Dotaz na to jak dále postupovat

Forum Fóra Obchodní právo Různé Dotaz na to jak dále postupovat

Zvolené téma neobsahuje zatím 1žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let.

• Autor

Alena Věžníková

Jak dále postupovat? Přes internet jsem nakoupila zboží u společnosti ITEK.Součástí nákupu byl také spotřebitelský úvěr jako součást platby.Platba měla být částečně v hotovosti a částečně přes spotřebitelský uvěr u společnosti GEMoneyMultiservis.Objednané zboží jsem odmítla příjmout z důvodu nevěryhodnosti společnosti,ale peníze již byli převedeny od GEMM do ITEKu.Chtěla jsem zrušit spotřebitelský úvěr,ale bylo mi nabídnuto jako jediné řešení, že ITEK mi vrátí peníze, které dostali od GEMM a já si spotřebitelský úvěr pouze doplatím.Po několi telefonických rozhovorech,kdy mi ITEK slíbil,že mi zašle dobropis a peníze, mi nic nezaslali a nekomunikují.Nereagují na mé emaily. Prosím o radu jak dále postupovat. Platím spotřebitelský úvěr u GEMOneyMultiservis,ale nemám ani zboží ani peníze z tohoto úvěru. Děkuji

• #36464 Reply

Zuzana Šindlerová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké jsou kroky při změně názvu firmy, co je třeba udělat v první řadě. Jestli zůstane DIČ a IČO stejné. Děkuji moc.

• #36465 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v první řadě se musí zapsat změna názvu firmy do obchodního rejstříku. Se změnou souvisí i změna názvu na živnostenských oprávněních. A dále je nutné změnu nahlásit také příslušným úřadům (např. finančnímu, OSSZ, zdravotní pojišťovně atd.). Se změnou je třeba také seznámit zákazníky, předělat vizitky, formuláře, loga a podobně. IČ se Vám měnit měnit nebude.

• #36466 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s tím musíte za právníkem, popřípadě se obraťte na regionální poradnu Sdružení obrany spotřebitele. Nejsou mi známy konkrétní podklady k průběhu celé věci. Právník by měl zjistit, jestli společnost bude přístupná smírnému řešení nebo bude nutno hájit Vaše zájmy u soudu.

• #36467 Reply

Lenka Čížková

Dobrý den,Potřebovala bych poradit co dál.17.7.2006 začalo oficiální zahájení stavebních prací na domě,který jsme v průběhu různých etap spláceli jedním rázovým příkazem z banky.Na stavbu bylo 12 měsíců.Stavba do dnešního dne nebyla zkolaudovaná.Firma po mě žádá z důvodu navýšení od nového roku DPH navíc 4% ze zbytkové nezaplacené částky.Mají na to právo? Taky zda můžeme vyžadovat peníze, které jsme od doby co jsme měli bydlet zaplatili( nájemné za náhradní bydlení, sankční poplatky bance za nevyčerpání hypotéky, stavební spoření a úroky z hypotéky o které jsme přišli vzhledem k tomu, že dům není napsán na nás).Také zda firma může žádat o kolaudaci domu, když nemají kolaudaci kanalizace a vody..Chtěli bychom se do domu nastěhovat, ale nevíme pokud není zkolaudován, zda máme sepsat předávací protokol o stavu v jakém nám předali stavbu, nebo čekat až do té doby dokud dům nezkolaudují, aby nám firma nezačala dělat problémy. Moc děkujeme za radu ať už jakoukoliv.Čížková a Černý

• #36468 Reply

Pavla Blackmore

Dobrý den, chtěla bych zjistit jaké mám možnosti jak postupovat. Prováděla jsem překlady textů pro časopis ovšem nemám uzavřenou smlouvu. Dosud spolupráce fungovala bez smlouvy – překládala jsem a za část překladů jsem plnění obdržela, překlady jsem dodala všechny a nyní požaduji plnění protistrany, kde nastalo úskalí. Druhý účastník se vyhrazuje nedostatečnou kvalitou překladů a nereaguje věcně. Mám nějakou oporu v zákoně anebo jen to "dobré slovo" a "dobré mravy", které nyní záleží jak splní protistrana? Díky za reakci a názor.

• #36469 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na honorář za překlady jistě máte. Pokud nejste schopni se rozumně dohodnout, pak vymáhejte dlužné částky soudně. Před soudem bude muset žalovaná strana vysvětlit, proč se svévolně rozhodla Vám nezaplatit. Ovšem jako vždy platí, že co je dohodnuto ústně se prokazuje vždy mnohem hůř, než při existenci písemné dohody. Takže s jakým tvrzením u soudu vyrukují nemůžete předem vědět.

• #36470 Reply

Helena Snajdarková

Dobrý den,

prosím o radu, syn zahájil podnikání v letošním roce, jeho příjem mělo zajístit zařízení, které bylo třeba 1-2 týdny prozkoušet. Tři měsíce se odstraňovaly závady, čímž se dostal do velkých finančních potíží.Potřeboval by, co nejdříve zrušit podníkání.Jakým způsobem může okamžitě (zároveň s ukončením podnikání)ukončit pracovní poměr zaměstnanců? A může požadovat po dané firmě náhradu za vzniklé náklady? Jak může postupovat?

• #36471 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podnikání zruší na příslušných úřadech (ŽÚ, FÚ, OSSZ, ZP) a zaměstnancům musí dát výpovědi. Ovšem bude jim muset zaplatit 2 měsíce výpovědní doby a ještě 3-násobné odstupné. A pokud jde o náhradu škody proti jiné firmě, může ji uplatnit přímo u ní. Pokud požadavek na náhradu nepřijmou, pak bude muset řešit věc soudně.

• #36472 Reply

Kateřina Koláříková

Jsem studentkou Ostravské VŠ v Ostravě. Bohužel se mi nepodařili udělat všechny zkoušky na poprvé a jednu si přetahuji i do semestru č. 7 a to v bakalářském oboru. Znamená to tedy že budu studovat jeden semestr navíc před dosažením bakalářského titulu. Podle podmínek školy se za jeden semestr navíc nemělo nic platit, avšak měsíc před nástupem do studia mi bylo oznámeno, že do studia nemohu nastoupit dříve, než zaplatím 5000Kč. Bránila jsem se a ptala se nač je onen poplatek. Bylo mi řečeno, že se jedná o administrativní poplatek škole. Více jsem se nedozvěděla.

Chtěla bych se tedy zeptat, jestli má škola k takovým krokům právo a co bych proti tomuto rozhodnutí mohla dělat. Předem moc děkuji. S pozdravem Kateřina Koláříková

• #36473 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, především to musí jasně vyplývat z interních předpisů školy. Pochybuji o tom, že by se takový poplatek neopíral o nějaký právní akt. Jako studentka VŠ by jste neměla mít problém s tím vědět, kde si takové informace najít (mnoho VŠ je má přímo na webu). Anebo se obraťte na studijní oddělení nebo přímo na kancelář proděkana pro studijní záležitosti a požádejte o vysvětlení a odkaz na předpis, který tohle řeší.

Odpověď na téma: Dotaz na to jak dále postupovat
Informace o uživateli: