Konkurenční zaměstnání

Forum Fóra Pracovní právo Různé Konkurenční zaměstnání

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 7 měsíců.

• Autor

Karolína Antošová

Dobrý den, zajímalo by mě zda mohu opustit své stávající zaměstnání a okamžitě přejít ke konkurečnímu podniku. Dozvěděla jsem se, že kdybych odešla tak bych musela zaplatit určitý poplatek a k tomu bych do konkurenčního podniku mohla nastoupit až po 2 letech. Chci vědět jestli je to pravda nebo jestli je ta pravda trošku někde jinde. Z jiné strany jsem se totiž dozvěděla, že toto není vůbec pravda. Mám obavy, jestli nejde jen o zastrašování ze strany mého vedoucího. Těším se na Vaši radu

• #37667 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, hovoříte o tzv. konkureční doložce. Tato však musí být uzavřena písemně, obv. bývá součástí pracovní smlouvy. Jejím obsahem bývá ujednání o tom, že se po skončení zaměstnání nejdéle po dobu 1 roku, zavazujete zdržet se výkonu výdělečné činnosti, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by mohla mít soutěžní povahu. Za toto Vám však zaměstnavatel musí zaplatit přiměřené peněžní vyrovnání a to ve výši nejm. průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku.

Jak jsem však již uvedla, toto ustanovení musí být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem sjednáno písemně, jinak je neplatné. Pokud tedy nic takového ujednáno nemáte, jedná se opravdu jen o zastrašování.

Mgr. Lucie Jindrová

• #37668 Reply

Markéta

D.d.V pracovní smlouvě mám uvedeno že nesmím ke konkurenci ani podnikat po dobu 1.roku.Nesmí se jednat o soutěžní povahu-což ještě chápu,alenikde ve smlouvě nemám uvedeno v jakém oboru jsem vlastně pracovala.Jen je tam napsáno,že jsem nastoupila na pozici obchodního zástupce ve f.XXXX,ale její specifikace tam není.Já vím že jsem půl roku prodávala ponožky.Nyní jsem se rozhodla založit si vlastní f.Jsem krejčová a tak chci šít a prodávat,ale nevím jestli to není to konkurování.Nevím jek lépe to popsat.Moc moc děkuji.

• #37669 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, jsem toho názoru, že se o konkurenční jednání nejedná. O konkurenční jednání by šlo v případě, kdybyste nastoupila k jinému zaměstnavateli a u něj byste také pracovala jako obchodní zástupce a prodávala ponožky, nebo obdobné zboží, příp. i v jiné pozici ale s obdobným předmětem podnikání.

Pokud chcete začít šít a prodávat, konkurenční doložky bych se nebála.

Mgr. Lucie Jindrová

• #37670 Reply

Petr K.

Dobrý den, byl jsem zaměstnavatelem osoby, která dělá po ukončení pracovního procesu(květen 2007), tu samou práci u konkurence co dělala u mě – podává ji informace o mých firmách a bere mi zákazníky(má okopírované ceny apod.). Pán pod kterým pracuje zřídil svoji činnost také až v době, kdy odešel můj pracovník k ní. Můj bývalý zaměstnanec je u konkurence řádně zaměstnán. V pracovní smlouvě(vznik v roce 2006), kterou jsem s ním měl sjednanou bylo uvedno:

Pracovník se zavazuje, že bez písemného souhlasu majitele firmy nebude provozovat v průběhu

trvání tohoto pracovního poměru žádnou podnikatelskou činnost, která by měla souvislost s jeho

pracovním zařazením a to po dobu 1 roku ( ZP § 29 ) po skončení tohoto pracovního poměru. Nesmí podávat

žádné informace třetím osobám , které souvisejí s obchodním tajemstvím firmy a nebude s nimi spolupracovat. V případě porušení tohoto ujednání se pracovník zavazuje případné škody zaměstnavateli uhradit v plné výši a zaplatit smluvní pokutu ve výší 500 000 Kč.

Je možné od bývalého zaměstnace požadovat peníze a náhradu škody? Či aspoň zastavení činnosti? Děkuji za odpověď.

• #37671 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, nejprve musím konstatovat, že v novém ZP tuto problematiku upravuje § 310.

Jinak je ale možné vymáhat po něm smluvní pokutu. Co se však týče její výše, je otázka, jestli by jí soud neučil jako nepřiměřeně vysokou; záleží však na její povaze a významu. Doporučuji obrátit se na nějakého advokáta, který s Vámi žalovatelnost tohoto nároku projedná.

Mgr. Lucie Jindrová

• #37672 Reply

Petr K.

Na advokáta jsem se obrátil, ale myslím, že není tolik fundovaný v pracovním právu, proto vyžívám Vašich rad. Právník mě sdělil, že bych spor nevyhrál z důvodu konkurenční doložky, kde musí být ve smlouvě přímo uvedna odměna za to, že nebude po dobu jednoho roku podnikat. Ovšem smlouva vznikla za starého zákona(říjen 2006) a tak se chci zeptat, zda je možné spor vyhrát. Pán díky přechodu ke konkurenci učinil firmě hmatatelné škody. Tím, že firmy přestali odebírat ode mě a berou od té firmy kde je zaměstnán. Navíc šel přímo pod naše ceny(jelikož je znal a jelikož věděl kde a za jaké ceny nakoupit zboží). Ovšem bývalý zaměstnanec se ohání tím, že je to normální konkurence. Co myslíte vy? Mockrát děkuji za odpověď.

• #37673 Reply

jirstan jurij

Dobrý den,mám dodatek k pracovní smlouvě písemě,

ale není v něm uveden závek o přiměřeném vyrovnání.

(je závazek ze zákona)

děkuji jirstan

• #37674 Reply

Stanislav Matějek

Dobrý den,

před léty jsem uzavřel konkurenční doložku s firmou "A". Po jisté době díky organizačním změnám vznikla nová firma "B", do které jsem přešel a nová konkurenční doložka nebyla sepsána. Firma "A" stále existuje. Nyní chci od firmy "B" odejít. Předpoládám, že "stará" konkurenční doložka se na mne nevztahuje. Nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.

Stanislav

• #37675 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při přechodu zaměstnance zpravidla přechází i všechna dosavadní práva i povinnosti. Z dotazu ovšem není jasné za jakých okolností jste přešel ani jestli to nějak upravuje sama doložka nebo smlouva. Nelze tedy určit, jestli platí i ve vztahu k firmě B nebo ne.

Odpověď na téma: Konkurenční zaměstnání
Informace o uživateli: