dotaz na výplatu mateřské

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená dotaz na výplatu mateřské

Zvolené téma obsahuje celkem 55 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Anežka Malá a poslední změna je stará 6 let, 4 měsíce.

• Autor

P. Špačková

Jsem ve 2. měsíci těhotenství,pracovní smlouva na dobu určitou mi končí 29.2. 2008. Zaměstnavatel za této

situace se mnou smlouvu neprodlouží. 21.2. nastupuji na nemocenskou. Kdo mi bude odle nové úpravy vyplácet mateřskou?

• #46892 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, budete v ochranné lhůtě, takže nemocenská se Vám bude počítat ze mzdy u posledního zaměstnavatele. Nemocenskou bude platit buď zaměstnavatel (má-li více než 25 zaměstnanců), jinak je hrazeno Českou správou sociálního zabezpečení.

• #46893 Reply

petra sovová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat když mi končí RD 6.04.2008 kdy můj syn dovrší 3let a já chci nastoupit do zaměstnání již 4.02.2008 zda mi ještě na 3 dny cv únoru vzniká nárok na rodičovský příspěvek. děkuji

• #46894 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, rodičovský příspěvek dostanete. Dokonce je možné pobírat rodičovský příspěvek i při zaměstnání, jestliže jsou splněny podmínky podle zákona č.117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Dítě do 3 let může chodit do školky maximálně 5 dní v měsíci. Dítě nad 3 roky, je-li zde 4-leté čerpání rodičovského příspěvku, může do školku na 5 dní v měsíci nebo 4 hodiny denně. Vždy jste ale povinná, pro dobu kdy jste v práci, zajistit hlídání dospělou osobou (např. babička). O detailech se informujte na úřadu práce – to je úřad státní sociální podpory (v Praze jsou to úřady městských částí).

• #46895 Reply

Kamila Dolejsova

Dobry den,

zajimal by me postup v situaci, kdy zena da vypoved ze zamestnani, ve vypovedni lhute otehotni a nastoupi na nemocenskou. V jake vysi je vyplacena nemocenska a v jake pak materska a rodicovska? Musi se zena po uplynuti vypovedni lhuty nahlasit na urad prace?

Dekuji za odpoved.

• #46896 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nemocenská běží i po skončení PP. Její výše se řídí zákonem o nemocenské péči zaměstnanců. Pokud jde o peněžitou podporu v mateřství, musela by jste splnit podmínky pro její přiznání. Jestliže však nebudete zaměstnaná nebo budete na úřadu práce, nárok na PPM mít nebudete. Jestli se zaregistrujete na ÚP, je jen Vaše rozhodnutí. Pokud ne, tak si budete muset platit zdravotní pojištění sama. Jako těhotné Vám na toho na ÚP příliš nenabídnou, ale alespoň budete dostávat podporu a budete mít placené zdravotní pojištění.

• #46897 Reply

Michaela Šabatová

Dobrý den,

nyní jsem na RD, která může trvat do 26.2.2009. Nyní jsem těhotná a termín mám 9.9.08, takže bych mohla nastoupit na PPM v srpnu, ale firma, u které jsem byla před prvním dítětem zaměstnaná, je v konkurzu a já dostala výpověď 30.11.07, bohužel jsem se tuto informaci dozvěděla až v lednu a již jsem byla těhotná. Na sociálce mi bylo zděleno, že nemám nárok na PPM, protože mi ji nemají z čeho vypočítat. Je tomu tak? I když se nebudu hlásit na ÚP? Pracuji na dohodu o provedení práce a můžou mě zaměstnat, ale nevím, zda by mi to pomohlo, když by to bylo jen na 4-5 měsíců, jaká musí být doba zaměstnanosti k výpočtu PPM? A pokud nebudu mít nárok na PPM, tak musím být na RD 4 roky? Děkuji!

• #46898 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v zákoně o nemocenské pojištění (54/1956) je způsob výpočtu dávek, i když není přesně možné zjistit rozhodné období pro vyměřovací základ. Takže není pravda, že ji nemají z čeho počítat. Jinou věcí však je, jestli jsou splněny všechny ostatní podmínky pro přiznání PPM. Jestli nejste zaměstnaná, pak by Vám PPM skutečně nenáleželo. Neuvádíte však všechny podstatné okolnosti, tudíž doporučuji, aby jste celou věc projednala na OSSZ přímo na právním oddělení.

• #46899 Reply

Jaroslava Nálezná

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jednu věc a tu , když se mi syn narodil 29.4. dostanu mateřskou i za duben a nebo až za květen ? A vyplácí se mateřská zpětně? Děkuji za brzkou odpověď

• #46900 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, není zřejmé, co myslíte "mateřskou". Jestli peněžitou pomoc v mateřství, tak ta se vyplácí od 6 týdně před porodem. Jestli na ní nemáte nárok, pak nastoupí rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte. Více se dočtete v dalších poradnách, kam jste vložila stejný dotaz.

• #46901 Reply

Petra Hrachovinová

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. 3.8.2008 mi končí 3-letá rodičovská dovolená s prvním dítětem a měla bych se vrátit do původního zaměstnání. Jsem těhotná a druhé dítě se má narodit 11.12.2008. Zaměstnavatel příliš nesouhlasí s tím, že bych na 2 měsíce nastoupila. Raději by mi podepsal prodloužení rodičovské dovolené o 2 měsíce (takže bych čerpala 4 rok mateřské). Měla bych i v tomto případě nárok na PPM a byla by výše PPM stejná jako u prvního dítěte? A nemohl by mě v této době propustit ze zaměstnání a přestat mi držet místo v práci u druhého dítěte? Pokud bych se domluvila s lékařem, bylo by možné místo čerpání 4 roku mateřské jít na neschopenku?Děkuji moc za odpověď!

• #46902 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na PPM budete mít dokud budete zaměstnaná. Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví podle zákona o nemocenském pojištění s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Jinak v době těhotenství Vás, až na výjimky, propustit nemůže. A Vaše domluva s lékařem? Pracovní neschopnost má stanovit lékař na základě medicinských postupů a nikoliv na základě "domluvy" s pacientem.

• #46903 Reply

Iveta Heikenwalderova

Dobrý den,můj problém je takový,že bych měla nastoupit do práce po 3-leté mat.dovolené dne 10.9.08. Jsem v jiném stavu a další mateřskou musím nastoupit 25.9.08.Jsem v poměru na dobu neurčitou a pracuji ve státní sféře. V práci mi nabízejí prodloužit stávající MD na 4 rok nebo zažádat o neplacené volno. V případě nepl. volna si ovšem musím hradit sociální a zdravotní pojištění sama. Prodloužením stávající MD mi vzniknou problémy s nástupem do mateřské školky u dcery,který musím podložit podepsanou pracovní smlouvou. Mohu trvat na nástupu do práce, i v případě,že by to bylo na 14 dní? Nebo musím vyhovět návrhům,které mi nabízí zaměstnavetel? Také nechci přijít o průměrný výdělek na zákonem stanovenou lhůtu..cca 28 týdnů po nástupu na mateřskou dovolenou.Děkuji za odpověd.

• #46904 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dotazy se vkládají samostatně a ne jako odpověď na dotaz jiných tazatelů.

Zaměstnavatel Vám pouze navrhl řešení situace. Pokud na tom ovšem budete trvat, pak je povinen Vás po skončení RD (a vyčerpání zbylé dovolené) zaměstnat. Pokud Vám nepřidělí práci, pak je to překážka na jeho straně a musí Vám platit náhradu mzdy.

• #46905 Reply

Martina Kratka

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné nastoupit na mateřskou dovolenou později než 6 týdnů před porodem, konkrétně 4 týdny (termín porodu mám 30.1.), tzn k 1.1.2009, kdy se mění výpočet pro mateřskou dovolenou a u mě by se jednalo o poměrně značnou částku. Děkuji

• #46906 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud se dohodnete, že nastoupíte později, bude to pro Vás mít nepříznivý důsledek v tom, že Vám bude poskytnuta mateřská dovolená jen do 22 týdne po porodu, nevyčerpáte tedy celou dobu 28 týdnů. Ale PPM bude poskytováno podle zákonné úpravy ke dni, kdy ji nakonec nastoupíte, takže pokud nástup oddálíte ke dni účinnosti novely, měl by se na Vás vztahovat nový výpočet.

• #46907 Reply

Pavlína Vojtěchová

Dobrý den, prosím o radu dne 10.9.2008 mi končí PPM a začínám pobírat rodičovský příspěvek. Zajímalo by mne když mám pobírat PPM 28 týdnů proč mi úřad o tuto částku snížil výplatu rodičovského příspěvku (pouze u posledního měsíce) namísto toho, aby vypočítal poměrnou část tedy bez oněch 10dnů. Nyní po součtu PPM (od 1.9. do 10.9.08) a rodičovského příspěvku (od 11.9.-30.9.08) činní celková částka za měsíc září 7.600,-Kč.Úřad mi přiznává částku 3.940,-Kč (za 11.9.-30.9.08) a podle mých výpočtů bych měla dostat 5.067,-Kč.Mohu Vás poprosit o vysvětlení? Předem děkuji za odpověď. P.Vojtěchová

• #46908 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §30/4 zák.č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře: Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM.

Pokud se tedy seběhne v jednom měsíci RP a PPM, pak se vyplatí RD jen je-li vyšší než PPM a to jen v částce, o kterou převyšuje PPM. Pokud je naopak PPM vyšší než RD, pak bude vyplacena jen PPM a RD poběží až od dalšího měsíce.

Správnost výpočtů nekomentuji, to zde nekontrolujeme.

• #46909 Reply

Jana Dudinská

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co pro mne bude znamenat – ohledně příspevku v mateřství – když budu pracovat na poloviční úvazek.

Přijdu tímto o mateřskou?

Předem děkuji.

• #46910 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, výdělek k PPM je možný. Musí být ovšem zajištěna péče o dítě jinou dospělou osobou a nesmí jít o činnost u zaměstnavatele, ze které Vám PPM plyne. Pokud jsou splněny tyto podmínky, pak není výdělek omezen a vliv na PPM to nemá.

• #46911 Reply

Lucie Pavlíčková

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda lze současně pracovat u mého zaměstnavatele na HPP a pobírat rodičovský příspěvek.

Mám nyní dvouletou variantu a naskytla se mi příležitost vrátit se zpět do zaměstnání s tím, že mi zaměstnavatel vyhoví a budu pracovat z domova. 3-4x týdně přitom na dobu kratší než 4 hodiny využiji soukromou hlídací agenturu pro péči o dítě.

Budu mít nárok i nadále pobírat RP?

Děkuji

• #46912 Reply

Kateřina Toncarová

Dobrý den,chtěla bych se informovat jak na tom budu finančně při nástupu na rodičovskou dovolenou.Termín porodu mám 18.4.09-03.05.09 v zaměstnání bych chtěla vydržet co nejdéle.Pobírám mzdu 15 tis/hr.Budu samoživitelka otci dítěte je 17 let je studující ale nebudeme se spolu nadále stýkat.Budu bydlet na trv.adrese v Praze s babičkou její důchod činní 10 tis.Zajímalo by mě na jaké příspěvky od státu budu mít nárok a zda alimenty za otce dítěte budou hradit rodiče.Děkuji za odpověď sl.Toncarová

• #46913 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tom Vám nic nebrání, pokud tedy bude zajištěna řádná celodenní péče o dítě. RP poběží i nadále vedle příjmu ze zaměstnání. Důležité bude, jak si upravíte své vztahy se zaměstnavatelem. V době, kdy pro něj budete pracovat Vám totiž nepoběží rodičovská dovolená. Vy však budete mít sjednané jiné podmínky PP než v době, kdy jste do práce ještě chodila. Takže je možné si sjednat dodatek ke smlouvě (na dobu, kdy budete s dítětem doma), ve kterém si jasně stanovíte co, kdy, kde a za kolik budete dělat. Je to vhodné pro jistotu vás obou o tom, jak bude výkon práce probíhat. Po návratu zpět do práce opět nastoupí původní smlouva.

• #46914 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestli splníte nárok, pak budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství, po skončení MD pak rodičovský příspěvek. Splníte-li podmínky nároků na sociální dávky, mohla byste čerpat i je (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení aj.). Tohle všechno si přesně zjistěte na příslušném sociálním úřadu, který je touto agendou pověřen.

Pokud jde o to, že otec neplatí výživné, pak je sice možné pokusit se žádat o výživné od prarodičů, což zákon o rodině nevylučuje, ale v praxi to však bývá velmi výjimečné. Kromě toho by se to bez soudního řízení o výživném nejspíš neobešlo.

• #46915 Reply

Lenka Novotná

Dobrý den! Měla bych dotaz týkající se nástupu na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám naplánovaný na 11.2.2009, tudíž nástup na MD, který by měl být nejpozději 6 týdnů před porodem vychází na 31.12.2008. Vzhledem k vysokým příjmům v zaměstnání se mi samozřejmě vyplatí nastoupit na MD až k 1.1.2009.

Dotaz zní, jestli se do 6 týdnů před porodem započítává i den porodu. Pokud ne, tak bych měla mít nástup na MD přesně 1.1.2009.

Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den!

Lenka Novotná

• #46916 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, MD se zpravidla nastupuje od počátku 6 týdne před porodem. Ale není to striktně dané. Můžete na ni nastoupit klidně i později – viz §195 ZP (např. 4 nebo 5 týden před).

• #46917 Reply

Ingrid Gladišová

Dobrý den,

ráda bych využila Vašeho přehledu v nových zákonech a

poprosila o radu, zda při termínu porodu 26.2.2009 pro mě bude výhodnější nastoupit od 6.1.2009 na mateřskou dovolenou (zatím ještě čerpám starou dovolenou) a nebo až 15.1.2009 s tím, že od 6-14.1.2009 bych byla na nemocenské. Můj denní vyměřovací základ pro nemocenskou činí 1238 Kč.

A ještě dotaz v podobě dovolené na rok 2009, zda mi vzniká nárok na plných 25 dní, které můj zaměstnavatel poskytuje. Dekuji moc.

• #46918 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ohledně toho, co je pro Vás výhodnější, se obraťte spíše na účetní, ale od letoška platí, že prvních 14-dnů nemoci platí zaměstnavatel a to náhradou mzdy ve výši 60% a to až od 4. dne nemoci a pouze za dny, které jsou pro zaměstnance pracovní. Tudíž by jistě bylo výhodnější nastoupit na MD spíše než na nemocenskou.

A pokud jde o to, jestli Vám za letošek vznikne nárok na dovolenou, pak záleží na tom, jestli splníte podmínku 60 odpracovaných dnů, přičemž do těchto dnů se počítá i čerpání mateřské dovolené. Tudíž podle všeho by Vám nárok na ní vzniknout měl.

• #46919 Reply

Hana Vlčková

Mám dotaz. Jsem zaměstnaná u malé firmy (5 zaměstnanců).

nyní jsem v situaci, kdy čekáme na děťátko, které nám bude svěřeno do pěstounské péče. Jde o dítě do 1,5 roku se kterým chci zůstat na mateřské dovolené. Budu mít nárok na klasickou mateřskou dovolenou nebo jen na rodičovský příspěvek? V případě, že budu pobírat mateřskou dovolenou, kdo mi bude tuto mateřskou vyplácet?

Jestli to bude můj nynější zaměstnavatel vidím to docela jako problém, protože by to byla velká finanční zátěž pro mého zaměstnavatele. Předem Vám děkuji za odpověď.

• #46920 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

nebude to mateřská dovolená (ta je do půl roku věku dítěte), ale rodičovská dovolená, pobírat budete rodičovský příspěvek (platí ho stát, nikoliv zaměstnavatel).

"Za rodiče se pro nárok na rodičovský příspěvek považuje i osoba, které bylo dítě svěřeno rozhodnutím příslušného orgánu do péče"

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/.cmd/ad/.c/307/.ce/14601/.p/12301?s=rodi%C4%8Dovsk%C3%BD&l=10&i=0&POSTUP_ID=616&PRVEK_ID=276

http://www.sfinance.cz/osobni-finance/informace/prehled-davek/pestounska-pece/

• #46921 Reply

Kvetoslava Jelínková

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jek je to při výplatě mateřské. Dne 1.1.2009 jsem nastoupila na mateřskou. Doklady k tomu potřebné jsem odevzdala zaměstnavateli a ten je postoupil na sociálku. Peníze ale stále nemám. Kontaktovala jsem místo, kde jsem vedená a tam mi řekli, že je nový systém, že s tím byl problém, a že neví kdy mi příjdou peníze. Prý to musí postoupit do Prahy. Ale stále to tam není a peníze budou asi týden po registraci v Praze. Jak to mám řešit? Za omluvy se nenajím. Děkuji

• #46922 Reply

Karel Dlouhý

Podmínky viz

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377

Kontakty viz

http://www.cssz.cz/cz/kontakty/ustredi.htm

Co dělat? Jde o aroganci úředníků – oni by se ozvali, kdyby dodnes neměli výplatu za leden.

Jít s písemnou stížností k řediteli Okresní správy soc. zabezpečení, poslat ji i na ústředí.

Obrátit se na sociální odbor městského úřadu se žádostí u sociální výpomoc (třeba půjčku) – i když nevím, jak uspějete.

Případně se obrátit na redakci místních novin.

• #46923 Reply

Vladimír Ragač

Dobrý den,

Manželka byla zaměstnaná na HPP na dobu neurčitou od 1.9.2002. Dne 6.11.2006 nastoupila na MD, poté na RD a doteď je na RD. Teď čekáme 2. dítě (termín porodu 5.9.2009) a dle vyjádření lékaře by měla být na nemocenské kvůli rizik. těhotenství. Zajímalo by mně zda se na nemocenské může starat o 2,5 ročního syna, nebo v případě, že manželka bude na nemocenské, musím/můžu jít na MD já. Také bych chtěl vědet z čeho se bude manželce vypočítavat nemocenská a poté PPM ?

Aby to nebylo jednoduchý, firma kde pracovala manželka změnila majitele i obhodní jmého/sídlo (IČO zůstalo) a navíc provozovna kde byla manželka zaměstnána patří již jiné třetí firmě (majitelé jsu nějakým způsobem provázani), ale s manželkou nikdo pracovní poměr nerozvázal ani neupravoval. Má to vplyv na výše uváděný výpočet nemocenské resp. PPM. (Nová i stará firma má méně než 25 zaměstnanců). Dík za radu. Vlado Ragač

• #46924 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

domnívám se, že manželka na nemocenské dávky nemá nárok, když nehodí do práce a žádná mzda ji neuchází.

• #46925 Reply

martina komarkova

Dobry den,

behem rodicovske dovolene se mi narodi dalsi dite. Jak je to v tomto pripade s PPM na dalsi dite?? Rodicovskou dovolenou mam triletou, zvetsuje se potom objem penez ci budu pobirat vse jako za pouze jedno dite??

Dekuji za odpoved.

• #46926 Reply

martina komarkova

Dobry den,

v prubehu rodicovske se mi narodi dalsi dite a ja bych se rada zeptala, jak je to potom s vyplacenim PPM?? a v dobe, kdy budu s obouma detma na rodicovske,kolik penez mi pripadne??

dekuji za odpoved

• #46927 Reply

Jindrich Marek

Dobrý den,naše situace je taková,že partnerka(nejsme svoji) porodila dítě.Jelikož před tím byla evidována na Úřadu Práce,nechtějí ji přiznat PPM.Chci se zeptat,je-li možné,abych já,jako partner(pracující na HPP) zažádal jak o PPM tak i o RP s tím,že bych i nadále vykonával dosavadní HPP a ona se starala o naše malé?Jaké by z toho plynuly důsledky co se zákona týká?A dále,je-li možné si v mém případě zvolit dobu čerpání RP na 3 roky?

Předem děkuji za odpověď.

• #46928 Reply

Kateřina Pokorná

Dobrý den,

končí mi RD kterou jsem si zvolila na 3 roky a nastupuji 1.2 do práce. Zaměstnavatel mě chce dát jen na 4hod. denne tedy polovicni uvazek. Žádala jsem o 6hod zkrácený, dojíždím 40km za prací. Má na to nárok mně přeřadit na místo, kde normálně davájí ženy na RD jako na přivýdělek ??? Mně se nevyplatí jezdit 40km pouze na 4hod. denne? Jsem opět těhotná, co kdyz tuto 4hod. variantu odmítnu a budu trvat na 6hod zkráceném úvazku, můžu přijít o práci? Nebo co by jste mi poradili?

Děkuji za odpoved

Katka P.

• #46929 Reply

Kateřina Pokorná

poslední novinka, k mému nástupu, bud nastoupím na 8 hodin nebo semnou rozváží pracovni poměr a sjednají mi dohodu o provedeni prace na 150hodin rocne ?

ted uz nevím vůbec co dělat :(

• #46930 Reply

Karel Dlouhý

Máte nárok na zaměstnávání podle prac. smlouvy, tj. 8 hodin denně. Jak píšete, to Vám umožní.

§241 ZP(2) "Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody." – tedy těmi provozními důvody se mohou bránit, když nebudou chtít vyhovět.

Dohoda o provedeni prace na 150hodin rocne – tento limit je ze zákona, tzn. po uplynutí Vás již zaměstnat nemohou.

• #46931 Reply

Kateřina Pokorná

děkuji Vám toto mi bylo napsáno :

Jakmile vyčerpáš 150 hodin,přecházíš u společnosti LCC na dohodu o pracovní činnosti,kde můžeš odpracovat 20 hodin týdně (takže klasický poloviční úvazek) Hodinová odměna za tuto práci je 60 Kč/hodinu a po odpracování 360 hodin se zvyšuje na 70 Kč/ hodinu na návrh vedoucího týmu.

co je na tom pravdy, když píšete že mně pak nezaměstnají?

• #46932 Reply

Karel Dlouhý

Omlouvám se za stručnost. Ano, potom Vás mohou zaměstnat na dohodu o pracovní činnosti, kde je maximum 20 hodin týdně.

Čili je to stejně, jako byste byla v prac. poměru na 0,5 úvazek, ale nemáte nárok na dovolenou apod.

Hodinová odměna – zkuste porovnat s výší minimální mzdy, resp. není jasné, proč napřed 60 Kč a pak 70 Kč.

• #46933 Reply

Kateřina Pokorná

děkuji Vám taky netuším proč nejdřív 60kč a pak 70kč, no prostě jsem se rozhodla jít na 8hodin, myslím si spíš že mně tam nechtějí, vzhledem k mému těhotenství a čekali, že přistopím na DPP ale já se řádně vrátím a uvidíme.

• #46934 Reply

Monika Majerová

Dobrý den, čerpala jsem dvouletou RD, mezitím jsem opět otěhotněla. Ihned po skončení RD jsem z důvodu rizikového těhotenství přešla na nemocenskou. Z čeho se počítá výše nemocenské a následné PPM? Je možné, že pobírám zhruba jen polovinu peněz než při první PPM? Kam se mám obrátit, pokud mi to zaměstnavatel špatně spočítal? Vím, že došlo k různým změnám ve výplatě nemocenské i PPM, ale domnívala jsem se, že základ pro vyplácení dávek mi zůstane stejný jako při prvním čerpání PPM, proto mě zaráží ten velký finanční rozdíl. Děkuji za Vaši odpověď, s pozdravem M. Majerová.

• #46935 Reply

hana majerova

DOBRY DEN,PROSIM VAS O RADU.JSEM TEHOTNA V 6 MESICI A PRACOVNI SMLOUVA ME KONCILA 31.12.2009 ZAMESTNAVATEL ME JI UZ NEPRODLOUZIL A TAK JSEM MUSELA JIT NA PRACOVNI URAD,ALE TAM ME REKLI ZE NEMAM NAROK NA MATERSKOU ALE AZ SE MIMINKO NARODI TAK DOSTANU ROVNOU RODICOVSKY PRISPEVEK?PROC NEDOSTANU MATERSKOU?TIM SE ME KRATI I TA DOBA 6 MESICU CO SE POBIRA MATERSKA?DEKUJI ZA ODPOVED.MAJEROVA

• #46936 Reply

Karel Dlouhý

Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.

U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů.

Nepíšete, jak dlouho trvalo Vaše zaměstnání.

Doporučuji obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení, ti by měly umět poradit.

• #46937 Reply

Martina Králová

dobrý den

1.1.2010 jsem nastoupila na nemocenskou, protože brzy pujdu na mateřskou.prvních 14 dní nemocenske hradí zamestnavatel a ten mi odmíta nemocenskou zaplatit.duvod pro toto nezaplaceni udal muj dluh v inventuře z listopadu.přesto že tyto dve věci nemaji spolu nic společneho a ve skutečnosti mu nic nedlužím, mam nějakou šanci z něj peníze dostat? nevím jak postupovat jestli přes finanční uřad nebo pravní poradnu na ÚP,či socialni uřad.pokud se cely problem přesune do března, nebude už na řešení pozdě?

• #46938 Reply

Martina Králová

Dobrý den

čeká mě mateřská, ale zajímalo by mě jaké má možnosti zaměstnavatel mě zaměstnat po třech letech, když příjdu a o zaměstnaní budu dále stát? jsem servírka dělala jsem 16-19 hodin denně, 15dní v měsíci, ale ve smlouvě kterou jsem podepsala se píše 160 hod.měsíčně, 8 hod. denně za 9800 hrubeho.

I kdyby mi chtěl nabídnou stejnou praci budu chtít pouze to co mam napsané ve smlouvě.což mu nebude vyhovovat k provozní době podniku.tudíš pro mě nebude mít místo.muže mě vyhodit?nebo me zaměstnat na pul uvazku a na jak dlouho?nebo dat na podřadnou praci, ještě za mín peněz?

nebo snad neplacené volno. on počítá ted s tím že už tam pracovat nikdy nebudu chtít.

• #46939 Reply

Karel Dlouhý

Pokud jste pracovala přesčas, měla jste to mít zaplaceno včetně příplatku za práci přesčas a tak, aby nebyly překročeny limity přesčasové práce.

Po rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

Pokud se ale domníváte, že Vám to nebude vyhovovat z důvodu péče o dítě. tak by asi bylo nejlepší, abyste si sama našla něco jiného.

• #46940 Reply

Karel Dlouhý

Na řešení pozdě nebude (promlčecí lhůta by byla si 2 nebo 3 roky).

Budete muset na zaměstnavatele podat žalobu k soudu.

• #46941 Reply

Lenka Hantonová

Dobrý den, mám dotaz, zda se na mne vztahuje ochranná lhůta 180 dní pro výplatu mateřské?

V srpnu 2010 mě končí dvouletá mateřská. Chci změnit zaměstnavatele, tak že dám ve stávajícím zaměstnání výpověd. Hned nastoupím do nového zaměstnání, ale pouze na 1/3 úvazek. Kdybych nastoupila na další mateřskou do 180 dní od podání výpovědi v původním zaměstnání, bude se mi podpora v mateřství počítat z prvního zaměstnání, kde jsem měla plný úvazek? Nebo z nového zaměstnání, ale kde mám menší úvazek a tudíž i výdělek?

Za odpověd děkuji.

• #46942 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

nekončí Vám mateřská, nýbrž rodičovská dovolená.

Jestli chcete, aby se Vám nová mateřská dovolená počítala podle původního úvazku, můžete zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět.

(Protože si při rodičovské dovolené smíte přivydělat, můžete s "novým zaměstnavatelem" uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Dohodu o pracovní činnosti lze uzavřít v rozsahu nepřesahujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby, což by úvazek 1/3 splňoval.)

Ohledně ochranné lhůty 180 dnů po skončení PP se domnívám, že se vztahuje na ženy, které po skončení posledního PP nenastoupí do nové práce. Přesné informace Vám sdělí Vaše OSSZ.

• #46943 Reply

Milena Hliňáková

Dobrý den,mám dotaz přešla jsem z mateřské do mateřské a předtím sem pracovala,dnes mám skoro tříletou dcerku a pobírám pouhé 3800kč mateřské.Chtěla bych se zeptat zda doplatek mateřské se týká i mne.Myslím ten doplatek o kterém mluvili,že budou vracet a zda se mi vrátí mateřská na úroven roku 2009 což je 7600kč.Předem děkuji za odpověd.Milena

• #46944 Reply

Ivana Zezulová

Obávám se, že si pletete PPM (tzv. "mateřskou") s rodičovským příspěvkem. Úprava se vztahovala jen na PPM, nikoliv na rodičovský příspěvek.

• #46945 Reply

Anežka Malá

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na odpočet na daň za rok 2010 – manželka na mateřské dovolené.

Vratku daně jsme již bdrželi, ale nejsem si jistá, jestli jsme na ni měli nárok.

Nevím, jestli se do přjmů manželky, která je na mateřské dovolené měla započítat mateřská za prosinice 2009.

Resp. mateřská se vyplácí na účet zpětně, že ano? Tzn. že v lednu 2010 jsem měla na účtě mateřskou za prosinec 2009. A teď nevím, jestli se do těch příjmů za rok 2010 měla mateřská za prosinec 2009,vyplacená v lednu 2010 započítat nebo ne. Logicky si myslím, že se to započítávat nemělo, ale je tomu skutečně tak?

Pokud by se do příjmů počítala i mateřská za prosinec 2009, museli bychom vratku daně vrátit. Měla bych zajít na finanční úřad a tam to vyřešit nebo to řešit přes OSSZ?

Děkuji za odpověď.

• #46946 Reply

Anežka Malá

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli se mateřská vyplácí v měsíci, za který přísluší nebo o měsíc později?

Odpověď na téma: dotaz na výplatu mateřské
Informace o uživateli: