Dovolená ve výpovědní době

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená Dovolená ve výpovědní době

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #47154 Reply

    Eva Štěpánová

    Dobrý den, z pracovní smlouvy mi vyplývá,že mám nárok na 25 dnů dovolené.Od května letošního roku přecházím k jinému zaměstanvateli.Problém je v tom, že jezdím na vzdělávací semináře a toto mi zaměstnavatel odebírá z dovolené,takže ke dni ukončení pracovního poměru budu mít u dosavadního zaměstnavatele vyčerpáno již 11 dnů dovolené, což je překročení dnů při změně pracovního poměru.Prosím o radu,jak postupovat.

    Děkuji

  • #47156 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, co myslíte "překročením" dnů při změně pracovního poměru? Takový pojem zákoník práce nepoužívá. Při skončení jednoho pracovního poměru je zaměstnavatele povinen Vám proplatit nevyčerpanou dovolenou. Za určitých okolností ji lze vyčerpat i u nového zaměstnavatele, ale to je méně obvyklá varianta. A jestli máte na mysli, že došlo k čerpání dovolené, na kterou Vám ještě nevznikl nárok, platí §222 odst.5 zákoníku práce : Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.

Odpověď na téma: Dovolená ve výpovědní době
Informace o uživateli: