Kamerový systém

Forum Fóra Pracovní právo Různé Kamerový systém

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

• Autor

Ondřej Bulva

Dobrý den, mám na Vás dotaz týkající se používání kamer na pracovišti. Má zaměstnavatel právo na sledování záznamu z kamer? A jak dlouho lze záznam uchovávat? Děkuji za odpověď

• #37984 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k tomu musí mít zaměstnavatel schválení od úřadu na ochranu osobních údajů. Jestli ho nemá, můžete k tomuto úřadu podat podnět pro podezření ze spáchání správního deliktu. Bude zahájeno správní řízení a může být uložena pokuta. Záznamy by se neměly uchovávat vůbec, popřípadě jen po určitou krátkou dobu. Přesné instrukce by měl zaměstnavateli sdělit úřad.

• #37985 Reply

David Slaník

Dobrý den, pracuji v jedné firmě jako obráběč kovů. Poslední dobou se u nás ve firmě rozmáhají takové věci, jako například, vedoucí dojde ráno do práce a uvidí že stroj nejede ta se zeptá proč nejede, řeknem mu že to před chvílí dojelo a že jsme uklízeli aby další směna mohla pokračovat v práci. Jenže on na to odpoví že se podívá na záběry z kamery. roto by mě zajímalo jestli má na to právo, a taky by mě zajímalo jestli vůbec smí používat kamery, když nikde ve firmě není žádný štítek s nápisem že tyto prostory jsou sledovány kamerovým systémem. pčedem děkuji za odpověď.

• #37986 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, přečtěte si odpověď na dotaz pod Vaším příspěvkem. Je tam řešeno totéž.

• #37987 Reply

Hana Vaňková

Dobrý den pracuji v jedné firmě na výrobu igelitových pytlů, v lednu u nás zavedli kamerový systém,v únoru nám dali podepsat papíry jestli souhlasíme nikdo nesouhlasil,zajímalo by mne zda to může být na úřadě to mají nahlášený (úooú), dělám už 5týdnů noční šichtu a minulí týden jsem se zapovídala o 20min déle na svačině tak si mne šéf včera zavolal a dal mi napomenutí za hrubé porušení pracovní kázně že jsem se plně nevěnovala pr. činnosti děláme v úkole a vše jsem měla splněno jen bych se chtěla zeptat jestli může celou pracovní dobu takhle špiclovat a může za to trestat. Sledování kamerovým systémem nikde nemáme napsáno a ani nás s tím neseznámil i když je to viditelný kamery máme namířeny skoro na každý stroj předem děkuji za odpověď

• #37988 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestli mají kamerový systém řádně oznámeny na ÚOOÚ, pak nezáleží na tom, jestli s tím souhlasíte nebo ne. Někdo tomu říká "špiclování" (zpravidla zaměstnanci) a někdo zase kontrola dodržování pracovních povinností nebo pracovněprávních předpisů a bezpečnosti práce (zpravidla zaměstnavatelé). Výslovná úprava této problematiky dosud v ČR není, vychází se z kontrolních pravomocí zaměstnavatele daných v ZP, přičemž nikde není konkrétně stanoveno jakými prostředky tak lze činit. Na tohle téma se vede řada diskuzí a pochybnosti přetrvávají, ale jednoznačnou úpravu by měl časem upravit přímo zákon.

Odpověď na téma: Kamerový systém
Informace o uživateli: