dotaz prodej auta

Forum Fóra Občanské právo Různé dotaz prodej auta

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářská poradna a poslední změna je stará 3 roky, 6 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #36066 Reply

  Martin Sikora

  Dobrý den,

  V občanském zákoníku se píše :Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

  A můj dotaz je následující: Pokud kupce prokáže (nyní se bavíme o autě) ,že na autě byla závada již při převzetí ale už nedokáže prokázat, že ho prodejce na tuto závadu neupozornil a prodejce bude tvrdit pravý opak, nebude to bráno u soudu jako tvrzení proti tvrzení a tudíž nemůže žalující strana vyhrát? A co kdyby bylo ve smlouvě uzavřené mezi nimi i napsáno, že kupující prohlašuje že byl upozorněn na všechny vady byla by situace jiná?

  Předem díky za odpovědi Sikora

 • #36068 Reply

  Notářská poradna

  Hodně záleží na formulacích v kupní smlouvě. Pokud bude prodávající argumentovat tím, že kupujícího na vadu upozornil, musí být schopen to prokázat a to nejlépe tím, že je to v kupní smlouvě zcela konkrétně uvedeno. Text "kupující prohlašuje, že byl na všechny vady upozorněn" by asi neobstála. Při koupi ojetého vozidla se Vám vyplatí si vzít s sebou nejen automechanika, ale i právníka. Například formulace "kupující kupuje automobil tak jak stojí a leží" Vám prakticky znemožní následnou reklamaci. Ucelenou informaci najdete zde: http://www.zkontrolujsiauto.cz/pravni-poradna-nakup-reklamace-vozu

Odpověď na téma: dotaz prodej auta
Informace o uživateli: