Diskuze ke článku ‚Vyživovací povinnost rodičů k dětem‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Vyživovací povinnost rodičů k dětem‘

Zvolené téma obsahuje celkem 696 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Barbora Minová a poslední změna je stará 3 roky, 6 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #22585 Reply

  Petr Bojer

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na to,když mi bylo soudem určené výživné ve výši 1000kč. a manželka napožadovala tuto částku, ale menší na které jsme byli dohodnuti doposud! Nyní po mě požaduje doplacení dluhu, i když jí platím pravidelně každý měsíc! Dluh činí za rok zhruba 3200kč. Vyhrožuje, když to nesplatím do měsíce, že podá exekuci! Je možné, aby to vymáhala exekučně? Děkuji za odpověd.

 • #22587 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  řiďte se čistě jen rozhodnutím soudu, tj. vydaným rozsudkem. Pokud je pravomocně rozhodnuto, že výživné činí 1.000,- Kč, musíte hradit tuto částku bez ohledu na to, co manželka u soudu navrhovala a to ode dne stanoveného v rozsudku. Pokud je v rozsudku zároveň stanovena povinnost doplatit dluh na výživném, je zde rovněž uvedeno jakým způsobem tak máte učinit.

  Pokud nebudete hradit to, co Vám uložil soud rozsudkem, může manželka nejen vymáhat dluh exekučně, ale může i podat trestní oznámení, neboť by se jednalo o trestný čin.

 • #22588 Reply

  Petr Bojer

  DObrý den, chtěl jsem se ještě zeptat na věc "zřeknutí se syna".Jak by vypadalo po zřeknutí se mého syna, moje výživné, které je soudem určeno v částce 1000kč? Duvod meho zreknuti je styk mym synem1 krat za rok.s pozdravem dekuji Petr Bojer

 • #22589 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  syna se nemůžete zřeknout; to nelze. Můžete max. podat prostřednictvím nejvyššího státního zástupce návrh na popření otcovství.

 • #22590 Reply

  Petr Bojer

  DObrý den, chtěl jsem se ještě zeptat na věc "zřeknutí se syna".Jak by vypadalo po zřeknutí se mého syna, moje výživné, které je soudem určeno v částce 1000kč? Duvod meho zreknuti je styk s mym synem1 krat za rok a to, že žije v nové rodině, s novým manželem mojí bývalé ženy. Říká mu "tati" a mají spolu dobré vztahy. Děkuji za odpověd.

 • #22591 Reply

  Petr Bojer

  Je tedy možné požádat o zrušení výživného, ohledně takovéto situace s mým synem?! Prakticky mezi námi není žádný vztah, otce se synem! Děkuji

 • #22592 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Vy to nechápete, nemůžete se ani zříci syna ani nemůžete "zrušit" výživné. Je lhostejné, že mezi sebou nemáte žádný vztah. To prakticky nikoho nezajímá.

  Pochopte, že pokud jste jednou v jeho rodném listě uveden jako otec, máte své povinnosti a jednou z nich je hrazení výživného.

 • #22593 Reply

  Radka Coufalová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, co mám dělat, když jsem podala tr. oznámení na mého exmanžela za neplacení výživného. Soud proběhl, ale v rozsudku bylo uvedeno, že jelikož je můj exmanžel odsouzen za podvod a jeho trest je delší, než by byl trest za neplacení výživného, tak je věc odložena. O zaplacení dlužného výživného ani slovo. Jedná se cca o 70 tis. Kč. Když byl exmanžel ve výkonu trestu, tak mi výživné chodilo, ale ne ve výši, která je určena soudem. Po té, co ho propustili, tak opět přestal platit. Jelikož je v podmínce, tak za něj občas pošlou peníze rodiče, abych nemohla podat tr. oznámení. Jakým způsobem mám bojovat o dlužnou částku z minulých let? Děkuji za odpověď.

 • #22594 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v těchto případech vždy říkám, že trestní oznámení je sice pěkná věc a člověk může mít pocit satisfakce, ale to je obvykle tak všechno. Dlužné výživné to málokdy vymůže. Proto doporučuji obrátit se spíše na exekutora, který ho sice nezavře, ale udělá vše pro to, abyste své peníze dostala zpět.

 • #22595 Reply

  Iveta

  Dobrý den.Soudem mi bylo zvýšeno výživné a exmanžel přestal od té doby platit s tím,že má předplaceno.Posílal dříve z vlastní vůle místo 500 Kč,které byly určeny soudem ,1500 Kč a teď se ohrazuje tím,že má předplaceno. Tvrdím mu,že to byla jeho dobrá vůle.Jak z něj peníze dostanu,když legálně nepracuje,mohu na něj poslat exekutora,když je vše napsáno na jeho manželku?Nebo mám podat trestní oznámení,už jednou dostal za neplacení výživného podmínku.Děkuji Iveta.

 • #22596 Reply

  Bára

  Dobrý den!Měla bych dotaz…Jsme s manželem 4 měsíce rozvedení(zatím bez majetkového vyrovnání).Odešla jsem před 14 měsíci se třemi dětmi z rodinného domu postaveného za našeho manželství(cena domu cca 4,5 mil.)Manžel stále bydlí v tomto domě.Neplatí mi soudem stanovené výživné,chystám se podat žalobu.Chci se zeptat,zda při případné exekuci se bude exekuovat náš společný majetek(podotýkám,že nejsme majetkově vyrovnáni).Doplatím na to i já???Vždyť by se exekuce týkala i mého majetku!Děkuji

 • #22597 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, není možné zde určit jakou formou bude exekuce probíhat. Kdyby se jednalo o nařízení srážek ze mzdy bývalého manžela nebo o obstavení účtů v bance, tak by se Vás to nijak přímo nedotýkalo. Kdyby měl být postižen majetek, tak by se muselo striktně rozlišit, co je výlučným vlastnictvím manžela a co je ještě nevypořádané z doby existence společného jmění manželů. Můžete zajít přímo k exekutorovi. Jestliže si ho zvolíte pro vymáhání, mohl by Vám poradit se sepisem podání na soud a zároveň by Vám poskytl informace, jakým způsobem by postupoval. Jestli je manžel řádně zaměstnán, pak by mzdové srážky nebo příkaz k výplatě z účtu u pěněžního ústavu byly patrně zvoleny na prvním místě.

 • #22598 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže máte pravomocný rozsudek, ve kterém je uvedeno, že má platit výživné v určité výši a nečiní tak, není žádné jeho prohlášení o "předplaceném" výživném nijak právně podstatné. Návrh na nařízení exekuce samozřejmě podat můžete. Nejvhodnější způsob vymáhání pohledávky pak bude hledat sám exekutor. Pokud jde o trestní oznámení, pak je otázkou, jestli jím něčeho dosáhnete. Aby bylo toto trestní oznámení vůbec účinné, musí se jednat o neplacení výživného alespoň po dobu 6 měsíců. Vy však uvádíte, že část peněz posílá, což by patrně vedlo k tomu, že by nebylo shledáno naplnění skutkové podstaty TČ zanedbání povinné výživy a stíhání by bylo odloženo.

 • #22599 Reply

  Václav Čech

  dobrý den, rád bych se informoval na možnosti neplacení-placení výživného na zletilého syna, kterému bude letos 27 let – muj syn po ukonceni SPŠ s maturitou, nastoupil na VŠ, kterou ještě v prvním semestru ukončil, po-té nastoupil na civilní vojenskou službu; dále nastoupil do pracovního poměru a to u dvou zaměstnanců a jelikož se mu práce nelíbila, vždy jí ukončil ze své strany a rozhodl se znovu studovat – já jsem ho podporoval ve studiu až do jeho věku 26 let na částce, kterou on sám uznal za dostačující, nic méně mne ani neinformoval o svých studijním výsledcích, tak jsem se rozhodl, jak již výše uvádím ho dále nepodporovat a on mne nyní žaluje o výživné. Proto bych se rád informoval, zda jsem povinnen nadále výživné platit či nekoliv – děkuji Čech Václav

 • #22600 Reply

  Berta Nováková

  Totální selhání ve výchově!!! Synáčkovi se nechce makat, ale čas na to, aby na vlastního tátu podal žalobu, si najde… Tak takovýmu spratkovi bych lupla pár po hubě a šmitec. Žádné peníze! V tomto věku přece není možné, aby nebyl schopen se o sebe postarat. Tatínku, zamyslete se, kde se stala chyba – on už asi lepší nebude. A až mu jednou skončí škola, nejspíš se bude povalovat na pracáku :-(

 • #22601 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obecně se příprava na budoucí povolání považuje za dobu, kdy dítě není schopné se samo živit, a náleží mu právo na výživu od rodičů. Je-li studium přerušeno, dítě vydělává, ale pak se znovu vrátí do školy, vyživovací povinnost se obnovuje. Ve Vašem případě to však není tak jednoznačné. Opakovaný nástup na VŠ a trvání alimentační povinnosti bude posuzovat soud s ohledem na konkrétní okolnosti celého případu. Vy by jste mohl podat protinávrh požadující naopak zrušení vyživovací povinnosti. O Vaší povinnosti tedy bude rozhodovat soud. Jaké toto rozhodnutí bude nelze předem stanovit.

 • #22602 Reply

  Berta Nováková

  Jasná zpráva, tady neni co řešit! Přece kvůli jedné zatoulané spermii nebudete přicházet měsíčně o celý litr… v přepočtu na pivo a cíga je to nepředstavitelná ztráta!

 • #22603 Reply

  Václav Čech

  bohužel jsem si myslel, že jsem ho vychoval, tak jak to nejlépe šlo :-(((

 • #22604 Reply

  Václav Čech

  Děkuji za Vaší odpověď. V.Č.

 • #22605 Reply

  A. H.

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda-li se alimenty vypočítávají z čisté mzdy nebo z hrubé mzdy a zda-li se do tohoto výpočtu započítávají měsíční odměny, bonusy, které jsou každý měsíc jiné a také je dotyčný nemusí mít vůbec?

  A ještě bych měla jednu otázku, je možné, aby manželka požadovala po manželovi výživné na dítě zpětně, od doby, kdy on jí sdělil, že se s ní chce rozvést, pokud ještě nejsou manželé rozvedeni a manželovi nebylo určené výše výživného, zatím manželé žijí v jedné domácnosti?

  Předem děkuji.

 • #22606 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, výživné na nezletilé dítě lze požadovat až 3 roky zpětně. Vaše osobní ani bytové poměry na to nemají vliv. Žádný konkrétní způsob výpočtu výživného stanoven není. Musíte předložit potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Je však logické, že odvody, které jdou z hrubé mzdy státu, může soud těžko zahrnout do základní částky pro stanovení výživného.

 • #22607 Reply

  Magda Kourova

  Dobrý den.Rozvádím se s manželem,který pracuje v SRN a jelikož byl málo doma,objevil se mém životě jiný muž.Manžel má čistý příjem 40000,-Kč a já 11000,-Kč. Máme 3 děti ve věku 17, 14 a 7, které zůstanou v mé péči. V jaké výši budu mít nárok na výživné ? Děkuji

 • #22608 Reply

  A. H.

  Děkuji za odpověď. Zda-li jsem dobře pochopil, tak alimenty se tedy vypočítávájí z čisté mzdy, ze základu? Do jejich výpočtu nejsou započítané mimořádné odměny, bonusy? Jak je možné, že alimenty lze požadovat zpětně 3 roky, když manželé spolu žijí v jedné domácnosti a nikdo nemůže dokázat, zda-li manžel manželce na dítě přispívá nebo ne?

  Ještě bych se chtěla zeptat, jak stáhnout žalobu, která již byla podána, zda-li může ten dotyčný který ji podával a nebo musí pouze prostřednictvím advokáta, který má plnou moc?

  Předem děkuji.

 • #22609 Reply

  Pavla Gajova

  Dobry den mam dotaz mam v 17,5 letech jsem zjistilaže ma dcera bere drogy a chodi za skolu,po veskerych domluvach slibila ze prestane a bude chodit do skoly domluvili jsme se na podminkach i na penezich,nasla si chlapce a zjistila jsem ze dcera zivi i toho kluka a s drogama neprestala a kupodivu opet nenastevuje skolu tak jsme se pohadali kde jsem ji odmitla v tomhle pripade prispivat na vyzivu ale hlavne na drogy a nebudu nikoho dalsiho zivit,podotykam dceři letos v unoru uz bylo 18 let,mam dalsi dve deti syna 15let ma sice manzel u sebe a ja mam dalsi dceru 5,5 let u sebe kde jsme si stanovili dohodou vyživne ve vysi 10 000,-kc.Dcera me vyhrozuje ze me da k soudu ze ji musim přispivat na vyzivu,,,, Podotykam rada ji pomužu ale lumparny podporovat nehodlam a ke vsemu si dovolila na me vztahnout ruku porad Te mě jak se mam zachovat a zda muže v tomhle připadě člověk platit vyživne

 • #22610 Reply

  Pavla Gajova

  Ještě jsem zapoměla dodat že jeji otec ma platit 450,-kč a od jejiho narozeni nezaplatil ani korunu,

 • #22611 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  kdybyste si přečetla všechny dotazy věnující se této problematice, zjistila byste, že na takový dotaz Vám jednoduše nikdo neodpoví. A pokud ano, je to naprosto bez záruky a jen odhad. Uvidíte, jak rozhodne soud.

 • #22612 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  spíše mě překvapuje, že jste překvapená, že dcera na Vaše domluvy nedala. To jste přeci musela očekávat.

  Zde je místo pro odborníka a ne pro rodičovské domluvy, které obvykle takovou situaci jen zhorší.

  Pokud studuje a nevydělává si, jste povinna jí poskytovat výživné. Když jí nebudete nic dávat, je pravděpodobné, že její žaloba u soudu bude úspěšná.

  Obraťte se na odborníka (psychologa apod.), co dělat.

 • #22613 Reply

  Marie

  Dobrý den,

  manžel podal žádost o zrušení placení výživného na jeho zletilou, 22-letá dceru, která od 1.9.2006 pracuje u Okresního soudu jako soudní zaměstnanec.Pro zvyšování své kvalifikace studuje na Justiční akademii v Kroměříži.Od soudu jsme obdrželi vyrozumění, že tuto záležitost předávaji k Okresnímu soudu, kde dcera pracuje. Dále jsme obdrželi vyjádření od dcery mého manžela, že uzavřela sice pracovní poměr se soudem, ale toto bylo podmínkou studia, tudíž ji výživné náleží. Dále uvedla, že měsíčně pobírá cirka 16.600Kč (plat-8.500, sirotčí-4.600, výživné-3.500Kč), svoje náklady (jsou v podobné výši jako její příjmy). S manželem máme 2 děti(1 zletilé, ale nezaopatřené, 1 nezletilé), naše příjmy v poměru na 1 osobu dosahují výše cirka 8.500Kč.

  Dcera má uzavřenou pracovní smlouvu, pobírá měsíční plat, již je schopna se sama starat o sebe (příjmy to prokazují)-podle mého názoru není tudíž již nezaopatřenou osobou, tudíž ji nenáleží výživné.

  Prosím o radu, jak máme pokračovat.

  Děkuji

 • #22614 Reply

  Lenka Nováková

  Dobrý den. Jsem studentkou vysoké školy. Vzhledem k tomu, že otci bylo vyměřeno nízké výživné, které ovšem platí, našla jsem si zaměstnání, které je možné skloubit se studiem ( nadále studii v prezenční formě ). Nyní jsem student do 26 let prezenčního studia a zároveň zaměstnaná. Chtěla bych se zeptat, jak mám nyní postupovat, zda pouze přestat vybírat složenky nebo se tato situace musí řešit soudně? Velmi Vám děkuji za odpověď.

 • #22615 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, alimentační povinnost může být ukončena i bez úředního rozhodnutí. Nejlépe by bylo dohodnout se přímo s tím, kdo výživné platí. Pokud však stále ještě studujete, alimentační povinnost trvá. A to, že si ke studiu přivyděláváte na to nemá žádný zásadní vliv.

 • #22616 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pojem nezaopatřené osoby je z oblasti sociálně-právní legislativy. Zákon o rodině takový pojem vůbec nepoužívá. Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání je zpravidla stále ještě považována za dobu, kdy se dítě neživí samo. A to ani tehdy, když si ke studiu již vydělává. Každý případ je však posuzován individuálně a podle konkrétních okolností. Zanedlouho se sami dozvíte, jak rozhodne soud ve Vašem případě. Rozhodnutí soudu bude přesně odůvodněno v rozsudku.

 • #22617 Reply

  Marie

  V zásadě s Vámi nesouhlasím.Dcera nestuduje na řádné VŠ, VOŠ nebo pomaturitní škole, ale na tzv. resortní škole, která je určena výhradně pro "zaměstnance" soudu, kdy soudní úředníci si jenom zvyšují svoji kvalifikaci.Se soudem má uzavřenou pracovní smlouvu (nejedná se o brigádu).Tím, že se "zdokonaluje", nemůže řádně vykonávat svoji práci-jedná se o tzv. překážku v práci, za což ji náleží, jako zaměstnanci soudu, náhrada mzdy, která se rovná jeho

  platu-což je 8.500Kč!Myslím, že pří řádném studiu by u žádného zaměstnavatele nedostala za svoji nepřítomnost v práci plat! Vše je uvedeno v § 16 a § 17 189/1994 Sb.,které je výhradně určeno pro Vyšší soudní úředníky. Dále pro soudní úředníky je důležitý §143 Zákoníku práce, který taktéž jenom potvrzuje naši verzi: Dcera se soustavně nepřipravuje na svoje budoucí povolání, ona si jenom u svého zaměstnavatele zvyšuje svoji kvalifikaci.

 • #22618 Reply

  Berta Nováková

  Obraz dnešní doby: Nasadit manžílkovy parohy a oškubat ho jako kuře. Inu, proč ne…

 • #22619 Reply

  Berta Nováková

  S feťáky rozumná domluva není. Obraťte se na odborníky, dokud je ještě čas!

 • #22620 Reply

  lenka viltova

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Jsem již rok a půl rozvedená.Manžel mi po rozvodu platil na dítě 2.000,- z přiznaných 10.000,-Kč. Dnes již rok pracuje jako řidič na MKD, což předpokládám, že se mu plat o hodně zvýšil.Počítají se také do mzdy i diety, které si myslím mohou dělat i několik tisíc měsíčně? Mě tvrdí, že má přiznaných jen 7.000,- což si myslím, že není možné.Holce bude 15 let a příští rok půjde na SŚ a tím se samozřejmě náklady o hodně zvýší.Můj příjem dělá ca 10.000 a z toho mám poplatky 6.000 měsičně.Myslíte si, že mám nárok zažádat a zvýšení výživného? Děkuji.

 • #22621 Reply

  Radin

  Před nedávnem sem vyženil nelvastní dceru. Spolu nemáme problémy, vycházíme dobře, ale…

  Její otec by na ni měl v jejich 12nácti letech platit 800 kč výživné. Toto samozdřejmě nečiní už nějakých osm let. Dluh je na cca 80K. Jen tak cvičně podáváme trestní oznámení, a to pro to že i přez to, že o dceru nejeví sebemenší zájem, nehodlá se jí z trucu vzád. Nyní při posledním podání a při vysvětlování na policii manželka zjistila že její bejvalej má docela neuvěřitelný dluhy. Jak jako soukromá osoba, tak i jako právnická osoba. Samozdřejmě sou v tom i lichváři…, asi osm otevřených exekucí. Je to docela síla.

  A teď otázka. Pokud se jeho dcera od něj jakkoli nedokáže papírově odpoutat, hrozí tu nějaká pravděpodobnost že by těmato jeho problémama mohla být postižena?, popřípadě, dá se tomu nějak zabránit?

  Už se stalo že několikrát nahlásil naši adresu a na tu se potom trousili exekutoři, ale zatím sme to ustáli. Ale co bude dál?

 • #22622 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  děti nenesou odpovědnost za dluhy svých rodičů. Pokud on bude chtít uvádět svým věřitelům cizí adresy, tak na tom nezmění nic ani fakt, že by byl jako její otec zapsán jiný člověk.

  V případě jeho smrti by odpovídala pouze za dluhy do výše nabytého dědictví, což asi tedy zde nepřichází v úvahu, takže na vašem místě bych asi byla v klidu.

 • #22623 Reply

  Jana Kučková

  Dobrý den, potřebuji poradit ve svém problému. Dne 16.6.2006 jsem v rámci opatrovnického řízení získala do péče syna(rozsudek nabyl právní moci) a bývalý manžel dostal povinnost na něj měsíčně vždy k 5.dni zasílat částku 2500.- Kč. Peníze však posílá nepravidelně a nikdy do data uvedeného rozsudkem. Poněvadž jako bývalý policista si je vědom svého prohřešku nikdy nezaplatil vícekrát než dvakrát po sobě. Poté peníze opět poslal a pak zase dvakrát ne… Do dnešního dne jsem již v rámci exekučního řízení získala z jeho platu zpět částku 10.000.- Kč, a k dnešnímu dni mi opět dluží dalších 7.500.- Kč.Jsem už zoufalá a unavená neustále kontaktovat soud o nařízení exekucí a poté soudu dodávat potřebné materiály k zahájení exekučního řízení.

  Zajímalo by mě, zda je tu možnost podání trestního oznámení za neplnění povinností či nějaký jiný právní účinný prostředek.

  Děkuji Jana K.

 • #22624 Reply

  Pavla Gajová ml.

  Dobrý den.

  Jen tak nahodou jsem narazila na tuto stranku…nevěřila jsem vlastním očím,že moje matka píše o mě na internetu….chci se tedy zeptat na moje práva z hlediska vyživování.Už to bude rok co matka odešla od táty.Já a můj mladší bratr jsme zustali s tátou…Ona si vzala naši sestru,ktera je nejmladší k sobě.Asi půl roku bydlim u své babičky,no od začatku školního roku.Je pravda,že do myho života se připletly drogy,ale já se snažim s tim něco dělat.Chi taky podtknout,že když jsem chtěla od vsé ,,maminky'' penize na boty,nebo na nake jine veci….pokazde mi řekla : ,,Víš,já teĎka nemám,až příští měsic.''takhle to bylo neustale,ano kdyz zrovna měla tak mi dala 50,- ,100,maximalně 200 kč .Ona má penize,ale nedá…řekla že skrz mého přitele a drogy mi peníze davat nebude…ale muj pritel pracuje…ja chodim pilně do školy…ani to tady neřekla že mi zabila pejska…a že me živy babička ze sveho duchodu,ktery ma jen 2000 kč na měsic….

 • #22625 Reply

  Pavla Gajová ml.

  Nestará se ….jsem její dcera,vim že nejsem podle jejich představ,ale jeji povinnost je mě živit dokud studuju…a ja studuju a nezáleží na tom jestli fetuju.řekla tady taky to,že jsem ji napadla…ona napadla mě…a jeji přitel mě pak držel a ona mě mlatila…nebudu řikat že jsem se nebranila,branila,nenecham na sebe šahat.Furt se musim doprošovat …mami daš mi nakou korunu?nebavi mě…dam ji k soudu jestli na mě nebude nic platit.Stačí už to že můj biolog.otec na mě neplatí ani korunu 18 let.Babička řika že matka jí nedava ani korunu…matka zas řika že ji dava na výživu…nevim jak to je.Tedka od mych 18 ti mi začla davat mych 700 kč jako rodinný přidavky…chci se zeptat jakou mam možnost s tou žalobou o vyživné????

  Děkuji

 • #22626 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žalobu podat můžete; to je Vaše právo.

  (Další takto obsáhlé dotazy budou mazány, protože nerespektují pravidla pro vkládání dotazů.)

 • #22627 Reply

  eva binčíková

  Dobrý den,

  manžel od nás odešel, budeme se rozvádět a máme 2,5 letou dceru, tudíž jsem na mateřské dovolené.Má manžel vyživovaci povinnost vůči mě,a jakým způsobem se určí výše výživného.děkuji Eva

 • #22628 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na Váš návrh může soud rozhodnout i o určení vyživovací povinnosti na Vás jako manželku, či rozvedenou manželku.

 • #22629 Reply

  Jana K.

  Dne 29.2.2008 jsem si zadávala dotaz a zatím neznám odpověď. Jsem již z toho všeho co se kolem mě děje zoufalá, prosím, odpovězte!! Díky. J.K.

 • #22630 Reply

  I.

  Ani minimální důchod není 2000 Kč..

 • #22631 Reply

  Andrea Maňásková

  Dobrý den, mám takový dotaz, manžel je rozvedený na svou dceru platí 1700 výživné, podle ústní dohody se ještě s bývalou dohodl, že dceři bude platit měsíčně ministavebko+pojištění dělá to 583 korun, až dcera dovrší 18 let dostane 40 tis. Musím podotknout že bývalá žena má přítele, takže finančně na tom jsou velmi dobře. Dcera manžela s námi jezdí na dovolenou, na výlety, dostává dárky atd. Před nedávnem manželovi napsala bývalá žena že chce, aby na jejich dceru přispíval dalšími penězi, že to co jí dává tak ji nestačí a že zvyšovat alimenty nechce. Má na to právo, říkat si o peníze aniž by to měla podložené nějakým papírem od soudu?

 • #22632 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, automatický nárok na odpověď nikomu nevzniká, v záplavě dotazů není možné ihned reagovat na všechny příspěvky. Jestliže jste zoufalá, nemůžete se spoléhat na bezplatnou poradnou, ale věc musíte řešit aktivně Vy sama. Obraťte se na advokáta, na občanskou poradnu nebo na příslušný úřad (např. oddělení sociálněprávní ochrany dětí). Jinak trestní oznámení ve Vašem případě nebude účinné, TČ je to, až když neplatí více jak 6 měsíců. Můžete se pokusit kontaktovat jeho nadřízené s tím, že policista by měl sám dodržovat zákony, ale jestli to bude mít účinek nelze předem určit.

 • #22633 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na prvním místě je při stanovení výše výživného vždy dohoda rodičů. Takže ex-manželka učinila návrh na vyšší výživné. Na to, aby mohla cokoli navrhnout má samozřejmě právo, stejně jako Vy nebo kdokoliv jiný. Manžel má zase právo její návrh neakceptovat. Pak se tedy nebude dít nic nebo ex-manželka podá návrh na zvýšení výživného k soudu. Vše se rozhodne v rámci opatrovnického soudu.

 • #22634 Reply

  Jirka Kovarik

  Precetl jsem jiz spoustu clanku na internetu a porad jsem se nedobral jednoznacne odpovedi. Byvala pritelkyne je tehotna, nejsme manzele, ted po me chce alimenty na dite. Nasel jsem si zákon o rodině 349/1999 Sb., § 95 a tam se pise o alimentech na 2 roky, je to tak, nebo budu platit celych 18 let (pripadne i vic) ? Dekuji moc za odpoved

 • #22635 Reply

  Alena Drábková

  Dobrý den,

  budete platit dokud se dítě nebude schopno živit samo. Pokud se s ní nedohodnete, může požádat soud o stanovení výživného.

  Aldra

 • #22636 Reply

  Alena Drábková

  Dobrý den,

  bývalá manželka Vašeho muže má samozřejmě právo říkat si o peníze aniž by to měla podložené soudním rozhodnutím. Jsou přece rodiči oba a ona se o dceru stará. Jistě jste si vědoma toho, že kdyby Váš muž vychovával dceru v manželství stálo by ho to daleko více peněz :). Pokud se rodiče nedohodnou rozhodne soud na základě žádosti jednoho z rodičů.

  Aldra

 • #22637 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vámi uváděný § 95 hovoří o výživném pro matku dítěte (vaši bývalou přítelkyni), výživné pro dítě upravuje § 85 zákona o rodině a z něj jednoznačně vyplývá, že vyživovací povinnost máte do doby, než není dítě schopno samo se živit. Tedy ani věk 18 let či jiný není vůbec pro tuto povinnost rozhodný.

 • #22638 Reply

  Jiří Duroň

  Dobrý den,

  s bývalou přítelkyní máme syna. Před jeho narozením jsme u právníka sepsali dohodu o výživném, kde se zavazuji platit měsíční výživné na syna a na neprovdanou matku. Přítelkyně se však nedávno vdala. Chápu tedy dobře, že tímto sňatkem padá moje povinnost platit výživné na matku? Pokud ano, je třeba tuto změnu řešit úředně?

  Děkuji za odpověď

  S pozdravem

  J.D.

 • #22639 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, sňatkem končí Vaše povinnost hradit výživné na matku. Není nutné dělat nějakou úřední změnu, postačí přestat s placením.

  Výživné na syna je třeba platit i nadále.

 • #22640 Reply

  Tomáš Komečný

  Cntěl jsem se zeptat. Z jaké částky se počítá vyživné na 1 dítě. A kolik to je si z čistého platu 22 tisíc??

 • #22641 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jak se zde v jiných odpovědích dočtete, způsob výpočtu je věcí rozhodujícího soudce a žádné tabulky apod. neexistují. Záleží na věku dítěte a jeho potřebách.

 • #22642 Reply

  Tomáš Komečný

  Dobrý den!

  Chtěl jsem se zeptat na jednorázovou dávku. Matka souhlasí na jednorázové dávce na dítě ve výši 300tisíc korun. Já s tím souhlasím také.Je to možné právně nebo soudně ošetřit s tím, že by po mě už dále nikdy nic nechtěla? Nebo muže třena za 5 let přijít s novým nárokem? Muže takováto smlouva být právoplatná?

  Děkuji za odpověd.

 • #22643 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  možnost složit peněžní částku dopředu na úhradu výživného je již od 1.8.1998 možné (do té doby to možné nebylo).

  Je však vhodné (pro vyloučení budoucích sporů) určit si v písemné dohodě též dobu, na níž je toto výživné takto uhrazeno, např. takto je určeno do 31.12.2020.

  Není totiž vhodné, aby matka v dohodě podepsala, že už nebude nic požadovat – to není v pořádku.

 • #22644 Reply

  xmx xmx

  Dobrý den.V unoru proběhl soud kde mi zvíšily víživné z 1500 na 2500 kč + doplatek za 7 mesicu zpět.V době kdy mi stanovily těch 1500 sem měl čistý plat 15300 a moje bejvalka 9000.Dceři je 15 žádné zvlaštni požadavky nemá,žadný kroužek nenavštěvuje a je zdravá.Bydli spolecne s matkou u sve babičky kde se podili na bydleni částkou 1500kč.Jeji čistý přijem je 19200,muj 18300.Má cenu se soudit aby ch vysoudil alespon to zrušeni zpetného placeni?

 • #22645 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to si musíte zvážit sám. Vzniknou Vám tím náklady, které Vám nikdo nezaplatí. A pochybuji, že od února se natolik podstatně změnily poměry na straně dítěte nebo Vás, že by soud přehodnotil své nedávné stanovisko a výživné, resp. dlužné výživné, by snížil nebo zrušil. Jestliže jste s rozhodnutím soudu nesouhlasil, měl jste proti němu podat odvolání v odvolací lhůtě. Teď by jste musel zahájit nové soudní řízení a to s velice nejistým výsledkem.

 • #22646 Reply

  Adámková

  Dobrý den.

  1)Lze zrušit(a jak?) dospělému (nestudujícímu) synovi trvalé bydliště v rod. domě rodičů?Nebydlí s nima ve společné domácnosti již 5let.Nijak se na bydlení finančně nepodílí, v domě nejsou žádné jeho osobní ani jiné věci.

  2)Syn má nyní fin. potíže- exekuce-je nebezpečí,že z důvodu onoho "trvalého bydliště" by mohli být rodiče či jejich majetek nějak ohroženi synovou exekucí?

  Děkuji za odpověď.

 • #22647 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na obdobný dotaz je odpovídáno min. 30x do týdne, příště si, prosím, přečtěte diskuzi, ať se stále neopakujeme.

  ad 1) žádostí o zrušení trvalého bydliště na obecním úřadě s uvedením, že zde syn již nebydlí.

  ad 2) trvalé bydliště na exekuci vliv nemá. Exekutor jde tam, kde se domnívá, že by se mohl nacházet majetek povinného. Pokud zabaví Váš majetek, podejte žalobu na vyloučení věcí z exekuce.

 • #22648 Reply

  Adámková

  Děkuji za odpověď.

 • #22649 Reply

  Pavla Nedomova

  Dobry den, chci se zeptat je mi 20 let studuji první rokem na Soukrome Stredni skole a bohuzel se nemohu dohodnout s otcem ohledne výzivneho.Otec ma jednu vyzivovaci povinnost na bratra ktera je 3000kc.Otec me 23 500Kc hrubeho.Ročné skolné je 15000Kc.V jake výsí mohu zadat výživne. Matka ma 13.500hrubeho a bydlim u ni.Otec mi navrhuje castku 2.625Kč. Vzhledem k jeho finančni situaci se zda tato castka smesna a potrebovala bych poradit jakym zpusobem mam postupovat.Mam predc soudnim jednanim, otec nema vubec zajem o jakoukoli rozumnou dohodu.Predem dekuji

  Nedomova

 • #22650 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  mně osobně částka kolem 3tis vůbec směšná nepřipadá. Navíc, soud vychází z čistého výdělku nikoli z výdělku hrubého. Takže, Vám je 20 let a jste teprve v prvním ročníku navíc na soukromé SŠ a podle Vás nabídka 2625 Kč není rozumná? A co byste si tak představovala?

  Tohle si vyřešte u soudu. Možná bude mít soud více pochopení.

 • #22651 Reply

  A. H.

  Dobrý den,

  prosím Vás, měl bych dotaz. S manželkou se rozvádíme, minulý týden proběhl soud o svěření dítěte do péče. Souhlasil jsem s tím, že dcera bude svěřena do péče manželky, bohužel soud zamítl můj návrh, který sepsal můj právník o styku s dítětem, kde jsme uvedli, jak bych se chtěl s dcerou vídat, s tím, že se máme s manželkou dohodnout. Bohužel s mou ženou se nedá dohodnout na ničem a nerad bych o možnost vídat dceru přišel. Je možné abych se odvolal a proběhl pouze samostatný soud o určení styku otce s dítětem? Alimenty mně byly vyměřeny 4.500,-Kč/měsíčně, mám 25.000,- Kč čistého, takže proti výši alimentů asi nemá cenu se odvolávat, jelikož si myslím, že by mně nižší částku nevyměřili. Nechci se ale smířit s tím, že bych dceru nevídal, jelikož i kdyby jsme se nyní s manželkou domluvili, rád bych to měl právně doložené, protože nikdo nevíme, co bude za rok natož za pár let.

  Předem děkuji.

 • #22652 Reply

  A. H.

  Ještě bych se chtěl zeptat, 15 denní lhůta na odvolání, se počítá od doby, kdy mně bude rozsudek doručen domů poštou a nebo od data rozsudku, tedy ode dne, kdy proběhl soud? A do 15 dnů se počítají pouze pracovní dny a nebo všechny dny i s víkendy, svátky?

  Předem děkuji.

 • #22653 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  o možnosti odvolání by Vás měl poučit Váš právní zástupce. Odvolání je možné podat i jen do určitých výroků soudu. Neznám však rozsudek. O úpravě styku může proběhnout i zvláštní řízení.

 • #22654 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  15ti denní lhůta počíná běžet ode dne obdržení písemného vyhotovení rozsudku. Pokud by poslední den lhůty připadl na den prac. klidu nebo svátek, končí lhůta nejbližšího následujícího pracovního dne.

  Do běhu lhůty se započítávají všechny dny, tedy i víkend atd.

 • #22655 Reply

  Lucie Jandová

  Dobrý den, již tu byli řečeny podobné případy, ale chtěla bych si být jistá. Manželův starší syn z prvního manželství ukončil studium na střední škole v prvním ročníku. Je mu 16 a začal chodit do práce. Jeho otcovi, který platí řádně alimenty 3000Kč nikdo nic neoznámil. Když bude platit dále nebude mít nárok na vrácení, jelikož syn je ještě nezletilý. Může tedy sám od sebe přestat platit? BM s námi nekomunikuje.

  Děkuji za odpověd

  S pozdravem Lucie

 • #22656 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud ví otec o tom, že dítě je již schopno samo se živit, může přestat sám od sebe výživné platit. Je však otázka, zda-li ve věku 16 let je opravdu "schopen sám se živit". To by však posuzoval soud, kdyby se syn domáhal zaplacení.

  Obecně však otázka bezdůvodného obohacení a nezletilost dítěte spolu nesouvisí.

 • #22657 Reply

  Martin

  Dobrý den,

  po ukončení mého studa na VŠ, byla otci soudem zrušena povinnost platit mi výživné.Po půl roce jsem opět na VŠ a abychom se vyhnuli soudům, chceme uzavřít dohodu.V návrhu dohody je i tento bod.

  "Zletilý syn bere na vědomí, že pokud během studia uzavře pracovní smlouvu, případně jinou smlouvu o práci konané mimo pracovní poměr, případně se stane na základě živnostenského oprávnění osobou samostatně výdělečně činnou a jeho měsíční příjem dosáhne částky, rovnající se výši průměrné měsíční mzdy, vyhlášené oficiálním způsobem (MFČR, Statistickým úřadem), znamená to, že je schopen se sám živit, a zavazuje se oznámit tuto skutečnost otci bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 7 dnů od uzavření pracovní smlouvy, či smlouvy o práci konané mimo pracovní poměr,

  případně od zahájení podnikání a vyživovací povinnost otce vůči němu tímto skončí."

  Jak je to ve chvíli, kdy JEDEN měsíc dosáhnu průměrné mzdy a další už ne?

  (Letní brigáda, či jednorázový projekt) ???

 • #22658 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vyživovací povinnost vyplývá přímo ze zákona. Pokud jsou splněny podmínky, kdy dítě není schopno se samo živit (studium je takovým důvodem), pak se alimenty platí do doby, než se skutečně začne samo živit. Brigády se za samostatnou obživu také nepovažují. Dokud bude dohoda plněna, pak nebude problém. Když však dospějete k neshodám o tom, jaké jsou vaše vzájemná práva a povinnosti, bude rozhodovat soud.

 • #22659 Reply

  Eva Ivanova

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat – mám dvě dcery z prvního manželství 13 a 10,5let. Mladší dcera je astmatik-alergik a má různé disfunkce mozku. Soudem bylo nařízeno výživné 900 a 700kč. Chtěla jsem výživné zvýšit- dohodou s manželem. Chtěla jsem alespoň 2000,- na každé dítě.ex mi ale sdělil, že sice (konečně) pracuje, ale je ve zkušební době a proto mi dá 1000,- na obě děti. S tím jsem nesouhlasila a řekla jsem mu že dám návrh k soudu.Bylo mi však řečeno, že jelikož je ve zkušební době, tak mu žádný soud nemůže vyměřit výživné. Je to pravda? Musí se podílet i na léčbě mladší dcery i na částečném hrazení kroužku AJ?Výživné se vypočítává z čisté mzdy- např. soud mu nechá životní minimum a ze zbytku mu vypočítá výživné anebo se od čisté mzdy odečtou veškeré náklady, které uvede např. jeho dluhy. Podotýkám, že jsme se majetkově vyrovnali, on je trvale nahlášen na obecním úřadě, ale fyzicky bydlí u své matky v soukromé vile.

  Já jsem znovu provdaná a jsem na MD. Děkuji Vám za odpověď.

 • #22660 Reply

  Eva Ivanova

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s výživným pro exmanžela, který není schopen se uživit? Docela mám z toho strach.V současné době je ex 50let a zatím je na tom po zdravotní stránce dobře, ale může nastat doba, kdy tomu tak nebude, jak se to řeší? on je takový typ, že by se klidně nechal živit. Byla jsem jeho druhá manželka, která z nás dvou by ho musela živit? Já jsem nyní na MD, ale až on bude v důchodu je tady ta hrozba, že se mu nebude dostávat financí a budu mu muset vypomáhat?

  děkuji

 • #22661 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Váš exmanžel zapomíná, že než vůbec k případnému soudu dojde, bude mít zkušební dobu již za sebou. Navíc, není pravda, že by soud po dobu zkušební doby nemohl vyměřit výživné; to samozřejmě může. Při stanovení výše výživného se vychází z čistých příjmů; soud samozřejmě přihlíží k výdajům.

 • #22662 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nevím sice, jak jste dlouho rozvedeni, ale proč máte strach, že byste ho musela v budoucnu živit? Pochybuji, že by se našel soudce, který by mu třeba po 10 letech od rozvodu přiznal tento nárok proti Vám.

 • #22663 Reply

  Eva Ivanova

  děkuji za odpověď, to znamená, že řekněme má 12000kč čistého z toho platí své dluhy kamarádům a rodině prý 4000 zbyde mu 8000 a po odečtení živ. minima mu zbyde jen tolik aby uspokojil své kuřácké potřeby cca 30-40cig. denně. na děti mu nezbyde.potom po přečtení této diskuse mi zbyde jen poslat na něj exekuci. Jak se to dělá, když je nahlášený k trvalému bydlišti na obecním úřadě, ale fyzicky bydlí u své matky?Ale asi se nejdříve dělá exekuce na plat, že?

 • #22664 Reply

  Eva Ivanova

  od září 2002. mám strach protože je to lempl, který se nejraději válí. A také proto, že v televizi proběhla o tomto tématu kausa. Dokonce ti manželé byli rozvedení několik desítek let. Tak si prostě říkám, jestli je to možné, že se to děje. Když manželka má vyšší životní úroveň než on. respektive se mu po rozvodu snížila a manželka se znovu provdala a jí se zvýšila. Tak jestli mu není povinna dorovnávat tu úroveň, kor když návrh na rozvod podala ona.

 • #22665 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Na vašem místě bych nejdříve požádala o zvýšení výživného. Jak chcete podávat návrh na exekuci, když platí víc, než má soudem stanovené?

  A když jsem uvedla, že soud přihlíží k výdajům, měla jsem tím na mysli např. výdaje na bydlení, ale určitě ne dluhy kamarádům a už vůbec ne výdaje za cigarety apod. A soud to neřeší tak, že od čistého výdělku tyto výdaje odečte a až z toho počítá výživné. Ne. Vychází obvykle z čistého výdělku a výslednou částku upraví přiměřeně výdajům.

 • #22666 Reply

  Vladěna Konvičná

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Memu příteli manželka vyměřila náklady na jeho mladší dceru, která je na SŠ 11 000 / měsíčně a chce po něm výživné 5500/měsíčně. Chci se zeptat, jestli se s tím dá něco dělat? Přítel už platí na starší dceru, která je na VŠ 2800. A ještě jeho manželka to po něm chce za 10 měsíců zpětně. Přítel je podnikatel a jeho příjem měsíčně dělá cca 9 500Kč. Děkuji za odpověď

 • #22667 Reply

  Lenka Soroková

  Dobrý den,

  Můj manžel je už rok a půl rozveden, na své dvy syny z předchozího manželství platí 4000,- korun na kterých se dohodl se svoji bývalou ženou ( v době kdy jsme ještě nebyli svoji). Je možné zažádat o snížení těchto alimentů, když můj manžel má novou práci s menším platem? A jelikož už jsme 4 měsíce svoji a čekáme narození našeho společného potomka a druhé dítě vyženil? Také bych se chtěla zeptat jeho bývalá žena se přestěhovala 51 km ke svému nynějšímu příteli a proto když mít můj manžel své syny na návštěvě ona odmítá je přivést nebo odvézt, pokaždé začne vyhrožovat policisty nebo tím že kluky mu nedá, můj manžel pracuje na směnny a také nemá dopravní prostředek jako ona. Proto bych se chtěla zeptat jestli je jen manželova povinnost si kluky vyzvedávat a odvážet nebo je možné aby soud stanovil, že způsob jak rozdělit jejich přívoz a odvoz. Také b ych se chtěla zeptat jestli do vypočítaní výši alimentu se počítají i moje peníze, když jsem na mateřské dovolené.

 • #22668 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  snížení příjmů je změnou poměrů odůvodňující snížení vyživovací povinnosti. Vzhledem ke skutečnosti, že však o jejich výši nerozhodl soud, ale byly určeny na základě dohody, není na místě podávat žalobu o jejich snížení. Doporučuji, aby manžel se pokusil dohodnout na nižší výši, pokud nepřistoupí, ať manžel začne jednoduše hradit ve výši, kterou sám uzná za vhodné. Bude na matce dětí, aby se u soudu domáhala návrhu na určení výživného. Je však nutné, aby měl k dispozici všechny doklady o placení.

 • #22669 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  manželka nemá co vyměřovat. Od toho je soud. Pokud nemají výši výživného stanovenu soudně – viz odpověď na příspěvek výše

 • #22670 Reply

  Ingrid Černá

  Dobrý den, jak máme vysvětlit soudkyni, která řeší partnerovu žádost o snížení výživného na dvě děti, dcera 10 let platí 3.500,- Kč, syn 19 let na něj 5.000,- Kč, že přestal závěrem roku podnikat ze zdravotních důvodů? I přes lékařské potvrzení, skončil mu pronájem prostor a nové se nepodařilo zajistit, loni byl hospitalizován s těžkým jaterním onemocněním několik týdnů, firmu jsem táhla já sama.Nebýt mě, tak podnikání skončil dřív, stále máme něco dokládat a bývalá manželka muže chodí po večer uklízet do jedné domácnosti a není páka která by jí přinutila vypovídat pravdu( lže že uklízí pouze za staré oblečení na dceru…).Jak dál?Dá se nějak doložit předpojatost soudkyně? Muže nenechá při soudním řízení ani domluvit, chce-li něco říct, hned ho přeruší že to není důležité.Podotýkám, že v současné době kdy se stal zaměstnancem skutečně na výši výživného prostředky finanční prostě nemáme.

  Děkuji za odpověď

 • #22671 Reply

  Ingrid Černá

  Ještě mám v této souvislosti dotaz ohledně partnerova syna.Je mu nyní 19 let a v červnu bude maturovat, studoval na soukromé škole kde si v podstatě vzdělání "zaplatí" bez nějakých zvláštních znalostí. Co dál, přestat na něj od července platit? Je povinen se zaregistrovat na úřadě práce? Zřejmě dál studovat už nepůjde,v podstatě je na to velmi líný a nemá ctižádost.Nevíme tedy jak postupovat dál, třeba v době prázdnin.Nechceme mít zbytečně problémy ale zároveň zbytečně platit dál.Od odchodu partnera z rodiny spolu ti dva nekomunikují.Není možné tedy aby sám přišel a řekl že jde pracovat.Spíš naopak, už teď dělá brigády ale při řešení snížení u soudu toto nebude uvádět.

 • #22672 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud máte pocit, že soudkyně nepostupuje v pořádku, doporučuji obrátit se na advokáta a s ním se domluvit na osobním zastoupení ve věci.

 • #22673 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Rodič má vyživovací povinnost do doby, dokud není dítě schopno samo se živit.

 • #22674 Reply

  Lenka Soroková

  Dobrý den, vím , že moje otázka nemá nic společného s vyživovací povinností, můj manžel má dva syny s přechozího manželství, jeho bývalá žena se s nimi přestěhovala 51 km od nás do malé vesničky, a po mém manželovi chce aby pro ně jezdil a zase je přivážel když je má mít na víkend, Chtěla bych se zeptat zda je pravda že pro děti si má vyhradně jezdit a přivážet manžel když není mobilní, nebo má i ona povinnost děti přivézt k manželovy. My bohužel nevlastníme auto, a k ní je špatné spojení MHD nebo Čd, manžel se s ní už několikrát pokoušel domlouvat, aby mu děti přivezla nebo aspon pro ně jela, jenže ona tvrdí že ze zákona nemusí. A proto když si nesežene odvoz nemusí mu kluky vydat. JE to pravda? Za rychlou odpověd předem děkuji Soroková

 • #22675 Reply

  Ingrid Černá

  Hm, problém asi bude zjistit jestli třeba nastoupil do práce.Jak jsem již psala, komunikace mezi nimi veškerá žádná. Je možné podat tedy u soudu stížnost ohledně předpojatosti soudkyně?

 • #22676 Reply

  petr samek

  Dobrý den , chci se zeptat jaká je přibližná výše výživného na 3leté dítě . Chtěl sem se s manželkou dohodnout na 3000 měsíčně , ale podle ní soud bez problémů rozhodne i až 5000 Kč . Můj průměrný příjem byl loni cca 20000 čistého . Mně se zdá částka 3000 Kč na tak malé dítě přiměřená a nachci aby finance zneužívala pro vlastní potřebu . Rovněž se nechci zdlouhavě soudit , proto potřebuji poradit je li částka 3000 skutečně dostačující a bude se zdát dostačující i pro soud . Děkuji .

 • #22677 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to je zcela individuální a pokud byste si přečetl všěechny příspěvky k této problematice na těchto stránkách, zjistil byste, že jasnou odpověď Vám nikdo nedá. Osobně mi 3000 Kč připadá naprosto dostačující; záleželo by ale na případném soudu, jak by věc posoudil.

 • #22678 Reply

  Mariana Svobodová

  Dobrý den, je mi 22 let, studuji na VŠ, otec má soudem určeno platit mi výživné 1500Kč (rozsudek před 10 lety). Asi před 5 lety jsme se mimosoudně dohodli na 2000Kč. Ale teď už přes rok platí pouze 500-1000Kč s odůvodněním, že firma, ve které pracuje, je před krachem. Domluva není možná, zkouším to už rok a bezvýsledně. Je možné podat žádost o exekuci výživného z platu? Jakým způsobem a co všechno k tomu potřebuji? Žádat mohu asi jen o těch 1500Kč, na které mám rozsudek, že? Předem děkuji za odpověď.

 • #22679 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  domáhat se exekučně můžete pouze částky určené soudem. Je tedy třeba podat návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy, odkázat na příslušný rozsudek, uvést přesnou výši dluhu a uvést zaměstnavatele.

  Pokud by zaměstnán nebyl a neznala byste např. číslo bank.účtu apod., doporučuji spíše podat návrh na exekuci a exekutor veškerý jeho majetek zjistí sám.

 • #22680 Reply

  Anna Štěpánková

  dobrý den, s přítelem jsme spolu žili 8 let, máme skoro dvouletého syna a stejné trvalé bydliště, ale nejsme manželé. před pár dny jsem se odstěhovala k rodičům i se synem, už s námi prý nechce být. přítel mi chce na syna dávat 3000,- měsíčně. má asi 20000,- čistého příjem. mám s touto částkou souhlasit, neměl by platit i něco mě jako svobodné matce? děkuji za odpověď.

 • #22681 Reply

  Zuzana Kunertová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby otec s matkou dítěte uzavřeli písemnou smlouvu, ve které by se dohodli, že otec uzná své otcovství a bude zapsán v rodném listu, ale matka se tím vzdá všech svých práv ohledně vyživovací povinnosti vyplývajících ze zákona, příp. jak by taková smlouva měla vypadat. Dítěti je 1 rok, otec s matkou spolu nežijí a nebyli manželé. Nevím, jestli jde uzavřít smlouvy, která odporuje zákonu. Předem děkuji za odpověď.

 • #22682 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, otec je odpovědný za výživné na syna. U neprovdané matky platí §95 zákona o rodině: "Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.". Doba se počítá nejpozději ode dne porodu, tzn. že Vám již žádný nárok přiznán nebude.Pokud jde o úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (porodem) tu požadovat můžete, promlčuje se však po 3 letech. Radu dostanete také na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu. Výživné ve výši 3.000,-Kč je celkem solidní nabídka ve srovnání s průměrným výživným v ČR.

 • #22683 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže bude otcem, vyživovací povinnosti ho nikdo nezprostí. Smlouvu odporující zákonu uzavřít nelze, respektive bude-li taková smlouva uzavřena nebude platná ani účinná.

 • #22684 Reply

  Eva Ivanova

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, budu podávat návrh na zvýšení výživného pro své dvě děti z prvního manželství, nyní jsem podruhé vdaná a máme s manželem 2letého chlapečka. Musím do návrhu přikládat i svůj nový oddací list a rodný list syna? Bere na to soud řetel, že jsem na MD a musím nějak dokládat, že nemám jiný příjem?

  děkuji EI

 • #22685 Reply

  radek sohal

  dobrý den, s přítelkyní jsme spolu žili 7 let, máme 2,5 let.syna a stejné trvalé bydliště, ale nejsme manželé. před pár dny jsem se přítelkyně odstěhovala do podnájmu kde žije sama s mim synem.měli jsme mezi sebou mimosoudní dohodu o výživném na 2000 kč .jelikož mam dluhy už 2 roky pracuji ve skodsku a můj příjem je 240 liber týdně .bývalá přítelkyně mi chce zvednout výživné na 3200 kč .při nesouhlasu to jinak dá k soudu. už jedno výživné platím na14 let. ceru z bývalého manželství a to 2000 kč + věci do školy oblečení atd.jaký na tohle mate názor ,mě se zda ta částka 3200 kč na 2,5 lete dítě docela dost ale určitě si nechám poradit od odborníka.děkuji předem.

 • #22686 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, záleží na soudu, co vše si vyžádá k posouzení Vaší majetkové situace a životní úrovně. K prvnímu podání návrhu to přiložit můžete, ale nemusíte. Soud si v případě potřeby potřebné podklady vyžádá.

 • #22687 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jste nahlédl do dalších příspěvků, pak jistě víte, že nikde není stanoveno, jak vysoké má být výživné. Žádné tabulky ani vzorce na to nejsou. Jedinou možnost, jak ovlivnit výši výživného je právě jen dohoda rodičů. Pokud ovšem není anebo jedna ze stran chce změnit výši, pak nastoupí soud. Teprve ten zhodnotí všechny skutečnosti (schopnosti, možnosti a majetkové poměry apod.) a rozhodne, jestli návrhu na zvýšení výživného vyhoví nebo ne. Takže je to zcela individuální rozhodnutí a nelze Vám zaručit předem, jak to dopadne.

 • #22688 Reply

  petr samek

  Dobrý den . Již jsem si některé příspěvky přečetl . Jen ještě potřebuji jednu radu . Na všech ostatních věcech ohledně manželství ( péče o dítě , vypořádání majetku atd ) jsme se již dohodli . Jediná věc , výživné zatím chybí . Jak jste psala , že o výživném rozhoduje soud individuálně , znamená to , že rozhodování soudu je " neovlivnitelné " dle skutečného stavu věcí a nebo je lepší najmout si právníka , který by to umněl " okecat " ( omlouvám se za tento výraz ) , nebo je v záležitosti výživného právník víceméně zbytečný . Jde mi jen o to abych neplatil víc jak 3000 . Děkuji za radu .

 • #22689 Reply

  Tomáš Komečný

  Dobrý den! Chtěl jsem se zeptat zda je možné zneužívat sociální dávky. Myslím to tak,že manželé kteří mají 4 děti se rozvedli a stále spolu bydlí budou mít více peněz od sociálky. Nejdé o nějaké porušení zákona nebo nějaké zneužití sociálních výhod??A zda se to dá nějak postihnout?? Děkuji za odpověd.

 • #22690 Reply

  Mariana Svobodová

  Děkuji za odpověď, jen bych se chtěla ještě zeptat, co když otec je zaměstnaný, ale já nevím zaměstnavatele? Nejsem schopná tohle zjistit, přestal se mnou úplně komunikovat, nevím už ani kde bydlí. Mám v tom případě podat přímo návrh na exekuci nebo existuje nějaká možnost, jak zjistit, kde pracuje? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 • #22691 Reply

  Marek Šindler

  dobrý den chtěl bych se zeptat co mohu dělat když jsem dostal peníze z pojistky za úraz a matka mi je vzala že za to nakoupí věci do domácnosti a nakonec nakoupila pouze něco a zbytek peněz jsem už neviděl a ted mě chce vyhodit z domu a na to co bylo za ty peníze z té pojistky nemám nárok. Na peníze podle ní nemám nárok protože mi pojištění platila ona tak ty peníze jsou její. Nevím co mám dělat abych ty peníze dostal zpět nemám totiž žádný dokument že si ty peníze ode mě půjčila. Předem děkuji za odpověd.

 • #22692 Reply

  A. H.

  Dobrý den, soudem mně byly určeny alimenty ve výši 4.500,- Kč/měsíčně. S manželkou jsme se nyní domluvili, že jí budu posílat 3.500,- Kč/měsíčně na účet a 1.000,- Kč/měsíčně budu posílat na účet 5.leté dcery, které jsme jí v minulosti založili a budu jí tím spořit. K účtu bude mít přístup samozřejmě i manželka. Chci se zeptat, zda-li je toto možné, když to nemám určené soudem? Mám obavy, aby se v budoucnu manželka nedvolala s tím, že jí posílám alimenty pouze 3.500,- Kč/měsíčně a 1.000,- Kč/měsíčně spořím dceři, když mám povinnost jí platit alimenty ve výši 4.500,- Kč/měsíčně? Samozřejmě bych mohl manželce posílat celých 4.500,- Kč a ona by dávala dceři na účet 1.000,- Kč/měsíčně na spoření, ale rád bych měl toto pod svou kontrolou. Předem děkuji.

 • #22693 Reply

  P.K.

  Dobrý den, mám otázku ohledně vyživovací povinnosti k částečně postiženému dítěti. Alimenty vyměřené soudem platím v pořádku.Synovi je 16 let a je na speciální základní škole, ze které by měl odcházet v 19 letech a s největší pravděpodobností mu bude přiznán invalidní důchod, protože nebude schopen se zařadit do zaměstnání. Do jaké doby mám tedy platit alimenty???? Jak je to s alimenty u dětí jímž je přiznán invalidní důchod??? Děkuji za odpověď

 • #22694 Reply

  Lucie Záhorovská

  Dobrý den,

  studuji na VŠ a odstěhovala jsem se (dobrovolně) od rodičů. Nyní od nich dostávám 900 měsíčně. Náklady na stravu, studium a nájem to pokrývá velice málo. Podle nich jsem se ale nemusela stěhovat a nemusela jsem mít tyto starosti. Mám nárok chtít po rodičích, aby mi finančně více pomáhali, než dostuduji? Díky, L. Z.

 • #22695 Reply

  Václav Rohla

  Dobrý den,

  mám dotaz.Vyženil jsem 5tiletou dceru o kterou se momentálně starám s její matkou a mojí manželkou,zároveň i vychováváme naše šestiměsíční miminko.Momentálně čekáme na soud,který má teprve proběhnout,kde se má rozhodnout u kterého z rodičů by měla poté dcera být a zároveň se určí výše výživného.Dotaz:Manželka se přestěhovala ke mě z místa trvalého bydliště jejích rodičů,kde byla i s dcerou nahlášena a nyní jsou obě přihlášeny k trvalému pobytu u mě.Otec dítěte napadl toto rozhodnutí,že jsme nepožádali jeho o povolení,aby se přestěhovaly,ačkoliv k minulému trvalému pobytu manželky neměl a nemá žádný vztah,protože to bylo bydliště rodičů manželky.Druhá věc je,že zatím není soudně stanovena výše výživného,ale myslím si že povinnost má i přesto.Platí 1000 korun,což mi nějak nevadí,nevyžaduji extrémní částky,ale platí nepravidelně.Tak jednou za 4 měsíce.Zřejmě mu to někdo poradil.Je povinnost platit pravidelně,ačkoliv není prozatím stanoveno soudem výživné?Děkuji za odpověď..

 • #22696 Reply

  RENÁTA HŮRKOVÁ

  DOBRÝ DEN .MÁM OTÁSKU KTERÁ SE TÝKÁ VÝŽIVNÉHO .Z MANŽELEM MÁME 4 DĚTI.MANŽEL MÁ MIMO JINÉ DÍTĚ .PLATIL 200 KČ. ALE TED MUSÍ PLATIT 1000 KČ.PROSÍM VÁS MŮŽETE MY PORADIT ,

  JAK SI MŮŽE ŽAŽÁDAT O DNA. A KOLIK TO STOJÍ .A KDE SE TO PROVÁDÍ ,A JAK SI OTO MÁME POŽÁDAT .A ZDA TO JDE NĚJAK SPLÁCET . PROSÍM ODPOVĚSTE DĚKUJI HŮRKOVÁ

 • #22697 Reply

  Simona Beznosková

  Dobrý den, manželově dceři je nyní 19 let a PRÝ ještě studuje (jeho bývalá manželka to tvrdí, ale žádný doklad mu nedala, takže to není jisté). V každém případě je manžel již 3 roky nezaměstnaný a výživné stále platíme. Schválně píšu PLATÍME, protože to jde z našeho rodinného rozpočtu, do kterého vydělávám jen já.

  Manžel nedostává z úřadu práce žádné příspěvky, čili nemá ŽÁDNÝ PŘÍJEM. Můžete mi sdělit, zda vtom případě může přestat sám od sebe platit alimenty nebo zda je nutné dát k soudu žádost o jejich zrušení? Z čeho se alimenty vypočítávají, když nemá žádný příjem? Zároveň má ještě 15ti letého syna (se stejnou manželkou), na kterého také stále platí. Jedná se sice "jen" o 1.700,- Kč měsíčně, což se nezdá moc na dvě děti, ale v našem rodinném rozpočtu je to značná částka, protože máme také dvě děti.Děkuji za odpověď.

 • #22698 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  doporučuji podat soudu návrh na snížení vyživovací povinnost – zde se také mj. dozvíte, zda dcera studuje či nikoli. Nedosahování žádných příjmů není důvodem k neplacení výživného, ale pouze právě k podání uvedeného návrhu na snížení. Soud však bude hodnotit, proč nemá příjmy, tedy proč nepracuje.

 • #22699 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  testy DNA Vám provedou v různých specializovaných pracovištích – můžete je nalézt např. na internetových stránkách. I když se zjistí, že dítě není jeho, neznamená to automaticky, že bude vymazán z RL dítěte a nebude muset platit výživné. Od toho je řízení o popření otcovství, které však může v urč. případech zahájit, resp. podat návrh na jeho zahájení pouze Nejvyšší státní zástupce a musí k tomu být důvod – pouze fakt, že by nebyl biologickým otcem, důvod není.

 • #22700 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  rodiče sice mají povinnost Vám výživné poskytovat, nicméně velmi záleží na jejich příjmech. Pokud jsou nízké, pravděpodobně by i případný soud argumentoval otázkou, proč jste se tedy odstěhovala. Pokuste se domluvit.

 • #22701 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  rodiče mají samozřejmě povinnost hradit výživné i bez rozhodnutí soudu, nicméně bez rozsudku je tato povinnost nevymahatelná.

  Navíc, nechápu, proč byste měli otce dítěte žádat o nějaké povolení.

 • #22702 Reply

  Jiří Mejzlik

  Dobrý den, zajímalo by mě, když sem se jednou opilý vyspal s jednou holkou, kterou neznám a tvrdila mi, že bere prášky a asi po půl roce si mě našla a řekla mi, že se mnou čeká dítě, jestli se na výživné vztahuje i to, když na mě táta chce napsat barák-jestli to přispívá ke zvýšení výživného bo se to vypočítává jen z výplaty? Předem děkuji za odpověd

 • #22703 Reply

  Lenka Procházková

  Dobrý den.Četla jsem debatu i vaše odpovědi. Vím dobře že mohu při neplacení výživného podávat trestní oznámení. Jenže jak už zde bylo řečeno nic se neděje. Otec mého dítěte neplatí 7.let. Jelikož tyto peníze ukládám dceři na účet tak jí dluží celkem 97800. A já se ptám. Jak ty peníze z něj dostanu. To v našem právním systému není nic co donutí ty zmetky platit. Zapomněla jsem otec dítěte dělá na černo, aby nemusel nic posílat. Je možné i na takové lidi poslat exekutora? Nebo by to byly opět vyhozené peníze. Jde mi totiž o to že exekutor si bere 4,5 procenta s dlužné částky. A to je dost. Vím že nejsem

  první kdo se na to ptá. Bohužel jsem ale nenašla přímou odpověď. CO DĚLAT KDYŽ PODÁVÁM JEDNO TRESTNÍ OZNÁMENÍ ZA DRUHÝM A STEJNĚ SE NIC NEDĚJE. Děkuji za odpověď

 • #22704 Reply

  I.

  Dobrý den paní Beznosková, takže by podle Vás měla jeho děti(jsou to přece jeho děti) živit jen jejich matka? Pán by se asi měl zamyslet a začít pracovat.. Můj přítel taky platí na dceru své BM a musím říct, že bych se za něj hodně styděla, kdyby platil trapných 1000 Kč. (což ten váš vlastně ani neplatí – na jedno dítě platí 850 Kč!!), protože to by tím pádem asi ani nejedla.. Opravdu se pak nedivím, že některé matky nadávají na své bývalé, když má otec problém zaplatit 1700 Kč na dvě velké děti.

  Pokud jde o to, jestli studuje, tak přes soud (pokud matka nebo dcera nedodá sama) je možné zjistit. Nejsem zastánce ani matek, které se snaží vytřískat z BM maximum, ale ani toho, aby se otcové vyvlékali z povinností, které mají.

 • #22705 Reply

  Jiří Mejzlik

  Ještě jednou bych se chtěl zeptat, jestli se výživné vypočítává jenom z výplaty bo se do toho zahrnuje i to, že vlastním auto a dům?Děkuji moc za odpověd

 • #22706 Reply

  petr ploc

  Chtěl bych se zeptat,jak se postupuje ohledně výživného na dvě děti.Manželka si našla nového partnera.A teď požaduje plné výživné.Dá se s takovou situaci něco dělat,nebo se výživné určuje podle platu.

  Děkuji za odpověď.

 • #22707 Reply

  Pavla Drábová

  Dobrý den, přítel si vzal moje dítě (od narození) do své péče. Zajímalo by mě, z čeho mne-matce vypočítá soud výživné, jelikož jsem byla od porodu na sociálních dávkách (pobírala jsem životní minimum) a jsem stále nezaměstnaná na úřadě práce nyní už bez příjmu. Žiji u svých rodičů.

  Předem děkuji za odpověd.

 • #22708 Reply

  Eva Turonova

  Preji hezky den!Chtela bych se zeptat jak je to z placenim alimentu kdyz jsem tehotna?Mam vyzivovaci povinnost na dve dcery.Jedna bude mit 13.8.-19let ale porad studuje a druha 3.4.mela 16let a po prazdninach nastoupi na stredni skolu.Na kazdou dceru posilam 1000.-V cervenci ocekavam narozeni ditete a nase financi situace je dost slozita.Muj partner ma 12000 cisteho a ja zatim materskou 10000.-z toho platime 6000 za najem 2000.-alimenty a 9000.-splacime uvery.Ted jen tak tak vychazime od vyplaty do vyplaty ale po pul roce materske budu dostavat jen 7600 rodicovsky prispevek a to uz nezvladnem.Poradite mi?Dekuji moc Eva

 • #22709 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pro příště vkládejte své dotazy jako zvláštní příspěvky a ne jako odpovědi na jiné dotazy; je to nepřehledné.

  Bylo soudem rozhodnuto o výši výživného? Dohodli jste se na výši sami? Pokud ne, i tak byste měl nějakou částku platit. Jestliže však bude manželka požadovat vyšší částku, je na ní, aby se obrátila na soud s příslušným návrhem a ten pak určuje výši dle příjmů.

 • #22710 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jak jste sama uvedla, radím zde, že sice trestní oznámení je určitou satisfakcí, ale obvykle to dlužnou částku nevymůže. K tomu je opravdu jediná cesta a to cesta exekuční. Ne každý exekutor chce dopředu zaplatit zálohu a pokud se mu dluh podaří vymoci, vezme si od dlužníka i své náklady a odměnu a Vy mu tak nic platit nemusíte. Ale jak říkám, záleží na exekutorovi. Zkuste se s některými dohodnout a uvidíte.

 • #22711 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  soud nemusí vycházet z toho, čeho fakticky dosahujete, ale čeho byste dosáhnout mohla. Proč nepracujete?

  Pokud dojde k tomu, že pracovat nechcete, nebo se dostatečně nesnažíte získat příjmy, určí výživné z částky, kterou byste v daném regionu a s ohledem na kvalifikaci mohla dosáhnout.

 • #22712 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  vychází se hlavně z dosahovaných příjmů. Jiný majetek může soudce zohledňovat pro celkovou představu o Vašich poměrech.

 • #22713 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se od doby rozhodnutí o výši výživného změnily poměry (tj. např. u Vás narození dalšího dítěte, nižší příjmy apod.), můžete požádat soud o snížení výživného.

 • #22714 Reply

  I.

  Takže o svoje dvě děti se radši chcete přestat po finanční stránce úplně, resp. aby to bylo ještě míň než 2000 Kč?? Hmm, tak to jste super matka.. vy to nezvádnete, tak ať se o vaše děti stará někdo jiný, co? Ach jo, nechápu proč si lidi jako Vy pořizují další a další děti..

 • #22715 Reply

  Marcela Viková

  Dobrý den,

  mám dotaz: S bývalým druhem ( nebyli jsme manželé ) mám 2 děti, které mají příjmení po něm. Před rokem jsem se vdala, příjmení mám po manželovi a syny spolu vychováváme ve společné domác. Chtěli bychom nechat změnit synům příjmení po manželovi, abychom jsme měli všichni společné příjmení. Osvobozuje se v tomto případě bývalý druh od povinnosti platit výživné na oba syny? Děkuji za odpověd.

 • #22716 Reply

  Tomáš Soroka

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám své bývalé ženě na naše dva syny 3 a let platit alimenty 4000,- na kterých jsme se domluvili a soudně nechali schválit, znovu jsem se oženil, a vyženil jsem dcerku a moje manželka za měsíc porodí našeho společného potomka, ke všemu jsem ztratil moje zaměstnání které bylo výhodně placeno, našel si nové ale bohužel už nemohu dávat ženě 4000,- kč až do tohoto měsice jsem jí řádně platil jenže když jsem tento měsíc uviděl svou výplatní pásku rozhodl jsem se poslat své bývalé ženě jen 2000,- bylo mi totiž porazeno že mám poslat jen tolik kolik uznám za vhodné vím že to je na dvě děti málo, jenže bohužel by nezbylo nic na žití pro mne a pro mou novou rodinu.moje bývalá žena také žije s přítelem v jedné společné domácnosti.Tento víkend jsem mělmít své syny na návštěvě, kterou mám povolenou každých 14 dní, jenže má žena mi oznámila že mi je nevydá, má na to právo? Své syny miluji, a nechci o ně přijíta sní se nedá mluvit, porad te mi prosím co mám dělat

 • #22717 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, oba postupujete špatně. Vy máte platit tolik, kolik máte stanoveno v soudem schválené dohodě a ex-manželka je zase povinná umožnit Vám kontakt se syny. Nevím kdo Vám radil, aby jste poslal jen tolik, kolik uznáte za vhodné. Nejspíš nějaký "dobrák", který Vám přeje, aby na Vás byla podána žaloba pro neplacení výživného. Pokud jde o výživné, můžete se buď dohodnout na změně původní dohody, ale je téměř jisté, že ex-manželka souhlasit nebude. Pak musíte podat na soud návrh na snížení výživného a musíte prokázat, že došlo k podstatné a trvalé změně poměrů a nejste schopen platit výživné v původní výši. Do doby právní moci nového rozhodnutí však musíte platit 4.000,-, v krajním případě by Vás totiž mohla postihnout i exekuce.

 • #22718 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, změna příjmení vyživovací povinnost neovlivňuje. Otec, který je zapsán v rodném listu musí platit alimenty dál, bez ohledu na příjmení dítěte.

 • #22719 Reply

  Tomáš Soroka

  Moc vám děkuji vaši odpověd, ale já opravdu nemám tgy dva přebytčný tisice, které bych mohl dávat, už takhle mi s manželkou zbývá na živobytí 3 500,- kč na celý měsíc, zkouším si hledat lepší placenou práci, ale tu během 1 dne také nenaleznu. Opravdu není jiné východisko než – li čekat na soud? Ten může být až třeba za půl roku a také vzhledem k tomu že moje bývalá žena tvrdí že nepřistoupí na jinou částku než na 4000,- myslím že to bude trvat i déle, protože kdybych jí měl dávat 4000,- zbyde mi se ženou a naši dcerkou jen 1500,- na celý měsíc a ztoho se přeci nedá vyžít,

 • #22720 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, proto musíte podat návrh co nejdříve a o soudu budete prokazovat vše, co uvádíte v dotazu. Ex-manželka má v ruce schválenou dohodu, v níž jste se zavázal platit 4.000,- a dlužné výživné tak po Vás může vymáhat i bez ohledu na Vaše současné příjmy! Lze požádat o snížení i zpětně, například k době, kdy se podstatně změnily Vaše příjmové poměry, ale není to příliš obvyklé a sázet na to nemůžete. Než soud rozhodne, potrvá riziko, že je začne ex-manželka vymáhat.Celou situaci můžete i s ohledem na narození dalšího dítěte a péči o nevlastní dítě projednat také na oddělení sociálněprávní ochrany dětí na městském úřadu.

 • #22721 Reply

  Pavel Rehanek

  Rozcházíme se s přítelkyní nejsme svoji a máme 4,5 letou dceru.Podala žádost o svěření dcery a o vyměření alimentů.Co bych si měl všechno připravit k soudu aby se věc neprotahovala? Do rozhodnutí soudu mám dávat jakou částku?

  Dále přítelkyně nechce slyšet o majetkovém vyrovnání? Jak postupovat v tomto případě.

  Děkuji

 • #22722 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  chtělo by to, aby jste měl připravený přehled všech Vašich příjmů a výdajů, protože to bude chtít soudce vědět. Dále si ujasněte, jakou částku jste ochoten platit. Co jí budete dávat před rozhodnutím je na vaší dohodě, není to však vymahatelné. Pokud i přesto budete chtít platit, uschovejte si doklady o zaplacení a do zprávy pro příjemce uveďte např. výživné pro dceru, aby bylo jasné, na co je to určeno. co se týče majetkového vyrovnání, protože nejste manželé, je to složitější, protože buď se dohodnete kdo si co vezme, nebo bude věc řešit soud a zde se těžko prokazuje, kdo co koupil ze svého atd.

 • #22723 Reply

  Pavel Rehanek

  Dobrý den,

  děkuji za odpověd a poprosím o upřesnění.

  Ze zaměstnání si mám zažádat o potvrzení příjmu za jakou dobu? 3 měsíce, 6měsíců, rok?

  Soud budou zajímat výdeja na bydlení nájem, poplatky, hypotéka, úvěry?

  Opouštím byt kde mám zájem jen o lednici kterou jsem koupil nedávno a mám od ní doklad a dále jsem chtěl vyrovnání za auto které jsem zaplatil také mohu doložit.Auto je ovšem nahlášeno na bývalou přítelkyni.

  Veškeré ostatní vybavení bytu nechávám přítelkyni vše jsem hradil ze svých zdrojů.

  Předem Vám děkuji za informaci

 • #22724 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Ono záleží hlavně na tom, zda se dohodnete či nikoli. Pokud ano, tak by soudu mohlo stačit jen Vaše prohlášení o výši výdělku a nemusel byste dokládat potvrzení od zaměstnavatele. Potvrzení o příjmech si raději vezměte za uplynulý rok; nic nezkazíte tím, když si vezmete dokladů více než méně.

 • #22725 Reply

  Petr Bílý

  Dobrý den,měl bych dotaz ohledně vyživovací povinnosti matky. Narodila se nám dcera, s manželkou jsme se rozvedli,dcera byla svěřená do péče matky.Na výživném jsme se spolu domluvili, vše bylo vpořádku.Nyní je dceři 19 let, studuje a bude studovat dále na vysoké škole. Dcera bydlela stále u matky,která si našla přítele a žijí spolu. Ale teď se nepohodly a bývalá manželka vyhodila dceru z domu. Dcera pak začala bydlet u mě. Její matka jí žádnou finanční častkou nepřispívá, platí ji jen stavební spoření 500Kč měsíčně. Chci se zeptat, jestli má bývalá manželka povinnost přispívat finančně naší dceři, když ta si nyní změnila i místo trvalého bydliště – bydlí u mne, popř. pokud bych se s bývalou manželkou nedohodl na částce, jakou bude spolufinancovat studium a živobytí naší dcery,jak postupovat, příp. na koho se mám obrátit, aby ji toto nařídil.

 • #22726 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  vzhledem k plnoletosti dcery, je k podání návrhu soudu na určení vyživovací povinnosti oprávněna pouze ona.

  To však doporučuji až v případě, že se s matkou na výši nedohodne.

 • #22727 Reply

  Věra Oprendekova

  Dobrý den,prosím Vás můj přítel má určené alimenty na zletilou dceru které .je 21 let a studuje do konce roku 2008 výživné je 4000. Je OSVC co se stane když bude platit pouze 2000,-?Jelikož víc nemůže.Dcera bydlí u svého přítele a otec ji platí byt v kterém nebydlí a byvala manželka mu nespříspívá na bydlení.Děkuji

 • #22728 Reply

  Karel Uhlíř

  Chtěl bych se zeptat jestli exestuje rychlejší způsob na snížení výživného než zdlouhavé jednání u soudu. Jde o velkou změnu finančních poměrů. Musím nadále platit výživné i když můj příjem nedosahuje ani výživného?

 • #22729 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  rychlejší než soudní řízení je vždy dohoda obou stran. Jesltiže přestanete svévolně platit soudem určené výživné, může se matka domáhat dluhu nařízením exekuce a exekutora důvod neplacení vůbec nezajímá.

 • #22730 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  stát se může to, že bude dcera dluh vymáhat exekuční cestou.

 • #22731 Reply

  Zuzana Červínková

  Paní Jindrová, ale exekuce musí být nejprve nařízená soudem nebo se pletu? Proč jsou matky, jako bejvalka přítele, co si nevyzvedne výživné na poště a pak, když tam ta složenka leží měsíc než-li ji pošlou zpět a my ji opět posíláme zpět a tak dokola, co pak vyhrožují exekucí? Stačí doložit u soudu složenky vrácené a opětovně odeslané, abychom dokázali, že řádně a včas odesíláme výživné? Nehrozí nám tak snad z vůle bejvalky exekuce??

 • #22732 Reply

  Karel Uhlíř

  Takže nějáké předběžné opatření nebo jiná pomoc neexistuje. Jak asi většina ví dohoda není možná.

 • #22733 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  samozřejmě že exekuce musí být nařízena soudem a to na základě nějakého vykonatelného exekučního titulu – soudního rozhodnutí, jímž je částka určena. Nejprve se pokuste zjistit číslo bankovního účtu, na který byste částku posílali. Pokud se Vám to nepovede, doporučuji řešit věc platbami přes soudní úschovu – zeptejte se na podrobnosti na příslušném soudu.

 • #22734 Reply

  Renáta Pokorná

  Dobrý den, mám 11 měs, dcerku a žili jsme s přítelem, tedy nebyli jsme svoji. Rozešli jsme se a tak vůbec netuším, kde, kam a o co žádat, abych na maličkou mohla brát nějaké příspěvky,alimenty a podobně..Navíc asi musím žádat o svěření do péče, to ale také nevím kde. Netuším, kde se jaká žádost vyřizuje a co vše je zapotřebí. Prostě nějaký postup.. Našla jsem toto zajímavé fórum, tak to zkouším, zda mi poradíte.. Nikdy jsem tuto otázku neřešila a netušila jsem, že někdy budu a tak jsem dost bezradná. Děkuji moc R.P.

 • #22735 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žádost o svěření do péče spolu s návrhem na stanovení výživného pro otce dítěte je třeba podat u Vašeho místně příslušného okresního soudu. Žádný formulář na to není, musíte si návrh sepsat sama nebo se obrátit na právníka. Výživné však můžete požadovat pouze po otci dítěte, který je jako otec zapsán v jeho rodném listu. Co se týče sociálních dávek a příspěvků, na to se informujte na příslušném obecním úřadě, kde by Vám tyto informace měli sdělit.

 • #22736 Reply

  Renáta Pokorná

  Děkuji moc za pomoc:) Jste laskavá..

 • #22737 Reply

  monika málková

  Dobrý den,

  jsem rozvedená od ledna 2008.

  Mám dceru, která studuje gymnázium, na niž bylo vyměřeno výživné ve výši 4000 kč.

  V březnu 2008 bývalý manžel vyhlásil konkurz na na svoji firmu.

  Správce konkurzní podstaty odmítá výživné vyplácet s odvoláním na insolvenční zákon.

  V něm jsem našla par.169, kde se říká, že výživné ze zákona je pohledávka postavená na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou.

  Prosím o radu, jak postupovat, aby dcera nebyla krácena na svých právech.

  Děkuji.

 • #22738 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to je skutečně pravda. Pohledávky na výživném se uplatňují přímo u insolvenčního správce a z majetkové podstaty mohou být uspokojeny již v průběhu konkurzu. Z dotazu není zřejmé, proč správce postupuje takovým způsobem. Můžete však podat stížnost na postup správce ke krajskému soudu, u kterého je insolvenční řízení vedeno.

 • #22739 Reply

  Renata Váňová

  Dobrý den,jsem rozvedená od r.2000,mám v péči syna(16 let), na kterého nebylo vyměřeno výživné.Důvodem bylo to, že bývalý manžel neměl tehdy trvalý příjem.Ani dnes nevím, zda někde pracuje nebo je nezaměstnaný. Žádala jsem soud o zjištění zaměstnavatele, jako odpověď jsem dostala vyjádření bývalého muže, jak o všechno kvůli mně přišel a že se bude hlásit na úřadu práce. Tím to pro soud skončilo! Je nějaký způsob, jak stanovit výživné a domoci se jeho placení?Děkuji Váňová

 • #22740 Reply

  Klára Klenková

  Dobrý den,

  Započítává se také můj příjem pro výpočet přítelových alimentů na jeho dvě děti z bývalého manželství? Může tyto výdaje uplatnit jako odpočet při výpočtu daně z příjmů?

  děkuji za odpověď

 • #22741 Reply

  Petr Petr

  Soud vychází ze zásady, že rodič by měl svým dětem zajistit podobnou životní úroveň. Pokud jde o příjmy, nebude hodnotit soud příjmy vašeho manžela samostatně, ale bude s zabývat celkově jeho majetkovými poměry. Důležitá je tedy životní úroveň povinného rodiče do které pokud sdílíte společnou domácnost se započítává i váš příjem.

  Jinak myslíte, že by si jako částky uhrazené na výživném dal váš přítel do nákladů? Bez komentáře…..

 • #22742 Reply

  waldemar koziar

  Myslím, že opravdu je rozdíl mezi zatoulanou spermií a vědomým rodičovstvím. Bohužel zákon toto nijak nerozeznává – můj názor je, že stát se v tomto případě jen snaží vyvléci se ze svých závazků vůči občanům a nahrává těm méně poctivým a méně odpovědným.

  Současná situace může nahrát jen obzvláště protřelým " matkám", které do postele zatáhnout kohokoli movitějšího a podniknou vše pro to, aby se nějaká spermie zatoulala. Vzhledem k rostoucím společenským rozdílům jednání veskrze pochopitelné- vždyť výživné na onu " zatoulanou spermii" může několikanásobně překročit příjem matky, který měla do té doby…

 • #22743 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  aby soud stanovil výživné, musela byste nejprve podat příslušný návrh – sice toto řízení soud může zahájit i bez návrhu, ale to by nedělal nic jiného. Vzhledem k tomu, že jste tak zjevně dosud neučinila, neměl se soud čím zabývat. Tedy, jednoduše podejte žalobní návrh na určení výživného pro nezletilého.

 • #22744 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Doufám, že to nemyslíte vážně – to se zde máme bavit o antikoncepčních prostředcích a odpovědnosti každé osoby způsobilé k právním úkonům za její činy? To snad ne!

 • #22745 Reply

  zuzana filipova

  Dobrý den,chtela jsem se nějak poradit.S bývalým mám spory už od doby,co jsem otěhotněla až doposud,což trvá už 4roky.Podniká v hostinské a jinych činnostech a vydělává dost peněz.Soud m před léty vyměřil výživné 1 tis.kč,ovšem dítě roste,je často nemocné,má větší nároky,je alergické a tak jsem se sním chtěla dohodnout na zvýšení výživného o kterém nechtěl ani slyšet a sám mi "poradil" abych si dala žádost k soudu,ale že mi nepřidají,protože on ví co doložit a co ne..Tak jsem žádost podala.Během vyřizování žádosti on vytvořil(odkoupil)firmu s.r.o. spolu se svou přítelkyní přičemž jsou oba jednatelé firmy,ale ona prý společnik(majitelka)podle něj a on je zaměstnanec s napsaným výdělkem 8tis.Ovšem já vím,že je to jen na oko.Malou si nikdy nebral jak měl stanoveno soudem,nechtěla s ním ani odjet když náhodou 1za 3měs dojel.Neznala ho!!Chystá se na dovolenou do Turecka a na 3týdny do Španělska(chlubí se tím)ale pro dítě nedá nic.6.6.bude výslech otce.Vyhrožuje,že to bude peklo.Jak na něho?

 • #22746 Reply

  zuzana filipova

  BOjím se toho soudu,co se bude dít.Včera mi oznámil,že podá návrh na snížení výživného..Omlouvám se,že jsem se tak rozepsla.Předem děkuji za nějakou radu jestli se to dá nějak dokázat u soudu jaké má vlastně příjmy atd.

  Moc děkuji a přeji hezký den.ZF

 • #22747 Reply

  Dobroslav Volráb

  Dobrý den.Měl bych na Vás několik dotazů.Můj otec i matka jsou důchodci.Můj otec má důcod patnáct tisíc korun a matka pět tisíc korun.Zajímalo by mě,jestli v budoucnu jim budu muset peněžně přispívat na výživné.Proč mě to zajímá?Protože já své rodiče totiž v budoucnu odmítám živit!Nebudu se starat o někoho,koho rád nemám.Mám sice slušný příjem,ale na jejich finanční situaci z vysoka kašlu.Oni totiž pro mou budoucnost neudělali absolutně nic.Všeho,čeho sem v životě docílil,tak bylo svou vlastní dřinou,oni pro mě nehli ani prstem.Dokonce v pubertě mě nedávali ani peníze na oblečení.Musel sem si ho kupovat ze svého.Ani strava,kterou mě dávali,nebyla optimální.A za to všechno je mám dotovat,a dělat na ně!Já vím,jejich příjmy nebyly nejvyšší,ale to mě absolutně nezajímá.To byl jejich problém,a néé můj.Vždyt' oni si to vůbec nezaslouží.Jednou chci mít taky svojí rodinu,které bych chtěl dát úplně nejvíc,ale rozhodně néé svým rodičům.Ti jsou mě úplně ukradený.Je mi 24. let. Děkuji za odpověd

 • #22748 Reply

  Petr Petr

  Při jednání ohledně výživného navrhněte, aby soud nařídil provedení znaleckého posudku z oboru účetnictví, neboť podnikatelé rádi vykazují nižší zisky než ve skutečnosti mají. Soud potom může rozhodnout, aby účetnictví podnikatele bylo přezkoumáno příslušným znalcem, který zjistí jaké jsou ve skutečnosti výdělky povinného. Pokud by povinný rodič popřípadě soudu nepředložil své účetní doklady, může soud vycházet z toho, že jeho měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima, což je částka přes 35.000,-Kč. měsíčně a z této částky pak může výši výživného určit.

 • #22749 Reply

  Petr Petr

  Nevím sice co vám rodiče konkrétně udělali, ale zatím je podle toho jaké příjmy mají (cca 20 tis. Kč.) asi živit nemusíte.

  Jinak zákon říká: děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují. Každé dítě pak plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.

 • #22750 Reply

  zuzana filipova

  Moc vám děkuji za odpověď.Vážím si toho.Takže mám u toho výslechu otce navrhnout soudu aby provedl znal.posudek účetnictví?Tím se to určitě protáhne na delší dobu,ne?Jestliže on je ovšem napsán jako jednatel firmy(pdle něj zaměstnanec)v té jejich firmě jak mu soud prokáže jiné přijmy,které on ve skutečnosti má…??jde to??Ještě jsem se chtěla zeptat jak to je s náklady na soudní řízení..jsem totiž na prac.úřadě a za nějaké 2týdny mám nastoupit mat.dovolenou(6týdnů před porodem).Ještě jednou moc děkuji za odpověď.ZF

 • #22751 Reply

  Petr Petr

  Přesně jak říkáte, pokud se vám budou zdát přiznávané příjmy povinného které předloží u soudu nízké, navrhněte soudu aby nařídil provedení znaleckého posudku z oboru účetnictví a zjistil tak skutečný stav věci.

  Zda je váš ex jednatelem či společníkem nějaké společnosti, nebo živnostník jednoduše zjistíte na internetu (www.justice.cz, http://www.zivnostenskyrejstrik.cz).

  Jinak platí, že obecně může každý žádat soud o osvobození z placení soudního poplatku a pokud tomu odpovídá finanční situace, soud žádosti vyhoví alespoň částečně. Samotné řízení o určení výživného (včetně zvýšení) je osvobozeno od poplatku.

 • #22752 Reply

  zuzana filipova

  Jejda vy jste opravdu moc a moc hodný,že jste mi odepsal a ještě k tomu tak rychle.Budu se moc snažit mu dokázat opravdové přjmy.Snad mi soudkyně dá za pravdu a bude stát při mě a mé dceři.Děkuji a pěkný den ZF

 • #22753 Reply

  Věra Oprendekova

  Dobrý den prosím Vás chci se zeptat došel nám rozsudek ohledně výživného kde zletila dcera si vyžádala advokáta a nám přišlo že máme zaplatit soudu tohoto jejího advokáta ale ona podávala žádost na výživné.A moc prosím nevíte náhodou dobrého advokáta na výživné pro oblast Ostravu můžete nám někoho doporučit. Děkuji moc

 • #22754 Reply

  Milana Bartoňová

  Dobry den,

  pritel plati radne vyzivne na sve deti, s druzkou jiz nezije. Deti maji jeho prijimeni.Chtela bych se informovat, zda je mozne,aby bez souhlasu otce toto prijimeni detem zmenila a v jakem pripade?

  Dekuji za odpoved.

 • #22755 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  bohužel, žádného advokáta z této oblasti neznám. Zkuste se nezávazně jen tak mezi řečí zeptat na soudu, jestli by o někom věděli.

 • #22756 Reply

  Věra Oprendekova

  Dobrý den prosím ještě bych se chtěla zeptat když zletila dcera žádala výživné a soud ji přidělil advokata proč jej máme platit my.Došlo nám že máme zaplatit soudu za jejího advokáta ale my ho nežádali a výživne ji řadne platíme jen chtěla obrovskou častku a proto si požádala o zvýšeni.Fakt tomu nerozumím Děkuji

 • #22757 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Váš dotaz není moc srozumitelný – hovoříte o nákladech řízení zahrnujících i odměnu právního zástupce po pravomocném skončení řízení nebo o nákladech ustanoveného advokáta soudem? Tedy, toho advokáta si vzala na plnou moc nebo jí byl soudem ustanoven?

 • #22758 Reply

  Věra Oprendekova

  Ona si požádala o bezplatného advokáta a soud ji ho přidělil.píšou že je povinen zaplatit náklady na řízení za právní zastoupení žalobkyně.Ale proč my to platit máme my nežádali advokáta .Děkuji

 • #22759 Reply

  Jarmila Bulíčková

  Můj syn ukončí v červnu studium, chci se zeptat co třeba udělat, aby manžel ukončil placení výživného, stačí naše domluva. Děkuji

 • #22760 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Pokud byla dcera v řízení úspěšná a soud jejímu návrhu vyhověl, strana neúspěšná vždy nese náklady řízení (až na výjimky).

 • #22761 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  stačí vzájemná domluva. Manželovi bych doporučila, aby si to od Vás nechal podepsat.

 • #22762 Reply

  zuzana filipova

  tkže jsem zjistila,že jsou oba dva jednatelé přičemž každý z jednatelů jedná jménem společnosti samostatně a pod společníky je napsaná jeho přítelkyně.takže???…jaké mám šance??Děkuji

 • #22763 Reply

  Petr Petr

  Jméno, nebo příjmení lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupců. Jinak existují dvě cesty jak změnu příjmení docílit. Pokud bude otec, tedy váš přítel se změnou příjmení souhlasit, tak se věc bude řešit pouze na matrice příslušného městského, či obecního úřadu. Pokud souhlasit ale nebude, bude muset bývalý družka vašeho přítele podat návrh k soudu, kdy až na základě pravomocného rozhodnutí tohoto soudu přistoupí následně příslušná matrika ke změně příjmení.

 • #22764 Reply

  Petr Petr

  Myslím, že šance máte dobré a že se nemusíte bát.

  Jako jednatelé společnosti jsou povinni zajistit řádné vedení předepsané evidence a účetnictví za které tedy odpovídají. Navíc podnikatelé nemají určitě radost že se jim někdo "hrabe" v účetnictví a někteří mohou mít i obavu, že by se tam třeba našlo něco, co nechtějí. Spousta se raději tedy na výši výživného domluví.

 • #22765 Reply

  zuzana filipova

  Dobrý večer,opravdu jste moc hodný a vážím si toho,že si najdete vždy čas mi odepsat.Teď už jsem klidnější.Děkuji mnohokrát a přeji hezký zbytek dne.ZF

 • #22766 Reply

  Alena Kašparová

  V červnu ukončí učební obor 19-letá dcera manžela.Alimenty dle původního rozsudku platíme k rákám její matky. Zajímá nás, kdy máme ukončit placení alimentů, pokračovat v dalším studiu pravděpodobně již nebude. Vzhledem k tomu, že se manžel s dcerou nestýká, nebudeme ani informováni, zda si najde práci nebo bude na úřadu práce. Máme sami ukončit placení v červenci nebo v srpnu, nebo jak máme postupovat? Děkuji za odpověď.

 • #22767 Reply

  Petr Petr

  Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit. Schopnost samostatné obživy dítě získává tím, že si po absolvování studií nebo jiné přípravy na budoucí povolání najde odpovídající pracovní uplatnění. Jestliže tedy vaše dcera ukončí studium a přestane se tak připravovat na své budoucí povolání a nic (např. zdravotní problémy) jí nebrání v tom, aby se sama živila, vaše vyživovací povinnost zaniká a nemusíte tedy výživné platit. Vyživovací povinnost zaniká ze zákona, tedy není třeba, aby ji rušil soud.

  Pro jistotu bych doporučil si tuto informaci u dcery ověřit, případně když spolu „nevycházíte“ se zkuste obrátit na příslušnou školu s dotazem ohledně ukončení studia.

 • #22768 Reply

  Eva Ivanova

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rozvedená od roku 2002 dohodou a i děti si ex bere jak jemu se zrovna hodí. Nyní jsem znovu vdaná za příslušníka jiného státu EU. Můj dotaz zní – když manžel pojede pracovat do své země na delší dobu musím mít souhlas ex s tím, že nemá nic proti tomu?(on by totiž schválně nesouhlasil, abych to neměla tak jednoduché). Nebo je to čistě má věc, když děti byly svěřeny do péče mně?

  Děkuji EI

 • #22769 Reply

  Miroslav Boháč

  Dobrý den, mám syna z prvního manželství, ve věku 21 let. Po ukončení střední školy a několikaměsíčním pokusu o studium na vysoké škole začal pracovat. To bylo asi před 2 roky. Nyní se přihlásil znovu k dennímu studiu na střední škole s odůvodněním, že chce získat vzdělání v jiném oboru, a po mě chce obnovit placení výživného. Má na to nárok i když obor, který si vybral je možné studovat při zaměstnání?

 • #22770 Reply

  Petr Petr

  Na jedné straně je vaše právo svobodně si zvolit místo pobytu, ale na druhé straně je právo otce podílet se na výchově dítěte a i dítě samotné má právo na kontakt se svým otcem. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby jste to s otcem dítěte probrali, vždyť v dnešní moderní době telefony, e-mail, či web-kamery umožňují kvalitní i levný kontakt na dálku.

  Záleží rovněž jaké časové období po které by jste byla s dítětem pryč máte na mysli, ale pokud se odstěhujete na ne zrovna běžně dosažitelnou vzdálenost, vylučujete druhého rodiče (otce) z výkonu jeho práv a povinností a mohlo by se jednat o podstatnou záležitost v rámci rodičovské zodpovědnosti.

  Osobně bych to zkusil a uvidíte, protože jinak by při stížnosti otce musel věc řešit soud, protože opravdu jde o záležitost nikoliv nepodstatnou.

 • #22771 Reply

  Petr Petr

  Vyživovací povinnost rodiče vzniká narozením potomka a trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Může přetrvat i poté, co potomek dosáhne zletilosti, jestliže se např. řádným studiem na vysoké škole připravuje na budoucí povolání.

  Jestliže dítě vstoupí do zaměstnání nebo zahájí jinou výdělečnou činnost, jež mu umožňuje samostatnou obživu, ale kterou později přeruší za účelem studia, jímž chce nabýt kvalifikace pro jiné povolání, zásadně se vyživovací povinnost neobnovuje.

 • #22772 Reply

  Jan Kseňák

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mám jako budoucí otec vyživovací povinnost k dítěti které bylo nechtěné a já jsem se s bývalou přítelkyní dohodl na interupci jenže kterou jsem zaplatil vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu ale už není možné interupci provést byla mnohokrát operována aby ji vyjmuli plod ale nepovedlo se. A můj dotaz je, že když jsme spolu sepsali že mne neuvede do rodného listu jako otce a že nemám k dítěti žádné závazky ani vyživovací povinnost a já se vás tímto chci zeptat jestli by mě tohle u soudu stačilo jako důkaz děkuji

 • #22773 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žádná taková dohoda Vás otcovských práv a povinností nemůže zbavit – nejde totiž ani tak o vás ani o matku, ale o to dítě.

 • #22774 Reply

  Petra Makunova

  Dobrý den, mám na Vás dotaz

  Mám 7měsíčního syna a přítel nás opustil hned po porodu. Máme dohodu o výživném a dohodu o tom, že syn je v mé péči. Otec platil výživné včas a řádně, ovšem teď chce výživné snížit z důvodu očekávaného dalšího přirustku. Výživné chce snížit o polovinu částky. To mě nutí k tomu, jít do práce dříve a vydělávat. Chci se zeptat budu muset také u soudu přiznávat své příjmy nebo je to nezajímá, když se spokojím s výživným, které mi bude dávat i když bude o polovinu nižší. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Mgr. Petra Makuňová

 • #22775 Reply

  Lubos Linhart

  Dobry den,prosim chtěl bych se zeptat,mam syna a ten dovrši 12,7. osumnact let a v unoru letošniho roku ukončil školu.S matkou ditete nejsem v kontaktu.Kdy mi konči vyživovaci povinost nebo už mi skončila?Děkuji Lubos

 • #22776 Reply

  Petr Petr

  Věk 18ti let nehraje při ukončení vyživovací povinnosti žádnou roli, neboť vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit. Jestliže tedy syn ukončil studium a přestal se tak připravovat na své budoucí povolání a nic (např. zdravotní problémy) mu nebrání v tom, aby se sám živil, vaše vyživovací povinnost zaniká a nemusíte tedy výživné platit. Vyživovací povinnost zaniká ze zákona, tedy není třeba, aby ji rušil soud.

  Pro jistotu bych doporučil si tuto informaci u syna ověřit, případně když spolu „nevycházíte“ se zkuste obrátit na příslušnou školu s dotazem ohledně ukončení studia.

 • #22777 Reply

  Petr Petr

  Nevidím důvod proč by jste se měla spokojit jen s polovinou výživného. Nechejte v klidu soudní řízení o snížení výživného proběhnout, nic tím nezkazíte.

  Při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů. Na jedné straně tedy soud zkoumá potřeby dětí a na druhé straně se musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Zkoumá přitom nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti.

  Tzn. soud si sám ověří, nebo vás i vašeho ex-přítele vyzve aby jste doložila veškeré příjmy a podle toho rozhodne zda je částka adekvátní či nikoli.

 • #22778 Reply

  Lubos

  Dobry večer,mam exekuci od roku 1998 na vyživnym. Mohu si podat žadost o zrušení exekuci na soudě ? Jesli ano tak jak mam postupova,Děkuji Luboš

 • #22779 Reply

  Petr Petr

  Nejrychlejší variantou, jak odvrátit či ukončit exekuci, je pochopitelně úhrada dluhu.

  Jestliže se ptáte, za jak dlouho musí skončit exekuce, nebo něco jako termín promlčení exekuce, tak tento neexistuje. Tzn. exekuce trvá tak dlouho dokud není pohledávka vymožena.

 • #22780 Reply

  Blažková

  Manžel platí na dva syny (16 a 13 let) z předešlého manželství celkem 6500,-Kč. Já jsem řádná studentka a nemám žádný příjem a navíc čekám s manželem dítě. Jeho průměrný čistý plat je 21000, z toho platíme 6000 za byt a 2000 na stavební spoření. Je zde reálná šance, aby manželovi bylo výživné sníženo? Nechci se pouštět do zbytečných hádek, s bývalou manželkou mého muže není žádná rozumná domluva. Děkuji za odpověď.

 • #22781 Reply

  Lubos

  děkuji za odpověd.Luboš

 • #22782 Reply

  Petr Petr

  Při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů. Na jedné straně tedy soud zkoumá potřeby dětí a na druhé straně se musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Zkoumá přitom nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti. Tzn. soud si sám ověří, veškeré příjmy a podle toho rozhodne zda je částka adekvátní či nikoli.

  Zkuste tedy žádost o snížení výživného podat (tím nic nezkazíte), doložte vaše výdaje a příjmy a zbytek je již jen a jen na soudu.

 • #22783 Reply

  Radka Káňová

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat co bych mohla udělat pro to aby bývalý manžel platil výživné tak,jak mu soud určil.Výživné na syny 13 a 8 let by měl platit 1000,-Kč na každého.Již dluží 85 000,-Kč,byl odsouzen a má již přes rok podmínku.Dluh nesplácí,řádné výživné také ne,na soudní výzvu k vyjádření nereaguje.Soud prý poslal dotaz na soud v místě trvalého bydliště bývalého manžela,ale již půl roku se nic neděje.Jediné co o bývalém vím je,že nepracuje oficiálně,pouze na černo po známých.Myslím si,že nějaká exekuce asi nic nevyřeší.Prosím o radu,jak mám dále postupovat.Předem děkuji.

 • #22784 Reply

  René Podhrázský

  Dobrý den, letos v květnu jsem maturoval a můj otec mi chce přestat platit výživné 1500,- a já se chci zeptat zda ještě platí zákon č. 117/1995, o státní sociální podpoře v § 13 odst. 2 písm. c), že za soustavnou přípravou dítěte na budoucí povolání se považuje také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia. tzn. že pokud se nepřihlásím na prac. úřad a nebudu vykonávat výdělečnou činnost (mimo brigády) bude otec povinnen mi částku za červen, červenec a srpen proplatit i zpětně?? mnohokrát děkuji za odpověď

 • #22785 Reply

  Michaela Hošková

  Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně povinnosti platit výživné zletilému dítěti. Mému přiteli je 21 let, nyní odmaturoval a chystá se na studium vysoké školy.Jeho příjmy jsou minimální (pouze brigády). Jeho otec je na tom finančně lépe než dobře a odmítá mu platit náklady spojené se studiem v jiném městě, odmítá v současnosti nějak přispět i na jídlo apod. Prakticky od něj nedostává více než 400 korun měsíčně, pouze u něj bydlí. Chtěla bych se zeptat jak postupovat při stanovování částky. Je nutné řešit to soudní cestou? A jaké jsou v tomto případě náklady na soudní řízení? Děkuji

 • #22786 Reply

  Lada Kosmálová

  Zdravím, můj ment. postiž. syn letos má 18 let a bude mít důchod.Exmanžel má 20000 čist. a na něj platí 1700,-Kč, jinak se o něj v ničem nestará a nepohlídá mi ani 1 den v roce.Sám má v péči druhého, 15-letého syna, který je na ZŠ a já na něj platím 400,-Kč, neboť nemám kvůli péči o syna možnost výdělku.Exmanžel odmítá platit na post. syna i po 18. roce s tím, že bude mít přece důchod, že jej nebude přece živit.Není s ním domluva.Přijdu tak o 1700 alimentů a ještě se mi díky 18.roku sníží příspěvek na péči z 9000 na 8000,-Kč.Důchodovou částku nevidím moc optimisticky.Náš příjem tedy bude 8000, které musím utratit za sociální služby a péči a jeho důchod.Žiji ve spol. dom. s přítelkyní,která má 13000 čistého a soud ji posoudil jako moji živitelku, nedostala jsem tedy ani výživné na rozvedenou manželku. Prý by bylo neetické,aby mi exmanžel platil.Taktéž ji vždy zahrnuje do debaty o alimentech.Můžou mi kvůli ní zvýšit alimenty na 2. syna,budu-li se soudit o povinnost platit na toho 1. ?

 • #22787 Reply

  Lada Kosmálová

  Už se mi totiž trochu zajídá, jak je moje přítelkyně do všeho započítávána a můj ex se z toho vždy nějak vyvlíkne.Navíc mu vybavení bytu, dovolenou i dárky pro děti platí jeho matka. Nemusí platit na mě, takže já pro sebe nemám ani korunu a když jde o děti, tak nadhodí, že máme přece doma její plat.Přitom ona se o obě děti vždy starala po ekonomické i lidské stránce, ale žádné úlevy ani práva nemá.Ale jakmile jde o náš rozpočet..tak je hnedle na úřadech jasno, že nás má všechny živit ona.Proto když se exmanžel tak brání platit na postiženého, je mi jasné, že to skončí jedině soudem.Já ani netrvám přímo na těch 1700, ale když já se budu celý život o syna starat, myslím, že by měl nějak i on, když má od něj celý rok pokoj.Jenže když to dám k soudu, tak vyrukuje s tím, že on chce teda zvýšit na toho 15-letého.Naschvál.Je to normální kluk..nesportuje, nemá koníčky, neobléká se..leda tak kredit, kapesné a náklady na školu.Můžu se tedy u soudu proti taktice "vždyť mám přítelkyni" bránit ?

 • #22788 Reply

  Marie Součková

  Dobrý den,

  je mi 20 let, studuji na VŠ mimo své trvalé bydliště a příležitostně pracuji (DPP, DPČ). Otcovi bylo před 6 lety vyměřeno výživné na mě a o 7 let mladšího bratra dohromady 3000Kč měsíčně. Tyto peníze stále platí, avšak především moje výdaje se velmi zvýšily (3000 nájem, 700 jízdné ad.). Teoreticky bych tedy mohla reálně očekávat, že by mi soud zvýšení výživného přiznal, avšak otci byla před rokem uvalena exekuce na plat, která má podle něj trvat ještě cca 10 let. Nevím, jaká částka mu ze mzdy (odhaduji z asi 20 000 hrubého) zbývá, ale domnívám se, že jen životní minimum. Mám v tomto případě naději na zvýšení výživného? Mělo by případně toto výživné "přednost" před splacením jeho pohledávek?

 • #22789 Reply

  Ivana Tobiášová

  Dobré ráno paní doktorko,

  každý měsíc bojuju s manželem o zaplacení výživného. Trvá to již 6 let. Přestala jsem ho "uhánět" o platbě a podala na něj trestní oznámení. Není to velká částka, cca 20000,-Kč. Dopadlo to tak, že policie manželovi řekla, že je vše v pořádku, že by musel neplatit minimálně půl roku vkuse. Tudíš to dopadlo tak, že peníze už nevrátí a opět bude platit občas. A to nemluvím o obnovení jeho vyhrožování, že nám podpálí barák a velice vulgárních názvů na mou osobu. Schopen toho je, již v minulosti nám rozbíjel služební auto (ulomené zrcátko, propíchané pneumatiky – opakovaně). Na děti ve věku 15 a 10 let platí 2350,-Kč. Dcera jde od září na střední školu a bude denně dojíždět 30km. Moje otázka zní, je pravda, že musí neplatit 1/2 roku, aby policie začala něco dělat? Nebo příště rovnou podat exekuci? Aby se vyhnul zjištění přesných příjmů, je živnostník v oboru zednictví, kde spoustu příjmů má "na černo". Děkuji

 • #22790 Reply

  Eliška Nováková

  Dobrý den. Vedu s matkou spor o výživné. Rodiče jsou rozvedení a nežiju ani s jedním ve společné domácnosti. Otec žije asi 200 km ode mě. Matka mě i mého staršího bratra nechala "vyhodit" z domu bezpečnostní agenturou, která byla ozbrojena a byli jsme s bratrem fyzicky i slovně napadani (celou věc nyní řeší okresní soud). Je mi 21 let a studuji na vyšší soukromé škole. Otec (s ním mám velmi dobré vztahy) mi platí po dohodě 1 500 kč, matka mi připívá částkou 1 300 Kč, částka je stanovená soudem. Sociální dávka je 700 Kč. Zažádala jsem soud o zvýšení výživného týkajícího se matky. Ta se však pořád vymlouvá, že je invaldní důchodce (v jejím případě: plný invalidní důchod cca 6800 Kč).. Invalidní důchod jí byl přiznán kvůli jejímu astma. I když vím, že se "svým astmatem" stříká vinohrad chemickými postřiky a chodí pracovat do vinohradu (který je zřejmě napsaný na její matku). Vinohrad vynášel za vinobraní cca 30 000 Kč (to si pamatuji z dob kdy jsme byli ještě jako rodině pohromadě). Neví

 • #22791 Reply

  Eliška Nováková

  vím, jak mám soudu dokázat, že matka chodí pracovat do vinohradu. A že její astma není vůbec vážné. Protože si pamatuji, jak u komise brečela a získala ID vlastně svým brekem. Také mě její obhájce neustále napomíná, že se mohu dopustit TČ křivého obvinění, když tvrdím, žě příjmy z vinohradu má. A dokonce chodí i na brigádu-uklízet. Jenže bohužel, co se týká svědků je to těžké. Žijeme s matkou na vesnici a taky je opravdu těžké "dotáhnout" svědka před soud. Taky radši každý dělá, žě nikdo nic neviděl ani neslyšel. Pomozte mi prosím, jak mám soudu dokázat, že má černé příjmy. Navíc s jejím přijmem 6 800 Kč není možné aby splácela inkaso na RD 5+1 4500 Kč, to by jí nezbylo na náklady potřebné pro život. Má jen matku, ta má starobní důchod cca 7-8 000. Ta žije sama v RD 3+1. Děkuji za odpověď.

 • #22792 Reply

  Petr Petr

  Dovolím si odpovědět za paní doktorku.

  Policie "zvažuje" o trestním postihu při neplnění vyživovací povinnosti po dobu 6ti měsíců a dobu blízkou, i když v případě kdyby vás vystavil povinný stavu nouze může být trestně postižitelný i při nezaplacení třeba jen za jeden měsíc. Pro vymožení dlužného výživného tedy podejte u příslušného soudu návrh výkonu rozhodnutí (exekuci).

  V případě, že povinný podniká a má příjmy z podnikání, které bývají obecně hůře zjistitelné, má povinnost plně se soudem spolupracovat a odpovídajícím způsobem příjmy doložit. U soudu při jednání navrhněte, aby soud nařídil provedení znaleckého posudku z oboru účetnictví, neboť podnikatelé rádi vykazují nižší zisky než ve skutečnosti mají. Soud potom může rozhodnout, aby účetnictví podnikatele bylo přezkoumáno znalcem. Pokud by povinný rodič soudu nepředložil své účetní doklady, má se zato, že jeho měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima, což je částka přes 35.000,-Kč.ze které soud může výživné stanovit

 • #22793 Reply

  Petr Petr

  Ideální by bylo příjmy matky nějak zadokladovat (doklady, svědky) a tyto soudu doložit. Máte ale pravdu, že na maloměstech je to težké a nikdo nechce jít "proti sousedovi" apod.

  Navrhněte aby soud zkoumal osobní spotřebu povinné, tedy matky a zjistil, jakou má životní úroveň, tzn. co všechno si třeba může dovolit pravidelně měsíčně splácet (inkaso, leasing., hypotéka atd.). Můžete rovněž navrhnout soudu, aby pověřil sociální pracovníky šetřením v místě pobytu matky a z toho, jakou životní úroveň má, se dá rovněž vycházet při určení výživného.

 • #22794 Reply

  Petr Mati

  Dobrý den, s manželkou od které odcházím máme 7 letou a roční dceru, společně užíváme městský byt, manželka je na rodičovském příspěvku, který činní 7600,- Kč a můj čístý příjem cca 17000,- kč. Nájem+poplatky za služby činní cca

  6000,- kč. Navrhl, jsem jí platit zatím (než se odstěhuji) 8000,-. 2000 na každou dceru, polovinu nájmu +

  ještě 1000,- kč navíc. Tvrdí, že po mě chce ještě daňové úlevy na děti (2*890,-) a ještě že je to málo. Nevaří mi, nepere, nežehlí, neudržuje pořádek v bytě, má zbytečné výdaje – na jídlo pro ní a dcery mimochodem požaduje 5000,- (asi bude mít koňský vejce). Chtěl bych starší dceru do své péče, tím

  by se jí snížily výdaje. Co udělat a kolik asi mohu očekávat výživné a jaké mám šance? Dále chci opustit byt, který je psaný na mě a ženu (dekret), ale platby jsou na mé jméno, chci to převést vše na manželku aniž by to věděla a bytu se zříci a odhlásit si trvalý pobyt Dále se chci zeptat zda mohu mít stanoven nájem od rodičů, když u nich v domě bydlím?

 • #22795 Reply

  Petr Mati

  Ještě se zeptám, jestli má manželka na rodičovské dovolené nárok na tyto úlevy, když si je nechám v zaměstnání zrušit?

 • #22796 Reply

  Radka Janulíková

  Dobrý den,

  píši návrh na zrušení vyživovací povinnosti vůči dítěti, které ukončilo studium na střední škole. Rozumím ustanovení § 85 odst. 1 zákona o rodině a tudíž vím, že vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti trvá do doby, než je dítě schopné živit se samo a že tedy není rozhodný okamžik nabytí zletilosti nebo ukončení studia. Zajímá mě, zda můžu v návrhu situaci popsat tak, že předpokládám, že si dítě v přiměřené době od ukončení studia najde zaměstnání nebo bude vedeno na úřadě práce (bude tedy pobírat příjem) a navrhnout důkazy jako např. zprávu z úřadu práce nebo zprávu od zaměstnavatele o výši příjmu. Tedy zda v návrhu můžu napsat nějaký předpokládaný (nikoliv faktický) stav a zda můžu za důkazy označit listiny, které v době podání návrhu na soud ještě nebudou aktuální. Děkuji a přeji hezký den.

 • #22797 Reply

  Petr Petr

  Vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Jestliže tedy dítě nestuduje, studovat dále nehodlá a nebude se již nijak připravovat na své budoucí povolání a nic (např. zdravotní problémy) mu nebrání v tom, aby se samo živilo, vaše vyživovací povinnost zanikla a nemusíte tedy výživné platit. Vyživovací povinnost zaniká ze zákona, tedy není třeba, aby ji rušil soud.

  Ještě doplním, že pokud bylo, nebo bude studium ukončeno v měsíci červnu, má dítě nárok na výživné ještě i za měsíce červenec a srpen.

 • #22798 Reply

  Radka Janulíková

  Děkuji za odpověď. Ano, vím, že vyživovací povinost zaniká ze zákona a není třeba, aby ji rušil soud. To však neplatí v případě, když je výživné sráženo exekučně, ne? V takovém případě je nutné návrh na zrušení výživného u soudu podat. Můžu na soud podat už teď ( ikdyž je nárok na výživné i v červenci a srpnu) a požadovat zrušení výživného např. k 1.9.2008 nebo mám s podáním na soud počkat až do září, října…?

 • #22799 Reply

  Petr Petr

  Daňové zvýhodnění na vyživované dítě náleží jen tomu poplatníkovi, který dítě vyživuje ve společné domácnosti. Náleží tedy pouze jednomu z rodičů.

  Na stanovení výše výživného žádné tabulky neexistují. Při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů. Na jedné straně tedy soud zkoumá potřeby dětí a na druhé straně se musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Zkoumá přitom nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti.

  Pokud jde o váš společný byt, tuto otázku bych řešil přímo na příslušném domovní správě či bytovém družstvu.

  Máte spoustu otázek, které myslím, že by si zasloužily přímou ústní konzultaci s advokátem.

 • #22800 Reply

  Petr Petr

  V tomto případě návrh podejte a klidně můžete již teď. V dnešní době "zatíženosti" soudů budete ráda když žádost bude do konce prázdnin vyřízena.

 • #22801 Reply

  Kristýna D.

  Dobrý den, Ráda bych se na Vás obrátila s žádostí o pomoc.

  Dlouhodobě řeším problémy se svým otcem, který odmítá platit výživné.

  Dokončila jsem střední školu, ale dále chci pokračovat na jazykové škole, která je jednoletá-soustavná příprava na zaměstnání a poté bych ráda na vysoku školu.Můj otec mi oznámil, že tímto měsícem ukončuje placení výživného a já se mám přihlásit na pracovní úřad.Jelikož jsem odmítla za jeho peníze dělat to, co on mi nařídí.

  Sám(!)si rozhodl, že jeho vyživovací povinnost končí posledním červnem.

  Otec pracuje 15 let v Německu a jeho příjmy se pohybují kolem 80.000….Dva roky výživné neplatil a rok a půl nemůže prokázat, že výživné platil.

  Jeho výhružky a slovní napadání vygradovali do obřích rozměrů, rozhodla jsem se, že s ním budu jednat už jen přes soud.Mám nějakou šanci u soudu uspět???

  Díky moc za odpověď.Kristýna

 • #22802 Reply

  Lubos

  Dobry večer,prosim vas.muj syn v lednu,předčasně ukončil školu a 12.7.dovrši osumnacti let,psal jsem vam dotaz na toto tema,kdy mi konči vyživovači povinost.Nestykam se ani se synem ani s byvalou.A moje byvala mi ted napsala dopis,at posilam alimenty na jinou adrasu,že se přestěhovala.Tak bud ze mě děla blbce nebo to nevi,že vyživovaci povinost už skončila.Syn nikde neděla a nevim jestli je přihlašeny na uřadě prace,ale pry je ted u tety v Holansku.Tak nam dotaz,skončila mi už,vyživovaci povinost i když nikde neděla a neni přihlašeny na uřadě? Posledni alimenty jsem poslal v květnu 2008. Děkuji za odpověd Luboš

 • #22803 Reply

  Dana Drozdová

  Dobrý den, přítel je rozvedený a z prvního manželství má dvě děti. Chtěla bych se zeptat, jak je to s místem předání dětí a zda je matka povinna u předávání dětí být osobně.

  Jestě by mě zajímalo, jaké mohou být důvody pro neuskutečnění styku (oboustraně), aby se nejednalo o bezdůvodné bránění styku. Děkuji

 • #22804 Reply

  Dita D.

  Dobrý den, právě se rozvádím a ráda bych se zeptala, zda je lepší se snažit s manželem dohodnout na alimentech – máme 6-ti letou dceru, ráda bych dostávala alespoň 2500,- Kč – nebo je lepší nechat rozhodnout soud? Splácím úvěr za nemovitost, ze které se s dcerou odstěhuji ve výši 2200 měsíčně – je možné chtít, aby to dále platil manžel + alimenty? Řeší se tohle u rozvodového stání nebo se o to soudí zvlášť? Dále – o péči jsme dohodnuti, napsala jsem to přímo do žádosti o rozvod, musím přesto podat ještě oficielně žádost o svěření do péče před a po rozvodu? Když je to v ž.o rozvod, vyzve nás soud k jednání o svěření do péče? Ach jo, člověk neví, na co se dřív zeptat.. :)

 • #22805 Reply

  Věra Oprendekova

  Dobrý den prosím Vás pěkně chci se zeptat přítel je rozvedený a jeho bývala žena bydlí v jejich společném bytě sama ale nájem neplatí platí ho její bývalý manžel přestop že tam nebydlí prosím Vás je povinná platit polovičku nájmu?Požádal ji písemně at mu platí půlku ona tvrdí že na to nemá co můžeme udělat.DĚKUJI za odpověd

 • #22806 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tak ať to vyřeší – jestliže jde o nájemní či družstevní byt, ať podá soudu žalobu na zrušení společného nájmu bytu. Jestliže jde o byt v osobním vlastnictví, ať podá soudu návrh na vypořádání SJM a např. požaduje, aby se vlastníkem bytu stala ona a jemu vyplatila podíl, nebo obráceně.

 • #22807 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  šanci určitě máte. Jestliže se stále připravujete na budoucí povolání – čímž jazyková škola a následně VŠ rozhodně jsou, jeho vyživovací povinnost stále trvá. Pokud máte výživné přiznané soudním rozhodnutím, podejte návrh na exekuci a domáhejte se dlužného výživného touto cestou.

  Můžete také zkusit podat návrh na zvýšení výživného.

 • #22808 Reply

  petr čáp

  Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Má manželka má z minulého vztahu 5ti letého syna. Jeho otec má každý měsíc plati výživné 1500,-, v současné době nastupuje do výkonu trasu asi na 12 měsíců bezpodmínečně. Na výživném má již dluh, který tak nějak "splácí", jak v této situaci má moje žena žádat o výplatu výživného pro syna.

  -syn jezdí k otci na základě mimosoudní dohody po dvou týdnech. Je má žena povina posílat syna k prarodičům? Otec chce aby ho syn navštěvoval ve věznici, což všichni odmítáme i doporučení psychologa je proti tomuto. Za pomoc předem děkujeme.

 • #22809 Reply

  petr čáp

  Vážená paní, z vlastní zkušenosti: děti nejsou kus hadru nebo ošlapané boty aby se je rodiče měnili na parkovišti. Bez pardonu trvat na tom aby překávání dětí probíhalo v bytě rodiče, který má děti svěřené do péče.

 • #22810 Reply

  Martina Uherská

  Dobrý den! Otec mé dcery mi hradí výživné ve výši 2500Kč.V době,kdy jsem si žádala o alimenty jsem bydlela u rodičů.Nyní jsem dostala od obce byt a nastaly mi další výdaje.Dcera jezdí na tábor,školu v přírodě a chodí do kroužku.Jelikož roste,tak ji kupuji stále nové oblečení a každý rok pomůcky do školy.Otec dcery mi,ale na nic nepřispívá.Chtěla bych se zeptat jestli mohu žádat o zvýšení alimentů,když je to jeho jediná dcera.Nyní bydlí i ve společné domácnosti s novou partnerkou,která má dítě.Chtěla bych se vás zeptat,zda si mohu zažádat o zvýšení výživného a zda se bude počítat i příjem jeho přítelkyně.Děkuji moc za odpověd M.U.

 • #22811 Reply

  Petr Novák

  Měl bych na Vás prosím Vás jeden dotaz.

  Moje sestřenice, která je rozvedená má zletilého syna, kterému je 22 let. Teď v květnu dokončil maturitní studium, poněvadž byl problémové dítě tak to trvalo až do této doby. Teď v červnu se mu stal úraz na noze vyboural se na motorce, bude muset podstoupit operaci a bude půl roku se zotavovat ze zranění. Moje sestřenice má na Vás dotaz jestli po dobu léčby syna v nemocnici musí platit vyživovací povinnosti, když syn dokončil studia teď v květnu.

  Předem Vám děkuji za odpověď

  Petr Novák

 • #22812 Reply

  Petr Petr

  Vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Jestliže tedy dítě nestuduje, studovat dále nehodlá a nebude se již nijak připravovat na své budoucí povolání a nic mu nebrání v tom, aby se samo živilo vyživovací povinnost by zanikla a není důvod tedy výživné dále platit.

  Ve vašem případě ale je zřejmé, že dítě díky úrazu není zatím schopno se plnohodnotně samo živit. Zletilému synovi vaší sestřenice doporučte aby se přihlásil na úřad práce a požádal o dávky.

  Jelikož je u zletilých dětí každý případ jiný, doporučuji konzultaci s advokátem.

  PS: jinak pokud bylo studium ukončeno v měsíci červnu (květnu), má dítě nárok na výživné ještě i za měsíce červenec a srpen.

 • #22813 Reply

  Hana Konradova

  Dobry den chtela jsem se zeptat co vyzivy se tyce muj byvaly manzel mi plati vyzivne na dceru 12 let 3000tis,-kč a na syna 1.5 r.2000,-kč v posledni dobe mi posila mesicne tak cca o 300kč mene.Jde o to ze je zijici v Irsku kde si poridil dalsi dite s pritelkyni slovenske narodnosti on si vydela 2000eur mesicne.V loni v cervnu jsem si zadala na dceru o zvyseni vyzivneho po 5 letech od posledniho rozsudku pak jsem se z jineho mesta prestehovala jinam tudiz se preposlala i slozka k jednani. na soude kde jsem zadost podavala to bylo jiz ve fazi kdy mu soud urcil opatrovnika k jednani slozku na nynejsim soude kde by to meli projednavat to maji od unora letosniho roku zajima me jak dlouho muzu jeste cekat nez soud nejak rozhodne?Otec deti nic navic neprispeje jak prislibil ba naopak jeste za nej splacim pujcku jako rucitel kde se jedna o 250tis korun.Predem dekuji za odpoved.

 • #22814 Reply

  Kamila Matuszová

  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poprosit o radu. Můj strýc žil se svou družkou 11 let a ted se rozcházeji, mají spolu dvě malé děti, dům je napsaný na družku ale strýc ho 11 let opravoval, zkrášloval a kupoval do bytu zařízení. Strýc pobírá plný invalidní důchod (5tis) a příspěvek na péči (2tis), ted je v léčebně a během 2 měsíců nstoupí do domova důchodců, kterému připada invalidní důchod i příspěvek na péči, tak jak je to s alimenty na děti??

  Předem moc děkuji

 • #22815 Reply

  Andrea Chlíbcová

  Dobrý den,

  manžel se odstěhoval z naší společné domácnosti a podal žádost o rozvod. Máme 8-letého syna, rozestavěný dům s hypotékou a nějaké společné splátky. Již 3 měsíce mi nepřispívá ani na syna, ani na žádné společné závazky. Je povinen mi nějakou částku přispívat, i když ještě neproběhlo rozvodové stání?

  Děkuji za odpověď

 • #22816 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je možné, že jste již dotaz psal, ale podle pravidel by se měly vkládat otázky, které se neopakují. A tohle zde již bylo řešeno mnohokrát, měl jste projít diskuze.

  Vyživovací povinnost trvá do doby, kdy je dítě schopné se živit samo. Alimentační povinnost pak zaniká sama od sebe. Pokud chcete mít jistotu, pak je možné podat k okresnímu soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti

 • #22817 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, řeší to soud v rámci opatrovnického řízení.

  za 1) Předložíte dohodu, kterou soud posoudí, a když shledá, že dostatečně odpovídá zájmům dítěte, tak ji schválí.

  za 2) Když se nedohodnete, rozhodne o výši výživného soud.

  Dokud nebude vyřešeno svěření dítěte do péče a stanoveno výživného, tak Vás soud nerozvede.

 • #22818 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, z věznice bude těžko posílat výživné, zvláště pokud nebude mít ve vězení žádné zaměstnání. Díte k prarodičům posílat nemusí, pokud by se jim to nelíbilo, mohou se obrátit na soud. Ohledně návštěv syna ve věznici kontaktujte oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu. Otec má sice právo vídat syna, ale nesmí to být v rozporu se zájmy dítěte.

 • #22819 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, návrh na zvýšení výživného samozřejmě podat můžete, tomu nic nebrání.

 • #22820 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, soudy rozhodují podle množství případů, které na ně tzv. napadají. Pokud jde o soudy, které jsou nadměrně vytížené, pak to může trvat i roky. Eventuálně můžete podat podnět k předsedovi soudu a namítnout průtahy v řízení.

 • #22821 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zcela jednoduše, je otec dětí, ke kterým má stále ještě vyživovací povinnost. Takže výživné platit musí. Pokud s družkou nenaleznou společnou řeč a nedohodnout se, pak může družka podat návrh na soud a ten mu výživné určí sám. Jeho finanční situaci samozřejmě vezme do úvahy, ale výživné platit bude tak jako tak.

 • #22822 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vyživovací povinnost trvá, přispívat by měl. Ale soud Vás stejně nerozvede dříve něž bude rozhodnuto o péči a výživném na nezletilé dítě. Takže zajděte na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu o požádejte o pomoc při sepsání návrhu na úpravu nezletilého pro dobu do i po rozvodu.

 • #22823 Reply

  Veronika Podhrázská

  Dobrý den,

  potřebuji si od vás zjistit,jsem ještě pořád vdaná ,ale s manželem si nerozumíme a já mám nového přítele.

  Manžel platí nájem a někdy i stravu.

  Chtěla jsem se Vás zeptat na to jak je to splacením na děti a popřípadě na mne.

  Dále bych se chtěla zeptat jak je to s bydlením.Zda mě může manžel vyhodit,když bydlíme v nájemním bytě,není státní,ale majitele.

  Děkuji Vám za odpověď.Prosím napište mi na email.adresu: v.podhrazska@seznam.cz

  Děkuji Podhrázská

 • #22824 Reply

  Tereza Novotná

  Dobrý den,moje dcera loni nastoupila na vysokou školu,z které po dvou měsících sama odešla.Našla si práci,a nyní uvažuje o tom,že si podá přihlášku na jinou vysokou školu s denním studiem od října.Její otec ji řádně platil výživné.Prosím o informaci,když dcera znovu nastoupí na vysokou školu,zda její otec je jí povinnen znovu platit výživné.Děkuji Novotná

 • #22825 Reply

  Petr Petr

  V případě, že budou děti svěřeny do vaší výchovy máte nárok na výživné pro tyto děti.

  Následně po rozvodu, rozvedený manžel, který není schopen sám se uživit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu (výživné lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu).

  Z nájemního bytu, kde je předpoklad, že je nájemní smlouva napsána na oba manžele vás jen tak na ulici manžel vyhodit nemůže.

 • #22826 Reply

  marie marie

  dobrý den,má dcera dovršila 18 let.Od jejích 3 let mi bylo bývalou manželkou znemožněno s dcerou se stýkat.Nenaléhal jsem,protože jsem si přál,aby dcera vyrůstala v klidu.Posléze se manželka znovu provdala a dceru si nový manžel osvojil.Má jeho příjmení.Nicméně svou vyživovací povinnost jsem bezezbytku plnil.

  Jelikož se s rodinou netýkám,nevím kdy přestat platit,nevím zda dcera studuje nebo vydělává,nebo je dokonce už vdaná.Čili můj dotaz zní:Jak se dozvědět kdy končí má vyživovací povinnost

  děkuji

 • #22827 Reply

  Karla Dvorníková

  Dobrý den, manželův 19-ti letý syn po ukončení SOU nastoupil na nádstavbu (září 2007), v červnu 2008 měl ukončit 1. ročník, ale ročník nedostudoval, nebyl klasifikován z důvodu vysoké absence, ve studiu pokračovat nebude. Rádi bychom věděli, zda synovi náleží výživné i po dobu letních prázdnin, nebo manželova vyživovací povinnost skončila dnem ukončení studia? Do 2. ročníku již syn nenastoupí. Děkuji za odpověď.

 • #22828 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud je pravda, že dcera byla osvojena, tak tím zanikly všechna práva a povinnosti mezi vámi a tím samozřejmě i Vaše vyživovací povinnost. Proč jste tedy celá léta dál platil, aniž jste musel, to není jasné.

 • #22829 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud nenastoupí do práce nebo na úřad práce, pak by výživné ještě prázdniny pokrýt mělo. Ale po uplynutí prázdnin by již platit nemusel, eventuálně by si mohl nechat skončení alimentační povinnosti potvrdit soudem.

 • #22830 Reply

  Simon Iris

  Co vše se má hradit z výživného na děti? Exmanželka požaduje zvýšení výživného z důvodu toho, že děti nově chodí do kroužů, angličtiny a do různých společenských center. Nakoupila jim nová kola, brusle, lyže a chce ode mě uhradit půlku. Zatím to napsala jen mě písemně, ale chce to podat k soudu. Nemám na tyto všechny aktivity a věci, mám novou rodinu a bývalá žena má stejně vyšší životní úroveň než-li já.

 • #22831 Reply

  Víťa Bobinn

  Dobrý den jsem voják z povolání k výplatě pobírám příspěvěk na bydlení.Chtěl bych se zeptat jestli se výpočet výživného počítá i z toho příspěvku ,když je to vlastně sociální dávka určená k uhradám na bydlení mimo trvalý pobyt.

 • #22832 Reply

  Petr Petr

  Soud bude zkoumat celkovou životní úroveň, tzn. že se bude zajímat o veškeré vaše příjmy.

 • #22833 Reply

  Petr Petr

  Výživné zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby. Mezi potřeby patří náklady na výživu, ošaceni, školní pomůcky, zájmovou činnost atd. Ve stanoveném výživném by mělo být počítáno i s tzv. předpokládatelnými většími výdaji. Pokud se rodiče na financování těchto větších výdajů sami nedohodnou mohl by to být důvod i ke zvýšení výživného.

  Zda tedy polovinu uváděných nákladů uhradíte je jen vaše věc. Exmanželka má možnost požádat o zvýšení výživného kde uvede zvýšené náklady spojené s koníčky dětí apod. Soud poté bude zkoumat vaše možnosti a samozřejmě musí zohlednit i to, že máte další vyživovací povinnost v novém vztahu a výdaje s novou rodinou a podle toho o výši výživného rozhodne.

 • #22834 Reply

  Alena Hrušková

  Přítel má 19ti letého syna, který tento rok v květnu úspěšně ukončil maturitní zkouškou na SŠ přípravu na své budoucí povolání. Syn otce nenavštěvuje a nejsou spolu v kontaktu (kromě SMS k vánocům), tudíž otec neví a není nijak ze strany syna informován, zda bude pokračovat ve studiu na vysoké škole či nikoli. Neví ani zda je od 1.června 2008 přihlášen na příslušném ÚP, což by dle zákona měl. Podotýkám, že jediné, co je příteli v tuto chvíli jasné je, že dle zákona musí výživné určené soudem z r.2006 (synovi tehdy bylo 16 let a výžiné 7.000,- bylo na návrh matky a sociální pracovnice schváleno soudem) platit až do konce srpna 2008. Poraďte, prosím, jak se má přítel v této situaci zachovat, zda syna nějakým způsobem oslovit nebo zda jednoduše přestat platit a vyčkat, co se bude dít dál.

  Děkuji za radu Hrušková Alena

 • #22835 Reply

  Jaroslav Hajný

  Dobrý den,

  zprvu jsem chtěl říct, že je mi líto, že budu muset vlastního otce posílat před soud. Nevím si rady ohledně některých skutečností spjatých s možným rozhodnutím soudu k mému výživnému. Jsem prezenčním student vysoké školy, ale mezi SŠ a VŠ jsem ještě pracoval, abych nebyl finančně na "obtíž", než se na VŠ dostanu. Má prní otázka je tedy: Jestliže už jsem pracoval, mám právo na vyž. povinnost ze strany otce?

  Má druhá otázka je: Jestliže jsem měl příležitost zaměstnání, a té jsem se vzdal kvůli dokončení VŠ studia, které musím prodlužovat o rok. Může mě soud ohodnotit jako schopného se živit?

  Poslední záležitostí, ke které bych Vás moc prosil o komentář, je ta, že otec mi celou dobu studia přispíval určitou částkou a nebyl jsem z dobré vůle žádat o alimenty. Mohu zažádat zpětně o případné dorovnání?

  Mockrát Vám děkuji a jsem rád, že jsem Vás našel

  S děkovným pozdravem

  Jaroslav Hajný

 • #22836 Reply

  Šárka

  Jsem rozvedená téměř 2 roky.Oba jsme se dohodli s plnoletou dcerou,která studuje na VŠ,na placení výživného.Dcera nechce dát žádost o určení výživného k soudu(bojí se)žije ve většině doby u otce.Chtěla bych se tedy zeptat,zda mohu já sama jako matka požádat soud o určení výše výživného.Můj příjem měsíčně dělá cca 10 tisíc(znovu jsem se vdala),příjem otce dělá cca 23 tisíc.Platím dceři pravidelně 1200,-Kč a otec jí platí 2000,-Kč.Jenže pak z toho svému otci zase "vrací" asi 700,- Kč jako příspěvek za to,že u něho většinu času bydlí.Nemůže přece na dítěti chtít platit nájemné,když není výdělečně činná.Sama se snažím dceři přilepšovat,ale zůstaly mi dluhy po rozvodu,které v době manželství udělal bývalý manžel bez mého vědomí.Chtěla podat žádost k soudu,aby nám určili výši výživného,protože toto výživné dceři nemůže stačit-dojíždí denně do školy 50 km,sama si nakupuje všechno jídlo i osobní potřeby,oblečení a dopravné.Mohu já podat žádost o určení výživného?Jak?

 • #22837 Reply

  Tomáš Vaněk

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat jak je to s vyživovací povinností v případě lidí, kteří spolu nežijí, nechodí ani nikdy nebyli manželé, ale nešťastnou náhodou mají spolu dítě. V zákoně o rodině jsem našel paragraf kterému moc nerozumím

  PŘÍSPĚVEK NA VÝŽIVU A ÚHRADU NĚKTERÝCH NÁKLADŮ NEPROVDANÉ MATCE

  § 95

  (1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

  Předem děkuji za odpověď

 • #22838 Reply

  Petr Petr

  Dítě nešťastnou náhodou…

  Jak správně píšete, tak otec dítěte za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

  Tzn. že i jen těhotná žena může po muži, požadovat, aby potřebnou částku uhradil třeba i předem, kdy se jedná o příspěvek na těhotenské oblečení, vitamíny, na stravu apod. Navíc může požadovat i výživné na dítě a náklady spojené se zakoupením výbavičky (kojenecké oblečení, kočárek, hygienické potřeby atd.).

  Neprovdaná matka má dále podle zákona o rodině právo na určité finanční příspěvky od otce dítěte. Jedná se právě o již zmíněné o právo na příspěvek na její přiměřenou výživu a na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. Pokud se nedohodnete, tak o těchto nárocích rozhodne soud.

 • #22839 Reply

  Pavlína Pálfiová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se zohledňuje hypotéka ve výměře výživného. Manžel platil výživné na syna ve výši 1500,- Kč, nyní mu bylo zvýšeno na částku 3800,- Kč. Soudkyni nezajímaly žádné manželovi výdaje, jen jeho plat. Já jsem na mateřské dovolené a v současné době si pořizujeme bydlení na hypotéku. Zajímalo by mě, jak soudce určí výši výživného, když se zajímá pouze o výdělek manžela bez ohledu na další věci. Dále by mě zajímalo, jestli je nějak určeno rozmezí o kolik lze výživné zvyšovat. Soudkyně manželo při vyhlášení rozsudku sdělila, že mu zvyšuje výživné na syna při dolní hranici vzhledem k jeho výši platu. Synovi je 13 let a výživné se nezvyšovalo pět let. Manžel se s ním stýká, hradí veškeré výdaje s bývalou manželkou na půl a nikdy nebyl žádný problém po finanční stránce. Bývalá žena v žádosti žádala částku 2.500,- Kč a s tímto souhlasila i zástupkyně z OPD. děkuji Pálfiová

 • #22840 Reply

  Kamila Šustrová

  Dobrý den,

  výživné na děti platím pravidelně každý měsíc. O prázdninách, konkrétně od 1.8. do 31.8., tráví děti pravidelně celý měsíc u mě (určeno soudem). Musím i za tento měsíc hradit výživné jejich matce, když se prokazatelně na jejich "výživě" v tomto měsíci nijak nepodílí? Děkuji za odpověď Karel

 • #22841 Reply

  Marcel Březina

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat:

  Žena mě od sebe vyhodila se svoji matkou a od října loňského roku to na mně chystaly spolu:

  nyní proběhl soud kolem malého synka 8. měsíců

  a dostal jsem platit výživné 2500! Původně po mě žena požadovala 6000 což ji bylo zamítnuto. Tato částka byla vypočítána z mého platu 15000 čistého. Zajímalo by mne, kolik mi může soud určit platbu jako výživné na ženu, když má od státu 7600 + 2500 na malého odemne a to ještě po mně chtěla, abych ji platil 4500 na ni, celkově abych platil na ni i malého 10,5 tis.. Proto se ptám, jaká je nejnižší hranice, kterou soud určí, abych platil na ženu. Je možné dát na soud návrh, aby žena dostávala 1000 Kč jako výživné ? Děkuji za informace

 • #22842 Reply

  Josef Špaček

  V rozsudku je uvedeno: Výživné je splatno vždy do 15. dne v měsíci předem …

  Prosím o vysvětlení, jestli se tím rozumí, že např. 15.července je splatno výživné na měsíc červenec nebo srpen. Nějak nerozumím použití slova "dopředu".

  Děkuji za vysvětlení.

 • #22843 Reply

  ivana ivana

  Dobrý den,

  mám dotaz na placení alimentů po dovršení 26-ti let dítěte. Musí je otec platit dále, když se dítě rozhodne dále studovat?

 • #22844 Reply

  Jana Temrova

  Dobrý den, mám problém s mamkou. Když se mí rodiče rozvedli, bydlela jsem u své matky a otec ji posílal alimenty, teď již s mamkou nebydlím. Po neshodě s ní, jsem se odstěhovala k sestře. Otec se s matkou domluvil, že mi budou oba posílat výživné na účet, ale posílá jen on a ona ne. Řekla mi, že mi nic posílat nebude. Studuji 3. rokem gymnázium, ale jsem již plnoletá. Mám tedy nárok na to, aby mi matka výživné posílala? Jak bych měla v tomto případě postupovat? Předem děkuji za každou informaci.

 • #22845 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  alimentační povinnost nesouvisí s dosažením určitého věku – rodiče jsou povinni vyživovat své dítě do doby, než není samo schopno se živit. Každý případ se však posuzuje velmi individuálně a záleží na typu studia, na tom, zda-li jej dítě potřebuje ke svému budoucímu povolání a dalších skutečnostech.

 • #22846 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete na matku podat soudu žalobu na určení vyživovací povinnosti a soud o její povinnosti rozhodne rozsudkem.

 • #22847 Reply

  Dana Drozdová

  No prave.Problem je v tom,ze matka ma nepravidelnou pracovni dobu a tak se misto predani meni.Bud u ni nebo o 10km jinde u jejich rodicu,ale tam je chce odvézt i v připadě,že neni v práci a to je to,co se příteli nelíbí.Už jsme ji psali i dopis,že k jijim rodičům pouze v případě,že ona bude v práci,ale ona to nerespektuje.Proto se chci zeptat,zda může otec vyžadovat,aby si to v práci zařídila tak,aby byla schopná mu děti předat a pak si je vyzvednout ona osobně v místě jejího trv.bydliště.Jde i o to,že kolikrát s ní potřebuje něco vyřešit ohledně dětí,ale nemůže jilikož tam neni.Děkuji D.

 • #22848 Reply

  jana dvořáková

  Dobrý den,prosím o radu.Můj syn spáchal trestný čin,pro nějž byl vzat do vazby a v nebližších dnech ho čeká soud.Do 18 let mu zbývají asi tři týdny.Mám dotaz,zda mu má být vypláceno výživné od manžela,jelikož nejspíš bude zařazen do věznice,kde bude mít možnost vystudovat učební obor.Děkuji za odpovědˇ.

 • #22849 Reply

  Vladimíra Chroustová

  Dobrý den,zoufale bych potřebovala poradit.Po svěření dítěte mě do péče byla manželovi určena výše výživného,to ignoroval a stále ignoruje.Výživné platí jak se mu zachce,spíše mi posílá jednou za 3 měsíce,ale jen jednu splátku nikoliv dlužnou z předešlích měsíců.Podala jsem na něj také trestní oznámení,od předminulého měsíce dostal exekuci na plat(pokud mi do 15. dalšího měsíce nezaplatí celou dlužnou částku,což neudělal) ,ale stále se nic neděje a stále mi nechodí peníze ani od jeho zaměstnavatele,který to vlastně dostal přikázáno od soudu,že mu musí alimenty strhávat z platu a zasílat na můj účet.Už jsem opravdu bezradná, prosím poraďte mi co bych měla podniknout dále.Momentálně jsem v dosti velké finanční tísni a bohužel na to vše doplácí můj 7letý syn.V době našeho manželství jsme si nabrali půjčky a teď to vše musím splácet já sama.Mohu něco podniknout aby mi se splácením pomohl? Předem moc děkuji za odpověď

 • #22850 Reply

  David Suk

  Dobrý den, bývalá manželka zažádala o zvýšení alimentů a zpětné doplacení z 1000,- na 2500,- na 8-letou dceru. Chci se zeptat jestli bude soud při výpočtu brát v úvahu příjmy i mé nové manželky a výdaje na dceru, které mám já, vzhledem k tomu, že jsme museli pořídit větší byt, zařídit pokojíček, platím tábory a dovolené, musím dceři kupovat veškeré oblečení a obuv, sportovní potřeby jako kolo, brusle, protože bývalá není ochotna toto dceři poskytnout, když je dcera semnou (víkendy, dovolené, tábory, výlety) Ještě chci podotknout, že jsme se rozvedly na základě její žádosti a jejího nového vztahu, což je v rozsudku uvedeno, a proto by mě zajímalo jestli bude brán v úvahu příjem i jejího přítele u kterého žije ve společné domácnosti. Děkuji předem za odpověď.

 • #22851 Reply

  Petr Petr

  Hlavním důvodem pro zvýšení výživného je změna poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného došlo. Na výpočet výše výživného žádné tabulky neexistují, protože každý případ je jiný. Při určení výživného soud vychází ze základního předpokladu, že děti by se měly podílet na životní úrovni obou rodičů, kdy na jedné straně zkoumá potřeby dětí a na druhé straně se musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Zkoumá přitom nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti. Soud tedy zhodnotí vaše celkové majetkové poměry a podle toho o výši výživného rozhodne.

  Soudu tedy doložte veškeré doklady (pokud nemáte uveďte svědky), které se týkají vložených finančních prostředků ve vztahu k dceři nad rámec běžného výživného, tak aby bylo zřejmé, že se na výživě dcery podílíte i jiným způsobem, než jen placením stanoveného běžného výživného.

 • #22852 Reply

  Ilona Pavlíková

  Dobrý den, po rozvodu žiji sama s dvěma dcerami, alimenty

  mám pět let ve stejné výši. Otec dcerám krom alimentů nepřispěl nikdy na žádnou věc ani aktivitu. Od toho jsou prý alimenty. Naše životní podmínky se dost zhoršily. Chci zažádat o zvýšení alimentů. Zajímalo by mě, zda otec skutečně nemá ke svým dětem jiné povinnosti kromě alimentů, zda nemusí přispívat na mimořádné výdaje (například nyní jedna dcera má rovnátka jejichž cena je 13000kč)děti by rády na tábory a podobně, bohužel si to nemůžeme dovolit.

  Dále jsem se chtěla zeptat zda zvýšení alimentů mohu požadovat zpětně, děkuji za radu

 • #22853 Reply

  Petr Petr

  Z vašeho vyjádření je zřejmé, že výživné bylo naposled upraveno již před lety. Od té doby se zcela určitě zvýšily v souvislosti s věkem potřeby dětí, což je důvodem k úpravě výše výživného. V případě nezletilých dětí se pak můžete domáhat výživného za dobu tří let před podáním návrhu k soudu.

  Pokud se s povinným na přispění na jednorázové mimořádné výdaje nedomluvíte, těžko s tím něco uděláte. Samotné výživné je částka, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby. Mezi tyto potřeby pak patří zejména náklady na výživu, ošaceni, školní pomůcky, léky, koníčky, kdy toto všechno by měl soud při rozhodování o výši výživného zohlednit a kdy v této částce by mělo být počítáno i s tzv. předpokládatelnými jednorázovými výdaji jako jsou třeba školy v přírodě, tábory, lyžařský výcvik apod.

  Pokud tedy jako rodiče se nejste schopni dohodnout na financování těchto vyšších výdajů, nezbude vám nic jiného než žádat soudní cestou o zvýšení výživného.

 • #22854 Reply

  Miroslava Hošková

  Dobrý den,

  můj přítel má syna, který s námi žije ve společné domácnosti.Po rozvodu mu bývalá žena posílá alimenty ve výši 2000,-.Syn je již vyučen a nyní studuje,aby dosáhl maturity.Chtěla bych vědět, jaká je vyživovací povinnost otce, když je již syn vyučen, jen si zvyšuje vzdělání na denním studiu.Zdělil nám, že dá svého otce k soudu,aby mu určil výši jeho vyživovací povinnosti.

  Prosím vás, jsme povinni dávat synovi peníze a do jaké výše,máme ještě syna vysokoškoláka,pak syna povinné školní docházky a syna 1,5letého a naše finanční situace je dost těžká.Syn tvrdí, že jsme povinni ho živit.

  Děkuji

 • #22855 Reply

  Dana Drozdová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je s předáváním děti. Jedná se o to, zda je matka POVINNA si zajistit pracovní povinnosti tak, aby byla schopna se jich účastnit osobně. Děkuji!!!

 • #22856 Reply

  Dana Drozdová

  Dobrý den, z vlastní zkušenosti vím (jsem z rozvedeného manželství), že rodiče jsou povinni živit své děti až do doby, kdy nejsou samy schopny se živit – tzn. do doby, kdy se tzv. připravují na své budoucí vzdělání. Samozřejmě dle svých možností a schopností. Sama jste psala, že máte ještě syna na vysoké škole,…. i toho přeci živýte.

 • #22857 Reply

  Miroslava Hošková

  dobrý den, to máte pravdu,ale syn je z mého manželství, kde mu zemřel otec a dostává sirotčí důchod, jinak by nemohl studovat i můj druhý syn 14 má sirotčí důchd a malého máme společného. Syn o kterém je řeč je z manželství mého přítele.

 • #22858 Reply

  Alena Menhartova

  Prosím o radu, podala jsem exekuci na účet na dlužné alimenty.Přišlo mě oznámení o uskutečnění exekuce do doby než bude uhrazena částka kterou mě manžel dluží,ale mám obavy aby si po zjištění,že nemůže na účet tento nezrušil případně nepořídil nový účet a nepřevedl si platby na tento nový účet moc děkuji.

 • #22859 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to, že si převede platby jinam, se stát může – tomu nezabráníte. V takovém případě je vhodnější buď požadovat nařízení přímo exekuce, kdy si může exekutor sám vybrat způsob, nebo pokud Vy jste zvolila výkon rozhodnutí, jít přímo na mzdu a chtít srážky ze mzdy.

 • #22860 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to záleží pouze na dohodě rodičů, věku dětí a dalších skutečnostech. Rozhodně nelze paušalizovat, že je matka "povinna" být předání dětí přítomna.

 • #22861 Reply

  Alena Menhartova

  Protože pobírá pouze částečný invalid.důchod a ostatní příjmy má nedoložitelné zvolila jsem tenhle způsob exekuce.Bohužel jsem si až poté uvědomila,že může výplatu důchdu převést na jiný účet nebo složenkou.Trvalé bydliště má na městském úřadě,takže jinam nemohla být exekuce nařízena.

 • #22862 Reply

  Marta Mlčochová

  Chtěla bych poradit,jak postupovat při koupi bytu do os.vlast.od městského úřadu,jelikož splácím exekuci,tak si myslím,že je to vedeno na katastru nemovitostí,tak chci vědět zda i přesto budu moci byt koupit nebo až po splacení dluhu.Finance na byt nám poskytne syn.Je to částka asi 150 000kč.Děkuji za radu

 • #22863 Reply

  Kateřina Sejkorova

  Dobry den chtěla bych se zeptat,když muj exmanžel dluži na vyživnem cca 100 000 kč je nařizena exekuce na plat děla na černo a i když jsem soudu nahlasila kde děla misto trvaleho bydliště bylo mi zděleno,že nemužou v teto věci nic dělat,neni pry nahlašeny na uřadu prace chtěla bych zvyšit vyživne dostavam na 8letou 700 kč a 13letou 1400 kč což se mi zda velice malo na zaplaceni školnich potřeb a ošaceni prosim o jakoukoliv informaci bylo mi poraděno i obratit se na soukromeho exekutora děkuji za radu.

 • #22864 Reply

  Ivan Gašparik

  Dobrý den.Moja dcéra skončíla školu z maturitou,má 20 rokou.na vysoku školu nejde.Ako skončila školu som jej prestal platit výživné.Teraz sa mi vyráža že jej musím platit do 25 rokou.Nevím jesti pracuje nebo je registovaná na úrade práce.Sem slovák a pracujem v Čechách.Automaticky se ruší výživné nebo mám požádat o zrušení? Děkuji za odpověd.

 • #22865 Reply

  katka macourková

  dobrý den.chtěla bych vědět jak mám postupovat při žádosti o alimenty, když vím že přítel(bývalí) pracuje ale na černo takže nikde nic asi nedokážu kolik vydělává.díky

 • #22866 Reply

  Alena Menhartova

  Ctěla bych se zeptat jestli je nějaká možnost v případě že si předělá platby na jiný účet,dát znovu exekuci a nechat to na soudním exekutorovi aby našel jinou cestu.V posledních dnech nabyl taky právní moci rozsudek v platbách na mě jako na nerozvedenou matku.Tam je také dluh tak bych se chtěla zeptat na postup abych zase něco nepopletla.Jak jsem psala trvalé bydliště má na městs. úřadě,bydlí u rodičů,dělá na černo,pobírá částečný inv.důchod.Má auto ale to nevím na koho je napsané.Děkuji za radu.

 • #22867 Reply

  Petr Petr

  Pokud jste nebyli manželé můžete se na výživném dohodnout a k soudu vůbec nemusíte. Když není dohoda možná musíte postupovat cestou soudu, kde požádejte aby výživné bylo stanoveno soudně (navrhněte nějakou adekvátní částku a soud poté podle možností povinného rozhodne).

  Pokud není otec dítěte zaměstnaný, popř. evidovaný na ÚP (vydělává si na černo) a v klidu si žije, může soud vycházet z předpokladu, že má dostatek prostředků i na to aby mohl řádně platit výživné. Pokud povinný na výživné „nemá“, má jít prokazatelně pracovat, nebo udělat vše proto, aby práci získal.

 • #22868 Reply

  Petr Petr

  Jestliže vaše dcera ukončila studium a přestala se tak připravovat na své budoucí povolání a nic jí nebrání v tom, aby se sama živila, vaše vyživovací povinnost zaniká a nemusíte tedy výživné platit. Vyživovací povinnost zaniká ze zákona a není třeba, aby ji rušil soud.

  Ještě doplním, že pokud dítě není po ukončení školy (např. maturita v měsíci červnu) ještě zaměstnáno nebo není vedeno na úřadu práce, výživné mu náleží i za měsíce červenec a srpen, tedy po dobu prázdnin.

 • #22869 Reply

  katka macourková

  Děkuji za vaší odpověď. Nevím jestli to tu už bylo řečeno:) ale nevím kde podat žádost. Rovnou někde u soudu nebo na sociálce? také jestli se platí něco??děkuji, děkuji

 • #22870 Reply

  Petr Petr

  Žalobu podejte přímo k soudu (osvobozeno od poplatků) a pokud nevíte jak na to, zajděte si zdarma pro radu na oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde mají s těmito věcmi zkušenosti a poradí vám. Pracoviště OSPOD najdete na příslušném Městském úřadě.

 • #22871 Reply

  otruba vladimir

  Syna je od února na pracáku, 14.9.2008 mu bude 18let,je zdráv a může pracovat,musím požádat o zrušení

  výživné nebo to automaticky zaniká?

 • #22872 Reply

  Petra Poslušná

  Dobrý den. Muž nepřispívá na úhradu potřeb pro dítě a domácnost. Může žena podat návrh na stanovení výživného na dítě, ikdyž není dítě svěřeno do péče jednomu z rodičů? Děkuji Vám.

 • #22873 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  povinnost hradit výživné trvá do doby, dokud není dítě schopno samo se živit – tedy, jakmile je splněna tato podmínka, vyživovací povinnost rodiče zaniká a není k tomu zapotřebí žádné rozhodnutí.

 • #22874 Reply

  Hana Pokorná

  Dobrý den,bývalý manžel od r.1996 neplatí pravidelně výživné na děti.Několikrát jsem podala trest.ozn. a návrh na výkon rozhodnutí srážek ze mzdy a poté na prodej movitých věcí, což byla jediná možnost dlužné peníze získat.V současné době povinný opět dluží přes 30 tis.Kč a po návrhu na prodej movitých věcí jsem obdržela vyrozumění, že povinný nic nemá…Starám se o děti sama, pobírám minimální mzdu a zároveň studuji.Mám potvrzení ze sociálního odboru o finanční pomoci v hmotné nouzi z důvodu neplacení výživného.Chtěla jsem se proto zeptat,mohu-li (při skutečnosti hmotné nouze) se sudně domáhat toho, aby povinný nastoupil výkon trestu pro zanedbání povinné výživy?V případě, že ano, zda se dá v rozsudku požadovat podmínkou to, že povinný uhradí do nějakého termínu kompletně dluh? Na internetu jsem hledala nějaký vzor, ovšem marně. Za radu předem děkuji.

 • #22875 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pak se podává návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilého dítěte, v němž se požaduje svěření dítěte do péče jednomu z rodičů a zároveň i stanovení výše výživného.

 • #22876 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vy se tohoto domáhat nemůžete, to je věc státního zastupitelství a soudu. To není občanskoprávní věcí, kde mohou osoby vznášet své požadavky, ale jde o oblast trestního práva, tedy veřejnoprávní. Tudíž Vy si nemůžete diktovat požadavky o tom, jestli má nastoupit výkon trestu nebo ne v případě, že zaplatí dlužné výživné. Na to jste ani žádný "vzor" najít nemohla.

  Můžete opět podat trestní oznámení, ale postup orgánů ve věci neovlivníte.

 • #22877 Reply

  Hana Pokorná

  Děkuji za radu,ovšem s trestním oznámením jsem neuspěla ani v jednom případě(údajné nenaplnění skutkové podstaty tresného činu),i když výživné neplatil 6 měsíců za sebou.Dnes jsem byla u jedné advokátky,která mi naznačila, že v podstatě nemám šanci na to, aby mi dluh povinný zaplatil. Jedinou možností prý je, soud požádat o zvýšení výživného a uvést, že povinný dluží částku 33 tisíc. Připadá mi nelogické žádat o zvýšení výživného, když na děti neplatí ani to, co má soudně stanovené. Moje dotazy tedy zní: 1)Má v tomto případě smysl podat u soudu žádost o zvýšení výživného? 2)Pokud ano,může soud povinnému nařídit splacení dluhu? 3)Pokud by bylo možné nařídit splatit dluh, a povinný to opět nebude respektovat, jak bych měla postupovat dál?

  Opravdu jsem v zoufalé situaci a jen pro zajímavost za ústní radu advokátky(cca 10 min)jsem zaplatila 200,-Kč bez účtenky. Mohu se vůbec někde dovolat nějakého práva, jako samoživitelka?? Převládá ve mě pocit marnosti. Budu vděčná za odpověď. Děkuji

 • #22878 Reply

  Viktorie Marečková

  No jistě,co kdyby u každé souložící dvojice stál třeba policajt a kontroloval, zda jde o omyl,nebo plánované otěhotnění??!! Nezlobte se na mě,ale pánové už to mají i tak dost usnadněné a snaží se ze všeho vyvléci jak nejlépe mohou, nejsem žádná emancipovaná modropunčochářka,ale jsem toho názoru,že pozor si prostě mají dávat oba a vzhledem k tomu,že na splození dítěte jsou potřeba dva,tak jsou také na výchovu potřeba dva. A že je chlap vůl,vleze do postele s někým,koho sotva zná,nedá si pozor (o nemocech nemluvě,pevně doufám,že i o tom jste již něco zaslechl)a pak z toho je ta Vaše "zatoulaná spermie",to už je jeho problém. Napadlo Vás (tedy pánové a dámy obecně) také někdy,že sice dokážete nádherně nadávat na své různé ex a jejich krvelačnost,hádat se o každou korunu,ale ve finále tím trestáte svého potomka,který už dávno není jen zatoulanou spermií,ale živým tvorem??? Občas mi nad tím zůstává rozum stát.

 • #22879 Reply

  Dana Drozdová

  Ano otec je povinnen dále přispívat a to až do té doby než bude mít jeho syn zcela ukončené vzdělání a nebude si sám vydělávat nebo se nepřihlásí na ÚP. Samozřejmě se jedná o denní studium a maximálně do 26let věku dítěte. Vím, že jste na tom finančně špatně, ale to Vašeho muže nezbavuje rodičovských povinností, které má ke dvoum dětem.

  Nepřemýšleli jste o zažádání zvýšení alimentů od jeho matky?

 • #22880 Reply

  Julie Trnková

  Dobrý den ,

  v červnu tohoto roku bylo rozvedeno moje manželství . Děti byly soudně svěřeny do péče mě a to 6 týdnů před samotným rozvodovým soudem . Bylo stanoveno výživné , které ex platí . Jenže mezitím obdržel od zaměstnavatele jednorázovou prémii , která jeho průměrný roční výdělek zdvojnásobila . ( jsem si jistá , že se soudy pospíchal právě proto , aby stihnul dokládat příjmy ještě bez této prémie)

  Chtěla bych se zeptat za jakou dobu zpětně se předkládají soudu příjmy povinného rodiče a zda mám vůbec nárok žádat o zvýšení výživného , tak brzy ? – dle věty v zákoně , že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů? …Děkuji za odpověď

 • #22881 Reply

  Vítězslav Kurka

  Dcera – 25 let – složila v červnu 2008 státní zkoušky a získala diplom. Má v úmyslu pokračovat dennním studiem v doktorandském studiu. Dle mého názoru je již schopna po vystudování VŠ najít si zaměstnání a zvyšovat si kvalifikaci při zaměstnání. Nelze jednoznačně určit, zda jsem povinnen nadále platit výživné? Děkuji Kurka V.

 • #22882 Reply

  Lenka Francírková

  V 5/08 jsme měli soud o výživném.Výživné bylo zvýšeno. Dceři bylo v 7/08 18 let.Nyní půjde do 4. ročníku stř.školy.Manžel se rozhnodl že od září mi již výž.nebude posílat,ale na účet dceři,který zřídil…má na toto právo? Vždyť dcera si nevydělává,žijeme ve stejné domácnosti,a já ji stále živím. Jak mám postupovat, aby výživné dál platil, jak má? Děkuji za radu

 • #22883 Reply

  SOńa Honišová

  Chtěla bych poprosit paní Francírkovou Lenku,zda by mě nemohla napsat,jestli jí někdo poradil s jejím problémem.Mám totiž stejný problém!!Děkuji předem Honišová Soňa.

 • #22884 Reply

  SOńa Honišová

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat paní Šustrové na její problém,zda jí někdo poradil co má dělat.Mám stejný problém a proto jí prosím zda by se nemohla ozvat.Děkuji předem Honišová Soňa.

 • #22885 Reply

  SOńa Honišová

  Dobrý večer,dcera letos měla 18let.Studuje třetím rokem na stř.škole.Exmanžel pravidelně přispíval částkou 2000Kč.Vše co potřebovala tak jí koupil.Je podnikatel,svobodný a další vyž.povinnost nemá.

  Já jsem vdaná a mám ještě 2 děti.

  Dcera je od června v Řecku/od školy brigádně/.A exmanžel mě po tuto dobu odmítá plati výživné.Až se vrátí,tak výživné prý bude platit,ale né mě, ale dceři.

  Má na to právo ?Chtěla jsem také zažádat o zvýšení alim.Před 15lety,když jsme se rozvedli,tak soud určil částku 600Kč.Za ty roky po našich domluvách,částka narostla na pouhé 2000Kč.Což k jeho možnostem je hodně malá částka.Co s tím?Dat to k soudu a zažádat si o jejich navýšení?Prosím o Vaši radu Děkuji předem Honišová S.

 • #22886 Reply

  Karel Dlouhý

  Ano, výživné je určeno dítěti, ne matce (pouze dokud není dítě zletilé, tak otec posílá výživné dětem prostřednictvím matky).

 • #22887 Reply

  Petr Petr

  Výživné se platí v pravidelných opětujících se dávkách. Odpověď je tedy jednoduchá: pokud se s oprávněnou osobou nedohodnete jinak, výživné platit musíte i v této době, kdy je dítě u vás na prázdninách.

 • #22888 Reply

  Petr Petr

  Pokud se dítě stane zletilým, mělo by být výživné poukazováno přímo k jeho rukám, neboť okamžikem zletilosti dítěte druhý rodič přestává být jeho zákonným zástupcem a není tedy již důvod, aby peníze byly předávány do jeho rukou. Je to tedy jen a jen na dohodě vás a vaší dcery.

 • #22889 Reply

  Petr Petr

  Pokud se dítě stane zletilým, mělo by být výživné poukazováno přímo k jeho rukám, neboť okamžikem zletilosti dítěte druhý rodič přestává být jeho zákonným zástupcem a není tedy již důvod, aby peníze byly předávány do jeho rukou.

  Pokud se dcera s otcem na zvýšení výživného nedohodne jinak, bude muset jako zletilá svého otce o zvýšení výživného žalovat.

 • #22890 Reply

  Petr Petr

  Vyživovací povinnost rodičů trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Vyživovací povinnost rodičů k dítěti pak netrvá tehdy, jestliže se dítě, které skončilo přípravu pro budoucí povolání rozhodne pro přípravu v jiném oboru, a jestliže tato další příprava nenavazuje na předchozí studium a není zvyšováním již dosažené kvalifikace.

  Ve vašem případě by podle mého názoru měla ale vyživovací povinnost trvat i nadále, neboť se dcera neustále připravuje na své budoucí povolání a studium navazuje. Navíc pochybuji, že by si při denním studiu našla takovou práci, která by ji plnohodnotně uživila. Pokud se ovšem domníváte že vaše vyživovací povinnost zanikla, můžete u soudu žalovat o zrušení povinnosti platit výživné.

 • #22891 Reply

  Leoš Kašpárek

  Má vnučka studuje na vysoké škole,ale se svými rodiči nežije ve společné domácnosti,jelikož se odstěhovala ke svému příteli,který je již vydělečně činný.Vnučce je 19 let,a proto se ptáme ,zda má dcera má k ní vyživovací povinnost a jak dlouho.Děkuji.

 • #22892 Reply

  Petr Petr

  Vyživovací povinnost rodičů trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Pokud se tedy připravuje vnučka studiem na své budoucí povolání, vyživovací povinnost trvá i nadále. Něco jiného by bylo kdyby se za svého přítele vdala, v tomto případě by pak vyživovací povinnost zanikla a přešla uzavřením manželství na manžela.

 • #22893 Reply

  Alena Menhartova

  Ctěla bych se zeptat jestli je nějaká možnost v případě že si předělá platby na jiný účet,dát znovu exekuci a nechat to na soudním exekutorovi aby našel jinou cestu.V posledních dnech nabyl taky právní moci rozsudek v platbách na mě jako na nerozvedenou matku.Tam je také dluh tak bych se chtěla zeptat na postup abych zase něco nepopletla.Jak jsem psala trvalé bydliště má na městs. úřadě,bydlí u rodičů,dělá na černo,pobírá částečný inv.důchod.Má auto ale to nevím na koho je napsané.Děkuji za radu.

 • #22894 Reply

  jana stastna

  Dobrý den, prosím o radu. Máme s budoucím manželem sepsánu předmanželskou smlouvu, která se týká jak majetku, tak i rozdělených financí…tzn. že se nás netýkají dluhy druhého atd. Nyní jsem se ale dozvěděla, že pokud bude jeho bývalá žena žádat o zvýšení alimentů na dítě z prvního manželství, je prý možné, že soud si vyžádá i moje příjmy a bude k nim při zvyšování přihlížet. Je toto prosím ošetřeno předm. smlouvou, nebo je třeba sepsat ještě něco dalšího?? Děkuji mnohokrát za odpověď.

 • #22895 Reply

  Alois Vrána

  Dobrý den, jsem rozvedený a mám dvě děti ve věku 18 a 20 let, které žijí u matky. Obě děti studují. Káždému dítěti posílám výživné na účet ve výši 4300Kč/měsíc(soudně mám povinnost 3750Kč/měsíc). Děti si z těchto peněz hradí vše (studia, obědy ve škole, oblečení, atd..) kromě bydlení a stravy u své matky. Na toto bydlení a stravu přispívají z peněz ode mě každý částkou 1000Kč/měsíc.Nedokážu jim odpovědět jestli to po nich jejich matka může požadovat. Její příjem neznám. Pracuje jeko laborantka v krajské nemocnici. Má na to jejich matka právo, nebo je to pouze na dohodě mezi dětmi a jejich matkou?

 • #22896 Reply

  ŠÁRKA Š.

  Jsem matka dvou dětí-dcera 21let studuje vysokou školu a syn 16 let studuje střední školu.Bývalý manžel byl ve výkonu trestu a alimenty neplatil.Po návratu z vězení mi posílá bez přispění soudu 1000,-kč měsíčně,ale potřeby dětí jsou daleko vyšší.Mám šanci na zvýšení když bylo placení přerušeno a jak postupovat?Bývalý manžel má měsíční příjem 12.500 a navíc pobírá diety(jezdí kamionem).

 • #22897 Reply

  Jana Procházková

  To fakt nechápu,proč si další dítě děláte,když ani nemáte na to uživit ty první!Já bych vám taky děti nedala!Píšete o vyženěné dcerce,nechápu proč?Tu živit nemusíte!Není vaše!Takové chlapy nechápu!Můj EX,když se s někým seznámí,hned na rovinu řekne-žádné další děti,nemám na to!Ale co,at se bejvalka udře,hlavně že vy budete mít třebe 6dětí!!!!!!Super přístup,svéprávného chlapa!!!

 • #22898 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, soud si požaduje doložení "rodinných" příjmů především z důvodu vyhodnocení celkové majetkové situace povinného a jeho životní úrovně. Takže by se u soudu sice existence předmanželské smlouvy namítnout dala, ale v podstatě to s otázkou výživného na děti manžela nijak nesouvisí a bude záležet na tom, jestli soud uzná námitku jako relevantní nebo bude i nadále trvat na doložení příjmů manželky.

 • #22899 Reply

  Lenka Lenka

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se u soudu řeší vyživovací povinnosti dítěte k rodiči, když rodič o dítě trvale nejevil zájem, alimenty splácel nepravidelně a na výživném má stále dluh. Je i přes toto dítě povinné rodiči hradit výživné v jeho životní nouzi? Jakým způsobem se posuzuje životní nouze rodiče? Děkuji

 • #22900 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, návrh na zvýšení výživného můžete podat bez potíží. Soud si vyžádá podklady, posoudí a vyhodnotí důkazy a pokud shledá požadavek na zvýšení výživného jako opodstatněný, vydá rozsudek o zvýšení výživného. Kromě toho můžete vymáhat i dlužné výživné až 3 roky zpětně. To se ovšem týká jen nezletilého syna.

  Dcera je již dospělá, takže návrh na zvýšení výživného si musí podat sama. V této věci za ní již nejednáte, protože je dospělá a jde o její nárok na výživné.

 • #22901 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, opěrným bodem pro posouzení nouze rodiče jsou právní předpisy upravujících hmotnou nouzi a existenční minimum. Slušnou výživou pro rodiče se pak rozumí zajištění takového životního standardu, který je obvyklý pro danou věkovou skupinu lidí v určitém místě a čase.

  To, jak plnil své vyživovací povinnosti rodič vůči dítěti, není v tomto ohledu podstatné s výjimkou případu, kdy by soud přihlédl k tomu, že přiznání výživného je v rozporu s dobrými mravy jak stanoví §96/2 zákona o rodině.

 • #22902 Reply

  jana stastna

  Děkuji za odpověď, ale ještě jsem se ptala, jestli to lze případně nějak ošetřit. Mé příjmy jsou dost vysoké a nechtěla bych uměle navyšovat příteli alimenty.

  Děkuji

 • #22903 Reply

  alena rozehnalová

  Můj přítel má syna 19 let,ten studuje na vysoké vojenské škole, bere při tom plat od armády 9000 Kč bydlí u své babičky. Musí mu můj přítel platit výživné když má takový příjem ?

 • #22904 Reply

  Irena Bačinová

  Dobrý den. S manželem jsme rozvedení a nežijeme ve spolešné domácnosti. Máme plnoletého syna. Současné výživné placené bývalým manželem není v dostatečné výši jak na potřeby syna, tak i k finančním možnostem bývalého manžela. Syn sám si nechce požádat, je mu to trapné a otec dobrovolně také výživné nezvýší.Je možné na základě plné moci abych ho u soudu zastupovala já(matka)? Děkuji.

 • #22905 Reply

  Petr Petr

  Syna v tomto řízení zastoupit můžete, postačí udělení plné moci.

 • #22906 Reply

  Kristýna D.

  Dobrý den, opět se na Vás obracím s prosbou o radu.

  Letos jsem odmaturovala a otec na mě platil alimenty.Chtěla jsem pokračovat ve studiu, ale okolnosti tomu chtěly jinak, takže jsme skončila na úřadu práce.Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok, jako nezaměstnaná bez příjmů, na placení výživného.

  Funguje to tak, jako když manžel platí bývalé nezaopatřené manželce výživné?

  Předem děkuji za odpověď.

  Kristýna Dusová

 • #22907 Reply

  Markéta M.

  Dobrý den,

  prosím Vás o radu.Je mi 22,studuji 4.ročník VŠ a rodiče se rozvádí. Mladší sestra zůstala s otcem,já jsem se s matkou odstěhovala.Sestře je 19 a opakuje 4.ročník SŠ.Otec mi nechce dávat výživné,prý se to vynuluje s tím,co by matka měla platit sestře.Na toto jsem přistoupila,ale podle mě mám nárok na vyšší částku než moje sestra.Proto jsem chtěla tento rozdíl,ale otec odmítá.Mám pravdu? A jak ho mohu donutit, aby mi výživné platil? Navíc jsem se dostala na výměnný pobyt do Švédska na 5-6 měsíců-mohu vyžadovat příspěvek i na toto?

  Předem děkuji za odpověď.

 • #22908 Reply

  Ivana Nová

  Mám 16 letou dceru, která má přítele. Manžel s jejím vztahem nesouhlasí, proto mi přestal dávat peníze, které bych mohla použít na nákup jídla a věcí pro dceru. Pouze mi přispívá na půlku nájmu, el. a plyn. Dcera nyní začala studovat na výtvarné škole,nákup pomůcek a učebnic převýšil moje finanční možnosti, takže jsem si musela vzít půjčku, protože mi manžel nepřispěl ani korunu. Prosím proto o radu, jakým způsobem manžela donutit, aby mi přispíval na výdaje spojené se studiem a výživou dcery. Manžel má příjem 2x vyšší než já. Takže jsem se s dcerou ocitla ve velmi tíživé finanční situaci. Všichni bydlíme ve společné domácnosti. Děkuji za odpověď.

 • #22909 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete např. podat návrh soudu na určení vyživovací povinnosti pro Vás jako manželku.

 • #22910 Reply

  Lucka Lucka

  Dobrý den!

  Chtěla bych se zeptat jaké jsou šance na zvýšení výživného. Manžel vysoudil do své péče 12 letou dceru. Jeho bývalé manželce vyměřil soud vyživovací povinnost 500,- měsíčně,v době, kdy byla svobodná, bezdětná, s příjmem 2800,- měsíčně.Manžel byl také svobodný s příjmem 12000,-. V současné době je provdaná a na mateřské dovolené s jedním 2 letým dítětem a příjmem 7600,-.Příjem jejího manžela je ,ale celkem vysoký.Příjem mého manžela je asi 14000,- měsíčně.Já budu za chvíli na mateřské dovolené.Počítají se celkové příjmy obou rodin, tudíž i jejího manžela? Příjde mi ubohé platit jen 500,- na 12 leté dítě. Na nic jiného téměř nepřispívá. Děkuji.Nashledanou

 • #22911 Reply

  Gabriela Kořínková

  Dobrý den, prosím o radu. Bývalá žena mého přítele udala oznámení, že jí manžel výživné neplatil. Soud tedy po něm požadoval zaplacení alimentů za 4 měsíce zpět, ty mu pak vrátila s tím, že jí to vlastně platil, ale u soudu už je zapsaný jako neplatič, dříve mu výživné musel strhávat zaměstnavatel, ale teď je soukromým podnikaltelem a od soudu mu přišel dopis, aby nahlásil nového zaměstnavatele nebo číslo účtu, pokud je podnikatelem.

  Teď ale nevíme, zda soud výživné bude strhávat nebo my ho musíme poslat jeho bývalé a soud to jen bude kontrolovat.

  Prosím oradu než z něj bývalá zase udělá neplatiče a bůh ví co ještě neprovede.

  Předem mockrát děkuji

 • #22912 Reply

  Bohumira Narwova

  Dobrý den,

  přesto, že jsem přečetla zběžně všechny příspěvky, nenašla jsem tam odpověď pro můj dotaz.Po rozchodu dcery s jejím přítelem jsme jí a jejímu dítěti ( našemu vnukovi ( batole ) poskytly trvalé bydliště. V současné době je vedené soudní řízení o výživné, které by měl platit býv. přítel na našeho vnuka. ( Dcera je na mateřské a zároveň dodělává VŠ. Její příjem je jen mateřský příspěvek). Soud požaduje,abychom sdělili naše finanční zajištění.Chtěla bych vědět, zda je tento požadavek oprávněný, neboť se domnívám, že to, že budeme dceru finančně zajišťovat, je jen dohoda mezi námi a nemá mít vliv na stanovení výživného. Býv. přítel dokonč. rovněž VS a nepracuje. Může dcera požadovat výživné i na sebe. Prosím sdělte podle jakých paragrafů.

 • #22913 Reply

  Petr Petr

  Otec dítěte za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (náklady spojené se zakoupením výbavičky, kojenecké oblečení, kočárek, hygienické potřeby atd.). Pokud se nedohodnete, tak o těchto nárocích rozhodne soud.

  Soudu jednoduše písemně sdělte, že dceru finančně pravidelně nezajišťujete, ale že jí pouze umožňujete aby bydlela ve vaší společné domácnosti a to zejména z důvodu, že bývalý přítel se o ni a dítě nepostaral atd. Není přece vaší povinností dceru živit, kdy na tomto by se měl v prvé řadě podílet otec dítěte.

 • #22914 Reply

  Karel Dlouhý

  Vyživovací povinnost rodičů trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Tedy nárok na výživné skončil. (To, že momentálně nemáte zaměstnání, s tím nesouvisí. Dostáváte podporu od Úřadu práce popř. můžete dostávat sociální dávky.)

 • #22915 Reply

  Marie Ludvíková

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s následujícím dotazem:

  V nsčem rodinném domě bydlí syn s rodinou (3 děti) bez nájemní smlouvy 15 let a dle dohody bez nájen´mného..Jsou nyní v rozvodovém řízené. Rozhodli jsme se s manželem, že dále nechceme být účasti jejich problému s bydlením po rozvodu. Chceme, aby si každý vyřešil svůj problém.Jaká jsou naše práva? Můžeme jim jednoduše říct, že pžadujeme jejich vystěhování. a jejich další problémy nás nezajímají??

  Podotýkám, že jsme jim vyšli vstříct v tom, že v případě dohody na střídavé péči o děti, bude dále bydlení dětí bezplatně pokračovat a každý se o své bydlení postará sám a každý z nich bude s dětmi v bytě 14 dní a bude se o ně starat. Na to nepřistoupila snacha, děti na zahradu a do bazénu nepouští, takže ani tyto věci nevyužívají, navíc s námi nekomunikuje, děti k nám nesmějí, takže i tyto ohledy padly. Za celý půlrok se jednou besnažila s náni tento problém řešit. Syn je ochotný se z domu vystěhovat.

  Poraďte, prosím.

 • #22916 Reply

  Petr Petr

  „Mladí“ užívají váš dům se svolením jeho vlastníků, kterými jste vy a váš manžel. Pokud jim toto právo bude z vaší strany odňato zaniká tímto i právní titul k užívání samotného domu. Ovšem pokud se dobrovolně nevystěhují, pak vám bohužel nezbude nic jiného než u příslušného soudu podat žalobu na vyklizení domu.

 • #22917 Reply

  Hermída

  Nazývat otce vašeho dítěte zmetkem, to už musíte být velmi otrlá. Trochu slušnosti neuškodí.

 • #22918 Reply

  Veronika Lauková

  Dobrý den, mému příteli, se kterým dlouhodobě žiji, jeho bývalá manželka podává každé dva roky návrh o zvýšení výživného (vždy ji bylo vyhověno). Nyní ale máme rodinu. Sem na mateřské dovolené s ročním synem a pobírám pouze rodičovský příspěvek. Příjem mého partnera je průměrně 17 000Kč. Platíme navíc 8 000 Kč/měs. nájemné za byt. Alimenty platí strháváním ze mzdy částkou 2 200 Kč na 12letého syna ( ten studuje gymnázium 2 rokem). Bývalá žena ale žádá zvýšení na 3 000Kč + zpětné doplacení od září 2007. Už tak sotva vystačíme. Její čistý příjem je 15 000 Kč/m + alimenty. Navíc jeho exmanželka má přítele, se kterým žije u její matky.To však neuvedla v žádosti o zvýšení, je nějaká možnost jak dokázat že s ní žije, aby to soud vzal v potas? Jak se před soudem obhájit, aby alimenty nebyli navýšené? Předem děkuji za odpověď.

 • #22919 Reply

  zuzana filipova

  Dobrý den,prosím o radu radu..nedávno jsem měla soud ohledně zvýšení výživného s mým ex přítelem.Byl to podnikatel ovšem k 1.4.zrušil podnikatelskou činnost a založil s.r.o. se svou přítelkyní přičemž oba dva jsou jdnatelé společnosti a ona by měla být "majitelkou" či co.On předložil soudu to,že má 6500Kč měs.příjem(jako zaměstnanec)( ovšem ve své firmě),proto chtěl po něm soudce předložit daň.přiznání a peněžní deník za poslední 3roky..ovšem já vím,že on takovéto příjmy nemá,jak jinak by si mohl dovolit platit leasing na škodu superb,zaplatit si právníka,kterého měl,platit nájem v bytě,platit 1000kč výživné na mou dceru,ještě má druhé auto a živobyti??!! Jak to mám soudu prokázat?Já řekla,že má ještě jeden podnik,ale jak v něm působí mu nemůžu nějak prokázat..Jak mám na něj jít? Jsem už bezradná.Jestli můžete poradtě mi jak na takové lidi..:-( Děkuji moc předem

 • #22920 Reply

  Veronika Lauková

  Dobrý den, toto jsem našla v předchozích diskuzích. Není to asi vše na co potřebujete odpověď, ale snad vám to pomůže.

  Při jednání ohledně výživného navrhněte, aby soud nařídil provedení znaleckého posudku z oboru účetnictví, neboť podnikatelé rádi vykazují nižší zisky než ve skutečnosti mají. Soud potom může rozhodnout, aby účetnictví podnikatele bylo přezkoumáno příslušným znalcem, který zjistí jaké jsou ve skutečnosti výdělky povinného. Pokud by povinný rodič popřípadě soudu nepředložil své účetní doklady, může soud vycházet z toho, že jeho měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima, což je částka přes 35.000,-Kč. měsíčně a z této částky pak může výši výživného určit.

 • #22921 Reply

  Veronika Lauková

  Ještě sem něco našla…:o)

  Zda je váš ex jednatelem či společníkem nějaké společnosti, nebo živnostník jednoduše zjistíte na internetu (www.justice.cz, http://www.zivnostenskyrejstrik.cz).

  Jinak platí, že obecně může každý žádat soud o osvobození z placení soudního poplatku a pokud tomu odpovídá finanční situace, soud žádosti vyhoví alespoň částečně. Samotné řízení o určení výživného (včetně zvýšení) je osvobozeno od poplatku.

 • #22922 Reply

  zuzana filipova

  dobrý den,děkuji moc za radu..vážím si ji.Pěkný den

 • #22923 Reply

  Tomáš Till

  Dobrý den,

  přítelkyně je v rozvodovém řízení. Její syn je zletilý, student.

  1) Kdo může podat žádost o výživné?

  2) Mohu někde najít vzorovou žádost?

  Děkuji.

 • #22924 Reply

  Veronika Lauková

  Kdyby ste to milá chytrá četla pořádně, tak tam pán uvádí, že přišel o práci a našel si jinou,ale méně placenou. A pokud vím těhotenství trvá 9 měsíců a pokud před 9 měsíci měl plat o několik tisíc více, tak proč by si nemohli pořídit dítě?? Příště si to přečtěte pořádně, než budete chtít někoho zesměšnit…

 • #22925 Reply

  Back zPCE

  Dobrý den,vyskytla se u nás doma situace a já bych potřebovala poradit.Dcera odešla ve věku 18 let z domu k přítelovi-studuje střední školu.Trvalé bydliště si změnila ke svému příteli podotýkám že jsem jí z domu nevyhodila,odešla po své vůli.Rodina v které teď žije po mě chce výživné a já nevím zda když to dají k soudu já budu muset něco platit-nemám stálý příjem-pouze POB-(péče o osobu blízkou)-biologický otec-který s námy nežije od 2let dcery,na ní platí 500kč 1x za 5 měsíců.Takže dotaz zní zda musim paltit když dcera není doma,ale žije s přítelem.

 • #22926 Reply

  Petr Petr

  „Dítě“, které se chce osamostatnit a není schopné se živit samo (studuje atd.) má nárok na výživné a to od obou rodičů. Pokud se nějak společně nedohodnete, může se vám stát, že vás dcera bude o výživné žalovat u soudu.

 • #22927 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ad 1) návrh soudu musí podat syn – jemu bude výživné placeno

  ad 2) vzor návrhu najdete na různých internetových stránkách.

 • #22928 Reply

  Dana Drozdová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,je ze zákona možné,aby matka uvedla důvod pro to nepředání dětí otci to, že mu je nemá kdo předat? Že ona je v práci a tutíž neni nikdo, kdo by mu je ke styku předal. Přijde mi to totiž jako blbost! Děkuji

 • #22929 Reply

  Richard Kučka

  Dobrý den

  Poradí někdo jakým způsobem mám postupovat když chci zrušit výkon rozhodnutí strhávání výživného z platu?

  Bývalá manželka mi před léty dala exekuci na plat i přesto že jsem řádně platil a na výživném jsem neměl dluh.

  Děkuji.

 • #22930 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to je skutečně přehnané do extrému. To, že chodí do práce, není důvod, aby někomu bránila v právu na kontakt s jeho dětmi. Spíše je to o ochotě se dohodnout, že otec si může samotné děti vyzvednout u nich doma, popřípadě si pro ně dojde do školského zařízení. Když taková dohoda není možná, pak lze podat návrh na výkon rozhodnutí, kterým je upraven kontakt s dětmi.

  Pokud matka i nadále hledá neodůvodněné výmluvy a schválně a opakovaně brání otci ve styku s dětmi, lze podat návrh na úpravu kontaktu s nimi a požadovat přenastavení dosavadní pravidel tak, aby mohl otec své děti vídat a neztrácel s nimi kvůli matce kontakt.

 • #22931 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to není jednoduché, protože výživné není jednorázové, ale opakující se plnění, které s každým měsícem nabíhá stále znovu a znovu. V první řadě kontaktujte exekutora (nebo soud), který exekuci vede a požádejte o konzultaci v této věci. Ostatně proti exekuci, která byla podle Vás nařízena neoprávněně, jste se měl bránit hned v době jejího uvalení.

 • #22932 Reply

  Míša

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda může nebo je matčina povinost platit výživné, když se od mamky stěhuju je mi 18 let z domu mě mamka nevyhazuje stěhuji se ke svému příteli kde budu mit nahlašené trvalé bydliště. Děkuji předem za odpoved. :-)

 • #22933 Reply

  Anna Krobotová

  Dobrý den, měla bych dotaz. Manžel má z předchozího vztahu dítě, na které pravidelně platí výživné a stýká se s ním.Matka dítěte je však nyní na mateřské dovolené s jiným druhem a tak bych se chtěla zeptat, zda by bylo možné, aby si manžel vyřídil daňovou ulevu na dítě, když ji nyní mamtka nepobírá. Děkuji za odpověd.

 • #22934 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na tom, zda-li jste schopna se sama živit nebo ne.

 • #22935 Reply

  Elena Kelišová

  Dobrý den, můj dotaz se týká podmínek placení výživného manželem mé 18-leté dceři studentce.Zajímá mne, jak postupovat,když s manželem nejsme rozvedeni,avšak naše manželství nesplňuje žádnou z jeho funkcí.Žijeme vlastně odděleně,ač v jednom bytě.Manžel si koupil byt, ale je napsán na tchyni.Mně asi 10 let nepřispívá na domácnost ani mi nedává žádné jiné peníze.Občas, když má dobrou náladu,dá dceři např.1000Kč kapesného.Všechny její ostatní potřeby financuji já.On platí jen nájem.Ikaso a ostatní poplatky platím já.Myslím, že to není v pořádku,ale nevím jak tuto situaci řešit.Bojím se i ožádat o rozvod,ač jsem v manželství byla týrána psychicky i fyzicky.Předem Vám děkuji za radu, ani nevím,zda jsem tady správně.V opačném případě prosím o radu kam se mám obrátit.Děkuji

 • #22936 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na to se informujte v poradně o daních nebo na finančním úřadu, zde se daňovým poradenstvím nezabýváme.

 • #22937 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, 18-letý potomek si musí výživné vymáhat sám. Je zletilý a Vy již nejste zákonným zástupcem, který tohle řeší v době, kdy je dítě ještě nezletilé. Musí si tedy podat žalobu o výživné na zletilé (dospělé) dítě, uvést podstatné skutečnosti a výši požadovaného výživného.

  Pokud jde o Vaši situaci, pak rozhodnutí o rozvodu je jen a jen na Vás. Pomoc s takovým rozhodnutím je spíše věcí pro odborníky v oblasti psychologie nebo manželského poradenství.

 • #22938 Reply

  Maruš Malá

  Dobrý den. Manžel platí cca 2 roky výživné na dvě děti (a jak to tady tak pročítám, tak docela vysoké) na tříleté dítě 1500 a na pětileté 3000. Nyní šel starší syn do školy, mladší do školky. Očekáváme tedy zvýšení alimentů. Matka je nyní na mateřské dovolené s novým manželem.Manžel je podnikatel a zřejmě velmi dobře finančně zajištěn. My s mužem máme také slušné příjmy. Můžeme očekávat bezproblémové zvýšení alimentů z rozhodnutí soudu, nebo bude i přihlíženo na současnou finanční situaci "jejich" rodiny? V současné době stavíme, naše výdaje jsou poměrně vysoké, zvýšení alimentů by náš rodinný rozpočet velmi oslabilo.

  Dále by mne zajímalo, zda může být, v případě soudního jednání o zvýšení alimentů, přihlíženo k tomu, že matka očividně alimenty neužívá ve prospěch dětí, děti jsou zanedbané (chodí "zarostlé", s neostřianými nehty, neustále nastydlí, jelikož jsou nevhodně oblékaní atd) s odůvodněním, že na to nemá peníze a čas (mimino).

  Děkuji za odpověď

 • #22939 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  u soudu můžete tvrdit vše, co je podle Vás relevantní a co by mohlo soud zajímat. Pak už nechte na soudu, zda k tomu bude přihlížet nebo ne. Soud by měl zjišťovat celkovou finanční situaci celé rodiny. To, jak ale nakonec rozhodne, je pouze na něm.

 • #22940 Reply

  Maruš Malá

  Děkuji za odpověď. Ještě prosím o Váš názor, zda jsou finance, které manžel platí (výše mu byla určena po rozvodu, kdy jsme nebyli manželé a jeho průměrný čistý příjem byl 21000)na děti v tomto věku úměrné. Co tak pročítám příspěvky v tomto foru, je to, dle mého, vysoké.

  Při určování výživného u soudu byli manžel s exmanželkou dohodnuti, že bude platit 3000 na oba, paní soudkyně prý vzala do ruky potvrzení o výši výdělku, udělala "tsss, to nemyslíte vážně, takovejch peněz má pan otec" a vyměřila výši s odůvodněním, že otec může přispívat až polovinu svého platu. Je to tak správně?

  Děkuji

 • #22941 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Já se k tomu opravdu nemohu vyjadřovat – musela bych vidět rozsudek soudu vč. jeho odůvodnění.

 • #22942 Reply

  Anna Krobotová

  Dobrý den, měla bych dotaz, zda může soud zvýšit výživné na dítě bez toho, aniž by ho pozvali k soudu a bez doložení manželových a mých příjmů a výdajů domacnosti?

  A pak bych se chtěla zeptat, bývalá družka, která o zvýšení žádá udavá, že přispívají s manželem na nájemné v domě, kde žije se svým nynějším manželem /dům patří manželově matce/ formnou stavebního spoření, aniž by toto mohla doložit.Může brát soud toto v potaz? Jelikož dle mého názoru může soudu lhát a na žádné nájemné nepřispívají.Děkuji

 • #22943 Reply

  Anna Krobotová

  dobrý den, v předešlé otázce bych chtěla jen opravit chybu, zda soud může zvýšit výživné aniž by otce dítěte pozvali k soudu. Děkuji

 • #22944 Reply

  Pavlína Pánová

  Dobry den.

  Po střední škole jsme nastoupila na UK-kde jsem studovala 1 rok, po této době studium ukončila a podala žádost o přestup na ČZU-která nebyla uznána.Při studiu jsem ještě pracovala jako brigádník-a po neuznaném přestupu jsem tam začala pracovat na HPP(6 měsíců) a potom jsem odjela do JAR pracovat jako dobrovolník do centra pro záchranu paviánů-tato práce samozřejmě není placená,naopak si člověk vše hradí sám.Po návratu jsem tedy udělala zkoušky na ČZU a o prázdninách pracovala na HPP jako chovatel primátů v ZOO Plzeň.Nyní opět studuji(denní studium)obor speciální chovy.Po dobu kdy jsem pracovala(jak v ČR tak v JAR)mi otec neplatil výživné.Chci se zeptat jak to má být nyní-má mi znovu něco posílat?A pokud ano, jsou nějaké podmínky jak musí platba proběhnout?On mi chce peníze předávat osobně-aby jsme se vídali, o což já ale nemám nejmenší zájem.Děkuji za odpověď

 • #22945 Reply

  Tomáš Braun

  Dobrý den,

  moje přítelkyně má rozvedené rodiče a otec na ní platí výživné… Přítelkyni bude v prosinci 18 a mě by zajímalo, jestli poté bude peníze dostávat matka nebo má přítelkyně (vztah mezi matkou a dcerou není na takové úrovni, že by matka přenechala výživné mé přítelkyni)… Pokud by stále dostávala výživné do svých rukou matka, tak jak by to bylo poté co by jsme se s přítelkyní odstěhovali???

  moc děkuji za odpověď

 • #22946 Reply

  Gabriela Štorková

  Dobrý den, žádám na soudě o výživné na mého syna. Otec je student VŠ, já jsem ukončila studium a jsem na mateřské dovolené. On má jen matku, otec, uvedený v RL není k dostižení, neplatí na něj výživné. Moji rodiče jsou rozvedení. Otec je nezaopatřený, měla by tedy platit jeho matka, která má malý příjem. Ale ptám se, jak je možné, že by měli platit i moji rodiče, když já jsem zaopatřená? Je opravdu možné, aby soud došel k rozhodnutí, že na jeho dítě by měli platit moji rodiče? Nemyslíte, že se mohla paní soudkyně někde přehlédnout? Děkuji za odpověď.

 • #22947 Reply

  Melanie

  Dobry den pani Doktorko,mam takovy dotaz .Platim memu byvalemu muzi na mou dcerku alimenty uz ji bylo 18 chodi pry jeste do skoli.Jsem povina to platit na meho byvaleho muze ?a nebo to mam posilat na mou dceru kdyz uz je plnoleta?

  A jeste bych se Vas rada zeptala ,kdyz uz ma dcera nenavstevuje skolu,je plnoleta a vedena na pracovnim urade ,jsem povina platit alimenty?Ptam se Vas "jelikoz mi pry lzou a dcera uz skolu nenavsevuje.

  Mockrat Vam pani doktorko Jindrova Dekuji za odpoved.

 • #22948 Reply

  Petr Petr

  Pokud je dcera plnoletá a má na výživné nárok mělo by být placeno již přímo k jejím rukám, neboť druhý rodič okamžikem zletilosti dítěte přestává být jeho zákonným zástupcem.

  Jinak plnoletost nehraje při ukončení vyživovací povinnosti žádnou roli, neboť tato trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit. Pokud si nejste jistá zda vaše vyživovací povinnost i nadále trvá a oprávněné „dítě“ s vámi nekomunikuje, jednoduše přestaňte výživné platit a čekejte co se bude dít. Pokud by vás dcera o výživné žalovala, bude muset u soudu doložit že na výživné má skutečně nárok (výživné můžete dávat prozatím stranou, to pro případ že by jste je musela v budoucnu dodatečně doplatit).

 • #22949 Reply

  Petr Petr

  V případě, že rodiče nejsou schopni výživu svých dětí zajistit, může povinnost platit výživné přejít i na prarodiče, ovšem za předpokladu, že je to v jejich možnostech. Soud ale vždy zkoumá možnosti poskytovat výživné u všech čtyř prarodičů, tj. bez ohledu na to, za kterého rodiče budou vyživovací povinnost plnit.

 • #22950 Reply

  Petr Petr

  Pokud bude jmenovaná plnoletá a má na výživné nárok mělo by být placeno již přímo k jejím rukám, neboť druhý rodič okamžikem zletilosti dítěte přestává být jeho zákonným zástupcem.

 • #22951 Reply

  Ivan

  Dobrý den, chci požádat soud o určení výše výživného na své tři zletilé dcery. Soud proto, aby byla částka "na papíře" bez možnosti nějakého osočování. JAkou formou mám podat žalobu na určení vyživovací povinnosti? Lze najít někde formulář, resp. vzor? Děkuji!

 • #22952 Reply

  Dagmar Balcarová

  Dobrý den,chtěla by jsem požádat o radu ve věci zvýšení výživného na 3 nezletilé děti.Přítel platí výživné na děti 6000 kč,do června si děti každých 14 dnů brával na víkend,ale od doby,kdy jsme se poznali mu jeho býv.manželka děti nesvěřuje a žádá o zvýšení výživného.Jeho průměrný plat činí 23000,žijeme od července v bytě 1+1 s mou dcerou a chtěli bychom si pořídit větší bydlení.Po zaplacení výživného a nájemného zbývá příteli 5000 kč,jelikož mě zkončil rodičovský příspěvek a jsem vedená na Úřadu práce.Je možné za těchto zkutečností zvýšit výživné o 3000 kč?Podotýkám,že býv.manželka má 2 roky přítele dobře finančně zajištěného,ovšem z těchto důvodů mají každý své trvalé bydliště.Na soc.dávky nemá nárok,tudíš si myslím,že jejich finanční situce není taková,aby jsme i my mohli žít na úrovni běžného občana.Ještě prosím,jestli se bere i příjem můj,v této situaci.Děkuji za odpověd

 • #22953 Reply

  Michaela Hončíková

  Dobrý den, manžel má z prvního manželství dva syny 17 a 14 let. Nyní platí 5.500 Kč měsíčně + kapesné + spoření.

  – Pokud by 17letý po ukončení SŠ nešel ihned na VŠ, ale rok či dva by pracoval a poté šel studovat na denní studium VŠ, bude nám obnovena vyživovací povinnost? Případně pokud si místo státní VŠ vybere soukromou, budeme nuceni platit část ceny? U soukromých VŠ se totiž jedná až o desítky tisíc korun každý rok…

  – Mladší syn chce jít na vojenskou SŠ. To by znamenalo, že by byl státním zaměstnancem a dostával by plat již jako student. Byli bychom tak osvobozeni od výživného nebo by trvalo i přesto?

  Děkuji předem za obě odpovědi.

 • #22954 Reply

  Míša

  Dobrý den,prosím o radu.Přítel platí výživné na 2 děti z předchozího manželství.Ted se nám narodilo společné dítě a přítel bude žádat o snížení výživného.Jeho bývalá manželka je ještě čtvrtým rokem na rodičovské dovolené a já pobírám mateřskou.Moje mateřská je nyní vyšší než rodičovský příspěvek,asi 9 tisíc. Když bude žádat přítel o snížení výživného na své 2 děti z předchozího manželství z důvodu další vyživovací povinnosti budou posuzovat jen jeho příjem nebo i moji mateřskou,když máme společný trvalý pobyt? společnou domácnost? Platí výživné ve výši 6 tisíc korun na děti 6 a 3 roky z platu 13 tisíc korun.Děkuji za odpověď.

 • #22955 Reply

  Míša

  Dobrý den,prosím o radu.Přítel platí výživné na 2 děti z předchozího manželství.Ted se nám narodilo společné dítě a přítel bude žádat o snížení výživného.Jeho bývalá manželka je ještě čtvrtým rokem na rodičovské dovolené a já pobírám mateřskou.Moje mateřská je nyní vyšší než rodičovský příspěvek,asi 9 tisíc. Když bude žádat přítel o snížení výživného na své 2 děti z předchozího manželství z důvodu další vyživovací povinnosti budou posuzovat jen jeho příjem nebo i moji mateřskou,když máme společný trvalý pobyt? společnou domácnost? Platí výživné ve výši 6 tisíc korun na děti 6 a 3 roky z platu 13 tisíc korun.Děkuji za odpověď.

 • #22956 Reply

  Iva

  je mi 20let bydlim v byte patrici babicce takze neptatim najem ale zivim se sama. matka ma trvaly pobyt jinde a otec take jsou rozvedeni. otec plati cca3000, matka nic. Jsem po operaci a studuji stredni skolu. s matkou se nejde rozumne domluvit. Rada bych se zeptala jak mam postupovat

 • #22957 Reply

  Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže jsou Vaše dcery zletilé, tak za ně žádný návrh podávat nemůžete, protože již nejste jejich zákonný zástupce. To si musí podat každá z nich sama. A jak je zde již několikrát řečeno, k soudu se nepodávají žádné formuláře, ale řádná podání (hlavně tedy návrhy a žaloby). Nějaké vzory na internetu jsou, ale pokud si někdo není jistý, jak sepsat právní podání, pak je lepší jít za právníkem.

 • #22958 Reply

  Michaela Tenková

  Přeji krásný den,

  je mi 18 let, příteli resp. snoubenci je 33 let. Z předchozího vztahu(nebyli oddáni) má dva syny 11 a 6 let. Přítel platí výživné ve výši 4000,- tozn. 2000,- a 2000,-, pravidelně každý měsíc na účet jeho bývalé partnerky. Ta však zakázala příteli styk s oběma syny, protože prý má moje osoba na děti "špatný vliv", ač si s dětmi rozumím resp. rozuměli jsme si, když jsme se společně vídali. Čekám s přítelem naše první dítě,nastupuji 09.12.2008 na MD,žijeme s partnerem ve společné domácnosti, jeho průměrný příjem je 19 tis. můj byl 7 tis. v době nemocenské, veškeré půjčky a pohledávky vůči bankovním i nebankovním institucím, které má na svědomí přítel činí 10tis. nájemné pronajatého bytu platíme napůl, ale celkově činí 8 700,- a jeho bývalá žádá o zvýšení alimentů, prý spojené s tím, že mladší syn jde do školy. Zároveň požadovala po příteli, aby se dětí vzdal, jde to, když jsou domluveni, že se dětí vzdá? Sama s partnerem čekám dítě a výdaje, které máme nestačíme pokrýt

 • #22959 Reply

  Zuzka Malinková

  Dobrý den, paní doktorko. Mám dvě děti. Starší dcera 18 let bydlela u mně a přítele a 14letý syn bydlí u otce. Já platím výživné jemu 2000 a on me na dceru 2000 Kč. Teď dcera odešla z domu,chce bydlet sama. Chodi i na brigady ale sama ještě studuje. Teď chce po nás obou rodičích dost hrubě výživné. Nevím, na co má nárok a na co ne a kam až finančně jí máme nebo musíme pomoci. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď

 • #22960 Reply

  petr

  Dobrý den, prosím o radu.Platím výživné na 12.letou dceru 2700 Kč z platu 19 000, z předchozího manželství a manželka chce výživné navýšit o dalších 1000 Kč. Bydlíme ve společné domácnosti s přítelkyňí a naší 2,5 letou dcerou, všichni máme trvalý pobyt.Přítelkyně je na mateřské dovolené. Mám jeden problém bývalá manželka starší dceři nekupuje oblečení a vůbec nevim kam jdou peníze pro dceru.Existuje nějaká možnost jakým způsobem bych mohl u soudu navrhnout o kontrolu peněz, které posílám své starší dceři? Děkuji za odpověď.

 • #22961 Reply

  Dan Dan

  Vy jste ale blbec!!! Tady se přesně pozná chlap, který má pošramocené své "ego", protože musí platit výživné!!! Na "dělání" dětí jsou vždy dva!, to byste si měl uvědomit!!!

 • #22962 Reply

  Dan Dan

  Pokud je dceři 18-náct a stále studuje, má nárok na výživné od rodičů.

 • #22963 Reply

  Dan Dan

  K Vašim příjmům mohou nahlédnout, ovšem rozhodující je příjem otce dětí – tudíž Vašeho manžela.

 • #22964 Reply

  Lucie Táborská

  Odstěhovala jsem se od své matky asi před měsícem (ne tak úplně dobrovolně). Odmítla mi ale platit výživné a jako důvod mi řekla, že jsem dobrovolně odešla z domu. Vím, že mám právo na výživné, dokud nejsem schopn se sama živit. Byl mi ale řečeno, že pokud tuto situaci začnu řešit moc pozdě, matka bude muset uhradit všechny výživné od doby, kdy bydlím sama. Je to tak, že bude muset uhradit celou částku najednou? Zajímalo by mě, jak mám řešit tuto situaci – kam mám zajít podat žádost na soud. Děkuji

 • #22965 Reply

  Karel Kučera

  Dobrý den,swynovi je 20 let a studuje dymnazium. Je ve 4.ročníku. Vloni propadl a nebyl přiúpuštěn k maturitě s tím,že jeho snem je znovu si zopakovat 4.ročník za předpokladu,že si náklady na svoje potřeby,dopravu do školy bude platit sám. Což plní jen částečně a jeho prospěch je stejný jako v loňském roce,tzn.že hrozí,že propadne a neodmaturuje. Samozřejmě to s ním řešíme a má nějaké omezení od nás. Známky nám neříká,rodičáky lže,že nejsou. Jeho jedinou povinností je škola. Neučí se,ale chce si užívat s přítelkyní. Jinak je to velice hodný hoch. Ale dostáváme se do rozporu,kdy on porušuje dohody a to dost závažně. Došlo to tak daleko,že chce odejít z domova,což ve svém věku na to právo má. Jaké budou naše další povinnosti vůči němu,pokud tak učiní? Děkuji za odpověď. Jenom ještě připomínka,nejsem jeho biologický otec a jeho matka má vyživovací povinnost ještě k jednomu dítěti. Jeho biologický otec platí výživné. Já ho vychovávám od malička a svého otce nezná. Matka má 8000 kč.

 • #22966 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podle toho, co uvádíte, to moc "hodný hoch" není – to si představuji jinak. Nicméně, rodiče (tzn. rodiče zapsaní v RL dítěte) mají k dítěti vyživovací povinnost do doby, dokud není schopno samo se živit. Tedy, jak jeho matka tak otec jsou povinni platit mu výživné.

 • #22967 Reply

  Karel Kučera

  Děkuji za odpověď,to samozřejmě chápu,ale jsme mu povinni platit náklady na školu,cestovné,kapesné atd.pokud žije ve společné domácnosti. On tvrdí,že ano,ale na začátku školní¨ho roku jsme se domluvili,že právě tyto náklady si bude hradit sám. Samozřejmě stravu,ubytování,nebo domov,jídlo platíme. Děkuji

 • #22968 Reply

  Eva Kocourková

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, (a jestli zde už podobná otázka byla položena, tak se omlouvám, ale já jsem ji nenašla)jestli v případě, že mi otec mých dětí dluží už asi za půl roku výživné, je lepší obrátit se na soud se žádostí o exekuci (exekučně z platu mu byly peníze strhávány, ale on pro jistotu přestal pracovat a ani na úřadu práce není evidovaný), nebo podat trestní oznámení? Nevím jak postupovat. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

 • #22969 Reply

  Míša Krnáčová

  Dorý den chtěla bych se zeptat jake jsou naroky na socialni přidavky. Kdy je mužu pobírat. Jestli mám na ně narok když bydlim ještě s mamkou nebo až se osamostatnim. Je mi 18 let. a jak velký mužu mít ten socialni přídavek? dekuji mockrát za odpoved

 • #22970 Reply

  Míša Krnáčová

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat loni 18.9.2008 mi bylo 18 let. Moji rodiče jsou rozvedeni u asi 13 let tatka nepravidleně platí vyživné. Má dluhy které splácí, sice pomenších částkách ale spláci. tak by me zajímalo ty dluhy které ma za vyživné na me jestli je má platit me nebo mamce když už pak od ni odstěhuji budou to vlastně dluhy do doby co me mamka živila. A ješte jeden dotaz bych mela. když mi je těch 18 mám narok na to vyživne ,aby chodilo mě na učet (i přesto že mě mamka živí)? pak bych si z něj kupovala potřebné ošacení. nebo platit jizdné apod. ošaceni boty si vetšinu těchto věci co potřebuji kupuji sama šetřím si to z letní brigády abych si neco mohla koupit.a nebo si to vyživné co by mi chodilo z něj šetřit třeba pak do budoucna na nájemné na byt apod. děkuji předem odpověd

 • #22971 Reply

  Roman Češka

  Dobrý den, mám nezletilou dceru z prvního manželství. V minulém roce zanechala pro těhotenství učebního oboru a před koncem roku se ji narodil syn. V nynější době bydlí u svého přítele a jeho rodičů. Musím i nadále její matce na ni platit alimenty?

 • #22972 Reply

  T. Chmelíková

  Dobrý den,

  stalo se nám před 3týdny něco podobného. Syn – 19let, ve 3ročníku SŠ odešel a včera se už i oženil (víme to od cizích lidí)-naposledy u nás byl před asi 10 dny – pro část věcí a pro peníze. sepsala jsem dohodu o výživném, ale vzmačkával MT, na SMS nereagoval a poslední týden má telefon, který platíme nedostupný. Změnil adresy na e-mailu, ICQ, vzmazal mě i sestru z Facebooku… Novou adresu nám neřekl. Bydlí u rodičů – od včera již své manželky (chodili spolu 3měsíce…).Dívka také studuje roční pomaturitní studium. Nechceme ho o nic ošidit, ale proč mu to také usnadnit – sám se rozhodl, možná nám na truc – svatbu jsme se mu snažili do maturity vymluvit, doma měl svůj pokoj, měla jsem se synem báječný vztah, který mi kde kdo záviděl… Můžete mi , prosím, poradit, na co má právo on a na co rodiče? Jak vypočíst přiměřenou výši výživného – co je jeho složkou? Stále platím MT (nevím, zda má jiné číslo) a také životní pojištění…

  Soud je až krajní řešení a máme ho rádi…Děkuji

 • #22973 Reply

  Petr Hejplík

  Dobrý večer

  Chtěl by jsem se zeptat jestli je možné mně zvýšit výživné když jsem doložil všechny daňová přiznání, mám dohodu o pracovní činnosti kde mně činí hrubá mzda 8000,-Kč čistá 7000,- bydlím v regionu Šumava kde jsou příjmi pro vyučené velmi nízké i paní soudkyně mně nabídla že né na úřadu práce, ale na internetu našla pro obor strojní mechanik práci za 13 000 hrubého zapomněla zmínit 30km od mého bydliště a podmínku svářečského průkazu zkoušky za cirka 40 000,-Kč a žádný podnik vám je nezaplatí nehledě k tomu že od vyučení jsem v oboru nedělal a i jsem to uvedl že jsem skoro neprošel.Stejně by jsem byl na 7000 čistého stejně jako nyní přesto mně zvýšila vyživovací povinnost a to v rozudku odůvodnila tak že jsem sice všechno co po mně soud chtěl doložil a nemůže mi dokázat opak, ale stejně mi nevěří a tak zvyšuje výživné ze 2500 na 3100,-Kč.

  Podotýkám že bývalá manželka s novým manželem má příjem 28 000 kč doložených u soudu a děti nemají žádné zvýšené výdaje!!!(rovnátka,brýle..

 • #22974 Reply

  martina romanová

  Dobrý den, chci se zeptat jestli je mi matka povinna doplatit výživné které jí bylo určeno soudně. Má mi dávat 1000Kč\měsíc,jsem studentka SŠ, ale v květnu 2008 jsem otěhotněla a nadále studovala, jenže mi matka přetala dávat peníze, protože prý furt nemá. Až ted 17.12.2008 jsem přerušila studium s tím, že budu opět nastupovat v září. Má matka povinnost mi doplatit alymenty za dobu těhotenství? A ted dyž jsem přerušila studium mi má platit nebo nemusí? A jak zase začnu studovat mi ho začne opět platit? Popřípadě co mám dělat pro to, aby mi doplatila ty peníze za rok 2008. Předem Vám velice děkuji za odpověd a přeji krásný den.

 • #22975 Reply

  Veronika Pillárová

  Přeji Vám hezký den,

  jsem 20-ti letá studentka, žiji s maminkou. Před rokem jsem žádala soud o zvýšení výživného od otce. Rozsudek stále nenabyl právní moci a zřejmě se tak stane nejdříve po dalších 3 měsících. Mé potřeby se podstatně změnily. Např. mamka je nezaměstnaná; chystám se na VŠ; zvýšil se nájem v bytě, apod..

  Mohu podat další žádost o zvýšení výživného na vyšší částku, přestože rozsudek z října nenabyl právní moci?

  Jak mohu docílit toho, aby bylo převedeno soudní řízení k soudu v mém bydlišti? Nelíbí se mi práce soudu v místě bydliště otce. Samé odklady, překlepy, které se opravují a tím se odkládá platnost rozsudku atd.

  Velice Vám děkuji za Váš čas.

  S pozdravem

  Veronika Pillárová

 • #22976 Reply

  Ivona pecková

  Dobrý den, mám takový to dotaz z prvního manželství mám děti, které byly svěřeny do péče otci já řádně platím alimenty s dětmi se stýkám jezdíme na společné dovolené atd. Můj měsíční příjem je 11500kč a platím alimenty ve výši 3000kč + nad rámec kupuji dětem oblečení a věci, které potřebují. Nyní jsem vdaná po druhé a těhotná, čeká mě mateřská dovolená, jak s palcením alimentů z mateřské, která je kolem 7500kč,můžete mi poradit.Děkuji vám za odpověď a radu. Pecková

 • #22977 Reply

  Miroslav Chlustina

  Dobrý den,přišel sem o práci,budu pobirat podporu v nezaměstnanosti.Jak se to řeší s výživným?Kdyš budu brát 9600 tak přece nemohu platit 3000 alimenty.Co mam dělat?

 • #22978 Reply

  IRENA VANKOVA

  DOBRY DEN,MA DCERA UKONCILA 26.1.09 STUDIUM NA STREDNI SKOLE ZE ZDRAVOTNICH DUVODU,PRIHLASILA SE NA PRACOVNI URAD OD KTEREHO NEBUDE DOSTAVAT ZADNE DAVKY,A CO SE TYKA SOCIALNICH DAVEK JI OZNAMILI ZE TAKY NEMA NAROK,DCERI JE LETOS V KVETNU 19LET A TIM ZE UKONCILA STUDIUM JI ANI OTEC NEBUDE POSILAT ALIMENTY,ZIJE SICE U MNE V DOME,PO DOBU STUDIA JSEM JI VYZIVOVALA.TRVALE BYDLISTE U MNE NEMA,JSEM POVINNA JI ZIVIT?VYSETRENI,OPERACE,REHABILITACE BUDOU TRVAT SNAD ROK,NEMOHLA BY SE POKUSIT VYRIDIT ASPON CASTECNY DUCHOD,NEBO PROSIM O RADU KDE VZIT ASPON NEJAKOU CASTKU NA JEJI ZITI.DO JAKEKOLIV PRACE NENASTOUPI I KDYBY JI NEJAKOU NASLI,A DO SKOLY TAKY NEMUZE,PORADTE PROSIM CO S TIM?PREDEM DEKUJI VANKOVA.

 • #22979 Reply

  Jana Vachulková

  Přítel platí výživné na svou 17letou dceru. Ta nyní porodila dceru, pobírá dávky sociálního zabezpečení a mateřskou, má přítel stále vyživovací povinnost k dceři? Děkuji

 • #22980 Reply

  Roman Bugner

  Dobrý den,jak se má moje kamarádka zachovat když její bejvalej přítel od narození svého syna pořádně neplatí výživné.Pokaždé když ho nechá předvolat k soudu tak donese lékařskou správu že je natolik nemocnej že ho nikde nezaměstnají,jednáse asi o tuto nemoc ato játra.Chlapci je 14let ( jejich syn ),a jeho otec ho nikdy nechtěl vydět a ani se oněj nezajímá.Prostě jako když není.K dnešnímu dni posílá jen sto korun!!!!! čes.,jako výživné.Jen se jim pořád vysmívá že zněho výc nedostanou,že má ještě 4 děti a mnželku o které se musí postarat.Já sám posílám na své děti,ale takhle bych se nezachoval.Prosím pomužeme jim,žije sama se třema dětma.Předem vám moc děkuji za pomoc,s pozdravem Roman Bugner

 • #22981 Reply

  Tomas Hrebik

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, jak se mají věci ohledně výživného, a zda mám nárok na jeho zvýšení.

  Po rozvodu se otec odstěhoval k nové přítelkyni, se kterou žije a má společnou domácnost v již jejich novém bytě. Po rozvodu mi bylo po dohodě přiděleno 3000kč jako výživné a také 750kč platil dál stavební spoření, to vše v době, kdy jsem studoval SŠ. Od podzimu miulého roku studují VŠ 60km od domova, tudíž musím platit bydlení. Jen náklady na bydlení + dopravu se pohybují přibližně na 4200kč + strava + mobilní telefon + skripta apod… Žiji sama s matkou v rodiném domě. Otec dle mého má příjem min. 19 000,- čistého a jeho nynější partnerka přibližně 14 000,- minimálně. Žijí spolu v jedné domácnosti a mají na stejné adrese trvalé bydliště. Nová partnerka navíc dostává 3000,- výživné od svého bývalého manžela an dceru, které je 16 let a navštěvuje "učnák" v městě svého bydliště.

  Chci se zeptat, zda mohu požadovat výživné, a uspěl bych, přestože jsem si zrušil stavební spoření..

 • #22982 Reply

  Tomas Hrebik

  Přestože jsem si zrušil stavební spoření, abych vůbec mohl dál studovat a žít 5 dnů v týdnu v jiném městě. Otec mi navrhl, že nebude dál platit 750,- a bude posílat jen 3000,- přestože jsem již na VŠ, tudíž mi oproti SŠ výživné ještě zmenší. Později nakonec navrhl částku 3750,- ale ničeho jiného se již od něj nědočkám. Chci se tedy zeptat, zda by bylo reálné požadovat částku třeba 4000-5000 soudně, zda by mi soud v takovéto věci vyhověl, či zda se mám smířit s částkou 3750,- .. dodávám, že jsem si z toho důvodu, že mi posílal jen 3000kč musel zrušit stavební spoření, abych vůbec mohl dál studovat a pokrýt náklady, jelikož otec se k jakkékoliv další pomoci neměl.

 • #22983 Reply

  Miroslav Šimek

  Bývalá přítelkyně,s kterou mám syna,zažádala o zvýšení vyživovací povinnosti o 200 %(z 900kč na 2.500kč),to jsem se ovšem dozvěděl až ze soudní obsílky,ve které bylo rozsudkem stanoveno zvýšení výživného,navíc se zpětným datumem půl roku.Přijde mi dosti zarážející, že žádná instituce včetně býv. přítelkyně mě o tom neinformovali,navíc nikoho nezájimala moje současná fin. situace.Navíc jsem 15 let ženatý,mám 2 děti,hypotéku a další splátky.Přece není možné,aby po mně žena,která nepracuje 16 let,chtěla platit takové peníze,myslím,že to by mělo zajímat přísl. soc. úřad a soudy.Navíc má s druhým partnerem další nemanželské dítě,který jí platí 600kč,po něm zřejmě žádné zvýšení nechce.V rozsudku se uvádí,že se mohu do 10 dnů odvolat.Co mi při takovém odvolání poradíte,jak se mám bránit takovému jednostrannému jednání.Věřím, že právo není vždy jen v rukou žadatelů o výživné,moje manželka pracuje a jistě by nechtěla odevzdávat peníze na úkor našich dětí!

 • #22984 Reply

  Dagmar Mecova

  Dobrý den,

  chtěla bych poradit bývalému manželovi bylo soudně určeno na obě děti výživné 3.800kč ale ze začátku mi platil jen 2000kč přičemž mu vznikl dluh 32000kč podala jsem na něj exekuci na dlužné výživné ale jeho zaměstnavatel mi poslal do dnešního dne jen 6000kč když jsem volala k jeho zaměstnavateli tak mi zdělil že u nich skočil 2měsíci 2009 a ještě ktomu mi neposíla od 11měsíce 2008 výživné .nevím jak mam postupovat dál děkuji za radu D.M

 • #22985 Reply

  lenka Homolova

  Dobrý den potřebovala bych radu a předem děkuji.Mám rozsudek od soudu kdy otec je opravněn stýkat se s nezletilou dcerou v každem sudem kal.tydnu od patku 17:00do neděle 18:00 s vyjímkou měsíce červenec a srpen ,kdy je otec opravněn se stýkat v rozsahu 14 dnu při čemž přesný termín tohoto styku je povinen matce sdělit písemně doporučeným dopisem do 30.4.každeho roku.Chtěla sem se zeptat pokud tak neučini mam poslat soudu dopis že se tak nestalo a že tudíš ji bude dostavat jen o víkendu nebo musím mu ja sdělit nějaky termín kdy si ji muže vzít.Děkuji moc s pozdravem Lenka

 • #22986 Reply

  lenka Homolova

  Dobrý den potřebovala bych radu a předem děkuji.Mám rozsudek od soudu kdy otec je opravněn stýkat se s nezletilou dcerou v každem sudem kal.tydnu od patku 17:00do neděle 18:00 s vyjímkou měsíce červenec a srpen ,kdy je otec opravněn se stýkat v rozsahu 14 dnu při čemž přesný termín tohoto styku je povinen matce sdělit písemně doporučeným dopisem do 30.4.každeho roku.Chtěla sem se zeptat pokud tak neučini mam poslat soudu dopis že se tak nestalo a že tudíš ji bude dostavat jen o víkendu nebo musím mu ja sdělit nějaky termín kdy si ji muže vzít.Děkuji moc s pozdravem Lenka

 • #22987 Reply

  Mirka Loudová

  Dobrý den, jakým způsobem je možné podat návrh na určení výše výživného otci, který je biologický otcem dítěte, ale není uveden v rodném listě?? K dítěti se nehlásí a od narození na jeho výživu nijak nepřispívá. Je možné požadovat vyplacení výživného zpětně (9 let) od narození dítěte?

  Předem děkuji za odpověď Loudová

 • #22988 Reply

  josef peleska

  no zajimave ze se staras o cizi a co takle o svoje deticky chudaci maji hlad a ty je nechas

 • #22989 Reply

  Kamila

  Dobrý den,

  bývalý manžel přestal z ničeho nic platit výživné na naší dceru. Dceři je 13 let. Jsme rozvedeni 3 roky. Chtěla bych aby se vzdal otcovství. Nikdy mi na jeho penězích nezáleželo. Pracuji a vydělávám si docela slušně. Žiju 2 roky s přítelem, který chce mou dceru adoptovat. ptám se ohledně majetku. Stavíme dům, máme společné finance apod. Kdybych náhodou umřela (protože jsem vážně nemocná) nejspíš by dceru poslali k bývalému muži a můj majetek který jsem v závěti odkázala dceři by spravoval on do její plnoletosti. Mohu s tím něco udělat, teď když přestal z ničeho nic platit? Jak mám postupovat.

  Děkuji

 • #22990 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zbavit otce jeho otcovství jen tak nemůžete – ledaže by to nebyl její biologický otec a i tak by to bylo velmi komplikované řízení. Co se týče osvojením Vaším přítelem, s tím by musel otec souhlasit. Na detaily doporučuji se poradit se sociální pracovnicí. Otec je povinen výživné hradit, nicméně, "kde není žalobce, není soudce" a pokud ho o výživné žalovat nebudete, je to jen na Vás.

 • #22991 Reply

  Jana Kumhalova

  Jsem těhotná s mužem, o kterém jsem nedávno zjistila,že mě s největší pravděpodobností celý náš vztah podváděl a proto jsem se s ním rozešla. Bohužel pár dní po rozchodu jsem zjistila,že jsem těhotná a od chvíle kdy jsem mu to oznámila, mi začal velmi drsným způsobem vyhrožovat a pomlouvat,protože jsem odmítla jít na potrat. Mám z něho opravdu velký strach,protože i ke mě byl surový a ještě větší strach mám,aby neublížil mému dítěti,proto bych mu chtěla zakázat styk s mým dítětem. Ale nevím,co pro to mám udělat. Taky jsem se chtěla zeptat,jestli je povinnen mi finančně pomáhat v mateřství,když beru 5,5 tis. a vzhledem k malýmu si musím nutně najít vlastní byt a bojím se,že to všechno neutáhnu. Když jsem ho požádala o pomoc,tak mi řekl,že je to všechno má vina a ať si pomůžu sama. A ještě jsem se chtěla zeptat,jak to je s alimentama,když on se rozvádí a z manželství už má jedno dítě. Ve své hlavní práci bere cca 20 tis. a má i práci načerno, kde si vydělá i 20 tis.Můžu to nějak dokázat?

 • #22992 Reply

  Ylona Koláčná

  Dobrý den mám stručný dotaz..

  Mám dvě děti, mladšího syna(12) a starší dceru(17) syn je soudem svěřen do péče otce a dcera do mé péče.. Otec mi na dceru dle rozsudku má platit 3000kč výživného a já na syna 1500kč. Já a již můj exmanžel jsme se ústně dohodly že mi bude posílat otec na dceru 1500kč a jaá jemu nic tím se výživné vyrovná, ale bohužel od letošního roku, otec na dceru neposílá nic. Nevím jak to řešit aby mi vrnikly dluh doplatil. Nekomunikuje! Prosím poradte..

 • #22993 Reply

  Jana Kučerová

  Dobrý den,

  mám 21letou dceru- studentku 2.roč.VŠ. Chce i nadále studovat (magisterské a doktoranské studium), ale její otec jí vyhrožuje, že v roce 2012 přestane platit "alimenty". Je to v pořádku? Do kdy platí otcova vyživovací povinnost, končí to , když dosáhne 26 let?

  Děkuji JK

 • #22994 Reply

  Renáta Fajmonová

  Dobrý den, měla bych menší dotaz. V prosinci 2008 jsem měla soud, ohledně zvýšení výživného. Soud stanovil zvýšení z 1000,-Kč na 2000,-Kč s tím, že to navýšení o 1000,-Kč mi má zaplatit za 22 měsíců zpětně(tj.22 000,-Kč). Tento nedoplatek výživného soud stanovil tak, že obviněný(otec) má jednorázově nejpozději do jednoho měsíce vše doplatit.Dnes je 8.června a bohužel nedoplatek stále nemám. Kontaktovala jsem otce, ale bohužel jenom slibuje a nic víc.

  Můžu se s tímto opět vydat na policii a podat trestní oznámení za nezaplacení této dlužné částky?

  Děkuji moc za Vaší odpověď.

  Fajmonová

 • #22995 Reply

  Petr Kvarda

  Dobrý den potřeboval bych radu nebo i právní pomoc.Mám 2 děti s 1 manželství na které platím syn 1000 kč nezletilý a dcera plnoletá taktéž 1000 kč studuje 2 letou nádstabu s maturitou a 1 s přítelkyni se kterou nežiji a platím vyživn soudem 600 kč stanovené.Bydlím v podnájmu.Podal sem si navrh na snížení alimentu já sem s OStravy a ex s dětma bydlí okres benešov u Prahy.Muj plat je 8500 kč čistého.Syn nastoupil do 1 ročniku jako elektrikář.Exmanželka má výdělek přes 20 000 kč.Žije s přítelem v jeho domě ale u soudu uvedla že spolu nežijí z důvodu mého podání snížení tak uvedla že jí barák dal do podnájmu.Platil sem na syna 1000 kč a žádal sem snížení na 500 kč.Soud to zamýtl a naopak mi zvýšil výživné na 1600 kč.i když sem uvedl že finanční výdaje co matka uvedla nejsou pravdivé měl sem to potvrzené i ze škoky do které syn chodí.A udajné nežití s přítelem.Na nic soud nepřihlížel.Po zaplacení bytu a výživného mi nezbyde ani 2000 kč.Jak se mohu bránit.Děkuji za odpověd Kvarda

 • #22996 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  co se týče vašeho problému neznámp podstatná fakta, ale nastíním podmínky (vycházejíc z nálezů ústavního soudu, nepamatuji si čísla případů)za kterých by soud musel přihlédnout k nové rodinné situaci vašeho partnera:

  1. Syna máte s partnerem nebo si ho partner osvojil.

  – dle zákona o rodině má dítě právo podílet se na životné úrovni svích rodičů. I když vznik nové vyživovací povinnosti nezakladá automatické znížení částky placené staršímu dítěti ale stejne tak existence přechozí vyživovací povinnosti nemůže být na úkor nové vyživovací povinnosti. Před zákonem není jedno dítě víc než druhé a obě mají stejné práva co se týče podílu jejich společného otce na jejich zaopatrení.

  2. V domácnosti s vyživovaným dítětem a rodičem kterému bylo zverené do péče žije ještě partner daného rodiče a podílí se finančně na chodu domácnosti.

  -soud musí vzít v úvahu skutečný stav v domácnosti bývalé manželky vašeho partnera.Předvolejte k soudu jeho nebo sousedku at dosvětčí že tam žije

 • #22997 Reply

  Richard Kučka

  Výživné je mi strháváno z platu na konto mé bývalé manželky.Moje dcera již dovršila 18 let nemělo by toto rozhodnutí být zrušeno a neměl bych zasílat výživné k rukám mé dcery?

  Děkuji za odpověď.

 • #22998 Reply

  Jana Kubíčková

  Dobrý den,

  je mi 22 let a rodiče se rozvedli před 3 roky. Nyní studuji vysokou školu již třetím rokem v jiném městě, tudíž tam mám byt. Otec vydělává asi 20 000,- měsíčně a před rokem se znovu oženil se ženou, která je také rozvedená, pracuje jako učitelka a studuje dálkově vysokou školu, i ona platí alimenty na své dvě děti, které po rozvodu zůstali s manželem ( částku však nevím ) Moje máma vydělává 13000-14000 měsíčně.

  Mám ještě bratra, který se dostal na vysokou školu, a začne ji od října studovat prvním rokem. Kolik by nám měl otec platit na výživném? jsou na to nějaké tabulky?

  Děkuji za odpověď nebo za jakýkoliv názor.

 • #22999 Reply

  Milena Pokorná

  Jsem rozvedená, 3 děti. Nejstarší dceři je 25 let,je samostatně výdělečně činná,není na nikom závislá,nesdílí s námi ani společnou domácnost. Druhá dcera (22) studuje VŠ,sdílíme společnou domácnost,ale bydlí na privátě (i přes prázdniny,protože je s přítelem)a na školu pak ještě dojíždí 15 km. Otec na ni platí 700 Kč a 1900 Kč ji přidává na privát.Ode mne dcera inkasuje navíc 2 300 měsíčně. 15tiletý syn nyní nastupuje na SŠ a na internát.Otec na něj platí 500 Kč měsíčně a občas mu koupí boty,vloni k 15tinám koupil synovi jízdní kolo.Nyní potřebuji ke studiu koupit synovi notebook(SPŠE, výpočetní technika a správce sítí),ale otec nechce přidat.Já jsem 2.měsíc nezaměstnaná (organizační důvody)a dálkově studuji SŠ.Nyní mi přibude k placení dceři ještě placení internátu,celodenní stravy, jízdného a učební pomůcky, ještě synovi (nehledě na kapesné a ošacení). Známí mi říkají,že otec (je mistr výroby ve strojírenství, neznám plat)by měl platit víc.Kolik asi minimálně a co mám pro to udělat?

 • #23000 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  já bych předpokládal že takový mistr ma 14000-15000 netto. Tu se dá odhadnout že výše výživného na 2500-3500 na každé dítě (obě mají relativně stejné nároky). Ale nakonec to je na soudci a to může být anděl i vůl.

  Vzor návrhu k soudu

  http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/navrh-na-zvyseni-vyzivneho-pro-nezletile-deti

  takových věcí je plný internet.

  Zletilá dcera musí dát návrh sama ale můžete ji zastoupit a to plnou mocí.Za nezletilého podáváte Vy.

  Majetkové a příjmové poměry Vašeho ex si soud zjistí sám. Oba návrhy jsou osvobozeny od poplatků.

  Dokladujte náklady vašich dětí a přiložte k podáním.

 • #23001 Reply

  Martina Seidlová

  Milá Jano,

  tabulky na to nejsou, záleží na tom, co vyměří soudce. Odhaduji, že by na Tebe s bratrem měl platit 3000-4000 Kč – to je takový standart, co platí otcové s podobnými příjmy svým dětem. V žádosti u soudu je dobré žádat co nejvíc (i třeba nereálně), jelikož zpravidla soudce/soudkyně požadovanou částku o něco sníží.

 • #23002 Reply

  Martina Seidlová

  Zda se budou posílat peníze na účet dcery či exmanželky závisí na Vaší domluvě mezi dcerou a exmanželkou. Pokud dcera žije nadále u matky, pak patrně za ní matka hradí veškeré náklady – bydlení, stravu, ošacení…, pak zřejmě není důvod něco měnit.

 • #23003 Reply

  Martina Seidlová

  Dobrý den, otec musí platit alimenty do té doby, dokud bude Vaše dcera smysluplně studovat = stále si zvyšovat vzdělání, což by magisterské a doktorandské studium splňovalo. Věkově ohraničeno to tedy není. Pokud přestane výživné platit, je důvod podat trestní oznámení.

 • #23004 Reply

  Tomáš Marný

  Prosím o radu,jak zrušit a dostat do péče děti mé přítelkyni.Požádala o zrušení střídavé péče a bude mít brzy soud,ale rád bych ještě znal Váš názor.

  V manželství si její bývalý našel jinou a když si o tom s ním chtěla promluvit a odejít od něho na nějaký čas k rodičům,tak ji ztloukl.Poté se s ním rozváděla a pod psychickým tlakem,pohrůžkou násilí a slovního vyhrožování,že se postará o to aby ji děti vzali,když nepřistoupí na střídavou péči…souhlasila! Bohužel si neuvědomila jaké to bude mít do budoucna následky a že bude jak se říká "uvázaná jako pes u boudy".Bydlí v cizím městě do kterého se přivdala,nemá tam žádné přátele,bydlí v drahém podnájmu a chtěla by z tohoto města odejít.Bohužel současná situace se společnou péčí to nedovoluje.

  Já stavím dům a chtěl bych s ní a dětmi společně v něm bydlet.Je to v jiném městě a není možné aby každý týden chodily do jiné školy.

  Prosím o radu,jak postupovat

  Rady můžete napsat i na meil AutocontPC6@seznam.cz

  Děkuji Tomáš

 • #23005 Reply

  kontakt liborek

  Všechny tyto Vámi výše uvedené položky slouží podle řeči soudů k výchově a rozvoji dítěte.Nejsem právník,ale ze své vlastní zkušenosti vím,že tyto argumenty postačily bývalé mé ženěně k prosazení svého.Paní předsedkyni onoho soudu v celku nezajímaly mé problémy ani to že jsem zatížený spotřebitelským úvěrem,že prý je to jen můj problém.A tak se teď zabývám otázkou zákonů,jestli to není v rozporu z nějákým soudním řádem,bo čím.Někde se píše,že soudní rozhodnutí Vás nesmí vystavit případnému trestnému stíhání,nebo soudnímu řešení jiné záležitosti.A tedy tak se domnívám,že ty soudní právní klauzule nebudou až zas tak horké.

  Tedy by mně zajímalo jak opravdu dopadnete.Já dopadl jako sedláci u Chlumce.

  Přeji hodně štěstí,které budete potřebovat,hlavně v ohledu jak se předseda soudu ten den asi vyspí.Jediná obrana je pak nalézt nějaký odstaveček v zákoně a doufat v odvolací řízení,že předseda měl opravdu příjemnou předcházející noc.

 • #23006 Reply

  Roman M.

  Dobrý den,

  je hezké žádat o radu ve prospěch jiných ale je nutné uvést důležitá fakta:

  -věk dětí

  -délka společné péče

  Může se stát že otec dostane děti do své péče a je to podle mně ze skutečností jenž jste opsal pravděpodobné. Proč?

  No proto:

  – Stavíte dům (Není hotov, soud nepošle děti z bytu kde jsou doma do nedostavaného domu)

  – Otec se o děti stará (Neuvedl jste nic co by dokazovalo opak, to zda svou ex "mlátil" bude znít u soudu účelově neboť asi ani nepodala trestní oznámení.)

  – Chování manželů vůči sobě ještě neimplikuje chování vůči dětem (ex vaší přítelkyně může být "nejlepším otcem jaký kdy žil", vy ho posuzujete na základě citově zahmlené a jednostané výpovědi vaší přítelkyně. Pokud sociálka schledá péči otce dobrou tak jej doporučí)

  Rozmyslete si co děláte vsadit na to že soudce dá děti matce za každou cenu, není rozumné. Pokud natrafíte na moderního soudce tak vás může překvapit.

 • #23007 Reply

  marta základnová

  Jsem student VŠ,a letos nyní bohužel překročím standartní dobu studia,čímž přijdu o sociální a ubytovací stipendium.S rodiči nebydlím,jsem po celou dobu na koleji,ani nemáme společnou trvalou adresu.Zajímalo by mě,jestli mám právo na jiné přídavky kromě třeba životního minima nebo přídavku na dítě.Na jednom úřadě mi sice řekli,že mám rodiče zažalovat,ale oba mají exekuční srážky z platu i další hrozící exekuce na zbytek majetku a bytu,což mi moc naděje na vidinu příspěvků od nich nedává.Spolu nežijí,jsou rozvedení.Tak by mě zajímalo,co všechno jsou povinni mi hradit(kolejné,jídlo,skripta).Nechci totiž,aby kvůli nějaké minimální částce skončil třeba jeden z nich na ulici.

 • #23008 Reply

  Roman M.

  Rodiče žalovat můžete ale asi neuspějete, protože by to bylo proti dobrým mravům.Věčný student je učebnicovým příkladem nečeho co je v rozporu s dobrými mravy.

 • #23009 Reply

  marta základnová

  Děkuji za odpověď.Do žaloby se mně osobně nechtělo,ale úřad byl jiného názoru.Smířím se tedy s tím,že když jsem celé tři roky od nich nic nedostala,tak že teď už se též nedočkám.Ušetřil jste mi spoustu času,místo běhání po soudech teď budu shánět práci.Ještě jednou díky za rychlou reakci. M.Základnová

 • #23010 Reply

  Tomáš Marný

  Děkuji za Vaše vyjádření a rady k tomuto problému a doplním tedy informace.

  Dětem je 8 a 10 let..doba společné péče je jeden a půl roku a po celou dobu jsou s ex manželem jen samé problémy.

  Neměla by být střídavá péče na "kamarádské" urovni a rozumné dohodě mezi ex manžely ????!!!

  Ještě k bydlení,tady je nutné doplnit,že přítelkyně má svůj byt…dům stavím já a v dalším bydlím už nyní.

  K tomu jak se ex manžel chová a nechová….přítelkyně má dostatek důkazů o tom,že svoje povinosti vůči dětem a jejich "střídavé vyživovací péči" neplní.

  Jen jsem si chtěl ověřit co se zhruba bude požadovat.

  Ale i tak děkuji za Vaše vyčerpávající informace a rady

 • #23011 Reply

  Roman M.

  Víte vy vůbec kolik let je ve vašem oboru "standardní doba studia"? já tvrdím že při 3 letém bc. studiu je "předpokládaná doba" studia 3 roky ale standardní dobu překročíte až po 4 letech. Nepoužívejte výrazy jejiž význam neznáte. To má za následek "blbou radu" jakou jsem já vám dal.

 • #23012 Reply

  Michaela Šikulová

  Dobrý den,

  jsem studentka VŠ (23 let). Rodiče se rozvedli a já s bratrem (19 let, VŠ student) bydlíme u matky v rodinném domě (matka je vlastníkem ideální 1/2). Matka má částečný invalidní důchod a příjem ze zaměstnání asi 10000 Kč měsíčně, náklady na bydlení máme 6100 Kč měsíčně.

  Otec nás vybídl k tomu, abychom ho o výživné žalovali. Otec vlastní 1/6 bytu 4+1 a 1/6 zahrady. Čistý měsíční příjem má více než 42000 Kč měsíčně (v roce 2007) – od té doby se chlubil, že mu výplata významně vzrostla a pravděpodobně je přes 50000 Kč měsíčně, ale to nám nechce říct. Bydlí u přítelkyně v podnájmu 1+1.

  Teď nám dává 4000 Kč každému na jídlo, oblečení, atp., a 1000 Kč na spoření měsíčně. Z peněz, které máme k žití nám nezbýva na sporty ani na školní potřeby či léky, brýle, atp..

  Myslíte, že by v našem případě soud vyhověl žádosti o 5500 Kč mě a 5500 Kč bratrovi, plus případně 1000 Kč každému na spoření. Peníze na spoření bychom si radši posílali sami ze zbytku.

 • #23013 Reply

  Jan Línek

  Dobrý den,

  chtěl bych se touto cestou informovat, s přítelkyní jsme žili ve společné domácnosti 6 let v jejím bytě jako druh a družka, máme společně 4 letou dcerku a nyní mi přítelkyně oznámila, že má nového přítele. Celou dobu mateřské a rizik těh. ( 5 let) jsem živil rodinu sám.Důvod rozchodu a nového přítee je prý ten, že jsem jí dával málo lásku nejvo. Přijde mi to dost málo na rozkol vztahu.

  V současné době je to 14 dní, co mi oznámila tuto skutečnost a já ji požádal, že se odstěhuju do vlastního bytu a chci se domluvit na střídavé péči. Přítelkyně nejprve souhlasila, pak začala měnit, že dcerka bude u nejprve u ní a pak se uvidí a zajímá ji jediné, kolik jí budu dávat peněz.Prosím o radu, chci se s ní domluvit na střídavé péči a pokud je střídavá péče, jestli je nutné si navzájem platit alimenty, nebo já jí a co se dá dělat s těmi naschvály? Chci to vše řešit co nejcitlivěji s ohledem na dcerku a soud mi přijde jako krajní řešení. Je možné sepsat dohodu o péči před právníkem?Díky

 • #23014 Reply

  Roman M.

  Pro střídavou péči je nutný souhlas obou rodičů, technická proveditelnost(nemůže dítě bydlet v Praze i v Brně), vytváření podmínek pro péči(místo pro dítě, vhodné okolí….).

  Je nutné vzít v potaz že vaše ex má výhodu neboť žije stále ve stejném bytě a v prostředí na které si dcera navykla. A vzhledem k jejímu věku je těžké říct jako by si přivykla na zmněnu.Plus mnohé argumenty jenž jsem uvedl jsou relevantní i pro jednostranou péči.

  "Je možné sepsat dohodu o péči před právníkem?" raděj ne, i kdyby to šlo, o čem pochybuji, je vymahatelnost takové smlouvy …..

 • #23015 Reply

  radek …

  Dobrý den,

  jsem rozveden 3 roky a mám z manželství syna (7). Výživné platím po dohodě 3000,– měsíčně. Plat máme oba shodný a nezměněný cca. 20000 Kč. Exmanželka mi teď tvrdí, že má podle zákona nárok každé tři roky na zvýšení alimentů, je tomu tak?

  Předem děkuji za odpověď

 • #23016 Reply

  Dana Drozdová

  Dobrý den,prosim Vás,přitel má dvě děti z prvního manželství(6 a 8 let).Teď měl soud,kdy mu výživné zvedli na 3.600 na obě děti dohromady a na syna 400 rok zpětně.Jeho ČM činí cca 13.000,-.Bývalá žena je na na riz.těhotenství,její manžel má pozastav.živnost.Bydlí v domě s jeho rodiči.Ona má s dětmi náklady měsíčně-1.060Kč(obědy ve škole a školce,družina)+jídlo,oblečení..Prý jsou alergické,ale léky mu nikdy sebou nedala a al.reakce se neprojevila.Problém je v tom,že přítel když vše zaplatí,tak mu zbyde 1.900 na jeho obživu a návštěvy dětí.Neplatí nic zbytečného-nájem,SIPO,živ.pojistku(v té má zahrnuté děti),obědy v práci a dopravu do zaměstnání.Dětem kupuje dárky,oblečení,obuv,..vše mají u něj(ona mu nic sebou nedává a dárky co jim kdy dal k ní,tak vyhodila).

  Prosím poraďte mi co dělat!!!Myslíte si,že když se odvolá,tak bude mít šanci??

 • #23017 Reply

  MJ

  Dobrý den, Dcera studující VŠ se vdala. Její manžel pracuje. Je má povinost jí nadále platit výživné? Děkuji za odpověď

 • #23018 Reply

  Roman M.

  NE.První na řadě ve vyživovací povinosti je manžel.

 • #23019 Reply

  ivana čermáková

  Dobrý den,

  mám dceru ve své péči dvanáct let,jsem dva roky vdaná a mám další dítě,se současným manželem nežijia budeme se rozváděta ve společné domácnosti nejsme rok a půl. Chtěla bych si nechat zvýšit alimenty na dceru s prvího manželství,Od soudu mám přiznané 1000,-kč,a dává mi asi rok dva tisíce,co mám uvést do požadavků dcery,aby mi bylo zvýšení alimentů na dceru zvednuto,dceru si bere nepravidelně ani ne na víkendy, nikdy nebyli společně na dovolené.Můžu to uvést i jako důvod?Poraďte co je nejvhodnější uvést do žádosti.Děkuji Čermáková

 • #23020 Reply

  Jarmila Javorová

  Bohužel má na to právo. Můj přítel má dvě děti doteď platil 4000 dohromady, teď po třech letech platí 9000, takže docela darda a pozor na to, pokud exžena zjistí, že se máte v životě lépe než s ní, tak je schopna naprosto všeho

 • #23021 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, mám dotaz. Můj přítel má dvě dcery 15 a 13 let. Do této doby na ně platil 2000 a 2000. Minulý týden byl u soudu a dali mu 4700 a 4300, což nám přišlo opravdu přehnané. Přítel to podepsal s tím, že se odvolat nechce, teď ale přemýšlí jinak, a proto se ptám jestli je ještě možné se v tomto případě odvolat do nějaké doby? V práci mu vypočetli, že bere 26000 měsíčně, byl to průměr za půl roku s tím, že přítel bere normálně tisíc 20000,byla v tom prostě jedna prémie, která mu vypočítala takový plat.14000 dá měsíčně na poplatky + 9000 alimentů a už je v mínusu. Navíc dětem platí pojištění a spoření, i když v této situaci uvažuje, že to zruší, protože na to prostě nemáme. Ona bere 20000 měsíčně + 9000 nové alimenty a poplatků platí polovinu. Navíc by mě zajímalo to, že mám 5,5 letou dceru, žijeme spolu od jejího jednoho roku, pracuji na zkrácený úvazek. Dcera sice není jeho, ale spolu ji vychováváme po celou dobu,na to by měl snad soud také přihlédnout nebo né? Předem děkuji

 • #23022 Reply

  Milena Macháčková

  Manžel má studující dceru na VŠ z prvního manželství na kterou platí alimenty. V roce 2010 ukončí studium s titulem BAKALÁŘ. Od září chce nastoupit do práce a při práci dálkově studovat vysokou školu. Co to znamená pro manžela ohledně vyplácení alimentů má je ukončit až dcera bude Bc nebo musí ještě platit i po tu dobu co bude dálkově studovat při práci. A pokud má ukončit vyplácení tak ke kterému datumu, až nastoupí do práce nebo jak skončí školní rok? Děkuji.

 • #23023 Reply

  Jarmila Javorová

  Alimenty se platí do 26 let, pokud studuje doktorské tituly, tak mám pocit, že je to do 28, ale nevím to jistě. Až ukončí bakalářské studium a nepůjde studovat dál stejnou formou jako do teď, tak se musí jít každopádně nahlásit na úřad práce, sociální a zdravotní pojištění jakožto nestudentce, jí nikdo hradit nebude. Od té doby není manžel povinnen platit alimenty i přesto, že chce dálkově studovat VŠ dále. Vzhledem k tomu, že píšete, že bude pracovat, bude sama výdělečně činná, a otec tudíž není povinnen na ní platit. Placení alimentů se opravdu jedná jen po dobu denního studia na střední škole, popřípadě škole vysoké. Až dokončí bakaláře, tak si musí Váš manžel podat k soudu žádost o zrušení alimentů z tohoto důvodu. S pozdravem Jarmila

 • #23024 Reply

  Milena Macháčková

  Děkuji za odpověď. To znamená, že o ukončení se musí žádát soud a to vždycky? To není automaticky? Zajímá mne to proto, že také mám dceru z prvního manželství, která je na střední škole a nebude chtít jít dále studovat tak její otec musí žádát také soud o zrušení? To slyším poprvé vždycky jsem si myslela, že otec jak nastane ta doba přestane platit. I když se na tom dohodnou dcera s otcem? A to probíhá nějaké soudní řízení nebo je to jen papírová záležitost?

 • #23025 Reply

  Milena Macháčková

  Dá se použít váš vzor

  "Návrh na zrušení vyživovací povinnosti k nezletilému dítěti" ?

  zaráží mne to k "nezletilému" to je v té době kdy bylo rozhodnuto o alimentech že byla nezletilá? Věk dcery je 21 let.

 • #23026 Reply

  Jarmila Javorová

  Určitě se dá použít tento formulář, je studentka a nevýdělečně činná, proto jakoby "nezletilá". Po ukončení studia se přihlásí na pracovní úřad, to musí, jak už jsem Vám psala, bohužel nemá nárok na podporu, jelikož nemá odpracovaný minimálně rok po ukončení studia. Jakmile začne pracovat a bude mít první výplatu, chce to, aby Váš manžel podal návrh na zrušení placení alimentů, musí bohužel k soudu, ten se bude také zabývat tím, zda si vydělává dost a zda je opravdu schopna se sama o sebe postarat. Přeji hodně štěstí do budoucna, my s tím dostatečně bojujeme také, díky přítelovo exmanželce:-(((

  S pozdravem Jarmila

 • #23027 Reply

  Jana Menšíková

  Dobrý den.

  Manželův syn z prvního manželství se vyučil a šel na úřad práce.Po dohodě jsme přestali platit alimenty.Nyní se nám ozvala jeho matka,že ho přijali na školu a že máme okamžitě opět platit alimenty ve stejné výši.Jinak,že zažádá manželovi exekuci na plat.Má na to právo?Já jsem mezitím přišla o práci,máme s manželem spolu dvě děti.

  Ani nevíme na jakou školu se dostal atd…

  Nemá se nová výše alimentů řešit přes soud?

  Moc děkuji za odpověď.

 • #23028 Reply

  Jarmila Javorová

  Rozhodně to nechte na soudu. Exmanželka nemá v žádném případě právo na to, aby si zažádala exekuci na manželův plat, to smí jen soud. Ona musí u soudu samozřejmě přiložit doklad o jeho studiu. Nevím kolik Váš manžel bere a ani nevím kolik na syna platil, či jestli měl vyměřené alimenty soudem nebo zda to měli mezi sebou jen dohodou. Soud rozhodně přihlídne na to, že má novou rodinu a dvě děti s Vámi. U alimentů vždy rozhoduje jeho měsíční příjem a věk dítěte i Vašich společných dětí. Nenechte se vydírat, nechte to na soudu.

  S pozdravem Jarmila

 • #23029 Reply

  Marcel Brož

  Žádám o dotaz týkající se výživného z nezdanitelné částky mého příjmu.

  Můj čistý příjem činí cca 12000,- a k tomu dále pobírám nezdanitelnou část ve výši 10100,- na bydlení-

  Soud mě vyměřil výživné na 3 děti ve výši 6200,-.Má právo vyměřovat výživné i z nezdanitelné částky, která se mě nezapočítává do důchodu?

  Děkuji za odpověď.Brož

 • #23030 Reply

  Jarmila Javorová

  Bohužel na to právo má, prostě je to Váš celkový příjem měsíčně i to co máte bokem, né jen to, co máte přímo od zaměstnavatele.

 • #23031 Reply

  Milan Kuřil

  Dobry den.Prosil bych o radu.Moje sestrenice je samozivitelka sve 20ti lete dcery.Ta ted zanechala studia na stredni skole a provdala se.Jeji manzel je vsak nezamestnany.Ma matka povinnost i nadale se o dceru financne ci jinak starat?Nebo veskere zavazky v tomto pripade prebere manzel i kdyz je nezamestnany?

  Dekuji za odpoved.

 • #23032 Reply

  Jarmila Javorová

  Její dcera zanechala studia, tím pádem se musí ucházet o místo na pracovním úřadě. POkud se její dcera vdala a žije s manželem měli by se starat sami. Pokud jsou oba nezaměstnaní, tak je to špatné. Je bohužel takový zákon, že mezi příbuznými viz matka a dcera, že pokud je potřeba vyživovat dceru, tak ta matka podle zákona musí a naopak, když matka nebude mít dostatek příjmů a zažádá si o to, aby jí dcera vyživovala, tak i dcera musí finančně matce vypomáhat. Měla by jí vypomáhat do doby než bude sama výdělečně činná, pokud začne manžel setřeniny dcery pracovat je to on, kdo se musí o dceru starat.

 • #23033 Reply

  Lenka Burdová

  Dobrý den. na doporučení sociální pracovnice mi bylo doporučeno, abych podala exekuci na plat, bývalého přítele, který už přes rok neplatí výživné na malou. jenže nevím jeho zaměstnání a na exekuci mi řekli, že si musím sama napsat "žádost" o zjištění zaměstnání, ani nevím jestli je toto správný termín.

  Nevím jak to mám napsat a hlavně co tam napsat, můžete mi v tom poradit ? děkuji

 • #23034 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, sociální pracovnice jsou od toho, aby nám pomáhaly, ale jak vidím, tak asi né. Podejte žádost k soudu, že Vám přítel neplatí už přes rok výživné. On bude poté povinen se dostavit a vše doložit. Dozvíte se kde teď pracuje, kolik si vydělává. Soud sám vydá příkaz na exekuci platu. ZA alimenty ho může čekat i vězení, ale asi se toho moc nebojí, když přesto neplatí. Můj známý taky neplatil a skončil tam, pak ho pustili a jelikož neplatil dál šel zpátky a to né jen on, takových je spousta. Nebo zkuste právníka, tím nic nezkazíte. Rozhodně mu nic neodpouštějte, pokud vzorně neplatí, nebude nikdy dobrým otcem. Pokud ztratí zaměstnání, má si zažádat o snížení výživného, pokud tak neučiní, je to jeho problém.

 • #23035 Reply

  Slávek

  Dcera z prvního manželství studuje pětiletý magisterský obor na pedagogické fakultě a měla promovat v letošním roce. Při náhodném setkání v létě mi sdělila, že se mýlím a že studium ukončí až příští rok, jelikož se jedná o šestileté studium. Zároveň přislíbila zaslat potvrzení o studiu, což dosud neučinila. Později jsem zjistil, že studium je skutečně pětileté, ale zřejmě dosud neukončené.V únoru příštího roku dovrší 26 let. Jelikož se se mnou nestýká a ani neznám její současnou adresu ani její matky, nevím jak dál postupovat a kdy mi skončí vyživovací povinnost,kterou řádně plním.

 • #23036 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, pedagogická fakulta je normálně na 5 let, je možné, že jeden rok opakovala, nebo musela rok vynechat. Přesto jste povinnen platit pouze do 26 let. U doktorských titulů je vyživovací povinnost do 28 let, ale to Vaše dcera nestuduje. Zkuste si až dovrší 26 let podat žádost k soudu na zrušení vyživovací povinnosti nebo spíše vyčkejte až do promoce. Ono je to komplikovanější, na jednu stranu jste povinnen platit do 26 let a na druhou stranu jste povinnen platit do doby než bude sama výdělečně činná a dokáže se o sebe sama postarat. Kdyby se vdala povinnosti okamžitě přebírá manžel.

 • #23037 Reply

  Václav Prokůpek

  Dobrý den,

  mám 2 děti(24 a 20),žijící v Německu s bývalou manželkou. Nestýkáme se, kontakt probíhal sporadicky pouze za přítomnost matky max.hodinu, nyní již vůbec. Bývalá manželka mi cca před rokem bez dalších podrobností ani informací o obou dětech telefonicky sdělila, že syn(24) již pracuje. Výživné posílám zatím dále v nezměněné výši tak,jak bylo stanoveno pro obě děti.

  Myslím,že toto není korektní ukončení vyživovací povinnosti. Děti jsou již plnoleté a já nemohu na základě telefonátu matky přestat platit výživné. Měl bych dva dotazy:

  1/Jakým způsobem bych měl u obou dětí zjistit, zda ještě mají nárok na výživné – postačí doporučený dopis na poslední mě známou adresu adresovaný do jejich rukou?

  2/Pokud se s nimi nespojím-neodpoví nebo nedodají podklady opravňující je k požadování výživného, jak přestat posílat výživné aniž bych páchal trestný čin? Slyšel jsem o institutu Úřední úschova.Je možno nějaký takový institut využít a za jakých podmínek vztažmo k mé situaci?

  Děkuji

 • #23038 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, správně se platí výživné do 26 let, u doktorských titulů do 28 let, pokud ale děti studují. A do doby pokud sami nebudou výdělečně činní. POkud Váš syn už pracuje, je sám výdělečně činný, vy nejste povinnen na něj dále platit. V každém případě si podejte žádost k soudu o zrušení vyživovací povinnosti na Vašeho syna. Soud obházet nesmí, takže se nemusíte bát. SYn bude povinnen doložit svůj měsíční výdělek. A tím pádem soud uzná to, že nemusíte dále platit. Pokud chcete podejte si žádost i na úpravu styku s dětmi. Nevím zda to máte nějak pořešené, ale rozhodně to není správné, za jakých okolností jste se s dětmi stýkal. Jinak úřední úschova nemá s rodinným právem nic společného.

 • #23039 Reply

  Pavel Šůs

  Dobrý Den,je mi 18let,studuji na střední škole a pobírám sirotčí důchod po zesnulé matce ve výšši 5300kč.Týden po mých osmnáctých narozeninách mi přišel platební příkaz od okresního soudu,od žalobce Kooperativa.V dopise bylo,že musím zaplatit 696kč-dlužná částka za pijištění + 119-urok z prodlení + 6669kč-náklady řizení.

  Volala jsem na číslo uvedené v dopise,protoze jsem nevěděla,že jsem kdy nějakou pojistku měla a tam mi řekli,že v mých 15letech mi otec uzavřel pojištění na které vznikl tento dluh a já to v patnácti letech podepsala.Řekli mi také,že během těch tří let posílali mému otci dopisy o dluhu,který tam vznikl,ale já už v té době v kontaktu s otcem nebyla.Chtěla jsem se proto zeptat jestli mají právo po mě vymáhat i soudní výlohy i když v době podepsání mi bylo 15let,po dobu 3let mě osobně nedali žádnou zprávu a ještě studuji(nejsem výdělečně činná)Předem děkuji za odpoveď Barcalová

 • #23040 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, rozhodně se poraďte s právníkem. POkud Vám není 18 let, tak vše za Vás podepisují rodiče, tak mi přijde dost postavené na hlavu, že jste v 15 letech něco podepsala a rozhodně není něco v pořádku. POkud jeden z rodičů založí svému dítěti pojistku v nezletilosti, je povinen po celou dobu pojistného plnění řádně platit, nevidím důvod proč to posílají Vám a né jemu. Rozhodně se opravdu poraďte s právníkem. A ještě jedna věc, podle všeho Váš otec neplatí alimenty a pokud už jste plnoletá, studujete, jste nevýdělečně činná, podejte na otce žalobu k vyživovací povinnosti, je povinnen Vám ji platit.

 • #23041 Reply

  Daniela

  Dobrý den,

  jsem studentka vysoké školy, dálkového studia, přihlášena jsem na pracovním úřadě, protože práce v této době bohužel nečeká na člověka bez praxe, otázka zní, zdali je otec povinen platit výživné, když nemám žádný příjem, bydlím s matkou a jejím manželem. Druhá otázka zní, zdali, je možné ještě v této době zažádat o zpětné vyrovnání alimentů, vzhledem k tomu, že mi soud určil alimenty ve věku 5ti let a nyní je mi 20let a platí stále tu samou částku a to je cca 750kč.

  Předem děkuji za odpověď.

 • #23042 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, Váš otec je povinen platit výživné do 26 let pokud studujete denní formou studia, u doktorských titulů je to do 28 let. Váš otec je povinen platit do doby než si sama začnete vydělávat a budete se schopna uživit. Vy studujete vysokou školu dálkově, kdyby jste již pracovala, tak povinnost otce platit výživné zaniká. Takže do doby než půjdete do zaměstnání Vám platit musí. S tím jeho příjmem je to už težší, výši částky musí rozhodnout soud. Co se týče vyplacení výžívného zpětně, tak je možno pouze 3 roky zpětně. Musela by jste podat žádost na soud, otec by musel doložit za ty 3 roky jeho příjmy a z toho by soudce(soudkyně) zjistil(a)zda Vám musí něco doplatit.

 • #23043 Reply

  Petra Čapková

  Chtěla bych požádat o radu nároku na výši výživného na svého 15letého syna přijem mého manžela je ve výši 28-32tisíc korun,chtěla bych nárokovat výživné ve výši 7tisíc a chci se zeptat jestli to není moc a nebo naopak malo? Děkuji za radu Petra

 • #23044 Reply

  marie nová

  Dobrý den, žádala jsem o zvýšení výživného na 15-ti letou dceru, proběhla čtyři stání, přičemž soudkyně na posledním stání rozhodla o výši výživného. Otec se na ani jednou stání nedostavil a taktéž se ani neomluvil. Chci se zeptat, zda má po obdržení soudního rozsudku možnost se odvolat. Já si myslím, že by tuto šanci mít neměl, když se ani jednou na soud nedostavil, ale nevím. Velmi děkuji z odpověď, Marie

 • #23045 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, můj přítel má 15 letou dceru, letos nastoupila do prvního ročníku střední školy. Měsíční příjem má 27 000 čistého, platí na ní 4700, (vyměřeno před dvěma měsíci, předtím platil 2000). Můžete si navrhnout jakou chcete částku, vždy o ní rozhodne soud a přidělená sociální pracovnice. Jeho exmanželka si částku neuváděla, nechala to na soudu. Vždy záleží na Vašich poměrech a kolik berete vy sama a ten daný otec, u soudu se rozebírají finance obou rodičů, bohužel pro některé, placení půjček a úvěrů je nezajímá. Přeji hodně štěstí

 • #23046 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, Vy jako matka by jste určitě uvítala, kdyby nárok na odvolání neměl, ale přesto každý má právo na odvolání a to ve lhůtě 15 dnů. Třeba se vůbec neodvolá, třeba ano, přesto může podat za rok žádost o snížení alimentů zpět, je to strašně těžké, protože vždy když rozhodujou o alimentech, tak může být jakýkoliv výsledek. Příklad je takový, že jsou 3 otcové, kteří mají 15 letou dceru, jejich měsíční příjem je 30000 čistého, platí stejnou měsíčný výši poplatků, ale přesto jeden bude platit jen 2000, druhý 4000 a třetí 6000, je to vždy jen podle toho jak se soudce vyspí a jak je komu moc sympatický. Vás manžel se nedostavil, tak si na něj soudce neudělal obrázek po fyzické stránce. Vůbec Vám tu situaci nezávidím. Sama žiji s přítele co platí alimenty na dvě děti a já mám dceru, na kterou alimenty neberu a ani nechci, jelikož mám tak svatý klid

 • #23047 Reply

  Michaela Gottwaldová

  Dobrý den, jsem na MD a mám 20měsíčního syna,s jeho otcem jsme spolu žili rok,ale pak jsme se museli z bytu odstěhovat, a nyní už od května 2009 žijeme odděleně, v rodném listě je zapsaný, ale rozhodnutí o svěření dítěte do péče nebo alimenty jsme zatím neřešili..Potřebovala bych poradit jestli existuje nějaký vzor formuláře nebo dotazníku,který bych mohla vyplnit a zaslat k soudu,aby mi byl malý svěřen do péče a jeho otec mi začal konečně výživné platit, a zda jde o výživné požádat i zpětně…Děkuji moc za odpověd Gootwaldová

 • #23048 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, určitě si podejte návrh na výživné, je to formou doporučeného dopisu na soud ve Vašem bydlišti. Buď přímo stanovíte výši výživného nebo to necháte na soudu. Pokud si s tím nebudete vědět rady, určitě se obraťte na sociální pracovnici, ta Vám s tím pomůže. Máte nárok na výživné vždy 3 roky zpětně. Určitě to neprodlužujte. S pozdravem Jarmila

 • #23049 Reply

  Vladislava Bělíková

  Prosím o názor na možnost, že by povinnost platit výživné na dítě , která byla určeno matce, byla přenesena na jejího otce, tedy dědečka dítěte, jestliže se matka nesnaží najít si zaměstnání, aby tuto svoji povinnost splnila.Je povinen dědeček dítěte i přes pokročilý věk a špatný zdravotní stav zajišťovat výživu dítěte místo matky, které v práci nebrání nic více, než nechuť, lenost a nezodpovědnost?

 • #23050 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, myslím, že by nebylo správné aby otec matky, tedy děděček dítěte, o které se jedná, platil výživné za matku dítěte. Pokud je matka líná chodit do práce, neplatí výživné, tak jí normálně udejte na policii. Mohlo by jí čekat i vězení a ona si hodně rychle rozmyslí chodit do práce

 • #23051 Reply

  Eva Oupicová

  Dobrý den, žiji s přítelem, který je dva roky rozvedený. Přítel se s bývalou ženou mimosoudně dohodl na výživném 3000 kč. Nyní má jeho dcera 7 měsíční dítě a pobírá MD, v době těhotenství odmaturovala na střední škole a nyní studuje VOŠ dálkově.Můj dotaz zní zda má přítel povinnost i nadále palatit výživné?Níže jsem vyčetla, že do věku 26 let v případě studia ano, ale jak je to když jeho dcera žije s přítelem ve společné domácnosti a on je i otec jejího dítěte, ona pobírá MD a studuje dálkově, její věk je 21let. Současná fin. situace neumožnujě platit tak vysoké výživné, je možné ho snížit a jak?Či má na něj v této sutiaci jeho dcera ještě vůbec nárok? děkuji za odpověď Eva.

 • #23052 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, pokud nemá výživné stanovené soudem, tak nemá se kam obrátit o jeho snížení, tedy má, na jeho dceru, jelikož je dcera zletilá, už je to její záležitost. Kdyby měli s exmanželkou rozhodnutí soudně, určitě by mohl podat žádost na soud o jeho snížení. Pokud dcera studuje dálkově a má nějaký příjem (viz mateřská) neměl by už dále platit, navíc žije-li dcera s přítelem a otcem dítěte v jedné domácnosti, je její přítel povinen ji i dítě živit. Nevím jak moc vychází otec se svou dcerou, ale určitě by se s ní měl domluvit, že dále platit nebude. Pokud jeho žádosti nevyhoví, tak se určitě obraťte na sociální pracovnici, ta Vám poradí jak dál, popřípadě na soud. S pozdravem Jarmila

 • #23053 Reply

  Miroslav Bureš

  Dobrý den,o vyživocí povinnosti rodičů k dětem není pochyb. Jak se ovšem zachovat, když studující dítě naprosto dobrovolně odejde z domova, maximálně zajitěného pro jeho studium a dobře fungující rodiny o 5km dále od svého domova, ke svému příteli a nyní uplatňuje právo vyživovací povinnosti rodičů. Jedné se o dceru , 21 let, studující soukr. VŠ – kterou platíme ( 25 000,- Kč semestr). Obávám se, že z peněz bude sponzorovat svého přítele, rovněž studujícího, ale věk 36 let, pracujícího jeden den v týdnu. Tolik ve stručnosti o problému a děkuji za odpověď. Mirek

 • #23054 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, dejte jí na výběr, buď výživné nebo škola. Je možné, že je zmanipulovaná svým přítelem nebo možná jí to mnoho co jí dáváte nestačí a chce prostě víc. Jelikož ale žije s přítelem, měl by se starat o ní právě on. Nevím jak to platí v případě, že je pořád hlášená ve Vašem bydlišti, v případě nouze ji odhlašte z bytu a přihlaště na městský úřad, není to nic neobvyklého. Můj dobrý známý měl přesně stejný problém jako vy a vyřešil to přesně takto. Je to strašně těžké, ale obávám se, že její, dá se říct nepracující přítel na ní nebude mít dobrý vliv. Dejte jí prozatím ultimátum, "pokud chceš dostudovat, studuj, ale nic jiného po nás v této situaci nežádej, pokud chceš žít s přítelem, který nepracuje, tak jak by měl, žij s ním, ale ať se stará on."

 • #23055 Reply

  ales nowak

  Dobrý den, jsem plnoletý 32letý muž, český občan, který se svou nerozvážností pravděpodobně stane otcem dítěte, které se narodí 26leté ženě žijící v zahraničí (stát není členem EU). Momentálně spolu nežijem, nejsme manželé, nestýkáme se. Rád bych se touto cestou dozvěděl, pokud se dítě narodí, a prokáže se, že jsem otcem (pravděpodobně testy DNA), jaké z toho pro mne plynou závazky a jakým zákonem se věc posuzuje, jestli českým, nebo zahraničním. Děkuji Vám předem za radu a budu se těšit na Vaši odpověď.

 • #23056 Reply

  Katerina Macourkova

  Dobry den.otec 2 leteho syna od rozsudku zari 2009 nelati alimenty.s tim ze soudkyne uvedla ze je ma davat k rukam a ne na ucet (pravdepodobne chyba..ani me to bohuzel nedoslo.soud mi pozdeji poradil posilat penize na ucet….s tim ze se mam odvolat na nejake exekucni oddeleni.otazka je jak tot vse bude dlouho trvat a kdo mi zatim bude platit?dekuji macourkova

 • #23057 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, pro otce dítěte je to mnohem jednodušší, když platí do ruky, protože mu nedokáýžete, že neplatí. Zajímalo by mě, jaký soud mohl říct, že Vám to má dávat na ruku, vždy je mnohem lepší to nechat posílat na účet v řádném termínu. U otce je někdy ale jedno jak to platí, protože když nechce, nebude to platit na ruku ani na účet. Určitě se odvolejte na exekuční oddělení, ti mu uvalí exekuci na plat. Myslím si, že ale ty alimenty co Vám dluží nebude platit najednou, ale v nějakých splátkách. Určitě Vám poradí nějaká sociální pracovnice na úřadě, jak postupovat. Bohužel, do doby, než to bude vyřešeno, Vám nikdo platit nebude. Otec je povinen vyplatit alimenty 3 roky zpětně. Bohužel v našem státě se pořád na něco čeká.

 • #23058 Reply

  Jarmila Javorová

  Chlape, vy jste teda dílo. Český národ by se měl z některých případů poučit, že si nebrat, či si nic nezačínat s někým jiné národnosti a ještě pokud není členem EU. Zatím, ale nemalujte čerta na zeď. POčkejte si až se to narodí, testy DNA Vás budou něco stát, ale budete mít jistotu. Je těžké posoudit podle jakého zákona se budou ti nahoře řídit. Kdyby byla členkou EU, bylo by to určitě mnohem jednodušší, takto Vám těžko někdo poradí. Popřípadě se zkuste opravdu obrátit na zkušeného právníka, tady na diskuzi, Vám těžko někdo poradí lépe.

 • #23059 Reply

  Katerina Macourkova

  dobry den.dekuji za odpoved.jen pro zajimavost tak rozhodl soud pro prahu 10 micanky…..jeste by mne zajimalo jakou sanci mam kdyz otec o kluka zajem nema ani neplati v pripade ze chci odcestovat natrvalo.pokud bych rozhodnuti od soudu dostala ze muzu jak se mam nadalku obracet ohledne vyzivneho?dekuji k.m

 • #23060 Reply

  eliška shubertová

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně následujícího případu. Otec platí na dvě děti. Mladí v pohodě studuje, starší (syn) ukončilo základní školu v červnu 09, čímž mělo splněnou základní desetiletou školní docházku (opakoval ročník) a následně již na další studium nenastoupilo a přihlásilo se na úřadu práce, kde je hlášené doposud, neboť pro jeho nulovou kvalifikaci pro něj není práce a dítě vyloženě o žádnou práci ani studia nestojí.

  Je otec za těchto okolností povinen na tohoto syna platit výživné a především do kdy? Je mi jasné, že otec je podle zákona povinen na syna platit do doby, než se o sebe bude schopen řádně postarat a finančně se zabezpečit. Ale co v tomto případě, kdy syn do práce jít nechce?

  Děkuji mnohokrát za radu.

 • #23061 Reply

  Barbora Antošová

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala jak je to s neplacením výživného. Za celý minulý rok můj bývalý zaplatil dohromady tak 2 splátky.

  První půlrok neplatil vůbec,to jsem nahlásila na policii,v listopadu proběhl soud. Rozhodnutí soudu jsem nedostala, prý nejsem účastník řízení.

  V prosinci i teď v lednu poslal splátku tak jak má.

  Jde mi o to,jestli existuje nějaká lhůta do kdy má uhradit dlužné výživné,popřípadě co musím udělat abych to z něj dostala.

  Předem děkuji,s pozdravem

  B.Antošová

 • #23062 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, nad Vaším příspěvkem mi zůstává rozum stát, nechápu jak můžete dopustit, že Váš syn nejde studovat dál, aspoň nějaký učňovský obor. Musíte mu vysvětlit, že bez vzdělání v dnešní době bude naprostá nula a peníze se mu samy nepohrnou. Otec je povinen platit po dobu studia do 26 let, pokud nestuduje, do doby než bude sám výdělečně činný a bude se umět sám o sebe postarat. V případě, že nechce pracovat (nevím tedy z čeho chce žít) by mohl otec klidně požádat sociální pracovnici, která prozkoumá případ hlouběji. Vůbec Vám to nezávidím, musí to s ním být opravdu těžké, já bych ho hnala, až by se z něj kouřilo

 • #23063 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, odvolejte se na exekuční oddělení, poradí Vám některá ze sociálních pracovnic. Dají mu exekuci na plat a automaticky se mu bude z té jeho výplaty ta exekuce strhávat ve Váš prospěch. Je povinen Vám vyplatit 3 roky zpětně, to co Vám do teď dluží, ale určitě nedá najednou, ale vyměří mu nějaké splátky ve formě té exekuce

 • #23064 Reply

  Jarmila Javorová

  Určitě se poraďte s právníkem, na této diskuzi Vám asi těžko někdo poradí

 • #23065 Reply

  sona netolicka

  dobry den chtela jsem se zeptat s byvaleho vztahu mam syna 13 let na ktereho pobiram vyzivne 1500 muj muz ma syna take z byvaleho vztahu plati na nej 1200 pak mame spolecneho syna loni v srpnu ma sestra onemocnela po porodu vzali jsme si jeji dceru do pece dostavame na ni 1000kc manzelova byvalka nyni zada vyzivne zvysit na 2000kc ja jsem na materske ta cini 7600 ale pouze 21 mesicu pak se mi snizi na 3800 pridavky 2x 500 a1x 600 social 350 kč manzel bere kolem 12000. byvalka zije s pritelem je automechanik takze prijem asi jestli ho uda 12000 a ona pracuje ve fabrice prijem kolem 10000 plus 500přídavky a 1200 vyzivne kdyz jsem se ptala na soc tak mi bylo zdeleno ze ji to navysi ze kazdy tri roky se vyzivne navysuje ted mam vycitky mala mela jit do kojeneckeho ustavu a ja do prace nevim jak to budeme zvladat muzete mi nejak poradit

 • #23066 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, v žádném případě nemějte výčitky, udělali jste to nejlepší, co jste udělat mohli, že jste si tu holčičku vzali do péče. Co se týká Vás, teď pobíráte rodičovskou dovolenou 7600 a poté budete brát jen 3800, ale na druhou stranu se Vám zvyší sociální příspěvek. Popřípadě si poté zažádejte o příspěvek na bydlení, na ten by jste taky měli mít nárok. Je jasné, že Vášemu manželovi výživné navýší, ale ve Vašem případě to nebude o tolik, pouze o pár stovek, jeho plat totiž není tak velký a na druhou stranu má ty děti, teď už tři. Dvě má s Vámi a jedno Vaše a na to ten soud už také přihlíží. Ve Vašem případě bych na ty 2000 přistoupila, mohl by se soudce taky špatně vyspat a přidat ještě pár stovek navíc. Rozhodně zkuste si nechat navýšit výživné i vy na syna z předchozího vztahu, protože 1500 na 13 letého kluka je dost málo, můj druh platí na 13 letou holku 4300 a to je podstatně rozdíl. Přeju hodně štěstí a neházejte hned flintu do žita, zvládnete to. S pozdravem Jarmila

 • #23067 Reply

  Michaela K.

  Dobrý den, mám prosbičku…

  Naši se rzvedli, když jsme byli s bratrem malí. Měla nás v pěči mamka a táta na nás platil velice sporadicky. Před cca pěti lety jsme podali návrh na exekuci (otec nám dohromady dluží okolo 200 tisíc Kč), nicméně exekutor mu sumu sice strhává, ale pouze po směšných částkách, které zadržuje u sebe (my jsme z těch peněz neviděli zatím nic). Otec i nadále výživné neplatí, já jsem díky tomu musela ukončit studium na VŠ a nastoupit do práce. Nejsme lidé, kteří by si nechali pro korunu koleno vrtat, ale myslíme si, že toto už je přespříliš. Co byste nám poradili? Přemýšleli jsme i o podání trestního oznámení, ale může se podat na kterékoli policejní stanici? Nebo pouze v místě trvalého bydliště? Děkuji mnohokrát za odpovědi a přeji všem hezký den,

  Míša

 • #23068 Reply

  Karel Dlouhý

  Trestní oznámení jsou povinni přijmout na kterékoliv policejní stanici.

  Maminka se mohla obrátit se žádostí o radu a pomoc na odd. péče o děti a mládež městského úřadu (nevím, zda pomohou i teď, když už jsou děti zletilí) a nenechat ten dluh tak narůst.

  U trest. činu neplacení výživného bývalo zvláštní ustanovení o účinné lítosti (tzn. že pokud dlužnou částku uhradil, tak trestnost zanikla – což byl stimul, aby povinný to zaplatil).

 • #23069 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, pokud má stanovené výživné musí samozřejmě platit, pokud neplatí, zkouší se ta exekuce i když moc mi hlava nebere, proč exekutor, který mu nechává strhávat z platu výživné, Vám žádné nedává. Nicméně určitě podejte trestní oznámení a na nic nečekejte. Váš otec si je očividně jistý, že se mu nic nestane, ale velice se plete. Ve vězení by si pak pár věcí snad uvědomil. Přeju hodně štěstí

 • #23070 Reply

  Lucie Kovářová

  Jen bych vám chtěla říct, že v každém rozsudku o výživném se uvádí "k rukám matky" to zn. že peníze se mají platit matce, né dítěti (protože je nezletilé), ale neznamená to, že je musí dávat do ruky, jde o slovíčkaření a vy jste to špatně pochopila!!! Jsem bývalá zapisovatelka u soudu, tak to vím. Já sama jsem rozvedená a v rozsudku to mám zrovna tak, můj současný manžel je také rozvedený a též to má v rozsudku, píše se to tak prostě pořád. Ale pokud vám hned od začátku neplatil, měla jste se ihned poradit se soc.pracovnicí a hned si sjednat exekuci z jeho platu. Moje sestra to takhle má už 13 let, jinak by jí na syna býv. partner nezaplatil dobrovolně ani halíř. Držím palečky, ať vám to dobře dopadne.

 • #23071 Reply

  Luboš Liška

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal jak je to s neplacením výživného. Za poslední 2. roky mé přítelkyni neplatí výživné a nyní pobírá pouze sociální dávky. Rozhodnutí soudu nedostala, prý není účastník řízení. Jak se má dozvědět jak dopadl soud a co bylo v rozhodnutí na koho se obrátit.

  Co musí udělat aby to z něj dostala. Je možné formou exekučního řízení,když nemá majetek a je nezaměstnaný.Případně co podniknout dále.

  Předem děkuji,s pozdravem

  Luba

 • #23072 Reply

  Slávek Pádr

  Mám dotaz.

  Zda má vyživovací povinnost i matka k dceři která se odstěhovala z domova do prahy kvůli škole??

  Matka jí vyhrožovala že jí zařídí že nedostuduje školu. Tak se přítelkyně obrátila na mě. Já jí poskytl zázemí ale jak sami víme nájem v Praze není sranda :-( Tak se ptám zda při odchodu z domova má i přesto nárok na výživné od matky otec jí zasílá na složenku 2500kč. Obávám se že tento spor nelze řešit jinak než přes soud.

  Přítelkyni je 18 let. Předem děkuji

 • #23073 Reply

  Milan Zeman

  Vůči dítěti mají vyživovací povinnost oba rodiče, dokud není schopné se samostatně živit. Rodiče přispívají dle svých schopností a možností = každý z rodičů musí dítěti přispívat, jen částka se bude lišit. Obecně pokud se dítě soustavně připravuje na budoucí zaměstnání studiem na VŠ (VOŠ) trvá vyživovací povinnost do 26 let.

 • #23074 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, určitě Vám poradí sociální pracovnice. Co se týče exekučního řízení, tak Vám poradí také, popřípadě se obraťte na právníka, ale rozhodně mu nedávejte nic zadarmo, takový člověk, co neplatí výživné na své dítě, si to nezaslouží

 • #23075 Reply

  Marcela Hurtová

  Dobrý den, zajímalo by mě jestli i já jsem povina

  dokládat výdělek, když druhova bývalá žádá

  o zvýšení alimentu.

  Nejsme svoji, já jsem na mateřské a jedno dítko mám

  zdravotně postižené a ročně mu doplácím

  nemalou částku potřebnou k přežití.

  I když jsem se ptala dvou právníků tak jeden tvrdí že ano a druhý že ne že nemám s jeho dětna nic společného

  Může mi někdo říct jak to je předem moc děkuji za

  děkuji za rady

 • #23076 Reply

  Jarmila Javorová

  Žiji s druhem již 5 let, zrovna v říjnu 2009 si jeho ex žádala o zvýšení alimentů. Druh řekl, že se mnou žije a vychováváme spolu moji dceru (dcera není jeho), vůbec je to nezajímalo, pouze se zeptali jestli mu přispívám na domácnost, řekl, že ne, aby mu to pomohlo, že vlastně živí jako on nás, ale přesto to nebylo nic platné. Napařili mu 9000 na dvě děti, takže fakt síla, proto se ani nesnažte dávat potvrzení o výši Vašeho příjmu nebo Vám to ještě uškodí víc než nám. Ten právník co Vám tvrdí, že nemáte s jeho dětma nic společného, tak má pravdu. Přeju hodně štěstí

 • #23077 Reply

  Marek Lexa

  Dobrý den,

  Měl bych dotaz z opačné strany. Zajímalo by mne na co vlastně mají být alimenty určeny. Nemáme právo na vyúčtování? Ve střídavé pěči by se teoreticky nemělo platit nikomu nic, jestli tomu dobře rozumím. Když ale není střídavá péče a syna mám 10 dní v měsíci a každý vynakládá stejnou částku, tak mi prostě příjde 1000Kč za každý den, kdy s ním nejsem hodně. Jsem OSVČ s příjmem za 2 roky v průměru 15000 čistého. Je normální, že i v této době za těchto podmínek může soud takto rozhodnout? V případě kladného rozhodnutí soudu, neměla by druhá strana plně hradit i aktivity vykonávané u mne? Ad absurdum, připravit jídlo třeba na celý víkend? Děkuji za názor.Marek

 • #23078 Reply

  Tomáš Fabiánek

  Dobrý den.

  Mé bývalé přítelkyni se narodila dcerka a otěhotněla, když jsme spolu ještě žili. Tudíž uznávám, že jsem otec. Ale zajímá mě, jestli mám přistoupit na její požadovanou výši alimentů nebo si ji nechat vyměřit soudem.

  Dále bych se chtěl zeptat, kdy a jakou částku mám zaplatit, když soud ještě neproběhl? Mám si počkat až na rozhodnutí soudu? Nebo už teď jsem povinen platit výživné, i když neznám částku?

  Předem děkuji za odpověď, Fabiánek

 • #23079 Reply

  Milan Zeman

  Vyživovací povinnost máte již od narození dítěte, nicméně o jakou částku se jedná si musíte dohodnout s matkou K soudu nemusíte, pokud je dohoda možná. Doporučuji ovšem dohodu sepsat, nejlépe formou notářského zápisu. A platby provádět prokazatelným způsobem, nejlépe na účet. Předejdete tak velkým problémům.

 • #23080 Reply

  Irena Blažková

  Dobrý den,mám dotaz ohledně výživného na zletilou studující dceru.Bývalý manžel má určeno výživné 3000Kč a to ani jeden měsíc nezaplatí řádně.Buď pošle jen 2000.-Kč nebo jeden měsíc vůbec,pak to nějakým způsobem doplatí atd.V řádném datumu již nezaplatil ani nepamatuji.Můj dotaz zní,zda mohu nechávat ztrhávat výživné přímo u zaměstnavatele z platu.A pokud ano,jak mám postupovat.Děkuji za odpověď Blažková

 • #23081 Reply

  eva koníková

  pro irenu blažkovou,měla jsem stejný problém..jestli je manžel v trvalém pracovním poměru,tak máte vyhráno.Kamarádka mě poradila,že vůbec nemá smysl chodit na sociálku,jděte rovnou na soud na exekuční a dejte manželovi exekuci na plat,sama jsem koukala jak je to jednoduché..asi za měsíc mě začly chodit peníze na účet a mám klid.Potřebujete jen,kde je manžel zaměstnám a kolik vám dluží a od soudu vyměření alimentů.držím palečky!!

 • #23082 Reply

  A.V.

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu otázku. Mám dvojče a obě skoro rok žijeme u své babičky. Rodiče se o nás přestali úplně starat. Máma není s otcem rozvedená, ale nežijí spolu. Má asi přitele a doma udělala jenom dluhy, které on splácí. Nevím to jistě protože nejsme moc v kontaktu. Tak do listopadu posílal babičce nějaké peníze, ale od té doby nic. Úplná ztráta kontaktu. S otcem se aspoň trochu dá komunikovat, a tak nám každé posílá 1000 korun měsíčně. Ale jelikož jsme studentky. Tak nám skoro nic nezbyde a babička po nás nic nechce, chce peníze po naší mámě.

  Někde jsem četla, že zanedbaná vyživovací povinnost, i když není dána soudem, je trestná. Tsk prosím poraďte co máme dělat a kolik bychom si měly od rodičů nárokovat.

  Asi musíme brát v potaz, že mama je nejspiše na nemocenské už rok a možná má nejaky duchod. to nevime přesně a otec nebere taky moc. Nechceme je zruinovat, ale meli by nám něco dávat. Děkuji za pomoc

 • #23083 Reply

  Karel Dlouhý

  Obrátit se na městský úřad, sociální odbor nebo odbor péče o děti a mládež – měli by Vám poradit.

 • #23084 Reply

  Petr Novák

  Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit? Jsem student a nebydlím již s rodiči. Peníze které mi posílají nejsou pro mé potřeby dostačující. Zajímalo by mne zda mám nárok na životní minimum nebo příspěvek na bydlení. Děkuji mnohokrát za odpověď.

 • #23085 Reply

  Denisa Nováková

  Můj otec nedává už několik měsíců matce peníze na domácnost. Matka táhne vše ze svého platu, který na to nestačí. Otec řekne že nemá, přitom má slušně placené zaměstnání. nemáte někdo zkušenosti s tím na koho se obrátit, aby přispíval?

 • #23086 Reply

  M.

  Dobrý den,

  nemáte někdo zkušenost, jak soudy vypočítávají výživné u řidiče z povolání? Exmanžel má ve smlouvě 13.000 hrubého, ale dalších 15-20 tis. měsíčně má na dietách, což můžu doložit výpisem z účtu na jeho jméno (k němuž mi sice zablokoval přístup, ale zasílací adresu už si nezměnil, takže chodí i nadále ke mně). Má cenu tyto výpisy soudu předkládat v domnění, že by mohly přispět k vyššímu výživnému? Je to přeci také jasně dokázaný příjem, i když nezdaněný…

  Děkuji za Vaše zkušenosti.

  M.

 • #23087 Reply

  Zuzana Horáková

  Dobrý den,je mi 19 let a studuji na SŠ 3.ročník.Vzhledem ke špatným vztahům mezi mnou a rodiči jsem odešla(ne zcela dobrovolně) z domu.Kamarádka mi nabídla,že u ni mohu bydlet,ale samozřejmě bych musela platit nájem a dále potřebuji peníze na jídlo a také různé studijní náklady.Chtěla bych se zeptat jakým způsobem se určüje výše výživného,které by mi rodiče museli platit!jaké je minimum?děkuji

 • #23088 Reply

  Vlastimila Bažanowská

  Dobrý den,

  chtěla bych požádat o nějaké bližší informace ohledně výživného vůči dítěti. Jsem samoživitelka a mám dvě děti. Jedná se mi o dceru a chtěla bych pouze informaci. Je jí 19 let, před týdnem odmaturovala a chystá se na vysokou školu. Před rokem a půl se stalo něco, s čím nikdo nepočítal, protože mezi mnou a jí vždy vládnul velice přátelský a výborný vztah.Moje dcera před dvěma lety začala chodit se svým přítelem, který je o deset let starší a je výdělečně činný.Před rokem a půl má dcera bez jediného slůvka a upozornění opustila naše společné bydlení a začala žít s jejím přítelem.Od té doby se mnou vůbec nekomunikuje, kromě asi 2 měsíců v zimě,kdy byly vánoce a pravděpodobně proto, abych ji vypomohla,pak přestala komunikovat zase .Před měsícem mi napsala jedinou sms, že chce větší výživné. Platím 1.500,- Kč měsíčně.O jejím životě vím pouze z doslechu. Zajímá mě,jestli jsem povinná ji posílat výživné,když sama opustila náš byt, žije s někým,kdo vydělává a já neexistuji.děkuji

 • #23089 Reply

  Milan Zeman

  Žádné minimum neexistuje. Výživné se určuje podle majetkových poměrů rodičů a oprávněných potřeb dítěte, pokud není schopné se samo živit.

 • #23090 Reply

  Jan Novák

  Dobrý den,

  ráda bych znal odpovědi na několik otázek. Žil jsem přes dva roky s přítelkyní a dcerou nyní jsem zjistil, že dcera není moje, ale jiného muže(řekla mi to moje bývalá přítelkyně). Nejsme teď spolu rád bych tedy platil výživné, bývalá souhlasí, ale nesouhlasí s tím aby jsme to sepsali u notáře což chci já. Také se nemohu s dcerou vídat, pouze na její svolení a sní. Když se zmíním o soudu tak mi vyhrožuje že dcera není moje tudíž na ní žádné právo nemám. Jak mám v tomto případě postupovat? Mám na toto dítě nárok, je možné požádat i o svěření do péče nebo nemám šanci? Matka se o dceru nestará jak by měla a má velké množství dluhů které nehradí. A co biologický otec? Může se dožadovat svého dítěte?

  Děkuji za odpovědi na mé otázky.

 • #23091 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, docela smutný příběh. Pokud jste zapsán v rodném listě dítěte jako otec, tak za něj budete považován vždy. I kdyby se přihlásil skutečný biologický otec, tak ta povinnost platit výživné by byla na Vás a nepomůžou Vám ani testy DNA. Vy říkáte, že platit chcete, je to určitě proto, že máte holčičku rád. Přesto bych Vám poradila, aby jste si soudně nechal zařídit testy DNA, aby jste měl 100% jistotu. Je také možné, že Vás tahá za nos. Pokud Vám nechce dcerku ukazovat, vůbec neváhejte a obraťte se na soud. I kdyby testy DNA prokázaly, že nejste otcem, ale jste zapsán v rodném listě, jste tedy "jejím otcem" a určitě si nechte i soudně vyměřit výživné a styk s dcerou. Pokud by se prokázalo, že se opravdu o dceru nestará, určitě je možné požádat o dceru do Vaší péče. Nenechte se zastrašit. Přeji ať Vám to dobře dopadne

 • #23092 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den,je to docela těžké.Pokud by se za přítele provdala,tak ztrácíte k dceři vyživovací povinnost a tu by po Vás převzal její přítel (manžel). K dceři máte vyživovací povinnost po dobu studia do 26 let (u doktorských titulů do 28 let).A po dobu než začne být sama výdělečně činná. Je to smutný jak se k Vám dcera zachovala, ale je mladá a nikde není napsáno, že s nynějším přítelem zůstane a ještě ráda se vrátí s prosíkem. Možná by bylo lepší, kdyby jste nereagovala na její sms, vykašlala se na to jí finančně podporovat, krom toho výživného co jí posíláte. Je očividné, že to má dost ze svého přítele, určitě to není z její hlavy. Ale určitě na to, co se týká toho, že žije v domácnosti s přítelem, který je výdělečně činný, se zeptejte právníka,který Vám v tom 100% poradí nejlépe. Opravdu se k Vám nepěkně zachovala, za to jak jste jí celou dobu vychovávala a určitě i rozmazlovala(v dobrém slova smyslu),chce to jí tak trochu vytrestat, aby si uvědomila určité hodnoty. Přeji hodně štěstí

 • #23093 Reply

  Jarmila Javorová

  Váš exmanžel musí doložit veškeré příjmy, i když je pravda, že je určitě zapře. Pokud máte opravdu doklad o tom, že má i něco bokem, klidně to doložte. Moje známá si šla nechat zvýšit výživné, exmanžel nedoložil příjmy co měl bokem, ona to na něj "práskla", soudkyně se velice rozčílila a napařila mu 2x tak velké alimenty než měl a bylo očividně vidět, že je to tím popřeným příjmem. Tak určitě to vyzkoušejte, za to nic nedáte. Přeji hodně štěstí

 • #23094 Reply

  Jarmila Javorová

  Musíte se obrátit na soud, nikdo jiný v tom jasno neudělá

 • #23095 Reply

  Jarmila Javorová

  Vše je s rodiči po domluvě a nebo také můžete chodit na brigádu, dělají to tak všichni studenti. Pracuji v zaměstnání, kde je 80% studentů, kteří jsou u nás na brigádě, tak nevidím důvod, proč by jste nemohl i vy. Je pravda, že rodiče k Vám mají vyživovací povinnost, ale občas by se měli snažit všichni, hlavně pokud jste starší 18 let. Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jste občanem starším 18 let, o to si žádáte na sociálce. A nebo se vraťte domu. Naše generace musela nejdřív dostudovat a až pak , když jsme si začli vydělávat, jsme šli z domu.

 • #23096 Reply

  Lucie Reicheltová

  Dobrý den,

  měla bych dotaz týkající se výživného pro vysokoškolského studenta. Od listopadu loňského roku bydlím v domácnosti s matkou a bratrem, oba v zaměstnání. Rodiče nejsou do dnešního dne rozvedeni a s otcem mám pouze ústní domluvu na placení výživného, protože jsem studující. Bohužel, naše vztahy s otcem nejsou dobré a on se snaží dávat všemi možnými způsoby najevo, že nemá ke mně vyživovací povinnost a soud že by dal za pravdu jemu. Nyní přišel s tvrzením, které mu "prý" doložil právník, že pokud jsem už jednou ukončila studium, byla chvíli v zaměstnání a pak vedená na úřadu práce (oboje po 2 měsících), že nyní, byť úspěšně, opět studuji vysokou školu, nemám již žádné právo požadovat výživné. Můžete mi, prosím, říci, která strana je tedy v právu. Děkuji moc za odpověď.

 • #23097 Reply

  Milan Zeman

  Nárok na výživné máte, pokud nejste schopna se sama živit. Pokud Vaše zaměstnání bylo na plný úvazek a pracovní doba by kolidovala s dobou studia, logicky se nejste schopna sama živit, neboť se soustavně připravujete na výkon budoucího povolání na vysoké škole. O tom, že evidence v úřadu práce (patrně jste měla podporu v nezaměstnanosti 0,- Kč) nikomu nezajišťuje schopnost se sám živit nemůže být řeč. Jste v právu.

 • #23098 Reply

  Petra Zátopková

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat zda jde zvýšit trest za výživné když se pachatel skrývá nebo se vyhýbá nástupu do vězení.Děkuji.

 • #23099 Reply

  Lucie Regentová

  Dobrý den. Ráda bych se dozvěděla, kdo má ukončit placení výživného. Můj otec na mě platí 1800kč měsíčně a peníze jsou mu strhávány exekučně z invalidního důchodu. Já jsem nyní ukončila střední školu s maturitou. Dale nepokračuji ve studiu a snažím se najít práci. Jak dlouho otec musí ještě platit a kdo tedy má ukončit výživné, jakým způsobem?

  Děkuji Lucie

 • #23100 Reply

  Jan Novák

  Dobrý den, děkuji za odpověď. Co se týče toho soudu kam sem mám tedy obrátt. Chtěl jsem ještě jednou se pokusit o dohodu, ale bohužel to nepůjde. Platit mám ale dceru vídat ne nebo jenom za přítomnosti matky a to mi příde velice nespravedlive, snad na ní mám také právo.

  Děkuji za odpověď

 • #23101 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, otec platí do doby, dokud nebudete sama výdělečně činná a nebudete se moci o sebe sama starat. Požádat by si měl otec podaním žádosti na soud.

 • #23102 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, pokud je Vaše expřítelkyně paličatá, dohodou nic nevyřešíte. Co se týká styku s dcerou, to určí také soud. Určitě na oba z Vás bude chtít mít soudce psychologický posudek. Výše jste se zmiňoval, že se expřítelkyně nepřiměřeně stará o dceru. Klidně se také obraťte na sociálku, sociální pracovnice si na ni udělá obrázek. Napište si žádost o výživné a styk s dcerou se všemi požadavky, tu pošlete na Váš Okresní soud a čekejte na odpověď. Přeji hodně štěstí

 • #23103 Reply

  Marek Pliska

  Dobrý den,od rozvodu jsem měl vyživovací povinnost na syna stanovenou soudem 2000,- Nyní si bývalá žena zažádala o zvíšení. Soud ji vyhověl a stanovil nové výživné, které je ovšem velmi vysoké. Po dohodě s matkou dítěte jsme se dohodli na jiné částce. Chtěl bych se zeptat zda je tato dohohoda v písemné podobě platná nebo se musím odvolat u soudu/běží mi 15dení lhůta na odvolání/. Předem díky za odpověď.

 • #23104 Reply

  Jarmila Javorová

  Dobrý den, vůbec nechápu, proč jste se na výši výživného nedohodli před tím, než jste k tomu soudu šli. Vaše exmanželka, když si žádá, tak může napsat do žádosti konkrétní částku nebo rozhodnutí nechat na soudu. Asi musíte mít dobrý vztah, jinak by ani na dohodu a Vámi nemohla přistoupit. Vždy je to na dohodě, pokud máte mezi sebou písemnou dohodu, tak jí máte mezi sebou. Může se stát, že se jednou exmanželka k Vám otočí zády a bude po Vás chtít částku stanovenou soudem. Nevím jestli by jste nevypadali hloupě, kdyby jste šli znova k soudu žádat o jiné výživné. Mějte dohodu mezi sebou, kdykoliv si vy sám můžete nechat snížit výživné soudně na nižší částku

 • #23105 Reply

  marcel nováček

  Vaše dohoda je nyní jen cár papíru .Rozhodně se odvolejte jakmile by rosudek nabyl právní moc je vykonatelný a budete povinen platit soudem stanovenou částku.Vaše dohoda s bývalou příšla pozdě ,pokud to myslí vážně ,že jí stačí nižší výživné na děti není nic jednodušího než když při soudním projednání Vašeho odvolání předložíte Vaši dohodu soudu a ten ji schválí.

  Uvědomte si že výživné nenáleží Vaší byvalé ,ale dětem a pokud soud jednou rozhodl Vám nepřísluší ho snižovat ani pokud s tím protistrana souhlasí bez přivolení soudu.Klidně by se Vám totiž mohlo stál ,že pokud se neodvoláte a spolehnete se na dohodu kterou soud neposvětil tak za půl roku bývalá bude požadovat výživné stanovené soudem a Vy už s tím nic nenaděláte kromě toho ,že jí ještě doplatíte rozdíl za tem půlrok

 • #23106 Reply

  jozo cz

  Bože. Až sa mi rozum zastavuje, aké ste chytré. Tej kamaradky muž byl asi trocha přihratej, že jo ?

  Keby bo druhý den na úřade práce, tak se aj exekútor bude škrábat na hlavě .

  Odo mna chcela Ex manželske výživne a druhy den som bol na uřade práce. Nedostala nic. Na súde som jej prd soudkyni povedal, že neh sa o nu stará ten čo ju šuká. A ak je jej málo penazí na detí, tak nedostane ani tolko. Až ked jej spadol hřebínek, tak som mimo vyživovací povinosti kupoval detom oblečení, platím školne výlety a internet. Ted je klidná a sedí na prdeli.

 • #23107 Reply

  jozo cz

  Jak je to směšne. Zase koukate jenom na sebe. A co takhle požadat soud o svěření dítete do peče otce a Vám jako matku, aby soud vyměřil platit výživne na díte. Jak že Ste lehla do postele s cudzím člověkem, kdýž ješte nebyl Váš manžel. A to jste si ješte nechala udelat díte. Jak Ste se chránila ? To je důsledek Vašeho nerozvážneho jednáni. Takových je Vás tady hromada. Rok spolu s cizím chlapem a už mit sním díte. To je teda věc.

  Nehnevejte se na mne, obne proti Vám nic nemám, jenom mne rozčiluje že tady takových …………. je mnoho. Co maji v té hlavě ? Chlap na ulici jim řekne že je heská ona už sundáva kalhotky.

 • #23108 Reply

  jozo cz

  Diety sú iba na stravné !!! Na Slovensku sa to nepočíta do príjmu.

  Inač som tu popísal rozne raakcie na članky. Ale v jednej veci som ženy na Vašej strane.

  Nesúhlasím, aby otec neplatil na svoje dieta. Je to jeho povinnost. Mal by platit primerane k rukám matky a ostatne veci priamo dietatu. Kedysi som sám prinútil Ex , aby nevyskakovala že nedostane viacej. Ak je človek chytrý, ani súd stým nič nezmůže. Až ked si sadla na prdel, začal som detom platit Vylety v škole, net u babky/tchýne/, kde sú každý víkend. V lete ich oblečiem, nakupujem im kefky, pasty, sladkoti a ak som s nimi raz mesačne aj čo pýtajú.

 • #23109 Reply

  jozo cz

  Neštasné náhody neexistují. Řeknete mi jak by byla žena těhotná, kdyby jse byli oba oblečení ? Museli jse spolu šukat. A to už není neštastná náhoda !!! Pomenujte věci pravým jménem. Nekdy je potřeba vzít na sebe taky zodpovědnost .

 • #23110 Reply

  jozo cz

  Moj názor je taký: Zrušit, nebo pozastavit živnostenske oprávnení.

  Když se stal zamestnancem, tak doložit soudu současny příjem do rodiny.Prípadne výdaje počas liečenia.

  Ak ani to nepomůže, tak se hodit na nejakou dobu na pracák ! At jeho byvalej spadne trocha hřebínek, jinak se bude po nem přád vozit.

 • #23111 Reply

  jozo cz

  Vidíte, jake jste Vi ženy ? Misto toho, aby jste řešila svoji nevěru, tak řešíte manželův příjem !!!

  On šel vydelávat, pro rodinu, deti, vždzť do hrobu nic neveme a ve vašem živote se objevil jiný muž. Jaký titul by jste si zasloužila ?

  Ode mne by jste dostala 1500,- na keždé díte a u soudu bych řekl , at se o vás stará ten co Vás ….

 • #23112 Reply

  jozo cz

  Jo! Půjde za nej exekutor do práce a všechno Vám splatí !

 • #23113 Reply

  Martin

  Dobrý den

  Letos jsem odmaturoval a budu pokračovat ve studiu na VŠ.

  Od chvíle, co moje matka (vdova) začala "chodit" se svým přítelem je to doma horší a horší. Dostávám sirotčí důchod po svém otci. Zvažuji se odstěhovat. Mohu po matce požadovat výživné, když už dostávám důchod? Důchod by mi tak tak vystačil na nájem a jako student si nemůžu dovolit zaměstnání které by pokrylo ostatní náklady.

  Děkuji za odpověď.

 • #23114 Reply

  Milan Zeman

  Dokud nejste schopen sám se živit, nárok na výživné máte.Sirotčí důchod bude brán v úvahu při stanovení jeho výše. Podle ustálené rozhodovací praxe soudů bude trvat Váš nárok po dobu vysokoškolského studia, maximálně však do dne 26ých narozenin.

 • #23115 Reply

  Tomáš Novák

  Dobrý den,

  Je mi 23 let, bydlím s matkou. Od srpna tohoto roku budu studentem prezenčního studia na VŠ. Nyní jsem veden na úřadu práce a mám nárok na podporu (která mi, jak předpokládám v den zápisu na VŠ zanikne). Ze střední školy jsem již 3 roky a po celou dobu jsem byl v několika zaměstnáních a mezitím i veden na úřadu práce. Rodiče jsou rozvedeni rovněž 3 roky a oba dva jsou toho názoru, že nemají vůči mně žádnou vyživovací povinnost. Nyní jsem v těžké finanční situaci a vím, že vydělávat na studium formou brigády bude časově velice náročné. Jelikož budu muset vydělávat i na kolejné a dopravu, nevim, jestli mi finanční prostředky budou stačit. Chtěl jsem se zeptat, jestli mám nárok na finanční výpomoc ze strany rodičů, i když jsem 3 roky nestudoval? Děkuji předem za odpověď.

 • #23116 Reply

  Milan Zeman

  Vyživovací povinnost nezanikne pokud nějakou dobu nestudujete. Nejste schopen se sám živit, rodiče tedy vyživovací povinnost mají, každý z nich podle svých možností a schopností. Pokud budou Váš nárok popírat, obraťte se na soud s návrhem na určení výše výživného.

 • #23117 Reply

  Dáša Šantavá

  Dobrý den! S otcem dnes skoro pětileté dcerky mám dva roky sepsanou a soudem pravomocnou dohodu, kdy má otec právo na styk s dcerou každý sudý týden. S blížícími se prázninami se rozhodl,že chce dceru na několik týdnů. Mám povinnost mu tyto prázdniny umožnit nebo jsem krytá když dodržuji dohodu. Bohužel dceři namlouvá, že mému nynějšímu manželovi nemá říkat tatínku, ale strejdo a je nám taktéž líto,že nedodržují náš režim, který dcerku pracně učíme. Ono je tam spousta malicherných věcí,ale jde nám hlavně o ty prázdniny. Děkuji moc!

  Ještě by mě zajímalo zda má povinnost mi přispívat více než výživné v případě,že jsem dceru nechala očkovat-hrazeno z našich financí nebo když ji přihlásím na nějaký kroužek. Moc děkuji!

 • #23118 Reply

  Kateřina Ničová

  Dobrý den,jsem studentka VŠ,moje rodiče se rozvedli v mých 14 letech,matka mě i mou sestru chtěla do péče,byly jsme jí teda přiděleny,ovšem po rozvodu mě matka začala šikanovat,tvrdit mi,jak jsem nechtěné dítě,že jsem povahově celý otec a několikanásobně mě vyhodila i z domu,bylela jsme u rodičů svého přítele asi 4 roky,občas jsem se musela matce ukázat.Od 18 let,mi alimenty posíla můj otec už na můj účet,žila jsme 3 roky v bytě pronajatém od matky,kde jsem jí já a můj přítel platili nájem plus ještě úvěr,co si na ten byt brala.Od ní jsme neviděla dodnes ani korunu.Abych dnes ještě nějak vyžila a měla na jídlo musela jsme si vzít studenstkou půjčku z banky 50 000,ze které se živím.Zažádla jsem tedy u soudu o výživné u matky a nechala si přidělit právničku.Ted 7.7. mě čeká soud,právnička mě nekontaktuje,pouze řekla,že se sejdeme až u soudu.Do telefonu mi tvrdila,že zpětně alimenty nedostanu,ale jiná mi tvrdila,že ano,proto se chci zeptat i Vás.děkuji za odpověd

 • #23119 Reply

  Milan Zeman

  Alimenty lze zpětně přiznat pouze nezletilým za dobu tří let předcházející podání návrhu. Proto si myslím, že zpětně nic nedostanete.

 • #23120 Reply

  Simona Sochová

  Dobrý den,měla bych dotaz.Je mi 17let a žiji s oběma rodiči ti,ale neplní vyživovací povinnost a odmítají se o mě starat.Proto jsem se rozhodla,že se z domova odstěhuji ke kamarádovi.Byla jsem už na sociálním úřadě a tam mi řekli,že si mám podat žádost o výši výživného k soudu,ale až dovrším 18let jinak to prý řešit nejde.Já jsem,ale v bezvýhodné situaci a 18 mi bude až za 3měsíce.Nedá se s tím něco dělat ihned?jak se bránit proti rodičům kteří neplní svoje povinnosti a vykašlali se na mě?Děkuji Vám předem za odpověd.

  Simona

 • #23121 Reply

  david vojta

  jedná se o právo rodinné, nebo sociální, nebo nevím jak to nazvat,

  Ve zkratce, jedná se o to, že muj pritel má nemanželskou dceru, které je 9let, vyrůstala s matkou, až do loňského září, kdy byla umístěna nejdřív do léčebny, potom, na žádost matky, do diagnostického ústavu, a nato do dětského domova. Matka je totiž "sociální případ" a o děti se nedokázala postarat (má 3, jedno ve výchově u babičky od otce, 2 v děcáku), i přes to že ji sociálka pomáhala se vším, včetně bydlení, peněžní situace apod.

  pritel platil řádně alimenty, dceru navštěvoval, jak se dalo,2-3 do roka(prace v zahranici) loni s námi byla i na dovče atd.  No jako důvod umístění do DD byl hlavně uvedena bytová situace,prostě matka s dětma se stěhovala snad 4x do roka, až skončila na ubytovně, která samozr.nevyhovovala.

  Teď nám přišlo opět předvolání, že matka zažádala zpět o výchovu dcery.

  Situace je ale taková, že bydlí opět na ubytovně, kk tomu je těhotná(4.dítě), tzn. nepracuje a nikdy pořádně nepracovala.

 • #23122 Reply

  David Plšek

  Dobrý den,

  chci se zeptat zdali má syn kterého nemám ani neměl ve vlastní péči nárok na výživné, pokud má ukončenou povinnou školní docházku a má tedy základní vzdělání, několikrát přerušil studium na střední odborné škole (vlastní vinou, bohužel bral nějaký čas drogy a skončil i na léčení),nyní dokončil v 21 letech první ročník 3-letého studijního oboru a každý měsíc mu zatím dávám 2800Kč.

  Děkuji za odpověď

  přeji pěkný den

 • #23123 Reply

  Michaela Kováčová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu nějakou písemnou smlouvou sepsat, že nebudu požadovat výživné po otci dítěte v přápadě rozchodu nebo rozvodu?

 • #23124 Reply

  Michal Kovář

  Dobrý den,

  měl by takový dotaz. Jsem studentem posledního ročníku VŠ mgr. studia a studium ukončuji v září 2010. V únoru 2010 mi bylo 26 let, počinaje tímto měsícem mi můj otec přestal platit výživné. Skončila opravdu mému otci tato povinnost již dnem mých 26-narozenin nebo by mi měl platit výživné až do státnic (tj. září)?

  Děkuji za odpověď.

 • #23125 Reply

  Karel Dlouhý

  Měl by platit po dobu studia – dokud nejste schopen se živit.

 • #23126 Reply

  Jiří Plášek

  Vážená slečno Šantavá, když jste již vdaná, proč používátá jméno za svobodna? Pokud vím, tak vdaná nejste a žádného manžela nemáte.Ty si stěžuješ? Když čtu ostatní příbehy matek, co se otec nezajímá o dítě, neplatí, tak bych sám tyto muže trestal, protože toto nedokážu pochopit. A já nebiologický otec naší dcery, který se vás ujal v tvém těhotenství a který platí řádně, zajímá se o ni a chce se s ní stýkat, tak je to dle tebe špatně?Proč bych měl souhlasit, aby cizímu pánovi říkala tati. Je jen jeden otec a malá má příjmení Plášková!! A jak víš, že porušujeme váš denní režim? Ty jsi s náma, když mám malou??Co je na tom špatného, že chce otec zapsaný v jejím rodném listě dceru na prázdniny??? Proč bráníš našemu vztahu??? Ať platím víc? Málo jsem toho koupil a kupuju malé a to nemyslím jen oblečení?? Málo peněz jsem ti dal??? To mám za vše, jak jsem se o tebe staral v nehezkých dnech a nevykašlal se na vás??? Nepřeju ti nic zlého, ale vše se ti vrátí. Měj se. Tvůj ex a otec naší dcery

 • #23127 Reply

  Tomas Nosek

  Dobry den,

  studoval jsem SS po natlaku na prumyslove skole, jenze prumysl pro mne opravdu neni a vyjednal jsem si prachod na OA a rodice mne na zaklade toho vyhnali z domu a prestali se semnou bavit, pak mi delali celkem ze zivota peklo, skolu jsem musel prerusit a po 2 letech kdyz jsem chtel nastoupit zpet do skoly a chtel jsem od otce neco prispet, tak mi odpovedel, ze jsem skolu prerusil a ze oni mi uz nikdy nic nedaji a ani mi davat nic nemusi na skolu od chvile, kdy jsem jednou skolu prerusil. Jenze ja nejsem schopny studovat denni formu studia na SS a jeste k tomu pracovat… nechci studovat dalkove kvuli skolnemu a o rok delsimu studiu. Mohu neco s rodici delet? Je mi 22. Memu bratrovi je 33 a rodice ho zivi dodnes.

 • #23128 Reply

  Petra Nováková

  Dobry den,

  jsem 19ti letá studentka a ziji s otcem, matka plati alimenty. Rekla jsem otci, ze se odstehuji (situace zde je naprosto neunosna, nehodlam si uz nechat libit mlaceni od bratra a psychicke vydirani…policie mi rekla,at se radsi odstehuji, ze nema smysl to resit) a jesli mi tedy take bude platit a on mi rekl, ze ne. Chci se zeptat, jesli je to jeho povinnost, pokud neziji ani s jednim rodicem a studuji? A dale jaka by byla sance na zvyseni alimentů s prihlednutim k tomu, ze budu platit najem apod.?

 • #23129 Reply

  Tereza Kolodziejská

  Dobry den,zajímalo by mě,jak je možne že muj bývaly přitel,s kterým mam 4apul letou holčičku neplati vyživné ve výši 500kč,ktere mu byly dany soudem,trestni oznameni bylo zamítnuto,a posledni 3 mesice zpetne posila 50korunu,tak opravdu nechapu tyto zakony v ČR.Děkuji za odpověd

 • #23130 Reply

  Milan Zeman

  Vyživovací povinnost trvá, dokud nejste schopna se samostatně živit. Není vázána na povinnost pobytu u kteréhokoliv z rodičů. Zvýšení alimentů můžete očekávat, neboť dojde k podstatné změně okolností, kterou hrazení nájmu bezpochyby je.

 • #23131 Reply

  Martin

  Dobrý den,

  Jsem student (VŠ, denní studium) do 26 let, otec mi platí alimenty, avšak jsme v průběhu soudního řízení o jejich zvýšení. Přivydělávám si prodejem přes internet, brzy obrat převýší 15 000Kč za rok 2010. Uvažuji o ŽL, může to mít dopad na výši alimentů? Je vůbec možné pobírat alimenty, i když bych měl výdělečnou činnost jako vedlejší činnost a studium jako hlavní?

  Předem děkuji za odpověď.

 • #23132 Reply

  Milan Zeman

  Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá, dokud nejsou schopny se samostatně živit. Pokud by Vám prodej přes internet vynášel více, byl by to důvod ke snížení alimentů, ovšem příjem ve výši 1.250,- Kč měsíčně by na rozhodnutí soudu neměl mít vliv.

 • #23133 Reply

  Eliska M

  Dobry den. Mam rozvedene rodice a ziji u matky – otec tedy plati alimenty. Zajima me, zda-li jako student mam narok na prispevky i do matky, pokud se odstehuji, a v jake vysi.

  Dekuji mnohokrat za odpoved.

 • #23134 Reply

  Šárka Louvarová

  Tenhle rok se mi nepovedl a opakuji ho. Oba rodiče se už těšili ,že školu dodělam a nebudou mi muset nic davat, ale tím že opakuji musi platit ještě rok. Matka mi alimenty platit musi ale tata mi na školu dávat nechce, že prej mam byt rada že mi dá najíst. Nevíte co stím mam dělat? z alimentu což jsou 2tis žít celí měsic nemužu. Pro představu jen 700 měsične mě stojí autobus a platit si mam uplně všechno…

 • #23135 Reply

  Katerina Kacrová

  Dobrý den,

  je situace,jsou rodiče 15 let po rozvodu. Mají spolu dvě děti. Matka je neschopná živit sama sebe a soud ji po rozvodu dal děti do opatrovnictví. Důvod rozvodu těchto rodičů byl, že matka byla nespolehlivá, manžel přinesl domů peníze aby ona zaplatila složenky, ale ona to neudělala třeba i několik měsíců po sobě, muže to naštvalo a když přišly různé upomínky, tak se naštval a ženu zmlátil. Tak se tedy rozvedly. Děti navštěvoval jsk to šlo, ale jeliko byly malý, tak je matka nechtěla nechat s otcem mluvit. Starší dcera se v 16ti osamostatnila a obnovila vztahy s otcem. Mladší dcera vyšla ZS, zkusila dva učební obory, ale z důvodů drog a alkoholu přerušila studium. 5 let bydlela po různu, jeden čas byla zaměstnaná, ale to ji nebavilo.O tátu zájem neměla a když se on snažil, tak ona ho poslala do někam. Nyní ve 22ti letech se rozhodla, že půjde do opět do školy. Aniž by otec cokoliv věděl,dala ho k soudu.Je šance,že by ten soud vyhrál otec????

  Děkuji za odpověd

 • #23136 Reply

  Milan Zeman

  Výživné nelze přiznat, pokud je v rozporu s dobrými mravy. Pokud tedy otec u soudu prokáže výše uvedené skutečnosti, je šance, že soud vyhraje.

 • #23137 Reply

  Katerina Kacrová

  Alespon, že soudy berou ohled na morálku. Protože si myslím, že né všichni rodiče mají povinnost platit výživné. Taky mi nepřijde moc logické, když dítě konečně odejde z domu, kde mu neplatili školu a ani ho neživili, zařídí si slušný život a pak ho matka nahání proto, že má nárok na to aby ji ten potomek živil. Tyhle zákony by se měli zrušit nebo přinejmenším změnit.

 • #23138 Reply

  Jiří Hanák

  dobrý den, dcera má 21let, vyučila se a ted nastoupila na dvoulete maturitni denni studium. Jiz 3 roky zije sama v podnajmu a brigadne pravidelne pracuje take 3 roky, kam dochazi do zamestnani temer denne. Jeji pravidelny mesicni vydelek, cini cca 8000 – 10000,-kc. I tak, nadale pozaduje placeni vyzivneho. Ma na vyzivne stale narok, nebo ne?

 • #23139 Reply

  Karel Nohava

  Mám 19 letého syna a už nestuduje mám informace že pracuje, jak mám postupovat a jak zjistit do kdy mám platit výživné.

 • #23140 Reply

  Gabriela Štrynková

  Dobrý den,žiji s přítelem, který platí výživné na syna.Syn, ale přestal studovat, přednější mu jsou vyhulení kamarádi,skončil tedy na úřadu práce a vůbec se k otcovi nehlásí, akorát by bral peníze. V prosinci bude synovi 18let, jak v tomto případě postupovat s ukončením placení výživného.Děkuji

 • #23141 Reply

  Lucie Frýdová

  dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak to je. moje matka má plný invalidní důchod. otec pracuje. byt je otce, platí inkaso, dává mě a bráchovi peníze na obědy do školy, občas nám něco koupí, ale mámě na jídlo pro rodinu nepřispívá. nedává ji ani korunu, jídlo, prášek na praní, toaletní papír, prostě všechno co se kupuje platí ona. tak bych se chtěla zeptat, jestli je nějak možné toto řešit třeba i přes soud. když byl táta po hospitalizaci týden doma, máma se ho zeptala, jestli by ji nedal 1000Kč na jídlo, ale nedočkala se opět ani koruny, přestože on byl celý týden doma, doma obědval, večeřel… zajímalo by mě, jestli je to nějak právně postižitelné nebo ne. všichni se mámě akorát diví, že s tím nic nedělá

 • #23142 Reply

  Milan Zeman

  Vyživovací povinnost mají manželé navzájem. Soudně by byl nárok matky vynutitelný, neboť hmotná a kulturní úroveň obou manželů má být stejná. Při stanovení výše vyživovací povinnosti soud přihlédne i k péči o společnou domácnost.

 • #23143 Reply

  Lucie Frýdová

  Pokud tomu tedy dobře rozumím, když matka podá žádost k soudu, nepodává ji zbytečně a bude ji nějakým způsobem vyhověno?!

  Mohla bych Vás ještě poprosit o odpověď na mou druhou otázku viz http://www.pravnik.cz/forum/topic/7126/ohrozovani-vychovy-mladeze-.html ? Děkuji mockrát

 • #23144 Reply

  Milan Zeman

  Ano, rozumíte tomu dobře.

 • #23145 Reply

  irena frankova

  dobry den otec deti neplati jak ma vyzivne, vydelava dost a skoncily mu 2 dalsi vyzivovaci povinnosti, ma platit na nase 2 deti 1200 na kazdeho +1000 dluznou castku za urcite obdobi to ale neplati, deti si bere malokdy, na nic neprispiva, chtela bych radu ohledne exekuce, podala jsem navrh pred rokem a nic a dalsi otazka zda by slo zvyseni alimentu, klidne bych si vzala i pravnika pokud by byla cena unosna k me situaci, klidne i na email dekuji irena

 • #23146 Reply

  Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  jestliže je zaměstnán, lze nařídit exekuci na jeho mzdu tak, aby mu byla srážena jak částka za dlužné výživné tak i za běžné výživné. Ohledně zvýšení vyživovací povinnosti – jestliže se změnila situace na jeho straně (má vyšší příjmy) nebo na straně dětí (mají zvýšené výdaje), je možné podat návrh na zvýšení vyživovací povinnosti soudu. Pokud nemáte dostatek prostředků, můžete si nechat advokátem jen sepsat žalobní návrhy a nemusíte se nechat zastupovat u soudu.

 • #23147 Reply

  irena frankova

  dobry den dekuji za odpoved, ano pracuje vydelek ma 19 000 cca, detem se naklady za dva roky zvysily, chodi do krouzku a otec prestal platit obedy a vydaje spojene se skolou ktere platit ma jak je v rozsudku soudu, navic vznikli dalsi naklady kdy otec sam pred casem zadal upravu styku s detma a bere si je sporadicky jednou za 2 mesice, jen slibuje a nic neplni

  exekuci na plat jsem pred rokem prave podavala a doted s tim nic nedelaji, nic mi neprislo a pod.

  irena

 • #23148 Reply

  Alena Svobodová

  Dobrý den,mám dotaz na téma vyživovací povinnost dětí k rodičům.Když jeden z rodičů vlastně nikdy děti neživil(po dobu ,kdy děti byly doma a studovaly, rodič nepracoval a neměl žádný příjem-nechtělo se mu),je povinnost pak přispívat jemu na výživu,když kvůli neodpracovaným letům nemá nárok na starobní důchod?Z mého hlediska to odporuje dobrým mravům.

 • #23149 Reply

  Milan Zeman

  Zákon o rodině v §96 odst. 2 výslovně stanoví, že výživné nelze přiznat, bylo-li by to v rozporu s dobrými mravy. Toto posouzení provede v řízení soud.

 • #23150 Reply

  Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  v tom případě doporučuji dojít nebo zavolat na příslušný soud a jednoduše se zeptat, co se v té věci děje. Takový dotaz můžete zaslat soudu i písemně. Pokud by i přesto se nadále nic nedělo, můžete podat písemnou stížnost předsedovi daného soudu na nečinnost dané osoby, která má věc na starosti.

 • #23151 Reply

  Pavel

  Dobrý den,

  moje bývalá přítelkyně čeká dítě.Vím že u soudu, aby mi přidělili dítě asi nevyhraju.Budeme chtít řešit výživné domluvou.Jak mám prosím postupovat abych neudělal chybu? Chci pro svého prcka jen to nejlepší a chci, aby šly peníze jenom na něj.Je nějaká možnost, že budu malému nakupovat věci sám? Kolik by mi napočítal soud vyživného, když moje bývalá nikdy pořádně nepracovala a nemá na nic nárok a ještě k tomu je zadlužená.Nemůže mi soud dát tak vysoké výživné abych platil i na ní ? Můj plat je 16 – 18 tis. čistého…Vůbec si nevím rady co mám dělat.Chci svoje dítě výdat každý den, ale bojím se, kdyby došlo na soud budu ho moct vídat jednou za 14 dní.Bývalá mi tím vyhrožuje, protože jsem jí napsal, že s ním chci být pořád.A ještě prosím jaké jsou možnosti, že by prcka soud přidělil mě nebo alespoň ho vídat častěji.Děkuji

 • #23152 Reply

  Pavel

  omlouvám se za chyby

 • #23153 Reply

  Milan Zeman

  Výživné domluvou řešit můžete, ovšem aby šly peníze jen jemu stejně neohlídáte, protože výživné budete platit k rukám matky. Věci mu sám kupovat můžete kdykoliv. Žádné tabulky pro přesný výpočet výživného neexistují, každý případ posuzuje každý soud jinak. Na bývalou partnerku výživné platit nemusíte, tento institut platí pouze za určitých podmínek mezi bývalými manželi. Dítě budete vídat tak často, jak Vám bývalá partnerka dovolí, popřípadě tak často, jak určí soud. Možnost, že by soud dítě přidělil Vám existuje, protože mu evidentně můžete zajistit vyšší hmotné zabezpečení, ovšem i o tom rozhoduje každý soud jinak.

 • #23154 Reply

  irena frankova

  prosim vas, vy jste pravnik?jestli ano mel by jste vedet ze pokud byvala pritelkyne toho pana zazada o prispevek na neprovdanou matku na coz ma pravo pac bude na materske tak s tim pan nic neudela, ano zabezpeceni ma, ale to by pri diteti musel prestat chodit do prace tak jaky by to melo smysl, stejne tak bude s ditetem doma matka, pokud nefetuje, nechlasta tak samozrejme dite dostane, nekdy se uplne divim tem odpovedim, panovi bych poradila se s ni domluvit na nizsich alimentech s tim ze decku zaplatite co bude potrebovat, veci, do budoucna stravne ve skolce,skole, konicky, podilet se na vzdelani a zajmech, krouzcich jen tak muzete mit nizsi alimenty a cekat ze to bude neco platne pro dite. iris

 • #23155 Reply

  irena frankova

  v prvni rade pozor, v tehu cloumaji hormony, zkuste byt milejsi ochotnejsi urcite to bude jednodussi i pro vas s ni pak vychazet, doleji pisu jak si zkusit nechat nizsi alimenty, domluva ze budete prispivat na to a tamto, skolka, veci atd, je lepsi koukat do budoucnosti, pokud to budete brat uprimne tak asi takhle, pokud pani pujde jen a jen o penize tak se s ni nedomluvite nikdy, co ja bych za tohle vse dala pro sve starsi kluky……….preji hodne stesti iris

 • #23156 Reply

  Milan Zeman

  Příspěvek na neprovdanou matku se nějak dotýká dotazu, případně mé odpovědi? Prosím o vysvětlení, jak tuto informaci myslíte.

 • #23157 Reply

  irena frankova

  ano, pokud byvala pritelkyne zazada u soudu o prispevek na neprovdanou matku, tak ji budete platit vyzivne i na ni

 • #23158 Reply

  irena frankova

  v otazce pan pavel uvedl i placeni na byvalou pritelkyni, pokud si dotycna zazada tak bude platit i na ni, vy jste uvedl ze na ni prispivat nemusi coz je omyl, dale je i omyl ohledne hmotneho zabezpeceni, pokud on chce do svereni dite, tak by mel byt s ditetem doma, kde tedy to hmotne zabezpeceni je?sel by nejspise na materskou, v teto variante bych opravdu navrhovala to co tu pisi, domluvit se, pokud pani nema informace tak by mohl dohodou ziskat vice, ale vse na papire to je nejlepsi… se soudy mam velkou zkusenost iris

 • #23159 Reply

  Milan Zeman

  Ano, máte pravdu.

 • #23160 Reply

  Sofie Lidická

  Dobrý den

  V roce 2010 jsem otěhotněla,v té době jsem nebyla plnoletá. Ukončila jsem studium. Matka a otec žijí odděleně. Já žiju nyní s přítelem. Tento rok mám rodit,ale stále nejsem plnoletá. Nedostávám žádné soc. dávky apod. Jsem zaevidovaná na ÚP. Maji rodiče povinnost platit výživné do té doby než porodím,ikdyž nestuduji a nejsem plnoletá ?

  Děkuji za odpověď

 • #23161 Reply

  Milan Zeman

  Rodiče mají vyživovací povinnost, dokud nejste schopna se samostatně živit. Pokud máte výživné určené soudem, nemohou přestat platit bez rozhodnutí soudu, kterým by byli této povinnosti zbaveni. Pokud jej soudem určené nemáte, obraťte se s návrhem na soud.

 • #23162 Reply

  irena frankova

  pokud je mi znamo nemate na nejake vyzivovani pravo, jste vedena na up, coz znamena ze jste schopna prace, to ze ji nemate a jste tehu je vec druha, to je bohuzel nedoresene, mate pravo urcite zazadat si u socialky o nejake prispevky, zalezi kolik bere vas pritel

 • #23163 Reply

  irena frankova

  pane milane opet s vama nesouhlasim, slecna je vedena na UP coz znamena ze se uchazi o zamestnani, kdyz takhlee deti skonci nemaji uz pravo na vyzivnem, ja byla na UP od 16let, ale ne v jinem stavu , vicemene je to totez

 • #23164 Reply

  Milan Zeman

  Já mám tu zkušenost, že právě proto, že (ne můj) syn nemohl sehnat práci, bylo mu přiznáno výživné. Bylo to v regionu s vysokou nezaměstnaností a kluk se opravdu snažil. Stalo se to v loňském roce, holt každý soud rozhoduje jinak.

 • #23165 Reply

  irena frankova

  nebylo to ale treba kvuli tomu ze nemel zamestnani , mel najem ci jine poplatky ohledne bydleni a byl na to sam?to potom jo, v tu chvili by meli prispivat na obzivu oba rodice, tak jako deti maj moznost prispivat rodicum

 • #23166 Reply

  Sofie Lidická

  Jenže jsem těhotná a těhotnou málokde zaměstnají.A navíc nejsem plnoletá,takže práce se jen tak najít nedá.

 • #23167 Reply

  Sofie Lidická

  A pokuď mám dobré informace,tak na žádné soc. dávky nemám nárok.

 • #23168 Reply

  Sofie Lidická

  a když otec dostal 2-letou podmínku,za to,že neplatil výživné,dluží 30 000kč a ta podmínka mu končí letos v dubnu,měl exek. příkaz,jenže v bytě nic neměl,tak mu nic nevzali,jak matka dostane peníze z něho?

 • #23169 Reply

  irena frankova

  a byla jste se ptat na socialce?pobirate neco od uradu prace?

 • #23170 Reply

  irena frankova

  v tomhle mame podobny problem, me ex dluzi na alimetech 36tisic, na exekuci teprve cekam