Hmotná odpovědnost

Forum Fóra Pracovní právo Způsobení škody Hmotná odpovědnost

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 3 roky, 11 měsíců.

• Autor

Dana Hrochová

Dobrý den. Mám v zaměstnání podepsanou hmotnou odpovědnost. Za mé směny jsem obsluhovala zákazníka, který mi přede svědky ukradl dva kartony cigaret a utekl. Ochranka ho viděla, ale už ho nestihla zadržet. Na kamerách muž vidět nebyl, druhá kamera byla vypnutá; což, jak mi bylo dnes sděleno (jsem ještě ve zkušební době), mám každé ráno kontrolovat, ale dodnes jsem ani nevěděla, že to lze. Zaměstnavatel po mně chce zaplatit plnou náhradu škody. Má na to právo? Ještě se chci zeptat, zda mají právo po mně vymáhat schodek, u kterého není prokazatelné, že jsem ho zavinila, včetně drobných denních krádeží. Děkuji za odpověď.

• #57449 Reply

ivzez

Zaměstnanec, který se zaměstnavatelem uzavřel dohodu o odpovědnosti (tzv. hmotnou odpovědnost) zaměstnavateli odpovídá za škodu v plném rozsahu. Ledaže by prokázal, že škodu zcela nebo zčásti nezavinil (důkazní břemeno je na zaměstnanci).

Pozor také na ukončení pracovního poměru:

Pokud byste si včas (cca týden předem) písemně nevyžádala předávací inventuru k datu ukončení zaměstnání, odpovídala byste zaměstnavateli za případný schodek zjištěný nejbližší další inventurou (třeba i několik měsíců po skončení zaměstnání).

Viz zákoník práce, §§ 252-254:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast11h2.aspx

Odpověď na téma: Hmotná odpovědnost
Informace o uživateli: