Diskuze ke článku ‚Zvýšení mzdy v některých zvláštních situacích‘

Forum Fóra Diskuze ke článkům Diskuze ke článku ‚Zvýšení mzdy v některých zvláštních situacích‘

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Týna Heinzlová a poslední změna je stará 5 let, 8 měsíců.

• Autor

marie

Prosím o radu.Pracuji ve školství – vychovatelka.Pracuji na poloviční úvazek, mám častečný inv. důchod.Prac.úvazek mám na 18 hod. týdně, který splnuji a mám na tento úvazek prac. smlouvu.Plný úvazek je 29 hod. Od 1. 1.2008, ale říkají, že mě chybí hodiny do plného úvazku? Příklad. máme ve škole volno třeba ted o Velikonocích, kolegyně s plným úvazkem si mohou nasuplované hodiny vybrat na toto volno a mě se napíše dovolená.Jedna kolegyně, která má plný úvazek byla v týdnu u lékaře cca. 3 hod. a té se propustka uznala a já byla také tak. Potvrzenou propustku jsem odevzdala a bylo mě řečeno, že mě budou ještě brát půl dne dovolené. Když jsem se zeptala, že ona má plný úvazek a já poloviční jak je toto možné, tak nedovedou odpovědět, jen že takto rozhodl p. ředitel.Mě to ale přijde postavené na hlavu, ale nevím kam se obrátit.A zjistit jak jsou postaveny úvazky vychovatelek a finančně hodnoceny. Co je přímá na nepřímá práce a dětmi a jak se fin. hodnotí.Děkuji

• #23680 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, školství a úprava pracovních poměrů v něm je specifická. Podle zákona 563/2004 Sb., je pedagogickým pracovníkem ten, kdo koná přímou vyučovací, přímou výchovnou, přímou speciálně pedagogickou nebo přímou pedagogicko-psychologickou činnost přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zvláštního právního předpisu, to je "přímá pedagogická činnost", a vykonává ji i vychovatelka. Vše ostatní je činnost nepřímá. Konkrétní podrobnosti si vyžádejte na školském odboru u zřizovatele vašeho školského zařízení. Tam by Vás měli informovat i o tom, jak je nastaven systém odměňování.

• #23681 Reply

Josef Kvita

Dobrý den, Chtěl by se zeptat, když mam dohodu o provedení prace. A rozdavam propagačni materiály. Když letaky rozdávám v soboru a neděli mam právo na připlatyk? Protože mi můj zaměstnavatel tvrdí, že to není zaměstnani na hlavní pracovní poměr tak na to nemám právo. Má můj zaměstnavatel pravdu?

J. Kvita

• #23682 Reply

Oldřich Topka

Dobrý den, má právdu. Podle dohody máte nárok jen na sjednanou odměnu. Na to, aby jste měl nárok na tyto příplatky, by Vám je musel zaměstnavatel výslovně přiznat v dohodě, což nejspíš neučinil.

• #23683 Reply

Alena Svobodová

Dobrý den,manžel odpracoval celou směnu 5.7,tudíž v sobotu a ve státní svátek.Příplatek nedostal vůbec žádný,prý proto,že to nebyl normální všední den,ale víkend.Je to možné? Nedostal ani příplatek za práci o víkendu,má vůbec na něco nárok.Je to malá firma,zaměstnance mají jen 3,ostatní lidi pracují na ŽL.DĚKUJI ZA RADU.

• #23684 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na příplatek má. Dokonce dochází k souběhu příplatků, takže by měl dostat příplatek za práci o víkendu a za práci v den státního svátku, kdy pracoval, by měl dostat náhradní (placené) volno nebo příplatek ve výši průměrného výdělku, pokud se na tom dohodnou. Pokud nebude zaměstnavatel tohle respektovat, lze podat podnět na inspektorát práce a splnění povinnosti zaměstnavatele může vymáhat soudně.

• #23685 Reply

M. I.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká výše náhrady mzdy mi náleží za prostoj způsobený zaměstnavatelem, přesně když nemá zakázky takže výroba stojí (jedná se o volno na celý den).

• #23686 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, náhrada mzdy za "prostoje" činí 100%. Výjimkou jsou případy podle §209 ZP, kdy by byla po dohodě s odborovou organizací nebo na základě rozhodnutí úřadu práce stanovena nižší náhrada (minimální hranice je 60%).

• #23687 Reply

ivana marešová

Dobrý večer,pracuji v soukromé firmě a momentálně není dost práce,byla jsem nucena dobrat všechnu dovolenou a nyní máme být 14 dní doma.Zajímalo by mě ,jak bude těchto 14 dní placeno,jestli mám nějaký nárok na procenta z platu.Děkuji

• #23688 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud není odbyt a zaměstnavatel lidem nepřiděluje práci, pak jim musí platit náhradu mzdy ve výši 100%. Výjimka nastává pouze tehdy, pokud se s odbory vyjedná dohoda o tom, že odbytové prostoje budou hrazeny nižší částkou, nejméně však 60%. Tam, kde nejsou odbory, se může zaměstnavatel obrátit na úřad práce, aby rozhodl, že náhrada mzdy bude nižší (zase však pouze nejméně 60%). Pokud taková dohoda nebo rozhodnutí není, musí platit 100% (viz §209 ZP).

• #23689 Reply

Petr Viskot

Vazeni! Mam nasledujici problem: Pracoval jsem v zahranici jako sefmonter jedne ceske firmy. Zjistil jsem, ze mi nebyly proplaceny zadne prescasy (ani soboty a nedele). Ve smlouve stoji, ze 50 prescasovych hodin je soucasti zakladni mzdy, "ostatni prescasy budou reseny formou priplatku, nebo poskytnutim nahradniho volna". Domnivam se, ze v tomto pripade je jasne, ze nejdrive mel byt poskytnut PRIPLATEK a potom az NAHRADNI VOLNO. Za leden jsem mel 120 prescasovych hodin, nevidel jsem za ne vsak ani korunu (prace v soboty a nedele take). U firmy jsem jiz skoncil – k 30.1.2009, dosud – 3.3.2009 vsak cekam na vyplatu diet za leden. Jak mam postupovat, zadrzuje – li byvaly zamestnavatel moje diety? Kam se obratit? Mam sanci uspet, napadnu-li pracovni smlouvu (pasaz o prescasech) soudne? Diky za odpoved, Petr

• #23690 Reply

Vladimír Seidler

Dobrý den. Mám nepravidelnou pracovní dobu, tzv. konto pracovní doby 37,5 hod týdně. Dne 28. 9. byl státní svátek, já jsem odpracoval směnu v délce 8,5 hod. Zaměstnavatel mi zaplatil pouze příplatek za svátek s odůvodněním, že ve zbytku týdne by mi chyběly hodiny do konta pracovní doby.Ve zbytku pracovního týdne jsem odpracoval 30 hodin. Má zaměstnavatel pravdu, když mi nezaplatil za odpracovanou dobu a za přesčas?

• #23691 Reply

Týna Heinzlová

Dobrý den.

Prosím vás mám takový dotaz,v prosinci minulého roku mě připadl na pracovní den Státní Svátek(26.12.).Můj zaměstnavatel tvrdí ,že když jsem v měsíci nesplnila odpracovat 176hodin ale jen 170hodin , tak na proplácení tohoto dne nemám nárok.Je to pravda?Předem děkuji Kristýna

Odpověď na téma: Diskuze ke článku ‚Zvýšení mzdy v některých zvláštních situacích‘
Informace o uživateli: