Jak začít

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod Jak začít

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #26279 Reply

  pan X

  Dobrý den, chtěl bych vědět jak mám začít. Moje situace je taková, že se ženou nebydlím přes půl roku, a nemohu se s ní dohodnout na výši výživného na dvě nezletilé děti, chtěl bych vědět, co mám udělat, aby se věci začali hýbat. Mohu podat žádost o rozvod, nebo nejdříve nějakou žádost, aby soud rozhodl o výši výživného. Papírově ještě ani nemáme vyřešenou péči o nezl. děti, ale v tomto směru jsme již dohodnuti…

  S pozdravem

 • #26281 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud nejste schopni se na této zásadní věci dohodnout, nebude pro Vás zřejmě připadat v úvahu tzv. dohodový rozvod, kdy se manželé dohodnou před rozvodem úplně o všem.

  V případě sporného rozvodu pak o všem rozhoduje soud na návrh někoho z Vás dvou. Protože máte nezletilé děti, je třeba podat před návrhem na rozvod samotný, návrh na úpravu styku k nezletilým dětem. Zde uveďte komu mají být děti svěřeny do péče, styk druhého z manželů s dětmi a pak i výši výživného.

  Oba tyto návrhy se obvykle podávají soudu najednou (v jedné obálce, či při jednom osobním podání).

 • #26282 Reply

  Martina Urbánková

  Dobré odpoledne, poprosím vás o radu v této situaci: s manžlem jsme se brali 08/07, postupem času docházelo k odcizení a poslední dobou neřešíme nic jiného než rozvod. Ten by neměl být problémový (z jeho strany, ani z mojí), ale zajímalo by mě, kde začít. Kam jít, s jakými dokumenty… Děti nemáme, společně stavíme RD, finanční vypořádání by bylo takové, že by mě vyplatil přiměřenou částkou. Máme hypotéku, která je psaná na manžela, já jsem uvedená jako ručitel, ale smlouva má ustanovení, že lze v průběhu období tento údaj změnit. Stačí soudu (?) naše písemná dohoda o finančním vypořádání a řešení situace s hypotékou? tato listina musí být úředně ověřená? kým? Lze se vůbec rozvádět tak "brzy" od svatby? Trvalé bydliště máme každý jiné, žijeme prozatím v podnájmu, celou domácnost financuji já (vzhledem k té manželové hypotéce). a nevím, zda je to podstatné, viděla jsem to v jednom článku zde, intimní vztah rovněž neprobíhá.

  Děkuji Vám za ochotu odpovědět, přeji příjemný den, Martina U

 • #26283 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Projděte si diskuze, tohle je tu řešeno mnohokrát. Pokud nevíte co a jak, pak je tu řada právníků, kteří jsou tu právě od toho.

 • #26284 Reply

  jaromira pacoltova

  dobry den,v roce\1984 jsem uzavřela manželství ,rok poté porodila syna .S manželem jsme měli společnou domácnost devěd let pak se odstěhoval,Mezi sebou jsme si napsali že nejsme ve spol.domacnosti a nema u mně ani trvalé bydliště ,vyživne na syna mi platil pravidelně dle naší dohody ..Mezi tim mi umřel otec a ja jsem se stala dědicem rod.domu Po 13 nesoužití s manželem bych rada požadala o rozvod a chtěla bych vědět zdali může narokovat na dům ktery jsem zdědika a jsem majitelka.

 • #26285 Reply

  Petr Petr

  Na rodinný dům nemá manžel nárok, neboť do společného jmění manželů nepatří majetek získaný dědictvím (ten je ve vlastnictví dědice, tedy vás).

 • #26286 Reply

  Veronika

  Jsem vlastníkem bytu,když se vdám a jako vdaná prodám byt,který jsem pořídila a vlastnila před sňatkem budou se počítat peníze z prodeje tohoto bytu do SJM?

 • #26287 Reply

  Veronika

  Kamarádka se rozvádí,probíhá soud o výživě a výchově dětí pro dobu po rozvodu.Zatím mají rozsudek o výživě a výchově dětí pro dobu do rozvodu. Manžel platil,ale nyní má podánu žádost o snížení a poslední 3 měsíce ji poslal každý měsíc vždy jen část výživného,asi třetinu.Jak postupovat? Trestní oznámeníasi nemá cenu,má podat návrh k soudu na exekuci? Nebo to nejde,když bývalý manžel posílá pravidelně každý měsíc alespoň poměrnou část alimentů?K tomuto jednání bude manžel přizván? Nebo může soud rozhodnout i bez něj a rovnou na něj poslat exekutora? Děkuji

 • #26288 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ne, takto získané peníze budou výlučně Vaše.

 • #26289 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, snížené výživné posílá nejspíš proto, že žádá o snížení a to nejspíš i zpětně. Soud sice o snížení rozhodnout může, a to i zpětně, ale výživné (resp. přeplatek mezi původními a sníženými alimenty), které bylo zaplaceno do doby právní moci rozsudku, se nevrací.

  On tedy čeká na výsledek soudu o snížení výživného. Ale faktický stav je takový, že má stále plnit to, co mu bylo nařízeno původně, tudíž by se návrh na výkon rozhodnutí podat mohl. Pokud jde o exekuci prostřednictvím exekutora (nikoliv soudní) pak se k takovému jednání dlužník nepřibírá, je mu doručen rovnou exekuční příkaz.

 • #26290 Reply

  Veronika

  A platí se exekutorovi nějaký poplatek? Zaplatí jej ten kdo podá návrh na vykonání exekuce,tedy kamarádka nebo její manžel? Kde lze podat návrh na exekuci prostřednictvím exekutora? Jak rychle jednání probíhá? Jakmile manželovi přijde exekuční příkaz a on na jeho základě ihned zaplatí – bude exekutor odvolán? A kdo zaplatí výdaje s tím spojené? Kamarádka nebo její manžel? Vůbec si neví rady a na právního zástupce nemá finance.Děkuji.

 • #26291 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejprve je vhodné najít konkrétního exekutora, kterého chcete pověřit vedením exekuce http://www.exekutorskakomora.cz/exekutori.php

  a s ním se domluvit, zda bude dopředu požadovat nějakou zálohu (někteří ji chtějí, někteří ne). Pak podáte soudu, v jehož obvodu dlužník bydlí, návrh na nařízení exekuce s návrhem na pověření toho konkrétního exekutora (s tím Vám pomůže už ten konkrétní exekutor) a to je vše. Exekutor vymáhá po povinném jak dlužnou částku tak i své náklady. Nejde o žádné jednání – rychlost závisí na tom, zda má dlužník majetek nebo ne.

Odpověď na téma: Jak začít
Informace o uživateli: