když dítě nechce bydlet u jednoho z rodičů

Forum Fóra Rodinné právo Děti když dítě nechce bydlet u jednoho z rodičů

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  anicka a poslední změna je stará 5 let, 7 měsíců.

• Autor

Michaela Korecká

Přeji Vám krásný den.Nevím,zda jsem jsem oporávněna se ptát na věc,která se týká mojí švagrové,ale zkusím to.Je několik let rozvedená a mají z bývalým manželem čtrnáctiletého syna.Mají určenou střídavou péči,ale má to jeden háček,syn se s otcem neustále hádá a on ho mlátí,když dojde na nejhorší,tak od něj uteče a domů k matce přijde až v deset večer,když ví,že už ho otec hledat nebude.Největší problém je asi v tom,že moje švagrová svého syna špatně zvládá.U otce nechce být z důvodu,že tam musí poslouchat,kdežto u matky si může dělat co chce a neposlouchá jí.Proto jsem se chtěla zeptat,jakou má švagrová šanci uspět,když by podala soudu návrh aby se dítě mohlo rozhodnout samo u koho chce být?A jaká je věková hranice,kdy může být dítě předvolané k soudu,aby se samo rozhodlo?Děkuji Michaela

• #29659 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

to je zcela individuální záležitost a závisí na rozumové a volní vyspělosti jedince. 14 let však považuji za zcela dostatečný věk ke svobodnému rozhodnutí.

• #29660 Reply

Michaela Armstarková

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jak nejlépe řešit situaci. 15-letý syn mého přítele, se kterým žijeme ve společné domácnosti je svěřěn do péče matky. Díky jejímu konfliktnímu příteli a změně chování matky k němu je rozhodnut bydlet s otcem. Má ovšem strach z reakce matky a jejího přítele.Od září nastupuje na střední školu mimo město ve kterém teď bydlí a chtěl by v tu dobu už bydlet s námi. Jak nejšetrněji vůči synovi a také aby se přítel nedostal do konfliktu s úřady ohledně svěření do péče matce, tuto situaci řešit. Jeho syn má u nás zázemí, citové i materiální.

• #29661 Reply

Taťána Truksová

Dobrý den. Rozváděla jsem se, když bylo klukům 13 a 10. Oba chtěli bydlet se mnou a otec s tím souhlasil. Odstěhovali jsme se do jiného města a znovu jsem se provdala. Kluci navštěvují svého otce pravidelně. Nyní jsem zažádala o zvýšení výživného, se kterým otec nesouhlasí. Přemlouvá staršího syna (15), aby bydlel s ním a s jeho přítelkyní, která má z předchozích dvou manželství 3 děti. Bývalý manžel žije s přítelkyní 3 měsíce ve společné domácnosti. Přítelkyně má 4-letou, 13-letého a 16-letou dceru, která již rok žije s 32-letým přítelem. Nyní mi syn oznámil,že by chtěl bydlet u otce. Já s tím nesouhlasím. Syn říká, že mu tatínek všechno dovolí, koupí a nic po něm nechce, jako já. Jediné, co po synovi chci je to, aby se učil a chodil domů nejdéle ve 21:00 hodin. Syn začal u otce kouřit a večery tráví s otcem po restauracích. Mám nějakou šanci u soudu? Nechtěla bych přijít o syna.Prosím poraďte mi, aby dobře bylo. Děkuji.

• #29662 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud ho chce otec do péče, pak ať si podá návrh na změnu v poměrech k nezletilému. U 15-letého syna již bude soud přihlížet i k jeho názoru, ovšem je zde celý další soubor kritérií, které bude posuzovat. Pokud prokážete, že by syn u otce neměl řádné výchovné prostředí a jeho vývoj by to mohlo negativně ovlivnit, pak by soud k takové změně přistoupit neměl.

Celou věc můžete konzultovat i na orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

• #29663 Reply

Jana Šímová

Dobrý den, prosím o radu.

Moje dobrá známá se dostala do situace, kdy je rozvedená a její bývalý manžel naočkoval dceru (18, studuje, na jaře maturuje) že alimenty by měla dostávat ona jako kapesné a ne je odevzdávat matce jako výživné. bývalý manžel má od soudu danou vyživovací povinnost 2000 Kč, které od dubna, kdy dceři bylo 18, neplatí a má tedy dluh 16 000. Dcera podala žádost na soud o alimenty které dluží, ale teď jí chce stáhnout a dluh mu odpustit. Chce se od matky odstěhovat ke kamarádce a chce aby na ní platila. Může stáhnout žádost na alimenty, když je vlastně dluží matce? Matka jí samozřejmě nabízí stravu a ubytování u ní v bytě ale platit jí nic nechce, když stáhne žádost a nechce peníze od otce. Kolik by měla platit by měl určit soud, jenže než ten bude tak je holka po maturitě a na pracáku, pak už na ni platit nemusí ne? A to co by ji dali na dorovnání by snad ani nebyl ten dluh od otce – matka pracuje na poloviční úvazek 4000 hrubého. Děkuji za radu.

• #29664 Reply

helena nova

Dobry den, chtela bych se zeptat zda je v cr nejak zakonem upravena presna vekona hranice, od kdy se prihlizi k nazoru ditete co se tyka rozhodovani mj o tom, u koho z rodicu bude dite po rozvodu bydlet,…? Nebo to zalezi ciste na soudu a je to tedy pripad od pripadu jine…u nekoho se bude prihlizet k jeho nazoru uz v 12 letech u nekho ne? dekuji helena

• #29665 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k tomu žádné "naočkování" nepotřebuje. Jako zletilá osoba je to ona komu patří výživné. A také u nezletilého dítěte platí, že to nejsou peníze určené matce, ale dítěti. Dcera tedy matce vůbec nic nedluží, to je holý nesmysl. Jestliže je dospělá a ještě studuje, pak je na ní, jestli bude po rodičích žádat výživné a to i prostřednictvím soudu.

Alimentační povinnost končí ze zákona od doby, kdy je dítě schopné se samo živit (byť by po určitou dobu bylo vedeno na ÚP).

• #29666 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zákon o rodině (např. §31/3) stanoví: "Dítě, které je schopno s ohledem na stupeň svého vývoje vytvořit si vlastní názor a posoudit dosah opatření jeho se týkajících, má právo obdržet potřebné informace a svobodně se vyjadřovat ke všem rozhodnutím rodičů týkajících se podstatných záležitostí jeho osoby a být slyšeno v každém řízení, v němž se o takových záležitostech rozhoduje.".

Pevná věková hranice stanovena není, záleží skutečně na konkrétních okolnostech případu, na záležitosti, o kterou se jedná a na osobnosti a vyspělosti dítěte. Jednoznačně tedy věkovou hranici určit nelze. To je otázka spíše pro odborníky z oblasti péče o děti nebo psychologie.

• #29667 Reply

Aleš Nesvadba

Dobrý den,chci se zeptat.Po mém rozvodu s manželkou jsem si našel přítelkyni, která je taktéž rozvedená a má dvě dcery.Jedna má 18 let a již s námi nežije.Druhá dcera má 14 let a neustále prohlašuje, že se odstěhuje k otci, že s námi již nechce bydlet.Podotýkám, že otec žije s novou manželkou a dítětem, nemá práci, dokonce není veden ani na ÚP, dluží na výživném několik desítek tisíc korun, byl za to i bezúspěšně souzen,dluží na sociálním a zdravotním pojištění a to jistě není všechno.Chci se zeptat,jakou šanci by měla moje přítelkyně u případného soudu?Děkuji

• #29668 Reply

Soňa Červinková

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,sestra žije 10 let s otcem a já s druhou sestrou u matky.Sestra se rozhodla ,že by se chtěla přestěhovat za matkou jenže otec nesouhlasí.Je jí 14 let jakou je šance u soudu? Předem moc děkuji za odpověď.

• #29669 Reply

anicka

Dobry den. Ma sestra si me se svym muzem vzali do pěstounske péče, a rozvadeji se. Maji 2 deti syna a dceru syn bydli s otcem a dcera se svou matkou a ja s nima. Ale ja by jsem chtela bydlet se setrinym muzem myslite ze by to bylo mozne bez jakych problemu mohla byt u nej? je mi 16 let a uz mam pravo si říct s kym chci žít že? Prosim chtela bych vedet jestli je to mozne dekuji vam moc.

Odpověď na téma: když dítě nechce bydlet u jednoho z rodičů
Informace o uživateli: