Dluh z dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dluh z dědictví

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Dušan Novický a poslední změna je stará 8 let, 9 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #72151 Reply

    Ivana Hollyová

    Dobrý den. Můj manžel zemřel před pěti lety, ale za svého života sepsal smlouvu, kde bylo padělán můj podpis.

    Nyní jsem v soudním řízení, které se schyluje ke kladnému vyřízení sporu.

    Je zde problém, že firma, se kterou smlouvu podepsal je v exekučním řízení. Bylo mi řečeno, že pokud nedostanu nádhradné za soudní výdaje, je možno se obrátit na sociální úřad, který to zaplatí. Jsem totiž v invslidním důchodu a pobírám dávky od sociálního úřadu, tudíž nejsem schopna pokrýt veškeré soudní výdaje s tím spojené. Odepište mi prosím na můj e-mail…

    Shathan@seznam.cz

    Děkuji za odpověď

  • #72153 Reply

    Iveta

    Dobrý den, můžete mi sdělit, zda se dědí po smrti rodičů všechny dluhy?A jakou formou se splácí, pokud rodič za života něměl žádný majetek, pouze invalidní důchod?Nemám namysli např. dluhy u bank, nýbrž dluh, který se týká vyplacení odškodného mým otcem blízkým příbuzným za smrt družky, kde tak bylo soudně rozhodnuto.Musím jako dědic doplatit zbytek dluhu, pokud můj otec nic nezanechal, jen část invalidního důchodu? Já vlastním rodinný dům, může mi hrozit exekuce, abych dluh doplatila?Děkuji.

  • #72154 Reply

    Karel Dlouhý

    §470

    (1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.

    (2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.

    §471

    (1) Je-li dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům.

    (2) Nedojde-li k dohodě mezi dědici a věřiteli, řídí se povinnost dědiců plnit tyto dluhy ustanoveními občanského soudního řádu o likvidaci dědictví. Dědici přitom neodpovídají věřitelům, kteří své pohledávky neoznámili přesto, že je k tomu soud na návrh dědiců vyzvalo, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů cena jimi nabytého dědictví vyčerpána.

  • #72155 Reply

    Dušan Novický

    Dobrý den

    Je mi 38 let . Minulý rok umřel můj biologický otec,kterého jsem naposledy viděl asi před 30 lety a vlastně ho vůbec neznám. Přišel mi dopis z notářského úřadu Prešov SR abych do 30 dnů doložil doklady dokazující,že otec byl mým otcem .Poradíte mi prosím zda je mou povinností tyto údaje zdělovat.?

    Děkuji Dušan Novický

  • #72156 Reply

    Karel Dlouhý

    To, že ho neznáte, není podstatné – jste dědicem ze zákona.

    V dědickém řízení notář musí zjistit a ověřit okruh dědiců, a to tedy dělá tímto způsobem.

    Samozřejmě můžete dědictví odmítnout.

  • #72157 Reply

    Dušan Novický

    Dobrý den

    Jak je dědictví možné odmítnout .Prosím o podrobnější vysvětlení.

    Děkuji Dušan

  • #72158 Reply

    Dušan Novický

    Dobrý den přeji.

    Můžete mi prosím napsat jaký je přibližný postup u dědictví z jiné země ,třeba Slove.Rep .

    Od předvolání k notáři k projednání dědictví až po ukončení celého řízení.Prý jsme 3 sourozenci,jen já platný ze zákona-co to znamená.

    Děkuji mnohokrát za stručnou odpověď

    Dušan

Odpověď na téma: Dluh z dědictví
Informace o uživateli: