Doprovod družky v těhotenství

Forum Fóra Rodinné právo Děti Doprovod družky v těhotenství

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Kateřina Horáková a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

• Autor

Libor

Čekáme s družkou dítě a ona je na rizikovém těhotenství.Mám nárok na náhradu mzdy při doprovodu do zdravotnického zařízení/odvoz do vzdáleného města/.Jde hlavně o to,že se společně podílíme na všech výdajích,ale nebydlíme spolu.Pracuji daleko od bydliště družky a zde mám i byt.Dočetl jsem se protichůdné právní názory na definici společné domácnosti.V jedné poradně mi odpověděli,že není přímo nutné společné bydlení,ale hlavně společné hospodaření.Tedy pokud se nejedná o nějaké majetkové věci.I přímo ve výkladech zákona např.ttp://www.sagit.cz/pages/lexikonheslatxt.asp?cd=151&typ=r&refresh=yes&levelid=oc_444.htm

se to píše.Ovšem zase někde to vykládájí jako nutnost mít společné bydliště.Tak prosím o další právní názor.

• #28829 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

nařízení vlády č. 590/2006 Sb. stanoví v bodu 6. přílohy, že pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu

a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět,

b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

Tedy, neřeší se společná domácnost (i když jsem přesvědčena, že ji máte) ale pojem druh-družka. V tomto případě jsem toho názoru, že Vám náhrada mzdy jednoznačně přísluší.

Skutečnost, jestli kvůli práci bydlíte (zřejmě jen přes týden) jinde, nemůže mít na tyto skutečnosti vliv.

• #28830 Reply

Kateřina Horáková

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, ohledně mé nepříznivé aktuální situace. Končím osmý měsíc těhotenství. Asi před měsícem mi umřel přítel (druh), se kterým jsem sedm let bydlela ve společné domácnosti a byla s ním zasnoubená. Před pohřbem jsme stihli odebrat vzorky DNA. Bude po porodu dítě mít v rodném listě napsané jméno otce, ikdyž nemám jeho písemný souhlas? A další dotaz. Přítel má z předchozího manželství už jedno dítě. Jak pokračovat a kdy, ve věcech dědictví, příspěvků? Mám já nebo mé ještě nenarozené dítě nárok na dědictví, přídavky …… ?? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Katka

Odpověď na téma: Doprovod družky v těhotenství
Informace o uživateli: