Kolaudace domu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Kolaudace domu

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let.

  • Autor
    Příspěvky
  • #59606 Reply

    Eva Tvrdíková

    Mohu se nastěhovat do dokončeného domu před kolaudací? nastěhuji-li se, může mě stavební úřad při kolaudaci nějak postihnout?

    Děkuji za odpověď.

  • #59608 Reply

    Miloslav Bernard

    Od roku 2001 mám stavební povolení(několikrát prodlužované) na přestavbu a rekonstrukci rodinného domu. Přestavbu provádím svépomocí. Musím ke kolaudaci předložit stavební deník?

    Děkuji za odpověď. Miloslav Bernard

  • #59609 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, dle § 119 a násl. zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon, budete žádát o kolaudační souhlas stavebního úřadu s užíváním stavby a návrh na kolaudaci stavby bude doložen náležitostmi podle § 121 "Stavebník předloží stavebnímu úřadu spolu s oznámením o užívání stavby podle § 120 odst. 1, popřípadě se žádostí o vydání kolaudačního souhlasu, dokumentaci skutečného provedení stavby, pokud při jejím provádění došlo k nepodstatným odchylkám oproti vydanému stavebnímu povolení, ohlášení stavebnímu úřadu nebo ověřené projektové dokumentaci… Pokud je stavba předmětem evidence v katastru nemovitostí, doloží stavebník též vyhotovení geometrického plánu na tuto stavbu.". Je možné, že stavební úřad bude chtít stavební deník se záznamy pravidelných kontrolních prohlídek stavby, ale jaký je konkrétní postup stavebního úřadu, pod který spadáte, si ověřte přímo u něj.

  • #59610 Reply

    Johana Havlová

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, zda-li je možné, aby firma postavila řadové rodinné domy a prodávala je ještě před kolaudací s tím, že je schváleno předběžné užívání domů- vysvětlete mi prosím tento pojem.Dále bych se chtěla zeptat, co je všechno ke kolaudaci zapotřebí.

    Děkuji.S pozdravem

    Havlová Johana

  • #59611 Reply

    Štěpán Marek

    Dobrý den chtěl bych se prosím Vás zeptat, budu rekonstruovat rodinný dům. Mám schválené stavební povolení a čekám na jeho nabytí právní moci. Když budu provádět rekonstrukci svépomocí, potřebuji stavební dozor a nebo stačí vést stavební deník a stavebnímu úřadu hlásit plánované práce. Děkuji za odpověd. Marek

  • #59612 Reply

    Karel Dlouhý

    "stavebnímu úřadu hlásit plánované práce" – to snad ne, na stavební úřad se obrátíte, až bude stavba hotová, se žádostí o kolaudaci. Stavební dozor byste měl mít.

  • #59613 Reply

    Jana Mrosková

    Dobrý den,

    prosím o radu. S manželem jsme si postavili RD. Manžel má z 1 manželství 2 děti, spolu máme 1 nezletilé. Řešíme problém na koho napsat nemovitost nebo jak ošetřit smlouvu. V případě, že se s manželem něco stane musela bych vyplatit jeho 2 dospělé děti z předchozího manželství s kterými není v kontaktu /žijí v zahraničí/ a to s manželem nechceme.

    Děkuji za odpověď.

  • #59614 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, jeho potomci jsou neopomenutelní dědici. Pokud nechce, aby nedědili práva k domu, pak by ho měl převést na Vás nebo na Vaše společné dítě. K převodu dojde za jeho života, tudíž RD nespadne do pozůstalosti (může to vést ke snížení dědického podílu obdarovaného, ale nikomu nic vyplácet nebude). To však manžel přijde o zapsaná vlastnická práva v katastru a nebude moci vykonávat žádná (spolu)vlastnická práva.

    Nebo může sepsat závěť, kde dům odkáže jen někomu, ale musí při tom dodržet nároky neopomenutelných dědiců, kterým se musí dostat, co jim náleží ze zákona (§489 občanského zákoníku). Takže lze jen doporučit, aby to projednal přímo u notáře.

Odpověď na téma: Kolaudace domu
Informace o uživateli: