Dvouměsíční výpovědní lhůta

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Dvouměsíční výpovědní lhůta

Zvolené téma obsahuje celkem 82 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 4 měsíce.

• Autor

Josef Král

Dobrý den podal jsem výpověď dohodou.Zaměstnavatel mi dal dvouměsíční výpovědní lhůtu.Já jsem začal marodit se zády (nemohu si ani sednout)a zaměstnavatel mi řekl,že se mi do výpovědní lhůty počítá pouze prvních 7dní a potom už neběží výpovědní lhůta. Až ukončím marodění,tak potom mi začíná běžet zbytek výpovědní lhůty. Tak to kdybych nedej bože marodil s těmi zády dva měsíce tak mi poběží výpovědní lhůta další dva měsíce? To je přeci hloupost? Jaká je pravda? Děkuji Pepa

• #43642 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to není. Vy jste podal nesmyslné ukončení PP. Buď ho ukončujete dohodou nebo výpovědí. "Výpověď dohodou" neexistuje. Zaměstnavatel to tedy vzal jako výpověď a běží 2-měsíční výpovědní doba. Jestliže budete nemocný, tak se Vám to v běhu lhůty nijak neodráží. Pracovní poměr skončí uplynutím lhůty, i když budete stále marodit.

• #43643 Reply

Petra Morávková

Dobrý den.

Pracuji jako učitelka a chci podat výpověď s koncem školního roku. Ředitel mi nabídl pouze ukončení prac. poměru dohodou, prý je to pro obě strany výhodnější.Nejsem si ale jista, zda je to pro mne výhodné. Dohoda má být k datu 27.6. – tudíž poté mi nezaplatí ani pojištění za červenec či srpen?Není lepší podat výpověď k 1.6. a počkat dvouměsíční výpovědní lhůty – s tím, že mi proplatí pouze polovinu dovolené za rok 2008(20dní) – ale budu mít oba měsíce hrazeno pojištění?

Děkuji.

Petra

• #43644 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle rozhodnutí je na Vás. Buď dohodu podepíšete nebo ne. Když se nedohodnete poběží výpovědní doba a s ní i pojištění. Naopak jiným dohoda vyhovuje, protože mohou rovnou nastoupit do nové práce. Někdy se v ní také sjednává určité "odchodné", ale to je ryze dobrovolný benefit ze strany zaměstnavatele. Ve školství to navíc chodí poněkud odlišně než je tomu u ostatních zaměstnanců.

• #43645 Reply

lesek dubcak

Dobrý den podal jsem výpověď dohodou.Zaměstnavatel mi dal dvouměsíční výpovědní lhůtu.Já jsem začal marodit po měsíci a půl a zaměstnavatel mi řekl,že se mi do výpovědní lhůty počítá pouze první měsíc a půl a potom už neběží výpovědní lhůta. Až ukončím marodění,tak potom mi začíná běžet zbytek výpovědní lhůty. Tak to kdybych po nemocenské pracoval ječtě půl měsíce? Jaká je pravda? Děkuji Lesek

• #43646 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, příště nevkládejte dotaz jako odpověď na dotaz někoho jiného.

Pravda to není, to platí výhradně pro případ, kdy výpověď dostane zaměstnanec od zaměstnavatele. Pokud ji dá sám zaměstnanec nebo je uzavřena dohoda o rozvázání PP, která sama o sobě žádnou výpovědní dobu stanovenou nemá, pak takové "nastavování" není možné. Ale je možné, že jste tento zmatek vyvolal Vy sám, protože jste podal právně neurčité podání. "Výpověď dohodou" je holý nesmysl, to v této poradně zdůrazňujeme stále dokola. Skončení PP výpovědí a dohodu jsou dva zcela odlišné způsoby.

• #43647 Reply

edita švecová

Dobrý den, podala jsem výpověd s pp s dvouměsíční výpovědní lhůtou ke dni 30.6. Syn si zlomil ruku a já zůstala s ním 9 dnů na hlídačence. Chtěla jsem se zeptat, jestli těch 9 dnů se započítává do dvouměsíční výpovědní lhůty, nebo si je budu muset nadělat. Děkuji za odpověd.

• #43648 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ty se započítají, nadělávat je nemusíte.

• #43649 Reply

Patrik Pokluda

Dobrý den, dal jsem k 21.7.2008 výpověď zaměstnavateli a pracovní poměr mi končí ku 31.9.2008. Rád bych se zeptal, jestli mě v této výpovědní lhůtě může zaměstnanec tzv. vyhodit na hodinu a pokud ano, za jakých okolností a jestli se dá proti tomuto rozhodnutí dále bránit? A ještě bych měl dotaz ohledně nemocenské, pokud bych byl třeba 2týdny nemocný, jestli se mi o ty dva týdny neprodlouží také výpovědní lhůta.

Předem děkuji za odpověď.

• #43650 Reply

bohuslav prusa

Dobrý den, chci dat vypoved k 31.8.2008.Mam dotaz ohledně nemocenské, pokud bych byl třeba 2týdny nemocný, jestli se mi o ty dva týdny neprodlouží také výpovědní lhůta.

• #43651 Reply

David Pařil

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,dám-li výpověd a už mám sehnanou lepší práci ale nástup ihned,co mi může zaměstnavatel napsat nebudu-li v dvouměsiční lhůtě už chodit??Vyhrožoval mi totiž,že mi může napsat "ušlí zisk"a prý má právo to po mě chtít uhradit.Já si myslím,že mi může jen napsat hrubé porušení pracovní kázně,ale raději se zeptám.Děkuji za odpověd.

• #43652 Reply

Aleš Ryšánek

Dobrý den pane Pařil, nejsem sice právník,ale to stejné se stalo mě a bohužel na to zaměstnavatel právo má.Může po vás chtít náhradu ušlého zisku nebo škody, kterou jste mu svým náhlým odchodem a porušením pracovní smlouvy způsobil.Ale musí to samozřejmě u soudu nějak prokázat.Já stále čekám jestli to k soudu nakonec pošle,protože výpovědní lhůta mi končí 31.8.2008.Doufám, že ne,ale nikdy nevíte jestli zaměstnavateli za to budete stát,aby sepsal drahou žalobu,najal si drahého právníka nebo třeba nějakého znalce,který prokáže,že škoda byla způsobena.Takže přeji hodně štěstí.

• #43653 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to jste však na velkém omylu. "Drahou" žalobu ani "drahého" právníka na něco takového nepotřebuje. Zahájení sporu není v tomhle případě nijak nákladné. A kromě toho, jestli zaměstnavatel spor vyhraje, pak mu tyto "drahé" položky (náklady řízení, právníka a eventuálně znalce) spolu s náhradou škody a ušlého zisku zaplatí zaměstnanec.

• #43654 Reply

Roman Pokorný

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli se dá zaměstnavateli podat výpověď a nemuset dál po dva měsíce pro něj pracovat. Dohodou to ze strany zaměstnavatele nepřipadá v úvahu a já mám již vyhlídnutou práci novou s nástupem ihned.

Děkuji za odpověď

• #43655 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle obejít nejde, pokud není dohoda o rozvázání PP, pak běží 2-měsíční výpovědní doba a musíte plnit pracovní povinnosti. Pokud přestanete svévolně chodit do práce, lze Vám okamžitě zrušit PP a ještě požadovat náhradu způsobené škody.

• #43656 Reply

Pavlína Novotná

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu.Pracuji na ŽL a ve smlouvě o pronájmu mám určenou pracovní dobu.Chci ukončit smlouvu o pronájmu,kde mám dvouměsíční výpovědní lhůtu Jenomže žádný příjem v práci nemám a tak nevím jak zaplatím nájem, zdravotní a socialní pojištění atd, co mám dělat jestli tam musím sedět nebo odejít s tím že si najdu jinou práci.chtěla bych z těchto důvodu ukončit samostatně výdělečnou činnost. Nemůžu mít za to nějaký postih? předem děkuji.

• #43657 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to je pouze na Vás, jak si tohle zařídíte. Smlouvu o pronájmu musíte vypovědět tak, jak máte sjednáno. Ovšem musíte uhradit nájem za celou výpovědní dobu. Chcete-li ukončit podnikání, pak si to musíte vyřídit na příslušných řadech (živnostenský, finanční, OSSZ, zdravotní pojišťovna).

• #43658 Reply

Lucie Randušková

Dobrý den, letos jsem začala studovat VŠ, a protože nebylo místo na koleji šla jsem se 2 spolubydlícími do podnájmu, bohužel ale běhěm dvou měsíců mě hrazení bytu zcela finančně vyčerpalo a ještě otec přišel o práci. Ve smlouvě mám 3 měsíční výpovědní lhůtu. Musí se tato lhůta uskutečnit nebo se to dá nějak obejít dohodou, když tam zbylé 2 zůstanou bydlet? Bohužel jsem pod smlouvou podepsána i já a proto žádám o radu, abych neudělala něco nezákoného.

• #43659 Reply

Karel Dlouhý

Nejlepší by bylo sehnat za sebe náhradu.

Dohodou lze skončit dříve, ale musí s tím souhlasit pronajímatel.

Pokud nedodržíte 3měs. výpovědní lhůtu, může na Vás vymáhat nájemné za 3 měsíce (nebo je srazit z kauce).

• #43660 Reply

Denisa Strouhalová

Dobrý den!

Dnes jsem dostala výpověď firmy u které pracuji jako OSVČ. Mám ve smlouvě 2 měsíce výpovědní lhůtu. Firma mi však navrhuje ukončení k 31.3.2010 s tím, že musím odevzdat služební vůz a notebook. Mám právo na 2 měsíce výpovědní lhůtu , fixní plat a uživání služebních věcí?

Děkuji za odpověď!

• #43661 Reply

Milan Zeman

Ano, na dva měsíce máte nárok, stejně tak užívání služebních věcí a plat. Pokud byste přistoupila na ukončení k 31.3.2010, jednalo by se o novou dohodu, kterou ovšem nemusíte uzavírat.

• #43662 Reply

Karel Dlouhý

Jak může mít nárok na plat, když není zaměstnancem?

• #43663 Reply

Lucie

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně podání výpovědi, když mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou s doložkou o stabilizaci (doba, ve které nesmím podat výpověď, pokud ano, tak se sankcí). Pokud mi např. "stabilizace" končí 14.5., můžu podat výpověď již před koncem března (s účinností od 1.6. – tedy, že v červnu bych již nebyla zaměstnancem této firmy) aniž bych byla za to sankciována? Nebo můžu podat výpověď až po 14.5.?

Moc děkuji za odpověď!!!

• #43664 Reply

Anna Fortova

Dobry den, nejsem spokojena v soucasnem zamestnani, ale vypovedni lhuta mi komplikuje hledani lepsiho zamestnavani (upozornuji, ze jsem v teto firme pres 10 let, nehledam si nove misto jen tak z rozmaru nebo nudy). Vzhledem k tomu, ze muj zamestnavatel si moc nelame hlavu s prescasy, nahradnim volnem nebo dietami pri sluzebnich cestach, je mozne mu dorucit oznameni o ukonceni pracovniho pomeru z duvodu nedodrzovani zakoniku prace a vyhnout se tim vypovedni lhute? Dekuji

• #43665 Reply

Karel Dlouhý

§ 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo

b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

• #43666 Reply

Erebeska@seznam.cz

U práce "jako OSVČ" nejde o pracovně právní vztah. Ukončení Vaší smlouvy/činnosti se tedy bude řídit podmínkami, jež jste si se "zaměstnavatelem" dohodla. Bude-li po Vás druhá strana vyžadovat "práci" až do konce, bude Vám muset ponechat prostředky.

Na výpovědní lhůtu nárok nemáte, ta se vztahuje jenom k pracovnímu poměru.

• #43667 Reply

Zuzka A.

Záleží na tom, jestli pracovní neschopnost bude zasahovat do konce výpovědní lhůty – pokud ne, neprodlužuje se. Pokud ano, prodlužuje se o dobu pracovní neschopnosti, tj. ve vašem případě dva týdny.

• #43668 Reply

Zuzka A.

Omlouvám se za překlep, výše uvedené platí při výpovědi dané zaměstnavatelem zaměstnanci. V opačném případě běží výpovědní lhůta bez ohledu na pracovní neschopnost.

• #43669 Reply

Josef Hájek

před měsícem jsem dostal výpověď s organizačních důvodů s dvouměsíční výpovědní lhůtou a tříměsíčním odstupným. Dnes si mě zavolal ředitel a měl několik měsíců starý výpis za internet z mého pracovního počítače a vyhrožoval mi třiapadesátkou…jestli mi rozumíte…může tohle udělat ve výpovědní lhůtě?

děkuji za odpověď…

• #43670 Reply

Ilona Javorová

Dobrý den,

chci ve svém zaměstnání podat výpověď, ale mám dvouměsíční výpovědní lhůtu. Dá se zaměstnavatelem domluvit na nějaké dohodě,pracuju ve společnosti 1 rok a opravdu to s platem už nezvládám, nabídky na jinou práci mám, ale samozřejmě je nástup ihned. Pracuji a žiju v Praze, ale trvalé bydliště mám na Moravě. Dá se tato skutečnost nějak využít, aby nebyla uplatněna dvouměsíční výpovědní lhůta? Předem děkuji za odpověď. Ilona Javorová

• #43671 Reply

Karel Dlouhý

Dá se zaměstnavatelem domluvit na nějaké dohodě?

To vám přece tady nikdo neřekne, my vašeho zaměstnavatele neznáme.

S dohodopu musejí souhlasit obě strany.

Pracuji a žiju v Praze, ale trvalé bydliště mám na Moravě. Dá se tato skutečnost nějak využít, aby nebyla uplatněna dvouměsíční výpovědní lhůta?

Nedá.

• #43672 Reply

vaclav prochazka

ukoncil jsem pracovni pomer dohodou dle § 49 zakona c. 262/2006 sb. zakoniku prace ke dni 31.3.2012. Po ctyrech dnech mi bylo oznameno, ze koncim a dostanu dva platy. Mam stim souhlasit, nebo jak se mam zachovat. Prosim poradte. Dekuju.

• #43673 Reply

ivzez

Platí to, co máte uvedeno v písemné dohodě o rozvázání pracovního poměru. Nemá-li pro Vás zaměstnavatel práci až do uvedeného data, může Vám navrhnout např. řešení, které zmiňujete. Rozhodnutí, zda na jeho návrh přistoupíte, je na Vás (není to Vaše povinnost, můžete trvat na přidělování práce podle pracovní smlouvy).

Vzhledem k tomu, že pracovní poměr stejně skončí, bych asi dala přednost dohodě se zaměstnavatelem s tím, že do dohody uvede důvod (např. nadbytečnost apod.), aby se Vám v případě registrace na ÚP nekrátila podpora na 45 %.

• #43674 Reply

RP

Od zaměstnavatele jsem dostal výpověď pro nadbytečnost,s dvouměsíční výpovědní lhůtou od 1.3.2012 a tříměsíčním odstupným.Zaměstnavatel, ale nechce, abych do práce nadále docházel,ale vyplácí mi plat jako bych do práce chodil.Sám jsem si našel práci k 1.3.2012.Jak mám dále postupovat? Můžu ve výpovědní lhůtě odejít pracovat k jinému zaměstnavateli?Jak je to s nárokem na odstupné? Děkuji za radu

• #43675 Reply

ivzez

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci (vyplácí Vám náhradu mzdy), můžete se s ním pokusit dohodnout o dřívějším skončení pracovního poměru.

Začnete-li ve výpovědní lhůtě pracovat pro nového zaměstnavatele, může se stát, že Vás původní zaměstnavatel ještě povolá zpět do práce (tomu byste byl povinen vyhovět).

Další možností by byla dohoda s novým zaměstnavatelem.

• #43676 Reply

roman sykora

chtěl bych se zeptat když budu dávat dvoumes. výpoved z pp, kam se mám obrátit pokud mi bude firma dělat nějaké problémy např.nepřijetí výpovědi, vyhrožování atd.

• #43677 Reply

Karel Dlouhý

Výpověď je jednostranný právní úkon – prostě ji předáte nebo pošlete na dodejku. Od prvního dne následujícího měsíce běží výpovědní doba.

Obrátit se můžete na Inspekci práce.

• #43678 Reply

ludek novak

zdravim,prosim o radu,pracuji 7 let ve firme a jsem placen ukolem,pres pul roku se ukolovy podil z prace nevysplhal nad minimalni mzdu,tudiz zamestnavatel doplaci a ja trpim,ted jsem si nasel jine zamestnani-ihned (na zivnostensky list-ten zatim nemam),musim dodrzet nejakou vypovedni lhutu,kdyz vypoved podavam ja? co by se stalo,kdybych ji proste nedodrzel a ihned odesel-po doruceni vypovedi zamestnavateli? je moje povinost zustavat v praci,i kdyz nemam momentalne zadnou praci? jde treba o 3-4 hodiny kazdy den,kdy se opravdu flakam a nejdou me penize do vyplaty (vyjimaje doplatek do minimalni mzdy od zamestnavatele) nemam zadny jiny fixni podil ani to ve smlouve uvedeno neni,pouze 45% hrubeho z celkoveho vykonu.(obor-servis drobne elektro,pracky,mycky).diky za odpoved.

• #43679 Reply

ivzez

CVýpověď musí být písemná a váže na sebe dvouměsíční výpovědní lhůtu. Doručíte-li zaměstnavateli výpověď do 30. dubna včetně (odeslání nestačí), začne výpovědní běžet 1. května a pracovní poměr skončí 30. června.

Nechcete zkusit písemně požádat zaměstnavatele o rozvázání pracovního dohodou k určitému datu? Zaměstnavatel sice není povinen žádosti vyhovět, ale v tomto případě se mi jeví jeho souhlas celkem pravděpodobný (skončí-li pracovní poměr rychleji, zkrátí se doba doplácení).

• #43680 Reply

roman sykora

když ji pošlu zaměstnavateli na dodejku můžu brát výpověď za vyřízenou nebo čekat jestli ji převezme?

• #43681 Reply

ivzez

Odeslání nestačí, výpověď je nutné prokazatelně doručit druhé straně. Dvouměsíční výpovědní lhůta začne běžet až první den měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Má-li zaměstnavatel zřízenu datovou schránku (nikoliv e-mail), doporučuji výpověď zaslat i do ní. V takovém případě by se výpověď považovala za doručenou v okamžiku, kdy se zaměstnavatel do datové schránky přihlásí.

• #43682 Reply

roman sykora

Děkuji za odpověď ,co znamená prokazatelně doručit .

• #43683 Reply

Jakub Vojáček

Dobrý den Ilono,

na dohodě se samozřejmě domluvit dá. Ale nemyslíte, že toto byste měla řešit především se svým nadřízeným? Jakub Vojáček

• #43684 Reply

ivzez

Proč jste nenavázal na původní dotaz? Bylo by to přehlednější pro odpovídající i pro čtenáře.

Prokazatelné doručení znamená, že můžete prokázat (doložit) doručení písemnosti druhé straně.

Někdy postačí zaslat písemnost doporučeným dopisem s doručenkou (potvrzenou doručenku Vám pošta vrátí).

Podle mne je ale lepší osobní předání proti podpisu na kopii – např. nadřízenému nebo v podatelně, protože zaměstnavatel nemusí písemnost uloženou na poště převzít (v tomto případě se bohužel neuplatní fikce doručení posledním dnem úložní lhůty).

• #43685 Reply

radek sohal

mam výpovědní lhůtu 2 měsíce od 1.7 ..od 4.7 jsem na nemocenské . počítá se nemocenská do 2 měsíční výpovědní lhůty ? děkuji

• #43686 Reply

ivzez

Příště prosím pokračujte v původním dotazu.

Musíte prokázat, že jste zaměstnavateli písemnost doručil.

To můžete osobně proti potvrzení na kopii písemnosti

nebo zaslat doporučeným dopisem s dodejkou. Pošta Vám dodejku po doručení písemnosti vrátí s potvrzením, kdo a kdy zásilku převzal.

• #43687 Reply

ivzez

Kdo komu dal výpověď?

• #43688 Reply

Iva Vavřínková

Dobrý den.Mám smlouvu jako dělnice a administrativní práce(které začínají vždy sklizní od srpna do dubna následujícího roku-jsem v kanceláři a mám na starost prodej ovoce,faktury atd…,čímž mám i vyšší plat.

Po skončení prodeje přecházím na funkci dělnice za nižší plat,než začne další sklizeň.

Letos jsem marodila 3 měsíce kvůli operaci.

Při nástupu do práce mi vedoucí oznámil,že si mám vyklidit kancelář a uvolnit místo jiné administr.pracovnici a mám jít pouze dělat dělnici,aniž by mi řekl důvod,proč se tak stalo.

Pokud to prý neudělám,sepíše semnou výpověď dohodou,kterou já samozřejmě nepodepíši,protože ani jedno moje místo se neruší.

Chci se zeptat,když budu dělat pouze dělnici,zdali mám nárok na zvýšení platu,protože tím přijdu o čtvrtletní i roční odměny,které mám ve mzdovém výměru a také budu mít nižší sazbu jako dělnice.

Mohu požadovat náhradu za to,že opustím místo administrativní práce?Děkuji

• #43689 Reply

ivzez

Sdělte zaměstnavateli písemně, že trváte na dalším zaměstnávání a na přidělování práce sjednaném v platné pracovní smlouvě.

Rozhodně zaměstnavateli nic nepodepisujte. Na jeho návrhy, jak ohledně změny druhu práce tak ohledně rozvázání pracovního poměru dohodou nejste povinna přistoupit.

• #43690 Reply

ivzez

Zaměstnavatel Vás nemůže bez Vašeho písemného souhlasu převést na jinou práci.

Přistoupíte-li však na návrh zaměstnavatele ohledně sjednaného druhu práce, budete mít nárok pouze na mzdu odpovídající novému druhu práce (to si zaměstnavatel určitě ošetří v dodatku ke smlouvě). Na žádnou náhradu nárok nevznikne.

• #43691 Reply

Iva Vavřínková

Děkuji za radu.Já určitě zaměstnavateli napíši,ale nevím zdali to bude k něčemu,protože zaměstnavatel mě písemně nevyrozuměl,že mi odebírá funkci,řekl mi to pouze ústně.Tak to zkusím napsat a uvidím,co mi na to odpoví.

• #43692 Reply

Alice Pěkná

Dobrý den,dala jsem výpověd v práci s dvouměsíční výpovědní lhůtou z duvodu nástupu do jiné práce a po měsíci jsem zjistila,že jsem těhotná.Prosím o radu co mám dělat,jak to bude mateřskou.Nebo mužu nastoupit do nové práce,ale tam budu mít tříměsíční zkušební dobu a pak jim oznámit těhotenství? děkuji

• #43693 Reply

Iva Vavřínková

Tak jsem dneska mluvila se zaměstnavatelem a ten mi oznámil,že mě může můj vedoucí určit,že budu dělat pouze dělnici a na jak dlouho,to už je na něm,protože mám ve smlouvě dělnice,administr.práce.

Místo mě sedí v kanceláři jiná a já dělám dělnici.

• #43694 Reply

karol

Dobrý den.Mám prosbu.Potřebovala bych se zeptat,jak to mám udělat,když nyní marodím.V práci mám velké neshody s nadřízenými.Bohužel z neznámého důvodu.Ptřebuji dát výpoved,ale bohužel podle výhruřných sms mého vedoucího budu muset dodžet dvouměsíční výpovědní lhůtu,ale to už nevydržím.Když dám výpoved a přestanu do práce chodit,mužu dostat okažitou výpoved i s paragrafem?Díky za pomoc

• #43695 Reply

ivzez

"Okamžitá výpověď" neexistuje.

Přestanete-li chodit do práce, vyhodnotí zaměstnavatel Vaši nepřítomnost jako neomluvenou absenci se všemi důsledky.

Za každý den neomluvené absence Vám může strhnout jeden až tři dny dovolené a částku za přečerpanou dovolenou Vám strhnout ze mzdy.

Po cca 5 dnech absence může zaměstnavatel pracovní poměr okamžitě zrušit, což by mělo za následek ztrátu nároku na podporu v následujících 6 měsících (tedy i v případě, že byste mezitím stihla nastoupit do dalšího zaměstnání, a to by skončilo např. ve zkušební době).

A konečně by po Vás zaměstnavatel mohl vymáhat škodu, již byste mu svou absencí způsobila.

• #43696 Reply

ivzez

Těhotenství není nemoc, podle mne do nového zaměstnání nastoupit můžete.

Můžete také zkusit požádat stávajícího zaměstnavatele o stažení výpovědi (on ale není povinen vyhovět).

• #43697 Reply

ivzez

Máte-li v pracovní smlouvě sjednány i administrativní práce, je zaměstnavatel povinen Vám je také přidělovat.

• #43698 Reply

JFOlucie

Dobrý den, partner podal výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která uplyne 31.12.2012. Dělá pouze noční směny (Dispečer) a já se domnívám, že jeho poslední směna bude v noci z 30.12. na 31.12., případně by následovala noc z 31.12. na 1.1.2013. Ráda bych vás poprosila o radu, zda je moje domněnka správná a pracovní poměr tedy končí právě směnou z 30.na 31.12.Moc děkuji za odpověď a váš čas.

s pozdravem

Lucie

• #43699 Reply

Martina

Dobrý den,je možné ze zaměstnancem ukončit pracovní poměr za hrubé porušení pracovní kázně,když už ten dotyčný má podepsanou dvouměsíční výpověd?Byla mu prokázána opakovaná krádež na pracovišti a škoda vznikla zaměstnavateli.

• #43700 Reply

Veronika Filipová

Dobrý den,

v případě, že zaměstnanec naplní důvody, pro které je s ním možné zrušit pracovní poměr okamžitě, je možné tento poměr okamžitě zrušit i ve výpovědní době.

S pozdravem

JUDr. Veronika Filipová, advokátka

http://www.ak-filipova.cz

• #43701 Reply

hunty res

Dobrý den,

mám jako zaměstnanec právo na 2 měsíční výpovědní lhůtu?

Mám obavy, že majitelé nebudou šťastni a budou mě chtít pryč hned, o což já zájem nemám..

Z důvodu plánovaného cestování nechci riskovat výpověď na dohodu na poslední chvíli.

• #43702 Reply

Soňa Houšťová

Dobrý den,mám na vás prozbu.ke konci roku jsem dala výpověď v době určité na dvouměsíční výpověď.ale nepohodla jsem se ze zaměstnavatelem a dal mi ustní hodinovou výpověď.tak jsem šla na nemocenskou.proto se vás chci optat jestli když marodím ta moje výpověď se nepozastavuje nebo jestli mě pokračuje i dál když marodim.děkuji houš´tová

• #43703 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jak v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele, tak u výpovědi ze strany zaměstnance musí být dodržena dvouměsíční výpvoědní lhůta. Pokud by se Vás chtěl zaměstnavatel "zbyvit" dříve, mohl by Vám navrhnout dohodu, na kterou ale nemusíte přistoupit, nebo s Vámi okamžitě ukončit pracovní poměr. To je ale možné pouze v případě, že byste porušila své pracovní povinnosti zvlášť hrubým zpobem nebo tehdy, pokud byste byla pravomocně odsouzena za nějaký trestný čin.

• #43704 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

Vaše nemocenská, na kterou jste nastoupila až poté, co jste zaměstnavateli doručila svou výpověď, nemá na délku výpovědn ídoby žádný vliv. Můžete tedy zůstat na nemocenské klidně celou výpovědní dobu – pracovní poměr pak skončí uplynutím této lhůty. Veškeré kony ohledně ukončení pracovního poměru musí být provedeny písemně, takže to, že Vám dal zaměstnavatel "ústní hodinovou výpověď", můžete považovat za bezpředmětné.

• #43705 Reply

ivzez

"Hodinová výpověď" neexistuje a výpověď, případně okamžité zrušení pracovního poměru by muselo být písemné.

Tzn., že jste dále zaměstnána, a dále běží výpovědní doba. Váš pracovní poměr skončí 28. 2.

• #43706 Reply

pan Jaroslav

Dobrý den vážení,

v současné době jsem zaměstnán jako prodejce. A nyní chci dát výpověď bude podána 1.3.2013 tak že pracovní poměr skončí za 3 měsíce nemýlím-li se (konec 31.5.2013)?

Hlavní otázku mám na téma provize. Ve smlouvě je psáno. ?,,Nárok na vyplacení provize vzniká zaměstnanci za kalendářní měsíc, ve kterém bude uhrazena konečná zúčtovací faktura na prodej daného zařízení,,.

Vzhledem k dlouhým dodacím termínům zařízení již budu z firmy pryč tudíž nemám nárok na vyplacení provize předem?

• #43707 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže podáte výpověď během měsíce března, pak Váš pracovní poměr skutečně skončí 31.5.2013. Co se provize týče, pak se nejspíš skutečně nemůžete dožadovat vyplacení provize předem.

• #43708 Reply

Michaela

Dobry den, rada bych v praci podala okamzitou vypoved, smlouva mi konci presneza mesic, ale z duvodu nalezeni nove prace bych potrebovala ihned odejid. Je to mozne? Na rozvazani pracovniho pomeru dohodou bohuzel zamestnavatel nepristoupi.

• #43709 Reply

ivzez

"Okamžitá výpověď" neexistuje a nástup do nového zaměstnání není důvodem k okamžitému zrušení (tonení výpověď!!) pracovního poměru.

Výpověď na sebe váže (minimálně) dvouměsíční výpovědní dobu.

• #43710 Reply

Emilie Nová

Dobrý den, nyní jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě.Je možné ze zdravotních důvodů dvouměsíční výpovědní lhůtu zkrátit?

Děkuji za opověď.

• #43711 Reply

ivzez

Není.

Jedině dohodou, ale zaměstnavatel není povinen na návrh dohody přistoupit.

• #43712 Reply

Daniela Burdová

Dobrý den, nastoupila jsem při mateřské dovolené na zkrácený úvazek, který měl být původně 0,5, pak mne ale umluvili na 0,8 jako zdravotní sestra do nemocnice. Už od začátku prac. poměru jsem sloužila, jako plný pro nedostatek personálu. Po 6 -ti měsících jsem bohužel přišla o hlídání za stran babičky a bohužel i partnera, který musí nutně vycestovat do ciziny. Podala jsem tedy výpověď z důvodu nezabezpečení dětí, (mladší je 21 měsíců)a požádala o dohodu. Bohužel mi bylo sděleno, že to vrchní sestru nezajímá a musím respektovat 2 měsíční výpovědní lhůtu, jelikož chybí sestry..Co si mám počít, když nemám děti, kam udat? Je možné toto jednání ze stran zaměstnavatele, pokud jde o děti? Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela

• #43713 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste předčasně ukončila rodičovskou dovolenou a nyní se potřebujete kvůli péči na rodičovskou dovolenou vrátit, máte na to právo. Stačí tey zaměstnavatel požádat o opětovné poskytnutí rodičovské dovolené – zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět. Jetsliže jste už podala výpověď, můžete se i během výpovědi vrátit na rodičovskou dovolenou, ale výpověď poběží dál a Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Jedinou možností, jak se ukončení pracovního poměru vyhnout, by bylo požádat zaměstnavatele, zda můžete výpověď vzít zpět – zaměstnavatel ale nemusí souhlasit. Pokud jste jako důvodu výpovědi neuvedla nezbytnou péči o dítě do čtyř let věku nebo docházku dítěte do předškolního zařízení, musíte počítat s tím, že Vám bude po evidenci na úřadě práce krácena podpora v nezaměstnanosti.

• #43714 Reply

tomas valenta

Dobrý den mám dotaz podal sem výpověď s dvou měsíční výpovědní lhůtou žádnou jinou se zaměstnavatel nechtěl domluvit ale potřebuji skončit před vypršením doby když nenastoupím do práce mohu dostat hrubé porušení kázně a co to pro mě bude znamenat práci druhou mám jistou děkuji za odpověď

• #43715 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud se zaměstnavatelem není jiná dohoda možná, jste povinen dvouměsíční výpovědní lhůtu dodržet. Pokud byste se rozhodl ji nedodržet a přestal byste chodit do práce, mohl by s Vámi zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr z důvodu hrubého porušení Vašich pracovních povinností a mohl by po Vás vymáhat škodu, která mu vznikla tím, že jste přestal chodit do práce. Napříkald by po Vás mohl vymáhat úhradu přesčasů, které by musel zaplatit ostatním zaměstnancům, aby odvedli práci, kterou jste měl vykonat Vy.

• #43716 Reply

Lucie Jedličková

Dobrý den, mám dotaz. Od 15.2. jsem byla zaměstnána, po třech měsícech mi skončila zkušební doba tzn. 15.5., nyní mám smlouvu na neurčito. Jelikož mě nejspíš zaměstnavatel bude chtít z nějakého důvodu ( mě neznámého) propustit. Nejspíš mi dá dvouměsíční výpovědní lhůtu, můžu po tuto dobu jít na nemocenskou ? Co když budu na nemocenské celé dva měsíce, než skončí ta dvouměsíční výpovědní lhůta? Bude se to počítat i když budu na té nemocenské ?

Děkuji za odpověd

• #43717 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud se zaměstnavatel rozhodne dát Vám výpověď, může tak učinit pouze z důvodů, které jsou jasně vymezeny v zákoníku práce. V takovém případě platí dvouměsíční výpovědní doba, která začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém Vám byla výpověď předána. Jestliže během výpovědní doby onemocníte, můžete samozřejmě nastoupit na nemocenskou. Jestlže onemocníte v průběhu výpovědní doby a do jejího uplynutí nemocenskou ukončíte a vrátíte se do práce, nebude mít Vaše nemoc na délku výpovědní doby a pracovního poměru žádný vliv. Pokud byste ale byla nemocná ještě poslední den výpovědní doby, prodlužovala by se délka výpovědní doby a tudíž i celého pracovního poměru o celu dobu Vaší nemoci, ledaže byste zaměstnvateli sdělila – nejlépe písemně – že na prodloužení pracovního poměru netrváte. Pak by výpovědní doba skončila bez prodloužení o dobu Vaší nemoci.

• #43718 Reply

Andrea V.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může zaměstnavatel požadovat(uvést v PS) finanční náhradu ve výši 1 prům. mzdy za nedodržení výp. lhůty? Já jsem na internetu našla pouze, že může požadovat náhradu škody, ale nevím, zda se to dá takto specifikovat, aby to bylo v souladu se zákonem. Děkuji za odpověď.

• #43719 Reply

Hedvika Dolejšová

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na přesné informace ohledně podání výpovědi ze strany zaměstnance ve školství. Mám smlouvu na dobu neurčitou a od 1.září se stěhuji a měním práci na ŽL. Nerada bych přišla o nějaké peníze přes prázdniny a nevím, jestli můžu spoléhat na klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu i v době prázdnin, kdy si vlastně vybírám dovolenou. Poradíte mi? Myslela jsem, že bych podala písemnou výpověď k 28.6.2013, tím pádem by mi běžela 2 měs.výpověď.lhůta do konce srpna, ale nevím, jak je to s penězi. Ředitel mi nabídl podepsat dohodu v červenci s tím, že mi zaplatí 20 dní dovolené (1.část – tedy za červenec). Zatím jsem mu na to nekývla. Moc děkuji za odpověď.

• #43720 Reply

ivzez

Jeastli se 1. září stěhujete, potřebujte pravděpodobně ukončit pracovní poměr 31. srpna.

To se Vám podaří, pokud zaměstnavateli doručíte (odeslání nestačí)písemnou výpověď do 28. června včetně (30. června je neděle – to by se Vám asi doručení nepodařilo).

Protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, budete mít nárok na poměrnou část dovolené – na 26,5 nebo na 27 dnů (podle toho, jak zaměstnavatel dovolenou zaokrouhluje).

Na zbytek prázdnin Vám zaměstnavatel může přidělit náhradní práci. To vlastně může na celé prázdniny a nevyčerpanou dovolenou Vám po skončení pracovního poměru proplatit.

• #43721 Reply

Smlouva

Pracovní smlouvu "nedává" zaměstnavatel zaměstnanci. Jde o smluvní vztah, který obě strany uzavírají dobrovolně.

Nesouhlasíte-li s takto formulovanou pracovní smlouvou, neuzavírejte (nepodepisujte) ji.

• #43722 Reply

Jana Novotná

Dobrý den,děkuji za vaši poradnu. Ráda bych se zeptala: 28.6. jsem podala na škole výpověď ke dni 31.8. Bylo mi řečeno, že nárok mám ale pouze na část dovolené (i když na výplatní pásce mám 42 dní)a na zbytek si musím vzít neplacené volno. Nový zaměstnavatel mi může napsat smlouvu již od posledního srpnového týdne nebo od 1.9. jak budu chtít. Nevím teď, co je výhodnější a zda je vše podle pravidel. (Započítávají se do dovolené i státní svátky?)Děkuji za Vaši radu, s pozdraverm Jana Novotná.

• #43723 Reply

ivzez

Co míníte větou

"Započítávají se do dovolené i státní svátky?"?

Neodpracujete-li pro zaměstnavatele celý kalendářní rok,

máte samozřejmě nárok pouze na poměrnou část dovolené – na jednu dvanáctinu roční výměry za každý celý odpracovaný měsíc.

___

Váš pracovní poměr skončí 31. srpna a současný zaměstnavatel po Vás ještě může v přípravném týdnu vyžadovat práci.

Podle mne by tedy bylo lepší novou smlouvu uzavřít až od 1. září.

Odpověď na téma: Dvouměsíční výpovědní lhůta
Informace o uživateli:

Cancel