dovolená po mateřské dovolené

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená dovolená po mateřské dovolené

Zvolené téma obsahuje celkem 84 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 1 měsíc.

• Autor

Iveta Vaiglova

Dobrý den,

mám následující dotaz.Od 1.3.2007 jsem byla na nemocenské a 31.7.2007 jsem nastoupila mateřskou dovolenou.Ta mi skončila 11.2.2008.Na kolik dní dovolené mám nárok za rok 2007 /žádnou jsem nečerpala/ a příp. za rok 2008. Pokud jsem měla ještě nevyčerpanou dovolenou za rok 2006, zůstal nárok zachován?

Děkuji Iveta V.

• #47562 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na počet dnů dovolené se informujte u Vaší mzdové účetní, mzdové účetnictví není předmětem této poradny. Dovolená za rok 2007 se Vám bude krátit za dobu nemoci, za dobu MD však nikoliv. Jestliže jste nevyčerpala dovolenou za rok 2006, protože Vám ji zaměstnavatel nemohl určit z důvodu nemoci a MD, pak by Vám měl umožnit její vyčerpání po skončení rodičovské dovolené (§218 ZP).

• #47563 Reply

Jana

Zaměstnankyně je již 3 rokyna RP. V roce ě005 ji byla proplacena ŘD v délce 13,5 dme za rok 2004. V letošním roce po mě požaduje proplatit dovolenou za rok 2007, prý to některé firmy dělají svým zaměstnankyním. Má na to ze zákona právo. Ale kde to jsme, aby byla 3 roky doma, brala příspěvek aještě chtěla po mně proplatit dovolenou. To můžu rovnou zavřít krám, protožemám momentálně 3 pracovnice ma RP. Nevím, jak jí vysvětlit, že nemá odpracováno 60 dní a tudíž nemá nárok na proplacení ŘD. Nebo nemám pravdu? Děkuji za odpověď

• #47564 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to stanoví §212. Jestliže neodpracovala 60 dnů, pak jí nárok na dovolenou nevznikl.A pokud to není schopná pochopit, tak za to odpovědnost nenesete. Pro úplnost uvádím, že jako odpracovaná doba se počítá i čerpání mateřské dovolené a řádné dovolené, ale nikoliv rodičovské dovolené (RD). Jestliže tedy celý rok 2007 čerpala RD, pak nárok nemá.

• #47565 Reply

Marie Čečáková

Dne 1.7.2008 mi skončila MD a od 2.7.2008 jsem požádala zaměstnavatele o poskytnutí řádné dovolené v plné výši. Tento na mou žádost nereagoval ani neposlal náhradu mzdy s tím související. Předpokládám,že termín "poskytnutí dovolené" znamená,že dostanu náhradu mzdy,jako kdybych čerpala dovolenou v průběhu pracovního roku.Je tato úvaha správná? Po dobu čerpání řádné dovolené mám nárok na rodičovský příspěvek nebo musím rodičovskou dovolenou přerušit? Nerada bych,aby se mi díky těmto prodlevám nárok na dovolenou krátil,protože jsem požádala již 16.6.2008 a zatím se ze strany zaměstnavatele nic neděje.Děkuji, Marie Čečáková

• #47566 Reply

Monika Klinkovská

Skoro celé těhotenství jsem měla pracovní neschopnost.Pak jsem nastoupila na mateřskou dovolenou,která mi končí 30.10.2008.Mám nárok na proplacení dovolené?Ve výplatní pásce jsem měla uvedeno 23 dní.

• #47567 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, RP běží dál, u "čerpání" dovolené jde spíše o formální čerpání, přičemž podstatné je, že by jste měla dostat náhradu mzdy za dobu dovolené. Účetní ji tedy odepíše jako vyčerpanou a vyplatí Vám náhradu. Pokud zaměstnavatel nesplní svou povinnost umožnit Vám na Vaši žádost čerpat dovolenou v návaznosti na MD a před RD (§217/5 ZP), pak ho upozorněte, že jedná v rozporu se ZP a je možné dát podnět inspektorátu práce.

• #47568 Reply

Jana Menčíková

Dobrý den,

prosím o radu. Za týden nastupuju na mateřskou dovolenou. Musim před nástupme na mateřskou dovolenou žádat o dovolenou na zotavenou, nebo ji dostanu automaticky?

Děkuji za vyřízení

Menčíková Jana

• #47569 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Nemáte. Požádejte o její čerpání tak, aby navazovalo na konec MD. Zaměstnavatel je povinen Vám ji dát. Teprve pak Vám účetní dovolenou proplatí.

• #47570 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, není vůbec nutné, abyste si nějakou dovolenou čerpala ani Vám ji nikdo automaticky dávat nebude. Pokud nastoupíte z práce rovnou na MD, pak Vám dovolená zůstává. A je vhodné požádat o její čerpání ihned po skončení MD. Pak ji totiž vyčerpáte (bude Vám proplacena) bez toho, že by se krátila. Pokud si ji necháte na dobu až po skončení RD, pak se Vám již bude s ohledem na dobu RD krátit.

• #47571 Reply

Liberská Blanka

Dobrý den,

naše zaměstnankyně čerpá PPM do 27.10.2008 včetně. Požádala si o čerpání ŘD bezprostředně po PPM, avšak první den ŘD připadá díky svátku 28.10.2008 na 29.10.2008. Nálež zaměstnankyni náhrada mzdy za svátek 28.10.2008?

Děkuji

• #47572 Reply

Nováková

Pokud máte na mysli řádnou dovolenou po mateřské dovolené, tak o tu musíe požádat nejpozději před ukončení peněnžité pomoci v mateřství a měla byste ji čerpat bezprostředně po ukončení mateřské. V opačném případě se Vám bude za rodičovskou dovolenou řádná dovolená krátit a nárok na ni budete mít až po ukončení rodičovské dovolené.

• #47573 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, je to den, kdy měla nastoupit do práce. Z důvodu svátku však nemohla práci vykonat, proto ji za tento den náhrada mzdy náleží.

• #47574 Reply

Gabriela Chladilová

Dobrý den,

Bohužel jsem zameškala podání žádosti o čerpání dovolené při ukončení mateřské dovolené (skončila 13.4.2008) a nyní jsem již na rodičovské dovolené. Chtěla bych se zeptat, zda mohu žádat tedy aspoň o dovolenou pro tento rok krácenou o RD (tedy dovolenou do března 2008), jestli to dobře chápu ze zákona? Pokud ano, má zaměstnavatel povinnost tuto krácenou dovolenou vyplatit nebo může požadovat čerpání až po RD (končí v dalším roce, ale bude navazovat opět na MD) a jakým způsobem?

Děkuji za radu.

• #47575 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dovolená se neproplácí (s výjimkou skončení PP). Podle §218/3 musí zaměstnavatel určit čerpání dovolené po skončení RD.

• #47576 Reply

TP

Dobrý den,

měla bych dotaz, 12.9. mi skončila MD, teprve až 6.10. jsem požádala zaměstnavatele o dovolenou i jsem poslala informaci, o tom že žádám o RD do 3let věku dítěte (poslala jsem to jěště před uzavřením výplat).

Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na celou dovolenou?

nikde se mi nepodařilo dohledat, dokdy je potřeba zažádat o tuto dovolenou. Je tato doba ohlášení upravena zákonem?

děkuji Vám,

• #47577 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, a od 13. 9. do 6. 10. jste dělala co? Do práce jste nechodila, dovolenou jste nečerpala, rodičovskou dovolenou jste nečerpala?

A jak se to objevilo ve výplatě za říjen?

Zřejmě Vám dovolenou v září nevykázali (a proto se ptáte).

"Doba ohlášení" v zákoně uvedena není, ale logicky by to mělo být před nástupem.

§217 (5) "Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené,je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět."

A co Vám řekl zaměstnavatel?

• #47578 Reply

TP

Dobrý den,

bohužel říjnovou výplatní pásku nemám k dispozici, jako jediná mi chybí, ale dovolená vyplacena nebyla.

5.11. jsem podala žádost o poskytnutí RD na odboru státní soc podpory, takže v době od 13.9.-6.10. jsem byla na RD, předpokládám.

Vyjádření zaměstnavatele:

Tak situace je taková, že jsme Vás ke dni 13.9.2008 převedli po ukončení MD do stavu Rodičovská dovolená, přičemž vybrat dovolenou, na kterou máte nárok, lze tak pouze po řádném ukončení Rodičovské dovolené.

Co se týče žádosti o poskytnutí dovolené, bezprostředně následující na skončení Mat.dovolené (které musíme ze zákona vyhovět), tak o tu je nutné zažádat zaměstnavatele nejpozději do ukončení MD, což se ve Vašem případě nestalo.

—-

Ale pořád nějak nechápu proč mi dovolenou zaměstn. nemůže poskytnout, kdž jsem požádala bezprostředně po skončení MD a ještě před uděláním výplat

a pokud v zákoně není nikde udáno před skončením tak nějak pořád nechápu proč to nejde ?

Co si o tom myslíte Vy?

děkuji za Váš čas a názor

• #47579 Reply

Karel Dlouhý

Můj názor: ztotožňuji se s odpovědí zaměstnavatele "tak o tu je nutné zažádat zaměstnavatele nejpozději do ukončení MD, což se ve Vašem případě nestalo."

Pokud uvádíte:

"5.11. jsem podala žádost o poskytnutí RD na odboru státní soc podpory, takže v době od 13.9.-6.10. jsem byla na RD, předpokládám." je zřejmé, že zaměňujete rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

Tedy jste udělala chybu.

• #47580 Reply

TP

OK, děkuji za odpověď

máte pravdu motám rodičovskou dovolenou za rodičovský příspěvek – omlouvám se

ale stejně nechápu, když nikde není přesně definováno (zákonem), že se o dovolenou musí zažádat před ukončením MD, že je toto požadováno

Když v zákoně se uvádí … §217 (5) "Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené,je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět."

Nechápu zde výraz bezprostředně

Také mi není jasná ještě jedna věc, pokud jsem zažádala o vyčerpání dovolené ve stejný den, jako o rodičovskou dovolenou, tak proč zaměstnavatel rodičovskou dovolenou uznal? I když žádost nebyla odeslána před ukončením MD ?

hezký večer,

TP

• #47581 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

"aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené" znamená, že jeden den skončí mateřská dovolená a hned následující (pracovní) den začne dovolená.

"Proč zaměstnavatel rodičovskou dovolenou uznal?"

A co měl tedy dělat, když jste nenastoupila do práce? Měl Vám psát neomluvenou absenci?

• #47582 Reply

Lucie Kedroňová

Dobrý den,12.3.09 nastupuji zpět do zaměstnání po mateřské dovolené.Chtěla bych se zeptat,na kolik dnů dovolený budu mít nárok?Chtěla bych si vzít dovolenou kolem 17.6.09(asi 14 dní)Je možné dovolenou dostat i jiným způsobem?např.neplacené volno.. atd.Moc děkuji za odpověď

• #47583 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

budete mít nárok na celou výměru dovolenou pro rok 2009 (4 týdny, pokud u Vašeho zaměstnavatele není prodloužení na 5 týdnů), Případně na nevyčerpanou dovolenou za rok 2008 (pokud nastupujete po mateřské dovolené a ne po rodičovské dovolené).

Termín dovolené určuje zaměstnavatel – je na něm, zda Vám vyhoví v uvedeném termínu. Pokud by nechtěl vyhovět, tak by Vám nejspíš ani neplacené volno neposkytl.

• #47584 Reply

Petra Blažková

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit? 13.3.2009 mi končí mateřská dovolená a nastupuji na tříletou rodičovskou dovolenou. Před tím bych ráda vyčerpala u zaměstnavatele dovolenou, na kterou mám nárok. Z roku 2008 mi zbývá 10 dní. Na kolik dní dovolené mám nárok za rok 2009? Vím, že musím mít odpracováno 60 dní. Počítá se do těchto 60 dní i těch 10 dnů loňské dovolené? Mám za rok 2009 nárok na celých 20 dnů, nebo se mi dovolená bude krátit? Mám se na rodičovskou dovolenou nahlásit od 14.3. nebo až po vyčerpání dovolené u zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

• #47585 Reply

Karel Dlouhý

§217 (5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

Tedy požádáte o poskytnutí dovolená za rok 2008 a 2009 od 14. 3. 2009 a až potom o rodičovskou dovolenou.

Do 60 dnů se počítají prac. dny, kdy čerpáte mateřskou dovolenou a dny, kdy čerpáte dovolenou, tedy 60 dní splníte.

• #47586 Reply

Anna Sedláková

Dobrý den,

od 5.11.2008 jsem na nemocenské. 13.03.09, tj. 6 týdnů před porodem jdu na mateřskou dovolenou. Budu mít za rok 2009 nárok na dovolenou v plné výši tj. 20 dnů nebo se mi bude krátit? Je potřeba zaměstnavateli podat písemné oznámení o zahájení mateřské dovolené nebo stačí pouze potvrzení od lékaře o zahájení mateřské a později před ukončením MD písemně požádat o vyplacení dovolené a o rodičovskou dovolenou. Děkuji za odpověď.

• #47587 Reply

Karel Dlouhý

Budu mít za rok 2009 nárok na dovolenou v plné výši tj. 20 dnů – ANO

stačí pouze potvrzení od lékaře o zahájení mateřské – ANO, je to speciální tiskopis, který tuším i Vy podepíšete

později před ukončením MD písemně požádat o vyplacení dovolené – ne o vyplacení, ale o čerpání dovolené

a o rodičovskou dovolenou – ANO

• #47588 Reply

Milena Doubravová

Dobrý den,před nástupem na mateřskou dovolenou jsem měla k pracovní smlouvě uzavřené na dobu neurčitou a plný úvazek uzavřen dodatek o zkrácení pracovního úvazku na dobu do nástupu na mateřskou dovolenou. V mém případě konkrétně do 28.11.2008. Poté by měla opět platit původní pracovní smlouva na plný úvazek.Jelikož se mateřská dovolená posuzuje pro účel výpočtu nároku na dovolenou jako výkon práce a v mém případě to v roce 2009 je více než 60 dní, domnívala jsem se, že bych za rok 2009 měla mít nátok na plný roční výměr dovolené – v mém případě 5 pracovních týdnů tedy 25 dní. Z personálního oddělení mi však sdělili, že mám nárok pouze na poměrnou část, dle předchozího zkráceného úvazku. Kdo má pravdu? Jak mám případěn postupovat, aby došlo k nápravě, jaká je vymahatelnost?

děkuji za odpověď

• #47589 Reply

Karel Dlouhý

I při kratším úvazku je nárok na 5 týdnů dovolené (ale za každý den není náhrada mzdy za 8 hodin, nýbrž za menší počet hodin podle úvazku) – úersonalistka nemá pravdu.

Pokud byl dodatek o zkrácení úvazku termínován, domnívám se, že za rokj 2009 máte nárok na dovolenou odpovídající plnému úvazku.

Obraťte se na ředitele, pokud to nepomůže, budete muset vymáhat soudně.

• #47590 Reply

Vlasta Černínová

Dobrý den, na MD nastoupím 29.7.2009. Po jejím ukončení začnu čerpat řádnou dovolenou z roku 2009, t.j.25 dnů(zatím jsem žádnou v roce 2009 neměla a nárok činí 25 dnů). Budu mít nárok na nějakou dovolenou za rok 2010?Děkuji za odpověď.

• #47591 Reply

Marie Horáková

Dobrý den,

naše zaměstnankyně čerpá PPM do 8. 10. 2009, od 9. 10. 2009 požádala o čerpání ŘD. 28. 10. 2009 byl svátek, jakou formou vykázat nebo hradit tento den?

Za odpověď děkuji

• #47592 Reply

Karel Dlouhý

Jako v předchozím dotazu, tedy jako u ostatních pracovníků náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku.

• #47593 Reply

Jana Veverková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na MD a právě mi skončila 30.11.2009. Mám ještě nárok si vybrat u zaměstnavatele 15 dní řádné dovolené,která mi zbyla, když je už dnes 3.12.2009? A na SSSZ jsem si podala žádost od 1.12.2009?Děkuji za odpověď. Jana Veverková

• #47594 Reply

Karel Dlouhý

Obecně nástup dovolené určuje zaměstnavatel. Je jedna výjimka, pokud žena požádá o nástup dovolené, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou. Zkuste o to požádat ještě teď.

A jak to tedy máte u zaměstnavatele – požádala jste o rodičovskou dovolenou, od kdy do kdy?

Podání žádosti o rodičovský příspěvek na to nemá vliv.

• #47595 Reply

Monika Hanzelková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat v souvislosti s dovolenou na dvě věci:

1) Nastoupila jsem 5.9.2009 na MD, v roce 2009 jsem vyčerpala celou dovolenou – mám nárok na proplacení dovolené (po skončení MD 13.3.2010) za rok 2010?

2) Pokud si zvolím RD na 2 roky a druhé dítě se narodí např. po 2,5 letech (tj. nebudu se mezitím vracet do práce), musím si toho 0,5 roku platit zdravotní a sociální pojištění sama?

Děkuji. S pozdravem

M. Hanzelková

• #47596 Reply

Karel Dlouhý

1) Ne na proplacení, ale na čerpání dovolené – pokud o to požádáte, aby bezprostředně navazovala na skončení mateřské dovolené, musí Vám vyhovět.

2) Musíte rozlišovat rodičovskou dovolenou (je na Vás, v jakém rozsahu o ni požádáte – až do 3 let věku dítěte) a dobu čerpání rodičovského příspěvku (můžete si vybrat z několika režimů čerpání, až do 4 let věku dítěte. Když zaměstnavatele požádáte o rodičovskou dovolenou do 2 let věku, tak po uplynutí musíte nastoupit do práce. Dotaz mi není jasný.

Zdrav. pojištění: podle http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Platci/Stat/

stát platí zdrav. pojištění za:

Ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění

Příjemci rodičovského příspěvku

Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku

• #47597 Reply

Alena

Dobrý den,

2.4. jsem nastoupila na MD, pracovní poměr mi končí 26.4.2010, počítám správně, že MD mi končí 15.10.?

Chtěla bych se zeptat, zda mám po skončení MD, tedy od 18.10., nárok na čerpání řádné dovolené, když již pracovní poměr bude ukončen. děkuji za odpověď.

• #47598 Reply

Karel Dlouhý

Mateřská dovolená skončí 26. 4. 2010 se skončením prac. poměru (i když peněžitou pomoc v mateřství budete pobírat nadále).

Při skončení prac. poměru máte nárok na proplacení nevyčerpané dovolené (čerpat ji po skončení prac. poměru nemůžete).

• #47599 Reply

Alena

JEště jedna otázka, jaká poměrná částka mi od ledna 2010 přísluší?

• #47600 Reply

Karel Dlouhý

Tři dvanáctiny (nebo’t tři celé měsíce prac. poměru)

• #47601 Reply

Alena

Ten duben, kdy jsem na MD, se do toho vůbec nepromítne? Tři dvanáctiny je kolik, prosím?díky za reakci

• #47602 Reply

Karel Dlouhý

Jedna dvanáctina za každý ukončený kalendářní měsíc.

Záleží na výměře dovolené v organizaci.

Základní výměra je 4 týdny, tj. 20 pracovních dní. 3/12 je 5 dní.

Někde mají 5 týdnů dovolené, 3/12 je 6 dní.

• #47603 Reply

Karel Dlouhý

Ještě upřesňuji: ty 3/12 náleží, pokud jste odpracovala (včetně čerpání MD) 60 dnů.

Pokud ne, tak náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce."

– což může vyjít na stejno.

• #47604 Reply

Helena Eisnerová

dobrý den,jsem třetí rok na rodičovské dovolené,v září ji ukončím a ihned nastupuji na mateřskou dovolenou s druhým dítětem a pak zase do tří let na rodičovskou.Jsem zaměstnaná a chtěla bych se zeptat,zda budu mít nárok na řádnou dovolenou za rok 2010 pokud jsem vůbec nepracovala a jestli ano,tak zda se mi bude krátit.žádat bych o ni měla ihned po ukončení mateřské,tedy asi v únoru 2011,děkuji moc za odpověď.

• #47605 Reply

Lucie Musilová

Dobrý den,

od 22.5. do 3.12.2008 jsem byla na 1. MD a ŘD jsem za kalendářní rok vyčerpala před MD, na kterou navazovala rodičovská dovolená. RD jsem přerušila nástupem na 2. MD od 7.4.2010 (konec je 19.10.2010). U jednoho zaměstnavatele mám pracovní smlouvu na 24 hodin týdně (rovnoměrně rozvržených), u druhého zaměstnavatele 6 hodin týdně (jako 0,1 úvazek). Na kolik dní ŘD mám nárok u 1. a u 2. zaměstnavatele za rok 2010? Dále by mne zajímalo, zda je nutno zaměstnavatele požádat o poskytnutí dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou s nějakým výrazným předstihem. Děkuji za odpověď. LM

• #47606 Reply

Dana Zápotocká

Dobrý den, když ukončím mateřskou dovolenou dne 27.01.2010 mám nárok v roce 2010 na celou dovolenou roku 2010 tj. 20 dní,když o ni požádám před rodičovskou dovolenou?

Děkuji

• #47607 Reply

David Larysz

Dobrý den,v březnu roku 2009 manželka otěhotněla, od 14.4.2009 byla na neschopence až do 18.10.2009. Pak od 19.10.2009 nastoupila na mateřskou dovolenou, na které byla do 2.5.2010. Od 3.5.2010 je na rodičovské dovolené a zároveň čerpala dovolenou za rok 2009 a rok 2010.

V roce 2009 ji k 31.3.2010 skončila smlouva na dobu určitou a s totožným zaměstnavatelem uzavřela smlouvu na dobu neurčitou (nevím, jesti to má na něco vliv). Dle prac.smlouvy má nárok na 20 dnů dovolené za kalendářní rok.

Otázka zní: na kolik dnů dovolené má manželka nárok za rok 2009 a za rok 2010?

Děkuji za odpověď

• #47608 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

přesný nárok za rok 2009 nevím (neuvedl jste, zda od 1.1. do 13. 4. 2009 odpracovala všechny směny ani základní výměru dovolené pro rok 2009). Obecně: Dovolená za r. 2009 se bude krátit za nemoc (za prvních 100 neodpracovaných dnů o 1/12 a za každých dalších 21 neodpracovaných dnů o 1/12).

Dovolená za rok 2010 se nebude krátit, pokud ji manželka bude čerpat v návaznosti na MD. Za rok 2010 by mělo náležet všech 20 dnů (MD se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce)

• #47609 Reply

David Larysz

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Dnes obdržela manželka z firmy výplatní pásku, za loňský rok, tj. 2009 ji přiznali 15,5 dne, ale za letošní rok už pouze 6,5 dne. Dle Vás by měla ale mít za letošní rok nárok na celých 20 dnů. Je tomu skutečně tak? Dovolená ji navazovala na MD.

A ještě jeden dotaz: Z čeho se vypočítáva dovolená v penězích, z průměrné mzdy za určité období, nebo z hodinové sazby, kterou má v pracovní smlouvě?

• #47610 Reply

Hana Špačková

Dobrý večer,

PPM jsem nastoupila 17.12.2009, končí mi tedy 30.6.2010?

O čerpání dovolené musím písemně požádat – stačí jednoduše "žádám o čerpání řádné dovolené po skončení PPM"?

Mohu současně s tím požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou nebo je potřeba tuto žádost zaslat až ke konci řádné dovolené? Je potřeba tuto skutečnost (nástup na RD) hlásit na pojišťovně či sociálce (jsem zaměstnanec + OSVČ na vedlejší činnost – ŽL pozastaven)

Mohu již během čerpání dovolené pobírat rodičovské dávky? – je potřeba následně někde dokládat peníze za čerpanou dovolenou, "přivýdělek"?

Mám právo na volbu zrychleného čerpání RD? (rok 2009 – denní dávka 391 Kč, DVZ 558 Kč; rok 2010 – denní dávka 302 Kč, DVZ 502 Kč)? Mateřskou sice na původní výši bude vrácena, ale při volbě rychlosti čerpání se dle informací z Úřadu práce nepřihlíží.

Děkuji předem za odpověď HS

• #47611 Reply

Petra Kačerová

Dobrý den,

v červenci roku 2008 jsem nastoupila na MD s 1.děckem, nyní v květnu 2010 jsem nastoupila znovu na MD (nedočerpala jsem celou 2 letou variantu RD) s 2. děckem. 2.12. jsem nastoupila na RD a chtěla bych po zaměstnavateli proplatit dovolenou. Účetní mi ale tvrdí, že nemám nárok, že jsem v roce 2010 nic neodpracovala a že je problém i s tím, že jsem nedočerpala celou rodičovskou dovolenou.

Mohu se zeptat, jak to je? A na co mám či nemám nárok?

Děkuji Petra Kačerová

• #47612 Reply

Karel Dlouhý

Nemůžete žádat o proplacení dovolené, nýbrž jste měla žádat o určení čerpání dovolené tak, aby navazovala na skončení mateřské dovolené. A až po jejím uplynutí žádat o rodičovskou dovolenou. (Ale o rodičovský příspěvek žádat hned po skončení mat. dovolené).

Pro splnění podmínky na vznik nároku na dovolenou za rok 2010 se započítává doba čerpání mateřské dovolené jako výkon práce.

Viz např.:

http://www.zeny.cz/magazin/finance/i-zena-na-materske-ma-narok-na-radnou-dovolenou.aspx

http://www.penize.cz/porodne-a-pohrebne/18863-i-zena-na-materske-ma-narok-na-radnou-dovolenou

• #47613 Reply

Libuše Dekretová

Dobrý den, nacházím se v následující situaci: Od října 2011 do 26.12.2011 jsem byla na neschopence z důvodu rizikového těhotenství.Od 27.12.2011 do 9.7.2012 jsem čerpala PPM. Dovolenou za rok 2011 jsem již vyčerpala před nástupem na neschopenku. Když jsem nyní požádala o čerpání dovolené za rok 2012 svého zaměstnavatele, účetní mi chce uznat pouze 18,5 dne dovolené místo plných 20 dní i když jsem "odpracovala" v roce 2012 60 dní. Má pravdu? Argumentovala to tímto výpočtem: Pokud budeme vycházet z toho že má nárok na 20 pracovních dnů ŘD a mateřská trvala do 9.7.2012 plus 20 dnů dovolené, odpracovaná doba by byla započítaná do 6.8.2012. Od tohoto data se začíná napočítávat neodpracovaná doba ….. srpen 18 září 20 říjen 23 listopad 22 prosinec 21 Celkem 104 Po sto dnech se začíná ŘD krátit jednou dvanáctinou, což znamená že z 20 dnů dovolené se jí pokrátí 1,5 dne. 20 – 1,5 = 18,5 Předem moc děkuji za pomoc!

• #47614 Reply

Karel Dlouhý

Účetní nerespektuje zákoník práce:

§ 223

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

• #47615 Reply

ivzez

Jestli jste zaměstnavateli doručila včas písemnou žádost o čerpání dovolené (s požadavkem čerpání tak, aby dovolená bezprostředně navázala na MD), je zaměstnavatel Vám poskytnout celou dovolenou za r. 2012. Nemůže Vám ji krátit o překážky, jež teprve nastanou.

Jestli jste ale zaměstnavatele nepožádala o čerpání dovolené včas (doručení žádosti by muselo být před koncem MD), poskytne Vám zaměstnavatel dovolenou až po skončení překážky (RD), ovšem pak už krácenou.

• #47616 Reply

Jitka Malá

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, od 1.3.2012 jsem na neschopence. 13.8. budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat,budu mít nárok na čerpání dovolené po ukončen í mateřské dovolené plných 20dní? vychází to od 24.2. Děkuji

• #47617 Reply

ivzez

Nastupujete na MD 6 nebo 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu? (Kdybyste mohla na MD nastoupit o týden později, skončila by MD až 3. 3., takže byste splnila podmínku pro vznik nároku na dovolenou za celý rok 2013.)

___

Protože v letošním roce zameškáte pro nemoc více 99 pracovních směn, bude se Vám letošní dovolená krátit o jednu dvanáctinu roční výměry dovolené (zbyde Vám 18,5 dne dovolené k čerpání).

Požádejte písemně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené za r. 2012 a za rok 2013 tak, aby dovolená bezprostředně navazovala na MD (zaměstnavatel bude povinen žádosti vyhovět). Žádost doručte zaměstnavateli před koncem MD.

Za rok 2013 Vám vznikne nárok na dovolenou za odpracované dny – půjde o dvě dvanáctiny výměry (3,5 dne).

O RD požádejte tak, aby navazovala až po skončení dovolené (nemůžete čerpat dva typy volna souběžně).

Rodičovský příspěvek (sociální dávka) však můžete začít pobírat souběžně s dovolenou.

• #47618 Reply

Jitka Malá

Děkuji za odpověď.

Takže jak tomu rozumím, za letošní rok mně vznikne právo na 18,5dne DV a za rok 2013 3,5dne ne 20dní?

Ještě otázka,ikdyž jsem pracovala v letošním roce do 29.2 a mám podle zákona odpracováno 60dní,tak se bude krátit?

Zapomněla naspat,že jsem si vybrala 5dní v únoru Dv než jsem nastoupila na neschopenku.Tskže mi vznikl podle výplatní pásky na 15dní,ale jak píšete,že se to má krátit o jednu dvanáctinu výmery za rok,podle toho jak už se zde v diskuzi někde psalo,že za DV vzniká nárok,pokud máte odpracovaných 60dní a to jsem splnila,takže by se to krátit nemělo + mateřská se počítá za odpracované dny…

• #47619 Reply

Jitka Malá

Děkuji za odpověď.

Takže jak tomu rozumím, za letošní rok mně vznikne právo na 18,5dne DV a za rok 2013 3,5dne ne 20dní?

Ještě otázka,ikdyž jsem pracovala v letošním roce do 29.2 a mám podle zákona odpracováno 60dní,tak se bude krátit?

Zapomněla naspat,že jsem si vybrala 5dní v únoru Dv než jsem nastoupila na neschopenku.Tskže mi vznikl podle výplatní pásky na 15dní,ale jak píšete,že se to má krátit o jednu dvanáctinu výmery za rok,podle toho jak už se zde v diskuzi někde psalo,že za DV vzniká nárok,pokud máte odpracovaných 60dní a to jsem splnila,takže by se to krátit nemělo + mateřská se počítá za odpracované dny…

• #47620 Reply

ivzez

Je lepší navázat na původní dotaz, aby byly všechny informace pohromadě.

Dovolená se nekrátí o dobu MD, nýbrž o dobu pracovní neschopnosti – Vy budete mít za dobu od 1. 3. do 12. 8. pro nemoc zameškáno 112 pracovních směn).

Dovolená se krátí za prvních 100 zameškaných směn o jednu dvanáctinu a dále za každých dalších 21 dnů překážek o další dvanáctinu).

___

Od 1. ledna do 29. února jste odpracovala 38 pracovních směn, a vyčerpala 5 dnů dovolené.

Další směny "odpracujete" až nástupem na MD (ta se pro účel dovolené na rozdíl od RD posuzuje jako odpracovaná doba).

Zameškala jste 112 pracovních směn.

Váš nárok na dovolenou za letošní rok bude 18,5 dne, k čerpání Vám zbývá 13,5 dne dovolené.

___

V roce 2013 neodpracujete 60 pracovních směn, proto Vám vznikne nárok jenom na dovolenou za odpracované dny (3,5 dne).

Celkem tedy budete moci čerpat 17 dnů dovolené. Nezapomeňte ale o její čerpání (pozor, nežádat o proplacení!!) zaměstnavatele včas písemně požádat.

• #47621 Reply

Jitka Malá

Požádám tedy o čerpání dovolené tak aby navazovala na ukončenou MD. Bohužel mi jak jste psal nevznikne nárok na DV za rok 2013,protože termín mám 28.9.,tudíš musím nastoupit na MD nejdříve 17.8.,takže mi MD skončí 28.2,nebo i tak zaměstnavatele požádat o DV za rok 2013?

Děkuji,je lepší vědět na co mám právo,než aby mi to zaměstnavatel neřekl.

• #47622 Reply

ivzez

Můžete požádat rovnou i o dovolenou za r. 2013, ale tam budete mít nárok jenom na zmíněných 3,5 dne.

Začátek RD v písemné žádosti navažte až na skončenou dovolenou (nemůžete čerpat souběžně dva typy volna). Vše můžete napsat v jednom dopise, který je potřeba zaměstnavateli doručit před skončením MD.

Škoda té vyčerpané dovolené v únoru, o pár dnů Vám nevychází na celou dovolenou za r. 2013 (kdybyste ji čerpala až po skončení MD, "dosáhla byste" na celou výměru).

• #47623 Reply

Iva Sosnova

Dobrý den,

potřebovala bych se zeptat na toto. V práci jsem dala výpověď a podepsala ji dohodou ke dni 31.7.2012. Bohužel se stalo to, že na vysokozdvižném vozíku jsem neodhadla výšku nákladu a nabourala vchodové dveře. Podepsala jsem protokol o škodě, byla jsem kontrolována jestli jsem nepožila alkohol a byla jsem seznámena se škodou asi 100 000Kč to vše dne 29.7.2012. Dnes jsem byla zavolána nadřízeným a byla mi dána – dohoda o náhradě škody způsobené zaměstnancem. Na výši 74 568Kč bohužel jsem byla v takovém stresu, že jsem vše podepsala. V dohodě bylo i že měsíční splátka bude až po opravě celých dveří a to 3000Kč, bohužel jsem velmi zadlužená a tolik peněz si nemohu dovolit dát. Nemám podepsanou ani hmotnou zodpovědnost. A v této dohodě je špatně napsané mé jméno, v adrese chybí jedno písmeno a moje datum narození je úplně jiné. Je možné mi nějak pomoci, abych to neplatila vůbec a nebo alespoň méně peněz. U sepsání jsem byla pouze já a šéf. Děkuju za odpověď

• #47624 Reply

ivzez

"Výpověď dohodou" neexistuje. Buď jste dala výpověď a pak musíte ještě dva měsíce pro zaměstnavatele pracovat (výpověď na sebe váže výpovědní lhůtu), nebo jde pracovní poměr rozvázala dohodou (jde o dva různé způsoby skončení pracovního poměru).

Překlepy ve smlouvě podle mne nemají na její platnost vliv. Podle mne ale byla chyba dohodu podepisovat bez přesného vyčíslení škody. Zkuste se s dohodou obrátit na právníka – specialistu na pracovní právo.

V této záležitosti se toho už asi moc dělat nedá. Ale můžete udělat do budoucna. Nikdy nepodepisovat žádnou písemnost bez důkladného prostudování, případně bez konzultace s právníkem.

• #47625 Reply

Milena Kučerová

Dobrý den, 27.10.2011 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, narodila se mi dvojčata, mateřská mi tedy skončila 11.7.2012. Před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem zaměsnavatele požádala o čerpání řádné dovolené za rok 2012 – 25 dní dovolené. Dnes (3.8.) mi sdělil, že mám nárok pouze na 14 dní dovolené, že od 2.8. mám pobírat rodičovský příspěvek. Kdo má pravdu? (Dovolenou za rok 2011 jsem vyčerpala v roce 2011, před nástupem na mateřskou jsem byla v pracovní neschpnosti od 29.4. do 26.10.2011.) Děkuji za odpověď, Milena

• #47626 Reply

ivzez

Máte nárok na celou roční výměru dovolené.

ZP online, čerpání dovolené

§ 217, odst. 5

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast9h4.aspx#par217

§ 223, odst. 1

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast9h4.aspx#par223

• #47627 Reply

ivzez

Odkazy na konkrétní § se zde špatně vkládají. Zkopírujte text celého odkazu včetně #par217 (#par223) a vložte do adresního řádku prohlížeče nebo si na stránce srolujte níže k příslušnému paragrafu.

• #47628 Reply

pavla onderkova

Dobrý den chtěla jsem zjistit na kolik dní dovolené mám nárok po čerpání mateřské dovolené. Od 1.1.2012 do 10.5.2012 jsem byla v pracovní neschopnosti, následující den 11.5.2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi končí 21.11.2012.Po tomto datu chci vyčerpat dovolenou a následně pokračovat v rodičovské dovolené.

děkuji za odpověd Onderková

• #47629 Reply

Bety Š.

Dobrý den,

prosím o informaci, zda je možné čerpat řádnou dovolenou ihned po mateřské dovolené a to souběžně s rodičovskou dovolenou. Na úřadu práce mi řekli, že to možné je, ale všude jsem se zatím dočetla, že to možné není. Předem děkuji za odpověď

• #47630 Reply

ivzez

Do 10. 5. jste nezameškala 100 pracovních směn, takže se dovolená krátit nebude.

• #47631 Reply

ivzez

Není to možné.

Rodičovská dovolená stejně jako dovolená jsou volnem od zaměstnavatele a nelze současně čerpat dva typy volna.

Můžete tedy po skončení MD vyčerpat řádnou dovolenou a teprve po jejím skončení začít čerpat dovolenou rodičovskou.

Něco jiného je rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka). O ten můžete požádat tak, aby Vám běžel souběžně s dovolenou.

Písemnou žádost o dovolenou a následně o rodičovskou dovolenou zaměstnavateli doručte před skončením MD. Datum dovolené bezprostředně navažte na MD (i kdyby to vycházelo ny víkend nebo na svátek) a začátek RD bezprotředně navažte na dovolenou. (Jinak zaměstnavatel nebude povinen Vaší žádosti o dovolenou vyhovět.)

• #47632 Reply

Petra D.

Dobrý den, skončila mi mateřská dovolená a mám nárok na 42 dní dovolené, o kterou jsem požádala a zaměstnavatel mi vyhověl.

Ráda bych se zeptala, zda se při posuzování výše výdělku pro určení vyplacení této dovolené (která následuje po MD) započítávají i bonusy. Firma každým rokem vyplácí v prosinci bonus, který dostávají všichni ve firmě. Myslím, že mám nárok, aby se mi do výpočtu započítal, ale účetní oddělení mi ho nechce schválit, prý bych ho musela dostat fyzicky vyplacený, což jsem samozřejmě nedostala, protože jsem už byla na mateřské dovolené.

Děkuji předem za odpověď

Petra D.

• #47633 Reply

Jana Lemperová

Dobrý den, mám ohledně čerpání/proplacení dovolené po mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 1.10.2012, v té době mi zbylo ještě 10 dní dovolené za rok 2012. Mateřská mi končí 14.4.2013. Je mi jasné, že mám nárok na starou dovolenou z roku 2012. Ale jak je to s dovolenou za rok 2013. Mám dvě informace. Jedna tvrdí, že pokud jsem odpracovala 60 dní, mám nárok na celou dovolenou za rok 2013, tzn. na 25 dní. Druhá informace tvrdí, že mám nárok pouze na poměrnou část dovolené za ty 3,5 měsíce, což je cca 7 dní. A ještě by mě zajímalo, zda nastoupím na RD ihned po skončení MD. Můžete mi prosím poradit? Děkuji, Jana L.

• #47634 Reply

ivzez

Náhrada mzdy za dovolenou se stanoví z průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí. Protože jste v předchozím čtvrtletí žádného výdělku nedosáhla, musel zaměstnavatel použít pravděpodobný výdělek.

Co předcházelo MD? Chodila jste do práce nebo jste byla na neschopence? Pokud jste byla na neschopence, pravděpodobně zaměstnavatel žádný bonus nepřiznal.

• #47635 Reply

ivzez

Doručte-li zaměstnavateli písemnou žádost o poskytnutí (nežádat o proplacení!!) dovolené před koncem MD, datum začátku stanovte tak, aby dovolená bezprostředně navázala na MD (bez ohledu na to, že by šlo třeba o sobotu, neděli nebo svátek), musí zaměstnavatel žádosti vyhovět a dovolenou Vám poskytnout.

Požádejte o zbylou dovolenou z r. 2012 i o dovolenou za r. 2013 (máte nárok na celou výměru).

Současně se žádostí o dovolenou zaměstnavateli doručte i žádost o RD, datum navažte až na skončení dovolené.

O rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) můžete požádat tak, aby Vám běžel už s dovolenou.

___

Ohlídjete si dobře data. Dovolenou a rodičovskou dovolenou nemůžete čerpat souběžně.

• #47636 Reply

Mája

Dobrý den,

momentálně jsem na RD, kterou ukončím nástupem na novou MD 19.7.2013, po které si zažádám o dovolenou. Vím, že mi bude dovolená za 2013 krácena,jen nevím, jestli se do těch 100 dní počítají i placené svátky,nebo jen pracovné dni.Takže za 2013 by mi mali krátit 4,2 dní dovolené.Pak mi PM končí 31.1.2014 a tam nevím, jestli mám nárok na nějakou dovolenou.Prosím o radu,jestli je můj výpočet správný a jestli mám nárok i na nejakou dovolenou za 2014.Děkuji.

• #47637 Reply

ivzez

Dovolená se krátí za zameškané pracovní směny, svátky by se podle mne neměly započítávat jako neodpracované.

Z roku 2013 Vám po krácení zbyde 21 dnů dovolené (zaokrouhleno nahoru).

V roce 2014 "odpracujete" celkem 43 pracovních směn, za něž Vám vznikne nárok na dovolenou za odpracovamné dny ve výši jedna dvanáctina roční výměry dovolené za každých 21 odpracovaných dní.

Za rok 2014 budete mít nárok na 4 nebo 4,5 (nevím, jak Váš zaměstnavatel dovolenou zaokrouhluje) dne dovolené (dovolená se zaokrouhluje na půldny).

• #47638 Reply

Inka

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na snad 1000 x omýlané téma. Nicméně i v poradně Oblastního inspektorátu práce v Praze mi dvakrát odpověděli jinak, takže si nejsem jistá už ničím.

Fakta jsou následující: 25.8.2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi skončila 9.3.2013. Před ukončením MD jsem požádala zaměstnavatele o nástup na dovolenou z roku 2012 (tj. 19 dní) a na veškerou dovolenou za rok 2013, na kterou mám nárok. Zaměstnavatel mi tvrdí, že za rok 2013 mám nárok pouze na poměrnou část dovolené a ne na celou dovolenou tj. na 25 dní. Jestliže se dovolená z roku 2012, na kterou jsem nastoupila po MD počítá jako odpracovaná doba (par.348 zák.práce), tak jsem splnila požadovaných odpracovaných 60 dní v roce 2013 (par. 212 zák.práce) a dovolená za rok 2013 by se mi neměla krátit (par. 212 zák.práce). Nebo se pletu? A jestliže se nepletu, jak o tom přesvědčit zaměstnavatele? :-))

Děkuji moc za odpověď.

• #47639 Reply

ivzez

Z hlediska nároku na dovolenou se se MD i dovolená považuje za odpracovanou dobu.

Odkažte zaměstnavatele na zákoník práce (zaměstnavatel Vám nesmí dovolenou krátit o následnou RD).

• #47640 Reply

Hana Špačková

Dobrý den, 24.9.12 jsem nastoupila na 2MD s druhým dítětem, ktera mi skončila k 7.4.13. Na 2MD jsem nastoupila z prodloužené 1RD (ze 2 na 3R, končit měla 22.2.13). Na kolik dní dovolené mám za rok 2012 a 2013 nárok?

Pokud by nedošlo k čerpání dovolené z důvodu výpovědi, mám na náhradu nárok?

Pokud by došlo k čerpání až po skončení 2RD, mám nárok na stejný počet dní nebo se krátí (na kolik)? Předem děkuji H

• #47641 Reply

Bery Černá

Dobrý den prosím o radu. Z důvodu rizikového těhotenství jsem nastoupila na nemocenskou v únoru tohoto roku. Pracovala jsem na plný úvazek a po dohodě se zaměstnavatelem jsem podepsala smlouvu na částečný úvazek 20 hodin týdně s platností od března tohoto roku. Tento úvazek jsem, ale nestihla plnit z důvodu rizikového těhotenství. Zaměstnavatel po mě chce abych ukončila nemocenskou a vybrala dovolenou před nástupem na mateřskou dovolenou, která začíná začátkem července. Zajímá mě, zdali na tuto žádost mám přistoupit, nebo čerpat dovolenou až po MD a jestli budu čerpat dovolenou z plného, nebo částečného úvazku. Děkuji za odpověď

• #47642 Reply

Danuše Zajíčková

Dobrý den, ráda bych se zeptala na čerpání řádné dovolené po mateřské. Mateřská mi začala 1.12.2012 a skončila 14.6.2013. V roce 2012 jsem byla v pracovním poměru a vykonávala práci. Na kolik dní dovolené mám nárok. Děkuji za odpověď

• #47643 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud byste požádala svého zaměstnavatele o čerpání Vaší dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení Vaší mateřské dovolené, mohla byste čerpat celou roční výměru dovolené (20 nebo 25 dní). Protože jste tak neučinila, bude se Vám nárok na dovolenou krátit – budete mít nárok na cca 5/12 dovolené. Zaměstnavatel Vám navíc nemusí čerpání dovolené umožnit – o jejím čerpání rozhoduje on. Pokud byste požádala o čerpání dovolené ihned po ukončení mateřské dovolené, pak by Vám vyhovět musel.

• #47644 Reply

Dana

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaký budu mít nárok na dovolenou v roce 2013 a 2014 v případě, že do 8.6.2013 jsem byla na rodičovské dovolené. Od 9.6.2013 jsem v pracovní neschopnosti kvůli rizikovému těhotenství a na mateřskou budu nastupovat kolem 20.10.2013. Tím pádem vychází konec mateřské někdy na konec dubna či začátek května 2014. Jak se bude dovolená krátit v roce 2013 a budu mít za rok 2014 nárok na celou dovolenou nebo se bude také krátit? Předem děkuji za odpověď.

• #47645 Reply

ivzez

Nárok na dovolenou se posuzuje za každý rok samostatně.

V roce 2013 Vám vznikne nárok na dovolenou za odpracované dny.

"Odpracujete-li" mateřskou dovolenou v r. 2014 alespoň 60 pracovních směn, vznikne Vám nárok na celou roční výměru dovolené.

Nezapomeňte zaměstnavateli včas (cca 10 dnů před koncem MD) doručit písemnou žádost o čerpání dovolené (nežádejte o její proplacení!). Začátek dovolené navažte bezprostředně na MD, o RD požádejte až od data navazujícího na řádnou dovolenou (nemůžete čerpat souběžně dva typy volna).

O rodičovský příspěvek ale můžete požádat tak, aby Vám bežel již s dovolenou.

Odpověď na téma: dovolená po mateřské dovolené
Informace o uživateli: