Kopie obrázků

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Tereza Holanová a poslední změna je stará 8 let.

• Autor

Jaroslav Kostka

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu.

Zamýšlím podnikat jako OSVČ – jedná se o prodej akvarijních rybiček a ostatních živočichů (pro zájmové chovy).

Dělám si internetové stránky a na nich bych chtěl zveřejnit oskenované obrázky ryb z jednoho nejmenovaného atlasu akvarijních ryb.

Jednalo by se o porušení zákona, kdybych uvedl, že obrázky jsou z daného zdroje? Nebo musím mít povolení autora?

Nebo šlo by nějak jinak udělat, abych neporušil autorská práva?

Děkuji za Váš čas a jsem s pozdravem

Jaroslav Kostka.

• #50669 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, také fotografie jsou předmětem autorských práv, a to i v případě jejich elektronické podobě. Jejich používání bez svolení autora je protiprávní. Ani to, že uvedete zdroj nebo odkaz na autora, neznamená, že je vše v pořádku. Úplně správně by jste totiž měl mít svolení autora, měl by Vám poskytnout licenci. Buď požádejte autora o svolení nebo se rozhlédněte po fotografiích z přírody, které jsou již volně šiřitelné.

• #50670 Reply

Dan Šenkeřík

Dobrý den

Maluji obrazy historických závodních vozů.

Chtěl bych vydat edici pohlednic. Jsem nějakým způsobem vázán k automobilkám které ten který závodní vůz vytvořily? Automobily jsou většinou starší 35 let.

S přáním hezkého dne.

Dan Šenkeřík

• #50671 Reply

Martina slapnickova

dobry den,na jeden pomerne znamy cesky diskuzni server ktery ma "pomahat vsem smutnym lidem" chodim anonymne diskutovat,a jedna osoba si na svuj profil vlozila moji fotku ktera je trochu hcoulostiva(lehce eroticka)takze se tam vydava vlastne za me.kde prisla na mou fotku?nekdo guglil a nasel si mou fotku na jinem foru kde jsem ji drive mela vlozenou,tu si stahl,vlozil do fora,druha osoba to stahla a predala te osobe ktera si ji pak prave vlozila do sveho profilu.psala jsem zadost adminovi tech stranek,nereaguje,napsala jsem primo majiteli stranek,ten zatim take nereaguje,je to teprve 1 den.

jak mam postupovat v tomto pripade,a popr. je zde moznost neco vysoudit za zneuziti copyrightu?a pokud ano,tak u majitele stranek a nebo od te osoby ktera mou fotku presentuje ve svem profilu?pokud bych se mela soudit s tou druhou osobou,tak na ni bych si zrejme nic nevzala-studentka.chci nejen aby byla stazena ale chtela bych i nejak potrestat tu osobu.je to pro mne citliva vec.co byjste poradil?

• #50672 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zde se nejedná o zneužití copyrightu, ale o zneužití Vašich osobních práv. Pokud dotyčnou osobu znáte, můžete podat žalobu na ochranu osobnosti soudu a domáhat se i zadostiučinění.

Není možné jít po majiteli stránek – ten přece nemůže vědět, jestli ta fotka patří dotyčnému uživateli. Musíte žalovat osobu, která si Vaši fotku stáhla.

Protože je to však poměrně citlivá záležitost, doporučuji obrátit se na advokáta.

• #50673 Reply

Roman Chvíla

Dobrý den,

pro jistou firmu jsem během naší 3-leté spolupráce vytvořil velké množství autorských věcí – loga, fota, mustry plakátů, letáků, www stránky…, které dodnes firma používá, tedy kopírují je další grafici dle mých návrhů. Spolupráce byla ne zrovna nejlépe (ze strany odběratele) ukončena. Sepsána byla vždy smlouva o dílo – 2xročně. Cítím se dotčen jednáním firmy, myslím si, že firma nemá bez mého souhlasu právo používat dále mé "nápady". Mám nějakou naději, jestli se obrátím s tímto na soud?

Děkuji za odpověď

R.Ch.

• #50674 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jak byla autorská práva ošetřena ve smlouvě nemohu vědět, nemám je k dispozici. Ale jisté je, že jste jim k užití díla musel dát souhlas. Jinak by jej nemohli využívat již v době, kdy jste pro ně dělal. Zajděte za právníkem, kterému předložte smlouvy a popište běh událostí. Ten by na základě rozboru měl dospět k názoru, jestli má cenu se něčeho domáhat anebo je firma oprávněna Vaše návrhy užívat, i když se Vám to nelíbí.

• #50675 Reply

Roman Chvíla

Dobrý den,

děkuji za Vaši odpověď. Smlouva zněla vždy na Grafické, designové, PR a reklamní práce pro klienty jisté firmy. Dílo, o které se mi ale jedná je právě pro tu jistou firmu, ne její klienty. Prostě jsem vytvořil spoustu grafické práce pro firmu, která se se mnou pak rozešla ne zrovna v dobrém. Jelikož jsem nikdy nedával žádný souhlas k použití díla, nic jsem nepodepisoval, domnívám se, že domoci se svých práv bude asi velmi těžké nebo úplně nemožné.

R.Ch.

• #50676 Reply

Somny

Dobrý den,

mám následující dotaz. V sobotu 29.11.2008 uveřejnila TV Nova ve svých Televizních novinách několik mých fotografií. Rovněž si je dala na svou webovou stránku.

Jde o reportážní fotografie z událostí v Janově z 18.10.2008.

Já na toto téma napsal článek, který jsem uveřejnil na několika serverech… tento taky článek koloval a koluje po e-mailu. Fotografie k němu ale přiloženy nebyly – pouze html odkazy na ně. Rovněž jsem nikdy nedal souhlas k jejich komerčnímu využití – a už vůbec ne TV Nova o jejíž objektivitě mám silné pochybnosti.

Můj dotaz tedy je:

1) Mám právo žádat o finanční vyrovnání ze strany TV Nova?

2) Pokud to udělám a protistrana nebude ochotná se domluvit, jaká je šance na výhru u soudu?

Díky za odpověd S.

• #50677 Reply

Petr Kovařík

1. Je možné z volně dostupných internetových stránek ukládat data (články) pro vlastní potřebu ?

2. Na internetu je server, který ve své databázi shromažďuje články od svých registrovaných uživatelů, které se takto stávají vlastnictvím společnosti provozující stránky. Když se zaregistruju a uložím si některé články jen pro vlastní využití, je to legální ?

V podmínkách uvedených při registraci je uvedeno, že nesmím tyto články stahovat stahovacím robotem. Může provozující společnost uvést tuto podmínku a dopouštím se jejím porušením (použiji stahovacího robota) něčeho nezákonného, nebo jen porušuji podmínky mojí registrace ? Hrozí mi nějaký právní postih, nebo jen max. zrušení mé registrace ?

• #50678 Reply

Petr Kovařík

1. Je možné z volně dostupných internetových stránek ukládat data (články) pro vlastní potřebu ?

2. Na internetu je server, který ve své databázi shromažďuje články od svých registrovaných uživatelů, které se takto stávají vlastnictvím společnosti provozující stránky. Když se zaregistruju a uložím si některé články jen pro vlastní využití, je to legální ?

V podmínkách uvedených při registraci je uvedeno, že nesmím tyto články stahovat stahovacím robotem. Může provozující společnost uvést tuto podmínku a dopouštím se jejím porušením (použiji stahovacího robota) něčeho nezákonného, nebo jen porušuji podmínky mojí registrace ? Hrozí mi nějaký právní postih, nebo jen max. zrušení mé registrace ?

• #50679 Reply

Tereza Holanová

Dobrý den,

pracuji jako novinářka a z běžné praxe znám, že není-li v infobance (ČTK, obrázky redakčních fotografů) vhodná fotografie, pomůžeme si například s obrázkem z wikipedie nebo webu dané osoby/ firmy. S tím, že vždy uvedeme zdroj, např. ve formě Foto: http://www.atd.cz. Chci se zeptat, zda je podobné používání fotografií zákonné, uvede-li se zdroj nebo nikoliv. Ptám se proto, že se tento problém nyní hodně řeší v bloggerské komunitě a někteří lidé zastávají názor, že pokud nedostanu výslovný souhlas od autora dané fotografie, porušuji zákon. Ráda bych znala Váš názor. Děkuji, Tereza Holanová

Odpověď na téma: Kopie obrázků
Informace o uživateli: