Konkurencni dolozka

Forum Fóra Obchodní právo Smlouvy Konkurencni dolozka

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan Zeman a poslední změna je stará 4 roky, 9 měsíců.

• Autor

Karel Vomáčka

Dobry den, jsem OSVČ a mám kontrakt s firmou X o práci pro firmu Y. Ve smlouvě s X mám tzv. konkurenční doložku, kde je zakázána jakoliv vlastní spolupráce s firmou Y pod slušnou pokutou.

Otázka – pokud se stanu jedním jednatelů ve firmě Z (s.r.o.) a firma budu chtít spolupracovat s firmou Y, budu se i na tuto formu spolupráce vstahovat konkurenční doložka OSVČ? Díky

• #49338 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k tomu je nutné vyjít přímo ze znění konkurenční doložky. Na základě výkladu příslušného ustanovení by se mělo dospět k tomu, vztahuje-li se zákaz na veškerou čistě Vaší (osobní) činnost pro firmu Y, ale nikoliv na případy, kdy s touto firmou spolupracujete jako osoba jednající za někoho jiného, v tomto případě tedy za obchodní společnost Z.

Obecně však konkurenční doložka slouží k tomu, aby, mimo jiné, nedošlo ke zneužívání poznatků a informací, které osoba získala, na úkor společnosti, se kterou je doložka uzavřená a nedocházelo tak ke "konkurenční" újmě. Tím, že budete jednat za jinou společnost by k takovému zneužití dojít mohlo.

Smlouvu by jste tedy měl předložit např. advokátovi k revizi a právnímu stanovisku.

• #49339 Reply

Vladimíra Vavroušková

Dobrý den, potřebovala bych poradit zda je možné odstoupit od mandátní smlouvy , ve které se z jednom z bodů nachází tvz. KONKURENČNÍ DOLOŽKA, kde se uvádí, že pokud odstoupím od MS nesmím po dobu 2 let po ukončení MS na území ČR vykonávat stejnou činnost, uzavírat smlouvy obdobného charakteru, vykonávat jinou činnost , která by měla soutěžní povahu vůči podnikání mandanta pro jiné osoby, a to ani na vlastní účet nebo na účet jiné osoby. Podotýkám že produkt vykonávaný na základě této MS jsem si řádně zaplatila. A dále se chci zeptat , pokud konkurenční doložka je ze strany společnosti( s r.o.)platná tak zda se také vztahuje pokud bych pracovala pod názvem společnosti nikoli jména. Děkuji za radu a odpově´d S pozdravem V.Vavroušková

• #49340 Reply

Milan Zeman

Možnost odstoupení od smlouvy by měla být ve smlouvě upravena, pokud není, platí obecná zákonná úprava, tj. můžete odstoupit nebo ji můžete vypovědět. Konkurenční doložka však bude nadále platná a nelze ji obejít založením s.r.o. pokud v ní budete jednatelem nebo společníkem.

Odpověď na téma: Konkurencni dolozka
Informace o uživateli: