Dodatek k pracovní smlově

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Dodatek k pracovní smlově

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petra Růžičková a poslední změna je stará 8 let.

  • Autor
    Příspěvky
  • #54699 Reply

    Vašek Adler

    Dělám u firmy S.R.O.(zaměstnává cca 100lidí).Všichni jsme dostali pracovní smlouvu na dobu určitou 6měsíců se zkušební dobou 3měsíce.Dále dostáváme dodatek k pracovní smlouvě…pracovní poměr uzavřený do***se prodlužuje do (dalších 6měsíců).Většinou tam jsme všichni déle, než 2roky.Šéf prohlásil, že nikomu smlouvu na neurčito nedá,z důvodu – motivace k práci.Zajímalo by mě,jestli jedná protiprávně,či využívá mezery v zákoně.Může si dovolit dávat ,dodatky, libovolně dlouho?Předem díky za odpověď.Vašek

  • #54701 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, v tomhle případě žádná mezera v zákoně není. Po 2 letech určitého poměru u stejného zaměstnavatele jsou jen dva způsoby (§39 zákoníku práce). Buď uzavřít smlouvu na neurčito anebo neuzavírat žádnou a u takto nesolidní firmy (nebo osoby) v práci nepokračovat. Zaměstnavatel porušuje zákoník práce a můžete na něj podat podnět na Oblastní inspektorát práce. Jeho prohlášení o "motivaci" je naprostý nesmysl, jedná protiprávně a dodatek je neplatný.

  • #54702 Reply

    Vašek Adler

    Dobrý den,děkuji za odpověď. Podal jsem na inspektorát práce podnět na prošetření výše uvedené záležitosti. Věc samozřejmě prošetří a budou požadovat nápravu. Dozvěděl jsem se na inspektorátu, že zaměstnavatel porušuje zákon jen částečně. Jedná se o to, že většina 80% zaměstnanců podepsala pracovní smlouvy před rokem 2004, kdy začal zákon platit. A zákon se vztahuje jen na pracovní smlouvy uzavřené po začátku jeho platnosti. Tak jsem zvědav, jak s námi (20%) zaměstnavatel naloží po kontrole z inspektorátu. Dám vědět

  • #54703 Reply

    Petra Růžičková

    Dobrý den,

    jsem samoživitelka s 12 letým synem. Zaměstnavatel mě chce z důvodu reorganizace přeřadit na jinou práci, které je na jiném místě výkonu práce. Práce má jinak rozvrženou pracovní dobu. Nyní jsem pracovala od 7 do 17.hodin, teď bych měla pracovat od 11. do 23. hodin.

    Nová práce je lépe finančně ohodnocena, musí mi zvýšit mzdu nebo má právo převést mě na jinou práci za stejnou mzdu? Když nebudu souhlasit může mi dát výpověď?

    Děkuji.

    Petra Růžičková

Odpověď na téma: Dodatek k pracovní smlově
Informace o uživateli: