Diskuze ke článku ‚Výživné mezi rozvedenými manžely‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Výživné mezi rozvedenými manžely‘

Zvolené téma obsahuje celkem 317 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Tothyevade a poslední změna je stará 1 rok, 1 měsíc.

• Autor

Petr Zamek

Je mozne aby zena, ktera nebyla moji manzelkou a ani jsme spolu nezili ve spolecne domacnosti, pozadovala vyzivne na svoji osobu ? a to presto ze vyzivne na dite, ktere spolu mame platim

Pokud takove pravo existuje, kde je ustanoveno a za jakych podminek ?

• #14191 Reply

petra

Neplaceni vyzivneho. — petra — 05.02.2004 01:35:03

Muze mi prosim nekdo poradit,jak dale postupovat v mem pripade?Jsem jiz 5 let rozvedena,rozvodem a po vzajemne dohode,predem sepsane u notare,zustala dcera(dnes sedmileta)v me peci.Exmanzel pro svou trestnou cinnost{zproneveru}byl odsouzen k 2,5 letum odneti svobody.Trest si odsedel a dnes je jiz 2 roky na svobode.Pracuje,ale nelegalne,proto jeho prijmy zapisovany nikde nejsou.Tudiz je oficialne nema.U soudniho stani ve veci Vyzivneho pred i po rozvodu souhlasil s castkou 1500.-Kc vyzivneho na dceru mesicne.Za celou tu dobu mi ale krome jedne splatky 67.-Kc.,pred nastupem trestu a priblizne 200.-Kc.z vykonu trestu,neposlal na dceru zadne vyzivne.Na policii mi oznamili,ze po nem preci nemohu chtit vyzivne,kdyz je ve vykonu trestu a nema to z ceho platit.Na policii me poslali ze socialniho uradu,kde se mi do zivot.minima nepocitalo 1500,-Kc,ktere mi exmanzel platit mel,ale neplatil,proto mi poradili,abych zasla na policii a podala trestni oznameni,ktere semnou ale nikdo nesepsal,protoze mi zdelili,ze exmanzel je ve vykonu trestu a tudiz by to bylo k nicemu.Neplatil ale ani pred tim,kdy platit mohl a ted kdy uz je z vykonu trestu na svobode,neplati zase.Ja jsem byla do 3 let veku me dcery na materske dovolene,kdy mi socialni odbor doplacel do zivotniho minima.Pak jsem se po materske dovolene vratila do prace,zacala sama opet vydelavat a byla jsem schopna vydelat na sebe i dceru.Nyni ziji s dcerou v zahranici,coz exmanzelovi zrejme vyhovuje,protoze i kdyz uz je z vykonu trestu na svobode a ma statisicove dluhy,zavinene vyhradne jeho osobou,dluhy nikomu nesplaci.Pokud by pracoval,okamzite by se mu stahovaly penize exekucne na vyzivne a vsechny pohledavky k jeho osobe.Chtela jsem se proto zeptat,pokud by mi mohl nekdo poradit,jestli mohu neco podniknout pro to,aby exmanzel zacal konecne na dceru radne vyzivne platit,protoze k dnesnimu dni jeho dluh na vyzivnem presahuje 100.000.-Kc.Exmanzel se udajne netaji tim,jak nad vsemi veriteli vyzral tim,ze nepracuje legalne a tak se bojim,ze jsem stale v neresitelnem problemu.Muze byt nejaky problem v tom,ze nyni neziji v Ceske republice?A jak bych mela postupovat,aby konecne zacal platit?Dekuji predem za odpoved.

• #14192 Reply

Dana

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výživného na manželku.

Zatím nejsem rozvedená,čekám na úpravu poměru dítěte.V současné době jsem v evidenci nezaměstnaných na úřadu práce.Podporu v nezaměstnanosti nepobírám.Manžel byl též v této evidenci,ale schválně se odhlásil,přesto že práci dosud nemá.Pobírali jsme jako rodina vyrovnání do životního minima.Jeho odhlášením z úřadu práce tento nárok zanikl.Podáním o úpravu poměru na nezl. dítě byl manžel vyjmut z posuzovaných osob na vyplácení živ.minima.Nyní pobírám od Městského úřadu částku rovnající se životního minima na mě a mou dceru.Úřad chce však pro další vyplácení doložit podanou žádost o výživné na manželku.Mohu toto výživné podat k soudu již teď nebo až po rozvodu?Zatím nemám rozvod podaný,pouze úpravu poměru na dítě.

• #14193 Reply

Kaliveta

Vážení,

Obracím se na Vás v následující žádosti. Jsem svobodná matka 2 dcer. Jedné je 4 a půl roku, druhé jsou 2. Obě dcery mám se stejným mužem – Řekem. První dcera se narodila zde. Zhruba ve stáří 6 měsíců jsem s první dcerou odcestovala zpět do Řecka. Otec uznal otcovství na matrice v ČR a dítě nahlásil i v Řecku. Pobírá na ně tedy příspěvky od svého státu. Postupem času došlo k vyhrocení situace mezi námi dvěma, a mě se podařilo s 1 rok a 7 měsíční dcerou odjet zpět do České republiky v zájmu ochrany sebe i dítěte, protože můj partner se ke mně choval hrubě a neváhal použít násilí i na dítě a vyhrožoval, že nás obě zabije. V té době jsem byla 1 měsíc těhotná s druhou dcerou. Porodila jsem a ačkoliv otec slíbil, že se k dítěti přizná, své otcovství nakonec popřel. Obrátila jsem se na Advokátní komoru s žádostí o přidělení právníka. Ten mi byl přidělen ve věci Úpravy výchovy a výživy nezletilého dítěte. Požadovala jsem Svěření starší dcery do mé péče a s ohledem na finanční poměry otce dítěte stanovení výživného ve výši 6.000,- Kč měsíčně. Žádost jsem podala 17.12.2002. Tato mi byla zamítnuta a akceptována byla až po opětovném podání ve spolupráci s přiděleným právníkem dne 14.3.2003, kdy bylo vydáno předběžné opatření o svěření dítěte do mé péče. Poslední zprávu ohledně této věci mám ze dne 28.1.2003, kdy byl vynesen Rozsudek jménem republiky, který ale doposud nenabyl právní moci.Před nedávnem jsem se dozvěděla, že se otec proti tomuto rozsudku odvolal, ale tak, že jeho písmo nebylo schopné rozluštit ani renomovaným soudním překladatelem. Toto mu tedy bylo vráceno s žádostí, ať odvolání napíše znovu a srozumitelněji. V současné době nemám o stavu věci žádné zprávy.

Ve věci druhé dcery jsem byla nucena zažádat Advokátní komoru o opětovné přidělení právníka. Otcovství druhé dcery bylo uznáno pouze na Velvyslanectví Řecké republiky v Praze, kteréžto je ovšem neakceptovatelné pro naší matriku. Otec se odmítl v této věci k soudu dostavit. Musela jsem tedy žádat o určení otcovství mladší dcery s tím, že jsem soudu předložila ověřený překlad dokumentů z ambasády. Vzhledem k tomu, že žádost o určené otcovství je možné podat až po jeho narození, podala jsem žádost 2.4.2002 (dcera se narodila 11.1.2002). Chtěla jsem podat ještě stejnou žádost jako u první dcery ohledně Úpravy výchovy a výživy, ve které bych měla stejné požadavky, ale bylo mi sděleno, že toto je možné učinit až po uznání otcovství. Rovněž bych ráda podala žádost o úhradu nákladů spojených s porodem a slehnutím, ale dočetla jsem se, že toto je možné nárokovat pouze do dvou let věku dítěte s tím, že po dovršení 3 let je záležitost promlčena. Mým právníkem mi bylo sděleno, že musíme počkat na výrok soudu ohledně otcovství, ale dceři už dva roky byly a v lednu 2005 jí budou tři a já myslím, že toto nebudu moci stihnout. Další jednání v této věci je nařízeno na 21.6.2004, což je už více než 2 roky od prvního podání a zjevně s žádným výsledkem.

Od doby podání mých prvních žádostí už uběhly téměř 2 roky. Za celou tu dobu mi otec poukázal přibližně 240.000,- Kč. Prosila jsem ho totiž o pomoc při řešení naší bytové situace (neměly jsme kde bydlet) a on mi dal 179.000,- Kč pod podmínkou, že mu tyto peníze budou započítány do pozdějšího výživného. Soud ale toto zamítl a po zvážení všech okolností vynesl výše uvedený rozsudek, kdy je otec povinen s platností od XII. 2003 platit na starší dceru 6.000,-Kč měsíčně. Za byt jsem zaplatila první splátku a následně platíme každý měsíc nájemné 5.600,- Kč. Od Městského úřadu dostáváme formou sociálních dávek veškeré možné příspěvky včetně finančního dorovnání, což činí zhruba 7.900,- Kč, ale i přesto tyto peníze v žádném případě nemohou pokrýt naše náklady, protože tyto zase odevzdáme za nájem a inkaso.

Prosím Vás o názor na tuto situaci. Poraďte mi, prosím, jak dále postupovat. Soud už víceméně 3 roky nechává děti bez prostředků a uznání otcovství mladší dcery trvá už dva roky. Jsme velmi zadlužení. Bojím se také promlčení Úhrady nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím a myslím, že v případech dětí by soudy měly postupovat rychleji. Řekněte mi, prosím, jaký vliv by na řešení těchto otázek mohl mít vstup do Evropské Unie, eventuelně jaké by byly možnosti vymáhání výživného v případě, že by jej otec odmítl platit. Vždyť už za chvíli děti půjdou do školy…

Velmi Vám děkuji.

• #14194 Reply

Rada

jses pekna krava :)

co jsi cekala….

• #14195 Reply

Kaliveta

… a ty zase pěknej debil. Co se do toho mícháš, když tomu nerozumíš?

• #14196 Reply

Eva

Také by mě právě tento problém zajímal, ale jak koukám, není zde nikdo, kdo by mohl odborně odpovědět a poradit. Jsem také v situaci, kdy nejsem rozvedená, ale návrh na rozvod mám již podaný. Manžel má veškerý SMJ, odmítá jakoukoliv dohodu, takže než dojde k rozdělení majetku soudem, bude to ještě asi na pár let. Byla jsem celou dobu s dětmi doma, pomáhala při manželově podnikání a ted jsem odkázána pouze na svého přítele, který mě živí. Práci nemám a těžko seženu, protože čekám miminko. Zkouším i sehnat na přilepšení brigádu, ale stále marně. S manželem nežiji ve společné domácnosti, byla jsem to já, kdo pro věčné neschody opustil domácnost, takže ted nevím, můžu požadovat soudně, aby mi ještě stále můj manžel přispíval na mou výživu, nebo tím, že jsem odešla a defacto opustila manželství, nemám nárok něco po manželovi požadovat? Kdyby mi dobrovolně podepsal dohodu o majetku, měla bych z čeho žít a nemusela bych se někde doprošovat ale takhle? Manžel tvrdí, že já se válela doma a jeho je firma… proto i majetek je jeho. Odpoví někdo fundovaný?

• #14197 Reply

Lizzie

Nejsem sice právník, ale návrh na výživné mezi manžely si podejte hned, po rozvodu si můžete podat návrh na výživné mezi rozvedenými manžely

• #14198 Reply

Láďa

Dobrý den,potřeboval bych pomoci.dohodou mezi mnou a bývalou manželkou, mi byla svěřena do výchovy nezletilá dcera.Odstěhovali jsme se od manželky v květnu 2003 ale soudně bylo rozhodnuto výživné dcerky až od prosince 2003. Prokazatelně jsem nedostal, žádné peníze a nyní, když je požaduji,bývalá manželka vytáhla nějaký papír, kde jsem prý podepsán, že mi dala osobně celou částku na výživné, což není pravda, nikdy jsem žádné peníze nedostal,Potřebuji vědět, zda je možné, aby uspěla u soudu s papírem, který je podepsán jako bych ho podepsal já, není notářsky ověřen a nikdy jsem ho nepodepsal a žádné peníze nedostal. Bývalá manželka se znovu vdala. Děkuji vám mnohoktát za radu. Láďa

• #14199 Reply

Irena

Muj manzel se po dobu trvani naseho manzelstvi [3 roky] soustavne vyhybal praci a tim nebyl celou dobu vydelecne cinny. Deti nemame a ja se nyni chci rozvezt, ale hrozim se predstavy, ze mu budu jeste platit vyzivne. Co mam delat?

• #14200 Reply

Eva

Tak jsem tedy návrh na výživné pro manželku podala, jednání bylo určeno až na rok 2005 v lednu, takže dost pozdě, proto jsem zažádala o předběžné opatření. Jsem zklamaná, neboť sice mi do 5-ti dnů přišlo usnesení samosoudkyní, ale bylo to zamítnuto, neboť dle odůvodnění je to v rozporu s dobrými mravy…čekám totiž miminko s jiným mužem. Pochopila bych,kdyby ty dobré mravy byly použity při požadavku výživného na rozvedenou manželku, ale dosud jsem vdaná, tudíž by měla být mezi manželi vzájemná vyživovací povinnost. Takže jsem dospěla pomocí paní soudkyně k názoru, že jsem tedy nemravná, neboť jsem si nenechala líbit týrání od manžela a po jeho útocích a vyhrožování zabitím jsem prostě utekla. Manželovi zůstal veškerý (a nemalý) majetek, zablokoval mi přístup k účtu, odmítá platit výživné na své dítě, které mám u sebe…a on je ten dobrý a já ta nemravná. V lednu to budou už dva roky, co jsem odešla ze společné domácnosti, po půl roce jsem se seznámila s mým přítelem, a nebýt jeho, tak jsem i s dcerou někde pod mostem. Děkuji za dobré zákony, vidím, že se nemůžu spolehnout ani na právo, které mi dle zákona zaručuje výživu od manžela, ale praxe je v nedohlednu. Musím počkat na jednání v lednu 2005 a tam se tedy o své právo rvát, popřípadě se odvolávat stále výš a výš. Je mi jasné, že manžel bude dělat vše pro to, aby nemusel nic platit, ale nejvíc mě dorazil výrok paní soudkyně o těch dobrých mravech. Pravděpodobně bych měla zůstat ve společné domácnosti, nechat se týrat a potom bych snad mohla něco požadovat :o( to by bylo asi mravné, a jelikož jsem si nenechala dál ubližovat, jsem ta nemravná.

• #14201 Reply

Radek

Rozvádíme se s manželkou a od soudu jsem dostal povinnost platit výživné na své 2 nezletilé děti 3.000,-Kč měsíčně. Můj příjem je cca 14.000,- Kč, ale v manželství jsme uzavřeli půjčky a musím splácet 10.000,- Kč měsíčně(manželka je odmítá hradit). Když zaplatím výživné a splátky půjček, zbyde mi 1.000,- Kč na měsíc, ale toto soudkyni vůbec nezajímalo.Mám se odvolat proti výživnému(ještě to nenabylo právní moci), nebo mám podat žalobu na manželku, aby hradila polovinu půjček(teď tvrdí, že o nich nevěděla).Děkuji Za odpověď.Spěchá

• #14202 Reply

Petra Lengsfeldová

Prosím, poraďte mi.Mám ditě s mužem kterého jem si nevzala a teď jsem na mateřské dovolené.S přítelem jsme žili spolu asi rok.Mám nárok na výživné i já nebo pouze naše společné dítě?

Za odpověď děkuji,Petra Lengsfeldová

• #14203 Reply

MELÁNIE

Můj muž platí na syna (13) z prvního manželství jistou poměrně vysokou částku. Bývalá žena ho má v péči, přesto syn je u nás 14 dní v měsíci a každý pátek až neděli je rodičů mého muže. Vše je v pořádku až na to,že

se nám nelibí platit výživné v plné výši, když je to tak, jak jsem již uvedla. My dva nejsme sezdáni, ale máme spolu také syna (3). Mezi dětmi kromě věku rozdíly nedělám, ale přesto je to finančně náročné při těchto platebnich poměrech. Je zde PROSÍM nějaká naděje na osvobození pladby výživného nebo alespoň na jeho snížení? Děkuji.

• #14204 Reply

Linda

Mám menší problém a nevim, kam se obrátit.Moji rodiče jsou rozvedeni, táta na mě přispívá a máma ačkoli vydělává víc mi dává přibližně stejně jako táta. Bydlím sice doma, ale nájem si platím sama.Je mi 19let a studuji. Na soud se nechci obracet, ale kde mam zjistit, kolik by mi mela davat matka? zvlaste, kdyz potrebuji napr. zdravitni pomucku za 1000kc a z vyzivneho mi to nevystaci nebo bych potom nemela z ceho se zivit? z výživného si musím platit absolutně všechno. Školní pomůcky, oblečení, již zmíněné zdravotní pomůcky, potřeby do domácnosti(prášek na praní,apod.). Nemohl by jste mi nekdo prosím poradit? Nechtěla bych totiž být nespravedlivá. Děkuji

• #14205 Reply

Jana

Dobrý den,

mám dotaz,týkající se mého bratra.Jeho manželka je na mateřské dovolené a odstěhovala se i se synem ke svému stávajícímu příteli.Bratr žádal o rozvod a chce řádně platit výživné na syna.Bude mít vyživovací povinnost i vůči její osobě? Ona přece nebude samoživitelkou.Děkuji

• #14206 Reply

Jana

Dobrý den,

mám dotaz,týkající se mého bratra.Jeho manželka je na mateřské dovolené a odstěhovala se i se synem ke svému stávajícímu příteli.Bratr žádal o rozvod a chce řádně platit výživné na syna.Bude mít vyživovací povinnost i vůči její osobě? Ona přece nebude samoživitelkou.Děkuji

• #14207 Reply

Karel

Prosím o radu: mám osmiletého syna v Kanadě /Ontario/ a podle kanadského soudního výnosu na základě mého tehdejšího dolarového výdělku činí výživné CAD 500.- Před čtyřmi měsíci jsem se se svou novou rodinou /děti necelé 2 a 3,5 let, manželka na mateřské dovolené/ vrátil do vlasti, kde pobírám průměrný český plat. Lze výši výživného, které se v českých poměrech stává neúnosným, upravit soudním výnosem z Čech? Kam se mám obrátit? Jak nejlépe postupovat? Děkuji za radu.

• #14208 Reply

Richard

Vsechno to začalo asi před 4 lety, nebylo to ze dne na den, ale postupně. Otce vyhodily z práce za alkohol. Dlouho potom byl bez práce. Začal pít ještě víc a postupem času se z něho stal jiný člověk. Asi před dvěma lety si založil živnost, nebylo to z důvodu ze by chtěl pracovat a vydělavat lepší peníze, bylo to protože, ho nikdo nechtěl zaměstnat na trvalý pracovní poměr-kvůli jeho alkoholismu. První dva až tři měsíce vydělával slušné peníze, ale jakmile je dostal začal opět pít a přestal chodit do práce a tak se to neustále opakovalo, nakonec přestal pracovat úplně. Začal brát úvěry a kupovat zboží na splátky, které vzápětí prodával a nikdy nesplácel. Peníze z úvěru a multiservisu ihned propil. Dnes je situace taková, že matka se s otcem rozvedla před 9. měsíci a soud mu stanovil výživné na mě i na sestru (2000 Kč na každého), za těch 9. měsíců dal na výživném sotva 10 000 Kč.(Dluh asi 35 000 Kč) Navíc žijeme v družstevním bytě, matka platí vše z jednoho platu, otec absolutně nepříspívá na chod domácnosti a ani na výživné, fyzicky a psychicky nás napadá a týrá. Už 4 x u nás byla policie, ale nikdy nemohla nic udělat (prý pokud nás nezabije nebo nezraní) akorát jednou ho odvezli na záchytku. Nevíme si s touto situací rady, neexistuje ŽÁDNÉ řešení, byt je totiž napsaný na oba (otce, matku). Nelze ho prodat bez jeho souhlasu ani vyměnit za dva menší. Kompletně ho celý devastuje. V poslední době navíc začaly přicházet exekuční příkazy od různých úvěrových společností. Dneska nám blokly účet ze kterého platíme nájem a inkaso (možná i spoření od sestry). Mám strach o své věci, bez počítače nemohu studovat. Majetkoprávní vyrovnání během rozvodu nebylo, protože prohlásil že nemá žádný majetek. On se zkrátka snaží co nejvíce nám zkomplikovat život, nechce od nás odejít a my nemáme kam jít. Chtěl bych jít na vysokou, ale asi to nepůjde, matka to finančně nezvládne. Nevím jak dlouho to ještě vydržíme….. Vlastně ani nevím proč tady píšu, v dnešním světě "kdo nemá prachy, neexistuje" a ta spravedlnost je taky jen nasané slovo v zákonicích…

richard.greeko@seznam.cz

• #14209 Reply

Apolenka

V současné době je dluh exmanžela na výživném 120 000,-Kč. Dotazem na Státním zastupitelství jsem zjistila,že byl odsouzen podmíněně na 10 měsíců se zkušební dobou na 2,5 roku. Nemám představu, jak dlužnou částku vymáhat, zda v rozsudku je učena tato povinnost.Od června 2004, kdy rozsudek nabyl právní moci,jsou platby opět nepravidelné a výjímečně v částce, kterou určil soud.Exmanžel údajně nepracuje, není nikde hlášen.Existuje nějaké řešení, jak se domoci práva? Děkuji za odpověď.

• #14210 Reply

Roman

Dobrý den.

Jsem rozvedený od roku 2000 a od téhož roku platím výživné na rozvedenou manželku. Dnes má plný invalidní důchod vzhledem k těžké cukrovce.

Znamená to pro mě placení výživného na rozvedenou manželku do její či mé smrti? Existuje nějaká možnost, jak v tomto případě výživné na rozvedenou manželku zrušit?

• #14211 Reply

Iva

Moji rodiče se rozvedli již před několika lety. Otec měl na mě platit měsíčně 2.500,–, ale neplatil. Matka na něj podala trestní oznámení, jenže v listopadu roku 2003 zemřela. Zajímalo by mě, jestli mám ještě nárok na dlužné výživné a jestli musím podávat nové trestní oznámení. Jsem ještě studentka. Až dostuduju, budu mít právo na dluh na výživném, nebo se tím jeho dluh stornuje. Děkuji za odpověď.

• #14212 Reply

Eva

Manžel si podal žádost o výživné,přesto,že na syna neplatí alimenty,vdala jsem se jich,má částečný invalidní důch. ve výši 4400.-kč,a příspěvek na bydlení ve výši 1200.- kč.Já mám i s přídavkem 12500,-kč,má ma výživné nárok?Chtěla bych se vdát,jsem rozvedená 1 rok.Může se sloučit můj výdělek s druhem?

• #14213 Reply

Petra

Přítel je rozvedený a platí výživné na dítě, které žije s matkou. Matka se znovu vdala a nechala dítě přejmenovat po novém manželovi. Téměř vůbec se s dítětem nestýká.

Zajímalo by mě jestli má přítel stále povinnost platit výživné, když má dítě novou rodinu.

• #14214 Reply

Jano

Kdo si vymyslel takovou krávovinu aby se živil bývylý manžel? Zničím si pro takovýho chcípáka novou rodinu a budu živořit i s ní? TO BYCH HO RADŠI ASI ZABIL. Kvůli tomu že stát hodí všechno na druhý, se tu budem škrtit navzájem?

• #14215 Reply

Kateřina

Myslím, že je chyba ve výkladu zákona o výživné mezi rozvedenými manžely,místo,aby tento zákon napomohl opravdu těm co nemají možnost si vydělat, tak se stát zbavil zodpovědnosti a dal ji zas obyčejným lidem.Pochybuji, že předsedkyně daného případu bude mít dostatek prostoru k tomu, aby prověřila pravdivé skutečnosti.Na papíře to vypadá jinak než ve skutečnosti. Nezbývá nic jiného než najmout si dobrého právního zástupce(což je také velmi nákladné a není zárukou, že Vám daný boj vyhraje, aspoň se možná bude snažit). Je hodně těžké být hrdou Češkou?

• #14216 Reply

voice.

Mám pětiletou dceru, po rozvodu byla po dohodě svěřena do péče otci. Žijeme v různých městech. Stýkám se s dcerou každých 14 dní o víkendech. V rozvodové dohodě o dítěti jsme ale bohužel nestanovili, jak to bude o prázninách. Exmanžel začal dělat problémy a odmítá mi dceru dát na polovinu prázdnin s tím, že na to nemám právo. Trvá na tom, abych se o dceru během jejího pobytu u mě starala výhradně já a nikdo jiný. Usmlouvala jsem s ním pouhé 2 týdny za celé prázniny. Tvrdí mi, že na celé dva týdny musím mít dovolenou a není možné, aby třeba jen dopoledne hlídal dceru můj manžel. Jak to tedy je? Jak dlouho během práznin mé dcery ji mohu mít podle zákona u sebe? Musím s ní být výhradně já? Musím mu přesně hlásit, co, kdy a jak se svou dcerou během jejích návštěv podnikám? Musím se mu takto zpovídat, aby hodnotil, zda je to pro naši dceru vhodné?

Ještě jeden dotaz: Rozvodovou dohodou stanovený režim o návštěvách mé dcery rok fungoval. Byli jsme schopni domluvit přehazování víkendů podle potřeb obou rodin. Nastala však klasická situace, kdy byla dcera nemocná a exmanžel ji odmítl pustit ke mě a neumožnil mi ani ji navštívit. Takže jsem dceru 2 měsíce neviděla. Chtěla jsem tyto víkendy nahradit jinými, ale na to nepřistoupil. Kde je tedy pravda? Co s tím mohu udělat? Na září mi oznámil přehození víkendů z jeho strany s tím, že se tomu prostě musím podřídit, že mi neumožní dceru si vyzvednout. Jak se můžu takovému jednání bránit? Mám oporu v zákoně?

Děkuji.

• #14217 Reply

Barbara

Chtela bych poprosit nekoho kdo ma zkusenosti v zahranici s vyzivnem na dite.Neziji s manzelem 7 let a neplati mi vyzivne na dceru kterou mam ve sve peci.Mohl by mi nekdo poradit na koho se mam obratit.Dekuji

• #14218 Reply

Jarmila Černá

Měla bych dotaz v unoru letošního roku manžel zažádal o rozvod,když se od nás pět měsíců před rozvodem odstěhoval slibil mi že na mne bude platit výživné ve výši 2 tisíce,po rozvodu tento slib porušil a přestal na mně výživné platit.Chtěla jsem se zeptat mám ve své péči dvě děti z toho jedno tělesně postižené o které celodenně pečuji a pobíram příspěvek na péči o osobu blízkou,mám nárok na to aby mi můj byvalý manžel přispíval na výživu rozvedeného manžela?Děkuji

• #14219 Reply

Helena

Dobrý den, jak je to v praxi s rozdělením majetku při podnikání.Jsem spolupracující osoba již asi 10 let s manželem, vzhledem k tomu, že manžel chce vyvíjet další aktivity, které já již nemám zájem, jak by se dělil majetek minulý a budoucí.Jak se ono dělení majetku provádí v praxi?O jak dlouhý právní akt jde?Děkuji

• #14220 Reply

Gabriela Chapman

Jsem provdana za obcana USA a ja jsem obcanka CR, zijeme v USA nyni 3 roky. Muj manzel ma 3 deti z predchoziho manzelstvi. Manzel na tom nebyl financne dobre, kdyz jsme se pristehovali do USA, stat WV, ja jsem byla nezamestnana. Nemohli jsme si dovolit platit vyzivne na jeho 3 deti, nemeckym uradum jsme dali vedet, ale nezajimalo je to, zasilali nam nove rozsudky a to s pozadavky ceny EUR, co si ani muj manzel za mesic nevydelal. Tady v USA nam nikdo na uradech nechtel a ani nyni nechce poradit. Nyni asi mesic se mu zacaly automaticky odecitat z jeho platu 55%% a to kolektuje urad Human Resources. Nevime si uz rady na koho se mame obratit. Muze nam nekdo poradit? Je to nespravedlive, nikoho nezajima, co si muj manzel vydela a ze mu nic nezbyde. My mame 5 leteho syna, ja nyni jsem zacala pracovat, ale za minimalni mzdu. Mam moznost nalezt v CR pravnika s licenci v Nemecku nebo s mezinarodni licenci? Predem moc dekuji.

Gabriela Chapman

• #14221 Reply

Markéta Friedlová

Prosím o odpověd!

Mám bratra, kterému se v září narodila dcerka Simonka. Samozřejmě si chtěl matku Simonky vzít, ale ta mu sdělila, že chce být svobodnou matkou. Toto sdělení bylo šokující, že chce pobírat všechny výhody co může svobodná matka dostat. Zajeli na matriku, určil se jako otec a po domluvě(bez soudu)platí pravidelně každý měsíc výživné na malou v částce 1500 Kč. Také koupil kočárek a od narození malé, matka Simonky spolu sní jezdí na výkendy k mému bratrovi(BYDLÍ STÁLE U RODIČŮ V RODINNÉM DOMKU), kde je o ně dobře postaráno, mají teplé jídlo 3x denně, veškeré pohodlí. Pak zase každou neděli ji odváží domů. Můj bratr pracuje na stavbách mostů, tudíž není celý týden doma a vrací se jen na výkend. Veškerý čas o výkendu je snimi. Také platí Simonce pojištění do 18 let. Tak to všechno bylo v pořádku do té doby, než byla u soudu matka Simonky, jako na úpravu výchovy a výživy, nic jiného mám neřekla, než , že se jedná o osvojení Simonky do péče matky.

Mě se toto tvrzení nezdá a proto by mě zajímalo co znamená úprava výchovy a výživy.

Je to velice smutné, když bratr chtěl vytvořit rodimu, která mu byla odepřena, ale zase je na tom byto jen a jen dítě. Také nechce, aby se u ní v bytě nějak zdržoval. To je ale smutné, ale někdy život přináší nepochopitelné věci, se kterými se musí člověk chce , nechce smířit.

Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď

• #14222 Reply

Zdenda Kronda

Na kopeti naše nezávislá Justice hlavně díky zákonu o rodině ..Bolševickému zákonu o rodině,na kterém jsou naši nezávislí soudci ještě v roce 2005 zcela závislí .. prdel. tak s tím příteli počítej !!!

• #14223 Reply

Antonín Tomasko

Koukej děvče určitě máš šanci. Komunistický zákon o rodině nepřihlíží k důvodům vzniku ,ale řeší problém následný. Tedy likvidaci normálního života .Jak to vznikl problém jestli z chlastu nebo kurvení .Taháš TY vždy za delší provaz ovšem při správném výkladu ,což naši nezávislí soudci nejsou schopni přesně posoudit. Máš nárok pouze v případě že ti klesla životní úvoreń .Což by v tém případě nemělo mít dopad neboť jak se domnívám oba dva jste parazitovali na sociálních dávkách. Tak pouze po dobu 3 let což u Vás obou na podpoře není na místě. Jinak bych tě chtěl upozornit ,že dle zákona o výživném se nevztahuje ta věc ,že není v regionu práce. tak si to přeber ,ale při kvalitě nezávislých soudců máš naději a hlavně naději ,že to budu trvat velmi dlouho –)))))

• #14224 Reply

Antonín Tomasko

Obrať se na stát Řecko. Nikdo tě z nás danových poplatníků Tě nenutil si ho brát, možná ani rodiče. Tak čau a hodně štěstí

• #14225 Reply

Radek

Dne 7.7.2005 bylo nase manzelstvi rozvedeno,nabylo pravni moci.Manzelka je na materske dovolene.S manzelkou jsme se mimosoudne

dohodly ze na ni budu davat 3000,-.Chtel bych pozadat o snizeni vyzivovaci povinnosti,soud mi oznamil ze dnem rozvodu a nabyti pravni moci mi zanika povinnost.Chtel bych poradit.Vznika mi vyzivovaci povinnost kdyz je manzelka na materske dovolene nebo ne?

• #14226 Reply

Radek

Dne 7.7.2005 bylo nase manzelstvi rozvedeno,nabylo pravni moci.Manzelka je na materske dovolene.S manzelkou jsme se mimosoudne

dohodly ze na ni budu davat 3000,-.Chtel bych pozadat o snizeni vyzivovaci povinnosti,soud mi oznamil ze dnem rozvodu a nabyti pravni moci mi zanika povinnost.Chtel bych poradit.Vznika mi vyzivovaci povinnost kdyz je manzelka na materske dovolene nebo ne?

• #14227 Reply

Zuzana Homolková

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, přítel se rozvádí,jeho manželka bydlí u rodičů a má u nich od malička trvalý pobyt.Bude muset platit výživné na ní?

• #14228 Reply

maggie

Pro všechny maminky, které se "vzdají" výživného od otce dítěte: výživné patří dětem!!! Na jejich každodenní spotřebu a na to, aby mohly sportovat, chodit do keramiky nebo hrát na hudební nástroj a na např. zvýšené potřeby se svým zdravotním stavem.

"Vzdáním" se výživného, mj. je to v rozporu se zákonem o rodině, byť je symbolické /invalidní otec s minimálním příjmem/ – se vzdáváte i možnosti přilepšit dítěti nebo mu spořit více nebo ho poslat na tábor atp. Navíc, pokud Vašemu bývalému manželovi bylo výživné na syna stanoveno soudem /případně byla schválena dohoda rodičů o výši výživného soudem/, vzniká mu bez ohledu na Vaše rozhodnutí dluh na výživném, který je v podstatě nepromlčitelný.

Navíc dalším poučením pro Vás je současná situace: bývalý manžel po Vás chce výživné rozvedeného manžela. Vy mu budete přispívat na úkor Vašeho syna, on ovšem Vám na syna přispívat nebude….

Výživné rozvedeného manžela – na jeho stanovení je ze zákona nárok, soud však při stanovení výše výživného zvažuje všechny okolnosti, i to, že bývalý manžel nehradí výživné na syna… Navíc se zvažuje, kdo se na rozvodu podílel významnou měrou /nevěra, alkoholismus…/, kdo byl rozvodem poškozen /opuštěná manželka v domácnosti/, zda není požadavek na výživné v rozporu s dobrými mravy /nechce se mi pracovat, i když bych mohl/, zda má povinný další vyživovací povinnosti ..

Zdaleka neplatí fakt, že: …" mám po rozvodu menší příjmy, tak mám automaticky nárok na výživné od bývalého manžela".

V případě, že se znovu vdáte, vznikne Vám automaticky vyživovací povinnost k manželovi, i to soud zohlední. Bude pravděpodobně zkoumat i výši příjmů Vašeho manžela, ale to neznamená, že Vám jeho příjmy přičte a bude z tohoto "celku" stanovovat výživné na bývalého manžela. Váš bývalý manžel má sice nárok na to, aby po rozvodu nestrádal, ale nemá nárok na to, aby měl stejnou životní úroveň jako Vy v novém manželství.

Znovu bych varovala všechny maminky a tatínky, kteří netrvají na placení výživného na dítě /děti od druhého rodiče:

1. Nemáte právo vzdát se výživného na dítě.

2. Výživné patří dítěti, na jeho školu, koníčky, zdravotní pomůcky, spoření na studium, na bydlení.

3. Ocitnete-li se v sociální tísni – dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání – a budete-li si žádat o sociální dávky, vždy se budete potýkat s faktem, že výživné nedostáváte. V případě, že se ho "vzdáte", budete nucena ho vymáhat a to i zpětně /sociálka Vás nakonec donutí/. Výživné Vám totiž bude započítáno do příjmů, o to nižší bude pomoc státu.

… A pro ty, co jsou ukolébáni myšlenkou, že platit nemusí, protože se domluvili:

1. Soudem stanovené výživné se platit MUSÍ. Nelze se domluvit s druhým rodičem, že ho platit nebudete.

2. Neplatíte-li, vzniká Vám dluh na výživném.

3. Navíc se vystavujete trestnímu stíhání /může ho ná Vás podat i kolizní opatrovník dítěte, tj. příslušný sociální odbor/ pro zanedbání povinné výživy. Platí zde sice účinná lítost – zaplatíte-li do dne konání soudu, trestní řízení se zastavuje. Ovšem, kde dlužnou částu vezmete, nikoho nezajímá.

4. I když Vás odsoudí a Vy půjdete "sedět", dluhu na výživném se nikdy nezbavíte a zřejmě se Vám bude nadále zvyšovat.

Rada pro žadatelku o radu:

Žádejte výživné na syna po manželovi, včetně celého zpětně neuhrazeného výživného. A to i za pomoci státních orgánů – orgán péče o dítě, policie, soud. I invalidní otec má povinnosti.

• #14229 Reply

maggie

Expirační doba pro odpověď na tento dotaz již zřejmě uběhla, ale pro všechny ostatní, kteří se ocitnou v obdobné situaci:

Vaše hmotná a kulturní úroveň se nezmění tím, že se odstěhujete a budete platit nájem/podnájem. Vy jste ho měl platit i po dobu bydlení dosud, byť v domě rodičů manželky. Z tohoto důvodu nemáte zřejmě uzavřenou ani žádnou nájemní smlouvu. Náhradní bydlení Vám tedy ze strany manželky – jejích rodičů nebude muset být ani poskytnuto. Berte to prostě tak, že doteď jste na nájmu ušetřil…

Výše nájemného se pochopitelně zohledňuje při stanovení výživného, ale co když Vaše manželka bude svým rodičům přispívat na bydlení částkou třeba 10.000,- Kč měsíčně?

Připravte se na všechno…. a raději se dohodněte po dobrém

• #14230 Reply

Jarmila

Prosím o radu.

Mám syna 19 let . V lednu 2005 jeho přítelkyně otěhotněla . Žili společně asi 3 měsíce , a po častých hádkách přízelkyně mého syna několikrát vyhodila . V říjnu se narodila holčička , kterou syn viděl pouze v porodnici . Dozvěděl se od svého kamaráda , že asi dítě není jeho . Když se ptal matky dítěte , tak mluvila jen o výživném . Dneska jsou holčičce 3,5 měsíce a stále se nic neděje ohledně výši výživného . Syn žádnou částku neplatí . Chtěla jsem se zeptat jestli bude platit ( pokud dítě je jeho )výživné zpětně a penále .

• #14231 Reply

Jitka Nosková

Dobrý den.Potřebuji radu ohledně výživného na mou osmiletou dceru.Dcera se mi narodila za svobodna,s druhem jsem žila pět let ve společné domácnosti,poté jsme se vzájemně dohodli na rozchodu,sepsali jsme dohodu o výchově a výživě našeho dítěte,dohodli jsme se na výživném 1000Kč/měsíčně.Mezitím se můj bývalý druh oženil,v nynějším manželství vychovává dvouletého chlapce,jeho žena je samozřejmě na mateřské.Jelikož má dcera navštěvuje již druhou třídu ZŠ,nároky na její obživu vzrůstají.Má žádost vůči mému býv.druhovi o zvýšení výživného dohodou alespoň na částku 1300KČ nenašly odezvu.zajímalo by mne,zda bych měla nějakou šanci u soudu o zvýšení výživného,když můj bývalý druh je nyní posuzován ve vztahu ke své nynější rodině.Mám strach,aby mi naopak to výživné ještě nesnížili.Jinak veškeré dohody mezi námi nejsou zatím soudem uznané.Jsem nyní také na mateřské dovolené a vychovávám s manželem roční dcerku,takže na to nejsem též finančně nejlépe.Poraďte mi prosím,co dělat,předem Vám děkuji za Vaši odpověď

• #14232 Reply

Kristýna

Dobrý den,

asi píšu hodně pozdě.Doufám,že jste na tom už lépe.Máme podobný případ.Jsem sama s bráchem a mamkou.Otec nás opustil asi ve třech letech.Alimenty neplatí.Nemá práci a soudy nic neudělaly.

Každopádně vám držím pěsti.

• #14233 Reply

dagmar

Vážená paní, vidím to jedině tak, že přítelkyně nic s výživným nedělá a pokud ona sama má pochybnosti o pravosti či nepravosti otce, tak není divu. V tomto případě by otcovství musel vyvracet váš syn, ale doufejte, že váš syn otcem není a ona si toho je vědoma. Snad máte předčasné starosti a snad i zbytečné. V opačném případě by se Váš syn prostřednictvím soudního návrhu mu doručeným dozvěděl o všech finančních právech jak matky, tak dítěte.Ďokud není žalobce, není ani soudce.

• #14234 Reply

dagmar

Vážená paní…záleží, ve které zemi Váš neplatič – otec žije…záleží, zda je cizinec či Čech.

• #14235 Reply

Karolko

Dobrý den.

Mám 22-ti letého syna který "studuje" VŠ.V uvozovkách proto,že po třech letech v Praze jednou změnil školu,v současné době má problémy se zkouškami aby vůbec mohl pokračovat (nemá čas studovat)a navíc již více než rok sází na sport vysoké částky.Na to si obstarává peníze půjčkami a možná i nelegálně.Jeho matka za něj uhradila již více než padesát tisíc korun,ale další dluhy jsou minimálně dvojnásobné.To je jen odhad,protože jak jistě uznáte není v silách rodičů dospělého potomka zjistit,co v městě vzdáleném 300 kilometrů dělá. Měl již také problémy se zákonem(podvod)a trest sto hodin veřejných prací.Výživné platím dle soudního rozhodnutí matce.Syn chce ukončit, nebo přerušit letos studium aby mohl pracovat a splatit dluhy.Jakým způsobem a kdy skončí moje povinnost platit na něj výživné?Nehodlám podporovat hazard.

Děkuji za Vaše názory a rady.

• #14236 Reply

bublinka

Dobrý den,

prosím o zodpovězení několika dotazů ohledně mého rozvedeného přítele:

1) můj současný přítel je rozveden, má syna, na kterého platí alimenty (3100,– Kč). Jeho bývalá žena je podruhé vdaná a se současným mužem má další dítě. Je možné, aby přestože má druhého manžela a s ním druhé dítě žádala na mém příteli placení výživného jako na exmanželku nebo novým sňatkem by tato případná možnost přecházela na nového manžela v případě, že by se i podruhé rozvedla?

2) Druhý dotaz se týká výše výživného na dítě. jsou nějaké tabulky? Přítel má necelých 15 tis. čistou mzdu (jelikož dříve podnikal, bylo mu soudně stanoveno platit na dítě 3200 Kč – jeho příjem byl cca o 4 tis. vyšší). Nemá vlastní bydlení (bydlíme u jeho rodičů) a budeme muset řešit bytovou otázku. Do zaměstnání projede cca 1000 Kč, úspory nevlastní, protože se vyčerpal v minulém manželství. Nic, kromě auta na odpis nevlastní. Zároveň nemá ani žádnou půjčku. Já vzhledem ke studiu rovněž žádný majetek nemám, a i kdybych měla, mejetek bychom rozdělili. Dítě zatím nemáme, ale plánujeme jej příští rok. Částka výživného se nám zdá poměrně vysoká, je šance na snížení výživného? Do kdy se vlastně výživné platí?

Děkuji za odpověď.

M.

• #14237 Reply

Jarmila Kochová

Dobrý den, potřebovala bych vědět: v Německu byla provedena zkouška DNA, nezl. žije v Německu, otec v CR, 2 roky nevěděl nic, neposlali žádný rozsudek, ani znalecký posudek o otcovství.Nyní došlo jen do domovní schránky od Krajového úřadu v Německu z krajského úřadu pro mladistvé, rozhodnutí o placení výřivného + dluh za dva roky.Nemá v ruce nic, jen prvotní návrh na domělého otce a poté již rozhodnutí o výživném, které v eurech musí uhradit ve velice krátkém termínu spolu s dluhem za dva roky. Může se nějak bránit hrozbě jejich zákona § 170.Děkuji

• #14238 Reply

Vašek

Dobrý den, jsem rozvedený a nyní rozvedená manželka podala žalobu na výživné na rozvedeného manžela. Nyní platim již na 3 letou dceru 2500 kč výživné. Jak moc soud přihlíží k platu, který je z 50%% tvořen premiové položky( průměr. plat 18 tis .kč, bez premii 9 tis.kč) a případně k jakým položkám soud přihlíží jako výdaje( půjčky, pojištění apod).Děkuji

• #14239 Reply

dagmar

Naši justici bude zajímat Váš veškerý čistý příjem. Dítě je co do financí prioritou, tudíž ani půjčky, ani telefonní účty, atd – tzn. "nadstandart" – k tomu všemu soud nepřihlíží.Uznají Vám jedině platbu za bydlení, toť vše. Vaše šance na úspěch je téměř nulová. V tomhle je muž vždy bit.

• #14240 Reply

Marcel J.

Podle mne je výživné mezi rozvedenými manžely pěkná hloupost! Moji rodiče se před 15 lety rozvedli, já byl i se svou dcerou svěřen do matčiny výchovy. Otec se kromě placení směšného výživného žádným jiným způsobem nepodílí na zajištění mojí existence ani existence mé nezl. sestry. Nezřídka se stávalo, že otec výživné neplatil i déle než 1 rok a my byli nuceni na něj povolat soudního exekutora. Nedovedu si nyní v žádném případě ani představit, že by můj otec, se kterým se již 15 let nestýkáme, při ztrátě své práce uplatňoval výživné po mé matce! O takové lidi by se měl starat stát.

• #14241 Reply

Iva Fiedlerová

Mám kamarádku,která žije na vesnici.Je vdaná a má dva syny( 17 a 19 let)oba studují střední školu.Manžel pracuje v SNR a pobírá na syny přídavky ve výši 304 eura.Jakou částkou má manžel přispívat do společné domácnosti na oba syny, manželku,ošacení….Kamarádka je nezaměstnaná.Děkuji za odpověď.

• #14242 Reply

Petr Palčík

Mám 20letou dceru,která letos v červnu ukončila střední školu a ve studiu již nepokračuje. Kdy mám přestat s placením alimentů? Prosím porad´te.

• #14243 Reply

Jerry

Dobrý den.Nedávno jsem se dozvěděl o této zákonné vyživovací povinnosti mezi manželi a jelikož právě řešíme se ženou rozvod,jsem z toho na rozpacích.

Konkrétně : žena se mi zamilovala a ke mě už nic necítí.Jsme bezdětní a dohodli jsme se na rozvodu.Chci prodat náš byt jakmile to půjde a půjdeme si každý svou cestou.Ale nerad bych se dožil chvíle,kdy bych měl "doplácet" na to,že se ženina životní úroveň snížila,ikdyž se pro "nový život" rozhodla ona.

Otázka : hraje tedy v souvislosti s tímto zákonem nějakou roli uvedení příčin rozvodu či nokoli?

Samozřejmě,že jsem v první chvíli trval na uvedení příčiny (nevěra partnerky),ale když už jsme se dohodli,že jí bránit ve štěstí nebudu,byl jsem ochoten podat žádost na rozvod i bez udání této příčiny.Řekl jsem si "vždyť je to jedno".Ale možná v souvislosti s touto zákonou povinností není.

Jak to tedy je.Děkuji za radu a za popmoc.

(PS:měl jsem za to,že na se těchto stránkách občan ptá a právník radí.Ale jak tak sleduji radí tu spíše kdejaký hulvát – klasika internetových diskusí.pak ovšem nevím proč se tomu říká poradna.No,snad mi odpoví i ten právník.)

• #14244 Reply

Martina

Manžel mi již tři měsíce neposlal výživné s tím že mu nezaplatily faktury.Již od lonska mi splácí 12.000 kč stanoveno soudem dle domluvy .Jak mam nyní postupovat.Děkuji

• #14245 Reply

veronika lehká

dobrý večer obracím se na Vás s prozbou jak mám ze svého bývalého druha vymáhat peníze.Soud mu určil tisíc korun a celé 3.5roku nezaplatil.Stále jsem na něho podávala trestné oznámení,ale vždy my přišla odpověd,nemá práci,nemá z čeho.Vdubnu 2006jsem zažádala u soudu o zvýšení výživného,ale soudkyně rozhodla že opět nemá z čeho protože není ani na úřadu práce z kterého byl vyřazen prosím o radu co dál děkuji Lehká

• #14246 Reply

Jana

Dobrý den! Chtěla bych Vás poprosit o radu. V lednu se moji rodiče rozvedli a já si, jakožto zletilá, musím podat žádost o určení výše výživného na soud. Problémem je, že nevím, jak má žádost vypadat a co vše potřebuji k tomu, abych ji mohla úspěšně podat. Pokud s tím máte zkušenosti, napište prosím. Budu vděčná za každou pomoc.

• #14247 Reply

Nada

Dobrý den. Chtěla bych poradit. Před 17lety jsem se rozvedla kvůli fyzickému napadání manžela. Odstěhovala jsem se se 3 dětmi, na které bývalý manžel nějakou dobu platil výživné ,pak přestal, byl kvůli tomu odsouzený.S dětmi se nestýkal a kdyby si pro ně někdy nepřijela jeho matka, tak by je celou dobu ani neviděl.Nemám informace zda za celou dobu někde pracoval. Dokud žila jeho matka /ta vloni zemřela/, tak se o něho starala. Před týdnem mi přišel dopis od soudu, že si žádá o placení výživného.Celou dobu poctivě pracuji a teď bych měla platit cizímu člověku, který se nikdy moc o práci nezajímal, abych mu dotovala alkohol a cigarety. Minulý rok se dceři narodila dcera, napsala svému otci, jestli nechce vnučku vidět a on se ani neozval. A nyní, když potřebuje finance, tak jsme mu dobří. Není lepší v tomto státě nepracovat a peníze požadovat po někom druhém. Navíc jsem od 1.1.07 bez zaměstnání takže budu mít sama co dělat abych si nějakou práci našla.I kdyby mi bylo nejhůř, tak bych nikdy po bývalém manželovi nic nechtěla.Děkuji za odpověď.

• #14248 Reply

Jana

mam 13ti letou dceru v jejim rodnem liste je uveden clovek ktery neni jeji biologicky otec je to cizinec ktery se s moji dcerou vubec nestyka ani o ne nema zajem nempati na ni zadne vyzivne. biologicky otec me dcery byl v dobe kdy se narodila ve vykonu trestu ale po jeho propusteni jsme spolu zily 8 let pred 4 lety jsme se rozesli a ja se staram o dceru sama ona vi ze v jejim rodnem liste je napsany nekdo jiny a moc by si prala podstoupit testy dna aby se provedla zmena otce v rodnem liste samozrejme jeji biologicky otec na ni nic neplati ani se o ni posledni dobou moc nezajima argumentuje tim ze neni oficielne uveden jako otec a tim padem nema povinosti. Jak mam postupovat navim si rady.

• #14249 Reply

Jiří Poláček

Rozvádím se,manželka mě chce uplně zničit, nejenže po mě bude vyžadovat výživné v co nejvyšší částce na sebe a na naše tři děti,které jsou ve věku 5let-dvojčata a 9let.Zamezuje mi s dětmi styk dělá vše možné i nemožné,jsem z toho všeho už velmi psychicky vyčerpaný,neustále si na mne chodí stěžovat k mému zaměstnavateli,podává na mne bezduvodná trestní oznámení,sama mi řekla,že mě zničí,nevím si už rady,to vše za to,že jsem od ní odešel,byli mezi námi velké neshody,ted už bydlím pul roku u rodiču,ale manželka mě niči dále,podala na mě další tres oznámení,žě jsem jí ještě v době kdy jsme žili spolu zlomil malíček,což je absurdní,protože jsem na ní nikdy nevztáhl ruku,tuto lež jí dosvědčí u soudu její matka,jsem zoufalý,smířil jsem se s výživným snad se všemi příkořími kterými mě trápí,ale s touto skutečností se nemohu vyrovnat,už i proto,že pracuji jako městský stražník a přišel bych i o práci.Systematicky se jí krok za krokem daří ničit mi život.Mužete mi poradit nebo nějak pomoci jak z toho ven?Děkuji Jiří Poláček.

• #14250 Reply

Mrázová

Jsem rozvedená 18 let.a můj bývalý manžel vyžaduje abych mu platila výživné. V současné době nepracuje.Někdy mu seženem se synem /31 let/práci, kterou neustále odmítá.Nemá kde bydlet.Syn je ženatý a má 10 měs. dítě a vyžaduje na něm taky bydlení u něho,a veškeré hyg.opatření s tímto spojené.Chci se zeptat jestli jsme se zákona odpovědny se o něj starat.Syn má taky svoji rodinu.Děkuji za vyřízení

• #14251 Reply

Smrčková

Vážení, obracím se na vás s prosbou o radu.

Uzavřela jsem druhé manželství, oba máme dospělé děti, celkem pět, z prvních manželství. Bydlíme v bytě, kde máme oba trvalé bydliště (já 30 let, manžel 3 roky), byt je určen k privatizaci, matka mi chce půjčit/darovat částku na zakoupení bytu s podmínkou, že v případě např. rozvodu,úmrtí bude byt pouze v mém vlastnictví,případně mých dětí. Matka má přání sepsat dohodu o půjčce na mé jméno, v případě její smrti bych peníze nemusela vracet.Stává se částka darem a podléhá dodatečně zdanění? Do kupní smlouvy lze prý dát větu: byt byl zakoupen z prostředků pouze jednoho z manželů získaných mimo manželství a není proto společným vlastnictvím.Manžel má malý plat, je v předdůchodovém věku, hypotéku bych si musela vzít a splácet já,v podstatě se mi jedná o to, že v případě úmrtí manžela bych musela byt prodat a vyplatit děti, tím bych přišla o bydlení. Všem dětem jsme finančně pomohli před tím, než jsme se dozvěděli o nutnosti koupit byt.V případě mé smrti bych chtěla, aby manžel měl možnost dožít v bytě, byt by později přešel na mé děti. Nevím, jestli jsem popsala problém, srozumitelně, hypotéku bych si brát nechtěla,obávám se dlouhé doby splácení, ale bojím se, že v případě úmrtí jednoho z nás by druhý přišel z důvodu vyplácení dědictví o bydlení.Ostatní věci, auto, garáž, zahrada mino panelák, to mě netrápí, o to se ráda podělím, jen se bojím o bydlení nás dvou, nevím jak se děti v budoucnu zachovají. Moc děkuji za radu. Smrčková S.

• #14252 Reply

Šárka

Mám problém a chci se zeptat na radu. S manželem se rozvádíme, jde o smluvní rozvod. I když stání u rozvod.soudu máme už za 4 týdny, stále ještě nemáme dořešenou dohodu o majetkovém vyrovnání a o situaci placení nájmu a přispívání na chod domácnosti po rozvodu. manžel vydělává cca 18 tisíc čistého měsíčně a já cca 9 tisíc. Přesto už teď po mne požaduje, bachom všechno platili přesně na půl: to znamená, když veškeré poplatky dělají cca 14 tisíc korun měsíčně, požaduje po mne polovinu, to znamená 7 tisíc korun. Jenže odmítá mi dávat jakékoliv prostředky na jídlo a chod domácnosti, na věci do školy pro plnoletou dceru, která studuje na vysoké škole, na léky..prostě tvrdí, že to jsou jen jeho peníze. Přístup na účet má jen on…nemohu ze zbývajících 2 tisíc korun uživit sebe i své zletilé děti – syn právě tento měsíc začal pracovat, tak tady odpadne nutnost ho živit…ale i tak jsou 2 tisíce málo. Když manžel zaplatí polovinu nákladů na poplatky, zůstane mu na jídlo a ostatní věci cca 11 tisíc-přesto nakupuje potraviny velmi zřídka a peníze mi prostě nedá. Můžete mi poradit, zda to jde právně vyřešit, aby přispíval penězmi nejen do rozvodu, ale i po rozvodu? Jak mohu ze svého platu(je v tom započten i můj částečný invalidní důchod)- tak jak z tohoto platu mohu vyjít? Platí i v tomto případě, že musím všechno platit napůl po rozvodu, ale nemohu požadovat ani výživné na manželku, abych to byla schopna platit? Po rozvodu budu bydlet nadále ve společné domácnosti s bývalým manželem a dětmi. Děkuji Vám předem za radu. Šárka T.

• #14253 Reply

Marcela

>Potřebovala bych od někoho poradit.Přítel je rozvedený a má kluka v péči,kterému bude 11.let.Jeho bývalá manželka má platit dle rozsudku soudu 1.300kč měsíčně.Dostala 850.000kč jako manželské vyrovnání.Od května 2006 posílá částku pouze 300kč a v srpnu 2006 podala žádost k soudu o snížení alimentů na 300kč.Tvrdí,že nemá práci,nemá nárok na podporu v nezaměstanosti protože ji vyčerpala a nemůže sehnat zaměstnání.Můžete mi někdo poradit co máme udělat,aby jsme z ní dostali částku kterou dluží.Děkuji

• #14254 Reply

herflik

jo,některý ženský si z toho výživnýho chtěj dělat živnost.

• #14255 Reply

Petr

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu.Situace: Jsem 10 let rozvedený a mám jednoho syna(13).Prakticky celou dobu po rozvodu jsem žil se svojí ex-manželkou ve spol. domácnosti,nebo-li oni bydleli u mě.Žili jsme jako klasická rodina tj. volný čas,dovolené atd. společně. Jako výživné,které teď mohu doložit např. výpisem z b. ú.,jsem platil cca 1 tis./měs.Samozdřejmě, že při takovémto způsobu soužití jsem platil synovy výdaje i přímo,dle momentální potřeby.Dále jsem mu v tomto období vybavil jeho pokoj potřebným zařízením pro studium (nábytek,PC atd.,cca 35 tis.),od čehož mám doklady.Pro úplnost dodávám,že na přímé náklady pro bydlení (voda, plyn atd.,kromě nájmu) mi ex-manželka přispívala. Před několika měsíci se však manželka se synem odstěhovala a podala žádost o zpětné dorovnání výživného (3 roky).Soud při prvním stání vypočítal dlužné výživné na 60 tis. pokud nepředložím další výdaje na syna, kromě té "tisícovky".Otázka 1:Má soud při zpětném výpočtu přihlédnout na skutečnost, že jsem žil se synem ve spol. domácnosti a tudíž přímo ovlivňoval jeho živ. úroveň?Otázka 2:Mohu jako odpočet na dlužné výživné uplatnit např. zařízení do dětského pokoje, které jsem koupil v dobré víře?Soud mi místo doplatku nabízí nový výměr výživného 4 tis./měs, při mém doloženém příjmu 16 tis., což se mi zdá dost.Otázka 3:Kolik bych měl asi tak platit za normálních okolností? Nemám žádné další závazky, žiju sám.Děkuji.

• #14256 Reply

Miroslav Beran

Velice zajimavy nazor predevsim od Dagmar ktera

na svoji dceru z predesleho vztahu pozaduje vyzivne cca 5000 Kc ale kdyz se jedna o placeni na syna ze starny manzela z prvniho manzelstvi najednou je "muz vzdy bit".

• #14257 Reply

Nezname

Vazena pani Dagmar

mohla by jsi delat poradce!!!!

• #14258 Reply

katka

Dobry den, prosim o radu. Jsem vdana 5 let. A mam 3 leteho syna. Manzel zacal v loni studovat prava a od te doby se vse zmenilo. Nezajima ho ani syn ani ja. Nedava mi uz 6 mesicu ani korunu, jen plati byt ve kterem bydlime , ale je psany na jeho rodice. Doma se ukaze tak 2 krat do tydne. minuly tyden mi, ale vyrazil dech kdyz mi zdelil, ze si mam platit i sama byt jinak, ze si mam hledat bydleni a to nejrychleji. bohuzel tedy nemam 7000,-mesicne na pronajem bytu. uz nevim jak dal. je to hrozne na psychyku. Malej to uz zacina taky vnimat.Manzel mi neustale rika, ze jako 28 lety student mi bude davat jen velmi malo na alimenty. Je podnikatel, ale priznava jen mimimalni prijem. Skolu nezvlada, presto ze ma udelany individualni rozvrh, tak kdyz se blizi zkouskove obdobi, tak treba nechodi dva mesice do prace , ze se musi ucit 10 hodim denne, kazdy den. Rve na me ze nema ani korunu a ze za me nebude platit byt. Pry se odstehuje, ale jen ta jak to je ted. Prijde me zkontrolovat jestli si nevodim navstevy do bytu a obcas se vyspat a vyprat veci!! Uz opravdu nevim jak dal. neustale mi dava najevo, ze byt je jeho, tedy rodicu se kterymi jsem do vanoc vychazela velmi dobre, ale zacal trousit pomluvi a vse me jen spini ,jak u jeho rodiny, tak ted zacal i u moji rodiny. Kdyz se ho zeptam co kde povida, tak mi rekne, ze si vsechno vsichni vymysleli. Naucil se hrozne lhat a jako omluvu mi rekl, ze trenuje, ze spravny pravnik umi dobre lhat!! asi uz mu to leze na mozek. ponizuje me a moji rodinu, ze nic nejsme jen vyuceni a on ze je budouci pravnik a ze pujde jeste dal co nejvic!! Moc dekuji za radu a pomoc. Katka

• #14259 Reply

Lucie

Dobrý den, nevím, zda je toto téma také do kategorie právní pomoc, ale já jsem psychicky na dně a nevím si rady..

Nevím, a koho se obrátit. Minulý rok jsme vyhledala psychologa, velice mi pomohl, uvědomila jsme si, že chyba není na mé straně a že celou situaci může vyřešit jen partner, jen že ..rok se s rokem sešel a on je pod tlakem bývalé přítelkyně , pokud nepřistoupí na jeho hru , nedostane dceru.. Jak se bránit, když člověk používá dítě jako zbraň ! Výživné platí pravidelně ve výši 3000,- CZK, kupuje oblečení, platí kroužky..ale to je stále pro bývalou málo…

" Láska je krásná, pokud nejsou kolem aspekty, jako je jeho bývalá a jeho malá dcera. S dcerou jsme si k sobě hledaly cestu a myslím, že se nám to i dařilo, ale za ty 2,5 roku jsem psychicky tak na dně, jako jsem ještě nebyla..První měsíce to bylo nádherné, pak "bývalá" chtěla spáchat sebevraždu a zabít mého přítele a tak ji zavřeli na léčení – 3 týdny , my jsme doma měli malou, v té době ji byly 4 roky, pak následoval únos malé do Anglie, bez jakékoliv předchozí zprávy, z Anglie ji dostal můj e-mail právníkovi .. a pak to následovalo: sms , že mě zabije, že mi zpřeráží hnáty, že si na mě počká, pak telefonáty-denně, nebrala jsem to a statečně si stále nechávala staré číslo.Mé číslo má půl republiky a tak bych jej nerada měnila, přemýšlela jsem i o mobilu, který zablokuje její číslo,i sms, ale ona si číslo mění jak kalhotky a píše z internetu !! V září jsem to již nevydržela, když nevolala mě, volala neustále mému příteli a stále se domáhala věškeré pzornosti, nebo nám odmítla dát malou a tak to bylo každých 14 dní ! V září jsem to již nevydržela a vzala si kufr a vzdala celou situaci, nějak mi připadalo, že přítel opravdu nemá jasno, co vlastně chce, zda mě, nebo bývalou .Ale on v tom jasno měl, jen je také pod tlakem a pokud neudělá , co ona chce, neuvidí malou. Ví, že ji nechce, ale přistoupil na její hru a snažil se s ní vyjít. Jenže to byla chyba, nátlak se stupňoval. V říjnu ovšem přijel k mojím rodičům a řekl, že beze mě nedokáže žít.. oba jsme se snažíme být šťastný, jenže paradoxně je to s jeho bývalou od té doby ještě horší.. chodí 10-15 textových zpráv denně z jejího čísla, všechny sms jsou o tom,že se s ní stále schází, že ji píše erotické sms, že ji chce, že ona je jeho milenkou, že vlastně bez ní nemůže být… Vstupovali jsme do nového roku po všech těch smskách, po všem, co jsme museli udělat, abychom viděli malou, plni elánu, že to bude super a dnes je 22.01.07 , já mám v mobilu přes 20 sms od ní datum 21.01.07 , všechny jsou oplzlé, ničí důvěru mezi námi a hraje na city, nedává nám malou, ještě ji štve proti nám .. dnes už nemohu, ten teror z její strany překročil vše,ona se nezastaví před ničím. Jsme s přítelem 2,5 roku, možná čekáme miminko a já se nemohu na nic soustředit, nemohu jíst , jen se bojím, až mi zapípá mobil a co tam zase naleznu.. Přítel je strašně podrážděný, když mluvil s malou, tak slyšel , jak mu malá na popud matky říká, jsi podvodník a tak navrhl, abych se netrápila rozchod, ale já ho miluji. Každých 14 dní si nejsme jisti, kdy a jak si malou můžeme vyzvednout. I když se snažíme o kontakt, a domluvu, vždy si ona dělá , co chce. Nevím, co dělat, změním si číslo, ale čemu to pomůže, bude týrat mého přítele a vzdát se ho kvůli tomu, že je bývalá cvok, to se mi nechce. Můžu jí udat ? pomocte mi , prosím… "

To je můj příběh.. Pokud mi někdo může jen malinko pomoci, napsat svůj názor, budu ráda.

Lucie

• #14260 Reply

Jaroslava Cipryánová

Dostala jsem se do situace jako mnoho dalších matek a otců.Ještě v říjnu 2006 bylo vše jak má být, alimenty do této doby bezproblému chodily každý měsíc a v listopadu 2006 najednou nic. V lednu 2007 jsem se rozhodla kontaktovat exmanžela dopisem, aby sjednal okamžitou nápravu a dlužnou částku doplatil. Dopis sice došel, ale exmanžel byl již ve vyšetřovací vazbě. Jeho matka mi sdělila jen letmé informace. Po návštěvě státní zastupitelky opravdu nevím v jakém státě to žiji. Nebylo mi poskytnuto ani jméno obhájkyně a vlastně ani další postup. Jediné co mi poradila bylo napsat do věznice dopis a požádat exmanžela, aby byl tak hodný a dlužnou částku uhradil a nebo poprosil jeho rodiče o výpomoc. Přiznám se " nechápu, nevím ". Na Polici ČR prý vůbec nemám chodit, jelikož neplacení alimentů není úmyslné. Vždyť nechci nic zvláštního, chci pouze to, co náleží mému synovi. Opravdu se nestačím divit co je u nás možné.

Takže, když nedostanu informace a pomoc od soudních úředníků, které si platím ze Svých daní, tak se obracím touto cestou na podobně postižené lidi, kteří vědí jak postupovat dál.

Děkuji za každou odpověď i sebemenší informaci.

• #14261 Reply

Kamila Malinová

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplácení výživného od mého manžela. Jsme tři roky po rozvodu (dohodou) manželovi jsem podepsala to že mu po našem rozvodu připadl veškerý majetek (jsem dlouhodobě duševně nemocná a v té době jsem si neuvědomovala dopad svého jednání). V současné době jsem ve velmi těžké životní situaci, kdy se mo je nemoc zhoršila na tolik že nejsem schopná vykonávat nějakou práci a čekám na přiznání invalidního důchodu. Žiji v domě manžela, který mu připadl po rozvodu, spolu s dvěma dětmi. Jedna dcera ještě studuje a druhá je vážně mentálně postižená. O dcery se starám, ale já. Chci se tedy zeptat, zda mám nárok na výživné od manžela. Děkuji předem za pomoc.

• #14262 Reply

Blanka

Jak se domoci plnění soudního rozhodnutí, které stanovilo vyšší částku výživného, ale exmanžel dál platí původní ? Pomohlo by podat žalobu na policii?

• #14263 Reply

Barkmanová

Prosím o informaci, zda i u manželky v PID platí, že její exmanžel jí platí jen tři roky?

Má PID vliv na výši částky, kterou má manžel platit?Zatím jsme v rozvodovém řízení.Mohu žádat o výživné už nyní nebo musíme být rozvedeni?

Děkuji

Barkmanová

• #14188 Reply

Pavel Novák

Manželka se rozhodla rozvést.V současné době bydlíme společně v domě jejich rodičů.Po rozvodu,ale pravděpodobně ještě před ním si budu muset najít bydlení (podnájem).V současné době žádný nájem neplatíme,nicméně poté mi vznikne navíc náklad na bydlení v nemalé výši.Jak se toto posuzuje z hlediska výše výživného a nevztahuje se na to tento zákon,kdy hmotná a kulturní úroveň nebude u obou stejná?

• #14264 Reply

Jan

V roce 2003 mi bylo ukončeno výživné na mou již zletilou dceru, protože jsem zjistil že už od roku 2002 je jako Au pair v Anglii. V roce 2004 se dcera vrátila zpět a nastoupila na soukromou vyšší odbornou školu na denní studium. Letos mi přišlo soudní rozhodnutí na exekuci z důchodu na částku 42 700 Kč. Při tom jsem nikdy před tím nebyl vyrozuměn o žádném rozsudku, který nabyl moci v srpnu 2005. Rozsudek jsem obdržel až nyní při nahlédnutí do spisu u soudu.Byl jsem pouze vyslýchán ohledně majetkových a finančních poměrů a nic více.Prosím poraďte co proti tomu mohu podniknout. Jsem invalidní důchodce a po zaplacení všech pohledávek ( nájem,telefon, půjčka,výživné na syna,důch.připojištění,sipo,) mi zbývá na měsíc 2000 až 2300 Kč Můžete mi poradit? Právnička mi řekla, že to musím zaplatit, že se s tím už nic nedá dělat, je to pravda? Můj mail je : 470826@seznam.cz

• #14265 Reply

alena

Dobrý den, prosím vás o radu. Mám manžela, jehož syn z prvního manželství letos maturuje a zároven se hlásí na VŠ. Ráda bych věděla, jak je to s placením výživného v případě, že se na VŠ nedostane, ale bude se chtít příští rok znova na VŠ přihlásit. Jak je to s tím rokem, kdy si bude třeba vydělávat sám, a jaká časová lhůta je pro znovuobnovení placení v případě přijetí na školu.Děkuji

• #14266 Reply

marketa

prosim co mam delat,kdyz mi otec me dcery uz pul roku neposlal vyzivne,ktere urcil soud.na me vyzvy nereaguje a ja nevim kam se obratit

• #14267 Reply

Alena V.

Prosím o radu.Manžel mi již 3 roky nepřispívá na výživu našeho 18 letého syna.Ten nyní právě končí SOU.Dohoda s manželem , aby mi přispíval na domásnost, výživu syna není možná. Vůbec se mnou nekomunikuje.Podávám žádost o rozvod. Mohu soudně donutit manžela, aby mi měsíčně přispíval na chod domácnosti a výživu syna. Můj plat činí 9000,– a z toho dávám 6500,– na poplatky.Děkuji za odpověď. Alena

• #14268 Reply

Anna Malá

Dobrý den partner platí už čtyři roky výživné bývalé manželce.Končí jí mateřská ale do práce asi nepůjde.Máme vůbec nějakou šanci že někdy nebudeme muset platit?Jak zjistíme jestli pracuje a kde když bydlí v jiném městě než my?Děkuji.

• #14269 Reply

miroslav

prosím o odpověd děkuji

• #14270 Reply

Mirek

Dobrý den paní Markéto,

Pokud vám manžel neposlal výživné déle než 6 měsíců dopustil se trestného činu zanedbaní platby výživného.Doporučuji Vám aby jste se obrátila na Policii ČR v místě kde bydlíte a podala na něho trestní oznámení.Dále se obraťte na správu socialního zabezpečení kde vám za něho budou výživné vyplácet.Více vám poradí vaše socialní pracovnice s kterou by jste měla být v kontaktu a řešit tuto situaci. S pozdravem Mirek.

• #14271 Reply

Gazdíková Jitka

Dobrý den,mám skoro podobný problém jako vy.Otec mého nezl.dítěte nikdy řádně neplatil výživné a když jsem ho udala na policii Č.R. do 5 měsíců jsme měli stání u soudu.Věděl že by se dostal do problémů a tak raději dlužné výživné uhradil v plné výši.Tohoto času je otec ve výkonu trestu za neoprávněné ježdění motorovým vozidlem.Jeho nástup trestu byl plánovaný s dobou 6-ti měsíců.Od té doby nedostávám na dceru žádné výživné.Otec ve věznici nepracuje,a jeho rodina se o naší dceru nezajímá.Gazdíková Jitka

• #14272 Reply

Dagmar

Zjistila jsem až nyní, že je tu nějaký názor….vševědoucí, jestli něco máš, tak mi napiš na meil…wdagmar@seznam.cz. Pokud je mi známo, tak se výše výživného určuje dle možností a schopností otce a jistě uznáš, že když 5 členná rodina pobírá zde v ČR 1/20 platu otce mé dcery, tak asi soud měl důvod určit dceři 5000,- Kč.A to si piš, že při jeho příjmu, bohužel neprokazatelném, byl velmi, velmi při zemi. Mimo jiné, můžeš být v klidu, i kdyby moje dcera měla určený trojnásobek, stejně výživné nevidí a živí ji můj muž, aniž by to soud při určování výživného na syna z předešlého vztahu zohledňoval. Tak nevím proč ten útok.

• #14273 Reply

monika.balogova@karneval,cz

dobrý den,chtěla bych se dozvědět,zda může moje zletilá dcera žádat zvýšení alimentů zpětně tři roky.Její otec platil výřivné od roku 2000 dosud stále ve stejné výši.I přes sliby mi nikdy nad rámec nepřispíval.Nyní je dcera zletilá a chce si zažádat o zvýšení výživného.Děkuji Monika

• #14274 Reply

ZELINA STANISLAV

Rozvod proběhl 4.5.2007,manželka je zaměstnaána a já v plném invalidním duchodu.Manželka bydli po rozvodu se zletilým,výdělečně činným synem v jedné domácnosti a jejich čistý príjem činí cca 25 – 30 000 měsíčně. Můj ID je 7 700kč. Z rozvodu mě zbyla dvě zvířátka,pes a kočička. Po zaplacení nájmu 5 800kč a elektriky 780kč,mě zůstane 1 120kč. Z této částky platim 447kč měsíčně splátku za vysavač,nebot manželka si vysavač vzala. 673kč mě musí stačit na stravu a stravu na psa a kočku,hygienické potreby a ošacení.Pri rozvodu se bývalá manželka zavázala prispívat mě částkou 2 000kč. Tuto částku jsem dostal pouze jednou a nyní tvrdí,že peníze nemá,tudíž mě nemůže přispívat. Zajímalo by mě jak tuto spornou situaci mám řešit?

Za Vaši odpověd předem děkuji. S úctou Stanislav Zelina

• #14275 Reply

Martina

Otec dítěte se o dítě zajímal pouze první dva měsíce mého těhotenství. Poté jsme se rozešly vinou nás obou a on se o dítě přestal zajímat úplně. Nikdy syna neviděl a neplatí na něj. Není uveden jako otec v RL protože nepodepsal prohlášení na matrice. Nebere telefony prostě na něj nemám žáden kontakt. Jak požadovat po takové osobě aby plnila své vyživovací povinnosti vůči nezl. dítěti a ještě jsem se chtěla zeptat jestli se tyto povinosti týkají i mé osoby a jestli je povinen platit i náklady mnou vynaložené v době těhotenství a po něm.

Děkuji…

• #14276 Reply

Jaroslav Čmuda

Dobrý den,mám dotaz.Bývalá manželka která nikde nepracuje tak jí platím 2000Kč výživné na rozvedenou manželku.Od 1. Září nastupuje do zaměstnání a bude mít přes 11 000 hrubého.Budu muset ještě platit výživné na ní když bude výdělečně činná.

Děkuji za odpověd

Čmuda Jaroslav

• #14277 Reply

jarka

manžel je 31 let rozvedený a po 3 letech od rozvodu jsme se vzali. Dnes v 73 letech je vydírán bývalou manželkou kvůli prodeji nemovitosti s tím, že pokud se nevzdá majetku může požadovat za uplynulé roky od rozvodu výživné, že jí dnes trápí neduhy stáří. Jejich důchody jsou stejné a manžel je těžce nemocný má ZTP.Já jeho manželka jsem rovněž ZTP.

může uspět ?

• #14278 Reply

majka

Podejte návrh na výkon rozhodnutí – manželovi bude dlužná částka srážena z platu.

• #14279 Reply

Václav P.

Platím na své 3 syny výživné a nejstaršímu z nich letos bude 26 let,do kdy jsem nucen platit?Do doby 26let nebo dokud bude studovat.

• #14280 Reply

Eva

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na řešení mé situace. Jsem 9 let vdaná a před 1,5 měsícem se manžel odstěhoval ke své milence. Dohodli jsme se na tom, že podáme žádost o rozvod. Problém je v tom, že já jsem nyní v 8. měsíci těhotenství. Proto se chci s Vámi poradit, kdy je možno podat žádost o rozvod. Nejdříve musí být vypořádáno výživné a teď nevím, jestli toto je možné až po narození dítěte, nebo lze žádost podat i nyní. Dále se chci zeptat, jak je to s vyživovací povinností manžela vůči mé osobě, když budu 3 roky na rodičovské dovolené a tudíž odkázána pouze na rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

• #14281 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, placení výživného nesouvisí ani s dosažením věku 18 let ani 26 let. Zákon jednoznačně stanoví, že povinnost hradit výživné končí, jakmile je dítě schopno se samo živit.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14282 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, před projednáním rozvodu jako takového, je třeba upravit poměry k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu. Proto bych doporučovala raději počkat, než se dítě narodí, ledaže byste stihli vše vyřídit do Vašeho porodu. Pokud by se dítě narodilo než bude pravomocně vyřešen rozvod, takové řízení by se muselo přerušit a vyčkat do pravomocného rozhodnutí o poměrech k nezletilému dítěti, tedy nejde jen o výživné, ale především o to, komu bude dítě svěřeno do péče.

Ale i to je možné řešení a navíc by to bylo zřejmě rychlejší. Tedy, shrnu-li to, je to jedno, jak budete postupovat.

Co se týče výživného pro Vás jako pro rozvedenou manželku, máte na něj právo a to buď na přiměřené výživné dle § 92 nebo na výživné v rozsahu zajištění stejné hmotné úrovně dle § 93 zákona o rodině.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14283 Reply

Jardík

Dobrý den, mám před rozvodem.Moje manželka na MD dvě děti. Rozvést se chce ona, protože se mnou již dál nechce žít.V hádce mi řekla, že budu platit na ní i děti takové výživné, až se budu divit. Můj plat je něco málo přes 12tis. čistého.Opravdu by mohla po mě chtít třeba polovinu mého platu a být schválně nezaměstnaná?Jak mám potom žít já?Bez ženy, dětí a peněz?Kdybych si chtěl najít jinou ženu, snad ani nemám šanci… A je mi 27 let.

Opravdu se to výživné rozvedené manželce platí dokud ona nebude mít dostatečné příjmy? Třeba i 10 let? Ale i když chce rozvod ona?

Děkuji

• #14284 Reply

jana

Dobry den, poradi mi nekdo, jake mohu pozadovat vyzivne? Manzel si nasel jinou, chce se rozvadet. Slibila jsem mu rozvod dohodou, nevim ale jak vysoke vyzivne mohu pozadovat. Jsem na MD s ctyrmesicnim ditetem, manzel ma vysoky plat. Jake procento z platu bude vyzivne? Mohu pozadovat i vyzivne na sebe, prip. kolik?

• #14285 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, jakou konkrétní částku Vám nikdo neřekne. Pokud se tedy na určité částce nedohodnete, bude ji určovat soud a to s ohledem na příjmy a výdaje, či další vyživovací povinnosti manžela. Abyste se však mohli rozvést dohodou, musíte se dohodnout i na výši výživného. Můžete požadovat i přiměřené výživné pro Vás jako pro rozvedenou manželku.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14286 Reply

Kateřina

Dobrý den, nyní se nacházím před rozvodem.Můj manžel je 6 let v částečném invalidním důchodu (cca 5000,- Kč), pořád dochází na úřad práce,ale tvrdí, že žádnou z nabídek vzhledem ke svému zdravotnímu stavu přijmout nemůže. Já ale vím, že by pracovat mohl, jen kdyby chtěl. Můj plat je cca 15000,- Kč a mám šest let do důchodu.Celou dobu trvání jeho částečné invalidity mi nepřispívá na domácnost ani korunu.Jakou má šanci, že mu budu muset platit výživné a platí se výživné i v době až budu pobírat důchod.Děkuji za odpověď.

• #14287 Reply

L.

Dobrý den, myslím, že by jste hlavně měla myslet na budoucnost Vaší a dítěte. Nezapomeňtě, že dohoda je vždy oboustanná a měla by být pro obě strany "výhodná".Pokud chce dohodu, tak má jistě představu, jak má dohoda vypadat. Z toho pak vyplyne, jestli to bude dostatečné. Krom toho doporučuji si ověřit nějaká fakta na úřadě nebo na internetu.Máte nárok na obojí. Mnoho štěstí.

• #14288 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, zákon o rodině v ust. § 92 stanoví, že: Rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat o bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Pokud se tedy nedohodnete, musí podat návrh soudu na stanovení výše a bude rozhodovat soud. Zde byste měla tvrdit vše, co jste uvedla v dotazu. Je na místě i otázka, kdo rozpad manželství zapříčinil. Bude tedy především záležet na tvrzeních v soudním řízení.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14289 Reply

petra

dobrý den,ctěla bych se poradit o výživném mého partnera.Žijeme spolu pět let a z prvního manželství má přítel syna na kterého platí 1200kč ale má platit 900kč tak že platí sám odsebe tři stovky na víc.letos mu soud zvíšil na 1800 výživné ale on platil pořád stejnou částku protože dopis od soudu nám přišel později.tak tím pádem narostl dluh a k tomu jeho bývalá udala u soudu že neplatil od 09.2006 do 09.2007 je pravda že dva měsíce nezaplatil ale ostatní složenky máme.ted odsoudu dostal dopis že mu to bude strženo z platu.muj odá odvolání ale nevíme jak si počínat dál protože ona udala co vůbec není pravda.děkuji petra

• #14290 Reply

petra

dobrý den ?chtěla sem se zeptat po jaké době si můžu zažádat o zvýšení výživného děkuji za odpověd

• #14291 Reply

Marcela

Dobrý den,

Prosím potřebuju poradit. Bývalí manžel neplatí výživné na 3 děti již rok a půl. Dlužná částka je 52000kč. Trestní oznámení sem podávala jednou, kde bylo zjíštěno, že pracuje nelegálně tudíž žádný příjem prý nemá. Další trestní oznámení podat nešlo, protože přesně 6měsíc poslal malou částku tím to přerušil. I přes to, že policie ví, že dělá nelegálně a zná zaměstnavatele a pře to stím nic nedělají. Státní zastupitelstvo ve Vyškově mi odpovědělo, že z dlužné částky na výživném si mám odpočítat částku 9000kč, kterou otec dceři přispěl na studentský pobyt v Anglii. Péče o dítě mi pomáhala prvního půl roku částkou 2800kč víc nemohou, protože je to dluh státu. Já sama sem momentálně na MD. Předem děkuji za pomoc.

• #14292 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, zákon žádnou lhůtu nestanoví. Pouze určuje, že to má být tehdy, změní-li se poměry (např. dítě jde na vyšší stupeň školy, má lékařské problémy vyžadující zvýšené finanční náklady apod.).

Mgr. Lucie Jindrová

• #14293 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, pokud je otec dítěte zaměstnán, mnohem lepší způsob, než podávat trestní oznámení, je podání návrhu na exekuci, příp. výkon rozhodnutím srážkami ze mzdy soudu. Trestním oznámením sice docílíte toho, že otce třeba jednou potrestají, ale to, co potřebujete, tzn. zaplacení výživného, tím obvykle nedocílíte.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14294 Reply

Hilda S

Dobry den.Jsem par dni rozvedena.Vyzivne na neroz.manzelku mam podany od cervna 07 kdy manzel odesel.Jeste zadne jednani nebylo a uz dudu podavat na roz.manzlu.Je mozne ze to trva tak dlouho.Nepracuji jsem rok na up po materske dovolene.Deti spolu nemame.On pracuje kako manazer.

• #14295 Reply

Hilda S

Dobry den..Mam skoro 15 letou dceru.Jeji otec ji skoro 15 let plati stridave.Kazdeho pul roku podavam tr.oznameni.Mel jich uz aspon 10 za ty roky.Mam i exekuci danou na majetek ale uz 2 roky ani odpoved od soudu.Dala bych efekuci na plat ale je osvc tak nevim co dal.Za minule oznameni dostal asi podminku ale dluh nezaplatil a dluzi stale dal.Dluzi na exekuci 14600kc a bezne vyzivne 11000.Prosim o radu.Celi zivot ji zivim sama

• #14296 Reply

Robert Měkyna

Chtěl bych se zeptat, jestli je možné žádat o snížení výživného. Platím na dvě děti 5.500kč. Moje bývalá manželka se ale po 3 měsících vdala a její muž vydělává 20.000kč. Sama pak si našla práci za 10.000kč. Můj plat je 15000kč. Mám šanci?:?

• #14297 Reply

Jo

Moje manzelka me vykopla z domu a nachce mi dat zadne finance! I muj plan jde do jeji kapsy. Mam sanci se neceho domoci a jak?

• #14298 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, Vaše manželka Vás proti Vaší vůli z domu vyhodit nemůže, resp. neměla by. Můžete se bránit např. soudně, např. návrhem na předběžné opatření. Můžete i cestou trestněprávní, neboť se tak možná dopustila trestného činu dle § 249a trestního zákona. Obecně však platí, že vystěhovat někoho proti jeho vůli je možné pouze na základě soudního rozhodnutí.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14299 Reply

Petr Scheuer

Ze své zkušenosti Vám mohu říct, že šanci máte.

Soudci i advokáti sice popírají, že by muž měl jakákoli práva, ale já jsem osobně získal od Ústavního soudu Nález, kde je jasně řečeno, že při určování výživného soudy MUSÍ vycházet z celkových majetkových a finančních poměrů domácností OTCE I MATKY, a pokud je k tomu důvod (tedy u Vás ten, že se její poměry výrazně zvýšily), MUSÍ soudy I BEZ NÁVRHU snížit (nebo zvýšit) výživné.

Víc najdete přímo v Nálezu Ústavního soudu I. ÚS 527/06 (tady je cesta: http://www.concourt.cz/pages/rozhodovaci/vyhledat.html ) – ale není to formulováno moc "lidově", takže kdybyste se v tom nevyznal, požádejte o pomoc nějakého advokáta. Nežádejte jej o radu, ale o pomoc – aby Vám ten Nález prozkoumal a vysvětlil, co máte dělat. Mělo by to být za hodinovou sazbu – takže se zeptejte předem, kolik za to bude chtít, a když řekne nějakých 1500 Kč (+/- 1000 Kč, podle toho, co Vám pak dá a co všechno udělá), tak by Vám to mělo práci s návrhem na snížení ulehčit.

Takže o snížení je možno žádat vždycky, dokonce můžete žádat 3 roky zpětně (stejně jako matka může žádat 3 roky zpátky o zvýšení) – a kdyby Vám soudci (nebo i advokáti) tvrdili, že to nemá cenu, nedejte se – od Okresního soudu se můžete odvolat ke Krajskému soudu a od něj potom dát stížnost k Ústanímu soudu (kdyby odmítali porovnat poměry domácností a tupě se drželi svých hormonálně nevyrovnaných názorů, jak mají ve zvyku)

S pozdravem (a přáním, abyste se s manželkou mohl spíš rozumně dohodnout – čemuž ale soudy vůbec nenahrávají)

Petr Scheuer

(petr.scheuer@tiscali.cz)

• #14300 Reply

Petr Scheuer

Hezká rada,

pokud pracuje tak, že ani Policie o jeho práci "neví", jistě bude dostávat oficiální plat (na který je možno použít exekuci).

Ale žerty stranou – myslím, že byste se mohla pokusit o exekuci na majetek (přes soudní vykonavatele, protože tam neplatíte náklady na nevydařenou exekuci) a nebo, lépe, o obstavení účtů a čerpání z nich – ale v tomhle nevím, jestli to jde a jak…

• #14301 Reply

Petr Scheuer

Dobrý den,

nevím přesně, ale výživné se nestanoví, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Myslím, že to platí i u dětí – ale pro výživné na manželku to platí rozhodně (ovšem soudce může rozhodovat libovolně, pokud je to blb, tak i blbě – a vzhledem k situaci v soudnictví máte bohužel asi 80% naději, že na soudce-blba narazíte).

Jinak, jak už jsem psal výše, soud MUSÍ vycházet z celkové finanční situace a majetkových poměrů Vás a Vaší exmanželky. To znamená, že byste měl žádat, aby celkovou situaci soud porovnal – včetně všech nutných výdajů (nájem a podobně), protože matka dostává spousty různých příspěvků a dávek, na které Vy nárok nemáte. A z toho srovnání soud MUSÍ vycházet, když výživné určuje (i když to soudci nedělají). Takže poukažte na to, že matka se (díky různým dávkám) nemůže dostat ani blízko životnímu minimu, kdežto Vy byste se (nejen teoreticky) mohl dostat až pod hranici životního minima – A ŽÁDEJTE SROVNÁNÍ PŘÍJMOVÝCH A MAJETKOVÝCH POMĚRŮ .. tedy pokud myslíte, že byste se měl hůř než oni. (Pokud byste se měl líp než oni, asi byste platit měl…) Podotýkám, že do jejích poměrů se započítává i její budoucí manžel, ale nedá se opomenout ani její druh, i když nemá k dětem žádnou vyživovací povinnost.

A kdyby Vám někdo tvrdil, že Vám radím nesmysly, tak tady je odkaz na Nález Ustavního soudu I. ÚS 527/06, který na mé podání jasně řekl to, co tady píšu (a psal jsem to podobně i kamsi nad Vámi), tady si to můžete najít: http://www.concourt.cz/pages/rozhodovaci/vyhledat.html

• #14302 Reply

Petr Scheuer

U zdejších soudů může(-te) uspět s jakýmkoli nesmyslem – a nebo můžete být neúspěšní ve věci, která je naprosto jasná. Ale uspět by (myslím) neměla, protože výživné soud nevyměří, pokud by to bylo v rozporu s dobrým mravem. A pokud si paní 31 let po rozvodu vzpomněla, že by mohla něco vyždímat, mělo by to být v rozporu s dobrým mravem i pro zdejší tupé soudce – a nebo, pokud ne pro starou strukturu na Okresním soudu, tak pro jinou strukturu na Krajském soudu snad ano.

• #14303 Reply

Petr Scheuer

Zajděte na soud a zeptejte se tam. Určitě Vám tam poradí. Buď s Vámi sami sepíšou podání, ale to možná nemusí, to možná dělají jen u výživného na děti – ale určitě Vám řeknou, co a jak máte dělat .. protože Vy musíte (zřejmě) podat návrh na výkon rozhodnutí (toho rozhodnutí, které Vaší bývalé ukládá povinnost Vám přispívat 2000 Kč měsíčně) – a nebo, pokud tahle povinnost nebyla součástí rozsudku, ale byla "jen" v odůvodnění, tak musíte požádat, aby Vám bývalá manželka přispívala – musíte podat soudu návrh na takový rozsudek, ve kterém popíšete, co jste popsal tady…

Petr Scheuer

petr.scheuer@tiscali.cz

• #14304 Reply

Petr Scheuer

Zajděte na soud a zeptejte se tam. Určitě Vám tam poradí. Buď s Vámi sami sepíšou podání, ale to možná nemusí, to možná dělají jen u výživného na děti – ale určitě Vám řeknou, co a jak máte dělat .. protože Vy musíte (zřejmě) podat návrh na výkon rozhodnutí (toho rozhodnutí, které Vaší bývalé ukládá povinnost Vám přispívat 2000 Kč měsíčně) – a nebo, pokud tahle povinnost nebyla součástí rozsudku, ale byla "jen" v odůvodnění, tak musíte požádat, aby Vám bývalá manželka přispívala – musíte podat soudu návrh na takový rozsudek (a v tom návrhu popíšete, co jste popsal tady…)

Petr Scheuer

petr.scheuer@tiscali.cz

• #14305 Reply

Dagmara

Manžel neplatí pravidelně výživné na nezletilou studentku. Výživné dorovnává až po několika měsících na jeho další nutné potřeby nepřispívá, ačkoliv podniká a peněz vydělává dost.Nyní chce posílat dceři

výživné na její účet. Má na to právo, když já ji stále ještě živím, bydlí se mnou ve společné domácnosti.Co když se stane , že mi přestane přispívat na svou výživu a potřeby a s penězi bude nakládat podle svého a přestane přispívati ona, nebo se bude bát svého otce požádat o výživné když on jí ho přestane posílat.

• #14306 Reply

Radin

dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné na neplacené soudem stanovené výživné uplnatnit i penále z prodlení. Díky za odpověď.

• #14307 Reply

Petr

Zdravím. Mám dotaz. Je možné, aby má bývalá manželka na sebe požadovala výživné, pokud jsme měli rozvod dohodou a v něm bylo výslovně uvedeno, že bývalý manžel nebude požadovat výživné. Jde toto nějak obejít nebo je to už jednou pro vždy dáno, že nelze. Děkuji za příspěvky.

• #14308 Reply

Menšíková

Manželův syn bude mít tento měsíc 18 roku.Mám po dovršení plnoletosti posílat alimenty na jeho jméno?A chtěla bych se zeptat,jak se dozvíme kdy ukončí studie,když se nestýkáme?Máme právo na ňáké potvrzení ze školy o studiu?Děkuji Jana

• #14309 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, s ohledem na to, že výživné je určené dítěti, je třeba po dosažení zletilosti tuto částku posílat přímo k jeho rukám, tj. např. na jeho účet.

Co se týče potvrzení ze školy, je otázka, jestli Vám škola vyhoví a to právě s ohledem na zletilost syna. Je povinností dítěte oznámit rodiči skutečnost, že je už výdělečně činný.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14310 Reply

S.

jste po materske dovolenel, ale děti nemate?? tomu nerozumím. navrhuju najděte si práci.

• #14311 Reply

Vera

Dobry den,chtela bych se zeptat.Ziji se dvěma detmi sama ve věku 16 a 19 let.Oba synové studuji na strední skole a u obou doslo ke zvýsení nákladu na studium.Můj bývalý se znovu oženil a osvojil si dceru jeho manželky nezrusitelne za vlastní a jeste se mu narodilo další dite.Jeho nová žena je touto dobou na mateřské On má plat kolem 18.000 mes.Zažádala jsem o zvýsení a on posléze o snížení.Starsí syn pobiral 2500 a výživné mu misto zvýseni snizili na 2100 Kč.a mladsí syn pobiral 2300 a výzivné mu také snížili na 2100 navic jsou oba zaměstnanci soudu a soudil to soud v nasem bydlisti.Přemyslím o odvolání ale potřebovala bych poradit zda to má nějakou cenu a zda mám šanci výživné znovu vyhrát.Bojím se aby mi výživné ještě vice nesnižili.Děkuji za radu.

• #14312 Reply

JS

Manžel je cizinec,uvažujeme o rozvodu, on vyhrožuje, že podá žádost v jeho zemi – manželství bylo uzavřeno zde,máme dítě zde narozené.

Je možné, aby se rozvod konal v cizině. manžel zde nemá trvalé bydliště. Děkuji za odpověď

• #14313 Reply

Klára

Dobrý den, moc prosím o zodpovězení mého dotazu. Před týdnem se mému manželovi ozval nový manžel bývalky, kdy on žádá o osvojení dětí mého manžela do své vlastní péče. Pokud na to můj muž přistoupí, je povinnen nadále platit výživné na děti a týká se dětí i budoucí dědictví po mém muži ? Je to v nějakém zákoně jasně dáno, či musí uzavřít nějakou dohodu s bývalou manželkou ? Předem děkuji S pozdravem Klára

• #14314 Reply

Gabriela

Dobrý den,

mám dotaz, zda mám nárok žádat zpětně výživné rozvedené manželky "tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná".

Jsme rok po rozvodu, který vyvolal manžel, protože se rozhodl žít s milenkou. Byla jsem v té době na mateřské dovolené s naší 1,5roku starou dcerou, ale rozhodla jsem se nastoupit zpět do zaměstnání. Nikdy na mě výživné neplatil, jen na děti.

Ex-manžel s přítelkyní čeká dítě a já dosud pobírám rodičovský příspěvek.

Mohu žádat zpětně dorovnání?

Děkuji za odpověď.

• #14315 Reply

Květa

Dobrý den!

Chtěla bych se zeptat , zda můžu požádat o výživné na manžeklu,i když se mnou v bytě žije syn , který je již výdělečně činný,ale není z manželství.Z manželství,které ještě nebylo rozvedeno , mám jednoho syna , kterému je 13.let.Manžel na něj přispívá 1500 kč měsíčně.Můj příjem se zatím pohyboval kolem 8500 Kč,na syna dostávám dávky cca 1300.Za nájemné dám měsíčně 4500.Moc mi toho nezbývá.Starší syn se mi sice snaží finančně vypomoci,ale nemůže přece živit mne a ještě vlastního bratra.přispívá mu na knihy a ošacení a sámotnému mu moc peněz nezbývá.Nemůže se ani osamostatnit,leč nemá peníze na spoření,díky nám.Je mi z toho opravdu smutno.Za odpověď mockrát děkuji a přeji hodně úspěchů.

Jsem s pozdravem.Květa

p.s.Nemám pojem o tom jaký příjem má můj manžel.jen tuším,že to bude kolem 25000Kč.On mi to nechce prozradit.ještě jednou moc děkuji.

• #14316 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, ve Vašem případě bych především podala návrh na zvýšení výživného pro 13ti letého syna. Co se týče výživného pro manželku, máte právo na stejnou hmotnou úroveň, jakou má Váš manžel.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14317 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, výživné pro rozvedeného manžela se může přiznat pouze ode dne podání návrhu, tedy nikoli zpětně. Co se týče Vámi uváděné hmotné a kulturní úrovně, toto ustanovení se použije pouze v případě trvajícího manželství, nebo v případě, kdy rozpad manželství zapříčinil druhý z manželů a tato skutečnost musí být uvedena v rozvodovém rozsudku.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14318 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, osvojením zanikají práva k původní rodině. Tedy, Váš manžel by již nemusel hradit výživné na děti a rovněž tyto děti by po něm nedědily.

O osvojení rozhoduje soud a své slovo zde mají pracovníci ze sociálně-právní ochrany dětí.

Mgr. Lucie Jindrová

• #14319 Reply

Andrea

Dobrý den prosím o radu..jsem rozvedená dva roky a manžel mi na obě děti platí částku 2 000kč.Problém je v tom,že mi platí jak se mu chce,dostávám to se zpožděním,upozornuji ho sms že potřebuji aby mi je dal nebo poslal,kolikrát nereaguje,je znovu ženatý,naposledy když jsem ho žádala nereagoval,pak mi řekl že byl v nemocnici,myslím si že není problém aby mi jeho žena sdělila že je v nemocnici,že se mi pak ozve,to bych chápala…problém je v tom,že jsem na něj podala exekuci,je podnikatel,tak mu obstavili učet,kdy mi ted vyhrožuje,že po mě bude žádat nahradu škody penále vučí jeho závazkum..jsem z toho neštastná,protože jsem jen chtěla at mi platí pravidelně,at se nemusím měsíc co měsíc ponižovat a upomínat..zase si myslím,že kdyby peníze na učtě měl,neobstavili by mu to..nevím co mám dělat…

• #14320 Reply

Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

Dobrý den,

nebuďte nešťastná; jen vyhrožuje a to zcela bezdůvodně. Žádnou náhradu škody ani penále hradit nebudete.

Chyba je na jeho straně, on nedodržoval své závazky a ne Vy. Tak ať za to platí, ne?

Pokud je vedena exekuce na bankovní účet (a ta je vedena obv. v případech, pokud tam peníze jsou), musí být účet tzv. obstaven, aby z něj mohly být prováděny srážky. Jiným způsobem to ani nejde.

• #14321 Reply

Dagmar

Dobrý den,

uvažuji o rozvodu a můj dotaz zní:je možné aby manžel po rozvodu platil i mně.pracuji na zkrácený úvazek,nemám odbornou školu.musím si po rozvodu najít jinou práci,nebo mohu požadovat dorovnání od manžela podnikatele.dcera chce studovat VŠ a to by nepřipadalo v úvahu,syn sportuje.Ale zachovat nefunkční manželství kvůli penězům to už nejde.

Děkuji za odpověď.

• #14322 Reply

Riko

Trvzeni, ze soud muze zvolit fikci a tvrdit, ze podnikatel vydelava 15 x vice nez minmum je pouze praxe nekterych komunistickych soudcu. V pravnim state soudce musi vychazet z danoveho priznani. Je-li s danovym priznani spojeno FU nemuze si soudce vymyslet vestinou ze zavisti, ze podnikatel vydelava jinak. To by pak financni urady zase mohli vydatvat soudni rozsudky. Navic vetsina mistnich soudcu je tak hloupych, ze podnikani nerozumi a nejsou schopni pousoudit opravnenost kroku, ktere podnikatel dela a ktery je navic dela v souladu se zakonem.

Riko

• #14323 Reply

Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

Dobrý den,

v určitých případech můžete žádat soud i o přiznání výživného pro rozvedenou manželku a to dle ust. § 92 an. zákona o rodině. Pokud bude rozvod zapříčiněn manželem, můžete se domáhat výživného až do výše, aby Vaše hmotná a kulturní úroveň byla zásadně stejná; tato výše Vám může být přiznána až do doby 3 let.

• #14324 Reply

kateřina

Dobrý den,

CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT S MANŽELEM JEŠTĚ NEJSME ROZVEDENI ,ALE VÝŽIVNÉ MAME ROZHODNUTÉ DĚTI JSOU V MÉ PÉČI A MANŽEL MI NA NĚ MÁ DÁVAT CELKEM 6000KČ JEŠTĚ JSEM NEDOSTALA NIC JE TO 2MĚSÍCE A MANŽEL ODJEL DO ŠPANĚLSKA KDE MĚL UDAJNĚ PRACOVAT ALE NEPRACUJE BERE DROGY TAK JAKO U NAS V ČR PROTO SE S NÍM BUDU I ROZVÁDĚT V SOUČASNÉ DOBĚ JE V EVIDENCI úřadu práce s podporou ve výši asi 11.400,-kč JAK MÁM PO NĚM PENÍZE VYMÁHAT A JESTLI NÁS ROZVEDOU JESTLIŽE TADY MANŽEL NENÍ DĚKUJI ZA ODPOVĚD

• #14325 Reply

Redaktor – Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k vymáhání dlužného výživného musíte mít k dispozici vykonatelné rozhodnutí soudu, které povinnému ukládá povinnost toto výživné platit. Jestliže se manžel zdržuje v zahraničí, pak se můžete obrátit na úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (sídlí v Brně). Ten postupuje v souladu s mezinárodními úmluvami týkajících se vymáhání výživného. Úřadu uvedete podstatné skutečnosti, to znamená údaje o dětech a manželovi, fakta o neplacení výživného a doložíte rozhodnutí soudu. Úřad poté celou záležitost vyhodnotí a bude Vás instruovat o dalším postupu. Na základě těchto instrukcí se dostavíte k soudu, který vyhotoví požadované doklady pro úřad. Tyto doklady úřad posoudí, a když budou splňovat podmínky, podá návrh k soudu v zahraničí nebo vyplývá-li to z mezinárodních smluv k jiné cizí organizaci. O výsledku Vás pak bude úřad informovat. Jestli však bude vymáhání úspěšné nelze předem potvrdit.

• #14326 Reply

ivana

Dobrý večer,mám dotaz mám nárok na výživné od bývalého manžela když jeho mzda je 2krát vyšší než moje a žijeme stále ve společném bytě i ze zletilými dětmi,které jsou finančně závislé na mě jsou oba nezaměstnani 18 a 23 let nemají narok na podporu z uřadu ani sociálky.Děkuji .

• #14327 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zákon o rodině výživné mezi rozvedenými manžely obsahuje. Musí však být splněny stanovené podmínky. Jde o to, že bývalý manžel, který výživné žádá, není schopen se sám uživit, anebo mu byla rozvodem způsobena závažná újma, přičemž se však na rozvratu manželství převážně nepodílel. Výživné je možné stanovit v dohodě anebo podáním návrhu na soud. Soud však musí mít dostatek důkazů k tomu, aby výživné přiznal.

• #14328 Reply

JANA

Dobrý den chtěla bych se zeptat,jsem svobodná matka a čekám dítě s ženatým mužem bez závazku.Mateřskou mi vypočítali na 6500kč.Mohu požádat u soudu i o výživné na sebe.Děkuji Jana

• #14329 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle zákona o rodině máte jako neprovdaná matka právo na příspěvek na výživu a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Otec by měl plnit tuto zákonnou povinnost dobrovolně, jinak se jejího splnění můžete domáhat u soudu. Na tento příspěvek máte nárok po dobu 2 let. V případě žaloby soud přihlédne nejen k Vašim potřebám, ale také k majetkovým poměrům a schopnostem otce. Právo požadovat uvedený příspěvek máte po dobu 3 let od porodu, poté se promlčí.

• #14330 Reply

Pavlína

Přeji hezký den,mám podobný problém jako paní Jana.Jsem těhotná svobodná matka ve své péči 2nezletilé děti.Mateřskou mi taky vypočítali na 6550kč otec miminka ženatý,novou rodinu nechce.Jeho příjmy jsou 10.000 čistého,manželky příjmi 5500 inv.duchod a privydělává si na 6 hodinový úvazek žije s níma dospělí syn.Do 5 něsíce jsem od otce dostala 13.000,poté mi otec řekl že musí splacet těch 13000 za mé těhotenství a nepřispěje ani korunu.Jelikož bydlím na vesnici a jsem riz.těhotná s nízkým kolaps.tlakem auto nemám platím si auto s řidičem,jezdí semnou na prohlídky,ultrazvuky a nákupy,ktomu se přidal hrozící kompl.porod tak mě odváží i na kontroli do 17km vzdálené porodnice.CTĚLA BYCH SE ZEPTAT JESTLI I TYTO NÁKLADY SE POČÍTAJI A V JÁKÉ ČÁSTCE NA MNĚ A VÝBAVU BY ASI TAK MĚL OTEC MĚSÍČNĚ PŘISPÍVAT DĚKUJI PAVLÍNA

• #14331 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v příspěvku na výživu a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem by měly být výdaje na zdravotní péči zahrnuty. Pokud se týká výbavičky, na tu příspěvek určen není, protože tu by mělo pokrývat výživné, které otec platí na dítě. Konkrétní výši příspěvku Vám však nevypočítám. Stanoví se především dohodou Vás a otce dítěte, a jestliže se nedohodnete, musí se podat návrh k soudu a ten jeho výši stanoví s ohledem na Vaše potřeby, ale i na majetkové poměry otce.

• #14332 Reply

Petra Ch.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na částku výživného na mého syna. Bude mu 6 let a od otce dostává 1800Kč .Rozsudek je z roku 2005. Otec o syna nemá zájem ,nenavštěvuje ho, nic mu nedává. Naposledy pracoval za 10 000 hrubého. Je možné zpochybnit jeho výdělek?Je to středoškolák, deset let od maturity na gymnáziu,vysokou si neudělal. Mohu navrhnout vycházet z platu alespoň 15 000 hrubého? Otec je v Praze, kde jsou platy vysoké, není ženatý ani nemá jiné děti. Jeho otec disponuje zámkem a lesy v Čechách, podle slov otce mého syna má i prý asi 300 000 000 na kontě. Prarodiče nehlídají, babička pošle na Vánoce a na narozeniny 1000 kč. Za poslední tři roky viděla vnuka 2x. Děkuji za odpově'd.

• #14333 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, prokazování příjmů rodičů u soudu bývá složité. Vy můžete uvést veškeré skutečnosti, které jsou Vám ohledně příjmů otce známé, záleží, ale na soudu, které z nich zhodnotí jako dostatečně průkazné k tomu, aby zvýšil výživné. Otec je povinen soudu doložit požadované podklady. I přesto, že dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů, pochybuji, že by se soud nějak výrazně zabýval majetkovými poměry prarodičů.

• #14334 Reply

Bessi

To, že jsi svobodná a už po třetí těhotná už samotné o něčem napovídá. A ještě se nechat zbouchnout ženatým chlapem? Na co si chceš prosím stěžovat? Na internet chodíš, ale asi na špatné stránky. Radši se občas zatoulej na něco o antikoncepci. Tvůj článek mě spíš utvrdil v tom, že jsou ještě opravdu mezi námi takové naivní holky jako ty.

Moje rada je-až porodíš, požádej o určení otcovství a pak ten chlap co tě nechal bude muset platit i kdyby nechtěl.

Hodně štěstí do dalšího života a prosím tě už s těmi dětmi přestaň, tím si chlapa nezískáš.

• #14335 Reply

Viktor

Dobrý den, mám dotaz zda je možné a jak docílit zrušení výživného rozvedené manželky v době po rozvodu, když toto bylo součástí dohody o vypořádání sjm a dále se táži, zda jsem povinen platit toto výživné i po uplynutí 3let od právní moci rozsudku o rozvodu, když v dohodě zní, že toto bude placeno do data (datum vyšlo o 2 měsíce později než právní moc rozsudku), tzn musím ještě platit i tyto 2 měsíce?

Děkuji za odpověď

Viktor

• #14336 Reply

jana

dobry den, budeme se rozvadet dohodou, manzel mi slibil dat do dohody vyzivne na me do doby tri let naseho ditete. Jedna se o dost vysokou castku, nemuze se stat, ze ji soud snizi, pripadne nepotvrdi, kdyz se jedna o rozvod dohodou a neuvadi se vinik rozvodu? Nemuze manzel v budoucnu pozadat o snizeni teto castky? Budu platit hypoteku na byt a jsem na MD, chci se vyhnout situaci, kdy budu rozvedena a nebudu mit na splatky.Rozvod chce manzel,ale nechci mu delat problemy, tak bych pristoupila na dohodu.

• #14337 Reply

Jana

Bývalý manžel platil výživné na dceru, soud zrušil jeho vyživovací povinnost ke zletilé dceři k datu přede dvěmi lety, kdy otec požádal o zrušení výživného. Otec požádal dceru o vrácení již spotřebovaného výživného za dobu dvou let. Dcera ještě není výdělečně činná, studuje. Má právo toto její otec požádat? Vyhrožuje soudní žalobou na vrácení spotřebovaného výživného po své dceři za dobu dvou let nazpět.

Děkuji za odpověď.

• #14338 Reply

Karel

V rozsudku o rozvodu je jen uprava výchovy dětí po rozvodu,ale žádná zmínka o majetku.Lze po rozvodu ještě řešit majetek mezi bývalými manžely?Majetek jsme si vyrovnali jen mezi sebou bez jakékoliv smlouvy.

• #14339 Reply

Daniel

Dobrý den, jsem rozvedený od 12.12.2005. Z manželství mám syna Dominika,kterému budou v únoru 2008 4roky, je zdráv – bývalé manželce končí mateřská, ale nechce se jí pracovat – je zdravá, jen je líná. Platím na ní výživné 900kč/měs. Žije se svojí matkou a dvěma bratry, všichni jsou výdělečně činní.

Mám dotaz, po jakou dobu budu nucen hradit výživné, i když se jí evidentně nechce pracovat.

Děkuji.

• #14340 Reply

Lucie

Dobrý den,

ve Vašem případě se jednalo o sporný rozvod. Při nesporném rozvodu je uzavřena dohoda o vypořádání SJM a práv a povinností společného bydlení pro dobu po rozvodu manželství účastníků. Vy jste tuto dohodu však neuzavřeli. I po rozvodu lze tuto dohodu mezi Vámi uzavřít. V případě, že by jste se nedohodli lze se do tří let od rozvodu domáhat u soudu, aby on rozhodl o vypořádání SJM. Když ani toto neučiníte, poté platí zákonná domněnka, že majetek patřící do SJM máte v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou bývalých manželů jsou stejné.

• #14341 Reply

Lucie

Dobrý den,

ve Vašem případě půjde o nesporný rozvod, tj. že jste oba nejspíše schopni se na všem dohodnout. Spolu s návrhem na úpravu výchovy a výživy nezl. dětí, a návrhem na rozvod budete muset soudu předložit dohodu o vypořádání SJM a práv a povinností společného bydlení pro dobu po rozvodu manželství účastníků. Záleží tedy zcela na Vás na čem se s manželem domluvíte, tj. jak si vypořádáte SJM a i ohledně částek na Vaší výživu. Ohledně výživného na Vaše dítě také můžete před soudem uzavřít dohodu, kterou poté soud schválí (schálí ji v případě, že nebude v rozporu se zájmy dítěte).

• #14342 Reply

Jana

Dekuji za odpoved, nemuze se tedy pozdeji stat, ze po rozvodu manzel pozada o snizeni vyzivneho na manzelku a soud mu vyhovi (napr. az si zalozi novou rodinu)

• #14343 Reply

I.

co takhle jít pracovat jako každý normální člověk a ne tahat peníze z ostatních??

• #14344 Reply

Anonym

Tak na to je jednoducha odpoved, bohuzel az do plnoletosti ditete.

• #14345 Reply

Jana

Můj bývalí manžel má udělanou exekuci na plat skrz částku 39.000,-kč plus běžné výživné 1500,-kč měsíčně.O exekuci je srozuměn i jeho zaměstnavatel a přesto mi měsíčně chodí částka 468,-kč.Na dotaz soudu proč takovou částku tak jeho zaměstnavatel odpověděl,že je tam zaměstnanej jen na poloviční úvazek a může odpracovat jen 80 hodin v měsíci.A jeho čistá mzda po odpočtu sociálního a zdravotního pojištění před srážkou ze mzdy činí 4900,-kč.Prosim vás jde s tím něco udělat když soud to nezajímá.Děkuji Jana.

• #14346 Reply

Vojta

Pane Danieli blahopřeji Vám, že tak málo. Přestože jsem měl výdělek 12.600,- čistého, "dostal" jsem u soudu 4 tis. na nerozvedenou manželku. Na syna, který začal studovat (podotýkám bez přijímačních zkoušek, naštěstí na VŠ neměl a po 7 měsících jsem už nemusel platit) dalších 2.5 tis. Protože jsem byl přesvědčený o své nevině, neplatil jsem na manželku. Proběhl rozvodový soud. Rozvedl nás v můj prospěch. Odvolala se ke krajskému a třetí den jsem dostal exekuci na plat. Za půl roku proběhl odvolací soud, který potvrdil výrok okresního soudu. Nikdo mi již těch 28 tis. zaplacených navíc nedá zpět. A nikoho nezajímalo, že jsem rozvod nezavinil.Nechal jsem ji dům 9+1, v majetkovém vypořádání mi dala 25O tis., do kterých započetla i stavební spoření, které jsem splácel. Zákon o rodině je špicový. Jako prodavačka se nechala zaměstnat na 6 hodin, výdělek nízký. Dcera 27, syn 19. Táto, zákon je zákon. Plať. Že jsi odešel s kartáčkem? Tvůj problém. Měl jsi si to zlato, auto a své osobní věci vzít hned. Teď mám vyměněné zámky a bůh s tebou. Jo jó, Kalousek ví co udělal.

• #14347 Reply

Vojta

Hezká rada od paní Lucie, ale …!!… Majetkové soudy jsou jedny z nejdražších v tomto státě. A to mi věřte!! Jen abych prokázal svou nevinu při rozvodu a aby mě rozvedli, mě stálo 230 tis. Byl jsem nakonec rád i za těch 214 tis., které jsem z ní po rozvodu při vypořádáni majetku (a to podotýkám dohodou) dostal.

Zaplatíte si znalce na odhad nemovitosti …. cena ? 3x ho nepustí na pozemek … cestovné!! U soudu zpochybní znalecký posudek!! Soud navrhne znalce …. zpochybní i toto. Pokaždé odročení. Vše se připočte (nebo odečte navrhovateli – v případě, že to byl živitel rodiny a že rozvod nezavinil). Tipuji to na pět let. Samozřejmě, bez dobrého advokáta nemáte šanci. Kolik ??? Já byl v mínusu 16. Držím Vám palce!

• #14348 Reply

Vojta

Paní, nebo slečno. Vy mi hovoříte z duše. Takových je pak celé štěstí.cz. (takovým je pak celé štěstí.cz na dvě věci)

• #14349 Reply

Vojta

Paní Jano, ponechám stranou morální stránku. Necítím se být povolaným Vás soudit. Za mých mladých let (je mi 52) jsme se k tomuto problému stavěli čelem. Chápu, že dnešní morálka je jiná. Doporučuji(!!) Vám u porodu určit otce. Vyhnete se spoustě budoucích problémů.

• #14350 Reply

Vojta

Paní Lucie, pravdou je, že jste citovala literu zákona. Necitím se být právníkem, píšu skutečnosti z mého života posledních roků – měsíců.

• #14351 Reply

Vojta

Paní hraběnko, doporučuji shlédnout úspěšnou polskou komedii SEXMISE. Mám ji dvakrát. (Byly dva DVD disky v jednom obalu) Jedenkrát Vám ji zašlu. Již teď Vám prozradím pointu. Dědečkové neexistovali. Oba hrdinové filmu byli navíc inženýři. Heslo výtahu bylo KUR.. ! Tím bych uzavřel svůj příspěvek. Hezký den.

• #14352 Reply

Alena

Taky si myslim.Nesnasim zenske ktere misto toho aby sly pracovat,snazi se vsemozne dostat penize z byvaleho manzele.Jsem sama se synem 13 let a kdybych mela cekat kazdy mesic na vyzivne asi by jsme ani nejedli.Nedostavam nic a poradim si sama.

• #14353 Reply

Janka Volná

V březnu 2006 soud rozhodl a výši výživného ( ve výši 3 tis.) i se zpětnou platbou od 11/2005 + 1 tisíc. (tudíž celkem 4 tis. do doby splacení starého dluhu)

První platba 2 tisíce mi přišla v dubnu složenkou a bylo zde uvedené období duben. Ostatní platby (pokud nějaké přisly) byly poukázány na účet bez uvedení období. Můj dotaz směřuje k tomu, že dluh na výživném se promlčuje po 3 letech.

K dnešnímu dni mi manžel dluží celkem 60 tisíc. Berou se, že došlé platby pokrývají staré dluhy anebo se tam časová osa, kdy přišly dodržuje, tzn. že dluh z r. 2005 mi může letos vypršet? Anebo vím, že jsem obdržela do dneška 30 tisíc, což je za 10 měsíců od listopadu 2005, takže 3 roky běží až od října 2006?

Za odpověď děkuji.

• #14354 Reply

Petra Kalíšková

Dobrý den chci s zeptat mám v péči syna 8let jeho otec odešel když byli synkovi 3roky.Nyní jsm vdaná a mám s manželm dcru 2roky.Můj ex platí na syna 300kč měsíčně na čemž jsme se na začátku dohodli neměl práci atd.postupně opadl jeho zájem o syna bere si ho 1 za 2-3měsíce dárky mu dává k vánocům a narozeninám jinak nic ani oblečení nbo nějaká finanční pomoc třeba na tábor,školu v přírodě.Podala jsem si návrh na výpočet alimentů nyní chodí do práce kolik vydělává netuším!!Ale udivuje mě že soud zajíma příjem mého nynějšího muž který je osoba samostatně výdělečně činá zajímá mě jak se to může na výpočtu alimentů odrazit?Já jsem na mateřské!!Bojím se že s mě tam zeptají kolik si alimenty představuji a je mi trapně říci třeba 2000kč je to normální částka?A ještě by mě zajímalo jak dlouho to trvá podávala jsem to na konci září a zatím soud není?Díky Petra

• #14355 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

částka 2.000,- Kč není nijak neobvyklá. Záleží však na příjmech otce. Co se týče nařízení jednání, záleží na tom, jak je ten soud vytížený, někde to soud nařídí za 3 měsíce, někde za rok. Co se týče uváděného zjišťování příjmů Vašeho současného manžela, soud si chce udělat celkovou představu o Vaší sociální situaci.

• #14356 Reply

Lucie Bystrianská

Je vidět, že po materiální stránce jste na tom dobře :-)) Máte pravdu v jednom… s leností a vyžírkostvím to člověk daleko nedotáhne… Ale bohužel ani odpracováním cca 80 hodin týdně, k tomu být na MD s 1,5 starým synem, vychovávat 8letého syna s těžkými poruchami chování…

Osud mi nenadělil zlatou lžičku do kolébky.. dokonce ani nemám žádnou výchovnou ani materiální podporu okolí.. nejbližší příbuzní jsou horší než cizí a vždy se mají hůř..jen aby nemuseli….

platím vysoký pronájem a účty, jen abych si s dětmi hrála na domov..a kouzlila jim úsměv… Denně brečím do peřin a počítám jestli další měsíc přelouskáme…

Ale v klidu duše si můžu říci, to já….

A vím, že se nemusím za nic stydět :-))

• #14357 Reply

Janka Volná

Napsala jsem dotaz, dřív než jsem se zaregistrovala (což asi byla chyba) – mé reg.číslo je 58, pokud je nutné pro odpověď.

• #14358 Reply

Martin

Dobrý den, jsem právě s manželkou v rozvodovém řízení a máme 5-ti letou dceru. Na rozvodu a všech věcí ohledně vyrovnání majetku a péči o dítě jsme se dohodly. Chtěl bych se jen zeptat, zda výši výživného stanoví vždy soud, nebo je možná také jen vzájemná domluva mezi manžely. Děkuji

• #14359 Reply

Dobrý den,

i tato dohoda o výši výživného mezi manželi (rodiči) je možná a soud ji preferuje.

• #14360 Reply

Bára

Dobrý den!Měla bych dotaz…Jsme s manželem 4 měsíce rozvedení(zatím bez majetkového vyrovnání).Odešla jsem před 14 měsíci se třemi dětmi z rodinného domu postaveného za našeho manželství(cena domu cca 4,5 mil.)Manžel stále bydlí v tomto domě.Neplatí mi soudem stanovené výživné,chystám se podat žalobu.Chci se zeptat,zda při případné exekuci se bude exekuovat náš společný majetek(podotýkám,že nejsme majetkově vyrovnáni).Doplatím na to i já???Vždyť by se exekuce týkala i mého majetku!Děkuji!

• #14361 Reply

I.

vždycky budou výjimečné situace, třeba právě ta jakou popisujete – žena na MD, postižené dítě apod. Nicméně tazatelka ohledně možnosti zíáskání výživného uvedla, že má sina ve věku kolem 20 let. Pochopila bych její zájem o to, aby potec připíval na jeho vzdělání, ale ona se snaží získat informace, jak může od něj dostat peníze pro sebe.. :o(

• #14362 Reply

I.

proboha – teď to po sobě čtu – syna jsem napsala s měkkým i – tak to je ostuda!! omlouvám se všem synům :o)

• #14363 Reply

Alfons Mucha

Chci se zeptat na kolik me vyjde dítě v mimomanželskem vztahu.Nerozešli sme se zrovna v dobrém a nevím co mám čekat. Jsem nezamestnaný a ona je zatím studentka.díkk za odpověd.

• #14364 Reply

Dobrý den,

záleží na vašich vzájemných poměrech. Pokud podá návrh soudu na určení vyživovací povinnosti, a Vy nejste zaměstnán, bude soud zjišťovat proč a kolik byste si vydělat s ohledem na kvalifikaci mohl.

Je to velmi různé.

• #14365 Reply

Viltová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Jsem již rok a půl rozvedená.Manžel mi po rozvodu platil na dítě 2.000,- z přiznaných 10.000,-Kč. Dnes již rok pracuje jako řidič na MKD, což předpokládám, že se mu plat o hodně zvýšil.Počítají se také do mzdy i diety, které si myslím mohou dělat i několik tisíc měsíčně? Mě tvrdí, že má přiznaných jen 7.000,- což si myslím, že není možné.Holce bude 15 let a příští rok půjde na SŚ a tím se samozřejmě náklady o hodně zvýší.Můj příjem dělá ca 10.000 a z toho mám poplatky 6.000 měsičně.Myslíte si, že mám nárok zažádat a zvýšení výživného? Děkuji Martina

• #14366 Reply

Dobrý den,

pokud se u Vás změnily poměry v tom smyslu, že dcera má zvýšené náklady (nyní nebo zpětně, ale nikoli do budoucna), máte samozřejmě právo o zvýšení výživného požádat. Jestli budete úspěšná nevím; uvidíte.

• #14367 Reply

Jana Malá

proplacené výživné se nevrací (ani přeplatky!)

jestliže dcera studuje a není jí více než 26, měla by výživné pobírat stále.

• #14368 Reply

Miroslav FOLVARSKÝ

Dobrý den!

V loňském roce došlo k rozvodu a jelikož jsem zaměstnán dočasně v zahraničí můj příjem byl počítán i z částky, kterou pobírám v Eurech. Chci se zeptat jak se částka v cizí měně přepočítává, kde a podle čeho se bere kurz. V loni v září to tzv,. samosoudkyně spočítala kurzem 29 kč za euro což se mi nezdá, kde na to vzala.Pokud by to neurčila dobře dá se proti tomu nějak bojovat? Byť zpětně??Podotýkám, že co bylo stanoveno je včas a v dané výšši placeno. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Folvarský

• #14369 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na takový "boj" se soudem Vám doporučuji právníka. Předpokládám, že pro přepočet cizí měny na českou se používá kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou.

• #14370 Reply

Eva Kubánková

Dobrý den,můj manžel je 4roky rozvedený.Na dceru platí alimenty 2000kč měsíčně a na bývalou manželku 400kč měsíčně.Chtěla jsem se zeptat,jak dlouho musí platit na bývalou manželku,zda je to určené.Podotýkám,že bývalá manželka nepracuje a pobírá sociální dávky.Musí o zrušení zažádat soud?Nyní máme společnou rodinu a vychováváme dvouletého syna.Děkuji Vám moc za odpověď.Kubánková

• #14371 Reply

Vladimír Hučko

Dobrý den!

Chci se zeptat,moje dcera na kterou platím výživné končí studium,je ji 20 let.Uvažuje o dalším studiu.Je pravda,že má povinnost platit výživné je do 21 let v případě jejiho dalšího studia ?Pokud ano,v kterém zákoně je to uvedeno,tuto informaci jsem pouze někde četl a taky naopak jsem někde slyšel,že má vyživovací povinnost je do 26 let.Jak to tedy je?

Děkuji za odpověď.S pozdravem Vladimír

• #14372 Reply

Dobrý den,

ani jedna tato informace není správná. Vyživovací povinnost není omezena žádnou věkovou hranicí.

Tato povinnost trvá do doby, dokud není dítě schopno samo se živit – § 85 odst. 1 zákona o rodině.

• #14373 Reply

milan holota

Dobrý den chtěl bych se zeptat o kolik si mužu nechat zvíšit alimenty. Manželka se vzdala syna a platímě 1500 alimenty. Má plat 9 000 korun a žije s přítelem který je podnikatel a je rozvedený a bez dětný.Děkuji

• #14374 Reply

Dobrý den,

jak se zde dočtete, na tuto otázku Vám nikdo jednoznačně neodpoví. Záleží na mnoha věcech, které neznám a které posoudí soud.

• #14375 Reply

Martina Mitrevská

Dobrý den. Žiji s přítelem, který má 5-letého syna a platí na něj 1500,-. Nyní máme spolu 15-měsíčního syna a rozhodli jsme se, že já půjdu pracovat a přítel zůstane na měteřské (má problém se zádama). Do 21 měsíce našeho syna bude pobírat 7600,- a poté do 4 let 3600,-. Já budu mít výdělek caa 30000,- ale s přítelem spolu finančně něžijeme. Já mu budu přispívat na našeho syna 6000,-. Jestliže můj přítel zažádá o snížení alimentů k synovi z předchozího manželství, budou zkoumat můj majetek (vlastním dům) a mé příjmy? Máme šanci uspět. Děkuji Mitrevská

• #14376 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, příště nevkládejte své dotazy jako odpověď na dotazy jiných, ale jako samostatný dotaz, vede to k nepřehlednosti. Někteří soudci při řízení o výživném skutečně zkoumají i situaci nových partnerů, aby si učinili obraz o celkové životní úrovni. Chce-li však podat návrh na snížení výživného, které už tak je velmi nízké (píšete 1.500), dost pochybuji o tom, že to soud snížení vůbec povolí. Nevím, co víc dodat k tomu, že 1.500,-Kč výživného na vlastního syna, chce ještě snižovat.

• #14377 Reply

Hilda Sumberova

asi neumite cist,tak se to naucte.Pisu,ze spolu deti nemame,ale nepisu ,ze deti nemam….pochopil

• #14378 Reply

Marcela Bezoušková

Manžel platí výživné na své děti. Má novou rodinu. Máme dvě děti.Já jsem na mateřské a manžel je zaměstnaný se středními příjmy. Teď si jeho bývalá žena začala vyřizovat invalidní důchod. Nutno říct, že je to přez známé. Ve skutečnosti ji nic není. Nechce se jí chodit do práce, ale na černo podniká. Bude manžel muset platit výživné i na ni? Děkuji za odpověď M

• #14379 Reply

Dobrý den,

bude záležet na tom, zda si tento návrh soudu podá nebo ne; či zda se s ním domluví.

• #14380 Reply

Marek Horák

dobrý den,měl bych malý dotaz!zajímalo by mě zda musím platit výživné,když má dcera už je vdaná??

děkuji m

• #14381 Reply

Dobrý den,

ne, nemusíte. Podle zákona o rodině předchází vyživovací povinnost mezi manželi vyživovací povinnosti mezi rodiči a dětmi.

• #14382 Reply

Kynclová

Dobrý den, mám prosbu,můj manžel má 14 dceru, výživné platí pravidelně a dceři pokud potřebuje přispívá na dovolenou , nové mobily… jen je chyba, že naivně vše dával bez dokladu. Manželka požádala o zvýšení výživného, na což má i nárok a na částku 4500,- a zpětně jeden rok. Ona je vdaná, má dalšího syna a žijí si poměrně dobře( několikrát ročně hory, dovolené….). Můj manžel má příjem 9500čistého, je nemocen s kolenem a veškerý příjem rodiny „táhnu“ já i když jsem v částečném důchodu. Mám 14 letého syna, který jen pro informaci, nemohl jed na hory ze školou, vzhledem k tomu, jak by ten výlet vyšel draho. Prodali jsme byt v Praze, postavili si svépomocí domeček, který nemáme dostavěný a platíme 13000,- hypotéku + služby, má tchýně je nemocná a bohužel veškeré výdaje jsou z ½ na mého manžela. Manžel se nervově po rozsudku o výživném složil, nemůže platit takovou částku, jak se bránit pokud je pro nás vysoká i částka za advokáta, jsme schopni platit 2500,- co platil manžel do dnes i

• #14383 Reply

Jana Šorejsová

Dobrý den. Manžel má z přechozího vztahu nevlastního syna, na kterého platí 1500Kč měsíčně alimenty. Spolu máme 3 děti, nyní jsem na mateřské dovolené a zajímalo by mě, jaké máme šance na snížení, jestli pro výpočet započítává i moje mateřská, jestli se zohlednují i půjšky a úvěry a v neposlední řasě to, že není biologickým otcem, což přiznává i matka. Děkuji Jana Š.

• #14384 Reply

Dobrý den,

jestliže je zapsán jako otec v rodném listu dítěte, je naprosto nerozhodné, zda je otcem biologickým či nikoli. Navrhnout snížení výživného určitě může, pokud se změnily poměry v tom směru, že mu přibyli vyživovací povinnosti, snížily se příjmy atd. Těch faktorů je mnoho.

• #14385 Reply

Dobrý den,

no prostě musíte u soudu uvádět všechny tyto skutečnosti a nejlépe si sepište finanční stránku celé Vaší rodiny, pak její finanční situaci a porovnejte to, ať to soudce jednoznačně vidí. Jestliže soudce z částky 9500 Kč přiznal výživné 4500 Kč, očividně jste se dostatenčně nebránili a neuváděli. Napravte to v odvolacím řízení, pokud ovšem již rozsudek nenabyl právní moci.

• #14386 Reply

Pavlína Ranglová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na jakou částku výživného bych mohla mít nárok. Je mi 18 let,studuji na gymnáziu, příjem matky činí 12 000 Kč, otcův cca 60 000 Kč. Se současnou ženou (jejíž příjem je cca 12 000 Kč) má 4 letého syna, je vlastníkem vozů BMW a Škoda Octavia, na podzim se chystají stavět. Žádný zájem o mě nejevil až do mých 16ti let, což se sice na krátkou dobu změnilo, ale naše vztahy jsou stále na bodu mrazu.Nyní platí 2100 Kč, což se mi zdá nepřiměřeně málo. Děkují moc za odpověď, s pozdravem Pavlína

• #14387 Reply

Aleš Nesnídal

Podal jsem návrh na rozvod, dohoda s manželkou není možná (ani ohledně SJM). Nemáme společné dítě, ale manželka je již ve třetím měsíci těhotenství. Vyhorožuje mi, že ji musím platit výživné. Má na to právo, pakliže ano – jak se vyměřuje ? Mimochodem manželka je práceschopná, ale byla v prosinci již vyhozena z evidence pracovního úřadu.

Děkuji za brzkou odpověď

• #14388 Reply

Dobrý den,

výživné jí musíte platit v tom případě, že podá soudu návrh a ten jí vyhoví. Jen na okraj – budete platit výživné i na to dítě, které dosud není narozené, protože na matrice napíšou rovnou Vás jako otce. Pokud víte, že není Vaše, musíte se ihned po narození dítěte bránit žalobou na popření otcovství – nejpozději do 6 měsíců po narození.

• #14389 Reply

Dobrý den,

těžko říct, záleží na počtu ostatních vyživovacích povinností, Vašich výdajích, atd. Tak podejte soudu návrh na zvýšení vyživovací povinnosti – tím nic nezkazíte.

• #14390 Reply

Aleš Nesnídal

děkuji za velmi rychlou reakci

• #14391 Reply

Luban Kubečka

Mám dotaz jsem 7 let rozvedený a platím na dvě děti 5100 kč.Má bývalá žena mě upozornila že bude žádat v červnu zvýšení výživného,poněvadž má dcera nastupuje na podzim na sš.Minulý rok jsem vykonával vedlejší činnost,ale momentálně jsem s ní skončil(zdr.potíže),žiji s přítelkyní 3 měsíce,má soud nárok zjišťovat příjem mé přítelkyně a vezme v úvahu i to že můj příjem se teď podstatně sníží poněvadž už nebudu vykonávat vedl.činnost?????

• #14392 Reply

Dobrý den,

ano, soud si bude zjišťovat i příjmy přítelkyně s níž žijete a to z toho důvodu, aby si udělal představu o

vaší situaci. Sice přihlédne k tomu, že se vaše příjmy sníží, bude však zároveň zjišťovat, zda jste práceschopen atd.

• #14393 Reply

Luban Kubečka

Dobrý den,o kolik měsíců zpětně může žádat má bývalá manželka maximalně??A proč by měl soud zjišťovat příjem mé přítelkyně když spolu nemáme žádný oficiální vztah a ani společné finance, děkuji za odpověď

• #14394 Reply

Luban Kubečka

Tak pane Vojto to je teda maras,myslím,že nás je více,které takové věci postihly ale musime jít dál nic jiného nám nezbývá.

• #14395 Reply

Dobrý den,

výživné zpětně lze přiznat jen u výživného na nezletilé děti, jinak se přiznává nejdříve ode dne zahájení soudního řízení.

Příjem přítelkyně soud zjišťuje z toho důvodu, aby si udělal celkový obrázek o vaší situaci. Pokud však soudu sdělíte, že nevedete společnou domácnost ani spolu např. nebydlíte, neměl by mít důvod to požadovat. Ale když se tak rozhodne …

• #14396 Reply

Luban Kubečka

Dobrý den, žiji s přítelkyní v jejím bytě 3 měsíce a přispívám ji na nájem a služby. Ostatní finance máme zvlášť. Má právo soud vyžadovat příjem mé přítelkyně, ohledně zvýšení výživného na mé 2 děti, které má býv. žena hodlá podat v červnu tohoto roku?

Bere soud v úvahu i hodnotnější dárky, které mým dětem kupuji i mimo narozenin, svátků, vánoc?

• #14397 Reply

Dobrý den,

na všechny dotazy odpovídám ano – soud musí zjistit (jak jste zde jistě z několika desítek příspěvků dočetl), vaši sociální situaci a při tom samozřejmě musí přihlížet i k příjmům přítelkyně. O těch dárcích si sepište seznam vč. uvedení finančních částek, za něž jste dárky pořídil.

• #14398 Reply

Renáta Olšarová

Manžel již půl roku platí výživné na dceru ve výši 10.000,-. Jelikož jeho příjmy jsou vysoké, požaduji 15.000,. Právě probíhá soud o úpravu péče o dítě. Chci se zeptat, zda se musí výživné zpětně vracet, pokud soud určí nižší částku výživného než 10.000,-. Děkuji

• #14399 Reply

Petr Petr

Spotřebované výživné se nevrací.

• #14400 Reply

Iveta Plachá

Dobrý den,jsem již 7 let rozvedená a bývalý neplatí alimenty na kluka a ani za dobu co jsem byla na mateřské neplnil vyživovací povinosti za posledních cca 5 let.Na policii se snažim chodit aspon jednouu či 2 za rok.A nic se neděje,když má být soud,tak se ani neuskuteční,protože si nepřevezme obsílku.Jelikož nemá žádné trvalé bydliště,ale vím od přátel,že přebývá u rodičů.Nejhorší na tom je,že nikde nepracuje a není nahlášen aby se to vybíralo exekučně.Ještě k tomu si udělal nějaké dluhy za dobu manželství,ale už u mě nebydlel a nic neplatí.Tak asi po 7letech mi to strhávaji exekučně i s úrokama.Prosím poraďte na koho se můžu obrátit a to bez platně nebo za minimální poplatek.nebo nějakou web.stránku.Dekuji

• #14401 Reply

Petr Petr

Pokud otec neplatí výživné, můžete jako zákonná zástupkyně nezl. dětí podat návrh na nařízení výkonu rozhodnutí. Se žádostí o pomoc při sepsání návrhu se můžete obrátit (bezplatně) na pracovníky odboru péče o děti na příslušném městském úřadě.

Pokud je vám známo kde se povinný fyzicky zdržuje dejte příslušnému exekutorovi tuto informaci k dispozici. V zásadě totiž platí, že exekutor má právo vstoupit do bytu, nebo prostor o nichž se může důvodně domnívat, že v nich má povinný majetek a nemusí se tedy jednat jen o byt povinného. Na základě exekučního příkazu pak mohou být zabaveny téměř jakékoliv věci, o nichž se lze domnívat, že patří povinnému. Pokud tedy exekutor nějaký majetek povinného najde, postihne jej exekučními příkazy.

• #14402 Reply

Michal Tučný

Dobrý den,mám dotaz ohledně mé přítelkyně a její 4leté dcery,Zatím je v rozvodovém řízeni.Chce abych si nechal dceru napsat na sebe..Chtěl jsem se zeptat jak postupovat abych na něco nezapoměl..co se týká sociálky a potvrzení od mé přítelkyně(její matky) je mi zcela jasné..Není mi jasný dceřin rodný list,týká se tam nějaká změna?Můžete mi prosím poradit jak postupovat?Děkuji moc a přeji hezký zbytek dne

• #14403 Reply

Veronika Herinková

Dobrý den, můj manžel již rok pobývá ve vězení. Podala jsem žádost o rozvod a úpravu poměrů a výchovy našeho nezletilého syna. Byla mi u soudu přiklepnuta částka 3000 Kč měsíčně jako výživné, nicméně věznice mi posílá pouze okolo 1000 Kč ( můj manžel tam pracuje cca za 4500 Kč měsíčně ). Můj manžel souhlasí, že by mi mohla věznice ( popř. stát )vyplácet celou částku a jemu by tak rostl dluh u státu, který by platil až ho pustí. Lze o něco takového v našem státě žádat a popřípadě kam se obrátit. Děkuji.

• #14404 Reply

Hana Svobodová

Dobrý den. Bratr má nyní příjem 17.500,- Kč čistého. Výživné na syna 16 let z 1 manželství má určené 4.500,- Kč. Nyní se rozvedl a má svou další dceru z druhého manželství ve vlastní péči. Mohl by požádat o snížení výživného jako samoživitel ? Děkuji za radu.

• #14405 Reply

Petr Petr

Hlavním důvodem pro zvýšení či snížení výživného je změna poměrů.

Při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů. Na jedné straně tedy soud zkoumá potřeby dětí a na druhé straně se musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit.

Žádost tedy podat můžete, kdy soud po zvážení majetkových poměrů o výši výživného rozhodne.

• #14406 Reply

Lucie Gregorova

Dobry den,potrebovala bych poradit,je mi 28 a priteli 43,mame 3deti(7,a dvojcata 4roky).Po 10 letech jsem zjistila ze nejsem stastna,nikdy to neklapalo a ted nevim jak zazadat o penize ktere potrebuji k vychove deti az budem sami.

• #14407 Reply

Petr Petr

Otce dítěte vaší přítelkyně nemůžete jen tak vymazat a to ani s jeho souhlasem. Toto lze udělat jen popřením otcovství, což ve vašem případě nepřipadá v úvahu.

Je tu ale možnost tzv. záměny otců. Tzn. pokud by jste uzavřel následně s přítelkyní sňatek, mohl by jste si dítě přítelkyně, resp. své nové manželky osvojit a mohl jste tak být v matrice a tedy i v rodném listu dítěte zapsán jako otec. K takovému osvojení je ovšem třeba souhlasu rodičů dítěte a pokud je dítě samo schopno to posoudit (má na to dostatečný věk apod.), musí být dán i souhlas dítěte.

Je nutno si ale uvědomit, že osvojením dítěte zanikají veškeré původní příbuzenské vztahy. Biologický otec by tedy přestal být z právního hlediska otcem a tím by jste se stal vy (výživnbé, dědictví).

• #14408 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, za 1) na tohle téma jsou zde již stovky příspěvků viz http://www.pravnik.cz/forum/topic-897.html nebo http://www.pravnik.cz/forum/topic-51.html.

Za 2) pokud nevíte, poradenství (a eventuálně i příslušné podání) v této věci poskytují na oddělení sociálně-právní ochrany dětí.

• #14409 Reply

anonym

Dobrý den. Před rokem sem se dozvěděl, že je přítelkyně těhotná. Já měl v tu chvíli nastoupit na Vysokou školu. Rozhodl jsem se, že na školu nenastoupím a najdu si práci, abych přitelkyni s mimčem zabezpečil. Jenže měsíc po porodu mi přítelkyně oznámila, že už semnou nechce být. Jelikož nemohu být se svým miminkem, rád bych šel na školu dál studovat. Jenže nevím jestli musím platit výživné na své dítě pokud nejsem výdělečně činnej.

• #14410 Reply

Dobrý den,

pokud jste v rodném listu dítěte uveden jako jeho otec, máte samozřejmě určité povinnosti mezi něž patří i povinnost vyživovací. Pokud přítelkyně podá soudu návrh na určení výživného, můžete se bránit tím, že studujete. Nicméně, otcovství je velký závazek a měl byste tak zvážit dálkové studium při práci. Není možné říci si, že teď prostě jdete studovat, nebudete mít peníze a tak nebudete platit výživné.

• #14411 Reply

Pavel Jakubec

Dobrý den,

prosím o radu, jestli existuje nějaké řešení k následujícímu scénáři: Jsem 12 let zatím bezproblémově ženatý, bezdětný a moje žena si velmi přeje dítě, neboť to považuje za svůj smysl života. Můj přístup k pořízení dítěte je velmi racionální, takže jej vnímám jako odpovědnost a především výdaje. Jsem člověk s nadprůměrným příjmem, zvyklý na nějakou životní úroveň, ale také až extrémně šetrný, takže už jenom představa pravidelných výdajů za děcko je pro mne otázkou velikého osobního kompromisu. Protože mám ženu rád, na děcku bych i zapracoval, ale děsí mne představa, že by jednou mohlo dojít v našem manželství k nejhoršímu a dostal jsem prakticky nadoživotí tučný výměr za výživné na exmanželku a dítě, které by vzniklo prakticky jenom kvůli ní. Při mém vztahu k vydělaným penězům by to bylo na kulku do hlavy.

Existuje nějaká možnost, jak této finanční pohromě smluvně-právně předejít, např. obdoba předmanželské smlouvy? /Prosím nehodnoťte mne, ale možnosti v této situaci/ Děkuji

• #14412 Reply

anonym

Mě je jasný, že by to nebylo vhodné. Ale já v domění, že budem žít rodinej život, nechal školy a šel vydělávat abych je zabezpečil. A teď když mě opustila, bych rád nastoupil na školu, ze které sem se odhlásil.

• #14413 Reply

Iveta Miková

Dobrý den

Potřebuji poradit. Žiji s přítelem 5 let a máme spolu 21 měsíčního syna. Přítel pracuje v cizině a 2x do roka jezdí domů. Žijeme u něho, ale TP stejný nemáme. Před narozením syna jsme měli konflikt, takže přítel není ani v rodném listě. Vztahuje se i na něho vyživovací povinnost, i když spolu žijeme?

Předem děkuji za odpověď

• #14414 Reply

Iveta Miková

Ještě jsem se chtěla zeptat,jaké kroky bych teda měla podstoupit,aby bylo vše tak, jak má.Děkuji

• #14415 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nic takového neexistuje. Narozením dítěte Vám vznikne vyživovací povinnost a rodičovská zodpovědnost, kterých se nijak nezprostíte. Každý soud upřednostní zájem dítěte, bez ohledu na Váš osobní přístup k penězům. Sice to není dobrá zpráva pro Vaši ženu (ani pro potencionální dítě), ale s takovým přístupem by jste dítě mít neměl, nešťastní totiž z toho nakonec budete všichni.

• #14416 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud není uveden otec v RL a není určeno jeho otcovství, tak nemá k Vám ani dítěti žádná práva a povinnosti. A pokud se nedohodnete na rodičovství, pak budete muset podat žalobu o určení otcovství. Pak teprve by vznikl nárok na to, domáhat se plnění alimentační povinnosti třeba i soudně.

• #14417 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to jděte řešit na matriku. Buď rodičovství souhlasně prohlásíte před matričním úřadem (či soudem) nebo budete muset podat žalobu o určení otcovství, jak jsem Vám již psal. Ovšem případné vymáhání výživného bude komplikovanější už jen proto, že se otec zdržuje v cizině.

• #14418 Reply

Lýdie Mikolášková

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda po finančním vypořádání SJM v nemalé výši manželů po rozvodu strvzené svobodně a dobrovolně podpisy obou stran, může ještě jeden z z nich požadovat výživné 8 měsíců po rozvodu, even. za jakých podmínek je jeden z manželů po rozvodu povinen vyživovat druhého a jak dlouho?

Děkuji předem za odpověď

• #14419 Reply

Hana Polakova

Dobrý den.Chtěla bych vědět,kolek můžu dostat alimenty od bývalého partnera,který má čistý příjem 20 000.-

Synovi je 1 a půl roku.Já jsem na mateřské a bydlím u rodičů.Nemám tudíž žádný majetek.Bývalý partner vlastní a žije v držstevním bytě 3+kk.Jinou vyživovací povinnost nemá a nájem platí 6000,-.Nabídl mi 3000,- ale já si myslím, že bych měla právo na víc peněz.Mám to prosím zkusit přes soud nebo se smířit.

• #14420 Reply

Petr Petr

Na výpočet výše výživného žádné tabulky neexistují. Pokud se tedy s povinným nedohodnete, budete muset věc řešit soudní cestou.

Myslím ale, že částka 3.000,-Kč. na tak malé dítě není zase tak málo.

• #14421 Reply

Hana Dvořáková

Dobrý den,

přítel je momentálně přes rok v rozvodovém řízení – není možná dohoda o SJM. Ona požaduje 5000kč alimenty na sebe, přítel platí 4000kč na syna. V případě, že se vezmeme, vzniká příteli vyživovací povinnost na mě když jsem do roku 2011 studentkou denního studia (kombinované či individuální studium není povoleno)? A o kolik se sníží částka alimentů na manželku, popř. na syna, když k tomu připočítám 2 plánové děti? Mého přítele příjem číní 20800kč, z toho 6000kč platí manželčinu hypotéku a 4000kč alimenty na syna.

Děkuji mnohokrát za odpověď

• #14422 Reply

kristian kristian

Par.96 odst.2 Zákona o rodině říká, že "Výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy". Prosím o vysvětlení, co má zákonodárce na mysli.

Lze to chápat i tak, že pokud se zletilá vyživovaná osoba chová vůči povinnému pohrdavě, odmítá poskytovat informace o skutečnostech rozhodných pro stanovení výživného (či výše výživného),či je zatajuje, působí povinnému škody a pod., lze se domáhat u soudu zrušení výživného? Děkuji.

• #14423 Reply

Dobrý den,

sňatkem vzniká změna poměrů, kdy by přítel mohl požadovat snížení výživného. Plánované děti rozhodně nijak počítat nemůžete – ty se zohlední, až se narodí.

Přesnou částku Vám nepovím – to je zcela na rozhodnutí soudu, k němuž by měl dát přítel návrh.

• #14424 Reply

Dobrý den,

tuto věc by musel posoudit soud a záleželo by pouze na něm, jak by to posoudil a zda by v tom rozpor s dobrými mravy viděl nebo ne. Já osobně ho tam nespatřuji, rozhodně ne v takovém rozsahu, aby bylo kvůli tomu zrušena vyživovací povinnost. Můžete se však zkusit u soudu bránit, to je Vaše právo.

• #14425 Reply

maria johanidesova

Dobry den ja jsem se chtela zeptat muj byvaly pritel se objevil po skoro peti mesicich v cr od naseho rozchodu no vlastne on opustil nas me a dve nase spolecne deti a vyhrozuje mi a napada.Ze me vyhodi z bytu a rozproda veci i ktere nejsou jeho.Chtela jsem se zeptat jde aby me vyhodil jen tak na ulici i kdyz je byt psan na nej a nema tu trvale jak ja jen ze su prihlasena na sluzbach a vedena jako ze jsem druzka aby vyhodil me a dve nase spolecne deti na ulici je na to nejaky zakon? A to sama i aby mohl jen tak rozprodat moje veci co jsem si koupila za tu dobu co byl pryc?Dekuji za odpoved.

• #14426 Reply

Petr Petr

Pokud se jedná o byt, který je pouze a jen v osobním majetku vašeho bývalého přítele, tak na tento žádné právo nemáte.

Jelikož máte děti doporučuji dohodnout se, neboť pokud k předmětnému bytu nemáte žádná práva a neodstěhujete se (v případě že to bude majitel – bývalý druh požadovat) dobrovolně, může na vás podat u soudu žalobu na vyklizení. Soud by mu pravděpodobně určil pouze povinnost zajistit vám bytovou náhradu, což ale fakticky znamená jen to, že vám najde nějaký nájemní byt a zprostředkuje uzavření nájemní smlouvy.

Na věci, které jsou jen výlučně vašim majetkem právo expřítel nemá.

• #14427 Reply

Nová

Dobrý den

chtěla bych se zeptat, jestli může rozvedená manželka při ztrátě zaměstnání žádat po bývalém manželovi výživné. Jsme rozvedeni 8 roků a nyní jsem bez práce.Je mi 58 roků a práci nemohu sehnat a do důchodu mám ještě 3/4 roku.

• #14428 Reply

Jana Novotná

Dobrý den.V době rozvodového řízení,s rozvodem jsem nesouhlasila,jsem podala návrh na výživné na manželku.Podnikám krátký čas,všechny mé příjmy šly na rozšíření podniku,získané finanance bylo třeba investovat,aby mohl podnik vydělávat.Bývalý manžel souhlasil s tím,že se o rodinu prozatím postará.Spolehla jsem se na něj,nedodržel slovo,odešel ze společné domácnosti,zanechal mě gravidní,v důsledku stresu jsem o dítě přišla.Z prvního manželství mám dvě děti.Návrh na výživné na manželku jsem musela stáhnout,protože mě manžel a jeho milenka vydírali,že přijdu o byt a práci,důkazy mám.Podlehla jsem,výživné stáhla,v současné době jsme rozvedeni.Manžel odepsal mé děti,přestože nejsou jeho a prokazatelně s námi nebydlel a vrátit se nechtěl,důkazy mám,ze svých daní.Majetkově jsme vypořádaní.Manžel vydělává 30 OOO měsíčně,mé daňové přiznání za minulý rok vykazuje 15 000 zisku.Jaké mám šance při podání výživného na bývalou manželku?Děkuji

• #14429 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud neprokážete, že nejste schopna se sama živit (např. vážná nemoc, invalidita), pak s návrhem na výživné na rozvedenou manželku neuspějete. To je totiž zásadní předpoklad. Pokud soud neshledá, že takový důvod existuje, výživné nepřizná.Jestli zde nejsou žádné vážné překážky, které by Vám bránily pracovat nebo podnikat, bude návrh zbytečný. A to, jaké příjmy má ex-manžel a jak je (ne)přiznává s tím nemá v podstatě co dělat. To by se zohlednilo teprve kdyby bylo výživné přiznáno a stanovovala se jeho výše.

• #14430 Reply

kristian kristian

Děkuji za informaci. Rozumím tomu dobře, že termín "dobré mravy" není nikterak specifikován a záleží zcela na libovůli toho, kterého soudce co za " dobré mravy" považuje?

• #14431 Reply

jan gazsi

chtěl jsem se zeptat platím výživné na dvě děti a to 3100kč již dvakrat doslo ke zvýšení a dnes jsem dostal návrh na třetí kde má exmanželka žádá částku 4500kč můj příjem činí 11000kč nevim jestli soud bude brat zretel na mé poplatky tj.nájem 1200kč,elektrika 900kč měsíčně,pak mám dvě pujčky které dohromady činí 3000kč, což je dohromady 8200 co dávám pryč.Na mou spotřebu mi zustane 2800kč na měsíc. Chtěl bych se zeptat kolikrát muže moje exmanželka žádat o zvýšení alimentu?

• #14432 Reply

Jana Novotná

Děkuji za odpověď.Náše zákonodárství je ohledně žen nedokonalé,fakt je,že dokud mi fyzicky neublíží a nebudu mít svědka,pokud zůstane u psychického teroru,nemám obrany.Stáhla jsem žalobu výživného na manželku ze strachu o bydlení a práci.Lhal u soudu o svých finančních prostředcích,ale jezdil na drahé dovolené,přestože soudu tvrdil,že nemá nic.To ještě za dobu trvání manželství.Důkazů mám dost,dluhů po něm také.Řešení problému před "komisí",za vydírání,je k ničemu,ale snad soud přihlédne.Zkusím podat žalobu toho výživného na bývalou…včetně důkazů,co se mi stalo,tak z principu…a pevně nevěřit,"že je něco shnilého ve státě dánském".

• #14433 Reply

Eva Eva

Dobrý den, rozvedli jsme se před třemi lety nespornou cestou.Podle dohody platí otec na mladší dítě 4000 a na starší, už plnoleté také 4000.Od září nastupuje však starší na VŠ a náklady se zvednou.Vím, že pokud je dítě plnoleté, je domluva jen mezi ním a otcem. Ráda bych věděla, jestli má smysl žádat o zvýšení výživného soudní cestou – otec jinak zájem nejeví.Můj příjem je asi 18.000 čist.a otcův asi 27.000 čist.On má přítelkyni,já přítele ale nikdo s nimi nežijeme ve společné domácnosti. Děkuji za odpověď.

• #14434 Reply

Petr Petr

Hlavním důvodem pro zvýšení výživného je změna poměrů, kdy nástup na VŠ zcela jistě určitou změnou je.

Pokud se plnoleté dítě s povinným na výši výživného tedy nedohodne, musí se zvýšení výživného domáhat soudní cestou. Soud si poté učiní celkový obraz o majetkovým poměrech povinného a pokud dospěje k závěru že jsou splněny podmínky ke zvýšení, výživné upraví.

• #14435 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádat může v podstatě kdy bude chtít. Žádné omezení v podávání návrhu na výživné stanoveno není. Podstatné ovšem je, aby soud shledal, že došlo k podstatné a trvalé změně v poměrech vyživovaných dětí, která odůvodňuje zvýšení výživného. Pokud takové okolnosti nenastanou, pak návrhu nevyhoví. Typickou změnou poměru u dětí je nástup na ZŠ, SŠ nebo VŠ, specifický zdravotní stav dítěte vyžadující zvláštní, zvýšenou zdravotní péči a pomůcky apod.

Jinak soud samozřejmě bude zkoumat a hodnotit Vaše majetkové poměry a životní úroveň, ale na první místě nejsou zájmy Vaše, ale dětí. A podle toho soud rozhoduje.

• #14436 Reply

Eva Hajková

Dobrý den,

právě s přítelem řešíme problém ohledně jeho soudu s bvalou přítelkyní a matkou jeho dvouleté dcery. Můj přítel jezdí s kamionem pro rakouskou firmu,tudýž má slušný plat. S bývalou se dohodli, že ji na malou bude dávat 5000,-.Jinak si ji bere každý týden, každý druhý týden na víkendy,takže u mamy moc času nestráví.Bývalá ovšem obrátila a vyhrožuje mu,že u soudu z něj sedře kůži. Je to právnicky možné?Může ho připravit o majetek nebo finanční prostředky,které mí našetřené,když nebyli svoji?Po rozchodu ji vše přenechal a rozchod byl zapříčiněný její dlouhotrvající nevěrou.. Děkuji za odpoveď

• #14437 Reply

Petr Petr

O majetek ani peníze jej nepřipraví, neboť mezi mužem a ženou v nesezdaném svazku nevzniká žádné majetkové společenství obdobné společnému jmění manželů. Tzn. že i když druh a družka spolu žijí v dlouhotrvajícím svazku, nabývají majetek každý do svého výlučného vlastnictví.

• #14438 Reply

Eva Hajková

Děkuji mockrát za odpověď..Ještě by ns zajímalo do jaké výše se můžou vyšlhat alimenty,když přítel přizná plat 1300€? cca 30.000kc. A na čem při výpočtu záleží.Děkuji

• #14439 Reply

jana jerabkova

Dobry den mam pritele,ktery je 4roky rozvedeny a plati na dve deti 5 500Kc.V Ceske Republice bylo nemozne tuto castku platit,tak byl nucen odjed do zahranici,aby mohl platit alimenty matce plus pujcky v bance,ktere mu vznikly.Deti muze videt jednou,maximalne dvakrat za rok jelikoz je daleko.Byvala manzelka po nem pozaduje vic a vic penez.Kazdy mesic chce prispet na neco jineho.Ona bydli v rodinem dome s matkou a detmi v dost vysokem standartu.Jako matka samozivitelka,ktera prokazala plat u soudu 5500Kc nema problem vzit deti do Chorvatska,nebo do Spanelska.Kde na to matka,jako socialni pripad muze vzit?To se nikdo nepta.Otec nema sanci se nejak branit.Chtel by se vratit domu,aby videl deti casteji,ale zatim to nelze uskutecnit.Ma strach,ze si matka zazada o zvyseni alimentu,protoze je v zahranici.Muze se nejak otec branit?

• #14440 Reply

Petr Petr

Tak to vám nepovím. Na výpočet výše výživného totiž žádné oficiální tabulky neexistují, protože každý případ je jiný a při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů, kdy na jedné straně soud zkoumá potřeby dětí a na druhé straně se musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Tzn. že soud si zjistí majetkové poměry povinného a podle toho o výši výživného následně rozhodne.

• #14441 Reply

Petr Petr

Soud se při stanovení výše výživného musí zabývat otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit, kdy zkoumá nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti. Zkuste podat žádost ohledně snížení výše výživného a pokud otec nechce, tak ať peníze nad rámec běžného výživného k rukám matky neposílá a raději dětem něco třeba koupí.

• #14442 Reply

jana jerabkova

Dekuji za odpoved.Chtela bych Vas poprosit,muze matka zazadat o zvyseni alimentu,kdyz otec deti pracuje v zahranici?Pokud ano a dojde k soudu.Co muze otec delat,jeho plat je jen o neco malo lepsi nez v CR.Je povinen dolozit kolik si vydela v zahranici a kolik cini jeho poplatky na stravu,ubytovani a ostatni vydaje v zahranici?Nebo matka nema narok na zvyseni alimentu,pokud je mimo CR?Do CR se zatim vratit nemuze,jelikoz plati jeste pujcky v bance.U rozvodoveho soudu mu vypocitali ze zednickeho platu 17000Kc 5500Kc alimenty,bez ohledu na ubytovani,stravu,naklady na dopravu.Coz cinilo 8500Kc najem,strava 2000Kc a naklady na dopravu 2500Kc a k tomu nepocitam dluhy,ktere vznikly.Kdyz to date dohromady tak plat 17000Kc nemuze tyto naklady nikdy pokryt.

Dekuji za odpoved.

• #14443 Reply

jana jerabkova

Dobry den.Muze matka zazadat o zvyseni alimentu,kdyz otec pracuje v zahranici?A pokud ano je otec povinen dolozit vydelek v zahranici plus vydaje na stravovani,dopravu a ubytovani?Bere se v uvahu,ze matka zmenila zamestnani a jeji plat je mnohem vetsi,nez udala u rozvodoveho soudu?Musi i matka prokazat kolik si vydela?Jak se muze otec branit zvyseni alimentu,kdyz byl nucen odjed do zahranici,aby mohl platit na deti a splacet pujcky v bance?Bere soud nejaky ohled,ze na ukor vyse alimentu,ktere mu byli prideleny nemuze videt sve deti,protoze musi pracovat v zahranici,aby mohl vse poplatit?Byvala manzelka po nem zada mesicne vic a vic penez on ji plati 5500Kc kazdy mesic a ona k tomu chce dalsich 5000Kc na hory,na ockovani atd….Je nejaka moznost,jak se branit?Dekuji za odpoved.

• #14444 Reply

Petr Petr

Pokud matka dětí bude chtít podat žalobu týkající se zvýšení výživného tak tomu asi stěží zabráníte. Následně pokud soud zjistí že došlo ke změně poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného naposledy došlo výživné může upravit. Na výpočet výše výživného žádné oficiální tabulky neexistují, kdy soud bude tedy zkoumat majetkové poměry a výdělky povinného, což znamená že přítele vyzve aby doložil veškeré své příjmy a podle toho rozhodne.

• #14445 Reply

Zdeněk Kavka

Dobrý den,

v roce 2005 jsem podal žádost o rozvod a soud nás rozvedl. Rozvod nebyl zapříčený z mé strany, ale soud nás rozvedl a s tím, že žádný manžel se větší vinou podílí na rozvodu. Bývalá manželka si podala, žádost na výživné na rozvedenou manželku a uváděla nemoci,kvůli kterým nemůže pracovat. já se měl stejné zdravotní problémy a pracuji. soud mě vyměřil výživné v určité výši dle paragrafu, který omezuje výplatu výživného z mé strany pouze při uzavření nového maželství nebo smrti. mám dotaz. Maželce jsem nechal byt v osobním vlastictví a sám platím za moji grasunku, na kterou jsem si vzal pújčku. Bývalá manželka byt prodala a koupila si menší a ještě ji zůtaly paníze. děti jsme spolu neměli. V současné době je v předčaném důchodu a já ji stále platím. Do kdy to bude ?zákon o ničem nehovoří. Já pravděpodobně za 4 měsíce budu nazaměstnaný a stále budu platit.? Za tři roky jdu do důchodu a také budu platit_? a ona je ve stejné situaci

Žádám oradu co mám dělat, abych neplatit.

• #14446 Reply

Zdeněk Kavka

Dobrý den,

v roce 2005 jsem podal žádost o rozvod a soud nás rozvedl. Rozvod nebyl zapříčený z mé strany, ale soud nás rozvedl a s tím, že žádný manžel se větší vinou podílí na rozvodu. Bývalá manželka si podala, žádost na výživné na rozvedenou manželku a uváděla nemoci,kvůli kterým nemůže pracovat. já se měl stejné zdravotní problémy a pracuji. soud mě vyměřil výživné v určité výši dle paragrafu, který omezuje výplatu výživného z mé strany pouze při uzavření nového maželství nebo smrti. mám dotaz. Maželce jsem nechal byt v osobním vlastictví a sám platím za moji grasunku, na kterou jsem si vzal pújčku. Bývalá manželka byt prodala a koupila si menší a ještě ji zůtaly paníze. děti jsme spolu neměli. V současné době je v předčaném důchodu a já ji stále platím. Do kdy to bude ?zákon o ničem nehovoří. Já pravděpodobně za 4 měsíce budu nazaměstnaný a stále budu platit.? Za tři roky jdu do důchodu a také budu platit_? a ona je ve stejné situaci

Žádám oradu co mám dělat, abych neplatit.

• #14447 Reply

Hana Zadražilová

Dobrý den,

prosím pěkně jak se počítají alimenty, pokud je plátce

plně invalidní, ale je zaměstnám. Vypočítavá se částaka pouze z důchodu, nebo i z výplty?

Díky Zadražilová

• #14448 Reply

Jana

Dobrý den.Prosím Vás manželova bývalá manželka chce zvýšit výživné o 1200kč.Dítě je už plnoleté,ale ještě navštěvuje školu a tak žáda jako za něj.Prosím Vás může uspět?Máme dvě děti,vždycky jsme řádně platili.ještě bylo v dopise napsané,že by to chtěla doplatit 2 roky zpátky.To je možné?Děkuji za odpověď.

• #14449 Reply

Petr Petr

Hlavním důvodem pro zvýšení výživného je změna poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného naposledy došlo, kdy pokud soud zjistí že tomu tak je, může výživné upravit.

U plnoletého dítěte lze požadovat výživné jen ode dne podání na soud.

• #14450 Reply

Jana

Děkuji za rychlou odpověď.A ještě jeden dotaz,budou chtít k soudu i můj příjem?A z jakého období?Děkuji

• #14451 Reply

Pavla Ptáčková

Dobrý den

jsem s manželem před rozvodem,soud ohledně dětí již proběhl a děti soud přiřkl matce.Manžel mi nedává žádné peníze a já prostě s penězi nevycházím a musím si půjčovat.Je nějaká možnost jak manžela donutit aby na děti přispíval ještě před rozvodem,protože jsem rozvod podávala v únoru a nevím jak dlouho bude toto martýrium ještě trvat.Manžel se jistě zase odvolá a tím celou dobu ještě prodlouží.

Děkuji za odpověď Ptáčková

• #14452 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, píšete, že opatrovnický soud o děti proběhl, pak by mělo být stanoveno výživné nejen pro dobu po rozvodu, ale i před ním. Pokud výživné, které mu soud stanovil neplatí, pak je nutné ho vymáhat.

Jestli ale z nějakého důvodu nedošlo ke stanovení výživného soudem, pak se nejprve musí podat návrh na jeho určení nebo si nechat schválit dohodu rodičů o výši výživného.

• #14453 Reply

Michaela Šrámková

Dobrý den,

s otcem mých dětí nežiji již 2 roky,vzhledem k tomu,že byl vefin. tísni, ale on i jeho rodina se snažila dětem (8mi letá dvojčata) dát co mohli, bylo výživné stanoveno na 500,-Kč na každé z dvojčat, otec dobrovolně platí 3000,- po vzájemné dohodě. Již rok má novou rodinu, malé děcko, ale ze vztahu přede mnou 18ti letou dceru, na kterou nedávno přestal platit alimenty. Vzhledem k tomu, že děti jsou dvojčata, není možné , aby věci dědili po sobě a výdaje jsou nemalé, navíc vloni začali chodit do školy, a peníze nestačí, každý týden mají v notýsku nějakou platbu, jsem zaměstnaná a chodím ještě na brigádu, ale stejně to nestačí. Je možné, aby mi soud rozhodl o vyšším výživném??? 3000,- které dostávám mi pokryjí obědy dětí a jejich svačiny na měsíc, víc ne. Jakou mám šanci pro své děti získat víc peněz když má teď malé děcko?? Otec mých dětí podniká, ale myslím, že jeho daňové přiznání je min. ne-li nulové. Děkuji za odpověď.

• #14454 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odpovědí na takové dotazy jsou zde nejméně desítky a jsou stále stejné. Rozhodování o výživném je řízení natolik individuální a ve hře je tolik faktorů (které z dotazů nevyplývají), že není možné jasně určit, zda soud výživné zvýší nebo ne.

Pokud se s otcem na zvýšení nedohodnete, pak návrh podat můžete a soud si celou věc vyhodnotí podle předložených důkazů a rozhodne.

• #14455 Reply

Lucie

Dobrý den,

podala jsem žádost o rozvod a ze soudu mi přišla obsílka, co všechno mám doručit. Měla bych donést žalobu o výživné na manželku nebo dohodu. Zajímalo by mě,dle čeho se toto výživné určuje. A zda má cenu podávat žalobu,když manžel platí nájem. Případně jak by měla vypadat případná dohoda (nějaký vzor).

Děkuji Lucka

• #14456 Reply

Lucie

Ještě dodávám, že jsem na mateřské s ročním synem.

• #14457 Reply

Jana MAREŠOVÁ

Dobrý den, rozvedli jsme se 3.3.2008 nespornou cestou.Podle dohody platí otec na dceru ,které je 17.let 3000kč Od září mu skončila vyživovací povinost na starší dítě 18.let.Mé dceři ,která navštěvuje SOU obor kuchař otec nepřispívá na žádné školní pomucky a vybavení pro praktickou výuku ani na internát.Nad ámec výživného otec nepřispívá ničím, jinou vyživovací povinost nemá a žije ve společné domácnosti s přítelkyní.Dcera otce nenavštěvuje. Veškeré výdaje platím já nehledě na to že já platím uvěr na byt a čekám až se jsemnou vyrovná majetkově/on zustal v našem bytě/ jeho měsíční příjem je 15.000 .Chtěla bych se zeptat zda mám šanci na zvýšení alimentu děkuji zy odpověd

• #14458 Reply

Petr Petr

Od března to sice není nijak dlouhá doba, ale zkusit to můžete. Soud věc posoudí a pokud nabude dojmu že došlo ke změně poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného došlo, výživné upraví.

• #14459 Reply

Jiří

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat,jak se vypočítává částka výživného. Měl bych platit na dítě,které se ještě nenarodilo. Potřeboval bych vědět,jak postupovat.

děkuji…

• #14460 Reply

Jana MAREŠOVÁ

Děkuji jen se chci zeptat psala jsem že jsme rozvedený od března ale zapoměla jsem říct že výživné platí od září 2007 je to taktéž krátká doba na zvýšení alimentu. děkuji za odpověd

• #14461 Reply

Petr Petr

Nezáleží na tom jak dlouho jste rozvedení, nebo kdy bylo výživné upraveno. Hlavním důvodem pro zvýšení výživného je změna poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného naposledy došlo, kdy je nutno si uvědomit tu skutečnost, že s věkem dětí rostou i jejich potřeby a náklady na jejich uspokojování (náklady na školní docházku, mimoškolní činnost, koníčky atd.).

• #14462 Reply

Petr Petr

Po porodu, pokud tedy budete zapsán jako biologický otec dítěte, vám vznikne ze zákona vyživovací povinnost.

Její výši vám neřeknu, neboť jednak neznám vaše majetkové poměry a za další na výpočet výše výživného žádné oficiální tabulky neexistují, protože každý případ je jiný. Soud tedy bude zkoumat vašeho možnosti a samozřejmě při určení výživného bude přihlížet i k vašim oprávněným nákladům a potřebám, kdy poté o výši výživného rozhodne.

Dále matka dítěte, která za vás nebude provdána, může jako svobodná matka požadovat příspěvek i na svou výživu a to po dobu dvou let a i příspěvek na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím.

• #14463 Reply

kateřina šímová

Dobrý večer,

mám hned několik dotazů, na které bych ráda znala odpovědi.

Jsem na rodičovské dovolené, mám 2 děti.

S bývalým maželem jsme rozvedeni něco málo přes měsíc.

Rozvod nebyl komplikovaný, byli jsme na všem domluveni. Máme vše sepsáno v dohodách, úprava výživného, majetek atp. Vše sepsáno právničkou a úředně ověřené, podepsané.

Jedná se mi hlavně o to: Mladšímu dítěti budou za 7 měsíců 3 roky a manžel se zavázal krom placení výživného na děti i placením výživného na mě jakožto nevydělávající na RD až do jeho věku 3 let částkou 5 tisíc korun.

Je možné, aby dohodu neplnil, ikdyž se zavázal dohodou? Mohu se nějakým způsobem domáhat placení, když je momentálně pracovně indisponován a nemá již takový příjem, dá se momentální neplacení domáhat zpětně, třeba za pár měsíců?

Jak mám postupovat dále? Prosím poraďte mi.

Protože když nebudu mít důkaz o tom že mi neplatí výživné na papíře, neuznají mi dávky sociální podpory.

Děkuji za odpověď.

• #14464 Reply

Milena

Dobrý den prosím chtěla jsem se zeptat jsem na plném invalidním důchodu manžel pracuje a ještě pobírá částečný inv. důchot jeho příjem je jednou takový jako můj doma spolu jen bydlíme inkaso a provoz baráku platíme stejným dílem. Moje postiženi je takové, že do práce nemohu a mám hodně velký problém vyjit s penězi na celý měsíc. Je manžel povinnén mi přispívat ? Děkuji

• #14465 Reply

Daniel Kalfiřt

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, zda-li mám nárok na vrácení výživného.Před několika dny jsem se dozvěděl od mé bývalé ženy, že má dcera není mé biologické dítě.Toto mi oznámila až po té, co jsem po ní chtěl krevní skupinu naší dcery.Krevní skupinu jsem požadoval, protože jsem absolvoval několik vyšetření ohledně mé plodnosti, protože jsem si chtěl založit rodinu s mou nynější partnerkou.Po výše uvedeném oznámení jsem prodělal operaci, kde mi bylo oznámeno, že jsem neplodný od narození a nebo od prodělání velkého zánětu který jsem prodělal v mých 5 letech.Takže jsem nemohl mít dítě ani s mou bývalou ženou.Má ex manželka je nyní vdaná a já jsem souhlasil s adopcí naší dcery jejím nynějším manželem. Můj dotaz zní, zda-li mám nárok na zpětné vrácení zaplaceného výživného,zda-li můžu podatnávrh na předběžné opatření o zrušení placení výživného a o podání návrhu na finanční odškodnění z citové újmi.Předem dekuji a s pozdraven.

• #14466 Reply

Jana Menšíková

Prosím vás,při zvýšení výživného na manželové plnoleté dítě z prvního bude chtít soud i můj příjem?A pokud ano za jaké období.Děkuji moc Jana

• #14467 Reply

Pavel

Manželka u soudu tvrdí že nepracuje, podařilo se mi však zjistit že ve skutečnosti pracuje v Penny Marketu, oficiálně je však zaměstnaná její matka. Zajímalo by mne, jaký důkaz bude soud v tomto případě akceptovat a jak tedy doložit práci "na černo". Bude pro soud dostačující průkazný materiál od detektivní agentury, případně jak dokázat tuto skutečnost?

• #14468 Reply

Věra Fedorová

Dobry den, po roce a pul me ted manzel opousti kvuli jeho expritelkyni a podava zadost o rozvod, chci vedet jestli mam po rozvode pravo na vyzivne, kdyz teprve budu maturovat, praci nemam a nejsem nikterak zajistena.

• #14469 Reply

Petr Pančocha

Dobrý den.Měl bych na vás dotaz.Z prvního manželství mám 8-letou dceru s kterou se stýkám 1 za 14 dní.Platím na dceru 1500kč výživné.Z počátku jsem platil 2000kč,ale požádal jsem o snížení ze zdravotních důvodů(plný invalidní důchod).Rozsudek zněl 1000kč.Po nějaké době chtěla exmanželka zvýšit,tak jsme se dohodli na 1500kč.Ale nyní chce opět zvýšit.Toto rozmezí je asi 1.5roku.Jsem po druhé ženatý a zatím bezdětný.Je možné,aby si exmanželka takhle určovala alimenty ajakou mám šanci na úspěch při soudním řízení,když jsem plně invalidní zatím jen dočasně jelikož mě čeká posudková komise.Dceři mimo jiné kupuji i jiné věci kromě alimentů.Budou počítat i příjem manželky?

• #14470 Reply

Marek

Dobrý den. Nedávno mi bylo 18,bydlím s matkou. Otec začal posílat výživné tedy na můj účet. A chci se tedy zeptat, jestli jsou ty peníze jen pro mě nebo jestli musím dát celou částku nebo jen část matce. Dohodl jsem se s ní že jí část budu dát… přece jen beru to, že něco projím,atd… Když sem se jí ptal, tak po mě chtěla částku, která představovala 85% toho, co mi otec na účet poslal. Mám jí to tedy dát, nebo ne? Za tuto částku ( vychází to na 100kč týdně…) toho moc nenadělám, jelikož to je jako moje kapesné… Díky moc za radu.

PS: když jsem se chtěl dohodnout, strašně vyváděla…proto píši sem.

• #14471 Reply

Perda Perda

Vašeho muže lituju,asi bude ve stejné situaci jako já.Špatně se oženil.Když jsem vydelával dost bylo vše v pořádku,ted kdyz jsme na tom zdrvaotne spatne,mne manzelka najednou uz po roce nemiluje a odchazi i s dítětem pryč.V době kdy jí nejvíce potřebuju rodinu, především jako duševní oporu.

• #14472 Reply

Jaroslav Ledvina

Dobrý den,

prosím Vás má bývalá manželka podala návrh na zvýšení výživného na dceru v době kdy nebyla plnoletá, v současné době již plnoletosti dovršila. Má právo ji v této věci matka zastupovat, nebo se má k soudnímu jednání dostavit sama?? Mohu sám přestat výživné zasílat k rukám býv. manželky a zřídit účet dceři, kam budu výživné poukazovat ??? Pokud byl podán návrh na zvýšení v prosinci 2008, může požadovat matka doplacení rozdílné navýšené částky za celý rok 2008 zpětné ??

děkuji za odpověĎ

• #14473 Reply

Karel Dlouhý

Když je dcera plnoletá, vystupuje před soudem sama (nebo může dát matce plnou moc).

Ano, výživné již budete poukazovat dceři.

• #14474 Reply

Maruška

Dobry den,nejsem sice pravnicka,ale i z jinych diskusi vim,ze podle zakonu spotrebovane vyzivne neni vratne, takze o vraceni zadat sice muzete,ale jelokiz urcite bylo spotrebovano,tak nic nedostanete. Nemuzete ani poprit otcovstvi, to lze udelat jen do 6 mesicu ode dne, kdy jste se o otcovstvi dozvedel, dale je to uz vyresene jednou provzdy. Jedine pokud byste znal skutecneho otce a ten by mel mnohonasobne vetsi prijmy nez Vy, tak statni zastupitelstvi by to mohlo zvazit, to zastupuje vzdy jen zajmy ditete nikoli Vase.Dale nemuzete ani podat trestni oznameni na podvod a vymahat skodu v souvislosti s tim, jelikoz z pravniho pohledu jednak narozeni ditete neni podvod a jednak dite neni vec(jako napr.pes), ktere Vam nikdo dal za zavedomo nevyhodnych podminek. Jedine co muzete udelat do budoucna snad jen vydedit, ale nezleile dite vydedit nemuzete ani nemuze mu byt dane mensi plneni nez mu nalezi podle zakona. V zletilosti pak podle zakonu o dedeni, tzn. ze kdyby o Vas nejevilo zajem apod.

• #14475 Reply

Maruška

Dobry den!V dubnu jsem podala navrh na svereni ditete do me peci a navrh na rozvod manzelstvi.U soudu o dite bude teprve druhe stani a vyzivne zadam od dubna.Dceri ted bylo 2 roky, jsem na RD do jejich 3 let a nemam zadnou moznost si privydelat(hlidani a soukrome skolky jsou prilis drahe),manzel se odstehoval ze spolecne domacnosti(bytu v mem OV) na konci unora.Od dubna neprispiva nic ani na dceru ani na mne, nedava mi ani na splatky uveru, co jsem brala na sebe, ale v plne vysi mu ho dala na uhradu zavazku z jeho podnikani, zadna dohoda s nim neni mozna.Chtela bych se zeptat zda muzu taky podat navrh na vyzivne na mne taky uz od dubna i kdyz jeste nejsme rozvedeni.Jak by tento navrh mel byt pojmenovan? Manzel urcite bude protahovat soudy, jelikoz nechce abych mu zrusila u sebe trvaly pobyt, misto podnikani a jeste i sidlo jeho firmy. Predem Vam moc dekuji za odpoved!

• #14476 Reply

jana jerabkova

Vazeny pane,pani ziju s pritelem,ktery ma 2 deti soud mu urcil alimenty 5500Kc mesicne jeho byvala manzelka si ted chce zazadat o zvyseni nejmene o 3000Kc.Problem je ze v Ceske Republice nebyl schopen platit tuto castku 5500Kc,tak byl nucen odjed do zahranici aby mohl alimenty platit kazdy mesic.Vse plati pravidelne tak jak ma,ale zvyseni ktere ona vyzaduje je pro nas nepredstavitelne.Prosim o radu,je mozne se nejak branit zvyseni alimentu,pokud otec pracuje v zahranici,deti muze videt jen jednou za rok jelikoz financni moznosti mu neumoznuji navstevovat deti casteji a ani v praci nedostane vice dovolene? Ma nejakou sanci pokud najde opravdu dobreho pravnika,ktery je schopny mu pomoci?Dekuji za vas cas a radu.

• #14477 Reply

jana jerabkova

Dobry den,chtela bych se zeptat jake prava ma otec,ktery ma dve deti,soud mu urcil pred 3 roky alimenty z platu 17000Kc na 5500Kc mesicne.Po rozvodu a urceni alimentu musel odjed do zahranici aby mohl tyto alimenty platit.Nyni pracuje v zahranici 3 rokem,jeho byvala manzelka si zada o zvyseni alimentu nejmene o 2500Kc az ? coz znamena 8500Kc mesicne minimalne,jeho plat je sice o neco vyssi nez mel v CR,ale naklady na bydleni a stravu jsou tu mnohem vyssi.Byvale manzelce se take zvysil plat z udajnych 6000Kc na min. 18000Kc cisteho plus alimenty 5500Kc.Bude brat soudce v potaz i jeji vydelek,nebo jen otcuv,jelikoz pracuje v zahranici a tak si kazdy mysli,ze musi mit velke vydelky.Bez ohledu na to,ze deti diky tomu vidi jen jednou za rok?Kdy se bude moc vratit domu,pokud mu soud znovu urci vysoke alimenty?Predem dekuji za odpoved.J.J.

• #14478 Reply

Maruška

Dobry den,nejsem zadny pravnik,jen pisu na zaklade zkusenosti z okoli a precteni teto a jinych podobnych diskusi.Jednak jelikoz mate vztah pritel-pritelkyne tak vase vydaje pro soud nejsou spolecne v tom smyslu,ze k vam pritel nema vyzivovaci povinost.To,ze otec nemuze navstevovat deti neni duvod k nezvyseni alimentu ba naopak tim padem matka se musi o ty deti starat vice potazmo i vice utracet(napr. kdyby byly obvikend u taty).Jinak pritel na "opravdu dobreho pravnika" ma,ale na alimenty na deti ne?To by snad zarazilo i soudce(soudkyni).Kdyz uz chce byt chudackem at jde k soudu sam nebo zazada si o prideleni verejneho pravniho zastupce.A dale duvodem k nezvyseni by mohla byt zmena jeho pomeru.Kdyby mu napr. pribyli vyzivovaci povinnosti,tzn. kdybyste meli spolecne dite nebo se i vzali a vy byste byla nezamestnana.No a jeste,to ze byvala zena zada o zvyseni o 3tis.,jeste neznamena,ze ji budou automaticky prideleny.

• #14479 Reply

Maruška

K prijmu mazelky soud prihlizi,ale k vydajum,ty taky u soudu doklada.S dokladanim prijmu a vydaju bude spise mit problem pritel.Je mozne,ze mu to nakonec vypocitaji z prumeru(dany druh praci,vek a praxe) a prumerne vydaje v miste trvaleho bydliste.Do se CR muze vratit kdykoli a jit treba na pracak.Bude mit problem,kdyby neplatil vyzivne.Jednak vyzivne ma exekucni titul tzn. ze manzelka pokud vi o nejakem jeho majetku tak exekutor ho muze zabavit a jednak neplaceni vyzivneho je taky i trestni cin(zanedbani povinne vyzivy nebo tak nejak).Jinak dejte pozor na to,ze se od 1.7.09 meni pravidla pro dorucovani soudnich obsilek (urcite o tom neco najdete na internetu),takze pritelovi se vyplati si zridit datovou schranku,aby mohl aspon nejak na vse reagovat nebo vubec vedet o zalobach, rozsudcich apod.

• #14480 Reply

jana jerabkova

Dobry den,dekuji za odpoved.Mozna jsem se spatne vyjadrila v mem poslednim clanku.Jak uz jsem psala ziji s pritelem,ktery ma dve deti a byvala manzelka si ted zada o zvyseni vyzivneho.Problem je,ze u rozvodoveho rizeni mu byli prideleny alimenty 5500Kc jelikoz z nej udelali podnikatele,presto ze pracoval na ziv.list a jeho prumerny plat delat 17000Kc.Nyni pracuje v zahranici a tak si byv.manzelka mysli ze jeho plat musi byt vysoky ( ze je milionarem)a proto si zada o zvyseni alimentu.Pri prvnim stani nemel pravnika ani nikoho,kdo by ho zastupoval,ted se k soudu dostavit nemuze,ma jen 10dnu dovoleny a prisel by tu o prac.misto a ani penize na dobreho pravnika.Nehraje si na zadnou chudinku,pokazde kdyz jede domu na dovolenou priveze detem spoustu darku,ktere by doma nikdy koupit nemohl,to nepocitam penize ktere jim dava k naroz.,svatku,vysvedceni.Presto je to stale malo a na vic byvala manzelka vse zapre.Chce se nejak branit jelikoz pak uz detem nic koupit nemuze a zase bude ten spatny.

• #14481 Reply

jana jerabkova

Dobry den,chtela jsem se zeptat jestli nekdy maji tatove,otcove sanci uspet u soudu, (ohledne zvyseni vyzivneho)nebo jestli vzdycky vyhraje matka,protoze se stara o deti.Nikdy bych nebyla proti,kdyz si o zvyseni alimentu zadala matka,ktera se stara o sve deti,musi platit vysoky najem,chodit do prace a jeste premyslet jak uzivi sve deti.Ale pokud o zvyseni zada matka,ktera zije se svou matkou v baraku se zahradou a bazenem,nemusi platit najem a jeji mesicni prijem s alimentama cini 23000Kc a neustale chce vic a vic to mi nejde pod kuzi.Ma nekdy chlap,kteremu nevyslo manzelstvi sanci na normalni zivot a treba si zalozit novou rodinu?Ja deti nemam a diky teto situaci jen tak mit nebudu.Bohuzel uz mi neni dvacet,abych si mohla rict mam cas…..Dekuji za odpoved

• #14482 Reply

Maruška

Jen anych to uvedla spravne,podnikatele z nej nikdo nedelal,kdyz pracoval na ZL,tak byl OSVC a totiz "podnikatel".:-)Plat taky nemel,to mu vypocitali prumer z danoveho priznani.Pracuje ted v zahranici na smlouvu nebo je i nadale OSVC v CR a podava danova priznani?Soud bude predevsim vychazet zrejme z nich.Pokud si cinnost neukoncil a nepodava danova priznani,tak to muze mit problemy is financnim uradem pak,navic bude zrejme mit dluhy na zdravotnim a socialnim pojisteni.To,ze kupuje darky,dela to dobrovolne a je to nad ramec vyzivovaci povinnosti.Pokud mate od darku ucty,tak je to dobre.Prjimy ze zahranici mohl by pripadne soud prepocit podle kurzu.V kazdem pripade at se radsi spoji se soudkyni(soudcem),co to ma na starosti a domluvi se.Treba mu umozni podat potrebne vypovedi u nejakeho zastupitelskeho uradu v zahranici(zalezi na tom kde taky jste).Jinak jeste samozrejme mate moznost zaslat i pisemne vyjadreni k zalobe a prilozit mu uredne prelozene kopie prijmu a vydaju pritele.

• #14483 Reply

Maruška

Ale to taky maji sanci uspet,to byste se divila kolikrat uspeji opravdovi "velke podnikatele" oproti zenskym,co to fakt potrebuji(viz hafo diskuzi).Na normalni zivot ma sanci kazdy,jen si taky musite i vy uvedomit,ze jste ve vztahu s muzem,co uz ma vyzivovaci povinosti,ktere nikam nezmizi.Taky nevite co vsechno matka musi platit treba i matce za bydleni.O to nejde.Vyzivne na dve deti ve vysi 5,5tis,neni nejak prehnane,spise obvykle(zalezi taky na regionu a veku deti).Branit se muzete jedine tim,ze prokazete prijmy a vydaje otce deti,v potaz se berou pouze vydaje na bydleni(najem,energie,povinne poplatky,zadne telefony apod.)P.S.Jinak se predstavte taky na chvili v situaci kdybyste zustala a i s jednim ditetem od Vaseho pritele a dostala na vyzivnem 2,75tis.,zda by Vam to vystacilo na pokryti vydaju samotneho ditete.Taky k tomu prepoctete pomernou cast vydaju na bydleni…

• #14484 Reply

jana jerabkova

Dekuji za odpoved,ja vim,ze to neni v dnesni dobe jednoduche starat se o dve deti,ale myslim si,ze pokud se nekomu rozpadne manzelstvi at ji nebo jemu ma stale pravo na to zacit znovu.Ona nezustala sama,ma pritele a matce zadny najem neplati.Vim,ze chce pro deti to nejlepsi,ale myslim ze by si kazdy mel uvedomit,ze penize nejsou vsechno,proc musi mit dcera pocitac v pokojicku,kdyz ho ma v obyvaku?obe deti maji znackove veci a jejich naroky stoupaji.Ona pro ne chce dost vysoky standart,jelikoz to vidi u sveho bratra,ktery je podnikatel,je rozvedeny a plati vysoke alimenty a muze detem koupit cokoli….Jenze uz nedokaze pochopit,ze kazdy nemuze byt podnikatel a vydelavat miliony…Muj pritel se na deti nikdy nevykaslal a nevykasle,ale bohuzel bude stejne stale ten spatny,protoze nikdy nebude moc koupit to co oni chteji.Dekuji za vas cas a odpoved.

• #14485 Reply

Maruška

Dobry den,vim ze moje odpovedi zneli zaujate.To jen kvuli tomu,ze muj manzel patri k tym "velkym podnikatelum" s milionovymi auty a nulovymi danovymi priznanimi,ktery na dite nedava ani korunu a soudy o dite jen protahuje,takze se nemuzu ani dockat rozvodu a uz vubec ne vysporadani SJM.Jinak jeste dalsi vec-pokud exmanzelka pritele zije ve spolecne domacnosti s pritelem,tak muzete zkusit soudu navrhnout aby byl prozkouman i jeho prijem,ale pozor,aby i ona nenavrhla zkoumani Vaseho.Jinak opakuji abyste obstarali veskere smlouvy a doklady,prokazujici prijmy a vydaje.A jeste jedna vec(zrovna dnes mi to rekly u soudu),ze prumerny cisty prijem v Praze je treba 15-16tis. a na deti davaji max. 30-40%, takze podle tohoto propoctu je to cca 6tis. Zkouseli jste se s exmanzelkou nejak dohodnout? Treba ji postaci zvyseni jen o 500(pokud to nebude velka zatez pro vas),zkuste ji rict at promluvi s pravnikem a myslim,ze ji takovou dohodu doporuci prijat.

• #14486 Reply

Jana Vášová

Dobrý den,

žiji s rozvedeným mužem uzavřeli jsme sňatek, bude se můj příjem a můj hmotný majetek započítávat do základu pro vyměření výživného, které partner platí na své zletilé dítě z předchozího manželství. Bývalá manželka ale požaduje zvýšení výživného a jelikož toto by už bylo nad rámec jeho výdělku, bude se výživné počítat i z mého majetku! Já jsem (a v tomto případě bohužel) 32 let tvrdě pracovalka na své kariéře, vzdělávala se při zaměstnání a odpírala si spoustu věcí a dosáhla tak poměrně úspěšného postavení a také výdělku. Vše jen vlastními silami…

• #14487 Reply

Linda Poláková

Dobrý den. Rozvádím se a manžel vyhrožuje různými věcmi,mimo jiné tím, že bude požadovat na sebe výživné, protože se mu snížila tím, že není se mnou, životní úroveň. Nežijeme spolu ve společné domácnosti několik měsíců. Mám dvě děti, svěřené do své péče a platím nájemné v bytě. Rozvádím se proto, že nebyl schopen finančně zabezpečit rodinu ač mu v tom nic nebránilo.O vše jsem se většinou finančně musela starat sama a mít i několik prací a vydělávala jsem za dva. On byl většinu času na Úřadu práce, případně pracoval, ale práce mu opakovaně nevyhovovala, tak dal ve zkušební době výpověď a onemocněl několikrát v ochranné lhůtě. Navíc se v jednom období tajně zadlužil, což později vyšlo najevo – měl problém s automaty. U poslední práce vydržel rekordně již rok, ale v součsné době je ve stavu dlouhodobě nemocných. Je možné, aby v případě, že by na sebe požadoval výživné mohl uspět? Děkuji za odpověď.

• #14488 Reply

Dušan Rezbárik

Dobrý večer rád bych se přidal k debatě zda je možné aby otec který pravidelně přispívá na výživné svejch dcer mohl vyhrát u soudu. Moje první žena mně zažalovala ohledně navýšení výživného na kterém jsme se před lety dohodli. Vše popřela a podle mně to stejně dělá proto že dcera starší (máme spolu dvě dcery) – dnes již zletilá před rokem od ní utekla a bydlela u mně skoro 10 měsíců, pak to všechno začlo)i když je ted u ní zpátky a jde na vysokou, tak potřebuje prachy. Ona má novou rodinu – manžela a s ním dítě, chtejí stavět dům, má prokázaný měsíční příjem skoro jednou tak větší než já a navíc ja mám další 4 vyživovací povinnosti. Avšak soud rozhodl i tak v její prospěch u nezletilíé a navíc ze zpětným dorovnáním jako penále s prodlení. Odvolal jsme se ke kraj.soudu avšak i tak mi bylo doručeno usnesení o strhávání srážek u zaměstnavatele , a přesto že je podané odvolání a ja pořád platím starou částku. Začíná to mít dopad na mou nynější rodinu. Co dělat ? děkuji

• #14489 Reply

Markéta S.

Dobrý den,

můj dotaz se týká výživného v době, kdy dítě není u matky, ale staráme se o něj sami. Dítě je v péči matky a přítel na něj posílá měsíčně alimenty. Jak je to s platbou v případě, že je dítě celý měsíc (nebo i déle) u nás (a my máme další výdaje – např. školka apod.). My musíme platit nejen naše výdaje za školku, atd. ale ještě jí navíc poslat výživné? Které ale nepoužije na výživu dítěte, ale pro vlastní spotřebu? (má nějaké dluhy). Děkuji za odpověď.

• #14490 Reply

Marcela Višňovská

Jsem matkou dvou nezletilých dětí ve věku 10 a 14 let.Rozvedená od roku 2005.Otec dostal soudně nařízené výživné: na dceru 2000kc,syna 1500kc.Neplatil,tak jsme se ústně dohodli na střídavé péči.Dostala jsem se do tíživé situace.Nezaměstnanost.Nyní děti k otci posílám jen na víkend.Důvodem změny-špatný vliv a výchova ze strany otce.Alkohol.Nezaměstnanost chci řešit vzděláním.Jít studovat.Dcera za půl roku půjde také.Prosím poraďte jak mám postupovat ohledně vyživovací povinnosti ze strany otce k nám.S otcem dětí není kloudná řeč.Všecho majetku jsem se vzdala v jeho prospěch.Předem velice děkuji za radu.

• #14491 Reply

Lenka Pápaiová

Dobrý den, je pravda, že pokud by bývalý manžel přišel o práci mohl by požádat o to abych ho živila já??Díky za odpověď

• #14492 Reply

Natasa Paul

Dobrý večer přítel má dceru a nemá určené soudem alimenty. Ale teď by chtěl, aby mu soud určil výši alimentů. Ale nevíme ak sepsat žádost. Mohl by mi prosím někdo poslat vzor jak to napsat? Děkuji moc Nataša

• #14493 Reply

ivana maidlova

Dobry večer-jsem matka dvou dcer ve věku-17 a 13 let.S otcem dcer jsem pouze žila a nebyli jsme manžele-v roce 1998 jsem poprve zažadala o prvni soudni výživne ktere jsme si tenkrat domluvili s otcem dcer na obě 1500kč.Jelikoz přestal pracovat dostavala jsem jako svobodna matka vyzivne od OU Sokolov-jelikož on neplatil tak jsem podala trestni oznameni-šel na 8.mes.do vezeni -Výživne i nadale neplatil-ja se mezi tim z otcem dcer rozešla a přestehovala jsem se do Chebu.Tam jsem si v roce 2005 zažádala o zvíšeni vyživného.Bylo mu určeno 2500kc měs.Tuto častku jsem take ani jednou neobdrřela.Otec byl uz dodnes trikrat ve vykonu trestu za totež,ale do dnešniho dne dluži svim dceram už částku-200.000kc-a ja nevim jak z něho tyto penize,ktere bych rada dala svim dětem dostat-Jelikož otec nepracuje a nema žadny movity majetek-Chtěla bych se zeptat zda mohu podat exekuci na jeho matku,u které dodnes bydlí-ta ma jen duchod-už nevim co jinyho.Prosim porad te mi-předem moc děkuji Ivka z chebu

• #14494 Reply

Milan Zeman

Na jeho matku exekuci podat nemůžete, za dluhy si odpovídá každý sám ( s výjimkami typu SJM). Můžete ovšem podat k soudu návrh na určení vyživovací povinnosti mezi ostatními příbuznými, což mi ovšem přijde nemorální.

• #14495 Reply

ivana maidlova

Dekuji za Vaší odpověd-ale ja jsem diky jeho neplaceni take ve finančni tísni a to na co jsem se ptala bylo pouze ze zoufalstvi,jelikož už nevim jak z něj jinak ty dlužné alimenty dostat.

• #14496 Reply

Tereza Havelková

Můžete podat k soudu návrh na určení výživného matce otce vašich dcer, jestli on nemůže své vyživovací povinosti dostát, neboť vyživovací povinnost pak přechází na předky. Na rozdíl od přispěvatele p. Zemana mi to nepřijde nemorální. (jestliže jej matka i v jeho věku stále živí, pak mám za to, že může poskytnout pár stovek na výživu svých vnuček) Rozdíl je v tom, že prarodiče nejsou povinni poskytovat vnukům výživné v takové výši jako rodiče, ale jen jako "nutnou výživu". Tedy vyživovací povinnost prarodičů k vnukům je limitovaná a mnohem nižší než rodičů k dětem. Jinak podotýkám, že odpovědnost za výběr otce, který není schopen své děti uživit, leží vždy na matce. Pokud otec dětí nemá příjmy, je nad slunce jasné, že z něj nikdy nic nedostanete, můžete ho tak akorát stále posílat do výkonu, ale tím docílíte jen toho, že on bude mít záznam v RT a do práce ho pak skutečně nikam nevezmou.

• #14497 Reply

Otto Štefánek

Dcera ukončila střední školu a nedostala se na vysokou školu. Od září nastupuje do jazykové školy. Výuka probíhá pouze v 3 hodinových odpoledních kurzech a to jenom jednou týdně. Mám povinnost platit dále výživné?

• #14498 Reply

Zdeňka Lokajová

Dobrý den,za půl roku mi bude 18 a měla bych důležitý dotaz.Byla jsem v péči matky,ale momentálně je žádost na soudu,abych přešla do péče otce.Mám ještě sestru (13)a je v péči matky.Mamka má přítele a bydlí spolu,ale nejsou manžele.Otec má také přítelkyni,ale chcou se vzít.Tak bych chtěla poprosit o radu co se týká výžvného na sestru pokud se otec ožení.Existuje nějaká smlouva nebo nějaký zákon,který umožňuje aby otec a jeho přítelkyně měli oddělené platy po svatbě a aby to soud nebral jako společný příjem? Jedná se o nálehavou radu.Předem děkuji za odpověď

• #14499 Reply

Milan Zeman

Po svatbě vznikne SJM, do kterého příjmy automaticky spadají. Toto lze vyloučit sepsáním smlouvy ve formě notářského zápisu, kterou se SJM zúží. Lze provést zúžení až na věci, které tvoří vybavení společné domácnosti. Více Vám sdělí kterýkoliv notář.

• #14500 Reply

Stanislava Manuela Iliakopoulou

Dobry den, i prestože od uveřejnění Vašeho dotazlo ubehlo více než 6 let, dovoluji si Vam na mě zaslat kontakt – svozilova@seznam.cz, pusobim jako advokatka v Recku, a mohu Vam pri reseni soucasnych problemu poradit.

• #14501 Reply

Lenka Nováková

Prosba o radu.

Dobrý den, mám problém s vypořádáním majetku se svým manželem. Rozešli jsme se v dubnu. Manžel pracuje jako realitní makléř a podařilo se mu měsíc po rozchodu koupit za naše peníze na jeho rodiče byt 2+1 za neuvěřitelně směšnou sumu 250 000. Podařilo se mu získat byt od psychicky labilního chudáka, který mu to prodal za tuto neuvěřitelnou sumu, ale novými majiteli jsou manželovi rodiče, kteří byt pronajímají.

Další problém jsou alimenty na děti. Manžel jako makléř momentálně vydělává málo peněz, ale jeho hlavní obživou jsou příjmy černé – z fušek. Je původní profesí malíř – natěrač a načerno si vydělá velice slušné peníze, které však nelze prokázat.

Chrání stát obyčejné slušné ženy, které pracují a pravidelně přiznávají všechny příjmy, před muži, kteří obcházejí zákon? Podotýkám, že výhodnou koupí bytu si vydělal 750 000, protože byty 2+1 v naší lokalitě stojí asi 1 000 000 a malováním na černo si taky měsíčně vydělá 20 000. Jak dostat spravedlnosti? Díky za pomoc

• #14502 Reply

PAVEL LANČ

DOBRÝ DEN.S MANŽELKOU MÁME TŘI DĚTI,JSME MANŽELÉ 7LET.MAME PŘEDMANŽELSKOU SMLOUVU NA BYT KTERY MĚLA MANŽELKA VE SVÉM VLASTNICTVÍ PŘED UZAVŘENÍM MANŽELSTVÍ.POTE JSEM BYT S MANŽELKOU PRODAL KOUPIL JINY A TO SAMÉ JSEM UDĚLAL NĚKOLIKRÁT.PŘED ROKEM JSEM POSTAVIL BARÁK.NYNÍ JSEM TŘI MĚSÍCE OD RODINY,PROTOŽE MANŽELKA MÁ NOVEHO PARTNERA A Z BARÁKU MĚ VYHODILA.CHCI SE ZEPTAT JDYŽ HODNOTA PRVNÍ NEMOVITOSTI BYLA 1700000 A NINÍ HODNOTA BARÁKU JE CCA-7000000 JESTLI MÁ NÁROK NA NĚJAKÉ VYROVNÁNÍ.PO CELOU DOBU MANŽELSTVÍ JSEM HLÁŠEN U RODIČU.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.PAVEL LANČ

• #14503 Reply

Karin Habetová

Jsme před rozvodem a zatím není podaná ani žádost. Ale manžel si nechává celou svoji výplatu a dělá problémy s placením na děti, vše protahuje. Na mladšího syna 11 let nechce dát víc než 2350 (má aktivitu ve sportovním oddíle a v hudebním, hraje na nástroj), na staršího vysokoškoláka 4000. Ale ještě nedal nic. Podotýkám že průmerný plat má asi 30000. Jsou to adekvátní částky ? Mám s ním sepsat dohodu aby je dodržoval. Má právo si mzdu ponechávat, když jsme ještě manželé ? Prosím o radu. Díky

• #14504 Reply

Zuzana Valchařová

Jak je to s výživným po maturitě?

• #14505 Reply

alik lilik

Dobrý den chci se zeptat manžel odešel z společné domácnosti s tím mam 14 letého syna můj plat je 10 000,- jeho plat je 28 000,- jelikož jsem ještě nepodala o výživné s manželem jsme se nemohli dohodnout o výživném.Chce mi přispívat tyhle částky na mě 2000,- a na syna 4000,- mám dost finančním krizi jelikož byt a inkaso mi dělá celý můj plat prosím napište mi kolik tak můžu žádat na výživné před rozvodem jak na syna tak i na mě.Jsou bezplatní advokáti když chci sepsat výživné ?

Předem Děkuji za odpověď

• #117613 Reply

Tothyevade

Cialis Dudas Cialis Et Sport Cialis Soft Generico 20 Mg cialis Cytotec Vaginal Cialis Da Disturbi Canadain Drugs worldwide pharmacy kamagra Where To Order Fedex Macrobid Furadantin Minnesota Decadron Canada Post Propecia Side Effects Custom Cialis Giornaliero Generico Online Pharmacy With No Prescription generic viagra Priligy En Farmacias Similares Keflex For Bv Cheap Tadacip Uk Viagra Pfizer Generika kamagra 100 mg on line Online Propecia Prescription Drugs Propecia Schmerzen Allegery To Amoxicillin And Clavulante Potassium Super Kamagra Cialis generic viagra Will Cephalexin Treat Syphilis

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Výživné mezi rozvedenými manžely‘
Informace o uživateli: