Dům na cizím pozemku-deleni pozemku

Forum Fóra Správní právo Katastr nemovitostí Dům na cizím pozemku-deleni pozemku

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  právní vrba a poslední změna je stará 4 roky, 9 měsíců.

• Autor

Petr Novak

Dobrý den,

poprosil bych vás o jednu informaci. Chtel bych koupit dum, který leží na pozemku jiného vlastníka. Dum je postaven se souhlasem vlastníka pozemku. Mám ale trochu obavu, jestli se muže stát, že vlastník pozemku pozdeji pozemek rozdelí a jednu nove vzniklou cást pozemku prodá a já tak zustanu bez prístupu k domu.

Potrebuje vlastník pozemku moje svolení k rozdelení pozemku? V prípade, že by k rozdelení pozemku došlo, byl bych já jako vlastník nemovitosti, která je obklopena pozemkem, který by se eventuálne delil, o tomto vcas informován? Na jaké adrese bych byl prípadne vyrozumen?(na adrese trvalého bydlište, nebo na adrese, kde se tento dum a pozemek nacházejí?).

Dekuji

• #52394 Reply

právní vrba

Postavit dům na cizím pozemku je jedna věc a mít k němu trvalý přístup po tom cizím pozemku je věc druhá… Dům neměl být zkolaudován bez zajištění přístupu – vyhledejte v archivu příslušného Stavebního úřadu jak měl stavebník domu pro stavební a kolaudační řízení zajištěn přístup k domu z veřejné komunikace. I když přístup lze následně "vysoudit", je to proces zdlouhavý. Lepší je mít na pozemku zřízeno věcné břemeno přístupu ve prospěch domu. Váš souhlas vlastník pozemku k jeho rozdělení a prodeji nepotřebuje, rozhodující je Vaše adresa dle OP nebo katastru nemovitostí.

Odpověď na téma: Dům na cizím pozemku-deleni pozemku
Informace o uživateli: