Diskuze ke článku ‚Veřejný ochránce práv‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Veřejný ochránce práv‘

Zvolené téma obsahuje celkem 28 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petr Suchomel a poslední změna je stará 8 let, 10 měsíců.

• Autor

hana

Mam zkusenost, ze ochrance mne napsal, ze muj balkon respekt. vypln

nosice sklenene vyplne patri vlastnikovi. I kdyz jsem mu zasilala zapis z jednani stavebniho uradu na SBD, kde se pise, ze balkon patri do spolecnyuch casti domu a muj blakon, ze bude opraven jiz v r. 2001

do 15. 9. 01. Jak jen muze ochrance, ktery nezna podklady z SBD urcovat, ktera vec je spolecna a ktera ne. Na zaklade vyhl. c. 85/97 min. fin. se jasne hovori o placeni za vsechny casti vystavby. Zakon

c. 72/94 Sb o vlast. bytu, obc. zak. definuje balkon oddelelitelny a jako vedlejsi cast.

Smlouvo ma osprave hovori, ze prislusenstvi patri do spolecnych casti domu. Ministerstvo pro mist. rozvoj 3 x potvrdilo, ze balkony patri do spoecnych casti domu, predala jsem min. vsechny doklady.

Od kvetna do rijna 02 jsem byla vzdy na min. 2 x tydne.

mohu dostat poradu.

• #15139 Reply

Lucie Strnádková

Chystám se koupit pozemek, u něhož je v katastru nemovitostí zaznamenáno zástavní právo z roku 1933. Netuším, jestli dluh jím zajištěný byl uhrazen, právo bylo zřízeno mezi sourozenci a z věřitelovy strany zřejmě nikdo nežije, popřípadě dědici nejsou známi. Zástavním právem je zajištěna pohledávka 20 tis.korun, pozemek (les) má dnes samozřejmě cenu asi 120 tis. Kč. Předpokládám, že pohledávka zůstává stále stejná anijak se nevalorizuje. Zajímalo by mě, jaká jsou reálná rizika koupě výše uvedeného pozemku. Děkuji

• #15140 Reply

zuzana damcova

dobry den.jsem jeste na materske dovolene a minuly rok v zari zemrel muj pritel a otec ditete.je to spanel a na socialce mi rekli,ze ma dcerka nema narok na zadny sirotci duchod.ma vubec na rok na neco?ja dostavam celkem pres 2500 kc rodicovsky prispevek,540 kc pridavky a 700 kc socialni priplatek.pak jeste mi doplaci 300 kc do minima a dostavam 1900 na bydleni,ktere davam rodicum u kterych bydlim.mam narok na neco vic?vzdyt to je dost malo my s tim sotva vyjdeme.dekuji.

• #15141 Reply

Jana

Jsem rozvedena temer 12let.Byvaly manzel si do dnesniho dne nezrusil trvaly pobyt.11 let jsem ho nevidela a v miste trvaleho pobytu se nezdrzuje.Chci prodat byt a problem je pry udajne v trvalem pobytu meho ex manzela.Jak postupovat,kdyz nevim,kde je a potrebuji jeho pobyt z prokazatelnych duvodu zrusit.Dekuji

• #15142 Reply

Jitka

Dobry den,chtela bych Vas pozadat o radu v nasledujici zalezitosti.Otec meho pritele je alkoholik a ma dluhy – zatim radove tisice za neplaceni vody,elektriny atd. Existuje nejake opatreni,aby dluhy v pripade toho,ze je otec nebude splacet,nemusel platit muj pritel? Zalezi zde na tom, zda ma pritel trvale bydliste shodne s otcem? Plati u nej vyzivovaci povinnost, i kdyz je otec alkoholik musel by byt umisten do lecebny nebo sanatoria,ktere by si nebyl schopen platit. Pritel ma jeste bratra,ktery je momentalne ve vykonu trestu. Lze se nejak branit pripadnemu vydirani ze strany bratra ohledne financi? Velice Vam dekuji za Vasi odpoved. Jitka N.

• #15143 Reply

Soňa

Dobry den,

rada bych se zeptala jestli ma realitni kancelar pravo si narokovat na potencialnim klientovi zprostredkovatelske pravo sepsanim smlouvy, tak aby nemohl klient tu samou nemovitost koupit od jine realitni kancelare nebo primo od majitele? Je tato smlouva platna?

Dekuji

Soňa

• #15144 Reply

Petr

Dobrý den. Můj známý si koupil od jednoho nejmenovaného autobazaru automobil značky Opel. Po zhruba 3 týdnech se projevily skryté vady motoru. Známý dal automobil do servisu a tam zjistili, že nejsou prozatím schopni vady odstranit a oprava může stát třeba až čtvrtinu nákupní ceny automobilu, za kterou jej známý pořídil. Přečetl jsem si smlouvu o koupi tohoto auta a zjistil, že ve smlouvě není nic uvedeno o záruční době. Záruka byla poskytnuta ústně. Známý by chtěl automobil reklamovat, ale otázkou je, jestli má na to právo, když ve smlouvě není nic uvedeno o záruce. Navíc smlouva obsahuje výmluvný dodatek:"Kupce byl seznámen s technickým stavem vozidla." Ptám se proto, uděluje-li náš právní řád majitelům autobazarů povinnost poskytovat záruku na prodané automobily?

• #15145 Reply

Romana

Dobry den.Jsem svobodná matka se 4letou dcerou. Bydlíme u rodiču a v současné době jsem bez práce.minulý měsíc mě skončilo hmotné zabezpečení od UP. Pobírám výživné1700kč, přídavek na dítě 540kč, sociální příplatek700kč.Chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok ještě žádat na jiné příspěvky a jaké. A kolik je životní minimum.Moc děkuji za radu.

• #15146 Reply

Marta

Dobry den Romano, vyzivne na dospelou osobu + 4lete dite je 6330 kc. Zajdete si na obvodni urad, myslim ze se to jmenuje oddeleni socialnich davek v miste Vaseho trvaleho bydliste a zazadejte si o doplatek do zivotniho minima. Marta

• #15147 Reply

Jiří Kuchař

Mám nasledující dotaz. Děkuji předem za odpovědi. Po rozvodu byly mé dvě dcery (15 a 13 let) svěřeny do péče matky, jíž pravidelně platím výživné v částce 3000 Kč. Sám jsem založil novou rodinu a narodilo se nám dítě, současná manželka je doma na rodičovské dovolené. Přesto, že se nám narozením dítěte změnily finanční poměry, vyživné na dcery mi nebylo sníženo, což jsem požadoval soudně. Dcery si pravidelně 1 za měsíc beru na víkend, o prázdninách je mám u sebe celý měsíc. Bývalá manželka "inkasuje" celou výši výživného a na tento pobyt finančně nepřispívá ani dětem neposkytne žádné kapesné. A tady je můj dotaz. Mám právo po matce požadovat alespoň částečný finanční příspěvek na výživu dětí právě v době prázdnin, kdy se o ně starám celý měsíc a ona tak výživné ode mě může použít úplně na jiné účely, než ke kterým jsou určeny? Což se i, jak mám zprávy, děje.

• #15148 Reply

damcova zuzana

dobry den.chtela bych se zeptat.moje mamka si v cizine vydelala nejake penize,ale nechtela si zrizovat vlastni ucet,protoze ho jinak na nic nepotrebuje a tak je dala na muj ucet.jenze socialka si vsimla,ze tam ty penize mam a protoze jsem nemohla dokazat odkud ty penize jsou,tak mi odebrali vsechny penize.jenze mamka ty penize pouzila na prestavbu casti sveho domu takze ty penize uz tam nejsou.mohu znovu zazadat o ten prispevek na bydleni a ziv.minimum?dekuji

• #15149 Reply

petr hlousek

je mi 14 let.,ašikanoval jsem slovne houlku.a telesne.neudelal jsemmu zadnej uraz. A mam jit do dijagnostickyho ustavu.Chtel bych pomoc.jestli mam nejake pravo,to odeprit?

• #15150 Reply

Květenský Bohumil

Policie české republiky v Praze mne předvolala k podání vysvětlení přestupků nepřítomného pachatele (parkování u přechodu pře více než půl rokem) bez podání důkazů. Abych měl klid, protože při nezaplacení pokuty vyhrožují blíže nespecifikovaným opakováním následujících předvolání, zaplatil jsem si svoji svobodu za 300 Kč.

Okamžitě jsem podal stížnost na postup polici i vymahajícího příslušníka jak u české policie, takt na ministerstvu vnitra. Včechny ůřady postoupily stížnost české polici v Praze, takže výsledek je jasný: neshledali v postupu žádných závad => policie může kohokoli z čehokoli na silnici obvinit.

Totéž jsem podstoupil ombudsmanovi – tzv. "ochránci lidských práv". Dostalo se mi odpovědi, že jsem se pravděpodobně přestupku dopustil, protože není důvod nevěřit příslušníkům (proč by to dělali?). Ombudsnanovi již v jeho věku zjevně chybí cit pro presumci neviny, nebo trafika je bližší než právo.

Toto vše jsem označil za počátek vznikajícího policejního státu a Stanislav Gros je toho očividným důkazem, řidič ministra vnitra není ministrovi podřízen. Proto si policie i ministerští vozatajové jezdí jak chtěji. Komunisti měli dvojí metr, ale nyní je každý metr jinak dlouhý, podle obsahu peněženky. Vybírat za neprokázané přestupky je podstatně jednodušší, než zvládnout opilé vrahy policistů.

Ať se nikdo nediví, že starší generace vzpomína na komunisty, protože těch se aspoň někdo bál. Současní zloději, tuneláři a podvodníci se pouze smějí, protože vědí, že se dlouho nic dít nebude.

Mladí většinou nemají problémy, protože se o nic nestarají.

• #15151 Reply

Jan

Přeji,pěkný den, prosím poraďte mi, jak je možno postupovat při majetkovém vyrovnání u nemovitosti, kdo jsou dva spolumajitelé, oba jsou vlastníci ideální poloviny, každý ale užívá předem dohodnutou část objektu a je-li nutný souhlas druhého majitele, v případě, že druhá strana si nastěhuje další osobu(y). Děkuji za odpověď.

• #15152 Reply

Denisa

Mam dotaz tykajici se me maminky,ktera ma problemy se svym zamestnavatelem. Prace pokojne,kterou sama vykonava jiz pres 20 let na stejnem pracovnim miste ji prinasi spoustu trapeni,jak citoveho, tak i financniho. Ma matka je velice dobreho ducha s obetavym srdcem,bohuzel nezkusena v jednani s lidmi nizsiho charakteru,jakym je prave dana firma. Jak je mi znamo dochazi zde k opakovanemu porusovani lidskych prav, umyslneho nedoplaceni jiz znacne nizkych vyplat,diskriminace,vyhruzek k propusteni ,apod. Dana firma si je vedoma situace ,se kterou s temito lidmi jedna a vyuziva jejich naivity ke svemu vlastnimu prospechu. Ma matka je nucena neustale zastupovat za ostatni osoby,ktere jsou nepritomny,zacez nedostava zadny financni pridavek,naopak je nucena praci vykonavat pod pohruzkou o jejim propusteni. Jiz nyni trpi znacnymi zdravotnimi problemy souvisejici s naplnem a rozsahem teto prace, spolu s citovym vydiranim. Ja osobne jsem znechucena zpusobem,s jakym tato dana olomoucka firma zachazi se svymi pracovniky. Je mi jasne,ze dochazi k porusovani lidskych prav a jsem vazne odhodlana tuto situaci resit pravni zalobou.Predtim nez se do neceho takoveho pustim rada bych vyslchla Vas nazor na dany problem.

Velice dekuji.

Denisa A.

• #15153 Reply

Jiří S.

Dobrý den, můj dotaz se týká zajištění autorských práv. Chtěl bych vědět, jak se postupuje v případě, že člověk vymyslí produkt či zboží, který by chtěl vyrábět a prodávat. Jelikož však finančně by to bylo pro něj nemožné, chtěl by tuto myšlenku prodat velkým výrobcům, kteří by ji uvedli na trh. Jak je tedy možné prodat myšlenku nějakému podniku, aby bylo právně zajištěno vlastnictví myšlenky a mít patřičný zisk z prodeje. Děkuji vám za odpověď. Jiří S.

• #15154 Reply

kubincak tomas

Dobry vecer,prosím prominte,prosil bych adresu kde me pomohou.jsem nezamestnany vedeny na ú.prace – soc. podpora 4,100 kc. ad nes mě soud vymeril alimenty 1000 kc. nemám dluhy ani pohledavky ,nájem 3,500 poplatk plyn a elektrika500 kc.Diky rodičum přežívam na stravě. Nevím na koho se obratit?poradte

• #15155 Reply

Jiří Pop

V souladu se zák. č. 72/94 Sb. jsme měli požádáno o převod do os. vlastnictví. Družstvo tento nárok uznalo. Byl sjednán odklad uskutečnění převodu a po několika letech byl prodloužen na rok 2006. Lze převod provést již letos, nebo až v roce 2006 ? Je tento uvedený termín závazný ? Nebo je družstvo v případě přiznání nároku povinno uskutečnit převod kdykoliv ?

S pozdravem

Jiří Pop

• #15156 Reply

Jarmila Šenková

Vážení, prosím o poskytnutí rady. Dlužné pojištění u VZP do roku 1995 je promlčeno, ale nevím za jakých podmínek a podle jakého paragrafu.Děkuji předem za Vaši odpověď na můj e-mail. S pozdravem Jarmila Šenková

• #15157 Reply

Hájek Jiří

Dobrý den.

Své vozidlo jsem svěřil k prodeji nejmenovanému autobazaru.Po určité době jsem byl bazarem informován o špatném akumulátoru a závadě na přístrojové desce.Podotýkám,že vozidlo bylo v naprostém pořádku.Nechal jsem akumulátor autobazarem vyměnit a souhlasil jsem z prohlídkou v autorizovaném servisu.Ze servisu jsem byl informován o vyhoření kompletní řidící jednotky a další škodě,která činní 45000Kč.Jak mám prosím momentálně postupovat?Mám právo na náhradu škody?Vím,že v bazaru vozidlo startovali startovacím zařízením při mrazu -20.

• #15158 Reply

Jana Svobodová

Dobrý den,

koupila jsem v červnu 2005 družstevní byt.

Letos v dubnu byla provedena revize plynového zařízení z které vyplynula závada, kterou měl odstranit již předcházející majitel, mám podloženo dopisem z r.2003, který upozorňoval bývalého majitele k odstranění závady. Což do další revize v dubnu 2006 nebylo opraveno. Revizní technik, který letos prováděl revizi odhalil tuto skutečnost a tudíž jsem musela tuto skrytou závadu opravit na vlastní náklady. S bývalým majitelem se nelze dohodnout na úhradě této opravy.

Můžete mi prosím poradit, jak se k tomuto problému postavit? Ve kterém zákoně se hovoří o skrytých závadách?

Děkuji za Vaši odpověď

Svobodová Jana

• #15159 Reply

Lenka

Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat mam 5 letou holku a nyní 3 letého kluka, v lonskem roce jsem se svého zaměstnavatele ptala že bych rada zůstala doma i ten 4 rok, a na personalním mi řekla že nedělají žadné problemy ten 4 rok.Začatkem ledna kolem 8-10 ledna mi přišel domu telegram od zaměstnavatel že se mam dostavit podepsat dodatek ke smlouvě tak jsem tam byla a znovu jsem se ptala že bych rada byla do 4 let doma že kluk mi jde od zaří do školky,jinak 3 roky mu byly 2.2 2007 tak mi řekla že se mam dostavit koncem ledna a požadat o prodloužení,jenže mezi tím mi holka dostala neštovice a po 14 dnech je dostal i kluk manžel byl mimo město takže jsem se nemohla dostavit,neměla jsem hlídaní tak jsem tam zašla 1.2.a bylo mi řečeno že je pozdě že mi to nepovolí že jsem měla přijít dřív tak jsem řekla že jsem tam byla kolem 10.ledna tak mi to mohla udělat a to paní na personalním věděla že maj moje děti neštovice.Tak mi nakonec řekla že mam přijít podepsat vypověd, protože nemůžu okamžitě nastoupit do prace, protože mi kluka vemou do školky až od zaří, tak jsem se chtěla zeptat jak dlouho předem se musí zažadat o ten 4 rok rodičovskýho příspěvku.Předem děkuji Weihsová

• #15160 Reply

Jaroslav Klofát

Dobrý den,

chtěl bych se poradit, jak postupovat v řešení neřešitelné situace.

Zhruba před 10lety jsme zakoupil nemovitost nedaleko Prahy za cca 400tisic korun. V dobré víře jsem nechal přepsat polovinu majetku, na dnes bývalou přítelkyni, která mi pomohla s koupí, částkou 50tisíc korun.

Již téměř rok se znažím jí vyplatit, bohužel marně. Já bydlím v uvedené nemovitosti, kterou jsem o několikset tisíc zhodnotil, ona bydlí

v družstevní bytě, v centru Prahy. A už nevím, jak bych to řešil, protože soudit se o "chalupu" nechci, táhlo by se to několik let a navíc mám pár let do důchodu. Ona vyplatit nechce, tak jsem ji navrhnul, že bych dole pro ní nechal postavit menši byt, že náklady na stavbu uhradím já, ale podmínka, je že po její smrti to přejde na osobu, mou vybranou – bývalé přítelkyni je kolem 67let. A že se uvede v katastru nemovitostí, jako věcné břemeno, aby byla chráněná, ale s tím nesouhlasí taky.

Proto prosím o radu, jak z ní dostat polovinu nemovitosti. Jsem z té situace už zoufalý. Navíc jí v dobré víře dodnes přispívám na bydlení 2000kč a platím některé naklady a pojistku na mé auto, které ona provozuje.

S pozdravem Jaroslav Klofát

• #15136 Reply

hana

Mam zkusenost, ze ochrance mne napsal, ze muj balkon respekt. vypln

nosice sklenene vyplne patri vlastnikovi. I kdyz jsem mu zasilala zapis z jednani stavebniho uradu na SBD, kde se pise, ze balkon patri do spolecnyuch casti domu a muj blakon, ze bude opraven jiz v r. 2001

do 15. 9. 01. Jak jen muze ochrance, ktery nezna podklady z SBD urcovat, ktera vec je spolecna a ktera ne. Na zaklade vyhl. c. 85/97 min. fin. se jasne hovori o placeni za vsechny casti vystavby. Zakon

c. 72/94 Sb o vlast. bytu, obc. zak. definuje balkon oddelelitelny a jako vedlejsi cast.

Smlouvo ma osprave hovori, ze prislusenstvi patri do spolecnych casti domu. Ministerstvo pro mist. rozvoj 3 x potvrdilo, ze balkony patri do spoecnych casti domu, predala jsem min. vsechny doklady.

Od kvetna do rijna 02 jsem byla vzdy na min. 2 x tydne.

mohu dostat poradu.

• #15161 Reply

Stanislav Štumpf

Dobrý den, jsem správce majetku a vedoucí údržby v jedné strojírenské firmě. Mám dotaz jakou nesu zodpovědnost, jestliže se např. při manipulaci s materiálem jeřábem dojde ke smrtelnému úrazu. Je nutné také vědět, že náš revizní technik odstavil jeřáb z provozu. Provoz ale by se bez jeřábu zastavil. Revizní technik předal negativní rev. zprávu uživateli (vedoucímu výroby) a mně. Jaký je můj podíl zodpovědnosti, kdyby došlo nedejbože k njaké nehodě? Děkuji moc za odpověď. Stanislav Štumpf

• #15162 Reply

Věra

Dobrý den.

Měla bych dotaz. Dcera byla pravomocně odsouzena za distribuci drog na 6,5 roku. Má dnes již 2,5 letého synka, který byl dán do dětského domova pro děti od 0 do 3 let. Jaká je možnost propuštění dcery na podmínku před uplynutím celého trestu, ev. jeho poloviny.Právě kvůli výchově syna a co by pro to měla udělat. Výkon trestu si odpykává ve věznici Světlá nad Sázavou. Děkuji za odpověď.

• #15163 Reply

jana tirolova

chtela bych se zeptat otec me dcery byl zbaven rodicovske zodpovednosti co to vlastne znamena ma nani pravo a muze si pro ni nekdy prijit nebo ne dekuji

• #15164 Reply

Viktorie Procházková

Prosím o radu ohledně tohoto tématu.

Soudně bylo učené otcovství, i výše alimentů. Otec dítěte nezaplatil nic. Poté byla podána exekuce (po roce je stále bezvýsledná) a bylo podané trestní oznámení.I přesto otec dtěte nic nezaplatil, ani nejeví žádný zájem o dítě. Na policii mi řekli,že si to půjde pravděpodobně odsedět do vězení.Tím vlastně páchá trestní čin na dítěti.

Proto prosím o radu, jak a kde sepsat zbavení, pozastavení, či omezení rodičovské zodpovědnosti. A jak velká je šance na úspěch.

Moc děkuji za radu.

• #15165 Reply

Petr Suchomel

Dobrý den, podívejte se na http://www.k213.cz/, dá se tam ledacos dozvědět o Vašem problému.

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Veřejný ochránce práv‘
Informace o uživateli: