Družstevní byt-dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Družstevní byt-dědictví

Zvolené téma neobsahuje zatím 5žádnou odpověď. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Jiřina Novotná a poslední změna je stará 5 hodin, 51 minut.

• Autor

Iva Matějková

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když jsem družstevní byt nabyla ještě za svobodna a teď,když jsem vdaná bych ho chtěla do osobního vlastnictví,měl by mamželova dcera z prvního manželství po jeho smrti nárok na tento byt nebo jen na vybavení.Manžel má trvalé bydliště jinde napsané,přihlásená jsem tam jen já a naše společné děti. Děkuji Matějková

• #70728 Reply

marie karasová

dobrý den,

jsem jediná dcera mého otce,který nemá rodiče,sourozence, jen družku. Vlastní byt SMJ resp. % podíl na družstevním domě s družkou,která je tam trvale hlášena. chtěla bych vědět, zda po jeho smrti mám ze zákona nárok na dědictví, pokud ano, jak se to dozvím a jaká práva má družka.

děkuji za zprávu.

• #70729 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

jestliže se jedná pouze o družku, zdědíte veškerý majetek otce pouze Vy – ona nezdědí nic z jeho majetku.

Ledaže by Vás vydědil, k čemuž by musel mít nějaký zákonný důvod.

• #70730 Reply

Blanka Králíková

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu s problém dědictví u nesvéprávné osoby.

Moje teta byla zbavena svéprávnosti na návrh psych. léčebny, nyní pobývá v ústavu soc. péče.

Je možné, aby sepsala závěť, darovací smlouvu nebo jiný dokument ohledně svého majetku, jsem sama z rodiny, kdo se s ní v posledních letech stýkal.

Nyní má soudem určeného opatrovníka, ale bude podán návrh na změnu,jsem ochotna se opatrovnictví ujmout.

Děkuji za odpověď.

Blanka Králíková

• #70731 Reply

Dobrý den,

jestliže byla zbavena způsobilosti k právním úkonům, nemůže po takovém rozhodnutí sama činit jakékoli právní úkony, tedy samozřejmě ani ne závěť či jiný úkon. Taková listina by byla neplatná. Mohla by tak činit pouze prostřednictvím svého opatrovníka a za splnění dalších podmínek.

• #70732 Reply

ilona štamfestová

dobrý večer, chtěla bych se zeptat, žiji s manželem v roce 1998 jsme zakoupili členský podíl na družstevním bytě. Manžel má z bývalého manželství syna. JInak žádný nemovitý majetek nemáme. Jak jse to s dědictvím v případě manželovi smti Děkuji za odpově.

• #70733 Reply

Dobrý den,

členská práva v družstvu, jestliže jste byt nabyli za trvání manželství, zdědí pouze pozůstalý manžel. O ostatních věcech byste se dělila s jeho synem napůl.

• #70734 Reply

Eva Dvorakova

Dobrý den, přítel získal po prarodičích podíl v bytovém družstvu a je nájemcem bytu. S matkou se dohodl, že za přenechání dr. podílu jí vyplatí určitou částku. Vzhledem k tomu, že peníze nemá, bude si muset půjčit. Já jsem v práci dostala nabídku půjčky s velmi nízkým úrokem a chtěla bych příteli na vyplacení matky půjčit. Zajímalo by mě, jak by se dala ošetřit moje "investice" pro případ, kdyby přítel zemřel. Je možné, aby sepsal závěť a odkázal mi část družstevního podílu např. v procentech, abych získala zpět vložené prostředky, když by zemřel? Tržní hodnota bytu je totiž vyšší než podíl vyplacený matce. Nebo můžete mi případně poradit jinou možnost, jak by se dala situace vyřešit? Děkuji

• #70735 Reply

Dobrý den,

mnohem vhodnější nebo doplňkovou formou ještě navíc k závěti by bylo sepsání smlouvy o půjčce – zde byste byla chráněna i v případě, že byste se rozešli. Pak byste měla v ruce doklad o tom, že jste příteli půjčila urč. částku na koupi bytu.

• #70736 Reply

Věra Ševčíková

Chci převést družstevní byt na svého dospělého syna. Nevím, jak si zajistit právo užívání bytu do své smrti. V případě, že by se synovi něco přihodilo, nemám jistotu, že by mě jeho dědici v bytě nechali dožít.

Děkuji za odpověď.

• #70737 Reply

Dobrý den,

synovi můžete členská práva a povinnosti k DB darovat. Těžko však ošetříte to, aby Vás nechali v bytě dožít. a to vzhledem k tomu, že se nejedná o byt v osobním vlastnictví, u něhož je možné nechat zapsat věcné břemeno doživotního užívání do katastru nemovitostí. Můžete sice uzavřít se synem nějakou smlouvu, ta ale nebude zavazovat případné třetí osoby.

Můžete si to uvést do darovací smlouvy jako podmínku, změní-li se však vlastnické právo – těžko to ovlivníte.

Navíc, s ohledem na charakter tohoto bydlení, tzn. nájem, to půjde těžko.

• #70738 Reply

Lucie

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně dědění(DB, resp. práv k němu)ze zákona.Moji rodiče bydleli v DB, později se rozvedli.Po rozvodu manželství jsem byla jako nezl. svěřena do péče matce a otci bylo vůči mě stanoveno výživné, v družstevním bytě žil otec,se kt. jsem se stýkala.Ještě v mé nezletilosti otec zemřel.Práva k DB přešla na mě,resp. na mou matku až do mé zletilosti.Je mi známo, že tento byt přenechala k užívání svým známým–sepsali spolu dohodu na dobu určitou, kt. však neprošla schválením opatrovnického soudu.Domnívám se, že byt je stále psán na mé jméno.Má otázka zní, jaké doklady jsou třeba, abych zjistila,zda-li mám k bytu skutečně ještě nějaká práva nebo naopak, že se nemusím bát, že na mě jednou přijde exekuce pro neplacení poplatků, které jsou dle mého názoru adresované na mé jméno a „známí“ je jednou mohou přestat platit.Byt bych ráda získala zpět,jestli mi náleží,jaké kroky byste mi doporučila pro ověření mého vztahu k bytu.Velmi děkuji za odpověď,jsem s pozdravem L.

• #70739 Reply

Lucie

Dobrý den, chápu Vaši vytíženost při množství stále přibývajících dotazů, avšak nevím, zda odpověď na můj dotaz nečekám marně pro nesplnění Vašich kritérií či pro nějaký jiný důvod. Žádám Vás tedy alespoň o reakci, zda-li můj dotaz bude Vámi zodpovězen.

Předem děkuji a jsem s pozdravem, Lucie.

• #70740 Reply

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že se jedná o byt družstevní, bude tím nejlepším řešením obrátit se přímo na bytové družstvo s dotazem, kdo je u nich veden jako člen družstva a nájemce. Případně jim předložte listiny prokazující Váš nárok. Kdybyste náhodou nevěděla, jaké družstvo je vlastníkem domu, podívejte se na stránky http://www.cuzk.cz a tam si naleznete vlastníka.

• #70741 Reply

Lucie

Děkuji za Vaši odpověď! S přáním hezkého dne Lucie.

• #70742 Reply

Taťána Bittalová

Dobrý den potřebovali bychom poradit jak je to všeobecně s dědictvím mezi druhem a družkou?Máme vůbec nějaký nárok dědit bez jakýkoliv papírů nebo bychom měli sepsat nějaké závěti? Existuje nějaký papír s razítkem,který by nás spojoval né jako manželé ale jako druh-družka?(třeba z MěÚ)

• #70743 Reply

Dobrý den,

k poslednímu dotazu – žádný takový papír samozřejmě neexistuje – to je nesmysl. Zákon vůbec pojem druh-družka nezná a z toho důvodu jej ani neupravuje.

Za určitých okolností byste po sobě dědit mohli a to tehdy, nemá-li zemřelý žádné děti. Pokud by děti měl, tak vše zdědí tyto děti a pozůstalý druh nezíská nic.

Jestliže však žijete ve společné domácnosti, pak byste dědili spolu s rodiči zemřelého. Nejsou-li rodiče naživu, pak společně se sourozenci atd.

Lze to však vyřešit i sepsáním závěti (nemá-li dotyčný děti).

• #70744 Reply

Taťána Bittalová

Dobrý den já samozdřejmě vím že nárok na vrácení nájemného je hloupost ale jak jste správně pochopila jde o podíl ze společně koupených věcí ze společné domácnosti.Děkuji Vám za radu.

• #70745 Reply

martina šiborova

dobrý den,chtěla bych se zeptat:mamce a jejimu bratrovi zemřela v dubnu maminka.začinaji řešit dědictví.Nejdřive ji obvinil,ze ji nechala odvest do nemocnice a tim zavinila jeji smrt,pak nechal odpojit plyn a eletriku v jejim bytě,čimž znehodnotil byt a v neposlední řadě byli u notaře a po vyřizovani prvniho stání ji nařk,že maminku vlivnovala ohledně dědictví.jenže v zaveti je napsaný,ze kdo se o ni bude starat do posledka,tak podle toho bude dědictví rozděleno.Bohužel byla to mamka co se o ni nejvic starala az do posledka.A mily její bratr ji zacal vyhrožovat,že nas může všechny nechat zlikvidovat at mu da co chce on.(dědictví:mamka 70%a její bratr 30%). ted ma strach co bude.děkuji šiborova

• #70746 Reply

Dobrý den,

Váš dotaz je poměrně zmatený, navíc jste nepoložila žádný dotaz…

• #70747 Reply

Horváthová Jana

Můj dotaz se týká dědictví po mamince, která nám zemřela. Maminka vlastní družstevní byt 2+1, kde bydlí moje sestra s rodinou, maminka bydlela v bytě, který má v soukromém vlastnictví má sestra. Má dojít brzy k notářskému řízení a jak jsem pochopila, v dědictví se se mnou nepočítá, jelikož moje bydliště je dost vzdálené od bydliště mojí maminky a sestry. Zajímá mne zda mám na nějaké dědictví nárok (jsem starší dcera), když byt po mamince je družstevní. Myslela jsem, že vše bude na dohodě, že bych sestře nechala byt po mamince a podíl z dědictví bych chtěla popř. z menšího bytu, který vlastní sestra a tím bych popř. vynahradila sestře to, že byla mamince blíže jak já. Nevím jestli existuje nějaká závěť, pokud ano a maminka odkáže byt sestře, prosím o radu jak se zachovat.

• #70748 Reply

Nicol Břenková

Dobrý den, mám poněkud složitější dotaz, který nás ale velmi trápí. Moje maminka žije ve společné domácnosti spolu s našim dědou a to v družstevním bytě, který je psaný právě na dědu. Když se tyto dříve obecní byty odkupovali, tak jej zaplatila maminka s tím, že jednou připadne jí. Ale psaný je na dědu, který má družstevní podíl. Maminka tam má jen trvalé bydliště. Jak to bude prosím v případě, že děda zemře, komu byt připadne? Problém je v tom, že maminka není dědova biologická dcera. Od malinka ji vychovával, ale nikdy ji neadoptoval. Děda má ještě jednoho biologického syna. Máme strach, že pokud děda zemře a nepřepíše jej přímo na ni, tak o byt příjde a zdědí jej pouze vlastní dědův syn. Děkuji moc za informaci.

• #70749 Reply

Josef Vašíček

CHceme-li/rodiče/převést družstevní byt v úplném vlastnictví na dceru a vyloučit druhou dceru/nesvéprávnou/,jak napsat závěť.

• #70750 Reply

Milan Zeman

Napiště darovací smlouvu. Závěť by bylo možné do výše 1/2 zákonného dědického podílu napadnout a podle Vámi tvrzených skutečností by napadení bylo úspěšné.

• #70751 Reply

Lada Löwyová

Dobrý den,

v létě mi zemřel otec, jako dcera jsem zdědila po něm družstevní byt a členské podíly. V rámci diskuzí se ke mě donesla informace, že další dědění tohoto bytu není možné, takže se ptám: v případě mého úmrtí dědí tento byt mé dítě (jsem rozvedená)pokud není v závěti uvedeno jinak?

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den

Lada Löwyová

• #70752 Reply

Karel Dlouhý

"další dědění tohoto bytu není možné" – nevím, jak jste na to přišla

• #70753 Reply

Kateřina Šmídová

Moje sestra mě vyplatila velmi nítkou částkou za byt po rodičích v osobním vlastnictví, tak sme se domluvili při dedickém řízení po rodičích, aby byt zůstal v rodině, že ho dál zdědí její děti a pokud je nebude mít tak moje.Nicméně se vdala ( děti nemají) , po sléze onemocněla a bohužel i uřmela. Závět nenapsala. A mě ted‘ zajímá komu připadne Náš byt po mých rodičíh. Děkuji

• #70754 Reply

právní vrba

Byt připadne dědicům po zůstaviteli – jeho vlastníku.

• #70755 Reply

Naďa Ajšmanová

Dobrý den, zajímalo by mě, z čeho se vypočítává notářský poplatek za dědictví družstevního bytu. Notář požaduje za vyřízení tohoto dědictví částku odpovídající tržní hodnotě bytu, tedy cca 15 000,- Kč. Zdá se mi to přehnané, když byt není ve vlastnictví, ale je družstevní. Děkuji za odpověď

• #70756 Reply

právní vrba

Převod členských práv a povinností v bytovém družstvu (lidově a nesprávně též prodej družstevního bytu) se běžně realizuje za tržní cenu daného bytu; proto i notáři počítají jako hodnotu dědictví tržní cenu takového bytu.

• #70757 Reply

Jana

Dobrý den,

chci se zeptat: Zemřela mi matka která žila v DB a byla členkou družstva. Dědit budu já a moje sestra nikdo jiný s otcem je rozvedená. Na prvním stání u notáře nám zdělil, že se máme dohodnou se sestrou kdo bude dědit DB neboli kdo se napíše jako člen družstva, protože nejde prý členský podíl na jednoho po dědictví rozdělit na dva díly??? Děkuji za odpověď.

• #70758 Reply

Notářské Služby

Společné členství v bytovém družstvu může vzniknout pouze manželům, jiná možnost není. Notář Vás informoval správně. Jedna z vás družstevní byt zdědí a druhé vyplatí finanční kompenzaci. Pokud se nedokážete dohodnout, musíte se Vy nebo Vaše sestra obrátit na soud, aby v této věci rozhodnul.

• #70759 Reply

Pavlína

Dobrý den,

prosím o radu. Babička bydlí v družstevním bytě (zatím není ve vlastnictví). Nedávno ho přepsala na mě(vnučku) na SBD,teď jsem tedy vlastníkem já, trvalé bydliště tam ale nemám.

Problém je takový, že trvalé bydliště na bytě má kromě mé babičky také její syn, který v tomto bytě nežije (bydlí v jiném městě)a ve smlouvě není uveden. Jak to bude po její smrti s dědictvím tohoto DB.

Má strýc nějaký nárok na tento byt po její smrti, když tam to trvalé bydliště má? Případně jaké opatření mám udělat, aby na tento DB neměl nárok (závěť, darovací smlouva, převedení do osobního vlastnictví…)?

Předem děkuji za odpověď!

• #70760 Reply

Notářské Služby

Předpokládám, že máte smlouvu o převodu členských práv a povinností a také nájemní smlouvu k družstevnímu bytu na Vaše jméno. Trvalé bydliště je jen evidenční údaj. Váše práva k družstevnímu bytu to neohrozí.

• #70761 Reply

Pavlína

Děkuji za odpověď.

Ano, to vše mám. Takže případné náhradní bydlení nebo vyplacení určité částky z DB strýcovi obstarávat nebudu muset?

• #70762 Reply

Notářské Služby

Náhradní bydlení shánět nemusíte, doporučuji prostudovat manuál člena bytového družstva

http://www.poradna-prava.cz/folder03/Manu%C3%A1l%20%C4%8Dlena%20bytov%C3%A9ho%20dru%C5%BEstva.pdf

Žádnou kompenzaci za to, že jste dostala dar, nikomu platit nemusíte. Babička může za svého života naložit se svým majetkem zcela svobodně. V dědictví pak připadá v úvahu pouze započtení daru na dědický podíl t.j. může být krácen dědický podíl toho dědice, který dostal za života zůstavitele od něj dar.

• #70763 Reply

Alena Plocová

Dobrý den,přítel má sestru,která je svobodná,bezdětná a měli společného otce,který již zemřel.Ona bydlí v DB.Má po její smrti -ona je o 25let starší- možnost získání bytu a nebo byt získá bytové družstvo automaticky zpět? Děkuji za odpověď.

• #70764 Reply

právní vrba

Nemá-li dotyčná ani potomka, ani manžela, registrovanou partnerku a nežije-li s ní nikdo ve společné domácnosti, dědí po ní její rodiče. Nedědí-li ani oni, dědí její sourozenci. Jistotou je závěť, kromě potomků jsou všichni ostatní opomenutelní dědici.

• #70765 Reply

Notářské Služby

Jak se dědí se můžete podívat například zde:

http://www.notarskesluzby.cz/rizeni_o_dedictvi.html

Pokud zůstavitel byl sám a nemá dědice svého majetku, přechází při projednání dědictví členství zůstavitele v bytovém družstvu a nájem družstevního bytu na stát. Pokud by sestra přítele zemřela a neměla závěť a neměla dědice v prvé a druhé dědické skupině, pak by dědili stejným dílem její sourozenci a ti, kteří s ní žili nejméně po dobu jednoho roku před její smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli na ni odkázáni výživou. Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.

• #70766 Reply

Zdeňka Hručková

Dobrý den, přepsala jsem na rodiče práva družstevního bytu, ale za určitou dobu je chci zpět.Rodiče jsou už starší a já se teď bojím, že když se jim něco stané půjde byt do dědického řízení. Je nějaká možnost, jak si zajistit, že byt zůstane jenom mě??? Je možné sepsat smlouvu o smlouvě budoucí??? děkuji za odpověď

• #70767 Reply

Notářské Služby

Podle současné právní úpravy je opatření pro případ smrti neplatné. Nezbývá než vyřešit to závětí nebo darováním za života.

• #70768 Reply

Zdeňka Hručková

Děkuji za odpověď. Může se sepsat závěť jenom na tenhle byt, nebo do závěti musí zahrnout celý svůj majetek?? a musí se ostatní sourozenci vydědit?? nebo ty zdědí ostatní majetek?? děkuji

• #70769 Reply

Notářské Služby

V závěti nemusí být uveden veškerý majetek. Pokud mají být vyloučeni Vaši sourozenci, pak se to sice dá ošetřit listinou o vydědění, ale důvody vydědění musí být dány:

http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/01/podminky-vydedeni-musi-byt-dany.html

Již nyní lze uzavřít u notáře dědickou smlouvu podle nového občanského zákoníku, který vstoupí v platnost od 1.1.2014.

Zde najdete základní informaci:

http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/dedicke-pravo/konkretni-zmeny/dedicka-smlouva.html

Pokud by však rodiče zemřeli před 1.1.2014,k dědické smlouvě by se nepřihlíželo.

• #70770 Reply

Zdeňka Hručková

Děkuji za odpověď. Ještě mi není jasné pokud tedy sepíšeme závěť pouze na ten byt, zda sourozenci na něj budou mít nárok, nebo se musí vydědit. děkuji.

• #70771 Reply

Notářské Služby

Pokud bude kromě družstevního bytu v dědictví dostatek dalšího majetku, aby nedošlo ke krácení nároku neopominutelných dědiců a nebo pokud tito dědicové nárok neopominutelného dědice neuplatní, pak notář bude respektovat vůli zůstavitele v závěti. Jinak ovšem nastane situace, kdy dědicové zdědí podíl na družstevním bytě. To představuje komplikaci, protože členem družstva může být jen jeden z nich. Společné členství v družstvu je možné jen u manželů. Pokud kromě bytu další majetek není a existuje obava, že se před notářem nedokáží dědicové dohodnout (důvody vydědění by nemusely obstát u soudu), pak je jedinou cestou darování za života rodičů.

• #70772 Reply

Zdeňka Hručková

Moc děkuju za informace. Nyni mi je vše jasné. Ještě jednou děkuji.

• #70773 Reply

patrik postl

dobrý den, mám dotaz,otec manžela zemřel, měl 7 dětí, majetek – družstevní byt, resp. práva k němu, ale ta za svého života přepsal pouze na jedno s dětí, předpokládám darovací smlouvou, čili po jeho smrti "neměl" žádný majetek, lze to nějakým způsobem napadnout? Když již za svého života obdaroval bytem (právy) jen jedno z dětí a ostatní vynechal?

Děkuji za podpověď.

• #70774 Reply

špíglák

Za svého života může se svým majetkem každý disponovat jak chce, tj. nyní nemůžete dosáhnout toho, aby byl družstevní byt předmětem dědictví.

• #70775 Reply

právní vrba

Pokud by po zůstaviteli zbyl jeětě nějaký jiný majetek a dědilo-li by se podle zákona, bylo by možno uplatnit tzv. dědický zápočet, kdy obdarovaný by dostal z dědictví o hodnotu daru méně. Není-li však co dědit, je zápočet zbytečný.

• #109244 Reply

Lenka

Dobrý den.Mám dotaz ohledně družstevního bytu ,ve kterém bydlím s dcerou.Dcera se bude stěhovat jinam a mě zajímá zda po mé smrti bude mít nárok na byt,pokud bydlí jinde.Jde bydlet do podnájmu.M usím jí byt odkázat nebo členská práva zdědí automaticky.Moc děkuji za odpověď.Lenka

• #177123 Reply

Jiřina Novotná

Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě, že bydlím v bytě SBD kde mají podíli stejným dílem moji rodiče. Otec nedávno zemřel a až poté jsme se dozvěděli o jehovysokých dluhách (rodiče spolu nežili, ale stále byli manželé). Pokud se zřekneme dědictví příjdeme i o byt? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: Družstevní byt-dědictví
Informace o uživateli: