dotaz-dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví dotaz-dědictví

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Iva Matějková a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

jana

dobrý den,

můj otec se svojí druhou manželkou(není mou matkou)je vlastníkem bytu.chci se zeptat,pokud mi otec odkáže tento byt a jeho manželka s tím nebude souhlasit,mám nárok na tento byt,nebo na jejo polovičku, nebo musí souhlasit oba.pokud by nadále nesouhlasila jak mám dále postupovat?Z manželčiny strany zřejmě nejsou žádní příbuzní.Děkuji

• #70639 Reply

Vladimíra Takácsová

Dobrý den!Potřebuji radu!V září 2007 zemřel můj bývalý manžel.Mám s ním 2 dcery a mám je v péči.Vypravitel pohřbu byla jeho matka.Nemá žádný majetek a tak se bude dědické řízení zastavovat.Vím,že na ČSSZ jsou peníze jeho nevyplacené nějaké částky plného invalidního důchodu.U notářky ,která to má na starosti mi řekli,že tyto peníze náleží vypraviteli pohřbu.Myslela jsem,že v první řadě dědí jeho děti.Prosím tak jak to je.Mám strach,že děti zdědí dluhy a jeho matka dostane peníze.Je to tak či ne?Vím,že tam těch dluhů je dost.S bývalým manželem již 13 let nežiji a jsem znovu vdaná.Díky Takácsová

• #70640 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

pokud není žádný majetek a dědické řízení se zastaví, není zapotřebí zjišťovat dědice. Dědici stejně odpovídají za dluhy zůstavitele pouze do výše nabytého dědictví. Je pořádku, pokud matka měla náklady s pohřbem, získá tyto peníze na jejich úhradu.

• #70641 Reply

Dobrý den,

pokud chápu správně, že byt má otec v SJM se svou manželkou (tj. koupili ho společně za trvání manželství), může Vám Váš otec závětí odkázat pouze svůj vypořádací podíl ze SJM na tomto bytě. Celý v žádném případě, protože není jeho vlastníkem.

Pokud by však byt získal ještě před svatbou s touto manželkou, mohl by Vám ho odkázat v závěti celý, bez souhlasu manželky.

• #70642 Reply

Iva Matějková

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Rodiče mají rodinný domek,kdyby ho na mě ještě za jejich života chtěli přepsat,jakoby darovat,musíme jít k notáři na sepsání smlouvy nebo stačí jen na katastrální úřad a pak jen ověřit podpisy nebo musíme k notáři se vším.Mám ještě sestru,tak aby ten převod při dědictví nemohla napadnout.Rodiče mají domek každý na půl,dá se převézt třeba jen polovina od jednoho i když druhý s tím nebude obeznámen nebo souhlasit. Děkuji Matějková

• #70643 Reply

Dobrý den,

pokud ho chtějí převést bezúplatně = darovat. Musíte sepsat darovací smlouvu, a to i sami bez notáře. Tuto darovací smlouvu pak vložíte spolu s návrhem na vklad do katastru nemovitostí. Sestra převod napadnout nemůže. V dědickém řízení po rodičích se pouze sníží Váš dědický podíl.

Pokud mají dům v SJM, nemají každý polovinu, kterou by mohli převést. Společné jmění manželů není možné zaměňovat s podílovým spoluvlastnictvím. Mohou převést pouze celý dům a to oba.

• #70644 Reply

Iva Matějková

Tento dům je v katastru napsán půl na tátu a půl na mámu,tak jestli máma může tu svoji polovinu darovat mě,jako dceři bez tátova souhlasu.A kdyby ne,mohu po jejich smrti svoji polovinudarovat svým dětem bez souhlasu své sestry,která by měla druhou polovinu.

Děkuji Matějková

• #70645 Reply

Dobrý den,

rodiče jsou tedy podílovými spoluvlastníky domu. Každý z nich tak může se svým podílem nakládat dle svého uvážení. Pokud by převáděl podíl na Vás, nepotřebuje k tomu souhlas druhého z manželů. Vy pak můžete se získaným podílem nakládat v rámci rodiny také dle svého uvážení.

• #70646 Reply

Iva Matějková

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ,když jsem nabyla družstevní byt za svobodna a teď,když jsem vdaná bych si ho chtěla převézt do osobního vlastnictví,bude se to počítat do SJM a měla by po jeho smrti ,jeho dcera z prvního manželství nějaký nárok na tento byt nebo jen na zařízení. Manžel má napsané trvalé bydliště jinde. Děkuji Matějková

Odpověď na téma: dotaz-dědictví
Informace o uživateli: