dluhy rodičů

Forum Fóra Občanské právo Různé dluhy rodičů

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářské Služby a poslední změna je stará 3 roky, 10 měsíců.

• Autor

katka filipová

Dobrý den, byla bych moc ráda, kdyby jste mi mohli zodpovědět pár otázek. Za odpovědi předem děkuji.

Rodiče se během podnikání dostali do fin. potíží. Dluží peníze a snaží se je postupně splácet. Zodpovědnosti se nevyhýbají. O dům přišli při exekuci ale díky hypotéce měli možnost od nového majitele dům znova odkoupit. JEště budou splácet 5 let.Mamka poslední dobou hodně marodí a já se začínám obávat,jestli zvládnou splácet hypotéku a ostatní dluhy. I když to možná zní sobecky, ale ten strach mám i o svojí rodinu. Jsem vdaná a mám dvě děti. Chtěli by jsme s manželem na jaře začít stavět (budeme prodávat nemovitost a peníze použijeme na stavbu).

Teď ten dotaz – v případě, že by rodiče neplnili svoje závazky (splácení hypotéky a dluhů) můžou chtít lidi a banka, kterým rodiče dluží peníze po mě?

A ještě jedna (pro mě dost těžká otázka) – když by zemřeli přecházejí dluhy na mě (mojí rodinu)?

Jak se v tomto případě pokračuje?

Moc děkuji za objasnění mých otázek.

• #35445 Reply

Tez Ka

Dobrý den,

pokud Vaši rodiče nebudou dluh splácet, nemají exekutoři právo po Vás cokoli vymáhat.Pokud by Vaše rodiče zemřeli a Vy jste byla jediným dědicem, pak máte právo dědictví odmítnou, bude li předlužené. V případě že byste dědiství přijala, odpovídáte za závazky pouze do výše nabytého dědictví.

• #35446 Reply

katka filipová

moc děkuji za tak rychlou odpověď. Tak nějak jsem si to myslela, že to bude, ale jistá jsem si nebyla.

JEště jednou děkuji

• #35447 Reply

Anonym

Dobrý den,měl bych dotaz ohledně dluhů.

Můj otec,je podnikatel a dostává se v polední době do dluhů a už je nestíhá splácet.

Jsem taky podnikatel a žijem v jedný domácnosti,chtěl bych se optat,zda jeho dluhy mohou vymáhat po mě.Děkuji.

• #35448 Reply

Helen Meckur

dobrý den,

ráda bych se podělila o jedno řešení,kterého se nám dostalo,proč to neposlat dále?Helen

• #35449 Reply

Notářské Služby

Na Váš majetek exekutor nemůže. Věci ve společné domácnosti ovšem může považovat za věci dlužníka, pokud neprokážete, že jsou Vaše. Lepší pozici získáte, pokud si necháte od notáře sepsat notářský zápis, kde vymezíte, který majetek v domácnosti je výhradně Váš.

http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2012/12/spolubydlici-osoba-celi-exekuci.html

• #35450 Reply

Jiří Rak

Musím reagovat na tento příspěvěk, který není pravdivý. pokud si u notáře necháte sepsat soupis majetku, tak ten nemá žádný význam, protože notář sotva může objektivně posoudit, čí je ta či ona movitá věc. Takže k tomu exekutor zásadně nepřihlíží.Nejlepší je si připravit účty od těch movitých věcí,popř. si sehnat svědectví třetích osob, že ta movitá věc je ve vašem vlastnictví.

• #35451 Reply

Notářské Služby

Přesněji řečeno nejde o soupis majetku. Notář neposuzuje, čí je který majetek. Notář osvědčí prohlášení a sepíše o tom notářský zápis. Notářský zápis je veřejnou listinou a exekutor musí vycházet ze skutečností v něm uvedených, ledaže by prokázal jejich nepravdivost. Důkazní břemeno je tedy na něm. Řeší se tak situace, kdy již nemáme účtenky, faktury či jiné doklady o nabytí ani nemůžeme použít svědeckou výpověď třetí osoby.

• #35452 Reply

Your Europe

Pro více informací ohledně podnikaní v EU, můžete navštívit i stránku http://europa.eu/youreurope/business/index_cs.htm

• #35453 Reply

Notářské Služby

Zodpovědnost vůči věřitelům mají pouze rodiče. V případě dědictví zdědíte majetek i dluhy. Podle současné právní úpravy odpovídáte za dluhy jen do výše hodnoty nabytého dědictví. Nový občanský zákoník posiluje pozici věřitelů tím, že ukládá dědicům povinnost uhradit dluhy v plném rozsahu. Dědic musí uhradit zůstavitelovy dluhy i nad rozsah nabytého dědictví, případně ze svého výlučného majetku. Je mu však zákonem poskytnuta ochrana spočívající v možnosti ohraničení rozsahu povinnosti k úhradě zůstavitelových dluhů prostřednictvím soupisu pozůstalosti. Samozřejmě je tu i možnost dědictví odmítnout. Podrobně je to popsáno na stránkách notářské poradny:

http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/02/odmitnuti-dedictvi.html

Odpověď na téma: dluhy rodičů
Informace o uživateli: