Diskuze ke článku ‚Zadržovací právo‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Zadržovací právo‘

Zvolené téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Barbora Kuntová a poslední změna je stará 8 let, 3 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #23582 Reply

  Petr Sklenar

  Dobry den, jsem pronajimatel bytu v OV. Moji posledni najemci mi nezaplatili najemne za tri mesice. Sepsali jsme tedy dohodu o ukonceni najmu, ve ktere stoji, ze v den predani bytu zaplati vsechny sve zavazky a byt vyklidi. V den predani zavazky neuhradili a tak jsem jim zadrzel movite veci a pozadal soud o jejich sepsani. Zajimalo by mne, co bude nasledovat po sepsani zadrzenych veci soudnim poverencem a jak mohu se zadrzenymi vecmi nakladat. Dekuji

 • #23584 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, věci sice zadržovat můžete, ovšem musíte se o ně řádně starat a nemáte žádné oprávnění s věcmi disponovat. Nemůžete je tedy svévolně prodat a uspokojit své pohledávky. Za tím účelem musíte podat žalobu o zaplacení, pak návrh na výkon rozhodnutí. Pak teprve může exekutor věci zpeněžit a Vy jako retenční věřitel budete vyplacen jako první před případnými dalšími dlužníky. A to je cesta poněkud zdlouhavá.

 • #23585 Reply

  Adam Slezák

  Chtěl jsem se zeptat, jestli ten, který má zadrženou věc, s ní musí zacházet stejně jako je tomu při zástavním právu, tedy že ji nesmí užívat. v naší "Bibli" (občanské právo hmotné 1, Knappová, Švestka, Dvořák a kol, 4.vydání) se píše, že ji užívat může, příp. ji nechat k užívání jinému. Děkuji

 • #23586 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  a v "mojí bibli" (Občanský zákoník I., C.H.Beck, 1. vydání 2008) se zase na str. 1042 uvádí, že ohledně tohoto tvrzení panuje nejednoznačný názor. Autoři to odůvodňují analogií k zástavnímu právu, kde je oprávnění zást. věřitele věc užívat vázáno na souhlas zástavce.

 • #23587 Reply

  zuzana kubelová

  Rozešla jsem se s přitelem a on už 2měsice nema kde dat sve věci a tak je ma pořad u mě.Ale řekl mi že ja mu branil a jeho věci si vzit a když jsem mu řekla at si je vezme tak řek že až za 3tydny.Byl ale u pravnika a řekl mu že jeho věci zadržuju ve svem bytě mam mu tedy jeho věci vystěhovat i přesto že je zatim nema kde dat?

 • #23588 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, a kam by jste je chtěla vystěhovat? Na ulici je dát nemůžete. Ledaže by jste je převezla někam do úschovy a oznámila ex-příteli, kde si je má vyzvednout. Ale za takovou úschovu budete muset zaplatit.

 • #23589 Reply

  Jan Bedřich

  Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné uplatnit zadržovací právo i na účetní dokumentaci. Konkrétně se jedná o účetní firmu, které její klient dlouhodobě neplatí. Přemýšlíme o zadržení dokumentace do uhrazení splatných faktur, ale neradi bychom se vystavovali riziku odpovědnosti za případné škody. Vyhneme se tomu včasným oznámením důvodů zadržení věci dlužníkovi? Děkuji moc za odpověď.

 • #23590 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, mělo by to být možné. Zadržení (§175 a násl. občanského zákoníku) se vztahuje na movité věci, kam lze zařadit i účetní podklady. Dlužníka s tím samozřejmě musíte seznámit a vyrozumět ho o zadržení věci a jeho důvodech.

 • #23591 Reply

  Jana Šimůnková

  Dobrý den,

  i nám se stal tento případ, ale už jsme v další fázi, protože nás kontaktoval právník protistrany a oznámil nám, že na základě nálezu ústavního soudu nelze zadržovat právě účetnictví, protože se jedná o věc, která přímo souvisí s plněním dlužníka vůči státu. Takové věci prý zadržet nelze. Ještě k tomu dodal, že účetnictví nelze zpeněžit, takže jej nelze využít k umoření dluhu, tzn. neplní funkci uhrazovací, ale plní pouze funkci zajišťovací. V takovém případě prý nelze zadržovací právo využít. V současné době je tedy podle něj naplněna skutková podstata trestného činu.

  Vzhledem k tomu, že v občanském zákoníku jsme nenašli nic, co by tyto jeho výroky potvrzovalo, považujeme to jen za jakýsi projev zastrašování. I přes to by nás velmi zajímal Váš názor. Děkujeme za odpověď a s pozdravem – Jana Šimůnková

 • #23592 Reply

  Michaela Šebková

  Můj manžel je zaměstnán ve firmě,která mu dluží už několik měsíců mzdu.Stále věřil,že dalšími zakázky firma získá zase peníze a dlužné čásky mu pak doplatí. Firma má ale stále finanční problémy a vydělanými penězi,umořuje jen své nejnutnější závazky,které má a na plat mého muže peníze už nezbývají.Dosud ale na firmu nebyl vyhlášen úpadek či konkurz.Manžel by chtěl ale své nevyplacené mzdy za dobře odvedenou a vždy loajální práci nějak získat.Teď se už rozhodl pro okamžité zrušení pracovního poměru.Ve svém uživání má ale ještě dva firemní počítače a služební vůz.Ten je na leasingovou smlouvu.Vše mu bylo poskytnuto k jeho práci,kterou vykonával z titulu obchodního ředitele. Žádnou z těchto věcí ale nemá uvedenou v pracovní smlouvě ani k nim nepodepisoval předávací protokol. Může na tyto věci využít zadržovací právo a dožadovat se tak svých nevyplacených platů?Jak správně postupovat,aby to nebylo vnímano jako krádež? A jak je to z autem,který je na leasing,a i za ten firma už dluží? Díky

 • #23593 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, auto na leasing není firmy, ale leasingové společnosti. Takže té auto zadržovat nemůžete, protože není dlužníkem manžela, to by nemělo účinek. Pokud jde o PC, pak ty by sice při splnění zákonných předpokladů (§175 a násl. občanského zákoníku) mohli být předmětem zadržení, ale je otázka, jestli mají dostatečnou hodnotu.

  V každém případě by však měl manžel neprodleně podat žalobu o zaplacení dlužné mzdy, aby měl v ruce rozsudek a mohl se peněz domáhat třeba i exekučně.

 • #23594 Reply

  Veronika Špačková

  Dobrý den, mám určitý problém s kterým si nevím rady.Jeden můj známý je automechanik a opravil auto, ale jeho majitel nesplatil dlužnou částku a tak si daný předmět nechal v zdržení.Majitele automobilu vyrozuměl, aby zaplatil danou částku. Majitel se ozývá, slibuje úhradu a odvoz auta ale již rok tak neučinil. Zadržovateli tak způsobuje problémy s uskladněním auta a nezaplacením dlužné částky. Je možné v tomto případě daný předmět prodat na součastky a zpeněžit ho? Dlužnou částku si ponechat a zůstatek se musí vratit zpět a nebo má na ní nárok zadržovatel? Není mi jasné zda je vůbec možné tento zadržený předmět zpeněžit.Prosím o odpověď na můj e-mail.Předem děkuji.Špačková

 • #23595 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle řeší občanský zákoník v §656:

  1) Objednatel je povinen vyzvednout si věc nejpozději do jednoho měsíce od uplynutí doby, kdy oprava nebo úprava měla být provedena, a byla-li provedena později, do jednoho měsíce od vyrozumění o jejím provedení. Neučiní-li tak, je povinen zaplatit poplatek za uskladnění.

  2) Nevyzvedne-li si objednatel věc ve lhůtě šesti měsíců ode dne, kdy byl povinen ji vyzvednout, má zhotovitel právo věc prodat. Je-li zhotoviteli známa adresa objednatele a jde-li o věc větší hodnoty, je zhotovitel povinen o zamýšleném prodeji objednatele předem vyrozumět a poskytnout mu přiměřenou dodatečnou lhůtu k vyzvednutí věci.

  3) Dojde-li k prodeji nevyzvednuté věci, vyplatí zhotovitel objednateli výtěžek prodeje po odečtení ceny opravy nebo úpravy, poplatku za uskladnění a nákladů prodeje. Právo na výtěžek prodeje musí objednatel uplatnit u zhotovitele.

  Jinak poradna je veřejná, odpovědi na e-mail nezasíláme.

 • #23596 Reply

  Jana Čížková

  Dobrý večer,

  aby Vám popsala situaci před 4 měsíci jsem se po 4 letch rozešla s přítelem.Zapoměla jsem u něho nějaké věci a požadovala po něm aby mi je navrátil poštou na moji adresu.Odmítl a dále se mi vysmívá že mi nic nevrátí že na něho nic nemám.Prosím o radu jak mám od něho své věci získat.

  Děkuji předem za odpověď Jana Čížková

 • #23597 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  doporučuji ho osobně navštívit a věci požadovat na místě. Pokud nevyhoví, podejte na něho žalobu soudu pro vydání věcí. Při té osobní návštěvě jej upozorněte na řešení věci soudní cestou, pokud Vám nevyhoví.

 • #23598 Reply

  Michal Falat

  Dobry den, prosim o radu.

  Mel jsem pronajate prodejni prostory. Byl v prodleni s najemnym. Schodou okolnosti jsem se i stehoval a v danem meste i ukoncil provozovnu. Majitel nemovitosti mi nejprve umoznil po ustni dohode nastehovat vsechny veci (zbozi, material, vybaveni …) do jedne mistnosti v pronajatych prostorach protoze jem nebyl schopen vse odvezt najednou. Po kratke dobe mi ale neumoznil pristup do techto prostor s oduvodnenim zadrzovaciho prava, dokud neuhradim zbyle dluzne najemne. Protoze moje zivotni a financni situace je velice slozita – trva zadrzeni veci jiz temer 4roky. Letos jsem dostal POPRVE pisemnou výzvu k vyklizeni skladu do konkr.terminu a taktez výzvu k uhrade "ušlého zisku" za nemoznost tyto prostory znovu pronajmout. Vyhrozuje ze veci prodá ve veřejné aukci a vznilky výnos pouzije na uhradu "jeho škody"

  Jak mam postupovat? Jsem jiz 2roky zamestnan a je na mne uvalena exekuce z FU, je mi strhavána mzda do zivotniho minima.

  Predem dekuji.

 • #23599 Reply

  David Svatoš

  Dobrý den , mám měl bych na Vás takový dotaz : Hruba před měsícem jsem odevzdával auto do autolakovny stím ,že oprava bude trvat 14dní a cena bude 14tis. kč .. Zhruba po měsíci ,kdy mě dotyčná lakovna kontaktovala ,že vůz je připraven k převzetí , tak jsem si pro něj jel a na míste mi bylo řečeno ,že cena už neni 14tis. kč ,ale 20tis.kč .. (jednalo se o ústní dohodu a nebyl vytvořen ani předávací protokol při převzetí do autolakvny) ..Takže jsem odmítl pohledávku v hodnotě 20tis. zaplatit protože jsem nebyl vyrozuměn v průběhu opravy o navýšení ceny .. Zavolal jsem policii a ta mi odmítla automobil vydat s tím ,že pán uplatni zástavní pravo a ,že mám zaplatit těch 20tis. a pak se s ním mám soudit .. Jěště bych chtel podotknout ,že nejsem majitelem vozidla a pán zadržuje na uplatnění své pohledávky vůči mě věc ,která neni v mém vlastnictví ..

  Poradí mi prosím jak mám postupovat ? děkuji

 • #23600 Reply

  Barbora Kuntová

  Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně smlouvy o ustájení koně. Je možné do smlouvy zahrnout klauzuli o tom, že majitel souhlasí s prodejem koně, pokud dosáhne dlužná částka za ustájení určité sumy (např. kupní hodnota zvířete)??? V koňských diskusích před tímto varují, že jde o nezákonnou formulaci, ale nikde jsem nenašla zmínku o tom, že by to tak opravdu bylo. Pouze zmínky o možném prodeji po souhlasu majitele ( ale ten by mohl (nebo nemohl?) být právě v té klauzuli). Předem děkuji za Váš čas a osvětlení situace Bára Kuntová

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Zadržovací právo‘
Informace o uživateli: