak soudy často rozhodují i bez nařízení jednání.

 • #7053 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ČR s Gruzií patrně žádnou mezinárodní smlouvu o právní pomoci ve věcech rozvodů mít nebude. Ale Vám jako občance ČR by neměla být upřena možnost se nechat rozvést před českým soudem. Rozsudek by nabyl právní moci a vy by jste byla rozvedená podle práva. Jak by s rozsudkem naložil Váš manžel, už by byla pouze jeho věc. Pokud se manžel nezdržuje v republice, pak by mu mohl být ustanoven opatrovník, který by se v řízení angažoval místo něj. Přesto lze doporučit, aby jste se v této věci nechala zastoupit advokátem.

 • #7054 Reply

  Hana Holubova

  Dobry den!S manzelem jsme svoji pouze 2roky,bohuzel po dvou letech manzelstvi je laska a duvera k manzelovi pryc!manzel udelal plno dluhu,ktere nedokazal splacet a tak dostal nasi rodinu do znacnych problemu.ja o nicem nemela ani tuseni,jelikoz mi manzel nerekl pravdu a neustale mi lhal do oci…pravda nakonec vysla na povrch a my jsme uz po druhe pred rizikem exekuce.Manzel totalne ztratil kvuli svym lzim,podvodu a dokonce i odcizenim penez v me rodine celou mou duveru a proto se chci rozvest.muzete mi poradit jak postupovat,kolik stoji sepsani rozvodovych papiru a co delat kdyz manzel se rozvest nechce??mame spolu 18mesicniho syna a bojim se ze bych o nej mohla prijit:prosim poradte.dekuji Holubova

 • #7055 Reply

  Mirka Horáková

  Jsem téměř 30 let vdaná.Bydlíme s manželem a dospělou dcerou v družstevním bytě.S manželem již 6 let společně nežijeme a přes dva roky mi nepřispívá na bydlení ani domácnost.Vlastně spolu jen bydlíme, Tuto situaci chci řešit rozvodem, ale on na to nechce přistoupit a o rozdělení společného majetku nechce mluvit.Já však již chci bydlet bez něj, ale ani jeden z nás se z bytu nechce odstěhovat.Mohu podat žádost o rozvod pokud nebudeme mít vyrovnaný majetek??.Musím k tomu mít právníka a jak se vyrovnat s družstevním bytem, který já splácím a platím řádně nájem, zatímco on si jen v klidu pohodlně bydlí, Děkuji

 • #7056 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podejte návrh na rozvod manžeství – k tomu souhlas manžela nepotřebujete a až Vás soud rozvede, vypořádejte SJM a to buď dohodou nebo v soudním řízení po podání žaloby na vypořádání SJM. Co se týče družstevního bytu, podejte po rozvodu žaĺobu na zrušení společnéno nájmu DB a soud rozhodne, kdo zůstane nájemcem.

 • #7057 Reply

  Mirka Horáková

  Dobrý den, mnohokrát děkuji za radu, prosím ještě jak takový návrh napsat, potřebuju k sepsání právníka?? a kam podat, bydlím v Praze 4, děkuji

 • #7058 Reply

  Renata Černá

  Dobrý den, můj přítel se rozvádí s manželkou, nemohou se dohodnout na výživném, proto to budou řešit sporně. My jsme se seznámili před půl rokem, když už spolu nežili, důvod byl, že si ona našla milence. Byl by u soudu problém, kdyby o nás jeho manželka věděla? Zatím o nás neví, ale je to tak dost složité, protože on má na hlídání skoro každý víkend děti, takže se moc často nevidíme. Bojí se mě seznámit s dětmi, aby o nás neřekly jí, a ona to nějak nepoužila u soudu. Soud se ale může táhnout i několik let, a takhle se to moc dlouho vydržet nedá. Prosím moc o radu.

 • #7059 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Právníka nepotřebujete. Jestliže si však nevíte rady, raději se na něho obraťte. Obecně však stačí vylíčit zásadní skutečnosti. Návrh podejte obvodnímu (okresnímu) soudu tam, kde jste měli poslední společné bydliště.

 • #7060 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že má otec novou známost, by nijak zásadně nemělo ovlivnit rozhodování soudu, protože to s jejich sporem nijak zásadně nesouvisí.

 • #7061 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podat k soudu návrh na rozvod. To, že se rozvést nechce, není na překážku. Soud si vyslechne strany a rozhodne. Pokud jde o odměnu za sepsání potřebných listin, tak ta se bude v různých advokátních kanceláří lišit. Proto si informaci o částce zjistěte u více z nich a pak se rozhodněte. Možná budete nakonec potřebovat i zastoupení u soudu.

 • #7062 Reply

  Markéta Zelenková

  Dobry den, jsem vdana 3,5roku, s manzelem mame rocni dceru. Bohuzel behem naseho vztahu se ukazalo, ze manzel ma problem s alkoholem a v opilosti byva agresivni. Dala jsem mu nekolik sanci celou vec resit, od noveho roku kdy mi dal 2 facky se chodil lecit (podavani antabusu).Lecbu vsak nedokoncil a v piti pokracuje. Nemam jiz duveru a chut davat mu vice sanci. V tomto pripade se domnivam ze i pro dceru bude nejlepsim resenim rozvod. On se vsak nechce dohodnout, bude mi delat naschvaly. V praci ma dobre postaveni a vyhrozuje mi, ze me o vse pripravi, hlavne o dceru a pak take o byt, ktery byl mych rodicu, ale my jsme jim dali nejake penize (hypoteka), aby mohli vyplatit meho bratra.

  Prosim o radu jak postupovat, asi bude nejlepsi najit pravnika, ze? Je neco, co mohu udelat i bez pravnika? Jaky je postup, nejdriv resit peci o dite a vyrovnani majetku a pak teprve rozvod?

  Dekuji

 • #7063 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejprve se řeší dítě, poté rozvod a majetek ve Vašem případě až nakonec. Doporučuji najít si nejprve advokáta, už jen kvůli jeho nesmyslným výhrůžkám.

 • #7064 Reply

  Lenka Malá

  Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o pomoc při rozvodu. Kam se žádost podává a co všechno k tomu potřebuji. Jsem vdaná 8 let a máme dvě děti 8 a 6 let.

  Manžel o tom ještě neví, nemáme tedy nic vyřešené.

  Děkuji Lenka Malá

 • #7065 Reply

  Petr Petr

  O rozvodu manželství rozhoduje soud a to na návrh jednoho z manželů. Žaloba se podává u toho soudu, kde manželé mají bydliště. V žalobě je třeba uvést důvody rozvodu (soudní poplatek činí 1.000,-Kč.).

  Jestliže máte nezletilé, je potřeba ještě před žalobou o rozvod podat i návrh na úpravu poměrů nezletilých dětí, kdy soud musí rozhodnout, komu z rodičů budou děti svěřeny a jaké výživné má být placeno (za tento návrh se poplatek neplatí). Teprve až bude soudně rozhodnuto o poměrech dětí, může soud rozhodnout o rozvodu manželství.

 • #7066 Reply

  Věra Štěpánová

  Dobrej den preden se omlouvam za pravopis mam dotaz chci se rozvadet napsala jsem si zadost o rozvot a nechala jsem si to zkontrolovat a upravyt a manzel chce nane podat trestne oznameni o rozvraceni manzelstvi chtela bych take vedet kdyz on tvrdi ze sout bude protahovat ze se radne bude omlouvat a prosdluzovat ze bude chtit me nechat psichologicky vysetrenim a ze tam napise vetu nakterou soud nas rozvede psichicky me depta a proste ze finacne dojedu a zaplatim to ja barak a auto jsem koupila za penize kteri jsem nabyla z prodeje bytu co jsem nabyla z predchoziho manzelstvi a chtela bych vedet jesli i tento manzel ma narok na vyrovnani jeho jmeno nikde nefiguruje ani na prodeji bytu ani na koupi baraku a ani na kupni smlouve aute a vsude je jen me jmeno

 • #7067 Reply

  Petr Petr

  Skutkovou podstatu týkající se spáchání trestného činu „rozvracení manželství“ náš platný trestní zákon nezná, tzn. že v tomto pohledu můžete být klidná.

  Chcete-li se s manželem rozvést, můžete podat návrh na rozvod sama (což se podle toho co píšete asi již stalo). Soud pak bude zkoumat, zda došlo k hlubokému a trvalému rozvratu manželství a pokud nabude dojmu, že tomu tak je, manželství rozvede. To, že váš manžel např. nepřevezme předvolání k soudu, nebrání soudu v tom, aby jednal a rozhodl (je-li předvolání např. doručeno na adresu, kde se skutečně zdržuje a adresát si zásilku nevyzvedne, považuje se za den doručení ten den, kdy byla zásilka uložena na postě a adresát o tom byl vyrozuměn. Jestliže se pak váš manžel nedostaví k jednání, může soud jednat i v jeho nepřítomnosti.

  Pokud uvedený majetek není součástí vašeho SJM, pak nárok na tento majetek manžel mít nebude.

 • #7068 Reply

  Petra Dvořáková

  Dobrý den, ráda bych Vás požádalao radu ve věci mého bratra. V dubnu 2008 se oženil, již před svatbou čekal dítě se svojí ženou, do dnes dítě není na světě(září 2008)a bratr by se chtěl rozvést. Toto manželství bylo z donucení rodičů. Bratr se svojí ženou spolu více než rok před svatbou nežili a po svatbě se bratr doma také nezdržuje. Svatba byla kvůli dítěti(které bylo počato neplánovaně).Prosím poradte mi, jak má bratr začít řešit svoji situaci, když rozvod těchto dvou lidí je neodkladný.Ještě pro upřesnění, dítě bylo počato v době krize, kdy ona plánovaně vysadila antikoncepci.

  Děkuji za radu

 • #7069 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  bratr může podat návrh na rozvod, nicméně vzhledem k těhotenství manželky lze předpokládat, že se soud bude snažit o zachování manželství.

  Navíc, otcem dítěte bude stejně do jeho rodného listu zapsán – na tom rozvod nic nezmění.

 • #7070 Reply

  Pavlína Nová

  Dobrý den,

  ráda bych se Vás zeptala na informace ohledně rozvodu svých rodičů. Můj otec dostal před několika lety naší rodinu do dluhů. Jelikož je nesplácel, tak již mají s mojí mámou exekuce na plat a na vybavení bytu. Poté co mu začali strhávat většinu výplaty přestal pracovat. Moje máma, které taky strhávají většinu platu exekučním příkazem na splátky, si musela najít další dvě zaměstnání, aby naší rodinu uživila, neboť otec žádné peníze do rodiny nenosil a ani nenosí. Místo toho začal téměř denně chodit do hospody. Pár měsíců již zase otec pracuje, ale domů žádné peníze nedává, ani na půjčky, ani na nájem, ani na jídlo. V hospodě si našel nějakou jinou přítelkyni a tak se sebral a beze slova od mámy odešel. Nemá o něm žádné informace kde teď bydlí, a odmítá se s mámou sejít. Naopak podal žádost o rozvod, ale máma s ní nesouhlasí.

  Může je soud za těchto okolností rozvést, když máma s rozvodem nesouhlasí.

  Děkuju za odpověď.

 • #7071 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  samozřejmě je soud může rozvést, k rozvodu není zapotřebí souhlas obou manželů.

  Na místě matky bych rozvod spíše uvítala – podle toho co jste uvedla, by nakonec přes všechnu svou snahu skončila kvůli otci "pod mostem". Ať se s ním raději rozvede – kdyby žádost o rozvod nepodal otec, doporučím jí, ať to udělá sama.

 • #7072 Reply

  Michal Voda

  Dobrý den,

  oženil jsem se před cca. měsícem po 2leté známosti. Oba se chceme dát rozvést. Nemáme děti a ani společný majetek. Jak mám postupovat?

  Děkuji za pomoc

  Michal

 • #7073 Reply

  Tomas Till

  Dobrý den,

  Chttěl bych se zeptat jak mám postupovat chci-li zahájit rozvod?

  Máme 1 nezletilé dítě ve věku 5 let.

  Nejsme se schopni dohodnout jak na majetkovém vyrovnání tak na úpravě vztahů k synovi.

  Které žádosti či žalby a v jakém pořadí mám podat?

  Děkuji za odpověď.

  Tomáš Till

 • #7074 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  soud bude nejprve rozhodovat o úpravě styku k nezletilému a až poté o vlastním rozvodu. Tedy, ještě před podáním návrhu na rozvod manželství nebo nejpozději s ním podejte návrh na úpravu styku k nezletilému. Majetek se řeší až po vlastním rozvodu. Nedohodnete-li se, podejte po právní moci rozhodnutí o rozvodu žalobu na vypořádání SJM.

 • #7075 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  je třeba podat soudu žádost o rozvod manželství a vyčkat, až Vás předvolá k ústnímu jednání.

 • #7076 Reply

  Tomas Till

  Děkuji.

 • #7077 Reply

  J. M.

  Pěkný den, ještě před 2 měsíci jsme byli s manželkou šťastní, plánovali dítě, teď má milence a z týdne na týden podala žádost o rozvod. Řekla mi že je to kvůli tomu že ji fyzicky nepřitahuji a našla si někoho jiného (důkaz mám, mobilní telefon). Jsme spolu 3 roky, lze dokázat že jsme spolu žili ještě před měsícem. Problém je ten, že vyměnili zámky, nedostanu se k věcem (ať už nabytým před manželstvím nebo během manželství), byť tyto věci stále platím (splácím na ně úvěr). Nemůžu být v kontaktu ani s naším psem. Nemám bohužel na dané adrese trvalé bydliště a dům patří matce manželky. Jednoduše řečeno přišel jsem na manželčinu nevěru, vyhodila mě z domu, vyměnili zámky, nedostanu se k SJM které splácím, nemám ani přístup k věcem soukromým, nemám kde bydlet a musím splácet věci které nemohu užívat. Manželka s vypořádáním nikam nespěchá, ani se nedivím. Na domluvu nechce přistoupit, policie mi nepomůže. Vím jen že podala žádost o rozvod, to je ale vše. Jaké mám možnosti? Děkuji za odpověď.

 • #7078 Reply

  Petr Petr

  Ve vašem případě budete muset absolvovat sporný rozvod, který je obvykle finančně náročnější a časově zdlouhavější (z.č. 94/1963 Sb., o rodině, ust. § 24), kdy soud může manželství na návrh některého z manželů rozvést, jestliže je manželství tak hluboce a trvale rozvráceno, že nelze očekávat obnovení manželského soužití; bere přitom v úvahu příčiny rozvratu manželství.

  V současné době by bylo dobré aby jste si sehnal doklady či svědky, kterými prokážete alespoň majetek zakoupený za manželství a ze kterého v rámci vypořádání SJM můžete po exmanželce požadovat polovinu vyplatit (to samé i s uhrazenými splátkami na společné dluhy).

 • #7079 Reply

  J. M.

  Děkuji za rychlou odpověď. Mám tomu rozumět tak, že by mi musela manželka krom poloviny peněz za SJM vyplatit i polovinu toho, co jsem splatil? Děkuji. Také se chci zeptat zda-li stačí třeba fotodokumentace toho jak jsem spravil např. bytovou jednotku a pod.? Svědky mám i fyzické osoby a to bych použil v případě že bych neměl od provedených prací doklady, což u zednických prací vyloženě spíš nemám než mám. Rád bych též věděl jestli se do SJM bude počítat i úvěr který si manželka vzala asi den před tím než podala žádost o rozvod (=mělo to být na vyplacení mne dohodou, ale ta zkrachovala). Děkuji ještě jednou.

 • #7080 Reply

  Heno Sarkin

  Prosím o radu,jak přesně formulovat žédost o odložení jednání,z důvodů mé dlouhodobé nemoci,jsem jako žalovaný

 • #7081 Reply

  Gabriela Rekeňová

  Dobry den mam prosbu zda i poradite,muj dlouholety pritel ktery je zenaty a se kterym mam jiz 12 let pomer se svou zenou nespi deti ktere jsou jiz odrostle vidi jen i vikendu protoze dlouho pracuje se rozhodl ze poda zadost o rozvod protoze chce byt se mnou a po tech letech uz to dama nema smysl,a nevi jak podat zadost rozvod poradili by jste nam prosim?dekuji moc za pomoc Rekeňová

 • #7082 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na tuto otázku zde již je tolikrát odpovězeno a jsou napsány články, že považuji za zbytečné to stále psát dokola. Přečtěte si příspěvky a články.

 • #7083 Reply

  R.R.

  Dobrý den, se svojí manželkou jsem se rozvedl během prvního stání 2.7.2008, ale rozsudek o rovodu nabyl právní moci až 8.8.2008. Problém je v tom, že si moje bývalá žena vzala auto na leasing, který od samého počátku nesplácí. Leasingovou smlouvu uzavřela 5.8.2008. Zajímalo by mne, zda tento její dluh padá i na mou hlavu, přestože vznikl až po termínu rozvodu, avšak před nabytím právní moci rozvodu. Předem moc děkuji za odpověď.

 • #7084 Reply

  Petr Petr

  Podle zákona SJM tvoří majetek (rovněž i závazky) nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství. SJM pak zaniká zánikem manželství, tzn. právní mocí rozsudku o rozvodu.

 • #7085 Reply

  Věra P.

  Dobrý den, moje matka je 20 let vdaná. Z manželství se nenarodily žádné děti. Otčím matku několikrát vyhodil z bytu, ale později ji pokaždé slíbil, že se to už nestane a ona se k němu opět vrátila. Když ji vyhodil naposledy, byla tak vydeptaná a rozhodnutá to skončit za každou cenu, že neváhala ani podepsat mu Dohodu o vypořádání společného majetku, kde bylo uvedeno, že naprosto všechno zůstane jemu, přestože spolu za dobu trvání manželství koupili byt, vybavení, auto a další věci pro společný život. On měl také podat žádost o rozvod. Nicméně opět došlo k jeho přemlouvání a matka mu opět dala šanci. Nezměnilo se nic, po pár dnech je všechno jako dřív, včetně jeho urážek a ponižování. Matka to tentokrát chce dotáhnout do konce a chce žádost o rozvod podat sama s tím, že ta podepsaná Dohoda neplatí. Může otčím argumentovat, že je Dohoda platná? Lze matkou uplatnit dovětek, že to přecejen bylo podepsáno v tísni, přestože v tísni spíše psychické? Děkuji za odpověď.

 • #7086 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ať podá návrh na sporný rozvod. Dojde k rozvodu manželství. A buď se rozhodnout na spravedlivém vypořádání nebo může podat návrh na vypořádání SJM soudně. Tam pak uvede vše, co chce vypořádat a soud bude rozhodovat.

  Pokud jde o dohodu mezi nimi, pak ta je především o tom, jestli ji budou akceptovat nebo ne. On s ní sice může přijít, ale její vymahatelnost je téměř nulová.

  Chce-li mít jistotu, že rozvod i vypořádání proběhne tak, aby na tom netratila, ať si sjedná právní zastoupení.

 • #7087 Reply

  Ivan Čtrnáct

  Dobrý den, čeká mě rozvod a není mi (mimo jiné) jasná věc "zavinění rozvodu". Chtěl bych vědět, co to konkrétně znamená a jaké důsledky pro "viníka" tento výrok má. Děkuji!

 • #7088 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pojem "zavinění rozvodu" zákon o rodině nezná. Spíše jde o to, který z manželů má převážný podíl na rozvratu manželství např. tím, že je nevěrný. Důsledkem může být nastoupení §24b, který stanoví, že "Návrhu na rozvod, s nímž nesouhlasí manžel, který se na rozvratu manželství porušením manželských povinností převážně nepodílel a jemuž by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma, soud nevyhoví, pokud mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství.". Není to ovšem princip "viny", na tom česká právní úprava rozvodu nestojí. Směřuje to spíše k ochraně toho z manželů, kterému by ze společenského hlediska rozvodem hrozila závažná újma. Takovým hlediskem je např. jeho zdravotní stav či věk. Ale jde o rozhodnutí výjimečná. Většinu manželů soudy rozvedou.

 • #7089 Reply

  Pavel

  Dobrý den, moji rodiče spolu žijí 29 let v manželství. Po celou dobu nebylo jejich soužití nikterak ideální. Já s bratrem jsme se postupně odstěhovali (jsme zletilí)a chování otce již nechce matka dále snášet. Rozhodla se proto požádat o rozvod.Otec s tím nesouhlasí, přitom jí vždy rozvodem sám vyhrožoval.Matka to chce nejprve řešit odstěhováním. Sdílejí spolu obecní byt, který získali jako manželé. Ráda by si byt koupila. Na byt si bude brát úvěr na 20 let, nebude tedy používat společné finanční prostředky.Matka si po rozvodu nechce dělat nároky na společný majetek(vybavení bytu,automobil). Zajímá mě, zda si po rozvodu může otec nárokovat právo na byt, který koupí matka.Matka již dále nechce setrvávat ve společné domácnosti díky výhružkám otce a nemá tedy jinou možnost, než si byt koupit.

 • #7090 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ať si byt koupí až po právní moci rozvodového rozsudku, jímž budou rozvedeni. Pokud jej koupí za trvání manželství, bude se ho domáhat i Váš otec a bylo by to složité dokazování.

 • #7091 Reply

  Pavel

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď, problém je v tom, že otec se chová nevhodně, zakazuje matce přijímat návštěvy, volat atd. a vyhazuje jí z bytu, vím nemá na to právo, nájemní byt mají společně, ale matka je z toho psychicky ve špatném stavu. V bytě se odehrávají scény, za které se stydí před sousedy. Potřebuje nejdříve odejít, protože otec na rozvod dohodou nepřistoupil.Jinou možnost získání bytu bohužel nemá, proto volí formu úvěru a koupi. Napdá mě, když po rozvodu dojde k majetkovému vyrovnání (nevím zda dohodou) – otec bude obývat nájemní byt, na který mají právo oba, matka vlastně bude vlastnit také byt, na který budou mít nárok oba, akorát to bude byt zadlužený, tak by to pro ni nemuselo dopadnout zle. Je to tak?

 • #7092 Reply

  Hana Plišová

  Dobrý den, chtěla bych se pozeptat, jestli existuje nějaká forma rychlého rozvodu. Je nějaká možnost, zjistit jak daleko je rozvod. Soud o děti již proběhl cca před 8 měsíci.Moc děkuji za odpověď

 • #7093 Reply

  Petr Petr

  Nejrychlejší formou rozvodu je tzv. nesporný rozvod, tzn. že se jako manželé na rozvodu a na všech souvisejících otázkách (majetek, bydlení, děti) shodnete.

  O tom v jakém stádiu se rozvod nachází zjistíte dotazem u příslušného soudu, kde jako účastník řízení máte možnost např. nahlédnou do spisu.

 • #7094 Reply

  Jana Velánová

  Dobrý den, prosím o radu.

  Mám přítele, který žije už nějakou dobu se mnou a chce se nechat rozvést se svojí manželkou.Přenechal jí a dětem byt a nadále jim platí veškeré poplatky dělá to cca 20 000kč měsíčně.Poplatky platí přes účet. Chtěla bych se zeptat zda soud bude přihlížet k tomu, že jí vše platí, ale nedává jí alimenty, jelikož už mu na ně nezbývá.Nebo mu můžou vypočítat alimenty zpětně i když jí vše platil.Mockrát děkuji za radu.

 • #7095 Reply

  Daniela K.

  Dobrý den.

  Chtěla bych se zeptat, jestli je důvodem k rozvodu to, že má manžel několik exekucí z doby ještě před manželstvím, o kterých jsem nevěděla ? Bylo jich asi 5, tři menší částky jsem zaplatila, ale na víc nemám.Má platit ještě asi 300 tisíc. Manželovi je to jedno, nechodí do práce, nic neplatí, ani inkaso, zdravotní poj., o peníze na jídlo pro děti ho musím skoro prosit. Mám strach o děti, lidé ví jaký je a posílají na nás sociálku. Společný majetek exekutoři zabavili, čeká se jenom až všechno odvezou. Můžu jít s dětma ke kamarádce, matce, nebo kamarádovi. Mám strach, že kdybych šla k němu, tak si bude soud myslet, že se chci nechat rozvést kvůli němu.

  Co mám dělat ? Nevěřím tomu, že manžel nebude dělat problémy, spoléhá na to, že budu exekuce platit za něj a když odejdu, tak o všechno přijde. Děkuji za odpověď.

 • #7096 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den, jste opravdu v těžké situaci.Do společného jmění manželů (SJM) patří majetek nabytý během manželství a společné jsou i dluhy vzniklé během manželství.

  Pokud jde o exekuce vzniklé před manželstvím, ty se Vás netýkají, platit je nemusíte.

  Přečtěte si odpovědi týkající se exekucí – jak je to s exekucí spol. majetku (pokud by exekutor zabavil nějaký předmět, který jste koupila před manželstvím, máte dát návrh k soudu na vyloučení z exekuce; některé věci se zabavit nemohou). Samozřejmě pro exekutora je nejjednodušší, když zabaví vše co najde.

  http://www.pravnik.cz/a/288/co-mate-delat-kdyz-u-vas-zazvoni-exekutor.html

  Rozvod může být nesporný (když s tím oba souhlasí – to je pak jednoduché) nebo sporný (kdy se před soudem dokazuje rozvrat manželství). Tedy pokud se nastěhujete ke kamarádovi, nemyslím si, že by to bylo podstatné.

  Případně se poraďte u advokáta.

 • #7097 Reply

  Daniela K.

  Děkuji.

  Může manžel v jeho situaci vůbec něco dělat, kdybych chtěla nesporný rozvod ?

  Chtěla bych to mít rychle za sebou už kvůli dětem. Mladší dcerce jsou 2 roky a starší 4.

  Můžu se sbalit a vzít děti aniž bych mu něco řekla, a když nebude doma, tak odešla a začala řešit rozvod, až budu s dětmi v bezpečí ? Sociálka mi dokonce navrhovala dům pro matky v tísni. Vzala bych akorát oblečení a postýlky dětem, ty nejsou zabavené. Mám z něho docela strach, jak bude reagovat, když mu řeknu, že se chci nechat rozvést.

 • #7098 Reply

  Pavel Černý

  Dobrý den

  Mám takový problém. Moje manželka si v posledních měsících našla pochybné přátele se kterými se kamarádí hodně intenzivně, jedná se o celou rodinu se třemi dětmi. S otcem v té rodině možná udržuje i tajný intimní vztah. Hlavním problém je, že ten muž je dost závislý na hraní na automatech a moje manželka mu to často za mými zády financuje z pěněz naší rodiny, už na to padlo několik desítek tisíc korun. Protože už ze mě peníze těžko dostává, tak si zřídila už 2 půjčky, z toho jednu u lichvářské firmy, dohromady za 300000 Kč a to je jen co vím, možná toho je i víc. Ona si to prý bude splácet z rodičovského příspěvku. Co se stane, když by jednou došlo k exekuci. Mohl by exekutor šáhnout i na majetek (dům, pozemky), které jsou psané na mé jméno a získal jsem je před svadbou? Máme 2 malé děti, 1 a 2 roky. Je možné takové jednání manželce nějak právně zakázat?

 • #7099 Reply

  Marcela Petrmichlová

  Žádost o rozvod je podaná již tři roky.Soud o děti již proběhl.Nyní však bylo zjištěno,že navrhovatelka nezaplatila 1000kč poplatek.Může protistrana poplatek uhradit a podat žádost o přednostní vyřešení?Děkuji Marcela

 • #7100 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den, jste opravdu v těžké situaci.Do společného jmění manželů (SJM) patří majetek nabytý během manželství a společné jsou i dluhy vzniklé během manželství.

  Bylo by možné zrušit SJM, ale to bude mít vliv jen na dluhy vzniklé do budoucna.

  Jak právně zakázat – nevím.

  Váš výlučný majetek (dům, pozemky) exekuci nepodléhají.

  Na toto téma je zde mnoho odpovědí, pročtěte si je.

 • #7101 Reply

  Lucie Chlubna

  Ctěla by se rozvést. Manžel nepřispívá do rodinného rozpočtu ani korunou.Není nikde zaměstnaný a nehodlá jít vůbec na Úřad práce.Tím nám vznikají dluhy a hrozí exekuce. Nemluvě o tom jak naskakuje dluh u zdravotní pojišťovny, když si sám nic neplatí a není schopný jít na úřad práce.Máme dvě děti ,nechci je něčemu špatnému vystavit.Bydlíme ve státním bytě a nevím jak ho odhlásit, protože si myslím ,že nemá na něho nárok, když nedává ani korunu..Jak se vypořádat majetkově.Je možné rozdělit splátky které máme napůl a nebudu muset na manžela něco platit.

  Děkuji moc

 • #7102 Reply

  Eva

  Dobrý den,

  naše manželství trvá pouze 2 měsíce, svatbu jsme měli dá se říc kvůli našemu nenarozenému dítěti. V naší domácnosti jsou neustálé hádky, nejsme schopni se už na ničem dohodnout. Manžel nebývá doma, mám dojem že má i problém s drogami, bojím se aby i mě nenadělal dluhy. Jak v tomto případě postupovat při rozvodu? Vzhledem k mému stavu co nejjednodužším. Bude se brát že děti máme nebo ne? Děkuji.

 • #7103 Reply

  Eva Žejdlíková

  Dobrý den chtěla bych se zeptat chceme se rozvést dohodou,na všem jsme domluveni na majetku i dětěch ty zůstanou v mé péči a manžel je může navštěvovat kdykoliv bude chtít,ale nesplnujeme to že by manžel s námi 6 měsíců nežil jezdí kamionem a bývá jednou za 14dní doma,ale vlastně už spolu nesdílíme manželskou postel jen se spolu bavíme jako kamarádi,jinak chceme oba rozvod dohodou,jen chci vědět zda musíme splnovat tech 6,měsiců nežiti,a ještě bych se chtěla zeptat když jsme na všem domluveni může nás zastupovat jeden právník nebo musíme mít každý svého děkuji za odpověď nashledanou Žejdlíková

 • #7104 Reply

  Anna Sehnálková

  Syn si vzal ženu se 2 dětmi,které mjí každý jiného otce.Po 40 dnech mého syna vyhodila a požaduje po něm výživné 6500Kč.Před svadbou dobře věděla že je syn alkoholik a je snadno ovlinitelný a když jsme ji říkali že se musí léčit tak tvrdila že ji to nevadí.Pa měsíčním seznámení se brali.Máme dodezření že si ho vzala jenom proto aby teť s něho mohla tahat peníze.Co máme vtéto situaci dělat.Syn je v současné době na protialkoholní léčení kam šel dobrovolně.Děkuji za odpověď.

 • #7105 Reply

  josef polívka

  Dobrý den,

  chci se s manželkou rozvést ,jsme manželé déle než jeden ,máme spolu roční dítě …oznámil jsem ji ze se chci rozvest sebrala auto a dítě a odjela neznámo kam.

  Ale peníze po mě pořád chce ,platím veškeré poplatky sám.bydlíme v bytě s dekretem….manželka chce vyplatit,tvrdí že je všechno její…pořídili jsme si to v manželství…auto je na ůvěr…..má nárok na vyplacení s užívacího prava bytu.?..chce pět tísíc alimenty….mám už jedno dítě staré 6let plátím 25oomesíčně….na pásce mám nepsánu minimum….diky za váš čas…

 • #7106 Reply

  Romana Kovaříková

  Dobrý den, mám po rozvodu dohodou, přišel mi Rozsudek od soudu ….končí to tím a nebo musím ještě pro nějaké potvrzení? kdy vlastně nabyde právní moci? děkuji R.

 • #7107 Reply

  Božena Macháčková

  Když se přítel rozvádí a oba chtějí majetkové vyrovnání dohodou, musí přítel napsat co si vzal při odchodu a jejich hodnotnou cenu ? Je to povinné napsat do žádosti o rozvod ? děkuji B.M

 • #7108 Reply

  Kamila Frková

  Dobrý den,bratr má 6.12.rozvodové stání.V době trvání manželství vznikly dluhy z podnikání obou manželů.Bratr má nyní exekuci na plat,zůstává mu jen životní minimum na 4 osoby(2děti a 2 dospělí.)Jeho žena nepracuje,zákonnému trvalému prac.poměru se vyhýbá,pracuje na černo jen občas.Již půl roku žijí odděleně,manželka mu na ekuci nepřispívá.Bratr má po před.opatření ve výchově syna, manželka dceru.Pokud je soud rozvede jak postupovat s rozdělením exekuce?Bratrovi po rozvodu zbyde jen mininimum na sebe a syna a ještě bude platit exekuci sám?Děkuji

 • #7109 Reply

  Blankyt Modrá

  Má můj nynější manžel povinnost přispívat v domácnosti na moje děti z předchozího manželství?Mám hodně pohledávek(exekucí) min.manželství(exmanžel gambler),které zodpovědně platím.Můj manžel přispívá na domácnost 6500,-kč.Ostatní náklady nechává jen na mě.Finančně mi to nestačí a propadám se do stále větších dluhů.Platím do toho nejstarší dceři(mám 2dcery) soukromou školu a větší alimenty z exmanžela nedostanu vzhledem jeho výši platu.Nevím jak to mám řešit a na co mám ze zákona právo.Můj manžel má velmi slušný plat a jen jednu dceru ve vyživovací povinnosti.

 • #7110 Reply

  Milan Zeman

  Na děti vyžiovací povinnost nemá, má ji pouze k Vám. Pokud by si děti osvojil, bude mít vyživovací povinnost místo Vašeho exmanžela.

 • #7111 Reply

  Věra Hinková

  Po sporném rozvodu a 2 roky trvajícím sporu o vypořádání SJM si exmanžel ponechává dům s pozemkem. Soud určil částku, kterou mi manžel je povinen do 3 měsíců vyplatit. Můj advokát mi řekl, abych neprodleně předložila na KÚ kopii rozsudku a provedla přepis nemovitosti a pozemku na exmanžela. Neměla bych počkat s přepisem až na finanční vyrovnání od exmanžela pro případ, že by k plnění nedošlo ? Děkuji.

 • #7112 Reply

  právní vrba

  Exmanžel se stává vlastníkem předmětného RD dnem právní moci předmětného rozsudku; soud pošle přísl. rozhodnutí na katastr sám. Zeptejte se advokáta na důvod jeho rady.

 • #7113 Reply

  Kateřina Veselá

  pokud se manželé nedohodnou na výši společného jmění,může soud při sporném rozvodu nařídit odtajnění bankovních účtů ,který je veden na jednoho z manželů za účelem zjištění jeho finanční situace před rozvodem? (zajištění výpisu z účtu). Pokud je to možné, tak za jakých podmínek.

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Typy rozvodů‘
Informace o uživateli: