DPČ

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 1 měsíc.

  • Autor
    Příspěvky
  • #43761 Reply

    Ludmila Mikésková

    Dobrý den, prosím o radu.Kamarádka od 2.1.2008 uzavřela DPČ u majitele malého baru.Při prvním výplatním termínu 12.2.08(sjednáno v dohodě)ji odměna nebyla vyplacena (nedošlo k přihlášení k ZP a ČSSZ)Odměnu za vykonanou práci nedostala ani při dalším výpl.termínu.Potřebuji ověřit,že platí pro DPČ okamžitá výpověď pto nevyplacení odměny ve stanoveném termínu podle par.76,bod 6 zák.pr. a par.56 b. zák.prác.Prosím vyjasnit zda za práci v noci(prac. doba od 17,00 – 5,00)platí příplatky i u DPČ.

    Prosím do třetice,v případě, že zaměstnavatel nepřevezme žádost o vyplacení dlužné mzdy,budu posílat poštou dopor.,které datum mohu považovat za doručené-datum podání na poště ? Díky za Vaše stránky,moc jste mi pomohli,orientovat se v tomto problému.

  • #43763 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, doručeno bude až dopis dostane zaměstnavatel. Takže podejte dopis s dodejkou. Ta se Vám vrátí s potvrzením přijetí (nebo nepřevzato apod.). Pokud jde o zrušení DPČ pak platí §76 odst.6 ZP: Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni; jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníku. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr (což je právě případ nezaplacení odměny za práci). Jinak se však bude muset svých peněz domáhat u soudu (pokud zaměstnavatele nezaplatí dobrovolně).

  • #43764 Reply

    Mirka

    Dobrý den, již dva roky pracuji u jedné společnosti na DPČ a nyní bych chtěla nastoupit u stejné společnosti na HPP. Bylo mi řečeno že musím nejdříve dát výpověď a že pak mě přijmou na HPP. Mám ale strach že se tak již nestane. Je toto správný postup? Předem děkuji za odpověď

  • #43765 Reply

    ivzez

    Není možné mít pro stejného zaměstnavatele uzavřenu DPČ i pracovní smlouvu na stejný druh práce. Pokud by ale mělo jít o jiný druh práce, můžete pro téhož zaměstnavatele pracovat souběžně na základě pracovní smlouvy i na základě DPČ.

    Vypovíte-li DPČ, neexistuje žádná záruka, že by s Vámi zaměstnavatel uzavřel pracovní smlouvu.

    Můžete jej zkusit písemně požádat o uzavření pracovní smlouvy, ale zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět.

Odpověď na téma: DPČ
Informace o uživateli: