Jak zajistit dožití v bytě jednoho z manželů

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Jak zajistit dožití v bytě jednoho z manželů

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vendula Šamalíková a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

Vendula Šamalíková

Dobrý den,

matka se podruhé vdala, její manžel po uzavření sňatku koupil byt, kde společně sami žijí. Zajímá mně – hypoteticky – manžel zemře dříve a budou po něm dědit i jeho dvě dospělé děti, jak zabránit tomu, aby do bytu nechodili, nenastěhovali se a vůbec nenarušovali vdově soukromí. Předpokládám, že nebudou chtít vyplatit. Jak již teď zajistit, aby v bytě vdova dožila v klidu?

Děkuji.

• #70722 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dědická práva jsou silná. Na to, aby jim matka jakkoliv bránila v přístupu do nemovitosti, které budou řádní spoluvlastníci na základě dědického řízení, nemá žádné právo. Jestli nebude výlučným vlastníkem, tak by se takové jednání mohlo být přestupkem, popř. i trestným činem. Mohli by se vypořádat dohodou nebo podat návrh na vypořádání spoluvlastnictví k soudu, ten rozhodne, komu byt připadne a kdo dostane vypořádání.

• #70723 Reply

Vendula Šamalíková

Děkuji za rychlou odpověď. Situaci by do budoucna neřešila závěť manžela, kde by jasně stanovil svou vůli, ohledně dožití vdovy v bytě? (V případě, že je to vůbec možné.) Popřípadě – věcné břemeno?

• #70724 Reply

Berta Nováková

Kde berete jistotu, že manžel Vaší maminky zemře jako první? Porcujete rybu, kterou jste ještě neulovila…

• #70725 Reply

Vendula Šamalíková

Já to samozřejmě nevím, ale přesto bych této situaci ráda předešla. Proč čekat, až problém nastane? Kde mám vzít jistotu, že první zemře maminka, a já toto nebudu muset řešit?

Odpověď na téma: Jak zajistit dožití v bytě jednoho z manželů
Informace o uživateli: