dům

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

Martin

Dobrý den,

před 15 lety zemřel otec, dům byl rozdělen-matka 1/2, já 1/4, sestra 1/4. Nyní v domě bydím s rodinou, sestra se vdala v zahraničí, matka bydlí u přítele. Dům též opravuji a rekonstrujuji na vlastní nemalé náklady. Jsem povinen sestru vyplatit? Když do budoucna zdědí matky 1/4, může po mě požadovat vyplacení znova? Máme schovávat dokumentaci, fotit opravy, schovávat účtenky? Může vyplacení nařídit soudně a soud následně dům prodat? děkuji za odpověď

Je matka povinna se o svou část starat i když tu nebydlí? díky moc

• #70917 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v současné době máte všichni 3 k domu tzv. podílové spoluvlastnictví, z něhož plynou určité povinnosti. Každý z vás je povinen na provoz a opravy domu přispívat poměrně dle velikosti svého podílu. Pokud tedy do domu investujete, máte právo chtít přispívat i od matky a sestry. Pokud chcete získat podíl sestry či matky, musíte jim vyplatit přiměřený vypořádací podíl odpovídající hodnotě jejich podílu.

Pokud jeden z vás podá soudu žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a nebude možno věc řešit jinak, může soud nařídit její prodej.

Rozhodně si účtenky za opravy schovávejte; focení také není od věci.

Odpověď na téma: dům
Informace o uživateli: