Hodně malá nemocenská

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Hodně malá nemocenská

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 6 měsíců.

• Autor

Martin Krizek

Dobrý den,

rád bych se zeptal na koho se mohu obrátit když se mi nezdá výpočet mé nemocenské. Pracuji na zkráceny úvazek to jest 20/týdně a na dobu neurčitou. Nastoupil jsem 15.8.2012 už od začátku jsem ale ve skutečnosti pracoval 110 až 190 hodin měsíčně. Má mzda tedy kolísala, v září byla čistá mzda 5 833 (nastoupil jsem v polovině měsíce) říjen 13 991, listopad 14 620, prosinec 11 763, leden 16 652, únor 9 256. V únoru byla mzda nižší jelikož jsem 30 ledna nastoupil na nemocenskou která stále trvá. Když jsem si dnes byl u zaměstnavatele pro nemocenskou za první 3 týdny neschopnosti, nestačil jsem se divit když mi bylo vyplaceno jen 2 806 Kč. Můžete mi prosím poradit zda je to reálné číslo a kam se mám případně obrátit s žádosti o nápravu v případě že mě chce vzít zaměstnavatel na hůl? Je mi třicet jsem svobodny, bezdětný a nemám žádné úlevy na daních. Děkuji za radu

• #59284 Reply

ivzez

Máte mzdu sjednánu v pracovní smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanovil mzdovým výměrem?

Jak Vám zaměstnavatel mzdu vyplácí?

Co všechno Vám uvádí do výplatní pásky?

Nepobíráte část mzdy "bokem"?

Rozhodným obdobím pro výpočet náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele jsou říjen až prosinec 2013. Náhrada mzdy se vypočte z redukovaného průměrného výdělku (z toho, který jste měl ve výplatních páskách) – půjde o 60 % redukovaného průměrného výdělku.

Rozhodným obdobím pro výpočet nemocenského od OSSZ bude období od 15. 8. 2012 do 31. prosince 2013. Nemocenské se vypočte z redukovaného vyměřovacího základu (opět půjde o 60 %).

___

Na výplatní pásce byste měl najít průměrný výdělek pro dovolenou i pro nemoc.

Ještě mne napadá možnost, že Vám zaměstnavatel na dobu nemoci "nenaplánoval" některé pracovní směny.

Zkuste si zatelefonovat na mzdovku, jsou povinni Vám výpočet vysvětlit i předložit veškeré podklady.

Odpověď na téma: Hodně malá nemocenská
Informace o uživateli: