dlužník

Forum Fóra Obchodní právo Různé dlužník

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan Zeman a poslední změna je stará 8 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #37057 Reply

  Markéta Hnídková

  Dobrý den, mám následující problém. Máme malé truhlářství a v listopadu 08 jsme vyfakturovali nejmenované firmě téměř půl milionu Kč. Dodnes nám firma uhradila 65 tis, jinak nic. My jsmemuseli zaplatit DPH cca 80 tis. Kč. Pokusili jsme se o navrhnutí splátkového kalendáře, najali jsme si inkasní společnost a vše bez výsledku. Neznalí věci (to je naše chyba) nemáme žádné předávací protokoly. Pouze objednávky doručené mailem, faktury, potvrzení částečné úhrady z jejich strany, podací lístky dokladující vedení korespondence, svědky, kteří mohou spolupráci dosvědčit. Máme nějakou šanci uspět při případném soudním sporu? Díky za odpověď a hezký den. Markéta

 • #37059 Reply

  Pavel Zeman

  Dobry den,

  chci svemu znamemu pujcit vetsi sumu penez, a to zcela soukrome bez jakychkoliv uroku. Chtel bych vsak po nem nejake potvrzeni o pujceni a o charakteru splaceni. Muzete mi prosim poradit, co by dane potvrzeni melo obsahovat za udaje aby bylo po pravni strane v poradku? Je mozne, napriklad v pripade jeho smrti nebo neochoty splatit penize, vymahat tyto penize soudne jen na zaklade tohoto potvrzeni? Dekuji velice za odpoved. Zeman

 • #37060 Reply

  Milan Zeman

  Situaci lze řešit dvěma způsoby: smlouvou o půjčce nebo uznáním dluhu. Ve smlouvě o půjčce je nutné náležitě označit obě strany, postačí jméno, adresa a rodné číslo. Dále je třeba uvést co je předmětem smlouvy (částku je lépe rozepsat slovy) a dobu po které bude částka vrácena. Lze dohodnout i splacení ve splátkách. V uznání dluhu postačí uvést obě strany, přičemž dluh je třeba konkretizovat (důvod vzniku, výše…) a dále text musí obsahovat výslovné uznání. Obě cesty jsou právně vymahatelné.

  Lze také vystavit směnku tento způsob je však komplikovanější, u soudu ovšem nejsnáze vymahatelný.

 • #37061 Reply

  Milan Zeman

  Vámi uvedené důkazy by měly soudu stačit, aby rozhodl ve Váš prospěch, záleží na posouzení důkazů soudem. Doporučuji nechat se zastoupit advokátem, který žalobu sepíše.

Odpověď na téma: dlužník
Informace o uživateli: